PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 8.1



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

zero
11-05-14, 17:39
Έχουμε link για iso windows 8.1.1 pro edition untouched;

clhorus
11-05-14, 17:48
Καλησπέρα σε όλους, παιδιά έχω σετάρει δύο email λογαριασμούς μου, έναν msn.com και έναν gmail, και στο outlook αλλά και στο ενσωματομένο mail app. Πως γίνεται να μου σκάνε notifications? Έχω ενεργοποιημένες τις επιλογές που χρειάζεται αλλά δε βλέπω τα νέα email με κάποιον εμφανή τρόπο ούτε και ακούω κάτι όταν έρχονται. Πχ για το outlook πρέπει να έχω ανοιχτή την εφαρμογή μόνιμα για να βλέπω κάποιου είοδυς ειδοποίηση (την κλασική του outlook) ? Δεν έχουν ενσωματώσει σοβαρά notifications? Τι γίνεται? Κάποια λύση?

Πάντως στα Windows 8 λάμβανες κανονικά ειδοποίηση όταν είχες ένα νέο mail, ακόμη κι αν το app ήταν κλειστό. Στα 8.1 σταμάτησαν να έρχονται ειδοποιήσεις και απλά βλέπεις την προεπισκόπηση στο live tile. Ίσως δέχτηκαν παράπονα και δεν άρεσε στους πολλούς να έχουν ειδοποιήσεις. Τι να πω;

sweet dreams
11-05-14, 17:50
Έχουμε link για iso windows 8.1.1 pro edition untouched;

Μήπως βοηθάει αυτό (http://www.cnet.com/how-to/how-to-download-the-official-microsoft-windows-8-1-iso/) ;;;;

zero
11-05-14, 17:52
Μήπως βοηθάει αυτό (http://www.cnet.com/how-to/how-to-download-the-official-microsoft-windows-8-1-iso/) ;;;;

Δυστυχώς όχι. Έχω τα 8.1 μέσω dreamspark premium, αλλά ψάχνω iso με περασμένο το update 1.

IoStefo1
11-05-14, 18:15
Δυστυχώς όχι. Έχω τα 8.1 μέσω dreamspark premium, αλλά ψάχνω iso με περασμένο το update 1.

Στο My Digital.

zero
11-05-14, 18:18
Ωραία, το βρήκα! Ευχαριστώ πολύ!

21706
11-05-14, 21:17
Πάντως στα Windows 8 λάμβανες κανονικά ειδοποίηση όταν είχες ένα νέο mail, ακόμη κι αν το app ήταν κλειστό. Στα 8.1 σταμάτησαν να έρχονται ειδοποιήσεις και απλά βλέπεις την προεπισκόπηση στο live tile. Ίσως δέχτηκαν παράπονα και δεν άρεσε στους πολλούς να έχουν ειδοποιήσεις. Τι να πω;

Χρησιμοποιώ Thunderbird και Windows Mail σε POP3.
Έχω ηχητική ειδοποίηση όταν παίρνω κάποιο email και
το πρόγραμμα είναι ανοιχτό, έστω και ελαχιστοποιημένο.
Όταν είναι κλειστό δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω email
οπότε δεν μπορεί να υπάρξει και ειδοποίηση.

tiffany
12-05-14, 12:49
Σήμερα το πρωί για δεύτερη φορά δεν επανήλθε το pc σε κούνημα του ποντικιού. Το μηχάνημα δούλευε full καθώς το utorrent έκανε υπερωρίες και το asset upnp διάβαζε τη μουσική μου. Τι μπορώ να κάνω; Και τις 2 φορές έχω κάνει reset. Δεν το θέλω αυτό καθώς ο υπολογιστής όλο και κάτι κάνει και φοβάμαι μήπως χάσω δεδομένα.

a5m5g
12-05-14, 15:05
Δικά της προγράμματα είναι αλλά θεωρεί η MS ότι δεν υπάρχει λόγος για επιπλέον notifier,
αφού γίνονται ειδοποιήσειςόταν η εφαρμογή είναι ανοικτή. Και ίσως έχουν δίκιο.

Εξάλλου αν η εφαρμογή είναι ελαχιστοποιημένη στην taskbar,καταναλώνει σχεδόν την ίδια μνήμη,
με οποιονδήποτε άλλον notifier κι αν επιλέξεις. Eκτός κι αν είναι πρόσθετο για τον Browser.

Για Firefox δες το X-notifier (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/xnotifier/)
Ωραίος, αυτό έβαλα.
Το σωστό θα ήταν να δίνανε την επιλογή για notifications ακόμα και αν το πρόγραμμα είναι κλειστό, μέσω κάποιου service πχ.

matelas
12-05-14, 16:04
Εδώ και δυο μέρες έχω εγκαταστήσει τα 8.1, έχω πρόβλημα με dns lookup αλλα όχι πάντα. Για παράδειγμα έχω αρχική στον firefox το google, με την εκκίνηση του firefox άλλοτε ανοίγει γρήγορα (όπως πρέπει) και άλλοτε κάνει απο 2-5+ δευτερόλεπτα. Το ίδιο συμβαίνει με όλες τις σελίδες που προσπαθώ να ανοίξω. Μία ανοίγουν γρήγορα και μια λέει "Αναζήτηση για η-σελιδα-που-θελω.gr" γιια αρκετά δευτερόλεπτα.

Το ίδιο συμβαίνει και στον chrome, έχω δοκιμάσει google dns, open dns, οτε dns χωρίς αποτέλεσμα. Επίσης έχω απενεργοποιήσει την εξοικονόμηση ενέργειας της κάρτας δικτύου απο την διαχείριση συσκευών, ίσως να μην έχει σημασία αυτό μιας και δεν είναι laptop αλλά σταθερός.

Πριν τα 8.1 είχα 7 χωρίς κανένα πρόβλημα.

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

edit

Δοκίμασα netsh int ip reset & netsh winsock reset και εδώ και λίγη ώρα είναι εντάξει, αν παρουσιαστεί ξανά θα ειδοποιήσω. :)

ξανά edit

Εμφανίστηκε ξανά.

skel
20-05-14, 21:42
λίγο άκυρο περι του θέματος....Windows 9 Preview, έρχεται το Q2 2015 (http://www.hwbox.gr/news-software/36485-windows-9-preview-erxetai-q2-2015-a.html)

sweet dreams
20-05-14, 21:49
λίγο άκυρο περι του θέματος....Windows 9 Preview, έρχεται το Q2 2015 (http://www.hwbox.gr/news-software/36485-windows-9-preview-erxetai-q2-2015-a.html)

Τώρα που τα μάθαμε και δουλεύουν και τέλεια..... :biggrin:

Αυτό μου άρεσε περισσότερο
Παράλληλα, η εταιρεία, θα παρουσιάσει και δωρεάν εκδόσεις στις οποίες θα περνούν διαφημιστικά μηνύματα. :rofl:

Gordito
21-05-14, 01:49
Tι γελας;
Μακαρι να το κανει αυτο.

Εννοειται οτι θα βαζουμε πλεον στον καθε αδαη φιλο που δεν νιωθει να πληρωσει OS, νομιμα Windows με διαφημισεις (που θα κοβονται;;;;)

flamelab
21-05-14, 02:01
Tι γελας;
Μακαρι να το κανει αυτο.

Εννοειται οτι θα βαζουμε πλεον στον καθε αδαη φιλο που δεν νιωθει να πληρωσει OS, νομιμα Windows με διαφημισεις (που θα κοβονται;;;;)

Στανταρ θα βρεθει τροπος να κοβονται :p

tsigarid
21-05-14, 02:37
Στάνταρ, αλλά θα είναι παράνομο, οπότε ποια η διαφορά με το να βάλεις σπασμένα σήμερα;

biggeo65
21-05-14, 09:17
Στανταρ θα βρεθει τροπος να κοβονται :p

Από την στιγμή που θα υπάρχει Registry και GP, εύκολα θα κόβονται,
εξάλλου ακόμη και σήμερα υπάρχουν ανάλογα προγράμματα.


Στάνταρ, αλλά θα είναι παράνομο, οπότε ποια η διαφορά με το να βάλεις σπασμένα σήμερα;

Παράνομος γιατί θα είναι. Η εταιρεία θα νομίζει ότι εμφανίζει διαφημίσεις,
άσχετα αν ο χρήστης δεν τις βλέπει καθόλου.
Δεν θα τροποποιείς βασικά αρχεία των Windows, όπως γίνεται με τα σπασμένα σήμερα.

sweet dreams
21-05-14, 10:11
Μήπως οι από πάνω δεν διαβάσατε κι' αυτό:
Η φήμη αυτή αναπτύχθηκε ειδικά μετά τη διαρροή μιας νέα έκδοσης των Windows, ονόματι Windows 8.1 with Bing, που λέγεται ότι θα είναι μια δωρεάν έκδοση ειδικά κατασκευασμένη για OEMs και low end συσκευές, κυρίως tablets και notebooks. Παράλληλα όσοι OEMs βαλθούν να χρησιμοποιήσουν την εν λόγω έκδοση, αυτόματα δεν θα μπορούν να αλλάξουν την προεπιλεγμένη search engine με κανέναν τρόπο, αφήνοντας μόνο το Bing.

Γιατί να καθήσω να παιδεύομαι με αυτές τις μ@@@@@ες και να χάνω τον χρόνο μου, κόψε το ένα και βγάλε το άλλο;;

Mια χαρά "νόμιμα" βάζω και τώρα.

stelios4711
21-05-14, 16:09
Θα τα δώσει δωρεάν αλλά όχι στους τελικούς χρήστες. Στους κατασκευαστές θα τα δώσει μήπως πάρει κάποιο μερίδιο από την αγορά.

tsigarid
21-05-14, 18:16
Παράνομος γιατί θα είναι. Η εταιρεία θα νομίζει ότι εμφανίζει διαφημίσεις,
άσχετα αν ο χρήστης δεν τις βλέπει καθόλου.
Δεν θα τροποποιείς βασικά αρχεία των Windows, όπως γίνεται με τα σπασμένα σήμερα.

Γιατί οι όροι χρήσης θα λένε "πρέπει να βλέπετε διαφημίσεις", οπότε αν τις κόβεις τους παραβιάζεις.

djastral232
23-05-14, 00:47
με συγχωρείτε αν έχει ήδη απαντηθεί κάπου αλλού ή εξής ερώτηση:

στα 8.1 υπάρχει η δυνατότητα να επαναφέρουμε το look & feel όπως τα 7αρια; δλδ το γνωστό start-menu Κάτω στην μπάρα, ο πίνακας ελέγχου κλπ κλπ..;

babis3g
23-05-14, 00:54
με συγχωρείτε αν έχει ήδη απαντηθεί κάπου αλλού ή εξής ερώτηση:

στα 8.1 υπάρχει η δυνατότητα να επαναφέρουμε το look & feel όπως τα 7αρια; δλδ το γνωστό start-menu Κάτω στην μπάρα, ο πίνακας ελέγχου κλπ κλπ..;

Κατα πασα πιθανοτητα
http://www.pcworld.com/article/2147013/start-menu-coming-to-windows-8-1-this-fall-not-so-fast-windows-watchers-say.html

sweet dreams
23-05-14, 00:58
με συγχωρείτε αν έχει ήδη απαντηθεί κάπου αλλού ή εξής ερώτηση:

στα 8.1 υπάρχει η δυνατότητα να επαναφέρουμε το look & feel όπως τα 7αρια; δλδ το γνωστό start-menu Κάτω στην μπάρα, ο πίνακας ελέγχου κλπ κλπ..;

Ο πίνακας ελέγχου και άλλα, εμφανίζονται με δεξί κλίκ στο start button.

semola
23-05-14, 15:08
με συγχωρείτε αν έχει ήδη απαντηθεί κάπου αλλού ή εξής ερώτηση:

στα 8.1 υπάρχει η δυνατότητα να επαναφέρουμε το look & feel όπως τα 7αρια; δλδ το γνωστό start-menu Κάτω στην μπάρα, ο πίνακας ελέγχου κλπ κλπ..;

Εγώ το έβαλα από εδώ με 3,8€ ή trial για ένα μήνα και τέλος με το παραμύθι.
http://www.stardock.com/products/start8/?Referer=cnet

flamelab
23-05-14, 15:13
Classic Menu (http://www.classicshell.net/) και δεν πληρωνεις τιποτα :p

semola
23-05-14, 15:20
Classic Menu (http://www.classicshell.net/) και δεν πληρωνεις τιποτα :p

:oneup::oneup::oneup:

RyDeR
23-05-14, 21:47
Υπάρχει πουθενά τελευταίο .iso απο x86 όπως και x64 Ελληνικά;

- - - Updated - - -

Επίσης για τα Αγγλικά, τα filenames είναι αυτά (σαν latest);

en_windows_8.1_with_update_x64_dvd_4065090.iso
en_windows_8 1_with_update_x86_dvd_4065105.iso

tiffany
23-05-14, 21:56
Πάλι δεν μου άνοιξε ο υπολογιστής. Το μεσημέρι έφυγα για δουλειά και δούλευε κανονικά. Τώρα που επέστρεψα δεν άνοιγε ούτε στο κούνημα του ποντικιού ούτε με το πληκτρολόγιο. Έκανα πάλι reset. Έχω μια υποψία πως φταίει το utorrent. Εδώ και 2-3 μέρες κατέβαζα από usenet χωρίς πρόβλημα. Τώρα μόλις έβαλα το utorrent κόλλησε.

Morx
23-05-14, 22:08
Πάλι δεν μου άνοιξε ο υπολογιστής. Το μεσημέρι έφυγα για δουλειά και δούλευε κανονικά. Τώρα που επέστρεψα δεν άνοιγε ούτε στο κούνημα του ποντικιού ούτε με το πληκτρολόγιο. Έκανα πάλι reset. Έχω μια υποψία πως φταίει το utorrent. Εδώ και 2-3 μέρες κατέβαζα από usenet χωρίς πρόβλημα. Τώρα μόλις έβαλα το utorrent κόλλησε.

Το "δεν ανοιξε" δεν ειναι πληροφορια. Ανελυσε το προβλημα σου.

tiffany
23-05-14, 23:05
Το "δεν ανοιξε" δεν ειναι πληροφορια. Ανελυσε το προβλημα σου.

Γράφω πως δεν επανήλθε από την εξοικονόμηση ενέργειας που σβήνει την οθόνη. Κούνησα ποντίκι και το πληκτρολόγιο αλλά δεν.

tsigarid
24-05-14, 00:10
Δεν αρκεί να κουνήσεις το πληκτρολόγιο, πρέπει να πατήσεις κάποιο πλήκτρο :p
:sneer:

tiffany
24-05-14, 00:19
Δεν αρκεί να κουνήσεις το πληκτρολόγιο, πρέπει να πατήσεις κάποιο πλήκτρο :p
:sneer:

Φτου είπα και εγώ. Στο τέλος θα μου πείτε πως δεν υπάρχει και "ANY key" στο πληκτρολόγιο. :p

Απ-ενεργοποίησα από τον device manager τις επιλογές ενέργειας που έχει η κάρτα δικτύου μου. Onboard Realtek. Κάπου διάβασα πως παίζει και αυτό ρόλο. Για να δούμε.

RyDeR
24-05-14, 00:23
Ερώτηση:

Το weather (metro) app δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά; Φαίνεται ενδιαφέρον για τον father που κοιτάει τον καιρό.. :hmm:

stelios4711
24-05-14, 05:04
Ερώτηση:

Το weather (metro) app δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά; Φαίνεται ενδιαφέρον για τον father που κοιτάει τον καιρό.. :hmm:

Μια χαρά ελληνικά έχει ο καιρός αν έχεις ελληνικά windows
Τα windows σου είναι ελληνικά;


Φτου είπα και εγώ. Στο τέλος θα μου πείτε πως δεν υπάρχει και "ANY key" στο πληκτρολόγιο. :p

Απ-ενεργοποίησα από τον device manager τις επιλογές ενέργειας που έχει η κάρτα δικτύου μου. Onboard Realtek. Κάπου διάβασα πως παίζει και αυτό ρόλο. Για να δούμε.

Θα πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο το c4 power state στο bios ή αν έχεις παλιά μητρική που δεν υπάρχει αυτή η ρύθμιση τότε θα πρέπει να απενεργοποιήσεις την γρήγορη εκκίνηση μέσα απο τα windows

RyDeR
24-05-14, 09:31
Δυστυχώς έβαλα international και πέρασα απο πανω τα ελληνικά... Που θα βρω ελληνικό iso;

tiffany
24-05-14, 10:14
Θα πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο το c4 power state στο bios ή αν έχεις παλιά μητρική που δεν υπάρχει αυτή η ρύθμιση τότε θα πρέπει να απενεργοποιήσεις την γρήγορη εκκίνηση μέσα απο τα windows

Δηλαδή θα με βάλετε να κάνω επανεκκίνηση; Με ταλαιπωρείται. Πάντως στα 7 εδώ και 3 χρόνια δεν είχα ποτέ πρόβλημα. το βράδυ κατέβασα από το YouTube κάμποσα βίντεο και το πρωί δεν υπήρξε πρόβλημα. Σήμερα το βράδυ θα βάλω πάλι το torrent και θα δω.

sweet dreams
24-05-14, 10:28
Δηλαδή θα με βάλετε να κάνω επανεκκίνηση; Με ταλαιπωρείται. Πάντως στα 7 εδώ και 3 χρόνια δεν είχα ποτέ πρόβλημα. το βράδυ κατέβασα από το YouTube κάμποσα βίντεο και το πρωί δεν υπήρξε πρόβλημα. Σήμερα το βράδυ θα βάλω πάλι το torrent και θα δω.

O υπολογιστής δουλεύει και απλά δεν ανταποκρίνεται ή κλείνει εντελώς;;;

Aν δεν ανταποκρίνεται, μάλλον κάποια διεργασία σου κολλάει το σύστημα.

Πάτησε Ctrl+Alt+Del > Έναρξη διαχείρισης εργασιών και κοίταξε ποια διεργασία

σου τρώει πόρους.

stelios4711
24-05-14, 12:26
Δηλαδή θα με βάλετε να κάνω επανεκκίνηση; Με ταλαιπωρείται. Πάντως στα 7 εδώ και 3 χρόνια δεν είχα ποτέ πρόβλημα. το βράδυ κατέβασα από το YouTube κάμποσα βίντεο και το πρωί δεν υπήρξε πρόβλημα. Σήμερα το βράδυ θα βάλω πάλι το torrent και θα δω.


O υπολογιστής δουλεύει και απλά δεν ανταποκρίνεται ή κλείνει εντελώς;;;

Aν δεν ανταποκρίνεται, μάλλον κάποια διεργασία σου κολλάει το σύστημα.

Πάτησε Ctrl+Alt+Del > Έναρξη διαχείρισης εργασιών και κοίταξε ποια διεργασία

σου τρώει πόρους.

Δυστυχώς η αναμονή αλλά και ο τερματισμός στα windows 8 δεν είναι σαν τα 7, είναι στην πραγματικότητα κάτι σαν αδρανοποίηση. Είναι ένα τρίκ της microsoft για να νομίζουν οι χρήστες οτι είναι γρήγορο το λειτουργικό
Στην πραγματικότητα όμως δημιουργεί πολλά προβλήματα σε χρήστες με παλιότερες μητρικές όπως να μήν επανέρχεται από αναμονή ή και να βγάζει μπλε οθόνες μερικές φορές
Και εγώ με τα 7 εδώ και χρόνια είχα συνηθίσει να κλείνω με αναμονή και να ανοίγει ο υπολογιστής όποτε κουνούσα το ποντίκι ή πατούσα οποιοδήποτε πλήκτρο στο πληκτρολόγιο πράγμα που είχα συνηθίσει και με βόλευε, όμως με τα 8 τώρα αναγκάζομαι να τον ανοίγω με το power


Δυστυχώς έβαλα international και πέρασα απο πανω τα ελληνικά... Που θα βρω ελληνικό iso;

Ο Θείος έχει. Ίσως όχι τις τελευταίες εκδόσεις με το update 1 αλλά έχει σίγουρα ελληνικά 8.1

tiffany
24-05-14, 13:47
O υπολογιστής δουλεύει και απλά δεν ανταποκρίνεται ή κλείνει εντελώς;;;

Aν δεν ανταποκρίνεται, μάλλον κάποια διεργασία σου κολλάει το σύστημα.

Πάτησε Ctrl+Alt+Del > Έναρξη διαχείρισης εργασιών και κοίταξε ποια διεργασία

σου τρώει πόρους.

Δουλεύει κανονικά. Βλέπω το λαμπάκι του router που αναβοσβήνει. Αλλά δεν επανέρχεται ότι και να κανω. Διαβάζω πως όντως υπάρχει πρόβλημα με την διαχείριση ενέργειας. Άλλου διαβάζω για την Amd, αλλού ότι πρέπει να παίξεις με τις ρυθμίσεις του network adapter κτλ.

Αυτό που μου τη δίνει είναι το reset. Έχω χάσει ήδη ένα δίσκο λόγω πτωσης ρεύματος. Τώρα που πήρα ups γλίτωσα από αυτό και θα την πάθω αλλιώς.

Εν τω μεταξύ έχω μείνει τόσο ευχαριστημένος από τα 8 που δεν το πιστεύω. Μόνο αυτή η χαζομάρα να έλειπε... Αλλά τι να την κάνεις; Microsoft είναι αυτή.

sdikr
24-05-14, 14:00
Δουλεύει κανονικά. Βλέπω το λαμπάκι του router που αναβοσβήνει. Αλλά δεν επανέρχεται ότι και να κανω. Διαβάζω πως όντως υπάρχει πρόβλημα με την διαχείριση ενέργειας. Άλλου διαβάζω για την Amd, αλλού ότι πρέπει να παίξεις με τις ρυθμίσεις του network adapter κτλ.

Αυτό που μου τη δίνει είναι το reset. Έχω χάσει ήδη ένα δίσκο λόγω πτωσης ρεύματος. Τώρα που πήρα ups γλίτωσα από αυτό και θα την πάθω αλλιώς.

Εν τω μεταξύ έχω μείνει τόσο ευχαριστημένος από τα 8 που δεν το πιστεύω. Μόνο αυτή η χαζομάρα να έλειπε... Αλλά τι να την κάνεις; Microsoft είναι αυτή.

Το πληκτρολόγιο - ποντίκι με τι τα έχεις συνδέσει; (ps/2 ή usb)

tiffany
24-05-14, 14:46
Το πληκτρολόγιο - ποντίκι με τι τα έχεις συνδέσει; (ps/2 ή usb)

USB ασύρματα. Είναι το set K800 ths Microsoft.

Απενεργοποίησα και το Fast boot που έχουν τα 8 και είναι κάτι σαν hibernation. Επειδή δεν είναι πρόβλημα που μπορώ να το αναπαράγω θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε αν γίνει πάλι.

sdikr
24-05-14, 14:55
USB ασύρματα. Είναι το set K800 ths Microsoft.

Απενεργοποίησα και το Fast boot που έχουν τα 8 και είναι κάτι σαν hibernation. Επειδή δεν είναι πρόβλημα που μπορώ να το αναπαράγω θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε αν γίνει πάλι.


Υπάρχει περίπτωση να βάζει σε ύπνο τα usb με αποτέλεσμα να μην δέχεται ο δέκτης την εντολή απο το ποντίκι, μπες στο bios, κάπου μάλλον θα λέει για το Power button, δες αν είναι ρυθμισμένο σε 4sec και όταν στο ξανακάνει δοκίμασε να πατήσεις το power

biggeo65
24-05-14, 15:38
Υπάρχει περίπτωση να βάζει σε ύπνο τα usb με αποτέλεσμα να μην δέχεται ο δέκτης την εντολή απο το ποντίκι, μπες στο bios, κάπου μάλλον θα λέει για το Power button, δες αν είναι ρυθμισμένο σε 4sec και όταν στο ξανακάνει δοκίμασε να πατήσεις το power

Σωστο, αλλά μπορεί να ελέγξει αν μπαίνει σε ύπνο το USB και να το απενεργοποιήση.
Από την διαχείριση συσκευών δεξι κλικ στον Ριζικό διανομέα ->Ιδιότητες,
και μετά καρτέλα Διαχείριση ενέργειας και το βλέπει.

tiffany
24-05-14, 15:47
Σωστο, αλλά μπορεί να ελέγξει αν μπαίνει σε ύπνο το USB και να το απενεργοποιήση.
Από την διαχείριση συσκευών δεξι κλικ στον Ριζικό διανομέα ->Ιδιότητες,
και μετά καρτέλα Διαχείριση ενέργειας και το βλέπει.

Το έκανα και αυτό μόλις τώρα. Θα περιμένω.

sweet dreams
24-05-14, 17:02
Το έκανα και αυτό μόλις τώρα. Θα περιμένω.

Πιστεύω ότι κάτι γίνεται με τις ρυθμίσεις.

Exω 8.1 στον υπολογιστή που χρησιμοποιώ για κατέβασμα(ΟPTIPLEX 330) και δουλεύει όλη νύχτα.

Επίσης και στο Laptop που το βάζουμε να "κοιμηθεί" και σε κανένα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

Morx
24-05-14, 17:58
Chipset drivers ? :hmm:

sdikr
24-05-14, 18:00
Πιστεύω ότι κάτι γίνεται με τις ρυθμίσεις.

Exω 8.1 στον υπολογιστή που χρησιμοποιώ για κατέβασμα(ΟPTIPLEX 330) και δουλεύει όλη νύχτα.

Επίσης και στο Laptop που το βάζουμε να "κοιμηθεί" και σε κανένα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

Είναι αυτές οι ασυμβατότητες στο υλικό και στο λογισμικό, πάντα υπήρχανε δυστυχώς

manosdoc
25-05-14, 00:16
CMD -> powercfg -h off
Αλλιώς απενεργοποίηση του fast startup από τα power settings.

tiffany
25-05-14, 00:51
Chipset drivers ? :hmm:

Έχω AMD μητρική με το chipset 890FX. Δεν έχω drivers. Ότι κατέβηκε από το Windows Update.

Skakinen
25-05-14, 14:22
Πρόκειται να πάρω laptop με Windows 8.1 και επειδή δεν έχω δουλέψει ποτέ με τα 8, θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις.
Θα υπάρχει ένας Admin account και κάποιοι απλοί user accounts (για τα γυναικόπαιδα). Οι απλοί Users δεν θέλω να μπορούν να εγκαθιστούν τίποτα.

1. Εγκατάσταση προγραμμάτων μπορεί να γίνεται μόνο μέσα από τον Admin account;
2. Αν εγκατασταθεί ένα πρόγραμμα μέσα από τον Admin account, θα είναι διαθέσιμο στους άλλους accounts;
3. Γίνεται να οριστεί σε ποιούς user accounts θα είναι διαθέσιμα τα εγκαθιστούμενα προγράμματα;
4. Ο Admin μπορεί να σβήσει ανά πάσα στιγμή τους απλούς user accounts ακόμη κι αν προστατεύονται με κωδικό;

Ευχαριστώ

shocked
25-05-14, 14:59
ναι σε όλα.

όλα γινονται από το μενου προσθαφαιρεση χρηστων. (το ειπα στο περιπου γιατι το εχω στα αγγλικα.)

ότι ισχυει και με τις προηγούμενες εκδοσεις των windows ισχυει και με τα 8

@ ADSLgr.com All rights reserved.