PDA

Επιστροφή στο Forum : Το καλύτερο antivirus πρόγραμμα;



Σελίδες : [1] 2

vaggos_fromhell
08-02-07, 22:05
Ποιό κατά τη γνώμη σας είναι το καλύτερο αντιβιοτικό;

ubick
08-02-07, 22:07
Amoxil :p

Σοβαρά: avast και προσοχή.

ss13
08-02-07, 22:08
nod32 με διαφορά...

gentux
08-02-07, 22:19
Έχουν γίνει αρκετές δοκιμές από χρήστες σε ξένα forum, θα μπορούμε και εδώ να οργανώσουμε κάτι παρόμοιο .

Από όσα antivirus έχω εγκαταστήσει (15 pc) αγορασμένες άδειες και free μόνο, έχω παρατηρήσει ότι nod32 & avast είναι αρκετά.
Αρκετά αν ο χρήστης προσέχει βέβαια.

manoulamou
08-02-07, 22:25
Kaspersky με διαφορά, αλλά αντιβιοτικο (?) σαν πενικιλινη μού ακουγεται...
Εξ ισου καλο και πιο ελαφρυ το NOD32, ομως δεν υπαρχει και σε σουΐτα!
Αυτα απο τα επι πληρωμη, για free AVast και AntiVir.
Παντως ανα-μασαμε τα ιδια και τα ιδια:whistle:

http://www.techsupportalert.com/best_46_free_utilities.htm#2
http://www.virus.gr/fullxml/default.asp?id=107&mnu=107

nickaraxnos
08-02-07, 23:07
nod32 Αν δε παινέψεις τοσπίτι σου...
Να πω κι εγώ τον πόνο μου τώρα. Ξέρει κανείς τι εστί win32/adinstaller; Το εντώπισα στο system volume information/restore... και δεν φεύγει με το nod :wall:

ardi21
08-02-07, 23:12
Kaspersky με κλειστα ματια

Nod32 αν θες να βρισκεις σχεδον τα παντα αλλα να μην μπορεις να τα βγαλεις απο το pc σου οπως ο φιλος o nickaraxnos:p

nickaraxnos
08-02-07, 23:34
ναι αλλά σκέφτηκες οτι μπορεί να το έχεις κι εσύ και να μην το ξέρεις;:p

ubick
08-02-07, 23:54
Το εντώπισα στο system volume information/restore... και δεν φεύγει με το nod :wall:

Αν είναι εκεί δεν έχεις ιό, είχες ιό.

XPHSTOS29
08-02-07, 23:57
Ξέρει κανείς τι εστί win32/adinstaller; Το εντώπισα στο system volume information/restore... και δεν φεύγει με το nod :wall:

Kλεισε το system restore και ξαναανοιξε το.

nickaraxnos
08-02-07, 23:57
Α; και τότε γιατί το βγάζει; Μάλιστα η μόνη η επιλογή που μου βγάζει είναι το leave

Απο που κλείνει αυτό;:oops:

papdoux
09-02-07, 00:13
Active Virus Shield. Βασισμενο στο Kaspersky 6 και ειναι τσαμπα!

ubick
09-02-07, 00:37
Απο που κλείνει αυτό;:oops:

Control Panel > System > System Restore

nickaraxnos
09-02-07, 00:58
Όου mille merci:)

mouris
09-02-07, 02:13
Active Virus Shield. Βασισμενο στο Kaspersky 6 και ειναι τσαμπα!

+1 απο μενα.

Darkman_
09-02-07, 02:55
Nod32, αλλά αν πας να κατεβάσεις κανένα "πονηρό" βιντεάκι και αντί γι'αυτό κατεβάζεις και μετά ΤΡΕΧΕΙΣ κιόλας το sex.exe (το έχω δει να γίνεται! :p) τι να σου κάνει και το antivirus!

PS: Ακούς εκεί "αντιβιοτικό"! Σιγά μην είναι το Ospen! (μη πω κι εγώ το amoxyl σαν τον ubick :p)

netlag
09-02-07, 08:44
f-secure παντα

Tem
09-02-07, 09:34
το θέμα αυτό έχει συζητηθεί πολλές φορές μέχρι σήμερα.
Η απάντηση είναι διαχρονική . Nod32 ;)

ardi21
09-02-07, 10:17
Nod32, αλλά αν πας να κατεβάσεις κανένα "πονηρό" βιντεάκι και αντί γι'αυτό κατεβάζεις και μετά ΤΡΕΧΕΙΣ κιόλας το sex.exe (το έχω δει να γίνεται! :p) τι να σου κάνει και το antivirus!

PS: Ακούς εκεί "αντιβιοτικό"! Σιγά μην είναι το Ospen! (μη πω κι εγώ το amoxyl σαν τον ubick :p)


Αν πας να το κατεβασεις απλα... δεν το κατεβαζεις γιατι ο "ρωσος" (σσ. Kaspersky) σε προειδοποιει για το τι ειναι


το θέμα αυτό έχει συζητηθεί πολλές φορές μέχρι σήμερα.
Η απάντηση είναι διαχρονική . Nod32 ;)


Η απαντηση οντως ειναι διαχρονικη ,εδω και περιπου 2 χρονια+, αλλα εδωσες την λαθος;)


Edit: Καποιος ας σβησει το 2 μνμ plz. Αρε Opera με τα κολληματα σου...

manoulamou
09-02-07, 10:42
Μπα μην νομιζεις κι εμεις με την "αλεπου"
αμα τρεχει παραλληλα το Azureus με αλλα 10+ tabs , τα ιδια και χειροτερα:p

Περι αντιβιωσης παντως κολοκυθοπιτα, αμοξιλ, αμπισιλιν, πεντρεξιλ
αμα δεν εχεις χρονια αλλεργια (περιεργα sites, κρακινκ κλπ) μια χαρα δουλευουν:)

Darkman_
09-02-07, 11:03
Αν πας να το κατεβασεις απλα... δεν το κατεβαζεις γιατι ο "ρωσος" (σσ. Kaspersky) σε προειδοποιει για το τι ειναι

Και το nod όχι απλά σε προειδοποιεί, αλλά στο κόβει κιόλας τις περισσότερες φορές.

Η πρόθεση του post μου ήταν να πω ότι ο χρήστης κάνει τις περισσότερες φορές τη διαφορά και όχι το πρόγραμμα. Π.χ. έχω περάσει 3-4 μήνες χωρίς antivirus κλπ στο pc μου (always on το pc) και μετά δε βρήκα τίποτα ιδιαίτερο, εκτός από 2-3 χαζο-spyware.


Edit: Καποιος ας σβησει το 2 μνμ plz. Αρε Opera με τα κολληματα σου...

Opera? Κολλήματα;! Μήπως έχεις κολλήσει τίποτα;! :p Καλά, πλάκα κάνω! :)

manicx
09-02-07, 13:50
Nod32. Μια φορά χρειάστηκε και καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες...

manoulamou
09-02-07, 14:53
http://reviews.cnet.com/4520-6600_7-6655968-1.html:oneup:
http://reviews.cnet.com/NOD32_2_5/4505-3513_7-32103849.html
http://reviews.cnet.com/Kaspersky_Anti_Virus_6/4505-3667_7-32004282.html :hmm:

SpartanX
09-02-07, 14:58
Πάντως εγώ ψηφίζω Avast!. Αρκετά καλό και ελαφρύ ( πιστεύω )

hellenicsun
09-02-07, 15:02
Πάντως εγώ ψηφίζω Avast!. Αρκετά καλό και ελαφρύ ( πιστεύω )

Το ίδιο χρησιμοποιώ κι εγώ. Έχω μείνει ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.

Kapnos
09-02-07, 15:10
Ο Ρώσος είναι ένας και μοναδικός...

vaggos_fromhell
09-02-07, 15:16
PS: Ακούς εκεί "αντιβιοτικό"! Σιγά μην είναι το Ospen! (μη πω κι εγώ το amoxyl σαν τον ubick :p)

Σιγα ρε μεγάλε μην το κάνεις και θέμα.:mad:

manoulamou
09-02-07, 15:17
Μεχρι τωρα απο τα free εξαιρετικο το AntiVir Classic:oneup:
Μονο μια φορα του ξεφυγε κατι (ειχε κλεισει για μερες το Guard ο γιοκας μου)
και μετα δυστυχως μονο με NOD32 trial το καθαρησα...

hemlock
09-02-07, 15:21
Σαν κύριο antivirus έχω αυτο της σουϊτας του ZoneAlarm...
Για κάποιο δεύτερο σκανάρισμα Avast!!!

civil
09-02-07, 18:20
Ειχα το Avast free χωρις κανενα προβλημα,
τωρα δοκιμαζω το Active Virus Shield (Kaspersky engine).

Garry
09-02-07, 18:25
Avast 2 χρόνια+. Ελαφρύ και virus killer!

Gordito
09-02-07, 18:36
Καλα ΟΛΑ ΜΑΠΑ ΕΙΝΑΙ.:)
Ειχα καιρο χωρις ANTIVIRUS και ειχα κολησει μερικα trojans-ιους (πριν κανα μηνα ολα αυτα.)
Τι δεν εβαλα:
KARPERSKY
NOD32
AVAST
AVG
BITDEFENDER
Ολα free ή trial + πληρως updated.Ποτε 2 μαζι.
Ε λοιπον το καθενα μου εβγαζε και αλλο ιο/trojan. Τι το karpersky δεν εβρισκε το ενα-τι το nod32 δεν μπορουσε να σβησει το αλλο.
ΜΠΑΧΑΛΟ.Κανενα δεν τα βρηκε ολα.:hmm:
Απο τοτε χρησιμοπιω το AVAST που ειναι το καλυτερο δωρεαν (απο την εμπειρια μου) και δεν χρησιμοποιω κανενα "σπασμενο".
Λεφτα για antivirus τα θεωρω πεταμενα στον καλαθο αχρηστων.:closed:
Θεωρω οτι η καλυτερη ασφαλεια ειναι να προσεχουμε που παμε-δυσκολο αλλα η μονη λυση.:oneup:

AddictedToChaos
09-02-07, 20:07
Ψηφίζω other και συγκεκριμένα αυτό εδώ (http://goodbye-microsoft.com/).

Πιο αποτελεσματικό δεν θα βρείτε σε .exe :whistle:

Gordito
09-02-07, 20:11
Ψηφίζω other και συγκεκριμένα αυτό εδώ (http://goodbye-microsoft.com/).

Πιο αποτελεσματικό δεν θα βρείτε σε .exe :whistle:

Ασχετο? Πειτε γεια στους ιους αλλα και ενα καλημερα στα manuals/ωρες εκμαθησης/παιχνιδια κτλ κτλ
ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ:
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ LINUX? ΚΑΤΣΕ ΜΕ ΤΑ WINDOWS ΚΑΙ ΒΑΖΕ ΜΟΝΟ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ.ΠΕΣ ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΣΑΒΟΥΡΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ 10 ΦΟΡΕΣ LINUX.

Αλλα ειναι ασχετο;)

Darkman_
09-02-07, 20:42
Σιγα ρε μεγάλε μην το κάνεις και θέμα.

Καλά, πως κάνεις έτσι; Δε σε έβρισα κιόλας! Μια πλάκα έκανα μια και δε μου άρεσε ο όρος και γενικά οι Ελληνικοί όροι της πληροφορικής έτσι όπως έχουν επικρατήσει..! Παρεξηγιάρηδες όλοι! :p (Το "παρεξηγιάρηδες" το άκουσα πρόσφατα από ένα παιδάκι και θυμήθηκα ότι έχω να το πω από τότε που πήγαινα δημοτικο! :lol: )

pan05
09-02-07, 23:44
Avast! Home edition. Πολύ καλό και free.

Net_Exploder
10-02-07, 00:04
http://www.av-comparatives.org

Εδω βρισκεται η απαντηση...:oneup:

21706
10-02-07, 00:42
Καλά, πως κάνεις έτσι; Δε σε έβρισα κιόλας! Μια πλάκα έκανα μια και δε μου άρεσε ο όρος και γενικά οι Ελληνικοί όροι της πληροφορικής έτσι όπως έχουν επικρατήσει..! Παρεξηγιάρηδες όλοι! :p (Το "παρεξηγιάρηδες" το άκουσα πρόσφατα από ένα παιδάκι και θυμήθηκα ότι έχω να το πω από τότε που πήγαινα δημοτικο! :lol: )

Γιατί όχι ιοκτόνο; (Πάντως όχι αντιιιιικό!)

TheCondor
10-02-07, 01:05
Ασχετο? Πειτε γεια στους ιους αλλα και ενα καλημερα στα manuals/ωρες εκμαθησης/παιχνιδια κτλ κτλ
ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ:
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ LINUX? ΚΑΤΣΕ ΜΕ ΤΑ WINDOWS ΚΑΙ ΒΑΖΕ ΜΟΝΟ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ.ΠΕΣ ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΣΑΒΟΥΡΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ 10 ΦΟΡΕΣ LINUX.

Αλλα ειναι ασχετο;)

Ασε μας ρε nikchris :lol: :lol: :rolleyes:

Nearly_God
10-02-07, 01:18
Ήμουν χρήστης του Nod, αλλά το ξήλωσα γιατί μου καθυστερούσε το PC. Τώρα απλά δεν χρησημοποιώ antivirus .... μόνο online scan.

Πρόσφατα βρήκα αυτό (http://anti-virus-software-review.toptenreviews.com/)

Chris_Nik
10-02-07, 01:42
Avast απο εμενα.....

Orbitaga
10-02-07, 01:49
F-Secure μέχρι που μου τελείωσε το Licence

Πάντως να σημειώσω πως πρόσφατα είχα ενα πρόβλημα με ιούς και παρόλο που εγκατέστησα όλα τα γνωστα Αντιιοτικά , μόνο το Avg βρήκε όλους τους Ιούς και κατόρθωσε να τους σβήσει με επιτυχία.
Μεγάλη απογοήτευση το NOD32 όπου μου κάνε το PC μπάχαλο.

vaggos_fromhell
10-02-07, 12:18
Βλέπω ότι το nod32 επικρατεί.

villasg
10-02-07, 12:55
Avast pro.

Το καλυτερο ελαφρυ "προφυλακτικο"

FFGR
10-02-07, 13:08
Σε αλφαβητική σειρά (να μην παρεξηγήσουμε και κάποιους :p )

Kaspersky
Nod32


Πειτε γεια στους ιους αλλα και ενα καλημερα στα manuals/ωρες εκμαθησης/παιχνιδια κτλ κτλ

Πρέπει να έχω τις πληροφορίες έμφυτες :hmm:
Δεν είχα πρόβλημα και ούτε διάβαζα για άπειρες ώρες manuals, just install and use

teo_L20
10-02-07, 14:29
Eγω αν και το Kaspersky είναι λιγο βαρύ το εμπιστευομαι. Το ΝΟD τελικα αποδειχτηκε μεγαλη μουφα. Ουτε και τους πιο γνωστους ιους δεν βρισκει!

deniSun
10-02-07, 14:58
Νομίζω ότι το Kaspersky είναι το καλύτερο από θέμα ανίχνευσης ιών, αλλά πολύ βαρύ.
Το NOD32 είναι πολύ καλό και πολύ ελαφρύ.

manoulamou
10-02-07, 15:23
Κανενα <<αντι-βιοτικο>> δεν ειναι απειρου φασματος μονο ευρεως:p ...
Με την προσεκτικη καθημερινη πρακτικη διαλεγεις αυτο που μπορεις να διαχειριστεις
καλυτερα, καθοτι ειναι και θεμα σωστων ρυθμισεων!

Artemius
11-02-07, 02:02
βασικά εγώ είχα την μεγαλύτερη πατάτα για πολύ καιρό...το NIS (Norton Internet Security).

τρομερά βαρύ,καθύστερούσε όλο το σύστημα.επιπλέον "πετούσε" ανούσια warnings ειδικά όταν έπαιζα online games κάνοντας τα minimize.εξαιρετικά ενοχλητικό το λιγότερο.

από απόδοση τα πήγαινε αρκετά καλά,έβρισκε πολλά πράματα (3-4 φορές που μπήκα σε xXx sites και άλλες τόσες σε cracks sites,απότρεψε το οτιδήποτε να μπεί μέσα).αλλά δεν ήταν και το καλύτερο πάλι.


έβαλα πρόσφατα το nod32.μέχρι στιγμής θετικές εντυπώσεις.προπαντώς ελαφρύ (μετράει πολύ για μένα αυτό),και δεν έχει κανένα "κόλλημα" να διαμαρτύρεται όλη την ώρα.βέβαια αυτά τα περιμένει κανείς από το firewall του,όχι το antivirus.πάντως "for the history",όπως λένε και οι φίλοι μας οι Αγγλοσάξωνες (μη-χέσω-φίλοι :p ),επίτηδες πήγα να περάσω κάτι zip και rar από dvd που ήξερα οτι ήταν τίγκα στα λογιών-λογιών ιούς και γουορμοτροτζάνια και άλλα τέτοια...τα βρήκε όλα.αυτό με έπεισε.:oneup:

πάντως θα περιμένω και θα δώ.



υ.γ.:+φωνώ με την manoulamou.τίποτα καλύτερο από ένα καλό router με ενσωματωμένο και antivirus scanner engine (σαν το ZyXel 662-H).

Gordito
11-02-07, 03:43
Το NOD 32 δε με επεισε οταν το χρησιμοποιουσα. Αν αγοραζα καποιο θα πηγαινα σε Karpersky ή BITdefender.

@ ADSLgr.com All rights reserved.