PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 8.1



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

shocked
08-12-13, 20:48
θα συμφωνήσω με τον (#396), το δικό μου pc είναι από το 2007.
μέσα σε λίγες μέρες είχα μάθει το UI και είχα ξεχάσει τα vista.
(πήγα από vista σε 8.)

chat1978
08-12-13, 21:43
Μόλις χθες ανακάλυψα ότι το GUI των 8 υιοθετήθηκε και από το το server 2012. Μα είναι δυνατόν???!!! Ουδεμία λογική!!

Ναι όντως. Εγώ με τα remote desktop δυσκολεύομαι απίστευτα. Ή κάτι μου διαφεύγει ή κάποιος ξέχασε ότι τα server περιβάλλοντα διαχειρίζονται στην πλειοψηφία τους από remote connections γιατί συνήθως βρίσκονται σε κάποιας μορφής datacenter και κρύο.

biggeo65
08-12-13, 22:40
Τα μεγάλα θέματα με τα Windows 8 \ 8.1 σε σχέση με τα 7, είναι τρίa κατα την γνώμη μου.

Α) Ασυμβατότητες

Τα 8 \8.1 έχον θέμα με αρκετούς drivers συσκευών και αρκετές εφαρμογές που δούλευαν άψογα στα 7.

Π.χ. 1. θέλω όταν συνδέω USB 3.0 στικ 32 GB, σε USB 3.0 θλύρα,
να αναγνωρίζεται κι όχι να ψάχνω να βρώ τι φταίει.

2. Όταν βάζω το Bluetooth USB stick να αναγνωρίζει αυτόματα τις συσκευές που είχα συνδεδεμένες,
όπως γινόταν και στα 7, κι όχι να ψάχνω να βρώ τι πήγε λάθος.

3. Όταν συνδέεω τον εκτυπωτή να δουλεύει σωστά κια να ανγνωρίζεται από το δίκτυο,
όπως επίσης να δουλεύει σωστά και το Wifi του ,κι όχι να ΄ψχνω ώρες τι δεν έκανα σωστά.

Είναι πολλά τα θέματα ,τα παραπάνω ενδεικτικά ,απο΄αυτά που συνάντησα εγώ.

Β) Παραγωγικότητα

1. Καλώς ή κακώς έχω μάθει να δουλεύω με πολλά παράθυρα ανοικτα , πράγμα αδύνατο στα 8.

2. Έχω προγράμματα παλιά (εποχής XP) που δούλευαν μια χαρά στα 7 ,
έστω και με την επιλογή συμβατότητας ή με το XP Mode. Στα 8 δεν δουλεύουν.

Η επιλογή συμβατότητας υπάρχει μόνο για να υπάρχει. Ναι το ξέρω ότι μπορώ να αλλάξω κάποια αρχεία της εφαρμογής,
μπορώ να αλλάξω κάποια DLL και καταχωρήσεις στην Registry ,ώστε να "ξεγελάσω" το σύστημα, αλλά δεν θέλω να το κάνω.
Είναι χαμένος χρόνος που θα μπορούσα να τον αφιερώσω κάπου αλλού.

3. Έχω μάθει στο σύστημα μου να κάνω κουμάντο εγώ. Να φορτώνω όποιους drivers θλέλω,
ακόμη και σε 64-bit Windows , και όποιες εφαρμογές χρειάζομαι για να κάνω την δουλειά μου, κι ας μην είναι συμβατές.

Αν δουλέψουν όμως όπως συμβαίνει στο 90% των περιπτώσεων στα 7,
θα κάνουν την εργασία μου πιο εύκολη. Στα 8 απλά δεν δουλεύουν

Γ) Σύνδρομο "Μεγάλου αδελφού"

1. Έχω μάθει να κάνω Dual boot με διάφορα λειτουργικά και να φορτώνω ότι συσκευές θέλω.
Όλα καλά στα 7. Στα 8 καλά αν έχεις Legacy BIOS. Γιατί αν έχεις UEFI εκεί δύσκολα τα πράγματα.
Εκεί έχουμε secure Βoot. Θα πρέπει να φορτώνουμε και να συνδέουμε ότι επιτρέπει η MS .

Kαι καλά αν απενεργοποιείται,αν δεν απενεργοποιείται τι κάνεις; (Το έχω συναντήσει σε laptop της DELL)
Φορτώνεις μόνο αυτά που σου επιβάλει η MS; Γιατί; Εγώ τα πλήρωσα γουστάρω να κάνω ότι θέλω.
Γιατί να με περιορίζει η MS στο τι θα κάνω με το laptop και το σύστημα μου;

Γιατί να με θεωρεί η MS βλάκα και ότι δεν ξέρω τι κάνω ,σε σύστημα που εγώ αγόρασα,
και μόνο αυτή ξέρει τι είναι σωστό για μένα;

2. Έχω μάθει να εγκαθιστώ και να φορτώνω διάφορες εφαρμογές. Στα 8 δεν μπορώ.
Οι περισσότερες περνάνε από το Store, κι αν δεν τις έχει εγκρίνει η MS μπορεί να μην δουλέψουν.

Πρέπει να κάνω λογαριασμό για να συν΄δεομαι απαραίτητα στο Store, ώστε ναελέγχει τι κάνω,
τι κατεβάζω και τι εγκαθιστώ στο σύστημα μου Γιατί μόνο η MS ξέρει το καλό μου.
Εγώ δεν το ξέρω και δεν νοιάζομαι για το σύστημα μου.

Για τους παραπάνω λόγους για μένα τα 8 είναι το χειρότερο λειτουργικό της MS.
Kαι κυρίως για το ότι μου επιβάλει να χρησημοποιήσω ότι θεωρεί αυτή σωστό.
Να ελέγχει αυτή αν το σύστημα μου δουλεύει σωστά, και να κάνει αυτή κουμάντο.

Όπως έλεγε και ο Xαρυ Κλυν, "Πληρώνουμε και πάμε γενικώς" . Το πλήρωσα,
κι έχω κάθε δικαίωμα να το χρησημοποιώ όπως θέλω ,κι όχι όπως θέλει η MS.

onewarmslime
09-12-13, 00:04
Απο εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου όπως προανέφερα αλλά η λογική του μένω στα XP ή Win98 αν και σεβαστή και καταλαβαίνω την ανάγκη να καλύψει πράγματα που έχει συνηθήσει κάποιος όλα αυτά τα χρόνια απο την άλλη όμως μένεις σε εφαρμογές οι οποίες είναι πολύ πίσω σε θέματα ενημερώσεων και κατα επέκταση το μηχάνημα θα είναι πιο τρωτό και ευαίσθητο σε επιθέσεις

Ενταξει δεν εχω windows 98 πια ετσι το ειπα :P παντως απο την πρωτη δημοτικου που χρησιμοποιω pc εχω μαζεψει πολλες εφαρμογες (μερικες απο αυτες 16-bit) και παιχνιδια που ειτε δεν τρεχουν καθολου στα vista+ ή θελουν emulator. ειναι και αυτος ενας παραγοντας


@ onewarmslime
Αναρωτιέμαι ποιός σε συμβούλευσε να βάλεις arch για αρχή
Αν συνεχίζεις να έχεις όρεξη

Δεν ειναι το arch το θέμα! Αυτό το έκανα το καλοκαίρι που είχα αφθονο χρονο (και τωρα βεβαια με την κατασταση στο ΕΚΠΑ αφθονο χρονο εχω αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα) και περασα πολλες ωρες ψαχνοντας και ρανοντας στο ιντερνετ για να βρω πως μπορω να κανω configure τα παντα. και όντως το εκανα! επισης ενας φιλος μου εχει ubuntu και στη σχολη εχουνε mint. απλως ποτε δεν φανταζομαι τον εαυτο μου να χρησιμοποιει linux και τα application/hardware ~15 χρονων που κουβαλαω ειναι μονο μερος του λογου. το ξερω οτι ο καθενας εχει το μακρυ του και το κοντο του σε αυτο το φορουμ και αυτο ισχυει και για μενα οποτε δεν μπορω να το εξηγησω αντικειμενικα


Για τους παραπάνω λόγους για μένα τα 8 είναι το χειρότερο λειτουργικό της MS.
Kαι κυρίως για το ότι μου επιβάλει να χρησημοποιήσω ότι θεωρεί αυτή σωστό.
Να ελέγχει αυτή αν το σύστημα μου δουλεύει σωστά, και να κάνει αυτή κουμάντο.

για να ειμαστε δικαιοι δεν *χρειαζεται* να χρησιμοποιησεις τα metro apps... δεν ξερω καποιο killer app που να μπορεις να παρεις απο το windows store για το οποιο δεν υπαρχει κανονικο προγραμμα ή δεν υποκαθισταται απο τον browser... (εκτος κι αν το να παραγγελνεις πιτσες απο την dominos se fullscreen ειναι πολυ σημαντικο για σενα :P )... πραγματικα αχαρακτηριστο που η microsoft δεν εει φτιαξει το office για metro... εγω δεν δοκιμασα ποτε windows ME αλλα αμφιβαλλω οτι ηταν τοσο κακα οσο τα 8... κατα τη γνωμη μου τουλαχιστον...

leros2004
09-12-13, 00:18
@ onewarmslime
Αναρωτιέμαι ποιός σε συμβούλευσε να βάλεις arch για αρχή
Αν συνεχίζεις να έχεις όρεξη

linux mint 13 kde
64άρι http://www.linuxmint.com/edition.php?id=116
32άρι http://www.linuxmint.com/edition.php?id=115

linux mint 13 xfce
64άρι http://www.linuxmint.com/edition.php?id=114
32άρι http://www.linuxmint.com/edition.php?id=113

live cd για δοκιμές
Ολα LTS = Long Term Release με 5αετή υποστήριξη

Ποια η διαφορά xfce με kde ? Υπερτερεί κάποιο σε κάτι ?

dimitri_ns
09-12-13, 22:00
Ποια η διαφορά xfce με kde ? Υπερτερεί κάποιο σε κάτι ?

off topic

Θέμα γούστου κυρίως

Το kde είναι πιό φρου-φρού κι αρώματα, πιό βαρύ, αλλά σε σχετικά σύγρονα pc 3-5 χρονών δεν θα δεις διαφορά. Πιθανά ταιριάζει καλύτερα σε κάποιον που έρχεται από win. Εχει επίσης πολύ καλά βοηθητικά προγράμματα

To xfce είναι πιό λιτό, πιό γρήγορο, πολλοί linuxάδες το προτιμούν για την απλότητα και την λιτότητα

Δωρεάν είναι και τα δύο. Τα δοκιμάζεις κι αποφασίζεις. Αν θες μπορείς και να τα μπερδέψεις. Να βάλεις εφαρμογές από το ένα στο άλλο. Δεν συνίσταται, αλλά δεν έχεις πρόβλημα

21706
09-12-13, 22:28
Μια και μιλάμε για το mint η τελευταία έκδοση
είναι η Linux Mint 15 Xfce (http://www.zdnet.com/linux-mint-15-xfce-released-7000017939/).

- - - Updated - - -

Όπου να 'ναι κυκλοφορεί και αυτή: Linux Mint Xfce 16 (http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=110&t=150086).

rexdimos
10-12-13, 09:28
Tech & Gadgets

By Catherine Merzlova, Published November 18, 2013


The recently released operating system Windows 8.1 is a thing of the past. Microsoft is attentively monitoring the reviews for this version and the company has already started to create a list of changes that will appear in the new Windows 8.2. We’re intriducing you the most interesting features of the upcoming Windows 8.2 operating system.

Start Menu

One of the main features (and a major disappointment) of the Windows 8.1 operating system was the “Start” button return, which users had asked for so long. Surely, Microsoft has fulfilled its propise, but did it in its own way: pressing the left button now takes the user to the start Metro screen. And to open the familiar “Start” menu you have to make a right click on it . It is expected that the new Windows 8.2 will habe what we want to see it – the “Start” menu opening by pressing the left mouse button and the menu having a familiar look.

Release Date

It is assumed that the Windows 8.2 update will be released in January 2014. This stems from the huge amount of bugs in the current version. Let’s remind that Microsoft even had to remove from its Windows 8.1 RT version from the App Store due to the fact that it was working incorrectly.

Availability

Just like Windows 8.1, the new Windows 8.2 version will be a free update. It is a positive trend which is popular with users.

Internet Explorer browser

As you remember, in Windows 8.1 Microsoft introduced a new version of Internet Explorer 11, which looks no different from the previous version. However, Windows 8.2 will get the following modification of the browser, in which Microsoft will present its latest developments in the speed of loading pages increase.

File Explorer

The new version of Windows 8.2 Microsoft will restore the File Explorer library by default. Yes, it can be incorporated in the current version of the operating system, but Microsoft tech support has been written so many questions about where it can be configured in, so Redmond decided to show the File Explorer by default.

Author: Catherine Merzlova Catherine Merzlova on the Web Catherine Merzlova on Facebook Catherine Merzlova on Twitter Catherine Merzlova on LinkedIn Catherine Merzlova on Google Plus Catherine Merzlova RSS Feed

This post is written by Katerina Merzlova, a marketer from Nasty Creatures, an app development company and digital publisher. I'm especially interested in how technologies may improve business. To get more information about the team I work with, follow us on Twitter @Nasty_Creatures. And remember: We’re nasty only... View full profile

This article is an original contribution by Catherine Merzlova.

Find out how you can become a part of Business 2 Community.

Read more at http://www.business2community.com/te...0685920

cool11
10-12-13, 09:48
Αν ειναι τόσο χάλι όσο και τα 8.1 και αν ειναι να το δινει ξανά ζητώντας απο τους χρηστες να πατάνε πανω σε 'αναστεναρια' με το και-καλα-free-update αλλα μπες γραψου στο windows store και μη ζητας και iso , και dowload ως αρχειο δεν δινω, και δωσε μου και το registration key κλπ και τις αλλες γνωστες μλκιες της microsoft, αντε γεια...
Τα ραβε ξηλωνε της microsoft που σαν περιπλανωμενο παιδι ψαχνει να βρει το δρομο του, δεν νομιζω να ειναι πολλοι διατεθειμενοι να τα ακολουθησουν...

Ετσι οπως το παει, τη βλεπω σε λιγα χρονακια να καταντάει σαν την αλλοτε κραταιά νοκια που προσφατα εξαγορασε...απο το κακό στο χειρότερο, και κριμα βεβαια γιατι δεν της αξιζε και τετοια μοιρα.

Επιτελους περα απο την αξιοπιστια, χαθηκε και η σοβαροτητα απο αυτη την εταιρια. :(

Mixahlid3
18-12-13, 22:28
Για τις βιντεοκλήσεις στο facebook κανείς δεν έχει πρόβλημα?΄Ολα βαίνουν ρολόι?

gini
19-12-13, 01:12
Καλησπέρα.πήρα ένα laptop έβαλα κωδικό στο administration και τώρα δεν τον θυμάμαι.έχει windows 8.τι μπορώ να κάνω,γιατί δεν ανοίγει ο υπολογιστής.

sweet dreams
19-12-13, 01:27
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/208290-Ξέχασα-τον-κωδικό-στα-Windows) μήπως βρείς κάποια λύση.

tsigarid
19-12-13, 05:59
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/208290-Ξέχασα-τον-κωδικό-στα-Windows) μήπως βρείς κάποια λύση.

Που να βρει λύση; Σε νήμα 5 ετών που αναφέρεται στα ΧΡ; :facepalm:

dimitri_ns
19-12-13, 07:43
Καλησπέρα.πήρα ένα laptop έβαλα κωδικό στο administration και τώρα δεν τον θυμάμαι.έχει windows 8.τι μπορώ να κάνω,γιατί δεν ανοίγει ο υπολογιστής.

Πιθανά το πιό εύκολο είναι να το επαναφέρεις σε αρχική κατάσταση από τα partitions που έχει το laptop, και να ξαναστήσεις τα 8

clhorus
19-12-13, 12:31
Όταν πρωτοεγκατέστησα τα Windows 8.1 τα tiles των Ειδήσεων και των Αθλητικών ήταν ζωντανά και έδειχναν εικόνες από ειδήσεις στην Αμερική. Μετά, όταν επέτρεψα στις δύο εφαρμογές να κάνουν χρήση των τοπικών ρυθμίσεων (αν θυμάμαι καλά) τα tiles σταμάτησαν να δείχνουν κάτι καθώς στην Ελλάδα δεν υποστηρίζεται κάτι τέτοιο. Μήπως ξέρετε πώς μπορώ να τα "ξαναζωντανέψω" και να δείχνουν ειδήσεις από τις Ηνωμένες Πολιτείες; Ευχαριστώ.

sweet dreams
19-12-13, 21:14
Που να βρει λύση; Σε νήμα 5 ετών που αναφέρεται στα ΧΡ; :facepalm:

Τα Live CD, που αναφέρονται στο νήμα, παίζουν σε συγκεκριμένη χρονιά και σε συγκεκριμένο λειτουργικό;;;;;:hello:hello:hello

- - - Updated - - -


Όταν πρωτοεγκατέστησα τα Windows 8.1 τα tiles των Ειδήσεων και των Αθλητικών ήταν ζωντανά και έδειχναν εικόνες από ειδήσεις στην Αμερική. Μετά, όταν επέτρεψα στις δύο εφαρμογές να κάνουν χρήση των τοπικών ρυθμίσεων (αν θυμάμαι καλά) τα tiles σταμάτησαν να δείχνουν κάτι καθώς στην Ελλάδα δεν υποστηρίζεται κάτι τέτοιο. Μήπως ξέρετε πώς μπορώ να τα "ξαναζωντανέψω" και να δείχνουν ειδήσεις από τις Ηνωμένες Πολιτείες; Ευχαριστώ.

Απεγκατέστησε τις εφαρμογές και κάνε εγκατάσταση από την αρχή.

tsigarid
19-12-13, 21:30
Τα Live CD, που αναφέρονται στο νήμα, παίζουν σε συγκεκριμένη χρονιά και σε συγκεκριμένο λειτουργικό;;;;;:hello:hello:hello

- - - Updated - - -

Ναι. Δεν αρκεί να μπουτάρεις (το οποίο θα γίνει), πρέπει να κάνεις και κάτι στο password file του λειτουργικού που πας να μπεις. 5 χρόνια είναι ΠΟΛΛΑ στην τεχνολογία, καλύτερα να ανοίξει νέο νήμα ο φίλος αν δεν βρει εδώ άκρη. Είχα δοκιμάσει να κάνω το ίδιο σε windows 7, οι συμβουλές από ΧΡ απλά δεν έπαιζαν.

sweet dreams
19-12-13, 21:44
Ναι. Δεν αρκεί να μπουτάρεις (το οποίο θα γίνει), πρέπει να κάνεις και κάτι στο password file του λειτουργικού που πας να μπεις. 5 χρόνια είναι ΠΟΛΛΑ στην τεχνολογία, καλύτερα να ανοίξει νέο νήμα ο φίλος αν δεν βρει εδώ άκρη. Είχα δοκιμάσει να κάνω το ίδιο σε windows 7, οι συμβουλές από ΧΡ απλά δεν έπαιζαν.

Δεν τα έχω δοκιμάσει σε τέτοια λειτουργία. Το hirens δεν ανανεώθηκε;;;;; Aυτό (http://ophcrack.sourceforge.net/)επίσης γράφει ότι είναι και για τα 7. Γιά τα 8 δεν ξέρω, μια δοκιμή δεν είναι κακό. Καλύτερα δοκιμές παρά format.:):):)

OnAl3rt
19-12-13, 22:51
Μια χαρά θα έκανε τη δουλειά του με το hirens, αλλά καλύτερα να κατεβάσει αυτό (http://www.lostwindowspassword.com/).

Ορίστε και ένα βίντεο με το τι θα κάνεις.

http://www.youtube.com/watch?v=l57G-wDJc0s

clhorus
21-12-13, 11:49
Τα Live CD, που αναφέρονται στο νήμα, παίζουν σε συγκεκριμένη χρονιά και σε συγκεκριμένο λειτουργικό;;;;;:hello:hello:hello

- - - Updated - - -



Απεγκατέστησε τις εφαρμογές και κάνε εγκατάσταση από την αρχή.


Τελικά δεν ήταν αυτή η λύση. Η λύση είναι να ορίσεις ότι θέλεις ειδήσεις από τις ΗΠΑ και όχι από την Ελλάδα.

rexdimos
22-12-13, 01:59
Παιδιά καλησπέρα έκανα μια αγορά απο το store και για να την εγκαταστήσει μου ζήτησε τον λογαριασμό μου το έκανα αλλα πλέον άρχισε να μπαίνει στον υπολογιστή με αυτόν το λογαριασμό και όχι με τον άλλον που χρησιμοποιούσα πως το ακυρώνω αυτο; Ή τελικα πιο είναι το user name & to password και το ρωτάω αυτο γιατι και διάφορες ασύρματες συσκευές όταν πάω να μπω στον υπολογιστή μου ζητάνε αυτο ακριβώς το user name

OnAl3rt
22-12-13, 13:25
Από τον "metro πίνακα ελέγχου" θα αλλάξεις από εκεί που λέει "Λογαριασμοί", σε τοπικό λογαριασμό.
Για το user name που λες, αν έβαζες μια φωτο να καταλάβαινα. Δεν νομίζω να έχει σχέσει με τον λογαριασμό.
Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει κάτι τέτοιο.

Edit: Εννοείς όταν ανοίγεις τον υπολογιστή; Σου ζητάει το mail και τον κωδικό του.
Αυτό μπορείς να το απενεργοποιήσεις. Αν ο λογαριασμός που έδωσες είναι σημαντικός για σένα, καλύτερα μην το κάνεις.
Απλά γύρνα σε τοπικό λογαριασμό.

sonic
22-12-13, 16:49
Απορία....

Αν πάρω καινούργιο μηχάνημα, και θελήσω να εγκαταστήσω εκεί τα 8.1 που έχω (είναι αγορασμένα με την προσφορά που είχε βγει τότε με 15 ευρω, είναι retail; ) πως είναι πιο εύκολο;

cranky
22-12-13, 16:54
Το πιό εύκολο, είναι να βάλεις 7άρια. :yahoo:


Αν πάρω καινούργιο μηχάνημα, και θελήσω να εγκαταστήσω εκεί τα 8.1 που έχω (είναι αγορασμένα με την προσφορά που είχε βγει τότε με 15 ευρω, είναι retail; ) πως είναι πιο εύκολο;
Με usb/dvd, βέβαια.

sonic
22-12-13, 16:56
Από την υπάρχουσα εγκατάσταση; Έχω το iso των 8, και τα κλειδιά, αλλά έλεγα μήπως υπάρχει τρόπος να πάρω την 8.1 και να περάσω αυτή με την μία.

rexdimos
22-12-13, 17:10
απλα εχει αλλαξει το user name kai password χρησιμοποιει πια το account που ειναι σε μορφη χχχχχχ@WINDOWSLIVE.COM για να πει στον υπολογιστη θελει και το password απο αυτο το συγκεκριμενο mail ετσι λοιπον οταν θελω να μπω απο αλλο υπολογιστη του ασυρματου δικτυου σε αυτον τον υπολογιστη πρεπει υποχρεωτικα να δωσω τα παραπανω που ειπα αλλα μια συσκευη πχ prodigy media server δεν δεχεται τοσο μεγαλο user name μου κοβει το com και ετσι δεν μπορω να μπω απο αυτη την συσκευη στον υπολογιστη το αντιθετο φυσικα γινεται αρα δεν ειναι προβλημα δικτυου ενω μεχρι πριν που ειχα user name της μορφης πχ dimos δεν ειχα κανενα προβλημα για αυτο ειπα αν μπορει να απενεργοποιειθει η να αλλαξει με καποιο πχ ψευδωνυμο ποθ θα αντιστοιχει στο user name xxxxxx@windowslive.com

cranky
22-12-13, 17:17
Από την υπάρχουσα εγκατάσταση; Έχω το iso των 8, και τα κλειδιά, αλλά έλεγα μήπως υπάρχει τρόπος να πάρω την 8.1 και να περάσω αυτή με την μία.
Δεν νομίζω να υπάρχει iso των 8.1, Αντρέα.

paradox21
22-12-13, 17:22
Από την υπάρχουσα εγκατάσταση; Έχω το iso των 8, και τα κλειδιά, αλλά έλεγα μήπως υπάρχει τρόπος να πάρω την 8.1 και να περάσω αυτή με την μία.
Εγώ έκανα αυτό (http://www.winbeta.org/news/how-download-windows-81-iso-using-your-windows-8-retail-key)και λειτούργησε

stelios4711
22-12-13, 17:43
Από την υπάρχουσα εγκατάσταση; Έχω το iso των 8, και τα κλειδιά, αλλά έλεγα μήπως υπάρχει τρόπος να πάρω την 8.1 και να περάσω αυτή με την μία.

Εννοείται ότι θα βάλεις κατευθείαν τα 8.1 σιγά μην ακολουθήσουμε τον γελοίο τρόπο της ms που επιμένει ότι πρέπει να στήσουμε 3 λειτουργικά για να καταλήξουμε στα 8.1
Δες εδώ
(http://www.adslgr.com/forum/threads/767860-Clean-install-windows-8-1-activate?highlight=clean+install)

Δεν νομίζω να υπάρχει iso των 8.1, Αντρέα.
Φυσικά και υπάρχει (http://msdn.microsoft.com/subscriptions/downloads/hh442898#searchTerm=&ProductFamilyId=524&Languages=en&ProductFamilyIds=524&FileExtensions=.iso&PageSize=10&PageIndex=0&FileId=0) ... γεμάτα είναι τα torrents

OnAl3rt
22-12-13, 18:10
rexdimos
Ωραία, οπότε αλλάζεις στον τοπικό λογαριασμό που έχεις φτιάξει.
Ποντίκι κάτω δεξιά στη γωνία --> Ρυθμίσεις --> Αλλαγή Ρυθμίσεων Υπολογιστή --> Λογαριασμοί --> Ο Λογαρισμός σας --> Αποσύνδεση από το microsoft account και σύνδεση στον τοπικό λογαριασμό.

Υπάρχει η δυνατότητα να μην ζητάει κωδικό (http://www.pcworld.com/article/2015587/how-to-bypass-the-windows-8-password-screen.html) κατά την έναρξη των windows, αλλά δεν ξέρω αν θα συμβαίνει και για αυτό που θες.

cranky
23-12-13, 01:55
Φυσικά και υπάρχει (http://msdn.microsoft.com/subscriptions/downloads/hh442898#searchTerm=&ProductFamilyId=524&Languages=en&ProductFamilyIds=524&FileExtensions=.iso&PageSize=10&PageIndex=0&FileId=0) ... γεμάτα είναι τα torrents
Εννοείται, οτι δεν μιλάω για torrents, Στέλιο.
Μιλάω για απείραχτες, γνήσιες, (trial ; ) εκδόσεις, που θα ενεργοποιήσουμε με τα δικά μας κλειδιά.

Simpleton
23-12-13, 02:13
Με τα hash που δίνει το MSDN ελέγχεις αν αυτό που κατέβασες (από οπουδήποτε) είναι απείραχτο. Για την εγκατάσταση βάζεις το κατάλληλο κλειδί από εδώ (http://technet.microsoft.com/en-us/library/jj612867.aspx) και για την ενεργοποίηση το δικό σου κλειδί.

Αλλιώς, υπάρχει αυτός (http://winsupersite.com/windows-8/windows-81-tip-download-windows-81-iso-windows-8-product-key) ο τρόπος να αποκτήσεις .iso (δεν τον έχω δοκιμάσει).

stelios4711
23-12-13, 11:03
Εννοείται, οτι δεν μιλάω για torrents, Στέλιο.
Μιλάω για απείραχτες, γνήσιες, (trial ; ) εκδόσεις, που θα ενεργοποιήσουμε με τα δικά μας κλειδιά.

Αυτό που λες υπήρχε ποτέ σε καμιά οποιαδήποτε έκδοση των windows ;

cranky
23-12-13, 11:17
Βέβαια, στο mydigitallife (http://www.mydigitallife.info/official-windows-7-sp1-iso-from-digital-river/comment-page-1/).

stelios4711
23-12-13, 11:35
Βέβαια, στο mydigitallife (http://www.mydigitallife.info/official-windows-7-sp1-iso-from-digital-river/comment-page-1/).

Αν εννοούσες απο το mydigitallife τότε λέμε τα ίδια, εκεί μπορείς να βρεις επίσης και ISO των 8.1...
The Windows 8.1 (& related) Repository (http://forums.mydigitallife.info/threads/47732-The-Windows-8-1-%28-amp-related%29-Repository#a7i)

CENTRAL
23-12-13, 22:24
Αν εννοούσες απο το mydigitallife τότε λέμε τα ίδια, εκεί μπορείς να βρεις επίσης και ISO των 8.1...
The Windows 8.1 (& related) Repository (http://forums.mydigitallife.info/threads/47732-The-Windows-8-1-%28-amp-related%29-Repository#a7i)

Πώς γίνεται download το .iso από αυτή τη σελίδα;

OnAl3rt
23-12-13, 22:35
Αντιγράφεις το magnet link (η δεύτερη σειρά) στον torrent client που χρησιμοποιείς.

CENTRAL
24-12-13, 18:21
Αντιγράφεις το magnet link (η δεύτερη σειρά) στον torrent client που χρησιμοποιείς.

Thanx!

- - - Updated - - -


Με τα hash που δίνει το MSDN ελέγχεις αν αυτό που κατέβασες (από οπουδήποτε) είναι απείραχτο.

Πού βρίσκουμε το hash που αναφέρεται εδώ;

Simpleton
24-12-13, 22:44
Εδώ (http://msdn.microsoft.com/subscriptions/downloads/hh442898#searchTerm=&ProductFamilyId=524&Languages=en&ProductFamilyIds=524&FileExtensions=.iso&PageSize=10&PageIndex=0&FileId=0). Πατώντας στο «Details» για το image που έχεις, είναι το SHA1.

CENTRAL
25-12-13, 11:18
Εδώ (http://msdn.microsoft.com/subscriptions/downloads/hh442898#searchTerm=&ProductFamilyId=524&Languages=en&ProductFamilyIds=524&FileExtensions=.iso&PageSize=10&PageIndex=0&FileId=0). Πατώντας στο «Details» για το image που έχεις, είναι το SHA1.

Ευχαριστώ!

Καλές Γιορτές σε όλους!!!

ggvouk
25-12-13, 13:51
Τελικα κυκλοφορησε η τελικη εκδοση ή μονο η beta?

Mixahlid3
26-12-13, 14:12
Εγώ στο μόνο που μπορω να βοηθήσω είναι όταν μπαίνεις να μη σου ζητά password.Στην αναζήτηση πληκτρολόγησε netplwiz και θα ξεκλεικάρεις το κουτάκι με τον κωδικό.

jokerman
27-12-13, 10:58
Καλημέρα σας και ευχές για ένα χαρούμενο και ευτυχισμένο 2014.

Πολλοί από εσάς ίσως θα έχετε αντιμετωπίσει προβλήματα με την εγκατάσταση της αναβάθμισης των Windows Blue από το ηλεκτρονικό κατάστημα της Microsoft.

Δυστυχώς μέχρι στιγμής η Μ$ δεν κυκλοφόρησε κάποια επιδιόρθωση για τα Windows 8 η οποία θα διόρθωνε το πρόβλημα της μαύρης οθόνης στα Windows 8.1.

Βέβαια ο γίγαντας του Redmond μπορεί μεν να προτρέπει τους χρήστες να δημιουργήσουν ένα αντίγραφο των Windows Blue σε DVD και στη συνέχεια να πραγματοποιήσουν μια καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού - αλλά την ίδια στιγμή δεν τους δίνει τα links για να κατεβάσουν τα ISOs. Τόση τσιγκουνιά δεν τη χωράει ο ανθρώπινος νους!

see saw
28-12-13, 22:06
Καλησπερα παιδια, ευχομαι ο καινουριος χρονος να φερει υγεια, χαρα και αγαπη σε ολο τον κοσμο!

Εχω τα windows 8.1 enterprise 64 bit και θελω να σας ρωτησω αν υπαρχη καποιος τροπος να μπορω να κλειδωνω καποιους φακελους μου
(π,χ αρχεια, μουσικη, εικονες κτλ) ωστε να μπορω να τους ανοιγω εγω ο ιδιος με καποιον κωδικο ας πουμε!

Αν τυχον υπαρχη καποιο προγραμμα για αυτο, μπορει καποιος να μου στειλει καποιο Link να το κατεβασω;
Και αν ειναι ευκολο θα ηθελα να μου δωσετε καποιες οδηγιες χρησης!
Ευχαριστω!

sweet dreams
28-12-13, 22:14
Καλησπερα παιδια, ευχομαι ο καινουριος χρονος να φερει υγεια, χαρα και αγαπη σε ολο τον κοσμο!

Εχω τα windows 8.1 enterprise 64 bit και θελω να σας ρωτησω αν υπαρχη καποιος τροπος να μπορω να κλειδωνω καποιους φακελους μου
(π,χ αρχεια, μουσικη, εικονες κτλ) ωστε να μπορω να τους ανοιγω εγω ο ιδιος με καποιον κωδικο ας πουμε!

Αν τυχον υπαρχη καποιο προγραμμα για αυτο, μπορει καποιος να μου στειλει καποιο Link να το κατεβασω;
Και αν ειναι ευκολο θα ηθελα να μου δωσετε καποιες οδηγιες χρησης!
Ευχαριστω!

Xρόνια πολλά

Αυτό (http://www.truecrypt.org/). Πολύ καλό.
Σου δημιουργεί ένα κρυπτογραφημένο partition όσο μέγεθος θέλεις εσύ. Κλειδώνει μόνο του όταν κλείνεις τον υπολογιστή.
Αν κολλήσεις στην εγκατάσταση τα λέμε πάλι.

see saw
28-12-13, 22:45
Το εγκατεστησα, το ανοιξα αλλα δεν καταλαβαινω τι πρεπει να κανω!
Μπορεις να βοηθησης λιγο;
Τι μπορω να κανω ακριβως με αυτο το προγραμμα, δεν ξερω πως να διαλεξω φακελο για να τον κλειδωσω!
Απο εκει που το κατεβασα δεν εγραφε για windows 8 αλλα απο 7 και κατω νομιζω, πειραζη αυτο, μηπως ειναι παλια εκδοση;

sweet dreams
28-12-13, 23:19
Το εγκατεστησα, το ανοιξα αλλα δεν καταλαβαινω τι πρεπει να κανω!
Μπορεις να βοηθησης λιγο;
Τι μπορω να κανω ακριβως με αυτο το προγραμμα, δεν ξερω πως να διαλεξω φακελο για να τον κλειδωσω!
Απο εκει που το κατεβασα δεν εγραφε για windows 8 αλλα απο 7 και κατω νομιζω, πειραζη αυτο, μηπως ειναι παλια εκδοση;

Δουλεύει και στα 8.
Το ανοίγεις > settings > Language > download Language pack > κατεβάζεις το πακέτο > το αποσυμπιέζεις > και το αντιγράφεις μέσα στο φάκελο του προγράμματος. Επανεκκινείς το πρόγραμμα > settings > Language > επιλέγεις ελληνικά.
Δημιουργία τόμου > επόμενο > επόμενο > επιλέγουμε που θα εγκαταστήσουμε τον τόμο > επόμενο > βάζουμε πόσο μέγεθος θέλουμε > επόμενο > βάζουμε κωδικό > επόμενο > επιλέγουμε: Large Files > Nαι > επόμενο > ακολουθούμε τις οδηγίες για το ποντίκι > Διαμόρφωση > και περιμένουμε να διαμορφωθεί ο τόμος.

biggeo65
28-12-13, 23:42
Το εγκατεστησα, το ανοιξα αλλα δεν καταλαβαινω τι πρεπει να κανω!
Μπορεις να βοηθησης λιγο;
Τι μπορω να κανω ακριβως με αυτο το προγραμμα, δεν ξερω πως να διαλεξω φακελο για να τον κλειδωσω!
Απο εκει που το κατεβασα δεν εγραφε για windows 8 αλλα απο 7 και κατω νομιζω, πειραζη αυτο, μηπως ειναι παλια εκδοση;

Aν θέλεις κάτι εύκολο και να κλειδώνει με δεξι κλικ δες το ΑxCrypt. (http://www.axantum.com/axcrypt/Downloads.html)
Eίναι δωρεάν και κλειδώνει από φακέλους μέχρι ολόκληρους δίσκους.

Δεξι κλικ στο αρχείο η φάκελο, επιλέγεις Encrypt και δίνεις κωδικό.
Δεξι κλικ ξανα κι επιλέγεις decrypt αν θέλεις να τον ανοίξεις.

Κάθε φορά που κλειδώνεις ένα αρχείο να δυμάσαι να κάνει δεξι κλικ πάνω του,
καινα επιλέγεις Clear Passphrase memory, ώστε να μην αποθηκεύεται ο κωδικός.

Και ΠΡΟΣΟΧΗ, αν ξεχάσεις τον κωδικό, δεν υπάρχει τρόπος να ανακτήσεις τα αρχεία.
Αυτό ισχύει ότι και να χρησημοποιήσεις.

see saw
29-12-13, 11:55
Oκ σας ευχαριστω πολυ παιδια! Το TrueCrypt το εκανα ελληνικα.
Το ΑxCrypt δεν το ειδα. Θα τα ψαξω και τα δυο και θα αποφασισω. (αυριο ομως...τωρα πρεπει να φυγω.)
Αν και φοβαμαι να μην κανω καμια ζημια, ομως ειναι κατι που μου χρειαζεται πολυ! :)

- - - Updated - - -

@sweet dreams βρηκα ποιο ευκολο το AxCrypt ευχαριστω παντος. Ηθελα καιρο κατι τετοιο αλλα νομιζα δεν μπορουσε να γινει.
Παιδια εδωσα και ενα email στην εγκατασταση. Μηπως δεν χρειαζοταν;

Eχω και μια απορια:
Αν κατι γινει με το προγραμμα AxCrypr και χαλασει, σπασει για παραδειγμα, μια στο εκατομμυριο κατι γινει και δεν μου ανοιγη ας πουμε, υπαρχει περιπτωση να μεινουν κλειδωμενα τα αρχεια μου και να μην μπορω μετα να τα ανοιξω, η μολις απεγκαταστησω το AxCrypr θα επανελθουν τα αρχεια μου στο κανονικο;

dimitri_ns
29-12-13, 12:08
Eχω και μια απορια:
Αν κατι γινει με το προγραμμα AxCrypr και χαλασει, σπασει για παραδειγμα, μια στο εκατομμυριο κατι γινει και δεν μου ανοιγη ας πουμε, υπαρχει περιπτωση να μεινουν κλειδωμενα τα αρχεια μου και να μην μπορω μετα να τα ανοιξω, η μολις απεγκαταστησω το AxCrypr θα επανελθουν τα αρχεια μου στο κανονικο;

Δεν θα επανέλθουν.
Αν ξεχάσεις password ή παρουσιαστεί πρόβλημα, την έκατσες

Πιθανότατα θα έχεις προβληματάκια με media players, δηλαδή πρώτα θα πρέπει να ξεκλειδώνεις τα αρχεία και μετά να παίζουνε στους players
Οτι και να σου πούμε, ΔΟΚΙΜΑΣΕ. Φτιάξε ένα άχρηστο folder, βάλε κάτι μέσα, encrypt, ξήλωσε τον AxCrypt. Τα βλέπεις τα αρχεία μέσα στο folder?

H λύση είναι μία όταν πρόκειται για data που σε ενδιαφέρει.

Backup, Backup, Backup, Backup, Backup, Backup, Backup
σε εξωτερικό δίσκο και τον κρατάς εκτός δικτύου

@ ADSLgr.com All rights reserved.