PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 8.1



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

skel
19-04-14, 16:26
έγινε ευχαριστώ πολύ παιδια :oneup:

Morx
20-04-14, 02:21
Την ιδια δουλεια κανει αυτο
http://rweverything.com/downloads/RwPortableX64V1.6.5.9.zip
Χωρις να χρειαστει εγκατασταση.

Ειναι χρησιμο και για πολλα αλλα :)

- - - Updated - - -

ΠΟΡΙΣΜΑ για το θεμα με μαυρη οθονη κλειδωματος / Login screen / User select screen (πειτε το οπως θελετε) μετα απο το "Spring Update" γνωστο και ως Update 1. *

Ενοχος: uxthemepatcher

Λύση: ΠΡΩΤΑ κανουμε οποιοδηποτε windows update και μετα, κανουμε apply το patch. Σε περιπτωση που εχουμε ΗΔΗ τα τρια .dll πατσαρισμενα, επαναφερουμε τα ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ προτου κανουμε οτιδηποτε και ειμαστε ετοιμοι. Πραγμα δηλαδη το οποιο εγω δεν εκανα.


* = Το metro interface, δηλαδη start screen, lock screen, boot recovery menu κτλ ... ειναι ενιαιο. Με "corrupted" τα αρχεια στα οποια στηριζεται το metro ... τον ηπιες. Ετσι απλα. Επομενως δεν δουλευει το repair, refresh κτλ. Η μονη λυση ειναι clean install.


Το δικο μου workaround για να δημιουργησω εσκεμενα το προβλημα:
1) εγκατασταση Windows 8.1 update 1 στις 17/04/2014
2) θεματα, βασικα προγραμματα και uxtheme patch
3) reboot, ολα καλα μαζι με το θεμα της αρεσκειας μου.
4) εγκατασταση updates μεσω windows update, δεν θυμαμαι ποια ηταν, αλλα να θυμηθω να κανω edit
5) reboot & επειτα ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο προβλημα.

Διαβασα στο ιντερνετ σε αρκετες σελιδες, πως υπαρχει θεμα γενικοτερα και η τακτικη που πρεπει να ακολουθει καποιος ειναι αυτη που περιεγραψα πιο πανω.
Για την ωρα θα μεινω χωρις θεμα, βλεποντας μια flat taskbar που ειναι τοσο φαρδια που χαραμιζει χωρο.
(που ειναι πλεον οι ρημαδες των 22px υψους;;; )

Centurion
20-04-14, 15:54
Παιδιά καλησπέρα. Μετά την εγκατάσταση του 8.1 update 1, έχει προκύψει ένα θεματάκι.

Ενώ όλα λειτουργούν κανονικά, μετά από λίγη ώρα χρήσης ξαφνικά σταματάει να δουλεύει η charms bar και τα hotspots (πως τα λένε) δεν εμφανίζονται καθόλου. Αναγκαστικά κάθε φορά κάνω restart τον windows explorer και επανέρχονται προσωρινά, μέχρι μετά από κάποια ώρα όπου ξαναγίνεται το ίδιο και επαναλαμβάνω την ίδια διαδικασία κάθε φορά. Επίσης καμιά φορά σταματάει να αποκρίνεται και το start button.

Μήπως έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο; Στο google δεν έχω βρει κάτι για να ξέρω αν είναι γενικά bug ή έχω το πρόβλημα μόνο εγώ.

Είδα ότι έχει και ο Άγγελος το ίδιο πρόβλημα στην σελ. 52.

OnAl3rt
20-04-14, 20:21
Ναι. το έχει κάνει κι εμένα 2 φορές, τις πρώτες μέρες μετά το update 1.
Την πρώτη ήταν όλες οι μπάρες του metro ui συν το start button.
Την δεύτερη μόνο το start button.
Τώρα όμως και μια βδομάδα δεν το έχει ξανακάνει.

Δεν έχω βρει τι είναι-ήταν, αλλά μάλλον κάποιο conflict με κάποιο customization tool από αυτά που χρησιμοποιώ.
Έκανα διάφορα updates σε ότι ήταν ποιο πιθανό να δημιουργούσε το πρόβλημα, (java, oblytile, όλες τις metro εφαρμογές) και έθεσα ως προεπιλεγμένο browser τον IE.

Στο κάνει συχνά; Στον event viewer τι λέει;

Centurion
20-04-14, 22:57
Σήμερα παίζει να το έχει κάνει και πάνω από 10 φορές. Είναι πολύ εκνευριστικό γιατί χάνω πολλές λειτουργίες που με βολεύουν.
Στον event viewer δεν έχω βρει κάτι που να έχει κάποια σχέση, έτσι νομίζω τουλάχιστον.

Siba
23-04-14, 22:42
Eιμαι σε 8.1 version 6.3 (Build 9600) clean install αλλα μου πεταει στο win update to KB2919355. (8.1 upgrade)
Tι κανω?

21706
23-04-14, 23:04
Αν δεν το έχεις εγκατάστησέ το.

skel
24-04-14, 01:01
Το Start Menu επιστρέφει στα Windows 8 τον Αύγουστο (http://www.insomnia.gr/_/articles/operating-systems-browsers/windows-7/%CF%84%CE%BF-start-menu-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81%CE%AD%CF%86%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B1-windows-8-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CF%8D%CE%B3%CE%BF-r6537)

np1
24-04-14, 01:28
Το Start Menu επιστρέφει στα Windows 8 τον Αύγουστο (http://www.insomnia.gr/_/articles/operating-systems-browsers/windows-7/%CF%84%CE%BF-start-menu-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81%CE%AD%CF%86%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B1-windows-8-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CF%8D%CE%B3%CE%BF-r6537)

Αυτό δεν ήταν που θα επέστρεφε με τα 8.1 επειδή κάποιοι είδαν ένα κουμπί και χάρηκαν; "Έγκυρες πηγές",λέει, καλά. Ας το αφήσουν να πεθάνει, αν είναι να το βάλουν, θα το βάλουν, όποτε το βάλουν.

BigBlack
24-04-14, 01:54
Eιμαι σε 8.1 version 6.3 (Build 9600) clean install αλλα μου πεταει στο win update to KB2919355. (8.1 upgrade)
Tι κανω?
Το (ξανα)εγκαθιστάς, πρέπει να είναι κάπου 2,6 MB. Είναι κανονικό, δορθωτική κίνηση της microsoft για την αντιμετώπιση κάποιων προβλημάτων.

tsiouficto
24-04-14, 10:05
Καλημέρα. Μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες για το πως θα κάνω να δουλέψει το Remote Desktop; Θέλω από την δουλειά να μπαίνω στον υπολογιστή του σπιτιού. Δεν μπορώ με τίποτα να το κάνω να δουλέψει. Να διευκρινίσω ότι δεν θέλω απαντήσεις του στυλ "βάλε teamviewer". Άλλωστε αυτό χρησιμοποιώ τώρα. Απλά έχω φάει τρελό σκάλωμα και με έχει εκνευρίσει.

Ευχάριστώ

sweet dreams
24-04-14, 10:24
Καλημέρα. Μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες για το πως θα κάνω να δουλέψει το Remote Desktop; Θέλω από την δουλειά να μπαίνω στον υπολογιστή του σπιτιού. Δεν μπορώ με τίποτα να το κάνω να δουλέψει. Να διευκρινίσω ότι δεν θέλω απαντήσεις του στυλ "βάλε teamviewer". Άλλωστε αυτό χρησιμοποιώ τώρα. Απλά έχω φάει τρελό σκάλωμα και με έχει εκνευρίσει.

Ευχάριστώ

Αν θέλεις γενικές ρυθμίσεις για WOL, είναι στο spoiler (http://www.adslgr.com/forum/threads/811859-Wake-over-internet-για-Netfaster-IAD2?p=5384021#post5384021), αν έχεις κάποια απορία, ρωτάς.

tsiouficto
24-04-14, 10:33
Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν θέλω κάτι τόσο πολύπλοκο. Θέλω απλά να κάνω να δουλέψει η εφαρμογή Remote Desktop που έχουν τα Windows από την μάνα τους. Ο υπολογιστής στο σπίτι είναι συνεχώς σε λειτουργία.

21706
24-04-14, 10:36
Αν θέλεις γενικές ρυθμίσεις για WOL, είναι στο spoiler, αν έχεις κάποια απορία, ρωτάς.



Η ερώτηση είναι για το Remote Desktop, όχι για το WOL.

sweet dreams
24-04-14, 10:49
Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν θέλω κάτι τόσο πολύπλοκο. Θέλω απλά να κάνω να δουλέψει η εφαρμογή Remote Desktop που έχουν τα Windows από την μάνα τους. Ο υπολογιστής στο σπίτι είναι συνεχώς σε λειτουργία.

Eγώ έτσι ανοίγω τον υπολογιστή μου. Το Remote Desktop δεν το έχω δουλέψει.

Περίμενε, μήπως απαντήσει κάποιος άλλος.

biggeo65
24-04-14, 10:59
Καλημέρα. Μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες για το πως θα κάνω να δουλέψει το Remote Desktop; Θέλω από την δουλειά να μπαίνω στον υπολογιστή του σπιτιού. Δεν μπορώ με τίποτα να το κάνω να δουλέψει. Να διευκρινίσω ότι δεν θέλω απαντήσεις του στυλ "βάλε teamviewer". Άλλωστε αυτό χρησιμοποιώ τώρα. Απλά έχω φάει τρελό σκάλωμα και με έχει εκνευρίσει.

Ευχάριστώ

Ο οδηγός της Microsoft (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows/remote-desktop-connection-faq#1TC=windows-8) για το Remote desktop και το βίντεο (https://www.youtube.com/watch?v=VKUcU4KBb8s) ίσως βοηθήσουν.

Siba
24-04-14, 13:55
Το (ξανα)εγκαθιστάς, πρέπει να είναι κάπου 2,6 MB. Είναι κανονικό, δορθωτική κίνηση της microsoft για την αντιμετώπιση κάποιων προβλημάτων.

800+MB λεει

shocked
24-04-14, 14:11
απλα εγκατεστισε το

21706
24-04-14, 14:32
800+MB λεει

Υπάρχει το KB2919355 στο update history;

BigBlack
24-04-14, 14:39
800+MB λεει
Τότε προφανώς δεν το είχες εγκαταστήσει εξ'αρχής. Η έκδοση που δείχνεις είναι ίδια και για τα 8.1 και για τα 8.1 Update 1, πρέπει να κοιτάξεις στη registry για λεπτομέρειες.
ΗKΕΥ_LΟCAL_MACHINE -> Software -> Microsoft -> WindowsNT -> CurrentVer και κοιτας για το κλειδί BuildLabEx. Αν η τιμή του αρχίζει με 9600.17χχχ, τότε έχεις ήδη το Update 1 και συμβαίνει κάτι μυστήριο. Αν δεν είναι 9600.17, τότε απλά, δεν το έχεις εγκαταστήσει ποτέ.

Siba
24-04-14, 15:36
Υπάρχει το KB2919355 στο update history;
Ναι και δεν το εχω περασει επιλεκτικα ακομα.

- - - Updated - - -


Τότε προφανώς δεν το είχες εγκαταστήσει εξ'αρχής. Η έκδοση που δείχνεις είναι ίδια και για τα 8.1 και για τα 8.1 Update 1, πρέπει να κοιτάξεις στη registry για λεπτομέρειες.
ΗKΕΥ_LΟCAL_MACHINE -> Software -> Microsoft -> WindowsNT -> CurrentVer και κοιτας για το κλειδί BuildLabEx. Αν η τιμή του αρχίζει με 9600.17χχχ, τότε έχεις ήδη το Update 1 και συμβαίνει κάτι μυστήριο. Αν δεν είναι 9600.17, τότε απλά, δεν το έχεις εγκαταστήσει ποτέ.
Α δηλαδη η εκδοση 8.1 δεν εχει προεγκατεστημενο αυτο το υpdate? Νομιζα οτι ηταν μονο για αυτους που αναβαθμιζαν απο 8-->8.1 για αυτο εχω μπερδευτει.

BigBlack
24-04-14, 16:01
Ναι και δεν το εχω περασει επιλεκτικα ακομα.

Δεν είναι λοιπόν στο update history, δηλαδή στα update που έχεις ήδη κάνει, αλλά στα προς εγκατάσταση updates.



Α δηλαδη η εκδοση 8.1 δεν εχει προεγκατεστημενο αυτο το υpdate? Νομιζα οτι ηταν μονο για αυτους που αναβαθμιζαν απο 8-->8.1 για αυτο εχω μπερδευτει.
Όχι, υπάρχουν τα 8.1 σκέτα και βγήκε πριν λίγες μέρες και iso των 8.1 με το update1. Προφανώς έχεις εγκαταστήσει με δισκάκι σκέτο 8.1, χωρίς το update.

Συμπέρασμα: βούρ, βάλτο.:p

Siba
24-04-14, 19:27
Δεν είναι λοιπόν στο update history, δηλαδή στα update που έχεις ήδη κάνει, αλλά στα προς εγκατάσταση updates.
Ναι σωστα κετημενη ταχ. Γιατι υπαρχουν τοσα πολλα αρνητικα σχολια περι αυτου του διαβοητου κωδικου?



Όχι, υπάρχουν τα 8.1 σκέτα και βγήκε πριν λίγες μέρες και iso των 8.1 με το update1. Προφανώς έχεις εγκαταστήσει με δισκάκι σκέτο 8.1, χωρίς το update.

Συμπέρασμα: βούρ, βάλτο.:p
ΟΚ

- - - Updated - - -

Αν σε καποια περιπτωση θελω να περασω το λειτουγικο σε αλλο μηχανημα μου, τι προβλεπεται οσον αφορα το κλειδι?
Υπαρχει διαδικασια τυπου το απενεργοποιεις απο τη παλια εγκατασταση και το ενεργοποιεις ξανα στη νεα?

BigBlack
24-04-14, 21:06
Ναι σωστα κετημενη ταχ. Γιατι υπαρχουν τοσα πολλα αρνητικα σχολια περι αυτου του διαβοητου κωδικου?


Κάποιοι χρήστες είχαν αναβαθμίσει από 8 σε 8.1 και κάτι είχε μπλοκάρει, άλλοι είχαν βάλει εφαρμογές πιθανόν κακογραμμένες που τροποποιούσαν το UI. Όπως λένε στο στρατό, η εμπλοκή είναι μία, οι αιτίες όμως πολλές.:lol:


Αν σε καποια περιπτωση θελω να περασω το λειτουγικο σε αλλο μηχανημα μου, τι προβλεπεται οσον αφορα το κλειδι?
Υπαρχει διαδικασια τυπου το απενεργοποιεις απο τη παλια εγκατασταση και το ενεργοποιεις ξανα στη νεα?

Σε elevated command prompt γράφεις "slmgr /upk" χωρίς εισαγωγικά και πατάς enter.
Προσοχή με τις άδειες των προεγκαταστημένων Windows, δεν ξέρω πόσες ενεργοποιήσεις σηκώνουν και μάλιστα σε διαφορετικό hardware.

Morx
24-04-14, 22:22
/me Ριχνει μπινελικι στο αναθεματισμενο windows update, μετα το οποιο δε μπορει να χρησιμοποιησει απροβληματιστα ΚΑΝΕΝΑ uxtheme patcher για να ξεφορτωθει την ηλιθια taskbar φαρδους πεζοδρομιου.

Siba
24-04-14, 22:46
Σε elevated command prompt γράφεις "slmgr /upk" χωρίς εισαγωγικά και πατάς enter.
Προσοχή με τις άδειες των προεγκαταστημένων Windows, δεν ξέρω πόσες ενεργοποιήσεις σηκώνουν και μάλιστα σε διαφορετικό hardware.
Τι κανει αυτη η εντολη?
To elevated com prompt ειναι κατι σαν root κονσολα?

21706
24-04-14, 23:09
/me Ριχνει μπινελικι στο αναθεματισμενο windows update, μετα το οποιο δε μπορει να χρησιμοποιησει απροβληματιστα ΚΑΝΕΝΑ uxtheme patcher για να ξεφορτωθει την ηλιθια taskbar φαρδους πεζοδρομιου.

Αν το μόνο πρόβλημα είναι η γραμμή εργασιών στην επιφάνεια εργασίας μπορείς να κάνεις αυτόματη απόκρυψη.

- - - Updated - - -


Τι κανει αυτη η εντολη?
To elevated com prompt ειναι κατι σαν root κονσολα?
Είναι το cmd.

anodizer
24-04-14, 23:20
Elevated είναι όταν το τρέχεις σαν admin, άρα ναι είναι όπως το root του linux.

Siba
25-04-14, 10:41
Elevated είναι όταν το τρέχεις σαν admin, άρα ναι είναι όπως το root του linux.
Α καταλαβα οκ.

- - - Updated - - -

Οταν ξυπναω το λαπτοπ απο sleep/hibernation με 8.1 (clean install-fully updated) η wifi συνδεση αρνειται να συνεργαστει και βγαζει limited connectivity η οποια επανερχεται με reboot η μερικες φορες με disable/re-enable της καρτας δικτυου.

Σημειωση: εχω κλειστα τα power savings της καρτα δικτυου και των usb.

biggeo65
25-04-14, 12:45
Οταν ξυπναω το λαπτοπ απο sleep/hibernation με 8.1 (clean install-fully updated) η wifi συνδεση αρνειται να συνεργαστει και βγαζει limited connectivity η οποια επανερχεται με reboot η μερικες φορες με disable/re-enable της καρτας δικτυου.

Σημειωση: εχω κλειστα τα power savings της καρτα δικτυου και των usb.

Δεν είσαι ο μόνος.Πολλοίο έχουν το ίδιο πρόβλημα,(ενδεικτικά (http://news.softpedia.com/news/Some-Windows-8-1-PCs-Are-Still-Suffering-from-Limited-or-No-Wi-Fi-Connectivity-412606.shtml)δες) ανεξάρτητα αν είναι από sleep ή Power Off.
Aν ψάξεις στο Internet θα βρεις αρκετά που μπορείς να κάνεις, αλλά κανένα δεν φαίνεται να λύνει το πρόβλημα οριστικά.
Δες άρθρο της MS (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows/network-connection-problem-help#network-problems=windows-81&v1h=win81tab3&v2h=win7tab1&v3h=winvistatab1&v4h=winxptab1), ή το άρθρο (http://fixedbyvonnie.com/2013/10/how-to-fix-limited-or-no-connectivity-wi-fi-issues-in-windows-8/#.U1or3ESuc9U)

Και στο τέλος όλοι αναφέρουν την απλή λύση που κάνεις κι εσύ, επανεκκίνηση.
Και περιμένουν από την MS να βγάλει κάποιο Patch

Siba
25-04-14, 12:56
Δεν είσαι ο μόνος.Πολλοίο έχουν το ίδιο πρόβλημα,(ενδεικτικά (http://news.softpedia.com/news/Some-Windows-8-1-PCs-Are-Still-Suffering-from-Limited-or-No-Wi-Fi-Connectivity-412606.shtml)δες) ανεξάρτητα αν είναι από sleep ή Power Off.
Aν ψάξεις στο Internet θα βρεις αρκετά που μπορείς να κάνεις, αλλά κανένα δεν φαίνεται να λύνει το πρόβλημα οριστικά.
Δες άρθρο της MS (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows/network-connection-problem-help#network-problems=windows-81&v1h=win81tab3&v2h=win7tab1&v3h=winvistatab1&v4h=winxptab1), ή το άρθρο (http://fixedbyvonnie.com/2013/10/how-to-fix-limited-or-no-connectivity-wi-fi-issues-in-windows-8/#.U1or3ESuc9U)

Και στο τέλος όλοι αναφέρουν την απλή λύση που κάνεις κι εσύ, επανεκκίνηση.
Και περιμένουν από την MS να βγάλει κάποιο PatchΕψαξα και εγω λιγο πριν ρωτησω και ειδα οτι γενικα υπαρχει θεμα αλλα ειπα μπας και ειχε βρεις κανεις καμια λυση. Εν αναμονη patch λοιπον.

anodizer
25-04-14, 13:58
To είχα κι εγώ αυτό το πρόβλημα αν κι έχει καιρό να μου παρουσιαστεί, ίσως άλλαξε κάτι στο update 1. Εκτός από το reboot αν έκανα disconnect και ξανά connect στο δίκτυο έφτιαχνε.

tsigarid
25-04-14, 16:39
Α καταλαβα οκ.

- - - Updated - - -

Οταν ξυπναω το λαπτοπ απο sleep/hibernation με 8.1 (clean install-fully updated) η wifi συνδεση αρνειται να συνεργαστει και βγαζει limited connectivity η οποια επανερχεται με reboot η μερικες φορες με disable/re-enable της καρτας δικτυου.

Σημειωση: εχω κλειστα τα power savings της καρτα δικτυου και των usb.

Είχα πριν πολύ καιρό το ίδιο πρόβλημα, το οποίο εξαφανίστηκε με update στους drivers της κάρτας wifi.

Ποτέ μην απαντάς πριν τον τρίτο πρωινό καφέ... Στα windows 7 ήταν αυτό.

Morx
25-04-14, 23:15
Είχα πριν πολύ καιρό το ίδιο πρόβλημα, το οποίο εξαφανίστηκε με update στους drivers της κάρτας wifi.

Ποτέ μην απαντάς πριν τον τρίτο πρωινό καφέ... Στα windows 7 ήταν αυτό.

Τριτος πρωινος καφες στις 5 παρα 20 το απογευμα. :respekt:

BigBlack
26-04-14, 00:01
Τριτος πρωινος καφες στις 5 παρα 20 το απογευμα. :respekt:

Στο Νιού Γιορκ είναι 10 παρά 20 το πρωί.:p

tsigarid
26-04-14, 01:36
Στο Νιού Γιορκ είναι 10 παρά 20 το πρωί.:p

Έτσι :p

tiffany
26-04-14, 11:12
Λοιπόν πέρασα και εγώ στο metro club. Format από 7 και αναβάθμιση από τα 8. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν στο κατέβασμα των αναβαθμίσεων. Και στα 8 και στα 8.1 αργούσε μετά την αρχική εγκατάσταση. Ύστερα από μερικά λεπτά όμως τις κατέβαζε κανονικά.

Έχω όμως μερικές απορίες. Σίγουρα θα έχουν απαντηθεί πριν αλλά επιτρέψτε μου να τις ξανακάνω.

1. Πώς δηλώνω γλώσσα εμφάνισης τα Ελληνικά και πληκτρολόγιο Αγγλικά.
2. Πώς μπορώ να παράκαμψω τον κωδικό που έχω στον online account outlook.com που έχω δηλώσει.
3. Πώς αλλάζω γραμματοσειρά. Εδω και σχεδόν 20 χρόνια παίζω με Arial 10 σε όλο το desktop. Και ξαφνικά χάνομαι.
4. Πώς μειώνεται το περίγραμμα των παραθύρων. Πολύ χοντρό.

Gordito
26-04-14, 11:21
4. Απλα ειναι ιδεα σου γιατι στα 7 ειχες διαφανεια.
Εγω το βαζω στο automatic (αλλαζουν χρωμα τα borders αναλογα με το wallpaper) και...... οι διαφανειες των 7 μου φαινονται τοσο παιδικες πια.

Siba
26-04-14, 12:06
Έχω όμως μερικές απορίες. Σίγουρα θα έχουν απαντηθεί πριν αλλά επιτρέψτε μου να τις ξανακάνω.

1. Πώς δηλώνω γλώσσα εμφάνισης τα Ελληνικά και πληκτρολόγιο Αγγλικά.
2. Πώς μπορώ να παράκαμψω τον κωδικό που έχω στον online account outlook.com που έχω δηλώσει.
3. Πώς αλλάζω γραμματοσειρά. Εδω και σχεδόν 20 χρόνια παίζω με Arial 10 σε όλο το desktop. Και ξαφνικά χάνομαι.
4. Πώς μειώνεται το περίγραμμα των παραθύρων. Πολύ χοντρό.

Θεωρω πως θες να κανεις auto login οποτε, ανοιγεις κονσολα admin (δεξι start button->command prompt (admin) ) η win+R -> run cmd kai χτυπας netplwiz. Θα σ ανοιξει το παραθυρο Advanced User Accounts. Ξετσεκαρεις πανω πανω που λεει Users must enter a user name and password to use this computer. Χτυπας οκ και σε πεταει στο sign in box.
Προσοχη εδω, στο User name που σου ζηταει βαζεις το Microsoft email που μπαινεις κανονικα (****@outlook.com) και στο Password and Confirm Password το ιδιο κλειδι που εχεις ορισει και μπαινεις μεχρι τωρα.
Αν εχουν ολα γινει σωστα στο επομενο boot το log-in θα γινει αυτοματα.

- - - Updated - - -

Οσον αφορα τις γραμματοσειρες αν δεν κανω λαθος απο το Control Panel\Appearance and Personalization\Fonts κανεις οτι αλλαγη θες.

tiffany
26-04-14, 13:23
Θα δοκιμάσω στο σπίτι το login.

Όσο για τις γραμματοσειρές και το περίγραμμα των παραθύρων όσο και να έχω ψάξει δεν έχω μπορέσει να βρω λύση. Αυτό που αναφέρεται το έχω βρει αλλά δεν είναι αυτό που θέλω. Στις γραμματοσειρές αλλάζεις μόνο μέγεθος. Όχι την ίδια τη γραμματοσειρά. Τα 8 έχουν τη segoia ui και εγώ θέλω Arial. Όσο για το περίγραμμα θέλω να είναι στο 1 pixel. Και αυτό το ρυθμιζα εγώ.

Όλα αυτά γίνονταν από το personalize menu αν θυμάμαι καλά. Κάπου έλεγε για αλλαγή χρωμάτων ή κάπως έτσι. Και σε έβγαζε στο κλασικό menu που είχαν τα xp.

http://www.sevenforums.com/tutorials/1175-fonts-change.html

Ουσιαστικά λείπει αυτό το menu. Κάπου διάβασα πως έχει καταργηθεί εντελώς το classic shell και γι'αυτό δεν μπορώ να κάνω τέτοιες αλλαγές.

biggeo65
26-04-14, 14:42
4. Απλα ειναι ιδεα σου γιατι στα 7 ειχες διαφανεια.
Εγω το βαζω στο automatic (αλλαζουν χρωμα τα borders αναλογα με το wallpaper) και...... οι διαφανειες των 7 μου φαινονται τοσο παιδικες πια.

Nαι αλλά στα 7 μπορεί να αλλάξεικαι το μέγεθος(πάχος) του περιγράμματος.
Αυτό ρώτησε ο tiffany κάτι που δεν γίνεται στα 8. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι με το update 1.

OnAl3rt
26-04-14, 15:54
Λοιπόν πέρασα και εγώ στο metro club. Format από 7 και αναβάθμιση από τα 8. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν στο κατέβασμα των αναβαθμίσεων. Και στα 8 και στα 8.1 αργούσε μετά την αρχική εγκατάσταση. Ύστερα από μερικά λεπτά όμως τις κατέβαζε κανονικά.

Έχω όμως μερικές απορίες. Σίγουρα θα έχουν απαντηθεί πριν αλλά επιτρέψτε μου να τις ξανακάνω.

1. Πώς δηλώνω γλώσσα εμφάνισης τα Ελληνικά και πληκτρολόγιο Αγγλικά.
2. Πώς μπορώ να παράκαμψω τον κωδικό που έχω στον online account outlook.com που έχω δηλώσει.
3. Πώς αλλάζω γραμματοσειρά. Εδω και σχεδόν 20 χρόνια παίζω με Arial 10 σε όλο το desktop. Και ξαφνικά χάνομαι.
4. Πώς μειώνεται το περίγραμμα των παραθύρων. Πολύ χοντρό.

1. Control Panel\Clock, Language, and Region\Language\Advanced settings.
Και... Control Panel\Clock, Language, and Region --> Region --> Administrative --> Copy Settings.

2. netplwiz ...

4. Tiny Windows Borders (http://winaero.com/comment.php?comment.news.96)

biggeo65
26-04-14, 17:00
Κι εγώ ρωτάω, αυτό που έκανε με την portable εφαρμογή ο δημιουργός της,
ήταν τόσο δύσκολο για την Microsoft να το κάνει; Το είχε ήδη στα 7.

Καλά κατήργησε όλο το πανελ των προσωπικών ρυθμίσεων, τι κόστιζε να αφήσει
αυτή την ρύθμιση τουλάχιστον; Δεν έχουν όλοι touchscreen για να έχουν και μεγάλο περίγραμμα.

tiffany
26-04-14, 17:12
Παιδιά σας ευχαριστώ. :clap:

21706
26-04-14, 18:23
Αυτό φαίνεται ενδιαφέρον:
http://www.giveawayoftheday.com/start-screen-unlimited-deluxe/

- - - Updated - - -

Αλλά τώρα που διάβασα τα σχόλια μάλλον δεν θα το βάλω...

flamelab
26-04-14, 18:50
Αυτό φαίνεται ενδιαφέρον:
http://www.giveawayoftheday.com/start-screen-unlimited-deluxe/

- - - Updated - - -

Αλλά τώρα που διάβασα τα σχόλια μάλλον δεν θα το βάλω...

Kαλή η ιδέα, μη καλαίσθητη υλοποίηση (ιδίως τα non-metro κουμπιά που είναι σαν βγήκαν από εποχής ΧP).

blade_
26-04-14, 21:10
Η charm bar Σα να αργεί λιγάκι μετά το update, τι λέτε?

tiffany
26-04-14, 22:57
Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος. Θέλει λίγη συνήθεια ακόμη. Δεν έχω περάσει όλες τις εφαρμογές που είχα οπότε δεν μπορώ να κρίνω ακόμη το metro. Αν όμως μπορέσει η Microsoft και επιβάλλει στους προγραμματιστές να δίνουν μόνο το exe στο start menu τότε η ευχρηστία θα εκτοξευτεί. Τώρα γίνεται ένα μπάχαλο που υπάρχει χρόνια τώρα και δεν υπάρχει στο Linux. Στο start menu έχεις εφαρμογές, τη βοήθεια και links προς τα sites. Κάτι που στο compact menu δεν ενοχλεί αλλά εδώ σε μπερδεύει. Αν όμως ακολουθηθεί το παράδειγμα που ανέφερα τότε θα έχουμε ένα τεράστιο και χορταστικό launcher. Ήδη στην 24" μου χαίρομαι τις χύμα εφαρμογές. Ταξινομεις τα πάντα ανά όνομα και τέλος.

Κάτι άλλο που μου αρέσει είναι οι κοινές εφαρμογές με τη mobile πλατφόρμα. Μακάρι να μπορούσαν να έτρεχαν και σε παράθυρο. Αυτό επιβεβαιώνει τη θεωρία μου πως η Microsoft μας βλέπει σαν πειραματόζωα. Τα 8 βγήκαν με το ζόρι έτσι για να πάρει αντιδράσεις και να γεφυρώσει το χάσμα. Μέχρι στιγμής είναι πολύ μπροστά από την Apple. Το θέμα είναι να αρχίσει να αντιγράφει την ελευθερία του android.

Προς το παρόν αυτά. Τις επόμενες ημέρες θα επανέλθω με περισσότερες εντυπώσεις.

Siba
26-04-14, 23:37
Mπορεις να εχεις το ιδιο ms email σε διαφορετικες εγκαταστασεις?

- - - Updated - - -


Η charm bar Σα να αργεί λιγάκι μετά το update, τι λέτε?
Λογικα θα εχει registry key που θα οριζεις τον χρονο που εμφανιζεται.

- - - Updated - - -



Προς το παρόν αυτά. Τις επόμενες ημέρες θα επανέλθω με περισσότερες εντυπώσεις.
Δεν ξερω αν εβγαλες ακρη με το border width αλλα χωρις να κανεις τιποτα μαγικο η 3rd party ματσακονιες, πας

regedit>[HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\Desktop\WindowMetrics]

και αλλαζεις σε 0 τις τιμες σε αυτα τα κλειδια:

"BorderWidth"="0"
"PaddedBorderWidth"="0"

logout>login all set.

tiffany
27-04-14, 00:06
Δεν ξερω αν εβγαλες ακρη με το border width αλλα χωρις να κανεις τιποτα μαγικο η 3rd party ματσακονιες, πας

regedit>[HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\Desktop\WindowMetrics]

και αλλαζεις σε 0 τις τιμες σε αυτα τα κλειδια:

"BorderWidth"="0"
"PaddedBorderWidth"="0"

logout>login all set.

Έβαλα το utility που πρότεινε ο OnAl3rt. Απ' ότι είδα το συγκεκριμένο site έχει πολύ πράγμα σε tweaking.

@ ADSLgr.com All rights reserved.