PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 8.1



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

anodizer
11-06-14, 19:59
To θέμα δεν είναι αν εγώ είμαι ικανοποιημένος από τα 8, είναι αν η Μicrosoft είναι ικανοποιημένη από αυτά και από την απόκριση που έχει στον κόσμο. Αν κρίνω από τα ποσοστά τους και από τον κόσμο που λέει ότι θα αναβαθμίσει από τα 7 μόνο αν είναι απολύτως αναγκαίο, μάλλον κάτι δεν έχει κάνει καλά και το χειρότερο είναι ότι δεν προτίθεται να το αλλάξει. Ακόμα και το Start menu που είναι το βασικότερο όλων, θα έρθει (αν έρθει) το 2015.

Ο κόσμος τα ίδια λέει μια ζωή. Κι εγώ έχω πετύχει θέμα με system updates, όχι σαν το δικό σου με failed updates, αλλά ναι έφτιαξε με απλό restore. Όταν είχα failed τα ξαναπερνούσε μόνο του. Δεν βλέπω που είναι το τραγικό πρόβλημα στο να κάνεις restore όμως. Το πρόβλημα είναι πως αργεί πολύ πλέον στην εξέλιξη, αυτό είναι αλήθεια. Και δε μιλάω για το start menu που ποιός το χέζει εν τέλει (εκτός τους κολλημένους με την καραμέλα τους), αλλά μου φαίνεται αξιοπερίεργο που τους παίρνει τόσο πολύ καιρό να φτιάξουν γνωστά προβλήματα ή να βγάλουν ένα απλό update σαν το τελευταίο λεγόμενο 8.1.1.

yuk
11-06-14, 20:29
manosdoc, στους τεχνικούς της εταιρίας μου, εννοούσα. Δε θα το πήγαινα αλλού φυσικά, ούτε όρεξη, ούτε χρόνο έχω, ούτε και θα πλήρωνα για κάτι τέτοιο. (Εκτός και αν μου λέγανε κανένα καλό, μυστικό κόλπο. :p)

Λοιπόν, το ένα update (ΚΒ2966804) το επέλεξα μόνο του και πέρασε. Το άλλο (KB2962409) δεν πέρασε και βλέπω και ένα καινούριο (KB2962409). Αν δεν περάσουν μπορεί να κάνω το restore τελικά ή να πάω όλο το μηχανάκι δώρο στα παλικάρια μου που τρελαίνονται για κάτι τέτοια (not).

Γενικά για τα 8 πάντως, δε τα θεωρώ κακό λειτουργικό. Έπαθα ένα σοκ όταν απόκτησα και πάλι μηχάνημα με Windows μετά από πολλά χρόνια, αλλά μετά από λίγο έγινε παλέψιμη η κατάσταση. Μιας που είμαι κλασσικός (παππούς) χρησιμοποιώ Classic Start, μπαίνω απευθείας στο desktop και είναι νορμάλ για μένα.
Το μεγαλύτερο πλεονέκτημά τους για μένα όμως είναι ο συνδιασμός MPC-HC, LAV, madVR, XySubFilter και reclock. Με διαφορά η καλύτερη ποιότητα βίντεο σε λειτουργικό σύστημα.
Δε θα τα έκανα σύντομα κύριο λειτουργικό, αλλά και από την άλλη δεν τα θεωρώ καλύτερα ή χειρότερα από τα 7, για παράδειγμα. Δε νομίζω ότι θα ταλαιπωρήσουν κάποιον που θα αναβαθμίσει, αν βρει τα σωστά κουμπιά για να τα φέρει στα μέτρα του. Αρκεί να μην έχουν σοβαρά προβλήματα όμως. Επίσης καλό θα ήταν η MS να υιοθετήσει τα delta & combo updates (http://support.apple.com/kb/ht4567) ή να κάνει διαθέσιμα up-to-date iso. Είναι κρίμα και άδικο τόση ταλαιπώρια...

flamelab
11-06-14, 20:32
Προσωπικά, με το 8.1 update 1 + Classic Menu, το προτείνω σαν λειτουργικό σε όποιον θελει να κανει νεα (επαν)εγκατάσταση. Η διαχείριση των πόρων που κάνει ειναι ιδιαίτερα καλή.

Σε ταμπλετ δεν χρειάζεται το Classic Menu προφανώς, εκει το Start Screen ειναι ό,τι πρεπει.

biggeo65
11-06-14, 22:55
Δοκίμασα τα πάντα και τα κοάλα. Όλες τις λύσεις που προτείνονται στο MS forum...
Aπ' ότι καταλαβαίνω απομένουν 2 λύσεις: restore ή επανεγκατάσταη. Το restore δε νομίζω να βοηθήσει και επανεγκατάσταση δε θέλω να κάνω γιατί: 1) Είναι γελοία και ανεύθυνη εκ μέρους της MS λύση 2) έχω κάνει τουλάχιστον 10 (για δικούς μου λόγους) από την αρχή του χρόνου και η τελευταία έγινε 21/4 και 3) κανείς δε μου εγγυάται ότι δε θα ξαναέχω προβλήματα.

Τραγική Microsoft... Από το 2004 δουλεύω OS X σαν κύριο λειτούργικό και ποτέ δεν είχα τέτοια θέματα. Φέτος που είμαι υποχρεωμένος να έχω και Windows, σκάσανε σε 6 μήνες. Τα 8 που είναι και καλά ο αντικαταστάτης των XP στις επιχειρήσεις, έχουν τόσο γελοία υποστήριξη... Απλά τραγικοί.

Κάνεις μεγάλο λάθος. Tα Windows 7 Εnterprize ή Server 2008R2\2012, είναι για επιχειρήσεις.
Τα 8 είναι για Tablet και οικιακή χρήση. Κι ακόμη έχουν προβλήματα.

Σε ΟS X δεν υπήρχαν παρόμοια προβλήματα γιατί σπάνια ή υπήρχαν αναβαθμίσεις, αν υπήρχαν.
Χώρια που σαν λειτουργικό είναι πιο "κλειστό" από ότι τα Windows, άρα και με λιγότερες ασυμβατότητες.

manosdoc
11-06-14, 23:09
manosdoc, στους τεχνικούς της εταιρίας μου, εννοούσα. Δε θα το πήγαινα αλλού φυσικά, ούτε όρεξη, ούτε χρόνο έχω, ούτε και θα πλήρωνα για κάτι τέτοιο. (Εκτός και αν μου λέγανε κανένα καλό, μυστικό κόλπο. :p)

Λοιπόν, το ένα update (ΚΒ2966804) το επέλεξα μόνο του και πέρασε. Το άλλο (KB2962409) δεν πέρασε και βλέπω και ένα καινούριο (KB2962409). Αν δεν περάσουν μπορεί να κάνω το restore τελικά ή να πάω όλο το μηχανάκι δώρο στα παλικάρια μου που τρελαίνονται για κάτι τέτοια (not).

Γενικά για τα 8 πάντως, δε τα θεωρώ κακό λειτουργικό. Έπαθα ένα σοκ όταν απόκτησα και πάλι μηχάνημα με Windows μετά από πολλά χρόνια, αλλά μετά από λίγο έγινε παλέψιμη η κατάσταση. Μιας που είμαι κλασσικός (παππούς) χρησιμοποιώ Classic Start, μπαίνω απευθείας στο desktop και είναι νορμάλ για μένα.
Το μεγαλύτερο πλεονέκτημά τους για μένα όμως είναι ο συνδιασμός MPC-HC, LAV, madVR, XySubFilter και reclock. Με διαφορά η καλύτερη ποιότητα βίντεο σε λειτουργικό σύστημα.
Δε θα τα έκανα σύντομα κύριο λειτουργικό, αλλά και από την άλλη δεν τα θεωρώ καλύτερα ή χειρότερα από τα 7, για παράδειγμα. Δε νομίζω ότι θα ταλαιπωρήσουν κάποιον που θα αναβαθμίσει, αν βρει τα σωστά κουμπιά για να τα φέρει στα μέτρα του. Αρκεί να μην έχουν σοβαρά προβλήματα όμως. Επίσης καλό θα ήταν η MS να υιοθετήσει τα delta & combo updates (http://support.apple.com/kb/ht4567) ή να κάνει διαθέσιμα up-to-date iso. Είναι κρίμα και άδικο τόση ταλαιπώρια...

Δοκίμασε πριν τα περάσεις να κάνεις ένα Disk Cleanup -> Windows Update το οποίο θα πάρει λίγη ώρα αλλά ίσως βρει το πιθανό conflict.
Γενικά, τα Windows 8.1 είναι ένα πολύ efficient λειτουργικό, θα το δεις από το πως εκμεταλλεύεται το hardware στο έπακρο αλλά και στο ότι ζητάει μετα βίας 9GB footprint, ή στις απαιτήσεις στην μνήμη.
Σίγουρα τα 8, 8.1 και μετέπειτα είναι ένα milestone που απαιτεί ένα learning curve, όπως κάποτε μεταβήκαμε από τα 3.1 στα 95 και πετούσαμε κάνα γαλλικό, ή στα XP που ξένιζαν πολλά. Τα 8 εισάγουν την έννοια του app και του touch based περιβάλλοντος εκτός του software και της εκμετάλλευσης της GPU σε όλα τα πλάτη και μήκη ειδικά στο Metro περιβάλλον. Από μια κάρτα που απλά τρώει ρεύμα συνεισφέρει συνεχώς.

Από την άλλη η ραγδαία εξέλιξη του μοντέλου του Software αναγκάζει την Microsoft να προσφέρει 35+ updates σε ένα vanilla 8.1_with_update οπότε σε κατανοώ. Eν μέρει το δίνει αλλά μόνο στους devs και όχι στον end-user τα iso των 8,8.1,8.1_with_update. Σίγουρα θα δούμε πολλές αλλαγές με τον Satya Nadella. Είμαι χρήστης iPhone, windows phone, Surface, και Windows desktop με το 1ο μου pc να ήταν με win95 έχοντας δουλέψει πιο παλιά με DOS και 3.1 se εταιρικά περιβάλλοντα. Πάντα μα πάντα θαύμαζα την δυνατότητα επιλογών που δίνει η Microsoft. Επιλογές που επιτρέπουν PC δεκαετιών να τρέχουν τελευταίο λογισμικό.

Θα πρότεινα στο θέμα μας να κάνεις ένα Disk Cleanup του Windows Update και ας πάρει 1 ώρα, ή ενναλακτικά να περάσεις το iso από πάνω. Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε, να πούμε μια γνώμη.

cool11
17-06-14, 21:15
Ξερει κανεις πως απενεργοποιω το 'ματακι' κατα το login screen?

tiffany
17-06-14, 23:54
Μετά 2 μήνες με τα 8.1 είχα την πρώτη μου BSOD. Ένοχος για ακόμη μια φορά η AMD με τους graphics drivers. Ήμαρτον. :down:

manosdoc
18-06-14, 15:02
Μετά 2 μήνες με τα 8.1 είχα την πρώτη μου BSOD. Ένοχος για ακόμη μια φορά η AMD με τους graphics drivers. Ήμαρτον. :down: Και λίγα λες. Έχω BSOD με τον 14.4 συχνά πυκνά. Ο 14.6 instant BSOD. Να' ναι καλά η on board Intel που είναι βράχος.

cool11
18-06-14, 18:51
Ξερει κανεις πως απενεργοποιω το 'ματακι' κατα το login screen?

Κανένας;

manosdoc
18-06-14, 21:47
Ποιο ματάκι;

cool11
18-06-14, 22:25
Εκει που πληκτρολογεις τον κωδικο για να μπεις μες το λειτουργικο, εκτος απο ενα βελακι εχει ακριβως διπλα αριστερα, ενα 'ματακι' που αν το πατησεις σου αποκαλυπτει τον κωδικο που εγραψες με αστερισκους!

tiffany
18-06-14, 23:40
Μετά 2 μήνες με τα 8.1 είχα την πρώτη μου BSOD. Ένοχος για ακόμη μια φορά η AMD με τους graphics drivers. Ήμαρτον. :down:

Ακριβώς 1 ημέρα μετά νέα bsod. Είχα ανοιχτό τον Firefox με 5 YouTube tabs όλα με html5. Έπαιζε το ένα και από πίσω έτρεχε το virtual box με centos και ενεργοποιημένο το 3d acceleration.

Αρχίζει και γίνεται επιτακτική η ανάγκη αγοράς nas server. Έχω γλιτώσει από τις πτώσεις τάσης με το ups και θα την πατήσω πάλι με δίσκο λόγω των bsod;

biggeo65
18-06-14, 23:51
Aντίθετα από ότι πιστεύουν πολλοί, δεν υπάρχει πρόβλημα για τον δίσκο από τις BSOD.
Τα windows γράφουν το dump file, παρκάρουν τις κεφαλές και μετά "παγώνουν" το σύστημα.

tiffany
18-06-14, 23:56
Aντίθετα από ότι πιστεύουν πολλοί, δεν υπάρχει πρόβλημα για τον δίσκο από τις BSOD.
Τα windows γράφουν το dump file, παρκάρουν τις κεφαλές και μετά "παγώνουν" το σύστημα.

Δε θα ήθελα όμως να το ρισκάρω. Και πάλι παραμένει πρόβλημα όπως και να έχει.

Morx
19-06-14, 04:58
Δε θα ήθελα όμως να το ρισκάρω. Και πάλι παραμένει πρόβλημα όπως και να έχει.

Δοκιμασε αλλο driver για αρχη.

Επισης στο dump file, φαινεται κατι;
Απο το error record φαινεται κατι επισης;


Και 'γω AMD εχω οπως και στο 2ο PC μου, ξερω επισης κοσμο με AMD και windows 8.1 upd1 και δεν εχουν καποιο θεμα.
Δε φταινε τα windows γι'αυτο, επομενως τετοια κουβεντα εδω μεσα, ειναι λιγο ατοπη.

biggeo65
19-06-14, 15:04
Δε θα ήθελα όμως να το ρισκάρω. Και πάλι παραμένει πρόβλημα όπως και να έχει.

Ποια είναι η πηγή του προβλήματος ; Ψάξε στις καταγραφές των Windows,
και στις πληροφορίες συστήματος για αναφορές την ώρα της BSOD.

Ή τρέξε το SF_Diagnostic (http://www.sevenforums.com/tutorials/92394-sf-diagnostic-tool-using-troubleshooting.html) για να τα μαζέψεις όλα,και μετά δεστα ή συμπίεσε κι ανέβασε τον φάκελο.

- - - Updated - - -



Δε φταινε τα windows γι'αυτο, επομενως τετοια κουβεντα εδω μεσα, ειναι λιγο ατοπη.

Αφού τα Windows βγάζουν BSOD ,τι εννοείς είναι λίγο άτοπη η κουβέντα ;
Και δεν ξέρουμε αν φταίνε ή όχι τα Windows.

Mου έχει τύχει σε laptop να κάνω αναβάθμιση κάρτας γραφικών,
μετά από τις αναβαθμίσεις των 8 και να έχω BSOD.
Έκανα επαναφορά, αναβάθμισα πρώτα την κάρτα και μετά τα 8, κι όλα μια χαρά.
Δεν βρήκα τι έφταιγε, δεν το έψαξα. Αλλά ήταν περίεργο.

Skakinen
20-06-14, 19:03
Στην εκκίνηση laptop με Win 8.1 το NumLock είναι απενεργοποιημένο by default.
Πώς μπορώ να το κάνω να είναι by default ενεργοποιημένο;

Morx
20-06-14, 22:22
Στην εκκίνηση laptop με Win 8.1 το NumLock είναι απενεργοποιημένο by default.
Πώς μπορώ να το κάνω να είναι by default ενεργοποιημένο;

HKEY_USERS\Default\Control Panel\Keyboard

modify το κλειδι “InitialKeyboardIndicators” και value = 2

Skakinen
20-06-14, 23:56
Ευχαριστώ, δούλεψε μια χαρά!! :smile:


Κάτι άλλο που μου έχει σπάσει τα νεύρα :rant:
Πώς στο καλό μπαίνουμε στο BIOS;

Ακολούθησα αυτές (http://www.makeuseof.com/tag/how-to-access-the-bios-on-a-windows-8-computer/) τις οδηγίες αλλά δεν εμφανίστηκε το γνωστό ''Press F2'' ή κάτι ανάλογο.

EDIT
Τελικά το βρήκα. Σε κάποια διακλάδωση έκανα λάθος επιλογή.:oops:

Morx
21-06-14, 06:16
Ευχαριστώ, δούλεψε μια χαρά!! :smile:

Να 'σαι καλα!

tiffany
26-06-14, 00:15
Πάλι bsod. Πάλι φταίχτης η amd. Φοβάμαι πλέον να δω βίντεο. Πάντα το κάνει όταν έχω κάτι ανοιχτό. Τώρα είχα τον mpc. Τις προηγούμενες φορές έβλεπα YouTube. Κατέβασα το sf diagnostic και θα ανεβάσω λεπτομέρειες.

Και το κακό είναι πως έχω επιλέξει συγκεκριμένη single slot κάρτα γραφικών διότι έχω πρόβλημα χώρου. Και τότε έβγαζε μόνο η amd τόσο δυνατή. Ακόμη και σήμερα η Nvidia δεν έχει κάτι αντίστοιχο. Και φυσικά δεν περισσεύει σάλιο για άλλη κάρτα αντίστοιχων δυνατοτήτων.

Που ανεβάζω τα αποτελέσματα; Στο Eight Forums;

flamelab
26-06-14, 02:34
Μήπως δεν παει κατι καλα με την καρτα σου ; Γιατί δεν ειναι φυσιολογικο να συμβαινει αυτο.

biggeo65
26-06-14, 02:56
Πάλι bsod. Πάλι φταίχτης η amd. Φοβάμαι πλέον να δω βίντεο. Πάντα το κάνει όταν έχω κάτι ανοιχτό. Τώρα είχα τον mpc. Τις προηγούμενες φορές έβλεπα YouTube. Κατέβασα το sf diagnostic και θα ανεβάσω λεπτομέρειες.

Και το κακό είναι πως έχω επιλέξει συγκεκριμένη single slot κάρτα γραφικών διότι έχω πρόβλημα χώρου. Και τότε έβγαζε μόνο η amd τόσο δυνατή. Ακόμη και σήμερα η Nvidia δεν έχει κάτι αντίστοιχο. Και φυσικά δεν περισσεύει σάλιο για άλλη κάρτα αντίστοιχων δυνατοτήτων.

Που ανεβάζω τα αποτελέσματα; Στο Eight Forums;

Ανάλογα με τον κωδικό σφάλματος μπορεί αν είναι πρόβλημα drivers αλλά και κάρτας.
Το SF_Diagnostic ανέβασε το κι εδώ. Μήπως οι BSOD και οι καταγραφές μας που κάτι παραπάνω.

tiffany
26-06-14, 14:36
141323

Ανέβασα την έξοδο από το sf diagnostic. Αν μπορείτε βοηθάτε γιατί δεν βγάζω άκρη.

Το θέμα είναι πως από τον Οκτώβρη του 2012 που αγόρασα την XFX 7750 με τα πειρατικά Windows 7 x64 ultimate που είχα δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα. Νεράκι όλα. Όταν έβαλα τα 8.1 ΝΟΜΙΜΑ άρχισαν τα προβλήματα. Βασικά το μοναδικό πρόβλημα. Κατά τα άλλα είμαι super ευχαριστημένος σε σημείο που δεν το περίμενα ούτε εγώ.

Έπαιζα και παίζω παιχνίδια για ώρες ειδικά τα ΣΚ. Το Skyrim, το Dungeon Siege 3, το DiRT 3, και το Dragon Age Origins τα έχω λιώσει. Μιλάμε για ώρες χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και στα 8.1. Ποτέ crash. Στα 7 έβλεπα σειρές και ταινίες και στο ενδιάμεσο τις πάγωνα για να ακούσω στο youtube το soundtrack. Ποτέ BSOD. Και τώρα ξαφνικά φοβάμαι να έχω 2 πηγές ταυτόχρονα. Θεωρώ πως έχει να κάνει με προβληματικό HW acceleration. Στο youtube έχω δοκιμάσει και με flash και με html5 και τα ίδια.

Πραγματικά έχω απογοητευτεί από την AMD. Ενώ είναι πολύ καλή στην απόδοση/τιμή έχει προβλήματα στο κομμάτι της σταθερότητας. Χτες έβαλα και τον τελευταίο beta μπας και αλλά κόλλησε πάλι διότι είχα ΠΑΓΩΜΕΝΟ το MPC-HC. Στη συνέχεια πάγωσε όλες τις USB και αναγκάστηκα να κάνω δεύτερο reset. Και στο Linux αντιμετωπίζω προβλήματα αρκετές φορές. Δυστυχώς με βλέπω το Χειμώνα να πηδάω το ποτάμι και να πάω σε Intel + Nvidia.

biggeo65
27-06-14, 01:05
141323

Ανέβασα την έξοδο από το sf diagnostic. Αν μπορείτε βοηθάτε γιατί δεν βγάζω άκρη.

Το θέμα είναι πως από τον Οκτώβρη του 2012 που αγόρασα την XFX 7750 με τα πειρατικά Windows 7 x64 ultimate που είχα δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα. Νεράκι όλα. Όταν έβαλα τα 8.1 ΝΟΜΙΜΑ άρχισαν τα προβλήματα. Βασικά το μοναδικό πρόβλημα. Κατά τα άλλα είμαι super ευχαριστημένος σε σημείο που δεν το περίμενα ούτε εγώ.

Έπαιζα και παίζω παιχνίδια για ώρες ειδικά τα ΣΚ. Το Skyrim, το Dungeon Siege 3, το DiRT 3, και το Dragon Age Origins τα έχω λιώσει. Μιλάμε για ώρες χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και στα 8.1. Ποτέ crash. Στα 7 έβλεπα σειρές και ταινίες και στο ενδιάμεσο τις πάγωνα για να ακούσω στο youtube το soundtrack. Ποτέ BSOD. Και τώρα ξαφνικά φοβάμαι να έχω 2 πηγές ταυτόχρονα. Θεωρώ πως έχει να κάνει με προβληματικό HW acceleration. Στο youtube έχω δοκιμάσει και με flash και με html5 και τα ίδια.

Πραγματικά έχω απογοητευτεί από την AMD. Ενώ είναι πολύ καλή στην απόδοση/τιμή έχει προβλήματα στο κομμάτι της σταθερότητας. Χτες έβαλα και τον τελευταίο beta μπας και αλλά κόλλησε πάλι διότι είχα ΠΑΓΩΜΕΝΟ το MPC-HC. Στη συνέχεια πάγωσε όλες τις USB και αναγκάστηκα να κάνω δεύτερο reset. Και στο Linux αντιμετωπίζω προβλήματα αρκετές φορές. Δυστυχώς με βλέπω το Χειμώνα να πηδάω το ποτάμι και να πάω σε Intel + Nvidia.

Tο σύστημα σου είναι μια χαρά. Όπως το είδες κι εσύ το ίδιο δειχνουν και οι BSOD.
Kαθαρά το πρόβλημα είναι των drivers της κάρτας γραφικών.

Τέσσερεις BSOD στις 17\06, 18\06 ,24\06, 26\06 όλες με παρόμοιο κωδικό:
Οι τρείς με κωδικό 0Χ1000007Ε (http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ff559239(v=vs.85).aspx) και η μία 0Χ3Β (http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ff558949(v=vs.85).aspx) που έχει να κάνει με διεργασίες των Windows.
Υπέυθυνο σε όλες τις περιπτώσεις είναι το atikmdag.sys (drivers της ATI).

Πάντως λίγο πριν την τελευταία BSOD (26\06) είχες εγκαταστήσει
Runtime Visual C++ 2012, και CCC, και μπορεί εκεί να δημιουργήθηκε το πρόβλημα.

Α) Δοκίμασε απεγκατάσταση των drivers με το Driver Fussion (http://www.adslgr.com/forum/threads/708436-BSOD-%CF%83%CE%B5-%CF%86%CF%81%CE%AD%CF%83%CE%BA%CE%B1-windows-8?p=5098981#post5098981)

Στο μήυμα #6 που σε στέλνει το παραπάνω λινκ, αναφέρω για drivers Νvidia,
αλλά εσύ θα κάνεις το ίδιο με ότι έχει να κάνει με ΑΜD Display, AMD HDMI, κλπ.

Επίσης απεγκατέστησε και το CCC (Catalyst Control Center) αν το έχεις εγκατεστημένο.

Mετά κατέβασε κι εγκατέστησε τους drivers μόνο χωρις το CCC για αρχή. Δες πως θα πάει.

tiffany
27-06-14, 12:31
Το σαββατοκύριακο θα κάνω εκκαθάριση και δοκιμή. Μακάρι να πετύχει. Πραγματικά έχω απογοητευτεί.

biggeo65
27-06-14, 14:47
Καλή τιμή \απόδοση οι κάρτες της AMD ,αλλά αυτό με τους drivers είναι πρόβλημα.
Και δεν μπόρεσα να βρώ ,λίγο που εψαξα drivers με την ένδειξη WHQL

Αν βρεις drivers με την παραπάνω ένδειξη, εγκατέστησε τους.
Τουλάχιστον αυτοί έχουν περάσει από Windows Hardware Quality Labs
που σημαίνει έχουν πάρει το ΟΚ από ΜS ότι δουλεύουν σωστά στα Windows.

Πες μου τα αποτελέσματα.

clhorus
28-06-14, 11:58
Υπάρχουν κάποιες εφαρμογές, όπως του in.gr, το film closet, του CNN, το TVGuide, οι οποίες, προκειμένου να λειτουργήσει το live tile τους, ζητάνε να έχουν πρόσβαση στις ειδοποιήσεις της οθόνης κλειδώματος, με αποτέλεσμα και οι εφαρμογές της οθόνης κλειδώματος να είναι πια πλήρεις και να έχω στην οθόνη κλειδώματος εφαρμογές που δεν θέλω να είναι εκεί. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να το προσπελάσω αυτό και να έχω από τις εν λόγω εφαρμογές το live tile τους;

petran_18
30-06-14, 21:26
This operation has been cancelled due to restrictions in effect on this computer. Please contact your system administrator.

Όταν προσπαθώ να ανοίξω τον C:\ και οποιονδήποτε υποφάκελο. Μόνο με κονσόλα έχω πρόσβαση (τρόπος του λέγειν) σε αρχεία.

Ότι και να έψαξα όλα γράφουν για link και browsers. Κανένα για τον explorer.exe

biggeo65
01-07-14, 00:25
This operation has been cancelled due to restrictions in effect on this computer. Please contact your system administrator.

Όταν προσπαθώ να ανοίξω τον C:\ και οποιονδήποτε υποφάκελο. Μόνο με κονσόλα έχω πρόσβαση (τρόπος του λέγειν) σε αρχεία.

Ότι και να έψαξα όλα γράφουν για link και browsers. Κανένα για τον explorer.exe

To παραπάνω συνήθως δημιουργείται από κάποιο malware.
Πριν κάνεις οτιδήποτε ,πρώτα κάνε έναν έλεγχο με το MBAM (https://www.malwarebytes.org/)

Μετά πάτα τα πλήκτρα CTRL+R να ανοίξεις την εκτέλεση.

A) Γράψε μέσα Regedit και πάτα ΟΚ. Θα ανοίξει η επεξεργασία μητρώου.
Πάνε στο παρακάτω κλειδί:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer
και δες αν υπάρχει από κάτω ένα κλειδί (φάκελος) με το όνομα DisallowRun
Aν υπάρχει κάνε δεξι κλικ πάνω του κι επέλεξε διαγραφή. Αν δεν υπάρχει πάνε στο B

141492

Β) Δες λίγο ,έχεις την πολιτική συστήματος; Πάτα τα πλήκτρα Start+R να ανοίξει η εκτέλεση
και γράψε μέσα gpedit.msc. Ανοίγει η πολιτική συστήματος; Πες μου να σου πω τι να κάνεις.

petran_18
01-07-14, 20:26
To παραπάνω συνήθως δημιουργείται από κάποιο malware.
Πριν κάνεις οτιδήποτε ,πρώτα κάνε έναν έλεγχο με το MBAM (https://www.malwarebytes.org/)

Μετά πάτα τα πλήκτρα CTRL+R να ανοίξεις την εκτέλεση.

A) Γράψε μέσα Regedit και πάτα ΟΚ. Θα ανοίξει η επεξεργασία μητρώου.
Πάνε στο παρακάτω κλειδί:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer
και δες αν υπάρχει από κάτω ένα κλειδί (φάκελος) με το όνομα DisallowRun
Aν υπάρχει κάνε δεξι κλικ πάνω του κι επέλεξε διαγραφή. Αν δεν υπάρχει πάνε στο B

141492

Β) Δες λίγο ,έχεις την πολιτική συστήματος; Πάτα τα πλήκτρα Start+R να ανοίξει η εκτέλεση
και γράψε μέσα gpedit.msc. Ανοίγει η πολιτική συστήματος; Πες μου να σου πω τι να κάνεις.

Ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω το συντομότερο δυνατόν και θα ενημερώσω. Να φανταστώ η ιστορία με το malware έχει να κάνει και με το qone8.com (και καλα σαν μηχανη αναζητησης) που δε λέει ξεκατσικωθεί;

biggeo65
01-07-14, 20:31
Πολύ πιθανό. Το σίγουρο είναι ότι κάτι σου απαγορεύει το Άνοιγμα αρχείων.
Αυτό συνήθως οφείλεται σε malware. Δεν ξέρω αν στο προκάλεσε το qone8.com, όμως.

Τρέξε το MBAM κι αν επιμένει το qone8.com το ξαναβλέπουμε.
Επίσης αν συνεχίσεις να μην μπορείς να ανοίξεις φακέλους κι αρχεία,
δες αν έχεις το gpedit.msc για να δεις κι εκεί κάποιες ρυθμίσεις.

petran_18
02-07-14, 21:00
Πολύ πιθανό. Το σίγουρο είναι ότι κάτι σου απαγορεύει το Άνοιγμα αρχείων.
Αυτό συνήθως οφείλεται σε malware. Δεν ξέρω αν στο προκάλεσε το qone8.com, όμως.

Τρέξε το MBAM κι αν επιμένει το qone8.com το ξαναβλέπουμε.
Επίσης αν συνεχίσεις να μην μπορείς να ανοίξεις φακέλους κι αρχεία,
δες αν έχεις το gpedit.msc για να δεις κι εκεί κάποιες ρυθμίσεις.
Δεν έγινε τίποτα μετά την ΄σαρωση, η οποία βρήκε πολλές απειλές.

Θα δοκιμάσω αυτο με το μητρώο.

- - - Updated - - -


Δεν έγινε τίποτα μετά την ΄σαρωση, η οποία βρήκε πολλές απειλές.

Θα δοκιμάσω αυτο με το μητρώο.


Τίποτα απο τα 2 δεν πέτυχε. Το ιδιο μήνυμα πάλι.

biggeo65
02-07-14, 23:04
To gpedit.msc υπάρχει στα Windows; Δες και πες μου.
Να κάνεις και κάποιους ελέγχους εκεί.

Πάτα τα πλήκτρα Start+R να ανοίξει η εκτέλεση
γράψε μέσα gpedit.msc και πάτα ΟΚ.

petran_18
02-07-14, 23:39
Ανοίγει κανονικά. Το gpedit.msc εννοώ

biggeo65
03-07-14, 01:30
Ανοίγει κανονικά. Το gpedit.msc εννοώ

Ωραία. Άνοιξε το και κάνε ένα έλεγχο σε αυτά που βλέπεις στις φωτό
Φωτο 1 (http://www.imagebam.com/image/618ec0336427075), Φωτο 2 (http://www.imagebam.com/image/bbb290336427083)

Κάνε δεξι κλικ σε κάθε επιλογή κι επέλεξε Επεξεργασία, θα ανοίξει έναν νέο παράθυρο.
Φωτο (http://www.imagebam.com/image/bd5114336427087)

Δες αν κάποια από τις επιλογές είναι Ενεργοποιημένο. Aν είναι, επέλεξε το Χωρίς ρύθμιση και πάτα ΟΚ.
Δες φωτο (http://www.imagebam.com/image/35caf4336427093).

Κάνε επανεκκίνηση και ξαναδοκίμασε.

petran_18
03-07-14, 12:46
Ωραία. Άνοιξε το και κάνε ένα έλεγχο σε αυτά που βλέπεις στις φωτό
Φωτο 1 (http://www.imagebam.com/image/618ec0336427075), Φωτο 2 (http://www.imagebam.com/image/bbb290336427083)

Κάνε δεξι κλικ σε κάθε επιλογή κι επέλεξε Επεξεργασία, θα ανοίξει έναν νέο παράθυρο.
Φωτο (http://www.imagebam.com/image/bd5114336427087)

Δες αν κάποια από τις επιλογές είναι Ενεργοποιημένο. Aν είναι, επέλεξε το Χωρίς ρύθμιση και πάτα ΟΚ.
Δες φωτο (http://www.imagebam.com/image/35caf4336427093).

Κάνε επανεκκίνηση και ξαναδοκίμασε.

Finito! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. :oneup:

Να πούμε και κάτι άσχετο : Ποια η διαφορά ενός τοπικού χρήστη και του Microsoft Account (Hotmail κτλ); Μου κάνει λίγο φακέλωμα, λίγο παρακολούθηση των αρχείων λίγο απο όλα ή απλά βλέπω πολλές ταινίες; Τι είναι ο ένας και τι ο άλλος λογαριασμός;

biggeo65
03-07-14, 16:48
Finito! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. :oneup:

Να πούμε και κάτι άσχετο : Ποια η διαφορά ενός τοπικού χρήστη και του Microsoft Account (Hotmail κτλ); Μου κάνει λίγο φακέλωμα, λίγο παρακολούθηση των αρχείων λίγο απο όλα ή απλά βλέπω πολλές ταινίες; Τι είναι ο ένας και τι ο άλλος λογαριασμός;

Να'σαι καλά.

Τοπικός χρήστης δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση στο MS Store και στις εφαρμογές.
Αλλά ο MS account είναι κι ένας πιο εύκολος τρόπος να ελέγχει η MS τις κινήσεις του χρήστη στο δίκτυο της.

petran_18
03-07-14, 17:51
Να'σαι καλά.

Τοπικός χρήστης δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση στο MS Store και στις εφαρμογές.
Αλλά ο MS account είναι κι ένας πιο εύκολος τρόπος να ελέγχει η MS τις κινήσεις του χρήστη στο δίκτυο της.

Aυτό φοβόμουν.

akilleas
04-07-14, 19:24
Παιδιά το περίφημο Update 1 πως μπορούμε να δούμε εάν έχει περαστεί;

akilleas
06-07-14, 21:55
Να ρωτήσω και κάτι ίσως χαζό...
Μου περισσεύει τελικά η θύρα ethernet του σταθερού με Win8.1 και σκέφτομαι ότι εάν τον συνδέσω με την θύρα ethernet του Netbook με Win8, θα έχω δίκτυο;
Θα βλέπω τους φακέλους του μικρού στον σταθερό;

petran_18
07-07-14, 00:23
Να ρωτήσω και κάτι ίσως χαζό...
Μου περισσεύει τελικά η θύρα ethernet του σταθερού με Win8.1 και σκέφτομαι ότι εάν τον συνδέσω με την θύρα ethernet του Netbook με Win8, θα έχω δίκτυο;
Θα βλέπω τους φακέλους του μικρού στον σταθερό;

Το έχω και εγώ απορία αλλά νομίζω θέλει ρούτερ ενδιάμεσα. Αυτό που λες ίσως γίνεται με usb/thunderbolt της Intel. Και πάλι ΑΝ είναι όπως το λέω.

sweet dreams
07-07-14, 00:29
Το έχω και εγώ απορία αλλά νομίζω θέλει ρούτερ ενδιάμεσα. Αυτό που λες ίσως γίνεται με usb/thunderbolt της Intel. Και πάλι ΑΝ είναι όπως το λέω.

Γίνεται με καλώδιο crossover (http://www.adslgr.com/forum/threads/130794-%CE%A3%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%B4%CF%8D%CE%BF-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-crossover-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BF).

paradox21
07-07-14, 15:18
μπορεί να δουλέψει και με κανονικό καλώδιο Ethernet εάν το υποστηρίζει μια από τις 2 κάρτες δικτύου.

onewarmslime
07-07-14, 17:08
παιδια δεν ξερω τι λετε αλλα γινεται και με τυχαιο καλωδιο ethernet σε τυχαιο pc (χωρις καποιο ιδιαιτερο requirement). ειχα παιξει καποτε age of empires μεταξυ windows xp και windows 98 με απλο καλωδιο ethernet, ακομα και internet sharing ειχα κανει :P θελει λιγο ψαξιμο με τα ip adress αλλα ψαξτο και δεν ειναι δυσκολο

dimitris89gr
11-07-14, 16:06
Μετά από τόσο καιρό που έχουν "δουλευτεί" τα 8.1, πιστεύετε αξίζει να τα περάσω; Τώρα έχω τα 7, είχα δοκιμασει σε virtualbox τα 8 αλλά δε με βόλεψε καθόλου το metro και γενικά οι εφαρμογές που είναι fullscreen/χωρίς παράθυρα.

Έχει βελτιωθεί η κατάσταση στα 8.1;

skel
11-07-14, 17:07
δωρεάν ebooks (http://blogs.msdn.com/b/mssmallbiz/archive/2014/07/07/largest-collection-of-free-microsoft-ebooks-ever-including-windows-8-1-windows-8-windows-7-office-2013-office-365-office-2010-sharepoint-2013-dynamics-crm-powershell-exchange-server-lync-2013-system-center-azure-cloud-sql.aspx) απο την ms για windows 7,8,8.1 και όχι μόνο !!

np1
11-07-14, 18:15
Μετά από τόσο καιρό που έχουν "δουλευτεί" τα 8.1, πιστεύετε αξίζει να τα περάσω; Τώρα έχω τα 7, είχα δοκιμασει σε virtualbox τα 8 αλλά δε με βόλεψε καθόλου το metro και γενικά οι εφαρμογές που είναι fullscreen/χωρίς παράθυρα.

Έχει βελτιωθεί η κατάσταση στα 8.1;

Δε χρειάζεται να τις χρησιμοποιείς αυτές, εγώ μόνο solitaire και mahjong παίζω από Metro apps. Τα υπόλοιπα γίνονται στο desktop, το Start screen είναι σα launcher, αλλά μπορείς να μην το χρησιμοποιείς ούτε αυτό βάζοντας 3rd party εφαρμογές όπως το Classic Shell.

dimitris89gr
11-07-14, 18:21
Γενικά, θα δω βελτιώση στις επιδόσεις σε σχέση με τα 7(χρηση cpu, μνημης κλπ); Είμαι ευχαριστημένος από τα 7, αλλά επειδή θα κάνω format στις επόμενες μέρες σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα να περάσω τα 8.1

onewarmslime
11-07-14, 18:31
Γενικά, θα δω βελτιώση στις επιδόσεις σε σχέση με τα 7(χρηση cpu, μνημης κλπ); Είμαι ευχαριστημένος από τα 7, αλλά επειδή θα κάνω format στις επόμενες μέρες σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα να περάσω τα 8.1

απλως θα ανοιγουνε πιο γρηγορα (και θα κλεινουνε). αυτη ειναι αρκετη βελτιωση για μενα. μια χαρα ειναι τα 8.1 απλως να βαλεις ολα τα update και ουτε που θα βλεπεις το start screen και τα charms (εκτος απο οταν χρειαζεται να κανεις search ενα προγραμμα, πχ πατας σταρτ γραφεις το ονομα και το πατας εκει και επιστρεφεις στο desktop)

@ ADSLgr.com All rights reserved.