PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά Ups να πάρω για τις παρακάτω συσκευές;



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

WAntilles
12-07-04, 17:19
Επειδή ύστερα από το σημερινό, δεν πάει άλλο με τους ΑΛΗΤΕΣ της ΔΕΗ που ξύνονται ΑΣΥΣΤΟΛΩΣ, αν και ευτυχώς δεν μου κάηκε τίποτα, θέλω να ρωτήσω τα μέλη του forum επειδή είμαι άσχετος με UPS, πώς να προστατεύσω με το μικρότερο δυνατό κόστος τις παρακάτω πρίζες και συσκευές:

Πρίζα 1+2
---------
- PC με 420W τροφοδοτικό
- 19' CRT (140W maximum in normal use)11
- ZyXEL 652R
- 2 ηχειάκια 2x10W RMS (για PC)
- 1 NetMod
- 1 παλιός Epson Inkjet
- 1 5άρι switch NetGear 100Mbps
- 1 στύλος φωτισμού 300W λάμπας αλογόνου
- 1 κλιματιστικό 7.000 BTU (είναι από τα καινούρια και υποτίθεται ότι έχει επίδοση 9αριού)
- ενίοτε 1 VCR (25W)

Πρίζα 3
-------
- 1 στύλος φωτισμού 300W λάμπας αλογόνου
- Τηλεόραση 15ετίας 20' CRT
- 1 DVD Player (υποθέτω γύρω στα 25W και αυτό)
- 1 Mini στερεοφωνικό μέγιστης κατανάλωσης 175W
- 1 subwoofer (για PC)
- ενίοτε 1 VCR (25W)

Πρίζα 4
-------
- PC με 335W τροφοδοτικό
- 15' CRT (δεν λέει το manual στα specifications πόσο καίει - είναι μία SONY MultiScan 15SF του 1995)
- 2 ηχειάκια 2x10W RMS (για PC)
- 1 NetMod
- 1 Fax (άγνωστης κατανάλωσης)

Οι πρίζες 1+2 είναι στο ίδιο δωμάτιο και κοντά μεταξύ τους και έχω μοιράσει τις συσκευές εξίσου για να μην φορτώνεται πολύ η καθεμιά.

Εάν γίνεται δηλαδή ένα UPS να καλύψει και τις 2 μαζί (1+2) θα ήταν καλό.

Οι πρίζες 3 και 4 είναι σε διαφορετικά δωμάτια από τις 1+2.

Οι απαιτήσεις που έχω δεν είναι ιδιαίτερα πολλές:

Για όλες τις συσκευές:
- προστασία από διακυμάνσεις τάσεων, σταθεροποίηση, ανόρθωση κλπ.

Επιπλέον όπου υπάρχουν υπολογιστές:
- εύλογος χρόνος π.χ. 2 λεπτών (όχι παραπάνω) ώστε να γίνουν save όλα τα ανοικτά αρχεία, να κλείσουν ομαλά οι εφαρμογές και να γίνει σωστό shutdown.

Θα προτιμούσα επίσης τα εξής για τα UPS:
- έλεγχός τους μέσω software και αναφορά αυτών για τα παρακάτω λειτουργικά:
-> Windows Server 2003
-> Windows XP Pro
-> Gentoo Linux (αν και σε πρώτη φάση μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό).

Όλοι οι ενδιαφερόμενοι υπολογιστές διαθέτουν σειριακές, και USB 2.0 θύρες.

ΥΓ: Τον πιο "ευαίσθητο" εξοπλισμό μακράν έχει η πρίζα 1+2

ΥΓ2: Εάν θεωρήσω το παρακάτω κόστος:
1+2 -> €200
3 -> €100
4 -> €100

είναι ρεαλιστικό ή λίγο;

ΥΓ3: Η σειρά Merlin Gerin Pulsar Ellipse Premium (500-1200) που φέρνει το γνωστό ακατονόμαστο κατάστημα, είναι καλή ή είναι για τα μπάζα;

ΥΓ4: Η αγορά θα γίνει άμεσα - εντός της εβδομάδας.

JohnGR
12-07-04, 17:24
Δυστυχώς είμαι κι εγώ άσχετος στο θέμα, αν και μ' ενδιαφέρει πολύ.

JohnGR
12-07-04, 17:27
Και μόλις έγραψα το παραπάνω ξαναέγινε! Τρίτη φορά σήμερα! :evil: :evil: :evil:

EvilHawk
12-07-04, 17:28
- 1 κλιματιστικό 7.000 BTU (είναι από τα καινούρια και υποτίθεται ότι έχει επίδοση 9αριού)

Wan αυτό χαλάει όλες τίς λογικές προτάσεις που θα μπορούσαν να γίνουν!!!!

aesir
12-07-04, 17:30
Το κλιματιστικό και τους προβολείς αλογόνου ξέχνα τα, είναι πολλά τα Watts. Από κει και πέρα, πράγματα όπως η τηλεόραση, το hifi, dvd, θέλεις απλά να τα προστατέψεις, ή και να έχουν backup ρεύμα;

Εγώ έπαιρνα πάντα APC μάρκα, και συνεχίζω, δεν με νοιάζει αν είναι ελαφρώς ακριβότερα, αλλά εδώ και 20 χρόνια οτι είναι επάνω τους δεν μου έχει πάθει τίποτα. Μπορείς μάλιστα να πάρεις ένα μοντέλο που να δέχεται add on battery module, ώστε αργότερα αν θέλεις να βάλεις παραπάνω φορτίο ή να παρατείνεις και άλλο τον χρόνο που σου δίνει το UPS.

WAntilles
12-07-04, 17:43
- 1 κλιματιστικό 7.000 BTU (είναι από τα καινούρια και υποτίθεται ότι έχει επίδοση 9αριού)

Wan αυτό χαλάει όλες τίς λογικές προτάσεις που θα μπορούσαν να γίνουν!!!!

Εννοώ όχι ηλεκτρική κατανάλωση αλλά επίδοση "θερμοκρασιακή-κλιματιστική".

Δεν είμαι Μηχανολόγος για να ξέρω από αυτά. Μπορεί να είπα και βλακεία.

Απλά επειδή δεν βρίσκω το manual, το αναφέρω διότι αυτό μπορεί να υπονοεί και αυξημένη κατανάλωση ηλεκτρικής ισχύος.


Το κλιματιστικό και τους προβολείς αλογόνου ξέχνα τα, είναι πολλά τα Watts. Από κει και πέρα, πράγματα όπως η τηλεόραση, το hifi, dvd, θέλεις απλά να τα προστατέψεις, ή και να έχουν backup ρεύμα;

Για όλες τις συσκευές με ενδιαφέρει ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ η προστασία.

ΜΟΝΟ για τα PC με ενδιαφέρει να έχουν και έναν εύλογο χρόνο για να κλείσουν (shutdown) ομαλά (π.χ. 2 λεπτά).

Μάλιστα εάν μπορεί το UPS μέσω του software του να δώσει σήμα για αυτόματο shutdown στο λειτουργικό, ακόμα καλύτερα.

ΥΓ: Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά όλα τα PC έχουν πλήρως λειτουργικό και ενεργοποιημένο ACPI.

sdikr
12-07-04, 17:53
WAntilles,

το να βάλεις το κλιματιστικό πάνω στο Ups είναι σαν να θέλεις απλά να το κάψεις!!


η λύση για τέτοιες συσκευές (κλιματιστικά, lazer printer κλπ)
είναι κάποιες συσκευες που προστατέυουν απο υπερτάσεις, πχ apc, merlin MGE pulsar cl5, δεν έχουν μπαταρία αλλά απο την ΔΕΗ προστατέυουν (και έχουν και εγγύηση αν πάθει κάτι η συσκευή που έχεις πάνω σου δίνουν 20.000 ευρά)

dantouan
12-07-04, 17:54
Αν εξαιρεσουμε το κλιματιστικο και τους προβολείς αλογόνου (για τα οποια χρειαζεσαι γεννητρια :P), στην δικια μου περιπτωση ισχυουν τα παρακατω.

UPS MUSTEK Line Interactive 800VA (αξιας 127 ευρω-τελικη) το οποιο εχει πανω τα εξης:

Tower 400watt
Οθονη TFT 17"
Zyxel 650 R-31
Ηχεια 4.1 50 watt rms
Πορτατιφ δωματιου κοινο :shock: , με λαμπα 100 watt
Τηλεοραση 14"
Μινι HI-FI JVC

Ολα τα παραπανω τα σηκωνει το UPS χωρις να χτυπαει, και σε περιπτωση πτωσης του ρευματος, εχω μετρησει αυτονομια (μονο με τα βασικα υποσυστηματα του pc-οθονη, tower ,modem) γυρω στα 35 λεπτα 8) 8) 8)

sdikr
12-07-04, 17:58
1200va no name (Καλά inform guard)
τον υπολογιστή psu 400w
οθόνη tft (καμιά 30w)
switch/adslmodem/wifi/netmod
και μία λάμπα 12w

με αυτά μου κρατάει γυρω στα 40-55 λεπτά ανάλογα με το πόσο τραβάει ο υπολογιστής εκείνη την στιγμη

aesir
12-07-04, 17:59
Κοίτα, για την τηλεόραση και το hifi μπορείς να βάλεις ένα φίλτρο όπως αυτά http://www.apc.com/products/family/index.cfm?id=67 Το κλιματιστικό είναι πάρα πολλά Watts όπως είπα, οπότε...

Οσον αφορά τα UPS, αυτό σκοπεύω να πάρω γιατί μπορεί να επεκταθεί με εξωτερικό module. http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.701105 Υπάρχει και το 1000ρι που θα σου συνιστούσα... είναι online και οχι offline μοντέλα.

WAntilles
12-07-04, 17:59
WAntilles,

το να βάλεις το κλιματιστικό πάνω στο Ups είναι σαν να θέλεις απλά να το κάψεις!!


η λύση για τέτοιες συσκευές (κλιματιστικά, lazer printer κλπ)
είναι κάποιες συσκευες που προστατέυουν απο υπερτάσεις, πχ apc, merlin MGE pulsar cl5, δεν έχουν μπαταρία αλλά απο την ΔΕΗ προστατέυουν (και έχουν και εγγύηση αν πάθει κάτι η συσκευή που έχεις πάνω σου δίνουν 20.000 ευρά)

ΟΚ μή βαράτε γιατί δήλωσα εξ' αρχής άσχετος περί του θέματος.


MUSTEK Line Interactive 800VA και εχω βαλει πανω τα εξης:
Tower 400watt
Οθονη TFT 17"
Zyxel 650 R-31
Ηχεια 4.1 50 watt rms
Πορτατιφ δωματιου κοινο :shock: , με λαμπα 100 watt
Τηλεοραση 14"
Μινι HI-FI JVC

Ολα τα παραπανω τα σηκωνει το UPS χωρις να χτυπαει, και σε περιπτωση πτωσης του ρευματος, εχω μετρησει αυτονομια (μονο με τα βασικα υποσυστηματα του pc-οθονη, tower ,modem) γυρω στα 35 λεπτα 8) 8) 8)

Παιδιά, όπως είπα είμαι άσχετος.

Πόσο κάνουν (στο περίπου και να λέτε εάν είναι μέ ή χωρίς ΦΠΑ) και που μπορώ να τα βρω.

BeholderX
12-07-04, 18:00
dantouan , χωρίς την οθόνη, μόνο του το tower & modem το έχεις μετρήσει στην αυτονομία ? Με ενδιαφέρει ένα UPS για να δουλεύει ο PC-server στην ADSL αδιάκοπτα.

WAntilles
12-07-04, 18:06
αν σου κάηκε τότε κάτι δεν πήγε καλά με το Ups, ή το δίκτυο και τηλέφωνικο καλώδιο που πήγαινε στον υπολογιστή δεν ήταν πάνω στο ups

sdikr για κάνε το πιο λιανά αυτό.

Δηλαδή μπορούν να παρεμβληθούν τα UPS και μεταξύ πρίζας εισόδου γραμμής στον τοίχο και splitter;

Διότι θα είναι κρίμα να τη γλυτώσουμε από το ρεύμα και να την πατήσουμε από το τηλέφωνο.

ΥΓ: Αλήθεια τα UPS παρέχουν και προστασία υπέρτασης λόγω κεραυνών π.χ. (αν και στην Αττική σπάνια έχουμε);

aesir
12-07-04, 18:08
WAntilles, Το Line-R που είναι σε πιο πάνω post κάνει γύρω στα 50€, τα UPS pου σου προτείνω κάνουν 270-370€...

sdikr
12-07-04, 18:09
ΟΚ μή βαράτε γιατί δήλωσα εξ' αρχής άσχετος περί του θέματος.

ποτέ δεν βαράμε!! :mrgreen:


υπόλογισε για ups απο 150-200 ευρώ,
και για τα φίλτρα γύρω στα 40-50 ευρώ

AsGoodAsItGets
12-07-04, 18:21
Παιδιά, μια και το έφερε η κουβέντα για τα UPS, έχω την εξής απορία:

Έχω το router και το pc μονίμως ανοιχτά και πάνω σε ups (APC Back-Up 500VA) που συνδέεται με το PC μέσω USB καλωδίου και κάνει (ή τουλάχιστον προσπαθεί) αυτόματα shutdown το pc σε περίπτωση διακοπής ρεύματος μετά από λίγο.

Εάν η διακοπή είναι παρατεταμένη θα κλείσουν όλα μέχρι να επανέρθει το ρεύμα. Όταν συμβεί αυτό, το router θα ανοίξει αυτόματα και θα συνδεθεί κανονικά, αλλά το pc δεν "ξυπνάει". Το λοιπόν, πως είναι δυνατόν να ξεκινάει και το pc και να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε;

Φαντάζομαι δε γίνεται μέσω του καλωδίου USB που συνδέει το UPS με το PC.
Η επόμενη λύση θα ήταν ενδεχομένως το Wake On Lan, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το υποστηρίζει η μητρική. Ακόμα και έτσι όμως, πως θα "ξυπνήσει" το PC, θα μπει στα Windows και θα τρέξει το μουλάρι ή οτιδήποτε άλλο γουστάρω αυτόματα;

WAntilles
12-07-04, 18:24
Ωραία.

Τα Line-R 1200l των €50 τελική έκαστο τα είδα καί σε e-shop καί στο ακατονόμαστο. Έκλεισαν. Θα πάρω 2-3 ανάλογα με τις ανάγκες μου.

Τώρα για UPS.

Πρίζα 1
-------
- PC με 420W τροφοδοτικό
- 19' CRT (140W maximum in normal use)11
- ZyXEL 652R-13
- 2 ηχειάκια 2x10W RMS (για PC)
- 1 NetMod
- 1 παλιός Epson Inkjet
- 1 5άρι switch NetGear 100Mbps

Από αυτά, ουσιαστικά με νοιάζουν μόνο το PC και η οθόνη (άντε και switch + ZyXEL) να έχουν ρεύμα για 2-3 λεπτά όχι παραπάνω.

ΥΓ: Μπορεί να ρωτήσω βλακεία: Μπορεί να συνδυαστεί ένα Line-R ΠΡΙΝ το UPS ή είναι επικίνδυνο/περιττό;

ΥΓ2: Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τη διαφορά Stand-By και Line-Interactive;
Απ' ό,τι έχω καταλάβει, τα Line-Interactive είναι καλύτερα αλλά γιατί;

sandman
12-07-04, 18:33
dantouan, μπορείς να πεις την σύνθεση του υπολογιστή σου (πόσους δίσκους/dvd, ram, cpu, gpu) για να καταλάβοτμε πόσα watt καίει;
Το zyxel είναι 12 watt και η 17αρα TFT άλλα 40.
35 λεπτά είναι πάρα πολύ καλά.

WAntilles
12-07-04, 18:39
Οσον αφορά τα UPS, αυτό σκοπεύω να πάρω γιατί μπορεί να επεκταθεί με εξωτερικό module. http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.701105 Υπάρχει και το 1000ρι που θα σου συνιστούσα... είναι online και οχι offline μοντέλα.

Το 1500 το είδα και είναι πολύ καλό.

Το 1000, το e-shop το έχει στα off-line.

http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.701104

Έχουν κάνει λάθος;

Και ακόμα, ενώ στο 1500 λέει ισχύ 865W και δίνει αυτονομία για τα 865W, στο 1000 λέει ισχύ 600W και δίνει αυτονομία στα 540W και όχι στα 600W. Γιατί; Μήπως δεν αντέχει 600W και αντέχει 540W μόνο;

aesir
12-07-04, 18:42
AsGoodAsItGets, Στο BIOS συνήθως έχει ένα option που του ορίζει αν σε επαναφορά ρεύματος το PC είναι off ή ξεκινάει το boot. Αλλά εσύ μάλλον χρειάζεσαι να ορίσεις στο software του UPS αντί για shutdown να κάνει hybernate και restore οταν επανέρχεται το ρεύμα, έχει τέτοια options;

aesir
12-07-04, 18:45
WAntilles, Το UPS είναι οτι και το Line-R και πολλά περισσότερα, οπότε είναι άσκοπο/μη φρόνιμο να τα βάλεις μαζί.

για UPS αν θέλεις να συνεχίσεις να δουλεύεις και οχι απλά να σου δώσει 10 λεπτάκια, πάρε ενα από αυτά που σου πρότεινα.

Επίσης:
Passive Standby (http://www.mgeups.com/techinfo/technote/tn05.htm)
Active Standby (Line Interactive) (http://www.mgeups.com/techinfo/technote/tn06.htm)

alefgr
12-07-04, 18:52
Παιδιά, μια και το έφερε η κουβέντα για τα UPS, έχω την εξής απορία:

Έχω το router και το pc μονίμως ανοιχτά και πάνω σε ups (APC Back-Up 500VA) που συνδέεται με το PC μέσω USB καλωδίου και κάνει (ή τουλάχιστον προσπαθεί) αυτόματα shutdown το pc σε περίπτωση διακοπής ρεύματος μετά από λίγο.

Εάν η διακοπή είναι παρατεταμένη θα κλείσουν όλα μέχρι να επανέρθει το ρεύμα. Όταν συμβεί αυτό, το router θα ανοίξει αυτόματα και θα συνδεθεί κανονικά, αλλά το pc δεν "ξυπνάει". Το λοιπόν, πως είναι δυνατόν να ξεκινάει και το pc και να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε;

Φαντάζομαι δε γίνεται μέσω του καλωδίου USB που συνδέει το UPS με το PC.
Η επόμενη λύση θα ήταν ενδεχομένως το Wake On Lan, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το υποστηρίζει η μητρική. Ακόμα και έτσι όμως, πως θα "ξυπνήσει" το PC, θα μπει στα Windows και θα τρέξει το μουλάρι ή οτιδήποτε άλλο γουστάρω αυτόματα;

Πρέπει να το υποστηρίζει το BIOS του motherboard. Υπάρχουν συνήθως 3 επιλογές για το τι θα κάνει σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

1η, η πιό συνηθισμένη, να παραμήνει σε κατάσταση Off, οπότε ανοίγει μόνο από το Power Button. Δεν δουλεύει το WOL εκτός των νεοτέρων BIOS που μπορεί να πηγαίνει σε κατάσταση stand-by.

2η, να εκεινεί το PC με την άφηξη του ρεύματος (καλή περίπτωση για server που δουλεύουν συνέχεια).

3η, να θυμάτε την προηγούμενη κατάσταση πριν την διακοπή και να πράτει αναλόγως.

alefgr
12-07-04, 18:59
Για όσους θέλουν αυτονομία τουλάχιστον 1 με 2 ώρες να δουλεύει το PC, πρέπει να κάνουν οποσδήποτε επέμβαση και να συνδέσουν εξωτερικά μεγάλες μπαταρίες. Στο δικό μου (ένα MGE 750VA) εκτός τις 2 μπαταρίες των 7 amber, έχω συνδέσει και δύο εξωτερικές των 27 amber με αποτέλεσμα να μου δίνει πάνω από 2 ώρες αυτονομία.

Έχω ακούσει περίπτωση κάποιου που σύνδεσε μπαταρίες αυτοκινήτου (μολύβδου) των 55 amber, αλλά γίνεται ογκώδης η όλη κατασκευή.

EvilHawk
12-07-04, 19:18
WAntilles, APC το 1000 & το 1500 είναι άπαικτα, τα έχω και τα δύο!
Τα συνιστώ ανεπιφύλακτα!

EvilHawk
12-07-04, 19:21
AsGoodAsItGets, Στο BIOS συνήθως έχει ένα option που του ορίζει αν σε επαναφορά ρεύματος το PC είναι off ή ξεκινάει το boot. Αλλά εσύ μάλλον χρειάζεσαι να ορίσεις στο software του UPS αντί για shutdown να κάνει hybernate και restore οταν επανέρχεται το ρεύμα, έχει τέτοια options;

That the way to do it, σωστός ο aesir! :wink:

JohnGR
12-07-04, 19:22
EvilHawk από θόρυβο πώς τα πάνε τα APC;

xxxxx
12-07-04, 19:26
Τι κάνουμε αν έχουμε ΗΔΗ πολύπριζο;
Πώς βάζουμε το Σταθεροποιητή;

EvilHawk
12-07-04, 19:32
από θόρυβο πώς τα πάνε τα APC

To 1000 δεν το ακούς καθόλου, το 1500 σαν ένα πολύ χαμηλού θορύβου pc!



Τι κάνουμε αν έχουμε ΗΔΗ πολύπριζο

Μα φυσικά το πολύμπριζο πάνω στο Ups!

aesir
12-07-04, 19:33
Τι κάνουμε αν έχουμε ΗΔΗ πολύπριζο;
Πώς βάζουμε το Σταθεροποιητή;

Αγοράζεις καλώδια που δεν έχουν πρίζα σούκο στην άκρη, όπως αυτά τα τροφοδοσίας που παλιά συνδέαμε την οθόνη στο τροφοδοτικό του PC.

aesir
12-07-04, 19:33
WAntilles, APC το 1000 & το 1500 είναι άπαικτα, τα έχω και τα δύο!
Τα συνιστώ ανεπιφύλακτα!


Επιπλέον το 1500ρι παίρνει εξωτερικό module και 4πλασιάζεται το runtime του... :wink:

BeholderX
12-07-04, 19:40
Ρε παιδιά καλά όλα αυτά (watt, A, κτλ), αλλά πείτε μας τίποτα και σε χρόνους να καταλάβουμε από πρακτικής απόψεως τι συμβαίνει.

EvilHawk δεν μας λες πόση ώρα αυτονομία δίνουν τα 1000 & 1500 και σε τι σύνθεση ?

alefgr τι κόστος έχουν αυτές οι μπαταρίες των 27 amber ?



@wantilles wrote:
α Line-R 1200l των �50 τελική έκαστο τα είδα καί σε e-shop καί στο ακατονόμαστο.


Ασχετό αλλά από περιέργεια: ακατονόμαστο = ???

EvilHawk
12-07-04, 19:44
Επιπλέον το 1500ρι παίρνει εξωτερικό module και 4πλασιάζεται το runtime του...

Ετσι! Και για να καταλάβουμε γιατί runtime έχει το 1500 στην βασική σύνθεση του : P4 3Ghz,με 6HD, 2DVD, 525W τροφοδοτικό με ανεμιστήρα, 2Χ120 ανεμιστήρες στο κουτί,κάρτα οθόνης FX, 19 CRT οθόνη & 2 εκτυπωτές, 1 switch, το 652R & to Netmod άνετα 15-26 λεπτά!

BeholderX
12-07-04, 19:52
Επιπλέον το 1500ρι παίρνει εξωτερικό module


Kαι πόσο κοστίζει το εξωτερικό module αυτό ?

aesir
12-07-04, 19:53
EvilHawk, με ή χωρίς folding??? :mrgreen:

EvilHawk
12-07-04, 19:56
Μέ folding μέγιστο 22 λεπτά! Εξαρτάται απο το πόσο γρήγορα γυρνάνε οι ανεμιστήρες :wink:

aesir
12-07-04, 20:02
Επιπλέον το 1500ρι παίρνει εξωτερικό module


Kαι πόσο κοστίζει το εξωτερικό module αυτό ?

ΔΕν ξέρω τιμή για Ελλάδα, εξω κάνει 120$. Ε να μην κάνει το πολύ 150€ εδώ;

alefgr
12-07-04, 23:44
alefgr τι κόστος έχουν αυτές οι μπαταρίες των 27 amber ?


Φίλε BeholderX, τις μπατρίες τις είχα πάρει πρίν από ένα χρόνο από τον Τριδήμα και με πιάνεις αδιάβαστο. Δεν θυμάμε καθόλου την τιμή τους αλλά μου είχαν φανεί αρκετά φθηνές. Πάντα μιλάμε για μπαταρίες κλειστού τύπου (χωρίς υγρά), με την φόρτηση να γίνεται από το ίδιο το UPS.

panos72
13-07-04, 09:45
έχω ήδη δύο 1500 APC line interactive στο σπίτι και δίνουν γύρω στα 25 λεπτά αυτονομία για P4 (100% folding) με 4 δίσκους, οθόνη 19 CRT, switch, zyxel
τα ψηφίζω με χέρια και με πόδια :!: είναι λίγο ακριβά (250-300€) αλλά δεν θα τα άλλαζα με τίποτα... παίρνουν και έχτρα μονάδα μπαταριών αν θέλεις να φτάσεις την 1,5 ώρα αυτονομία :!:
στο παρελθόν δυό MGE μου είχαν καεί από υπερφόρτωση μετά από διακοπή ρεύματος :evil:

στο http://www.apc.com/template/size/apc/index.cfm έχει ένα καλό εργαλείο για να υπολογίζει κανείς τι UPS χρειάζεται :idea:

AsGoodAsItGets
13-07-04, 10:58
AsGoodAsItGets, Στο BIOS συνήθως έχει ένα option που του ορίζει αν σε επαναφορά ρεύματος το PC είναι off ή ξεκινάει το boot. Αλλά εσύ μάλλον χρειάζεσαι να ορίσεις στο software του UPS αντί για shutdown να κάνει hybernate και restore οταν επανέρχεται το ρεύμα, έχει τέτοια options;

Τα φτηνά μοντέλα της APC συνοδεύονται από το Powerchute Basic edition, το οποίο δε σου δίνει και πολλές επιλογές, μόνο να δεις το ποσοστό φόρτισης της μπαταρίας και στα πόσα λεπτά ή εναπομείνουσα φόρτιση να κλείσει το pc.
Μια φορά που ήμουν μπροστά και το παρατήρησα, νομίζω ότι προσπάθησε να κάνει hybernate, αλλά δε μου φάνηκε να ολοκλήρωσε επιτυχώς (εκείνη την ώρα έτρεχε το μουλάρι, τι γίνεται με τα active connections;)

Υπάρχει κάποιο software που να συνεργάζεται με όλα τα ups και να κάνει αυτή τη δουλειά;
Βρήκα κάπου και το Powerchute Business edition, αλλά δεν το έχω εγκαταστήσει ακόμη.

Πάντως τα 1500VA της APC που προτείνετε ρε παιδιά είναι πανάκριβα, μόνο 200-300€; Στο πλαίσιο το 1500VA line interactive είναι 390€ + ΦΠΑ! :!:

aesir
13-07-04, 11:27
AsGoodAsItGets, e-shop :mrgreen:

aesir
13-07-04, 11:28
AsGoodAsItGets,στο e-shop το έχει 370€ με το ΦΠΑ νομίζω :mrgreen:

AsGoodAsItGets
13-07-04, 11:50
AsGoodAsItGets,στο e-shop το έχει 370€ με το ΦΠΑ νομίζω


Δε φαντάζομαι να πρόκειτα για το ίδιο μοντέλο. Είναι πολύ μεγάλη η διαφορά. Αλλά και πάλι είναι πολύ ακριβό για τον μέσο χρήστη.

aesir
13-07-04, 11:56
Το ίδιο μοντέλο είναι. Αν δεν σε ενδιαφέρει πάντως η επεκτασιμότητα του, τότε υπαρχει και το 1000ρι που έχει runtime ελαφρώς λιγότερο.

XTCgr
13-07-04, 11:57
MGE Ellipse premium 500 (line interactive) 150euro τελική στο πλαίσιο
Πάνω του έχω
1)19αρα CRT
2)αντλία Ηydor Seltz L20
3)PC με Athlon στα 2.5Ghz,512 μνήμη,80αρι δίσκο, 480άρι τροφοδοτικό,Geforce 4800, 3 οptical, 2x12 + 2x8 ανεμιστήρες κτλ

panos72
13-07-04, 15:05
DSL_worshipper, έχεις δοκιμάσει να μετακινήσεις το slider που ορίζει το 30% της μπαταρίας για shutdown...γιατί στο δικό μου με ΝΤ 4 δεν αλλάζει :evil:

WAntilles
13-07-04, 15:19
DSL_worshipper, έχεις δοκιμάσει να μετακινήσεις το slider που ορίζει το 30% της μπαταρίας για shutdown...γιατί στο δικό μου με ΝΤ 4 δεν αλλάζει :evil:

ΝΤ 4.0

AAAAAAAAAXXXXXXXXXXXXXXX !!!!!!!!!!

Thrill !!!

Ιστορικότατη η σημασία τους.

aesir
13-07-04, 15:19
DSL_worshipper, με ή χωρίς folding? Γιατί έχει μεγάλη διαφορά...

XTCgr
13-07-04, 15:29
DSL_worshipper, έχεις δοκιμάσει να μετακινήσεις το slider που ορίζει το 30% της μπαταρίας για shutdown...γιατί στο δικό μου με ΝΤ 4 δεν αλλάζει :evil:


δεν πρέπει να είναι θέμα λειτουργικού - όπως λέει "battery level to trigger system shutdown απο 30%-90% άρα δεν πάει κάτω απο 30% :roll: :evil: :cry:

XTCgr
13-07-04, 15:32
DSL_worshipper, με ή χωρίς folding? Γιατί έχει μεγάλη διαφορά...


folding δεν κάνω αλλά όταν στρεσάρω το μηχάνημα (prime95, gaming) απο το history βλέπω οτι το το output load level ανεβαίνει στο 52%

panos72
13-07-04, 18:11
DSL_worshipper, κάτω από 30% καλά κάνει και δεν πάει, αλλά πάει ας πόυμε στο 50% :?: γιατί σε μένα ούτε αυτό δεν κάνει... α πες και ποια version είναι μήπως το έχουνε πάρει χαμπάρι οι MGEδες

WAntilles, έχω μουσειακά κομμάτια, χε..χε

παραλίγο να χάσω κι ένα πι-σι από την χθεσινή διακοπή, το μόνο που δεν είναι πάνω σε ουπς... ευτυχώς με ένα jumperoma sto JP5 επανήλθε το μπαιος και η καρδιά μου στη θέση της :D :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.