PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά XBOX ή Playstation 2



Σελίδες : [1] 2

ckbond
03-08-04, 16:51
Γεια σας και χαρά σας παίδες Ελλήνων 8)

Σκέφτομαι να αγοράσω μια κονσόλα και βρίσκομαι μεταξύ του XBOX και του Playstation 2 (τι πρωτότυπο)… και θα ήθελα να ακούσω – διαβάσω τις απόψεις σας επί του θέματος, παιχνίδια, ποιότητα κλπ.
Και μην ξεχάσω το βίτσιο μου, θέλω ότι τελικά πάρω να το τσιπάρω, (είμαι βιτσιόζος τι να κάνω???), οπότε αν ξέρει κανείς τιμές (για το τσιπάρισμα) και τον τύπο αυτού ας μιλήσει ο ευλογημένος μην το κρατήσει μέσα του :D :mrgreen: :D

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας :lol: :lol: :lol: :3d

todo
03-08-04, 17:05
Αν και έχω PS2 εδώ και 2 χρόνια,χθες έβαλα το τσιπάκι(Messiah) 120 ευρώ με 3 παιχνίδια και 1 χρόνο εγγύηση(!!!).Προς το παρόν πηγαίνουν όλα καλά(παίζει τα πάντα επίσης)αν και είναι μόλις μιας ημέρας...
Όλα αυτά στη Θεσσαλονίκη αν και νομίζω ότι όλες οι τιμές για τσιπάκι,Messiah πάντα,κάπου εκεί είναι

aesir
03-08-04, 17:08
ckbond, Mήπως θέλεις να σου το αλλάξω και σε ψηφοφορία μεταξύ των δυό;

teacake
03-08-04, 18:31
PS2, έχει πολύ περισσότερα Games...

dantouan
03-08-04, 19:34
PS2 και απο μενα.....

kadronarxis
03-08-04, 20:44
XBOX, μόνον.
Τέως φανατικός του PS1.
ΧΒΟΧ για φανταστικά γραφικά και ήχο.

dikos
03-08-04, 21:05
Αν θες παιχνίδια, νομίζω ότι το ΡS2 έχει περισσότερα, αλλά το καλό με το ΧΒΟΧ είναι ότι μπορείς να έχεις κάτι παραπάνω από μια κονσόλα για παιχνίδια. Τσιπαρισέ το, στήσε το Media Center dashboard( open source ), και έχεις ένα Media PC (mpeg, divx, xvid, mp3 και ότι άλλο μπορεις να φανταστεις ). Φυσικά ετοιμάσου και για μερικά παραπανήσια reboot!

mavlok
03-08-04, 21:38
PS2 all the way...και μεγαλυτερη ποικιλια σε games, και divx, mp3 κλπ.

ckbond
03-08-04, 23:57
ckbond, Mήπως θέλεις να σου το αλλάξω και σε ψηφοφορία μεταξύ των δυό;

Γιατί όχι δεν θα ήταν άσχημη ιδέα… :D :mrgreen: :D

ckbond
04-08-04, 00:01
Μια απορία, άντε και κατέληξα τι να πάρω και π.χ. είναι το PS2 για το τσιπάκι πως θα ξέρω τι μου έβαλε, υπάρχει κάποιος τρόπος να το δεις ή μόνο αν είσαι πάνω από το κεφάλι του και σου το δείξει :?: :?: :?:

edit Απ’ ότι κατάλαβα το PS2 έχει διάφορα τσιπάκια με καλύτερο το Messiah, στο ΧΒΟΧ υπάρχει κάτι αντίστοιχο ή είναι μόνο ένα είδος :?: :?: :?:

Ερωτήσεις – ερωτήσεις – ερωτήσεις, που θα πάει πια :?: :?: :?: :D :mrgreen: :D

Sorry παιδιά θα μου τελειώσουν που θα πάει :D :mrgreen: :D

ckbond
04-08-04, 00:11
Ευχαριστώ aesir,

Παιδιά για να βλέπω τις ψήφους σας :lol: :lol: :lol:

pipitop@pi
04-08-04, 00:21
μια καλη καρτα γραφικων.... :twisted: :lol:




Αλλιως xbox

Ducklord
04-08-04, 01:34
Πρόσεξε, η επιλογή είναι πολύ, ΠΟΛΥ απλή:

Αν έχεις ένα ΚΑΛΟ πισί και θες και μια παιχνιδομηχανή, ή σκοπεύεις να αναβαθμίσεις και το PC σου στο κοντινό μέλλον, PS2.

Αν θες μια κονσόλα για ΟΛΕΣ τις παιχνιδοανάγκες σου και το PC -μόνο- για δουλειά, Xbox.

Για να καταλάβεις τι λέω πρέπει να μην κοιτάξεις μόνο δυνατότητες. Αυτές δεν έχουν και τόση σημασία στο πόσο θα σε "διασκεδάσει" η κονσόλα (που, εξάλλου, είναι και ο λόγος που θα την πάρεις - την κονσόλα ντε!). Το βασικό κριτήριό σου είναι τα παιχνίδια. Παρατήρησε λοιπόν...


Στην σειρά:

Gamecube - PS2 - Xbox - PC

...κινούμαστε απο την πλέον "κονσόλα" κονσόλα προς τον υπολογιστή. Έτσι, στο Gamecube έχεις "καθαρά κονσολάδικα" παιχνίδια. Στο PS2 έχεις πάρα, πάρα πολλά "κονσολάδικα" και ορισμένα "πισάδικα" παιχνίδια, στο Xbox έχεις λιγότερα κονσολάδικα και περισσότερα πισάδικα και τέλος στο PC... Ε, να μη γίνομαι κουραστικός!

Στο PS2 θα έχεις κυρίως platform games (κορυφαία!), Beat`em ups και "Japanese" καταστάσεις (π.χ. Forbidden Siren, Silent Hill, Dragonball Z). Στο Xbox θα έχεις περισσότερα (μα όχι κατ` ανάγκη καλύτερα) racing games, FPS και stealth action παιχνίδια.

Εδώ πρέπει να υπολογίσεις και άλλον ένα παράγοντα: τα "κοινά" παιχνίδια.
Το PS2 έχει πολλά "δικά του" παιχνίδια (πως λέμε "Εξμποξ εξκλούσιβ"; Έ, έτσι, μα χωρίς να το... φωνάζουμε για το ΠΣ2). Στο Χbox θα έχεις μια "γενική επιλογή" τίτλων απο το PS2 και το PC, καθώς και ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ειδικά για αυτή την κονσόλα, μα όχι πολλούς (π.χ. Halo 2 και Νinja Gaiden. Άλλο δε μου έρχεται). Εντωμεταξύ, με εξαίρεση το Gaiden, τίτλους σαν τους "αποκλειστικούς" του Xbox θα μπορείς να βρεις και στο ΠΣ2 και το Πισί - το αντίστροφο, όμως, όχι.

Εγώ προσωπικά πήρα ΠΣ2. Δε με ενδιαφέρει το Χάλο2 (όχι πως θα με χαλούσε να το έχω) αφού θα παίζω Half-life2, Fear και Doom3 (του οποίου τα γραφικά στη ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ των ρυθμίσεών του και με περιορισμούς και πετσοκόμματα είναι αυτά που θα δεις στην έκδοση για Xbox), ενώ για να "σπάει η μονοτονία" ρίχνω στο ΠΣ2 και ένα Ράτσετ & Κλάνκ (κορυφή!).

Να ξέρεις, όμως, πως στα "κοινά ανάμεσα σε κονσόλες" παιχνίδια το Εξμπόξ θα είναι πάντα καλύτερο, με πεντακάναλο ήχο και υψηλότερες αναλύσεις. Προσωπικά, σου είπα: για αυτά, έχω το πισί..!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

WAntilles
04-08-04, 02:53
Βάρα το ένα και σπάσε το άλλο.

Π.χ. μία RADEON με R300 (9700 Pro) ή καλύτερο, είναι πολύ πιο προηγμένη.

sdikr
04-08-04, 02:55
Π.χ. μία RADEON με R300 (9700 Pro) ή καλύτερο, είναι πολύ πιο προηγμένη.

Ναι αλλά δεν έχει ΤΕΚΚΕΝ 3 και 4! :mrgreen:

WAntilles
04-08-04, 03:09
Π.χ. μία RADEON με R300 (9700 Pro) ή καλύτερο, είναι πολύ πιο προηγμένη.

Ναι αλλά δεν έχει ΤΕΚΚΕΝ 3 και 4! :mrgreen:

1. Ούτε καν τα ξέρω. Χάνω τίποτα;

2. Μπορώ να αραδιάσω εδώ 10άδες κορυφαία παιχνίδια που κατά καιρούς βγήκαν για PC και ποτέ για καμία κονσόλα.

3. Επίσης μην ξεχνάμε ότι η κονσόλα είναι ένα χαζό κονσερβοκούτι που μπορεί να παίζει μόνο μία συγκεκριμένη ντουζίνα παιχνιδιών και τίποτα άλλο.

4. Ψήφισα XBOX γιατί τουλάχιστο μπορεί να τρέξει και ένα Gentoo.

sdikr
04-08-04, 03:15
1. Ούτε καν τα ξέρω. Χάνω τίποτα;

εξαρτάτε!!
Αν σου αρέσουν τα 3d beat em up Παιχνίδια χάνεις πολλά!
Αν όχι δεν χάνεις τίποτα



2. Μπορώ να αραδιάσω εδώ 10άδες κορυφαία παιχνίδια που κατά καιρούς βγήκαν για PC και ποτέ για καμία κονσόλα.

Βρε και εγώ έχω αρκετά στο Pc που δεν υπάρχουν χώρια το ότι δεν μου αρέσει να πληρώνω 50-80 ευρώ το παιχνιδι, αλλά το ΤΕΚΚΕΝ 3 μου άρεσε (ήταν ό μονος λόγος που πήρα Psone)


3. Επίσης μην ξεχνάμε ότι η κονσόλα είναι ένα χαζό κονσερβοκούτι που μπορεί να παίζει μόνο μία συγκεκριμένη ντουζίνα παιχνιδιών και τίποτα άλλο.

Ναι χαζοκούτι, δεν το συγκρίνω με υπολογιστή με τίποτα απλά για μερικά παιχνίδια που έχουν exclusive


4. Ψήφισα XBOX γιατί τουλάχιστο μπορεί να τρέξει και ένα Gentoo.

Στο xbox έχει το dead or alive 3!!
αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω, ΤΕΚΚΕΝ 4 (ps2) ή dead or alive3 (xbox) ή να κάτσω στα αυγά μου!! :mrgreen:

cosmos
04-08-04, 07:43
ckbond, αγόρασα εξαρχής xbox, γιατί ήθελα και media center και παιχνιδομηχανή (ως εδώ καλυπτόμουν και με pc), το οποίο να είναι φτηνό, διακριτικό (low WAF factor), εξαιρετικά ευκολόχρηστο και ανθεκτικό σε children misuse (εδώ δεν καλυπτόμουν από pc ;) ). Δεν έχω μετανιώσει στο παραμικρό για την επιλογή μου, παρά το γεγονός ότι το PS2 βγάζει καλύτερη εικόνα στα παιχνίδια του (specs; game design; δεν ξέρω).

Οπότε αν θες βασικά καλύτερη παιχνιδομηχανή, πας κατευθείαν PS2. Αν θες γενικού ρόλου παιχνιδομηχανή+απλό και συμβατό media playing (Xvid, divx, WMV, Realvideo, Mp3 κτλ) πας τυφλά στο xbox.

BTW, το gamecube πραγματικά είναι κορυφή, σύμφωνα με γνωστό που έχει και τις 3 κονσόλες. Όμως δεν είναι γενικού appeal...

asikamin
04-08-04, 09:31
ps2 μόνο για "ace combat" sieres.Τα υπόλοιπα games που έχει παραείναι παιδικά.
Τι να τους κάνω τους n τίτλους άμα έχουν λυκάκια,σκυλάκια,manga κοριτσάκια και
άλλα είδη bebe...
Επίσεις,από τότε που το τσίπαρα παίζει κόπιες μόνο όρθιο!!!???
Συν το νταβατζιλίκι της μνήμης ,8mb μόνο,σύν την κοροιδία του σκληρού,συν
τις U(sless)SB,συν τη φασαρία του τροφοδοτικου ,κόστος συσκευής αλλά και περιφεριακών.
Πάρε XBOX και περίμενε το ps2emu...
Παθών.

pakis_ch
04-08-04, 10:00
Εγώ πάλι έχω xbox τσιπαρισμένο. Το τσιπάρισα μόνος μου :D.
Τώρα τελευταία έχω κάτι προβλήματα με το τροφοδοτικό (δεν κλείνει).
Ένα μηχάνημα που δεν κλείνει τι είναι? Server. Θα κάνω το xbox server (linux gentoo) και θα πάρω ακόμα ένα για τα 50+ games που έχω για xbox και για DVD-CD-MP3-OGG-WMA-WMV-ότι άλλο βγει player.
Άσε που με τον δίσκο που έχει μέσα δεν χρειάζεται να γράφεις DVD κάθε φορά που παίρνεις (κατεβάζεις) ένα παιχνίδι. Το δοκιμάζεις και άμα σου αρέσει πολύ το γράφεις. Εάν πάλι δεν σου αρέσει το διαγραφείς.

Χάρης
04-08-04, 10:23
XBOX και ξερο ψωμι!!!
Το εχω εδω και 2 χρονια (τριπαρισμενο) και δεν ειχα (ουτε εχω) κανενα προβλημα. Απλως κορυφαια κονσολα. Και πολυ καλα παιχνιδια. Τι αλλο θες?

Παρε XBOX και θα με θυμηθεις!

teacake
04-08-04, 10:41
WAntilles,
δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά η Sony κυκλοφορεί ένα Linux κιτ (επίσημο) που περιλαμβάνει σκληρό δίσκο, πληκτρολόγιο, ποντίκι, κάρτα δικτύου και vga monitor adapter με 200 Ευρώ. Τονίζω και πάλι ότι η Sony Υποστηρίζει επίσημα το Linux στο PC. Η Microsoft γιατί δεν το κάνει; Και φυσικά το PS2 τρέχει GENTOO...

asikamin
04-08-04, 10:49
Μήπως γιατί βγάζει τα windows?Hallo!

teacake
04-08-04, 10:54
asikamin, ήταν ρητορική ερώτηση.

party-pooper
04-08-04, 12:04
ΧΒΟΧ και δε το συζηταω καθολου μονο το μεδια σεντερ που εχει σε δελεαζει για να το παρεις πολυ καλυτερα γραφικα μελλοντικες αναβαθμισεις με σκληρους DVD αλλα και λενιξ! :guitar :guitar :guitar :desk

ckbond
04-08-04, 23:26
Παιδιά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω άλλη μια φορά για τις απαντήσεις σας που με βοήθησαν να μπω σε μεγαλύτερο δίλημμα για το ποια κονσόλα να αγοράσω :D :lol: :mrgreen:



στο PS2 ή στο XBOX για το τσιπάκι πως θα ξέρω τι μου έβαλε, υπάρχει κάποιος τρόπος να το δεις ή μόνο αν είσαι πάνω από το κεφάλι του και σου το δείξει Question Question Question

edit Απ’ ότι κατάλαβα το PS2 έχει διάφορα τσιπάκια με καλύτερο το Messiah, στο ΧΒΟΧ υπάρχει κάτι αντίστοιχο ή είναι μόνο ένα είδος Question Question Question


Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για τις παραπάνω ερωτήσεις :?: :?: :?:

Calandbolg
05-08-04, 01:06
Ενας τρόπος για να δείς τι είδους chip εχεις στο ps2 είναι να παρακολουθήσεις το boot. Π.Χ. για να τρέξουν οι ταινίες dvd σε ορισμένα chipαρισμένα ps2 πρέπει να κρατήσεις πατημένο το power/reset button gia 3-4 δευτερόλεπτα όταν το μηχάνημα είναι κλειστό(έχεις βάλει τη ταινία απο πρίν). Απλά πρέπει να μαθεις τα χαρακτηριστικά του boot του messiah 2 για να κάνεις την επαλήθευση σου. Όλα αυτα εάν δε θέλεις να ανοίξεις τη κονσόλα.

Dslmaniac
05-08-04, 02:13
Xbox με χίλια.

pelasgian
19-08-04, 03:28
3. Επίσης μην ξεχνάμε ότι η κονσόλα είναι ένα χαζό κονσερβοκούτι που μπορεί να παίζει μόνο μία συγκεκριμένη ντουζίνα παιχνιδιών και τίποτα άλλο.


Τι;;;!!! :shock:

με 128 bit επεξεργαστή και 2 διανυσματικούς, χώρια ένα κάρο άλλα τσιπάκια για ήχο! (οπτική έξοδο ήχου για dolby κλπκλπ)



4. Ψήφισα XBOX γιατί τουλάχιστο μπορεί να τρέξει και ένα Gentoo.

Αφού το σφάξεις όμως και με επιδόσεις ενός μέτριου pc. Για δες το linux development kit που δίνει η SONY και έχεις πρόσβαση σε game development software, πρόσβαση στους διανυσματικούς κλπ κλπ, ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ!

pelasgian
19-08-04, 03:36
Το media centre του xbox δεν είναι και τίποτα το τραγικό αν δεν το έχεις! Σαφώς και βλέπεις divx στο ps/2 και σαφώς και έχεις δυνατότητα να ακούσεις mp3, να βάλεις linux, να το κάνεις server, cluster, πατάκι για 6 φραπέδες κλπ.

Εγώ και πάλι πήρα το PS/2 για τα παιχνίδια του, τα οποία είναι ΠΟΛΥ περισσότερα, ΠΟΛΥ καλύτερα και φαίνονται ΠΟΛΥ καλύτερα στη τηλεόραση από αυτά του xbox. Μου άρεσει το παιδικό τους, το κονσολάδικο γιατί μου τη σπάνε τα παιχνίδια του pc (πολύ βία, άσχημη βία και έλειψη φαντασίας, πλάκας και χιούμορ). Το Halo σε σχέση με το rachet and clank δεν μου λέει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα. Το χειριστήριο του xbox είναι η απόλυτη απάτη, ενώ το μηχάνημα κάνει τρομερό θόρυβο. Κατά τη ταπεινή μου γνώμη τα καλύτερα ραλάκια είναι στο PS/2.

WAntilles
19-08-04, 03:40
2 διανυσματικούς

Μήπως η RADEON 9700 Pro τους κάνει σκόνη αυτούς; Λέω μήπως.


χώρια ένα κάρο άλλα τσιπάκια για ήχο

Μήπως η Terratec DMX 6Fire 24-96 τους κάνει σκόνη αυτούς; Λέω μήπως.

Ducklord
19-08-04, 05:07
Wan, δεν έχεις καταλάβει το ποιά είναι τα θετικά στοιχεία των κονσολών, και δεν σε αδικώ αφού και εγώ τα ίδια έλεγα μέχρι που πήγα στο σπίτι ενός φίλου (που έχει ΚΑΙ τις 3 και 2 πισιά) και... είδα το φως το αληθινό! Μετά άρχισε να με βομβαρδίζει με βιντεάκια απο παιχνίδια στις κονσόλες και, έ, δεν άντεξα... PS2..!

Κοίτα λοιπόν... Στο PC, το οποίο έχει τα κέρατά του απο παιχνίδια, πολλά κορυφαία, πάντα "καλύτερα γραφικά απο κονσόλες", "πολυφωνικό ήχο" κ.τ.ρ., μου έλειπε ένα πράγμα που λίγα παιχνίδια το έχουν: η "παρουσίαση".

Στο PS2 βάζεις ένα παιχνίδι και αν δεν ξεκινά με χολιγουντιανό βιντεάκι, δεν έχει μεγαλόπρεπα μενού, δεν έχει "κινηματογραφικό στήσιμο" οι περισσότεροι θα το θάψουν. Παίζεις και νομίζεις πως βλέπεις ταινία, έστω κινουμένων σχεδίων, και αυτή είναι η "μαγκιά" που κατάφερε η Sony και μόνο η Sony: Να βγάλει ένα προϊόν που συνδέεται στην τηλεόραση και ενώνει τον χώρο των ταινιών, της μουσικής και των παιχνιδιών.

Πέρα απο αυτό, το οτι "το PC έχει καλύτερα γραφικά" είναι κάτι το σχετικό όπως είδα φάτσα-κάρτα. Ναι, αντικειμενικά έχει καλύτερα γραφικά και όχι, αγαπητέ Pelasgian, θα σε απογοητεύσω: το PS2 είναι πολύ, πολύ πιο αργό απο ένα μοντέρνο PC και ο εξομοιωτής που ετοιμάζεται σύντομα θα δουλεύει 100% (ακόμη δεν έχουν κάνει map τις λειτουργίες γραφικών στις κάρτες γραφικών μα τα βγάζουν όλα απο τον επεξεργαστή - όπως το ίδιο το PS2). Το θέμα όμως είναι, για να επιστρέφω απο την παρένθεση, το ΠΩΣ χρησιμοποιεί κανείς τις γραφικές δυνατότητες του κάθε μηχανήματος, και το σημαντικότερο, αν "θα σε ενοχλεί το αποτέλεσμα". Στα PC οι developers συχνά ξεχνούν τους περιορισμούς του hardware και αρχίζουν να πετούν αβέρτα πολύγωνα, δοκιμάζοντας το παιχνίδι τους σε Pentium 5GHz με Radeon X1500 (βλέπε DX:IW, Farcry κ.λπ.). Στις κονσόλες ξέρουν πως εξαρχής έχουν μια κονσόλα. Αν το παρακάνουν, το παιχνίδι δεν θα παίζει. Αν δεν παίζει δεν θα πουλήσει. Αν δεν πουλήσει δεν θα πληρωθούν, και τα παιδιά τους δεν θα μπορούν να αγοράσουν τυρόπιτα στο σχολείο. Και έτσι κάνουν το παιχνίδι όχι απλώς να δουλεύει άψογα, μα και να φαίνεται καλό. Με τρικ, απόκοσμα τεχνάσματα και κόλπα.
Βάλε, τώρα, στο όλο μίξ και το "στήσιμο", τη "σχεδίαση" που λέγαμε νωρίτερα. Στο Ratchet & Clank, ένα απο τα διασημότερα παιχνίδια του PS2, προσέχεις σε μια φάση πως σε ένα σημείο που στάζει νερό δημιουργούνται particles που δημιουργούν άλλα particles. Μια αμελητέα λεπτομέρεια απο τις πολλές που "φτιάχνουν ατμόσφαιρα". Στο PC, ακριβώς επειδή μπορούν, οι δημιουργοί δεν σκέφτονται "θα βάλω αυτό γιατι φαίνεται ωραίο" μα "θα πετάξω περισσότερα πολύγωνα στο όπλο". Καταντάει βαρετό μετά τα ΧΧ FPS...

Επίσης, όπως πολύ σωστά είπες, μια κονσόλα παίζει έναν Χ αριθμό παιχνιδιών και τέλος. Δεν υπάρχουν άπειρα καλά παιχνίδια, και οι πραγματικά καλοί τίτλοι είναι περί τους 30-40 στο PS2 και 5-10 στο Xbox (μιλάμε για παιχνίδια που -ΔΕΝ- βρίσκεις σε PC). Ακριβώς, όμως, τα συγκεκριμένα παιχνίδια -ΔΕΝ- υπάρχουν στο PC και τα παραπλήσιά τους φαντάζουν υποτυπώδη. Το κοντινότερο που το PC έχει στο Ratchet & Clank, Jak & Daxter κ.λπ. είναι το Earthworm Jim 3D (ψάξε να δεις βαθμολογίες να γελάσεις!). Το κοντινότερο που έχει στο Devil May Cry είναι το... μη γελάτε: The Crow απο την εποχή του Pentium 1 166MHz! Τι έχει το PC? Άπειρους κλώνους του Myst, άπειρα FPS.
Σκέψου, τώρα, απο το "τεράστιο σύνολο τίτλων" που έχει το PC σε σχέση με τους μονάχα 30-40 μιας κονσόλας, ποιούς πραγματικά θα κάτσει να παίξει κανείς χωρίς να τους βαρεθεί. Ήδη για αυτόν και τον επόμενο χρόνο, οι τίτλοι που αξίζουν για πισί είναι... κρατηθείτε: 4. Ναι, 4. Fear, Doom 3, Halflife2 και Vampire. Για αυτά συζητούν όλοι οι πισάδες, αυτά θέλουν να παίξουν και περιμένουν. Strategy? Adventures? RPGs? Τα ίδια εδώ και χρόνια, και λιγότερο "προσβάσιμα" απο τα FPS. Σίγουρα θα βγούν τουλάχιστον άλλα 10 παιχνίδια του είδους, μα πέρα απο τα τέσσερα προαναφερθέντα, θα αξίζει να ασχοληθεί κανείς μαζί τους; Στο PS2 κάθε τίτλος που είδα ως τώρα είναι παιχνίδι που αξίζει να παίξεις - σαν αυτά τα 4. Που είναι λοιπόν η "τεράστια ποσότητα τίτλων"; Μπας και είναι τα ίδια; ;-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

krge
19-08-04, 08:27
Ας δούμε βασικές διαφορές των δύο συστημάτων.

Xbox Specifications
CPU - - 733 MHz Intel Custom Pentium III
Front Side Bus - - 133 MHz - 1.0 GB/sec
RAM - - Micron 64 MB DDR SDRAM
Memory Bandwidth - - 6.4 GB/sec bus
Storage Medium - - 8 GB Hard Disk(Western Digital,5400 RPM)
I/O (Input / Output) - - w-5x DVD-ROM
Type 9 DVD - 8.5 GB single sided
4x Proprietary USB Game Ports (12 Mbps)
Broadband Ethernet Connection (100 Mbps)
Proprietary Audio/Video Connector
Graphics Processor Unit - - 250 MHz Custom-Designed NV2X
Max Polygon Performance - - 125 M/sec
Simultaneous Textures - - 4.8 G/Sec
Pixel Fill Rate - - 12w
Compressed Textures - - Yes (6:1)
Maximum resolution - - 1920 x 1080 (HDTV Required)
MPEG 2 Support - - Yes (Standard DVD)
HDTV Game Support - - Yes (HDTV Cable Required)
DVD Movie Playback - - Yes (DVD Remote Control Required)
Media Comm. Processor - - 200 MHz Processor Custom Designed By NVIDIA
Controls Hard Disk & DVD
Controls High-Speed Ethernet
Controls Proprietary USB Game Ports
Controls Advanced Audio which uses: licensed technology from UK's Sensaura 3D.
Peripheral Bus (MCP BUS) - - 400 MB/s (Full Duplex)
Broadband Enabled - - Yes (10/100 Mbps / TCP/IP / WinSock)
Audio Channels - - 256
3D Audio Support - - Yes (64 3D channels)
Operating System - Windows 2000 Core OS(Custom designed by MS)
- DirectX 8.0a (Drivers)
- Part 1 of the OS is on the hard disk < 1 MB
- Part 2 of the OS can be DVD disc < 500 K
- (Part 1 includes the core OS, DirectX, DVD playback, some drivers and 3D user interface)
- (Part 2 includes things like libraries, other drivers and other features needed by the developer)
- OS takes less then 3 MB in RAM
- The OS has a 3D user interface when no games are inserted to play music CDs, run DVD movies etc.
- The games run in ring 0, known as kernel mode which is the fastest mode possible.
V-CHIP
Parental control on DVD's with ESRB ratings
Size
Width: ~31cm
Depth: ~27cm
Height: ~10cm
Total Internal Components
800




PS2 Specifications

Dimensions 301 x 78 x 182 mm (w x h x d)
Mass 2.4 kg
CPU 128-bit "Emotion Engine™"
System Clock Frequency 294.912 MHz
Main Memory Direct RDRAM
Memory Size 32 MB
Graphics "Graphics Synthesizer"
Clock Frequency 147.456 MHz
Embedded Cache VRAM 4 MB
Sound SPU2
No of Voices 48ch plus software
Sound Memory 2 MB
IOP I/O Processor
CPU Core PlayStation 2 CPU+
Clock Frequency 33.8688 MHz or 36.864 MHz (Selectable)
IOP Memory 2 MB
Disk Drive CD-ROM and DVD-ROM
Inputs/outputs on the front Controller port (2)
Memory card slot (2)
Output on the rear AV Multiout Output
Disc Device CD-ROM and DVD-ROM
Device Speed AV Multiout Output
DVD-ROM 4 times speed
USB Port (2)
I.Link (IEEE1394) (1)
Type III PCMCIA Card Slot
Input/Outputs on the console front Controller port (2)
Memory card slot (2)
USB Connector (2)
S400 i.LINK connector (1)
Input/Outputs on the console rear AV MULTI OUT connector (1)
DIGITAL OUT (OPTICAL) connector (1)
Expansion Bay (1)
Supplied accessories PlayStation 2
AC Power Cord
Analog Controller (DUALSHOCK™2)
AV Cable (integrated audio/video)
Instruction manual

kubiak
19-08-04, 15:15
γιατί δεν υπάρχουν οι επιλογές:
"Πάρε καλύτερα PC"
"Είναι και τα δύο για τα μπάζα"
"¨Οποιο και να πάρεις αυτό που θέλεις να κάνεις -να παίξεις- θα το κάνεις"

φιλικά...

WAntilles
19-08-04, 15:32
Να βγάλει ένα προϊόν που συνδέεται στην τηλεόραση και ενώνει τον χώρο των ταινιών, της μουσικής και των παιχνιδιών.

Εδώ είναι προωπική μου εκτίμηση ότι υπερβάλλεις υπερβολικά λόγω του ότι είσαι biased υπέρ των κονσολών.


Κοίτα λοιπόν... Στο PC, το οποίο έχει τα κέρατά του απο παιχνίδια, πολλά κορυφαία, πάντα "καλύτερα γραφικά απο κονσόλες", "πολυφωνικό ήχο" κ.τ.ρ., μου έλειπε ένα πράγμα που λίγα παιχνίδια το έχουν: η "παρουσίαση".

Στο PS2 βάζεις ένα παιχνίδι και αν δεν ξεκινά με χολιγουντιανό βιντεάκι, δεν έχει μεγαλόπρεπα μενού, δεν έχει "κινηματογραφικό στήσιμο" οι περισσότεροι θα το θάψουν. Παίζεις και νομίζεις πως βλέπεις ταινία, έστω κινουμένων σχεδίων,

Αναφέρω παιχνίδια των τελευταίων ετών στο PC τα οποία όλα έχω παίξει και τελειώσει, και που είχαν εξαιρετική "κινηματογραφική" παρουσίαση και story:

- Elite Force
- Elite Force II
- NOLF
- NOLF 2
- Bridge Commander
- Far Cry (αυτό δεν το τελείωσα)
- 007 Nightfire
- Freelancer

και βέβαια το κορυφαίο όλων από αυτή (αλλά και κάθε άποψη):

- Knights of the Old Republic

και μάλιστα επειδή το συγκεκριμένο είχε βγει καί σε κονσόλες, μην μου πεις ότι η έκδοση για PC δεν ήταν lightyears ανώτερη σε όλα γιατί θα λες ψέμματα.

morfeas-dsl-
19-08-04, 15:51
Η απαντηση για εμενα ειναι ξεκαθαρη. Αν βρεις μαγαζι με σιγουρη υποστηριξη για x-box τοτε αγορασε το. Αν οχι παρε ps2. Το πρωτο εχει αρκετα καλυτερα γραφικα αλλα στο δευτερο εισαι σιγουρος πως δε θα ξεμεινεις ποτε απο υποστηριξη παρανομη ή μη.

pelasgian
19-08-04, 23:30
2 διανυσματικούς

Μήπως η RADEON 9700 Pro τους κάνει σκόνη αυτούς; Λέω μήπως.


χώρια ένα κάρο άλλα τσιπάκια για ήχο

Μήπως η Terratec DMX 6Fire 24-96 τους κάνει σκόνη αυτούς; Λέω μήπως.

Ναι μήπως και ένας cray X1 με unicos/mp τα κάνει σκόνη και αυτά; Το θέμα είναι ότι το 1999 κανένα από αυτά δεν υπήρχε και ότι το 2004 κανένα από αυτά δεν κάνει 180 ευρώ. Στα λεφτά που παίρνεις μία high end κάρτα, παίρνεις ένα ολόκληρο σύστημα, που είναι εξαιρετικά «άπαχο», χωρίς σνούσιες συμβατότητες κλπ.


Σχετικά με τις κάρτες των pc τα mflops τα παρουσιάζουν σε προκαθορισμένες ενέργειες, δεν είναι γενικής χρήσης όπως ένας μαθηματικός επεξεργαστής.

Για δες πόσα gflops βγάζει ένας cray xd1 και πόσα gflops βγάζει ο διανυσματικός του ps/2

Ducklord
19-08-04, 23:34
Ναι βρε Wan, δεν σου είπα πως δεν υπάρχουν - μα δεν είναι το ίδιο "καλοστημένα". Το NOLF όντως το τελείωσα και ήταν εξαιρετικό, και βάζω μαζί του το άριστο Thief: The Dark Project. Επίσης, το Deus Ex, το Farcry που είπες και τόσα άλλα...
Πρόσεξες όμως πως απο όλα όσα μου είπες, τα περισσότερα είναι FPS? Αυτό εννοούσα... ΠΟΣΑ θα αντέξεις να παίξεις "στη σειρά"; Το PC διαπρέπει σε αυτό το είδος παιχνιδιών, δυστυχώς ή ευτυχώς, και έχει τη δική του θέση στο χώρο του gaming. Αυτό που λέω είναι, απλά, μην είσαι απόλυτος - αν θέλεις 3D Beat`em ups, που θα τα παίξεις; Στα arcades που πια δεν υπάρχουν στη χώρα μας; Αν θέλεις platform games, θα "τη βγάλεις" με εξομοίωση όταν υπάρχουν νέοι και εξαιρετικοί τίτλοι; Διότι το PC το κατάντησαν "κλώνος Dune2, Quake, Myst" και ξερό ψωμί... Και κάποια στιγμή καταντά βαρετό...

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: ΕΓΩ, biased υπέρ των κονσολών; Μέχρι να τις δω σε λειτουργία τις σιχαινόμουν! Αγαπημένη μου ατάκα το "με εξομοίωση τη βγάζω μια χαρά"!!! Έ, ρε Devil May Cry που μου χρειάστηκε..!

pelasgian
19-08-04, 23:48
Το 1968 στο ράλυ του Μοντεκάρλο κατέβηκαν όλα τα τέρατα της εποχής, όπως porsche 911, τα «φτιαγμένα» escort, bmw on steroids κλπ. Τον αγώνα τον κέρδισε το mini cooper GT. Και τις τρεις πρώτες θέσεις.

Ξέχνα τα specs, δες το αποτέλεσμα. Και τι έγινε αν στα χαρτιά τα pc ή το xbox μπορούν να ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΟΥΝ πιο «πολλά», πιο «βαρβάρα». Το θέμα είναι το τι βγάζεις στο δρόμο και στην οθόνη και το πώς εκμεταλεύεσαι τις ικανότητές σου.

Στο ps/2 τα παιχνίδια έχουν πιο πολύ πλάκα, είναι πιο διασκεδαστικά και εμένα με κρατάνε πιο χαρούμενο από οτιδήποτε ρίξεις στο pc. Δες το midnight club. Τα γραφικά ήταν μεγαλύτερης ανάλυσης στο pc, αλλά ήταν πολύ «ψεύτικο» στο μόνιτορ, άβολο με ποντίκι και πληκτρολόγιο και ο ήχος από τα multimedia δεν μου έλεγε τίποτα. Στο home theater το πράγμα αλλάζει, έχεις και force feedback, έχεις και το καλύτερο pad στο γνωστό σύμπαν και γενικά είναι άπαιχτο.

Με 100 ευρώ σου δίνουν 40άρι δίσκο Sony, πληκτρολόγιο, ποντίκι και DVD με το επίσημο linux, όπου και τρέχεις πολλά και διάφορα, και έχεις πρόσβαση και σε game development code.
http://www.linuxplay.com/
(ποιος είπε ότι το linux δεν έχει παιχνίδια;)

και τι παιχνίδια!
http://www.psreporter.com/best_playstation_2_games.html?s=r

lefterism
31-10-04, 03:42
το καινουριο PS2 το μικρο. το περνεις οπου θελεις και παιχνιδια να δουν τα ματια σου...

andreasmd13
31-10-04, 03:47
PSX 2 Μακραν το καλυτερο και με ποιο πολλα games

Slay
31-10-04, 04:48
Αν θες να παιζεις παιχνιδια PS2, αν θελεις να βλεπεις ΧviD XBOX , το XBOX δεν ηταν και ουτε προκειται ποτε να γινει παιχνιδομηχανη της προκοπης, ενα PC πακεταρισμενο σε ενα κουτι ηταν και θα παραμεινει (ξεπερασμενο πλεον PC) ασε που το μεγαλο του υποτιθεται πλεονεκτημα οτι βασιζεται σε DirectX που θα του εξασφαλιζε τονους παιχνιδιων (λογω των PC) αποδειχτηκε τελικα η καταρα του, οσο για το πολυσυζητημενο Ηalo, yet another FPS απο τα δεκαδες που κυκλοφορουν στα PC, που ειναι πρωτον μετριο, δευτερον απλα δεν μπορεις να παιξεις σωστα FPS χωρις πληκτρολογιο και moyse, για τον πολυ απλο λογο οτι ετσι σχεδιαστηκαν να παιζουν (btw τα FPS ειναι εξισου αθλια για τον ιδιο λογο και στο PS2)

Gedo
31-10-04, 05:22
Καλα ρε παιδια εσεις δεν κοιμαστε ποτε? :D
Οσο για πια απο τις 2 παιχνιδομηχανες προτιμω.. ημουν ενας απο τους 100 πρωτους που πηραν το PS2 στην Ελλαδα, Νοεμβριος 2000 αν δεν με απατα η μνημη μου, θα ηθελα και του χρονου που θα βγει το PS3 να ειμαι παλι μεσα σε αυτους. Απο τις πωλησεις και μονο παγκοσμιος καταλαβαινεις την διαφορα μεταξυ των 2 κονσολων.

Ducklord
31-10-04, 07:12
Slay, μην είσαι απόλυτος... Τα Ninja Gaiden, Halo, Soul Calibur 2, Outrun, Burnout 3, Project Zero 2 είναι παιχνίδια που "λάμπουν" στο X-Box. Το Halo μπορεί να το θεωρούμε μέτριο "οι πισάδες", μα η αλήθεια είναι πως στο X-Box έδειχνε πολύ, πολύ καλύτερο και όντως είχε πολλές πρωτότυπες ιδέες. Τι να πρωτοαναφέρω; Το οτι κάθε φορά που το έπαιζες οι μάχες ήταν διαφορετικές; Το οτι ο χειρισμός των οχημάτων ήταν για πρώτη φορά τόσο άμεσος και "arcade" σε ένα FPS; Το, επηρεασμένο απο το Ringworld του Larry Niven σενάριο; Και αυτό που κανένας, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να αρνηθεί: η εκπληκτική, εντελώς διαφορετική απο οποιοδήποτε FPS παιχνίδι είχε εμφανιστεί ως τότε μουσική (την πρώτη φορά που είδα το Halo να περιστρέφεται στην οθόνη και ξεκίνησε η μουσική ανατρίχιασα) και το οτι για πρώτη φορά σε παιχνίδι όλοι οι ηθοποιοί που έδωσαν τις φωνές τους σε χαρακτήρες έκαναν πολύ καλά τη δουλειά τους. Βάλε και την ιδέα με την επαναφορτιζώμενη πανοπλία και τον περιορισμό των δύο όπλων, παίξε το και στο δυσκολότερο επίπεδο να δεις τι θα πει A.I. και μετά το συζητάμε για το αν άξιζε ή όχι.
Ναι, δεν μπορώ να πω πως το θεώρησα ένα πραγματικά τέλειο παιχνίδι. Για εμένα, υπάρχουν και άλλα που με κόλλησαν περισσότερο. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, όμως, και αρνούμαστε πως παρακαλούσαμε να το δούμε και στο πισάκι μας.

Τέσπα...
Για να μην παρεξηγείς, PC και PS2 έχω. Σκέφτομαι όμως σοβαρά να τσιμπήσω και ένα Xbox για τους τίτλους που σου προανέφερα. Δεν μου τρέχουν, όμως, απο τα πατζάκια, και έτσι θα περιμένω να δω α) αν θα βγει το Halo2 και για PC και β) αν θα εμφανιστούν 7-8 ακόμη "killer" τίτλοι για Xbox. Αν όχι, ε, μια χαρά είμαι με αυτά που έχω. Προηγείται μια νέα κάρτα γραφικών, διότι όπου να` ναι θα βγει και το Vampire..!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Slay
31-10-04, 12:30
Δεν με πειθεις για τα νεα πραγματα που υποτιθεται εφερε το Halo, καλη μουσικη, και καλες φωνες ηθοποιων? μπορω να βρω δεκαδες παιχνιδια στο PC και οχι μονο που ταιριαζουν σε αυτη την περιγραφη, οσο για τα παιχνιδια που παρακαλουμε να βγουν στο PC μεχρι στιγμης δεν εχω δει παιχνιδι σε xbox που να το εχω ζηλεψει για να το θελω στο PC ενω αντιθετως υπαρχουν πολλα απο PS2 που θα ηθελα να εχω οπως την σειρα Final Fantasy, Parasite Eve κ.α. ομολογω πως ειχα μεγαλη περιεργεια να δω το Halo γιατι ειχα ακουσει τα χιλια μυρια και οπως και να το κανουμε ξεροντας οτι ειναι FPS που τρεχει σε P3 σε συνδυασμο με τα οσα ειχα ακουσει το εκαναν να ακουγεται εντυπωσιακο, η αντιδραση μου οταν το ειδα ηταν "γιαυτο το πραγμα καναν ετσι?" να σου πω εδω οτι ακομα και οταν βγηκε στο pc και το εβαλα να δω μηπως καναν κατι καλυτερο, μετα απο 2-3 πιστες το βαρεθηκα και εφαγε uninstall. Ψαχνω τωρα στο google να βρω info για τα παιχνιδια που ανεφερες και ισως επανελθω με περισσοτερα σχολια.

asikamin
31-10-04, 12:50
-ps2 μόνο και μόνο για τo ace combat 5
-xbox γιατί είναι και media player
-το πάμφθηνο πλεον gamecube για τα rogue squadron, η
απόλυτη sw εμπειρία μετά το jedi outcast!!!

ALiTiS
31-10-04, 12:54
εγω διαλεγω το PC (πισί) :guitar

xp1988
31-10-04, 13:00
XBOX

Drcat73
31-10-04, 13:11
Παιδιά θα πω κάτι απλό.Σας αρέσει να παίζετε με αντίπαλο άνθρωπο, από τον καναπέ σας, μπροστά στη μεγάλη τηλεόρασή σας? XBOX LIVE :wink: Δοκιμάστε το και μετά μου λέτε εντυπώσεις, απλά δοκιμάστε το πρώτα. Άλλο φρούτο :guitar

dreadlord
03-11-04, 20:19
Λοιπον ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΕ ΚΑΛΑ!

Εγω θα προτεινω ps2. Αυτο εχω, αυτο μ'αρεσει. Δεν θα αραδιασω λογους. Αλλα. να σε κατατοπισω για το τσιπακι. Οποια κονσολα και να παρεις να κοιταξεις και να πεις να σου βαλουν συγκεκριμενο τσιπακι!!! μην πας σα κατι *αλακισμενα κουτουρου και πεις, τσιπαρε μου το! Θα σε πιασουν για βλακα.

Πιστευω αξιζει το κοπο να πας στο www.fileforums.com να μελετησεις λιγο καποια threads στο φορουμ και να διαπιστωσεις μονος σου ποιο ειναι το καλυτερο τσιπ για καθε κονσολα.

Απο προσωπικη πειρα για ps2 θεωρω το καλυτερο απ'ολα το dms3_v2 . Ενα σκαλι ποιο κατω ειναι τα τσιπ της οικογενειας messiah. Κι αυτα εξισου αριστα. Εγω εχω βαλει το πρωτο που ανεφερα. Ειναι κορυφαιο. Υπαρχει και site που μπορεις να δεις το www.dms3.com . Να ξερεις παιζει ρολο και τι εκδοση θα ειναι η κονσολα. Εμενα δεν υπαρχει παιχνιδι που δεν το παιζει αλλα δεν μου παιζει, παιζει σπαστα, αν βαλω μουσικο cd. Οριτζιναλ ή κοπια. Αλλα ποιος τα παιζει στο playstation... Μπορω να σου πω απο που εβαλα το δικο μου, τιμες και λοιπα, αν ενδιαφερεσαι αλλα σε πμ. Αλλα να σου πω πως ειμαι πολυ ευχαριστημενος και μαλιστα τον προτεινα, σε αλλους 2 φιλους μου με ps2, εβαλαν κι αυτοι απο κει κι ειμαστε ολοι tzet.

Για XBOX νομιζω το καλυτερο τσιπ ειναι το x-elixis αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Φυσικα ο δικος μου τσιπαρει και τετοια. Ειπαμε αν θες πληροφοριες, με πμ χαρα μου να σου πω. Α μιλαω για Αθηνα ε;

Υ.Γ. Εγω δε θα επαιρνα καμια απο τις 2. Θα περιμενα το PS3. Βεβααια δε ξερω σε τι σταδιο εξελιξης βρισκονται τα τσιπακια για εκεινο. Επισης εχω ακουσει οτι τα παιχνιδια του θα βγαινουν σε φορματ που δυσκολα θα αντιγραφεται κλπ.

Γενικα θελει ψαξιμο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.