PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

lewton
15-02-10, 12:07
Τα πιο ασφαλή είναι αυτά που είναι σε εσωτερικό χώρο, γιατί λογικά θα το έπαιρνε χαμπάρι η τράπεζα (από κάποια κάμερα) αν κάποιος προσπαθούσε να το πειράξει.
Σε τέτοια ΑΤΜ δεν κρύβω καν τα δάχτυλά μου κατά την πληκτρολόγηση του PIN.

Τα ΑΤΜ που είναι σε εξωτερικό χώρο τα αποφεύγω, και αν χρειάζομαι επειγόντως μετρητά και πρέπει να χρησιμοποιήσω τέτοιο, κρύβω όσο καλύτερα μπορώ το PIN.

contime
15-02-10, 16:24
Τα πιο ασφαλή είναι αυτά που είναι σε εσωτερικό χώρο, γιατί λογικά θα το έπαιρνε χαμπάρι η τράπεζα (από κάποια κάμερα) αν κάποιος προσπαθούσε να το πειράξει.
Σε τέτοια ΑΤΜ δεν κρύβω καν τα δάχτυλά μου κατά την πληκτρολόγηση του PIN.

Τα ΑΤΜ που είναι σε εξωτερικό χώρο τα αποφεύγω, και αν χρειάζομαι επειγόντως μετρητά και πρέπει να χρησιμοποιήσω τέτοιο, κρύβω όσο καλύτερα μπορώ το PIN.

Αυτο με το να κρυβεις τα δαχτυλα το κανω κι εγω αλλα δε νομιζω οτι εχει και πολυ νοημα, καθως ειναι της μοδας η χρηση εικονικων πληκτρολογιων που κολλανε πανω στο κανονικο και καταγραφουν τα πατηματα...:evil:

SALONIKAG
15-02-10, 21:38
Δυστυχώς για λόγους ασφαλείας των τραπεζών και όχι των πελατών όλα σχεδόν τα ΑΤΜ είναι πλέον εκτός καταστημάτων...Ο λόγος ήταν οι εμπρηστικές επιθέσεις που γινόντουσαν στον προθάλαμο των τραπεζών εκεί που βρισκοταν τα ΑΤΜ...

ariadgr
16-02-10, 13:02
Αυτο με το να κρυβεις τα δαχτυλα το κανω κι εγω αλλα δε νομιζω οτι εχει και πολυ νοημα, καθως ειναι της μοδας η χρηση εικονικων πληκτρολογιων που κολλανε πανω στο κανονικο και καταγραφουν τα πατηματα...:evil:

Καλό είναι να κρύβεις πάντα το pin, αν δεν υπάρχει εικονικό πληκτρολόγιο, αλλά κάμερα, τη γλιτώνεις.
Και εννοείται ότι ελέγχουμε όσο μπορούμε το μηχάνημα, π.χ. αν φαίνεται τίποτα κολλημένο στο card reader ή στο πληκτρολόγιο.

contime
16-02-10, 19:39
Καλό είναι να κρύβεις πάντα το pin, αν δεν υπάρχει εικονικό πληκτρολόγιο, αλλά κάμερα, τη γλιτώνεις.
Και εννοείται ότι ελέγχουμε όσο μπορούμε το μηχάνημα, π.χ. αν φαίνεται τίποτα κολλημένο στο card reader ή στο πληκτρολόγιο.

Καλα εννοείται οτι προσεχεις κιολας, απλα υπαρχουν πλεον πολλοι τροποι να την πατησεις...

papi_tam
17-02-10, 01:05
Παιδιά μου ήρθε σήμερα το pin για την καρτα αυτόματης εξυπηρέτησης της hsbc αλλά όταν πήγα στο atm να το αλλάξω μου έβγαλε μήνυμα "η συναλλαγή σας δεν μπορεί να ολοκληρωθεί προς το παρών, παρακαλώ επικοινωνήστε με τη τράπεζα"
Τι σημαίνει αυτό, τι μπορεί να φταίει?
(Ήταν η μόνη συναλλαγή που δεν με άφησε να κάνω γιατι μετά και το υπόλοιπο είδα, και έκανα και κατάθεση με φάκελο)

kosmous
18-02-10, 12:15
Καλό είναι να κρύβεις πάντα το pin, αν δεν υπάρχει εικονικό πληκτρολόγιο, αλλά κάμερα, τη γλιτώνεις.
Και εννοείται ότι ελέγχουμε όσο μπορούμε το μηχάνημα, π.χ. αν φαίνεται τίποτα κολλημένο στο card reader ή στο πληκτρολόγιο.


Άντε και σου πήραν το ΡΙΝ , πως θα βγάλουν λεφτά χωρίς την κάρτα σου ?

ariadgr
18-02-10, 12:17
Άντε και σου πήραν το ΡΙΝ , πως θα βγάλουν λεφτά χωρίς την κάρτα σου ?

Aυτή την αντιγράφουν με το card reader που λέγαμε. ;)

ipo
18-02-10, 12:26
Aυτή την αντιγράφουν με το card reader που λέγαμε. ;)
Αν είναι κάρτα με EMV και ταυτόχρονα η τράπεζα απαιτεί το verification μέσω EMV (δηλαδή δεν είναι συμβατή με παλαιού τύπου ΑΤΜ που διαβάζουν μόνο τη μαγνητική ταινία), τότε το CCV (http://www.smartcard.co.uk/Chip%20and%20PIN%20Security.pdf) online verification μέσω του chip κάνει πάρα πολύ δύσκολη (νομίζω ανέφικτη μέχρι στιγμής) αντιγραφή της κάρτας με το EMV.

ariadgr
18-02-10, 12:40
Αν είναι κάρτα με EMV και ταυτόχρονα η τράπεζα απαιτεί το verification μέσω EMV (δηλαδή δεν είναι συμβατή με παλαιού τύπου ΑΤΜ που διαβάζουν μόνο τη μαγνητική ταινία), τότε το CCV (http://www.smartcard.co.uk/Chip%20and%20PIN%20Security.pdf) online verification μέσω του chip κάνει πάρα πολύ δύσκολη (νομίζω ανέφικτη μέχρι στιγμής) αντιγραφή της κάρτας με το EMV.

Σωστά.
Απλά στην Ελλάδα έχουμε μείνει πίσω και ως προς το πέρασμα στο EMV, και στην αναβάθμιση των ΑΤΜs.

ipo
18-02-10, 12:43
Σωστά.
Απλά στην Ελλάδα έχουμε μείνει πίσω και ως προς το πέρασμα στο EMV, και στην αναβάθμιση των ΑΤΜs.
Συμφωνώ. Αν διάβασες όμως το νήμα με την παράκαμψη του EMV stored pin (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=365131), στην Ελλάδα είμαστε μπροστά. Έχουμε ακόμα online έλεγχο του PIN στις EMV κάρτες, ο οποίος προς το παρόν είναι αδιάβλητος. :)

kosmous
18-02-10, 14:37
Aυτή την αντιγράφουν με το card reader που λέγαμε. ;)



Λέω τώρα , λέω , μήπως είναι πιο πιθανό να σου κλέψουν το πορτοφόλι , από το να συμβούν όλα τα παραπάνω ?

ipo
18-02-10, 14:48
Λέω τώρα , λέω , μήπως είναι πιο πιθανό να σου κλέψουν το πορτοφόλι , από το να συμβούν όλα τα παραπάνω ?
Δύσκολο αυτό με τις νέες τσέπες ασφαλείας στα τζιν. :p

Collective_Soul
18-02-10, 14:54
Παιδια χρησιμοποιει κανεις απο εσας τις χρεωστικες για αγορες σε σουπερ μαρκετ, σινεμα,εστιατορια ετσι απο περιεργεια ρωταω...

ipo
18-02-10, 15:02
Παιδια χρησιμοποιει κανεις απο εσας τις χρεωστικες για αγορες σε σουπερ μαρκετ, σινεμα,εστιατορια ετσι απο περιεργεια ρωταω...
Κυρίως για online χρήση χρησιμοποιώ χρεωστική, για περισσότερη ασφάλεια. Π.χ. με αυτήν κλείνω εισιτήρια στον κινηματογράφο. Για αγορές επί τόπου (π.χ. super-market, βενζίνη) χρησιμοποιώ πιστωτική που έχει cashback 3%.

kosmous
18-02-10, 18:31
Κυρίως για online χρήση χρησιμοποιώ χρεωστική, για περισσότερη ασφάλεια.



Εννοείς φαντάζομαι συνδεδεμένη με λογαριασμό ελάχιστων καταθέσεων ?

ipo
18-02-10, 19:00
Εννοείς φαντάζομαι συνδεδεμένη με λογαριασμό ελάχιστων καταθέσεων ?
Το κλασσικό "κολπάκι" με τους δύο καταθετικούς λογαριασμούς. Ένας μόνο συνδεδεμένος με την κάρτα με μηδενικό υπόλοιπο κι ένας δεύτερος, στην ίδια τράπεζα, με κάποια χρήματα. Από τον δεύτερο μέσω ebanking τροφοδοτείς τον πρώτο όταν χρειάζεται να κάνεις αγορά ή ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Αυτό γίνεται ανέξοδα με καταθετικούς λογαριασμούς Alpha και Πειραιώς.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 24 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σωστά.
Απλά στην Ελλάδα έχουμε μείνει πίσω και ως προς το πέρασμα στο EMV, και στην αναβάθμιση των ΑΤΜs.
Μία παρουσίαση που έκανε ο κ.Τόπακας, μπορείτε να βρείτε δημοσιευμένη στον ακόλουθο σύνδεσμο. Εκεί υπάρχουν πληροφορίες σχετικά με το ATM fraud και τη διείσδυση των EMV compatible ATM.

http://62.1.43.74/8Ekdiloseis/UplFiles/synedria%20kai%20imerides%20eet/25-9-08/topakas.pdf

Πιο πρόσφατα στοιχεία για τη διείσδυση των EMV compatible ATM στην Ελλάδα, δίνει η EAST:
94% διείσδυση τον Ιούνιο του 2009 (https://www.european-atm-security.eu/content/files/ATM%20EMV%20compliance%20overview%20by%20country.pdf).

euri
18-02-10, 19:03
Παιδια χρησιμοποιει κανεις απο εσας τις χρεωστικες για αγορες σε σουπερ μαρκετ, σινεμα,εστιατορια ετσι απο περιεργεια ρωταω...

Πάρα πολύ συχνά, κυρίως για αγορές και λιγότερο για υπηρεσίες.

kosmous
18-02-10, 19:16
Το κλασσικό "κολπάκι" με τους δύο καταθετικούς λογαριασμούς. Ένας μόνο συνδεδεμένος με την κάρτα με μηδενικό υπόλοιπο κι ένας δεύτερος, στην ίδια τράπεζα, με κάποια χρήματα. Από τον δεύτερο μέσω ebanking τροφοδοτείς τον πρώτο όταν χρειάζεται να κάνεις αγορά ή ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Αυτό γίνεται ανέξοδα με καταθετικούς λογαριασμούς Alpha και Πειραιώς.




Μετά από αυτό , γιατί πρέπει να έχει κάποιος προπληρωμένη ?
Κερδίζει κάτι παραπάνω ?

Η μήπως υπάρχει περίπτωση να δέχονται κάπου την προπληρωμένη και την χρεωστική όχι ?

ipo
18-02-10, 19:37
Μετά από αυτό , γιατί πρέπει να έχει κάποιος προπληρωμένη ?Κερδίζει κάτι παραπάνω ?Η μήπως υπάρχει περίπτωση να δέχονται κάπου την προπληρωμένη και την χρεωστική όχι ?
Το ανάποδο συμβαίνει. Οι χρεωστικές έχουν μεγαλύτερη αποδοχή από τους εμπόρους, σε σχέση με τις προπληρωμένες.

Πρακτικά πιστεύω ότι οι χρεωστικές είναι ανώτερες από τις προπληρωμένες κάρτες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803). Οι τελευταίες εφευρέθηκαν για να κάνουν τον κόσμο να νιώθει περισσότερη ασφάλεια ("το πολύ-πολύ να χάσεις ό,τι βάλεις μέσα"). Ποιος κάθεται τώρα να εξηγεί στον πελάτη πώς να ανοίξει δύο λογαριασμούς ή να διατηρεί έναν με χαμηλό υπόλοιπο. Άσε που μερικές τράπεζες χρεώνουν για λογαριασμούς με χαμηλό υπόλοιπο.

Βέβαια, στις προπληρωμένες, υπάρχει το πλεονέκτημα των λιγότερων απαιτούμενων στοιχείων έκδοσης, της δυνατότητας one time use (ειδικά στη webuy), το ότι επιτρέπεται να τις έχει ανήλικος (όχι όλες). Αλλά ο βασικός λόγος που βγήκαν στην αγορά είναι για να νιώθει ο πελάτης ότι η κάρτα δεν είναι συνδεδεμένη με τα υπόλοιπα τραπεζικά του προϊόντα.

kosmous
18-02-10, 20:04
Μάλλον θα αδειάσω τον έναν λογαριασμό μου , αφού επικοινωνήσω με την τράπεζα για τυχόν έξοδα που θα κρατώ λογαριασμό με μεδέν υπόλοιπο .

ipo
18-02-10, 20:08
Μάλλον θα αδειάσω τον έναν λογαριασμό μου , αφού επικοινωνήσω με την τράπεζα για τυχόν έξοδα που θα κρατώ λογαριασμό με μεδέν υπόλοιπο .
Επίσης καλό είναι να αιτηθείς η χρεωστική κάρτα να είναι συνδεδεμένη μόνο με τον άδειο λογαριασμό και όχι με αμφότερους. Αυτό βέβαια σημαίνει ότι αν χρειαστείς χρήματα και δεν έχεις προβλέψει να κάνεις μεταφορά στο "μηδενικό", δε θα μπορείς να κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ.

sdikr
18-02-10, 20:47
Επίσης καλό είναι να αιτηθείς η χρεωστική κάρτα να είναι συνδεδεμένη μόνο με τον άδειο λογαριασμό και όχι με αμφότερους. Αυτό βέβαια σημαίνει ότι αν χρειαστείς χρήματα και δεν έχεις προβλέψει να κάνεις μεταφορά στο "μηδενικό", δε θα μπορείς να κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ.


Μια κάρτα μπορείς να την συνδέσεις με πολλούς λογαριασμούς (για χρήση στο ΑΤΜ) και με έναν για χρήση σαν visa, το παραπάνω σε καλύπτει για Online αγορές,

ipo
18-02-10, 21:22
Μια κάρτα μπορείς να την συνδέσεις με πολλούς λογαριασμούς (για χρήση στο ΑΤΜ) και με έναν για χρήση σαν visa, το παραπάνω σε καλύπτει για Online αγορές,
Κι αν επιπλέον τη συνδέσεις μόνο με έναν λογαριασμό σαν cashcard, τότε εξασφαλίζεις και τις συναλλαγές από ΑΤΜ. Π.χ. αν τη χάσεις και ο μοναδικός λογαριασμός με τον οποίο συνδέεται σαν cashcard έχει μηδενικό υπόλοιπο, είναι άχρηστη σε αυτόν που θα την βρει, ακόμα κι αν ξέρει το PIN.

kosmous
19-02-10, 12:05
Κι αν επιπλέον τη συνδέσεις μόνο με έναν λογαριασμό σαν cashcard, τότε εξασφαλίζεις και τις συναλλαγές από ΑΤΜ. Π.χ. αν τη χάσεις και ο μοναδικός λογαριασμός με τον οποίο συνδέεται σαν cashcard έχει μηδενικό υπόλοιπο, είναι άχρηστη σε αυτόν που θα την βρει, ακόμα κι αν ξέρει το PIN.


Αν ξέρει το pin , από ΑΤΜ πηγαίνοντας στις λοιπές συναλλαγές δεν θα μπορεί να την συνδέσει στον κανονικό λογαριασμό ?

Η γίνεται μόνο μέσω τραπέζης αυτό ?

Dimitris_80
19-02-10, 12:10
Παιδιά δεν έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση και συγγνώμη αν αναφέρθηκε προηγουμένως. Έχω χρεωστική κάρτα της Πειραιώς. Έκανα μια ηλεκτρονική παραγγελία από eshop και δυστυχώς με ενημέρωσαν ότι δε μπορεί να γίνει αποδεκτή η κάρτα μου γιατί λέει η συγκεκριμένη από την Τράπεζα Πειραιώς απαιτεί φυσική παρουσία της κάρτας...

Πάνε καλά; Με το ζόρι πρέπει να βγάλω πιστωτική δηλαδή; Τι μπορεί να κάνει κάποιος σ'αυτή την περίπτωση; Αν την πάει έστω μια φορά την κάρτα αυτή σε κάποιο κατάστημα eshop θα μπορεί να χρησιμοποιείται και στο μέλλον ηλεκτρονικά;

Νομίζω ότι και το ΠΛΑΙΣΙΟ είχε κάτι τέτοια κουλά. Γιατί να μη δέχονται δηλαδή χρεωστικές κάρτες και να δέχονται μόνο πιστωτικές. Φυσικά μόνο στην Ελλάδα έχω παρατηρήσει τέτοιες ιδιοτροπίες. Να τονίσω φυσικά ότι η κάρτα είναι στο όνομά μου, στο όνομα του τιμολογίου που ζητώ να εκδοθεί ο λογαριασμός και στην διεύθυνση αποστολής των πραγμάτων...

ariadgr
19-02-10, 12:18
@Dimitris_80:
Αφού είσαι πελάτης της Πειραιώς, δοκίμασε με τη webuy (www.webuy.gr)

ipo
19-02-10, 12:19
η συγκεκριμένη από την Τράπεζα Πειραιώς απαιτεί φυσική παρουσία της κάρτας...
Δημήτρη, έχω κάνει πολλές online συναλλαγές με τη χρεωστική κάρτα της Τράπεζας Πειραιώς. Ποτέ δεν είχα το πρόβλημα που λες. Ούτε στην Ελλάδα, ούτε στο εξωτερικό. Το πρόβλημα είναι του συγκεκριμένου καταστήματος κι όχι της κάρτας.

Όταν λες "eshop" εννοείς το eshop.gr ή γενικά κάποιο eshop;

hemlock
19-02-10, 12:21
Παιδιά δεν έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση και συγγνώμη αν αναφέρθηκε προηγουμένως. Έχω χρεωστική κάρτα της Πειραιώς. Έκανα μια ηλεκτρονική παραγγελία από eshop και δυστυχώς με ενημέρωσαν ότι δε μπορεί να γίνει αποδεκτή η κάρτα μου γιατί λέει η συγκεκριμένη από την Τράπεζα Πειραιώς απαιτεί φυσική παρουσία της κάρτας...

Πάνε καλά; Με το ζόρι πρέπει να βγάλω πιστωτική δηλαδή; Τι μπορεί να κάνει κάποιος σ'αυτή την περίπτωση; Αν την πάει έστω μια φορά την κάρτα αυτή σε κάποιο κατάστημα eshop θα μπορεί να χρησιμοποιείται και στο μέλλον ηλεκτρονικά;

Νομίζω ότι και το ΠΛΑΙΣΙΟ είχε κάτι τέτοια κουλά. Γιατί να μη δέχονται δηλαδή χρεωστικές κάρτες και να δέχονται μόνο πιστωτικές. Φυσικά μόνο στην Ελλάδα έχω παρατηρήσει τέτοιες ιδιοτροπίες. Να τονίσω φυσικά ότι η κάρτα είναι στο όνομά μου, στο όνομα του τιμολογίου που ζητώ να εκδοθεί ο λογαριασμός και στην διεύθυνση αποστολής των πραγμάτων...
Θα συνεχισω την σκεψη του Ipo.
Μηπως ειναι η πρωτη σου φορα με το μαγαζι? Αν ειναι τοτε θα πρεπει να τους στειλεις τα "δικαιολογητικα"...;)

Dimitris_80
19-02-10, 12:23
Δημήτρη, έχω κάνει αρκετές συναλλαγές με τη χρεωστική κάρτα της Τράπεζας Πειραιώς. Ποτέ δεν είχα το πρόβλημα που λες. Χτες μάλιστα έλαβα πακέτα από τη Γερμανία με απευθείας online χρήση της συγκεκριμένης κάρτας.

Όταν λες "eshop" εννοείς το eshop.gr ή γενικά κάποιο eshop;
e-shop.gr εννοώ. Κι εγώ κάνω πολλές ηλεκτρονικές συναλλαγές, αλλά μόνο από ΠΛΑΙΣΙΟ και eshop έχω κατά καιρους προβλήματα οπότε καταφεύγω στον ποταπό τρόπο πληρωμής που δεν είναι άλλος απο μετρητά (μπλιαχ).

........Auto merged post: Dimitris_80 πρόσθεσε 1 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θα συνεχισω την σκεψη του Ipo.
Μηπως ειναι η πρωτη σου φορα με το μαγαζι? Αν ειναι τοτε θα πρεπει να τους στειλεις τα "δικαιολογητικα"...;)
Ε όχι και πρωτάρης στο eshop. Εγώ το έχω χτίσει. :lol: Έχω κάνει πάρα πολλές αγορές από το eshop. Απλά πρόσφατα αλλάξανε την κάρτα στην Πειραιώς και έχουν τσιπάκι. Αυτό με κάνει «νέο πελάτη» στο eshop; :mad:

ipo
19-02-10, 12:34
Ε όχι και πρωτάρης στο eshop. Εγώ το έχω χτίσει. :lol: Έχω κάνει πάρα πολλές αγορές από το eshop. Απλά πρόσφατα αλλάξανε την κάρτα στην Πειραιώς και έχουν τσιπάκι. Αυτό με κάνει «νέο πελάτη» στο eshop; :mad:
Είναι διαφορετικά τα στοιχεία της και πρέπει να τα ξαναδώσεις. Έχεις πάει σε ATM να την ενεργοποιήσεις; Νομίζω ότι με συναλλαγή σε ΑΤΜ ακυρώνεις την παλιά και ενεργοποιείς τη νέα.

Απαράδεκτοι στο eshop.gr. Αποθηκεύουν fax με την όψη της κάρτας. :down:

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 6 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν ξέρει το pin , από ΑΤΜ πηγαίνοντας στις λοιπές συναλλαγές δεν θα μπορεί να την συνδέσει στον κανονικό λογαριασμό ?
Η γίνεται μόνο μέσω τραπέζης αυτό ?
Στις τράπεζες που έχω ρωτήσει, δε γίνεται αλλαγή από ΑΤΜ. Καλύτερα όμως να ρωτήσεις τη δική σου τράπεζα για να εξασφαλίσεις ότι ακολουθεί την ίδια πολιτική. Ένα τηλεφώνημα στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών θα σε καλύψει καλύτερα από ερωτήσεις στο forum.

Dimitris_80
19-02-10, 12:37
Είναι διαφορετικά τα στοιχεία της και πρέπει να τα ξαναδώσεις. Έχεις πάει σε ATM να την ενεργοποιήσεις; Νομίζω ότι με συναλλαγή σε ΑΤΜ ακυρώνεις την παλιά και ενεργοποιείς τη νέα.

Απαράδεκτοι στο eshop.gr. Αποθηκεύουν fax με την όψη της κάρτας. :down:
Τα ίδια στοιχεία της κάρτας είναι. Απλά αλλάζει η ημερομηνία λήξης. Έχει γίνει η ενεργοποίηση κανονικά, έχει ακυρωθεί η παλιά.

Έχει παραγγείλει κανείς από eshop πρόσφατα με τη ΝΕΑ κάρτα της Πειραιώς με το τσιπάκι και έχει γίνει κανονικά η παραγγελία; :nono: Σύμφωνα με τα λεγόμενα των υπαλλήλων τους ΔΕΝ γίνεται. :down:

Η λύση είναι η webuy όπως είπε ο αριαδγρ, αλλά αυτή χρεώνει κάποια ψιλοευρώ.

ipo
19-02-10, 12:47
Τα ίδια στοιχεία της κάρτας είναι. Απλά αλλάζει η ημερομηνία λήξης. Έχει γίνει η ενεργοποίηση κανονικά, έχει ακυρωθεί η παλιά.
Η ενεργοποίηση απαιτεί ενημέρωση υπολοίπου από ΑΤΜ. Οι κάρτες είναι διαφορετικές, διότι αλλάζει το CVV και η ημερομηνία λήξης. Οπότε σε πάγιες εντολές, χρειάζεται ενημέρωση του εμπόρου.

Ενδεχομένως το e-shop.gr προσπαθεί να χρεώσει την παλιά, ενώ έχει ακυρωθεί με την ενεργοποίηση της νέας ή προσπαθεί να χρεώσει τη νέα που δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη ή δεν έχεις υπόλοιπο στο λογαριασμό.

Φυσικά παίζει και η περίπτωση να μη δέχεται πλέον το eshop χρεωστικές, αλλά κοιτάμε πρώτα να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε από τη δική μας πλευρά.

Dimitris_80
19-02-10, 12:56
Η ενεργοποίηση απαιτεί ενημέρωση υπολοίπου από ΑΤΜ. Οι κάρτες είναι διαφορετικές, διότι αλλάζει το CVV και η ημερομηνία λήξης. Οπότε σε πάγιες εντολές, χρειάζεται ενημέρωση του εμπόρου.

Ενδεχομένως το e-shop.gr προσπαθεί να χρεώσει την παλιά, ενώ έχει ακυρωθεί με την ενεργοποίηση της νέας ή προσπαθεί να χρεώσει τη νέα που δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη ή δεν έχεις υπόλοιπο στο λογαριασμό.

Φυσικά παίζει και η περίπτωση να μη δέχεται πλέον το eshop χρεωστικές, αλλά κοιτάμε πρώτα να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε από τη δική μας πλευρά.
Μα μου το είπαν ξεκάθαρα: ΔΕΝ δέχονται χρεωστικές της Πειραιώς χωρίς φυσική παρουσία της κάρτας σε κάποιο κατάστημα.

........Auto merged post: Dimitris_80 πρόσθεσε 5 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΕΝΤΙΤ: Μόλις επικοινώνησα ξανά με το λογιστήριο του eshop. Η επίσημη απάντηση είναι η εξής:

Δεν μας επιτρέπει η Τράπεζα να δεχόμαστε ηλεκτρονικές παραγγελίες με κάρτες που αρχίζουν από 430589 που είναι αριθμοί έκδοσης χρεωστικών καρτών Τράπεζας Πειραιώς. Γίνεται μόνο με φυσική παρουσία της κάρτας μέσα από τα μηχανάκια τους. Και μιλάμε για ΚΑΘΕ φορά, δεν αρκεί μόνο μια φορά.

Για διευκρινήσεις καλέστε κι εσείς αν θέλετε στο 211 500 0 500 επιλογή 4, λογιστήριο.

Αν όντως δεν επιτρέπει η τράπεζα τη χρέωση τότε παίρνει ένα τεράστιο ΜΕΙΟΝ και μια τεράστια μούτζα από μένα.

ipo
19-02-10, 13:27
Προς το παρόν έχω να σου προτείνω τη χρήση μεταφοράς χρημάτων στο λογαριασμό του eshop.gr μέσα από ebanking. Έχει λογαριασμό και στην Τράπεζα Πειραιώς, επομένως δεν υπάρχει προμήθεια στην πληρωμή.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 13 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........



ΕΝΤΙΤ: Μόλις επικοινώνησα ξανά με το λογιστήριο του eshop. Η επίσημη απάντηση είναι η εξής:
Δεν μας επιτρέπει η Τράπεζα να δεχόμαστε ηλεκτρονικές παραγγελίες με κάρτες που αρχίζουν από 430589 που είναι αριθμοί έκδοσης χρεωστικών καρτών Τράπεζας Πειραιώς. Γίνεται μόνο με φυσική παρουσία της κάρτας μέσα από τα μηχανάκια τους. Και μιλάμε για ΚΑΘΕ φορά, δεν αρκεί μόνο μια φορά.
Μίλησα και με τις δύο πλευρές και η απάντηση ήταν ότι η κάρτα δε χρεώνεται, επειδή αυτή είναι η επιλογή του eshop.gr. Η Τράπεζα Πειραιώς επιτρέπει σε όποιον έμπορο επιθυμεί να συνάψει σύμβαση μαζί του για την κάνει δεκτή την online χρέωση των χρεωστικών της καρτών.

Αυτή τη στιγμή πράγματι το eshop.gr έχει επιλέξει να μην είναι δυνατή η online χρέωση των χρεωστικών καρτών της Τράπεζας Πειραιώς (δε μου είπαν το λόγο). Έκανα αίτημα αλλαγής αυτής της πολιτικής του eshop.gr και περιμένουμε.

Αν το κάνουν κι άλλοι, προφανώς θα αλλάξει την πολιτική του σε αυτόν τον τομέα.

Όποιος θέλει, μπορεί να καλέσει τις δύο πλευρές, να κρατήσει τα ονόματα των υπαλλήλων και να τους πει ότι είναι σε επικοινωνία και με την άλλη πλευρά, ώστε να πάρει υπεύθυνη απάντηση. Η υπάλληλος του eshop χρειάστηκε να επικοινωνήσει με την υπεύθυνη για να μου δώσει την τελική απάντηση όταν της είπα τη θέση της τράπεζας. Τελικά η υπεύθυνη των καρτών του eshop.gr επιβεβαίωσε τη ρήση της Τράπεζας Πειραιώς.

Collective_Soul
19-02-10, 13:34
Ωραιος ipo
Ενημερωσε μας.

Dimitris_80
19-02-10, 13:36
Προς το παρόν έχω να σου προτείνω τη χρήση μεταφοράς χρημάτων στο λογαριασμό του eshop.gr μέσα από ebanking. Έχει λογαριασμό και στην Τράπεζα Πειραιώς, επομένως δεν υπάρχει προμήθεια στην πληρωμή.
Ναι αλλά αργεί προφανώς να αποδειχθεί ότι έχεις πληρώσει ---> μεγαλύτερος χρόνος παραδοσης έτσι...


Έκανα αίτημα αλλαγής αυτής της πολιτικής του eshop.gr και περιμένουμε.
Όταν λες αίτημα αλλαγής της πολιτικής; Προσωπικά ή ως φόρουμ;

Άρα ψέμματα μου λέγανε εμένα ότι η Πειραιώς δεν δέχεται ηλεκτρονική πηρωμή με το eshop. Μα τι ψεύτες που είναι εκεί στο λογιστήριο του eshop; :mad:

ipo
19-02-10, 13:39
Στείλτε κι εσείς κανένα mail στο eshop για να καταλάβουν ότι είμαστε αρκετοί που χρησιμοποιούμε Visa debit Πειραιώς και ότι μας ενοχλεί το ban που της έκαναν.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 2 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όταν λες αίτημα αλλαγής της πολιτικής; Προσωπικά ή ως φόρουμ;

Άρα ψέμματα μου λέγανε εμένα ότι η Πειραιώς δεν δέχεται ηλεκτρονική πηρωμή με το eshop. Μα τι ψεύτες που είναι εκεί στο λογιστήριο του eshop; :mad:
Δεν έχω έγγραφη απάντηση για να την ανεβάσω στο forum, αλλά όποιος θέλει ακολουθεί τη διαδικασία που έκανα εγώ. Ευγενικά πάντα: Πρώτα τηλέφωνο στην τράπεζα, καταγραφή ονόματος του υπαλλήλου. Και κατόπιν με τα στοιχεία αυτά κλήση στο e-shop κι αφού κρατήσει όνομα υπαλλήλου στο eshop.gr, ρωτάς: "Ο τάδε κύριος από το τμήμα εξυπηρέτσης πελατών της τράπεζας μου είπε ότι εσείς έχετε επιλέξει τη μη online αποδοχή της κάρτας, λέει αλήθεια;" Και στο τέλος ζητάς ευγενικά την αλλαγή πολιτικής.


:respekt: Στην υπάλληλο της Τράπεζας Πειραιώς που απέφυγε με κάθε τρόπο να πει "σας είπαν ψέματα" παρόλο που επέμεινα να το ακούσω (ευγενικά) και προσπαθούσε να δει αν το πρόβλημα συναλλαγής είναι κάπου αλλού. Τα στοιχεία της είναι διαθέσιμα, αν μου τα ζητήσει κάποιος προϊστάμενος για την επιβράβευσή της. Αντιθέτως στο eshop, σύμφωνα με τις μαρτυρίες του Dimitris80, έσπευσαν να ρίξουν την ευθύνη στην τράπεζα.

Dimitris_80
19-02-10, 13:39
Στείλτε κι εσείς κανένα mail στο eshop για να καταλάβουν ότι είμαστε αρκετοί που χρησιμοποιούμε Visa debit Πειραιώς και ότι μας ενοχλεί το ban που της έκαναν.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 2 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν έχω έγγραφη απάντηση για να την ανεβάσω στο forum, αλλά όποιος θέλει ακολουθεί τη διαδικασία που έκανα εγώ. Πρώτα τηλέφωνο στην τράπεζα, καταγραφή ονόματος του υπαλλήλου. Και κατόπιν με τα στοιχεία αυτά κλήση στο e-shop κι αφού κρατήσει όνομα υπαλλήλου στο eshop.gr, ρωτάς: "Ο τάδε κύριος μου είπε ότι εσείς το έχετε επιλέξει, λέει αλήθεια;" Και στο τέλος ζητάς ευγενικά την αλλαγή πολιτικής.
Προτείνω να γράψει κάποιος ένα πρότυπο μέιλ και να προωθούμε όλοι το ίδιο στην ηλεκτρονική διεύθυνση του eshop.

Collective_Soul
19-02-10, 13:40
Εγω χρησιμοποιω της Alpha αλλα ειμαι μαζι σας.

Dimitris_80
19-02-10, 13:45
Δεν έχω έγγραφη απάντηση για να την ανεβάσω στο forum, αλλά όποιος θέλει ακολουθεί τη διαδικασία που έκανα εγώ. Ευγενικά πάντα: Πρώτα τηλέφωνο στην τράπεζα, καταγραφή ονόματος του υπαλλήλου. Και κατόπιν με τα στοιχεία αυτά κλήση στο e-shop κι αφού κρατήσει όνομα υπαλλήλου στο eshop.gr, ρωτάς: "Ο τάδε κύριος μου είπε ότι εσείς το έχετε επιλέξει, λέει αλήθεια;" Και στο τέλος ζητάς ευγενικά την αλλαγή πολιτικής.
Δεν μπορώ τέτοιες ευγένειες όταν απευθύνομαι σε άτομα που με κοροιδεύουν και με λένε ψέματα... :mad: Απλά ακούνε την έντονη δυσαρέσκειά μου στο γεγονός και από κει και πέρα τίποτα. Τώρα άμα ξανακαλέσω θα με καταλάβουν. :p

........Auto merged post: Dimitris_80 πρόσθεσε 3 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Έχω την εντύπωση ότι και στο ΠΛΑΙΣΙΟ την ίδια ακριβώς πολιτική έχουν... Αγόρασε κανείς πρόσφατα από εκεί με χρεωστική της Πειραιώς;

ipo
19-02-10, 13:46
Ξαναλέω ότι δεν έχω κάτι εγγράφως, γι' αυτό και κρατάω χαμηλούς τόνους. Απλά μετέφερα όσες πληροφορίες κατάφερα να αποσπάσω προφορικά. Αν αλλάξει κάτι ενημερώστε κι εσείς.

tsioy
19-02-10, 13:47
...Το κλασσικό "κολπάκι" με τους δύο καταθετικούς λογαριασμούς. Ένας μόνο συνδεδεμένος με την κάρτα με μηδενικό υπόλοιπο κι ένας δεύτερος, στην ίδια τράπεζα, με κάποια χρήματα. Από τον δεύτερο μέσω ebanking τροφοδοτείς τον πρώτο όταν χρειάζεται να κάνεις αγορά ή ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Αυτό γίνεται ανέξοδα με καταθετικούς λογαριασμούς Alpha και Πειραιώς...


... Ποιος κάθεται τώρα να εξηγεί στον πελάτη πώς να ανοίξει δύο λογαριασμούς ή να διατηρεί έναν με χαμηλό υπόλοιπο. Άσε που μερικές τράπεζες χρεώνουν για λογαριασμούς με χαμηλό υπόλοιπο...

Παρατηρώ μία αντίφαση;

Νομίζω πως το σωστό είναι το δέυτερο, δηλαδή υπάρχει κάποια χρέωση σε λογαριασμούς με χαμηλό υπόλοιπο (στην Alpha τουλάχιστον).

Αν, όντως, είναι έτσι, το μόνο που γλιτώνω είναι η διαδικασία κατάθεσης σε ΑΤΜ.

ipo
19-02-10, 13:51
Παρατηρώ μία αντίφαση;
Υπάρχει διαφορά του "μερικές" από το "Alpha και Πειραιώς". Δεν έχεις παρά να αφαιρέσεις από το "όλες" το "Alpha και Πειραιώς". To αποτέλεσμα είναι "μερικές που ξέρω ότι χρεώνουν" + "μερικές που δεν ξέρω αν χρεώνουν". Απλή λογική.

Παρατήρησες αντίφαση, διότι δε διάβασες προσεκτικά ολόκληρες τις προτάσεις.

tsioy
19-02-10, 14:56
Υπάρχει διαφορά του "μερικές" από το "Alpha και Πειραιώς". Δεν έχεις παρά να αφαιρέσεις από το "όλες" το "Alpha και Πειραιώς". To αποτέλεσμα είναι "μερικές που ξέρω ότι χρεώνουν" + "μερικές που δεν ξέρω αν χρεώνουν". Απλή λογική.

Παρατήρησες αντίφαση, διότι δε διάβασες προσεκτικά ολόκληρες τις προτάσεις.

Αν κρίνω από τα περί "απλής λογικής", μάλλον σε πείραξε η αντίφαση που ανέφερα. Κακώς, κατά την ταπεινή μου γνώμη..

Ευτυχώς, τέτοιες πράξεις ξέρω να κάνω. Απλώς, συμπεριέλαβα στις "μερικές" και την Alpha, διότι όταν έκανα αίτηση της χρεωστικής μαζί με το άνοιγμα του αντίστοιχου λογαριασμού, μετά από ερώτησή μου, η υπάλληλος της τράπεζας μου είπε ότι για υπόλοιπο λογαριασμού κάτω από €300, υπάρχει χρέωση (νομίζω ~€9/εξάμηνο), παρόλο που κάτι τέτοιο δε βρήκα στο site της τράπεζας. Αν το γνωρίζεις καλύτερα το θέμα, ενημέρωσέ μας.;)

Collective_Soul
19-02-10, 15:05
Νομιζω χρεωση υπαρχει αν δεν κινεις την χρεωστικη.

ipo
19-02-10, 15:05
Ευτυχώς, τέτοιες πράξεις ξέρω να κάνω. Απλώς, συμπεριέλαβα στις "μερικές" και την Alpha, διότι όταν έκανα αίτηση της χρεωστικής μαζί με το άνοιγμα του αντίστοιχου λογαριασμού, μετά από ερώτησή μου, η υπάλληλος της τράπεζας μου είπε ότι για υπόλοιπο λογαριασμού κάτω από €300, υπάρχει χρέωση (νομίζω ~€9/εξάμηνο), παρόλο που κάτι τέτοιο δε βρήκα στο site της τράπεζας. Αν το γνωρίζεις καλύτερα το θέμα, ενημέρωσέ μας.;)
Σωστά τα λες. Η χρέωση αυτή υπήρχε μέχρι πριν από κάποιον καιρό (δεν ξέρω αν πρόκειται για λίγους ή πολλούς μήνες). Αλλά κάποια στιγμή πέρσι έπαψε. Έκτοτε άρχισα να προτείνω εκτός από τη wincard και την αντίστοιχη χρεωστική της Alpha. Πριν δεν την πρότεινα γι' αυτό ακριβώς το λόγο.

Η χρέωση ήταν ακριβώς όσο έγραψες.

Ξαναλέω πάντως, ότι αν αμφιβάλλετε για κάτι που γράφω, το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να ενημερωθείτε τηλεφωνικώς από το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών. Από εκεί προκύπτει και η δική μου ενημέρωση (και τα λίγα δυστυχώς που υπάρχουν σε ιστοσελίδες), οπότε συνήθως δεν μπορώ να τεκμηριώσω όσα γράφω. Άλλωστε τα πράγματα αλλάζουν και καλό είναι να μας ενημερώνει και κανένας ακόμα για τις αλλαγές. Π.χ. η Alpha μπορεί να έχει αρχίσει να χρεώνει πάλι (βλέπω τώρα στην ιστοσελίδα ότι για να ανοίξεις λογαριασμό χρειάζεσαι 300€), αν και το θεωρώ απίθανο. Αν θέλει κάποιος ας τηλεφωνήσει για να έχουμε όλοι πρόσφατη ενημέρωση.

kosmous
19-02-10, 18:45
Παίζει όμως και να ζητά μεγάλη προμήθεια η Πειραιώς από το e-shop και να κάνουν το μποϋκοτάζ τους .

ipo
19-02-10, 18:53
Παίζει όμως και να ζητά μεγάλη προμήθεια η Πειραιώς από το e-shop και να κάνουν το μποϋκοτάζ τους .
Υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε πολλές, δεν έχουν τελειωμό, ούτε και νόημα. Π.χ. υπάρχει και η αντίθετη άποψη: Μπορεί το eshop να κάνει πόλεμο στην τράπεζα για να έχει μικρότερες προμήθειες από τις άλλες χρεωστικές ή να έχει POS άλλης τράπεζας η οποία να ανταγωνίζεται την Πειραιώς. Δεν καταλήγουμε σε κάτι με αυτόν τον τρόπο σκέψης, ούτε μπορείς να βρεις το θύτη.

Σημασία έχει ότι το eshop, σε αντίθεση με online καταστήματα ανά την υφήλιο, επέλεξε να μη συνεργάζεται με μία δημοφιλή υπηρεσία, όπως οι χρεωστικές κάρτες μίας τράπεζας. Κακή επιλογή κατά τη γνώμη μου.

SALONIKAG
19-02-10, 18:59
Πάντως από όλες τις χρεωστικές κάρτες των τραπεζώ visa ,μόνο της ΑΛΦΑ και της Πειραιώς-μέχρι πρότινος???-γίνονται δεκτές για συναλλαγές μέσω ιντερνετ...
Επίσης καμιά maestro δεν λειτουργεί στο ιντερνετ...Αφήστε που μερικά καταστήματα δεν την κάνουν δεκτή γιατί προτιμούν visa electron...

@ ADSLgr.com All rights reserved.