PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά Ups να πάρω για τις παρακάτω συσκευές;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13

Billis
18-07-05, 09:17
Κατ'αρχάς μη βάλεις κλιματιστικό και αλογόνα στα UPS που σκέφτεσαι να πάρεις. Από εκεί και πέρα ξεχώρισε τις συσκευές σε αυτές που θέλεις να συνεχίσουν να δουλεύουν όταν κόβεται το ρεύμα (ΗΥ, comms, κτλ.) και σε αυτές που σε ενδιαφέρει απλώς η προστασία τους από μεταβολή τάσης αλλά δεν είναι αναγκαία η συνεχής λειτουργία τους (π.χ. τηλεόραση). Κατόπιν υπολογίζεις τα απαραίτητα VA. Αν πας στο site της APC υπάρχει η δυνατότητα να υπολογίσεις την σχετική τιμή. Κοίτα εδώ: http://www.apcc.com/solutions/index.cfm?segmentID=1


Στο δικό μου απλό UPS setup, έχω ένα παλιό Compaq DeskPro P133 (~150W), ένα no name Celeron 700άρι (~250W), το SpeedTouch 510i, ένα 3Com switch 5απλό και ένα 15άρι μόνιτορ της Dell. Πριν από μια εβδομάδα που κόπηκε το ρεύμα, το UPS μου κράτησε περίπου 30 λεπτά και έκανε και shutdown το Windows PC χωρίς πρόβλημα. Επίσης στο UPS έχω συνδέσει και τη γραμμή DSL ώστε να προστατεύσω το SpeedTouch από τυχόν προβλήματα της γραμμής. Η συσκευή UPS που έχω είναι το Back UPS ES 500 της APC που έχει και δυο πρόσθετες πρίζες για απλό surge protection.

Απο προσωπική πείρα πάντως θα πρότεινα ανεπιφύλακτα APC.

balema
18-07-05, 17:50
Ρε παιδια δεν εχω καταλαβει κατι,

πια ειναι η διαφορα APC BACK με APC SMART;

KLG
18-07-05, 18:45
βασικα το APC Smart ειναι πιο ακριβο!!

Θα ρωτησεις, γιατι

Θα σου πω γιατι υποστηριζει το πρωτοκολο RS232

Θα ρωτησεις τι ειναι αυτο

Θα σου πω http://www2.rad.com/networks/1995/rs232/rs232.htm

Καλα με δουλευεις, θα μου πεις!!!

καλα μη φωναζεις, ειναι τα γωστα σε ολους καλωδια δικτυου...

Μπορει να σε βοηθησει αυτο
http://www.toshibadirect.com/td/b2c/adet.to?poid=205683&seg=HHO&rcid=-26364&ccid=1291043

επειδη αμφιβαλλω, σου αποκαλυπτω τα smart προτεινονται για προστασια servers!
Αυτο σιγουρα θα σου εξανεμισει τις οποιες αποριες
http://www.apc.com/products/family/index.cfm?id=251



Για ενα PC αρκει ενα 500αρι δεν ξερω αν θα βρεις 500αρι smart ομως

balema
18-07-05, 21:31
βασικα το APC Smart ειναι πιο ακριβο!!

Θα ρωτησεις, γιατι

Θα σου πω γιατι υποστηριζει το πρωτοκολο RS232

Θα ρωτησεις τι ειναι αυτο

Θα σου πω http://www2.rad.com/networks/1995/rs232/rs232.htm

Καλα με δουλευεις, θα μου πεις!!!

καλα μη φωναζεις, ειναι τα γωστα σε ολους καλωδια δικτυου...

Μπορει να σε βοηθησει αυτο
http://www.toshibadirect.com/td/b2c/adet.to?poid=205683&seg=HHO&rcid=-26364&ccid=1291043


επειδη αμφιβαλλω, σου αποκαλυπτω τα smart προτεινονται για προστασια servers!
Αυτο σιγουρα θα σου εξανεμισει τις οποιες αποριες
http://www.apc.com/products/family/index.cfm?id=251




Για ενα PC αρκει ενα 500αρι δεν ξερω αν θα βρεις 500αρι smart ομως



Καταρχήν να αποσαφηνίσω ότι είμαι άσχετος.

Είπες ότι η μόνη διαφορά είναι το RS232.Πρατήρησα ότι τα smart είναι χοντρά πολύ βαριά ενώ τα back είναι κάτι πλακέ με το μισό βάρος,τι σημαίνει αυτό;

Επίσης τα smart έχουν ΑVR;

Θέλω να συνδέσω:

1. 480 watt psu
P4 2.8C
ATI 9800 XT
3 HD
1 CD-RW
1 DVD-ROM

2.Scanner

3.Printer(Inkjet)

4.Creative Gigaworks 750

5.TFT 19 Sony

6.Hub USB

7.Speedtouch 530

8.Netmode

E ξέρετε μήπως μήπως μπορείτε να μου πείτε πόσα watt ups χρειάζομαι;

KLG
18-07-05, 21:55
προσεχε! μην μπερδευεσαι με τις προδιαγραφες...

καλυτερα δες ενα ε-shop με πολλα προιοντα... π.χ του πλαισιου.

κοιταξε στη κατηγορια UPS->line interactive...

διαλεξε το μοντελο σου, ή φερε το λινκ εδω να το κουβεντιασουμε... για να μιλαμε για συγκεκριμενα προιοντα... (Υπαρχουν 3 σειρες APC-Back μια απο αυτες ειναι και η πλακα που λες, οι αλλες ειναι βαρια κουτακια )
Εγω πηρα 500αρι δες παραπανω τι εχω φορτωσει και ειχα περισευμα... τωρα εσυ με 19αρα και πριντερ και νετμοντ δε νομιζω οτι σου φτανουν, πηγαινε στην πιο πανω κατηγορια... π.χ 750 και για τα 600 εχω επιφυλαξεις καλυτερα να απαντησει καποιος αν μπορει....
Δες τιμες και συγκρινε (αφου διαλεξεις προιον) στο www.skroutz.gr για να εχεις εικονα της αγορας, μετα αγορασε απο το καταστημα που προτιμας...
Παρακολουθησε λιγακι το thread για να δεις τι παιζει με τις μαρκες κα τις τιμες...ισως το APC το 750αρι να ειναι ακριβο, αλλα και παλι ειναι θεμα δικο σου $$$$ ;)

APC Smart δεν νομιζω οτι αξιζει το κοπο, τζαμπα λεφτα για Home PC's

balema
18-07-05, 22:06
προσεχε! μην μπερδευεσαι με τις προδιαγραφες...

καλυτερα δες ενα ε-shop με πολλα προιοντα... π.χ του πλαισιου.

κοιταξε στη κατηγορια UPS->line interactive...

διαλεξε το μοντελο σου, ή φερε το λινκ εδω να το κουβεντιασουμε... για να μιλαμε για συγκεκριμενα προιοντα... (Υπαρχουν 3 σειρες APC-Back μια απο αυτες ειναι και η πλακα που λες, οι αλλες ειναι βαρια κουτακια )
Εγω πηρα 500αρι δες παραπανω τι εχω φορτωσει και ειχα περισευμα... τωρα εσυ με 19αρα και πριντερ και νετμοντ δε νομιζω οτι σου φτανουν, πηγαινε στην πιο πανω κατηγορια... π.χ 750 και για τα 600 εχω επιφυλαξεις καλυτερα να απαντησει καποιος αν μπορει....
Δες τιμες και συγκρινε (αφου διαλεξεις προιον) στο www.skroutz.gr για να εχεις εικονα της αγορας, μετα αγορασε απο το καταστημα που προτιμας...
Παρακολουθησε λιγακι το thread για να δεις τι παιζει με τις μαρκες κα τις τιμες...ισως το APC το 750αρι να ειναι ακριβο, αλλα και παλι ειναι θεμα δικο σου $$$$ ;)

APC Smart δεν νομιζω οτι αξιζει το κοπο, τζαμπα λεφτα για Home PC's

Εγώ για αυτό λέω

http://www.toshibadirect.com/td/b2c...64&ccid=1291043

αλλά είδα κ πλακέ smart κ δεν καταλαβαίνω την διαφορά.

Νομίζω αυτά τα watt μου φτάνουν σωστα;

KLG
18-07-05, 22:12
Εγώ για αυτό λέω

http://www.toshibadirect.com/td/b2c...64&ccid=1291043


Ακριβως αυτο ηθελαν να αποφυγω, μην μπερδευσαι με τα ξενα, μπορει να μην υπαρχει το μοντελο σου, ή να εχει αλλο ονομα, δες καλυτερα τα ελληνικα eshops

δωσε π.χ
600 UPS Line interactive στο skroutz.gr, και ετοιμασου για τρελο διαβασμα

balema
18-07-05, 22:21
Ακριβως αυτο ηθελαν να αποφυγω, μην μπερδευσαι με τα ξενα, μπορει να μην υπαρχει το μοντελο σου, ή να εχει αλλο ονομα, δες καλυτερα τα ελληνικα eshops

δωσε π.χ
600 UPS Line interactive στο skroutz.gr, και ετοιμασου για τρελο διαβασμα

Λοιπόν έχεις δίκιο,sorry

http://www.e-acorn.gr/view_product.php?productid=1174&idcat=8&idsubcat=1&idsubsubcat=139

Εκεί το βρήκα πιο φτηνά.Αυτό φτάνει για τις απαιτήσεις μου;Μήπως ξέρεις αν έχει AVR;Γιατί εγώ δεν κατάλαβα

KLG
18-07-05, 23:06
1500 VA? !!!! ειναι πανακριβο και υπερβολικα πολυ...

1. δεν χρειαζεσαι την σειρα smart, (αυτο το RS232 δεν σου χρειαζεται πιστευω)
2. μην ψαρωνεις με τις 8 μπριζες... ουτως η αλλιως θα παρεις πολυμπριζα που καταληγουν σε φις αναλογο του υπολογιστη σου
3. 1500 VA ειναι παααααρα πολλα. Σου ειπα οτι εγω εχω το 500 VA, πιστευω οτι το 600αρι ίσως να σου κανει, αλλα για να ειμαι ασφαλης και να μη μου πεις ρε μλκα τι με εβαλες και αγορασες....
4. δες τα συστηματα που παρουσιαζονται στο thread και ποσο καταναλωνουν...
5. Μην ψαρωνεις με το χρονο της μπαταριας, USB σημαινει οτι συνδεεται με το ΠιΣι και κανει shutdown. οποτε θεωρητικα χρειαζεσαι 5-6 λεπτα για να σωσει και να κανει shutdown αυτοματα το συστημα (αδρανοποιηση μου φαινεται) Οταν δεν εχει USB πρεπει να το κανεις μονος αυτο...και αμα λειπεις?
6. π.χ σου λεει αυτονομια 20 λεπτα. Αν εχεις φορτωσει τα παντα και ειναι τσιμα τσιμα θα εχεις 20 λεπτα, αν εχεις φορτωσει τα μισα, θα εχεις π.χ 40 λεπτα διαθεσιμα!!!!

Επαναλαμβανω, το μηχανημα που διαλεξες ειναι υπερβολικα...
τα 1500αρια ειναι για 2 σετακια PC

sdikr
18-07-05, 23:13
1500 VA? !!!! ειναι πανακριβο και υπερβολικα πολυ...


ως μας την είπαν!!

KLG
18-07-05, 23:33
Για να σε βοηθήσω το δικό μου μηχάνημα με Amd 64, με 4 δίσκους,2 οπτικά,κάρτα γραφικών με extra τροφοδοσία,4 Pci κάρτες και 3 Usb με 19άρα Tft,τραβάει 210 Watt σε πλήρες φορτίο.
Η τιμή είναι από το πρόγραμμα ελέγχου του Apc ups που έχω.

μου φαινεται οτι αυτο σου ταιριαζει γαντι balema 210watt x 1.48 = 310.8 VA

αρα παμε στα 600αρια (για να αντεξει η μπαταρια λιγακι)

sdikr>> καλα τι εχεις στο δωματιο σου? internet cafe??

profitis
24-08-05, 20:35
Μετα απο ένα αρκετά γρήγορο κοίταγμα στις προηγούμενες σελίδες και ένα μικρό search στα e-shop καταλήγω σε αυτό:

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=835&Nav_Section_Id=11&Catalog_Id=1&Product_Id=140451&Merchant_Id=1&sts_cid=3


To 500αρι της APC...Θυμάμαι οτι ακόμα και τον Ιούνιο δεν είχα δει ποτέ 500αρι Line interactive!


Θα τις καλύψει όμως τις συσκεύες μου;

Modem/router :U.S.Robotics 9106

Oθόνη TFT:LG L1730s (17άρα)

Tagan 420W

Αthlon 64 3200 s939(winchester)

2X512mb RAM Kingston

200gb sata

MSI 6600GT Agp

Yπάρχει και ένα scanner αλλα είναι το τελευταίο που με νοιάζει για να μπαίνει στο UPS.

Απο όσο έχω δει σε αυτό το νήμα θα με καλύψει ικανοποιητικά...σωστα;Η χρειάζομαι πιο μεγάλο μοντέλο;

nnn
24-08-05, 22:33
Απο όσο έχω δει σε αυτό το νήμα θα με καλύψει ικανοποιητικά...σωστα;Η χρειάζομαι πιο μεγάλο μοντέλο;
Αναλογα τι εννοεις με την εννοια καλυψη.
Σιγουρα φτανει για τις συσκευες σου και σου δινει 5-10 λεπτα να σωσεις οτι κανεις και να κλεισεις με ασφαλεια τον υπολογιστη.

Ειναι καλη επιλογη.


:offtopic:
συγνωμη για τη μη χρησιμοποιηση τονων αλλα παιζω με live-cd knoppix αυτη τη στιγμη
:offtopic:

vgiozo
13-09-05, 13:15
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετική με το UPS Mustek 1000 usb το οποίο και χρησιμοποιώ εδώ και 2 μήνες περιπου...

...κάτω απο την λυχνία που δείχνει ότι η συσκευή λειτουργεί (επάνω αριστερά) υπάρχει μια δεύτερη λυχνία, η οποία δεν έχω καταλάβει τί ενδεικνύει απο το εγχειρίδιο της συσκευής...
...αυτή η λυχνία ανάβει περιοδικά - προσοχή, δεν αναβοσβήνει - και στη συνέχεια κλείνει...χωρίς να συνοδεύεται απο κάποιον ήχο...

τί ακριβώς σημαίνει αυτό, γνωρίζει κανείς; Φόρτιση της μπαταρίας, σταθεροποίηση τάσης;;
Τελευταία άρχισα να το παρατηρώ, όταν συνέδεσα στο UPS το νέο μου σταθερό υπολογιστή...
...δεν νομίζω όμως πως ζορίζει περισσότερο τη συσκευή αφού το φορτίο δεν ξεπερνά το 18%...

...επίσης, γνωρίζει κανείς κάποιο "απολύτως" αθόρυβο UPS;; απ' το Μυστεκ είμαι πολύ ικανοποιημένος, αλλά μερικές φορές με ενοχλέι που το ακούω...αν ήταν σε κάποιο χώρο με περισσότερο θόρυβο δεν θα ενοχλούσε, αλλά το έχω στην κρεβατοκάμαρα-γραφειο...

Ευχαριστώ...

Re-Ti-Re
13-09-05, 14:51
...κάτω απο την λυχνία που δείχνει ότι η συσκευή λειτουργεί (επάνω αριστερά) υπάρχει μια δεύτερη λυχνία, η οποία δεν έχω καταλάβει τί ενδεικνύει απο το εγχειρίδιο της συσκευής...Η λυχνίες είναι πέντε με πρώτη την απάνω αριστερά και τελευταία την πάνω δεξιά.
Ανάλογα το φορτίο που σηκώνει το UPS την συγκεκριμένη στιγμή ανάβουν και οι ανάλογες λυχνίες.
Σε εμένα που το φορτίο είναι 26% ανάβουν δυο λυχνίες, πάνω αριστερά και η κάτω αριστερά.
Το ότι αναβοσβήνει σε εσένα η δεύτερη σημαίνει ότι το φορτίο είναι μικρότερο 18-20%.

Η απάνω μεσαία που είναι και κόκκινη να μην ανάβει.
Τότε το φορτίο είναι μεγαλύτερο από αυτό που μπορεί να σηκώσει το UPS.


...επίσης, γνωρίζει κανείς κάποιο "απολύτως" αθόρυβο UPS;; απ' το Μυστεκ είμαι πολύ ικανοποιημένος, αλλά μερικές φορές με ενοχλέι που το ακούω...αν ήταν σε κάποιο χώρο με περισσότερο θόρυβο δεν θα ενοχλούσε, αλλά το έχω στην κρεβατοκάμαρα-γραφειο...Ποιο φτηνά μπορείς να αντικαταστήσεις το ανεμιστήρα με ένα αθόρυβο.

sdikr
13-09-05, 14:54
τί ακριβώς σημαίνει αυτό, γνωρίζει κανείς; Φόρτιση της μπαταρίας, σταθεροποίηση τάσης;;
Τελευταία άρχισα να το παρατηρώ, όταν συνέδεσα στο UPS το νέο μου σταθερό υπολογιστή...
...δεν νομίζω όμως πως ζορίζει περισσότερο τη συσκευή αφού το φορτίο δεν ξεπερνά το 18%...

Υποθέτω πως ειναι ο σταθεροποιήτης, AVR

Για αθόρυβο, εγώ εχω ενα της Inform 1200 το οποίο λογο του οτι δεν έχει ανεμηστήρα δεν κάνει θόρυβο,

vgiozo
13-09-05, 15:11
έχει θύρα usb;; σ'αυτή τη σελίδα επίσης αναφέρει >40db θόρυβο...
http://www.informups.com/pages/prod/guard.html
η dfI δεν έχει σειριακή θύρα γκαμώτο...

κι εδώ λέει 48δβ θόρυβο
http://www.komplett.ie/k/ki.asp?sku=123847&view=detailed

sdikr
13-09-05, 15:36
οχι μονο σειριακή έχει

αν έχει 40 τότε πρέπει να είμαι κουφός ;)

θόρυβο κάνει μονο όταν γυρνά στην μπαταριά και δουλέυει το Inverter

vgiozo
13-09-05, 15:59
δλδ σε κανονική λειτουργία δεν κάνει θόρυβο; κι αν δεν έχει ανεμιστηρα τί προκαλεί τον θόρυβο...ή εννοείς την σειρήνα που ειδοποιεί ότι η συσκευή λειτουργεί πλέον με μπαταρίες;;

έχω πλακώσει στα ηχομονωτικά το κουτί, έχω μειώσει τις στροφές στους ανεμιστήρες κι έχω το ups να "φωνάζει"...είναι και ξύλινο το πάτωμα βέβαια και η δόνηση είναι πιο αισθητή...

KLG
23-09-05, 18:02
Καλα πιστευω οτι η πιο πετυχημενη αγορα μου σε υπολογιστες ηταν τα UPS αυτη τη στιγμη με την βροχη, εχω συνεχεια πτωσεις τασης, αλλα δε μασαω...

Παρτε UPS , προστατεψε την περιουσια σας

BeholderX
23-09-05, 22:55
Να σημειώσω. οτι το MGE Nova 1100 AVR δεν είναι καθόλου αθόρυβο, το αντίθετο.
Ο ανεμιστήρας του δουλεύει συνέχεια, ακόμα και όταν ειναι κλειστό !!! (αν είναι η μπρίζα συνδεδεμένη βέβαια). Και όταν υπάρχει κανονική παροχή ρεύματος, επίσης δουλεύει συνέχεια.

alfisti
24-09-05, 03:03
μια βοήθεα παιδιά!!
PC με τροφοδοτικό 420 W
TFT 19' 43 W
λέω για line interactive..
τι ups μου συστήνετε;

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701103
βρήκα αυτό καλό μου φαίνεται..
κάτι σε ποιό φτηνό ..
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701305

γιατι έχουν τόσο διαφορά στην τιμή όμως;
εμένα με νοιάζει για τον υπολογιστή μόνο δεν θέλω ούτε hifi ούτε tv

sdikr
24-09-05, 03:06
γιατι έχουν τόσο διαφορά στην τιμή όμως;
το ενα ειναι apc, με την αξια της μάρκας και το άλλο Mustek,

ακόμα της apc δεν ειναι line interactive

εγώ θα έπερνα το mustek, θα έδινα τα εξτρά που θέλει το apc αν είχα server μηχάνημα

alfisti
24-09-05, 03:14
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701028

αυτό της merlin gerin;
καταλήγουμε στο mustek? καλή αγορά είναι ;
λίγο φθηνό για line interactive δεν είναι;
αξιοπιστία.. οχι;

sdikr
24-09-05, 03:15
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701028

αυτό της merlin gerin;
καταλήγουμε στο mustek? καλή αγορά είναι ;
λίγο φθηνό για line interactive δεν είναι;
αξιοπιστία.. οχι;

εγώ θα επέλεγα το Mustek, τα merlin τα φθηνά δεν αξίζουν

wintech2003
24-09-05, 03:19
Εγώ σήμερα πήρα ενα 6KVA online UPS :)

Βέβαια δεν μπορώ να το βάλω ακόμα διότι πρέπει να έρθει ο ηλεκτρολόγος να φτιάξει νεο πίνακα για τις συσκευές που θα συνδεθούν στο UPS. Μάλιστα το UPS έχει φις βιομηχανικού τύπου.

Τιμή: ~3000 EUR με το ΦΠΑ


PS. ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΚΩΤΟ! (πάνω απο 100kg)

Re-Ti-Re
24-09-05, 11:05
Καλα πιστευω οτι η πιο πετυχημενη αγορα μου σε υπολογιστες ηταν τα UPS αυτη τη στιγμη με την βροχη, εχω συνεχεια πτωσεις τασης, αλλα δε μασαω...
Όταν έχεις συνέχεια πτώσεις τάσεις (αν δεν είναι απολύτως απαραίτητο να έχεις το PC ανοικτό) καλό είναι να το κλήσεις . Καταστρέφεις την διάρκεια ζωής των μπαταριών.

KLG
24-09-05, 17:18
ειχα συνεχεις πτωσεις τασεις, κατα τη διαρκεια της καταιγιδας, οχι υπο κανονικες συνθηκες. Και το PC το κλεινω, αλλα χρειαζομαι τα μοντεμ.ρουτερς για να χρησιμοποιω τον φορητο :D

giokas
12-10-05, 00:20
Με αφορμη 2 απανωτες αυξομειωσεις της τασης της ΔΕΗ(με αποτελεσμα να σβησει ο υπολογιστης) μεσα σε 10 λεπτα εξαντληθηκε και η δικια μου υπομονη.Αυριο παω να παρω UPS.Σκοπευω να το συνδεσω στη σειρα μετα απο μια συσκευη που εχω αγορασει η οποια αποσβενει τις αυξομειωσεις τασης (σαν τα power regulator της apc χωρις μπαταρια ομως) μονο που ειναι χειροποιητο απο εναν ηλεκτρονικο και εχει πολυ μικροτερο ευρος ταλαντωσης που αναγνωριζει και εξουδετερωνει.Ειναι καλυτερο δηλαδη απο τα apc.Μου ειχε δωσει ο ηλεκτρονικος και συγκριτικα στοιχεια βασει μετρησεων.Σε ενα τετοιο μηχανημα εχουμε συνδεμενο στην δουλεια ενα ακριβο plotter πολλων watt.Επισης τις συσκευες αυτες τις φτιαχνει κατα παραγγελια για οσα watt χρειαζεσαι.

Η συνθεση μου τωρα ειναι:
1)TFT 19' LCD
2)PSU 480 watt
3)2 SATA DRIVES
3)P4 2.53
4)USR 9105
5)3 Οπτικες συσκευες
6)RADEON 9550

Ποιο UPS προτεινετε?Μηπως να επαιρνα μονο μπαταρια(stand by).Απαραιτητη η υπαρξη usb.Αν οχι stand by ποιο Line-interactive.Προτιμω καποιο apc..

Slammer
12-10-05, 02:11
giokas, Ενα 800αρι Line-Interactive θα σε καλύψει πλήρως.
Αν ο προυπολογισμός σου το αντέχει τοτε αυτό ειναι μια κορυφαία επιλογή:
http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.701028
αν θες κατι φθηνώτερο, και με αυτό θα εισαι ΟΚ:
http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.701305
απλα, ότι πληρώνεις πέρνεις.....

mastermind
12-10-05, 12:01
Exω το 500αρι της σείρας MGE ELLIPSE PREMIUM στον υπολογιστή και μπορώ να πω οτι είναι φοβερό! Το καλύτερο απ'ολα είναι πως εχω συνδυνδέσει πάνω του pc+monitor+στερεοφωνικό+ενισχυτή κιθάρας(30αρι)+++ και ακόμα αντέχει! Του δίνω ακόμα ενα+ επειδη είναι εντελώς αθόρυβο επειδή δεν εχει fan. Επισης εχω και το 800αρι της Mustek που σηκώνει ολο το βάρος του home cinema αλλα δεν κάνει για υπνοδωμάτιο,αυτο το ανεμιστηράκι του δεν πάιζεται.

iJohnnyCash
22-10-05, 14:52
Τι γνώμη έχετε για το MGE nova 1100AVR ;

KostasH
23-10-05, 15:39
μετά απο λίγο ψάξιμο στο νετ και στις τιμες, είδα οτι υπάρχουν 2 κατηγορίες ups. δεν ξέρω όμως την διαφορα τους :-k ??ποια είναι?
εδώ που είμαι , μας ενημέρωσαν στο πανεπιστήμιο οτι υπάρχουν αρκετα συχνα το χειμώνα ανεβοκατεβάσματα στις τάσεις τα οποία μπορούν να βλάψουν εναν υπολογιστη. θέλω 1 ups που απλά αν πέσει το ρεύμα για 1-2sec να μην κλείσει το pc αλλα να δουλέψει μέσω του ups και όχι 1 ups που να κρατάει 1 μισάωρο το pc ανοικτο αν έχει διακοπη.

(μήπως είναι το ίδιο πράγμα και λέω βλακείες παραπάνω??:oops: )

πάνω στο ups δεν θα μπεί μόνο το κουτι?? η και οθόνη-ηχεία-router?

sdikr
23-10-05, 17:22
μετά απο λίγο ψάξιμο στο νετ και στις τιμες, είδα οτι υπάρχουν 2 κατηγορίες ups. δεν ξέρω όμως την διαφορα τους :-k ??ποια είναι?
εδώ που είμαι , μας ενημέρωσαν στο πανεπιστήμιο οτι υπάρχουν αρκετα συχνα το χειμώνα ανεβοκατεβάσματα στις τάσεις τα οποία μπορούν να βλάψουν εναν υπολογιστη. θέλω 1 ups που απλά αν πέσει το ρεύμα για 1-2sec να μην κλείσει το pc αλλα να δουλέψει μέσω του ups και όχι 1 ups που να κρατάει 1 μισάωρο το pc ανοικτο αν έχει διακοπη.

(μήπως είναι το ίδιο πράγμα και λέω βλακείες παραπάνω??:oops: )

πάνω στο ups δεν θα μπεί μόνο το κουτι?? η και οθόνη-ηχεία-router?

Θα ψάξεις για Ups με δυνατότητα AVR

iJohnnyCash
23-10-05, 19:20
AVR είναι η σταθεροποιτητής τάσης ; Το MGE nova 1100VA το έχει αυτό; Γενικά το MGE είναι LINE INTERACTIVE;

sdikr
23-10-05, 21:05
AVR είναι η σταθεροποιτητής τάσης ; Το MGE nova 1100VA το έχει αυτό; Γενικά το MGE είναι LINE INTERACTIVE;

χωρις να βάζω το χέρι στην φωτιά, δεν έχω δει ups να έχει AVR και να μην ειναι τουλάχιστον Line interactive

JohnGR
23-10-05, 21:11
Line Interactive με AVR είναι και σειριακή στην τελευταία του έκδοση.

iJohnnyCash
23-10-05, 21:12
Αρά το ΜGE έχει AVR και είναι Line interactive ;


Line Interactive με AVR είναι και σειριακή στην τελευταία του έκδοση.
γμτ, εγώ πήρα χθες ενα και δεν έχει σειριακή θύρα, ατύχια ε; :(

Re-Ti-Re
24-10-05, 09:36
Αρά το ΜGE έχει AVR και είναι Line interactive ;


γμτ, εγώ πήρα χθες ενα και δεν έχει σειριακή θύρα, ατύχια ε; :(
Κάποια UPS δεν έχουν σειριακή θήρα αλλά USB.
Πρόσεξε τα χαρακτηριστικά.

iJohnnyCash
24-10-05, 15:02
Κάποια UPS δεν έχουν σειριακή θήρα αλλά USB.
Πρόσεξε τα χαρακτηριστικά.
Δεν πειράζει πλέον το πήρα δεν έχει καμια θυρά για τον υπολογιστή.... Δεν πειράζει

krals
24-10-05, 17:40
Ρε παιδες να κανω μια ερωτηση?
Μπορει καποιος να μου εξηγησει ποια η διαφορα των τυπων UPS:
1) Line interactive?
2) Standby?
3) Σταθεροποιητη?

Και μια αλλη ερωτηση: λεμε οτι ενα UPS (πχ Line Interactive) εχει συνολο 450V.
Αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να "προσθεσεις" τα watt απ τις συσκευες που θες να συνδεσεις εως οτου φτασεις στα 450V?

Εχω 5 PCs τα οποια δεν ειναι ιδιαιτερα κοντα το ενα με το αλλο κ ψαχνω να βρω μια καλη λυση.Στο e-shop που ρωτησα, μου ειπαν οτι δεν ειναι δυνατον να συνδεσεις ενα πολυμπριζο πανω σε ενα UPS...(?)

Τα μηχανηματα εχω σκεφτει να τα βαλω καπως ετσι πανω στο UPS:

1o UPS: PC + οθονη + Access Point
2o UPS: PC + PC + οθονη (το ενα απ τα 2 PC δεν εχει οθονη κ χρησιμοποιηται σαν Server).
3ο UPS: PC + LCD + Printer
4o UPS: PC + CRT 19' + 56k modem + Πολυμηχανημα.
Εχω και ενα Plotter τον οποιο δεν σκεφτομαι να το βαλω πανω σε UPS γιατι φανταζομαι θα ρουφηξει αρκετα Watt.

Οπως βλεπεται χρειαζομαι 4 UPS...κοστιζουν οσο ναναι.
Εχετε να προτεινεται κατι?

Ευχαριστω παιδες.
Δημητρης

vgiozo
24-10-05, 19:29
έχει βάλει κανείς χέρι να αλλάξει ανεμιστηράκι σε Mustek Ups;; έχω το 1000άρι usb...
Διστάζω να ανοίξω το κουτί του...δεν έχω ιδέα κι απο ηλεκτρονικά...αν είναι βέβαια εύκολα προσβάσιμο κτλ δεν θα ε΄χω πρόβλημα...

vgiozo
24-10-05, 20:17
Τελικά το εγχείρησα το ups...δεν ήταν δύσκολο, αλλά χρειάζεται κανονικά ειδικό κατσαβίδι για τις εξωτερικές βίδες, αλλά και με ένα λεπτό απλό γίνεται η δουλεια, αλλά θέλει λίγο ζόρε...

το ανεμιστηρακι που έχει είναι ένα Y.S.TEch FD1260255B-2A, 60χ60χ25, το οποίο υποτιθεται ότι παράγει θόρυβο 28dBa μόνο στις 3200 στροφές και με ροή 21cfm...εμένα μου ακούγεται περισσότερο για 35-40dba, αλλά τέλος πάντων...

Το μόνο που μένει είναι να βρώ ενα ήσυχο 60άρι να το αντικαταστήσω...εν τω μεταξύ να το συνδέσω έτσι χωρίς ανεμιστήρα ή θα υπερθερμανθεί;;

EDIT

Τσάμπα ο κόπος τελικά...αν δεν βρίσκει το ανεμιστηράκι, ανάβει το κόκκινο φωτάκι και "φωνάζει"...μόνο με συνδεδεμένο το ανεμιστήρι δουλεύει κανονικά...

Re-Ti-Re
24-10-05, 22:09
το ανεμιστηρακι που έχει είναι ένα Y.S.TEch FD1260255B-2A, 60χ60χ25, το οποίο υποτιθεται ότι παράγει θόρυβο 28dBa μόνο στις 3200 στροφές και με ροή 21cfm...εμένα μου ακούγεται περισσότερο για 35-40dba, αλλά τέλος πάντων...
Αν βρεις κάποια αθόρυβη λύση γραφτώ εδώ γιατί με ενδιαφέρει.

iJohnnyCash
24-10-05, 22:15
Ρε παιδες να κανω μια ερωτηση?
Μπορει καποιος να μου εξηγησει ποια η διαφορα των τυπων UPS:
1) Line interactive?
2) Standby?
3) Σταθεροποιητη?

Και μια αλλη ερωτηση: λεμε οτι ενα UPS (πχ Line Interactive) εχει συνολο 450V.
Αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να "προσθεσεις" τα watt απ τις συσκευες που θες να συνδεσεις εως οτου φτασεις στα 450V?

Εχω 5 PCs τα οποια δεν ειναι ιδιαιτερα κοντα το ενα με το αλλο κ ψαχνω να βρω μια καλη λυση.Στο e-shop που ρωτησα, μου ειπαν οτι δεν ειναι δυνατον να συνδεσεις ενα πολυμπριζο πανω σε ενα UPS...(?)

Τα μηχανηματα εχω σκεφτει να τα βαλω καπως ετσι πανω στο UPS:

1o UPS: PC + οθονη + Access Point
2o UPS: PC + PC + οθονη (το ενα απ τα 2 PC δεν εχει οθονη κ χρησιμοποιηται σαν Server).
3ο UPS: PC + LCD + Printer
4o UPS: PC + CRT 19' + 56k modem + Πολυμηχανημα.
Εχω και ενα Plotter τον οποιο δεν σκεφτομαι να το βαλω πανω σε UPS γιατι φανταζομαι θα ρουφηξει αρκετα Watt.

Οπως βλεπεται χρειαζομαι 4 UPS...κοστιζουν οσο ναναι.
Εχετε να προτεινεται κατι?

Ευχαριστω παιδες.
Δημητρης
1. Line interactive
Λειτουργουν και σαν σταθεροποιητες τασης. Δλδ "φιλτάρουν" το ρεύμα πρίν πάει στο υπολογιστή με αποτέλεσμα η τάση να μην παίρνει ακραίες τιμές. Φυσικά οταν γίνει διακόπη ρεύματος σου κράτανε για λιγο τον υπολογιστή ανοιχτό για να τον κλείσεις εσύ ομαλα.
2. Stand By
Το μόνο που κάνουν είναι να δίνουν ρεύμα όταν υπάρχουν δλδ δεν ειναι και σταθεροποιητες τάσης.

Για μετατρέψεις τα Watt σε VA πολλάπλασιαζεις τα Watt επί το 1.4
Για να μετατρέψεις τα ampere σε VA πολλαπλασιαζεις τα ampere με τα Volt

Γιατι να αγοράσεις 4 UPS και όχι 2 μεγάλα ή ένα μέγαλο; Πανω κάτω τα ιδια θα σου έρθει

Αυτά απο εμένα :)

jpgr
04-11-05, 21:26
οταν φορτιζουμε το ups πρωτη φορα πρεπει να ειναι κλειστο το pc ;

Re-Ti-Re
04-11-05, 21:36
οταν φορτιζουμε το ups πρωτη φορα πρεπει να ειναι κλειστο το pc ;
Όταν αγοράσεις το UPS βάλτο στην πρίζα να φορτίσει χορής να βάλεις τίποτα απάνω του.
Θα κάνει καλό στην μπαταρία μεγαλώνει την διάρκεια ζωής της

ipo
22-11-05, 03:27
Όταν αγοράσεις το UPS βάλτο στην πρίζα να φορτίσει χορής να βάλεις τίποτα απάνω του.
Θα κάνει καλό στην μπαταρία μεγαλώνει την διάρκεια ζωής τηςΤο βάζεις απλώς στην πρίζα ή πρέπει να πατήσεις και τον διακόπτη "On"; Στις οδηγίες του δικού μου λέει ότι φορτίζει ακόμα και όταν είναι κλειστός ο διακόπτης (ακούγεται άλλωστε ένας θόρυβος που δείχνει ότι κάτι λειτουργεί ακόμα και όταν είναι κλειστό, αρκεί να είναι στην πρίζα).

Εγκατέστησα το WinPower για το UPS PowerMust 800 VA της Mustek και έχω το εξής φαινόμενο. Είναι συνδεδεμένο στην θύρα USB και το firewall (zonealarm) διαπιστώνει συνεχώς κίνηση. Στο εικονίδιο του firewall στο sytem tray τα δεδομένα ανεβοκατεβαίνουν στο full συνεχώς. Αυτό είναι πολύ ενοχλητικό διότι αφενός αποσπάται συνεχώς η προσοχή μου από την κινούμενη εικόνα, αφετέρου δεν μπορώ να βλέπω πότε δεδομένα ρέουν στο δίκτυο (αφού δείχνει ότι κινούνται συνεχώς.

Να σημειώσω εδώ ότι αν δεν επιτρέψω στο monitor του UPS την ειροή και εκροή δεδομένων από/προς την IP του υπολογιστή μου, ναι μεν σταματάει η κίνηση στις ενδείξεις του firewall, αλλά δεν επικοινωνεί και το UPS monitor με το UPS.

Σε ένα παλιότερο Mustek που είχα δεν υπήρχε τέτοιο ενοχλητικό φαινόμενο, αλλά το πρόγραμμα monitoring ήταν διαφορετικό.

Καμία ιδέα υπάρχει σχετικά με την αποφυγή του φαινομένου;

Re-Ti-Re
22-11-05, 17:01
Το βάζεις απλώς στην πρίζα ή πρέπει να πατήσεις και τον διακόπτη "On"; Στις οδηγίες του δικού μου λέει ότι φορτίζει ακόμα και όταν είναι κλειστός ο διακόπτης (ακούγεται άλλωστε ένας θόρυβος που δείχνει ότι κάτι λειτουργεί ακόμα και όταν είναι κλειστό, αρκεί να είναι στην πρίζα).

Ναι απλώς στην πρίζα για λίγες ώρες.
Αυτό που λειτουργεί είναι ο ανεμιστήρας.


Καμία ιδέα υπάρχει σχετικά με την αποφυγή του φαινομένου;

Στο ZoneAlarm -> Program Control -> Programs

Για όλα τα παρακάτω προγράμματα:
monitor.exe
hello27.exe
hello21.exe
manager.exe
Winpower.exe

Θα βάλεις τα settings:
Trust Level: Super
Access & Server: Allow
Send Mail: Ask

Αλλιώς δεν θα σου δουλεύει σωστά το Winpower και το PC δεν θα κλείνει αυτόματα όταν χρειάζεται.

Μετά τις ρυθμίσεις θα πας στον Agent (στην πρίζα που είναι στο task).
Δεξή κλικ -> Stop Agent (περιμένεις για λύγο να κλείσει)
Δεξή κλίκ -> Start Agent (περιμένεις για λύγο να ανοίξει)
Δεξή κλικ -> Start Monitor (περιμένεις για λύγο να ανοίξει)

Και θα πρέπει να εμφανιστεί το παράθυρο του Winpower και κάτω από το Workgroup του υπολογιστή σου το UPS.


Το ZoneAlarm χτυπάει σωστά.
Το Winpower ψάχνει στο δίκτυο και για άλλες συσκευές UPS.
Ψάχνει ακόμα και για αλλά αντίγραφα του Winpower που ψάχνουν πληροφορίες για την κατάσταση του UPS. Αυτό είναι χρήσιμο για όταν έχεις και δεύτερο ή περισσότερα PC πάνω στο ίδιο UPS.

ipo
22-11-05, 21:34
Το ZoneAlarm χτυπάει σωστά.
Το Winpower ψάχνει στο δίκτυο και για άλλες συσκευές UPS.
Ψάχνει ακόμα και για αλλά αντίγραφα του Winpower που ψάχνουν πληροφορίες για την κατάσταση του UPS. Αυτό είναι χρήσιμο για όταν έχεις και δεύτερο ή περισσότερα PC πάνω στο ίδιο UPS.Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω κάνει όσα είπες. Συμφωνώ ότι το πρόγραμμα δύναται να παράσχει χρήσιμες πληροφορίες, όπως παρακολούθηση UPS στο δίκτυο. Προσωπικά όμως θα προτιμούσα το παλιό πρόγραμμα (Commader Pro) που σου δίνει πληροφορίες για το UPS και έχει αρκετές ρυθμίσεις, αλλά δεν δημιουργεί κίνηση στο δίκτυο, οπότε γλυτώνεις από την διαρκή κίνηση του συστήματος ενδείξεων firewall, που σου αποσπά το βλέμμα ενώ κοιτάζεις την οθόνη (γλιτώνεις και υπολογιστική ισχύ).

@ ADSLgr.com All rights reserved.