PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

ipo
19-02-10, 19:01
Υπάρχει και η χρεωστική VISA της Τράπεζας Κύπρου (http://www.bankofcyprus.gr/main.asp?id=3577), που μερικοί αναφέρουν ότι γίνεται δεκτή σε online καταστήματα, αλλά δεν έχω σχετική εμπειρία για να μιλήσω γι' αυτήν.

tsioy
20-02-10, 11:09
Σωστά τα λες. Η χρέωση αυτή υπήρχε μέχρι πριν από κάποιον καιρό (δεν ξέρω αν πρόκειται για λίγους ή πολλούς μήνες). Αλλά κάποια στιγμή πέρσι έπαψε. Έκτοτε άρχισα να προτείνω εκτός από τη wincard και την αντίστοιχη χρεωστική της Alpha. Πριν δεν την πρότεινα γι' αυτό ακριβώς το λόγο.

Χμμμμ...
Η υπάλληλος του καταστήματος με ενημέρωσε πριν από περίπου ένα μήνα. Ή δεν είχε ενημερωθεί για την κατάργηση ή επανέφεραν τη χρέωση.
Θα επικοινωνήσω με τη τράπεζα (μετά από καμία βδομάδα , γιατί θα λείπω) και θα σας ενημερώσω.

lewton
20-02-10, 14:16
Αχά, τώρα μπορεί να το ξανασκεφτώ για να ανοίξω λογαριασμό στην alpha.

SALONIKAG
20-02-10, 15:16
Μηπώς τελικά όλες οι χρεωστικές κάρτες θα χρησιμοποιούνται για αγορές με την φυσική παρουσία του κατόχου και όχι για online??
Τότε οι πρωπληρωμένες πιστωτικές είναι η λύση,αλλά παιρνουν προμήθεια για καθε φόρτιση...Μήπως και αυτός είναι ο λόγος καθώς οι συναλλαγες στο διαδύκτιο είναι χωρίς χρέωση?

sdikr
20-02-10, 15:28
Μηπώς τελικά όλες οι χρεωστικές κάρτες θα χρησιμοποιούνται για αγορές με την φυσική παρουσία του κατόχου και όχι για online??
Τότε οι πρωπληρωμένες πιστωτικές είναι η λύση,αλλά παιρνουν προμήθεια για καθε φόρτιση...Μήπως και αυτός είναι ο λόγος καθώς οι συναλλαγες στο διαδύκτιο είναι χωρίς χρέωση?


Δεν είναι χωρίς χρέωση οι συναλλαγές Online (το κάθε κατάστημα χρεώνεται)
Μια χαρά είμαι με την δικιά μου χρεωστική, σε όλα τα μηχανάκια Pos και online

Και εδώ τώρα έχουμε μια άλλη ερώτηση, η Πειραιώς με ποιο δικαίωμα θέλει ειδική σύμβαση για την χρήση των καρτών της αφού έχουν πάνω το σήμα visa;

Αυτό που ξέρω είναι οτι απο την στιγμή που η κάρτα σου είναι visa, οι χρεώσεις περνάνε μέσω της visa,

Αυτό που μπορούν να κάνουν οι τράπεζες είναι να επιλέγουν το αν θα γίνεται δεκτή σαν visa, Online or pos, αν θα γίνεται δεκτή για δόσεις, αν θα γίνεται δεκτή διεθνές ή οχι, άλλα όχι να κάνουν ειδική σύμβαση με το κατάστημα για χρήση της visa

kosmous
20-02-10, 16:24
Και εδώ τώρα έχουμε μια άλλη ερώτηση, η Πειραιώς με ποιο δικαίωμα θέλει ειδική σύμβαση για την χρήση των καρτών της αφού έχουν πάνω το σήμα visa;




Ποιος και πότε έβγαλε άκρη με τις τράπεζες σε διαφορές ?

Σε έλεγχό μου μετά από διαφορά στο υπόλοιπό μου πριν καμιά 15 χρόνια στην τότε ΙΟΝΙΚΗ , διαπίστωσα πως εκτινάχθηκαν τα έξοδα του κεφαλαίου κίνησης από 30.000 δρχ. σε 120.000 ,:rtfm: μου απάντησαν πως δεν τους συμφέρει αλλιώς και αν δεν δέχομαι να μου τα επιστρέψουν και να ψάξω αλλού .:down:

SALONIKAG
20-02-10, 16:41
SDIRK,εννοώ ότι για τους χρήστες της χρεωστικής οι συναλλαγες είναι δωρεάν...¨)
Οι τράπεζες είναι σαν τα μαγαζία και θα πρέπει να επιλέγουμε την τράπεζα που μας συμφέρει και εξυπηρετεί καλύτερα...Συνήθως οι μικρές τράπεζες είναι συμφέρουσες αλλα έχουν μικρό δίκτυο καταστημάτων...

ipo
20-02-10, 17:16
Αχά, τώρα μπορεί να το ξανασκεφτώ για να ανοίξω λογαριασμό στην alpha.
Επιβεβαίωσέ το πρώτα, διότι ο tsioy λέει ότι έχει πληροφορία ενός μήνα. Η δική μου είναι του περασμένου έτους. Γενικά πάντως να εμπιστεύεστε περισσότερο τις πληροφορίες των τηλεφωνικών κέντρων, που έχουν εξειδικευμένους υπαλλήλους σε κάθε κατηγορία προϊόντων και πάντα ενημερωμένους. Ο υπάλληλος εργασιών σε υποκατάστημα είναι πρακτικά αδύνατο να τα ξέρει λεπτομερώς όλα και να είναι ενήμερος για τις τελευταίες αλλαγές προϊόντων. Μακράν από τις πιο δύσκολες θέσεις εργασίας στον τραπεζικό τομέα, αφού έχει από πάνω του συνεχώς πελάτες και πρέπει να τα ξέρει όλα. Καλό τους κουράγιο...



Και εδώ τώρα έχουμε μια άλλη ερώτηση, η Πειραιώς με ποιο δικαίωμα θέλει ειδική σύμβαση για την χρήση των καρτών της αφού έχουν πάνω το σήμα visa;
Αυτό που ξέρω είναι οτι απο την στιγμή που η κάρτα σου είναι visa, οι χρεώσεις περνάνε μέσω της visa,
Αυτό που μπορούν να κάνουν οι τράπεζες είναι να επιλέγουν το αν θα γίνεται δεκτή σαν visa, Online or pos, αν θα γίνεται δεκτή για δόσεις, αν θα γίνεται δεκτή διεθνές ή οχι, άλλα όχι να κάνουν ειδική σύμβαση με το κατάστημα για χρήση της visa
Το ίδιο πρόβλημα έχω συναντήσει και με πιστωτική Visa της Εμπορικής. Δούλευε non present σε ένα online κατάστημα της Ελλάδας, δε δούλευε όμως σε ένα άλλο (στο οποίο πέρασε κανονικά η wincard). Και πάλι η τράπεζα μου είχε πει ότι είναι επιλογή του καταστήματος να μη δέχεται την πιστωτική τους.

Επομένως, η τράπεζα επιλέγει το αν θα είναι αποδεκτή η κάρτα της online (+όλες τις περιπτώσεις που εύστοχα ανέφερες). Από εκεί και πέρα είναι στη δικαιοδοσία του κάθε καταστήματος με ποιες τράπεζες (κάρτες τους) θα συνεργάζεται το POS τους. Αφήνω ένα μικρό ενδεχόμενο να έχει σχέση και με την τράπεζα που χορηγεί το POS στα πλαίσια του ανταγωνισμού (π.χ. να λέει η Alpha στο eshop: "θα σου δώσω POS με αυτή την προμήθεια, αν δεν κάνεις δεκτές τις κάρτες τις χρεωστικές κάρτες της Eurobank").

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 17 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τότε οι πρωπληρωμένες πιστωτικές είναι η λύση,αλλά παιρνουν προμήθεια για καθε φόρτιση...
Επίτρεψέ μου μία διόρθωση. Δεν υφίστανται προπληρωμένες πιστωτικές. Υπάρχουν:
1) πιστωτικές κάρτες
2) χρεωστικές κάρτες
3) προπληρωμένες κάρτες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803)

sdikr
20-02-10, 22:03
Επιβεβαίωσέ το πρώτα, διότι ο tsioy λέει ότι έχει πληροφορία ενός μήνα. Η δική μου είναι του περασμένου έτους. Γενικά πάντως να εμπιστεύεστε περισσότερο τις πληροφορίες των τηλεφωνικών κέντρων, που έχουν εξειδικευμένους υπαλλήλους σε κάθε κατηγορία προϊόντων και πάντα ενημερωμένους. Ο υπάλληλος εργασιών σε υποκατάστημα είναι πρακτικά αδύνατο να τα ξέρει λεπτομερώς όλα και να είναι ενήμερος για τις τελευταίες αλλαγές προϊόντων. Μακράν από τις πιο δύσκολες θέσεις εργασίας στον τραπεζικό τομέα, αφού έχει από πάνω του συνεχώς πελάτες και πρέπει να τα ξέρει όλα. Καλό τους κουράγιο...



Το ίδιο πρόβλημα έχω συναντήσει και με πιστωτική Visa της Εμπορικής. Δούλευε non present σε ένα online κατάστημα της Ελλάδας, δε δούλευε όμως σε ένα άλλο (στο οποίο πέρασε κανονικά η wincard). Και πάλι η τράπεζα μου είχε πει ότι είναι επιλογή του καταστήματος να μη δέχεται την πιστωτική τους.

Επομένως, η τράπεζα επιλέγει το αν θα είναι αποδεκτή η κάρτα της online (+όλες τις περιπτώσεις που εύστοχα ανέφερες). Από εκεί και πέρα είναι στη δικαιοδοσία του κάθε καταστήματος με ποιες τράπεζες (κάρτες τους) θα συνεργάζεται το POS τους. Αφήνω ένα μικρό ενδεχόμενο να έχει σχέση και με την τράπεζα που χορηγεί το POS στα πλαίσια του ανταγωνισμού (π.χ. να λέει η Alpha στο eshop: "θα σου δώσω POS με αυτή την προμήθεια, αν δεν κάνεις δεκτές τις κάρτες τις χρεωστικές κάρτες της Eurobank").



η χρέωση πλέον δεν αναφέρεται στον τιμοκατάλογο στην σελίδα της apha, δυστυχώς δεν έχω κρατήσει τον παλιότερο τιμοκατάλογο που είχε κανονικά αναφορά. (και είχε και παραθυράκι που έλεγε οτι αν είναι ο λογαριασμός σου συνδεμένος για εξόφληση κάρτας πιστωτικής τότε δεν υπάρχει η χρέωση).

όσο για τις Online αγορές, με το deltapay, καθώς και το σύστημα της eurobank πότε δεν είχα πρόβλημα στην χρέωση Online, το πλαίσιο απο όσο έχω δει έχει δικό του σύστημα, υποθέτω οτι κάτι τέτοιο θα έχει και το πλαίσιο, πάντως δεν περνάει η χρέωση απο pos στις Online αγορές (αυτό σου το απαγορεύει ο προμηθευτής του pos).

Το θέμα όμως εδώ είναι οτι η πειραίως σου λέει ξεκάθαρα, οτι δεν έχουν υπογράψει σύμβαση μαζί μας, με λίγα λόγια απαιτεί να γίνει ξεχωριστή σύμβαση απο την απλή του deltapay, 3dproxy (που λογικά περνάνε μέσω visa)

ipo
20-02-10, 22:16
Το θέμα όμως εδώ είναι οτι η πειραίως σου λέει ξεκάθαρα, οτι δεν έχουν υπογράψει σύμβαση μαζί μας, με λίγα λόγια απαιτεί να γίνει ξεχωριστή σύμβαση απο την απλή του deltapay, 3dproxy (που λογικά περνάνε μέσω visa)
Δεν το εξέφρασα καλά σε προηγούμενο μήνυμα και σε μπέρδεψα. Δε μου είπαν ότι απαιτούν σύμβαση με διαφορετικούς όρους από τις άλλες τράπεζες, αλλά ότι ο κάθε έμπορος, επιλέγει ξεχωριστά το αν θα δεχτεί κάθε κατηγορία καρτών. Έτσι λοιπόν το eshop, επέλεξε να μην κάνει δεκτή την non present χρέωση της χρεωστικής της Τράπεζας Πειραιώς (δεν ξέρω αν έχει κόψει όλες τις χρεωστικές γενικά). Απ' ό,τι μου είπε η υπάλληλος της τράπεζας, η τράπεζα αφήνει ελεύθερη την επιλογή στα καταστήματα. Εκείνα όμως έχουν τον τελικό λόγο για τις κάρτες με τις οποίες θα συνεργάζονται online.

cool11
20-02-10, 22:27
Noμιζα οτι χρεωστικες και πιστωτικες, γινονται, τουλαχιστον online, παντου αποδεκτές.
Με αυτα που διαβαζω εδω ομως, δεν ξερω τι ισχυει.
Εγω με την καρτα ατμ της πειραιως που ειναι και χρεωστικη, εχω κανει αγορες απο αμερικη, απο διαφορα καταστηματα!
Υπαρχει περιπτωση να μην εχω προβλημα με αμερικη, και να εχω με ελληνικα online shops?

Δεν εχουν την ιδια αντιμετωπιση οι χρεωστικες και πιστωτικες?

sdikr
20-02-10, 23:20
Δεν το εξέφρασα καλά σε προηγούμενο μήνυμα και σε μπέρδεψα. Δε μου είπαν ότι απαιτούν σύμβαση με διαφορετικούς όρους από τις άλλες τράπεζες, αλλά ότι ο κάθε έμπορος, επιλέγει ξεχωριστά το αν θα δεχτεί κάθε κατηγορία καρτών. Έτσι λοιπόν το eshop, επέλεξε να μην κάνει δεκτή την non present χρέωση της χρεωστικής της Τράπεζας Πειραιώς (δεν ξέρω αν έχει κόψει όλες τις χρεωστικές γενικά). Απ' ό,τι μου είπε η υπάλληλος της τράπεζας, η τράπεζα αφήνει ελεύθερη την επιλογή στα καταστήματα. Εκείνα όμως έχουν τον τελικό λόγο για τις κάρτες με τις οποίες θα συνεργάζονται online.

Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, αν είναι visa είναι visa, αλλιώς είναι ΣΑΝ visa ;)

το πρόβλημα εδώ δεν είναι του καταστήματος, είναι της τράπεζας που βγάζει την ΣΑΝ visa

Dimitris_80
21-02-10, 00:21
H χρεωστική της Εμπορικής πχ. που είναι και VISA (ντεμέκ μη χ...σω) ΔΕΝ γίνεται αποδεκτή σε κανένα ηλεκτρονικό κατάστημα. Είναι πολιτική της Εμπορικής, όπως με είχαν ενημερώσει πριν αρκετό καιρό. Δε ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι και αν έχει δοκιμάσει κανείς τελευταία...

Δυστυχώς οι ελληνικές τράπεζες κάνουν του κεφαλιού τους. «Λερώνουν» το όνομα της VISA με δικά τους ban σε διάφορους εμπόρους... Γιατί... έτσι όπως έλεγε και μια διαφήμιση. Σώνει και καλά να βγάλεις πιστωτική.

ipo
21-02-10, 00:35
H χρεωστική της Εμπορικής πχ. που είναι και VISA (ντεμέκ μη χ...σω) ΔΕΝ γίνεται αποδεκτή σε κανένα ηλεκτρονικό κατάστημα. Είναι πολιτική της Εμπορικής, όπως με είχαν ενημερώσει πριν αρκετό καιρό. Δε ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι και αν έχει δοκιμάσει κανείς τελευταία...
Δυστυχώς οι ελληνικές τράπεζες κάνουν του κεφαλιού τους. «Λερώνουν» το όνομα της VISA με δικά τους ban σε διάφορους εμπόρους... Γιατί... έτσι όπως έλεγε και μια διαφήμιση. Σώνει και καλά να βγάλεις πιστωτική.
Είναι διαφορετική περίπτωση αυτή που αναφέρεις η οποία είναι γνωστή, γι' αυτό και προτείνουμε χρεωστική Alpha ή Πειραιώς.

Άλλο το να μην επιτρέπει η εμπορική τις non present συναλλαγές κι άλλο το να μη δέχεται το eshop.gr χρεωστικές κάρτες με χρέωση online (συγκεκριμένης τράπεζας ή όλων).

worldver83
01-03-10, 02:08
Έχω μια απορία σχετικά με τις κάρτες αυτές (χρεωστικές - προπληρωμένες). Οι χρεωστικές κάρτες δεν έχουν τόκο όταν κάνεις ανάληψη απο ATM? Γιατί έχω βγάλει και εγώ και όταν μπαίνω στο e-banking βλέπω ότι έχει όριο ανάληψης μετρητών 600Ε από την χρεωστική κάρτα, ενώ έχω βάλει μόνο 100Ε στον λογαριασμό.Στην τράπεζα μου είπαν ότι δεν έχει χρέωση άμα κάνω ανάληψη μέσω ATM.




Στοιχεία Χρεωστικής Κάρτας
Χρεωστική Κάρτα:
Κατάσταση: Ενεργή
Ημερομηνία Έκδοσης: 23/2/2010
Ημερομηνία Λήξης: 01/2015
Κύριος Λογαριασμός (φιλική ονομασία):
Διαθέσιμο Υπόλοιπο Κύριου Λογ/σμού: 95,00 ΕΥΡΩ

Ημερήσια Όρια Χρήσης
ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΟΡΙΟ ΣΥΝΑΛΛΑΓΩΝ: 600,00 ΕΥΡΩ
Επιμέρους Όρια:
Αναλήψεις από ΑΤΜ της Τράπεζας Πειραιώς: 600,00 ΕΥΡΩ
Αναλήψεις από ΑΤΜ άλλων Τραπεζών εντός Ελλάδας (ΔΙΑΣ) 600,00 ΕΥΡΩ
Αναλήψεις από ΑΤΜ εξωτερικού & Αγορές εντός και εκτός Ελλάδας: 600,00 ΕΥΡΩ

Συνδεδεμένα Προϊόντα
Λογαριασμοί:
Κύριος: ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ -Κ-,






Προπληρωμένη Κάρτα
Κατάσταση Κάρτας: Ενεργή
Τύπος Κάρτας: MASTERCARD

Ονοματεπώνυμο (λατινικοί χαρακτήρες):
Διαθέσιμο Υπόλοιπο Συναλλαγών : 47,94 EURO
Ποσό Δεσμευμένο από Αγορές (Εγκρίσεις) : 52,06 EURO
Ημερήσιο Όριο Συναλλαγών (Αγορές & Εκφορτίσεις) : 150,00 EURO
Όρια Φόρτισης (ανά συναλλαγή) : €10 - €3000
Ημερήσιες Αγόρες & Εκφορτίσεις : 0,00 EURO

ntoremi
01-03-10, 03:45
Έχω μια απορία σχετικά με τις κάρτες αυτές (χρεωστικές - προπληρωμένες). Οι χρεωστικές κάρτες δεν έχουν τόκο όταν κάνεις ανάληψη απο ATM? Γιατί έχω βγάλει και εγώ και όταν μπαίνω στο e-banking βλέπω ότι έχει όριο ανάληψης μετρητών 600Ε από την χρεωστική κάρτα, ενώ έχω βάλει μόνο 100Ε στον λογαριασμό.Στην τράπεζα μου είπαν ότι δεν έχει χρέωση άμα κάνω ανάληψη μέσω ATM.




Στοιχεία Χρεωστικής Κάρτας
Χρεωστική Κάρτα:
Κατάσταση: Ενεργή
Ημερομηνία Έκδοσης: 23/2/2010
Ημερομηνία Λήξης: 01/2015
Κύριος Λογαριασμός (φιλική ονομασία):
Διαθέσιμο Υπόλοιπο Κύριου Λογ/σμού: 95,00 ΕΥΡΩ

Ημερήσια Όρια Χρήσης
ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΟΡΙΟ ΣΥΝΑΛΛΑΓΩΝ: 600,00 ΕΥΡΩ
Επιμέρους Όρια:
Αναλήψεις από ΑΤΜ της Τράπεζας Πειραιώς: 600,00 ΕΥΡΩ
Αναλήψεις από ΑΤΜ άλλων Τραπεζών εντός Ελλάδας (ΔΙΑΣ) 600,00 ΕΥΡΩ
Αναλήψεις από ΑΤΜ εξωτερικού & Αγορές εντός και εκτός Ελλάδας: 600,00 ΕΥΡΩ

Συνδεδεμένα Προϊόντα
Λογαριασμοί:
Κύριος: ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ -Κ-,






Προπληρωμένη Κάρτα
Κατάσταση Κάρτας: Ενεργή
Τύπος Κάρτας: MASTERCARD

Ονοματεπώνυμο (λατινικοί χαρακτήρες):
Διαθέσιμο Υπόλοιπο Συναλλαγών : 47,94 EURO
Ποσό Δεσμευμένο από Αγορές (Εγκρίσεις) : 52,06 EURO
Ημερήσιο Όριο Συναλλαγών (Αγορές & Εκφορτίσεις) : 150,00 EURO
Όρια Φόρτισης (ανά συναλλαγή) : €10 - €3000
Ημερήσιες Αγόρες & Εκφορτίσεις : 0,00 EURO

Τα 600 ευρω ειναι το ανωτατο που μπορεις να σηκωσεις σε μια μερα. Ειναι ομως απο λεφτα δικα σου, λεφτα που πρεπει να εχεις βαλει στην καρτα ωστε να μπορεις να τα σηκωσεις. Δεν ειναι δανειο, δεν τα δανειζεσαι, τα ειχες ηδη. Η προπληρωμενη καρτα δεν ειναι πιστωτικη.
Πχ αν εχεις φορτωσει 1000 ευρω στην καρτα, μπορεις να σηκωσεις μεχρι 600 σε μια μερα. Αν εχεις μονο 400 στην καρτα, πώς να σηκωσεις 600;; Αφου δεν φτανουν. Μεχρι 400 θα μπορεις να σηκωσεις.

ipo
01-03-10, 11:18
Έχω μια απορία σχετικά με τις κάρτες αυτές (χρεωστικές - προπληρωμένες). Οι χρεωστικές κάρτες δεν έχουν τόκο όταν κάνεις ανάληψη απο ATM? Γιατί έχω βγάλει και εγώ και όταν μπαίνω στο e-banking βλέπω ότι έχει όριο ανάληψης μετρητών 600Ε από την χρεωστική κάρτα, ενώ έχω βάλει μόνο 100Ε στον λογαριασμό.Στην τράπεζα μου είπαν ότι δεν έχει χρέωση άμα κάνω ανάληψη μέσω ATM.
Είναι διαφορετικές οι χρεωστικές από τις προπληρωμένες κάρτες. Μετέφερα το μήνυμά σου, στο σχετικό νήμα. Άλλο πιστωτική, άλλο χρεωστική κι άλλο προπληρωμένη κάρτα.

Καλό είναι να ρωτήσεις στην τράπεζα από την οποία εκδόθηκε η κάρτα, αν η συγκεκριμένη έχει πιστωτικό όριο. Διότι υπάρχουν χρεωστικές κάρτες που έχουν πιστωτικό όριο. Με αυτές μπορείς να κάνεις υπερανάληψη και βέβαια να πληρώσεις τόκους για το ποσό που πήρες ως δάνειο.

nick_wolf
09-03-10, 20:28
Εχει κανένας υπόψη του αν επιβεβαιωμένα η paypal δέχεται την χρεωστική καρτα debit maestro της Eurobang ?

Ευχαριστώ..

ariadgr
09-03-10, 23:16
Απίθανο μου φαίνεται να τη δέχεται

SALONIKAG
09-03-10, 23:43
Σίγουρα δεν γινεται δεκτή...
Από προσωπική εμπειρία πριν λίγο καιρό...
Δεκτες γίνονται οι χρεωστικές alpha enter της ΑΛΦΑ ...και της Πειραιώς-αν και θα πρέπει να το ρωτήσεις καθώς αναφερθηκε οτι δεν γινονται πλεον δεκτες για συναλλαγες στο διαδικτυο...

ipo
09-03-10, 23:47
Σίγουρα δεν γινεται δεκτή...
Από προσωπική εμπειρία πριν λίγο καιρό...
Δεκτες γίνονται οι χρεωστικές alpha enter της ΑΛΦΑ ...και της Πειραιώς-αν και θα πρέπει να το ρωτήσεις καθώς αναφερθηκε οτι δεν γινονται πλεον δεκτες για συναλλαγες στο διαδικτυο...
Δεν ισχύει το τελευταίο. Κάνω κανονικά αγορές από το διαδίκτυο με χρεωστική της Πειραιώς.

nick_wolf
11-03-10, 22:16
Καθως μπηκα σημερα στη σελιδα της paypal εκανα κλικ στο κιτρινο λουκετακι της κρυπτογραφησης , εκει βγαζει διαφορες πληροφοριες σχετικα με την κρυπτογραφημενη σελιδα οπως ξερετε. Αυτο που μου φανηκε περιεργο ειναι οτι στο πεδιο που λεει '' Εχω επισκεφτει τη σελιδα αυτη ξανα σημερα ? '' , η απαντηση διπλα ειναι '' ναι 23 φορες '' . Γνωριζει κανεις τι ειδους πληροφορια ειναι αυτη και αν ειναι φυσιολογικο?? Να ανησυχησω η οχι?

Ευχαριστω εκ των προτερων

ipo
11-03-10, 22:35
Καθως μπηκα σημερα στη σελιδα της paypal εκανα κλικ στο κιτρινο λουκετακι της κρυπτογραφησης , εκει βγαζει διαφορες πληροφοριες σχετικα με την κρυπτογραφημενη σελιδα οπως ξερετε. Αυτο που μου φανηκε περιεργο ειναι οτι στο πεδιο που λεει '' Εχω επισκεφτει τη σελιδα αυτη ξανα σημερα ? '' , η απαντηση διπλα ειναι '' ναι 23 φορες '' . Γνωριζει κανεις τι ειδους πληροφορια ειναι αυτη και αν ειναι φυσιολογικο?? Να ανησυχησω η οχι?"Have I visited this web site before today?"
=
"Έχω επισκεφτεί αυτή την ιστοσελίδα πριν τη σημερινή μέρα;"

κι όχι "Έχω επισκεφτεί τη σελίδα αυτή ξανά σήμερα;"

before = πριν
again = μετά

nick_wolf
13-03-10, 01:55
"Have I visited this web site before today?"
=
"Έχω επισκεφτεί αυτή την ιστοσελίδα πριν τη σημερινή μέρα;"

κι όχι "Έχω επισκεφτεί τη σελίδα αυτή ξανά σήμερα;"

before = πριν
again = μετά

Φιλε μου ξερω καλα τι σημαινει before και again , το μυνημα ειναι στα Ελληνικα και ειναι ακριβως οπως το παραθετω γιαυτο και ανησυχησα διοτι δεν γνωριζω τι παιζει ?

Ευχαριστω

........Auto merged post: nick_wolf πρόσθεσε 7 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης ξεχασα να συμπληρώσω οτι σε ολες τις σελίδες που εχουν κρυπτογράφηση βγάζει διάφορα νουμερα που δεν εχουν καμια σχεση με τις επισκέψεις ουτε στο παρελθόν ουτε στο παρον. πχ σε μια αλλη που γράφτηκα πριν δυο μέρες μου βγάζει οτι την επισκέφτηκα 510 φορές . Οπως καταλαβαίνεις αυτο ειναι αδύνατο και σίγουρα δεν εχει γινει . Για αυτους τους λογους μου φάνηκε ανησυχητικό και περίεργο.

ipo
13-03-10, 01:58
Καλά κάνεις και ανησυχείς τότε. Ποιον browser χρησιμοποιείς; Δοκίμασε να κάνεις καθαρισμό ιστορικού, cookies κλπ.

nick_wolf
13-03-10, 02:15
Firefox χρησιμοποιώ . Eκανα καθαρισμό ιστορικου και cookies οπως μου ειπες και τωρα μου βγάζει καμιά επίσκεψη στη σελιδα . Εχουν σβηστεί τα προηγούμενα νουμερα που ανέφερα.

ipo
13-03-10, 02:20
Παρακολούθησε τη συμπεριφορά από εδώ και πέρα και πες μας πάλι αν σου φανεί κάτι παράξενο.

nick_wolf
13-03-10, 02:22
ΟΚ ευχαριστώ θα το δω και θα ενημερώσω .

Nozomi
16-03-10, 20:40
Γνωρίζετε αν μπορεί να πληρωθούν ψώνια π.χ σουπερμάρκετ με χρεωστική κάρτα ξένης Τράπεζας στην Ελλάδα χωρίς προμήθεια ?
Τι έχουν να μας πουν τα παιδιά π.χ από Ιταλία ?
Μιλάμε για την περίπτωση που έχει κάποιος π.χ μια VISA και θέλει να πληρώσει στην Ελλάδα έχοντας επαρκές ποσό στον λογαριασμό του...

ariadgr
16-03-10, 21:46
@nozomi:
Εξαρτάται αποκλειστικά από την τιμολογιακή πολιτική τγς εκάστοτε ξένης τράπεζας που εκδίδει την κάρτα.

ipo
16-03-10, 23:56
Η εντύπωσή μου είναι ότι για αγορές σε όλο τον κόσμο με κάρτα Visa/Mastercard (χρεωστική, πιστωτική, προπληρωμένη) δεν υπάρχει προμήθεια για τον αγοραστή. Αυτό με 99% σιγουριά.

Έχω κάνει το αντίστροφο με ελληνική πιστωτική και χρεωστική και εξωτερικό και δεν είχα προμήθεια.

ariadgr
17-03-10, 13:29
Εξαρτάται και από το νόμισμα της χώρας έκδοσης της κάρτας.
Πχ οι αγγλικές τράπεζες χρεώνουν προμήθεια στις συναλλαγές στο εξωτερικό «λόγω διαφορετικού νομίσματος».

........Auto merged post: ariadgr πρόσθεσε 1 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης ορισμένες ελληνικές τράπεζες χρεώνουν προμήθεια για συναλλαγές σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ.

ipo
17-03-10, 13:37
Εννοείς προμήθεια πέρα από την τιμή που δίνει η τράπεζα που εκδίδει την κάρτα για τη μετατροπή νομίσματος σε οποιαδήποτε συναλλαγή;

Αν π.χ. η Alpha Bank λέει ότι η ισοτιμία μετατροπής δολαρίου σε ευρώ, για οποιαδήποτε συναλλαγή στην τράπεζα, είναι 0,73 (η οποία εμπεριέχει προμήθεια). Τότε σε περίπτωση αγοράς με κάρτα, πέρα από την προμήθεια στην ισοτιμία, θα υπάρξει κι άλλη;

3lbereth
17-03-10, 14:21
Έχω κάνει αγορές απο εδώ με ξένο νόμισμα σε on-line κατάστημα (εντός και εκτός Ε.Ε.) και δεν πλήρωσα ποτέ προμήθεια. Ούτε με πιστωτική, ούτε με χρεωστική.
Χρησιμοποίησα και τις δύο κάρτες για αγορές σε Τσεχία και Βαλτική και πάλι δε χρεώθηκα προμήθεια. Μόνο για ανάληψη μέσω ΑΤΜ με χρέωσαν.
Στο statement μάλιστα, φαίνονταν οι αγορές σε τοπικό νόμισμα και μετά η χρέωση σε ευρώ. Τίποτε άλλο.

ariadgr
18-03-10, 03:46
@ipo:
Ακριβώς αυτό εννοώ.
Επιπλέον προμήθεια (της τάξεως του 1-2% ανά συναλλαγή) για το «διαφορετικό νόμισμα».

Αυτό γνωρίζω ότι γίνεται και απο αγγλικές τράπεζες, και απο ελληνικές.

Συγκεκριμένα για τις ελληνικές ξέρω ότο γίνεται σίγουρα από Eurobank, νομίζω και από Alpha Bank American Express, και δεν ξέτω για τις άλλες (πρέπει να δεις τα ψιλά γράμματα στους αναλυτικούς όρους).

Επίσης σίγουρα ΔΕΝ χρεώνεται τέτοια προμήθεια από Εθνική και Πειραιώς.

3lbereth
18-03-10, 10:42
Ούτε Εμπορική.

SALONIKAG
18-03-10, 23:55
Εχω κανει παλαιότερα αγορές και αναλήψεις με την alpha electron visa στη Σερβία και Τσεχία καθώς και Αυστρία...
Για τις αγορές δεν μου χρεωθηκε καμια προμήθεια...
Για την αναληψη μετρητών,υπήρχε μια στανταρ προμήθεια για καθε αναληψη συν τοις εκατό ανάλογα με το ποσό...

papi_tam
22-03-10, 13:21
Έχω μια χρεωστική της Eurobank (maestro) την οποία θέλω να χρησιμοποιήσω για πληρωμή ενός λογαριασμού κινητής απο το site της vodafone. Στο site λέει οτι γίνονται δεκτές και οι χρεωστικές κάρτες visa electron και maestro, ωστόσο στην δικιά μου κάρτα δεν μπορώ να βρώ κανένα pin στο πίσω μέρος της.

Έχω μια χρεωστική της Πειραιώς (visa) η οποία έχει pin στην πίσω όψη.

Το οτι δεν εχει pin η χρεωστική μου είναι θεμα των καρτών maestro γενικά ή απλά της κάρτας μου???

contime
22-03-10, 22:26
Έχω μια χρεωστική της Eurobank (maestro) την οποία θέλω να χρησιμοποιήσω για πληρωμή ενός λογαριασμού κινητής απο το site της vodafone. Στο site λέει οτι γίνονται δεκτές και οι χρεωστικές κάρτες visa electron και maestro, ωστόσο στην δικιά μου κάρτα δεν μπορώ να βρώ κανένα pin στο πίσω μέρος της.

Έχω μια χρεωστική της Πειραιώς (visa) η οποία έχει pin στην πίσω όψη.

Το οτι δεν εχει pin η χρεωστική μου είναι θεμα των καρτών maestro γενικά ή απλά της κάρτας μου???

Eιναι θεμα της τραπεζας που εκδιδει την καρτα, δεν εχει προβλημα η καρτα σου.

nick_wolf
23-03-10, 03:22
Παρακολούθησε τη συμπεριφορά από εδώ και πέρα και πες μας πάλι αν σου φανεί κάτι παράξενο.

Λοιπον φιλοι μου η παρακολουθηση και η παρατηρηση σχετικα με την κρυπτογραφηση στις σελιδες που ειχα αναφερει πιο πανω εδειξε οτι εξακολουθει να μου βγαζει περιεργα νουμερα στην ερωτηση <<Εχετε επισκεφτει τη σελιδα αυτη ξανα σημερα?>>

Δεν ξερω τι γινεται αν το εχει παρατηρησει και καποιος αλλος ας μας πει .
Μιλαω για το κλικ στο λουκετο των κρυπτογραφημενων σελιδων.

Ευχαριστω

Dimitris_80
23-03-10, 10:01
Ξαναέκανα σήμερα το πρωί παραγγελία από το e-shop.gr και έβαλα ως χρεωστική αυτή της Πειραιώς. Για να δούμε θα την δεχτούνε μετά τα όσα είχαμε κάνει πριν κανά μήνα; Αν όχι, έχω την εναλλακτική της webuy, αν ούτε αυτό τότε θα καταφύγω στον ευτελή τρόπο της αντικαταβολής τι να κάνουμε.

Dimitris_80
24-03-10, 10:40
Φυσικά και ΔΕΝ έγινε αποδεκτή η χρεωστική κάρτα της Πειραιώς. Η δουλειά μου έγινε με την webuy κάρτα.

Συγχαρητήρια στο eshop, στην Πειραιώς, δεν ξέρω κι εγώ ποιος φταίει. Και επίσης άλλα τόσα συγχαρητήρια στους γελοίους υπαλλήλους του 211 500 0 500 που για λόγο απόρριψης σου λένε «ίσως δεν έχετε επαρκές υπόλοιπο». Η προσβολή έτοιμη στο στόμα τους. Δε κοιτάνε που έχουν κόψει την σύμβασή τους ΕΤΣΙΘΕΛΙΚΑ με την Πειραιώς, πάνε να σου φορτώσουν την απόρριψη στο... «μη επαρκές υπόλοιπο.»

cool11
24-03-10, 13:34
Φυσικά και ΔΕΝ έγινε αποδεκτή η χρεωστική κάρτα της Πειραιώς. Η δουλειά μου έγινε με την webuy κάρτα.

Συγχαρητήρια στο eshop, στην Πειραιώς, δεν ξέρω κι εγώ ποιος φταίει. Και επίσης άλλα τόσα συγχαρητήρια στους γελοίους υπαλλήλους του 211 500 0 500 που για λόγο απόρριψης σου λένε «ίσως δεν έχετε επαρκές υπόλοιπο». Η προσβολή έτοιμη στο στόμα τους. Δε κοιτάνε που έχουν κόψει την σύμβασή τους ΕΤΣΙΘΕΛΙΚΑ με την Πειραιώς, πάνε να σου φορτώσουν την απόρριψη στο... «μη επαρκές υπόλοιπο.»

Εχω κανει με την χρεωστικη της Πειραιως αγορες απο Αμερικη, και δεν την δεχονται στο eshop της Ελλαδας????????

Dimitris_80
24-03-10, 13:49
Έτσι ακριβώς είναι. Το συζητήσαμε και πριν κάποιες μέρες εδώ, ανέτρεξε σε παλαιότερα μηνύματα αν θέλεις.

uncharted
24-03-10, 19:13
εμ δεν φτανει που ζητανε τιγκα γραφειοκρατια (να στειλεις με fax φωτοτυπια Α.Τ.), δεν δεχονται και οποια καρτα τους καπνισει... :down:

πραγματα που δεν ισχυουν σε κανενα e-shop του εξωτερικου

3lbereth
24-03-10, 22:12
Γι'αυτό τους πληρώνω με αντικαταβολή. Δεν έχει καμιά δουλειά η ταυτότητά μου να σέρνεται απο δω κι απο κεί.
Μου έτυχε πρώτη φορά πρόσφατα σε μεγάλο on-line κατάστημα ρούχων του εξωτερικού. Είχα κάνει κανονικά παραγγελία και έβαλα εξόφληση με πιστωτική. Paypal δεν είχαν. Μου έστειλαν mail που έλεγε οτι καθώς η κάρτα μου δεν είχε εκδοθεί απο αμερικανική τράπεζα, έπρεπε να τους στείλω με fax την ταυτότητά μου. Σημειωτέον, οτι πουθενά δεν αναγραφόταν κάτι τέτοιο στους όρους. Τους προέτρεψα να εντάξουν το paypal σους τρόπους πληρωμής, να μπούν στο Visa verification και ακύρωσα την παραγγελία μου.

ipo
25-03-10, 02:43
Τους προέτρεψα να εντάξουν το paypal σους τρόπους πληρωμής, να μπούν στο Visa verification και ακύρωσα την παραγγελία μου.
Συγχαρητήρια δεσποινίς. :respekt:

Νόμιζα ότι είμαι ο μόνος (που λέει ο λόγος...) που δίνει feedback στις εταιρείες, ώστε να ξέρουν για ποιο λόγο κερδίζουν ή χάνουν πελάτη.

3lbereth
25-03-10, 14:02
Δε σου κρύβω οτι τούτο το φόρουμ συντέλεσε πολύ στην αλλαγή του τρόπου που βλέπω τα πράγματα.
Πριν 2 χρόνια δε θα το άφηνα να περάσει έτσι.

ipo
25-03-10, 14:05
Δε σου κρύβω οτι τούτο το φόρουμ συντέλεσε πολύ στην αλλαγή του τρόπου που βλέπω τα πράγματα.
Πριν 2 χρόνια δε θα το άφηνα να περάσει έτσι.
Δηλαδή τι παραπάνω θα έκανες πριν από δύο χρόνια; (εκτός κι αν σου ξέφυγε το "δε")

hemlock
25-03-10, 14:06
Δηλαδή τι παραπάνω θα έκανες πριν από δύο χρόνια; (εκτός κι αν σου ξέφυγε το "δε")
Το εγραψε...Θα αγοραζε με αντικαταβολη....:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.