PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά XBOX ή Playstation 2



Σελίδες : 1 [2]

Mut3
03-11-04, 22:35
Εγω προτεινω XBOX.Πηαγαινε μια βολτα στο www.xboxscene.org να δεισ ποσα πραγματα μπορεις να κανεις με XBOX.

Τσιπακια υπαρχουν οσα θες και χωρις κολλησεις (no-solder) και υπαρχουν και τροποι να παιζεις κοπιες χωρις τσιπακι(TSOP flash).
Επεισης εχει παρα πολλα emulator (Mame,GBA,PS1,SNES etc) εχει Media center (XBMC) που κανει πολλα πραγματα.Εχεις XBOX Live το οποιο παλευετε με DSL και καποια αλλα προγραμματα για τζαμπα online (XLINK KAI,XBCONNECT).
Ο σκληρος δισκος και το DVD αλλαζονται και επισκευαζονται πιο ευκολα απο PS2.
Εχει ομως λιγοτερα παιχνιδια απο PS2 (αν δεν μετρας τα emulator).


ΕΔΙΤ: Τα καλυτερα chip einai XeniumICE kai Xecuter3 ,το Χ-elixis ειναι παπαρια.Γυρω στα 50-60$ κοστιζουν και τα δυο.
Αν παρεισ version1.6 XBOX δεν υπαρχει ακομα no-solder chip αλλα θα βγουν συντομα.

xp1988
03-11-04, 22:40
To Killzone που έλεγαν οτι θα ήταν το "Halo killer" τελικα είναι μουφα.
Για το Halo 2 το οποιο βγαίνει σε μια εβδομάδα, μονο καλα λόγια ακούγονται. Ειναι ένα απίστευτο παιχνιδι. ΧΒΟΧ σιγουρα ΧΒΟΧ να παρεις!

teacake
03-11-04, 23:25
Πεδιά, χτες πήρα το Sega Superstars μαζί με το Eye Toy (τη κάμερούλα) για PS2 και αρρώστησα. Αυτό πάει να πει να σε βάζουν στο κέντρο της δράσης.

Για μένα πάρε σιγά σιγά και τις 3 κονσόλες. Ξεκίνα από PS2 όμως. Μετά πάρε XBox ή Gamecube.

pelasgian
03-11-04, 23:58
Εμενα δεν υπαρχει παιχνιδι που δεν το παιζει αλλα δεν μου παιζει, παιζει σπαστα, αν βαλω μουσικο cd. Οριτζιναλ ή κοπια. Αλλα ποιος τα παιζει στο playstation... Μπορω να σου πω απο που εβαλα το δικο μου, τιμες και λοιπα, αν ενδιαφερεσαι αλλα σε πμ.

Αυτό έχει να κάνει με το τσιπάρισμα ξέρεις. Βγάλε το τσιπ για να παίξεις. Στο messiah 1.33b που έχω εγώ δουλεύουν τα πάντα, και δεν κάνει πρόβλημα στα cd.



Υ.Γ. Εγω δε θα επαιρνα καμια απο τις 2. Θα περιμενα το PS3. Βεβααια δε ξερω σε τι σταδιο εξελιξης βρισκονται τα τσιπακια για εκεινο. Επισης εχω ακουσει οτι τα παιχνιδια του θα βγαινουν σε φορματ που δυσκολα θα αντιγραφεται κλπ.

Γενικα θελει ψαξιμο.

Δεν θα βγει τώρα σύντομα ξέρεις. Πάνω από χρόνο για τη κονσόλα και άλλο τόσο για να βγει κάποιο σταθερό τσιπάρισμα. Μιλάμε για 2006-7, οπότε πάρε τώρα ένα ps2 και είσαι ωραιότατος. Δεν είναι δα και τραγικά λεφτά, με 300 ευρώ το έχεις κομπλέ, οπότε και να βγει καινούργιο στους έξι μήνες, δεν τρέχει τίποτα.

Σημείωση, emulator, internet, media player και δίσκο ποντίκι πληκτρολόγιο παίρνει και το ps/2. Οπότε δεν υπάρχει σύγκριση, αν σκεφτείς ότι έχει περισσότερα παιχνίδια.

dreadlord
04-11-04, 00:18
Αρα θελει απενεργοποιηση του τσιπ. Που γινεται. Αρα και παλι κανενα προβλημα, νομιζα οτι ειχε μονιμη ζημια. Για το ps3 δεν ηξερα οτι εχει τοσο καιρο να βγει. Οποτε ναι, μια απο τις αλλες 2.

Slay
04-11-04, 00:44
Ειδα σε ενα ελληνικο site οτι θα δινει απο 5 του μηνα το νεο PS2 με το G2 soul of messiah ,ξερεις τιποτ κανεις για το συγκεκριμενο τσιπακι? εμαθα επισης οτι το dms4 μπαινει και στο καινουργιο ps2 απλα αλλες κολλησεις αυτο λεει?

BeholderX
30-03-05, 00:54
Εμείς είχαμε ήδη standalone xvid player, αλλά ήθελα κάτι περισσότερο, οπότε πήραμε και ένα xbox με το Xenium Ice Solderless πάνω... μια χαρά πάει, απίστευτο μηχάνημα, πολύ ευχαριστημένος.

Σκέφτομαι και την αγορά ενός δεύτερου, αλλά πάλι μάλλον το xbox θα διαλέξω (με το x-tasis+ που είναι πιο φτηνό) και όχι ps2, μιας και το κύριο θέμα είναι τα multimedia και όχι τα games.

Φυσικά στο xbox δεν χρειάζεται ούτε καν τσιπάκι για να βάλει κανείς media player, αρκεί και ένα softmod κα ιδεν χάνεται και η εγγύηση.

viper2004
30-03-05, 01:34
PS2 γιατι οι τιτλοι ειναι απλως μοναδικοι...........
ετσι και εχεις ορεξη να παιξεις και να δεις σεναρια βγαλμενα απο τα ποιο σκοτεινα μυαλα

και το gamecube εχει λιγα θεικα παιχνιδια ..αλλα λιγα

το xbox .......... τρελα fps αλλα μεχρι εχει....

ελπιζω να διαφωτησα..........^^

p3tr4n
30-03-05, 13:36
wantilles αν σου αρεσε το kotor (knights of the old republic) θα ξετρελαθεις με το 2 (στο xbox δεν βγαινουνε πρωτα αυτα? ;) )


Φιλε εγω προτεινω xbox..
παρτο τωρα για να ευχαριστηθεις μερικα games σπιντατα, κι ετσι κι αλλιως ερχονται οι νεες 'γενιες' κονσολας

το gt4 στο ps2 σορρυ, αλλα δεν παει βημα..
πολυ τρομερη δουλεια σαν στησιμο, αλλα.. σαλιγκαρι, χελωνα, διαλεξτε εσεις τι βραδυπορεια θελετε..

επιπλεον το ps3 θα ειναι συμβατο με το 2, ενω το xbox2 oxi (αν κανω λαθος, διορθωστε με)


οσο για τους φανατικους pcαδες, σας καταλαβαινω, κι εγω τετοιος φανατικος ημουνα..
αλλα τωρα.... καναπεδια, ανεση, και ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΚΟΥΜΠΙ (on/off) για οσους ειναι παλιοι και εχουνε βαρεθει τα setup/ξεsetup/driver/ξεdriver κ.ο.κ.
ακομα και recaro μπακετ να εχεις στο γραφειο, ο καναπες ειναι πιο ανετος longterm ;)

επισης οπως ειπανε και αλλοι πιο μπροστα, η κονσολα ειναι κονσολα... μετρημενες ποσοτητες..αυτο εχεις, πανω σε αυτο θα φτιαξεις το game.

στα pc... ποσα νεα games χρησιμοποιουνται πλεον σαν benchmarks? (εγω τα παρατησα γυρω στην εποχη που τρεχαμε timedemo στο q3 )
ποια καρτα γραφικων να σπευσουμε να αγορασουμε μπας και παξει καλυτερα το ταδε game που περιμεναμε εναγωνιως?
αυτα ειναι ολα πραγματα που απαιτουν μια παραπανω ενασχοληση σε διαφορους τομεις..ψαξιμο, h/w κλπ

για οσους λοιπον εχει περασει ο καιρος της πορωσης με τα setup/install/vga κλπ, η κονσολα ειναι μια -μοναδικη- λυση

και αναμεσα στις 2, xbox
ο τελευταιος λογος να παρει κανεις ps2 ητανε το gt4
κοιταξτε τον επομενο μηνα το forza στο xbox και τα ξαναλεμε τοτε..

Ducklord
31-03-05, 00:23
Ρε παίδες, και εγώ τα ίδια έψαχνα...
Αν έχεις PC και θες και κονσόλα, PS2 με τα μάτια κλειστά.
Το Xbox έχει Halo - μα έχεις FPS και στο PC
Το Xbox έχει Jade Empire - το οποίο φημολογείται θα βγει και στο PC
Το Xbox έχει Fable - που ανακοινώθηκε, σε καλύτερη έκδοση, και στο PC
Το Xbox έχει Oddworld - που δεν μπορεί να θεωρηθεί και ως ένας πραγματικά καλός τίτλος

Αυτά που έχει και αξίζουν (και δεν θα τα βρει κανείς αλλού) είναι... το εξής ένα:
Ninja Gaiden

Από εκεί και έπειτα
Στο PS2 βγαίνουν τα περισσότερα παιχνίδια που βγαίνουν και στο Xbox, αν και με λίγο χειρότερα γραφικά
Στο PS2 βγαίνουν πολλοί, πολλοί Γιαπωνέζικοι τίτλοι, (π.χ. ICO, REZ κ.λπ.) που θεωρούνται κο-ρυ-φές

Τέλος, δεν τα βάζω στη λίστα, μα για τον p3tr4n που είπε πως "το GT4 ήταν ο τελευταίος λόγος να πάρεις PS2"


1. Devil May Cry 3: Στα ίδια επίπεδα με το Ninja Gaiden του Xbox, άρα το βασικό πλεονέκτημα του Xbox εξαφανίζεται

2. ICO 2. Ουδέν σχόλιον.

3. God of War. ΜΟΝΟ για PS2, 98% στα sites του εξωτερικού ("το καλύτερο παιχνίδι δράσης που βγήκε οπουδήποτε")

4. (ταρατατάαααα): SOUL CALIBUR 3!!! =ΜΟΛΙΣ= ανακοινώθηκε, είναι το καλύτερο τρισδιάστατο ξυλίκι σε οποιαδήποτε πλατφόρμα, και θα είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ στο PS2. Βγαίνει το Φθινόπωρο.

Τι λέγαμε για "τον τελευταίο λόγο να πάρεις PS2";;;

Άντε, σας αφήνω τώρα, για να λυώσω στο Shin Megami Tensei: Nocturne. Και αν βρείτε πουθενά άλλο παιχνίδι σε αυτό το σεναριακό στιλάκι, πλήν του υπέρτατου Torment στα PC, θα φάω το καπέλο μου (χα-χα, σας γέλασα, δεν φοράω!)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

dpan
31-03-05, 10:05
Θα πω κατι διαφορετικο απο τους υπολοιπους που πρεπει να λαβεις υποψιν σου σιγουρα.

Δεν ξερουμε το μελλον του PS2 γιατι εφαγε μηνυση η Sony για παραβιαση ευρεσιτεχνιας (μικροτερης κλιμακας εταιρειας που εχει καταχηρωσει τα πνευματικα δικαιωματα της "κατασκευης") οσων αφορα το dual sock χειριστηριο.Και περαν απο το προστιμο της επιβληθηκε και η εσχατη ποινη της αποσυρσης του προιοντος απο τις Η.Π.Α.Ξερεις τι σημαινει αυτο? Μπορει μεθαυριο να την αναγκασουν να το αποσυρει και απο την ευρωπη ή να το κανει απο μονη της γιατι οπως και να το κανουμε οι Η.Π.Α ειναι το κεντρο του κοσμου και ο οδηγος σε ολα (κερδη , τεχνολογιες κτλπ).Σιγουρα την ενδιαφερει κατα πολυ το μεριδιο της αγορας στις Η.Π.Α.Συνεπως αν παλιοτερα υπηρχε μια σκεψη για PS3 τωρα σαφως και θα την επιταχυνουν σε μεγαλυτερο βαθμο οποτε μπορει και τους επομενουνς 4-5 μηνες να κυκλοφορησει PS3 ή με αλλο τιτλο λογω του παραπανω γεγονοτος οποτε να μεινεις στα κρυα του λουτρου.Και πως το αντιλαμβανομαι αυτο το? 2 πραγματα : Α)Τα παιχνιδια που θα βγαινουν για PS3 ή οπως αλλιως λεγεται μπορει να μην παζιουν στο PS2 πχ μπορει να αλλαξει η αρχιτεκτονικη της συσκευης οποτε τερμα οι νεοι τιτλοι , Β)αν το αγορασεις τωρα που ευδοκιμει ακομα η αγορα του στην Ευρωπη πιθανοτατα αν βγει το PS3 να χασεις πολυ σημαντικα στην αξια μεταπωλησης και δεν θα πιανει μια για να πας σε κατι αλλο που σαφως θα παιζει τους καινουργιους τιτλους.Οποτε xbox , αν και προσωπικα υπο αλλες συνθηκες θα συνεστηνα PS2 καθοτι ειμαι κατοχος και PS1 και PS2 εδω και παρα πολλα χρονια.

Τελος μη ξεγελιεσαι απο τις συσκευες αυτες.Μια καλη τηλεοραση θες , τις καταλληλες υποδοχες και τα καταλληλα καλωδια για πιο καλα και σωστα γραφικα.Πχ για το PS2 κυκλοφορουν αλλα καλωδια συνδεσης με την τηλεοραση που υποσχονται καλυτερα γραφικα και πολυ καλυτερη ευκρινεια και εγω εχοντας ενα τετοιο εχω δει πολυ μεγαλη διαφορα.Δεν ξερω μπορει να κυκλοφορουν και για το xbox πολυ πιθανο.
Ο λογος γιατι τοσο χαμηλα σε υπολογιστικη ισχυ μηχανηματα παιζουν τοσο ωραια τα παιχνιδια δεν ειναι αλλος απο τις υπερβολικα χαμηλες αναλυσεις της τηλεορασης (320Χ220?) και στην ουσια ειναι μια οφθαλμαπατη.Σε οσο μεγαλυτερων ιντσων τηλεοραση πας θα δεις και μεγαλυτερες ατελειες.Ενω σπιτι και 42 ιντσων oθονη καινουργιας τεχνολογιας που το δειχνει χαλια και 14αρα που το δειχνει τελεια!

Ελπιζω να σε βοηθησα αρκετα
Φιλικα
Δημητρης

Ducklord
31-03-05, 10:47
Dpan:
Η Sony έχει δηλώσει πως θα πληρώσει τα χρήματα που ζήτησε ως αποζημίωση η Immersion και πως οι εταιρείες "θα τα βρουν". Εντωμεταξύ, σκέψου σοβαρά, πιστεύεις πως...

α. Η Sony θα δεχτεί την "εξορία" από μία αγορά όπως η Αμερική;
β. Οι Αμερικάνοι που έχουν αγοράσει κονσόλα της θα μείνουν ξεκρέμαστοι, κόβωντας οι ίδιοι το λαιμό τους; Ξέρεις πόσα PS2 έχουν πουληθεί εκεί;

Απορία μου: πως μπορείς και προτείνεις σε κάποιον να αγοράσει Xbox και όχι PS2 με τη λογική πως "μπορεί το PS3 να βγει σε 4-5 μήνες", όταν το Xbox 2 αναμένεται ως το τέλος του έτους; Και, τέλος, ΓΙΑΤΙ να πάρει κάποιος ένα Xbox αν έχει PC, όταν οι πιό "βαρβάτοι" τίτλοι που βγαίνουν σε αυτό έχουν κυκλοφορήσει και στα PCs (οι Xbox-άδες περιμένουν Doom3 και Farcry, ενώ πολύ καλό παιχνίδι τους θεωρείται το Chronicles of Riddick)...

Επειδή δεν είμαι πορωμένος, μα απλά όπως είπα και νωρίτερα έκατσα και υπολόγισα πριν πάρω κονσόλα το τι θέλω (αποτέλεσμα σκέψης: ήθελα κονσόλα, όχι "ένα διαφορετικό πισί"), ας κάνουμε το πιο απλό: ας κάτσουμε να κάνουμε μια λίστα με τους τίτλους που υπάρχουν αποκλειστικά σε καθεμιά από τις δύο κονσόλες και πραγματικά αξίζει να παίξει κανείς. Φυσικά, δεν θα υπολογίζουμε παιχνίδια που υπάρχουν και στο PC. Απορία: θα μείνουν, για το Xbox, περισσότεροι από 10 τίτλους;
Θα προτείνουμε, δηλαδή, σε κάποιον, να "σκάσει" περίπου €160 και €50 το παιχνίδι, ή €200-€250 για τσιπαρισμένη κονσόλα, για να μπορεί να διαλέξει τα παιχνίδια του στίλ του από ένα τεράστιο σύνολο... 10 τίτλων;

Φιλικά
Παπιάρχοντας

EDIT:
1. Η ανάλυση είναι 720x576 (PAL)
2. Τα καλώδια που λες δεν "ανεβάζουν ανάλυση". Απλά, αντί να μεταφέρουν την εικόνα μέσα από ένα καλώδιο, χρησιμοποιούν τρία, οπότε και τα χρώματα "δεν μπλέκονται" και η εικόνα είναι "πιό καθαρή". Και, ναι, υπάρχουν για κάθε συσκευή που τα υποστηρίζει - μπορείς να συνδέσεις το Xbox με component, αν θες να δεις κορυφαία εικόνα.
3. Όσο μεγάλη και να ήταν η τηλεόρασή σου, δεν μεγαλώνει και η ανάλυσή της. Μπορείς, λοιπόν, να λες πως "φαίνονταν χάλια οι κονσόλες σε αυτήν", μα μόνο αν λες και πως "φαίνονται χάλια οι ταινίες σε αυτήν". Για ίδια ανάλυση μιλάμε... ;-)
Εντωμεταξύ, οι κονσόλες, και να είχαν μεγαλύτερη ανάλυση, ΠΟΥ θα την έδειχναν; Σε οθόνη υπολογιστή; Τότε δεν θα ήταν κονσόλες... πισιά θα ήταν!

dpan
31-03-05, 11:12
Μαλιστα, σε αυτο τον τομεα ομολογω να πω οτι εισαι πιο ενημερωμενος.Δεν ηξερα τις τελευταιες εξελιξεις στο χωρο της κονσολας.Οτι δηλαδη θα πληρωσει η Sony το προστιμο και θα τα βρουνε ουτε οτι θα κυκλοφορησει Xbox2.Ισως να μη με ενδιαφερει και τοσο η κονσολα μια και τα 2 PS τα εχει ο bro μου.Μια ιδεα ειπα.... :)

Λεγοντας χαλια εννοω οτι οσο ανεβαινουν οι ιντσες παραμορφωνεται η εικονα του PS2 ειδικα σε wide screen οθονες.Στις ταινιες ειναι τελεια.Εξαλου 2 εκατομυρια πηγε το Home cinema που εχω σπιτι.Λες να εκανα μια βιαστικη αγορα απλα για να παρω ενα Home cinema?

Τωρα για την αναλυση εισαι σιγουρος οτι ειναι τοσο μεγαλη στις τηλεορασεις.Μιλας και για τις παλιας τεχνολογιας? Κατι ειχα ακουσει παλιοτερα οτι ειναι 320Χ220? Μπορει και να κανω λαθος.

Φιλικα
Δημητρης

Ducklord
31-03-05, 11:39
Dpan
Γιές. Η ανάλυση είναι 720x576, μα τα frames είναι "μισά" σε κάθετη ανάλυση (interlaced).
Για το Xbox2 είναι, και αυτό, μία φήμη, που όμως στηρίζεται σε λογικά στοιχεία: η Microsoft θέλει, πάσει θυσία, να προλάβει την Sony. Ο Cell της τελευταίας είναι δυνατότερος από ό,τι θα έχει το Xbox, και έτσι η Microsoft ποντάρει στο να προλάβει να ψιλο-εδραιωθεί η κονσόλα της πρωτού κυκλοφορήσουν οι άλλες. Αυτό, συν το οτι σε μία παρουσίαση της ΕΑ (προς Νορβηγία, αν θυμάμαι καλά), τους είχαν "ξεφύγει" ημερομηνίες κυκλοφορίας τίτλων τους (επόμενο φίφα, επόμενο νηντ φορ σπήντ κ.λπ.) και μιλούσαν για "πρώτο τετράμηνο 2006"...

Όσο για την "παραμόρφωση της εικόνας της κονσόλας", μα, βρε συ, και η εικόνα της ταινίας θα παραμορφώνεται τότε! Αυτό προσπαθώ να σου πω: οι κονσόλες είναι φτιαγμένες για να βγάζουν εικόνα σε ανάλυση τηλεόρασης! Αυτό που λες δεν έχει λογική, μα, πρόσεξε, όπως το λες! Σε... μυρίστηκα! Άλλο ήθελες να πεις...
Πως "είναι πιό εμφανείς οι ατέλειες των γραφικών τους" εννοούσες. Πως φαίνεται περισσότερο ο μικρός αριθμός πολυγώνων, πως φαίνεται περισσότερο, λόγω μεγέθους εικόνας, το "fog" στην περίμετρο των γραφικών κ.λπ. Ράητ, μπράδερ; ;-)
Δεν διαφωνώ σε αυτά, και δεν είπα πως "είναι γενικά καλύτερες οι κονσόλες από τα πισιά"... Μα αν θες να πετάς ένα δισκάκι σε ένα χαζοκούτι και να ξεσπάς για κανένα μισάωρο μετά τη δουλειά, είναι πιό "βολικές" από τα πισιά... Και έχουν, περιστασιακά, και κάποιους α-πι-στε-υτους τίτλους...

Φιλικά
Παπιάρχοντας

viper2004
31-03-05, 11:52
Άντε, σας αφήνω τώρα, για να λυώσω στο Shin Megami Tensei: Nocturne. Και αν βρείτε πουθενά άλλο παιχνίδι σε αυτό το σεναριακό στιλάκι, πλήν του υπέρτατου Torment στα PC, θα φάω το καπέλο μου (χα-χα, σας γέλασα, δεν φοράω!)

Φιλικά
Παπιάρχοντας


θα βγει και στο xbox ενα Shin Megami Tensei
αλλα απο την αλλη στο ps2 θα βγει το shin megami tensei : digital devil saga
και υπαρχει και online game στα jap ομως

οποτε μαλλον ps2 ^^

Δωρο απο καποιον που τερματισε το shin megami tensei:nocturne χωρις να ξερει οτι υπαρχουν 6 endings ...........

http://db.gamefaqs.com/console/ps2/file/shin_megami_tensei_nocture.txt

pelasgian
31-03-05, 11:53
Να μη σου πω ότι οι δικηγόροι της SONY θα βρουν το τρόπο να ξεκάνουν τη πατέντα. Μας έχουν πρίξει τα @@ με τις κωλοπατέντες τους. Ο κάθε ένας και η θεία του βγάζουν ένα κωλόχαρτο που λέει ότι «σκέφτηκα το τάδε» και μετά από πολλά χρόνια πάνε να «αρμέξουν» κάποιον που εντελώς ανεξέρτητα από αυτούς έκανε το ίδιο και το ΕΦΑΡΜΟΣΕ κιόλας. Γι αυτό ο Γαλλικός νόμος είναι ο σωστός: «θες πατέντα;, οκ πάρτην, αν σε 3 χρόνια δεν την εφαρμόσεις, τη χάνεις.» (Ακριβώς για να μην κλειδώνουν διάφοροι «ευφάνταστοι» κάποιες «σπουδαίες» ιδέες από τη πρακτική εφαρμογή.)

dpan
31-03-05, 12:12
Dpan
Γιές. Η ανάλυση είναι 720x576, μα τα frames είναι "μισά" σε κάθετη ανάλυση (interlaced).
Για το Xbox2 είναι, και αυτό, μία φήμη, που όμως στηρίζεται σε λογικά στοιχεία: η Microsoft θέλει, πάσει θυσία, να προλάβει την Sony. Ο Cell της τελευταίας είναι δυνατότερος από ό,τι θα έχει το Xbox, και έτσι η Microsoft ποντάρει στο να προλάβει να ψιλο-εδραιωθεί η κονσόλα της πρωτού κυκλοφορήσουν οι άλλες. Αυτό, συν το οτι σε μία παρουσίαση της ΕΑ (προς Νορβηγία, αν θυμάμαι καλά), τους είχαν "ξεφύγει" ημερομηνίες κυκλοφορίας τίτλων τους (επόμενο φίφα, επόμενο νηντ φορ σπήντ κ.λπ.) και μιλούσαν για "πρώτο τετράμηνο 2006"...

Όσο για την "παραμόρφωση της εικόνας της κονσόλας", μα, βρε συ, και η εικόνα της ταινίας θα παραμορφώνεται τότε! Αυτό προσπαθώ να σου πω: οι κονσόλες είναι φτιαγμένες για να βγάζουν εικόνα σε ανάλυση τηλεόρασης! Αυτό που λες δεν έχει λογική, μα, πρόσεξε, όπως το λες! Σε... μυρίστηκα! Άλλο ήθελες να πεις...
Πως "είναι πιό εμφανείς οι ατέλειες των γραφικών τους" εννοούσες. Πως φαίνεται περισσότερο ο μικρός αριθμός πολυγώνων, πως φαίνεται περισσότερο, λόγω μεγέθους εικόνας, το "fog" στην περίμετρο των γραφικών κ.λπ. Ράητ, μπράδερ; ;-)
Δεν διαφωνώ σε αυτά, και δεν είπα πως "είναι γενικά καλύτερες οι κονσόλες από τα πισιά"... Μα αν θες να πετάς ένα δισκάκι σε ένα χαζοκούτι και να ξεσπάς για κανένα μισάωρο μετά τη δουλειά, είναι πιό "βολικές" από τα πισιά... Και έχουν, περιστασιακά, και κάποιους α-πι-στε-υτους τίτλους...

Φιλικά
Παπιάρχοντας


Mεσα εισαι.Τι αλλο να πω! Connection granted in 100mbits :)))

dpan
31-03-05, 12:15
Να μη σου πω ότι οι δικηγόροι της SONY θα βρουν το τρόπο να ξεκάνουν τη πατέντα. Μας έχουν πρίξει τα @@ με τις κωλοπατέντες τους. Ο κάθε ένας και η θεία του βγάζουν ένα κωλόχαρτο που λέει ότι «σκέφτηκα το τάδε» και μετά από πολλά χρόνια πάνε να «αρμέξουν» κάποιον που εντελώς ανεξέρτητα από αυτούς έκανε το ίδιο και το ΕΦΑΡΜΟΣΕ κιόλας. Γι αυτό ο Γαλλικός νόμος είναι ο σωστός: «θες πατέντα;, οκ πάρτην, αν σε 3 χρόνια δεν την εφαρμόσεις, τη χάνεις.» (Ακριβώς για να μην κλειδώνουν διάφοροι «ευφάνταστοι» κάποιες «σπουδαίες» ιδέες από τη πρακτική εφαρμογή.)


Συμφωνω απολυτα αλλα δυστυχως το νομικο πλαισιο πολλων χωρων ειναι πολυ "στενο,κλειστο" οπως θες πες το, και δυσκολα θα εφαρμοστει κατι τετοιο παροτι ειναι και το σωστο.

p3tr4n
31-03-05, 14:32
το ShenMue δεν το ξερει κανεις?

viper2004
31-03-05, 14:43
το ShenMue δεν το ξερει κανεις?


dreamcast?

p3tr4n
31-03-05, 14:47
σορρυ, το shenmue2 (xbox) ;)

pelasgian
31-03-05, 17:19
Συμφωνω απολυτα αλλα δυστυχως το νομικο πλαισιο πολλων χωρων ειναι πολυ "στενο,κλειστο" οπως θες πες το, και δυσκολα θα εφαρμοστει κατι τετοιο παροτι ειναι και το σωστο.

Ο νόμος οφείλει να νομοθετεί το σωστό. Εφόσον το σωστό είναι να χορηγούνται πατέντες μόνο για περίπτωση ΔΥΣΚΟΛΗΣ έρευνας και ΑΚΡΙΒΗΣ και ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑΣ εφαρμογής, τότε το «γαλλικό σύστημα» θα πρέπει να το εφαρμόσουμε και εμείς. Βέβαια, στην Γαλλία δεν κάνει 10 χρόνια να πάρεις άδεια λειτουργίας.

Εδώ αν δεν ταϊσεις και τον θυρωρό του εξοχικού του μπατζανάκη του πρώτου ξαδέλφου της παραδουλέφρας του γραμματέα του υπουργού άδεια δε παίρνεις (μόνο οι διαπλεκόμενοι παίρνουν τις άδειες αφού κάνουν ό,τι θέλουν και μόνο εφόσον κάποιος αρχίσει και το ψάχνει.) Για ορισμένους τα χαρτιά εμφανίζονται νόμιμα και καθαρά μόνο όταν κάποιος αρχίσει και τα ψάχνει. Σα το Βαβύλη που έβγαλε ταυτότητα ενώ τον καταζητούσαν. Εγώ πήγα 3 φορές στο τμήμα για να βγάλω ταυτότητα όταν την έχασα και δε με καταζητούσε κανένας.

ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΟΜΑΔΑΡΑ!!! ΟΕΕΕΕΟ! :clap:

Slay
31-03-05, 19:21
To God of War ειναι απλα ΑΠΑΙΚΤΟ , τρομερο gameplay, απιστευτα γραφικα αφου και εγω απορω πως διαολο το φτιαξαν σε ps2 αυτο το παιχνιδι, soundtrack ταινιας του hollywood , και μηδεν φορτομα απο το DVD, επισης ξεχασες να αναφερεις τα Metal Gear Solid 3, Tekken 5, Shadow Hearts 2, που υπαρχουν τωρα στο ps2 οπως και αναμενομενους τιτλους μεχρι το τελος της χρονιας οπως Resident Evil 4, Final Fantasy 12, νεα ratchet and clank kai jak, οπως επισης και το Shadow of collosus (ιδια ομαδα που εφτιαξε το ICO), αληθεια το ICO 2 ποτε βγαινει?

EDIT

shit εκανε quick reply στο post του ducklord που ηταν τελευταιο στην προηγουμενη σελιδα και δεν ειχα δει οτι ειχε και αλλη :oops:

Psychaos
13-09-07, 16:06
Μετα απο 2 χρονια μετα το τελευταιο post θα ηθελα να ρωτησω πως γινεται η εγκατασταση της καρτας μνημης του xbox στον υπολογιστη. Εχω συνδεσει με καλωδιο usb το χειρηστηριο του Xbox στο pc και εχω εγκαταστησει κανονικα τους drivers και το εχει βρει κανονικα. Επισης εχει εγκατασταθει ενα Max Drive το οποιο λογικα ειναι η καρτα μνημης αλλα δεν υπαρχει πουθενα στα Windows με συνεπεια να ψαχνω στο adminstrative tools αλλα ουτε εκει υπαρχει. Η καρτα μνημης ειναι της Microsoft μιλαμε παντα για το πρωτo Xbox.

Psychaos
14-09-07, 23:59
Τελικα ολα πηγαν οπως πρεπει και εγινε η εγκατασταση του softmod. Αλλη μια ερωτηση μηπως και ξερει κανεις , αν βαλω εναν usb σκληρο δισκο στο xbox με την βοηθεια ενος συγκεκριμενου καλωδιου που μετατρεπει την θυρα της κονσολας σε usb θα τον αναγνωρισει οπως κανει με τα πληκτολογια και τα mouse η οχι;

Jerry007
15-09-07, 00:10
Εγώ έχω το Playstation 2 χρονάκια ο καλύτερος μου φίλος πήρε την ίδια εποχή το XBOX δεν μπορώ να πώ είχα παίξει στο XBOX του παιχνίδια οδήγησης με καταπληκτικά γραφικακαι νόμιζα οτι είχα φάει τάπα αλλα έλα μου ντε που αυτος στους πρώτους 3 μήνες το είχε στείλει 10 φορές στο σέρβις,όλο βλάβες του έβγαζε και δεν ήταν μόνο το δικό του αλλα και άλλων γνωστών μου.

Αλλα το Playstation 2 σε αυτα τα 2 χρονια εχει φαει χτυπους αστα να πάνε και δεν παθαίνει τπτ έχει πολύ καλή ποιότητα και αποτελεί για εμένα τιν καλύτερη επιλογή οπώτε Playstation 2=:respekt:

bilp
15-10-07, 03:10
PS2 γιατί τα παιχνίδια βγαίνουν πρωτα εκει!

pcfreak2
16-06-09, 10:43
Εγώ προτείνω ps2. Έχει όντως περισσότερους τίτλους. Όσον αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικα όντως όπως είναι γνωστό τοις πάσει το xbox είναι ανώτερο. Προτείνω αν ακι έχει σβήσει playstation 2 καινουριο αμεταχείριστο (είναι παμφτηνο πλέον) με τσιπάκι. Φτηνή εγκατάσταση το τσιπάκι εδώ http://modchip-rethymno.co.nr με 50€ με έξοδα επιστροφής μέσα. Πωλούν και καινούριο με προεγκατεστημένο το τσιπάκι 135€ με έξοδα αποστολής μέσα. Προτείνω λοιπόν να την βγάλουμε τώρα με αυτό μέχρι να πέσουν οι τιμές των κονσολών καινούριας γενιάς xbox 360 , wii και να σπάσει και το playstation 3 αφού είναι πάμφτηνο και έχει άπειρους τίτλους για να παίζουμε.

DarkDante
16-06-09, 12:59
Playstation 2 φυσικα.Γιατι εχει μεγαλυτερη ποικιλια και ακομα και τωρα με τις next-gen κονσολες πουλαει.Επισης το Kingdom Hearts 1 και 2,τα Final Fantasy (ιδιως το Χ) ,τα Ratchet&Clank,τα πρωτα Devil May Cry(1 και 2),τα Jak&Daxter και τα Shin Megami Tensei: Digital Devil Saga,Devil Summoner και Persona δεν βγαινουν πουθενα αλλου και νομιζω οτι αξιζει να παρεις ps2 μονο και μονο για να παιξεις ενα απο αυτα.Εξαλλου για το x-box δεν βγαινουν πλεον πολλα παιχνιδια ενω για το ps2 βγαινουν και μαλιστα αξιολογα(π.χ. Persona 4).Τελος μην ξεχναμε το απαραδεκτα ογκωδες χειριστιριο του x-box που δεν μπορεις να παιξεις ουτε λιγο prince of persia με αυτο.Εξαλλου αυτο φαινεται και απο τους κατασκευαστες των gamepad που ακολουθουν το στυλ του ps2.Επισης μην ξεχνας οτι στο ps2 παιζεις και τα παιχνιδια του ps1,ενω στο x-box δεν μπορεις να το κανεις μιας και δεν εχει προκατοχο.

DarkDante
16-06-09, 16:19
Συμφωνα με μια ερευνα που εκανα στην wikipedia το x-box εχει μονο 950 games ενω το playstation 2 1800.Νομιζω τα νουμερα μιλανε μονα τους.Επισης μεσα στη χρονια για το ps2 θα βγουν αρκετα καλα games οπως 1 καινουριο jak&daxter και ενα sillent hill(το οποιο δεν νομιζω να εχω το θαρρος να παιξω.Παντως ενω θα βγει και για psp και wii δεν θα βγει για x-box).Επισης απο τα προσεχως παιχνιδια για το x-box ειναι κυριως μονο expansion του guitar hero και δεν θα βγει κανενα απο αυτα στην ευρωπη.Αντιθετα με το ps2 που θα εχει πολυ μεγαλυτερη ποικιλια τοσο εξω οσο και στην ευρωπη.Οποιος δεν με πιστευει ας τσεκαρει το www.ign.com

@ ADSLgr.com All rights reserved.