PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά Ups να πάρω για τις παρακάτω συσκευές;



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13

alefgr
18-10-04, 17:09
Θυμάμαι μία φορά την έλεγξα όταν είχα ένα πρόβλημα σε μια μπαταρία και νομίζω ότι ήταν στα 2A. Πρόσφατα για να ελέγξω τις καταναλώσεις έβαλα ένα αμπερόμετρο σε σειρά για να υπολογίσω την κατανάλωση. Το μέγιστο που έφτανε ήταν 1,95A οπότε μάλλον τα 2A είναι πολύ λίγα. Ίσως ήταν στα 4A τελικά και δεν το θυμάμαι...

pelasgian
18-10-04, 19:10
Μήπως δεν ήταν ασφάλεια υπέρτασης, αλλά ρελές διαρροής στον ουδέτερο; (Δείτε στο internet τι είναι ρελές διαρροής στον ουδέτερο, μεγάλη ιστορία -> πάντως ο ουδέτερος πρέπει να είναι 0Volt ως προς τη γείωση, σε βραχυκυκλώματα όμως είναι συχνό να μην γίνεται αυτό.) Σε αυτή τη περίπτωση όμως 2Α διαρροή είναι ΚΟΛΟΣΣΙΑΙΑ αν μιλάμε για 220volt, αν μιλάμε για 5volt βέβαια αλλάζει το πράμα.

Τεσπά, προσέξτε τις γειώσεις σας. Να βάζετε πάντα τα πολύμπριζα σε σούκο (όχι με το ζόρι μέσα σε παλιές μπρίζες) και να ελέγχετε αν η γείωση του σούκο (αυτή η χαρακιά πάνω και κάτω) όντως γειώνει (*). Υπάρχουν κάποιες εγκαταστάσεις που απλά δεν έχουν σοβαρή γείωση ή απλά η πρίζα δεν έχει συνδεδεμένη τη γείωση. Να φανταστείς ότι στο σπίτι έχω πετάξει γειώσεις 2 μέτρων ανά φάση μέσα στο χώμα (έχω τριφασικό -> θερμοσυσσωρευτές -> φυλάω το πίνακα κάθε φορά που ακόυω για τις τιμές του πετρελαίου.)

(*) πάρτε ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι και δείτε σε ποια τρύπα δεν ανάβει. Αυτή που ΔΕΝ ανάβει είναι ο ουδέτερος, η άλλη η φάση. Πάρτε τώρα ένα σύρμα ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΟ γύρω του που το πιάνετε με τανάλια που ΕΧΕΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΚΑΛΥΜΑ και βάλτε το ένα άκρο στον ΟΥΔΕΤΕΡΟ και με το άλλο ακουμπήστε τη γείωση.

Αν κόψει το ρεύμα από το πίνακα, τότε έχετε ρελέ διαρροής ουδέτερου στη γείωση ΚΑΙ σωστή γείωση. Αν δεν το κάνει, δεν έχετε ρελέ.

Για να δείτε αν έχετε σωστή γείωση τώρα ***ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ***! πρέπει να ακουμπήσετε τη ΦΑΣΗ στη γείωση (αυτό κάνει μπαμ, μαυρίζει πρίζα, σκοτώνει, οπότε ΠΡΟΣΟΧΗ).

Πάρτε μία λάμπα 100watt, ένα ντουί, ένα σύρμα τρίκλωνο (φάση(καφέ), ουδέτερο(θαλασσί), γείωση(πράσινο-κίτρινο)) και συνδέστε τα σύρματα έτσι ώστε το καφέ και μπλε που έρχονται από το ντουί να πάνε το καφέ στη φάση (εκείνο που άναβε το δοκιμαστικό) και το μπλε στη γείωση του σούκο (μεσαία υποδοχή όχι ποδαράκι). Κλείστε το γενικό, βάλτε το «πράμμα» στη πρίζα, και προσπαθήστε να ανοίξετε τον γενικό. Προσοχή έχει σημασία πώς θα βάλετε το φυς στη πρίζα: το κάφε καλώδιο ΠΡΕΠΕΙ να πηγαίνει εκεί «που ανάβει» το δοκιμαστικό - το μπλε θα πηγαίνε στη γείωση όπως και να το κάνετε.

Αν δεν σας επιτρέψει να το κάνετε, έχετε ηλεκτρονική ασφάλεια. Αν κάνει μπαμ και κάψει μία ασφάλεια, ε, δεν έχετε ηλεκτρονική ασφάλεια (και τώρα έχετε και μία θερμική λιγότερη όποως και μία λάμπα λιγότερη:mrgreen:)
Αν ο πίνακας ανάψει, αλλά δεν ανάψει η λάμπα, τότε ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΓΕΙΩΣΗ -> αρχίστε μετακόμιση χωρίς να ακουμπάτε τις μπρίζες -> ελάτε στη μαμά Ελλάδα, γιατί σίγουρα μένετε στην Αλβανία :mrgreen:

Αν ανάψει ο πίνακας και η λάμπα, φέρτε ηλεκτρολόγο και πείτε του να διαχωρίσει τον ουδέτερο από τη γείωση (δείτε παραπάνω για αλβανία κλπ).

Αν δεν έχετε σχέση με ηλεκτρολογικά και υπάρχει περίπτωση να σκοτωθήτε, κάψετε το σπίτι (ηλεκτρική πυρκαϊά) ΜΗΝ δοκιμάσετε τίποτα από τα παραπάνω, ειδικά χωρίς την άδεια του ιδιοκτήτη. Σε καμία περίπτωση δεν αναλαμβάνω την ευθύνη για την ορθότητα των πληροφορίων εδώ, ούτε και πρέπει να θεωρηθώ υπεύθυνος για τυχόν ζημιές. (η πληροφορία δίνεται χωρίς καμία εγγύηση χρησιμότητας ή ασφάλειας.)

ipo
12-01-05, 18:56
Επισυνάπτω συζήτηση από άλλο thread.


Nομίζω ότι ήρθε ο καιρός να πάρω ένα UPS και εγώ ..
Τα μηχανήματα που θα ήθελα να προστατέψω είναι:
1) υπολογιστής Pentium 4
2) monitor 17'' CRT Samsung 753 DFX
3) modem/router Prestige 650-R31

Σκέφτομαι ότι το MUSTEK UPS 800 USB (eshop) είναι μια πολύ καλή λύση για τα λεφτά του. Θυμάμαι απο αντίστοιχο thread ότι τα on line ήταν καλύτερα από τα stand by σύμφωνα με τους περισσότερους. Bασικά με ενδιαφέρει να με προστατεύσει κυρίως από υπερτάσεις - όσο αυτό είναι δυνατό.. - ενώ ο χρόνος που θα μου δίνεται μέχρι να τα κλείσω όλα περνάει σε δεύτερη μοίρα. Θα εκτιμούσα τεκμηριωμένες απόψεις. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.


Makelaris, έχω το συγκεκριμένο μοντέλο από τον Οκτώβριο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Το είχα πάρει (MUSTEK POWERMUST PRO UPS 800 με σειριακή έξοδο, όχι USB) 90 ευρώ από τη Στουρνάρη. Το USB είναι κατά τα άλλα το ίδιο, αλλά πιο ακριβό.



Θυμάμαι απο αντίστοιχο thread ότι τα on line ήταν καλύτερα από τα stand by σύμφωνα με τους περισσότερους.

Μην τα μπερδεύεις: Τρεις είναι οι κατηγορίες.
a) Stand-by
b) Line interactive
c) On-line

Τα stand-by δεν έχουν ρυθμιστή τάσης (AVR) με αποτέλεσμα να προστατεύουν λιγότερο το pc και να καταπονείται περισσότερο η μπαταρία τους. Δεν θα έπαιρνα με τίποτα τέτοιο, αν και είναι φτηνά.

Τα on-line είναι τα καλύτερα και παρέχουν τη μεγαλύτερη ασφάλεια από μεταβολές της τάσης, αλλά οι τιμές τους ξεκινούν από 400 ευρώ περίπου (τα πολύ πρόχειρα και όχι τόσο καλά).

Τα line interactive (τέτοιο είναι το συγκεκριμένο Mustek), παρέχουν αρκετή ασφάλεια από τις μεταβολές της τάσης (έχουν AVR) και δεν κοστίζουν μία περιουσία.

Έχω πάνω ένα P3 γεμάτο περιφερειακά (400 Watt τροφοδοτικό), μία crt 17" (130 Watt) το router και κάποια μικρά ηχεία. Δουλεύει στο 40%! Δηλαδή θα μπορούσα να έχω υπέρδιπλο φορτίο πάνω.

Έχει καλό πρόγραμμα ελέγχου, μικρή αυτονομία (7-10 λεπτά). Το σημαντικό είναι ότι συνδέεται με το pc ώστε να το κλείνει όταν έχει πέσει το ρεύμα για αρκετή ώρα και αδειάζουν οι μπαταρίες (μπορείς να καθορίσεις πόση ώρα θα μείνει ανοιχτό, καθώς και κάθε πόση ώρα θα κάνει ήχους προειδοποίησης, ώστε να μην σε ενοχλεί).

Είναι αθόρυβο και έχει το πλεονέκτημα ότι τροφοδοτείται ακόμα και αν το δίκτυο της ΔΕΗ δίνει χαμηλή τάση (διάβαζα ένα συγκριτικό σε περιοδικό υπολογιστών, που έλεγε ότι είναι κορυφαίο σε αυτόν τον τομέα στην κατηγορία των line interactive). Επίσης έχει καλό χρόνο απόκρισης, ώστε να μην καταπονούνται τα ηλεκτρονικά του υπολογιστή.

Επείδη είχα συλλέξει κι εγώ απόψεις πριν το αγοράσω, λέω και τα ακόλουθα. Τα καλύτερα line interactive UPS είναι τα APC. Δεν σπάνε, δεν χαλάνε, αντέχουν τουλάχιστον 5 χρόνια και το pc σου δεν παθαίνει τίποτα. Κοστίζουν τα διπλά από το Mustek. Μπορείς όμως να πάρεις ένα πιο μικρό APC (π.χ. 600άρι μιας και το σύστημά μου, που είναι αντίστοιχο με το δικό σου, τραβάει μόνο 200 από τα 480 διαθέσιμα Watt του Mustek). Επίσης με 150 ευρώ μπορείς να βρεις άλλα μοντέλα, που δίνουν υπέρδιπλο χρόνο αυτονομίας, αν δεν σου φτάνουν τα 5-10 λεπτά που δίνει το Mustek 800.

Α, άκουσα ότι το 1000άρι Mustek έχει μεν μεγαλύτερη αυτονομία, αλλά κάνει θόρυβο.


Σε οτι αναφορα το ειδος συμφωνω απολυτα με τον φιλο ipo, να παρεις ενα Line Interactive...

Οσο για τα Mustek, τετοιο εχω κι εγω το 800αρι και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος...ειναι πιστευω best value for money...



dantouan, για το σύστημά μου και του Makelaris, ίσως συμφέρει ακόμα περισσότερο το 600άρι line interactive Mustek με 65 ευρώ αντί για 90. Ούτως ή άλλως μόνο 200 Watt τραβάει το σύστημά μου, από τα 480 Watt του 800αριού (το 40% δηλαδή χρησιμοποιώ).

Ακόμα κι αν πάρει το 600άρι θα το αξιοποιεί σε ποσοστό μόνο 60%.

Ξέχασα να πω ότι το Mustek υποστηρίζει και προστασία από υπερτάσεις για την τηλεφωνική γραμμή.

Πολλή διαφήμηση του κάνουμε. Θα δημιουργήσουμε έλλειψη όπως με το USR 910x.
Smile

dsluser1
16-01-05, 19:25
Μετα απο 3 αποτυχημένες προσπάθειες (λόγο διακοπής ρεύματος) κατάφερα κι εγώ να κάνω αυτή τη καταχώρηση!
Λοιπόν, μετά το σημερινό θεωρώ απαραίτητη την ύπαρξη ενός UPS, γιατί είναι αδιανόητο με κάθε βροχόπτωση να γίνονται 100 διακοπές ρεύματος!! Και όχι μόνο αυτό, αλλά αν όντως πάθει βλάβη το pc η ΔΕΗ δεν αναλαμβάνει καμια ευθύνη!

Δεν γνωρίζω τίποτα απο UPS γι αυτό και θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια όσων κυρίων κυρίων του forum ξέρουν... :D

Αυτά που θα ήθελα να προστατέψω είναι:

1 pc
- Τροδοφοτικό γύρω στα 500W (δεν θυμάμαι ακριβώς)
- 2 DVD (R & RW)
- 3 Σκληρούς
- 1 Floppy
- 1 Κάρτα Tv Pinnacle
- 2 Κάρτες δικτύου
- 1 Κάρτα Firewire (unibrain - μόνο για video)
- 1 GeForce MX400
- USB 1 και USB 2
- 1 USB webcam
- 1 TFT LG L1710S
- 1 Zyxel 650H

1 Scanner HP
1 Εκτυπωτή HP 168W (0.7A και 240V)
2 Ηχειάκια SONY 7.5W

Βέβαια ο εκτυπωτής και το Scanner δεν είναι συνέχεια σε λειτουργία.

Δεν ξέρω ποια τεχνολογία UPS να διαλέξω.
Ενδιαφέρομαι για κάτι που να έχει μεγάλη διάρκεια σε διακοπή ρεύματος και να είναι φυσικά αξιόπιστο!
Τι μου προτείνετε;

Ευχαριστώ

ipo
16-01-05, 19:34
Κοίτα το προηγούμενο μου post και γενικά τα post των παιδιών στις προηγούμενες σελίδες. Θα σε καλύψουν σίγουρα.

To Mustek powermust pro 800 πιστεύω ότι σε καλύπτει.

Πάντως ό,τι και να πάρεις, να είναι line-interactive ή on-line. Όχι stand-by. Είναι πολύ σημαντικό να έχει AVR (σταθεροποιητής τάσης).

dsluser1
16-01-05, 19:43
Οκ, και φαντάζομαι όσα πιο πολλα Watt τόσο το καλύτερο και πιο πολλα €

Απλά δεν θέλω να αγοράσω κάποιο μοντέλο και να διαπιστώσω πως δεν μπορεί να σηκώσει το pc.

ipo
16-01-05, 19:49
Κι εγώ το ίδο φοβόμουν και μετρούσα τα watt με το σταγονόμετρο (δες την περιγραφή του συστήματός μου παραπάνω), αλλά στο τέλος βρέθηκα να χρησιμοποιώ μόνο τα 200 από τα 480 διαθέσιμα Watt του UPS μου (το 40% δηλαδή).

WAntilles
16-01-05, 19:50
dsluser1, ό,τι και να πάρεις, πάρε APC.

Εναλλακτικά, εάν ενδιαφέρεσαι μόνο για προστασία, μην πάρεις UPS αλλά πάρε Voltage Regulator.

Έχει βγάλει η APC πολύ καλά, σηκώνουν 700W και κάνουν μόνο €50.

Αντίστοιχο UPS της APC είναι πολύ ακριβότερο. Πάνω από €300-350.

dsluser1
16-01-05, 19:56
Ενδιαφέρομαι για προστασία τόσο απο τις διακυμάνσεις όσο και απο την διακοπή της τάσης και να συνδέεται το UPS στο pc.
Έχω βρεί μάρκες αλλά δεν ξέρω ποιές είναι οι καλές και δεν έχω μέτρο στην επιλογή μου. 600W μου φαίνονται λίγα και 1000 ικανοποιητικά αλλα όπως έγραψε και ο ipo παραπάνω μάλλον πέφτω κι εγώ στο ίδιο τριπάκι και τελικα δεν ξέρω.

ipo
16-01-05, 20:02
Όπως είδες παραπάνω κι εγώ APC προτείνω (νομίζω ότι ακόμα και το 500άρι line interavtive θα σου φτάσει), αν έχεις τα χρήματα.

Αν δεν έχεις πολλά χρήματα συμβιβάσου στα αρκετά καλά Mustek 600VA (360Watt) ή 800VA (480 Watt), με 65 και 90 ευρώ αντίστοιχα.

dsluser1
16-01-05, 20:21
Ok. Σκέφτομαι πιο πολύ το Mustek 800VA.
Ευχαριστώ

ipo
16-01-05, 20:26
dsluser1, νομίζω ότι μόνο στο interface και στην τιμή διαφέρουν. Καλύτερα όμως να δεις τις τεχνικές τους προδιαγραφές στο internet, ώστε να είσαι σίγουρος. Εγώ έχω το serial και δεν έχω κανένα παράπονο τους 3 μήνες που το χρησιμοποιώ.

dsluser1
16-01-05, 20:40
Nai. Απ΄ότι είδα το ένα ειναι μόνο serial ενώ το άλλο ειναι και serial και usb.

pelasgian
17-01-05, 00:37
Εγώ έβαλα ένα Line-R APC 1200VA voltage regulator από το πλαίσιο με 49 ευρώ. Είναι τόσο φτηνό που έβαλα ένα στο pc, ένα στη τηλεόραση, playstation, home theatre. Αν έχεις ΗΔΗ τέτοιο, μπορείς να βάλεις ένα backup (το πιο φτηνό με τα πιο πολλά VA.) Βέβαια, τα APC είναι εγγύηση.

ipo
17-01-05, 00:53
Πράγματι, ο συνδυασμός ενός Voltage regulator APC και ενός battery backup APC, είναι πιο φτηνός από ένα line interactive APC!!! Τι παραπάνω έχει το 2 σε 1 line interactive APC ώστε να αξίζει να δώσουμε 3πλά χρήματα;

dsluser1
18-01-05, 17:18
Μόλις μου ήρθε το Mustek 800.
Παρόλο που το εγχειρίδιο λέει πως είναι πλήρως φορτισμένο, εγώ το σύνδεσα (χωρίς φορτίο) στην παροχή για φόρτισμα 4ωρών καλού κακού.

Στο πίσω μέρος έχει 3 εξόδους.
Μπορώ να συνδέσω πολύμπριζο;
Γιατί έτσι όπως είναι τώρα μπορώ να προστατέψω μόνο PC και TFT οθόνη.
Δεν μπορώ ηχεία και zyxel 650H.

Στο manual λέει πως δεν πρέπει να συνδέονται πολύμπριζα.
Τι επιπλέον χρειάζομαι για πολύμπριζο αν τελικά επιτρέπεται;

ipo
18-01-05, 17:31
dsluser1, το εγχειρίδιο που έχω στα χέρια μου για το Mustek powermust pro 800 serial, αναφέρει ότι ΠΡΕΠΕΙ να το φορτίσεις για 4 ώρες προτού συνδέσεις κάτι πάνω σε αυτό.

Πράγματι, αναφέρει το εγχειρίδιο ότι δεν πρέπει να συνδέσεις πάνω σε αυτό πολύμπριζα. Το κάνει όμως πολύς κόσμος, ανάμεσα σε αυτούς κι εγώ, διότι διαφορετικά δεν γίνεται να συνδέσεις πάνω από 3 συσκευές σε αυτό.

Μετά από αρκετό ψάξιμο για μετατροπέα από αρσενικό καλώδιο σε θηλυκό σούκο, το οποίο δεν μπόρεσα να βρω πουθενά, κατέληξα στην ιδανική λύση: Σε ένα κατάστημα "πλαισίο" (τα υπόλοιπα δεν είχαν, όλα τα γύρισα) βρήκα ένα πολύμπριζο ειδικό για UPS. Έχει καλώδιο για να μπαίνει στην έξοδο του UPS και σου δίνει 3 εξόδους σούκο. Πάνω σε αυτό έβαλα τα ηχεία και το router/modem. Κοστίζει περί τα 6 ευρώ και δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα.

dsluser1
18-01-05, 21:07
Το δικό μου είναι Mustek PowerMust 800 usb και το εγχειρίδιο λέει πως η μονάδα παραδίδεται απο το εργοστάσιο πληρως φορτισμένη. Αλλά εγώ το άφησα για 4 ώρες να φορτίσει. Πολύμπριζο τελικά δεν κατάφερα να βρώ και σκέφτομαι για ιδιοκατασκευή. Θα κοιτάξω στο Πλαίσιο Online μηπως και παραγγείλω απο εκεί.

Για την ώρα εχω συνδέσει PC kai TFT στο UPS αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα επικοινωνία του UPS με το PC (είτε με το usb είτε με το serial).
Κατεβάζω driver απο το site της Mustek κι ελπίζω να τα καταφέρω...

---- Ενημέρωση ----
Κατέβασα απο την σελίδα το Commander Pro που δεν είναι java αλλά μόνο για windows λειτουργικό και μου βλέπει το UPS.

Κανονικά δεν θα έπρεπε να το αναγνωρίζουν και τα XP?
Μόνο το Commander Pro το βλέπει και μάλιστα ως "USB"

ipo
18-01-05, 21:48
Τα xp pro δεν αναγνωρίζουν το δικό μου. Μόνο το commander pro το αναγνωρίζει, όπως και σε εσένα. Δεν με προβληματίζει αυτό όμως.

dsluser1
19-01-05, 03:36
Οκ. Τώρα σχετικα με το πολύμπριζο μάλλον θα κάνω ιδιοκατασκευή.
Θα αντικαταστήσω το αρσενικο σουκο απο το πολυμπριζο με θυλικό , θα το συνδέσω στο παλιό καλώδιο τροδοφοσίας του PC και την άλλη άκρη του παλιού καλώδιου του PC στο UPS.

ipo
19-01-05, 14:32
dsluser1, καλή μαγκιά! Δεν το είχα σκεφτεί στην αρχή που δεν έβρισκα ειδικό καλώδιο και έψαχνα τρόπο μετατροπής της αρσενικής υποδοχής του UPS σε θηλυκή.

dsluser1
19-01-05, 22:22
Υπάρχει βέβαια κι αλλος ενας τροπος που δεν χρειάζεται καμία μετατροπή.
Πέρνουμε το καλώδιο και το συνδέουμε στο UPS, την άλλη άκρη που είναι σουκο την βάζουμε πάνω στο πολύμπριζο.Αυτομάτως οι άλλες υποδοχές του πολύμπριζου θα είναι έτοιμες προς χρήση.Απλα φροντίζουμε να κόψουμε η απομονοσουμε το καλώδιο του πολύμπριζου.

giwrgosth
19-01-05, 22:33
Υπάρχει βέβαια κι αλλος ενας τροπος που δεν χρειάζεται καμία μετατροπή.
Πέρνουμε το καλώδιο και το συνδέουμε στο UPS, την άλλη άκρη που είναι σουκο την βάζουμε πάνω στο πολύμπριζο.Αυτομάτως οι άλλες υποδοχές του πολύμπριζου θα είναι έτοιμες προς χρήση.Απλα φροντίζουμε να κόψουμε η απομονοσουμε το καλώδιο του πολύμπριζου.
Φαντάζομαι ότι μιλάς για φις τύπου eurosocket, αυτά που έχουν και τα τροφοδοτικά των pc.
Υπόψιν ότι πάντα τα θηλυκά φις παρέχουν τάση και τα αρσενικά πέρνουν τάση!
Αυτό δεν παίζει κανένα λειτουργικο ρόλο φυσικά, αλλά φαντάζεστε να βγάλει κάποιος ένα αρσενικό φις που θα παρέχει τάση??? Και να πιάσει με τα χεράκια του τους ακροδέκτες? Για μερικούς ανθρώπους τα 220 V είναι θανατηφόρα...
Γι΄ αυτό καλό είναι να μην κάνουμε αυθαίρετες μετατροπές, αλλά να βάζουμε τους σωστούς αντάπτορες...

naxiand
25-01-05, 02:06
1200va no name (Καλά inform guard)
τον υπολογιστή psu 400w
οθόνη tft (καμιά 30w)
switch/adslmodem/wifi/netmod
και μία λάμπα 12w

με αυτά μου κρατάει γυρω στα 40-55 λεπτά ανάλογα με το πόσο τραβάει ο υπολογιστής εκείνη την στιγμη

Έχω ακριβώς το ίδιο + dvd player+ hifi digital+sat reciever+ dreambox+ huge woofer+speakers+tv και μου έβγαλε τον ίδιο χρόνο με εσένα :shock:

Belerefontis
23-02-05, 15:30
Έλεγα για το http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=SUA1000I.
Είναι αξιόπιστη λύση ?460Watt Tagan και οθόνη Eizo 568 + Routeraki

aesir
23-02-05, 15:32
Υπάρχουν μερικά αξιόλογα thread σχετικά με UPS. Θα σου συνιστούσα να χρησιμοποιήσεις την Αναζήτηση πρώτα...

EvilHawk
23-02-05, 15:37
Υπάρχουν μερικά αξιόλογα thread σχετικά με UPS. Θα σου συνιστούσα να χρησιμοποιήσεις την Αναζήτηση πρώτα...

Xaxa είχα ξεχάσει να την προσθέσω στίς λέξεις με τα τρία γράμματα και δεν βγάζει αποτελέσματα η αναζήτηση! θα το κάνω αμέσς και θα χρειαστεί να ανακατασκευάσω το ευρετήριο αναζήτησης! :-k

dhmk
23-02-05, 15:37
Εχω το αντίστοιχο σε 750. Δεν θα σου το συνιστούσα. Μου το άλλαξαν δυο φορές και δεν το εμπιστεύομαι. Ολες τις φορές το ίδιο πρόβλημα ιδιαίτερα αν το ανοιγοκλείνεις συχνά (με τον ON/OFF διακόπτη). Ο έλεγχος για την μπαταρία αποτυχαίνει μερικές φορές και νομίζει ότι είναι άδεια με την αναμενόμενη, φυσικά, συμπεριφορά. Κάνει shutdown τον εξοπλισμό.


Διόρθωση. Εμφανισιακά είναι σχεδόν ίδια αλλά το δικό μου είναι το XL. Αυτό πρέπει να έχει πολύ μικρότερη αυτονομία. Οπότε δεν μπορώ να πω αν και αυτό θα έχει την ίδια συμπεριφορά. Μπορεί να έχει να κάνει μόνο με τα XL.

Belerefontis
23-02-05, 16:00
Δηλαδή ποιό προτείνετε με αντίστοιχες δυνατότητες.Αν και η APC έχει χάσει την αξιοπιστία της,τότε ποια ?

EvilHawk
23-02-05, 16:07
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το πουσέλιδο θέμα, θα σου λυθούν σχεδόν όλες πο αποριες σου http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=7594 ;)

bomberb17
24-02-05, 17:34
Εγώ πάντως έχω το APC 750 και μέχρι στιγμής δουλεύει άψογα χωρίς προβλήματα. Έχει αυτονομία ~20 λεπτά με Η/Υ, οθόνη 17", ρουτερ, switch, home cinema receiver. Πάντως μου παρουσίασε ένα προβληματάκι με το powerchute και καταλήξαμε μαζί με το support της APC ότι χρειάζεται αλλαγή το UPS. Περιμένω αυτές τις μέρες το replacement... Α και έχει ένα μειονέκτημα. Δεν εξομαλύνει τις μικρές διακυμάνσεις της τάσης. Αυτό το καταλαβαίνω όταν είναι ο ενισχυτής ανοιχτός και ανοιγοκλείνω τα φώτα. (ο ενισχυτής είναι πολύ ευαίσθητος και κλείνει).

Re-Ti-Re
24-02-05, 18:07
home cinema receiver..... (ο ενισχυτής είναι πολύ ευαίσθητος και κλείνει).Ελπίζω να μην κατάλαβα καλά αλλά έχεις το ενισχυτή πάνω στο UPS :?: :?:

bomberb17
24-02-05, 22:02
Ναι γιατί;

fatalus
25-02-05, 03:38
Δεν μπορώ να σου μιλήσω τεχνικά, αλλά από όσο ξέρω δε συστήνεται σε καμιά περίπτωση να συνδέεις audio εξοπλισμό σε UPS πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για πολυκάναλο ενισχυτή που τραβάει πολύ ρεύμα....

Re-Ti-Re
25-02-05, 09:21
bomberb17, Αν δεν σου έχουν αλλάξει ακόμα το UPS κοίτα να βγάλεις από πάνω του τον ενισχυτή. Αν έρθουν και το δουν δεν θα σου το αλλάξουν. Εγώ πάντως δεν θα σου το άλλαζα.
Αν έχει φάει μεγάλη καταπόνηση το UPS κοίτα να το αλλάξεις αλλά ούτε κουβέντα στους τεχνικούς για τον ενισχυτή.

Τώρα αν θέλεις να προστατέψεις τον ενισχυτή σου και γενικά το στερεοφωνικό σου την TV ή ότι άλλο θέλεις κοίτα να εφοδιαστείς με σταθεροποιητή τάσης Όχι με UPS.
Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=7594&highlight=ups)
Δεν αναφέρομε σε τεχνικούς όρους για να μην κάνω λάθος στην διατύπωση τους.

bomberb17
25-02-05, 16:59
Δε νομίζω πάντως να έχει πρόβλημα το UPS. Χωρίς τον ενισχυτή δουλεύει στο 35% του φορτίου και άμα τον ανοίξω πάει στο 45%. Δηλαδή επιβαρύνει το UPS κατά 75VA περίπου σωστά; Και εξάλλου και το UPS δεν ζορίζεται με όλα αυτά πάνω αλλά και ο ενισυτής δεν είναι τόσο ισχυρός (το manual του γράφει 5Χ120W αλλά δε λέει αν είναι RMS ή όχι.) Πάντως από άποψη φορτίου, δεν το ζορίζω.

pelasgian
25-02-05, 20:30
Εγώ πάντως έχω το APC 750 και μέχρι στιγμής δουλεύει άψογα χωρίς προβλήματα. Έχει αυτονομία ~20 λεπτά με Η/Υ, οθόνη 17", ρουτερ, switch, home cinema receiver. Πάντως μου παρουσίασε ένα προβληματάκι με το powerchute και καταλήξαμε μαζί με το support της APC ότι χρειάζεται αλλαγή το UPS. Περιμένω αυτές τις μέρες το replacement... Α και έχει ένα μειονέκτημα. Δεν εξομαλύνει τις μικρές διακυμάνσεις της τάσης. Αυτό το καταλαβαίνω όταν είναι ο ενισχυτής ανοιχτός και ανοιγοκλείνω τα φώτα. (ο ενισχυτής είναι πολύ ευαίσθητος και κλείνει).

Αν είναι έτσι το άψογα, τι είναι το άσχημα; Να ανατιναχτεί καίγοντας και τον υποσταθμό της ΔΕΗ μαζί; Τι έγινε; πάει και η APC; περονόσπορος έπεσε;

WAntilles
25-02-05, 21:46
...το manual του γράφει 5Χ120W αλλά δε λέει αν είναι RMS ή όχι...

RMS είναι αυτά.

pelasgian
25-02-05, 22:29
5x120RMS είναι τεράστιο γομάρι ο ενισχυτής.

bomberb17
28-02-05, 19:55
Δε πρέπει να είναι RMS γιατί 1. Στο τέρμα η ένταση είναι αρκετά δυνατά αλλά έχω δει και πιό δυνατούς ενισχυτές 2. Το UPS θα έπρεπε να δείχνει παπάδες με 600W μόνο τον ενισχυτή!

sinclair_ql
01-03-05, 01:37
Από ότι έχω διαβάσει πάντως η APC αλλά και άλλες εταιρίες δίνουν εγγυήσεις για τις συσκευές τους με αποζημιώσεις που αγγίζουν τα 100.000! Euro (ότι π.χ. δεν θα καεί τίποτα σε περίπτωση υπέρτασης).

http://www.axd.gr/product_info.php?products_id=869
http://www.axd.gr/product_info.php?products_id=884

GusHAF
01-03-05, 16:39
Προσωπικά είμαι πλήρως ευχαριστημένος με την APC. Σε μένα κρατάει το PC 19 λεπτά σε On battery mode και έχω δύο 19 ιντσών οθόνες, 4 σκληρούς, κάρτα γραφικών Ati Radeon 9700 Pro, AMD64 3200+ κτλ κτλ. Όπως είχα αναφέρει και σε άλλο Thread την εποχή που αγόρασα και σύνδεσα το ups με τον υπολογιστή μου, ένας υποσταθμός της Δ.Ε.Η. έπαθε βλάβη, με αποτέλεσμα να κάνει συνεχώς και σχεδόν όλο το 24ωρο blackouts (περίπου 30-50 την ώρα μικρής διάρκειας 1 δευτερολέπτου). Μετά απο δύο εβδομάδες και με την επισκευή του υποσταθμού παρατήρησα ότι το ups είχε χάσει την δύναμή του και μου έδινε ρεύμα μόνο για 5 λεπτά. Τέσπα επικοινώνησα με την εταιρεία και σε λιγότερο απο 40 ώρες είχα καινούριο ups στο σπίτι μου (σταλμένο απο την Ιρλανδία με ταχυμεταφορά courier) χωρίς καμιά απολύτως χρέωση.

Slammer
14-05-05, 21:23
Για όσους ενδιαφέρονται για υποστηριξη Linux απο το UPS εδω θα βρείτε τα UPS που υποστηρίζονται από το project "Network UPS Tools"
http://new.networkupstools.org/

mastermind
14-05-05, 22:17
Ενισχυτής + UPS = ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ !!! Έχω τον AX5iS (7*125) της Pionner πάνω σ'ενα mustek 1000 μαζί με την τηλεώραση και το subwoofer (ενεργό 200watt rms) και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Με το audio σύστημα να δουλεύει μόνο σε κανονικές εντάσεις κρατάει άνετα σε μικροδιακοπές του 1-2". 6 μήνες τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος:)

dpan
15-05-05, 14:02
Εχουμε παρανοησει μου φαινεται ολοι μας την εννοια του UPS.Το UPS ειναι για τον Η/Υ και τα περιφερειακα μας.Ποιος ο σκοπος να βαλεις UPS στο στερεοφωνικο σου? Για να ακουσεις 2 κομματια παραπανω οταν θα πεσει η ΔΕΗ? Ενω στο pc σου δινει τη δυνατοτητα να σωσεις τα αρχεια σου και να προστατεψεις τα windows απο το αποτομο κλεισιμο που μπορει να επιφερει μεχρι και corrupt στα system files.

dpan
15-05-05, 14:04
Για το στερεοφωνικο + ενισχυτη ++++ σταθεροποιητης τασης δηλ πολυμπριζο ασφαλειας και εισαι μια χαρα.Και εγω εχω home cinema (~1.5 εκατομυριο πηγε) και το προστατευω με πολυμπριζο ασφαλειας της APC αξιας 35 ευρω!

Undertow
16-05-05, 01:03
Το mustek 800 και το APC 1000 κάνουν θόρυβο;;;

Slammer
16-05-05, 01:40
Το mustek 800 και το APC 1000 κάνουν θόρυβο;;;
To mustek το 800αρι σιγουρα δεν εχει ανεμιστήρες, νομιζω ουτε και το 1000αρι.....

Undertow
16-05-05, 10:39
α οκ , πάντως το apc 1000 έχει ανεμιστήρα αλλά είχε πει κάποιος ότι δεν κάνει θόρυβο.

EvilHawk
16-05-05, 11:46
Εχω 2 APC 1500ρια δεν νομίζω ότι έχω ακούσει ποτέ ή τουλάχιστον δεν έχω προσέξει κανένα ιδιαίτερα ενοχλητικό θόρυβο απο τους ανεμιστήρες τους! ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.