PDA

Επιστροφή στο Forum : !!!ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ ΠΑΤΡΑ!!!



NeKaKoS
19-02-07, 11:02
Ητανε απλά super :) ! Τελικά εκεί διασκεδάζει πραγματικά ο κόσμος!!!!
Ποιος πήγε και πως τα πέρασε?Πάντως γενικώς πιστεύω οτι πρέπει να πάνε όλοι κάποια στιγμή!!!!:oneup: Πρώτη φορά πήγα και εγώ και πραγματικά θα μου μείνει αξέχαστο!!!:clap:

ranger
19-02-07, 11:16
ήταν η πρώτη σου φορά γιαυτό.
κάθε πέρσι και καλύτερα...

Kongas
19-02-07, 11:16
Νομίζω φίλε μου ότι πρέπει να βγαινεις πιο συχνά. Καλές οι αφορμές αλλά για να διασκέδασεις δεν χρειάζεται να πας Πάτρα ή Ξάνθη. Και στην Αθήνα να έβγαινες θα περνούσες γαμάτα

k_koulos
19-02-07, 11:20
κάθε πέρσι και καλύτερα...

:oneup:

NeKaKoS
19-02-07, 11:29
Ναι όντως αυτο μου το είπανε Πατρινοι ότι κάθε πέρσι και καλύτερα!!!!Κongas έλεος ρε συ...Βγαίνω απλά δεν είχε κάτσει να πάω Πάτρα....!!!!Αθήνα πλέον είναι πολύ ίδια για εμένα,σκοπός είναι να βλέπεις διαφορετικά πράγματα...

k_koulos
19-02-07, 11:55
NeKaKoS@ μην μασας, εσύ πήγες πέρασες σουπερ, όλα ΟΚ. Και του χρόνου πάλι στην Ξάνθη, κτλ τκλ, Είχε επεισόδια φέτος; Την μαυροδάφνη πόσο την πουλάγανε φέτος; Σε γκρούπ μπήκες;

NeKaKoS
19-02-07, 13:21
ρε γαμωτο δεν πήγα σε group:( Βλακεία έκανα....Ξανθη δεν έχω παει,αλλα παίζει να πάω του χρόνου πλέον;) η Μαυροδαφνη το μικρο μπουκαλακι ειχε 3,5 Ε:eek:

Hwoarang
19-02-07, 13:25
Σας χαιρετάει ένας δούλος της Κλεοπάτρας. Ήταν απίστευτα. Και του χρόνου πάλι σε γκρουπάκι :respekt:

AddictedToChaos
19-02-07, 15:11
Τελικά εκεί διασκεδάζει πραγματικά ο κόσμος!!!!

Αυτά τα πανηγύρια υποβαθμίζουν την νοημοσύνη σου και την προσωπικότητα σου.

Τα αποφεύγω σε κάθε περίπτωση.


Πάντως γενικώς πιστεύω οτι πρέπει να πάνε όλοι κάποια στιγμή!!!!:oneup:

Φυσικά και δεν είμαι υποχρεωμένος να πάω σε τέτοιες μλκίες ;)

Hwoarang
19-02-07, 15:14
Ε καλα γίνεσαι υπερβολικός τώρα . 40-50.000 άτομα είναι ηλίθιοι και βλάκες. Μην τα ισοπεδώνεις όλα

AddictedToChaos
19-02-07, 15:18
Όταν βρίσκομαι σε τέτοιες καταστάσεις, έτσι νιώθω.

Γιατί χάνεις την υπόσταση σου και γίνεσαι ένα με την μάζα.

Αλλίως το κατάλαβες αυτό που είπα. Δεν εννοούσα πως είναι κανείς βλάκας επειδή θα πάει σε ένα τέτοιο "event".

Hwoarang
19-02-07, 15:21
Δεν ειναι απαραίτητο να πας με την μάζα. Υπάρχουν δεκάδες διαφορετικα μέρη που μπορεις να πας να αράξεις με την παρεα σου. Να πας κάτω στο λιμάνι , να κάτσετε σε μια πλατεία, να πείτε 100000 βλακείες. Ετσι διασκεδάζεις πραγματικα. Με το να πηγαίνεις να "Σαντουιτσώνεσαι" σε κλαμπ και καφετεριες ειναι το χειροτερο που μπορεις να κανεις. Αν το περάσεις με παρέα τοτε περνάς τελεια. Σε καμια περίπτωση δεν συμφωνω και εγω με αυτο το Mαζοποιησμο;)

AddictedToChaos
19-02-07, 15:30
Δεν ειναι απαραίτητο να πας με την μάζα. Υπάρχουν δεκάδες διαφορετικα μέρη που μπορεις να πας να αράξεις με την παρεα σου. Να πας κάτω στο λιμάνι , να κάτσετε σε μια πλατεία, να πείτε 100000 βλακείες. Ετσι διασκεδάζεις πραγματικα. Με το να πηγαίνεις να "Σαντουιτσώνεσαι" σε κλαμπ και καφετεριες ειναι το χειροτερο που μπορεις να κανεις. Αν το περάσεις με παρέα τοτε περνάς τελεια. Σε καμια περίπτωση δεν συμφωνω και εγω με αυτο το Mαζοποιησμο;)

Και εγώ στο στοίβαγμα αναφερόμουν.

Τα πρώτα που λες, φυσικά και είναι μια χαρά στα οποία συμφωνώ :oneup:

NeKaKoS
19-02-07, 15:34
Λογικά να τα λέει αυτά,έτσι και αλλίως ειναι όπως το nick του....αν και θα κολλούσε το LostToChaos....

Νικαετός
19-02-07, 15:40
Παιδιά , είχα πάει στο καρναβάλι της Πάτρας , το 1991 (16 χρόνια πριν , για να σας βοηθήσω )

2 Ζευγάρια ,χωρίς παιδιά τότε . Πήγα από Πέμπτη πρωί και μόλις και μετά βίας
επέστρεψα Τρίτη μεσημέρι . Είχα την τύχη , να πάω φιλοξενούμενος σε οικογένεια , που ήταν, είναι και θα είναι από τις "ψυχές" του Πατρινού καρναβαλιού , με δικό τους οικογενειακό θεωρείο στο δημοτικό θέατρο της Πάτρας .

Από την στιγμή που πάτησα το πόδι μου στην Πάτρα , μέχρι την στιγμή που έφυγα , αν σας πω πως δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα δεν θα απέχει και πολύ από την πραγματικότητα ... αυτό που θυμάμαι πάντως είναι πως κάποιο πρωί (Σάββατο ή Κυριακή) ξύπνησα μέσα στην μπανιέρα του σπιτιού με την κουμπάρα μου και άλλη μια κοπέλλα που δεν είχα ξαναδεί δίπλα μου και από πάνω μου .

(Ευτυχώς όλοι φοράγαμε τα ρούχα μας , από όσο πρόλαβα να δω) LOL . Ένα απίστευτο γλέντι , από πάρτυ σε παρέλαση και από παρέλαση σε πάρτυ . Υπήρχαν δε τόσες εκδηλώσεις σχετικές με το καρναβάλι (κυνήγι θησαυρού , αυτοφωτισμός πληρωμάτων , διαγωνισμός ζωγραφικής στην πλατεία του Αγ. Γεωργίου , δεξίωση στο Δημοτικό Θέατρο - χορός ,Παναχαίκή - Παναθηναϊκός την Κυριακή , μετά από την παρέλαση και τον σοκολατοπόλεμο ...απίστευτο .

Αρκεί να σας πω , πως την Καθαρή Δευτέρα , υπήρχε στο σπίτι οικογενειακό συμβούλιο , σχετικά με το πρόγραμμα του επόμενου καρναβαλιού - της επόμενης χρονιάς εννοώ . Οι παραγγελίες (Με FAX παρακαλώ) για τις στολές που ξεχώρισαν στο Καρναβάλι του Ρίο , επίσης είχαν δοθεί και γενικά μου έδωσε η Πάτρα , την εντύπωση μιας πόλης , που ζει και αναπνέει για το καρναβάλι .

Πιστεύω και εγώ , πως είναι κάτι που οπωσδήποτε θα πρέπει να το ζήσει κάποιος τουλάχιστον μια φορά στη ζωή του . Θα πρέπει όμως να πάει οργανωμένα από πλευράς διαμονής (αν και τουλάχιστον ακόμα την εποχή εκείνη που πήγα εγώ , δεν υπήρχε πρόβλημα - η φιλοξενία ήταν φοβερή στο σπίτι που έμενα εγώ ήταν και άλλα 8-10 άτομα ,σχεδόν άγνωστα στους ιδιοκτήτες . Μοναδική τους υποχρέωση ? Από ένα κιβώτιο μπύρες - ρετσίνες -ποτά γενικώς .

(Εγώ πήγα καφέδες LOL )

Ένα γεγονός που πρέπει να το ζήσεις :oneup:

Hwoarang
19-02-07, 15:42
Πες τα βρε Nικαετέ. Είναι μοναδικό το γεγονός. Αρκεί να μην είσαι νυφάλιος:p :p :p

Gordito
19-02-07, 15:45
Aν και δε συμφωνω με τον Addicted σιχαινομαι το καθε καρναβαλι και οι Αποκριες ειναι η χειροτερη μου.
Εχω βαρεθει να βλεπω νταγλαράδες με γυναικειες περουκες και δεν ειμαι party animal για να τρεχω στην Πατρα.
Αν θελετε να πατε σε μερος με πολυ κοσμο περιμενετε το καλοκαιρι να πατε στην Κρητη ή σε καποιο νησι του Αιγαιου/Ιονιου να διασκεδασετε πραγματικα και οχι σε ενα τοπο μαζωξης μεθυσμενων μασκαραδων

Νικαετός
19-02-07, 15:52
nikchris , και εγώ μια από τα ίδια είμαι !! Απλά , αν βρεθείς εκεί θα παρασυρθείς θέλεις δεν θέλεις . (Αν δεις και τα "αστέρια" που κυκλοφορούν, χωρίς ρούχα σχεδόν , τότε θα με θυμηθείς)

Δεν είναι θέμα μέθης , ούτε μασκαράδων . Εϊναι θέμα απόλυτης "αναρχίας" , αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Κανένας κανόνας , κανένας καθωσπρεπισμός , ο Διόνυσος και ο Πάνας μαζί ...είναι λίγο δύσκολο να το καταλάβεις αν δεν το ζήσεις . (Καμμιά μα καμμιά σχέση με αυτό που βλέπεις στην τηλεόραση )

Gordito
19-02-07, 15:54
nikchris , και εγώ μια από τα ίδια είμαι !! Απλά , αν βρεθείς εκεί θα παρασυρθείς θέλεις δεν θέλεις . (Αν δεις και τα "αστέρια" που κυκλοφορούν, χωρίς ρούχα σχεδόν , τότε θα με θυμηθείς)

Δεν είναι θέμα μέθης , ούτε μασκαράδων . Εϊναι θέμα απόλυτης "αναρχίας" , αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Κανένας κανόνας , κανένας καθωσπρεπισμός , ο Διόνυσος και ο Πάνας μαζί ...είναι λίγο δύσκολο να το καταλάβεις αν δεν το ζήσεις . (Καμμιά μα καμμιά σχέση με αυτό που βλέπεις στην τηλεόραση )
Δε μου αρεσει που ειναι μασκαραδες.
Προτιμω να παω σε μερη που απλα εχουν πολυ κοσμο το καλοκαιρι παρα σε ενα μερος που εχει ΟΛΟΝ τον κοσμο.
Δεν εχουν γυρισει λιγοι φιλοι μου απο εκει χωρις να αναφερουν αρνητικα περιστατικα.
Προτιμω τη Χερσονησο ή το Φαληρακι το καλοκαιρι:p

manoulamou
19-02-07, 16:12
Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα πιστευω οτι τπτ δεν ειναι για χορταση.
Εαν σας αρεσει το ξεφαντωμα τετοιου ειδους
δεν εχετε παρα να το συνδυαζετε καθε φορα με αλλο μερος
ετσι και τουρισμο θα κανετε και δεν θα βαριοσαστε...
Εννοειται αφου εχετε εξασφαλισει διανυκτερευση ή/και επιστροφη:)
Προπερσι ειχε παει η κορακλα μου με μεγαλη τρελο-παρεα στην Πατρα
και την βγαλανε στα παγκακια, ομως περασαν καταπληκτικα!

KLG
19-02-07, 16:18
Πες τα βρε Nικαετέ. Είναι μοναδικό το γεγονός. Αρκεί να μην είσαι νυφάλιος:p :p :p

Αυτό ισχύει γενικά. Παντού είναι ωραία αρκεί να μην είσαι νηφάλιος :p

Kαι πάιζει και το αρχάιο ερώτημα. Τελικά μπορούμε και νηφάλιοι? Το Ναι φαίνεται πλέων πολύ μακριά :D

AddictedToChaos
19-02-07, 16:20
Λογικά να τα λέει αυτά,έτσι και αλλίως ειναι όπως το nick του....αν και θα κολλούσε το LostToChaos....

LostInChaos θα ήταν... :whistle: :twisted:

Εξέφρασα τη γνώμη μου για το νήμα.

Τώρα ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο, μπορεί να το κρίνει ο καθένας σε προσωπικό επίπεδο.

princess
19-02-07, 16:23
Εγω παλι δεν εχω παει ποτε... Μαλλον ειχα παει με τους γονεις μου, πιτσιρικα, και ηρθε ενας τεραστιος Μικυ κι εσκυψε μεσα στα μουτρα μου να μου δωσει καραμελες... εφαγα τετοια φρικη που φυγαμε κακην κακως κι εβλεπα το Μικυ μια βδομαδα κι εκλαιγα... Εκτοτε ουτε που το σκεφτομαι!
(Εχω βρεθει βεβαια σε διαφορα τοπικα καρναβαλια, στο Μοσχατο ας πουμε, και εχω περασει φανταστικα, αλλα για την Πατρα ουτε που το σκεφτομαι!!!)

immortal1979
19-02-07, 16:50
Εγω πιστευω οτι οι πατρινοι το εχουν βαρεθει, γιατι εχει χαλασει το καρναβαλι εδω και χρονια (απο την στιγμη που για τηλεοπτικους λογους - "φραγκα") αλλαξανε την διαδρομη του, απαγορευσαν το αλκοολ κτλ και μονο μπατσους δεν εχουν βαλει σε καθε γωνια. Για αυτο την κυριακη εφυγα απο την πατρα και πηγα αλλου.
Το σαββατο το βραδυ βγηκα εξω, αλλα ειχε παρα πολυ λιγο κοσμο σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια.

Κατι καλο υπηρχε σε αυτη την πολη και το κανανε κατι καραχαλιοι και κατι τετοια σαν τα μουτρα τους. Κριμα

Chris2004
19-02-07, 17:06
Αν και γώ είχα περάσει ωραία 2-3 χρονιές που είχα πάει, το θεωρώ πλέον λίγο κουραστικό. Προτείνω να επισκεφθείτε πόλεις όπως Κοζάνη, Ξάνθη, Ναουσα όπου εκεί το γιορτάζουν με τον δικό τους πιό παραδοσιακό τρόπο το Καρναβάλι (πανηγύρια κάθε βράδυ, όλοι λιώμα, παραδοσιακά τραγούδια), είναι ξεχωριστή εμπειρία.

Νικαετός
19-02-07, 17:10
Και Κοζάνη έχω κάνει και Τύρναβο και Ξάνθη . Όλα καλά και εκεί , αλλά έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα ("παιδί" της πόλης γαρ) με τα κλαρίνα . Δεν μπορώ να ακούσω κλαρίνο , με πιάνει πονοκέφαλος αμέσως .

(Δεν γνωρίζω τι φταίει , αλλά έχω βγάλει το συμπέρασμα πως μάλλον είμαι ...αλεργικός στο συγκεκριμένο όργανο LOL)

Gordito
19-02-07, 17:12
Εγω πιστευω οτι οι πατρινοι το εχουν βαρεθει, γιατι εχει χαλασει το καρναβαλι εδω και χρονια (απο την στιγμη που για τηλεοπτικους λογους - "φραγκα") αλλαξανε την διαδρομη του, απαγορευσαν το αλκοολ κτλ και μονο μπατσους δεν εχουν βαλει σε καθε γωνια. Για αυτο την κυριακη εφυγα απο την πατρα και πηγα αλλου.
Το σαββατο το βραδυ βγηκα εξω, αλλα ειχε παρα πολυ λιγο κοσμο σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια.

Κατι καλο υπηρχε σε αυτη την πολη και το κανανε κατι καραχαλιοι και κατι τετοια σαν τα μουτρα τους. Κριμα

Τι λες ρε φιλε? Τι ειναι η Πατρα κανενα κεντρο διασκεδασης?
Δηλαδη αν εμενες εκει θα ηθελες καθε χρονο να ερχοταν ολη η Ελλαδα και να μπεκροπινει?
Γινεται μαζεμα καθε χρονο εκει και καταναλωνεται αυθονο αλκοολ-να μην πω για παρανομες ουσιες-κυριως απο νεους.

immortal1979
19-02-07, 18:56
nikchris δεν γινεται τιποτα, και αναφερομαι στην παρελαση (μετα ξερω τι γινεται), την παρελαση την "φρουρουν" πλεον λες και ειναι τρομοκρατες.
Εμενα προσωπικα δεν μου αρεσε ποτε (λογω rοck φιλοσοφοας κτλ), αλλα πλεον εχει γινει για κλωτσιες το καρναβαλι.

Μεγαλε απο την πατρα ειμαι;)

k_koulos
19-02-07, 20:09
έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα ("παιδί" της πόλης γαρ) με τα κλαρίνα .

εδώ είσαι λάθος, το κλαρινάκι σε full ντεσιμπέλ να κάνει αντίλαλο από το ένα αυτί στο άλλο είναι όλα τα λεφτά, άσχετο βέβαια με το πατρινό καρναβάλι, το μόνο γνήσιο ευρωπαϊκό καρναβάλι της Ελλάδας.

macos
19-02-07, 23:20
Τι λες ρε φιλε? Τι ειναι η Πατρα κανενα κεντρο διασκεδασης?
Δηλαδη αν εμενες εκει θα ηθελες καθε χρονο να ερχοταν ολη η Ελλαδα και να μπεκροπινει?
Γινεται μαζεμα καθε χρονο εκει και καταναλωνεται αυθονο αλκοολ-να μην πω για παρανομες ουσιες-κυριως απο νεους.

Ε, αυτή είναι η ιδέα, αν δεν θέλανε τον κόσμο, προφανώς δεν θα κάνανε καρναβάλι κάθε χρόνο...
Η πάτρα πέρασε μια πολύ δύσκολη περίοδο τις τελευταίες δυο δεκαετίες, όπου ολόκληρη η πόλη ζούσε από το λιμάνι, τους φοιτητές και το καρναβάλι. Τώρα που έχει φτιάξει κάπως η κατάσταση ίσως να το υποβαθμίζουν σιγά σιγά ...

StavrosDog
20-02-07, 01:34
Τώρα που έχει φτιάξει κάπως η κατάσταση ίσως να το υποβαθμίζουν σιγά σιγά ...

ναι τωρα που αναπτυχθηκαν αλλοι τομεις στην Πατρα...:p

ποση ειναι ειπαμε η ανεργια? γιατι την ειχα αφησει στο 20+% πριν 2 χρονια...

η πατρα ζουσε και θα ζει απο τους 16000 φοιτητες...;)

macos
20-02-07, 02:14
ναι τωρα που αναπτυχθηκαν αλλοι τομεις στην Πατρα...:p

ποση ειναι ειπαμε η ανεργια? γιατι την ειχα αφησει στο 20+% πριν 2 χρονια...

η πατρα ζουσε και θα ζει απο τους 16000 φοιτητες...;)

Βασικά έχει πολύ περισσότερους φοιτητές: 22 σχολές έχει μόνο το πανεπιστήμιο, χωρίς τα ΤΕΙ, και κάθε σχολή έχει κατά μέσο όρο πάνω από χίλιους φοιτητές. Βάλε και τα μεταπτυχιακά/διδακτορικά ... οι φοιτητές στην πάτρα πρέπει να είναι πάνω από 35000, πιθανόν πανω και από 40000.

Άσχετα όμως αν έγιναν όλα με τα λεφτά των φοιτητών, το γεγονός είναι ότι πλέον κυκλοφορεί αρκετό χρήμα στην πάτρα. Η ανεργία είναι μεγάλη, αλλά όταν έχεις τόσους χιλιάδες κόσμο να βγαίνει από τις σχολές κάποιοι από αυτούς θα βρούν μια δουλειά και θα μείνουν.

trabakoulas
20-02-07, 02:31
Δεν είναι θέμα μέθης , ούτε μασκαράδων . Εϊναι θέμα απόλυτης "αναρχίας" , αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Κανένας κανόνας , κανένας καθωσπρεπισμός , ο Διόνυσος και ο Πάνας μαζί ...είναι λίγο δύσκολο να το καταλάβεις αν δεν το ζήσεις . (Καμμιά μα καμμιά σχέση με αυτό που βλέπεις στην τηλεόραση )
:respekt:
Το πόσο καλά θα περάσει κάποιος εννοείται ότι δεν εξαρτάται μόνο από το καρναβάλι αλλά και από τον ίδιο.
Το φετινό δυστυχώς το έχασα μετά από 7 χρόνια παρέα με τον Πάνα:)

StavrosDog
20-02-07, 02:45
@makos

εχεις απολυτο δικιο...

ktiniatros
21-02-07, 14:31
μήπως έχει κάποιος λινκ για σελίδα με φωτογραφίες από το φετινό καρναβάλι της πάτρας ??

εγώ πήγα καρναβάλι για 5η συνεχή χρονιά και πέρασα και πάλι γαμάτα άσχετα αν φέτος είχε το λιγότερο κόσμο την τελευταία 5ετία. Αν κάποιος είδε έναν λακαμά με τηλεβόα ή έναν άλλο λακαμά ντυμένο ghostbuster ας ποστάρει :P That was me !

manoulamou
21-02-07, 15:13
http://www.carnivalpatras.gr/?section=87
http://www.dpgr.gr/usergalleries/displayimage.php?album=random&cat=0&pos=-36767

macos
21-02-07, 15:36
http://www.carnivalpatras.gr/?section=87
http://www.dpgr.gr/usergalleries/displayimage.php?album=random&cat=0&pos=-36767

Οι φωτό αυτές είναι από το 2006 και το 2005. Φετινές κανείς? Έτσι για να συγκινηθούμε δηλαδή όσοι δεν πήγαμε ...

kourampies
26-02-07, 10:40
Υπερβολικά λίγος κόσμος, μικρότερη κατανάλωση αλκοόλ και μαύρου στους δρόμους, non μπόμπες ποτά στα περισσότερα μαγαζιά. Άντε να σταματάει σιγά σιγά αυτό το τσίρκο, να μη πεθαίνουμε και στη δουλειά :)

Hwoarang στο πάρτι σας στο Barrouge είχες έρθει?

ranger
26-02-07, 11:02
Σιγά μη σταματήσει. Το καρναβάλι ταΐζει πολύ κόσμο.
Όσο υπάρχουν θύματα θα συνεχίζεται...

nEC
03-03-07, 17:34
www.carnivalphotos.gr ,updated -> 2007 και δωρεαν αποστολή φωτογραφιών.;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.