PDA

Επιστροφή στο Forum : Που μπορώ να βρώ υγρό καθαρισμού Κλιματιστικών;



Σελίδες : 1 [2]

Seitman
29-11-12, 11:48
Δοκίμασες να το "σπρώξεις" ξανά στη θέση του;

Άκυρος ο συναγερμός. Δεν έχει να κάνει με το φρέον του κλιματιστικού, απλά είναι ενοχλητικό ως προς την ανεξέλεγκτη εξαγωγή.

manoulamou
29-11-12, 11:57
Το εσπρωξα, βγηκε τελειως και μετα το ξαναεβαλα
αλλά ειναι στραπατσαρισμενο και συνεχιζει να τρεχει λιγοτερο απο τα πλαγια!
Εαν δεν προκειται για το freon θα το βαλω ξανα να λειτουργει
γιατι δεν παλευεται

Επισημαινω οτι προκειται για την εξωτερικη μοναδα
και τα υγρα δεν προερχονται απο τον σωληνα εξαγωγης της εσωτερικης που δουλευει μια χαρα!


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ παντως :respekt:

Seitman
29-11-12, 12:03
Βάλε το χαλαρά σε λειτουργία και δες αν αποδίδει. Αν δεν αποδίδει τότε κάπου υπάρχει πρόβλημα και καλό είναι να μετρηθεί η στάθμη του φρέον και να συμπληρωθεί κατάλληλα.

Δε μου λες Νίκη, η υφή του υγρού είναι λιπαρή και έχει μυρωδιά περίπου σαν της αμμωνίας; Γιατί αν δεν είναι λιπαρό με οσμή, τότε είναι νεράκι.

teodor_ch
29-11-12, 12:12
Τα κλιματιστικά ΠΑΝΤΑ βγάζουν νερά.

Όταν το έχουμε να ζεσταίνει απο την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ μονάδα
όταν το έχουμε να δροσίζει απο την ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ μονάδα

Αν δουλεύει δε χρειάζεται τίποτα να κάνεις και μάλλον είναι φυσιολογικό.

manoulamou
29-11-12, 12:13
Το ξαναβαλα σε λειτουργια
δεν ξερω εαν επειδη ειναι inverter βρισκεται σε... sleep mode τωρα
καθως ειχε ξεπεραστει εσωτερικα η θερμοκρασια των 21 βαθμων του θερμοστατη
τωρα παντως δεν σταζει καθολου
αλλά το ελαχιστο υγρο που υπηρχε ουτε μυριζε σαν αμμωνια ουτε ηταν λιπαρο
σαν νερακι εμοιαζε...

Με ανησυχει οτι φαινεται σαν ψιλολιωμενη η ταπα βεβαια
:hmm:

Seitman
29-11-12, 12:21
Μικρό το κακό με την τάπα, αλλά αν θέλεις να την αλλάξεις έχει ποδαρόδρομο. Στείλε μου ένα ΡΜ αν θέλεις τον τύπο του κλιματιστικού να κάνω ερώτηση σε 2-3 προμηθευτές που συνεργάζομαι για να διαπιστώσουμε διαθεσιμότητα σε τέτοιου είδους τάπες.

manoulamou
29-11-12, 12:26
Να στε καλα για τη συμπαρασταση και δοξα τω γιαραμπη που δεν ηταν κατι το σοβαρο, γιατι εχουμε στεγνωσει και γενικα ο νομος του μερφι δουλευει στο φουλ για εμας αυτη την εποχη!:p
Στελνω pm αλλά μην αγχωνεστε: αμα δεν ειναι απαραιτητη, θα δωσουμε τα ευρω μας καπου όπου θα πιασουν τοπο.

29gk
29-11-12, 13:07
Eχει να κανει με την υγρασια. Ασχετα με το ποσο κρυο προσπαθει να αντιμετωπισει το κλιματιστικο, οταν η ατμοσφαιρα εχει πολλη υγρασια, θα "παραξει" και παρα πολυ νερο. Το μεσα το καλοκαιρι και η εξωτερικη μοναδα το χειμωνα.

Nozomi
29-11-12, 13:35
Καλησπερα φιλε,
υγρο καθαρισμου a/c εχει η πολυ γνωστη εταιρια wurth κ κοστιζει αρκετα. (νομιζω οτι ειναι κ σε σπρευ αν θυμαμαι καλα)
Μια λιγο φτηνοτερη λυση ειναι το fectant-3, νομιζω εχει το 1λιτρο περιπου 20ευρω αλλα χρησιμοποιητε με αραιωση 1 προς 50. Το συγκεκριμενο υγρο ειναι αντιβακτηριδιακο κ απολυμαντικο κ ειναι το υγρο που χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι συντηρητες.
Επεισης σαν τελευταια λυση μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα οποιοδηποτε απολυμαντικο-αντιβακτηριδιακο υγρο που θα βρεις σε καταστημα χημικων στην σωστη αραιωση! Θα κανει την ιδια δουλεια με τα παραπανω κ μαλιστα πιο οικονομικα!
Ενα μαγαζι με χημικα υγρα που υπαρχει αθηνα ειναι αυτο (http://www.soldatos.gr/html/xhmika.html) αλλα δεν ξερω τιποτα παραπανω κ δεν εχω ψωνισει ποτε!
Για οποιαδηποτε αλλη απορια σου εδω ειμαστε.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια αδερφέ !
Τελικώς πήρα ένα fere SANIT, 4lt, γαλάζιου χρώματος, "μόνο για επαγγελματίες" για τα εσωτερικά μέρη κλιματιστικών.

Αν ήμουν Αθήνα θα έπαιρνα fectant-3, εδώ που είμαι όμως αυτό βρήκα.
Αυτό που αναφέρεις μου το πρότειναν στο γνωστό κατάστημα, και προσφέρθηκαν μάλιστα να μου το αποστείλουν.
Απ' την άλλη απαιτούσε και την αγορά της ειδικής αντλίας, οπότε δεν το παρήγγειλα, μιας και δεν έχω πια τόσες μονάδες που να δικαιολογούν αυτό το κόστος.

Πάντως, αξίζει να κάνει κάποιος την συχνή συντήρηση των εσωτερικών τμημάτων του κλιματιστικού μόνος του, και αραιότερα να φέρνει τεχνικό να ελέγξει το φρέον.

Bananas
29-11-12, 15:24
Να στε καλα για τη συμπαρασταση και δοξα τω γιαραμπη που δεν ηταν κατι το σοβαρο, γιατι εχουμε στεγνωσει και γενικα ο νομος του μερφι δουλευει στο φουλ για εμας αυτη την εποχη!:p
Στελνω pm αλλά μην αγχωνεστε: αμα δεν ειναι απαραιτητη, θα δωσουμε τα ευρω μας καπου όπου θα πιασουν τοπο.

Από περιέργεια: Τί μάρκα είναι το κλιματιστικό και πόσο καιρό το χεις?

manoulamou
29-11-12, 16:38
Το παλιο (το πρωτο μας) ηταν 9αρι General Electric συμβατικο ειχε δουλεψει ελαχιστα!
Το ταλαιπωρημενο ειναι Samsung AQ12E WAN.
Ηθελα Daikin, Toyotomi ή εστω Mitsubishi αλλά επειγομουν, εβραζε ο καημενος ο αντρουλης μου
και ηταν το μονο ετοιμοπαραδοτο οταν το πηραμε προ τριετιας τοτε με την μεγαλη... αποσυρση!
:cool:

Εκεινο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν εχει η εξωτερικη μοναδα δικη της παροχη και πρεπει να σταζει απ την ταπα, ειναι φυσιολογικο αυτο το σκηνικο;

Seitman
29-11-12, 16:44
Σου έχω νέα Νίκη.
Λοιπόν, κανονικά η "τάπα" που λέγαμε έπρεπε να βγει και να μπει το λεγόμενο "ποτηράκι αποχέτευσης" μαζί με σωλήνα αποχέτευσης Φ16 για να φεύγουν τα νερά. Οπότε πηγαίνεις σε ένα κατάστημα, αγοράζεις το "ποτηράκι" και το επιθυμητό μήκος σωλήνα και "χώνεις" τον γιο σου να τα προσαρμόσει. Δε χρειάζονται εργαλεία για τη δουλειά αυτή, απλά μερικές στροφές με μονωτική ταινία στην ένωση "ποτηριού" και σωλήνα.

manoulamou
29-11-12, 16:52
Οταν λες καταστημα τι ακριβως: υδραυλικο - υγιεινης ή με ειδη κιγκαλεριας λεμε τωρα,
ρωταω πού τα ψαχνω, καθοτι ασχετη πληρως; :what:

Πραγματικα κ@λοπαιδα ηταν εκεινοι που ειχαν κανει τοτε την εγκατασταση, με το καλησπερα τους φοβηθηκε το ματι μου! Κονομησαν ουκ ολιγα τοτε στον γενικο χαμο με την ανακυκλωση των παλιων συμβατικων μηχανηματων...:evil:

Seitman
29-11-12, 16:57
Συνήθως βρίσκονται και σε καταστήματα με υδραυλικά, εργαλεία γενικά.

Bananas
29-11-12, 17:05
Το παλιο (το πρωτο μας) ηταν 9αρι General Electric συμβατικο ειχε δουλεψει ελαχιστα!
Το ταλαιπωρημενο ειναι Samsung AQ12E WAN.
Ηθελα Daikin, Toyotomi ή εστω Mitsubishi αλλά επειγομουν, εβραζε ο καημενος ο αντρουλης μου
και ηταν το μονο ετοιμοπαραδοτο οταν το πηραμε προ τριετιας τοτε με την μεγαλη... αποσυρση!
:cool:

Εκεινο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν εχει η εξωτερικη μοναδα δικη της παροχη και πρεπει να σταζει απ την ταπα, ειναι φυσιολογικο αυτο το σκηνικο;

Ευχαριστώ! Ετοιμάζομαι και γω για αγορά 9αρι κλιματιστικό inverter. Αλλά έιμαι σε μεγάλο δίλημμα μεταξύ fujitsu-toyotomi με θεωρητική κατανάλωση 800 + watt και LG inverter V με (αν θυμάμαι καλά ) κατανάλωση 550 watt. Εκεί που κολλάω είναι ότι LG SAMSUNG έχω ακούσει κατά καιρούς πολλά προβλήματα ενώ fujitsu toyotomi έχω ακούσει ότι έιναι ποιοτικά (εμπειρία έχω μόνο απο fujitsu συμβατικό που δεν έχει βγάλει άχνα εδώ και 7 χρόνια)

manoulamou
29-11-12, 17:15
Τωρα εγω εαν επρεπε να αγορασω νεο κλιματιστικο, παλι σε Daikin, Toyotomi ή Mitsubishi θα κατευθυνομουν κι ας μην μου περισσευει ουτε cent! Και οπωσδηποτε inverter κλασης Α, βεβαια. Ο,τι πληρωνεις παιρνεις (κατα κανονα) μην το ξεχναμε αυτο...
:oneup:

Bananas
29-11-12, 17:19
Τωρα εγω εαν επρεπε να αγορασω νεο κλιματιστικο, παλι σε Daikin, Toyotomi ή Mitsubishi θα κατευθυνομουν κι ας μην μου περισσευει ουτε cent! Και οπωσδηποτε inverter κλασης Α, βεβαια. Ο,τι πληρωνεις παιρνεις (κατα κανονα) μην το ξεχναμε αυτο...
:oneup:

Εννοείται. Για αυτό ζαχαρώνω το LG γιατί είναι το πιο οικονομικο inverter απο αποψης κατανάλωσης αυτή την στιγμή στο εμπόριο. Αλλά απο αξιοπιστία .... δεν είμαι σίγουρος.... και εδώ κολάω και σκέφτομαι fujitsi toyotomi

manoulamou
29-11-12, 17:37
Οταν ειχαμε παρει το 1999 το πρωτο μας κλιματιστικο, υπηρχε ενα LG με δωρο ηλεκτρικη σκουπα και 5χρονη εγγυηση σχεδον στα 2/3 της τιμης του General Electric που αγορασαμε τελικα!
Εαν εχεις καρτα παρε με ατοκες δοσεις, ο,τι σου κανει κλικ σε ποιοτητα...:)

nyannaco
29-11-12, 18:11
Για τα κλιματιστικά δεν θα εκφέρω άποψη ως αδαής, απλά σε σχέση με την αξιοπιστία της LG έχω να πω ότι γενικά την εμπιστεύομαι (από κάμποσες άλλου τύπου συσκευές που έχω), αλλά και να προσθέσω από ιδία εμπειρία ότι έχει καταπληκτικό after sales service προς τον καταναλωτή, σαν φιλοσοφία εταιρείας (πελατοκεντρική) η LG Electronics Ελλάς είναι πολύ μπροστά από τις περισσότερες. Απ'αυτή την άποψη, αν η εγγύηση είναι της αντιπροσωπείας, θα ανησυχούσα λιγότερο.

Bananas
29-11-12, 19:02
Για τα κλιματιστικά δεν θα εκφέρω άποψη ως αδαής, απλά σε σχέση με την αξιοπιστία της LG έχω να πω ότι γενικά την εμπιστεύομαι (από κάμποσες άλλου τύπου συσκευές που έχω), αλλά και να προσθέσω από ιδία εμπειρία ότι έχει καταπληκτικό after sales service προς τον καταναλωτή, σαν φιλοσοφία εταιρείας (πελατοκεντρική) η LG Electronics Ελλάς είναι πολύ μπροστά από τις περισσότερες. Απ'αυτή την άποψη, αν η εγγύηση είναι της αντιπροσωπείας, θα ανησυχούσα λιγότερο.

Το service (τουλάχιστον στις τηλεοράσεις) είναι γρήγορο και έρχονται αυτοί και σου παίρνουν την τηλεόραση . Εγώ όμως έχω κακιά εμπειρία με 2 τηλεοράσεις LG και οι 2 εξαρχής προβλήματα. Η μια όμως πήγε 5 φορές για service για το ιδιο πρόβλημα. Μια φορά μου την είχαν φέρει πίσω χαλασμένη :P . Μπορεί να ειναι εξυπηρετικό το service και γρήγορο (αυτά να λέγονται ) αλλά νομίζω πως η τεχνικοι εκει μέσα δεν έχουν ιδέα τι κάνουν. Πως αλλιώς να δικαιολογήσω 5 φορες service για το ίδιο πρόβλημα σε διαστημα... 8 μηνών περίπου ? Τουλάχιστον κάναν κάτι που δεν μου χει ξανατύχει. Επιστροφή χρημάτων απο την LG σε μορφή πίστωσης (όχι απο το κατάστημα) (!!!!) και δικαίωμα να αγοράσω απο το κατάστημα που τις πήρα ότι θέλω και ας μην είναι lg)
Δεν ξέρω δεν μου γεμίζει και τόσο το μάτι η LG πλέον.... αλλά ίσως το ρισκάρω να πάρω κλιματιστικό της . Γενικά έχω μια συμπάθεια προς τις Κορεατικες εταιρίες :P(Samsung,Lg,Hyundai,Kia)




Edit: Επειδή βγαίνω offtopic, θα ανοίξω κάποια στιγμή ένα θέμα περι κλιματισιτκών γνώμες και απορίες . Ετσι να υπάρχει !

manoulamou
29-11-12, 19:13
ΣΧΕΤΙΚΟ ασχετο αλλά αφορα την εμπιστοσυνη ή την ελλειψη της σε προϊοντα και εταιριες!
Ανεκαθεν ειχα τις καλυτερες εντυπωσεις για τα προϊοντα SHARP και ιδιαιτερα τους φουρνους μικροκυματων που σημειωτεον ειναι ολοι ψηφιακοι - ηλεκτρονικοι.
Ομως οταν αυτος που ειχα χαλασε χωρις προειδοποιηση εκτος εγγυησης μετα τεσσεραμιση χρονια, προτιμησα
παρ ολο που κυκλοφορουσε ακομη τοσο το ιδιο οσο και παρομοιο νεωτερο μοντελο
να αγορασω και αλλης φιρμας (συμπτωματικα ηταν samsung που εχουν καλο ονομα πχ στην αμερικη) και μηχανικο για σιγουρια.
Οχι μονον γιατι ηταν πιο οικονομικος αλλά και γιατι κανοντας ερευνα αγορας διαπιστωσα πως οι SHARP εβγαζαν περισσοτερα προβληματα απο αλλους φουρνους λιγοτερο γνωστους!

Bananas
29-11-12, 19:25
ΣΧΕΤΙΚΟ ασχετο αλλά αφορα την εμπιστοσυνη ή την ελλειψη της σε προϊοντα και εταιριες!
Ανεκαθεν ειχα τις καλυτερες εντυπωσεις για τα προϊοντα SHARP και ιδιαιτερα τους φουρνους μικροκυματων που σημειωτεον ειναι ολοι ψηφιακοι - ηλεκτρονικοι.
Ομως οταν αυτος που ειχα χαλασε χωρις προειδοποιηση εκτος εγγυησης μετα τεσσεραμιση χρονια, προτιμησα
παρ ολο που κυκλοφορουσε ακομη τοσο το ιδιο οσο και παρομοιο νεωτερο μοντελο
να αγορασω και αλλης φιρμας (συμπτωματικα ηταν samsung που εχουν καλο ονομα πχ στην αμερικη) και μηχανικο για σιγουρια.
Οχι μονον γιατι ηταν πιο οικονομικος αλλά και γιατι κανοντας ερευνα αγορας διαπιστωσα πως οι SHARP εβγαζαν περισσοτερα προβληματα απο αλλους φουρνους λιγοτερο γνωστους!

SHARP είναι το ψυγείο μου. 10 χρόνια τώρα δεν μου παραπονιεται

@ ADSLgr.com All rights reserved.