PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά Ups να πάρω για τις παρακάτω συσκευές;



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

aesir
22-07-04, 11:28
lazar, Παίρνεις ένα Line-R από το e-shop ή το Πλάίσιο και ξεμπερδεύεις... Αν και εγώ θα πρότεινα UPS έστω να έχει runtime 5 λεπτά ώστε να τα κάνει όλα σωστά close & shutdown, τα Windows έχουν μύρια open files ανα πάσα στιγμή και μια απότομη διακοπή ναι μεν ίσως να μην σου χαλάσει το hardware αλλά μπορεί να σου χαλάσει κανένα αρχείο. Δεν είναι κάτι συχνό πια, αλλά κάλιο γαΪδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε... :mrgreen:

AcidGreg
22-07-04, 12:32
Άσχετο αλλά: Είχα την δυστυχή εμπειρία να δω (ναι, το είδα!) το καλώδιο της γραμμής που πήγαινε στο A/C σπίτι μου να ψήνεται! Δευτερόλεπτα πριν άκουσα το κουτί που είχε την μοιραία διασύνδεση στον τοίχο να ΣΚΑΕΙ και είδα το καπάκι να πετάγεται!; ΕΛΕΟΣ!

atssssss
23-09-04, 04:16
Παιδες μπορει να εχει επαναληφθει η ερωτηση, αλλα δεν δυναμαι να διαβασω τα παντα... Ειμαι διπλα στο Ολυμπιακο Σταδιο και αναρωτιεμαι γιατι δεν εχει καει ακομα το PC μου.... Θελω να παρω UPS και ειναι το σιγουρο οτι θα παρω... Ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις τι διαφορες (πλεονεκτημα-μειονεκτηματα κτλ) εχει η σειρα Smart-UPS απο την Back-UPS RS της APC (Και τα 2...)
Σκεφτομαι να παρω ενα απο τα 2, εχουν διαφορα τιμης, αν ειναι τρομερη διαφορα στο τι προσφερουν δινω το παραπανω...

EvilHawk
23-09-04, 11:01
http://www.apc.com/ θα βρείς όλες τίς λεπτομέρεις καθώς και προγραμματάκι για να υπολογίσεις ποιο ups χρειάζεσαι ανάλογα με τα μηχανήματα σου!

kalm
23-09-04, 12:02
Παιδες μπορει να εχει επαναληφθει η ερωτηση, αλλα δεν δυναμαι να διαβασω τα παντα... Ειμαι διπλα στο Ολυμπιακο Σταδιο και αναρωτιεμαι γιατι δεν εχει καει ακομα το PC μου.... Θελω να παρω UPS και ειναι το σιγουρο οτι θα παρω... Ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις τι διαφορες (πλεονεκτημα-μειονεκτηματα κτλ) εχει η σειρα Smart-UPS απο την Back-UPS RS της APC (Και τα 2...)
Σκεφτομαι να παρω ενα απο τα 2, εχουν διαφορα τιμης, αν ειναι τρομερη διαφορα στο τι προσφερουν δινω το παραπανω...

Μπήκα στο site της APC θέλοντας να σε βοηθήσω αλλά μπερδεύτηκα αρκετά παρότι γνωρίζω πέντε πράγματα για UPS. Δυστυχώς δεν αναφέρονται ξεκάθαρα (ή δεν μπόρεσα να το βρω εγώ) οι τεχνολογίες που χρησιμοποιεί το κάθε UPS. Το Back-UPS μου φάνηκε καλύτερο μια και χρησιμοποιεί σταθεροποιητή τάσης (AVR). To Smart-UPS φαίνεται να είναι ένα off-line UPS το οποίο όταν διαπιστώσει ανωμαλία στην τάση μεταφέρει το φορτίο στη μπαταρία (με μικρή όμως διακοπή). Διατηρώ κάθε επιφύλαξη για τα παραπάνω μια και όπως σου είπα δεν ήταν ξεκάθαρα. Γενικά αφου δεν μπορείς να πας σε on-line UPS λόγω κόστους, προτίμησε αυτά με AVR, είναι καλύτερα.

aesir
23-09-04, 12:08
Διάβασε το thread από την αρχή, δεν είναι και τόσο μεγάλο, η απάντηση δεν είναι τόσο άμεση και επίσης θα δεις και συγκεκριμένες προτάσεις για αγορά.

EvilHawk
23-09-04, 12:54
Μπήκα στο site της APC θέλοντας να σε βοηθήσω αλλά μπερδεύτηκα αρκετά παρότι γνωρίζω πέντε πράγματα για UPS. Δυστυχώς δεν αναφέρονται ξεκάθαρα (ή δεν μπόρεσα να το βρω εγώ) οι τεχνολογίες που χρησιμοποιεί το κάθε UPS. Το Back-UPS μου φάνηκε καλύτερο μια και χρησιμοποιεί σταθεροποιητή τάσης (AVR). To Smart-UPS φαίνεται να είναι ένα off-line UPS το οποίο όταν διαπιστώσει ανωμαλία στην τάση μεταφέρει το φορτίο στη μπαταρία (με μικρή όμως διακοπή). Διατηρώ κάθε επιφύλαξη για τα παραπάνω μια και όπως σου είπα δεν ήταν ξεκάθαρα. Γενικά αφου δεν μπορείς να πας σε on-line UPS λόγω κόστους, προτίμησε αυτά με AVR, είναι καλύτερα.

Δεν μπερδεύτηκες καθολου! :wink:

PReD
23-09-04, 23:22
Λοιπόν παιδιά χθές αγόρασα το APC RS Back-ups (BR800i)...

Με το που ανοίγεις την συσκευασία και βλέπεις τα καλώδια και τα χαρτιά καταλαβαίνεις πόσο καλό είναι...

Άριστες πρώτες εντυπώσεις...

ipo
13-10-04, 04:52
Χαίρετε.

Απόψε παραλίγο να χάσω το pc μου με τα κόλπα που έκανε η ΔΕΗ, στη διάρκεια της καταιγίδας. Έβαλα λοιπόν μυαλό και αποφάσισα να αγοράσω το συντομότερο δυνατό ένα UPS και οτιδήποτε άλλο μου προτείνετε για προστασία από υπερτάσεις και γενικότερα από κακή παροχής ισχύος.

Θα ήθελα να μου προτείνετε εξοπλισμό προστασίας για δίκτυο ΔΕΗ και τηλεφωνικό. Έχω τον ακόλουθο εξοπλισμό:

- Τροφοδοτικό 400Watt (πρέπει να καταναλώνει το pc περί τα 300 Watt διότι είχα ένα τροφοδοτικό των 235 Watt και το άλλαξα όταν διαπίστωσα ανεπαρκή λειτουργία κατά την προσθήκη δεύτερου HDD).

- Οθόνη 17" CRT. Σύμφωνα με το εγχειρίδιο, καταναλώνει 130 Watt.

- Ηχεία 7 Watt RMS.

- Εκτυπωτή HP Deskjet 710c

- Scanner HP 4400

- USR 9105 ADSL MODEM ROUTER (δεν το έχω αγοράσει ακόμη, με PSTN είμαι μέχρι να ενεργοποιηθεί η ADSL!)

Διαθέτω περί τα 120 ευρώ.

Μετά από σύντομη έρευνα αγοράς και συμβουλές από κάποιο φίλο σκέφτομαι για line-interavtive.

Τι πιστεύετε εσείς.

Είδα και αυτά:

http://www.e-shop.gr/Index800.html?PHPSESSID=1

http://www.e-shop.gr/Index800.html?PHPSESSID=1

τα οποία νομίζω ότι είναι καλά.

Οποιαδήποτε συμβουλή είναι επιθυμητή, καθότι δεν ξέρω και πολλά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

l3ft3r1s
13-10-04, 06:35
Να ρωτήσω κάτι? Το 1500 της APC, αν δεν θέλεις να του βάλεις αυτό το "εξωτερικό module", μπορείς να του βάλεις άλλες, επιπλέον εξωτερικές μπαταρίες? Και αν ναι, από που τις αγοράζουμε αυτές? Ευχαριστώ!

ipo, τα link που δίνεις βγάζουν στην κεντρική σελίδα του e-shop. Πήγαινε στο προϊόν που έχεις υπ' όψην σου, πάτα δεξί κλικ πάνω στην σελίδα εκείνη, επέλεξε Properties, και μετά κάνε copy-paste το url από εκεί ;)

sa1901
13-10-04, 08:57
Προτείνω το 1000αρι της APC το οποίο είναι Line Interactive και 100 ευρω φτηνότερο από το 1500αρι. Βέβαια δεν δέχεται συμπληρωματική μπαταρία, αλλά ο καθένας μας υπολογίζει τις ανάγκες του, έτσι;

To e-shop βέβαια, τα έχει μπλέξει λίγο στα χαρακτηριστικά των ups ... :?
Και στα δύο μοντέλα της ίδιας σειρας της APC αναφέρεται με διαφορετική τοπολογία ...

http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.701104
http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.701105

Το 1000αρι το αναφέρει ως Stand By και το 1500αρι ως Line Interactive. Ενώ και τα δύο είναι Line Interactive....

http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=BR1000I
http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=BR1500I

:mrgreen:

ipo
13-10-04, 15:51
Με συγχωρείτε για τα λανθασμένα link. Παραθέτω τα σωστά:

http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.701035

http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.701300

Αυτά που βλέπω εγώ, χωρίς να έχω εμπειρία πάνω στο θέμα, είναι ότι το Merlin Gerin έχει το "όνομα" και την διετή εγγύηση, έναντι του Mustek, που έχει ένα έτος εγγύησης, αλλά συνδέεται με τον υπολογιστή (το Merlin Gerin δεν συδέεται).

Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε τη γνώμη σας, όπως γράφω και παραπάνω, σχετικά με το τι UPS προτείνετε, σε κατηγορία τιμής περί τα 120 ευρώ. Αν είναι κάτι πολύ καλό ίσως δώσω και παραπάνω χρήματα. Τις προδιαγραφές του συστήματός μου αναφέρω σε προηγούμενο post στην ίδια σελίδα.

Ευαρίστω για τη βοήθεια.

EvilHawk
13-10-04, 17:24
Αν αντέχεις για τα διπλάσια πηγαινε και πάρε ένα APC 1000VA!

euri
13-10-04, 17:27
Προειδοποίηση: το 1000άρι Mustek έχει ανεμιστήρι που κάνει θόρυβο. Αν είναι να τοποθετήσετε το UPS σε χώρο που περνάτε πολλές ώρες θα σας πάρει τα αυτιά.

ipo
13-10-04, 17:32
Δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω τα διπλά λεφτά.

Ευαριστώ για την ενημέρωση euri. Οπότε πάω για το Merlin Gerin;

Είναι σημαντικό μειονέκτημα η έλλειψη σύνδεσης με το pc του Merlin Gerin;

EvilHawk
13-10-04, 17:42
Είναι σημαντικό μειονέκτημα η έλλειψη σύνδεσης με το pc του Merlin Gerin; Εεε ναι χάνεις ευκολίες όπως ρύθμιση συναγερμών & ευαισθησίας, αυτόματο shutdown μετά απο την πάροδο Χ χρόνου, εποπτεία κατάστασης μπαταρίας κλπ...

dhmk
13-10-04, 18:04
Προσωπικά έχω εδώ και ένα χρόνο περίπου ένα APC 750XL. Είχα και παλιότερα APC και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος (δούλεψε 12 χρόνια χωρίς πρόβλημα και το πέταξα γιατί δεν εύρισκα μπαταρία). Το νέο μου UPS είναι πολύ καλό στα χαρακτηριστικά του και συνδέεται μέσω UBS με τον υπολογιστή και παίρνει και επιπλέον μπαταρίες. Μου στοίχισε γύρο στα 500 ευρώ πέρσι. Το θέμα είναι ότι παρουσιάσθηκαν προβλήματα αν και με πολύ άψογη διαδικασία η APC μου το αντικατέστησε δυο φορές ως τώρα. Δεν το έχω μόνιμα ανοιχτό αλλά μόνο όταν ανοίγω τον υπολογιστή μου ανοιγω πρώτα και αυτό (βέβαια παραμένει πάντα στο ρέυμα). Ε λοιπόν κάθε τόσο στο ξεκίνημα εβρισκα την μπαταρία ξεφόρτιστη. Και τα δυο προηγούμενα κομμάτια παρουσίασαν το ίδιο πρόβλημα. Δυστυχώς το support της APC εδώ στην Ελλάδα δεν μπορούσε να μου πει τίποτα άλλο εκτός από το να συμφωνήσει με την άμεση αντικατάσταση. Σε οτιδήποτε άλλο είναι μάλλον ψιλοάσχετοι. Τέλος πάντων, έχω την εντύπωση ότι κάτι παίζει με τα πολύμπριζα. Το UPS είναι συνδεδεμένο σε ένα πολύμπριζο από το οποίο τροφοδοτούνται μια σειρά από μηχανήματα (π.χ. βίντεο, τηλεόραση, DVD κτλ) και το UPS πάνω στο οποίο είναι συνδεδεμένο ένα άλλο πολύμπριζο που δίνει ρεύμα στους δύο υπολογιστές μου και διάφορα άλλα περιφεριακά. Παιδιά εσείς τι συνδεσμολογία χρησιμοποιείτε; Χρησιμοποιείται πολύμπριζα. Για το συγκεκριμένο UPS έχω την εντύπωση ότι κάνει κάτι περίεργο όταν το ανάβεις γιατί κάποιες φορές έχει ρίξει και την ασφάλεια (όλα τα κομμάτια το έχουν κάνει όταν τα πρωτοέβαλα στο ρεύμα). Πάντως τα πολύμπριζα ποτέ δεν προβλημάτισαν κανένα από τα τόσα μηχανήματα στο γραφείο μου... αλλά προβληματίζουν το UPS που υποτίθεται ότι τα προστατεύει; Το τρίτο κομμάτι εδώ και ένα μήνα δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα αλλά φοβούμε ότι είναι ζήτημα χρόνου να παρουσιάσει και αυτό.

PReD
13-10-04, 18:21
Παιδιά να πω και εγώ ένα πρόβλημα που έχω...

Το UPS μου (APC Back-UPS RS - BR800i) όταν δουλεύει η μπαταρία (όταν κάνω test δηλαδή ή όταν πέφτει το ρεύμα) κάνει ένα θόρυβο το τροφοδοτικό της Οθόνης (Eizo Flexscan T565 CRT 17 inch).

Ο θόρυβος είναι ο ίδιος που κάνει και το UPS όταν δουλεύει (ένας βόμβος) αλλά ελαφρώς πιο δυνατός...

Νομίζω οτι είναι λόγω του τετραγωνικού παλμού που βγάζει το UPS αλλά δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο αυτό είναι normal και ακίνδυνο...

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία...

Any ideas???

(p.s.) φίλος που πήρε το ίδιο επιβαιβεώνει οτι κάνει αυτόν το θόρυβο το ups, αλλά η οθόνη (αυτός έχει Sony LCD ενώ εγώ EIZO CRT) δεν κάνει κανένα θόρυβο...

xxxxx
13-10-04, 19:40
Άσχετο αλλά: Είχα την δυστυχή εμπειρία να δω (ναι, το είδα!) το καλώδιο της γραμμής που πήγαινε στο A/C σπίτι μου να ψήνεται! Δευτερόλεπτα πριν άκουσα το κουτί που είχε την μοιραία διασύνδεση στον τοίχο να ΣΚΑΕΙ και είδα το καπάκι να πετάγεται!; ΕΛΕΟΣ!

Σαν σκηνή από το Matrix ακούγεται...
:lol:

angel_n
13-10-04, 21:00
Με συγχωρείτε για τα λανθασμένα link. Παραθέτω τα σωστά:

http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.701035

http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.701300

Αυτά που βλέπω εγώ, χωρίς να έχω εμπειρία πάνω στο θέμα, είναι ότι το Merlin Gerin έχει το "όνομα" και την διετή εγγύηση, έναντι του Mustek, που έχει ένα έτος εγγύησης, αλλά συνδέεται με τον υπολογιστή (το Merlin Gerin δεν συδέεται).

Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε τη γνώμη σας, όπως γράφω και παραπάνω, σχετικά με το τι UPS προτείνετε, σε κατηγορία τιμής περί τα 120 ευρώ. Αν είναι κάτι πολύ καλό ίσως δώσω και παραπάνω χρήματα. Τις προδιαγραφές του συστήματός μου αναφέρω σε προηγούμενο post στην ίδια σελίδα.

Ευαρίστω για τη βοήθεια.

Δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός με το θέμα, απλά αγόρασα το καλοκαίρι αυτό της Mustek. Και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Επαναλαμβάνω, χωρίς να έχω τις γνώσεις για να κρίνω τεχνικές λεπτομέρεις, αλλά σε όλες τις περιπτώσεις τα πήγε μια χαρά: Είχα πολλές στιγμιαίες μειώσεις τάσης (ξέρεις, να σβήνουν στιγμιαία τα φώτα), όπου ενεργοποιήθηκε άμεσα και συνέχισα να δουλεύω κανονικά. Και μία φορά που είχα διακοπή ρεύματος, πάλι δούλεψε και έκλεισα άνετα τον υπολογιστή.

Αυτό που δεν έχει τύχει να το τεστάρω είναι το αυτόματο shutdown - η βασική μαγκιά δηλαδή της σύνδεσης με τον υπολογιστή, ότι φεύγεις από το σπίτι και σε περίπτωση προβλήματος θα κλείσει μόνο του (διαφορετικά θα σου φάει όλη την μπαταρία).

Α, και με ένα Pc πάνω (17άρα LCD), τα μόντεμ (ADSL και netmode), ασύρματο τηλέφωνο και ηχεία είμαι στο 30%.

angel_n
13-10-04, 21:08
Τέλος πάντων, έχω την εντύπωση ότι κάτι παίζει με τα πολύμπριζα. Το UPS είναι συνδεδεμένο σε ένα πολύμπριζο από το οποίο τροφοδοτούνται μια σειρά από μηχανήματα (π.χ. βίντεο, τηλεόραση, DVD κτλ) και το UPS πάνω στο οποίο είναι συνδεδεμένο ένα άλλο πολύμπριζο που δίνει ρεύμα στους δύο υπολογιστές μου και διάφορα άλλα περιφεριακά. Παιδιά εσείς τι συνδεσμολογία χρησιμοποιείτε; Χρησιμοποιείται πολύμπριζα.

Αυτό που έχω ακούσει όποιον σχετικό και να έχω ρωτήσει είναι ότι το UPS πρέπει να μπαίνει πάντα μόνο του στην πρίζα. Το να συνδέεις πολύμπριζο πάνω σε ups, για να προστατέψεις τα διάφορα περιφερειακά, είναι οκ (τουλάχιστον σε μένα δεν υπάρχει πρόβλημα), αλλά το να έχεις το ups στην ίδια πρίζα μέσω πολύμπριζου με τηλεοράσεις και βίντεα δεν είναι.

Δεν ξέρω γιατί, απλά σου λέω τι μου έχουν πει. Κι από τη στιγμή που έχεις πρόβλημα δοκίμασε να το βάλεις μόνο του στην πρίζα μήπως και λυθεί.

dhmk
15-10-04, 09:16
Τέλος πάντων, έχω την εντύπωση ότι κάτι παίζει με τα πολύμπριζα. Το UPS είναι συνδεδεμένο σε ένα πολύμπριζο από το οποίο τροφοδοτούνται μια σειρά από μηχανήματα (π.χ. βίντεο, τηλεόραση, DVD κτλ) και το UPS πάνω στο οποίο είναι συνδεδεμένο ένα άλλο πολύμπριζο που δίνει ρεύμα στους δύο υπολογιστές μου και διάφορα άλλα περιφεριακά. Παιδιά εσείς τι συνδεσμολογία χρησιμοποιείτε; Χρησιμοποιείται πολύμπριζα.

Αυτό που έχω ακούσει όποιον σχετικό και να έχω ρωτήσει είναι ότι το UPS πρέπει να μπαίνει πάντα μόνο του στην πρίζα. Το να συνδέεις πολύμπριζο πάνω σε ups, για να προστατέψεις τα διάφορα περιφερειακά, είναι οκ (τουλάχιστον σε μένα δεν υπάρχει πρόβλημα), αλλά το να έχεις το ups στην ίδια πρίζα μέσω πολύμπριζου με τηλεοράσεις και βίντεα δεν είναι.

Δεν ξέρω γιατί, απλά σου λέω τι μου έχουν πει. Κι από τη στιγμή που έχεις πρόβλημα δοκίμασε να το βάλεις μόνο του στην πρίζα μήπως και λυθεί.

Υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα βρε παιδιά. Εσείς δεν το έχετε; Στο δωμάτιό μου έχω μόνο μια πρίζα. Επομένως αν βάλω εκεί το UPS δεν θα μπορέσω να δόσω ρεύμα σε τίποτα άλλο εκτός από τους υπολογιστές μου. Εσείς έχετε περισσότερες πρίζες; Η αλήθεια είναι ότι το σπίτι μου είναι παλιό. Πάντως το προηγούμενο UPS με ακριβώς την ίδια διάταξη δεν παρουσίασε ποτέ πρόβλημα. Ποιός ξέρει!

kalm
15-10-04, 09:48
Δεν το έχω μόνιμα ανοιχτό αλλά μόνο όταν ανοίγω τον υπολογιστή μου ανοιγω πρώτα και αυτό (βέβαια παραμένει πάντα στο ρέυμα). Ε λοιπόν κάθε τόσο στο ξεκίνημα εβρισκα την μπαταρία ξεφόρτιστη. Και τα δυο προηγούμενα κομμάτια παρουσίασαν το ίδιο πρόβλημα. Δυστυχώς το support της APC εδώ στην Ελλάδα δεν μπορούσε να μου πει τίποτα άλλο εκτός από το να συμφωνήσει με την άμεση αντικατάσταση. Σε οτιδήποτε άλλο είναι μάλλον ψιλοάσχετοι. Τέλος πάντων, έχω την εντύπωση ότι κάτι παίζει με τα πολύμπριζα. Το UPS είναι συνδεδεμένο σε ένα πολύμπριζο από το οποίο τροφοδοτούνται μια σειρά από μηχανήματα (π.χ. βίντεο, τηλεόραση, DVD κτλ) και το UPS πάνω στο οποίο είναι συνδεδεμένο ένα άλλο πολύμπριζο που δίνει ρεύμα στους δύο υπολογιστές μου και διάφορα άλλα περιφεριακά. Παιδιά εσείς τι συνδεσμολογία χρησιμοποιείτε; Χρησιμοποιείται πολύμπριζα. Για το συγκεκριμένο UPS έχω την εντύπωση ότι κάνει κάτι περίεργο όταν το ανάβεις γιατί κάποιες φορές έχει ρίξει και την ασφάλεια (όλα τα κομμάτια το έχουν κάνει όταν τα πρωτοέβαλα στο ρεύμα). Πάντως τα πολύμπριζα ποτέ δεν προβλημάτισαν κανένα από τα τόσα μηχανήματα στο γραφείο μου... αλλά προβληματίζουν το UPS που υποτίθεται ότι τα προστατεύει; Το τρίτο κομμάτι εδώ και ένα μήνα δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα αλλά φοβούμε ότι είναι ζήτημα χρόνου να παρουσιάσει και αυτό.

Το UPS δεν πρέπει να κλείνει. Πρέπει να παραμένει στη μπρίζα για να φορτίζονται οι μπαταρίες. Βέβαια αν κάνεις μια-δύο μέρες να χρησιμοποιήσεις τον υπολογιστή σου, κανονικά δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα και να ξεφορτίζονται, εκτός αν όταν κλείνει το UPS παραμένει κάποια εσωτερική κατανάλωση (συμβουλέψου το manual για το πως ακριβώς πρέπει να κλείνει). Το πολύμπριζο δεν έχει σχέση με την εκφόρτιση της μπαταρίας, αλλά μπορεί να έχει σχέση με το γεγονός οτι πέφετει η ασφάλεια! Αν είναι αρκετές οι υπόλοιπες συσκευές σε συνδιασμό με την εκκίνηση του UPS, μπορεί να προκαλείται η πτώση της ασφάλειας. Δες στο manual τι ακριβώς ασφάλεια ζητάει και πες μου τι έχεις εσύ.



Παιδιά να πω και εγώ ένα πρόβλημα που έχω...

Το UPS μου (APC Back-UPS RS - BR800i) όταν δουλεύει η μπαταρία (όταν κάνω test δηλαδή ή όταν πέφτει το ρεύμα) κάνει ένα θόρυβο το τροφοδοτικό της Οθόνης (Eizo Flexscan T565 CRT 17 inch).

Ο θόρυβος είναι ο ίδιος που κάνει και το UPS όταν δουλεύει (ένας βόμβος) αλλά ελαφρώς πιο δυνατός...

Νομίζω οτι είναι λόγω του τετραγωνικού παλμού που βγάζει το UPS αλλά δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο αυτό είναι normal και ακίνδυνο...

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία...

Any ideas???

(p.s.) φίλος που πήρε το ίδιο επιβαιβεώνει οτι κάνει αυτόν το θόρυβο το ups, αλλά η οθόνη (αυτός έχει Sony LCD ενώ εγώ EIZO CRT) δεν κάνει κανένα θόρυβο...


Η κυμματομορφή της τάσης εξόδου του UPS δυστυχώς δεν είναι ημιτονική όπως της ΔΕΗ αλλά με τετραγωνικούς παλμούς όπως λες και εσύ, κυρίως στα πιο μικρά UPS (στα πιό μεγάλα On-line πλησιάζει το ημίτονο). Αυτό δημιουργεί παραμόρφωση της τάσης και παρασιτικές συχνότητες (που ακούς σαν βόμβο). Πολλές συσκευές είναι πιθανό να επηρεαστούν από κάτι τέτοιο, ενώ άλλες όχι. Εξατάται από το βαθμό ηλεκτρομαγνητικής προστασίας που έχουν. Δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει κάτι μια και είναι κατασκευαστικό θέμα του UPS. Δεν ξέρω στο site του UPS αν υπάρχει σαν option κάποιο σχετικό φίλτρο που να μπορεί να μπει (αν και το θεωρώ λίγο απίθανο). :cry:

dhmk
15-10-04, 10:06
Το UPS δεν πρέπει να κλείνει. Πρέπει να παραμένει στη μπρίζα για να φορτίζονται οι μπαταρίες. Βέβαια αν κάνεις μια-δύο μέρες να χρησιμοποιήσεις τον υπολογιστή σου, κανονικά δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα και να ξεφορτίζονται, εκτός αν όταν κλείνει το UPS παραμένει κάποια εσωτερική κατανάλωση (συμβουλέψου το manual για το πως ακριβώς πρέπει να κλείνει).


Δεν εννοούσα ότι το βγάζω από την πρίζα αλλά ότι κλείνω τον on/off διακόπτη. Οι μπαταρίες εξακολουθούν να φορτίζονται κανονικά. Οσο για την ασφάλεια... αυτό είναι κάτι περίεργο γιατί γίνεται μόνο τις πρώτες μέρες εγκατάστασης του UPS. Μετά δεν ξαναεμφανίζεται. Το σίγουρο είναι ότι το UPS κάνει κάτι περίεργο όταν πατώ το on/off για να το ανοίξω. Ουσιαστικά εκείνη τη στιγμή δεν υπάρχει καθόλου φορτίο (τα μηχανήματα είναι κλειστά). Επίσης ουσιαστικά δεν μιλάμε για εκφόρτιση της μπαταρίας αλλά στιγμιαία αποφόρτιση. Μια μπαταρία, ακόμη και σε διάστημα μερικών ωρών δεν μπορεί να αποφορτίζεται μόνη της. Ισως να συμβαίνει κάποιο βραχυκύκλωμα αλλά ένα βραχυκύκλωμα είναι κάτι μόνιμο. Δεν μπορεί να βραχυκυκλώνει κάτι μια στιγμή και μετά να μην είναι βραχυκυκλωμένο (π.χ. ένα πολύμπριζο). Εκτός αν συμβαίνει εδώ κάποιο άλλου είδους ηλεκρικό φαινομένο που αγνοώ πιο μπορεί να είναι, μέταξύ κοντινών καλωδίων που δεν βραχυκυκλώνουν με την κυριολεκτική έννοια.

kalm
15-10-04, 10:27
Δεν εννοούσα ότι το βγάζω από την πρίζα αλλά ότι κλείνω τον on/off διακόπτη. Οι μπαταρίες εξακολουθούν να φορτίζονται κανονικά.


Πως ξέρεις οτι οι μπαταρίες συνεχίζουν να φορτίζουν οταν το πάς στο OFF; Ανάβει καποιο λαμπάκι; Το manual τι λέει σχετικά;



Οσο για την ασφάλεια... αυτό είναι κάτι περίεργο γιατί γίνεται μόνο τις πρώτες μέρες εγκατάστασης του UPS. Μετά δεν ξαναεμφανίζεται.


Έχει εξήγηση στο γεγονός οτι κατά την αρχική εγκατάσταση η μπαταρίες είναι ξεφόρτιστες οπότε τραβάνε μεγάλο ρεύμα, συνέπεια να πέφτει ασφάλεια. Το ίδιο μπορεί να συμβεί αν γίνει διακοπή της ΔΕΗ και λειτουργήσει το UPS αρκετή ώρα με μπαταρίες (οπότε υπάρχει βαθιά εκφόρτιση).



Το σίγουρο είναι ότι το UPS κάνει κάτι περίεργο όταν πατώ το on/off για να το ανοίξω.


Τί ακριβώς;



Επίσης ουσιαστικά δεν μιλάμε για εκφόρτιση της μπαταρίας αλλά στιγμιαία αποφόρτιση.


Γιατί το λες αυτό; Από που έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα;




Μια μπαταρία, ακόμη και σε διάστημα μερικών ωρών δεν μπορεί να αποφορτίζεται μόνη της. Ισως να συμβαίνει κάποιο βραχυκύκλωμα αλλά ένα βραχυκύκλωμα είναι κάτι μόνιμο. Δεν μπορεί να βραχυκυκλώνει κάτι μια στιγμή και μετά να μην είναι βραχυκυκλωμένο (π.χ. ένα πολύμπριζο). Εκτός αν συμβαίνει εδώ κάποιο άλλου είδους ηλεκρικό φαινομένο που αγνοώ πιο μπορεί να είναι, μέταξύ κοντινών καλωδίων που δεν βραχυκυκλώνουν με την κυριολεκτική έννοια.


Μην πάει το μυαλό σου σε περίπλοκα φαινόμενα. Πες μου μόνο αυτά που σε ρώτησα πιό πριν για τις ασφάλειες. Ίσως έτσι εξηγηθούν όλα... :P

dhmk
15-10-04, 10:54
kalm,

Δυστυχώς το μάνουαλ δεν λέει τίποτα για ασφάλειες. Και ναι με το κλείσιμο από το on/off το UPS απλά δεν δίνει ρεύμα στα μηχανήματα. Το έχω ακούσει να αντιδρά (κάποια ρελεδάκια;) όταν είναι "σβηστό" και υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο ρεύμα και φυσικά το έχω κλείσει μισοφορτισμένο και όταν το ξαναάνοιξα ήταν φορτισμένο... και επίσης το μάνουαλ λέει ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον on/off διακόπτη ως κεντρικό διακόπτη για να ανοιγοκλείνουμε το εξοπλισμό μας.

Με το "κάνει κάτι περίεργο όταν ανοίγει" εννοούσα ότι είμαι υποχρεωμένος να υποθέσω κάτι τέτοιο γιατί εκείνη τη στιγμή δημιουργούνται τα προβλήματα. Εκείνη τη στιγμή δίνει ρεύμα στα μηχανήματα... ξέρω γω. Αν και τα πάντα είναι κλειστά (εκτός από κάποια εξωτερικά zip drives) μήπως στιγμιαία δίνει μια υψηλή τάση που ζορίζει τα πολύμπριζα; Αλλά έτσι θα είχα θύματα με τα μηχανήματά μου που ποτέ δεν είχα, ποτέ δεν κάηκε κάτι. Επίσης όταν μια μπαταρία δείχνει πλήρως φορτισμένη μια στιγμή και κάποιες ώρες μετά με ένα νέο πάτημα του on/off είναι σχεδόν εντελώς αποφορτισμένη... πρέπει να υποθέσω ότι όλη αυτή η συγκεντρωμένη ενέργεια κάπου πάει, ότι η συγκεκριμένη χημική διεργασία δεν μπορεί να αντιστρέφεται σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα αλλά ίσως με κάποιο στιγμιαίο βραχυκύκλωμα αυτό να γίνεται. Και μιλάμε για ένα UPS που μπορεί να κρατήσει τον υπολογιστή μου σχεδόν 80 λεπτά και παραπάνω (με TFT) σε περίπτωση διακοπής του ρεύματος. Είναι ένα μυστήριο. Εκτός και αν η μπαταρία δεν αποφορτίζεται στη πραγματικότητα αλλά το UPS το νομίζει. Πάντως μετά το πρόβλημα μπορώ να το παρακολουθώ να φορτίζεται και πάλι βαθμιαία. Δεν μπορεί και αυτό να μην είναι αληθινή ένδειξη. Μυστήριο... Μυστήριο. Αν μπορούσες να μου βρεις μια λογικοφανή εξήγηση όλων αυτών των... φαινομένων θα σου ήμουν υπόχρεος.

kalm
15-10-04, 12:01
dhmlk,

-Έχεις το APC Smart UPS 750 XL, σωστά;
-Το πρόβλημά σου είναι οτι όταν το ανοίγεις βρίσκεις τις μπαταρίες ξεφόρτιστες ή ότι πέφτει η ασφάλεια; Ή μήπως και τα δύο; Το οτι οι μπαταρίες είναι ξεφόρτιστες το βλέπεις από τη μπάρα φόρτισης, σωστά; Πόση ώρα κάνουν να φορτίσουν;
-Όταν το κλείνεις μένουν κάποια λαμπάκια αναμμένα στην πρόσοψη; Αν ναι, ποιά;
-Η ασφάλεια που πέφτει στον πίνακα πόσα Αμπέρ είναι και τι συσκευές επηρεάζονται όταν γίνεται αυτό;
-Στο πολύμπριζο που δίνει τάση το UPS έχεις δύο PC από ότι είδα. Με τι τροφοδοτικά; Έχεις και οθόνες ή κάτι άλλο;
-Έχεις δοκιμάσει αν ενώ έχεις κλείσει το UPS υπάρχει ακόμα τάση στα φορτία (PC);

dhmk
15-10-04, 12:33
-Έχεις το APC Smart UPS 750 XL, σωστά;


Σωστά.



-Το πρόβλημά σου είναι οτι όταν το ανοίγεις βρίσκεις τις μπαταρίες ξεφόρτιστες ή ότι πέφτει η ασφάλεια; Ή μήπως και τα δύο; Το οτι οι μπαταρίες είναι ξεφόρτιστες το βλέπεις από τη μπάρα φόρτισης, σωστά; Πόση ώρα κάνουν να φορτίσουν;


Οι ασφάλειες πέφτουν τις πρώτες μέρες της εγκατάστασης. Μετά το πρόβλημα εξαφανίζεται. Ναι το βλέπω από την μπαταρία φόρτισης αλλά... όχι μονο. Το UPS αρχίζει να "στριγκλίζει", κόκκικα λαμπάκια να αναβοσβύνουν που καταδείχνουν ανεπαρκή buckup time κτλ. Επίσης, επειδή είναι συνδεδεμένο με τον υπολογιστή μου, τον κάνει αυτομάτως shut down. Μετά φορτίζεται με τους κανονικούς ρυθμούς σε 2-3 ώρες.



-Όταν το κλείνεις μένουν κάποια λαμπάκια αναμμένα στην πρόσοψη; Αν ναι, ποιά;


Οχι δεν μένει κανένα αναμμένο λαμπάκι.



-Η ασφάλεια που πέφτει στον πίνακα πόσα Αμπέρ είναι και τι συσκευές επηρεάζονται όταν γίνεται αυτό;


Είναι 10 αμπερ. Φώτα μόνο και τα βίντεο, τηλεόραση (κλειστή εντελώς - άρα μηδέν φορτίο), DVD κτλ σε αναμονή (δηλαδή ασήμαντα φορτία) και φυσικά οι υπολογιστές μου - που τους ανοίγω μετά. Το πρόβλημα κατά βάση αποκαλύπτεται στο self-test. Τότε το UPS ανακαλύπτει ότι δεν έχει επαρκή backup-time.



-Στο πολύμπριζο που δίνει τάση το UPS έχεις δύο PC από ότι είδα. Με τι τροφοδοτικά; Έχεις και οθόνες ή κάτι άλλο;


Δύο PC. Το ένα βέβαια δεν το ανοίγω πάντα και δεν έχει οθόνη. Τα τροφοδοτικά είναι 230 και 350 (το κανονικό μου μηχάνημα με δυο δίσκους και TFT).



-Έχεις δοκιμάσει αν ενώ έχεις κλείσει το UPS υπάρχει ακόμα τάση στα φορτία (PC);


Οχι αυτό δεν το έχω ελένξει. Πάντως όλα τα λαμπάκια των συστημάτων σβήνουν (πληκτρολογια, led των network cards, zip drives κτλ που έχουν και πολύ μικρή κατανάλωση). Πάντως αν υπήρχε τάση αυτο θα ήταν διαρροή φυσικά. Το αποκλείω.

kalm
15-10-04, 13:05
dhmk,

-Θα έλεγα να δοκιμάσεις το εξής: ενώ λειτουργεί κανονικά το ένα PC και χωρίς να κάνεις κάποια εργασία, βγάλε το UPS από την πρίζα της ΔΕΗ και άστο να δουλέψει με μπαταρία. Να δεις πόσο χρόνο δουλεύει έτσι πριν ξεκινήσει να το κάνει shutdown. Το λέω αυτό γιατί το self-test κάνει και δοκιμή εκφόρτισης, οπότε μπορεί να μιλάμε για ελλατωματικές μπαταρίες.
-Μια σκέψη επίσης είναι και η USB σύνδεση. Για δοκίμασε να την βγάλεις μήπως και υπάρχει καμμία διαρροή από εκεί (αμφιβάλλω, αλλά δεν βλάπτει να δοκιμάσεις).
-Η ασφάλεια των 10 Α ίσως είναι λίγο μικρή. Όχι για την κανονική λειτουργία, αλλά για την εκκίνηση του UPS. Δυστυχώς επειδή όλα τα σύγχρονα τροφοδοτικά είναι τύπου switch-mode έχουν και μεγάλα ρεύματα εκκίνησης τα οποία ίσως να μην αντέχει η ασφάλεια των 10 Α. Έχεις δυνατότητα να δοκιμάσεις να το τροφοδοτήσεις από πρίζα σούκο που ασφαλίζεται με 16 Α ; Αν δεν σου παρουσιάσει πρόβλημα πτώσης ασφάλειας, θα σου προτείνω κάποιες λύσεις.

dhmk
15-10-04, 13:42
Το λέω αυτό γιατί το self-test κάνει και δοκιμή εκφόρτισης, οπότε μπορεί να μιλάμε για ελλατωματικές μπαταρίες.


Αυτό θα μπορούσε να δίνει μια εξήγηση.

Γενικά δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα διαρροής γιατί άλλωστε και να υπήρχε η μπαταρία δεν θα συμμετείχε. Το UPS είναι κανονικά στο ρεύμα και δεν χρησιμοποιεί την μπαταρία (δεν είναι online UPS).

Είχα κάνει παλιότερα δοκιμή αποφόρτισης. Υπάρχει ειδικό τεστ που μπορώ να ξεκινήσω από software και το UPS έτσι μπορεί ρεαλιστικά να υπολογίσει το backup time.




Δυστυχώς επειδή όλα τα σύγχρονα τροφοδοτικά είναι τύπου switch-mode έχουν και μεγάλα ρεύματα εκκίνησης τα οποία ίσως να μην αντέχει η ασφάλεια των 10 Α


Αυτό είναι πραγματικά ενδιαφέρον. Αναρωτιέμαι αν το εννοείς ακόμη και όταν δεν είναι ακόμη ΟΝ ή όταν πατάς το ΟΝ; Πάντως μέχρι σήμερα μόνο σε συνδιασμό με το UPS έχω δει την ασφάλεια να πεφτει (με όλα τα τροφοδοτικά στο OFF). Και με το προηγούμενο UPS έπεφτε η ασφάλεια όταν αυτό έκανε self-test και ταυτόχρονα αναβα μια CRT οθόνη που έκανε την γνωστή "απομαγνήτιση". Αλλά αυτό είναι εξηγήσιμο. Στιγμιαία γινόταν υπερφόρτιση.

Τελικά πιστεύω ότι τα προβλήματα προέρχονται από το γεγονός ότι το τωρινό UPS είναι πολύ πιο "έξυπνο" από το προηγούμενο και με πολύ περισσότερες δικλείδες ασφαλείας. Αυτή η "εξυπνάδα" του με έχει "φάει"!!!



Έχεις δυνατότητα να δοκιμάσεις να το τροφοδοτήσεις από πρίζα σούκο που ασφαλίζεται με 16 Α ; Αν δεν σου παρουσιάσει πρόβλημα πτώσης ασφάλειας, θα σου προτείνω κάποιες λύσεις.


Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό. Φυσικά σε σούκο το βάζω αλλα δεν ξέρω τι είδους διακρίσεις υπάρχουν μεταξύ των διαφόρων τύπων σούκο. Δεν ήξερα ότι υπάρχουν πάνω από μια. Ισως είναι δυνατόν να αλλαξω τη σούκο που έχω με μια άλλη. Σε τι, όμως, θα ωφελούσε αυτό;

Πάντως η όλη ιστορία είναι μια ενδιαφέρουσα πρόκληση για το μυαλό ενός τεχνικού! Δεν συμφωνείς;

kalm
15-10-04, 14:26
Γενικά δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα διαρροής γιατί άλλωστε και να υπήρχε η μπαταρία δεν θα συμμετείχε. Το UPS είναι κανονικά στο ρεύμα και δεν χρησιμοποιεί την μπαταρία (δεν είναι online UPS).


Δεν έχει σημασία η τεχνολογία. H μπαταρία δεν αποσυνδέεται ποτέ τελείως από τη στιγμή που το UPS υποστηρίζει cold-start (δηλαδή εκκίνηση με τροφοδότηση φορτίου από μπαταρία, απουσία δικτύου).



Είχα κάνει παλιότερα δοκιμή αποφόρτισης. Υπάρχει ειδικό τεστ που μπορώ να ξεκινήσω από software και το UPS έτσι μπορεί ρεαλιστικά να υπολογίσει το backup time.


Καλές και σεβαστές οι λύσεις software και test αλλά κάνε και μια παλαιομοδίτικη(όπως στην είπα), μπορεί να αποκαλύψει πολλά...




Αυτό είναι πραγματικά ενδιαφέρον. Αναρωτιέμαι αν το εννοείς ακόμη και όταν δεν είναι ακόμη ΟΝ ή όταν πατάς το ΟΝ;


Χμ, αυτό εξαρτάται. Αν ενώ έχεις το UPS στη θέση OFF φορτίζονται οι μπαταρίες ή όχι. Το μεγάλο ρεύμα φόρτισης που σου είπα πριν το δίνει ο φορτιστής. Ακόμα δεν το έχουμε ξεκαθαρίσει, αλλά θα γίνει και αυτό μην ανησυχείς.





Τελικά πιστεύω ότι τα προβλήματα προέρχονται από το γεγονός ότι το τωρινό UPS είναι πολύ πιο "έξυπνο" από το προηγούμενο και με πολύ περισσότερες δικλείδες ασφαλείας. Αυτή η "εξυπνάδα" του με έχει "φάει"!!!


Μηχανήματα του Σατανά που λέει και ο πατέρας μου. :D :P 8)



Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό. Φυσικά σε σούκο το βάζω αλλα δεν ξέρω τι είδους διακρίσεις υπάρχουν μεταξύ των διαφόρων τύπων σούκο. Δεν ήξερα ότι υπάρχουν πάνω από μια. Ισως είναι δυνατόν να αλλαξω τη σούκο που έχω με μια άλλη. Σε τι, όμως, θα ωφελούσε αυτό;


Δεν υπάρχουν πάνω από μία. Οι σούκο πρίζες ονομάζονται ενισχυμένες (σε σύγκριση με τις απλές) και πρέπει να τροφοδοτούνται κανονικά από ασφάλεια 16 Α (και ανάλογο καλώδιο στον τοίχο βέβαια). Απλά σε πολλά σπίτα οι εγκαταστάτες ηλεκτρολόγοι και στα κυκλώματα (ασφάλεια-καλώδιο) των απλών πριζών βάζουν σούκο. Βάζεις εσύ το σίδερο ανυποψίαστος στην σούκο πρίζα (που όμως είναι σε απλό κύκλωμα) και αν το αφήσεις αρκετά μπορεί να μπαρουτιάσουν τα καλώδια...Εννοώ λοιπόν μια σούκο που να παίρνει από 16 Α ασφάλεια.



Πάντως η όλη ιστορία είναι μια ενδιαφέρουσα πρόκληση για το μυαλό ενός τεχνικού! Δεν συμφωνείς;


Μα για αυτό με βλέπεις και ασχολούμαι... :wink: :wink:

dhmk
15-10-04, 16:10
H μπαταρία δεν αποσυνδέεται ποτέ τελείως από τη στιγμή που το UPS υποστηρίζει cold-start (δηλαδή εκκίνηση με τροφοδότηση φορτίου από μπαταρία, απουσία δικτύου).


Αν με αυτό εννοείς να μπορώ να ξεκινήσω τα μηχανήματά μου ενώ το UPS δεν είναι στη μπρίζα ή υπάρχει διακοπή ρεύματος, όχι το συγκεκριμένο (και το προηγούμενο) δεν το υποστηρίζουν. Αν δεν είναι στο ρεύμα δεν ξεκινάει.



Το μεγάλο ρεύμα φόρτισης που σου είπα πριν το δίνει ο φορτιστής


Αυτό δεν το είχα σκεφθεί καθόλου. Μπορεί κάλιστα να εξηγεί το πρόβλημα με τις ασφάλειες. Πλην όμως ΜΟΝΟ τη πρώτη μέρα εγκατάστασης του UPS συνέβαινε. Μετά από τις ξαφνικές πλήρεις αποφορτίσεις του δεν συνέβει ποτέ. Βέβαια αυτό δεν είναι το πρόβλημα.

Το ερώτημα είναι πως μια πλήρως φορτισμένη μπαταρία ξαφνικά αποφορτίζεται; Το UPS είναι κλειστό και λογικά φορτίζει τη μπαταρία. Λογικά μέχρι να πατήσω το ΟΝ η μπαταρία πρέπει να είναι φορτισμένη. Μόλις το πατώ, μέσα σε δευτερόλεπτα αποφορτίζεται. Είναι αυτό δυνατόν;

Εκτός αν υποθέσουμε ότι το UPS όχι απλώς "αποφορτίζει" τη μπαταρία αλλά και δεν κάνει το κόπο να την επαναφορτίσει (ενώ είναι στο OFF). Για κάποιο λόγο το firmware ανιχνεύει κάποιο πρόβλημα και αποφορτίζει τη μπαταρία για λόγους ασφαλείας. Στέκει όμως αυτό;

Αυτό είναι το "δίλημμα":

Οταν ανοίγω το UPS (στις περιπτώσεις που εμφανίζεται το πρόβλημα) η μπαταρία είναι εκείνη τη στιγμή φορτισμένη και αποφορτίζεται με κάποιο τρόπο στιγμιαία... ή είναι ήδη αποφορτισμένη;

Θα υπήρχε λογική ένα σχεδιαστής να βάλει κάποιο κύκλωμα και λογική (firmware) γρήγορης (ή ακριβέστερα, ακαριαίας) αποφόρτισης σε ένα UPS για κάποιο λόγο που αυτό "κρίνει"; Οσο και αν έχω ψάξει στο site της APC δεν έχω δει τίποτα που να αναφέρει κάτι τέτοιο. Θα το κρατούσαν μυστικό;

Αν λοιπόν η μπαταρία είναι φορτισμένη τη στιγμή που πατώ ΟΝ, με κάποιο τρόπο αμέσως μετά αποφορτίζεται. Μπορεί μια πλήρως φορτισμένη μπαταρία να αποφορτισθεί σε δευτερόλεπτα; Κάτι κάποιες φορές συμβαίνει και το προκαλεί. Τι θα μπορούσε να είναι αυτό; Ενα βραχυκύκλωμα; Κάτι στη κατάσταση του ρεύματος που δίνει η ΔΕΗ εκείνη τη στιγμή; Θεωρητικά το UPS από τη στιγμή που δεν χρησιμοποιώ τη μπαταρία (παρά μόνο στο αυτόματο self-test κατά την εκίνηση) είναι πάντα φορτισμένη. Ο φορτιστής δεν ζορίζεται και πολύ... εκτός και αν η λειτουργία του είναι πιο βαρειά (σε ρεύμα από το δίκτυο) όταν μια μπαταρία είναι σχεδόν φορτισμένη και άρα προβάλλει μεταλύτερη (ηλεκτρική) αντίσταση. Νομίζω ότι αυτό ισχύει.

kalm
15-10-04, 16:40
Από τη σελίδα κατασκευαστή:

http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=SUA750XLI


General Features:
Adjustable voltage sensitivity
Adjustable voltage-transfer points
Audible Alarms
Automatic restart of loads after UPS shutdown
Automatic self-test
Boost and Trim Automatic Voltage Regulation (AVR)
Cold-start capable
Disconnected battery notification
Generator Compatible
Hot-swappable batteries
Intelligent Battery Management
LED status indicators
Network manageable
Plug-and-Play external batteries
Power conditioning
Predictive failure notification
Resettable circuit breakers
Safety-agency approved
Scalable runtime
Serial Connectivity
SmartSlot
Temperature-compensated battery charging

Έχει τη δυνατότητα cold-start.

Τώρα για τα υπόλποια που γράφεις. Μην κάνεις υποθέσεις και βασανιζεις το μυαλό σου. Ξεκίνα βήμα-βήμα. Κάνε το test όπως είπαμε και πες μου το χρόνο εφεδρείας που σου δίνει. Τα υπόλοιπα θα τα βρούμε στην πορεία.

dhmk
15-10-04, 17:25
Ηδη βγήκε κάτι καλό! Το μάνουαλ δεν το αναφέρει βέβαια αλλα εψαξα στο site της APC και βρήκα με πιο τρόπο μπορείς να το ανάψεις όταν δεν υπάρχει ρεύμα. Είναι πολύ χρήσιμο σε περίπτωσεις διακοπής ρεύματος. Και έλεγα τι καλά να είχα μια τέτοια δυνατότητα. Ευχαριστώ.

alefgr
15-10-04, 19:17
Ο φορτιστής των UPS δίνει ΠΑΝΤΑ σταθερό ρεύμα φόρτισης στις μπαταρίες και αυτό γιατί έτσι μεγαλώνει την διάρκεια ζωής τους. Οπότε δεν είναι φυσικό να ρίχνει ασφάλεια ακόμα και με τις μπαταρίες τελείως άδειες.

Εδώ και 2 χρόνια έχω βάλει extra μπαταρίες σε ένα MGE 750VA με αποτέλεσμα από την χωρητικότητα των 2 Χ 12V/7A σύνολο 14A, να πάει στα 2 Χ 12/27A + 2 X 12V/7A σύνολο 68Α. Αν ο φορτιστής δεν έδινε σταθερό ρεύμα φυσικά και θα είχε καεί με το υπερβολικό ρεύμα που θα ήταν υποχρεωμένος να δώσει. Επίσης ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα με ασφάλεια στην εκκίνηση του, ακόμα και μετά από πολύωρη διακοπή της ΔΕΗ όπου οι μπαταρίες ήταν ξεφόρτωτες τελείως.

kalm
15-10-04, 20:57
Ο φορτιστής των UPS δίνει ΠΑΝΤΑ σταθερό ρεύμα φόρτισης στις μπαταρίες και αυτό γιατί έτσι μεγαλώνει την διάρκεια ζωής τους. Οπότε δεν είναι φυσικό να ρίχνει ασφάλεια ακόμα και με τις μπαταρίες τελείως άδειες.

Εδώ και 2 χρόνια έχω βάλει extra μπαταρίες σε ένα MGE 750VA με αποτέλεσμα από την χωρητικότητα των 2 Χ 12V/7A σύνολο 14A, να πάει στα 2 Χ 12/27A + 2 X 12V/7A σύνολο 68Α. Αν ο φορτιστής δεν έδινε σταθερό ρεύμα φυσικά και θα είχε καεί με το υπερβολικό ρεύμα που θα ήταν υποχρεωμένος να δώσει. Επίσης ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα με ασφάλεια στην εκκίνηση του, ακόμα και μετά από πολύωρη διακοπή της ΔΕΗ όπου οι μπαταρίες ήταν ξεφόρτωτες τελείως.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Όμως εγώ μιλάω για τη στιγμή της εκκίνησης. Εκεί μπορεί κάποιος φορτιστής να τραβήξει περισσότερο ρεύμα από κάποιον άλλο. Μην ξεχνάς οτι κάθε εταιρεία έχει διαφορετική υλοποίηση φορτιστή.

Όσο για το οτι δεν έχει πέσει η ασφάλειά σου, προφανώς έχεις τη σωστή! :D

xxxxx
15-10-04, 22:46
Ερωτήσεις

1. Είναι σημαντικό να επικοινωνεί ο σταθεροποιητής τάσης με τον Η/Υ. Γιατί;
2. Τα λαμπάκια πάνω στο μηχάνημα παίζουν ρόλο;
3. Εάν θέλω να προστατέψω μόνο ένα laptop, πόσα VA περίπου χρειάζομαι;
4. Γιατί τα PICO είναι πιο φτηνά από τα APC;

Πείτε μου για παράδειγμα ΓΙΑΤΙ να επιλέξω αυτό:
http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=835&Nav_Section_Id=11&Catalog_Id=1&Product_Id=140451&Merchant_Id=1&sts_cid=3

αντί για αυτό:
http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=835&Nav_Section_Id=11&Catalog_Id=1&Product_Id=150118&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Απο δυνατότητες είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια, αλλά από τιμή όχι.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

newcommer
15-10-04, 23:22
εμενα η εμπειρια μου εδειξε οτι τα APC δεν αξιζουν, τα MGE ειναι πολυ αξιοπιστα.

εχω εδο και 3 χρονια ενα 500αρι πρεμιουμ φορτωμενο full 19ara, adsl, router, pc full, netmod, klp, klp και δεν μασαει απο βροχες,καταιγιδες, διακοπες ρευματος,
ο κοσμος να χαλασει εκει αυτο σκυλι.

οποτε η δικια μου προταση ειναι MGE. ασε που 2/4 που γνωριζω και εχουν παρει APC ολο καποιο απο τα προαναφερθεντα προβληματα εχουν εμφανισει.

alefgr
16-10-04, 04:33
Ο φορτιστής των UPS δίνει ΠΑΝΤΑ σταθερό ρεύμα φόρτισης στις μπαταρίες και αυτό γιατί έτσι μεγαλώνει την διάρκεια ζωής τους. Οπότε δεν είναι φυσικό να ρίχνει ασφάλεια ακόμα και με τις μπαταρίες τελείως άδειες.

Εδώ και 2 χρόνια έχω βάλει extra μπαταρίες σε ένα MGE 750VA με αποτέλεσμα από την χωρητικότητα των 2 Χ 12V/7A σύνολο 14A, να πάει στα 2 Χ 12/27A + 2 X 12V/7A σύνολο 68Α. Αν ο φορτιστής δεν έδινε σταθερό ρεύμα φυσικά και θα είχε καεί με το υπερβολικό ρεύμα που θα ήταν υποχρεωμένος να δώσει. Επίσης ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα με ασφάλεια στην εκκίνηση του, ακόμα και μετά από πολύωρη διακοπή της ΔΕΗ όπου οι μπαταρίες ήταν ξεφόρτωτες τελείως.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Όμως εγώ μιλάω για τη στιγμή της εκκίνησης. Εκεί μπορεί κάποιος φορτιστής να τραβήξει περισσότερο ρεύμα από κάποιον άλλο. Μην ξεχνάς οτι κάθε εταιρεία έχει διαφορετική υλοποίηση φορτιστή.

Όσο για το οτι δεν έχει πέσει η ασφάλειά σου, προφανώς έχεις τη σωστή! :D

Μπα. Δεν θα το έλεγα. Η γραμμή έχει 10A ασφάλεια και πάνω στην ίδια γραμμή υπάρχουν και άλλα φορτία.

Παρεπιπτώντος. Πίσω στο UPS υπάρχει ασφάλεια ως προς την γραμμή του δικτύου στα 2A. Ούτε αυτή την έχει κάψει ποτέ σε εκκίνηση.

kalm
16-10-04, 11:58
Μπα. Δεν θα το έλεγα. Η γραμμή έχει 10A ασφάλεια και πάνω στην ίδια γραμμή υπάρχουν και άλλα φορτία.

Παρεπιπτώντος. Πίσω στο UPS υπάρχει ασφάλεια ως προς την γραμμή του δικτύου στα 2A. Ούτε αυτή την έχει κάψει ποτέ σε εκκίνηση.

Η ασφάλεια που λες (2Α) μάλλον προστατεύει την έξοδο στα φορτία και όχι την είσοδο. Αλλά και το γιατί δεν πέφτει η δικιά σου ασφάλεια στα 10 Α, σου ξαναλέω οτι μπορεί να είναι θέμα υλοποίησης του φορτιστή.

kalm
16-10-04, 12:24
Ερωτήσεις

1. Είναι σημαντικό να επικοινωνεί ο σταθεροποιητής τάσης με τον Η/Υ. Γιατί;
2. Τα λαμπάκια πάνω στο μηχάνημα παίζουν ρόλο;
3. Εάν θέλω να προστατέψω μόνο ένα laptop, πόσα VA περίπου χρειάζομαι;
4. Γιατί τα PICO είναι πιο φτηνά από τα APC;

Πείτε μου για παράδειγμα ΓΙΑΤΙ να επιλέξω αυτό:
http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=835&Nav_Section_Id=11&Catalog_Id=1&Product_Id=140451&Merchant_Id=1&sts_cid=3

αντί για αυτό:
http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=835&Nav_Section_Id=11&Catalog_Id=1&Product_Id=150118&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Απο δυνατότητες είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια, αλλά από τιμή όχι.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

1. Αν αναφέρεσαι στη συζήτησή μας, δεν μιλάμε για σταθεροποιητή τάσης αλλά για UPS. Τώρα στην ουσία. Η επικοινωνία είναι ένα βοηθητικό εργαλείο. Πχ. μέσω της επικοινωνίας μεταξύ PC και UPS, μπορείς να κάνεις διάφορα τεστ στο UPS ή να δεις κάποια μεγέθη του (πχ. αυτονομία), ή το UPS να κλείσει το PC σε περίπτωση που τελειώνει η μπαταρία του.
2. Τα λαμπάκια όπως σε κάθε μηχάνημα έχουν ρόλο. Είναι ενδεικτικά της κατάστασης του UPS.
3. Το laptop δεν χρειάζεται προστασία UPS μια και έχει ενσωματωμένη μπαταρία. Αυτό που μπορείς να προσθέσεις είναι μια προστασία υπερτάσεων (surge arrester) πιθανώς σε μορφή πρίζας ή πολύμπριζου.
4. Δεν μπορώ να δω τις σελίδες του Πλαισίου, μάλλον λόγω του hack που έγινε. Αλλά το να υπάρχουν διαφορές τιμών ίδιων προϊόντων δεν είναι ασυνήθιστο. Θέμα πλιτικής της κάθε εταιρείας.

PReD
16-10-04, 18:53
Έχει κανείς καμια ιδέα για την δική μου ερώτηση?


Το UPS μου (APC Back-UPS RS - BR800i) όταν δουλεύει η μπαταρία (όταν κάνω test δηλαδή ή όταν πέφτει το ρεύμα) κάνει ένα θόρυβο το τροφοδοτικό της Οθόνης (Eizo Flexscan T565 CRT 17 inch).

Ο θόρυβος είναι ο ίδιος που κάνει και το UPS όταν δουλεύει (ένας βόμβος) αλλά ελαφρώς πιο δυνατός...

Νομίζω οτι είναι λόγω του τετραγωνικού παλμού που βγάζει το UPS αλλά δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο αυτό είναι normal και ακίνδυνο...

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία...

Any ideas???

(p.s.) φίλος που πήρε το ίδιο επιβαιβεώνει οτι κάνει αυτόν το θόρυβο το ups, αλλά η οθόνη (αυτός έχει Sony LCD ενώ εγώ EIZO CRT) δεν κάνει κανένα θόρυβο...

alefgr
16-10-04, 21:38
Έχει κανείς καμια ιδέα για την δική μου ερώτηση?


Το UPS μου (APC Back-UPS RS - BR800i) όταν δουλεύει η μπαταρία (όταν κάνω test δηλαδή ή όταν πέφτει το ρεύμα) κάνει ένα θόρυβο το τροφοδοτικό της Οθόνης (Eizo Flexscan T565 CRT 17 inch).

Ο θόρυβος είναι ο ίδιος που κάνει και το UPS όταν δουλεύει (ένας βόμβος) αλλά ελαφρώς πιο δυνατός...

Νομίζω οτι είναι λόγω του τετραγωνικού παλμού που βγάζει το UPS αλλά δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο αυτό είναι normal και ακίνδυνο...

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία...

Any ideas???

(p.s.) φίλος που πήρε το ίδιο επιβαιβεώνει οτι κάνει αυτόν το θόρυβο το ups, αλλά η οθόνη (αυτός έχει Sony LCD ενώ εγώ EIZO CRT) δεν κάνει κανένα θόρυβο...

Επηρεάζεται προφανώς από την τετράγωνη κυματομορφή που βγάζει το UPS.

alefgr
16-10-04, 21:42
Μπα. Δεν θα το έλεγα. Η γραμμή έχει 10A ασφάλεια και πάνω στην ίδια γραμμή υπάρχουν και άλλα φορτία.

Παρεπιπτώντος. Πίσω στο UPS υπάρχει ασφάλεια ως προς την γραμμή του δικτύου στα 2A. Ούτε αυτή την έχει κάψει ποτέ σε εκκίνηση.

Η ασφάλεια που λες (2Α) μάλλον προστατεύει την έξοδο στα φορτία και όχι την είσοδο. Αλλά και το γιατί δεν πέφτει η δικιά σου ασφάλεια στα 10 Α, σου ξαναλέω οτι μπορεί να είναι θέμα υλοποίησης του φορτιστή.

Επειδή το έχω "χύμα" το UPS (λόγω καλωδίων που πάνε στις εξωτερικές μπαταρίες) είναι σίγουρο πως η ασφάλεια είναι στην είσοδο και όχι στην έξοδο. Είναι ενσωματωμένη επάνω στην υποδοχή που δέχεται το φις εισόδου.

kalm
17-10-04, 11:28
Έχει κανείς καμια ιδέα για την δική μου ερώτηση?

Σου έχω απαντήσει στην προηγούμενη σελίδα.

kalm
17-10-04, 11:30
Επειδή το έχω "χύμα" το UPS (λόγω καλωδίων που πάνε στις εξωτερικές μπαταρίες) είναι σίγουρο πως η ασφάλεια είναι στην είσοδο και όχι στην έξοδο. Είναι ενσωματωμένη επάνω στην υποδοχή που δέχεται το φις εισόδου.

Ποιός ακριβώς είναι ο τύπος του UPS που έχεις;

alefgr
18-10-04, 02:37
Επειδή το έχω "χύμα" το UPS (λόγω καλωδίων που πάνε στις εξωτερικές μπαταρίες) είναι σίγουρο πως η ασφάλεια είναι στην είσοδο και όχι στην έξοδο. Είναι ενσωματωμένη επάνω στην υποδοχή που δέχεται το φις εισόδου.

Ποιός ακριβώς είναι ο τύπος του UPS που έχεις;

Δυστυχώς το καπάκι που είναι προσβάσημο δεν αναφέρει μοντέλο παρά μόνο την μάρκα MGE. Πάντως είναι μοντέλο αγορασμένο στις αρχές του 1999 φυσικά από το Πλαίσιο.

pelasgian
18-10-04, 02:57
ασφάλεια 2Amp σε έξοδο UPS; Δηλαδή σου επιτρέπει να περάσεις 220Volt*2Amp*0.707 = 311Watt το οποίο είναι ΣΚΑΤΑ αρχηγέ. Τα περισσότερα τροφοδοτικά πάνε 400 Watt και μία βαρβάτη οθόνη γύρω στα 500, άρα αυτές οι ασφάλειες θα πέφτουν σα τρελές. Εϊναι ηλεκτρονικές ασφάλειες;

pelasgian
18-10-04, 03:13
εμενα η εμπειρια μου εδειξε οτι τα APC δεν αξιζουν, τα MGE ειναι πολυ αξιοπιστα.


ΤΙ;;;;;;;!!!!!! ***ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ*** να είναι καλύτερο στα ίδια χαρακτηριστικά το MGE από τα APC.

kalm
18-10-04, 09:59
ασφάλεια 2Amp σε έξοδο UPS; Δηλαδή σου επιτρέπει να περάσεις 220Volt*2Amp*0.707 = 311Watt το οποίο είναι ΣΚΑΤΑ αρχηγέ. Τα περισσότερα τροφοδοτικά πάνε 400 Watt και μία βαρβάτη οθόνη γύρω στα 500, άρα αυτές οι ασφάλειες θα πέφτουν σα τρελές. Εϊναι ηλεκτρονικές ασφάλειες;

Και εμένα μου φάνηκε περίεργο τόσο μικρή ασφάλεια εισόδου. Αποκλείεται να προστατεύεται UPS ισχύος εξόδου 750 VA με ασφάλεια 2Α. Δεν βγαίνει ηλεκτρολογικά. Τώρα αν είναι εξόδου, έχει νόημα αν υπάρχουν και άλλα πρίζες με ασφάλειες, οπότε η ισχύς εξόδου μοιράζεται. Αυτή ήταν και η αιτία που ρώτησα το alefgr για τον ακριβή τύπο του UPS. Αλλά από ότι φαίνεται δεν μπορεί να τον βρεί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.