PDA

Επιστροφή στο Forum : 80s .Η καλύτερη δεκαετία της μουσικής



Σελίδες : 1 [2]

yiapap
12-08-04, 21:24
Του Jarre είναι σίγουρα διασκευή.

The_StarGazer
12-08-04, 21:32
Ξερεις μηπως σε ποιο CD ειναι??? Δεν εχω ιδεα αν και μεγαλη φανατικλα με τον Γαλλο. RENDEZ-VOUS IV RULES (Εκτελεση απο το Lyon/Houston ή απο το Jarre Live)

yiapap
12-08-04, 21:34
:oops: :oops: :oops:
Όχι, απλά όταν (ξανα)άκουσα το πρωτότυπο, θυμήθηκα τη διασκευή του Γάλλου
Με λίγη δημιουργικότητα πάντως θα το βρεις :wink:

aguila21
12-08-04, 21:47
Χωρίς παρεξήγηση aquila21 αλλά NWOBHM
και Warlord δεν πάνε μαζί (origin Los Angeles).
Μπορεί να συνέπεσαν χρονικά τα δύο τους
album με το δέυτερο "κύμα" αλλά από κει
και πέρα ουδεμία σχέση. Φιλικά :)

Έχεις απόλυτο δίκαιο.Αλλά τους ανέφερα λόγω των επιρροών που άσκησαν στα συγκροτήματα της Βρετανικής σκηνής.

coftaras
08-04-06, 01:44
Ξαναγυρισα σε αυτο το παλιο θεμα με αφορμη το Topic που ανοιξε ο SpartanX
Πηγα προσφατα σε καποιο club με τετοια μουσικη.Ειλικρινά ειχα πολλα χρονια να περασω τοσο μα τοσο καλα.Κομματια της 10ετιας 80s και λιγα αρχες των 90s ειναι τραγουδια που θα ακουγονται για παντα.

nefthy
08-04-06, 02:18
Χωρίς πολλά-πολλά:

70s: η ανακάλυψη

80s: η επέκταση

90s: η εφαρμογή

τώρα: η προσαρμογή, ήτοι: ζόρικο να είσαι προτότυπος/η τη σήμερον ημέρα

shameless plug για το thread των εκτρώσεων -και όχι μόνο-: κάνω παιδιά γιατί γουστάρω -εκτός των άλλων- να τους μπολιάσω με καλή μουσική

SpartanX
09-04-06, 23:33
Είναι καθαρά υποκειμενικό βέβαια τι μουσική αρέσει στον καθένα, άλλα σε γενικές γραμμές νομίζω οτι η μουσική της δεκαετίας 80 έχει μια ποιότητα που λείπει σήμερα.

Πολλά "νεα" κομμάτια που κυκλοφορούν ( και γίνονται επιτυχίες ) ... είναι απλά διασκευές εκείνων των τραγουδιών. Αυτό απο μόνο του λέει κάτι :rolleyes:

BrocasHelm
10-04-06, 13:36
Όντως τα 80s ήταν τα καλύτερα χρόνια της μουσικής. Μετά βγήκε το grudge, έγινε mainstream και το punk, και σκοτώσαν το heavy metal. :(

manicx
10-04-06, 14:39
Όντως τα 80s ήταν τα καλύτερα χρόνια της μουσικής. Μετά βγήκε το grudge, έγινε mainstream και το punk, και σκοτώσαν το heavy metal. :(

Διαφωνώ ότι το HM το σκότωσαν. Απλώς έδωσαν την ευκαιρία στα HM συγκροτήματα να κάνουν ένα διάλλειμα. Τα τελευταία χρόνια έχουμε ένα back to the roots κίνημα.

Πάνω στο ερώτημα, είναι άδικο να πούμε για τα 80s. Όλες οι δεκαετίες έδωσαν κάτι. Στη δεκαετία του 80 όμως τα πράγματα ήταν πολύ πιο στατικά και λίγο χαζοχαρούμενα. Λίγα νέα πράγματα και αυτά πρέπει να ψάξεις να το βρεις αρκετά. Δεκαετία του 90 άρχισε να βγαίνει μέσα από τον στίχο ένας προβληματισμός όλης αυτής της αμέλειας και του χαβαλέ στα 80ς.

pancon
10-04-06, 15:08
Αν και fan αυτής της '80 ξεγνοιασιάς κι εγώ πιστεύω ότι εκεί προς τα τέλη, είχε πια διαγράψει τον κύκλο της αυτή η μουσική σκηνή και καλώς άλλαξε.

Για τους εν Αθήναις νοσταλγούς υπάρχει το "Βινύλιο" και η υπέροχα παρακμιακή ή παρακμιακά υπέροχη "Disco Boom Boom", όπου πραγματικά μαζεύεται ακομπλεξάριστος, μη-στημμένος κόσμος και γίνεται ωραίος χαβαλές!

SpartanX
10-04-06, 15:17
Εχω πάει στη Boom Boom. 5 λεπτά απο το σπίτι μου είναι άλλωστε :p

turbo3hp
10-04-06, 16:18
Το original ειναι του/των Hot Butter.

Και μάλιστα είναι η μουσική που έπαιζε στο παιχνίδι "Digger" (1983).


Και για μένα τα 80s είναι η καλύτερη δεκαετία της μουσικής. Μου αρέσουν επίσης 70s, 90s, 00s, αλλά είναι μουσική που βαριέμαι να την ακούω ξανά και ξανά (κυρίως 90s onwards). 80s pop και disco δεν τα βαριέμαι ποτέ. 60s και παλαιότερα ποτέ δεν μου άρεσαν. Να πω επίσης ότι δεν μεγάλωσα με μουσική 80s. Κανένας στο σπίτι δεν άκουγε τέτοια μουσική και εγώ ήμουν πολύ μικρός για να αγοράζω δίσκους. Την "ανακάλυψα" τα τελευταία 6-7 χρόνια και μου αρέσει πάρα πολύ.

coftaras
13-04-06, 18:16
Ενημερωτικά καθε μερα 18:00-19:00 οσοι έχετε ΝΟVA ή δορυφορική στο VH1 δείχνει κομματάρες απο 80s.:clap:

MariaTs.
14-04-06, 16:17
Όλες οι δεκαετίες προσέφεραν το καλύτερο στην μουσική. Όμως κατά την γνώμη μου η δεκαετία του '80 ήταν ο συνδετικός κρίκος για το τότε και το σήμερα. Την έζησα την δεκαετία αυτή, υπήρξα έφηβη σε αυτή και γενικά όλοι τότε ακούγαμε ότι έκανε 'μπαμ' είτε ήταν disco, είτε italodisco, είτε ήταν rock, είτε ήταν new wave και πάει λέγοντας. Μου άρεσε και θυμάμαι με νοσταλγία εκείνη την κόντρα τότε με τους 'καρεκλάδες' και τους 'ροκάδες'!

Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί διάσημοι ντι-τζέης χρησιμοποιούν εκείνες τις παλιές επιτυχίες για να κάνουν τα ρεμίξ τους σήμερα και με τα οποία τρελένονται οι νεώτεροι.

Εκείνη την εποχή υπήρξαν μεγάλα μουσικά ονόματα, στις επόμενες δεκαετίες τα πράγματα έχουν στερέψει και μεγάλα ονόματα είναι αυτά των διάσημων ντι-τζέη. Απλά οι νεώτεροι φροντίστε να την μελετήσετε την δεκαετία αυτή και θα διαπιστώσετε πολλά πράγματα εκπληκτικά! :D

pcman
15-04-06, 00:19
Τι λόγια να πεί κανείς για τα 80's; Απλά η καλύτερη δεκαετία μουσικής, και όχι μόνο. Αν και κατά τη γνώμη μου τα 70's προσφέραν εξίσου πολλά. Ιδού οι χαρακτηρισμοί μου για κάθε δεκαετία, από τα 70's και μετά, στον τομέα μουσική και όχι μόνο:

70's: Η βάση
80's: Η εδραίωση, το αποκορύφωμα
90's: Η απομίμηση
00's: Η στέρεψη, η δεκαετία των Dj's

Όσο για τον Jean-Michel Jarre τι λόγια να πεί κανείς για τον Γάλλο άρχοντα της ηλεκτρονικής μουσικής; Έχω πάει στη συναυλία του στο Ηρώδειο και αν μπορούσα να τον περιγράψω με μια λέξη, αυτή θα ήταν η λέξη "ιδιοφυία"!

maxcp
18-04-06, 08:54
μακράν η καλύτερη και ρομαντικότερη δεκαετία σε όλα..Σε αυτη την δεκαετία είδαμε πρώτη φορά πολλά πράγματα που έμειναν για πάντα στην ζωη μας(πχ βίντεο-υπολογιστές-games κλπ)
ειδικά η μουσική της ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ...
ξεχάσατε πολλά κομμάτια..
πχ LOST IN THE NIGHT του παν-μέγιστου Χαριτοδιπλωμένου...
κλπ...

coftaras
18-04-06, 20:59
μακράν η καλύτερη και ρομαντικότερη δεκαετία σε όλα..Σε αυτη την δεκαετία είδαμε πρώτη φορά πολλά πράγματα που έμειναν για πάντα στην ζωη μας(πχ βίντεο-υπολογιστές-games κλπ)
ειδικά η μουσική της ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ...
ξεχάσατε πολλά κομμάτια..
πχ LOST IN THE NIGHT του παν-μέγιστου Χαριτοδιπλωμένου...
κλπ...
Που να θυμηθεις τοσες κομματαρες που βγηκαν εκει την εποχη!!!Αυτ που δεν μπορω να βρω ειναι ενα κομματι απο τον πρωτο δισκο του Κ.Μπηγαλη (BeGalis) που αργοτερα το εβγαλε και με ελληνικο στοιχο.

alefgr
19-04-06, 02:15
Τους Έλληνες Sharp Ties τους θυμάστε καθόλου; Κάπου στα μισά της δεκαετίας...

Tem
19-04-06, 08:25
Τους Έλληνες Sharp Ties τους θυμάστε καθόλου; Κάπου στα μισά της δεκαετίας...
get that beat , safari boys κ.λ.π.

Tem
19-04-06, 08:27
Propaganda θυμάται κανείς ?
P- machinery , Testament des Dr Mabuse

supermario
19-04-06, 09:54
Που να θυμηθεις τοσες κομματαρες που βγηκαν εκει την εποχη!!!Αυτ που δεν μπορω να βρω ειναι ενα κομματι απο τον πρωτο δισκο του Κ.Μπηγαλη (BeGalis) που αργοτερα το εβγαλε και με ελληνικο στοιχο.

Μαλλον λες για το "I miss you". Το οποιο το κυκλοφορησε ως "Big Alice"....

alefgr
19-04-06, 20:03
Επίσης πολύ καλό ήταν και το ξεκίνημα του Ρακιντζή με το σχήμα ... (ξεχνάω το όνομα, αχ αυτή η ηλικία...), πριν το ρίξει στα Ελληνόφωνα σκυλάδικα...

coftaras
19-04-06, 20:07
Μαλλον λες για το "I miss you". Το οποιο το κυκλοφορησε ως "Big Alice"....
Nαι αυτο ελεγα.Δεν μπορουσα με τιποτα να το θυμηθω.Thanks.

esquellot
21-04-06, 16:13
Επίσης πολύ καλό ήταν και το ξεκίνημα του Ρακιντζή με το σχήμα ... (ξεχνάω το όνομα, αχ αυτή η ηλικία...), πριν το ρίξει στα Ελληνόφωνα σκυλάδικα...

http://www.mic.gr/dbimages/12127_1.JPG

Scraptown το έλεγαν

Agent M
21-04-06, 16:44
Μπορεί να μην τα έζησα τόσο πολύ τα 80's αλλά τα αγάπησα όσο και τα early 90's χάρη στον πάλαι πότε κραταιό Jeronimo Groovy (Radio, μετέπειτα & TV).
2 κομμάτια του Haddaway και της Maggie Railey που είπε ένας φίλος δεν ήταν 80's αλλά 90's.
Νομίζω ότι (αν δεν πρόσεξα και πολύ καλά) ξεχάσατε τον Kostas Charitodiplomenos - Lost in the Night και τον μεγάλο Micheal Cretu!! Όλοι θα θυμάστε φαντάζομαι το Samurai!
Είναι ο σύζυγος της Sandra και ο άνθρωπος πίσω από τους Enigma.
Απίστευτη μουσική ευφυϊα ο τύπος! :up:

Edit: όντως δεν πρόσεξα πολύ καλά! :lol: Με πρόλαβε ο Maxcp! ;)

paris
24-04-06, 21:35
Όντως πρόκειται για τρομερή δεκαετία...
Εμένα αυτό το τραγούδι που μου αρέσει πολύ είναι το "Maniac" αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι τραγουδιστή:(
Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος???

Tem
24-04-06, 21:49
Όντως πρόκειται για τρομερή δεκαετία...
Εμένα αυτό το τραγούδι που μου αρέσει πολύ είναι το "Maniac" αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι τραγουδιστή:(
Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος???
Michael Sembello

Mosfet
25-04-06, 13:58
Όντως πρόκειται για τρομερή δεκαετία...
Εμένα αυτό το τραγούδι που μου αρέσει πολύ είναι το "Maniac" αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι τραγουδιστή:(
Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος???

Εαν εννοείς αυτό που φαντάζομαι, είναι των Hall & Oates.

paris
25-04-06, 15:48
Τελικά μπερδεύτηκα!!!

Ποιος είναι τελικά ο τραγουδιστής????

Mosfet
25-04-06, 16:24
Μην μπερδεύεσαι! :p

Απλώς μπορεί να υπάρχουν περισσότερα από ένα τραγούδια με τον τίτλο Maniac.

esquellot
25-04-06, 16:24
Εαν εννοείς αυτό που φαντάζομαι, είναι των Hall & Oates.

Των Daryll Hall & John Oates ήταν το "Maneater" H2O album (1982)

http://i23.ebayimg.com/05/i/06/dc/cc/9c_2.JPG

esquellot
25-04-06, 16:26
Artist:Michael Sembello
Song:Maniac

Just a steel town girl on a saturday night
Lookin’ for the fight of her life
In the real-time world no one sees her at all
They all say she’s crazy
Locking rhythms to the beat of her heart
Changing woman into life
She has danced into the danger zone
When a dancer becomes a dance
It can cut you like a knife, if the gift becomes the fire
On a wire between will and what will be
She’s a maniac, maniac on the floor
And she’s dancing like she’s never danced before
She’s a maniac, maniac on the floor
And she’s dancing like she’s never danced before
On the ice-build iron sanity is a place most never see
It’s a hard warm place of mystery, touch it, but can’t hold it
You work all your life for that moment in time, it could come or pass you by
It’s a push of the world, but there’s always a chance
If the hunger stays the night
here’s a cold connective heat, struggling, stretching for defeat
Never stopping with her head against the wind

She’s a maniac, maniac, I sure know
And she’s dancing like she’s never danced before
She’s a maniac, maniac, I sure know
And she’s dancing like she’s never danced before
It can cut you like a knife, if the gift becomes the fire
On a wire between will and what will be

She’s a maniac, maniac, I sure know
And she’s dancing like she’s never danced before
She’s a maniac, maniac, I sure know
And she’s dancing like she’s never danced before
Maniac, maniac, I sure know

Mosfet
25-04-06, 16:53
Σωστός, για το ίδιο τραγούδι λέμε. Δεν ήξερα ότι είχε γίνει διασκευή.

paris
25-04-06, 16:56
Είναι super!!!

Παιδιά ευχαριστώ για τους στίχους!!!

pancon
29-04-06, 22:56
Αυτό το τραγούδι ήταν ένα απ'τα 2 μεγάλα hit του soundtrack του Flashdance (http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=10:zu5f8q9tbtc4).

@ ADSLgr.com All rights reserved.