PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 8.1



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

papasub
27-04-14, 09:02
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,
ΕΧΩ ΕΝΑ HP PAVILLION G7 ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΤΑ WIN 8.1 . ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ WIFI ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ (ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ F12 ME ΦΩΤΕΙΝΗ ΕΝΔΕΙΞΗ). ΠΡΙΝ ΜΕ ΤΑ WIN 7 ΔΟΥΛΕΥΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

shocked
27-04-14, 11:12
με το update το εκαναν πιο αργο στο να ανοιγουν οι γωνιες

OnAl3rt
27-04-14, 11:50
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,
ΕΧΩ ΕΝΑ HP PAVILLION G7 ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΤΑ WIN 8.1 . ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ WIFI ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ (ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ F12 ME ΦΩΤΕΙΝΗ ΕΝΔΕΙΞΗ). ΠΡΙΝ ΜΕ ΤΑ WIN 7 ΔΟΥΛΕΥΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

H HP βγάζει driver για το wireless button. Τον πέρασες;
Αν δεν έχει για τα 8.1, εγκατεστισε αυτον για τα 7.
Αν δεν κάνει, δοκίμασε να τον ξαναπεράσεις με compatibility mode για win 7.
Ποιο G7 έχεις;

- - - Updated - - -


με το update το εκαναν πιο αργο στο να ανοιγουν οι γωνιες

Αν αφήσεις το ποντίκι στην γωνία, ναι αργεί λίγο παραπάνω να εμφανιστεί η charms bar.
Αν όμως πας στη γωνία και κινηθείς προς τα πάνω ή προς τα κάτω, ανάλογα σε ποια γωνία είσαι, εμφανίζετε χωρίς καθυστέρηση.

Siba
27-04-14, 14:33
Παρολο που εχω απενεργοποιημενο το 'turn off the display' παλι μου την κλεινει μετα απο λιγα λεπτα αδρανειας.

OnAl3rt
27-04-14, 16:09
Mπορεις να εχεις το ιδιο ms email σε διαφορετικες εγκαταστασεις?

Βεβαίως και μπορείς.

21706
27-04-14, 16:35
Παρολο που εχω απενεργοποιημενο το 'turn off the display' παλι μου την κλεινει μετα απο λιγα λεπτα αδρανειας.

Αν το ενεργοποιήσεις ορίζοντας 5 ώρες αδράνειας δουλεύει;

tiffany
27-04-14, 16:47
Στις "ιδιότητες γραμμής εργασιών" => περιήγηση ενεργοποίησα την επιλογή "Εμφάνιση της προβολής Εφαρμογές όταν μεταβαίνω στην έναρξη"

Τώρα όταν μπαίνω στο start menu παρακάμπτω πλήρως το metro. Έχω το παλιό start menu σε fullscreen έκδοση. Θα καθίσω να διαγράψω και τις άχρηστες συντομεύσεις και θεωρώ πως θα βελτιωθεί ακόμη η κατάσταση

Siba
27-04-14, 17:49
Αν το ενεργοποιήσεις ορίζοντας 5 ώρες αδράνειας δουλεύει;
Ναι, περιπου στα 2' κλεινει.

21706
27-04-14, 17:56
Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-1971491/windows-sleep-mode-issue.html

yuk
27-04-14, 18:01
Παρολο που εχω απενεργοποιημενο το 'turn off the display' παλι μου την κλεινει μετα απο λιγα λεπτα αδρανειας.Aν έχεις (και) Intel κάρτα γραφικών, δοκίμασε το εξής: δεξί κλικ στο Desktop και Graphics Properties - Power - On Battery - Display Power Shaving = Disable.

Είχα θέμα με την οθόνη που έκανε auto dimm και στο τσακ πριν οδηγηθώ στην παράνοια, βρήκα ότι απενεργοποιείται από εκεί, ασχέτως των ρυθμίσεων στα Win. Φανταστική HP...

Siba
27-04-14, 18:07
Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-1971491/windows-sleep-mode-issue.html
Eυχαριστω αλλα αποφευγω 3rd part προγραμματα εκτος εαν δεν φτιαχνεται με τιποτα η ειναι σημαντικο προβλημα. Στο λαπτοπ δεν μου το κανει ομως.

- - - Updated - - -


Aν έχεις (και) Intel κάρτα γραφικών, δοκίμασε το εξής: δεξί κλικ στο Desktop και Graphics Properties - Power - On Battery - Display Power Shaving = Disable.

Είχα θέμα με την οθόνη που έκανε auto dimm και στο τσακ πριν οδηγηθώ στην παράνοια, βρήκα ότι απενεργοποιείται από εκεί, ασχέτως των ρυθμίσεων στα Win. Φανταστική HP...
Δεν εχω καθολου intel με nVidia ειμαι.

21706
27-04-14, 18:57
Eυχαριστω αλλα αποφευγω 3rd part προγραμματα εκτος εαν δεν φτιαχνεται με τιποτα η ειναι σημαντικο προβλημα. Στο λαπτοπ δεν μου το κανει ομως.


Εκτός από το MouseJiggle οι άλλοι τρόποι
που προτείνει είναι εγγενείς στα win.

clhorus
27-04-14, 21:49
Έχω ένα θεματάκι με την ενσωματωμένη κάρτα ήχου που έχει η μητρική μου, η οποία είναι η ASUS P5Q SE PLUS. Στα Windows 8.1 ο ήχος ξαφνικά εξαφανίζεται και για να έχω και πάλι ήχο πρέπει να κάνω επανεκκίνηση. Έχω μάλιστα παρατηρήσει ότι αυτό συμβαίνει όταν δύο προγράμματα παράγουν ήχο ταυτόχρονα, για παράδειγμα όταν ακούω μουσική στον Windows Media Player και ταυτόχρονα έχω κλήση και απαντήσω στο Skype. Το περίεργο είναι ότι στη σελίδα της Asus δεν μπορώ να βρω ούτε έναν driver για τα Windows 8.1 (http://www.asus.com/supportonly/P5Q%20SE%20PLUS/HelpDesk_Download#support/). Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να λύσω αυτό το πρόβλημα, το οποίο επιμένει για μήνες να υπάρχει; Ευχαριστώ!

aiantas
27-04-14, 21:57
Δοκίμασε αυτά:

VIA HD Audio 6.0.11.0400 (http://driveroff.net/soft/soundviahd/)
Sound-VIA-HDA-6.0.11.0400-NT.7z (http://www.gigabase.com/getfile/S9X9Cg_eOiHoX4hHVuv_4gBB/Sound-VIA-HDA-6.0.11.0400-NT.7z.html)
-----------------------------------------------
Driver pack Sound VIA 14.04.1 (http://driveroff.net/soft/dpsoundvia/)
DP_Sound_VIA_14041.7z (41.45 MB) (http://www.gigabase.com/getfile/S9X9Cg_eOiG5LzKnme7ReQBB?referer=http%3A%2F%2Fdriveroff.net%2Fsoft%2Fdpsoundvia%2F)

Ένα από τα 2 σίγουρα κάνει.

Siba
27-04-14, 22:38
Εκτός από το MouseJiggle οι άλλοι τρόποι
που προτείνει είναι εγγενείς στα win.
To power management της καρτας δικτυου το εχω παντα κλειστο καθως και το password after sleep ετσι και αλλιως και τα προσπερασα.
Το δικο μου το θεμα βεβαια δεν ειναι οτι μπαινει σε sleep mode απλα κλεινει η οθονη.

Και μιας και το συζηταμε το εριξα πριν σε sleep για να δοκιμασω αν δουλευει και μετα δεν ξυπναγε με τιποτα. Χτυπησα ενα κουμπι στο πληκτρολογιο ανοιγει το μηχανημα αλλα εικονα τιποτα. Περιμενα λιγο, ουτε καν. Το κλεινω απο το κουπι και μολις το ανοιξα ξανα εκανε παλι το ιδιο.
Επανηλθε με κλεισιμο τροφοδοτικου αναμονη κανα 1' και boot. :crazy:

aiantas
27-04-14, 22:55
@ clhorus,
Αν θες ενημέρωσε σχετικά με την κάρτα ήχου.

clhorus
27-04-14, 23:09
@ clhorus,
Αν θες ενημέρωσε σχετικά με την κάρτα ήχου.

Κατέβασα το via_hda_6.0.11.0.400_11.4.00.30.140307 από το www.station-drivers.com γιατί από το δικό σου link τα αρχεία είχαν 0 byte μέγεθος μετά την αποσυμπίεση (περιέργως). Δεν ξέρω αν έγινε κάτι διαφορετικό. Στο control panel το VIA HD Audio Deck δεν άνοιγε πριν, αλλά ούτε και τώρα υπακούει όταν του κάνω κλικ. Θα περιμένω να δω αν αναπαραχθεί και πάλι το πρόβλημα. Μετά θα δοκιμάσω το άλλο. Απορία: Γιατί οι 2 drivers έχουν τόσο πολύ διαφορετική ονομασία; Περίεργο δεν είναι; Εσύ έχεις την ίδια μητρική; Ποιον driver έχεις εγκαταστήσει;

aiantas
27-04-14, 23:15
Απλά βοηθάω να βρεις λύση...
Ο ένας είναι για HD audio.
Κατέβασα και τα 2 κανονικά!

Siba
27-04-14, 23:17
Γουχαρετε οσο θελετε, τελικα ηταν το screen saver που by default ειναι ορισμενο στο 1' και σε 'blank' και μοιαζει σαν να κλεινει η οθονη. Ε Λ Ε Ο Σ :sneer:

Εχω να χρησιμοποιησω screen saver απο τα win95 και μου ειχε διαφυγει τελειως οτι υπαρχει τετοιο πραγμα!

clhorus
27-04-14, 23:24
Απλά βοηθάω να βρεις λύση...
Ο ένας είναι για HD audio.
Κατέβασα και τα 2 κανονικά!


Θα δω πώς θα συμπεριφερθεί με αυτούς (6.0.11.0.400) και αν έχω πάλι τα ίδια, θα βάλω τον άλλον. Πάντως, σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου. Όπως διαπίστωσες κι εσύ στο αρχικό μου μήνυμα, έψαχνα με εντελώς λανθασμένη λογική. Μου έδειξες το σωστό δρόμο. Να είσαι καλά! :)

21706
27-04-14, 23:24
@Siba



Εντάξει, τέλος καλό όλα καλά!

biggeo65
28-04-14, 07:14
Γουχαρετε οσο θελετε, τελικα ηταν το screen saver που by default ειναι ορισμενο στο 1' και σε 'blank' και μοιαζει σαν να κλεινει η οθονη. Ε Λ Ε Ο Σ :sneer:

Εχω να χρησιμοποιησω screen saver απο τα win95 και μου ειχε διαφυγει τελειως οτι υπαρχει τετοιο πραγμα!

Οccam's razor. :p Η λύση με τις λιγότερες εικασίες είναι και η πιο πιθανή.
Συμβαίνει σε όλους. Σημασία έχει ότι το βρήκες.

Σε άλλη περίπτωση εγώ αποσύνδεσα όλες τις USB συσκευές, για να δω τι γίνεται
και το πρόβλημα δεν ήταν του υπολογιστή μου. :p

Έχουμε μάθει να σκεφτόμαστε τα πιο περίπλοκα πρώτα, και τα απλά μας διαφεύγουν.

clhorus
01-05-14, 00:51
Θα δω πώς θα συμπεριφερθεί με αυτούς (6.0.11.0.400) και αν έχω πάλι τα ίδια, θα βάλω τον άλλον. Πάντως, σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου. Όπως διαπίστωσες κι εσύ στο αρχικό μου μήνυμα, έψαχνα με εντελώς λανθασμένη λογική. Μου έδειξες το σωστό δρόμο. Να είσαι καλά! :)

Τελικά κατέληξα σε αδιέξοδο με τους drivers. Το πρόβλημα με την παύση του ήχου την έχω και με αυτή την έκδοση (6.0.11.0.400) και με μια παλιότερη που προτείνεται ως λύση σε ένα site. (http://rog.asus.com/forum/showthread.php?39418-VIA-audio-Driver-for-Windows-8.1-Final-solution-revealed!) Με βλέπω να αγοράζω εξωτερική κάρτα ήχου, αλλά και εκεί δεν ξέρω ποια να πάρω που να μην έχει θέμα με τους drivers σε windows 8.1... :( Καμιά ιδέα;
Έχω αυτό στη μητρική μου: VIA VT1708S

georgep138
01-05-14, 10:58
Γειά σας
Στα 8.1 στην επιφάνεια εργασίας, τα ονόματα των εικονιδίων έχουν σκιά από πίσω τους
και δεν είναι ευκρινή - ευανάγνωστα.
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βγάλω την σκιά.
Ευχαριστώ

sweet dreams
01-05-14, 13:41
Γειά σας
Στα 8.1 στην επιφάνεια εργασίας, τα ονόματα των εικονιδίων έχουν σκιά από πίσω τους
και δεν είναι ευκρινή - ευανάγνωστα.
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βγάλω την σκιά.
Ευχαριστώ

Μήπως φταίει το Wallpaper από πίσω;;;

Δεν ανεβάζεις ένα Screenshot να το δούμε. :hmm:

anodizer
01-05-14, 14:02
Γειά σας
Στα 8.1 στην επιφάνεια εργασίας, τα ονόματα των εικονιδίων έχουν σκιά από πίσω τους
και δεν είναι ευκρινή - ευανάγνωστα.
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βγάλω την σκιά.
Ευχαριστώ

http://www.thewindowsclub.com/drop-shadows-for-icon-labels

Gordito
02-05-14, 10:15
Γειά σας
Στα 8.1 στην επιφάνεια εργασίας, τα ονόματα των εικονιδίων έχουν σκιά από πίσω τους
και δεν είναι ευκρινή - ευανάγνωστα.
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βγάλω την σκιά.
Ευχαριστώ

Μαλλον δεν ειναι σωστα ρυθμισμενη η οθονη σου, οποτε θα σου ελεγα να την ρυθμισεις καλυτερα.

wenol
02-05-14, 16:18
Kαλησπέρα
Aντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα ο υπολογιστής ενώ δουλεύει ξαφνικά κολλάει ,κάνω επανεκκίνηση ,μετά λειτουργεί κανονικά .
δοκίμασα αλλαγή σκληρού δίσκου, format ,αναβάθμιση λειτουργικού δεν υπάρχει βελτίωση ,το πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται .
Eνώ το laptop που τρέχει το ίδιο λειτουργικό δεν έχει κανένα πρόβλημα.
τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή με το πρόβλημα είναι
MB gigabyte GA-G41MT
CPU intel core2 quad Q6600 2.40GHz
RAM 6,00 GB
GPU nvidia 8800gts 500
Windows 8,1 64
κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.
Eυχαριστώ

stamka
02-05-14, 17:23
Kαλησπέρα
Aντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα ο υπολογιστής ενώ δουλεύει ξαφνικά κολλάει ,κάνω επανεκκίνηση ,μετά λειτουργεί κανονικά .
δοκίμασα αλλαγή σκληρού δίσκου, format ,αναβάθμιση λειτουργικού δεν υπάρχει βελτίωση ,το πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται .
Eνώ το laptop που τρέχει το ίδιο λειτουργικό δεν έχει κανένα πρόβλημα.
τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή με το πρόβλημα είναι
MB gigabyte GA-G41MT
CPU intel core2 quad Q6600 2.40GHz
RAM 6,00 GB
GPU nvidia 8800gts 500
Windows 8,1 64
κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.
Eυχαριστώ

Απο θερμοκρασιες πως εισαι?

21706
02-05-14, 17:35
Το λαπτοπ το πήρες με προεγκαταστημένα τα 8.1;

wenol
02-05-14, 19:14
Απο θερμοκρασιες πως εισαι?

η αλήθεια είναι πως όχι ,όμως αν υποθέσουμε ότι ο υπολογιστής ξεκινα στης 14.00 δεν έχει συγκεκριμένο χρονικό όριο μέχρι να κόλληση μπορεί συμβεί στης 14.30 αλλα μπορεί μετά και από δυο ώρες ,αφού γίνει η επανεκκίνηση μπορεί να μείνει ανοικτός και 8 με 9 ώρες ,χωρίς κανένα λειτουργικό πρόβλημα ,λογικά αν ήταν θέμα θερμοκρασίας δεν έπρεπε μέσα στα πρώτα λεπτά να κόλλαγε;.

- - - Updated - - -


Το λαπτοπ το πήρες με προεγκαταστημένα τα 8.1;
όχι ,φόραγε windows 7 και μετά από format πέρασα τα 8.1 ,είναι ακριβώς το ίδιο λειτουργικό που φορά και ο σταθερός με το πρόβλημα

tiffany
02-05-14, 22:46
Έχω το Process Hacker αντί του ενσωματωμένου task manager. Όμως παρατηρούσα ότι η κεντρική διεργασία services.exe δούλευε υπερωρίες με τον ένα πυρήνα. Είχα δοκιμάσει τα πάντα μην τυχών είχα κάτι ασύμβατο αλλά δεν βρήκα τίποτα. Τελικά υπάρχει ένα "bug" στα 8 που δεν δίνει σωστές μετρήσεις ανά κύκλο. Με μία διόρθωση στις ρυθμίσεις του PH έφτιαξε. Η ρύθμιση είναι "EnableCycleCpuUsage=1".

stamka
02-05-14, 22:59
[QUOTE=wenol;5393329]η αλήθεια είναι πως όχι ,όμως αν υποθέσουμε ότι ο υπολογιστής ξεκινα στης 14.00 δεν έχει συγκεκριμένο χρονικό όριο μέχρι να κόλληση μπορεί συμβεί στης 14.30 αλλα μπορεί μετά και από δυο ώρες ,αφού γίνει η επανεκκίνηση μπορεί να μείνει ανοικτός και 8 με 9 ώρες ,χωρίς κανένα λειτουργικό πρόβλημα ,λογικά αν ήταν θέμα θερμοκρασίας δεν έπρεπε μέσα στα πρώτα λεπτά να κόλλαγε;.

- - - Updated - - -

Δε χανεις κατι με το να το κοιταξεις.... ακομα και αν δεν ειναι η θερμοκρασια (επεξεργαστη, καρτα γρφικων...) ελεγχοντας την μπορεις να αποκλισεις καποια πραγματα

georgep138
03-05-14, 00:10
Πως βρίσκουμε ποιά είναι η θερμοκρασία του επεξεργαστή ;

sweet dreams
03-05-14, 00:12
Πως βρίσκουμε ποιά είναι η θερμοκρασία του επεξεργαστή ;

Kατέβασε αυτό (http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html).

clhorus
03-05-14, 13:07
Τελικά κατέληξα σε αδιέξοδο με τους drivers. Το πρόβλημα με την παύση του ήχου την έχω και με αυτή την έκδοση (6.0.11.0.400) και με μια παλιότερη που προτείνεται ως λύση σε ένα site. (http://rog.asus.com/forum/showthread.php?39418-VIA-audio-Driver-for-Windows-8.1-Final-solution-revealed!) Με βλέπω να αγοράζω εξωτερική κάρτα ήχου, αλλά και εκεί δεν ξέρω ποια να πάρω που να μην έχει θέμα με τους drivers σε windows 8.1... :( Καμιά ιδέα;
Έχω αυτό στη μητρική μου: VIA VT1708S

Το πρόβλημα με την εξαφάνιση του ήχου μετά από μια κλήση στο Skype μόλις αναπαράχθηκε. Αυτή τη φορά είχα δοκιμάσει τον driver v10_1200a από το site της VIA. Φαίνεται πως υπάρχει κάποιο bug. Τι να πω;

Νομίζω πως πρέπει να αγοράσω μια κάρτα ήχου για να μην έχω πια τέτοια θέματα. Ψάχνοντας λίγο online για κάρτα ήχου, διαπίστωσα πως πωλούνται ακόμη μοντέλα ακόμη και του 2004. Γιατί αυτό; Δεν βγαίνουν πια νέες κάρτες ήχου;

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι μια κάρτα ήχου από μια εταιρία που να με υποστηρίζει σε θέμα driver για αυτά τα Windows (8.1) ή για μελλοντικές αναβαθμίσεις. Είναι καλοδεχούμενες οι προτάσεις σας. Ευχαριστώ!

wenol
03-05-14, 14:14
[QUOTE=wenol;5393329]η αλήθεια είναι πως όχι ,όμως αν υποθέσουμε ότι ο υπολογιστής ξεκινα στης 14.00 δεν έχει συγκεκριμένο χρονικό όριο μέχρι να κόλληση μπορεί συμβεί στης 14.30 αλλα μπορεί μετά και από δυο ώρες ,αφού γίνει η επανεκκίνηση μπορεί να μείνει ανοικτός και 8 με 9 ώρες ,χωρίς κανένα λειτουργικό πρόβλημα ,λογικά αν ήταν θέμα θερμοκρασίας δεν έπρεπε μέσα στα πρώτα λεπτά να κόλλαγε;.

- - - Updated - - -

Δε χανεις κατι με το να το κοιταξεις.... ακομα και αν δεν ειναι η θερμοκρασια (επεξεργαστη, καρτα γρφικων...) ελεγχοντας την μπορεις να αποκλισεις καποια πραγματα

ευχαριστώ

onewarmslime
03-05-14, 15:11
γενικα αν ψαχνεις για φθηνες καρτες ηχου δεν θα εχουν driver για 8 (αν και το πιο πιθανο ειναι να λειτουργουν σωστα). μια βολτα στο πλαισιο να κανεις και οντως θα δεις πως ειναι δεκαετιας οι περισσοτερες

clhorus
03-05-14, 17:45
γενικα αν ψαχνεις για φθηνες καρτες ηχου δεν θα εχουν driver για 8 (αν και το πιο πιθανο ειναι να λειτουργουν σωστα). μια βολτα στο πλαισιο να κανεις και οντως θα δεις πως ειναι δεκαετιας οι περισσοτερες

Η CREATIVE SOUND BLASTER 7.1 X-FI XTREME AUDIO βλέπω πως έχει υποστήριξη για 8.1. Το ερώτημα είναι: θα συνεχίζει να την υποστηρίζει η creative;
Επίσης με τη νέα κάρτα είναι σίγουρο πως δεν θα έχω το ίδιο πρόβλημα; Γιατί σύμφωνα με αυτό (http://community.skype.com/t5/Windows-desktop-client/No-sound-eventually-after-Win-8-1-upgrade/td-p/2079759/page/2) το πρόβλημα φαίνεται πως προκαλείται από το Skype.

petran_18
05-05-14, 11:35
Καλημέρα παιδιά, αντιμετωπίζω το εξής θέμα:

Όταν ανοίγει δεξιά το charm και επιλέγω Personalization απο τα Settings, ανοίγει o πίνακας ελέγχου αντί οι επιλογές για τα χρώματα και τα λοιπά στην Start Screen. Για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό;

shocked
05-05-14, 12:33
σωστα ανοιγει, πρεπει να μπεις στην σταρτ σκριν και μετα να πατησεις personalize

clhorus
06-05-14, 12:24
Καλημέρα παιδιά, αντιμετωπίζω το εξής θέμα:

Όταν ανοίγει δεξιά το charm και επιλέγω Personalization απο τα Settings, ανοίγει o πίνακας ελέγχου αντί οι επιλογές για τα χρώματα και τα λοιπά στην Start Screen. Για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό;

Για να ανοίξουν οι επιλογές με τα χρώματα θα πρέπει να ανοίξεις το charm ενώ είσαι στην Έναρξη και όχι στην Επιφάνεια Εργασίας.

man with no name
06-05-14, 13:50
Μετά από φρέσκια εγκατάσταση των windows 8.1,ψάχνω να βρώ drivers για τους sata ich8r,η μητρική είναι αυτή εδώ http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2295#ov,υπάρχει κάτι επίσημο από intel;Αυτοί θα κάνουν δουλειά;http://www.driverscape.com/download/intel%28r%29-ich8r-ich9r-sata-raid-controller

biggeo65
06-05-14, 20:49
Μετά από φρέσκια εγκατάσταση των windows 8.1,ψάχνω να βρώ drivers για τους sata ich8r,η μητρική είναι αυτή εδώ http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2295#ov,υπάρχει κάτι επίσημο από intel;Αυτοί θα κάνουν δουλειά;http://www.driverscape.com/download/intel%28r%29-ich8r-ich9r-sata-raid-controller

Το καλύτερο είναι να κατεβάσεις το Intel Driver update (http://www.intel.com/p/en_US/support/detect?iid=dc_iduu), θα κάνει έλεγχο,
και θα σου πει ακριβώς τι να κατεβάσεις από την Intel. Mην εμπιστεύεσαι sites τρίτων.

petran_18
06-05-14, 22:29
Για να ανοίξουν οι επιλογές με τα χρώματα θα πρέπει να ανοίξεις το charm ενώ είσαι στην Έναρξη και όχι στην Επιφάνεια Εργασίας.
Ήταν τόσο απλό τελικά!:worthy: Ευχαριστώ πολύ.

a5m5g
10-05-14, 19:21
Καλησπέρα σε όλους, παιδιά έχω σετάρει δύο email λογαριασμούς μου, έναν msn.com και έναν gmail, και στο outlook αλλά και στο ενσωματομένο mail app. Πως γίνεται να μου σκάνε notifications? Έχω ενεργοποιημένες τις επιλογές που χρειάζεται αλλά δε βλέπω τα νέα email με κάποιον εμφανή τρόπο ούτε και ακούω κάτι όταν έρχονται. Πχ για το outlook πρέπει να έχω ανοιχτή την εφαρμογή μόνιμα για να βλέπω κάποιου είοδυς ειδοποίηση (την κλασική του outlook) ? Δεν έχουν ενσωματώσει σοβαρά notifications? Τι γίνεται? Κάποια λύση?

biggeo65
10-05-14, 20:00
Καλησπέρα σε όλους, παιδιά έχω σετάρει δύο email λογαριασμούς μου, έναν msn.com και έναν gmail, και στο outlook αλλά και στο ενσωματομένο mail app. Πως γίνεται να μου σκάνε notifications? Έχω ενεργοποιημένες τις επιλογές που χρειάζεται αλλά δε βλέπω τα νέα email με κάποιον εμφανή τρόπο ούτε και ακούω κάτι όταν έρχονται. Πχ για το outlook πρέπει να έχω ανοιχτή την εφαρμογή μόνιμα για να βλέπω κάποιου είοδυς ειδοποίηση (την κλασική του outlook) ? Δεν έχουν ενσωματώσει σοβαρά notifications? Τι γίνεται? Κάποια λύση?

Eιδικά με τις εφαρμογές της Microsoft, Outlook, Live mail κλπ. αν είναι κλειστή η εφαρμογή,
δεν έχεις και ειδοποιήσεις, κι αυτό έτσι ήταν από πάντα. Δυστυχώς δεν υπάρχει απλός mail notifier .
Αν η εφαρμογή είναι κλειστή δεν έχεις και ειδοποιήσεις.

Mπορείς να χρησημοποιήσεις εφαρμογές τρίτων ή πρόσθετο (plug-in) για τον browser που χρησημοποιείς

a5m5g
10-05-14, 20:29
Eιδικά με τις εφαρμογές της Microsoft, Outlook, Live mail κλπ. αν είναι κλειστή η εφαρμογή,
δεν έχεις και ειδοποιήσεις, κι αυτό έτσι ήταν από πάντα. Δυστυχώς δεν υπάρχει απλός mail notifier .
Αν η εφαρμογή είναι κλειστή δεν έχεις και ειδοποιήσεις.

Mπορείς να χρησημοποιήσεις εφαρμογές τρίτων ή πρόσθετο (plug-in) για τον browser που χρησημοποιείς
Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα ψάξω για κάτι τέτοιο που μου λες στον firefox.. Θεωρώ ότι θα έπρεπε να ενσωματώσει κάτι τέτοιο η microsoft. Στην τελική δικά της προγράμματα είναι και τα δύο..

sweet dreams
10-05-14, 20:40
Καλησπέρα σε όλους, παιδιά έχω σετάρει δύο email λογαριασμούς μου, έναν msn.com και έναν gmail, και στο outlook αλλά και στο ενσωματομένο mail app. Πως γίνεται να μου σκάνε notifications? Έχω ενεργοποιημένες τις επιλογές που χρειάζεται αλλά δε βλέπω τα νέα email με κάποιον εμφανή τρόπο ούτε και ακούω κάτι όταν έρχονται. Πχ για το outlook πρέπει να έχω ανοιχτή την εφαρμογή μόνιμα για να βλέπω κάποιου είοδυς ειδοποίηση (την κλασική του outlook) ? Δεν έχουν ενσωματώσει σοβαρά notifications? Τι γίνεται? Κάποια λύση?

Eγώ χρησιμοποιώ αυτό (http://www.poppeeper.com/).

Μπορείς να βάλεις λογαριασμούς από διαφορετικούς παρόχους.

biggeo65
10-05-14, 21:30
Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα ψάξω για κάτι τέτοιο που μου λες στον firefox.. Θεωρώ ότι θα έπρεπε να ενσωματώσει κάτι τέτοιο η microsoft. Στην τελική δικά της προγράμματα είναι και τα δύο..

Δικά της προγράμματα είναι αλλά θεωρεί η MS ότι δεν υπάρχει λόγος για επιπλέον notifier,
αφού γίνονται ειδοποιήσειςόταν η εφαρμογή είναι ανοικτή. Και ίσως έχουν δίκιο.

Εξάλλου αν η εφαρμογή είναι ελαχιστοποιημένη στην taskbar,καταναλώνει σχεδόν την ίδια μνήμη,
με οποιονδήποτε άλλον notifier κι αν επιλέξεις. Eκτός κι αν είναι πρόσθετο για τον Browser.

Για Firefox δες το X-notifier (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/xnotifier/)

@ ADSLgr.com All rights reserved.