PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 8.1



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

stelios4711
24-11-13, 14:51
Απορία:

Τι ακριβώς είναι το "Volume edition";

Είναι το κανάλι χοντρικής πώλησης της microsoft
Όσοι πελάτες ενδιαφέρονται να πάρουν πχ 50 άδειες θα πάρουν τέτοιες εκδόσεις με το πλεονέκτημα της καλύτερης τιμής και του τρόπου διαχείρισης των κλειδιών απο τον ίδιο τον πελάτη και όχι από την microsft
Δεν έχουν καμιά άλλη διαφορά από τις άλλες εκδόσεις είναι τα ίδια windows πέρα από τον τρόπο ενεργοποίησης
Οι μεγάλοι πελάτες πάντα έχουν προνομιακό τρόπο μεταχείρισης σε όλες τις δουλειές, δεν θέλουμε να τους βάζουμε δύσκολα μη θυμώσουν και πάνε αλλού
Τον τελικό χρήστη ποιος τον δίνει σημασία; δεν πάει να παιδεύεται με τις ώρες; τί και αν χρειαστεί 5 ώρες για να βάλει τα windows; καλά θα κάνει βέβαια να μην μάθει να τα βάζει μόνος του για να βγάζουν περισσότερο κέρδος οι μεταπωλητές και οι πελάτες χοντρικής

sweet dreams
24-11-13, 18:25
Γράφεις στην αναζήτηση netplwiz μετά θα καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις



Γιατί θέλεις να τον αποσυνδέσεις; Είναι αρκετά βολικό έτσι. Και στην περίπτωση που θα κάνεις format κάποια στιγμή με το που συνδεθείς για πρώτη φορά θα τα βρεις όλα όπως τα άφησες (ρυθμίσεις, wallpaper, αποθηκευμένους κωδικούς απο wifi, ότι εφαμογές είχες στο metro θα ξαναεγκατασταθούν μόνες τους κλπ)




Εδώ έχεις λάθος. Οι volume editions δεν ενεργοποιούνται ποτέ οριστικά (τουλάχιστον οριστικά όπως το εννοούσαμε μέχρι τώρα) αν γράψεις slmgr/xpr θα δεις οτι λήγουν σε έξι μήνες οι οποίοι έξι μήνες όμως δεν παρέρχονται ποτέ αφού στο μεταξύ ο υπολογιστής θα έχει επικοινωνήσει με το server για να πιστοποιήσει τη γνησιότητα του κλειδιού και θα πάρει παράταση για άλλους έξι μήνες κ.ο.κ
Volum editions αγοράζουν μόνο οι εταιρίες γιατί αγοράζουν μαζικά κλειδιά σε χαμηλότερη εννοείται τιμή και ο διαχειριστής τα παρέχει μέσω KMS server στους υπολογιστές του δικτύου έτσι ώστε αν κλαπεί κάποιος υπολογιστής και δεν μπει στο δίκτυο της εταιρίας ο υπολογιστής θα κλειδώσει και θα ζητάει ενεργοποίηση
Αν λοιπόν ο υπολογιστής λέει ότι θα λήξει σε έξι μήνες τότε έχει ενεργοποιηθεί κανονικά και προφανώς δεν θα λήξουν σε έξι μήνες (εκτός αν στο μεταξύ σε διώξουν από τη δουλειά και εσύ θέλεις να κρατήσεις το laptop)





Δεν θα κάνω κήρυγμα ότι ο λογαριασμός πρέπει οπωσδήποτε να έχει κωδικό για λόγους ασφαλείας κλπ, αυτά τα έχουμε ξαναπεί, αν όμως έχεις και έναν δεύτερο υπολογιστή στο σπίτι και θέλεις να έχεις κοινόχρηστα αρχεία ή να λειτουργείς remote desktop τότε δεν θα μπορείς να συνδεθείς με λογαριασμό που έχει κενό κωδικό






Μια από τα ίδια έχω ένα σωρό προβλήματα που δεν τα είχα στα 8 και έχω αγανακτήσει μάλλον εντός ημερών θα κάνω downgrade σε 8

Ο rexdimos ρωτάει πως καταργεί τον κωδικό για να μπαίνει στον υπολογιστή του. Αν το διαβάσεις καλύτερα θα το καταλάβεις. Αν δεν έχεις κωδικό για να μπαίνεις στον υπολογιστή μια χαρά θα δουλεύουν όλα τα υπόλοιπα που γράφεις.

stelios4711
24-11-13, 21:25
Ο rexdimos ρωτάει πως καταργεί τον κωδικό για να μπαίνει στον υπολογιστή του. Αν το διαβάσεις καλύτερα θα το καταλάβεις. Αν δεν έχεις κωδικό για να μπαίνεις στον υπολογιστή μια χαρά θα δουλεύουν όλα τα υπόλοιπα που γράφεις.

Απάντησα ότι δεν χρειάζεται να καταργήσει τον κωδικό
Μπορεί να συνεχίσει να έχει κωδικό αλλά να μην χρειάζεται να τον πληκτρολογεί κάθε φορά που ανοίγει τον υπολογιστή
Φαντάστηκα ότι αυτός είναι ο λόγος που θέλει να τον καταργήσει

cool11
24-11-13, 21:52
Πως μπορω να παρω ενα 'image' του συστηματος, απο το controlpanel, αν συμβει καμια στραβη να μπορω ευκολα να εχω το συστημα μου πισω;
Ειναι μηπως στο 'recovery' και μετα 'create a recovery drive' ? Κι απο εκει φτιαχνω και boot cd? (αλλα δεν βλεπω επιλογη)
Ή αλλου τις εχουν αυτες τις επιλογες για backup/image?
Ολο τους αλλαζουν ονομασιες και ψαχνομαστε(στα 8αρια πρεπει να το ελεγαν αλλιως)

Ξερει κανεις;

sonic
24-11-13, 21:54
http://www.hanselman.com/blog/CreateACompleteSystemImageBackupWithWindows81AndFileHistory.aspx

biggeo65
24-11-13, 22:34
Έκανα παράθεση αυτά που είπες όχι γιατί είπες κάτι λάθος, απλά με αφορμή τα λεγόμενα σου ήθελα να αναφέρω και τους άλλους τρόπους ενεργοποίησης που χρησιμοποιεί η microsoft, και γιατί οι απαντήσεις μας δεν διαβάζονται μόνο από τον cool11 που έκανε την ερώτηση αλλά ενδιαφέρουν και άλλους χρήστες

Ξεκίνησες την απάντηση σου με το:

Εδώ έχεις λάθος....
και σου ξαναλέω απαντώ σε συγκεκριμένη ερώτηση, συγκεκριμένου χρήστη.
Και αντι να μου πεις που έχω λάθος στην συγκεκριμένη απάντηση, κάθεσαι και αναφέρεις για volume lisences.
Ο οποίος αν είχε volume lisence θα το ανέφερε στην ερώτηση του. Δεν το ανέφερε.

Κάνω λάθη, και μάλιστα πολλά, αλλά όταν μου λέει κάποιος, ότι έχω λάθος,
περιμένω να μου πει και ποιό είναι το σωστό, ώστε να διορθώνομαι.
Μέσα από διάλογο προέρχεται η γνώση εξάλλου.

Kαι δεν νομίζω ότι είναι πολλοί οι χρήστες που κάνουν εγκατάσταση σκεφτόμενοι το volume lisence,
εκτός ίσως από τους χρήστες των 8.0, μια που μοίραζε κωδικούς δωρεάν η MS. από "λάθος"

sweet dreams
24-11-13, 22:46
Γράφεις στην αναζήτηση netplwiz μετά θα καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις



Γιατί θέλεις να τον αποσυνδέσεις; Είναι αρκετά βολικό έτσι. Και στην περίπτωση που θα κάνεις format κάποια στιγμή με το που συνδεθείς για πρώτη φορά θα τα βρεις όλα όπως τα άφησες (ρυθμίσεις, wallpaper, αποθηκευμένους κωδικούς απο wifi, ότι εφαμογές είχες στο metro θα ξαναεγκατασταθούν μόνες τους κλπ)




Εδώ έχεις λάθος. Οι volume editions δεν ενεργοποιούνται ποτέ οριστικά (τουλάχιστον οριστικά όπως το εννοούσαμε μέχρι τώρα) αν γράψεις slmgr/xpr θα δεις οτι λήγουν σε έξι μήνες οι οποίοι έξι μήνες όμως δεν παρέρχονται ποτέ αφού στο μεταξύ ο υπολογιστής θα έχει επικοινωνήσει με το server για να πιστοποιήσει τη γνησιότητα του κλειδιού και θα πάρει παράταση για άλλους έξι μήνες κ.ο.κ
Volum editions αγοράζουν μόνο οι εταιρίες γιατί αγοράζουν μαζικά κλειδιά σε χαμηλότερη εννοείται τιμή και ο διαχειριστής τα παρέχει μέσω KMS server στους υπολογιστές του δικτύου έτσι ώστε αν κλαπεί κάποιος υπολογιστής και δεν μπει στο δίκτυο της εταιρίας ο υπολογιστής θα κλειδώσει και θα ζητάει ενεργοποίηση
Αν λοιπόν ο υπολογιστής λέει ότι θα λήξει σε έξι μήνες τότε έχει ενεργοποιηθεί κανονικά και προφανώς δεν θα λήξουν σε έξι μήνες (εκτός αν στο μεταξύ σε διώξουν από τη δουλειά και εσύ θέλεις να κρατήσεις το laptop)





Δεν θα κάνω κήρυγμα ότι ο λογαριασμός πρέπει οπωσδήποτε να έχει κωδικό για λόγους ασφαλείας κλπ, αυτά τα έχουμε ξαναπεί, αν όμως έχεις και έναν δεύτερο υπολογιστή στο σπίτι και θέλεις να έχεις κοινόχρηστα αρχεία ή να λειτουργείς remote desktop τότε δεν θα μπορείς να συνδεθείς με λογαριασμό που έχει κενό κωδικό





Μια από τα ίδια έχω ένα σωρό προβλήματα που δεν τα είχα στα 8 και έχω αγανακτήσει μάλλον εντός ημερών θα κάνω downgrade σε 8

Γράφεις και άλλα.....αλλά δεν πειράζει... μην δίνεις σημασία.....:whistle::whistle::whistle:

stelios4711
25-11-13, 05:57
@ biggeo65 με παρεξήγησες. Έχεις pm

Gordito
26-11-13, 17:40
Eγω πηγα να γυρισω σε 7ρια, τα κρατησα 1 μερα και δεν τα αντεξα παραπανω. Πλεον το UI τους μου φαινεται παιδικο.

Εκανα λοιπον downgrade σε Windows 8 και θα ασχοληθω αργοτερα με τα 8.1

21706
26-11-13, 17:47
Σωστά το λες, downgrade σε Windows 8:)

Gordito
26-11-13, 17:50
Απο 8.1 εννοω σαφως.
Απο 7 ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ upgrade.

21706
26-11-13, 18:01
Αν τα 7άρια είναι παιδικά τα 8άρια είναι μάλλον νηπιακά!
Αλλά αυτά βέβαια είναι γνώμες...

CENTRAL
26-11-13, 18:15
Προσωπικά μου αρέσουν και τα 2...

Στο desktop 7άρια απαραιτήτως - στο netbook 8.1

Όπως σωστά αναφέρθηκε είναι θέμα γούστου...

sweet dreams
26-11-13, 18:33
Προσωπικά μου αρέσουν και τα 2...

Στο desktop 7άρια απαραιτήτως - στο netbook 8.1

Όπως σωστά αναφέρθηκε είναι θέμα γούστου...

Ετσι ακριβώς τα έχω και εγω και τα δουλεύω χωρίς πρόβλημα. Εχω φτιάξει την επιφάνεια στα 8 όπως και στα 7 και είμαι ΟΚ.

babis3g
26-11-13, 18:56
εχω δει και εγω καποια καθυστερηση σε wifi & μικρη πτωση σηματος κατα χρονικα διαστηματα ... ο ρουτερ ειναι ο ιδιος & δεν εχει πειραχτει κατι επανω του, οπως αναβαθμηση λογισμικου, αλλαγη ρυθμισεων κλπ και δεν εχει μετακινηθει απο την θεση του ... και ειναι ακριβως ιδιες ρυθμισεις που ειχα απο πριν στο NIC του λαπτοπ ... επισης σε εμενα οταν πρωτοανοιγω το laptop αργει να κανει την συνδεση σε wifi ενω πριν ... συνδεονταν ηδη στο wifi πριν φορτωσουν ολα τα προγραμματα στο laptop ... ισως φταει το driver της fujitsu που εχει το τελευταιο της Realtek ... η απο το 8.1 ... δεν τα πειραζω να κανω πειραματα γιατι δεν ειναι μεγαλο παραπονο ... ηδη κανω σε μοντεμς

EDIT
Αφου δεν κανουν πολλοι παραπονα με wifi στα 8.1, πιστευω το προβλημα να ειναι απο τα drivers του κατασκευαστη (προφανως να μην ειναι συμβατα τελειως με τα 8.1) ... και οχι απο το W8.1 ... αλλα πιστευω (τουλαχιστον για την περιπτωση μου) η fujitsu η realtek θα το φτιαξουν συντομα με συμβατη αναβαθμηση για 8.1

στην τελευταια αναβαθμηση των windows 8.1 (windows update) το προβλημα τουλαχιστον σε εμενα με το wifi τωρα ειναι οκ ... με το που ανοιγω το λαπτοπ ειναι ηδη συνδεμενο πριν κανουν load τα start up ... οπως πριν στα 8 ...
Απο NCI wireless card/settings/drivers του κατασκευαστη δεν πειραχτηκε τιποτα ουτε απο αυτον ουτε απο εμενα
Φαινεται με αναβαθμισουλες σιγα σιγα τo φτιαχνουν (τo 8.1)

cool11
27-11-13, 11:44
http://www.hanselman.com/blog/CreateACompleteSystemImageBackupWithWindows81AndFileHistory.aspx

Thanks.
Χωμενο το εχουν, αντε να το βρεις...
Τελικα, αυτο το image backup των 8.1, παιρνει στο backup και τα settings και τα applications του χρηστη;
Γιατι οπως βλεπεις, το παραθυρο του 'file history' λεει οτι παιρνει 'copies of your files' γενικα κι αοριστα!
Αν ειναι για αντιγραφα σκετων αρχειων, κανω κι εγω ενα copy paste στο φλασακι μου και δεν χρειαζομαι προγραμμα backup!

- - - Updated - - -

-----------------------------------------------------
Επισης να ρωτησω, πως γινεται να φτιαξω ενα boot φλασακι, μεσα απο τα 8.1, ωστε σε περιπτωση προβληματος να μπορω να μπουταρω και να κανω επαναφορα/restore το image που πηρα με το backup των windows. Στο file history δεν βλεπω να υπαρχει αυτη η επιλογη.

- - - Updated - - -

Σε καθε εκδοση, αλλαζουν θεση και ονομασια στις επιλογες, και καθε φορα ψαχνομαστε.
Πως θα κανω ενα boot usb disk για μπουταρισμα σε κακια στιγμη, και μετα να μπορω να κανω restore το image που πηρα backup?

nkoumo
27-11-13, 21:52
Γεια
Αποριες και προβληματα στα 8.1
1)
Το ανοιγμα των πλακιδιων δεν μου λειτουργει σωστα ή καθολου. Πχ στο πλακιδιο καιρος δεν κανει συνδεση.Προβλημα συνδεσης ή ταχυτητας ΔΕΝ εχω

132186

Σε αλλα φορτωνουν αλλα ΧΩΡΙΣ οθονες πχ συνταγες

132188

2)οταν τερματιζω τον υπολογιστη πηγενοντας αριστερα -=>ρυθμισεις -λειτουργεια-τερματισμος ή με alt+F4 τερματιζει κανονικα και μετα απο μιση-μια ωρα αναβει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ!!!!
Δεν το κανει αυτο οταν τερματισω με το εικονιδιο το καινουριο κατω αριστερα-αριστερο κλικ- τερματισμος

stelios4711
28-11-13, 01:46
Για το πρώτο θα πας ρυθμίσεις --> αλλαγή ρυθμίσεων υπολογιστή --> προστασία προσωπικών δεδομένων --> τοποθεσία
Θα τσεκάρεις το «ενεργό» και από το «να επιτρέπεται σε αυτές τις εφαρμογές να χρησιμοποιούν την τοποθεσία μου» θα τσεκάρεις τον καιρό

Για το δεύτερο δες εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/threads/706630-%CE%91%CE%BD%CE%BF%CE%AF%CE%B3%CE%B5%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CE%B1%CF%80%CF%8C-Sleep?highlight=Powercfg

nkoumo
28-11-13, 21:56
Για το πρώτο θα πας ρυθμίσεις --> αλλαγή ρυθμίσεων υπολογιστή --> προστασία προσωπικών δεδομένων --> τοποθεσία
Θα τσεκάρεις το «ενεργό» και από το «να επιτρέπεται σε αυτές τις εφαρμογές να χρησιμοποιούν την τοποθεσία μου» θα τσεκάρεις τον καιρό

Δεν έπιασε....κτι άλλο φταει

clhorus
01-12-13, 10:44
Εγκατέστησα την Αμερικάνικη έκδοση Windows 8.1 pro WMC και στη συνέχεια κατέβασα το ελληνικό language pack για τα windows. Ζήτησα να βλέπω τα windows στα ελληνικά, το ίδιο έκανα και για την οθόνη εκκίνησης. Όλα εντάξει. Το πρόβλημα είναι ότι οι εφαρμογές (apps) παραμένουν στην αγγλική. Στα windows 8.0 είχα κάνει το ίδιο και οι εφαρμογές δεν είχαν τέτοιο θέμα.

Έχει κανείς καμιά ιδέα πώς διορθώνεται αυτό; Ελπίζω να μην χρειαστεί να τις απεγκαταστήσω και να τις επανεγκαταστήσω... Ευχαριστώ.

edit: Αφού πείραξα κάποιες ρυθμίσεις στο αλλαγή ρυθμίσεων υπολογιστή, το πρόβλημα διορθώθηκε.

cool11
02-12-13, 08:43
Μπορει καποιος να μου πει, απο ποιο σημειο μεσα στα win8.1 (file history? αλλα που ακριβως;) μπορω να κανω ενα emergency disk / usb για μπουταρισμα, σε περιπτωση που παει κατι στραβα;

stelios4711
02-12-13, 09:05
Πίνακας ελέγχου --> κέντρο ενεργειών --> ιστορικό αρχείων (κάτω αριστερά) --> αντίγραφο ασφαλείας και ειδώλου συστήματος (κάτω αριστερά)

Δεν κάνεις USB Disk αποθηκεύεις το είδωλο σε κάποιον σκληρό και όταν το χρειαστείς μπουτάρεις με το DVD εγκατάστασης των 8.1 αλλά δεν κάνεις εγκατάσταση διαλέγεις εργαλεία αποκατάστασης επιλέγεις αποκατάσταση και του δείχνεις το είδωλο

cool11
02-12-13, 09:33
Πίνακας ελέγχου --> κέντρο ενεργειών --> ιστορικό αρχείων (κάτω αριστερά) --> αντίγραφο ασφαλείας και ειδώλου συστήματος (κάτω αριστερά)

Δεν κάνεις USB Disk αποθηκεύεις το είδωλο σε κάποιον σκληρό και όταν το χρειαστείς μπουτάρεις με το DVD εγκατάστασης των 8.1 αλλά δεν κάνεις εγκατάσταση διαλέγεις εργαλεία αποκατάστασης επιλέγεις αποκατάσταση και του δείχνεις το είδωλο

Δεν 'εκαψα' δισκακι για τα win8.1, εχω το iso σε εναν σκληρο.
Να γραψω ενα dvd για να το εχω και ως recovery?
Απλα εγγραφη ως iso στο nero, ή θελει και τιποτε αλλο για να ειναι bootable το δισκακι;

stelios4711
02-12-13, 17:25
Τώρα τι ερώτηση είναι αυτή; αν το κάψεις σε DVD ή όχι;
Ότι σε βολεύει αν και εγώ πλέον τα έχω καταργήσει τα DVD και απορώ που κάποιοι τα χρησιμοποιούν ακόμη όταν υπάρχει πλέον η ευκολία των USB Stick
Ένα 8gb usb έχει πλέον 5€ πάρε ένα βάλε μέσα το λειτουργικό και άστο στην άκρη για όταν το χρειαστείς

cool11
03-12-13, 00:39
Η ερωτηση ηταν αν η εγγραφη ενος bootable disk, διαφερει απο την κλασικη εγγραφη, που τα κανω drag n drop τα αρχεια σε ολες τις αλλες περιπτωσεις.

stelios4711
03-12-13, 01:06
Δεν είναι δυνατό να μην γνωρίζεις πώς γράφεις ένα bootable disk λειτουργικού συστήματος
Αν δεν γνώριζες δεν θα είχες περάσει τα 8.1 και θα ρωτούσες τι πρέπει να κάνεις
Οπότε μάλλον δεν κατάλαβες ή μάλλον δεν έδωσα σωστά να καταλάβεις όταν έγραφα: «Δεν κάνεις USB Disk»
Εννοούσα ότι το image που θα πάρεις δεν είναι εκκινήσιμο από μόνο του - δεν μπορείς να μπουτάρεις με αυτό όπως και να το γράψεις
Για να εκκινήσεις θα χρειαστείς το DVD εγκατάστης των windows 8.1 σαν να πρόκειται να ξαναπεράσεις τα 8.1
Δεν έχει καμιά σημασία αν ξεκινήσεις την εγκατάσταση απο DVD ή από φλασάκι απλά μετά την επιλογή γλώσσας δεν θα πατήσεις "εγκατάσταση τώρα" αλλά "επιδιόρθωση των windows"
Ούτε έχει σημασία που έχεις αποθηκευμένο το image, αν έχεις μεγάλο φλασάκι ή Blu-ray μπορείς κάλλιστα να το έχεις εκεί μέσα μαζί με τα αρχεία εγκατάστασης των windows

Αν δεν σε καλύπτει αυτή η απάντηση τότε μάλλον εγώ δεν κατάλαβα καλά ποια ακριβώς είναι η ερώτηση οπότε κάνε έναν κόπο να περιγράψεις ξανά τι θέλεις να κάνεις

chris_uoa
03-12-13, 01:28
Είναι θέμα μπαταρίας ή windows 8.1 το παρακάτω φαινόμενο?
https://skydrive.live.com/redir?resid=B4128EBC55031714!155&authkey=!AEU1kbfx1V4H8j0&v=3&ithint=photo%2c.jpg.

Επειδή είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ το skydrive ενημερώστε με για τα εξής σας παρακαλώ:
α) Για να δείτε την φώτο στο παραπάνω λινκ χρειάζεται να κάνετε εσείς κάπου Login?
β) Μέσω του app skydrive πως κάνουμε κάτι share? Ενώ βάζω στο public την εικόνα δεν εμφανίζει κάπου κάπως να την κάνω share και να μου δημιουργήσει Link. Αναγκάστηκα και πήγα από SkyDrive.com .

stelios4711
03-12-13, 01:37
Δεν χρειάζεται να κάνουμε login την βλέπουμε την εικόνα

DrDSL
03-12-13, 14:19
Ρε παιδιά, συγχωρήστε το ύφος μου αλλά θα το σπάσω το PC... Έχω βάλει τα Windows 8.1 (σε virtual machine) για ένα test drive με σκοπό την αναβάθμιση απ' τα πανέμορφα και σταθερότατα Windows 7 που έχω τώρα. Σε κάποια φάση που θέλω να κάνω κάποιες πράξεις με το calculator, το ανοίγω και εμφανίζεται ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ calculator που καλύπτει ολόκληρη την 26" οθόνη μου! Μιλάμε ότι τρόμαξα! Εδώ και 10-15 λεπτά ψάχνω πώς γίνεται να το εμφανίζει σαν παράθυρο όπως στα Windows 7 και δεν το έχω καταφέρει ακόμα! Πείτε μου σας παρακαλώ ότι γίνεται και πώς γίνεται γιατί μου έχουν σπάσει τα νεύρα... Μόνο μη μου πείτε ότι ΔΕΝ γίνεται... :evil:

sdikr
03-12-13, 14:21
Ρε παιδιά, συγχωρήστε το ύφος μου αλλά θα το σπάσω το PC... Έχω βάλει τα Windows 8.1 για ένα test drive με σκοπό την αναβάθμιση απ' τα πανέμορφα και σταθερότατα Windows 7 που έχω τώρα. Σε κάποια φάση που θέλω να κάνω κάποιες πράξεις με το calculator, το ανοίγω και εμφανίζεται ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ calculator που καλύπτει ολόκληρη την 26" οθόνη μου! Μιλάμε ότι τρόμαξα! Εδώ και 10-15 λεπτά ψάχνω πώς γίνεται να το εμφανίζει σαν παράθυρο όπως στα Windows 7 και δεν το έχω καταφέρει ακόμα! Πείτε μου σας παρακαλώ ότι γίνεται και πώς γίνεται γιατί μου έχουν σπάσει τα νεύρα... Μόνο μη μου πείτε ότι ΔΕΝ γίνεται... :evil:

Αν πας στο start/run και γράψεις calc δεν στο βγάζει;

cool11
03-12-13, 14:22
Νομιζω βαζοντας το 'classic shell' θα σε βγαζει αυτοματα στο παλιο καλο desktop και ασε το touch feeling για τους εγκεφαλους της microsoft...
τετοια παντρεματα pc με touch δεν βγαινουν σε καλο...

OnAl3rt
03-12-13, 14:22
Ρε παιδιά, συγχωρήστε το ύφος μου αλλά θα το σπάσω το PC... Έχω βάλει τα Windows 8.1 για ένα test drive με σκοπό την αναβάθμιση απ' τα πανέμορφα και σταθερότατα Windows 7 που έχω τώρα. Σε κάποια φάση που θέλω να κάνω κάποιες πράξεις με το calculator, το ανοίγω και εμφανίζεται ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ calculator που καλύπτει ολόκληρη την 26" οθόνη μου! Μιλάμε ότι τρόμαξα! Εδώ και 10-15 λεπτά ψάχνω πώς γίνεται να το εμφανίζει σαν παράθυρο όπως στα Windows 7 και δεν το έχω καταφέρει ακόμα! Πείτε μου σας παρακαλώ ότι γίνεται και πώς γίνεται γιατί μου έχουν σπάσει τα νεύρα... Μόνο μη μου πείτε ότι ΔΕΝ γίνεται... :evil:

LOL. Υπάρχουν 2 Calculator. :)

DrDSL
03-12-13, 14:37
Ωχ! Έχετε δίκιο παιδιά, υπάρχουν 2 (δύο) calculator, ένα στα Apps και άλλο ένα στα Windows Accessories... Ρε τι πάθαμε... Δηλαδή υπάρχουν δύο εκδόσεις εφαρμογών, οι Metro και οι Classic;

Συγχωρήστε την κριτική μου, αλλά με αυτά τα αλχημικά που κάνει η MS απομακρύνει τους χρήστες απ τα 8/8.1. Η πρώτη μου έκδοση Windows ήταν η 3.1 (πριν την 3.11) και σε κάθε αναβάθμιση (95, 98, 2000, XP, Vista, 7) πάντα πήγαινα στη νέα έκδοση, με κέρδιζε με την πρώτη ματιά. Ακόμα και τα Vista σε γρήγορο PC ήταν μια χαρά, σταθερότατα και πανέμορφα. Τα Windows 8 είναι η πρώτη major έκδοση που με διώχνει πίσω στα 7, τα οποία θεωρώ το καλύτερο OS που έχει βγάλει η Microsoft μέχρι σήμερα.

Κρίμα, γιατί θέλω πολύ να αποδεχτώ τα 8 και να τα συνηθίσω, αλλά όσο κι αν προσπαθώ δεν μου κάθονται καλά τα άτιμα...

cool11
03-12-13, 14:45
Ρε παιδια, sorry, καπου πρεπει να ξανα-αναφερθηκε: υπαρχει ευκολος τροπος να απεγκατασταθουν ολα αυτα τα metro apps?
Δεν νομιζω εχουν ουτε νοημα ουτε χρησιμοτητα σε netbooks, desktops κλπ, εγω τουλαχιστον δεν τα χρειαζομαι.

Simpleton
03-12-13, 14:59
Κάνεις δεξί κλικ διαδοχικά σε όλα όσα θέλεις να διώξεις και μετά «Κατάργηση εγκατάστασης». Αυτά που μπορούν να φύγουν, θα βγουν. Τους υπόλοιπους μπάστακες (SpyDrive κ.λπ.) μπορείς να τους ξεκαρφιτσώσεις. Αν βάλεις να εμφανίζονται τα εικονίδια όλων των εφαρμογών ανάλογα με τη συχνότητα χρήσης, αυτοί θα καταλήξουν στον πάτο της κατάταξης και δεν θα τους βλέπεις κάθε φορά.

cool11
03-12-13, 15:09
Δηλαδη τα βλεπω κανονικα και τα metro apps στο 'programs & features' μαζι με ολα τα αλλα προγραμματα;
Εχουν καποιο 'διακριτικο' οτι ειναι 'metro' apps?

Simpleton
03-12-13, 15:10
Όχι, τα βλέπεις μόνο στην έναρξη.

cool11
03-12-13, 15:12
Και αν τα βλεπω μονο στην εναρξη, πως τα απεγκαθιστω;
Δεν θελω απλα να φυγουν οι συντομευσεις απο την εναρξη, θελω να φυγουν εντελως απο το συστημα(εκτος αν αυτο ειναι επικινδυνο).

cranky
03-12-13, 15:14
Δεν μπορείς να τα διώξεις απο τον πίνακα ελέγχου, ή με το revo uninstaller ;

Simpleton
03-12-13, 15:16
Στην έναρξη κάνεις δεξί κλικ πάνω τους και μετά εμφανίζεται από κάτω η επιλογή για απεγκατάσταση. Αν θέλεις να τις διώξεις τελείως, μπορείς να δεις αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/741326-Windows-8-1?p=5248768#post5248768). Δεν το έχω δοκιμάσει (και δεν θα έκλεινα το UAC).

cool11
03-12-13, 15:20
Στην έναρξη κάνεις δεξί κλικ πάνω τους και μετά εμφανίζεται από κάτω η επιλογή για απεγκατάσταση.
132377

Εγω γιατι δεν βλεπω κατι τετοιο?

OnAl3rt
03-12-13, 20:40
:lamer :p
Ρε 'συ cool11... δεν μίλησε κανείς για το classic sell.
Στο metro ui αναφέρετε ο Simpleton.

Gordito
03-12-13, 21:03
Ωχ! Έχετε δίκιο παιδιά, υπάρχουν 2 (δύο) calculator, ένα στα Apps και άλλο ένα στα Windows Accessories... Ρε τι πάθαμε... Δηλαδή υπάρχουν δύο εκδόσεις εφαρμογών, οι Metro και οι Classic;

Συγχωρήστε την κριτική μου, αλλά με αυτά τα αλχημικά που κάνει η MS απομακρύνει τους χρήστες απ τα 8/8.1. Η πρώτη μου έκδοση Windows ήταν η 3.1 (πριν την 3.11) και σε κάθε αναβάθμιση (95, 98, 2000, XP, Vista, 7) πάντα πήγαινα στη νέα έκδοση, με κέρδιζε με την πρώτη ματιά. Ακόμα και τα Vista σε γρήγορο PC ήταν μια χαρά, σταθερότατα και πανέμορφα. Τα Windows 8 είναι η πρώτη major έκδοση που με διώχνει πίσω στα 7, τα οποία θεωρώ το καλύτερο OS που έχει βγάλει η Microsoft μέχρι σήμερα.

Κρίμα, γιατί θέλω πολύ να αποδεχτώ τα 8 και να τα συνηθίσω, αλλά όσο κι αν προσπαθώ δεν μου κάθονται καλά τα άτιμα...

Δεν καταλαβες οτι σου ανοιγε το metro app και ηθελες το desktop, πραγμα απλουστατο.

Αν εξαιρεσεις τυχον προβληματα με drivers/apps κλπ ειναι τεραστιο βημα εμπρος.
Και φυσικα, το να μπορω να εχω εφαμιλλες apps στο κινητο μου και στο desktop ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΒΗΜΑ.

cool11
03-12-13, 22:17
:lamer :p
Ρε 'συ cool11... δεν μίλησε κανείς για το classic sell.
Στο metro ui αναφέρετε ο Simpleton.

Επειδη ολη η εμπειρια μου ειναι μεσα απο classic shell, γιατι σιχαινομαι το metro, που βρισκω το metro και τα apps του για να τα αφαιρεσω;

Gordito
03-12-13, 23:42
Τι ειναι τα metro apps;
Τηλεφωνο της γκομενας που σε εφτυσε και θες να σβησεις το τηλέφωνο της;

ΑΣΤΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ και ξεκινα να χρησιμοποιεις και κανενα.

biggeo65
03-12-13, 23:47
Αν εξαιρεσεις τυχον προβληματα με drivers/apps κλπ ειναι τεραστιο βημα εμπρος στο να μην είναι λειτουργικό.(fixed).

Aυτό γιατί να το εξαιρέσεις; Αν κάτι κάνει κάποιο λειτουργικό "λειτουργικό" είναι το πόσο απροβλημάτιστα δουλεύει
με τις διάφορες συσκευές, περιφερειακά κι εφαρμογές. Αν δημιουργεί προβλήματα απλά δεν είναι λειτουργικό.


Και φυσικα, το να μπορω να εχω εφαμιλλες apps στο κινητο μου και στο desktop ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΒΗΜΑ.

Το θέμα δεν είναι μα μπορείς να παίζεις τα ίδια Flash \Java games σε κινητό και desktop.
Aν το desktop το θέλεις γι αυτή την δουλειά, καλύτερα πάρε Netbook ή tablet. Φθηνίτερα θα σου έρθει.

Το desktop είναι για να κάνεις δουλειά, κι αν σου δημιουργεί προβλήματα με συσκευές κι εφαρμογές,
τότε ναι είναι ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΒΗΜΑ προς τον γκρεμό για την παραγωγικότητα

Gordito
04-12-13, 00:00
Aυτό γιατί να το εξαιρέσεις; Αν κάτι κάνει κάποιο λειτουργικό "λειτουργικό" είναι το πόσο απροβλημάτιστα δουλεύει
με τις διάφορες συσκευές, περιφερειακά κι εφαρμογές. Αν δημιουργεί προβλήματα απλά δεν είναι λειτουργικό.

Ναι γιατι τα Xp/Vista/7 οταν βγηκαν, δουλευαν ολα αψογα.




Το θέμα δεν είναι μα μπορείς να παίζεις τα ίδια Flash \Java games σε κινητό και desktop.
Aν το desktop το θέλεις γι αυτή την δουλειά, καλύτερα πάρε Netbook ή tablet. Φθηνίτερα θα σου έρθει.

Ναι, με εχει χαλασει απεριοριστα που εχω app στον υπολογιστη που βλεπω ανετα και ωραια ειδησεις/καιρο/αθλητικα με 2 κλικ στο modern ui.



Το desktop είναι για να κάνεις δουλειά, κι αν σου δημιουργεί προβλήματα με συσκευές κι εφαρμογές,
τότε ναι είναι ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΒΗΜΑ προς τον γκρεμό για την παραγωγικότητα

To ιδιο επιχειρημα 2 φορες στο ιδιο ποστ;
that is a little low, dont you think?

ΥΓ
Τα 8 εδω δουλευουν πανεμορφα, με τα 8.1 ειχα απλα θεμα.

biggeo65
04-12-13, 00:10
Τα XP και τα 7 όταν βγήκαν δεν είχαν θέμα με παλιότερους υπολογιστές και περιφερειακά.
Τα 8.0 \8.1 από την άλλη έχουν θέμα ακόμα και με καινούργιες συσκευές \περιφερειακά.

Κι εσύ το ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΒΗΜΑ δύο φορές το ανέφερες. :p Αυτό δεν είναι Low,
για να υποστηρίξεις ένα λειτουργικό που δεν είναι "λειτουργικό" ;

Και στα 7 με τα Gadgets με ένα κλικ είχες ειδήσεις καιρο κλπ. Το METRO UI απλά μια προέκταση των gadgets είναι.
Τα κατήργησε η Microsoft από τα 7 ταχα επειδή ήταν προβληματικά, καιτα επανέφερε μαζεμένα στα 8. :p
Απλά τώρα τα ελέγχει όλα αυτή και δεν υπάρχουν άλλοι να ανεβάζουν αυθαίρετα μικροεφαρμογές.

Αλλά και πάλι για μένα δεν είναι τα gadgets που κάνουν την διαφρά στο desktop.
An u;eleiw sto δεσκτοπ νατα έχεις όλα με 1 κλικ, διαμόρφωσε την σελίδα σου
sτο google, ή στο MSN \ Yahho όπως θέλεις και τα έχεις πάλι όλα με δύο κλικ.

Gordito
04-12-13, 00:17
Τι σχεση εχουν τα gadgets;

Ακομα βαζει καποιος αν θελει και gadgets, και start menu κλπ
ΑΛΛΑ ΟΧΙ, οι περισσοτεροι εμμενουν σε αυτα, και δεν βλεπουν τις τεραστιες διαφορες που εχουν τα 8 απο τα 7.

anyway, δεν χρειαζεται να επεκταθω, ο καθενας κανει τις επιλογες του, απλα να μην γινουν μερικοι γραφικοι στο τελος και μεινουν με τα 7 οπως εχουν μεινει καποιοι ακομα με τα XP
Their loss.

biggeo65
04-12-13, 00:24
Το να θέλεις την παραγωγικότητα και την ηρεμία σου όταν ασχολείσαι με το PC,
είναι αυτό που μετράει πάνω από όλα. Γι αυτό μένω στα 7. Κι ας είμαι γραφικός. :p

Οι προχωρημένοι πάτε στα 8, κι ας μην μπορούν να τρέξουν ένα απλό USB 32 GB (http://www.adslgr.com/forum/threads/780098-corsair-Flash-Voyager-GT-32-%CF%83%CE%B5-%CE%B8%CF%8D%CF%81%CE%B1-usb3?p=5260028#post5260028)

Αν είναι να μου σπάνε τα νεύρα για να κάνω τις πιο απλές δουλειές, καλύτερα να μείνω γραφικός.

@ ADSLgr.com All rights reserved.