PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά Ups να πάρω για τις παρακάτω συσκευές;



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13

megahead13
16-05-05, 12:38
To mustek το 800αρι σιγουρα δεν εχει ανεμιστήρες, νομιζω ουτε και το 1000αρι.....
Είσαι σίγουρος Slammer;;; Πάντως τα Datasheet τους και για τα δύο αναφέρουν πως το επίπεδο θορύβου είναι <40db σε AC mode. Επίσης διαβάζοντας thread σχετικά με τα UPS, θυμάμαι τον Re-ti-re να γράφει πως το 1000αρι Mustek ακούγεται. Αλήθεια Re-ti-re μπορείς να το διευκρινίσεις αυτό;;;

Τέλος να ρωτήξω κι εγώ σχετικά με το θέμα: Ρε παιδία αξίζει τόσο πολύ η αγορά ενό Merlin Gerin ή ενός APC. Τα 300 ευρώ περίπου που ζητάνε μου φαίνονται πάρα πολλά, από τη στιγμη που μπορώ να πάρω το 1000άρι Mustek με 200 ευρώ λιγότερα. Το μόνο που με απασχολεί με το Mustek είναι το επίπεδο του θορύβου...

wintech2003
16-05-05, 12:48
Τέλος να ρωτήξω κι εγώ σχετικά με το θέμα: Ρε παιδία αξίζει τόσο πολύ η αγορά ενό Merlin Gerin ή ενός APC. Τα 300 ευρώ περίπου που ζητάνε μου φαίνονται πάρα πολλά, από τη στιγμη που μπορώ να πάρω το 1000άρι Mustek με 200 ευρώ λιγότερα. Το μόνο που με απασχολεί με το Mustek είναι το επίπεδο του θορύβου...

Ότι διαφορά έχει μια Mercedes E230 (2000 cc) με ένα Lada NIVA (2000 cc) ή μήπως ειναι 1600 το lada? :cool: ...

Η διαφορά ειναι στην ποιότητα, στην αξιπιστία, και κυρίως στις αντοχές του UPS. Το ενα μπορεί να κρατήσει 2-3 διακοπές ρευματος και μετά να χαλάσουν οι μπαταρίες του ενώ το άλλο θα αντέξει πολύ περισσότερο.

Όπως κάποιοι πηγαίνουν και αγοράζουν Kenwood στερεοφωνικό για το αυτοκίνητο και τους λεω "Η Kenwood κάνει καφετιέρες... όχι συστήματα ήχου" έτσι και η Mustek κάνει κανα scanner καμια webcam... Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα...

megahead13
16-05-05, 15:46
Ότι διαφορά έχει μια Mercedes E230 (2000 cc) με ένα Lada NIVA (2000 cc) ή μήπως ειναι 1600 το lada? :cool: ...

Η διαφορά ειναι στην ποιότητα, στην αξιπιστία, και κυρίως στις αντοχές του UPS. Το ενα μπορεί να κρατήσει 2-3 διακοπές ρευματος και μετά να χαλάσουν οι μπαταρίες του ενώ το άλλο θα αντέξει πολύ περισσότερο.

Όπως κάποιοι πηγαίνουν και αγοράζουν Kenwood στερεοφωνικό για το αυτοκίνητο και τους λεω "Η Kenwood κάνει καφετιέρες... όχι συστήματα ήχου" έτσι και η Mustek κάνει κανα scanner καμια webcam... Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα...
Σαφώς και δεν κάνω τέτοιου είδους συγκρίσεις... Το ερώτημά μου θέλω να πιστεύω ότι ήταν ξεκάθαρο (αν όχι ζητώ συγνώμη): Αξίζει να δώσω 200 ευρώ παραπάνω για να πάρω MGE ή APC;;;

sdikr
16-05-05, 16:08
Ότι διαφορά έχει μια Mercedes E230 (2000 cc) με ένα Lada NIVA (2000 cc) ή μήπως ειναι 1600 το lada? ...

Εγώ πάντως κάτι mge, κατάλαβα οτι τους αρέσει να πηγαίνουν συχνα στην αντιπροσωπεία

aesir
16-05-05, 16:45
Σαφώς και δεν κάνω τέτοιου είδους συγκρίσεις... Το ερώτημά μου θέλω να πιστεύω ότι ήταν ξεκάθαρο (αν όχι ζητώ συγνώμη): Αξίζει να δώσω 200 ευρώ παραπάνω για να πάρω MGE ή APC;;;

Στα 1000VA η διαφορά είναι 150€ περίπου τα APC με τα Mustek. Για μένα τα APC είνα άψογα και δεν τα αλλάζω με τίποτα. Αλλωστε όπως είπε και ο Wintech όντως είναι σαν την Mercedes, h APC είναι από τις λίγες εταιρίες που έχουν τα κότσια να ανακαλέσουν ολόκληρη παρτίδα από UPS προς αλλαγή αν διαπιστώσουν κάτι ελλατωματικό.

Re-Ti-Re
16-05-05, 17:11
Επίσης διαβάζοντας thread σχετικά με τα UPS, θυμάμαι τον Re-ti-re να γράφει πως το 1000αρι Mustek ακούγεται. Αλήθεια Re-ti-re μπορείς να το διευκρινίσεις αυτό;;; Έδω είναι το thread: Επιλογη UPS - 2 PC (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=13522&highlight=Mustek)

Έχω το Mustek 1000.
Το ανεμιστηράκι δουλεύει συνέχεια και ακούγεται όχι βέβαια όπως ένα PC.
Διαβάστε τι λέω για τις επιδώσεις από το UPS.
Στο τέλος έχω και μια εικόνα από τις επιδόσεις του.

wintech2003
16-05-05, 17:13
Για MGE δεν πολυεπιμένω αλλα APC RULEZ! :)

thePrince
18-05-05, 12:26
Εγώ πάντως κάτι mge, κατάλαβα οτι τους αρέσει να πηγαίνουν συχνα στην αντιπροσωπεία

Αυτό δεν είναι κανόνας, το δικό μου δουλεύει απρόσκοπτα 2 χρόνια τώρα και αν θυμάμαι καλά, μόνο 1 φορά με έχει κρεμάσει, όταν έσκασε κεραυνός 2 τετράγωνα μακριά. Βέβαια είναι μεγαλύτερο από το φορτίο που του έχω αναθέσει (υπολογιστής με 450 Watt τροφοδοτικό και 2 TFT και το router) στα 800VA το οποίο μου δίνει περίπου 20 με 30 λεπτά αυτονομία και μετά κλείνει αυτόματα.

iJohnnyCash
03-06-05, 07:55
έχω ενα UPselec GreenWave (http://www.upselect.com/products/pcline.htm) μόντελο απο τι είδα γράφει ULA650 (λογικα δεν σημενει οτι ειναι 650VA?) το γνώριζει κανεις ? κάνει καλη δουλεία ή θα μου καταστρέψει το συστημα ?
του εχω συνδέση πάνω του ενα συστημα:
thermaltake purepower butterfly 480w
althlon xp 1800+
DDR 1GB RAM @ 333mhz (1x 512 kingston 2x 256 noname )
Gigabyte GA-7vaxp ultra
Sapphire Ati radeon 9800se
Sound Blaster 5.1 live
Maxtor 120GB SATA 7200rpm
Maxtro 200GB SATA 7200rpm
NEC 3500A (DVDRW )
NEC 9100 (CDRW)
Plextor PX-116A (DVD-ROM)
floppy sony
στην δεύτερη πρίζα του έβαλλα ένα κοίνο πολυπρίζο και πάνω σε αυτό μια οθόνη Samsung SyncMaster 757DFX (CRT 17") και το router 3com adsl wireless 11g
μπορεί να σήκωσει ?

tyxeross
03-06-05, 09:21
Λοιπον επειδη εχω το Apc Smart_ups RS1000 , σας ενημερωνω πως ναι μεν εχει ανεμιστηρα , αλλα λειτουργει μονο οταν οταν πεφτει το ρευμα και παιρνουν το φορτιο οι μπαταριες. Αρα δεν ακουτε τιποτε απολυτος παρα μονο οταν θα εχετε διακοπη ρευματος που σε αυτη την περιπτωση κανει φασαρια και μεγαλη. Το προτεινω ανεπιφυλακτα.

BeholderX
12-06-05, 08:21
tyxeross wrote:
Λοιπον επειδη εχω το Apc Smart_ups RS1000 , σας ενημερωνω πως ναι μεν εχει ανεμιστηρα , αλλα λειτουργει μονο οταν οταν πεφτει το ρευμα και παιρνουν το φορτιο οι μπαταριες. Αρα δεν ακουτε τιποτε απολυτος παρα μονο οταν θα εχετε διακοπη ρευματος που σε αυτη την περιπτωση κανει φασαρια και μεγαλη. Το προτεινω ανεπιφυλακτα.


Με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν και τα APC BACK 1500 & 1000 ???

Δηλαδή είναι 100% αθόρυβα όταν υπάρχει ρεύμα από ΔΕΗ, ενώ κάνουν φασαρία μόνο όταν υπάρχει διακοπή ρεύματος ???




atssssss wrote:
Θελω να παρω UPS και ειναι το σιγουρο οτι θα παρω... Ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις τι διαφορες (πλεονεκτημα-μειονεκτηματα κτλ) εχει η σειρα Smart-UPS απο την Back-UPS RS της APC (Και τα 2...) Σκεφτομαι να παρω ενα απο τα 2, εχουν διαφορα τιμης, αν ειναι τρομερη διαφορα στο τι προσφερουν δινω το παραπανω...

kalm wrote:
Μπήκα στο site της APC θέλοντας να σε βοηθήσω αλλά μπερδεύτηκα αρκετά παρότι γνωρίζω πέντε πράγματα για UPS. Δυστυχώς δεν αναφέρονται ξεκάθαρα (ή δεν μπόρεσα να το βρω εγώ) οι τεχνολογίες που χρησιμοποιεί το κάθε UPS. Το Back-UPS μου φάνηκε καλύτερο μια και χρησιμοποιεί σταθεροποιητή τάσης (AVR). To Smart-UPS φαίνεται να είναι ένα off-line UPS το οποίο όταν διαπιστώσει ανωμαλία στην τάση μεταφέρει το φορτίο στη μπαταρία (με μικρή όμως διακοπή). Διατηρώ κάθε επιφύλαξη για τα παραπάνω μια και όπως σου είπα δεν ήταν ξεκάθαρα. Γενικά αφου δεν μπορείς να πας σε on-line UPS λόγω κόστους, προτίμησε αυτά με AVR, είναι καλύτερα.


Μπορεί να ξεκαθαρίσει κανείς το θέμα των Back-ups και των Smart παρακαλώ ? Αξίζουν τη διαφορά ?

tyxeross είσαι ευχαριστημένος από το Apc Smart_ups RS1000 ? Το σύνολο των χρηστών στο thread μιλάνε για τα BACK μοντέλα, τα οποία είναι και φθηνότερα. Τι έξτρα δυνατότητες δίνει συγκριτικά, και πόση αυτονομία εχεις ?


Προσωπικά θέλω να έχω τον server πάνω σε UPS, δηλαδή μόνο ενας Athlon 2600+, 2 σκληροί, και το Zyxel 650H (χωρίς οθόνη ή άλλα περιφερειακά), και επιθυμητή αυτονομία μίας ώρας τουλάχιστον. Ποιο να προτιμήσω τελικά, APC 800, 1000 ή 1500 ???

Slammer
12-06-05, 15:48
Μετα από παρα πολύ καιρό χωρίς UPS αποφάσισα να προμηθευτώ ενα.
Στο UPS ήθελα να βάλω τα παρακάτω:

1. Ενα "κουτί" server με Celeron 366 απογυμνωμένο από περιττά φορτία (monitor, VGA, mouse, keyboard κλπ). Λειτουργεί ως internet router και fileserver όλο το 24 ωρο και δεν σβηνει ποτε.
2. Ενα 8αρι hub και ενα adsl router-modem.
3. Τον κυρίως υπολογιστή μου εναν Athlon 2400+ με 19" LCD Monitor

Τελικά πήρα ενα Piconet 800 σε σχετικά χαμηλή τιμή περίπου 85 ευρώ. Ολοι οι υπολογιστές τρέχουν linux και έτσι το ζητούμενο ηταν το UPS να ελεγχεται πλήρως μεσω λογισμικού. Το UPS συνδέεται στο server μεσω σειριακής θύρας.
Τελικά σχετικά ευκολα βρηκα ενα προγραμμα υποστηριξης σε linux, το NUT. To NUT τρεχει στον server και διαβαζει συνεχώς το UPS, ενω συγχρόνως ειναι ενας server που δίνει τα στοιχεία αυτά στα εσωτερικά μηχανήματα. Στο κυρίως μηχάνημα, εγκατέστησα ενα nut-client, το knutclient το οποίο με γραφικό τροπο εμφανίζει τα δεδομένα στην οθόνη που πέρνει από τον server.
Υποστηρίζεται πλήρως ο προγραμματισμός του χρόνου του καθε client για αυτόματο shutdown σε περιπτωση διακοπής.

Τελικά μετά από μια μικρή ερευνα αγοράς στα UPS καταλαβα οτι επικρατεί χάος. Τα μεγέθη που επιρρεαζουν τη σωστή επιλογή ενός UPS ειναι δύο:
1. Η δυνατότητα παροχής ισχύος των ηλεκτρονικών του. Αυτο συνήθως αναφέρεται και χαρακτηρίζει το μοντέλο του UPS, πχ 800 VA, 650 VA κλπ.
2. Τη χωρητικότητα της μπαταρίας του σε Ah. Δυστυχώς το μέγεθος αυτό αναφέρεται μονο στο manual του καθε UPS. Το μεγεθος αυτό εχει να κάνει με τη διάρκεια αυτονομίας.

Δυστυχώς τα παραπάνω μεγέθη δεν ειναι όμοια σε κάθε μάρκα UPS, πχ υπάρχουν 800αρια με μία μπαταρία 9Ah, υπάρχουν κι αλλα μέ 2 7Αh μπαταρίες.
Ο τροπος υπολογισμού της απαιτούμενης ισχύος καθώς και του χρονου αυτονομίας υπολογίζεται χονδρικά ως εξής:
1. Υπολογίστε τα Watts των συσκευών που θέλετε να υποστηρίξετε.
2. Πολλαπλασιάστε τα Watts με το 1.4 ωστε να υπολογίσετε τα VA
3. Επιλέξτε έτσι την ισχύ του UPS προσθέτοντας ενα 20% περιθώριο ασφαλείας.

Για τον υπολογισμό του χρόνου αυτονομίας θα ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζετε το ειδος των μπαταριών που περιέχονται μεσα στο UPS. To μεγεθος των μπαταριών μετριέται σε Ah.
Εχοντας από πριν τη ισχύ σε VA διαιρέστε με το 12 ωστε να υπολογίσετε τα Α του φορτίου από τη μπαταρία.
πχ. εχω μέσο φορτίο 400 VA, οπότε δια 12 πέρνω 33.3 Α.
Αν η μπαταρία του UPS μου ειναι 9 Αh τοτε 9/33.3 = 0.27 h = 16 λεπτά
Πολλαπλασιάζω αυτό το νουμερο επί 0.7-0.8 (ως συντελεστής απωλειών DC-AC) και πέρνω μια καλή εκτιμηση του χρονου αυτονομίας. (Φυσικά με μπαταρία στη καλύτερη δυνατή κατάσταση, ενας συντελεστής 0.5 ειναι πολύ πιο ρεαλιστικό νούμερο)

BeholderX η αυτονομία της μιάς ωρας που ζητάς ειναι ενα μεγάλο νουμερο. Το μηχάνημα σου χωρίς οθόνη και χωρίς καμμια special καρτα γραφικών πρέπει να φτανει τα 200-250 VA πράγμα ππυ σημαίνει ότι οι μπαταρίες του UPS που θα πρέπει να πάρεις να ειναι τουλάχιστο 20 Αh, τετοια μεγέθη εχουν τα 1500 αρια, ασχετα αν η ζητουμενη απο σενα ισχύς ειναι πολύ χαμηλώτερη.

ΥΓ: Το συνολικό φορτίο του UPS με πλήρη υπολογιστική ισχύ φτάνει στο 44%, ενω οταν ο Athlon ειναι ηρεμος εχω 32%. O Celeron μονος του δημιουργεί φορτίο μολις 4%!

nightmoon
12-06-05, 18:49
καλησπερα
τελικα θα αγορασει ενας φιλος μοu για ενα PC(οθονη,P4north,250jb,400w trofod) UPS
ποιο να διαλεξει
1) APC BACK UPS RS 1500 374.38 € ή 2) APC SMART UPS 1000 439.41 €


τελικα πια ειναι η διαφορα APC BACK με APC SMART ????

nightmoon
13-06-05, 21:41
καλησπερα μηπως ξερει κανεις παι ειναι η διαφορα αυτων των 2 μοντελων
thanksss

sdikr
13-06-05, 21:47
αφου υπαρχει σχετικό θέμα γιατί κάνεις νέο;

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=7594

KLG
02-07-05, 03:27
Ωχ ρε παιδια με αγχωνετε και ειναι και αργα, μετα τις συνεχεις διακοπες ρευματος σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παρω ενα UPS, τη Δευτερα που θα πεσουν οι ζεστες θα παω να παρω ενα. Εχω προσανατολιστει προς την αγορα ενος UPS τυπου Line Interactive (για να με προστατευει απο τις αυξομειωσεις τασης) με απειροελαχιστο χρονο για να προλαβαινω να κανω ενα shutdown της προκοπης (αν το κανει και μονο χιλια ζητω).
Δεν ζηταω να μου προτεινετε μοντελα, αλλωστε 15 σελιδες φορουμ φτανουν και περισσευουν για αυτο, θελω ομως να μου πειτε, αν θελετε βεβαια, αν υπαρχει τροπος να βρω ποση καταναλωση κανουν τα μηχανηματα.
Μηπως υπαρχει κανα μικρο και υπουλο προγραμματακι να δωσει τη λυση? ή μηπως θα ψαχνω manuals? ή μηπως καποιος καλος ανθρωπος θα με παραπεμψει σε καποια βαση δεδομενων? ή μηπως καποιος ακομα καλυτερος θα μου πει, αν του δωσω τα spesifications ? Ε? ε?

Slammer
02-07-05, 03:46
Ενα 600αρακι θα καλύψει πλήρως τις αναγκες σου.....
(το δικό μου, ενα 800 καλύπτει δύο μηχανήματα και ειναι στο 40%)
και για να μη χαλασεις πολλά χρήματα το Mustek ή το piconet θα σου κοστίσουν 60-70 ευρώ.
Αν θες κάτι καλύτερο με περίπου διπλό κόστος πέρνεις APC ή ΜGE

KLG
02-07-05, 03:54
thanx :D παντα στις επαλξεις βλεπω :-)

βλεπω οτι τα APC εχουν φανατικους οπαδoυς, οποτε μαλλον θα τα προτιμησω, θα το ψαξω ομως λιγακι, να παω με τα σκονακια μου... ;)

kalm
02-07-05, 09:55
Ωχ ρε παιδια με αγχωνετε και ειναι και αργα, μετα τις συνεχεις διακοπες ρευματος σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παρω ενα UPS, τη Δευτερα που θα πεσουν οι ζεστες θα παω να παρω ενα. Εχω προσανατολιστει προς την αγορα ενος UPS τυπου Line Interactive (για να με προστατευει απο τις αυξομειωσεις τασης) με απειροελαχιστο χρονο για να προλαβαινω να κανω ενα shutdown της προκοπης (αν το κανει και μονο χιλια ζητω).
Δεν ζηταω να μου προτεινετε μοντελα, αλλωστε 15 σελιδες φορουμ φτανουν και περισσευουν για αυτο, θελω ομως να μου πειτε, αν θελετε βεβαια, αν υπαρχει τροπος να βρω ποση καταναλωση κανουν τα μηχανηματα.
Μηπως υπαρχει κανα μικρο και υπουλο προγραμματακι να δωσει τη λυση? ή μηπως θα ψαχνω manuals? ή μηπως καποιος καλος ανθρωπος θα με παραπεμψει σε καποια βαση δεδομενων? ή μηπως καποιος ακομα καλυτερος θα μου πει, αν του δωσω τα spesifications ? Ε? ε?

Η ισχύς που θα πρέπει να καλύψει το UPS είναι αυτή των φορτίων που θα συνδέσεις (PC, monitor). Η ισχύς της οθόνης βρίσκεται σχετικά εύκολα μια και τη γράφει σε ταμπέλα στο πίσω μέρος. Για το τροφοδοτικό του PC τώρα δεν είναι τόσο απλό. Αυτό γιατί εσύ μπορεί να έχεις ένα τροφοδοτικό πχ. 400 W, αλλά οι συσκευές που έχεις μέσα στο PC (CPU, DVD, hard disks, ανεμιστήρες κλπ.) να μην ξεπερνούν τα 230 W. Για ακριβή μέτρηση ή θα πρέπει να βρείς τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά όλων των παραπάνω συσκευών και να υπολογίσεις την κατανάλωσή τους σε W, ή αν έχεις φίλο κάποιον ηλεκτρολόγο του ζητάς να αμπερομετρήσει το PC. :D

Γνωρίζοντας πλέον την συνολική ισχύ σε W (pc+οθόνης), πολλαπλασιάζεις αυτό το νούμερο Χ1,4 και βγάζεις τα VA του UPS που χρειάζεσαι.

KLG
02-07-05, 15:03
thanx :D

pelasgian
02-07-05, 16:29
Γϊνεται πάντως απλά αν συνδέσεις ένα αμπερόμετρο σε σειρά με το καλώδιο που τροφοδοτεί το πολύμπριζο του υπολογιστή σου.

Σημείωση, αν θέλεις απλά να αποφύγει να ΜΗΝ ΚΑΕΙ ο υπολογιστής (όχι να μην χάσεις τα δεδομένα της στιγμής) τότε μπορεί να πάρεις ένα 1200VA APC power regulator με 40€. Αυτό κόβει τις υπερτάσεις και τις βυθίσεις, οπότε δεν κινδυνεύει πολύ ο υπολογιστής σου να γίνει φρικασέ.

Εγώ τράβηξα δύο πολύμπριζα από ένα 1200VA (το ένα μάλιστα στο διπλανό δωμάτιο μέσω καναλιών στους τοίχους!) και έχω δύο υπολογιστές με δύο οθόνες (η μία 22"!), εκτυπωτή, στέρεο κλπ επάνω στην ίδια συσκευή η οποία δεν κάνει ούτε κιχ μέχρι στιγμής.

Σκέφτηκα ότι καλύτερα να πάρω ένα audi 1600cc από ότι ένα hyundai 2000cc, ειδικά αν δε χρειάζομαι 2000cc. Με άλλα λόγια προτίμησα μία καλή υλοποίηση λιγότερων δυνατοτήτων από περισσότερες δυνατότητες υπόπτου υλοποίησης.

sdikr
02-07-05, 16:37
Σημείωση, αν θέλεις απλά να αποφύγει να ΜΗΝ ΚΑΕΙ ο υπολογιστής (όχι να μην χάσεις τα δεδομένα της στιγμής) τότε μπορεί να πάρεις ένα 1200VA APC power regulator με 40€. Αυτό κόβει τις υπερτάσεις και τις βυθίσεις, οπότε δεν κινδυνεύει πολύ ο υπολογιστής σου να γίνει φρικασέ.


Ενα μικρό προβληματάκι όμως, αν την στιγμή που πέσει το ρευμά, ο δίσκος δουλέυει.....(γράφει) τότε μάλλον χάνεις τον δίσκο

KLG
02-07-05, 17:09
sdikr >> Αυτα ειναι μυθοι ρε :PPPP
Απο τις 4 διακοπες που ειχα το τελευταιο 3ημερο, Τις 3 φορες δουλευε emule και την 1 εγραφα σε DVD !!!
Περιττο να σου πω οτι οταν εγινε η φαση με το DVD, μετα τα μπινελικια, τα καντηλια και τις Χπαναγιες, αρχισα τα ευχελαια και τις λιτανειες

sdikr
02-07-05, 17:11
sdikr >> Αυτα ειναι μυθοι ρε :PPPP
Απο τις 4 διακοπες που ειχα το τελευταιο 3ημερο, Τις 3 φορες δουλευε emule και την 1 εγραφα σε DVD !!!


Δεν ειπά οτι γινεται κάθε φορά, αλλά αν σου κάτσει;;; ;)

kalm
02-07-05, 17:37
sdikr >> Αυτα ειναι μυθοι ρε :PPPP
Απο τις 4 διακοπες που ειχα το τελευταιο 3ημερο, Τις 3 φορες δουλευε emule και την 1 εγραφα σε DVD !!!
Περιττο να σου πω οτι οταν εγινε η φαση με το DVD, μετα τα μπινελικια, τα καντηλια και τις Χπαναγιες, αρχισα τα ευχελαια και τις λιτανειες

Δεν είναι καθόλου μύθοι. Πριν τρία χρόνια, στον υπολογιστή που έχω στη δουλειά, έγινε βύθιση (όχι διακοπή) και ο σκληρός παρέδωσε πνεύμα. Ευτυχώς πήγε σε εταιρεία η οποία έκανε μερική ανάκτηση δεδομένων.

KLG
02-07-05, 17:45
νε ρε παιδια εννοειται πως δεν ειναι μυθος, ενα αστειο ειπα ( "cross fingers" μη γινει και καμια στραβη)
εχω δει μπροστα μου να σκαει ΠιΣι απο διακοπη (αποτομη αυξομειωση ρευματος στην επαναφορα)

Wolverine
02-07-05, 18:48
Εγώ τράβηξα δύο πολύμπριζα από ένα 1200VA (το ένα μάλιστα στο διπλανό δωμάτιο μέσω καναλιών στους τοίχους!) και έχω δύο υπολογιστές με δύο οθόνες (η μία 22"!), εκτυπωτή, στέρεο κλπ επάνω στην ίδια συσκευή η οποία δεν κάνει ούτε κιχ μέχρι στιγμής.

Καλό θα ήταν να μην ζορίζεις το UPS με εκτυπωτή και στερεοφωνικό. Γιατί μειώνεις την διάρκεια ζωής της μπαταρίας. (η οποία σημειωτέων κανονικά έχει 3 χρόνια ζωής, οτιδήποτε από εκεί και πέρα είναι δώρο ακόμα και στα καλά UPS)

nnn
03-07-05, 00:57
αν υπαρχει τροπος να βρω ποση καταναλωση κανουν τα μηχανηματα.
Για να σε βοηθήσω το δικό μου μηχάνημα με Amd 64, με 4 δίσκους,2 οπτικά,κάρτα γραφικών με extra τροφοδοσία,4 Pci κάρτες και 3 Usb με 19άρα Tft,τραβάει 210 Watt σε πλήρες φορτίο.
Η τιμή είναι από το πρόγραμμα ελέγχου του Apc ups που έχω.

pelasgian
03-07-05, 03:58
Καλό θα ήταν να μην ζορίζεις το UPS με εκτυπωτή και στερεοφωνικό. Γιατί μειώνεις την διάρκεια ζωής της μπαταρίας. (η οποία σημειωτέων κανονικά έχει 3 χρόνια ζωής, οτιδήποτε από εκεί και πέρα είναι δώρο ακόμα και στα καλά UPS)

Δεν έχω UPS, έχω power regulator. Δηλαδή ένα line interactive χωρίς μπαταρία. Σου γλυτώνει το hardware από brownout και υπέρταση, αλλά όχι τα δεδομένα από blackout. (Στα τέτοια μου το blackout, μη μου κάψει κάνα δίσκο φοβάμαι!) Στα 1200 δε παθαίνει τίποτα που να βάλεις και τα μικροκύμματα!

Wolverine
03-07-05, 04:24
Δεν έχω UPS, έχω power regulator. Δηλαδή ένα line interactive χωρίς μπαταρία. Σου γλυτώνει το hardware από brownout και υπέρταση, αλλά όχι τα δεδομένα από blackout. (Στα τέτοια μου το blackout, μη μου κάψει κάνα δίσκο φοβάμαι!) Στα 1200 δε παθαίνει τίποτα που να βάλεις και τα μικροκύμματα!

Άκυρο τότε. Δεν κατάλαβα καλά τι έλεγες. Και δεν είπα ότι ζορίζεται το μηχάνημα αλλά η μπαταρία. Αφού δεν έχεις τότε no prob. Αλλά γενικά τα UPS δεν αντιδρούν καλά σε τέτοιου είδους συσκευές. Εγώ έχω ένα online 1400 VA. Μια χαρά είναι. Επειδή είναι όμως χωρίς η αδελφή μου μάλλον θα τις δώσω αυτό και θα τσιμπήσω ένα APC 1500 να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

PS τα πιο παρανοϊκά UPS τα είχα δει στην παλιά μου δουλειά. Είχαμε 2 τριφασικά APC 10000 VA.

KLG
03-07-05, 06:04
nnn πιστευω οτι μαλλον με καλυψες (σιγουρα εχω λιγοτερα φορτωμενα απο σενα)

(χικ)

thanx :D

kalm
03-07-05, 17:22
PS τα πιο παρανοϊκά UPS τα είχα δει στην παλιά μου δουλειά. Είχαμε 2 τριφασικά APC 10000 VA.

Όταν λες παρανοϊκά τι εννοείς; Όπως οι τρελλές αγελαδες; :D:D

Wolverine
03-07-05, 18:36
Όταν λες παρανοϊκά τι εννοείς; Όπως οι τρελλές αγελαδες; :D:D

Ε το γεγονός ότι απλά για να τα σπρώξουμε χρειαζόμασταν 4 είναι ενδεικτικό. Η εταιρία που τα παρέδωσε τα έστειλε με ειδικούς μεταφορείς βαρέων αντικειμένων. 4 κυριολεκτικά γομάρια για να τα ξεφορτώσουν και να τα τοποθετήσουν. Α και αυτά είναι μόνο για να φιλτράρουν το ρεύμα και να παρέχουν ισχύ μέχρι να πάρει μπροστά η 45 kwatt γεννήτρια.

kalm
03-07-05, 18:51
Τώρα το έπιασα. Από πλευράς ισχύος εννοείς. ;)

Προσωπικά έχω δει από κοντά όσο μεγάλα μπορεί να υπάρχουν. :vava: Ένα σύστημα 3Χ220 KVA εγκατεστημένα τι σου λέει; :clap Έχω δει και σύστημα 330 KVA στο δοκιμαστήριο. :respekt:

nnn
03-07-05, 22:48
nnn πιστευω οτι μαλλον με καλυψες (σιγουρα εχω λιγοτερα φορτωμενα απο σενα)

(χικ)

thanx
:beer
Ένα σύστημα 3Χ220 KVA εγκατεστημένα τι σου λέει;
Και ό,τι σκεφτόμουνα να πάρω και άλλο 1 Ups.
Thanks for the tip :D

KLG
05-07-05, 21:08
Λοιπον σημερα ψωνισα :D

1 APC 500 VA για τη παρτη μου... :thumb_dup
Καταναλωση 200-220 W
1. PC P4 3.2 :haha
2. 17'' TFT Phillips
3. jetspeed 520ι ADSL m-router
4. L1 WiFi Router.
KAI λαπτοπ :D :D :D :D

και ενα MGE 600 για το PC της μανας μου, :-k (επειδη ηταν το φτηνοτερο)
θα εχει ενα κλασσικο P4 1.7 με 19'' TFT και εναν scanner-εκτυπωτη.

Ευκαιρια εψαχνα για να ξεφορτωθω τον παλιοεκτυπωτη και το παλιοsoftware της παλιοHP
μουαχαχαχα :twisted:


Nαι μαμα καταλαβαινω οτι δεν εχει χωρο στο γραφειο σου, ναι και οτι το μπλε δεν ταιριαζει με το μεταλλικο χρωμα του γραφειου σου, ΑΛΛΑ για τεχνικους λογους ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΣΥ ΤΟ ΧΑΖΟΚΟΥΤΙ ΧΑΧΑΧΑΧΑ :rotfl: :yahoo:

και γω τωρα δεν θα ξυπναω καθε φορα που καποιος σε αυτο το ρημαδοσπιτο θελει να εκτυπωσει 2 παλιοσελιδες επειδη δεν μπορει να διαβασει απο μια 19αρα TFT

Φυσικα και θελω να ευχαριστησω το forum για την πολυτιμη συμβουλη και βοηθεια του
:clap :clap

sdikr
05-07-05, 21:14
3. jetspeed 520ι ADSL m-router
Αυτο το αγόρασες; :shock:

KLG
05-07-05, 21:27
Αυτο το αγόρασες;

oχι, μου το κανε δωρο o ΟΤΕ, τοτε που ειχε μια προσφορα

και δεν θελω σχολια ουτε για τον P4 3.2gHz

τι να σας πω δηλαδη, οτι ονειρευομουν 1 χρονο να τελειωσω τη θητεια μου και να σαπισω στο νετ ωσπου να βρω το υπερμηχανημα, και ξαφνικα την τριτη μερα της αδειας απολυσεως μου, μου λεει ο πατερας μου. "Θαναση θα εισαι εδω? Αυριο ερχετε το καινουριο PC της μανας σου...."
zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzNTOYΠ

:evil: :evil: ΚΑΛΑ ΜΠΗΚΕ PC ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ?
- μα αφου εισαι στρατιωτης
- ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΑ!!!!!!!! (σε 20 μερες απολυθηκα)

KLG
05-07-05, 21:29
ωχ τωρα το πιασα

ρε sdikr μονο τa UPS αγορασα,

:) σιγα μην αγοραζα P4 3.2 σημερα ( θα αγοραζα 3.3 :p )

sdikr
05-07-05, 21:30
ωχ τωρα το πιασα

ρε sdikr μονο τa UPS αγορασε,

:) σιγα μην αγοραζα P4 3.2 σημερα ( θα αγοραζα 3.3 )

εγω θα επερνα 3.4 ;)

KLG
06-07-05, 02:02
Παντως προτεινω ανεπιφυλακτα τα APC σε σχεση με τα MGE, ενταξει εινα περιπου στη διπλασια τιμη ΑΛΛΑ,
1. συνδεονται μεσω USB για αυτοματο shutdown
2. υπαρχει ειδικο λογισμικο με πληθος ρυθμισεων, και παρακολουθηση καταναλωσης, χρονου ζωης στη με τη μπαταρια, ποσοστο φορτισης
3. Online registration -> εγγυηση, βλ. 5
4. η μπαταρια ειναι αποσυνδεδεμενη στην αρχη, ωστε να ελαχιστοποιουνται οι απωλειες οσο ειναι στο ραφι
5. αποζημιωση σε περιπτωση που αποτυχει να προστατεψει τις συσκευες που θα πρεπε να προστατευει.
6. Υπηρχε αποδειξη που πιστοποιουσε οτι ελεγθηκε μετα την γραμμη παραγωγης...

Τι αλλο να πω? Να μην λεγοτανε και American Power Conservation....

Αυτο το "American Power" μου ακουγεται πολυ καουμποΐκο....

Κατα τα αλλα, σε σχεση με το MGE το 600αρι που εβαλα στο αλλο PC, προτεινω ανεπιφυλακα το 500αρι της APC.
*To MGE δεν εχει τιποτα απο τα 1.2.3.4.5.6 στο πακετο του. Τουλαχιστον το .5 περιμενα να το εχει, απλες αντικεραυνικες πριζες δινουν αποζημιωσεις.

BeholderX
07-07-05, 17:28
Την ACCUPOWER την ξέρει κανείς ? Eχει το ΠΛΑΙΣΙΟ το μοντελλο ACCUPOWER BL-1400 1400VA στα 169 ευρώ.

Πέρα από την APC που σε όλο το thread την θεωρείτε πρώτη, αλλά την πιο ακριβή, σαν δεύτερη επιλογή ποια εταιρία θα προτείνατε ? Mustek , MG, Pico, κάποια άλλη ?

Re-Ti-Re
08-07-05, 07:20
σαν δεύτερη επιλογή ποια εταιρία θα προτείνατε ?Mustek

BeholderX
09-07-05, 07:10
Ξερει κανείς κανένα αθόρυβο ups ? (οταν υπάρχει κανονική παροχή ρεύματος)

Το ΑPC 1000 είναι αυτό που στο thread αναφέρεται ως αθόρυβο, το θεωρώ ακριβό, ενώ το Mustek 1000/1400 παρότι σε λογική τιμή, δουλεύουν συνέχεια οι ανεμιστήρες όπως ανέφερε ο euri

KLG
10-07-05, 20:31
σημερα ξυπνησα απο ενα γλυκο μπιπ μπιπ στις 7.00... γμτ δηλαδη ωσπου να τελειωσει η $#@$#%μπαταρια θα κανει ετσι? Δεν ηθελα να το κλεισω και να το βγαλω απο τη μπριζα, γιατι εχω πανω το μοντεμ και το ασυρματο ρουτερ και θα πετουσα ολη την οικογενεια εκτος νετ οταν θα ερθει το παλιορευμα... τελικα ομως δεν αντεξα... το εβγαλα απο τη μπριζα( καλα παλι μπιπ-μπιπ) το εκλεισα κιολας... τους γειωσα ολους κυριολεκτικα

BeholderX>To MG 600 ειναι αθορυβο παντως... (εκ πειρας)

(Σε περιπτωση διακοπης σφυριζει και κανει ενα βομβο)

nnn
10-07-05, 22:09
σημερα ξυπνησα απο ενα γλυκο μπιπ μπιπ στις 7.00... γμτ δηλαδη ωσπου να τελειωσει η $#@$#%μπαταρια θα κανει ετσι? Δεν ηθελα να το κλεισω και να το βγαλω απο τη μπριζα, γιατι εχω πανω το μοντεμ και το ασυρματο ρουτερ και θα πετουσα ολη την οικογενεια εκτος νετ οταν θα ερθει το παλιορευμα... τελικα ομως δεν αντεξα... το εβγαλα απο τη μπριζα( καλα παλι μπιπ-μπιπ) το εκλεισα κιολας... τους γειωσα ολους κυριολεκτικα

Δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να σου δείξει ό,τι έχει γίνει διακοπή ?

Anyway από το πρόγραμμα διαχείρησης του μπορείς να ρυθμίσεις το αν και το πότε θα χτυπάει ο συναγερμός του όταν κόβεται το ρεύμα.

sdikr
10-07-05, 22:15
(Σε περιπτωση διακοπης σφυριζει και κανει ενα βομβο)

ολά κάνουν θόρυβο, όταν έχει διακόπη, συνήθως έχουν κουμπάκι που κάνει silence

euri
10-07-05, 22:21
ολά κάνουν θόρυβο, όταν έχει διακόπη, συνήθως έχουν κουμπάκι που κάνει silenceΕ, μην είσαι και τόσο σίγουρος ;) Αν θα πάρεις κανά φτηνιάρικο δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχει τέτοια πολυτέλεια.

Πάντως επιβεβαιώνω ότι το ανεμιστήρι του PowerMust 1000 της Mustek δουλεύει συνεχώς :mad:

sdikr
10-07-05, 22:24
Ε, μην είσαι και τόσο σίγουρος Αν θα πάρεις κανά φτηνιάρικο δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχει τέτοια πολυτέλεια.
Μα έχω φθηνιάρικο, inform ;)

Re-Ti-Re
18-07-05, 07:28
Τα ups δεν είναι φτιαγμένα για κρεβατοκάμαρες.
Άσχετο που όλοι τα έχουμε σε αυτές. :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.