PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 8.1



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

chat1978
05-11-13, 12:26
Ισως ειναι νωρις για συμπερασματα, αλλα δεν απιθανο τα 8.1 να εχουν παρομοια τυχη με τα vista?
Ακομη και για τα 8αρια, οι ψαγμενοι χρηστες δεν τα προτιμησαν κι εμειναν στα 7αρια.

Εγώ προς το παρών έχω δύο βασικά θέματα που δεν σχετίζονται με την φύση του ίδιου του λειτουργικού. Τα Vista όταν βγήκαν είχαν πρόβλημα λειτουργικότητας σε Core level.


Θεωρώ ότι το RT μέρος είναι μια έξτρα host εφαρμογή και όχι κάτι βασικό στο λειτουργικό. Το εκνευριστικό είναι ότι προσπαθούν να το επιβάλουν τόσο πολύ που το κάνει γελοίο.
Το installation και το local/internet account έχουν πρόβλημα
Το σοβαρό customization έχει γίνει πολύ δύσκολο.


Για μένα το δεύτερο είναι το πιο επικίνδυνο και το τρίτο με εκνεύρισε απίστευτα. Αν θεωρήσω ότι όλα χρειάζονται κάποιο learning curve τότε η πραγματικά βλακεία, καλύτερα κοροϊδια, είναι το πρώτο.

cool11
05-11-13, 12:31
Νομιζω γενικοτερα η microsoft τα τελευταια χρονια, εχει προβλημα προσανατολισμου, τι φτιαχνει, πως το φτιαχνει, γιατι το κανει, τι θελει να πετυχει, τι προσδοκα, και αλλα υπαρξιακα.
Καταπιανεται με πολλα, και χαλάει η σουπα.

chat1978
05-11-13, 12:51
Νομιζω γενικοτερα η microsoft τα τελευταια χρονια, εχει προβλημα προσανατολισμου, τι φτιαχνει, πως το φτιαχνει, γιατι το κανει, τι θελει να πετυχει, τι προσδοκα, και αλλα υπαρξιακα.
Καταπιανεται με πολλα, και χαλάει η σουπα.

Εγώ πιστεύω ότι οι άνθρωποι που ασχολούνται κυρίως με τις commercial πωλήσεις είναι εκτός πραγματικότητας. Αν παρατηρήσεις τα προιόντα όπως Azure, SQL Server, IIS, .NET είναι εξαιρετικά κατά την γνώμη μου. Αν όχι τέλεια, τουλάχιστον έτη φωτός μακρυά σε φιλοσοφία από την εμφανή σύγχιση που έχουν οι πωλητές και το marketing.

biggeo65
05-11-13, 15:34
Εγώ πιστεύω ότι οι άνθρωποι που ασχολούνται κυρίως με τις commercial πωλήσεις είναι εκτός πραγματικότητας. Αν παρατηρήσεις τα προιόντα όπως Azure, SQL Server, IIS, .NET είναι εξαιρετικά κατά την γνώμη μου. Αν όχι τέλεια, τουλάχιστον έτη φωτός μακρυά σε φιλοσοφία από την εμφανή σύγχιση που έχουν οι πωλητές και το marketing.

Ακριβώς. Αλλά τα προϊόντα που αναφέρεις σχεδιάστηκαν "ελεύθερα",
χωρίς να δίνουν βάση στην έκδοση των Windows.Γι αυτό και είναι έτη φωτός μακρυά.

Τα Windows όμως είναι άλλη ιστορία. Από έκδοση σε έκδοση για να πουλήσουν,
ή θα προσθέσιυν νέα χαρακτηρηστικά βιαστικά και θα είναι όλο bugs,
και θα τα διορθώσουν στην επόμενη έκδοση, προσθέτωντας και κάποια νέα χαρακτηρηστικά,
τα οποία θα δημιουργήσουν πρόβλημα στο λειτουργικό εξαιτίας των διορθώσεων που έγιναν.

Γενικώς στο τμήμα του λειτουργικού επικρατεί τρικυμία, με τα γνωστά αποτελέσματρα.

chat1978
05-11-13, 15:54
Ακριβώς. Αλλά τα προϊόντα που αναφέρεις σχεδιάστηκαν "ελεύθερα",
χωρίς να δίνουν βάση στην έκδοση των Windows.Γι αυτό και είναι έτη φωτός μακρυά.

Τα Windows όμως είναι άλλη ιστορία. Από έκδοση σε έκδοση για να πουλήσουν,
ή θα προσθέσιυν νέα χαρακτηρηστικά βιαστικά και θα είναι όλο bugs,
και θα τα διορθώσουν στην επόμενη έκδοση, προσθέτωντας και κάποια νέα χαρακτηρηστικά,
τα οποία θα δημιουργήσουν πρόβλημα στο λειτουργικό εξαιτίας των διορθώσεων που έγιναν.

Γενικώς στο τμήμα του λειτουργικού επικρατεί τρικυμία, με τα γνωστά αποτελέσματρα.

Εντάξει και ο SQL Server και το Visual Studio έχουν εκδόσεις. Απλά δεν είναι commercial προϊόντα για χαζούς ανθρώπους που το marketing πρέπει να μπει στο παιχνίδι για να .....
Δεν μπορώ, συγχίζομαι πολύ με το marketing και την χρησιμότητα τους. Επίσης συγχίζομαι με αυτό το όλα για τους απλούς χρήστες και μπάχαλα για αυτούς που ξέρουν.


[κάτι περισσότερο από OFFTOPIC]
Θεωρητικά θα περίμενες ότι κάποιος που ξέρει, λόγω της γνώσης του θα χρειαζόταν λιγότερο χρόνο. Σαν να εκμεταλεύεσαι μια επένδυση ή μια ειδίκευση. Οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοχι όμως. Θα βασανίζουμε όλους αυτούς που ξελάσπωσαν τους απλούς χρήστες όταν χρειαζόντουσαν.
Λέω τον πόνο μου τώρα και γκρινιάζω λίγο.
[/κάτι περισσότερο από OFFTOPIC]

biggeo65
05-11-13, 16:04
Εκδόσεις έχουν, αλλά το Visual studio π.χ. ακόμη και η τελευταία έκδοση θα τρέξει και σε XP.
H μια παλιότερη έκδοση θα τρέξει και στα 7. Δεν περιορίζονται από εκδόσεις,
αρκρί να υπάρχουν οι κατάλληλες βιβλιοθήκες.

Στα Windows όμως ,η μια έκδοη αναιρεί την άλλη. Για να μεταφέρω mails,
από outlook epress & XP σε Windows mail και 8.0, έπρεπε να κάνω "ακροβατικά".

Και κακά τα ψέματα το marketing ενδιαφέρεται για τις πωλήσεις.
Πωε θα τραβήξει νέο κόσμο, πως θα πουλήσει περισσότερο.
Εξάλλου τους παλιούς χρήστες τους έχει,δύσκολα να τους χάσει.

Κι αναγκαστικά και αυτοί κάποια στιγμή θα αναβαθμίσουν.

Aitherovamon
05-11-13, 16:40
Καλησπέρα,
Ξέρει κανένας που πήγε η εφαρμογή metro Bing Search που υπήρχε στα windows 8 ?
Με το που έκανα upgrade στα windows 8.1 εξαφανίστηκε.

np1
05-11-13, 16:41
Καλησπέρα,
Ξέρει κανένας που πήγε η εφαρμογή metro Bing Search που υπήρχε στα windows 8 ?
Με το που έκανα upgrade στα windows 8.1 εξαφανίστηκε.

Είναι παντού τώρα. Κάνε ένα search, πάτα τις επιλογές που εμφανίζονται μετά τα αρχεία, και θαύμασε:p

Aitherovamon
05-11-13, 21:51
Αυτό το ξέρω, εγώ δεν την χρησιμοποιούσα για το ίδιο το bing search , αλλά μου άρεσαν οι καθημερινές εικόνες που έβαζε και τις όριζα background στο login screen.

biggeo65
06-11-13, 02:04
Αυτό το ξέρω, εγώ δεν την χρησιμοποιούσα για το ίδιο το bing search , αλλά μου άρεσαν οι καθημερινές εικόνες που έβαζε και τις όριζα background στο login screen.

Α, υπάρχει κι άλλος; Έκανα την αναβαθμιση στο laptop της αδελφής μου,
και τώρα κάθε μέρα μου λέει ότι της χάλασα το laptop. Έχασε τις εικόνες. :p

Πάντωε πέρα από την πλάκα ,δεν ξέρω αν σε βολεύει το bing Desktop (http://www.bing.com/explore/desktop)
για να κάνεις αυτό που θέλεις.

cool11
06-11-13, 23:03
http://www.pestaola.gr/stephen-elop-microsoft-ceo-candidate/
Αν αυτο αληθευει, αν κρινω και απο τη διακυβερνηση του στην nokia, οι μερες της microsoft ειναι μετρημενες!
Ποιος πιστευε πχ. το 2007, οτι ο κολοσσος nokia, το 2013 δεν θα υπαρχει;
Κριμα για τη microsoft.
Βλεπω να γινεται κινημα να φερουν τον Bill Gates πισω!

babis3g
06-11-13, 23:11
http://www.pestaola.gr/stephen-elop-microsoft-ceo-candidate/
Αν αυτο αληθευει, αν κρινω και απο τη διακυβερνηση του στην nokia, οι μερες της microsoft ειναι μετρημενες!
Ποιος πιστευε πχ. το 2007, οτι ο κολοσσος nokia, το 2013 δεν θα υπαρχει;
Κριμα για τη microsoft.
Βλεπω να γινεται κινημα να φερουν τον Bill Gates πισω!η ελιτ θελει τον ελοπ και μαλλον θα μπει & στην μακροτσοφτ

cool11
07-11-13, 14:25
Προβλήματα στην χρήση του mouse στα παιχνίδια, αναφέρουν χρήστες των Windows 8.1
http://tech.in.gr/news/article/?aid=1231271931

Για 'loser' εκδοση την κοβω την 8.1....

np1
07-11-13, 15:16
Προβλήματα στην χρήση του mouse στα παιχνίδια, αναφέρουν χρήστες των Windows 8.1
http://tech.in.gr/news/article/?aid=1231271931

Για 'loser' εκδοση την κοβω την 8.1....

Εγώ αυτά γιατί δεν τα βλέπω με το ενσύρματο mouse; Το ασύρματο τα έκανε και πριν τα 8.

chris_uoa
07-11-13, 23:26
Καλησπέρα. Δεν ήξερα αν έπρεπε να το βάλω εδώ ή σε κάποιο άλλο topic σχετικά με hardware/laptop, αλλά μετά την αναβάθμιση από 8 σε 8.1 σε dell 15R 5521, η μπαταρία από 8,5 ώρες περίπου που κρατούσε έπεσε σχεδόν στα μισά. Σε ψάξιμο στο net είδα ότι μερικοί χρήστες και άλλον laptop αντιμετωπίζουν το ίδιο θέμα. Το αντιμετώπισε και άλλος από εσάς και αν ναι το έλυσε και πως? Να πω ότι το και χέρι μου αντιλαμβάνεται και υψηλότερες θερμοκρασίες του εξερχόμενου αέρα και πάνω στο mouse pad.
Απογοήτευση...

Andree
08-11-13, 16:24
Καλησπέρα παιδιά, Μια που συζητάτε για τα 8,1 αξίζει να αφήσω τα 7 και να έρθω στα 8,1. Τα 8 όταν πρωτοβγηκαν τα είδα σε ένα κατάστημα αλλά με παίδεψαν λίγο. Έχουν βελτιωθεί σε σχέση με την επιφάνεια εργασία, κ.ο.κ.;

biggeo65
09-11-13, 00:34
Καλησπέρα παιδιά, Μια που συζητάτε για τα 8,1 αξίζει να αφήσω τα 7 και να έρθω στα 8,1. Τα 8 όταν πρωτοβγηκαν τα είδα σε ένα κατάστημα αλλά με παίδεψαν λίγο. Έχουν βελτιωθεί σε σχέση με την επιφάνεια εργασία, κ.ο.κ.;

Αν σε παίδεψαν τα 8.0 μείνε στα 7. Δεν έχουν γίνει μεγάλες αλλαγές στα 8.1,
και ακόμη αρκετά προγράμματα και drivers έχουν προβλήματα.

Γνώμη μου αν τα 7 δουλεύουν σωστά, και τα έχεις συνηθίσει μείνε στα 7.
Εγώ έχω ενεργοποιημένη άδεια των 8.0, και τα έβγαλα.

stamka
10-11-13, 16:05
προσωπικα δεν εχω κανενα απο τα προβληματα που αναφερονται ολα λειτουργουν οκ
για το mouse τυχαια ειδα αυτο http://support.microsoft.com/kb/2908279

21706
10-11-13, 17:33
Καλά είναι. Λίγο χειρότερα από τα vista αλλά
τι να κάνουμε, είναι απόφαση της μsoft.

see saw
14-11-13, 12:29
Γεια σας παιδια και καλως σας βρηκα!!! :)

cool11
14-11-13, 12:33
see saw αφαιρεσε γρηγορα το μηνυμα σου γιατι δεν επιτρεπεται.

see saw
14-11-13, 12:42
Sorry δεν το ειχα καταλαβει!

21706
14-11-13, 12:43
Γεια σας παιδια και καλως σας βρηκα... ειμαι νεο μελος και εγω και θα χρειαστω λιγο την βοηθεια σας.
Εβαλα προχθες τα windows 8 pro X64 και μετα απο καποια update ανεβηκε στο store η αναβαθμηση για τα 8.1 οπου και προχωρησα με επιτυχια.


Τα win8 τα ενεργοποίησες πριν κάνεις την αναβάθμιση σε 8.1;
Και καλώς ήρθες!

see saw
14-11-13, 12:49
Ναι τα ειχα ενεργοποιηση και τα 8 πριν.
Ευχαριστω!

21706
14-11-13, 12:53
Να τα ειχα ενεργοποιηση και τα 8.
Ευχαριστω!

Δοκίμασες να ενεργοποιήσεις τα 8.1 με
το ίδιο κλειδί που ενεργοποίησες τα 8;

see saw
14-11-13, 12:54
Ναι και δεν δουλεψε!

21706
14-11-13, 13:16
Ναι και δεν δουλεψε!

Περίεργο... Κανονικά πρέπει να δέχεται το ίδιο κλειδί.

rexdimos
14-11-13, 13:43
αν τα ειχες κανει πριν ενεργοποιηση τα 8 αποκλιεται αν μιν δοθλεψει το κλειδι σοθ αφοθ ετσι και αλλιως αν πας μεσω του store δεν το ζηταει κλειδι οποτε η δεν τα ειχες ενεργοποιησει πριν η πας να κανεις clean install
δοκιμασε τον τροπο του στελλιου

http://www.adslgr.com/forum/threads/767860-Clean-install-windows-8-1-activate

see saw
14-11-13, 14:01
Δεν ξερω στα 8 με το που ετρεξα το κλειδι ανοιξε η κονσολα, εδειχνε με γραμματα να το τρεχει και εκανε επανεκκινηση αυτοματα.
Με την 8.1 τρεχω το κλειδι, παει να ανοιξη αυτη η μαυρη κονσολα που λεω αλλα δεν ανοιγη καλα, ανοιγη και κλεινει αμεσως. Το κλειδι με ποιο προγραμμα πρεπει να το τρεξω. Εγω κατεβασα το WinZip και προσπαθω με αυτο να το τρεξω, μηπως κανω κατι λαθος;

21706
14-11-13, 14:09
Άνοιξε την κονσόλα (cmd) και δώσε την εντολή
slui 3. Έτσι γίνεται στα 8.

- - - Updated - - -

http://www.tecnigen.com/2013/07/25/how-to-activate-windows-8-easy-activation/

see saw
14-11-13, 14:30
Άνοιξε την κονσόλα (cmd) και δώσε την εντολή
slui 3. Έτσι γίνεται στα 8.
Μου λες τι πρεπει να κανω λιγο ποιο αναλυτικα; Δεν εχω ιδεα πως να ανοιξω κονσολα στα windows.

- - - Updated - - -

Τωρα ειδα το Link που εστειλες και κατεβασα μολις το προγραμμα.

- - - Updated - - -

Τα windows λεει δεν μπορουν να εχουν προσβαση στο αρχειο που κατεβασα και δεν μου το τρεχει.

21706
14-11-13, 14:37
Τα windows λεει δεν μπορουν να εχουν προσβαση στο αρχειο που κατεβασα και δεν μου το τρεχει.

1. Το cmd ανοίγει;
2. Όταν δώσεις την εντολή slui 3 τι σου βγάζει;
3. Δεν χρειάζεται να κατεβάσεις κανένα αρχείο.

see saw
14-11-13, 14:43
Δεν γνωριζω ποιο ειναι και πως ανοιγη το cmd. Για πες μου λιγο και μετα να δωσω την εντολη.

21706
14-11-13, 14:58
Δες το λινκ που σου έδωσα.

see saw
14-11-13, 15:24
Oκ πρεπει να εννοεις την γραμμη εντολων που ειναι στην εναρξη. Την βρηκα και εδωσα την εντολη slui 3 και μου βγαζει για να δωσω κλειδι.

- - - Updated - - -


Δες το λινκ που σου έδωσα.
Το ειδα, καταφερα να κανω ολα αυτα που λεει με την μεθοδο τις προσθηκης κλειδιου στην οθονη ενεργοποιησης των Windows ομως δεν εχω το κλειδι.

Τα Windows αυτην την στιγμη ειναι ενεργοποιημενα αλλα με ενα αλλο κλειδι που ειχα βρει το οποιο εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι για παντα.
Αν γινετε μπορειτε να μου πειτε αν υπαρχη καποιος τροπος να το δω καπως αυτο... δηλαδη αν ειναι ενεργοποιημενα για παντα η οχι;

21706
14-11-13, 15:37
Το κλειδί που ενεργοποίησες τα 8 τι το έκανες;

see saw
14-11-13, 16:47
Το εχω κρατημενο ομως δεν μου τρεχει καλα με την 8.1 δεν ξερω γιατι.

21706
14-11-13, 17:48
Αν γινετε μπορειτε να μου πειτε αν υπαρχη καποιος τροπος να το δω καπως αυτο... δηλαδη αν ειναι ενεργοποιημενα για παντα η οχι;

Δεν υπάρχει. Χρησιμοποίησέ τα με την ενεργοποίηση
που έκανες και αν λήξει έληξε...

see saw
14-11-13, 19:15
Oκ ευχαριστω πολυ. :)
Αυτο θα κανω, μενω ετσι και αν διαβασω καπου για .iso 8.1 με activator θα κανω clean install.

Centurion
16-11-13, 12:52
Καλημέρα,

Από τότε που αναβάθμισα από τα 8 σε 8.1 ο υπολογιστής δεν μπαίνει αυτόματα σε sleep mode. Έτσι έχω ως αποτέλεσμα να με παίρνει ο ύπνος τα βράδια με το laptop ανοιχτό για ώρες (μόνο η οθόνη σβήνει). Έχω δοκιμάσει να αλλάξω power plans κτλ αλλά τζίφος. Γενικά είναι γνωστό πρόβλημα και δεν ξέρω αν ισχύει για όλους. Όποια βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

Το laptop είναι το Dell Inspiron Μ5040

biggeo65
16-11-13, 16:28
Καλημέρα,

Από τότε που αναβάθμισα από τα 8 σε 8.1 ο υπολογιστής δεν μπαίνει αυτόματα σε sleep mode. Έτσι έχω ως αποτέλεσμα να με παίρνει ο ύπνος τα βράδια με το laptop ανοιχτό για ώρες (μόνο η οθόνη σβήνει). Έχω δοκιμάσει να αλλάξω power plans κτλ αλλά τζίφος. Γενικά είναι γνωστό πρόβλημα και δεν ξέρω αν ισχύει για όλους. Όποια βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

Το laptop είναι το Dell Inspiron Μ5040

Kαινοτομία των ςινδοςσ 8.1 . Βάζουν σε sleep mode τον χρήστη κι όχι την συσκευή. :lol: Καλά κάνω και κάθομαι στα 7. :p

Πέρα από την πλάκα , δεν είσαι ο μόνος με το πρόβλημα, πάρα πολλοί είναι.

Και αιτία μπορεί να είναι κάποιος driver, κάποια εφαρμογή, και γενικά οτιδήποτε ζητά
χρήση επεξεργαστή δίσκου, μνήμης ή δικτύου.

Πρώτα κάνε ότι αναφέρει εδώ (http://www.eightforums.com/tutorials/32947-power-availability-requests-manage-windows.html)για να δεις τι ακριβως ζητά ενέργεια από τον υπολογιστή

Είναι στα Αγγλικά ,αν έχεις πρόβλημα πες μου.

Αφού βρεις τι ζητά ενέργεια από το σύστημα μετά με μια άλλη εντολή μπορείς να το βάλεις σε Sleep,
δες στο λινκ που έβαλα παραπάνω (STEP TWO). Αν έχεις πρόβλημα με την σύνταξη της εντολής πεσ μου.


Και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα λυθεί το πρόβλημα γιατί υπάρχουν διάφορες συζητήσεις,
άτομα που δοκίμασαν διάφορα και λύση δεν βρήκαν. Δες π.χ. Εight Forums (http://www.eightforums.com/general-support/33221-windows-8-1-does-not-go-sleep-standby-automatically.html)
και κάνε αυτά που αναφέρονται στην πρώτη σελίδα μήπως και βοηθήσουν.

Centurion
16-11-13, 17:34
Kαινοτομία των ςινδοςσ 8.1 . Βάζουν σε sleep mode τον χρήστη κι όχι την συσκευή. :lol: Καλά κάνω και κάθομαι στα 7. :p

Πέρα από την πλάκα , δεν είσαι ο μόνος με το πρόβλημα, πάρα πολλοί είναι.

Και αιτία μπορεί να είναι κάποιος driver, κάποια εφαρμογή, και γενικά οτιδήποτε ζητά
χρήση επεξεργαστή δίσκου, μνήμης ή δικτύου.

Πρώτα κάνε ότι αναφέρει εδώ (http://www.eightforums.com/tutorials/32947-power-availability-requests-manage-windows.html)για να δεις τι ακριβως ζητά ενέργεια από τον υπολογιστή

Είναι στα Αγγλικά ,αν έχεις πρόβλημα πες μου.

Αφού βρεις τι ζητά ενέργεια από το σύστημα μετά με μια άλλη εντολή μπορείς να το βάλεις σε Sleep,
δες στο λινκ που έβαλα παραπάνω (STEP TWO). Αν έχεις πρόβλημα με την σύνταξη της εντολής πεσ μου.


Και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα λυθεί το πρόβλημα γιατί υπάρχουν διάφορες συζητήσεις,
άτομα που δοκίμασαν διάφορα και λύση δεν βρήκαν. Δες π.χ. Εight Forums (http://www.eightforums.com/general-support/33221-windows-8-1-does-not-go-sleep-standby-automatically.html)
και κάνε αυτά που αναφέρονται στην πρώτη σελίδα μήπως και βοηθήσουν.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Έδωσα την εντολή request αλλά δεν μου βγάζει κάτι που να ζητάει ενέργεια από το pc. Βγήκα και από το homegroup που ήμουν, μιας και προτάθηκε σαν λύση στα forums, μα δεν άλλαξε κάτι. Πιθανώς είναι κάποιο bug του λειτουργικού που κάνει τη ζημιά. Περίμενα να λυθεί στο τελευταίο update αλλά μάταια.

Anyway, θα δοκιμάσω και άλλες προτεινόμενες λύσεις και βλέπουμε. Ευχαριστώ :)

biggeo65
16-11-13, 17:55
Yπάρχει "μια λύση" πιο πολύ παράκαμψη θα έλεγα, σαν το timer στις τηλεοράσεις.

Πάτα START+R για να ανοίξει το RUN. Μόλις ανοίξει το παράθυρο γράψε
shutdown -s -t xx όπου xx είναι ο χρόνος σε δευτερόλεπτα.
Π.χ. Shutdown -s -t 3600, για να γίνει τερματισμός λειτουργίας μετά από μια ώρα.

Τα Windows θα κλείσουν όλες τις ανοικτές εφαρμογές και θα τερματίσουν την λειτουργία του Laptop.

Ξέρω ότι αυτή δεν είναι λύση, αλλά τουλάχιστον δεν θα μένει ανοικτός ο υπολογιστής,
μέχρι να βρεθεί μια μόνιμη λύση με την αναστολή λειτουργίας.

Centurion
16-11-13, 18:17
Yπάρχει "μια λύση" πιο πολύ παράκαμψη θα έλεγα, σαν το timer στις τηλεοράσεις.

Πάτα START+R για να ανοίξει το RUN. Μόλις ανοίξει το παράθυρο γράψε
shutdown -s -t xx όπου xx είναι ο χρόνος σε δευτερόλεπτα.
Π.χ. Shutdown -s -t 3600, για να γίνει τερματισμός λειτουργίας μετά από μια ώρα.

Τα Windows θα κλείσουν όλες τις ανοικτές εφαρμογές και θα τερματίσουν την λειτουργία του Laptop.

Ξέρω ότι αυτή δεν είναι λύση, αλλά τουλάχιστον δεν θα μένει ανοικτός ο υπολογιστής,
μέχρι να βρεθεί μια μόνιμη λύση με την αναστολή λειτουργίας.

Σαφώς!! Σίγουρα θα με βοηθήσει, τουλάχιστον να μην μένει ανοιχτό όλο το βράδυ.
Μόλις δω ότι αρχίζω και γλαρώνω, θα πατάω την εντολή :lol: .Αν γίνεται θα φτιάξω και ένα batch αρχείο έτσι ώστε να το κάνω με ένα κλικ.
Καθόλου κακή λύση...

chris_uoa
16-11-13, 20:52
Είχα γράψει ένα πρόβλημα πιο πάνω που είχα με την μπαταρία και την γρήγορη εκφόρτωσή της. Ίσως να σχετίζεται και με το πρόβλημα που έχεις εσύ (sleep mode) οπότε σου προτείνω την λύση που είχα εγώ. Είναι προβληματικοί οι drivers για την radeon που δίνει η dell ή μάλλον οι drivers των ΟΕΜ για windows 8 είχαν πρόβλημα στα 8.1. Το είδα και σε άλλα λαπτοπ πλην dell όπως τα HP. Η λύση που δούλεψε σε εμένα και σε πολλούς άλλους ήταν η εξής: Απεγκατάσταση των drivers της AMD και εγκατάσταση των drivers που θα κατεβάσεις από το site της AMD εδώ:
http://support.amd.com/en-us/download.

cool11
17-11-13, 16:41
Ξαναρωτω για μια ακομη φορα, μηπως εχει αλλαξει κατι, ή υπηρξε καποια εξελιξη με το θεμα, μιας και ειχα ξαναρωτησει οταν πρωτοκυκλοφορησαν τα windows:
Απο iso - image των win 8.1, μπορει να αναβαθμιστει υπαρχουσα εγκατασταση απο win 8?
Ή η δυνατοτητα upgrade απο 8 σε 8.1, ειναι αποκλειστικα κρατημενη δυνατοτητα μεσω απο το windows store?

chillath
17-11-13, 18:05
WIndows 8 αυθεντικά αναβαθμίζονται σε 8.1 από .iso του MSDN. Για κάτι άλλο δεν έχω δοκιμάσει.

cool11
17-11-13, 22:54
WIndows 8 αυθεντικά αναβαθμίζονται σε 8.1 από .iso του MSDN. Για κάτι άλλο δεν έχω δοκιμάσει.

Τι διαφορα εχει δηλαδη η εκδοση 'msdn' σε σχεση με τις υπολοιπες; (δεν ειναι η ιδια πχ, με retail κλπ)

KillerD34tH
17-11-13, 23:35
περιμεντε εσεις τα 8.1...
η ms ειπε τέλη δεκεμβρη...

OnAl3rt
18-11-13, 00:44
Αδερφέ με το συμπάθιο... αλλά... έχεις χάσει κάποια επεισόδια. :p

- - - Updated - - -


Τι διαφορα εχει δηλαδη η εκδοση 'msdn' σε σχεση με τις υπολοιπες; (δεν ειναι η ιδια πχ, με retail κλπ)

ISO από MSDN και Retail είναι το ίδιο. Ο τρόπος διάθεσης αλλάζει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.