PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 8.1



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

sdikr
21-10-13, 20:33
Αν ειναι ετσι, αυτο ειναι η ειδηση του μηνα!
Καλα, συζηταμε συζηταμε, μονος εσυ απο οολοοο το φορουμ εκανες εγκατασταση απο iso?
Ολοι οι αλλοι, προσκυνησαν το store?

Δεν είδα αρκετό κόσμο να τον καίει το να κάνει αναβάθμιση απο Iso, μόνο εσένα, εσύ γιατί δεν το δοκίμασες για να πείς την γνώμη σου στο φόρουμ;
είναι δουνε και λαβήν ξέρεις

stelios4711
21-10-13, 20:36
Πολυ καλά κατάλαβες....

Παντως, παρομοια περιπτωση τεχνητου εμποδιου ηταν και η φαεινή ιδέα-πατεντα της adobe με την νεα τους εκδοση της σουιτας CC, που για να την τρεξεις επρεπει να εισαι συνδεδεμενος στο internet για να σε τσεκαρει.
Το σκεφτηκαν πολυ εκει στην adobe. Περιττο να πω οτι η σουιτα πλεον τρεχει και χωρις καν καλωδιο δικτυου πανω... μπραβο adobe, well done.

Φανταζομαι οτι τα τεχνητα εμποδια της microsoft, ειναι θεμα χρονου να ξεπεραστουν.

Οπως αναβαθμιζει κανεις τα win 8 χωρις να χασει ρυθμισεις-προγραμματα, σε win 8.1 μεσω store, σε λιγο καιρο θα υπαρχει τροπος να γινεται αυτο και offline, και να αναβαθμιζονται οι υπαρχουσες εγκαταστασεις 8αριων μεσω iso και χωρις το βρωμοstore.
Παρομοια περιπτωση με adobe. Οταν ειχα διαβασει τοτε πρωτη φορα την ανακοινωση τους, ειχα ανησυχησει. Μετα καταλαβα οτι αδικα ανησυχουσα!

Ο μόνος λόγος που η microsoft μέχρι τώρα είχε κυρίαρχη θέση στην αγορά ήταν οτι σχεδόν το 90% του κόσμου μπορούσε να αποκτήσει το λειτουργικό της "δωρεάν"
Ήταν επίσης ένας απο τους κυριότερους λόγους που οι χρήστες δεν έφευγαν απο τα XP
Τώρα πλέον όλα τα άλλα λειτουργικά συστήματα είναι δωρεάν εκτός απο το δικό της
Αν συνεχίσει να δυσκολεύει τους χρήστες είτε με την ενεργοποίηση είτε με το metro και τις βλακείες της την βλέπω σε 2-3 χρόνια στον πάτο
Ήδη έχω εγκατεστημένα στον υπολογιστή Linux - OSX - Android τα οποία βελτιώνονται καθημερινά και πληθαίνουν οι δωρεάν εφαρμογές τους

cool11
21-10-13, 20:38
Δεν είδα αρκετό κόσμο να τον καίει το να κάνει αναβάθμιση απο Iso, μόνο εσένα, εσύ γιατί δεν το δοκίμασες για να πείς την γνώμη σου στο φόρουμ;
είναι δουνε και λαβήν ξέρεις

Για να το κανεις καποιος αυτο, εμου συμπεριλαμβανομενου, πρεπει να εχει αρκετο χρονο.
Οταν βρω τον χρονο, θα φροντισω, ειδικα με τις μλκιες της microsoft που ξερω οτι συστηματικα κανει, να εχω μπροστά μου σχεδόν μια ολοκληρη μερα.
Ωστε να μπορω να ξεσκαλωσω αν κολησω καπου, και να το φερω στα ισια του το συστημα.
Τωρα με κατι χαμενα δεκαλεπτα απο εδω κι απο εκει, να ξεκινησω εγκατασταση, και να την τελειωσω σε κανενα δεκαημερο, ε οχι, δεν το κανω.

sdikr
21-10-13, 20:39
Ο μόνος λόγος που η microsoft μέχρι τώρα είχε κυρίαρχη θέση στην αγορά ήταν οτι σχεδόν το 90% του κόσμου μπορούσε να αποκτήσει το λειτουργικό της "δωρεάν"
Ήταν επίσης ένας απο τους κυριότερους λόγους που οι χρήστες δεν έφευγαν απο τα XP
Τώρα πλέον όλα τα άλλα λειτουργικά συστήματα είναι δωρεάν εκτός απο το δικό της
Αν συνεχίσει να δυσκολεύει τους χρήστες είτε με την ενεργοποίηση είτε με το metro και τις βλακείες της την βλέπω σε 2-3 χρόνια στον πάτο
Ήδη έχω εγκατεστημένα στον υπολογιστή Linux - OSX - Android τα οποία βελτιώνονται καθημερινά και πληθαίνουν οι δωρεάν εφαρμογές τους

Εγω απο το 94 ξέρω οτι υπάρχουν δωρεάν λειτουργικά, αλλά δεν πιάσανε, γιατί;
osx is not free

21706
21-10-13, 20:43
Για να το κανεις καποιος αυτο, εμου συμπεριλαμβανομενου, πρεπει να εχει αρκετο χρονο.
Οταν βρω τον χρονο, θα φροντισω, ειδικα με τις μλκιες της microsoft που ξερω οτι συστηματικα κανει, να εχω μπροστά μου σχεδόν μια ολοκληρη μερα.
Ωστε να μπορω να ξεσκαλωσω αν κολησω καπου, και να το φερω στα ισια του το συστημα.
Τωρα με κατι χαμενα δεκαλεπτα απο εδω κι απο εκει, να ξεκινησω εγκατασταση, και να την τελειωσω σε κανενα δεκαημερο, ε οχι, δεν το κανω.

Με τον τρόπο του Στέλιου τελειώνεις σε 3 ώρες.

cool11
21-10-13, 20:46
Ο μόνος λόγος που η microsoft μέχρι τώρα είχε κυρίαρχη θέση στην αγορά ήταν οτι σχεδόν το 90% του κόσμου μπορούσε να αποκτήσει το λειτουργικό της "δωρεάν"
Ήταν επίσης ένας απο τους κυριότερους λόγους που οι χρήστες δεν έφευγαν απο τα XP
Τώρα πλέον όλα τα άλλα λειτουργικά συστήματα είναι δωρεάν εκτός απο το δικό της
Αν συνεχίσει να δυσκολεύει τους χρήστες είτε με την ενεργοποίηση είτε με το metro και τις βλακείες της την βλέπω σε 2-3 χρόνια στον πάτο
Ήδη έχω εγκατεστημένα στον υπολογιστή Linux - OSX - Android τα οποία βελτιώνονται καθημερινά και πληθαίνουν οι δωρεάν εφαρμογές τους

Πες τα ρε φιλε.
Η 'ιστορια' και στους υπολογιστες, εχει να διδαξει πολλα.
Οντως, εσκεμμενα η microsoft στα πρωτα της χρονια, και στα windows και στο office, τα ειχε αφησει τα πραγματα....χαλααααρααα. Εβαζες ενα κλειδι-σειριακο, και τελειωνε το θεμα.
Κι ο κοσμος, εδειξε την προτιμηση του.

Τωρα και στα win αλλα και στο τελευταιο office, τα εχει κανει...μην εκφραστω.

Το εχω πει επανειλημμενα: αν η microsoft ακομη δειχνει να πορευεται καπως, ειναι μονο απο κεκτημενη ταχυτητα. Τιποτε αλλο.
Το παρελθον, η εγκατεστημενη βαση, τα νεα pc κλπ.
Αλλα αυτο αλλαζει. Βλεπεις ανοδο των mac, βλεπεις να πουλανε επωνυμοι laptops χωρις λειτουργικο, βλεπεις χρηστες να 'πηδουν' εκδοσεις των windows(καλα ειμαι και με την παλια κλπ), κοσμος δουλευει πια με openoffice κλπ

Ας συνεχισει να τα κανει 'δυσκολα', και ηδη ειναι καμια δεκαρια βηματα πισω απο τον ανταγωνισμο, σε λιγα χρονακια θα ειναι κομματι της ιστοριας και μονο.
Γιατι απο κινησεις τακτικης, τα μανταριαζει οπως τα μανταριασε κι η νοκια τα τελευταια χρονια.(κι ο ενας αποτυχημενος ms αγορασε την αλλη nokia)

- - - Updated - - -


Εγω απο το 94 ξέρω οτι υπάρχουν δωρεάν λειτουργικά, αλλά δεν πιάσανε, γιατί;
osx is not free

osx is not free, αλλα ΔΕΝ σου βγαζει την ψυχη. believe me.
Και δεν συγκρινονται τα 15 ευρουλακια για ενα λειτουργικο της κλασης του osx, με τα παραθυρα.

- - - Updated - - -


Με τον τρόπο του Στέλιου τελειώνεις σε 3 ώρες.

Ασε, εχω δει πολλα. Σαν βγεις στον πηγαιμο για την εγκατασταση, δεν ξερεις τι σου ξημερωνει.
Κι επειδη δεν μπορω να αφηνω στη μεση εγκαταστασεις, ασε καλυτερα, ολα θελουν τον χρονο τους, κι οχι να τα παραβιαζεις.

dimitri_ns
21-10-13, 20:49
Δεν είδα αρκετό κόσμο να τον καίει το να κάνει αναβάθμιση απο Iso, μόνο εσένα, εσύ γιατί δεν το δοκίμασες για να πείς την γνώμη σου στο φόρουμ;
είναι δουνε και λαβήν ξέρεις

Βάλε κι εμένα. Και προσπάθησα. Οχι με τις ώρες αλλά προσπάθησα. Απλώς απ'ότι διαπίστωσα πρέπει πρώτα να στήσω 7 ή win 8.1 preview. Με 8άρια εγκατεστημένα δεν κατάφερα να κατεβάσω το iso. Οταν χαλάσει ο καιρός κι έχω μιά δυό μέρες στη διάθεσή μου θα ξαναπροσπαθήσω, ελπίζοντας νάχουν ξεπεραστεί οι παιδικές ασθένειες, αν και η εμπειρία μου λέει ότι θάχει βγεί και sp1:p

21706
21-10-13, 20:49
Ασε, εχω δει πολλα. Σαν βγεις στον πηγαιμο για την εγκατασταση, δεν ξερεις τι σου ξημερωνει.
Κι επειδη δεν μπορω να αφηνω στη μεση εγκαταστασεις, ασε καλυτερα, ολα θελουν τον χρονο τους, κι οχι να τα παραβιαζεις.

Εντάξει, άμα βρεις τον χρόνο σου πες μας τι διαπίστωσες.

dimitri_ns
21-10-13, 20:56
Με τον τρόπο του Στέλιου τελειώνεις σε 3 ώρες.

Ακόμα και με original dvd από την ms (που δεν υπάρχει), θέλεις πάνω από 3 ώρες, αν όλα πάνε καλά.

Πόση ώρα σου έφαγε να στήσεις τα 8 ? (κατέβασμα και διάβασμα και εγκατάσταση και reboots). Ας μην λογαριάσω τα 2 κλειδιά (8 και media center) που το δεύτερο τόπαιρνες σε 3 μέρες και όχι σε 3 ώρες.

Οπως λέει κι ο cool, σαν βγεις στον πηγαιμό για αναβάθμιση ...

21706
21-10-13, 21:12
Ακόμα και με original dvd από την ms (που δεν υπάρχει), θέλεις πάνω από 3 ώρες, αν όλα πάνε καλά.
Πόση ώρα σου έφαγε να στήσεις τα 8 ? (κατέβασμα και διάβασμα και εγκατάσταση και reboots). Ας μην λογαριάσω τα 2 κλειδιά (8 και media center) που το δεύτερο τόπαιρνες σε 3 μέρες και όχι σε 3 ώρες.
Οπως λέει κι ο cool, σαν βγεις στον πηγαιμό για αναβάθμιση ...
Άμα εφαρμόσεις τον τρόπο του Στέλιου πες μας
σε πόσο χρόνο τα κατάφερες.
Τα win8Pro τα εγκατάστησα τέλος Οκτωβρίου
2012 και δεν θυμάμαι πόση ώρα πήρε.

cool11
21-10-13, 21:16
Άμα εφαρμόσεις τον τρόπο του Στέλιου πες μας
σε πόσο χρόνο τα κατάφερες.
Τα win8Pro τα εγκατάστησα τέλος Οκτωβρίου
2012 και δεν θυμάμαι πόση ώρα πήρε.

Καλα, και να σου πει, ενδεικτικο θα ειναι. Σε αυτον μπορει να κανει 2 ωρες, και στον αλλον 5.
Εξαρταται τι θα 'βρει' το λογισμικο, και πως θα 'γουσταρει' η microsoft.

21706
21-10-13, 21:19
Καλα, και να σου πει, ενδεικτικο θα ειναι. Σε αυτον μπορει να κανει 2 ωρες, και στον αλλον 5.
Εξαρταται τι θα 'βρει' το λογισμικο, και πως θα 'γουσταρει' η microsoft.

Σύμφωνοι, περίμενε λοιπόν πότε θα έχεις 10 μέρες
και 10 νύχτες ελεύθερες και δοκίμασέ το!

cool11
21-10-13, 21:33
Σύμφωνοι, περίμενε λοιπόν πότε θα έχεις 10 μέρες
και 10 νύχτες ελεύθερες και δοκίμασέ το!

Εγω σου λεω για να εισαι προετομασμενος κι εσυ ειρωνευεσαι.
Ξεκινα λοιπον εχοντας 2 ελευθερες ωριτσες, αλλα αμα σου κανει 4-5 και βρεις διαφορα μαργαριταρια και σκαλωματα στο δρομο, μην παραπονεθεις.
Αμα θες σου λεμε οτι πατας το κουμπι και βγαινει η χοντρη, πατ κιουτ σε μια ωριτσα θα εισαι κυριος.
Ευχαριστημενος; Πολλες φορες η αληθεια δεν μας αρεσει.
Παο πασο , μπορει εσυ να εκανες κανα δυο εγκαταστασεις στη ζωη σου και να πηγαν ολα μια χαρα.
Αλλα οι ειρωνιες κατα μερους.

21706
21-10-13, 21:39
Εγω σου λεω για να εισαι προετομασμενος κι εσυ ειρωνευεσαι.
Ξεκινα λοιπον εχοντας 2 ελευθερες ωριτσες, αλλα αμα σου κανει 4-5 και βρεις διαφορα μαργαριταρια και σκαλωματα στο δρομο, μην παραπονεθεις.
Αμα θες σου λεμε οτι πατας το κουμπι και βγαινει η χοντρη, πατ κιουτ σε μια ωριτσα θα εισαι κυριος.
Ευχαριστημενος; Πολλες φορες η αληθεια δεν μας αρεσει.
Παο πασο , μπορει εσυ να εκανες κανα δυο εγκαταστασεις στη ζωη σου και να πηγαν ολα μια χαρα.
Αλλα οι ειρωνιες κατα μερους.

Μα είπα παραπάνω ότι το δοκίμασα και δεν τα κατάφερα.
Γι' αυτό λέω να το δοκιμάσεις κι εσύ και να μας πεις τις
εντυπώσεις σου.

rexdimos
21-10-13, 22:27
εγω εκανα τον τροπο που αναφερεται σε αλλο νημα με το κατεβασμα του dvd απο την microsoft ενα πλασματικο κλειδι και μετα το κλειδι των 8 που εχω νομιμα συνολο μαζι με office κλπ κλπ 1 ωρα και κατι

cranky
21-10-13, 23:22
... συνολο μαζι με office κλπ κλπ 1 ωρα και κατι
Σε μηχανικό δίσκο, έέέ ;

OnAl3rt
21-10-13, 23:57
Ο μόνος λόγος που η microsoft μέχρι τώρα είχε κυρίαρχη θέση στην αγορά ήταν οτι σχεδόν το 90% του κόσμου μπορούσε να αποκτήσει το λειτουργικό της "δωρεάν"
Ήταν επίσης ένας απο τους κυριότερους λόγους που οι χρήστες δεν έφευγαν απο τα XP
Τώρα πλέον όλα τα άλλα λειτουργικά συστήματα είναι δωρεάν εκτός απο το δικό της
Αν συνεχίσει να δυσκολεύει τους χρήστες είτε με την ενεργοποίηση είτε με το metro και τις βλακείες της την βλέπω σε 2-3 χρόνια στον πάτο
Ήδη έχω εγκατεστημένα στον υπολογιστή Linux - OSX - Android τα οποία βελτιώνονται καθημερινά και πληθαίνουν οι δωρεάν εφαρμογές τους

Έχει σφίξει τα λουριά, η αλήθεια είναι αυτή, αλλά και για τα 8.1 έχει βγει activator πριν την επίσημη κυκλοφορία τους.
Άρα αυτός που τα θέλει "δωρεάν" υπάρχει τρόπος να τα αποκτήσει. Αν ήθελε με το πρώτο update θα τα κλείδωνε.
Ήταν και είναι η πολιτική της αυτή ώστε να κρατάει τα μεγάλα ποσοστά της.

emeliss
22-10-13, 00:11
Δεν πρέπει να υπάρχει activator που να δουλεύει απροβλημάτιστα. Ίσως να έχουν αλλάξει οι πολιτικές.

np1
22-10-13, 00:15
Σε μηχανικό δίσκο, έέέ ;

Καλά κάνεις και το θυμίζεις γιατί ούτε που μου πέρασε απ'το μυαλό ότι σε μηχανικό θα κάνει περισσότερο :lol: Να σταματήσω να λέω παντού ότι κάνει γρήγορα update :p

OnAl3rt
22-10-13, 00:40
Δεν πρέπει να υπάρχει activator που να δουλεύει απροβλημάτιστα. Ίσως να έχουν αλλάξει οι πολιτικές.

Αν και είναι εκτός θέματος, αυτό που υπάρχει από όσο ξέρω, το μόνο θέμα που έχει είναι με τον Windows Media Center. Άπαξ και εγκαταστήσεις τον WMC κλειδώνουν.

leros2004
22-10-13, 00:53
Ερώτηση (χαζή), έκανα την αναβάθμιση απο 8.0 σε 8.1 , καθε φορά που ξεκινάει το λαπτοπ μου ζητάει κωδικό χρήστη, υπάρχει τρόπος να το απενεργοποιήσω ?

Στα 8.0 δεν είχα τέτοια θέματα :mad:

OnAl3rt
22-10-13, 01:02
Δες εδώ How to bypass the Windows 8 password screen (http://www.pcworld.com/article/2015587/how-to-bypass-the-windows-8-password-screen.html)

sonic
22-10-13, 01:05
Καλό είναι να υπάρχει αυτό, δεν θα έπρεπε να το βγάλεις.

leros2004
22-10-13, 01:10
Άρχοντας......

Δεν υπάρχει λόγος να υπάρχε,ι για την χρήση που προορίζεται ο υπολογιστής είναι σπαστικό (μητέρα για συνταγές και ιντερνετ ..... )

sonic
22-10-13, 01:13
Α... καλά τότε....

cranky
22-10-13, 01:17
Καλό είναι να υπάρχει αυτό, δεν θα έπρεπε να το βγάλεις.
Πολύ καλά, κάνει. :up:

Δεν υπάρχει πιό σπαστικό πράγμα απ' αυτό. :whip:

stelios4711
22-10-13, 03:57
Αν και είναι εκτός θέματος, αυτό που υπάρχει από όσο ξέρω, το μόνο θέμα που έχει είναι με τον Windows Media Center. Άπαξ και εγκαταστήσεις τον WMC κλειδώνουν.

Αυτό που κυκλοφορεί δεν είναι activator. Είναι μια χακιά της κακιάς ώρας
Παίρνουν αρχεία από την release preview και προσπαθούν να ξεγελάσουν με αυτά το λειτουργικό
Ότι updates κατεβάσει το λειτουργικό θα νομίζει οτι πρόκειται για αυτή την έκδοση
Σύντομα θα γεμίσουν BSOD και θα τρέχουν στα forum να ρωτάνε τι φταίει και θα βρίζουν τα 8 και θα επαινούν τα XP
H release preview Θα λήξει στις 14 Ιανουαρίου και ακόμη και αν αντέξει ο υπολογιστής τους μέχρι εκείνη τη μέρα θα αναγκαστούν να τα βγάλουν
Το επιχείρημα ότι μέχρι τότε θα βρεθεί τρόπος είναι χαζό γιατί και να βρεθεί τρόπος αυτοί πάλι αναγκαστούν να κάνουν format, σιγά μην ενεργοποιήσουν ένα κατεστραμμένο λειτουργικό

Δεν βάζουν καλύτερα την δωρεάν Evaluation (http://technet.microsoft.com/el-gr/evalcenter/hh699156.aspx?wt.mc_id=TEC_131_1_8); τουλάχιστον αυτή είναι καθαρή νόμιμη και κρατάει σίγουρα 90 μέρες

aiantas
22-10-13, 05:13
Αυτό που κυκλοφορεί δεν είναι activator. Είναι μια χακιά της κακιάς ώρας
Παίρνουν αρχεία από την release preview και προσπαθούν να ξεγελάσουν με αυτά το λειτουργικό
Ότι updates κατεβάσει το λειτουργικό θα νομίζει οτι πρόκειται για αυτή την έκδοση
Σύντομα θα γεμίσουν BSOD και θα τρέχουν στα forum να ρωτάνε τι φταίει και θα βρίζουν τα 8 και θα επαινούν τα XP
H release preview Θα λήξει στις 14 Ιανουαρίου και ακόμη και αν αντέξει ο υπολογιστής τους μέχρι εκείνη τη μέρα θα αναγκαστούν να τα βγάλουν
Το επιχείρημα ότι μέχρι τότε θα βρεθεί τρόπος είναι χαζό γιατί και να βρεθεί τρόπος αυτοί πάλι αναγκαστούν να κάνουν format, σιγά μην ενεργοποιήσουν ένα κατεστραμμένο λειτουργικό

Δεν βάζουν καλύτερα την δωρεάν Evaluation (http://technet.microsoft.com/el-gr/evalcenter/hh699156.aspx?wt.mc_id=TEC_131_1_8); τουλάχιστον αυτή είναι καθαρή νόμιμη και κρατάει σίγουρα 90 μέρες

:oneup:

rexdimos
22-10-13, 11:02
@cranky οχι σε ssd απλα ηταν το συνολο της ωρας με το κατεβασμα με τισ εγκαταστασεις κλπ κλπ ενα θεμα ψαχνω μονο γιατι το εχω ξεχασει πως τροφοδοτουμε με ρευμα ολα τα usb οποτε να φορτιζουν συσκευες ακομα και αν ειναι κλειστος ο υπολογιστης το ειχα κανει στα 8 και το ξεχασα :oops:

OnAl3rt
22-10-13, 12:15
Αυτό που κυκλοφορεί δεν είναι activator. Είναι μια χακιά της κακιάς ώρας
Παίρνουν αρχεία από την release preview και προσπαθούν να ξεγελάσουν με αυτά το λειτουργικό
Ότι updates κατεβάσει το λειτουργικό θα νομίζει οτι πρόκειται για αυτή την έκδοση
Σύντομα θα γεμίσουν BSOD και θα τρέχουν στα forum να ρωτάνε τι φταίει και θα βρίζουν τα 8 και θα επαινούν τα XP
H release preview Θα λήξει στις 14 Ιανουαρίου και ακόμη και αν αντέξει ο υπολογιστής τους μέχρι εκείνη τη μέρα θα αναγκαστούν να τα βγάλουν
Το επιχείρημα ότι μέχρι τότε θα βρεθεί τρόπος είναι χαζό γιατί και να βρεθεί τρόπος αυτοί πάλι αναγκαστούν να κάνουν format, σιγά μην ενεργοποιήσουν ένα κατεστραμμένο λειτουργικό

Δεν βάζουν καλύτερα την δωρεάν Evaluation (http://technet.microsoft.com/el-gr/evalcenter/hh699156.aspx?wt.mc_id=TEC_131_1_8); τουλάχιστον αυτή είναι καθαρή νόμιμη και κρατάει σίγουρα 90 μέρες

Έχεις δίκιο. Έτσι είναι τελικά. Άρα όντως μάλλον άλλαξε η πολίτικη τους.
Όπως είχε πει και ο Steve Ballmer η ms αλλάζει από εταιρεία software σε πάροχο hardware και υπηρεσιών. Όπως η Apple.

biggeo65
22-10-13, 12:53
@cranky οχι σε ssd απλα ηταν το συνολο της ωρας με το κατεβασμα με τισ εγκαταστασεις κλπ κλπ ενα θεμα ψαχνω μονο γιατι το εχω ξεχασει πως τροφοδοτουμε με ρευμα ολα τα usb οποτε να φορτιζουν συσκευες ακομα και αν ειναι κλειστος ο υπολογιστης το ειχα κανει στα 8 και το ξεχασα :oops:

Αν είναι κλειστός ο υπολογιστής δεν μπορεί να γίνει.
Δεν παίρνει ρεύμα ο υπολογιστής ,δεν παίρνουν και οι USB.

Mπορείς όμως να δίνεις πάντα ρεύμα στις USB όταν ο υπολογιστής,
Λεοτουργεί, ή είναι σε αναστολή ή σε Αδρανοποίηση.

Για να το κάνεις αυτό πάνε Έναρξη -> Πίνακας Ελέγχου -> Επιλογές Παροχής ενέργειας.
130585

Στην επόμενη οθόνη βρες ποιό σχέδιο είναι επιλεγμένο (π.χ. στην φωτό Υψηλές επιδόσεις)
και πάτα το Αλλαγή ρυθμίσεων σχεδίου.
130586

Στην επόμενη οθόνη πάτα "Aλλαγή ρυθμίσεων για προχωρημένους"

130587
Στο επόμενο παράθυρο που θα ανοίξει βρες το Ρυθμίσεις USB
και κάντο Απενεργοποιημένο. Δες φωτό.

130588
Πάτα ΟΚ και κλείσε τα παράθυρα.

Επίσης για μεγαλύτερη σιγουριά, πάνε
Έναρξη -> Δεξι κλικ Υπολογιστης -> Διαχείριση

Στο παράθυρο που θα ανοίξει επέλεξε από αριστερά διαχείριση συσκευών,
δεξιά βρες το "Ελεγκτες Ενιαίου σειριακού διαύλου (USB)
κάνε δεξικλικ σε κάθε Hub που υπάρχει κι επέλεξε Ιδιότητες,
(π.χ. Generic Hub, Ριζικός διανομέας Ηub),και στο επόμενο παράθυρο,

130589
Πάτα την καρτέλα "Διαχείριση ενέργειας" από πάνω, και δες
να μην είναι τσεκαρισμένο το τετραγωνάκι "Να επιτρέπεται η απενεργοποίηση..."
Δες φωτο.
130590

stamka
22-10-13, 13:44
Αν είναι κλειστός ο υπολογιστής δεν μπορεί να γίνει.
Δεν παίρνει ρεύμα ο υπολογιστής ,δεν παίρνουν και οι USB.

Mπορείς όμως να δίνεις πάντα ρεύμα στις USB όταν ο υπολογιστής,
Λεοτουργεί, ή είναι σε αναστολή ή σε Αδρανοποίηση.

Για να το κάνεις αυτό πάνε Έναρξη -> Πίνακας Ελέγχου -> Επιλογές Παροχής ενέργειας.
130585

Στην επόμενη οθόνη βρες ποιό σχέδιο είναι επιλεγμένο (π.χ. στην φωτό Υψηλές επιδόσεις)
και πάτα το Αλλαγή ρυθμίσεων σχεδίου.
130586

Στην επόμενη οθόνη πάτα "Aλλαγή ρυθμίσεων για προχωρημένους"

130587
Στο επόμενο παράθυρο που θα ανοίξει βρες το Ρυθμίσεις USB
και κάντο Απενεργοποιημένο. Δες φωτό.

130588
Πάτα ΟΚ και κλείσε τα παράθυρα.

Επίσης για μεγαλύτερη σιγουριά, πάνε
Έναρξη -> Δεξι κλικ Υπολογιστης -> Διαχείριση

Στο παράθυρο που θα ανοίξει επέλεξε από αριστερά διαχείριση συσκευών,
δεξιά βρες το "Ελεγκτες Ενιαίου σειριακού διαύλου (USB)
κάνε δεξικλικ σε κάθε Hub που υπάρχει κι επέλεξε Ιδιότητες,
(π.χ. Generic Hub, Ριζικός διανομέας Ηub),και στο επόμενο παράθυρο,

130589
Πάτα την καρτέλα "Διαχείριση ενέργειας" από πάνω, και δες
να μην είναι τσεκαρισμένο το τετραγωνάκι "Να επιτρέπεται η απενεργοποίηση..."
Δες φωτο.
130590

εγω αν συνδεσω το tablet πχ στη USB οταν ο υπολογιστης ειναι ανοικτος εξακολουθει να φορτιζει το tablet η το κιν ακομα και αν τον κλεισω μετα Δεν εχω κανει καμμια ρυθμιση και αυτο γινοταν και με win7, 8 , 8.1 Δεν εχω δοκιμασει με κλειστό pc να δω

biggeo65
22-10-13, 14:03
Εξαρτάται, αν είναι σε power off κατάσταση δεν νομίζω να παίρνουν ρεύμα οι USB.
Από την στιγμή που δεν παίρνει ρεύμα η μητρική. Σε αναστολή ή αδρανοποίηση μπορεί.

Αλλά μια που εδώ και χρόνια ο υπολογιστής μου είναι συνέχεια power ON,
μην παίρνεις τα λόγια μου "τοις μετρητοίς'. Κι εγώ δεν είμαι απόλυτα σίγουρος.

Μπορεί να ισχύει αυτό που λες, αν υπάρχει συνδεδεμένη συσκευή σε USB,
ακόμη κι αν κλείσει ο υπολογιστής, η γραμμή των 5Volts να είναι υπο τάση.

rexdimos
22-10-13, 14:22
sta 8 παντως μου το εκανε εκανα και τις ρυθμισεις που ειπε ο Biggeo θα το τσεκαρω και θα ποσταρω παλι

stamka
22-10-13, 14:23
Εμενα σε power off κατάσταση φορτιζουν και με ανοικτο και με κλειστο pc το δοκιμασα τωρα
δεν εχω δοκιμασει αν γινεται με ολες της θυρες αλλα απ της 2 μπροστινες εμενα φορτιζουν χωρις καμια ρυθμιση με win 8, 8.1 Asus μητρικη

rexdimos
22-10-13, 14:31
και στα 8.1 δεν νομιζω αλλα θα το ξαναδω

Wonderland
22-10-13, 21:12
Έβαλα και τα 8.1, τους έδωσα την ευκαιρία (όπως και στα 8, από την πρώτη στιγμή), αλλά είδα κι αποείδα με τα blurry fonts (http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_8-performance/poor-font-rendering-in-windows-8-blurry-text/f52a2002-d748-485c-8b9c-4862806ea94a) και την όλη ταμπλετοειδή κατεύθυνση, το πήρα απόφαση και έβαλα τα 7 ξανά στα pc μου. Λίγο πιο αργό startup και λίγο πιο αργή ανταπόκριση, αλλά δε θα στραβωθούμε κιόλας για τη Microsoft.
Με τα 8.1 είχα κι άλλα προβλήματα, πχ. το (παλιό) laptop απλά πάγωνε κατά το boot με Fast Startup ενεργό (τα 8 ήταν οκ) και το άλλο pc είχε πολύ συχνά hard disk activity στο max λες και ήταν τα Vista, αχρηστεύοντας το σύστημα. Επιβεβαιώνοντας ότι ποτέ δε βάζουμε νέο λειτουργικό την ημέρα κυκλοφορίας του... (μάλλον πρόκειται περισσότερο για νέο λειτουργικό, παρά service pack).

arkas2004
23-10-13, 01:34
με καποιο τροπο μπορουμε να το ενσωματωσουμε στο iso ωστε καθε φορα να μην μας το ζηταει και πρεπει οπωσδηποτε να εχουμε και δευτερο PC ανοιχτο?

rexdimos
23-10-13, 08:35
τι να ενσωματωσουμε στο iso? επιβεβαιων οτι παροτι περναει ρευμα με κλειστο το pc στα 8.1 δεν φορτιζουν οι συσκευες ισως να μειωσαν την ισχυ δεν ξερω

CENTRAL
23-10-13, 10:54
Παίδες,

Τα έβαλα σε ένα lenovo S205 και από μόνα τους εγκατέστησαν drivers κλπ, αλλά θεώρησα καλό να κατεβάσω τα drivers της lenovo - αυτά που έχει στο support. Αυτά λοιπόν αναφέρουν πως είναι για τα 8 - θεώρησα πως θα είναι οκ.

Τελικά κράσαρε το μηχάνημα και έκανα εκ νέου όλη την εγκατάσταση...

Αν και δείχνει να λειτουργεί κανονικά, υπάρχει τρόπος να ελέγξω τη λειτουργικότητα των υποσυστημάτων;

cranky
23-10-13, 11:05
Αν και δείχνει να λειτουργεί κανονικά, υπάρχει τρόπος να ελέγξω τη λειτουργικότητα των υποσυστημάτων;
Συνδέσου ασύρματα στο Internet, άνοιξε το skype να δείς αν δουλεύει η κάμερα (αν έχει), και παίξε και καμμιά αποθηκευμένη ταινία, να δείς αν έχεις βίντεο και ήχο.

CENTRAL
23-10-13, 11:11
Συνδέσου ασύρματα στο Internet, άνοιξε το skype να δείς αν δουλεύει η κάμερα (αν έχει), και παίξε και καμμιά αποθηκευμένη ταινία, να δείς αν έχεις βίντεο και ήχο.

οκ, I will report back.

biggeo65
23-10-13, 11:16
Παίδες,

Τα έβαλα σε ένα lenovo S205 και από μόνα τους εγκατέστησαν drivers κλπ, αλλά θεώρησα καλό να κατεβάσω τα drivers της lenovo - αυτά που έχει στο support. Αυτά λοιπόν αναφέρουν πως είναι για τα 8 - θεώρησα πως θα είναι οκ.

Τελικά κράσαρε το μηχάνημα και έκανα εκ νέου όλη την εγκατάσταση...

Αν και δείχνει να λειτουργεί κανονικά, υπάρχει τρόπος να ελέγξω τη λειτουργικότητα των υποσυστημάτων;

Άνοιξε τις πληροφορίες συστήματος, πατα START+R στο πληκτρολόγιο,
κι όταν ανοίξει το RUN (εκτέλεση) γράψε μέσα MSinfo32 και πάτα Enter.

Στο παράθυρο που θα ανοίξει βρες από αριστερά το Προβληματικές συσκευές, και δες τι αναφέρει στα δεξιά.
Αν δεν έχει καμιά συσκευή τότε όλα δουλεύουν κανονικά.

130629

Επίσης στο ίδιο παράθυρο κάτω από τα στοιχεία μπορείς να πάρεις πληροφορίες
και για κάθε μια συσκευή η χαρακτηρηστικό ξεχωριστά. Δες και τα πολυμέσα.

CENTRAL
23-10-13, 11:24
Ευχαριστώ πολύ!

Πώς αναφέρει τις "πληροφορίες συστήματος" το αγγλικό λογισμικό ξέρεις μήπως;

biggeo65
23-10-13, 11:36
Ευχαριστώ πολύ!

Πώς αναφέρει τις "πληροφορίες συστήματος" το αγγλικό λογισμικό ξέρεις μήπως;

System Info λογικά. Αν γράψεις MSInfo32 στο RUN θα το δεις
στο επάνω μέρος του παραθύρου

CENTRAL
23-10-13, 11:48
Ευχαριστώ και πάλι.

Ελπίζω να είναι όλα καλά...

Σαν σύστημα μου έκαναν καλή εντύπωση για τη χρήση που θέλω το netbook (media player 80% - internet 20%).

Αρκεί να μη μου βγάλει την ψυχή να το σετάρω...

Rempetis
24-10-13, 00:05
Η αναβάθμιση σε μένα δεν τελείωνε. Κατέβαινε κανονικά από το store, ξεκινούσε η εγκατάσταση, τα restart γίνονταν, αλλά μετά την αποδοχή της EULA και τις ρυθμίσεις (express ή custom) έφτανε στο Now you 'll setup your account και παρέμεινε εκεί. Δεν κόλαγε ο υπολογιστής αλλά ουτε και πήγαινε παρακάνω να σεταρω λογαριασμο.
Hard restart και έκανε restore τα Windows 8.
Υπέθεσα οτι έφταιγε που είχα Local account, μπήκα και με Microsoft account και πάλι μέχρι το ίδιο σημείο έφτανε.
Τελικά έκανα clean install-εννοείται γνήσιο ISO και κλειδί-και όλα πήγαν καλά.
Εχω όμως ένα πρόβλημα (μήπως είναι bug?)
Οταν κάνω search με Ελληνικά σε δίσκο ή σε φάκελλο μετά το 3ο, 4ο ή το πολυ 5ο γράμμα γράφει Αγγλικά και εξαφανίζεται η γλώσσα απο την task bar.
Τα Windows είναι Αγγλικά με γλώσσα εισόδου τα Αγγλικά και 2η γλώσσα-πληκτρολόγιο Ελληνικά.
Δοκίμασα να πετάξω τα Ελληνικά και να τα ξαναβάλω αλλα συμβαίνει πάντα το ίδιο.
Σε browsers, notepad κτλ μια χαρά γίνεται η εναλλαγή γλώσσας χωρίς πρόβλημα.
Με επανεκκίνηση επανέρχεται η γλώσσα, αλλα μόλις κάνω αναζήτηση με Ελληνικά πάντα χάνονται τα Ελληνικά μετά την πληκτρολόγηση του 3ου ή 4ου γράμματος.
Καμιά ιδέα κανείς?

rexdimos
24-10-13, 08:55
μια ερωτηση αν και ξερω οτι δεν υφισταται τετοιο θεμα υπαρχει περιπτωση τα 8.1 να επηρεαζουν τις ασυρματες συνδέσεις του ρουτερ?γιατι απο την ωρα που τα εβαλα βλεπω πολλα παγωματα στις ασυρματες συνδεσεις που κανω και μια πτωση σηματος ?

CENTRAL
24-10-13, 09:15
Ευχαριστώ και πάλι.

Ελπίζω να είναι όλα καλά...

Σαν σύστημα μου έκαναν καλή εντύπωση για τη χρήση που θέλω το netbook (media player 80% - internet 20%).

Αρκεί να μη μου βγάλει την ψυχή να το σετάρω...

Να σας πω πως πήγε...

Πληροφοριακά να πω ότι το μηχάνημα είναι ένα lenovo sub-notebook με AMD apu - E450 (integrated HD6320).

->>> Επανεγκατάσταση (clean install) ta 8.1 - το αφήνω να ανεβάσει όλα τα drivers μόνο του - κάνω ένα windows update. Όλα δείχνουν καλά εκτός από την ανάλυση της τηλεόρασης HD που είναι συνδεδεμένη μέσω HDMI όπου ενώ ο υπολογιστής θεωρητικά δίνει 1920x1080 η τηλεόραση παίζει σε χαμηλότερη ανάλυση...

Κατέβασμα των drivers από lenovo - μόνο για τα γραφικά και εγκατάσταση.

Τώρα όλα πάνε ρολόι...

Σχετικά με το wifi στη δική μου περίπτωση δουλεύει σαφώς καλύτερα. Πλέον πιάνω σήμα σε όλο το σπίτι άνετα - ενώ πριν δε τολμούσα απομακρύνω το laptop από το δωμάτιο με το ασύρματο router.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Jimmisardo
25-10-13, 14:43
Πολυ φασαρια παντως για το τιποτα.. Τα 8.1 νομιζω ειναι λιγο οτι να ναι....
Ο καιρος δεν λειτουργει σωστα.Ακομη και τωρα που γραφω μου λεει 13 βαθμους στην Αττικη ενω αυτη ειναι η θερμοκρασια η πρωινη. Δεν ενημερωνετε το live tile οπως πρεπει. Τωρα εχουμε γυρω στους 22 - 24...
Ολες οι πρoεγκατεστημενες εφαρμογες ξαφνικα απο Ελληνικα χθες το βραδυ γυρισαν σε Αγγλικα. Εκανα ενα ρεσταρτ και ηταν παλι Ελληνικα αλλα αυτη την φορα δεν δουλευε το live tile. Uninstall οοολες τις εφαρμογες (ταξιδια, mail, καιρος, καμερα, μουσικη και λοιπα..) και ξανα εγκατασταση. Τωρα δουλευουν αλλα οκ... Ποιος ξερει μεχρι ποτε..?
Μερικες φορες οι εφαρμογες ξαφνικα κλεινουν... Εκει που εχω ανοιχτο για παραδειγμα το google chrome...Τσακ κλεινει!

Γενικα μου δινει την αισθηση οτι ειναι πολυ προχειρα αυτα τα windows... Αν το ηξερα δεν θα τα εβαζα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.