PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ανάγνωση usb



kostis_74
13-11-13, 20:48
Καλησπέρα!

Ένας υπολογιστής ενός φίλου που μου έφερε να δω με το που βάζω οποιοδήποτε στικάκι τα αρχεία που έχω τα διαβάζει όλα σαν συντομεύσεις και μόλις πάω με το ποντίκι επάνω τους αντί για .pdf ας πούμε ή .doc τα βγάζει όλα τα αρχεία σαν Θέση:cmd(C:\Windows\System32).

Έχει το microsoft security essentials και το antimalware επάνω, και εγώ επιπλέον κατέβασα το spybot S&d και το SuperAntispyware, σκάναρα τον υπολογιστή αλλά δεν βρήκα κάτι.

Τι μπορώ να κάνω; Να είναι ιός;

HackFreak
13-11-13, 21:02
Η συμπεριφορά αυτή συνήθως παραπέμπει σε ιο. Δηλαδή κρύβει τα αρχεία, και φτάχνει συντομεύσεις που παραπέμπουν σε άλλα εκτελέσιμα.
Ενεργοποιήσε την επιλογή "Εμφάνιση κρυφών αρχείων και φακέλων" απο το μενού Εργαλεία->Επιλογές φακέλων-> Προβολή του windows explorer, και δες αν φαίνονται τα αρχεία. Αν όχι δοκίμασε επίσης απο το ίδιο μενού να απενεργοποιήσεις την επιλογή "Απόκρυψη προστατευμένων αρχείων λειτουργικού συστήματος".
Μην ξεχάσεις ξανά μετα να την ενεργοποιήσεις.

Δες επίσης στο msconfig στην καρτέλα εκκίνησης καθώς και στον taskmanager, αν υπάρχουν τίποτα περίεργα processes.

sweet dreams
13-11-13, 21:35
Από την ασφαλή λειτουργία το ίδιο κάνει;;;;;;

kostis_74
13-11-13, 21:43
Τα έκανα αυτά παιδιά αλλά τίποτα, και τώρα το σκανάρω με το avira rescue cd. Δυστυχώς και στην ασφαλή λειτουργία το ίδιο κάνει.

sweet dreams
13-11-13, 21:49
Kάνε και ένα σκανάρισμα και με αυτό (http://usa.kaspersky.com/downloads/tdsskiller)και αν δεν γίνει τιποτα δοκίμασε επαναφορά συστήματος. (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows7/products/features/system-restore)

kostis_74
14-11-13, 10:32
Τίποτα δυστυχώς και με το kaspersky, και επαναφορά δεν γίνεται γιατί το μεσημέρι έβαλε το avast.

- - - Updated - - -

Παιδιά κάποια βοήθεια;
Έχω δοκιμάσει τα πάντα, malware anti-malware,trojan remover, eset live scan, spyware doctor. Και όλα αυτά σε safe mode.
Τι να πω δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.
Με το που θα πετάξω στο usb από το δικό μου το pc ένα αρχείο, με το που το βάλω στο μολυσμένο μου δημιουργεί κάτι συντομεύσεις π.χ. $facebook και κάτι άλλα αρχεία.

biggeo65
14-11-13, 13:31
Τίποτα δυστυχώς και με το kaspersky, και επαναφορά δεν γίνεται γιατί το μεσημέρι έβαλε το avast.

- - - Updated - - -

Παιδιά κάποια βοήθεια;
Έχω δοκιμάσει τα πάντα, malware anti-malware,trojan remover, eset live scan, spyware doctor. Και όλα αυτά σε safe mode.
Τι να πω δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.
Με το που θα πετάξω στο usb από το δικό μου το pc ένα αρχείο, με το που το βάλω στο μολυσμένο μου δημιουργεί κάτι συντομεύσεις π.χ. $facebook και κάτι άλλα αρχεία.


Α) Δοκίμασε λίγο το εξής:

Βγάλε το USB Stick,

ενεργοποίησε την εμφάνιση κρυφών αρχείων και φακλεων,

Άνοιξε την εξερεύνηση, Πάτα Οργάνωση, Επιλογές Αρχείων και Αναζήτησης,
και στο παράθυρο που θα ανοίξει πάτα την Καρτέλα προβολή από πάνω,
βρεςστην λίστα το "Κρυφά αρχεία και φάκελοι"
και τσέκαρε τον κύκλο μπροστα από το "Εμφάνιση κρυφών Αρχείων Φακέλων...."

Πάτα το κουμπί SHIFT και έχοντας το πατημένο σύνδεσε το USB stick στο μολυσμένο PC.
Άνοιξε την εξερεύνηση και δες αν το USB στιψκ περιέχει μέσα αρχεία της μορφής Autorun.inf,
και αρχεία με κατάληξη .vbs .js ή .dll

Aν υπάρχουν πες μου. Αυτό που αναφέρεις μοιαζει με το γνωστο Malware ,που μόλυνε το AutoRun.inf
(Aυτόματη εκτέλεση) αλλά είχε βγάλει patch η MS που προφύλασε τον υπολογιστή.
Εκτός κι αν δεν είχε κάνει όλες τις αναβαθμίσεις.

Και δεν αναφέρεις τιλειτουργικό έχει, κι αν παρουσιάζεται το φαινόμενο μόνο στα USB stick,
ή και σε άλλους δίσκους του συστήματος.

ggvouk
15-11-13, 20:11
hi ala by george

kostis_74
19-11-13, 16:35
Επειδή παιδιά δεν γίνεται τίποτα με format θα σβηστεί ο ιός ή χρειάζεται να κάνω και κάτι άλλο; Είναι ένα Turbo-x με Windows 7 (έχει ένα dvd-rom ανάκτησης Windows).
Τώρα όσον αφορά τους άλλους δίσκους και τα usb που είναι μολυσμένα πώς θα τα καθαρίσω ώστε να είμαι σίγουρος ότι είναι καθαρό το pc;

Ευχαριστώ!

biggeo65
19-11-13, 17:58
Επειδή παιδιά δεν γίνεται τίποτα με format θα σβηστεί ο ιός ή χρειάζεται να κάνω και κάτι άλλο; Είναι ένα Turbo-x με Windows 7 (έχει ένα dvd-rom ανάκτησης Windows).
Τώρα όσον αφορά τους άλλους δίσκους και τα usb που είναι μολυσμένα πώς θα τα καθαρίσω ώστε να είμαι σίγουρος ότι είναι καθαρό το pc;

Ευχαριστώ!

Αυτό που έγραψα παραπάνω το είδες; Τέτοια συμπεριφορά είχε ο ιός που μόλυνε το αρχείο Autorun.inf.

Και το κάνει μόνο στο stick ή και στον σκληρό;

kostis_74
19-11-13, 18:33
Το έκανα αλλά δεν υπάρχουν τέτοια αρχεία με τέτοια κατάληξη.
Το κάνει και στον σκληρό δίσκο το ίδιο δηλαδή δημιουργούνται συντομεύσεις στον c: και στους άλλους δίσκους πέρα από τα usb sticks.
Για αυτό σκέφτηκα και μου είπε και ο ίδιος να κάνουμε format να είμαστε σίγουροι. Έχει windows 7.

biggeo65
20-11-13, 01:18
Δοκίμασε την μέθοδο 2 από το WikiHow (http://www.wikihow.com/Remove-Autorun-Virus-from-Hard-Disk-Drives)

Αν τελικά κάνεις Format, μετά το format μέσω Group policy απενεργοποίησε το Autoplay,
ώστε να μην υπάρχει ξανά περίπτωση να παρουσιαστεί το ίδιο πρόβλημα.
Δες το 8 στο παραπάνω link.

kostis_74
23-11-13, 10:18
Για να κάνω format θα βάλω στο dvd το δισκάκι ανάκτησης των windows 7 home και θα γίνει αυτόματα η διαδικασία ή θα πρέπει εγώ να κάνω κάτι;
Ευχαριστώ!

biggeo65
23-11-13, 14:00
Για να κάνω format θα βάλω στο dvd το δισκάκι ανάκτησης των windows 7 home και θα γίνει αυτόματα η διαδικασία ή θα πρέπει εγώ να κάνω κάτι;
Ευχαριστώ!

Αν το δισκάκι ανάκτησης επαναφέρει τον υπολογιστή στις εργοστασιακές ρυθμίσεις,
ή αν κάνεις καθαρή εγκατάσταση δεν χρειάζεται να κάνεις εσύ κάτι άλλο.
Απλά ακολουθείς τα βήματα που βλέπεις στην οθόνη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.