PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά Ups να πάρω για τις παρακάτω συσκευές;



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

pelasgian
13-07-04, 23:38
πες 400 ευρώ για ένα line interactive UPS καλύτερα. Μπορείς να πάρεις και εξωμαλυντές τάσεις για όλα τα άλλα. (Στο ράδιο πάντως έλεγε ότι της άλλης της κάηκαν τρεις εξωμαλυντές, τα ηλεκτρονικά ελέγχου μίας γεννήτριας και μία ... γκαραζόπορτα μαζί με μία τηλεόραση πλάσμα) -> Νομίζω ότι δεν χάρηκε! Εγώ τσαντίστηκα που έχασα ΜΟΝΟ ένα μετασχηματιστή και μου γέμισε λάθη ο δίσκος (διορθώσημα).

Θα αγόραζα ένα APC 1500VA line interactive από πλαίσιο -> 400ευρώπουλα. Για πιο φτηνά, δες cosmodata, έχει κάτι άλλα στα μισά λεφτά, αλλά πρόσεχε γιατί αυτά στην Ελλάδα μπορεί να κάνουν ακόμα και ΜΠΑΜ!!! (χημικές μπαταρίες οξέων) -> (οξέα πάνω σε παρκέ) -> 1000+ ευρώ ξύσιμο και λουστράρισμα! (χωρίς έπιπλα, χαλιά, μάτια κλπ) Σε αυτό το χρήσιμο είναι όχι μόνο το πόσο κρατάει ανοικτό το σύστημα αν κοπεί το ρεύμα, αλλά και το τι προστασία για υπέρταση έχει. Επίσεις, τι απόκριση έχει στο συγχρονισμό με το ημίτονο του εναλλασσώμενου όταν γίνει η αποκοπή της κανονικής τάσης δικτύου (πολλά χάνουν μέχρι και μία κορυφή ή τις ενώνουν άγαρμπα).

Καλό είναι να έχουν μία απλή σειριακή πόρτα επικοινωνίας με το pc για να δώσουν εντολή κανονικού κλεισίματος.

Νομίζω ότι μία πολύ απλή λύση έιναι να φτιάξεις το πίνακα με ένα ρελεδάκι ώστε όταν κάνει blackout να κόβει το γενικό, ώστε αν/όταν γυρίσει «νταβραντισμένο» -> 480Volt+ -> να μην κάψει τα πάντα. (Ένας ωραίος «αυτοματισμός» είναι να μετράει τη τάση και να ξαναενεργοποιεί το ρελέ του γενικού όταν αυτή γίνει φυσιολογική.) -> ο αυτοματισμός να παίρνει ισχύ από το UPS.

Επίσης, μην περιμένεις τη ΔΕΗ για να δοκιμάσεις το ΠΟΣΟ κρατάει ανοικτό το σύστημά σου. Μην πάρεις καμιά πατάτα που το κρατάει 30sec μόνο ε! (λιγότερο από 8 λεπτά είναι για πέταμα!) Αυτά που λένε τα προγράμματα (20 λεπτά το 500άρι) -> ΝΑΙ ΚΑΛΑ!

Άϊντε, καλή επιτυχία, πες μας εντυπώσεις.

XTCgr
14-07-04, 00:36
DSL_worshipper, κάτω από 30% καλά κάνει και δεν πάει, αλλά πάει ας πόυμε στο 50% :?: γιατί σε μένα ούτε αυτό δεν κάνει... α πες και ποια version είναι μήπως το έχουνε πάρει χαμπάρι οι MGEδες


χμμμμ...δεν έχω δοκιμάσει να το βάλω σε άλλο ποσοστό παραπάνω απο το 30% :oops: και αυτή την στιγμή δεν μπορώ να το δοκιμάσω γιατι βρίσκομαι στην Χαλκιδική
Η έκδοση του λογισμικου είναι η τελευταία (2003) και οχι αυτή με την οποία έρχεται το UPS (2002), νομίζω είναι η 1.22F (???) χωρίς να είμαι σίγουρος :roll:

ZoltriX
14-07-04, 00:46
ιδιο υπς με τον DSL_worshipper, εχω κ εγω, το μικρο 500αρι premium line interactive ths mge. κατω απο 30% δεν σε αφηνει, νομιζω παραπανω παει ομως (δεν ειμαι στο πισι τωρα). εκδοση λογισμικου εχω αυτη της συσκευασιας γιατι στο (πρωτογονο) site ειχαν μια παλαιοτερη εκδοση (!).

στο μεγαλο blackout προχτες κρατησε 6-7 λεπτα, και μετα εκανε shutdown μονο του και ολα καλα :D . τη στιγμη εκεινη σηκωνε εναν amd2400 με 1dvdr, 1hd, gf4mx, netmod και ζυχελ650. ΧΩΡΙΣ ΟΘΟΝΗ (σβηστη). κατεβαζε μουλαρι, cpu idle.

για τα λεφτα του και για τη δουλεια που το πηρα (ακριβως το παραπανω σκηνικο) ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

Yngwiedis
14-07-04, 04:44
Σκέφτομαι και εγώ να πάρω το 1200αρι Line Interactive της MGE.
Θα είναι εντάξει για 2 υπολογιστές που ο κάθε ένας περιλαμβάνει :2 σκληρούς, 1 CDR, 1 DVD Player και 350αρια τροφοδοτικά. Επίσης ένα πολυμηχάνημα HP, και άλλες 4 πρίζες ( 2 Χ Ηχεία, 2 Χ πορτατίφ γραφείου ).

PReD
14-07-04, 13:35
Παιδιά τι προτείνετε για ένα PC P4 2,4 GHz με ένα σκληρό, 17 CRT, netmod/dsl modem? φτάνει ένα 500άρι line interactive?

Τι μπορώ να κάνω για έναν στερεοφωνικό τελικό ενισχυτή που έχω? (παρομοίως με τον printer??)

Νια διαλέξω APC ή MGE??? (Αλήθεια η PICO τι είναι?)

aesir
14-07-04, 13:45
PReD, Ανάλογα πόσο runtime θες. Ενα 500ρι θα σου βγάλει 15 λεπτά περίπου νομίζω, αν δεν κάνεις folding.

Για τον ενισχυτή σου πάρε ένα Line-R, το καλώδιο τροφοδοσίας του είναι fixed?

Κατά προτίμηση εγώ βάζω πάντα APC, γιατί 20 χρόνια τώρα δεν έχει περάσει τίποτα από όσα έχω βάλει. Αλλοι προτιμούν το MGE, οι τιμές είναι πάνω κάτω ίδιες. Τα φτηνότερα το έχει το www.e-shop.gr

PReD
14-07-04, 14:32
Λοιπόν να σας δώσω να καταλάβετε...

Το σπίτι που μένω τα τελευταία χρόνια σαν φοιτητής, είναι σε μια αρκετά παλιά οικοδομή, για να μην πω υπερβολικά, που έχει μάπα ηλεκτρικά...

Στο δωμάτιό μου έχω σε MIA :!: :!: :shock: πρίζα (2 είναι αλλα η μία είναι προέκταση της άλλης) έχω: Τον υπολογιστή, την οθόνη, lazer printer, netmod, fax, 2 ασύρματα τηλέφωνα, στερεο ενισχυτή, φορητό cdplayer/ κασετόφωνο και (προσοχή!) κλιματιστικό 9000btu ( :shock: :shock: :shock: )

Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω ένα APC 500VA line interactive για PC, οθόνη, netmod/dsl modem (σύντομα) και ένα LineR (που αν κατάλαβα καλά είναι αυτά τα πολύμπριζα που έχω δει για σταθεροποίηση της τάσης??) για να βάλω printer και ενισχυτή...

Λοιπόν, πως θα συνδέσω αυτά τα δύο στην ίδια πρίζα? (σημειωτέον οτι έχω ένα πολύμπριζω στην μια πρίζα και στην προέκτασή της βάζω τα ψιλά: ασύρματα cd player και netmod)

Με το κλιματιστικό θα έχω κανα πρόβλημα, και τελικά πως θα το βάλω και αυτό?
Να τα βάλω όλα παράλληλα? Στο πολύμπριζό μου να βάλω πάνω και το UPS και το LineR και το κλιματιστικό?

Ποπο... τώρα που τα έγραψα και τα βλέπω κιόλας αρχίζω και φρικάρω λίγο...

aesir
14-07-04, 14:37
Το Line-R είναι μια κλάση ανώτερο από τα πολύμπριζα που απλά φιλτράρουν το ρεύμα, γιατί αυτό το σταθεροποιεί κιόλας. Μόνο που δεν παίρνει σούκο, οπότε οι συσκευές σου πρέπει να μην έχουν fixed καλώδιο ρεύματος, ή δεν ξέρω αν υπάρχει adapter...

Το κλιματιστικό όπως λέγαμε και στο WAntilles είναι πολλά τα Watts... δεν θα στο κάψει ένα blackout, αλλά αν τύχει και είσαι στο σπίτι βγάλε το από την πρίζα, το χειρότερο είναι οταν επανέρχεται το ρεύμα.

ZoltriX
14-07-04, 14:42
PReD, Ανάλογα πόσο runtime θες. Ενα 500ρι θα σου βγάλει 15 λεπτά περίπου νομίζω


παιδια διαβαζετε λιγο πιο προσεκτικα παραπανω...



στο μεγαλο blackout προχτες κρατησε 6-7 λεπτα, και μετα εκανε shutdown μονο του και ολα καλα . τη στιγμη εκεινη σηκωνε εναν amd2400 με 1dvdr, 1hd, gf4mx, netmod και ζυχελ650. ΧΩΡΙΣ ΟΘΟΝΗ (σβηστη). κατεβαζε μουλαρι, cpu idle.


για να κρατησει 15 λεπτα με οθονη, θελεις τουλαχιστον 1000αρι. για να βαλεις πριντερ, στερεοφωνικο (!!!), φωτιστικο κλπ χαλαρα δε φτανει ουτε 1000αρι.

παρεπιπτοντως, laser εκτυπωτες ΔΕΝ μπαινουν σε ups, τρωνε πολυ ρευμα και δε τους σηκωνουν. μπορεις να τους συνδεσεις μονο για σταθεροποιηση, οχι για τροφοδοσια αμα πεσει το ρευμα.

εχω την εντυπωση οτι προτεινεται να μπαινει μονο του σε μπριζα το ups. τωρα το τι θα βαλεις πανω του εξαρταται απο το ποσο θελεις να κρατησει και βεβαιως ΤΙ ΕΞΟΔΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ups!. πριν αγορασετε οτιδηποτε τσεκαρετε, πχ το MGE μου εχει κανονικες suko (--->βολικο) ενω μερικα APC που εχω δει εχουν εξοδους οπως τα καλωδια που μπαινουν στο τροφοδοτικο του πισι (οποτε ειναι λιγο μπερδεμα να βαλεις συσκευες με απλα μπριζακια)

panos72
14-07-04, 14:43
OXI ρε παιδιά κλιματιστικά πάνω σε UPS... το μικρότερο (7000 BTU) θέλει ένα δικό του μικρό Η/Ζ για να δουλέψει (περίπου 2-3 kVA, ασε που στην εκκίνηση του κομπρεσέρ τραβάει και παραπάνω) μη, no, τζιζ, ήμαρτον

WAntilles
14-07-04, 14:46
Βρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση ο αφελής από UPS και άσχετος;

Πώς σας αντέχουν όλα αυτά που λέτε ότι τους βάζετε πάνω, αφού η συνολική ισχύς που καταναλώνουν είναι μεγαλύτερη από αυτή που μπορεί να σηκώσει το UPS;

Δηλαδή, π.χ. εγώ έχω τροφοδοτικό 425W και οθόνη κατανάλωσης 140W. Δηλαδή 425W + 140W = 565W.

Άρα UPS ο,τιδήποτε μικρότερο από 565W δεν μου κάνει. Σωστά;

@ aesir

Δεν είναι μπελάς να μην έχει suko;

Πώς θα συνδέσεις μετά από πίσω ένα κοινό πολύπριζο π.χ.;

PReD
14-07-04, 14:48
Δεν θέλω να βάλω το κλιματιστικό πάνω σε UPS/LineR!

Απλώς πρέπει να είναι στην ίδια πρίζα που είναι και όλα τα υπόλοιπα (όπως είναι μέχρι τώρα, δηλαδή στο πολύμπριζο που έχω τον υπολογιστή και τα άλλα, έχω και το κλιματιστικό. Αυτό που ρώτησα είναι αν θα υπάρξει πρόβλημα στο ίδιο πολύμπριζο να βάλω επάνω το ups, το LineR και το κλιματιστικό σε 3 διαφορετικές σούκο...

Διάβασα στο site της APC οτι τον printer δεν κάνει να τον βάζεις πάνω σε UPS. Όπότε printer και amplifier τα βάζω πάνω στο lineR? Βλέπω τώρα στο πλαίσιο "πριζες ασφάλειας / σταθεροποιητές τάσης" αυτά είναι τα LineR (περίπου 15 euro? η μήπως ένα APC surge στα 88 euro (πολύπριζο που το έχουν στην κατηγορία buck up)

http://www.plaisio.gr/IWCatSectionView.process?IWAction=Load&Section_Id=843&Nav_Section_Id=11&Catalog_Id=1&Merchant_Id=1&pcount=0&sts_cid=3
http://www.plaisio.gr/IWCatSectionView.process?IWAction=Load&Section_Id=836&Nav_Section_Id=11&Catalog_Id=1&Merchant_Id=1&pcount=0&sts_cid=3

Αλήθεια για printer και ενισχυτή τι απο αυτά τα δυο είδη να βάλω???

aesir
14-07-04, 14:58
ZoltriX, 600ρι στην δουλειά, με 19ρι SONY CRT, P4 3GHz, και με idle CPU βγάζει 12 λεπτά περίπου.

Συσκευές με μεγάλο wattage όντως δεν μπαίνουν σε UPS.

WAntilles
14-07-04, 14:59
Υπάρχουν στο εμπόριο αντάπτορες από IEC-πώς το λέν (το βύσμα τροφοδοσίας του PC κοινώς) σε θηλυκό suko;

Παιδιά απαντήστε σε αυτό και στα προηγούμενα ώστε αύριο πρωί πρωί να πέσει η παραγγελία του ARC-1500 στο e-shop.

panos72
14-07-04, 15:04
Βρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση ο αφελής από UPS και άσχετος;

Πώς σας αντέχουν όλα αυτά που λέτε ότι τους βάζετε πάνω, αφού η συνολική ισχύς που καταναλώνουν είναι μεγαλύτερη από αυτή που μπορεί να σηκώσει το UPS;

Δηλαδή, π.χ. εγώ έχω τροφοδοτικό 425W και οθόνη κατανάλωσης 140W. Δηλαδή 425W + 140W = 565W.

Άρα UPS ο,τιδήποτε μικρότερο από 565W δεν μου κάνει. Σωστά;

@ aesir

Δεν είναι μπελάς να μην έχει suko;

Πώς θα συνδέσεις μετά από πίσω ένα κοινό πολύπριζο π.χ.;

το τροφοδοτικό μπορεί να είναι 425W αλλά αυτή είναι απλά η μέγιστη ισχύς του. σε νορμάλ συνθήκες δεν πρέπει να είσαι πάνω από 300W κατανάλωση.(ανάλογα με το τι δουλέυει κάθε στιγμή, CPU, GPU, HDD)
Οπως και να έχει προσεξε ότι τα UPS αναφέρονται πάντα με την ισχύ τους σε VA που δεν είναι το ίδιο... Δηλαδή 500VA είναι περίπου 325W αν θυμάμαι καλά από το APC

τα APC δεν έχουν suko, αλλά το γνωστό τριπολικό βύσμα των τροφοδοτικών, οπότε πας σε μαγαζί με ηλεκτρονικά αγοράζεις 2-3 τέτοια βύσματα και 2-3 καλώδια, κοβεις τα suko βύσματα και βάζεις τα καινούργια, και είσαι άρχοντας :wink:

aesir
14-07-04, 15:10
WAntilles, Λοιπόν δεν υπάρχει formula που να σου δίνει το runtime αναλόγως της ισχύος του UPS και του φόρτου που έχει. Δηλάδη για παράδειγμα, αν έχεις ένα που βγάζει 600W, αν στα 150W φορτίο σου δίνει πχ 30 λεπτά, δεν σημαίνει οτι με 300W θα σου δώσει 15. Πάντως στα site σαν το www.apcc.com σε κάθε κατηγορία UPS εχει να διαλέξεις φορτίο και σου λέει τι runtime σου δίνει.

Ναι διαλέγεις UPS που να υπερκαλύπτει το max του αθροίσματος των μηχανημάτων σου, γιατί αλλιώς κάνει shut down σε overload.

Υπάρχουν UPS με suko αλλά μέχρι 500VA (380W περίπου). Από κει και πέρα, τα PC, εκτυπωτές, οθόνες, και πολλά μηχανήματα home cinema δεν έχουν fixed pwer cables, αλλά έχουν πρίζα όπως αυτή στο τροφοδοτικό, οπότε είναι οκ.

Σε UPS δεν βάζεις πολύμπριζο (εκτός εξαιρέσεων). Αν το UPS έχει 4 outlets, τότε 4 συσκευές θα βάλεις. Τώρα σε UPS σαν εκείνο που ανέφερα με τις suko, εγώ βάζω πολύπρίζο μόνο όταν έχω πολύ μικρές σε κατανάλωση συσκευές. Δηλαδή αφού έχει 3 suko επάνω και εγώ θέλω να βάλω 3 netmod, 2 switch, 1 modem, 1 router, και 1 wireless AP, ναι θα το κάνω αφού το σύνολο του wattage είναι μικρό και ας είναι 8 συσκευές.

Εdit: Το e-shop γράφει λανθασμένα οτι το APC BACK UPS RS 1000 είναι backup type, είναι line interactive, απλά δεν παίρνει additional module.

WAntilles
14-07-04, 15:13
Βρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση ο αφελής από UPS και άσχετος;

Πώς σας αντέχουν όλα αυτά που λέτε ότι τους βάζετε πάνω, αφού η συνολική ισχύς που καταναλώνουν είναι μεγαλύτερη από αυτή που μπορεί να σηκώσει το UPS;

Δηλαδή, π.χ. εγώ έχω τροφοδοτικό 425W και οθόνη κατανάλωσης 140W. Δηλαδή 425W + 140W = 565W.

Άρα UPS ο,τιδήποτε μικρότερο από 565W δεν μου κάνει. Σωστά;

@ aesir

Δεν είναι μπελάς να μην έχει suko;

Πώς θα συνδέσεις μετά από πίσω ένα κοινό πολύπριζο π.χ.;

το τροφοδοτικό μπορεί να είναι 425W αλλά αυτή είναι απλά η μέγιστη ισχύς του. σε νορμάλ συνθήκες δεν πρέπει να είσαι πάνω από 300W κατανάλωση.(ανάλογα με το τι δουλέυει κάθε στιγμή, CPU, GPU, HDD)
Οπως και να έχει προσεξε ότι τα UPS αναφέρονται πάντα με την ισχύ τους σε VA που δεν είναι το ίδιο... Δηλαδή 500VA είναι περίπου 325W αν θυμάμαι καλά από το APC

Αυτό το ξέρω.

Δεν μιλάω για τα VA αλλά για τα W.

π.χ. στο ARC-1500 αγνοώ πλήρως τα 1500VA. Αυτό που με νοιάζει και κοιτάω μόνο είναι τα 865W.

Για αυτά μιλούσα πριν.

Όσο για το τροφοδοτικό, αυτό που λες το ξέρω.

Αλλά δεν θα πρέπει να είμαι καλυμμένος και γι' αυτήν την περίπτωση;

Αφού έχω που έχω τροφοδοτικό Α ισχύος, δεν είναι βλακεία να πάρω UPS B ισχύος με Β<Α; Γιατί έτσι αυτόματα χαραμίζω εν μέρει το τροφοδοτικό μου.


τα APC δεν έχουν suko, αλλά το γνωστό τριπολικό βύσμα των τροφοδοτικών, οπότε πας σε μαγαζί με ηλεκτρονικά αγοράζεις 2-3 τέτοια βύσματα και 2-3 καλώδια, κοβεις τα suko βύσματα και βάζεις τα καινούργια, και είσαι άρχοντας :wink:

Ελπίζω να μην χρειάζονται κολλήσεις τα βύσματα IEC (δεν έχω ανοίξει ποτέ κάποιο). Τα suko ξέρω ότι δεν χρειάζονται γιατί έχουν βίδες.

EvilHawk
14-07-04, 15:28
Πώς θα συνδέσεις μετά από πίσω ένα κοινό πολύπριζο π.χ.;

Η APC ανάλογα πολύμπριζα με ενσωματωμένη ασφάλεια και διακόπτη που μπορείος να χρησιμοποιήσεις και για άλλες ηλεκτρικες συσκευές αφού υπάρχουν και συνδυασμοί με θέση για κεραία τηλεόρασης και τηλεφώνου κλπ! Για τα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με τους panos72 & aesir! Για να καταλάβεις τί ακριβώς εννούν στο μηχάνημα που περιέγραψα πιο πάνω η κατανάλωσ σε νορμαλ συνθήκες κυμαίνεται στα 311 με 420 watts αλλά όταν ξεκινάει (cold boot) χτυπάει άνετα τα 800 !

PReD, περισσότερη προστασία θα έχεις άν τραβήξεις μια γραμμή με δικιά της ασφάλεια για το pc μόνο , να το απομονώσεις απο το κλιματιστικό τελείως! Το πολύμπριζο με όλα αυτά που λές επάνω του είναι "εν δυνάμει" μια εστία βραχυκυκλώματος και πυρκαγιάς!

WAntilles
14-07-04, 15:31
Άλλες 2 χαζές ερωτήσεις:

- Τα UPS ARC-1000 και 1500 προφανώς παρέχουν σταθεροποίηση τάσης και AVR. Δηλαδή δεν χρειάζεται πίσω από το UPS (μετά την παροχή ρεύματος) να υπάρχει καί ένα Line-1200i.

- Τα UPS ARC-1000 και 1500 στα specifications λένε ότι έχουν 6 εξόδους battery backup και 2 εξόδους με AVR. Αυτό σημαίνει ότι δεν παρέχουν σταθεροποίηση AVR στις 6 backup ή ότι παρέχουν σταθεροποίηση AVR σε όλες (6+2) και απλά οι 2 δεν έχουν battery backup;

pelasgian
14-07-04, 15:33
Δεν θέλω να βάλω το κλιματιστικό πάνω σε UPS/LineR!

Απλώς πρέπει να είναι στην ίδια πρίζα που είναι και όλα τα υπόλοιπα (όπως είναι μέχρι τώρα, δηλαδή στο πολύμπριζο που έχω τον υπολογιστή και τα άλλα, έχω και το κλιματιστικό. Αυτό που ρώτησα είναι αν θα υπάρξει πρόβλημα στο ίδιο πολύμπριζο να βάλω επάνω το ups, το LineR και το κλιματιστικό σε 3 διαφορετικές σούκο...


Το κλιματιστικό ΠΡΕΠΕΙ να μπει σε ξεχωριστή ευθεία (ενισχυμένη) και να πάει κατευθείαν στο πίνακα. Να έχει δικό του ρελέ διαρροής ουδέτερο/γείωση και δικό του διακόπτη. Ελπίζω να μην έχεις ρίξει κάνα ζώον σε γραμμή φωτισμού, γιατί μπορεί μέχρι και φωτιά να πάρει το καλώδιο. Επιπλέον, αν κάτι πάει στραβά με το κλιματισμό, αν δεν περνάει μέσα από το πίνακα πρώτα, μπορεί να ξεσκίσει και ότι άλλη συσκευή έχει στην ίδια ευθεία. (Στην αγγλία κάνουν daisy chain ΟΛΕΣ τις πρίζες του σπιτιού, οπότε όταν γίνει μία μ****ια χάνεις σχεδόν όλες τις πρίζες και ΙΣΩΣ και ό,τι έχει συνδεδεμένο εκεί.) -> τελείως γύφτοι, βάζουν ασφάλειες αργής τύξης στα φυς των συσκευών για να μην βάλουν ακριβούς πίνακες με ρελέ κλπ.)

Αν πραγματικά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο, βάλε ένα surge protection στο κλιματισμό, κατά προτίμηση με ασφάλεια αργής τήξης που να έχει όριο αμπερ μικρότερο από αυτό των καλωδίων (ελπίζω να μην έχεις 11άρια, γιατί είναι τελείως απαράδεκτη η κατασκευή τότε). Στη συνέχεια, από το surge protection, βγάλε τη τροφοδοσία του UPS και του Aircondition παράλληλα -> όχι το κλιματισμό σε σειρά με το UPS)

Ελπίζω να βοήθησα.

Παίδες, αν ένα σπάνιο blackout στο τόσο δεν σας χαλάει, τότε βάλτε απλά πολύμπριζα με προστασία υπέρτασης σε όλες τις ακριβές συσκευές -> όχι στον ανεμιστήρα, οκ;!;! :mrgreen:

panos72
14-07-04, 15:42
WAntilles,
-ΟΧΙ δεν χρειάζεται
-ΝΑΙ οι δύο δεν έχουν backup

το βύσμα IEC 320 C13 (τι με βάζεις και ψάχνω) είναι με βίδες και αυτό :!:

pelasgian, η τελευταία σου πρόταση είναι όλα τα λεφτά... σε κάθε πρίζα στο σπίτι έχω από ένα μαύρο πολύπριζο με προστασία υπέρτασης της Legrand (45€ απο carrefour, αν θυμάμαι καλά, και αντέχει περίπου στα 2kW)

EvilHawk
14-07-04, 15:47
Τα UPS ARC-1000 και 1500 στα specifications λένε ότι έχουν 6 εξόδους battery backup και 2 εξόδους με AVR. Αυτό σημαίνει ότι δεν παρέχουν σταθεροποίηση AVR στις 6 backup ή ότι παρέχουν σταθεροποίηση AVR σε όλες (6+2) και απλά οι 2 δεν έχουν battery backup;

AVR σε όλες (6+2) και απλά οι 2 δεν έχουν battery backup, επομένως βάζεις και καμμία άλλη συσκεύη που φοβάσαι για τίς υπερτάσεις!

PReD
14-07-04, 16:01
Pelasgian εχεις απόλυτο δίκιο και το ξέρω...

Να φανταστείς οταν ήρθαν να περάσουν το κλιματιστικό πήγαν να το βάλουν σε ένα μπουάτ και δεν μπόρεσαν γιατί ήταν υπερβολικά λεπτά τα καλώδια (η οικοδομή είναι του 50-60 (κέντρο Θεσσαλονίκης)...) Έτσι το βάλαν σε μια πρίζα (αυτή που χρησιμοποιώ και για τα υπόλοιπα που είναι πιο "ανθρώπινα" τα πράγματα...

όντως πρέπει να τραβήξώ γραμμή για το κλιματιστικο οπωσδήποτε (γιατί μέχρι τώρα δεν το χρησιμοποιώ παραπάνω απο ένα τέταρτο συνεχώμενα γιατί όντως μπορεί να λιώσουν τα καλώδια...) αλλα και άλλη μια για όλα τα υπόλοιπα...

Απο εκεί και περα για τον υπολογiστή (300W τροφοδοτικό) και για την οθόνη (Eizo 17 CRT) (optional και netmod-dsl modem) φτάνει ένα 500VA interactive???

Δεν με ενδιαφέρει το runtime (να φτάνει να κλείσω τον υπολογιστή (10 λεπτάκια) δύο χρόνια τώρα ένα blackout δεν έχει γίνει, και να γίνει και κανένα δεν με χαλάει και τόσο πολύ. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η προστασία απο υπερτάσεις κλπ...

Τώρα για όλα τα υπόλοιπα η γνώμη σας τι είναι να κάνω? Κυρίως για εκτυπωτή, stereo amplifier και σε δεύτερη μοίρα fax ασύρματα...

Yngwiedis
14-07-04, 17:06
Σκέφτομαι και εγώ να πάρω το 1200αρι Line Interactive της MGE.
Θα είναι εντάξει για 2 υπολογιστές που ο κάθε ένας περιλαμβάνει :2 σκληρούς, 1 CDR, 1 DVD Player και 350αρια τροφοδοτικά. Επίσης ένα πολυμηχάνημα HP, και άλλες 4 πρίζες ( 2 Χ Ηχεία, 2 Χ πορτατίφ γραφείου ).

Γιατί εμένα δεν μου απάντησε κανείς ; Ξέχασα τα ερωτηματικά. :?
Ας μου πει λοιπόν κάποιος αν τα παραπάνω θα τα σηκώνει το 1200αρι.

aesir
14-07-04, 17:14
Yngwiedis, ναι τα σηκώνει (με τι οθόνες αλήθεια). Από που θα το πάρεις και σε τι τιμή; ρωτάω γιατί το 1000ρι της APC έχει 270€ νομίζω...

alefgr
14-07-04, 22:10
Ποιός είπε ότι δεν βάζουμε πολύμπριζα στα USPs; Σε αυτό που έχω MGE και οι 4 έξοδοι που έχει είναι ενωμένοι με απλό καλώδιο. Σαν πολύμπριζο δηλαδή. Οπότε αυτό που έχει σημασία είναι να μην το παρακάνουμε στις συσκευές. Ένας καλός υπολογισμός για το σύνολο της ισχύος δεν βλάπτει.

Και κάτι ακόμα. Υπάρχουν συσκευές που στο ξεκίνημα τους τραβάνε μεγάλο ρεύμα, όπως οθόνες CRT για να κάνουν απομαγνητισμό. Καλό είναι όταν έχει πάρει μπροστά το UPS, εαν οι συσκευές αυτές είναι κλειστές να μην ανοίγοντε γιατί θα έχουμε απότομο βύθισμα στην τάση και το PC θα κάνει reset.

pelasgian
14-07-04, 22:58
Υπάρχουν στο εμπόριο αντάπτορες από IEC-πώς το λέν (το βύσμα τροφοδοσίας του PC κοινώς) σε θηλυκό suko;

Παιδιά απαντήστε σε αυτό και στα προηγούμενα ώστε αύριο πρωί πρωί να πέσει η παραγγελία του ARC-1500 στο e-shop.

Το παρακάτω δουλεύει αν το UPS βγάζει αρσενική έξοδο (δηλαδή σαν αυτή που έχει το τροφοδοτικό του pc) -> (διαφορετικά δες λύση δύο)


------------------[λύση 1]-----------------------------------
1. Πάρε ένα πολύμπριζο ΧΩΡΙΣ καλώδιο (επιμένω στο *χωρίς*!)

2. Πάρε ένα απλό καλώδιο τροφοδοτικού και τράβα το από το UPS στο πολύμπριζο. (Δηλαδή βάλε το θηλυκό άκρο στο ups, το αρσενικό(suko) στο πολύμπριζο) -> αν το πολύμπριζο έχει καλώδιο με φυς (που κανονικά πάει στη πρίζα του τοίχου) θα βγάλει ρεύμα ΚΑΙ εκεί -> ηλεκτροπληξία!

3. Τράβα όλες τις παροχές σου από το πολύμπριζο.

Μόλις απέκτησες ένα quick'n'dirty *power* hack (Linux style), :mrgreen:.

ΕΞΥΠΑΚΟΥΕΤΑΙ ότι αν βάλεις αυτή τη διάταξη σε πολύμπριζο *ΜΕ* καλώδιο, ότι θα πάει ρεύμα στους ακροδέκτες του φυς (που κανονικά πάει στη πρίζα του τοίχου) και θα πάθεις ηλεκτροπληξία.

--------------------------[λύση 2]----------------------------

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ, κόψε ένα τέτοιο καλώδιο και βάλτο σε ένα πολύμπριζο (χωρίς έτοιμο καλώδιο) -> πρόσεχε λίγο με τις συνδέσεις για να μην επιτύχεις από μόνος σου ότι δεν θα πετύχει η ΔΕΗ σε 10 μπλακ αουτ! -> κασσιτεροκόλυση δεν είναι απαραίτητη, αλλά πάντα «κάνει καλό» -> σαν τη μπύρα φιξ.

(έκανα διορθώσεις γιατί δεν ήμουν σαφής.)

WAntilles
14-07-04, 23:01
Υπάρχουν στο εμπόριο αντάπτορες από IEC-πώς το λέν (το βύσμα τροφοδοσίας του PC κοινώς) σε θηλυκό suko;

Παιδιά απαντήστε σε αυτό και στα προηγούμενα ώστε αύριο πρωί πρωί να πέσει η παραγγελία του ARC-1500 στο e-shop.

1. Πάρε ένα πολύμπριζο ΧΩΡΙΣ καλώδιο (επιμένω στο *χωρίς*!)

2. Πάρε ένα απλό καλώδιο τροφοδοτικού και τράβα το από το UPS στο πολύμπριζο.

3. Τράβα όλες τις παροχές σου από το πολύμπριζο.

Μόλις απέκτησες ένα quick'n'dirty *power* :mrgreen: hack (Linux style), hehehehe!

Δεν κατάλαβα τίποτα.

Ίσως αν αλλάξεις το ρήμα "τράβα".

JohnGR
14-07-04, 23:04
Βάζεις το αρσενικό φις στο UPS, και από την άλλη άκρη κόβεις το (θυληκό) φις και βιδώνεις τα καλώδια μέσα στο πολύπριζο.

WAntilles
14-07-04, 23:11
Βάζεις το αρσενικό φις στο UPS, και από την άλλη άκρη κόβεις το (θυληκό) φις και βιδώνεις τα καλώδια μέσα στο πολύπριζο.

Αυτό είχα καταλάβει και εγώ.

Το "όλες οι παροχές" με μπέρδεψαν.

sdikr
14-07-04, 23:12
άζεις το αρσενικό φις στο UPS, και από την άλλη άκρη κόβεις το (θυληκό) φις και βιδώνεις τα καλώδια μέσα στο πολύπριζο.

αν το κάνεις αυτό με ανοιχτό το ups μάλλον θα αλλάξεις χτένισμα! Ouch!!!! :shock:

pelasgian
14-07-04, 23:13
Υπάρχουν στο εμπόριο αντάπτορες από IEC-πώς το λέν (το βύσμα τροφοδοσίας του PC κοινώς) σε θηλυκό suko;

Παιδιά απαντήστε σε αυτό και στα προηγούμενα ώστε αύριο πρωί πρωί να πέσει η παραγγελία του ARC-1500 στο e-shop.

1. Πάρε ένα πολύμπριζο ΧΩΡΙΣ καλώδιο (επιμένω στο *χωρίς*!)

2. Πάρε ένα απλό καλώδιο τροφοδοτικού και τράβα το από το UPS στο πολύμπριζο.

3. Τράβα όλες τις παροχές σου από το πολύμπριζο.

Μόλις απέκτησες ένα quick'n'dirty *power* :mrgreen: hack (Linux style), hehehehe!

Δεν κατάλαβα τίποτα.

Ίσως αν αλλάξεις το ρήμα "τράβα".

Τράβα -> βάλε το θηλυκό στο ups το αρσενικό σε όποια υποδοχή του πολύμπριζου θες. (ΔΕΝ ΚΟΒΕΙΣ ΚΑΛΩΔΙΑ!) Όλες οι άλλες υποδοχές θα έχουν ρεύμα από το Ups -> χάνεις μία υποδοχή στο πολύμπριζο -> δεν πρέπει να έχει καλώδιο, γιατί και αυτοί οι ακροδέκτες θα έχουν ρεύμα.

Διαφορετικά, κόψε το αρσενικό τέλος, άνοιξε το πολύμπριζο και βάλτο (βιδωτά) εκεί. Πρόσεξε που βάζεις τη γείωση, μην γίνει καμιά ΚΑΡΑΜ****.

aesir
14-07-04, 23:21
pelasgian, δηλαδή υπάρχουν πολύπριζα που έχουν plug σαν αυτή του UPS?

Yngwiedis
14-07-04, 23:22
Yngwiedis, ναι τα σηκώνει (με τι οθόνες αλήθεια). Από που θα το πάρεις και σε τι τιμή; ρωτάω γιατί το 1000ρι της APC έχει 270€ νομίζω...

Τα monitors είναι και τα 2 Hitachi 19" CRT. CM 721F το ένα και CM 715 το άλλο.
MGE είπα οτι θα πάρω. Από πλαίσιο 265 € χωρίς ΦΠΑ.

sdikr
14-07-04, 23:25
Πάρε ένα απλό καλώδιο τροφοδοτικού και τράβα το από το UPS στο πολύμπριζο.

συγνώμη pelasgian, αλλά τα καλώδια για τα Psu είναι αρσενικά, και τα βίσματα στο Ups είναι αρσενικά επίσης, οπότε υπάρχει ένα πρόβλημα, (homo ups??)

συγνώμη δεν είναι αρσενικό/αρσενικό αλλά θυληκό θυληκό

pelasgian
14-07-04, 23:46
Πάρε ένα απλό καλώδιο τροφοδοτικού και τράβα το από το UPS στο πολύμπριζο.

συγνώμη pelasgian, αλλά τα καλώδια για τα Psu είναι αρσενικά, και τα βίσματα στο Ups είναι αρσενικά επίσης, οπότε υπάρχει ένα πρόβλημα, (homo ups??)

συγνώμη δεν είναι αρσενικό/αρσενικό αλλά θυληκό θυληκό

Ε, τότε πάρε αυτό το καλώδιο (αρσενικό ups -> αρσενικό psu) και βάλτου στο ένα άκρο ένα καλώδιο τροφοδοτικού (suko -> θηλυκό psu).

Τότε βάλε το αρσενικό suko σε μία υποδοχή ενός πολύμπριζου (να μην έχει καλώδιο που πάει στο τοίχο!) και πάρε τις παροχές από τις άλλες υποδοχές του πολύμπριζου.

Αυτά...
Άντε να δω και το υπόλοιπο alien τώρα :death

sdikr
14-07-04, 23:48
Ε, τότε πάρε αυτό το καλώδιο (αρσενικό ups -> αρσενικό psu) και βάλτου στο ένα άκρο ένα καλώδιο τροφοδοτικού (suko -> θηλυκό psu).

Τότε βάλε το αρσενικό suko σε μία υποδοχή ενός πολύμπριζου (να μην έχει καλώδιο που πάει στο τοίχο!) και πάρε τις παροχές από τις άλλες υποδοχές του πολύμπριζου.

Αυτά...
Άντε να δω και το υπόλοιπο alien τώρα


έτσι ναι !

συγνώμη δεν ήξερα οτι παίζει, εμπρός καλή μου wintv!!

EvilHawk
15-07-04, 00:39
pelasgian, δηλαδή υπάρχουν πολύπριζα που έχουν plug σαν αυτή του UPS?

Ναι έχει η APC!

aesir
15-07-04, 00:46
pelasgian, δηλαδή υπάρχουν πολύπριζα που έχουν plug σαν αυτή του UPS?

Ναι έχει η APC!

Ετσι όπως το είχε πει αρχικά είχα την εντύπωση οτι υπάρχει πολύπριζο που εχει suko θηλυκές από πάνω, αλλά αντί για καλώδιο με αρσενική suko που πηγαίνει στον τοίχο να έχει θηλυκή σαν του UPS, ωστε με το κατάλληλο καλώδιο να το συνδεείς στο UPS.

alefgr
15-07-04, 01:49
Παίδες, υπάρχουν σκέτα φίς στην αγορά (καταστήματα ηλεκτρονικών), αρσενικά και θηλυκά σαν αυτά που έχουν τα PC. Κόβετε το αρσενικό σούκο από το πολύμπριζο και βιδώνετε το αντίστοιχο φίς που μπαίνει στο UPS.

Χρειάζοντε μόνο, ένα μαχαιράκι και ένα μικρό κατσαβίδι.

Προσοχή στη γείωση. Είναι πάντα μοναχό του εν σχέση με τ'άλλα δύο.

dpetka2001
15-07-04, 16:20
παιδια για τα παρακατω ποιο απο τα 2 APC θα μου προτεινατε??

-Pentium4 2,8C
-PSU 400W Antec
-Gigabyte 9600Pro
-HDD Maxtor 120GB(IDE) & Maxtor 160GB(IDE)
-Sony 17 CRT E200
-DVD-ROM & Plextor CD-R
-Philips Mini Hi-Fi (66W)
-Λαμπα (50W)
-Zyxel 650R-33
-2x512MB Kingston DDR400

να παρω το 1500 η το 1000...αν εξαιρεσουμε τα εξτρα modules που δεχεται το πρωτο τι μου προτεινετε απο αποψη ασφαλειας?? η διαφορα στην αυτονομια αλλα και στα χρηματα δικαιολογουν την αγορα του πρωτου?? ευχαριστω πολυ...

aesir
15-07-04, 16:35
Το 1500ρι σου δίνει ελάχιστα λεφτά παραπάνω, για μένα κάποιος που αγοράζει το 1500ρι ενδιαφέρεται γιατί παίρνει addon module (battery), αν δεν σε ενδιαφέρει τότε πάρε το 1000ρι που θα σου γλυτώσει 100€.

ΥΓ. Την λάμπα (υποθέτω οτι εννοείς φωτιστικό) δεν θα την έβαζα στο UPS γιατί είναι κρίμα να τραβαεί 50W από το runtime...

NetTraptor
15-07-04, 17:09
Υπολόγισε το σύνολο των WATT που έχεις και πολλαπλασίασε με το 1.4….

Είναι ένα υπολογισμός στο περίπου πόσα VA UPS χρειάζεσαι….

Σκέψου όμως ότι τα 400WATT του τροφοδοτικού σου δεν τα χρησιμοποιείς στο 100% υπό κανονικές συνθήκες η max κατανάλωση που θα δεις από το PSU σου θα είναι το πολύ 250WATT…

Επίσης για την CRT συνυπολόγισε και το Peak που κάνει η Οθόνη όταν την ανοίγεις… Το Peak που αναγράφεται πολλές φορές αποπροσανατολίζει… Κατά την νορμάλ λειτουργία της οθόνης δεν χρησιμοποιείς ούτε το 50%

Antonis Papadopoulos
21-07-04, 20:29
ο,τι και να παρεις ,μα Ο,τι και να παρεις

ΜΗ λεω ξανα ΜΗ και το ξαναλεω ΜΗ
μη παρεις MGE, δηλαδη MERLIN GERIN...
MH...
αν παρεις, ελα να κλαιμε παρεα.. ειχα 4 διαφορετικα ..ΜΑΠΑ...βγαζεις μπριξα κ εχει τετοια καθυστερηση που κλεινουν ολα για λιγο.. και μη σου πουν μα μου.. αστα..ετσι ειναι ΟΛΑ ... καποια ψιλοσταθερα εχουν βγει τα παλια τα μπλε (stand by) δηλαδη παλιοτερης τεχνολογιας..αλλα ΔΕΝ αξιζει..
αν θες παρε το mustek
880ari h 100ari

sdikr
21-07-04, 20:33
ο,τι και να παρεις ,μα Ο,τι και να παρεις

ΜΗ λεω ξανα ΜΗ και το ξαναλεω ΜΗ
μη παρεις MGE, δηλαδη MERLIN GERIN...
MH...
αν παρεις, ελα να κλαιμε παρεα.. ειχα 4 διαφορετικα ..ΜΑΠΑ...βγαζεις μπριξα κ εχει τετοια καθυστερηση που κλεινουν ολα για λιγο.. και μη σου πουν μα μου.. αστα..ετσι ειναι ΟΛΑ ... καποια ψιλοσταθερα εχουν βγει τα παλια τα μπλε (stand by) δηλαδη παλιοτερης τεχνολογιας..αλλα ΔΕΝ αξιζει..
αν θες παρε το mustek
880ari h 100ari

Antonis Papadopoulos,

[off topic]
αν και δεν πιστέυω στα μέντιουμ, ρε μήπως σου ρίξαν καμια κατάρα; :mrgreen:
[/off topic]

XTCgr
21-07-04, 21:04
Antonis Papadopoulos

πρέπει να είσαι ο μοναδικός με κακές εντυπώσεις απο MGE

alefgr
22-07-04, 03:55
Ο Antonis Papadopoulos δεν έχει άδικο. Ένα MGE μοντέλο του 2000 στα 800VA, μου έκανε το ίδιο σε ένα PC με 235W τροφοδοτικό. Ίσως γιατί το φούλαρα. Η μόνη λύση για να μην κάνει reset όταν προκαλούσα στιγμιαία διακοπή, ήταν να προσθέσω χωρητικότητα παράλληλα με τους ήδη υπάρχοντες ηλεκτρολυτικούς στην υψηλή τάση.

Πάντως αυτή την στιγμή έχει 2 PC επάνω του, το ένα με το παλιό αυτό τροφοδοτικό ενώ το άλλο με ένα 340W και δουλεύει απροβλημάτιστα. Κι'όσο για διακοπές ... στην περιοχή μου είναι κάτι το συνηθές φαινόμενο. :evil:

cprotopapas
22-07-04, 08:38
Netraptor,

Για να υπολογίσεις τα VA, πολλαπλασιάζεις τα Watt με το 1.48

1VA=1.48xW
1W=0.68xVA

lazar
22-07-04, 11:15
Ωραίες πληροφορίες, αλλά συνεχίζω να έχω ένα ερώτημα:

ΔΕΝ με ενδιαφέρει να δουλεύω όταν έχει διακοπή ρεύματος. Ας κλείσει με τη μία, σπάνια έχω αρχεία που δεν έχω σώσει. Anyway και ένα λεπτό μου αρκεί για να κάνω shutdown.

ΜΕ ενδιαφέρει, όμως, πάρα πολύ να μην καεί κάτι και ειδικώτερα τα πολύτιμα και αναντικατάστατα data του σκληρού δίσκου.

Τέλος, ΔΕΝ έχω κανένα λόγο να πληρώσω παραπάνω, από όσα είναι απαραίτητα ώστε να μην καεί κάτι από διακοπή ή υπέρταση.

Τι να πάρω;

Σαν αίνιγμα ακούγεται. Το μόνο που έχω αυτή την στιγμή είναι ένα πολύμπριζο από το "Πλαίσιο", που πάει στην πρίζα του τοίχου και (υποτίθεται ότι) προστατεύει από διακυμάνσεις των τάσεων.

WAntilles
22-07-04, 11:26
Πάρε τα Automatic Voltage Regulators της APC τα 1200άρια.

Πήρα 3 τέτοια συνολικά καί για τα 2 διαμερίσματα.

Έχουν €50 τελική.

Α και οι ΑΛΗΤΕΣ του ΠΛΑΙΣΙΟΥ πάλι μου έδωσαν χρησιμοποιημένο.

Διότι δεν ήταν σε σακουλάκι σφραγισμένο η συσκευή.

Όταν μετά μου ήρθαν και τα άλλα 2 από το e-shop (στο ΠΛΑΙΣΙΟ ήταν το τελευταίο αυτό που πήρα) ήταν όλα επτασφράγιστα.

ΑΛΗΤΕΣ !!!

Πρέπει να τους πάνε μέσα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.