PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 8.1



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

21706
04-12-13, 00:32
Εδώ το αντίθετο του «γραφικός» δεν είναι
προχωρημένος, είναι μαζοχιστής!

Gordito
04-12-13, 00:40
Nαι, γιατι στα Windows 7 δεν υπαρχουν/υπηρχαν τετοια προβληματα.

Example 1 (http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-hardware/usb-flash-voyager-constant-error-upon-insertion/d1c89f04-853f-499b-9f6d-859d1f91dc3c)
Example 2 (http://forum.corsair.com/v3/showthread.php?p=584891)

biggeo65
04-12-13, 01:09
Nαι, γιατι στα Windows 7 δεν υπαρχουν/υπηρχαν τετοια προβληματα.

Example 1 (http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-hardware/usb-flash-voyager-constant-error-upon-insertion/d1c89f04-853f-499b-9f6d-859d1f91dc3c)
Example 2 (http://forum.corsair.com/v3/showthread.php?p=584891)

Μιλάς για δύο άτομα ,ένα το 2010 κι ένα το 2012, :p που είχαν πρόβλημα,
και με USB Flash 64 GB, που μετά από αναβάθμιση των USB drivers ,διορθώθηκε.

Γιατί το καλό με τα 7 είναι ότι σε αφήνουν να περάσεις drivers του κατασκευαστή.
Τα windows 8.0 \8.1 λένε ότι τους περιέχουν, κι αυτοί έχουν κάποιο bug
που κάνει αδύνατη την λειτουργία stick πάνω από 16GB σε USB 3.0

cranky
04-12-13, 01:29
..., και δεν βλεπουν τις τεραστιες διαφορες που εχουν τα 8 απο τα 7.
Και βέβαια τις βλέπουν, γι' αυτό οι περισσότεροι κρατήσαν τα 7άρια.

DrDSL
04-12-13, 12:26
Σεβαστές όλες οι απόψεις. Εγώ απλά εκφράζω την αρνητική αίσθηση που έχω δουλεύοντας τα 8/8.1. Δεν θα μπω στις τεχνικές λεπτομέρειες. Είναι η αίσθηση που με χαλάει. Όπως είπα και στο προηγούμενό μου post, έχω περάσει από σχεδόν όλες τις εκδόσεις των Windows, ξεκινώντας από την 3.1 (εποχής 1989-1990 αν θυμάμαι καλά). ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ (εκτός των 8/8.1) με κέρδιζαν με την πρώτη ματιά. Από τα 3.11 στα 95 υπήρχε τεράστια αλλαγή στο UI, αλλά αρκούσαν λίγες ώρες χρήσης για να τα συνηθίσω και να εκτιμήσω τις τεράστιες και ουσιαστικές βελτιώσεις. Το ίδιο συνέβη με την εκπληκτική σταθερότητα που έδωσαν τα 2000 σε σχέση με τα 98. Τα XP μας έδωσαν επιπλέον σταθερότητα και ένα μοντέρνο και όμορφο UI. Τα Vista ήταν eye-candy, με τα όμορφα transitions και το Aero UI, αν και ήταν βαριά για τα παλιά/αργά PCs. Τα 7 ήταν ό,τι θα έπρεπε να είναι τα Vista. Σταθερά, ελαφριά, απροβλημάτιστα, όμορφα, ένα σχεδόν τέλειο OS. Κάθε νέα έκδοση είχε κάτι που με έκανε να τη θέλω.

Και ερχόμαστε στα 8. Έχω μόνιτορ 26" και μετά το boot τρώω στη μάπα ένα τεράστιο πλέγμα από πλακίδια με διάφορες λειτουργίες που μου θυμίζουν κινητό τηλέφωνο. Ενστικτωδώς αγγίζω ένα πλακίδιο με το δάχτυλό μου, αλλά μετά θυμάμαι ότι η οθόνη μου δεν είναι αφής αλλά συμβατική! Για να κάνω διάφορα πράγματα αναγκάζομαι να οδηγώ το ποντίκι στις 4 γωνίες της οθόνης, χωρίς να είναι προφανές και intuitive το τι θα συμβεί κάθε φορά. Ανοίγω το calculator και μου βγαίνει ένα τεράστιο πράγμα που γεμίζει την 26" οθόνη μου και το κάθε κουμπάκι του έχει το μέγεθος που θα έπρεπε να έχει ολόκληρο το calculator. Απορώ, σε ποιον αρέσει κάτι τέτοιο; Τελικά με τη βοήθειά σας ανακαλύπτω ότι υπάρχουν δύο calculators! Βρείτε μου εσείς ένα άλλο σοβαρό OS που να έχει δύο εκδόσεις calculator (μία για τον Godzilla και μια δεύτερη για τους κοινούς θνητούς). Όλο αυτό μοιάζει με ένα κακό και βιαστικό πάντρεμα των Windows 7 με τα Windows Phone 8. Το να πρέπει να εγκαθιστάς patches και να κάνεις κόλπα και αλχημείες για να κρύψεις το Metro UI και τα apps του ώστε να φέρεις το OS σε 7-like περιβάλλον το θεωρώ εξ ορισμού άκυρο σε ένα υποτιθέμενα φρέσκο OS... Αν είχα ένα tablet 8-10" με touch screen θα το καταλάβαινα, τότε το Metro UI ίσως να του ταίριαζε. Όχι όμως στο workstation μου που είναι εργαλείο σοβαρής δουλειάς και πρέπει να προάγει την παραγωγικότητα και την αμεσότητα σε ό,τι θέλω να κάνω.

Κλείνοντας να τονίσω για μια ακόμα φορά ότι μιλάω ως χρήστης Windows για σχεδόν 25 χρόνια και fan της Microsoft. Σε όλη την πολυετή συμβίωσή μου με αυτό το λειτουργικό, η έκδοση 8/8.1 είναι η μοναδική που με απωθεί να την χρησιμοποιήσω (μετά από αλλεπάλληλες δοκιμές) και νομίζω αυτή η αίσθηση δεν είναι μόνο δική μου. Και μόνο αυτό δείχνει κάτι, πέρα απ' τις τεχνικές λεπτομέρειες. Πιστεύω πως η Microsoft το γνωρίζει αυτό, αλλά πήρε μια απόφαση που είναι πλέον δύσκολο να την αλλάξει. Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα τα Windows 7, που συνεχίζουν να υποστηρίζονται. Θα παραμείνω σε αυτά μέχρι η Microsoft να βρει (αν τελικά βρει) τον δρόμο της σε κάποια επόμενη έκδοση (Windows 9, 10, who knows?).

Windows 8.1 VM deleted! Αρκετό χρόνο έχασα!

sweet dreams
04-12-13, 12:55
Σεβαστές όλες οι απόψεις. Εγώ απλά εκφράζω την αρνητική αίσθηση που έχω δουλεύοντας τα 8/8.1. Δεν θα μπω στις τεχνικές λεπτομέρειες. Είναι η αίσθηση που με χαλάει. Όπως είπα και στο προηγούμενό μου post, έχω περάσει από σχεδόν όλες τις εκδόσεις των Windows, ξεκινώντας από την 3.1 (εποχής 1989-1990 αν θυμάμαι καλά). ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ (εκτός των 8/8.1) με κέρδιζαν με την πρώτη ματιά. Από τα 3.11 στα 95 υπήρχε τεράστια αλλαγή στο UI, αλλά αρκούσαν λίγες ώρες χρήσης για να τα συνηθίσω και να εκτιμήσω τις τεράστιες και ουσιαστικές βελτιώσεις. Το ίδιο συνέβη με την εκπληκτική σταθερότητα που έδωσαν τα 2000 σε σχέση με τα 98. Τα XP μας έδωσαν επιπλέον σταθερότητα και ένα μοντέρνο και όμορφο UI. Τα Vista ήταν eye-candy, με τα όμορφα transitions και το Aero UI, αν και ήταν βαριά για τα παλιά/αργά PCs. Τα 7 ήταν ό,τι θα έπρεπε να είναι τα Vista. Σταθερά, ελαφριά, απροβλημάτιστα, όμορφα, ένα σχεδόν τέλειο OS. Κάθε νέα έκδοση είχε κάτι που με έκανε να τη θέλω.

Και ερχόμαστε στα 8. Έχω μόνιτορ 26" και μετά το boot τρώω στη μάπα ένα τεράστιο πλέγμα από πλακίδια με διάφορες λειτουργίες που μου θυμίζουν κινητό τηλέφωνο. Ενστικτωδώς αγγίζω ένα πλακίδιο με το δάχτυλό μου, αλλά μετά θυμάμαι ότι η οθόνη μου δεν είναι αφής αλλά συμβατική! Για να κάνω διάφορα πράγματα αναγκάζομαι να οδηγώ το ποντίκι στις 4 γωνίες της οθόνης, χωρίς να είναι προφανές και intuitive το τι θα συμβεί κάθε φορά. Ανοίγω το calculator και μου βγαίνει ένα τεράστιο πράγμα που γεμίζει την 26" οθόνη μου και το κάθε κουμπάκι του έχει το μέγεθος που θα έπρεπε να έχει ολόκληρο το calculator. Απορώ, σε ποιον αρέσει κάτι τέτοιο; Τελικά με τη βοήθειά σας ανακαλύπτω ότι υπάρχουν δύο calculators! Βρείτε μου εσείς ένα άλλο σοβαρό OS που να έχει δύο εκδόσεις calculator (μία για τον Godzilla και μια δεύτερη για τους κοινούς θνητούς). Όλο αυτό μοιάζει με ένα κακό και βιαστικό πάντρεμα των Windows 7 με τα Windows Phone 8. Το να πρέπει να εγκαθιστάς patches και να κάνεις κόλπα και αλχημείες για να κρύψεις το Metro UI και τα apps του ώστε να φέρεις το OS σε 7-like περιβάλλον το θεωρώ εξ ορισμού άκυρο σε ένα υποτιθέμενα φρέσκο OS... Αν είχα ένα tablet 8-10" με touch screen θα το καταλάβαινα, τότε το Metro UI ίσως να του ταίριαζε. Όχι όμως στο workstation μου που είναι εργαλείο σοβαρής δουλειάς και πρέπει να προάγει την παραγωγικότητα και την αμεσότητα σε ό,τι θέλω να κάνω.

Κλείνοντας να τονίσω για μια ακόμα φορά ότι μιλάω ως χρήστης Windows για σχεδόν 25 χρόνια και fan της Microsoft. Σε όλη την πολυετή συμβίωσή μου με αυτό το λειτουργικό, η έκδοση 8/8.1 είναι η μοναδική που με απωθεί να την χρησιμοποιήσω (μετά από αλλεπάλληλες δοκιμές) και νομίζω αυτή η αίσθηση δεν είναι μόνο δική μου. Και μόνο αυτό δείχνει κάτι, πέρα απ' τις τεχνικές λεπτομέρειες. Πιστεύω πως η Microsoft το γνωρίζει αυτό, αλλά πήρε μια απόφαση που είναι πλέον δύσκολο να την αλλάξει. Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα τα Windows 7, που συνεχίζουν να υποστηρίζονται. Θα παραμείνω σε αυτά μέχρι η Microsoft να βρει (αν τελικά βρει) τον δρόμο της σε κάποια επόμενη έκδοση (Windows 9, 10, who knows?).

Windows 8.1 VM deleted! Αρκετό χρόνο έχασα!

Εχω τα 7 στον desktop και τα 8, εδώ και αρκετούς μήνες, στο laptop. Eκτός από την βλακεία της έναρξης, σε μένα δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα παρόλο που πάω από το ένα στο άλλο. Εχω φτιάξει την επιφάνεια εργασίας όπως στα 7, δεν κατεβάζω τίποτα από το Store, και δεν ασχολούμε καθόλου με αυτά. Οτι θέλω κάνω κανονική εγκατάσταση όπως στα 7 και τέλος. Ανοίγω, μπαίνω αμέσως στην επιφάνεια και ξεχνάω ότι έχω 8!!! Δεν είναι τόσο τραγικό. Εχω βάλει τερματισμό, επανεκκίνηση κ.λ.π. στην έναρξη οπότε πάλι κλείνω με δυο κινήσεις. Ουσιαστικά μπορείς να χρησιμοποιείς μόνο μια γωνία. Θέλω να πω ότι μπορείς να τα προσαρμόσεις στα μέτρα σου και να δουλεύεις όπως στα 7. Εντάξει σε μερικές ασυμβατότητες που έχουν δεν μπορώ να πω τίποτα αλλά τρέχουν και καλύτερα από τα 7.

DrDSL
04-12-13, 13:15
Εχω τα 7 στον desktop και τα 8, εδώ και αρκετούς μήνες, στο laptop. Eκτός από την βλακεία της έναρξης, σε μένα δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα παρόλο που πάω από το ένα στο άλλο. Εχω φτιάξει την επιφάνεια εργασίας όπως στα 7, δεν κατεβάζω τίποτα από το Store, και δεν ασχολούμε καθόλου με αυτά. Οτι θέλω κάνω κανονική εγκατάσταση όπως στα 7 και τέλος. Ανοίγω, μπαίνω αμέσως στην επιφάνεια και ξεχνάω ότι έχω 8!!! Δεν είναι τόσο τραγικό. Εχω βάλει τερματισμό, επανεκκίνηση κ.λ.π. στην έναρξη οπότε πάλι κλείνω με δυο κινήσεις. Ουσιαστικά μπορείς να χρησιμοποιείς μόνο μια γωνία. Θέλω να πω ότι μπορείς να τα προσαρμόσεις στα μέτρα σου και να δουλεύεις όπως στα 7. Εντάξει σε μερικές ασυμβατότητες που έχουν δεν μπορώ να πω τίποτα αλλά τρέχουν και καλύτερα από τα 7.
Τι να πω, ίσως πρέπει κάποια στιγμή να δοκιμάσω αυτό που λες, να καταργήσω οτιδήποτε έχει να κάνει με το Metro UI και να προσαρμόσω το περιβάλλον όπως στα 7... Θα το σκεφτώ. Κρίμα πάντως, δεν μπορώ να πιστέψω πώς τα κατάντησαν τα Windows έτσι, ώστε να προσπαθούμε να τα κάνουμε να φαίνονται όπως η προηγούμενη έκδοση...

Ευχαριστώ για την απάντηση.

sweet dreams
04-12-13, 13:20
Τι να πω, ίσως πρέπει κάποια στιγμή να δοκιμάσω αυτό που λες, να καταργήσω οτιδήποτε έχει να κάνει με το Metro UI και να προσαρμόσω το περιβάλλον όπως στα 7... Θα το σκεφτώ. Κρίμα πάντως, δεν μπορώ να πιστέψω πώς τα κατάντησαν τα Windows έτσι, ώστε να προσπαθούμε να τα κάνουμε να φαίνονται όπως η προηγούμενη έκδοση...

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Σε αυτό έχεις δίκαιο. Προσπαθούμε να τα προσαρμόσουμε!!!

Gordito
04-12-13, 19:15
Ενστικτωδώς αγγίζω ένα πλακίδιο με το δάχτυλό μου, αλλά μετά θυμάμαι ότι η οθόνη μου δεν είναι αφής αλλά συμβατική!

Moυ εφυγε ενα δακρυ, τι επαθες ο δυσμοιρος!!!

cmaniac
04-12-13, 20:04
Τα Vista ήταν eye-candy, με τα όμορφα transitions και το Aero UI, αν και ήταν βαριά για τα παλιά/αργά PCs.

..που είχα φάει 3 μερόνυχτα κάπου στο 2007 για να βρω γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη δραστηριότητα στους δίσκους και πού οφείλεται.

Ένα κακοστημένο λειτουργικό ήταν.

Κάτι που τα 8/8.1 δεν είναι. Απλά χρειάζεται δυνατότητα προσαρμογής των κινήσεων που γίνονταν ασυνείδητα στα νέα δεδομένα.

clhorus
05-12-13, 00:31
Ωχ! Έχετε δίκιο παιδιά, υπάρχουν 2 (δύο) calculator, ένα στα Apps και άλλο ένα στα Windows Accessories... Ρε τι πάθαμε... Δηλαδή υπάρχουν δύο εκδόσεις εφαρμογών, οι Metro και οι Classic;

Συγχωρήστε την κριτική μου, αλλά με αυτά τα αλχημικά που κάνει η MS απομακρύνει τους χρήστες απ τα 8/8.1. Η πρώτη μου έκδοση Windows ήταν η 3.1 (πριν την 3.11) και σε κάθε αναβάθμιση (95, 98, 2000, XP, Vista, 7) πάντα πήγαινα στη νέα έκδοση, με κέρδιζε με την πρώτη ματιά. Ακόμα και τα Vista σε γρήγορο PC ήταν μια χαρά, σταθερότατα και πανέμορφα. Τα Windows 8 είναι η πρώτη major έκδοση που με διώχνει πίσω στα 7, τα οποία θεωρώ το καλύτερο OS που έχει βγάλει η Microsoft μέχρι σήμερα.




Κρίμα, γιατί θέλω πολύ να αποδεχτώ τα 8 και να τα συνηθίσω, αλλά όσο κι αν προσπαθώ δεν μου κάθονται καλά τα άτιμα...


Δώσε 5-6 ημέρες στα 8.1 ώστε να συνηθίσεις και κυρίως να γνωρίσεις το λειτουργικό (για την ακρίβεια για να συνηθίσει τις αλλαγές ένας άνθρωπος μέσης νοημοσύνης χρειάζεται 1-2 ώρες) και μετά δεν θα μπορείς να επιστρέψεις στα 7.

dimitri_ns
05-12-13, 01:11
[I]

Δώσε 5-6 ημέρες στα 8.1 ώστε να συνηθίσεις και κυρίως να γνωρίσεις το λειτουργικό (για την ακρίβεια για να συνηθίσει τις αλλαγές ένας άνθρωπος μέσης νοημοσύνης χρειάζεται 1-2 ώρες) και μετά δεν θα μπορείς να επιστρέψεις στα 7.

Και πόσες ώρες διάβασμα?
Πρέπει να είμαι πολύ χαμηλής νοημοσύνης (κοινώς βλάκας)

clhorus
05-12-13, 02:25
Και πόσες ώρες διάβασμα?
Πρέπει να είμαι πολύ χαμηλής νοημοσύνης (κοινώς βλάκας)

Καμία ώρα διάβασμα. Αν χρησιμοποιούσες τα 7, θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις και τα 8. Λίγο χρόνο θέλει. Και δεν υπονοούσα τίποτα. Το 99% είμαστε απλοί χρήστες και όχι προγραμματιστές.

biggeo65
05-12-13, 04:07
Καμία ώρα διάβασμα. Αν χρησιμοποιούσες τα 7, θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις και τα 8. Λίγο χρόνο θέλει. Και δεν υπονοούσα τίποτα. Το 99% είμαστε απλοί χρήστες και όχι προγραμματιστές.

Εγώ, μέτριας νοημοσύνης άνθρωπος, έδωσα στα 8 ,δύο 24ωρα. Αν δεν υπήρχαν οι εφαρμογές,
που επανέφεραν το Start menu και το περιβάλλον των 7, δεν θα τα άντεχα ούτε τόσο.

Αλλά είναι τραγικό να βάζεις νέο λειτουργικό και να ψάχνεις πως να το κάνεις σαν το προηγούμενο.
Και τα 8 δεν έφεραν τίποτε καινούργιο, πέρα από την ταχύτητα boot, (λόγω αδρανοποίησης),
και το μεγαλύτερο "δέσιμο" με την μαμά MS, πλέον όλα καθορίζονται από το store,(Αpple ένα πράγμα.)

Το να θέλω σε Metro UI να ψάχνω με Hoover δεξιά κι αριστερά να βρώ τις ρυθμίσεις που θέλω,
και να χάνω ώρα για να κάνω τα πιο απλά πράγματα δεν είναι και ότι καλύτερο.

Δεν είναι τυχαίο που στα 8.1 επανέφερε το Start menu η MS. Kαι στα 8.2. ακούγεται ότι θα μοιάζει πιο πολύ στα 7.

Gordito
05-12-13, 04:43
....Και τα 8 δεν έφεραν τίποτε καινούργιο.....

1) Τονους καλυτερο UI στο desktop interface (υποκειμενικο)
2) Toνους καλυτερο searching απο το start/modern
3) Τονους καλυτερο file explorer
4) Tονους καλυτερο resources usage.
5) Τονους καλυτερο installation process
6) Τονους καλυτερο security
7) Tονους καλυτερο Power Management
8) Τονους καλυτερο Task Manager
9) Αλλα 1000 improvements. disk mounting,refresh/reset, advanced startup, ταχυτερο boot (και χωρις αδρανοποιηση) και αλλα τοσα που δεν χρησιμοποιω.

Kαι φυσικα να μην μιλησω για τα προγραμματα στο Store, εγω με ενα κλικ εχω προσβαση σε καιρο/αθλητικα/φωτος/outlook/χαρτες/skydrive/ολα μου τα προγραμματα κλπ
Απο την πρωτη στιγμη οποιος δεν θελει μπορει να βαλει start menu (και καλυτερο απο των 7, παραμετροποιησιμο)

Αααααααα, ξεχασα, καποια 32ρια USB3 δεν παιζουν, πρεπει να τα βαλεις σε USB2.


Δεν είναι τυχαίο που στα 8.1 επανέφερε το Start menu η MS. Kαι στα 8.2. ακούγεται ότι θα μοιάζει πιο πολύ στα 7.

Προφανως και θα τα επαναφερει, γιατι ο κοσμακης εχει μαθει και θελει να πεθανει με το start menu.
Και τοτε ολοι, φυσικα, θα λατρεψουν τα 8.2/9/whatever ενω θα ειναι το ιδιο OS βελτιωμενο αναποφεκτα με την παροδο του χρονου και θα εχει το αγαπημενο τους κουμπακι.

Το θυμαμαι το εργο, το εχω ξαναδει και στα XP .
Και εκει δεν ηθελε ο κοσμος το 'classic start menu' και γκρινιαζε για το 'νεο';

biggeo65
05-12-13, 05:34
1) Πρέπει να μάθουμε ότι όλα δεν είναι Chrome. Δεν αγοράζει κάρτες γραφικών ο χρήστης
για να τα βλέπει όλα επίπεδα. Δεν είναι τυχαίο που τα exotic cars έχουν καμπύλες.

2) Το searching είναι ακριβώς το ίδιο και στα δύο. Δεν αλλάζει κάτι.
Τουλάχιστον όσο το δοκίμασα εγώ.

3) Ο file explorer και στα δύο είναι άστα να πάνε. Δεν είναι τυχαίο που αγόρασα τον Total Commander.
Απλός, με δύο παράθυρα, tabs και ευκολίες που δεν υπάρχουν σε κανέναν file explorer
.
4) To resource usage είναι ακριβώς το ίδιο, ψιλοβελτιώσεις αν έγιναν. Εγώ διαφορά δεν είδα.

5) Ειδικά το Installation proccess κι αν είναι καλύτερο. Ακόμη έχουν προβλήματα όση κάνουν εγκατάσταση σε desktop,

7) Ναι τι να σου πω, ειδικά το power managment. Εχω δει και 125 μέρες διάρκεια μπαταρίας. :lol::rofl:
Και ρωτούσε συμφορουμίτης γιατί συμβαίνει αυτό και τι φταίει.

Kαι φυσικά να μην μιλήσω ότι με τα 8 είσαι δεμένος στην "μαμα" ΜS.
Εγώ γουστάρω να βλέπω καιρό, νέα και να κατεβάζω ότι θέλω στον υπολογιστή,
χωρίς να με περιορίζει το store. Kαι με ένα κλικ να τα βλέπω από όποιον browser θέλω.

Και ναι πλήρωσα για να αγοράσω USB 3 stick, για τις ταχύτητες και θα το βάλω να δουλεύει σε USB 2.0.
Ωραία λύση, να έχω 10 φορές μικρότερη ταχύτητα, επειδή η MS δεν μπορεί να βγάλει σωστό driver στα 8.
Ξέρεις πόσο χρόνο θέλει να γεμίσει το 32GB stick σε USB 2.0;

21706
05-12-13, 11:13
Windows 8 a certifiable flop (http://www.theage.com.au/digital-life/computers/windows-8-a-certifiable-flop-20131203-2yo3r.html)

- - - Updated - - -



1) Τονους καλυτερο UI στο desktop interface (υποκειμενικο)
2) Toνους καλυτερο searching απο το start/modern
3) Τονους καλυτερο file explorer
4) Tονους καλυτερο resources usage.
5) Τονους καλυτερο installation process
6) Τονους καλυτερο security
7) Tονους καλυτερο Power Management
8) Τονους καλυτερο Task Manager
9) Αλλα 1000 improvements. disk mounting,refresh/reset, advanced startup, ταχυτερο boot (και χωρις αδρανοποιηση) και αλλα τοσα που δεν χρησιμοποιω.

Αντικατάστησε το «καλύτερο» με το «χειρότερο» και είσαι μέσα!

biggeo65
05-12-13, 11:19
Windows 8 a certifiable flop (http://www.theage.com.au/digital-life/computers/windows-8-a-certifiable-flop-20131203-2yo3r.html)

- - - Updated - - -


Αντικατάστησε το «καλύτερο» με το «χειρότερο» και είσαι μέσα!

Από το λινκ που έβαλες η διαπίστωση στο τέλος
Ακόμη και σήμερα η αύξηση σε πωλήσεις των 8,
είναι χαμηλότερη από τις πωλήσεις των 7,


n the past month, Windows 8's market-share growth of 0.05 per cent
was actually significantly lower than that of Windows 7 (0.22 per cent)

In other words, Windows 8 is actually falling farther behind
its own four-year-old predecessor even today.

DrDSL
05-12-13, 11:30
1) Τονους καλυτερο UI στο desktop interface (υποκειμενικο)
Πράγματι, τα Windows 8.1 (σε desktop mode) τα βρίσκω πιο "φρέσκα", αλλά όχι κάτι το συνταρακτικό (και μου λείπει το Aero των 7).


2) Toνους καλυτερο searching απο το start/modern
Αδιάφορο για μένα. Από τα πρώτα πράγματα που κάνω σε νέα εγκατάσταση Windows 7 είναι να απενεργοποιώ το Search, το Indexing και τη δημιουργία Restore Points.


3) Τονους καλυτερο file explorer
Δεν χρησιμοποιώ τον File Explorer των Windows... Χρησιμοποιώ το κορυφαίο Directory Opus (http://www.gpsoft.com.au/) και συνιστώ σε όλους όσους διαχειρίζονται πολλά αρχεία να το δοκιμάσουν.


4) Tονους καλυτερο resources usage.
Δεν έχω άποψη για αυτό. Πάντως δεν μπορώ να πω ότι έχω κάποιο πρόβλημα με τα resources στα 7.


5) Τονους καλυτερο installation process
Όπως παραπάνω.


6) Τονους καλυτερο security
Δεν έχω προσβληθεί ποτέ μου από ιό. Δεν χρησιμοποιώ κάποιο βαρύ Anti-Virus s/w (έχω μόνο το Μicrosoft Security Essentials για ψυχολογικούς λόγους) και όσες φορές έχω κάνει προληπτικό έλεγχο δεν έχει βρεθεί κάτι. Η εγκατάσταση των 7 στο PC μου έγινε στις 22/1/2010 και σήμερα, σχεδόν 4 χρόνια μετά, το OS είναι πεντακάθαρο και απροβλημάτιστο. Γενικά δεν έχω αντιληφθεί να έχει προκύψει θέμα με το security. Και να φανταστείς ότι δουλεύω το PC ως Administrator me elevated privileges και έχω απενεργοποιήσει το UAC.


7) Tονους καλυτερο Power Management
Με 1 kW PSU και 2 κάρτες γραφικών σε CrossFire δεν με απασχολεί ιδιαίτερα. Σε ένα laptop ή tablet είναι σίγουρα πολύ σημαντικό.


8) Τονους καλυτερο Task Manager
Είναι κάτι που σπάνια ανοίγω και το κάνω όταν κάτι κολλήσει κτλ. Δεν το βρίσκω σημαντικό λόγο για αλλαγή OS.


9) Αλλα 1000 improvements. disk mounting,refresh/reset, advanced startup, ταχυτερο boot (και χωρις αδρανοποιηση) και αλλα τοσα που δεν χρησιμοποιω.
Το PC μου σπάνια είναι σβηστό, σχεδόν πάντα είναι είτε ανοιχτό είτε σε stand-by (απ' όπου "ξυπνάει" άμεσα). Δεν θεωρώ ότι το να μπουτάρει 1 λεπτό γρηγορότερα θα με επηρεάσει στην καθημερινότητά μου. Μάλλον περισσότερο ψυχολογικός είναι ο λόγος, για να νιώθουμε ότι έχουμε γρήγορο OS.


Kαι φυσικα να μην μιλησω για τα προγραμματα στο Store, εγω με ενα κλικ εχω προσβαση σε καιρο/αθλητικα/φωτος/outlook/χαρτες/skydrive/ολα μου τα προγραμματα κλπ
Αυτά όλα που λες είναι ελκυστικά στον απλό, αδαή χρήστη (στον μπαμπά, στη μαμά, στην κοπέλα κτλ.) που "παίζει" με το PC, που σίγουρα του αρέσει να βλέπει τα live tiles με τις φωτογραφίες απ' το FaceBook, τον καιρό κτλ. Ένας power user που ξέρει τι θέλει και δουλεύει το PC σε προχωρημένο επίπεδο δεν νομίζω να πάει να δει τον καιρό, τις φωτογραφίες και τους χάρτες απ' το Metro UI... Όσο για τον καιρό, τι πιο απλό και άμεσο από το Weather Gadget των 7; Υποκειμενικό ίσως, αλλά εγώ θέλω όταν ξεκινά το PC να βγαίνω στο desktop, που το έχω διαμορφώσει κατάλληλα, με όλα τα shortcuts, links, folders κτλ.


Απο την πρωτη στιγμη οποιος δεν θελει μπορει να βαλει start menu (και καλυτερο απο των 7, παραμετροποιησιμο)
Αυτό είναι το τραγικό. Να πρέπει να κάνουμε κόλπα, αλχημείες και να πηδάμε μέσα από κρίκους για να κάνουμε ένα καινούριο λειτουργικό να φαίνεται σαν την προηγούμενη έκδοση. Αυτό και μόνο λέει πολλά.


Προφανως και θα τα επαναφερει, γιατι ο κοσμακης εχει μαθει και θελει να πεθανει με το start menu.
Και τοτε ολοι, φυσικα, θα λατρεψουν τα 8.2/9/whatever ενω θα ειναι το ιδιο OS βελτιωμενο αναποφεκτα με την παροδο του χρονου και θα εχει το αγαπημενο τους κουμπακι.
Αυτό που πάντα έλεγα και το έχω πει και σε άλλα forums είναι ότι η Microsoft έπρεπε να δώσει την επιλογή αυτή στον τελικό χρήστη. Να βάλει ένα αναθεματισμένο check box στις ρυθμίσεις στο Control Panel που να επιτρέπει να ξεκινάει το OS στο desktop και να απενεργοποιεί τελείως το Metro UI. Ας το ονόμαζε "Classic Style" και ας άφηνε το "Metro Style" για όσους το θέλουν και για εκεί που έχει νόημα να υπάρχει (tablets, netbooks/laptops με touch screens). Αντίθετα, ως υποψήφιος χρήστης των 8/8.1 νιώθω ότι η Microsoft δεν μου δίνει την επιλογή, αλλά χρησιμοποιεί την κυριαρχία της στα λειτουργικά για PCs για να με αναγκάσει να δεχτώ κάτι που δεν μου αρέσει και με δυσκολεύει στην καθημερινότητά μου.

Πιστεύω πως έχουν καταλάβει το λάθος τους και θα δώσουν λύση στις επόμενες εκδόσεις.

Υ.Γ.: Χωρίς καμία παρεξήγηση, απλά γράφω την άποψή μου, σεβόμενος απόλυτα τη δική σου. Σημασία έχει να κάνουμε τη δουλειά μας και να είμαστε χαρούμενοι.

cranky
05-12-13, 11:50
Και τοτε ολοι, φυσικα, θα λατρεψουν τα 8.2/9/whatever ενω θα ειναι το ιδιο OS βελτιωμενο αναποφεκτα με την παροδο του χρονου και θα εχει το αγαπημενο τους κουμπακι.
Έμμεση παραδοχή οτι έχει τα χάλια του. :oneup:

dimitri_ns
05-12-13, 12:00
1) Τονους καλυτερο UI στο desktop interface (υποκειμενικο)
2) Toνους καλυτερο searching απο το start/modern
3) Τονους καλυτερο file explorer
4) Tονους καλυτερο resources usage.
5) Τονους καλυτερο installation process
6) Τονους καλυτερο security
7) Tονους καλυτερο Power Management
8) Τονους καλυτερο Task Manager
9) Αλλα 1000 improvements. disk mounting,refresh/reset, advanced startup, ταχυτερο boot (και χωρις αδρανοποιηση) και αλλα τοσα που δεν χρησιμοποιω.

Kαι φυσικα να μην μιλησω για τα προγραμματα στο Store, εγω με ενα κλικ εχω προσβαση σε καιρο/αθλητικα/φωτος/outlook/χαρτες/skydrive/ολα μου τα προγραμματα κλπ
Απο την πρωτη στιγμη οποιος δεν θελει μπορει να βαλει start menu (και καλυτερο απο των 7, παραμετροποιησιμο)

Αααααααα, ξεχασα, καποια 32ρια USB3 δεν παιζουν, πρεπει να τα βαλεις σε USB2.



Προφανως και θα τα επαναφερει, γιατι ο κοσμακης εχει μαθει και θελει να πεθανει με το start menu.
Και τοτε ολοι, φυσικα, θα λατρεψουν τα 8.2/9/whatever ενω θα ειναι το ιδιο OS βελτιωμενο αναποφεκτα με την παροδο του χρονου και θα εχει το αγαπημενο τους κουμπακι.

Το θυμαμαι το εργο, το εχω ξαναδει και στα XP .
Και εκει δεν ηθελε ο κοσμος το 'classic start menu' και γκρινιαζε για το 'νεο';


Πολλοί τόννοι πέσανε και με πλακώσανε, αισθάνομαι ένα βάρος

1. Ο WAntilles χαρακτήρισε τα win σαν λειτουργικό για ΑΜΕΑ, μία 22χρονη όταν είδε για πρώτη φορά τα win8 είπε " Μογγολιά".

2. Searching To launchy το ξέρεις? Δεν είναι της ms

3.File Explorer: Συγκρίνεις το κακό με το χειρότερο. Γιατί ένας παλαιολιθικός file manager χρησιμοποιείται σε ένα τόσο σύγχρονο λειτουργικό?
Αλλοι αγοράσανε τον total explorer, εγώ προτίμησα τον free commander, δωρεάν με δύο παράθυρα και compare directories. Ούτε αυτό είναι της ms. Δυστυχώς η ms δεν με αφήνει να τον κάνω default, αλλά αυτό είναι γενικότερο πρόβλημα των win

5. "Τονους καλυτερο installation process".Την google την ρωτάς? Πόσοι παιδεύτηκαν με τις versions και τα activation keys?

9. " Αλλα 1000 improvements. disk mounting,refresh/reset, advanced startup, ταχυτερο boot (και χωρις αδρανοποιηση) και αλλα τοσα που δεν χρησιμοποιω"

Κάθε πότε κάνεις boot? Εγώ μία φορά την βδομάδα, για να σβύσω τα σκουπίδια που μένουν.

improvement σε λαπτοπ. Με uefi, win8 και secure boot, καινούργιο. Το καλύτερο παιγνίδι ελέγχου αντανακλαστικών. Ηow to enter bios? To ψάχνουνε πολλοί στην google. Διάβασμα ακόμα και για να μπείς στο bios, για ν'αλλάξεις boot order
Ταχύτερο boot? Επειδή κάνει hibernate? Και δεν κλείνει το pc? Πάλι διάβασμα "Πως να κλείσετε το pc"


Περισσότερα
1. Δύο calculators στα win 8. Ευγε! Να γίνουν πέντε στα win 9. Για να μου βγάζουν το ίδιο αποτέλεσμα στο 1+1=? (ελπίζω)
2. Διπλό click σε pdf. Ανοίγει full screen και με τρομάζει. Γιατί τα λένε windows? Να μετονομαστούν σε "full screen" ή "miximized"


Τα defaults που έχουν τα win8 βγάζουν την ψυχή σε πολλούς.

Τα παραπάνω δεν είναι για τον Gordito, που έχει ήδη άποψη, είναι για τους υπόλοιπους που αμφιβάλλουν.

cool11
05-12-13, 14:03
Διαβαζω στο πολυ γνωστο neowin, μια διαδικασια για οποιον θελει το iso, ή και πως φτιάχνει καπως bootable usb disk με win 8.1
http://www.neowin.net/news/here-is-how-to-get-the-windows-81-iso-and-create-a-usb-install-stick

Θα ξανατρεξω τον installer απο pc που εχει ηδη win 8.1.
Μπορω να το κανω?
Και αυτη τη φορα, σε αυτη την οθονη
132440
αντι να επιλεξω το install now που ειχα επιλεξει την προηγουμενη φορα που εκανα την εγκατασταση στο pc,
να επιλεξω το 'install by creating media' ?

Θα μου δημιουργησει κανενα προβλημα στην υπαρχουσα εγκατασταση μου;
Ή απλα θα κανω το δισκακι μου ή usb μου , και θα βγω απο τον installer?

Rempetis
05-12-13, 16:56
Η αναβάθμιση σε μένα δεν τελείωνε. Κατέβαινε κανονικά από το store, ξεκινούσε η εγκατάσταση, τα restart γίνονταν, αλλά μετά την αποδοχή της EULA και τις ρυθμίσεις (express ή custom) έφτανε στο Now you 'll setup your account και παρέμεινε εκεί. Δεν κόλαγε ο υπολογιστής αλλά ουτε και πήγαινε παρακάνω να σεταρω λογαριασμο.
Hard restart και έκανε restore τα Windows 8.
Υπέθεσα οτι έφταιγε που είχα Local account, μπήκα και με Microsoft account και πάλι μέχρι το ίδιο σημείο έφτανε.
Τελικά έκανα clean install-εννοείται γνήσιο ISO και κλειδί-και όλα πήγαν καλά.
Εχω όμως ένα πρόβλημα (μήπως είναι bug?)
Οταν κάνω search με Ελληνικά σε δίσκο ή σε φάκελλο μετά το 3ο, 4ο ή το πολυ 5ο γράμμα γράφει Αγγλικά και εξαφανίζεται η γλώσσα απο την task bar.
Τα Windows είναι Αγγλικά με γλώσσα εισόδου τα Αγγλικά και 2η γλώσσα-πληκτρολόγιο Ελληνικά.
Δοκίμασα να πετάξω τα Ελληνικά και να τα ξαναβάλω αλλα συμβαίνει πάντα το ίδιο.
Σε browsers, notepad κτλ μια χαρά γίνεται η εναλλαγή γλώσσας χωρίς πρόβλημα.
Με επανεκκίνηση επανέρχεται η γλώσσα, αλλα μόλις κάνω αναζήτηση με Ελληνικά πάντα χάνονται τα Ελληνικά μετά την πληκτρολόγηση του 3ου ή 4ου γράμματος.
Καμιά ιδέα κανείς?

Επαναφέρω το θέμα γιατί δε βρήκα λύση στο πρόβλημα με το search στα 8.1
Δεν συμβαίνει σε κανέναν άλλον;
Να συμπληρώσω οτι αν αλλάξω γλώσσα εισόδου με πρώτη τα Ελληνικά και 2η τα Αγγλικά δεν συμβαίνει, αλλά δεν βολεύει έτσι.

OnAl3rt
05-12-13, 18:18
Διαβαζω στο πολυ γνωστο neowin, μια διαδικασια για οποιον θελει το iso, ή και πως φτιάχνει καπως bootable usb disk με win 8.1
http://www.neowin.net/news/here-is-how-to-get-the-windows-81-iso-and-create-a-usb-install-stick

Θα ξανατρεξω τον installer απο pc που εχει ηδη win 8.1.
Μπορω να το κανω?
Και αυτη τη φορα, σε αυτη την οθονη
132440
αντι να επιλεξω το install now που ειχα επιλεξει την προηγουμενη φορα που εκανα την εγκατασταση στο pc,
να επιλεξω το 'install by creating media' ?

Θα μου δημιουργησει κανενα προβλημα στην υπαρχουσα εγκατασταση μου;
Ή απλα θα κανω το δισκακι μου ή usb μου , και θα βγω απο τον installer?

Η διαδικασία αυτή είναι για κάποιον ο οποίος δεν έχει το iso και έχει γνήσιο κλειδί των Win8

Εσύ που έχεις το iso μπορείς να φτιάξεις ένα bootable usb εύκολα με ένα από τους παρακάτω τρόπους.
1. Windows 7 USB/DVD Download tool (http://www.microsoftstore.com/store/msusa/html/pbPage.Help_Win7_usbdvd_dwnTool) .... Οδηγίες (http://blog.blksthl.com/2013/10/08/create-a-bootable-windows-8-1-installation-usb-flash-drive/).
2. Rufus (http://rufus.akeo.ie/) .... Οδηγίες (http://techverse.net/how-to-create-bootable-usb-flash-drive-install-windows-8-1/).

- - - Updated - - -


Επαναφέρω το θέμα γιατί δε βρήκα λύση στο πρόβλημα με το search στα 8.1
Δεν συμβαίνει σε κανέναν άλλον;
Να συμπληρώσω οτι αν αλλάξω γλώσσα εισόδου με πρώτη τα Ελληνικά και 2η τα Αγγλικά δεν συμβαίνει, αλλά δεν βολεύει έτσι.

Εγώ πάντως με πρώτη γλώσσα τα Αγγλικά, δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Μήπως κάποιος ιός;
Μήπως κάποιο πρόγραμμα που εγκατέστησες δημιούργησε το πρόβλημα;
Μήπως ήταν προβληματικό το iso εξ αρχής;

Gordito
05-12-13, 18:53
Εχει καλυτερο explorer; Δεν με νοιαζει γιατι εχω aftermarket (αλλα συγχρονως με ενοχλει να βαλω aftermarket start menu και γκρινιαζω για αυτο)
Εχει καλυτερο installation process; Δε με νοιαζει που κανεις install σε full αναλυση και πιο γρηγορα, εμενα μου αρεσει στα 7, να κανω σε 800*600
Εχει καλυτερο power management; Δε με νοιζει γιατι εχω 1000ρι τροφοδοτικο.
Εχει ταχυτερο boot; ΔΕΝ ΚΑΝΩ BOOT
Eχεις metro apps; Εισαι noobας, εγω εχω bookmarks
Εχει καλυτερο whatever: Δε με νοιαζει γιατι και στα 7 δουλευει.

cranky
05-12-13, 19:12
-Δεν μου παίζουν κάποια παιχνίδια στα 8άρια. :sorry:
-Δεν πειράζει, βάλε 7άρια. http://img849.imageshack.us/img849/4739/iconyes.gif

biggeo65
05-12-13, 19:14
Εχει καλυτερο explorer; Δεν με νοιαζει γιατι εχω aftermarket (αλλα συγχρονως με ενοχλει να βαλω aftermarket start menu και γκρινιαζω για αυτο)
Εχει καλυτερο installation process; Δε με νοιαζει που κανεις install σε full αναλυση και πιο γρηγορα, εμενα μου αρεσει στα 7, να κανω σε 800*600
Εχει καλυτερο power management; Δε με νοιζει γιατι εχω 1000ρι τροφοδοτικο.
Εχει ταχυτερο boot; ΔΕΝ ΚΑΝΩ BOOT
Eχεις metro apps; Εισαι noobας, εγω εχω bookmarks
Εχει καλυτερο whatever: Δε με νοιαζει γιατι και στα 7 δουλευει.

Whatever. Αν είναι για επιχειρήματα να παραποιείς τα όσα γράφουν οι άλλοι,
καλύτερανα σταματήσει η κουβέντα εδώ.

Το να αλλάζεις ταγραφόμενα των άλλων ,μόνο επ[ιχείρημα δεν είναι.

cool11
05-12-13, 19:20
OnAl3rt, το bootable usb/dvd που φτιαχνεις με αυτη τη διαδικασια, ειναι 'streamlined' μονο για emergency/recovery καταστασεις;
Ή σου δινει ενα κανονικο usb/dvd, bootable, full, με τα παντα μεσα, ετοιμο για εγκαταστασεις, κι οχι μονο για recovery?

OnAl3rt
05-12-13, 20:04
σου δινει ενα κανονικο usb/dvd, bootable, full, με τα παντα μεσα, ετοιμο για εγκαταστασεις, κι οχι μονο για recovery?

Αυτό. Ναι.

cmaniac
05-12-13, 20:47
μία 22χρονη όταν είδε για πρώτη φορά τα win8 είπε " Μογγολιά".


Καλά όλα τα άλλα, αλλά από πότε οι 22χρονες είναι οι πλέον κατάλληλες για να κρίνουν Windows?

Σοβαρευτείτε. Όποιου δεν του αρέσει, δεν τα χρησιμοποιεί. CU in next version που θα σας αρέσει περισσότερο.

DrDSL
05-12-13, 20:53
Εχει καλυτερο explorer; Δεν με νοιαζει γιατι εχω aftermarket (αλλα συγχρονως με ενοχλει να βαλω aftermarket start menu και γκρινιαζω για αυτο)
Το Directory Opus, που χρησιμοποιώ ως file manager, είναι έτη φωτός πιο μπροστά από οτιδήποτε έχουν ονειρευτεί οι προγραμματιστές της MS, οπότε θα το έβαζα ανεξάρτητα από την έκδοση του OS (XP, Vista, 7, 8, 9, ...). Μέχρι και στην Amiga μου το είχα (από τότε υπάρχει). Για το aftermarket Start Menu, είναι κάτι τόσο απλό, που ενώ υπάρχει και δουλεύει μια χαρά στην προηγούμενη έκδοση αφαιρέθηκε από τη νέα, γιαυτό γκρινιάζω... Αν αναγκαστώ να πάω στα 8 θα το βάλω το αναθεματισμένο, τι να κάνω...


Εχει καλυτερο installation process; Δε με νοιαζει που κανεις install σε full αναλυση και πιο γρηγορα, εμενα μου αρεσει στα 7, να κανω σε 800*600
To τελευταίο installation των Windows 7 στο PC μου το έκανα στις 22 Ιανουαρίου του 2010. Σε ενάμισι μήνα κλείνω 4 χρόνια από τότε. Γιατί να με ενδιαφέρει αν το installation των 8, που θα το βλέπω το πολύ μια φορά κάθε τετραετία, είναι ή όχι σε hi-res;


Εχει καλυτερο power management; Δε με νοιζει γιατι εχω 1000ρι τροφοδοτικο.
Το PC μου είναι ενεργοβόρο γιατί, καλώς ή κακώς, έχει ενεργοβόρο h/w. Το καλύτερο power management θα μου γλυτώσει μερικά W, τα οποία δεν θα κάνουν τη διαφορά και ούτε καν θα το καταλάβω. Αντίθετα, το καλύτερο power management θα με βοηθούσε πολύ σε μια φορητή συσκευή (tablet, netbook, laptop) που έχει μπαταρία.


Εχει ταχυτερο boot; ΔΕΝ ΚΑΝΩ BOOT
Ξαναλέω: ποτέ μου δεν με απασχόλησε ο χρόνος του boot γιατί δεν κάνω συχνά boot. Δεν λέω να κάνει 5 λεπτά, αλλά το 1 λεπτό τον θεωρώ αποδεκτό χρόνο. Σε λίγες μέρες θα βάλω έναν Samsung 840 Pro SSD (όχι για να επιταχύνω το boot time) και θα έχω ακόμα μικρότερο χρόνο. Δεν με χαλάει να είναι αστραπιαίο το boot, αλλά δεν αποτελεί και λόγο να αλλάξω OS.


Eχεις metro apps; Εισαι noobας, εγω εχω bookmarks
Εσύ θέλεις Metro UI/apps. Εγώ δεν θέλω. Αυτό που ζητάω απ' την MS είναι να σεβαστεί και τους δυο μας και να μας δώσει τη δυνατότητα της επιλογής, όχι να με υποχρεώνει να τρώω στη μάπα το Metro UI κάθε λίγο και λιγάκι... Αν ήθελε Metro UI ας τα έκανε όλα Metro-style κι ας καταργούσε τη συμβατότητα με non-Metro apps. Εκεί θα την παραδεχόμουν, αλλά δεν τη συμφέρει γιατί τότε τα 8 δεν θα τα έβαζαν ούτε οι υπάλληλοί της. Αλλά το να αναμειγνύει Metro με Classic UI, να μου βάζει δύο IE, δύο Calculators και δύο δεν ξέρω κι εγώ τι, το θεωρώ άκομψο, βιαστικό και πρόχειρο. Είναι σαν τα παλιά "μοτοσακό" (http://archive.haniotika-nea.gr/website/pages_img/extra_112487_3.jpg) που είχαν και μηχανή και πετάλια. Ας διαλέξει, μοτοσυκλέτα ή ποδήλατο...


Εχει καλυτερο whatever: Δε με νοιαζει γιατι και στα 7 δουλευει.
Με νoιάζουν αυτά που επηρεάζουν την καθημερινότητά μου και την παραγωγικότητά μου. Κάθε φορά που δίνω μια ακόμη ευκαιρία στα 8 και τα δοκιμάζω νιώθω σαν να υπάρχει κάτι μεταξύ εμένα και της μηχανής που να με φρενάρει. Θέλω να κάνω κάτι και το κάνω πιο άχαρα και πιο αργά. Προφανώς δεν μου ταιριάζουν ενώ εσένα σου ταιριάζουν μια χαρά. Από συζητήσεις με συναδέλφους, φίλους, γνωστούς και από πληθώρα άρθρων και αναλύσεων που έχω διαβάσει, προκύπτει ότι υπάρχει μεγάλη μερίδα χρηστών που προβληματίζονται όπως κι εγώ. Επειδή είμαι fan της Microsoft και των Windows, πιστεύω και ελπίζω ότι η Microsoft θα καταλάβει (αν δεν έχει καταλάβει ήδη) το λάθος της και θα κάνει τις απαραίτητες αλλαγές σε επόμενες εκδόσεις (Windows 9, 10, whatever...). Μέχρι τότε παραμένω στα 7 και όλοι μας είμαστε χαρούμενοι. Case closed!

cool11
05-12-13, 21:22
Αυτό. Ναι.

Αυτο το bootable usb/dvd:
- μπορει να φορτωσει image που παρθηκε μεσα απο το backup των windows, το ονομαζομενο 'file history' οπως το λενε στο win 8.1? Δηλαδη μπουτατω με αυτο, και σε καποιο σημειο μπορω να δηλωσω οτι θελω να κανει οχι εγκατασταση λειτουργικου, αλλα επαναφορα απο backup image?
- μπορει να κανει επαναφορα image και σε αλλη γλωσσα, περα απο την αγγλικη? (πχ με αγγλικο recovery disk, μπορω να φορτωσω 'ελληνικο' image?)

Rempetis
06-12-13, 01:41
Εγώ πάντως με πρώτη γλώσσα τα Αγγλικά, δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Μήπως κάποιος ιός;
Μήπως κάποιο πρόγραμμα που εγκατέστησες δημιούργησε το πρόβλημα;
Μήπως ήταν προβληματικό το iso εξ αρχής;

Σε ευχαριστώ που απάντησες :)
Δεν είναι ιός ούτε πρόγραμα που το κάνει.
Κράτησα image του συστήματος και έκανα clean install χωρίς να εγκαταστήσω τίποτα μόνο και μόνο για δοκιμή.
Το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.
Τώρα να είναι προβληματικο το iso δεν το πολυπιστεύω, είναι κατεβασμένο από MSDN και γράφτηκε με πολύ χαμηλή ταχύτητα.

OnAl3rt
06-12-13, 02:31
Αυτο το bootable usb/dvd:
- μπορει να φορτωσει image που παρθηκε μεσα απο το backup των windows, το ονομαζομενο 'file history' οπως το λενε στο win 8.1? Δηλαδη μπουτατω με αυτο, και σε καποιο σημειο μπορω να δηλωσω οτι θελω να κανει οχι εγκατασταση λειτουργικου, αλλα επαναφορα απο backup image?
Ναι... Στο είπε και ο stelios4711 ποιο πίσω. Πόσοι πρέπει να στο πούνε για να το πιστέψεις;... :p (Σε πειράζω...)



- μπορει να κανει επαναφορα image και σε αλλη γλωσσα, περα απο την αγγλικη? (πχ με αγγλικο recovery disk, μπορω να φορτωσω 'ελληνικο' image?)
Λογικά ναι. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει για να ξέρω.


Σε ευχαριστώ που απάντησες :)
Δεν είναι ιός ούτε πρόγραμα που το κάνει.
Κράτησα image του συστήματος και έκανα clean install χωρίς να εγκαταστήσω τίποτα μόνο και μόνο για δοκιμή.
Το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.
Τώρα να είναι προβληματικο το iso δεν το πολυπιστεύω, είναι κατεβασμένο από MSDN και γράφτηκε με πολύ χαμηλή ταχύτητα.

Βέβαια να σου πω ότι έχω το Ελληνικό iso. Και την αλλαγή την έκανα μετά.
Πιθανών να έπαιξε σημασία.

stelios4711
06-12-13, 03:59
Ανάθεμα την ώρα που έβαλα τα 8.1 :angryr:
Ενώ στα 8 λειτουργούσαν όλα τέλεια τα 8.1 μου βγάλανε την πίστη
Κατ'αρχήν δεν επανέρχονται από αναμονή. Είχα συνηθίσει να κουνάω το ποντίκι και να ανοίγει ο υπολογιστής
Τώρα δεν ... μαύρη οθόνη και δεν συμβαίνει τίποτα
Μικρό το κακό λέω θα πατάω το power
Η webcamera ενώ αναγνωρίζεται δεν έχει εικόνα. Την έσπασα... λες και μου έφταιγε αυτή
Δε βαριέσαι θα κάνουμε και χωρίς camera
Το bluetooth ενώ συνδέει τις συσκευές handsfree-ποντίκι μετά απο ώρα - όχι συγκεκριμένη, υπολειτουργεί κάνει διακοπές ή χάνει την σύνδεση
Είχα ένα bluetooth stick v4 άλλαξα bluetooth έβαλα ένα 2.1 αλλά τα προβλήματα παραμένουν
Λέω θα κάνω υπομονή και με αυτό
Σε κάθε εκκίνηση μετά από ένα τέταρτο μισή ώρα ανάλογα με τα κέφια του παγώνει. Δεν αποκρίνεται πληκτρολόγιο/ποντίκι και θέλει hard reset
Ε αυτό δεν παλεύεται

Στο event viewer μου έχει γεμίσει μηνύματα

"συμβάν 28, BTUSB
Ο τοπικός προσαρμογέας δεν υποστηρίζει χαμηλή ενέργεια Bluetooth.

συμβάν 219, Kernel-pnp
The driver \Driver\WudfRd failed to load for the device SWD\WPDBUSENUM\_??_USBSTOR#Disk&Ven_Generic&Prod_STORAGE_DEVICE&Rev_9451#000000009451&0#{53f56307-b6bf-11d0-94f2-00a0c91efb8b}.

Δεν έχω κανένα USB δίσκο ή στικάκι συνδεμένο όμως στα συμβάντα εμφανίζει αυτό το μήνυμα ένα παρά ένα

Δηλαδή θα μας τρελάνουν εκεί στην ms ; τόσο χάλια τα 8.1; έχουν κάποιο πρόβλημα οι usb drivers ;

cmaniac
06-12-13, 04:02
Υπάρχει κανένας usb 3.0 adapter της NEC στο σύστημα; Τι chipset έχεις;

stelios4711
06-12-13, 04:05
Όχι δεν έχω USB 3 είναι 775 socket intel G43

cmaniac
06-12-13, 04:10
Πέρνα τους νεότερους drivers της intel πάλι ξεκινώντας με το command flag -OVERALL (από command δώσε infinst_autol.exe -OVERALL) και δες την συμπεριφορά του συστήματος σχετικά με το θέμα των USB.

Σχετικά με το recover από Suspend, εξυπακούεται ότι έχεις το νεότερο BIOS της μητρικής σου ( ; )

biggeo65
06-12-13, 04:11
Έουν κάποιο bug αλλά στην MS αδυνατούν να το αναγνωρίσουν.
Και το κακό είναι ότι και η INTEL ,Νvidia δεν βγάζουν νέους drivers για τα chipset.
Yπάρχουν οι τελευταίες εκδόσεις λένε στα 8.1. Έλα όμως που δεν δουλεύουν.

Έχει γεμίσει το Internet με συσκευές USB που δεν δουλεύουν, κα;ι με USB 3 stick πάνω από 16GB,
που δεν δουλεύουνε σε θύρα USB 3.0. Αυτό συμβαίνει και στα 8.0. Σε USB 2.0 δουλεύουνε μια χαρά.

Εντωμεταξύ με τα παραπάνω δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στα 7.

stelios4711
06-12-13, 04:25
Πέρνα τους νεότερους drivers της intel πάλι ξεκινώντας με το command flag -OVERALL (από command δώσε infinst_autol.exe -OVERALL) και δες την συμπεριφορά του συστήματος σχετικά με το θέμα των USB.

Σχετικά με το recover από Suspend, εξυπακούεται ότι έχεις το νεότερο BIOS της μητρικής σου ( ; )

Αυτό είναι μια καλή ιδέα για αρχή γιατί δεν έχω περάσει τίποτα από drivers ότι βρήκαν τα windows μόνα τους
Ναι bios έχω το τελευταίο






Εντωμεταξύ με τα παραπάνω δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στα 7.

Εννοείται ότι δεν είχα ποτέ πριν πρόβλημα με τα 7 ο υπολογιστής είναι περισσότερο απο 5 χρονών και για 4 χρόνια δούλευε ρολόι
Για να πώ την αλήθεια στα 8 δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα αλλά από την ώρα που αποφάσισα να περάσω στα 8.1 έχω φρίξει

cmaniac
06-12-13, 04:35
Αυτό είναι μια καλή ιδέα για αρχή γιατί δεν έχω περάσει τίποτα από drivers ότι βρήκαν τα windows μόνα τους
Ναι bios έχω το τελευταίο

Οι μόνοι που θα χρειαστείς είναι της Intel για το chipset. Απλά πρέπει να προσέξεις να τους περάσεις με αυτόν τον τρόπο που σου υπέδειξα.

Gordito
06-12-13, 05:30
Εννοείται ότι δεν είχα ποτέ πριν πρόβλημα με τα 7 ο υπολογιστής είναι περισσότερο απο 5 χρονών και για 4 χρόνια δούλευε ρολόι
Για να πώ την αλήθεια στα 8 δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα αλλά από την ώρα που αποφάσισα να περάσω στα 8.1 έχω φρίξει

Aν δεν βρεις λυση, γυρνα στα 8.

Τα 8.1 ειναι μεγαλη αποτυχια, δημιουργησαν προβληματα εκει που δεν υπηρχαν.

chat1978
06-12-13, 21:13
1) Πρέπει να μάθουμε ότι όλα δεν είναι Chrome. Δεν αγοράζει κάρτες γραφικών ο χρήστης
για να τα βλέπει όλα επίπεδα. Δεν είναι τυχαίο που τα exotic cars έχουν καμπύλες.

2) Το searching είναι ακριβώς το ίδιο και στα δύο. Δεν αλλάζει κάτι.
Τουλάχιστον όσο το δοκίμασα εγώ.

3) Ο file explorer και στα δύο είναι άστα να πάνε. Δεν είναι τυχαίο που αγόρασα τον Total Commander.
Απλός, με δύο παράθυρα, tabs και ευκολίες που δεν υπάρχουν σε κανέναν file explorer
.
4) To resource usage είναι ακριβώς το ίδιο, ψιλοβελτιώσεις αν έγιναν. Εγώ διαφορά δεν είδα.

5) Ειδικά το Installation proccess κι αν είναι καλύτερο. Ακόμη έχουν προβλήματα όση κάνουν εγκατάσταση σε desktop,

7) Ναι τι να σου πω, ειδικά το power managment. Εχω δει και 125 μέρες διάρκεια μπαταρίας. :lol::rofl:
Και ρωτούσε συμφορουμίτης γιατί συμβαίνει αυτό και τι φταίει.

Kαι φυσικά να μην μιλήσω ότι με τα 8 είσαι δεμένος στην "μαμα" ΜS.
Εγώ γουστάρω να βλέπω καιρό, νέα και να κατεβάζω ότι θέλω στον υπολογιστή,
χωρίς να με περιορίζει το store. Kαι με ένα κλικ να τα βλέπω από όποιον browser θέλω.

Και ναι πλήρωσα για να αγοράσω USB 3 stick, για τις ταχύτητες και θα το βάλω να δουλεύει σε USB 2.0.
Ωραία λύση, να έχω 10 φορές μικρότερη ταχύτητα, επειδή η MS δεν μπορεί να βγάλει σωστό driver στα 8.
Ξέρεις πόσο χρόνο θέλει να γεμίσει το 32GB stick σε USB 2.0;


Ξέρω δεν βγάζει νόημα αυτό που θα γράψω γιατί έχει τόσες πολλές πτυχές που δεν πιάνεται.

Θα πω κάτι και πολλοί ίσως να στεναχωρηθούν. Δεν θα το πω κακοπροαίερετα αλλά ούτε και καλοπροαίρετα καθώς σαν χρήστης και μένα με πιάνει το παράπωνο μου.
Εϊμαι επαγγελματίας στον χώρο του λογισμικού και αναγνωρίζω τα trends.

Δυστυχώς η εποχή του pc, του κάνω ότι γουστάρω αποδεχόμενος τα κακώς κείμενα της ms, μάλλον έχει περάσει ανεπιστρεπτή.
Ή θα πρέπει στήσεις linuxάκι για να τα παραμετροποιήσεις όλα ή θα πρέπει να αποδεχτείς ότι είσαι δυνόσαυρος στον κόσμο του app commercialism και της ανάγκης να γίνουν όλα εξαιρετικά απλά και ίδια, ώστε οι εταιρίες να πουλάνε user experience, οι uxάδες συνήθως με mac και iphone να πουλάνε τρέλα στις απαιτήσεις, και εμείς σαν χρήστες να τραβάμε τα μαλιά μας καθώς αισθανόμαστε ότι δεν γίνεται να σε θεωρούν τόσο ηλίθιο.

Μάλλον είναι η γενιά του fast, και όπως και σε άλλα είδη, όπως μουσική, φαγητό, με τον τρόπο της η πληροφορική θέλει να επιβάλει μια κονσερβοποιήση.

Προσωπικά, αγανακτώ καθώς με εκνευρίζει η ξαφνική ανακάλυψη του ux στην πληροφορική λες και το 80% δεν μπορούσες να το πετύχεις με κοινή λογική. Βέβαια, παλιά δεν αφήναν στην κοινή λογική χρόνο αλλά αν ο άνθρωπος έχει mac και iphone, και πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες γιατί η βλακεία αυτό θέλει, τότε να τον προσλάβουμε και να του δώσουμε όλο το χρόνο που θέλει. Αντε γιατί θα πω και άλλα και θα συγχιστώ.

Σαν να μου λένε ότι για να φάω ένα γευστικό γεύμα, πρέπει να ακολουθήσω αυστηρά τις οδηγίες ενός τύπου που κυκλοφορεί με ένα εντυπωσιακά όμορφο τηγάνι ίδιο ακριβώς με κάθε άλλο τηγάνι.

Αισθάνομαι όμως κάπως όταν βλέπω το ξαφνικό shift στο software που αναπτύσω αλλά και σε αυτό που μου πασάρεται.

Για να μην παρανοηθώ και ξεκινήσουμε flames, δεν λέω ότι λειτουργικά όλα τα παραπάνω είναι σαβούρα. Αυτό που δεν δέχομαι όμως είναι αυτή την περίεργη αίσθηση που λαμβάνω ότι ΕΓΩ ΞΕΡΩ για σένα μόνο και μόνο γιατί κυκλοφορώ με την ακριβότερη gadgetia ή γιατί σαν εταιρία ξέρω για σένα καλύτερα από σένα.

biggeo65
06-12-13, 21:53
Εγώ απλά ελπίζω να της γίνει μάθημα της MS και να συμορφωθεί. Να ακούσει επιτέλους το τι θέλουν οπι χρήστες,
Γιατί όταν ένα λειτουργικό 4 χρίνων, πουλά περισσότερο ακόμη και σήμερα, από το τελευταίο "state of the art", κατά την MS, λειτουργικό της,
αυτό κατι σημαίνει για την MS και οποπιαδήποτε ΜS. Κι ελπίζω να ακούσει τις επιθυμίες των χρηστών,
αλλοιώς βλέπω τα 7 να είναι το τελευταίο λειτουργικό για Desktop,κι αυτό θα είναι δικό της χάσιμο.

Κι αν δεν υπήρχε η διχόνοια και η "έχθρα" στον κόσμο του Linux, θα είχε χάσει το παιχνίδι η MS.

onewarmslime
08-12-13, 13:51
Η εμπειρία μου είναι η εξής!
Εγώ αγόρασα τα windows 8 οταν ήταν πάμφθηνα πριν έναν χρόνο! Τα έβαλα για περίπου τρεις βδομαδες στο λαπτοπ μου πριν διαλυθει και ηταν ΑΠΑΙΣΙΑ! για να γίνω πιο συγκεκριμένος, εντάξει, είχα γενικά προβλήματα με τους drivers, αλλα ειχα ενα λαπτοπ της HP απο το 2010 που ηταν φτιαγμενο για windows 7 οποτε ενταξει ισως δικαιολογειται. αυτο που πραγματικα με πειραξε ηταν , οπως τον περισσοτερο κοσμο, το οτι βγαλανε το start menu. if it ain't broken, why fix it?? τι τους χαλαγε ακριβως η υπαρξη του;; εμενα το σταρτ μενου δεν μου αρεσε στα 7 και στα vista αλλα σιγουρα ηταν καλυτερο απο το να ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ. (και ναι ενα προβλημα ειναι οτι μπουταρε σε αυτη τη βλακεια με τα live tiles αλλα αυτο διορθωθηκε στο 8.1). επισης, η αναζητηση που μπορεις να κανεις απο το start screen ειναι σωστη τραγωδια στα 8. και μην πει κανεις πως μπορω να ανοιξω το file manager και να κανω search γιατι χαιρω πολυ χαιροπουλος το θεμα ειναι να βελτιωσουν το counter-intuitive search των 7/vista. επισης... ποιος ειχε την ιδεα να βαλει να πεταγονται κατι βλακειουλες στα αριστερα και δεξια της οθονης που πεταγονται οταν πας το ποντικι εκει κοντα; εγω ποτε δεν καταλαβα πως να τις ενεργοποιησω αξιοπιστα και παντα εμφανιζονταν οταν δεν της ηθελα. γιατι τα metro apps ειναι full screen? βασικα, γιατι υπαρχουν metro apps in the first place? η microsoft επρεπε να κρατησει αυτες τις μπουρδες για το ARM version και να κανει απλως μικρες βελτιωσεις στα windows 7 (search, boot time κλπ). νιωθω πως το μονο καλο στα windows 8 ειναι το default wallpaper (που στην αρχη δεν το βλεπεις καν κι ολας πρεπει να παως στο desktop).
μετα το ναυαγιο των windows 8 χρησιμοποιησα για λιγο linux (arch) και για μενα ουτε αυτο ηταν η λυση. απλως για καποιον που εχει μεγαλωσει με windows ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο νακανει τετοια αλλαγη μονιμα και για μενα αδυνατο (ακομα κι αν ειναι για ψυχολογικους λογους). αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω τα windows xp σε ενα pc 8 χρονών και δουλευει πολυ καλυτερα απο ολα τα προηγουμενα (ακομα και απο τα 7/vista κατα τη γνωμημου αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα). η microsoft πρεπει να επαναφερει το interface των xp με ολες τις βελτιωσεις (μεταξυ αλλων encryption, υποστηριξη για παραπανω εκδοσεις directx/IE, υποστηριξη για παραπανω επεξεργαστες, μια σωστη 64-bit version κλπ). δεν με νοιαζει αν στα σάιτ διαβαζω πως συντομα θα καταλαβουν τα pc που εχουνε XP οι χάκερ εγώ εχω αποφασισει να ζησω και να πεθανω με τα XP εκτος αν σε δυο-τρια χρονια η M$ βγαλει κατι καλυτερο. η αληθεια ειναι πως θα προτιμουσα να χρησιμοποιησω 98 αντι για 8 οποιαδηποτε μερα της εβδομαδας.

/rant

lmih
08-12-13, 18:13
Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά γιατί αντιμετωπίζεις τόσα προβλήματα με τα Win8 και τα θεωρείς απαράδεκτα. Προσωπικά έχω τα Win8.1 σε laptop Toshiba του 2008 και τρέχουν άψογα χωρίς κανένα πρόβλημα. Το ότι έχουν αλλάξει αρκετά πράματα δεν σημαίνει πως είναι απαραίτητα κακό. Προσπαθούν και θέλουν να ενοποιήσουν τη πλατφόρμα για όλες τις συσκευές, απο εκεί και πέρα είναι και θέμα γούστου. Δεν υπερασπίζομαι τη Microsoft ούτε
έχω ποτέ σκοπό να το κάνω αλλά οι αλλαγές μου φαίνονται μια χαρά λειτουργικότατες και το Start button δεν μου έχει λείψει καθόλου.

Μέσα σε δύο μέρες είχα πλήρως εξικοιωθεί με το νέο interface και μου άρεσε πραγματικά. Απο εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου όπως προανέφερα αλλά η λογική του μένω στα XP ή Win98 αν και σεβαστή και καταλαβαίνω την ανάγκη να καλύψει πράγματα που έχει συνηθήσει κάποιος όλα αυτά τα χρόνια απο την άλλη όμως μένεις σε εφαρμογές οι οποίες είναι πολύ πίσω σε θέματα ενημερώσεων και κατα επέκταση το μηχάνημα θα είναι πιο τρωτό και ευαίσθητο σε επιθέσεις. Πρός το παρόν με τα XP (από τα μισά του επόμενου χρόνου όχι) είσαι εντάξει αλλά με τα Win98 εγώ δεν θα κοιμόμουν και πολύ ήσυχος...

CENTRAL
08-12-13, 18:34
Τα XP είναι λειτουργικό του 2001 και φαίνεται...

Μου φαίνεται περίεργο να τα συζητάμε ακόμα και μάλιστα κάνοντας σύγκριση με τα σύγχρονα λειτουργικά.

Τόσο τα 7, όσο και τα 8 έχουν εξελιχτεί απίστευτα, σε σημείο που απλά δεν τίθεται πλέον θέμα σύγκρισης.

Συνεπώς - εκτός από την περίσταση όπου κάποιος έχει προβλήματα οδήγησης συσκευών - μιλάμε κυρίως για θέμα γούστου...

Προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα 8.1 και έχουν δώσει πνοή στο netbook μου που με τα 7 δυσκολευόταν... χρησιμοποιώ τόσο το καινούριο περιβάλλον όσο και την εκδοχή desktop και κάθε φορά που τα χρησιμοποιώ ειλικρινά απολαμβάνω ένα μοντέρνο, όμορφο και λειτουργικό περιβάλλον και σκέφτομαι πόσο καλή επένδυση ήταν η αγορά τους!

Καλό είναι να βλέπουμε και λίγο θετικά τις καταστάσεις γιατί κανείς δε θα μας ρωταει αν κάτι μας αρέσει από εδώ και πέρα.

Όποιος μπορεί να προσαρμόζεται καλώς. Οι υπόλοιποι... θα έχουν θέματα...

[τελείως φιλικά όλα αυτά και με πολύ καλή διάθεση]

chat1978
08-12-13, 18:40
Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά γιατί αντιμετωπίζεις τόσα προβλήματα με τα Win8
Εγώ γνωρίζω ένα μόνο άτομο πάντως που τα έχει αποδεχτεί και δεν τα έχει σχολιάσει αρνητικά. Συγκεκριμένα πετάει την σκούφια του αλλά ίσως να μπέρδεψε κάποια πράγματα καθώς μπορεί να μπερδεύεται με την αλλαγή του δίσκου του σε ssd.
Και τα παράπωνα εστιάζονται σε λειτουργικότητα κυρίως αλλά και αρκετά τεχνικά, όπως αντιμετώπισα και εγώ.
Για τα τεχνικά δεν με προβληματίζει τόσο καθώς όποιος τρέχει να αναβαθμίσει την πρώτη μέρα μάλλον θα δει ότι οι υπόλοιπες εταιρίες είναι λίγο απροετοίμαστες. Αυτό έγινε με τα xp αλλά καιμε τα vista.
Ένα λειτουργικό δεν τρέχει στον αέρα και χρειάζεται μια σχετική αρμονία μεταξύ αυτού, του hardware, των εφαρμογών και των drivers, με την λέξη αρμονία περιλαμβάνει δύναμη hardware όσο και καλό interfacing.

Η επιβολή όμως ενός τρόπου εργασίας που από την beta έχει χαρακτηριστεί αρνητική μου ακούγεται κάπως. Εγώ σαν χρήστης εκλαμβάνω ότι υπάρχουν κάτι τυπάκια που λένε ότι εμείς ξέρουμε και ο υπόλοιπος κόσμος είναι βλάκες.
Μεγάλη υπεροψία και δεν μαζεύεται όταν προσπαθούν να τα μαζέψουν μετά. Βέβαια ο κόσμος ξεχνάει και ίσως σε αυτό να βασίζονται.
Η ms μέχρι προσφάτως είναι πιο διαλακτική με το λειτουργικό της και απόλυτα υπεροπτική με τα εργαλεία ανάπτυξης. Αυτό έχει πλήρως αντιστραφεί, με τα εργαλεία ανάπτυξης να ακολουθούν περισσότερο το community και όχι κάτι ξεροκέφαλους μέσα στην ms και το usability έχει αναχθεί σε θρησκεία ορισμένων υποτιθέμενων γκουρού. Προσωπικά εκλαμβάνω τα windows 8 όπως εκλάμβανα την συμπεριφορά των προϊόντως της apple.
Δεν δέχομαι ότι μια εταιρία θεωρεί τόσο πολύ ότι ξέρει καλύτερα για μένα για μια υποκειμενική εμπειρία. Το το λέω εγώ και έτσι είναι γιατί εγώ ξέρω καλύτερα βρωμάει πολύ apple..... και εμένα με εκνευρίζει απίστευτα.

dimitri_ns
08-12-13, 20:08
@ onewarmslime
Αναρωτιέμαι ποιός σε συμβούλευσε να βάλεις arch για αρχή
Αν συνεχίζεις να έχεις όρεξη

linux mint 13 kde
64άρι http://www.linuxmint.com/edition.php?id=116
32άρι http://www.linuxmint.com/edition.php?id=115

linux mint 13 xfce
64άρι http://www.linuxmint.com/edition.php?id=114
32άρι http://www.linuxmint.com/edition.php?id=113

live cd για δοκιμές
Ολα LTS = Long Term Release με 5αετή υποστήριξη

chris_uoa
08-12-13, 20:39
Μόλις χθες ανακάλυψα ότι το GUI των 8 υιοθετήθηκε και από το το server 2012. Μα είναι δυνατόν???!!! Ουδεμία λογική!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.