PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά Ups να πάρω για τις παρακάτω συσκευές;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13

Re-Ti-Re
30-04-06, 00:33
@ homer_k
Για το interface δεν ξέρω.
Αυτό που ξέρω είναι ότι κάνει τα πάντα μέχρι που σε ειδοποιεί για οποιοδήποτε περιστατικό με email, sms ή ακόμα και pager.
Παρακολουθεί όλα τα PC & UPS στο δίκτυο σου και πράττει ανάλογα.

Το πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει είναι ότι το service δεν συνεργάζεται εύκολα με το firewall. Και πιστεύω ότι αυτός είναι ο λόγος που δεν σου ανοίγει.

aiolos.01
30-04-06, 13:56
Μπα, δεν είναι αυτό. Όπως είπα δοκίμασα τα πάντα. Έκλεισα και το firewall και το antivirus (γιατι διάβασα για κάτι conficts με norton) αλλα πάλι δεν έτρεχε. Μέγα μυστήριο.
Διάβασα τα διάφορα που κάνει στο manual. Χρήσιμα βέβαια για κάποιους αλλά εγω τι να τα κάνω σε home-pc; Τελικά καλύτερα με το ups-control, δεν τρώει και resources.

Re-Ti-Re
30-04-06, 14:03
(γιατι διάβασα για κάτι conficts με norton)

Είπες την μαγική λέξη δεν πιστεύω να έχεις το παρακάτω:
Norton Anti-Virus 2005 Internet Worm Protection & firewalls (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=16315)

homer_k
30-04-06, 15:07
Μια ερώτηση ακόμα: είναι δυνατόν το Winpower να μου βγάζει συνέχεια 25 C στη θερμοκρασία; Δεν έχει αλλάξει καθόλου άσχετα με την θερμοκρασία δωματίου. Είναι καρφωμένο εκεί! Είναι σωστή η μέτρηση; (Να θυμίσω οτι έχω το Mustek PowerMust 800)

Ευχαριστώ.

Re-Ti-Re
30-04-06, 15:09
@ homer_k
Την ίδια απορία έχω και εγώ με Mustek 1000 VA συνέχεια 25 C γράφει.

mrsaccess
30-04-06, 15:22
Στο δικό μου PowerMust 800 η θερμοκρασία άλλαζε αλλά ελάχιστα και μόνο με την εποχή.
Αν θυμάμαι καλά χειμώνα ήταν στους 32°C, άνοιξη/φθινόπωρο στους 34°C και καλοκαίρι στους 36°C. :what:

aiolos.01
30-04-06, 21:12
Είπες την μαγική λέξη δεν πιστεύω να έχεις το παρακάτω:
Norton Anti-Virus 2005 Internet Worm Protection & firewalls (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=16315)

Όχι, avast είχα τότε στο δεύτερο pc. Τώρα έχω kaspersky. Και kerio firewall.

Αυτό με τη θερμοκρασία ήταν και δική μου απορία. Το ups control δείχνει σταθερά 25 και δεν αλλάζει με τίποτα. Μάλλον δεν έχει sensor και απλά λέει μια default τιμή. Μου θυμίζει το netmonitor της nokia που έλεγε σταθερά θερμοκρασία μπαταρίας 25 ακόμα και όταν το έβαλα στο ψυγείο. :lol:

homer_k
01-05-06, 22:36
Όχι, avast είχα τότε στο δεύτερο pc. Τώρα έχω kaspersky. Και kerio firewall.

Αυτό με τη θερμοκρασία ήταν και δική μου απορία. Το ups control δείχνει σταθερά 25 και δεν αλλάζει με τίποτα. Μάλλον δεν έχει sensor και απλά λέει μια default τιμή. Μου θυμίζει το netmonitor της nokia που έλεγε σταθερά θερμοκρασία μπαταρίας 25 ακόμα και όταν το έβαλα στο ψυγείο. :lol:

Μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει. Αλλιώς δεν εξηγείται να έχει ίδια θερμοκρασία μεσημέρι με μπαλκονόπορτα κλειστή και ίδια θερμοκρασία το βράδυ με μπαλκονόπορτα ανοιχτή και ψύχος στο δωμάτιο!

homer_k
14-05-06, 21:31
Παρατήρησα οτι όταν το Mustek PowerMust 800 μπαίνει σε AVR Mode το output είναι στα 207V. Είναι καλό αυτό; Στα 220 κοντά δεν θα έπρεπε να είναι;

mrsaccess
14-05-06, 21:37
Δεν υπάρχει πρόβλημα και με τα 207V (κανονικά στα 230V πρέπει να είναι).
Πάντως μην εμπιστεύεσαι τόσο τη μέτρηση του ups αν αυτή μας λες! ;)

homer_k
14-05-06, 23:20
Ναι η τιμή που λέω είναι αυτή που βλέπω στο Winpower. Άρα να μη φοβάμαι οτι κάτι έχει το ups...

alefgr
15-05-06, 20:12
Είμαι αρκετά επιφυλακτικός για το κατά το πόσο πράγματι τα line interactive UPS, διορθώνουν την τάση εξόδου. Σε εμένα ένα MGE Nova 1100, μου λέει ότι η τάση εξόδου είναι στα 230V, αλλά με το πολύμετρο μετράω στην είσοδο και στην έξοδο η τάση να είναι στα 209V!

Μην πολυπιστεύεται τις μετρήσεις των προγραμμάτων των UPS...

dfinikis
15-05-06, 22:14
Αγόρασα και εγώ από το e-shop το Mustek PowerMust 800, το περιμένω μάλλον αύριο...!!!

Θα πέσει πάνω Sony Multiscan G220 17'', τροφοδοτικό 400W, AMD 1600+, 512 DDR, 80+40GB HDs, DVD+DVDR, Dlink G604T.

Νομίζω ότι θα είμαι καλά και θα έχω περιθώριο και για το μέλλον ...

//dfinikis

:up:

gallahant
16-05-06, 13:02
Mια χαρουλα θα εισαι, εχεις σιγουρα περιθωριο, με γεια:oneup:

dfinikis
20-05-06, 17:31
Παρέλαβα επιτέλους το Mustek PowerMust 800, έβαλα το Winpower και με σύνδεση usb πήρα τις παρακάτω μετρήσεις.

Ξέρετε αν το πρόγραμμα έχει την δυνατότητα startup του υπολογιστή μετά από παρατεταμένη διακοπή ρεύματος ???

'Εχω συνδέει μόνο το usb κάλώδιο, τι λέτε νααφήσω μόνο αυτό ή να συνδέσω το σειράκό (έχει περισσότερες επιλογές?) ?

//dfinikis

balema
14-06-06, 19:25
Γιατί δε πάει άλλο με τα καψίματα αποφάσισα να πάρω UPS,και νομίζω ότι θα πάρω το smart UPS 1500 της APC.Ξέρω αναρωτιέστε τι τι θέλω τόση ισχύ.Αποφάσισα ότι θέλω μεγάλη ισχύ και ας μην την έχω ανάγκη.
Βασικά θα ήθελα να μάθω αν σε αυτά τα λεφτά μέχρι 700 ευρώ υπάρχει κάτι καλύτερο(ακόμα και από την ίδια εταιρεία) και αν έχει βγει ο διάδοχος του από την APC γιατί το βλέπω πολύ καιρό να τριγυρνάει;

axeman
15-06-06, 01:49
Πήρα το NOVA AVR 1100 πριν 4-5 μέρες και δυστυχώς κάνει θόρυβο....αλλά καλά να παθω...δεν διάβασα για το mustek και νόμιζα ότι όλα τα ups έχουν ανεμιστήρες...

Ευτυχώς που το έχω στο γραφείο και δεν κοιμαμαι στο δωμάτιο...

Σκέφτομαι να ξηκώσω τον ανεμιστήρα και να του βάλω άλλο αθόρυβο, αλλά με προβληματιζει αν πρεπει να το ανοιξω.

Κατα τα άλλα δείχνει αρκετά καλό για την τιμή του :)

blond
15-06-06, 09:12
Τα APC κσι τα MGE μέχρι 3000VA line interactive φτιάχνοντε στo Tαιβάν στην CENTRALION δεν έχει νόημα να ξοδευτείς τόσο πολύ για να πάρεις ένα επώνυμο ups εφόσον μπορείς να βρείς ποιοτικά αντίστοιχο με πολύ χαμηλότερο κόστος.

ρίξε μια ματιά στα παρακάτω,είμαι product manager στα ups και τα διαχειρίζομαι αρκετό καιρό.

Line interactiveμοντέλο NRG GUARD
Θύρα USB, Boost and Back AVR, Έλεγχος μέσω μικροεπεξεργαστή, Green mode για οικονομία στην λειτουργία, aυτόματη επιλογή συχνότητας, λειτουργία Cold Start, προστασία από αιχμές τάσης, υπερφορτώσεις και βραχυκυκλώματα, τεχνολογία ΑΒΜ για αύξηση του χρόνου ζωής των συσσωρευτών, προστασία της τηλεφωνικής γραμμής, fax, modem, αυτόματη φόρτιση με το κλείσιμο του UPS και επανεκκίνηση με την επαναφορά της τάσης, έξοδος θηλυκή σούκο, δωρεάν λογισμικό για αυτόματο κλείσιμο και επανεκκίνηση, επέκταση χρόνου αυτονομίας (μοντέλο 3000VA),
600VA-39euro
1000VA-82euro
2000VA-200euro
On lineμοντέλο NRG PRO
Kαθαρό ημίτονο στην έξοδο και διαθέτουν πλήρη έλεγχο με μικροεπεξεργαστή.Θύρα RS-232 & USB, Cold Start, LCD display πολλαπλών ενδείξεων, Manual bypass, Power factor correction, Σήμανση για αλλαγή συσσωρευτών, Hot swappable, Ιστορικό με τις πτώσεις τάσης, Emergency power off function, ΕΜΙ/RFI noise filter, σήμανση για τον υπολειπόμενο χρόνο συσσωρευτών,προστασία από αιχμές τάσης, υπερφορτώσεις και βραχυκυκλώματα, τεχνολογία ΑΒΜ για αύξηση του χρόνου ζωής των συσσωρευτών, έξοδος θηλυκή σούκο, προστασία της τηλεφωνικής γραμμής, fax, modem, μεγάλο εύρος τάσης εισόδου, αυτόματη φόρτιση με το κλείσιμο του UPS και επανεκκίνηση με την επαναφορά της τάσης, δωρεάν λογισμικό για αυτόματο κλείσιμο και επανεκκίνηση, επέκταση χρόνου αυτονομίας,

1000VA --->340euro 2000VA--->680euro 3000VA----->890euro

antreas9
15-06-06, 11:17
μπορει καποιος να με βοηθησει?

εστω ενας υπολογιστης διπλοπυρηνος,με 256 καρτα γραφικων,και 3 σκληρους. τι τροφοδοτικο χρειαζομαι?

και ακομα: το παραπανω τροφοδοτικο (που θα μου ...συστησετε), συν μια tft 17αρα,ρουτερ,ηχειακια της πλακας,κ μια tv,21 ιντσες, κανουν σε 480 watt UPS?

την τηλεοραση,κ τα ηχεια βεβαια, μπορω να τα εχω κ εκτος ups....

blond
15-06-06, 11:43
μπορει καποιος να με βοηθησει?

εστω ενας υπολογιστης διπλοπυρηνος,με 256 καρτα γραφικων,και 3 σκληρους. τι τροφοδοτικο χρειαζομαι?

και ακομα: το παραπανω τροφοδοτικο (που θα μου ...συστησετε), συν μια tft 17αρα,ρουτερ,ηχειακια της πλακας,κ μια tv,21 ιντσες, κανουν σε 480 watt UPS?

την τηλεοραση,κ τα ηχεια βεβαια, μπορω να τα εχω κ εκτος ups....

αν δεν κάνω λάθος ,φαντάζομαι οτι το τροφοδοτικό θα πρέπει να είναι γύρω στα 400watt
τώρα στην χειρότερη να βάλουμε και άλλα 150watt για τα υπόλοιπα,οπότε πάμε γύρω στα 550watt
τα ups τα μετράμε συνήθως σε VA,oπότε η αντιστοιχία watt-va
είναι για 600watt περίπου 1000VA.

Xαρακτηριστικά accupower 1000VA

Εύρος λειτουργίας 162-290VAC
Τάση 220
Ρύθμιση τάσης +/- 10%
Συχνότητα 50Hz ή 60Hz
Ρύθμιση συχνότητας +/-1 Hz
Κυματομορφή εξόδου Τροποποιημένη ημιτονοειδής
Συσσωρευτές
Aριθμός και τύπος 2 x 12V-7Ah
Χρόνος Αυτονομίας 23 λεπτά

Περιβάλλον λειτουργίας 0- 40οC σε πλήρες φορτίο, 0-90 % σχετική υγρασία.
Στάθμη θορύβου Λιγότερο των 45dB
Interface RS-232
Διαστάσεις και Βάρος
Διαστάσεις MxΠxΥ (χιλ.) 368.3 x 140.2 x 180.4
Βάρος (κιλά) 13.8kgs

Xαρακτηριστικά NRG GUARD 1000VA
Θύρα USB, Boost and Back AVR, Έλεγχος μέσω μικροεπεξεργαστή, Green mode για οικονομία στην λειτουργία, aυτόματη επιλογή συχνότητας, λειτουργία Cold Start, προστασία από αιχμές τάσης, υπερφορτώσεις και βραχυκυκλώματα, τεχνολογία ΑΒΜ για αύξηση του χρόνου ζωής των συσσωρευτών, προστασία της τηλεφωνικής γραμμής, fax, modem, αυτόματη φόρτιση με το κλείσιμο του UPS και επανεκκίνηση με την επαναφορά της τάσης, έξοδος θηλυκή σούκο, δωρεάν λογισμικό για αυτόματο κλείσιμο και επανεκκίνηση


ps τα έχω δουλέψει και τα 2,είναι εξίσου καλά,
1 % δείκτης βλαβών.
Πάντα να παίρνεις ups με μεγαλύτερη ισχύ απο ότι χρειάζεσαι ,στην δίνει σε αυτονομία.
συγχώρεσε με αν υπολόγεισα κάτι λάθος όσον αφορά το τροφοδοτικό.

antreas9
15-06-06, 12:01
σκεφτομουν για τροφοδοτικο 420 watt, plus tft, φτανω στο οριο του ups.
δουλευοντας (ΕΣΤΩ) ολα στο φουλ, υπαρχει περιπτωση να καει το ups στα 480 watt?

ΥΓ: ευχαριστω ΠΟΛΥ για την αμεση απαντηση κ για την αναλυση,απλα ελεγα να παω στο συγκεκριμενο της μασταγκ,γιατι ειναι φτηνο...

blond
15-06-06, 12:16
σκεφτομουν για τροφοδοτικο 420 watt, plus tft, φτανω στο οριο του ups.
δουλευοντας (ΕΣΤΩ) ολα στο φουλ, υπαρχει περιπτωση να καει το ups στα 480 watt?

ΥΓ: ευχαριστω ΠΟΛΥ για την αμεση απαντηση κ για την αναλυση,απλα ελεγα να παω στο συγκεκριμενο της μασταγκ,γιατι ειναι φτηνο...

αν χρειάζεσαι 480 watt θα πάρεις ups για 600watt, δεν παίζει να καεί αλλά πρέπει να μην υπερφορτώνεται.
αυτά που σου πρότεινα είναι αρκετά φτηνά.
NRG GUARD 1000VA ->82 euro
ACCUPOWER 1000VA -> 75 euro

τώρα αν θές κάτι ακόμα πιο φτηνό πήγαινε για kebo,αλλά δεν θα στο συνιστούσα..

antreas9
15-06-06, 12:17
ACCUPOWER 1000VA -> 75 euro

!!!!!δεν το περιμενα καν,και δεν εψαξα ποσο κοστιζει!!!! αν ειναι ετσι,τοτε ναι,θα σε ακουσω 1000%!~!!!!

antreas9
15-06-06, 12:24
ευχαριστω πολυ,περιμενω το μηνυμα σου...

αυτο που μου προτεινες,ειναι line interactive,ή online?
απο θορυβο?

blond
15-06-06, 12:26
line interactive,τα on line είναι αρκετά ακριβά και στην τελική δεν νομίζω να χρειάζεσαι.

balema
16-06-06, 13:14
Έχω μπερδευτεί το Smart UPS 1500 της APC βγαίνει σε πολλές εκδόσεις;

blond
16-06-06, 13:30
Έχω μπερδευτεί το Smart UPS 1500 της APC βγαίνει σε πολλές εκδόσεις;

υπάρχουν πολλά models σε ΑPC ,ανάλογα τι θες,tower ,rack .
στα παραπάνω text μου ,απλα πρότεινα άλλων εταιρειών ups(τα οποία δουλεύω καιρο και θεωρώ αξιόπιστα) σε line interactive έως 3000VA κατασκευάζοντε στο ίδιο εργοστάσιο με APC και MGE.Mην σας ξεγελάει το γεγονός οτι είναι Αμερικάνικο και αντίστοιχα Γαλλικό ,
μόνο πολλών KVA και on line κατασκευάζοντε στην χώρα προελεύσεως τους,όλα τα υπόλοιπα centralion/Ταιβάν.

Αποψη μου δεν χρειάζεται να πάρεις APC και να πληρώσεις μόνο brand

balema
16-06-06, 14:00
υπάρχουν πολλά models σε ΑPC ,ανάλογα τι θες,tower ,rack .
στα παραπάνω text μου ,απλα πρότεινα άλλων εταιρειών ups(τα οποία δουλεύω καιρο και θεωρώ αξιόπιστα) σε line interactive έως 3000VA κατασκευάζοντε στο ίδιο εργοστάσιο με APC και MGE.Mην σας ξεγελάει το γεγονός οτι είναι Αμερικάνικο και αντίστοιχα Γαλλικό ,
μόνο πολλών KVA και on line κατασκευάζοντε στην χώρα προελεύσεως τους,όλα τα υπόλοιπα centralion/Ταιβάν.

Αποψη μου δεν χρειάζεται να πάρεις APC και να πληρώσεις μόνο brand

Ευχαριστώ για την απάντηση,tower θέλω και έχω κατασταλάξει για APC.Μήπως γνωρίζετε αν τελικά υπάρχουν διάφορες εκδόσεις.Εννοώ να περιλμβάνει κάποια έκδοση παραπάνω πράγματα.

chatasos
16-06-06, 15:50
υπάρχουν πολλά models σε ΑPC ,ανάλογα τι θες,tower ,rack .
στα παραπάνω text μου ,απλα πρότεινα άλλων εταιρειών ups(τα οποία δουλεύω καιρο και θεωρώ αξιόπιστα) σε line interactive έως 3000VA κατασκευάζοντε στο ίδιο εργοστάσιο με APC και MGE.Mην σας ξεγελάει το γεγονός οτι είναι Αμερικάνικο και αντίστοιχα Γαλλικό ,
μόνο πολλών KVA και on line κατασκευάζοντε στην χώρα προελεύσεως τους,όλα τα υπόλοιπα centralion/Ταιβάν.

Αποψη μου δεν χρειάζεται να πάρεις APC και να πληρώσεις μόνο brand
Δηλαδή τα συγκεκριμένα έχουν τα ίδια υλικά?
Αν ανοίξω ένα APC και ένα MGE θα δω ακριβώς τα ίδια μέσα?

wintech2003
16-06-06, 16:02
Εγώ πάντως τον εξοπλισμό μου δεν τον βάζω σε Line Interactive UPS... :nono:

Προτιμώ ενα καλό On line (1 € / VA :whistle: ) για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

balema
16-06-06, 16:14
Ναι wintech2003 θα συμφωνούσα μαζί σου αλλά αφού αποφάσισα να πάω για APC,ένα on-line 1500 της APC είμαι σίγουρος ότι θα είναι πανάκριβο σε σχέση με τα 560 που θα δώσω τώρα.Και κάτι άλλο για home χρήση που το θέλω εγώ τι δε θα κάνει το smart ups που κάνει ένα on-line;Ρωτάω γιατί δε γνωρίζω.

Υ.Σ.Μπας και ξέρεις αν υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις για το smart ups 1500;Μη με κράξετε ρε παιδιά που το ρωτάω συνέχεια απλά θα ήθελα να ξέρω.Thx

axeman
16-06-06, 16:30
Εγώ πάντως τον εξοπλισμό μου δεν τον βάζω σε Line Interactive UPS... :nono:

Προτιμώ ενα καλό On line (1 € / VA :whistle: ) για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Δηλαδή τι ζημιά μπορεί να πάθει με ένα line interactive ? Δεν έχουν καθόλου ανοχές τα σημερινά μηχανάκια ?

chatasos
16-06-06, 17:29
Μήπως εννοεί άλλου είδους εξοπλισμό? :hmm:

wintech2003
16-06-06, 17:57
Ενα line interactive UPS "παιζει" (ενεργοποιείται) οταν το ρευμα που περναει απο μέσα του περάσει κάποιο ± οριο που έχει οριστεί στο κύκλωμα του UPS (συνήθως απο 180V - 240V).

Αυτό σημαινει οτι όσο το ρευμα παιζει μέσα σε αυτά τα όρια, το Line Interactive UPS απλά κάνει bypass το ρευμα και το δίνει στον εξοπλισμό σου όπως το δίνει η ΔΕΗ.

Αντίθετα το Online UPS παιρνει το ρευμα απο την ΔΕΗ και (για να το πώ απλά) το χρησιμοποιεί μόνο για να φορτίζει τις μπαταρίες του, και οχι για να τροφοδοτεί τον εξοπλισμό σου.
Ουσιαστικά το Online UPS το παραμετροποιείς να σου δίνει ενα συγκεκριμένο ρευμα σε τάση (Volt) και σε συχνότητα (Hz), και το δίνει πάντα ότι και να γίνει.
Ουσιαστικά λειτουργει διαρκώς για να σου δίνει ακριβώς αυτό που το εχεις παραμετροποιήσει να δίνει.

Αν λοιπον (κατα την γνώμη μου πάντα):

Κόστος Εξοπλισμού > 10 x Κόστος UPS

τότε πάμε σε Online UPS.

Φυσικά για ενα PC των 1000-2000€ δεν βάζεις 1500αρι Online UPS... :p

alefgr
16-06-06, 19:12
Κάτι ακόμα όμως που πρέπει να λάβουμε υπ' όψη μας, είναι πως στο online UPS έχουμε αυξημένη κατανάλωση, γιατί υπάρχει ένας πρώτος μετατροπέας από 230V σε 24V/36V/48V και μετά από τις μπαταρίες υπάρχει ένας δεύτερος όπου μετατρέπει την τάση από χαμηλή σε υψηλή 230V. Στις καλύτερες περιπτώσεις η απόδοση του κάθε μετατροπέα είναι από 60-80%. Και αυτή η απώλεια υπάρχει κάθε στιγμή, είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει τάση δικτύου. Νομίζω πως για οικιακή χρήση, δεν είναι απλώς πολυτέλεια αλλά και σημαντική σπατάλη ενέργειας.

wintech2003
16-06-06, 19:19
Η αλήθεια ειναι οτι αυτό δεν το γνώριζα και ο λογαριασμός της ΔΕΗ δεν μου δινει αυτη την εντύπωση.

Αυτή τη στιγμή έχω ενα Online UPS 6KVA το οποίο έχει πάνω του εξοπλισμό που καταναλώνει περίπου 600-700VA.

Δεν υπάρχει τίποτα άλλο συνδεδεμένο στην παροχή του ρευματος και ο τετραμηνιαίος λογαριασμός της ΔΕΗ κυμαινεται από 200-250€ (μιλάμε πάντα για 24/7 λειτουργία του παραπάνω εξοπλισμου).

Βέβαια τώρα μπήκαν και τα αιρκοντίσια ( :p ) -φυσικά οχι πάνω στο UPS- και ο λογαριασμός ΔΕΗ δεν έχει έρθει ακόμα... :lol:


EDIT: Οντως έχεις δίκιο :oneup:

tiger1234
10-07-06, 14:13
ξερει κανεις ποιο ειναι πιο αξιοπιστο και ποιοτικο μεταξυ των"
1) upselect
2) nrgaurd
3) accupower
4) mustek
line interactive 2000VA
η καποιο αλλο μεχρι 350 ευρω ?

yiapap
10-07-06, 14:16
Επειδή με ενδιαφέρει ένα ακριβώς ίδιο UPS να προσθέσω μια ερώτηση:

Υπάρχει τρόπος να ελέγξω ΔΥΟ υπολογιστές από ένα UPS; Για την ακρίβεια έναν με Windows XP και ένα με Gentoo Linux;
Είτε hybernation (Win) είτε shutdown;
Αν το UPS έχει και σειριακή και USB μπορώ να χρησιμοποιήσω και τις 2 (τη USB για τα Win & τη σειριακή για το Gentoo)?

Sorry για το μικρό hijack :oops:

hedgehog
10-07-06, 14:25
Υπάρχει τρόπος να ελέγξω ΔΥΟ υπολογιστές από ένα UPS; Για την ακρίβεια έναν με Windows XP και ένα με Gentoo Linux;
Είτε hybernation (Win) είτε shutdown;
Ένας ψιλο-sycho τρόπος που μου έρχεται στο μυαλό είναι να συνδέσεις το UPS με το ένα PC και να ορίσεις στο software αυτού, πριν κλείσει τον υπολογιστή, να στείλει την shutdown με telnet/SSH/κάτι στον άλλον ;)

euri
10-07-06, 14:29
Υπάρχει τρόπος να ελέγξω ΔΥΟ υπολογιστές από ένα UPS; Για την ακρίβεια έναν με Windows XP και ένα με Gentoo Linux;
Είτε hybernation (Win) είτε shutdown;
Αν το UPS έχει και σειριακή και USB μπορώ να χρησιμοποιήσω και τις 2 (τη USB για τα Win & τη σειριακή για το Gentoo)?

Υπάρχουν εφαρμογές UPS οι οποίες εγκαθιστούν agents σε μηχανήματα που θέλεις να ελέγχεις και διαχειρίζονται τους υπολογιστές μέσω δικτύου. Μόλις η κεντρική εφαρμογή ανιχνεύσει λόγο πχ για shutdown, τότε στέλνει σήμα στους απομακρυσμένουν agents να κλείσουν το PC στο οποίο τρέχουν.

Δες για παράδειγμα το WinPower (http://www.ups-software-download.com/winpower.htm).

yiapap
10-07-06, 14:33
Aν τώρα προτείνετε και τη μάρκα σε μένα και στον tiger1234... :-k

euri
10-07-06, 14:50
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε UPS, πόσο μάλλον σε αυτά που παραθέτει ο τίγρης στο πρώτο μήνυμα. Πάντως μέχρι τώρα είχα δύο Mustek (ένα 800άρι και ένα 1000άρι) και γενικώς είμαι ευχαριστημένος. Το μοναδικό μειονέκτημα που βρήκα ήταν ότι στο 1000άρι λειτουργούσε συνεχώς το φουρφούρι του και έκανε φασαρία.

tiger1234
10-07-06, 15:16
για το mustek και εγω εχω ακουσει οτι κανει αρκετο θορυβο δυστυχως οι "καλες μαρκες" apc ,mge κλπ ειναι πολυ ακριβες.

euri
10-07-06, 16:37
για το mustek και εγω εχω ακουσει οτι κανει αρκετο θορυβο

Όχι όλα. Το 800άρι που είχα δεν έκανε θόρυβο, επειδή δεν είχε ανεμιστήρα. Το 1000άρι κάνει θόρυβο, επειδή ο ανεμιστήρας του λειτουργεί συνεχώς και όχι όταν δίνει ρεύμα από τις μπαταρίες.

Sklopa
14-07-06, 22:58
Καλησπέρα.
Είδα κάτι νέα UPS της Socomec που έχει φέρει το e-shop.
Συγκεκριμένα αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701601
Γνωρίζει κανείς τίποτα σχετικά;
Ευχαριστώ.

sdikr
16-07-06, 05:00
Επειδή με ενδιαφέρει ένα ακριβώς ίδιο UPS να προσθέσω μια ερώτηση:

Υπάρχει τρόπος να ελέγξω ΔΥΟ υπολογιστές από ένα UPS; Για την ακρίβεια έναν με Windows XP και ένα με Gentoo Linux;
Είτε hybernation (Win) είτε shutdown;
Αν το UPS έχει και σειριακή και USB μπορώ να χρησιμοποιήσω και τις 2 (τη USB για τα Win & τη σειριακή για το Gentoo)?

Sorry για το μικρό hijack :oops:

Για καταστάσεις Linux δεν γνωρίζω

αλλά για καταστάσεις windows domain με 2-3 server, έχεις επιλογή να δώσεις στο προγραμμα εντολή να στείλει το shutdown ταδε server ή ακόμα και όλο το domain

το πρόγραμμα νομίζω οτι λεγεται winpower κάτι

αλλα σε γενικές γραμμες προγράμματα που έχουν δυνατότητα επιλογης πχ σε περιπτώση power failure execute x command είσαι μια χαρα

nnn
16-07-06, 21:42
Υπάρχει Winpower και για Linux (http://www.ups-software-download.com/winpower/linux.htm)
;)

Sklopa
19-07-06, 15:28
Ψάχνοντας για UPS κατέληξα στο APC Backup RS 800.
Είναι κάποιος που το έχει πάρει και μπορεί να μοιραστεί τις εντυπώσεις του.
Επίσης με προβληματίζει έντονα το εξής:
από που να το αγοράσω, ας πούμε από το Πλαίσιο μήπως....:hmm:
Τέλος πάντων σας ευχαριστώ.:oneup:

JAs0nX
19-07-06, 22:06
Παιδια ψαχνοντας για μια καλη πριζα επεσαν στο ματι μου φτηνα ups.
και λεω γιατι δεν δινω μερικα λεφτα παραπανω να παρω κατι που θα μου μεινει.
Το θεμα ειναι θα μου μεινει?
το πιο λογικο ειναι σε λιγα χρονακια το πισι να θελει 600watt.
τα Ups που βλεπω στις τιμες που με ενδιαφερουν ειναι μεχρι 360W ενεργο.

εχω σταμπάρει αυτό
πλαισιο (http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=836&Nav_Section_Id=11&Catalog_Id=1&Product_Id=316830&Merchant_Id=1&sts_cid=3)
και μερικα απο το e shop αλλα χαωνομαι!!

Τι μου προτεινετε? Βασικα δεν ενδιαφερομαι τοσο να μην κοβεται ο υπολογιστης σε περιπτωση διακοπης αλλα πιο πολυ να παιρνει καλη ποιοτητα ρευματος με κομμενες αρμονικες, λιγα spikes και λοιπα.
Τα Line Interactive UPS αν δεν κανω λαθος αυτό το κάνουν ή λειτουργουν μονο σε διακοπη?

ευχαριστω

JAs0nX
21-07-06, 16:10
απανταω στον εαυτο μου και λεω...
εψαξα λιγο στο φορουμ και ειδα οτι τα APC ειναι καλα προιοντα.

Με αυτό (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701166) το πολυπριζο θα εχω καλή ποιότητα ρευματος?
Οπως ειπα το να διακόπτεται ο υπολογιστης δεν με πολυνοιαζει. Στο κεντρο της θεσσαλονικης δεν εχει και ΤΟΣΕΣ πολλες διακοπες.
Απλα θελω να εχω καλη ποιοτητα ρευματος και προστασια σε καθε περιπτωση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.