PDA

Επιστροφή στο Forum : Το καλύτερο antivirus πρόγραμμα;



Σελίδες : 1 [2]

sonic
11-02-07, 12:01
Avast pro.

Το καλυτερο ελαφρυ "προφυλακτικο"

Το Avast pro είναι το ίδιο με το home, απλά πληρώνεις.

Από την άλλη σκέφτομαι να πάρω μια άδεια για pro μιας και το χρησιμοποιώ τόσο καιρό και το έχω εγκαταστήσει σε πάρα πολύ κόσμο που σκέφτομαι οτι αξίζει να πάρουν και αυτοί κάτι.

Avast/Nod32, το μεν πρώτο δωρεάν και πολύ καλό, το δεύτερο επίσης πολύ καλό και με μικρότερο footprint απο οποιοδήποτε άλλο.

SKScorpio
11-02-07, 13:43
Nod-32 ;)

teo_L20
11-02-07, 13:51
Εγω αν θα προτεινα Antivirus ΜΟΝΟ θα ελεγα Kaspersky ή το Avast που σε μενα εντωμεταξυ δεν εκανε update!;)

nnn
11-02-07, 14:33
Εϊμαι περίεργος όσοι αναφέρετε προβλήματα με τα Antivirus αν τα έχετε σε κανονικές εκδόσεις :whistle:
Φιλοσοφικό ερώτημα υποθέτω:rolleyes:

IrmaRules
11-02-07, 14:43
Με ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά είναι το Norton. Δεν σε αφήνει να δουλέψεις οπότε αποκλείεται να κολλήσεις Ιό...... :p

AddictedToChaos
11-02-07, 14:46
Εγώ θα πω -χωρίς να θέλω να γίνω αιρετικός- πως το θέμα με τα antivirus και τις υπερβολικές προστασίες έχει κουράσει.

Περισσότερο επίγνωση των κινδύνων και προσοχή απ'τον ίδιο τον χρήστη απαιτείται, παρά να χρησιμοποιεί 1002 ταυτόχρονες προστασίες και να αλωνίζει το νετ.

Γι'αυτό, όσοι έχετε χοντρό πρόβλημα με ιούς, αντί να παλεύετε με antivirus και λοιπές προστασίες, δοκιμάστε και linux που παρέχει 100% ασφάλεια σε τέτοιους κινδύνους. :rolleyes:

manoulamou
11-02-07, 14:55
Εγω αν θα προτεινα Antivirus ΜΟΝΟ θα ελεγα Kaspersky ή
το Avast που σε μενα εντωμεταξυ δεν εκανε update!

Καποιος αλλος χτες διαμαρτυροταν για το NOD32:)
οτι σε φρεσκια εγκατασταση δεν του εκανε update. shit happens;)


Εϊμαι περίεργος όσοι αναφέρετε προβλήματα με τα Antivirus
αν τα έχετε σε κανονικές εκδόσεις
Φιλοσοφικό ερώτημα υποθέτω
Πολυ καλη ερωτηση, προχωρειστε στην επομενη:p

ardi21
11-02-07, 15:04
http://www.av-comparatives.org

Εδω βρισκεται η απαντηση...:oneup:

:rofl: :rofl: :rofl:


Ήμουν χρήστης του Nod, αλλά το ξήλωσα γιατί μου καθυστερούσε το PC. Τώρα απλά δεν χρησημοποιώ antivirus .... μόνο online scan.

Πρόσφατα βρήκα αυτό (http://anti-virus-software-review.toptenreviews.com/)

Ξανα :rofl: :rofl: :rofl:


Ποτε δεν μου αρεσαν καποια ξενα μεγαλα site που ειναι και καλα αντικειμενικα και "μαγειρεουν" τα αποτελεσματα οπως αυτα θελουν.

Αν ειναι δυνατον το The Shield Pro:rofl: και το BitDefender (που οντως ειναι ενα αξιολογο av) να τα βαζουν επανω απο το Kaspersky. Εν τω μεταξυ το πρωτο site δεν εχει παρει χαμπαρι (η δεν θελει να παρει) οτι βγηκε Kaspersky 6 ακομα, και συγκρινει με το 5. Που ακομα και το 5 ειναι 2 σκαλες επανω απο τα υπολοιπα

Ελεος.

civil
11-02-07, 20:41
Καλα ΟΛΑ ΜΑΠΑ ΕΙΝΑΙ.:)
Ειχα καιρο χωρις ANTIVIRUS και ειχα κολησει μερικα trojans-ιους (πριν κανα μηνα ολα αυτα.)
Τι δεν εβαλα:
KARPERSKY
NOD32
AVAST
AVG
BITDEFENDER
Ολα free ή trial + πληρως updated.Ποτε 2 μαζι.
Ε λοιπον το καθενα μου εβγαζε και αλλο ιο/trojan. Τι το karpersky δεν εβρισκε το ενα-τι το nod32 δεν μπορουσε να σβησει το αλλο.
ΜΠΑΧΑΛΟ.Κανενα δεν τα βρηκε ολα.:hmm:
Απο τοτε χρησιμοπιω το AVAST που ειναι το καλυτερο δωρεαν (απο την εμπειρια μου) και δεν χρησιμοποιω κανενα "σπασμενο".
Λεφτα για antivirus τα θεωρω πεταμενα στον καλαθο αχρηστων.:closed:
Θεωρω οτι η καλυτερη ασφαλεια ειναι να προσεχουμε που παμε-δυσκολο αλλα η μονη λυση.:oneup:

Για trojan να δοκιμαζες το Ewido, τωρα το λενε Avg Antispyware, πολυ καλο εκεινη την εποχη.:)


Ειχα το Avast free χωρις κανενα προβλημα,
τωρα δοκιμαζω το Active Virus Shield (Kaspersky engine) που ειναι και free.

YΓ. ΠΟΤΕ σπασμενο AV.:nono:

Tem
11-02-07, 20:52
YΓ. ΠΟΤΕ σπασμενο AV.:nono:
αυτό εννοείται ;)

manoulamou
11-02-07, 20:57
Απο την υπογραφη του hedgehog :Το ακανθώδες ζώον (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=4196)

Γιατί να βάλεις το σπασμένο όταν υπάρχει free???
OpenOffice AbiWord Free Download Manager TUGZip Firefox Thunderbird Opera CutePDF Writer Cryptainer LE CD Burner XP Pro RealVNC Paint.NET GiMP IrfanView AudioGrabber Wink
CamStudio VMware Wolfenstein ET AntiVir AVG Ad-Aware Spybot Kerio FileZilla...

sonic
11-02-07, 23:23
YΓ. ΠΟΤΕ σπασμενο AV.:nono:

Αυτά δεν είναι σπασμένα, δωρεάν είναι.

Darkman_
12-02-07, 00:48
Με ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά είναι το Norton. Δεν σε αφήνει να δουλέψεις οπότε αποκλείεται να κολλήσεις Ιό...... :respekt:

civil
13-02-07, 00:25
Εϊμαι περίεργος όσοι αναφέρετε προβλήματα με τα Antivirus αν τα έχετε σε κανονικές εκδόσεις :whistle:
Φιλοσοφικό ερώτημα υποθέτω:rolleyes:

Στην δουλεια εχουμε Norton 2006 AV νομιμο.
Στο σπιτι μονο freeware AV, Avast, ClamWin, Active Virus Shield.
:respekt:

nik1111
13-02-07, 07:13
Δοκιμάστε και το spyware terminator! Kαι anti-spyware και ενσωματώνει και το ClamAV.

cprotopapas
13-02-07, 09:36
Nod32 rulz!!!Ελαφρύ και καλό.

Tem
13-02-07, 10:09
το kaspersky που είναι στη δεύτερη θέση μέχρι στιγμής δεν είναι αρκετά βαρύ ? Μου φαίνεται βαρύτερο και απο το Norton :hmm:

polo_cult
13-02-07, 10:11
To kaspersky? Μάλλον κάποιο λάθος κάνεις!!!

nik1111
13-02-07, 17:29
το kaspersky που είναι στη δεύτερη θέση μέχρι στιγμής δεν είναι αρκετά βαρύ ? Μου φαίνεται βαρύτερο και απο το Norton :hmm:

Με τίποτα!Εκτός αν μιλάς για καμία παλιά έκδοση του νορτον πχ 2004.

kaster999
14-06-08, 00:53
nod32 πάρα πολύ καλό!!!:)
μετά ακολουθάει το kaspersky!!!:oneup:

sportguy
14-06-08, 01:08
εγω εβαλα φετος παντα πρωτη φορα... και ειμαι ευχαριστημενος πριν ειχα το νορτον..

kaster999
14-06-08, 01:21
εγω εβαλα φετος παντα πρωτη φορα... και ειμαι ευχαριστημενος πριν ειχα το νορτον..
χάλια είναι το norton!!!!! άσε που είναι πάρα πολύ βαρύ !!!:down:
όποτε το έβαζα ούτε μία φορά δεν έμεινα ικανοποιημένος και το έβγαζα!!!:down:
πάρα πολύ βαρύ σου λέω!!:down:

turboirc
16-06-08, 20:37
Το καλυτερο μαγκες είναι αυτό που έχω εγώ....
δηλαδη κανένα.

Η απόλυτη και αβάσταχτη ελαφρότητα.


Οσοι πάντως επιμένετε, δοκιμάστε το Symantec Coprorate για εταιριες....

joeyGR
16-06-08, 22:51
Το καλυτερο μαγκες είναι αυτό που έχω εγώ....
δηλαδη κανένα.

Η απόλυτη και αβάσταχτη ελαφρότητα.


Οσοι πάντως επιμένετε, δοκιμάστε το Symantec Coprorate για εταιριες....

και να εισαι απολυτα σιγουρος για την ασφαλεια για του υπολογιστη σου θα σου προτεινα εστω ενα free lite antivirus, δεν πιανουν πολυ χωρο και ειναι παρα πολυ καλα οπως Avast,AVG,NOD32 το antivirus δεν χρειαζεται μονο στα LINUX ;)

kaster999
16-06-08, 23:02
Το καλυτερο μαγκες είναι αυτό που έχω εγώ....
δηλαδη κανένα.

Η απόλυτη και αβάσταχτη ελαφρότητα.


Οσοι πάντως επιμένετε, δοκιμάστε το Symantec Coprorate για εταιριες....

ναι αλλά θα είσαι γεμάτος ιούς λογικά!!!!:down:
δεν σε πειράζει?????:rtfm:

turboirc
16-06-08, 23:16
Οχι :)
Και οι ιοι καλοί είναι αμα τους συνηθίσεις.

kpetros
16-06-08, 23:23
Nod32... με κλειστα ματια

Rm.Geko
18-06-08, 23:16
Παιδια επειδη ειμαι νεος στα antivirus θελω αν μπορειτε να μου πειτε τα εξης

1.Αμα βαλω καποια δοκιμαστικη εκδοση (Kaspersky, Nod32 κτλ) θα μο παρεχει για το χρονικο διαστημα που μου δεινει οτι και το κανονικο; και
2. Αν αγορασω καποιο antivirus (απο καταστημα) μετα απο format ξαναμπαινει κανονικα; (ρωταω γιατι βαζεις κωδικο ετσι και δεν ξερω τον δεχετε κανονικα;)

Eυχαριστω εκ των προτερων.

joeyGR
18-06-08, 23:45
Παιδια επειδη ειμαι νεος στα antivirus θελω αν μπορειτε να μου πειτε τα εξης

1.Αμα βαλω καποια δοκιμαστικη εκδοση (Kaspersky, Nod32 κτλ) θα μο παρεχει για το χρονικο διαστημα που μου δεινει οτι και το κανονικο; και
2. Αν αγορασω καποιο antivirus (απο καταστημα) μετα απο format ξαναμπαινει κανονικα; (ρωταω γιατι βαζεις κωδικο ετσι και δεν ξερω τον δεχετε κανονικα;)

Eυχαριστω εκ των προτερων.

1. Αμα βαλεις δοκιμαστικη εκδοση με ενα απο αυτα τα 2 antivirus θα εχεις μονο 30 μερες τσαμπα χρησης του οποτε δεν σου παρεχει το χρονικο διαστημα απο οσο το κανονικο.
2. Ναι μετα απο το format ξαναμπαινει κανονικα μεχρι να ληξει ;)

gvenos
18-06-08, 23:47
Καλά κανείς δεν αναφέρει κάτι για το Avast! ?

Tzimmys
18-06-08, 23:56
Για avast που λες έχω ακούσει καλά λόγια, αλλά η προσωπική εμπειρία είναι αρνητική. Προτιμώ το nod 32.

kaster999
19-06-08, 11:36
Καλά κανείς δεν αναφέρει κάτι για το Avast! ?

φίλε μου gvenos πόσες φορές το έχω βάλει εγώ το avast και ούτε μια φορά δεν μου έδειξε ότι αξίζει αλλά όλο προβλήματα είχα!! το avast κατά την γνώμη μου είναι να το έχει κάποιος που να μην έχει internet έτσι σαν extra προστασία!!!:)
θα συμφωνήσω με τον Tzimmys !!
τα καλύτερα antivirus για μένα είναι το nod32 και το kaspersky!!
όταν έχεις ένα απ τα δύο νιώθεις εγκίηση!!!

kuja
19-06-08, 11:44
Το nod 32 για ιους,το Panda antirookids για rookids και το Terminaitor για spyware.:p

ZAGNA
19-06-08, 11:49
AVG 8.0 Internet Security

kaster999
19-06-08, 11:50
μην ξεχνάμε και το Spybot - Search & Destroy:OOPS:

ZAGNA
19-06-08, 11:51
μην ξεχνάμε και το Spybot - Search & Destroy:OOPS:

Ναι χαλαρά παίρνει τον τίτλο King of Anti-spyware :oneup:;)

sportguy
26-06-08, 19:16
επειδη δεν εχω ασχοληθει πολυ με αυτο το θεμα. εχω παντα... και οπωσ βλεπω εδω το νοντ32 ειναι στην κορυφη. τι καλυτερο εχει το νοντ32 απο το παντα... απλα για να ξερω να προτημησω αυτο τον επομενο χρονο αν ειναι!

gvenos
26-06-08, 19:27
φίλε μου gvenos πόσες φορές το έχω βάλει εγώ το avast και ούτε μια φορά δεν μου έδειξε ότι αξίζει αλλά όλο προβλήματα είχα!! το avast κατά την γνώμη μου είναι να το έχει κάποιος που να μην έχει internet έτσι σαν extra προστασία!!!:)
θα συμφωνήσω με τον Tzimmys !!
τα καλύτερα antivirus για μένα είναι το nod32 και το kaspersky!!
όταν έχεις ένα απ τα δύο νιώθεις εγκίηση!!!

Απλά για την "Ιστορία" είχα Nod32 για αρκετά χρόνια στα XP, τώρα που πήρα Vista έβαλα το Avast Pro. Θεωρώ πως είναι αρκετά καλό! Και βέβαια κανένα αντιβιωτικό δεν είναι αρκετά αξιόπιστο, -μιας και το καθένα σου ανιχνεύει κάτι το οποίο δεν βρήκε το προηγούμενο- !:whistle:

drhouse
26-06-08, 21:20
Κατά την γνώμη μου το καλύτερο αντιβιοτικό είναι να είναι καλά ενημερωμένος ο τελικός χρήστης.

sportguy
30-06-08, 19:23
Κατά την γνώμη μου το καλύτερο αντιβιοτικό είναι να είναι καλά ενημερωμένος ο τελικός χρήστης.

και να προστατευει πραγματικα!

joeyGR
02-07-08, 16:32
Κατά την γνώμη μου το καλύτερο αντιβιοτικό είναι να είναι καλά ενημερωμένος ο τελικός χρήστης.

ενα ειναι και αυτο ! αλλα ενα free ελαφρυ αντιβιοτικο δεν θα επιβαρυνει τον υπολογιστη σου και θα εχεις σχεδον σιγουρη προστασια ;)

Prep2
02-07-08, 20:33
Κλασσική συζήτηση σε όλα τα φόρουμ και κλασσικά ελάχιστα προσθέτει σε γνώσεις ουσιαστικά. Καταρχάς λείπουν ένα σωρό σοβαρά ονόματα που θα θέλαμε να ψηφίσουμε μερικοί. Αλλά κυρίως κάτι γενικότητες τύπου "είναι ελαφρύ" δεν βοηθάνε τελικά κανέναν. Τι θα πει "είναι ελαφρύ", πως το μετράτε και τι σημασία έχει;

DVader
14-09-08, 11:56
Από σήμερα βάζω το AVG SBS Server Edition ....8 στο lanaki μου...Τόσο καιρό το δοκιμάζω σε κολυμένα μηχανήματα και μάλλον ήρθε η ώρα να το βάζω και κανονικά...Τέλος ο άχρηστος Norton ... Σε σχέση με το NOD32 ή κάποιο άλλο ποιό θεωρείται το καλύτερο μαζί με το centralized administration ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.