PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 8.1



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

21706
18-10-13, 12:32
Εκτος απο οσους το εβαλαν απο το store παιδια, μιας και ειναι και δωρεαν για οσους εχουν 9 για πειτε, το εγκατεστησε κανεις απο αλλου, για να αναβαθμισει τα 8αρια του, για να μας πει αν ζητα κλειδι;

Για τα enterprise λες;

cool11
18-10-13, 12:33
Για τα enterprise λες;

Ναι, για τα enterprise.

Jimmisardo
18-10-13, 13:04
Συγνωμη ρε παιδια αλλα ξερει κανεις γιατι δεν μου εμφανιζεται στο store το update? Τι στο καλο, εγω δηλαδη δεν εχω windows 8?

babis3g
18-10-13, 13:24
Συγνωμη ρε παιδια αλλα ξερει κανεις γιατι δεν μου εμφανιζεται στο store το update? Τι στο καλο, εγω δηλαδη δεν εχω windows 8?

http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/why-can-t-find-update-store

cool11
18-10-13, 13:41
Σχιζοφρενεια τα νεα win 8.1
http://tech.in.gr/presentations/article/?aid=1231269750

Οντως πεταγεται το ενα περιβαλλον μες το αλλο;
Πως μπορει να δουλευει καποιος μονο στο desktop?

21706
18-10-13, 13:47
Συγνωμη ρε παιδια αλλα ξερει κανεις γιατι δεν μου εμφανιζεται στο store το update? Τι στο καλο, εγω δηλαδη δεν εχω windows 8?

Δοκίμασε να καθαρίσεις το cache του store:
Με το Windows+R ανοίγεις το Run και γράφεις
WSReset.exe.

Jimmisardo
18-10-13, 13:54
Δοκίμασε να καθαρίσεις το cache του store:
Με το Windows+R ανοίγεις το Run και γράφεις
WSReset.exe.


http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/why-can-t-find-update-store

Τιποτα απο τα δυο δεν βοηθησε δυστηχως...

cool11
18-10-13, 13:58
Εκτος απο οσους το εβαλαν απο το store παιδια, μιας και ειναι και δωρεαν για οσους εχουν 9 για πειτε, το εγκατεστησε κανεις απο αλλου, για να αναβαθμισει τα 8αρια του, για να μας πει αν ζητα κλειδι;

Τελικα ολοι απο store εγκαταστησατε?
Μπραβο, δεν το περιμενα!

21706
18-10-13, 14:13
Υπάρχει ένας στο #42.

Νικαετός
18-10-13, 14:14
Όλα καλά εδώ. (windows 8 x64 greek, νόμιμα). Σε μια ωρίτσα όλα GG.

np1
18-10-13, 14:14
Σχιζοφρενεια τα νεα win 8.1
http://tech.in.gr/presentations/article/?aid=1231269750

Οντως πεταγεται το ενα περιβαλλον μες το αλλο;
Πως μπορει να δουλευει καποιος μονο στο desktop?

Ναι, αλλά είναι λιγότερο σχιζοφρενές, καθώς έχεις επιλογή πλέον να κάνεις boot απευθείας στο desktop συν ότι μπορείς πλέον να κάνεις shutdown, κλπ, με δεξί κλίκ στο Start button, και αν, κούφια η ώρα, βρεθείς κατα λάθος στο Start Screen, μπορείς να το ρυθμίσεις να χρησιμοποιεί το desktop background που έχεις. Με προγράμματα τύπου Classic Shell, το μόνο που πιθανώς δε μπορείς να αποφύγεις είναι κάποιες αναβαθμίσεις που γίνονται μέσω Windows Store.

Προσωπικά δε βρίσκω προς τί τόση υστερία με το full screen menu αλλά εντάξει, τον καθένα όπως τον βολεύει. Προφανώς αν δεν υπήρχε desktop, δε θα τα έβαζα ούτε εγώ αλλά τέλοσπαντων.

tefras
18-10-13, 15:00
Παιδιά κι εγώ έχω θέμα. Βέβαια έχω activation μέσω kms, πρέπει να κάνω καθαρό φορμάτ?

babis3g
18-10-13, 15:15
Ναι, αλλά είναι λιγότερο σχιζοφρενές, καθώς έχεις επιλογή πλέον να κάνεις boot απευθείας στο desktop συν ότι μπορείς πλέον να κάνεις shutdown, κλπ, με δεξί κλίκ στο Start button, και αν, κούφια η ώρα, βρεθείς κατα λάθος στο Start Screen, μπορείς να το ρυθμίσεις να χρησιμοποιεί το desktop background που έχεις. Με προγράμματα τύπου Classic Shell, το μόνο που πιθανώς δε μπορείς να αποφύγεις είναι κάποιες αναβαθμίσεις που γίνονται μέσω Windows Store.

Προσωπικά δε βρίσκω προς τί τόση υστερία με το full screen menu αλλά εντάξει, τον καθένα όπως τον βολεύει. Προφανώς αν δεν υπήρχε desktop, δε θα τα έβαζα ούτε εγώ αλλά τέλοσπαντων.
μου αρεσει το 8.1 ... οποιος θελει να το κανει boot με desktop view απο ξεκινημα παρακατω οι οδηγιες

Πατε στο desktop & καντε δεξι κλικ στο taskbar & επιλογη στο properties
130355
Θα βγει το Task & Navigation Bar .... παταμε Navigation & κανουμε κλικ στο "show my desktop screen on start" ... apply & ok
130356

Τωρα θα ειναι οπως το παλιο XP & 7 οταν ανοιγει :oneup: (οχι βεβαια που ηταν φασαρια να αλλαχτει απο το start menu) αλλα να θυμιζει τα παλια :clap:

cmaniac
18-10-13, 16:19
Άλλος ένας απ'το store. Πρώτες εντυπώσεις:

Δε μου χε λείψει καθόλου το start button. Μη σας πω ότι με ξενίζει που υπάρχει πλέον.
Μια μικρή βελτίωση στην ταχύτητα, ίσως υπάρχει.
Η αναζήτηση προγραμμάτων μου άρεσε περισσότερο πριν (φίλτραρε τα start menu items ενώ πλέον είναι όλα μέσα - ρυθμίσεις αρχεία κλπ), αλλά θα ζήσω I believe.

np1
18-10-13, 17:31
Άλλος ένας απ'το store. Πρώτες εντυπώσεις:

Δε μου χε λείψει καθόλου το start button. Μη σας πω ότι με ξενίζει που υπάρχει πλέον.
Μια μικρή βελτίωση στην ταχύτητα, ίσως υπάρχει.
Η αναζήτηση προγραμμάτων μου άρεσε περισσότερο πριν (φίλτραρε τα start menu items ενώ πλέον είναι όλα μέσα - ρυθμίσεις αρχεία κλπ), αλλά θα ζήσω I believe.

Αυτό με την αναζήτηση το παρατήρησα σήμερα, η παλιά μου φαινόταν όντως καλύτερη αν ήθελες να βρεις προγράμματα στο Start.

babis3g
18-10-13, 20:10
δεν το εχω δοκιμασει ακομα αλλα στο search βλεπω οτι υπαρχουν επιλογες everywhere,files,settings κλπ ... απο default ειναι στο παντου ... ετσι ηταν πριν??? (νομιζω οχι, οποτε το search τωρα φιλτραρετε?) ... ευχαριστω

Aitherovamon
18-10-13, 20:24
Καλησπέρα , ξέρουμε που υπάρχουν από την Microsoft τα επίσημα iso για τα windows 8.1 για να τα κατεβάσουμε και να κάνουμε clean install ?

np1
18-10-13, 22:01
δεν το εχω δοκιμασει ακομα αλλα στο search βλεπω οτι υπαρχουν επιλογες everywhere,files,settings κλπ ... απο default ειναι στο παντου ... ετσι ηταν πριν??? (νομιζω οχι, οποτε το search τωρα φιλτραρετε?) ... ευχαριστω

Παλιά σου έκανε απευθείας φιλτράρισμα τη Start Screen για τις εφαρμογές και δίπλα είχε τις υπόλοιπες επιλογές. Τώρα τα χει όλα μαζί, χωρίς να έχει επιλογή να κάνει search μόνο στο Start screen. Πολύ χαζή επιλογή.

babis3g
18-10-13, 22:08
Παλιά σου έκανε απευθείας φιλτράρισμα τη Start Screen για τις εφαρμογές και δίπλα είχε τις υπόλοιπες επιλογές. Τώρα τα χει όλα μαζί, χωρίς να έχει επιλογή να κάνει search μόνο στο Start screen. Πολύ χαζή επιλογή.

OK ευχαριστω ... ακουσα οτι θα γινουν συντομα πολλες αναβαθμησεις και απο οτι λενε η microsoft αυτη τη φορα ακουει τους καταναλωτες οποτε ισως στο μελλον να το αλλαξει ... και παλι ευχαριστω

k30taas
19-10-13, 18:51
Ρε παιδια καποιος να βοηθησει!!! πρωτον ο internet explorer δεν κραταει καμια ρυθμιση μολις τον κλεινω και τον ανοιγω, και δευτερον δεν ανοιγει καθολου το windows store!!!!! τι να κανω? please!!!!

21706
19-10-13, 19:16
Για το store δες αυτό (http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/update-from-windows-8-tutorial).

davan
20-10-13, 23:57
Δηλαδή εμείς που έχουμε την Enterprise και δεν μπορούμε να κάνουμε την αναβάθμιση σε 8.1 μέσω του store πως θα το κάνουμε με πληρωμή;

babis3g
21-10-13, 00:36
Δηλαδή εμείς που έχουμε την Enterprise και δεν μπορούμε να κάνουμε την αναβάθμιση σε 8.1 μέσω του store πως θα το κάνουμε με πληρωμή;

Upgrading from Windows 8 Enterprise to Windows 8.1 Enterprise:

Download your Windows 8.1 Enterprise media from the Volume Licensing Service Center (VLSC). Please note that Windows 8.1 Enterprise cannot be updated from the Windows Store; it can only updated using media obtained from the VLSC. Use this media to either:

Perform an in-place update of existing Windows 8 Enterprise installations.
Refresh existing computers using MDT 2013 or System Center 2012 R2 Configuration Manager*, or burn the media to a DVD or copy to a USB key for simple installation.http://blogs.windows.com/windows/b/springboard/archive/2013/10/18/windows-8-1-general-availability-the-it-pro-perspective.aspx
https://www.microsoft.com/Licensing/servicecenter/default.aspx

cool11
21-10-13, 08:52
Εγκατασταση απο ISO και οχι απο store, εχει κανει κανενας;

Θελω να μαθω αν κρατηθηκαν οι ρυθμισεις και τα προγραμματα της υφισταμενης εγκαταστασης 8.

cranky
21-10-13, 08:56
H εγκατάσταση απο iso γίνεται με φορμάτ.
Πώς θα κρατήσει ρυθμίσεις και προγράμματα προηγούμενης έκδοσης ;

cool11
21-10-13, 08:59
Γιατι με φορματ?
Δηλαδη στα win8, απο iso, δεν προβλεπεται διαδικασια αναβαθμισης;

Αν οντως συμβαινει αυτο, θα ειναι πολυ περιεργο, οταν πχ. αναβαθμιστηκαν τα 7αρια σε 8αρια, με iso, ομαλοτατα και μια χαρα.

cranky
21-10-13, 09:21
Γιατί να χρησιμοποιήσεις iso, τότε ;
Κάν' την απ' το store.

cool11
21-10-13, 09:33
Θελω iso, εκτος μας το απαγορευσαν κι αυτο.
Για πολλους λογους, που δεν ξερω αν ειναι της παρουσης στιγμης να αναλυθουν.

Με iso δεν υπαρχει διαδικασια αναβαθμισης απο τα 8αρια;

cranky
21-10-13, 09:35
Tρέξε, τότε, το iso, κι' αν σου δώσει την δυνατότητα αναβάθμισης, δείξ' του τον δίσκο με τα 8άρια.

cool11
21-10-13, 09:41
Αυτο λεω, ολοι απο store κανατε εγκατασταση; Κανεις απο iso να μου πει αν δινει δυνατοτητα αναβαθμισης;

tefras
21-10-13, 09:49
Καλημέρα, έχω τα 8 pro ενεργοποιημένα με kms. Αν κανω φορματ με iso και επιλέξω αναβάθμηση αντι για ολα απο την αρχη, το activation παραμένει? Αν ναι που μπορώ να βρω το iso? Ευχαριστώ

cranky
21-10-13, 09:59
Διάβασε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/767860-Clean-install-windows-8-1-activate).

dimitri_ns
21-10-13, 10:07
Καλησπέρα , ξέρουμε που υπάρχουν από την Microsoft τα επίσημα iso για τα windows 8.1 για να τα κατεβάσουμε και να κάνουμε clean install ?

Τι να σου κάνω, είσαι και αιθεροβάμων.

Η store για αναβάθμιση (upgrade από 8->8.1) ή ματσακονιές.

Προσωπικά μου φαίνεται αχταρμάς (http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B1%CF%87%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%AC%CF%82). To άφησα γι' αργότερα.

Και η αναβάθμιση των RT δεν τους βγήκε καλά και αποσύρθηκε. Και όλα είναι και πληρωμένα.

davan
21-10-13, 12:09
Εχω την Enterprise Χ64 και δεν θέλω να κάνω clean install την 8.1 θέλω απλά να την περάσω ''από πάνω'' θα έχω κάποια επίπτωση στα αρχεία η θα γίνει κανονικά η αναβάθμιση; ευχαριστώ.:hmm:

cool11
21-10-13, 13:05
Με ενα και μονο account μπορεις να αναβαθμισεις διαφορα pc με 8αρια;

21706
21-10-13, 13:39
Μπορείς.

JohnDro
21-10-13, 14:45
Αυτο λεω, ολοι απο store κανατε εγκατασταση; Κανεις απο iso να μου πει αν δινει δυνατοτητα αναβαθμισης;

Μπορείς να κάνεις αναβαθμιση και με το iso.

_thodoris_
21-10-13, 14:54
Καλησπέρα,
ευχαριστώ για τις πληροφορίες διότι έψαχνα διάφορα για τα 8.1, με βοηθήσατε πολύ :)

stelios4711
21-10-13, 15:22
Καλημέρα, έχω τα 8 pro ενεργοποιημένα με kms. Αν κανω φορματ με iso και επιλέξω αναβάθμηση αντι για ολα απο την αρχη, το activation παραμένει? Αν ναι που μπορώ να βρω το iso? Ευχαριστώ

Αλλο το format άλλο η αναβάθμιση
ISO μπορείς να βρεις αλλά δεν θα γίνει αυτό που ζητάς
Οι KMS servers δεν ενεργοποιούν 8.1 ακόμη καθώς με τα 8.1 χρειάζεται υποστήριξη KMS v6
Μόλις πριν μερικές μέρες έδωσε η microsoft ένα update που παρέχει υποστήριξη στους IT για ενεργοποίηση 8.1
Το update αν έχεις δικό σου KMS server είναι εδώ (http://support.microsoft.com/kb/2885698) αλλά και πάλι δεν θα κάνει αυτό που ζητάς :(



Μπορείς να κάνεις αναβαθμιση και με το iso.

Δεν μπορείς να κάνεις αναβάθμιση με το ISO (τουλάχιστον τέτοια αναβάθμιση που εννοούμε εδώ)
Ο μόνος τρόπος για να κάνεις αναβάθμιση με ISO είναι να έχεις γνήσιο κλειδί από 8.1 πράγμα που δεν έχει κανένας ακόμη
Τα κλειδιά από τα 8 δεν τα δέχεται
Η αναβάθμιση με ISO είναι διαθέσιμη μόνο για τους πελάτες που αγόρασαν 8.1 - όχι για όσους αγόρασαν 8

shocked
21-10-13, 17:21
κατέβασμα του official iso των 8.1 από Microsoft απαιτεί κλειδί 8.1. αν δεν το έχετε, δεν κάνετε clean install.

JohnDro
21-10-13, 18:58
Δεν μπορείς να κάνεις αναβάθμιση με το ISO (τουλάχιστον τέτοια αναβάθμιση που εννοούμε εδώ)
Ο μόνος τρόπος για να κάνεις αναβάθμιση με ISO είναι να έχεις γνήσιο κλειδί από 8.1 πράγμα που δεν έχει κανένας ακόμη
Τα κλειδιά από τα 8 δεν τα δέχεται
Η αναβάθμιση με ISO είναι διαθέσιμη μόνο για τους πελάτες που αγόρασαν 8.1 - όχι για όσους αγόρασαν 8

Κάνεις λάθος. Αναβάθμιση γίνεται όπως ακριβώς και η καθαρή εγκατάσταση με τον τρόπο που περιγράφεις εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/767860-Clean-install-windows-8-1-activate).

stelios4711
21-10-13, 19:53
Κάνεις λάθος. Αναβάθμιση γίνεται όπως ακριβώς και η καθαρή εγκατάσταση με τον τρόπο που περιγράφεις εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/767860-Clean-install-windows-8-1-activate).

Ομολογώ οτι δεν το δοκίμασα γιατί έκανα Clean-install
Τότε δεν υπάρχει λόγος πλέον για γκρίνια οτι η microsoft μας περιορίζει μόνο στο store
Αν και φαντάζομαι ο λόγος της γκρίνιας είναι άλλος ....

21706
21-10-13, 20:00
Μα μόνο καθαρή εγκατάσταση μπορείς να κάνεις
με τον τρόπο αυτόν.
Δοκίμασα να κάνω αναβάθμιση αλλά δεν γίνεται.
Αν την έχει κάνει κάποιος άλλος ας μας πει πώς
τα κατάφερε.

JohnDro
21-10-13, 20:08
Μα μόνο καθαρή εγκατάσταση μπορείς να κάνεις
με τον τρόπο αυτόν.
Δοκίμασα να κάνω αναβάθμιση αλλά δεν γίνεται.
Αν την έχει κάνει κάποιος άλλος ας μας πει πώς
τα κατάφερε.

Εγώ την αναβάθμιση την έκανα με το ISO.
Τρέχεις το DVD όταν είσαι στα windows και όχι με boot του υπολογιστή.

dimitri_ns
21-10-13, 20:09
Ομολογώ οτι δεν το δοκίμασα γιατί έκανα Clean-install
Τότε δεν υπάρχει λόγος πλέον για γκρίνια οτι η microsoft μας περιορίζει μόνο στο store
Αν και φαντάζομαι ο λόγος της γκρίνιας είναι άλλος ....

Ο λόγος της γκρίνιας είναι ότι έχω ν' αναβαθμίσω από 8 σε 8.1, 4 pc, το ένα είναι σπίτι και τα άλλα αλλού, σε διάφορα μέρη. Με ένα dvd θα έκανα clean install και θα τελείωνα μιά ώρα (μιά μέρα?) αρχύτερα. Και έχω άμεση εξάρτηση από την ταχύτητα internet που έχει ο καθένας.
Ο δεύτερος λόγος είναι ότι αν αλλάξω pc, πρέπει να στήσω τα 8 και να ξανακατεβάσω μέσω store τα 8.1

Τόσο μεγάλο πρόβλημα είναι το "create a media", όπως γινόταν στα 8?

Μου βγαίνει μόνη της η γκρίνια, δεν το προσπαθώ

cool11
21-10-13, 20:10
Ομολογώ οτι δεν το δοκίμασα γιατί έκανα Clean-install
Τότε δεν υπάρχει λόγος πλέον για γκρίνια οτι η microsoft μας περιορίζει μόνο στο store
Αν και φαντάζομαι ο λόγος της γκρίνιας είναι άλλος ....

Πολυ καλά κατάλαβες....

Παντως, παρομοια περιπτωση τεχνητου εμποδιου ηταν και η φαεινή ιδέα-πατεντα της adobe με την νεα τους εκδοση της σουιτας CC, που για να την τρεξεις επρεπει να εισαι συνδεδεμενος στο internet για να σε τσεκαρει.
Το σκεφτηκαν πολυ εκει στην adobe. Περιττο να πω οτι η σουιτα πλεον τρεχει και χωρις καν καλωδιο δικτυου πανω... μπραβο adobe, well done.

Φανταζομαι οτι τα τεχνητα εμποδια της microsoft, ειναι θεμα χρονου να ξεπεραστουν.

Οπως αναβαθμιζει κανεις τα win 8 χωρις να χασει ρυθμισεις-προγραμματα, σε win 8.1 μεσω store, σε λιγο καιρο θα υπαρχει τροπος να γινεται αυτο και offline, και να αναβαθμιζονται οι υπαρχουσες εγκαταστασεις 8αριων μεσω iso και χωρις το βρωμοstore.
Παρομοια περιπτωση με adobe. Οταν ειχα διαβασει τοτε πρωτη φορα την ανακοινωση τους, ειχα ανησυχησει. Μετα καταλαβα οτι αδικα ανησυχουσα!

21706
21-10-13, 20:11
Εγώ την αναβάθμιση την έκανα με το ISO.
Τρέχεις το DVD όταν είσαι στα windows και όχι με boot του υπολογιστή.

Και διατηρήθηκαν όλα τα προγράμματα που είχες
εγκαταστήσει στα 8 και όλες οι ενημερώσεις των 8;

JohnDro
21-10-13, 20:16
Και διατηρήθηκαν όλα τα προγράμματα που είχες
εγκαταστήσει στα 8 και όλες οι ενημερώσεις των 8;

Διατηρήθηκαν τα πάντα, δεν έχασα τίποτα.:)

cool11
21-10-13, 20:24
Διατηρήθηκαν τα πάντα, δεν έχασα τίποτα.:)

Αν ειναι ετσι, αυτο ειναι η ειδηση του μηνα!
Καλα, συζηταμε συζηταμε, μονος εσυ απο οολοοο το φορουμ εκανες εγκατασταση απο iso?
Ολοι οι αλλοι, προσκυνησαν το store?

21706
21-10-13, 20:30
Αν ειναι ετσι, αυτο ειναι η ειδηση του μηνα!
Καλα, συζηταμε συζηταμε, μονος εσυ απο οολοοο το φορουμ εκανες εγκατασταση απο iso?
Ολοι οι αλλοι, προσκυνησαν το store?

Γιατί δεν το δοκιμάζεις κι εσύ;
Εγώ πάντως δεν τα κατάφερα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.