PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175

Doxaios
25-03-10, 14:13
Συγχαρητήρια δεσποινίς. :respekt:

Νόμιζα ότι είμαι ο μόνος (που λέει ο λόγος...) που δίνει feedback στις εταιρείες, ώστε να ξέρουν για ποιο λόγο κερδίζουν ή χάνουν πελάτη.
Βασικά όλοι θα έπρεπε να κάνουν κάτι τέτοιο. Εγώ το κάνω και σε μερικά πράγματα που δεν αγόρασα καν αλλά τους εξηγώ για ποιόν λόγο ΔΕΝ αγοράζω το συγκεκριμένο προιόν/υπηρεσία. Έχουμε όλοι στο μυαλό μας την ελληνική νοοτροπία που κατα πάσα πιθανότητα θα γίνοταν delete το mail πριν καν διαβαστεί ,αλλά σε εταιρείες του εξωτερικού πιστέψτε με οτι δεν είναι έτσι τα πράγματα και δίνουν ιδιαίτερη προσοχή στο τί πιστεύει ο πελάτης και όχι από τη στιγμή που πάρει το χρήμα δε σε ξέρω δε με ξέρεις υποφέρω και υποφέρεις.

ipo
25-03-10, 14:16
Το εγραψε...Θα αγοραζε με αντικαταβολη....:p
Αυτό που λες αφορά το eshop.gr. Εμείς συζητάμε για το ζήτημα του καταστήματος του εξωτερικού (εκτός κι αν συζητάω μόνος μου :p).

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 2 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχουμε όλοι στο μυαλό μας την ελληνική νοοτροπία που κατα πάσα πιθανότητα θα γίνοταν delete το mail πριν καν διαβαστεί ,αλλά σε εταιρείες του εξωτερικού πιστέψτε με οτι δεν είναι έτσι τα πράγματα και δίνουν ιδιαίτερη προσοχή στο τί πιστεύει ο πελάτης και όχι από τη στιγμή που πάρει το χρήμα δε σε ξέρω δε με ξέρεις υποφέρω και υποφέρεις.
Όσο μένουμε αδρανείς ως προς τα ελληνικά καταστήματα, τόσο δε θα αλλάζει η κατάσταση. Εγώ δίνω feedback και σε αυτά (θετικό και αρνητικό, ανάλογα με την περίπτωση).

Doxaios
25-03-10, 14:23
Όσο μένουμε αδρανείς ως προς τα ελληνικά καταστήματα, τόσο δε θα αλλάζει η κατάσταση. Εγώ δίνω feedback και σε αυτά (θετικό και αρνητικό, ανάλογα με την περίπτωση).
Και τι δε θα έδινα να έβλεπα από μία γωνία αυτόν που θα διάβαζε το mail που θα έστελνες στο eshop.:rofl::rofl::rofl:Θα το έβλεπε σαν να ήταν γραμμένο στη Γραμμική Α'

ipo
31-03-10, 10:40
Χρεωστική ή πιστωτική έχεις στην Κύπρου;

subzer0
31-03-10, 10:45
Μια πρώην Visa Elektron που όταν μου ήρθε η καινούρια πριν λίγο καιρό είναι σκέτο Visa.
Είναι αυτή που οπότε θέλω να κάνω κάποια συναλλαγή , βάζω τα λεφτά που θέλω μέσα και κάνω την δουλειά μου.
Και την έχω στο paypal κανονικά.
Τώρα σε ποια κατηγορία μπαίνει δεν ξέρω.

ipo
31-03-10, 10:57
Χρεωστική είναι. Έχω ακούσει καλά λόγια γι' αυτήν. Την έχεις δοκιμάσει σε πολλά online καταστήματα εξωτερικού και γίνεται δεκτή κανονικά;

subzer0
31-03-10, 11:09
Κοίταξε να δεις.
Την έχω 3 χρόνια. Την είχε βγάλει την ίδια ο αδερφός μου , ο οποίος την χρησιμοποιούσε σε στοιχηματζιδικα site και του την έκαναν δεκτή παντού.
Εγώ τότε έκανα αγορές από δισκαδικα και από site που πλήρωνες για να κατεβασεις τραγούδια (χωρίς να την έχω στο paypal) και στα περισσότερα δεν γινόταν δεκτή και αναγκαστικά χρησιμοποιούσα την κλασσικη πιστωτική της Εθνικής που έχω.
Μετά την έβαλα στο paypal και ήμουνα ΟΚ παντού αλλά εξακολουθώ να μην ξέρω αν γίνεται δεκτή σε μαγαζιά.
Σ´ αυτό βέβαια φταίω εγώ που δεν την έχω φορτωμένη με λεφτά και αν θέλω να κάνω καμμιά ξαφνική αγορά (στις 3 τα ξημερώματα που κάνω συνήθως :p) χρησιμοποιώ αυτην της Εθνικής αναγκαστικά.

ipo
31-03-10, 11:12
Μάλιστα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Σχετικά με το ζήτημα:

Σ´ αυτό βέβαια φταίω εγώ που δεν την έχω φορτωμένη με λεφτά και αν θέλω να κάνω καμμιά ξαφνική αγορά (στις 3 τα ξημερώματα που κάνω συνήθως ) χρησιμοποιώ αυτην της Εθνικής αναγκαστικά.
Δες το 2 savings 4 safety (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=367262).

subzer0
31-03-10, 11:24
Βασικά τώρα που το συζητάμε καλό είναι να την δοκιμάσω μια φορά να δω τι γίνεται και αν έχουν αλλάξει τα πράγματα.
Αν θυμάμαι καλά τότε τα μαγαζιά που δεν την έκαναν δεκτή έλεγαν ότι δεν δέχονται Visa Elektron.
Τώρα πλέον και μετά την ανανέωση είναι σκέτη Visa οπότε θα κάνω μια δοκιμή.

chchch1980
01-04-10, 16:29
Καλησπερα παιδια,

Διαβαζοντας ολη το thread δε μπορεσα να βγαλω ακρη με αυτο που θελω να κανω εγω και χιλιαδες αλλοι το οποιο δεν ειναι τιποτα αλλο απο το να βγαλω μια καρτα για αγορες στο διαδικτυο.

Απο τις τρια ειδη καρτων (προπληρωμενη, χρεωστικη, πιστωτικη) η πιο ασφαλης και οικονομικη ειναι η χρεωστικη. Να τα παρουμε ενα ενα τα πραγματα. Τις πιστωτικες δε τις αναλυω (τα εχουν πει αλλοι). Οσον αφορα τις προπληρωμενες, οταν πατε σε μια τραπεζα θα σας πουνε 99% να παρετε προπληρωμενη, αν διαθετουν (σχεδον ολες εχουν). Σας συνιστω να αρνηθειτε ευγενικα καθως οι καρτες αυτες χρεωνουνε την φορτωση!!!! (δε ειναι πολλα τα λεφτα αλλα γιατι να τα δωσεις αν μπορεις να το αποφυγεις? Ασε που αν κανεις συχνα αγορες τοτε ειναι τελειως ασυμφορη). Επομενως μενουν μονο οι χρεωστικες. Ενα το κρατουμενο.

Το δευτερο που θα πρεπει να σημειωσουμε ειναι οτι ολες οι χρεωστικες δυστυχως δε δουλευουνε για αγορες στο διαδικτυο για δαφορους λόγους. Εδω ειναι το μεγαλο προβλημα μας.

Το θεμα ειναι να πει ο καθενας μας απο προσωπικη εμπειρια ποιες τραπεζες διαθετουν χρεωστικες καρτες που λειτουργουν κανονικα και για αγορες στο διαδικτυο (για παραδειγμα στο paypal, που ειναι κιολας και το πιο ασφαλες μεσο) για να εχουμε μια σαφή γνωμη για ποια τραπεζα (και οχι καρτα) να προσανατολιστουμε. :cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::worthy::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool:

ipo
01-04-10, 16:44
Καλώς ήρθες στο forum.

Αν διαβάσεις προσεκτικά το νήμα, θα δεις ότι έχουμε αναλύσει πολλές φορές τα ερωτήματά σου. Πιστεύω ότι μία προσεκτική μελέτη του νήματος θα σε καλύψει.

chchch1980
01-04-10, 16:52
Καλως σας βρηκα,

το κοιταξα το νημα, αλλα οταν ξεκιναει απο το 2007 (2010 τωρα) και οι προσφατες απαντησεις ειναι αρκετα ασαφεις πιστευω οτι χρειαζεται λιγη (ορθη) επαναληψη!

ipo
01-04-10, 17:01
Καλως σας βρηκα,

το κοιταξα το νημα, αλλα οταν ξεκιναει απο το 2007 (2010 τωρα) και οι προσφατες απαντησεις ειναι αρκετα ασαφη πιστευω οτι χρειαζεται λιγη (ορθη) επαναληψη!
Αν κοιτάξεις τις απαντήσεις των τελευταίων μηνών, είμαι σίγουρος ότι θα καλυφθείς. Δεν είμαι αντίθετος στην ενημέρωση του νήματος, απλά σου επισημαίνω, ότι αν αφιερώσεις χρόνο διαβάζοντας δημοσιεύσεις των τελευταίων μηνών, θα καλύψεις μεγάλο μέρος των αποριών σου.

Βασική αρχή στα forum είναι πρώτα να διαβάζουμε προσεκτικά τις υπάρχουσες πληροφορίες και κατόπιν να εκφράζουμε τις απορίες μας.

Από αυτά που ανέφερες μέχρι στιγμής και τις απορίες που εξέφρασες, παρατηρώ ότι δε διάβασες προσεκτικά το νήμα, διότι οι απαντήσεις υπάρχουν γραμμένες. Υποθέτω ότι διάβασες μερικά post στην αρχή του νήματος και μερικά στο τέλος και υπέθεσες ότι δεν υπάρχει κάτι διαφορετικό στο υπόλοιπο νήμα. Σε διαβεβαιώ όμως ότι υπάρχει μεγάλη ποσότητα πληροφορίας του είδους που ψάχνεις, εφόσον προτίθεσαι να αφιερώσεις χρόνο και να διαβάσεις. Είναι ζήτημα σεβασμού των μελών του φόρουμ, το να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια, ώστε να παραμένει εύκολη η αναζήτηση.

Αν θέλεις να καταθέσεις την εμπειρία σου από χρήση συγκεκριμένης κάρτας, είσαι ελεύθερος να το κάνεις.

Ευχαριστώ για την κατανόηση και το σεβασμό της κοινότητας.

chchch1980
01-04-10, 17:11
. Άλλωστε τα πράγματα αλλάζουν και καλό είναι να μας ενημερώνει και κανένας ακόμα για τις αλλαγές. Π.χ. η Alpha μπορεί να έχει αρχίσει να χρεώνει πάλι (βλέπω τώρα στην ιστοσελίδα ότι για να ανοίξεις λογαριασμό χρειάζεσαι 300€), αν και το θεωρώ απίθανο. Αν θέλει κάποιος ας τηλεφωνήσει για να έχουμε όλοι πρόσφατη ενημέρωση.

:whistle::whistle::whistle:

Εγω παντως εβγαλα μια καρτα που ειναι χρεωτσικη και πιστωτικη ταυτοχρονα με visa στην eurobank και δε δουλεψε ουτε στο paypal παρολο που ο υπαλληλος ηταν σιγουρος οτι δουλευει !!!

ipo
01-04-10, 17:12
Σου είπα ότι μπορείς να καταθέσεις την εμπειρία σου. Μάλλον διαβάζεις διαγώνια τα μηνύματα.

Επαναλαμβάνω ότι οι απορίες σου είναι καλυμμένες, εφόσον σκοπεύεις να αφιερώσεις χρόνο για να διαβάσεις το νήμα.

Ποια κάρτα της Eurobank εξέδωσες στο όνομά σου;

chchch1980
01-04-10, 17:21
εχεις δικιο!θα ξαναπιασω τις απαντησεις απο το 2007!!

Οπως σου ειπα εβγαλα χρεωστικη και πιστωτικη visa απο eurobank

ipo
01-04-10, 17:25
εχεις δικιο!θα ξαναπιασω τις απαντησεις απο το 2007!!

Οπως σου ειπα εβγαλα χρεωστικη και πιστωτικη visa απο eurobank
Απ' όσο βλέπω δεν έχεις διάθεση να συζητήσεις χωρίς να ειρωνεύεσαι. Σου πρότεινα να διαβάσεις τα μηνύματα των τελευταίων μηνών. Αν δεν μπορείς να το κάνεις ούτε αυτό, πολύ φοβάμαι ότι θα συνεχίσεις να έχεις τα προβλήματα που αντιμετώπισες με τις συγκεκριμένες κάρτες.

Να υποθέσω ότι έβγαλες τη Euroline και περίμενες να έχει αποδοχή στο internet;

chchch1980
01-04-10, 17:40
Εγω απλα ειπα οτι θα κανω ακριβως αυτο που μου ειπες εσυ να κανω. Πως να το ελεγα δηλαδη ? Ασε που τοση ωρα μου λες οτι τα κοιταζω προχειρα!!

Οχι δε εχω euroline, ο υπλληλος μου ειπε οτι ειναι κανονικα χρεωστικη αλλα μπορει να λειτουργησει και ως πιστωτικη με μηδενικο πιστωτικο υπολοιπο για να εισαι λεει ασφαλης με τις αγορες.

ipo
01-04-10, 17:57
Εγω απλα ειπα οτι θα κανω ακριβως αυτο που μου ειπες εσυ να κανω. Πως να το ελεγα δηλαδη ? Ασε που τοση ωρα μου λες οτι τα κοιταζω προχειρα!!
Αν διαβάσεις πιο πάνω, θα δεις ότι σου είπα να δώσεις προσοχή στις απαντήσεις των τελευταίων μηνών. Πράξε όπως επιθυμείς, αλλά τουλάχιστον μη βάζεις λόγια στο στόμα μου. Σεβάσου σε παρακαλώ τα άλλα μέλη του φόρουμ.


Οχι δε εχω euroline, ο υπλληλος μου ειπε οτι ειναι κανονικα χρεωστικη αλλα μπορει να λειτουργησει και ως πιστωτικη με μηδενικο πιστωτικο υπολοιπο για να εισαι λεει ασφαλης με τις αγορες.
Πιστωτική κάρτα με μηδενικό πιστωτικό όριο δεν έχει νόημα. Δεν είναι πιστωτική τότε, αφού δε μπορεί να σου πιστώσει χρήματα. Κάτι άλλο σου είπε μάλλον.

Ποια κάρτα είναι συγκεκριμένα; Eurobank visa μεν, αλλά ποια συγκεκριμένα εξέδωσες;

chchch1980
01-04-10, 18:08
Σου είπα ότι μπορείς να καταθέσεις την εμπειρία σου. Μάλλον διαβάζεις διαγώνια τα μηνύματα.



:whistle::whistle::whistle:

Η καρτα που εβγαλα ειναι αυτη εδω ακριβως
http://www.eurobank.gr/online/home/viewServices.aspx?id=314&mid=693&lang=gr

και την εχει στις πιστωτικες...

ipo
01-04-10, 18:17
Το link που έδωσες δεν αναφέρεται σε χρεωστική κάρτα, αλλά μόνο σε πιστωτική. Ακόμα και στην περίπτωση ανάληψης χρημάτων, αναφέρεται μόνο στο πιστωτικό όριο:


Αναλήψεις μετρητών με χρέωση της κάρτα σας εφόσον το επιτρέπει το πιστωτικό σας όριο από όλα τα ΑΤΜ των τραπεζών με το σήμα Visa στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Δεν αμφιβάλλω ότι η κάρτα σου έχει χαρακτηριστικά χρεωστικής, αλλά κάτι τέτοιο δεν αναφέρεται στο link που έδωσες, ενώ εσύ λες το αντίθετο ότι είναι μόνο χρεωστική.

Πάντως δεν υφίσταται λειτουργία πιστωτικής με μηδενικό πιστωτικό υπόλοιπο. Αν μία κάρτα διπλής λειτουργίας οριστεί να έχει μηδενικό πιστωτικό υπόλοιπο, αμέσως παύει να είναι πιστωτική.


Οχι δε εχω euroline, ο υπλληλος μου ειπε οτι ειναι κανονικα χρεωστικη αλλα μπορει να λειτουργησει και ως πιστωτικη με μηδενικο πιστωτικο υπολοιπο για να εισαι λεει ασφαλης με τις αγορες.

Nozomi
01-04-10, 23:20
Ερωτώ εδώ γιατί δεν βρήκα αλλού κατάλληλο νήμα και δεν ήθελα να ανοίξω άλλο.

Μπορεί να γίνει on-line αγορά κάρτας (με χρήση χρεωστικής) ανανέωσης καρτοκινητής τηλεφωνίας μέσω των sites των εταιρειών ?

Στο site της ελληνικής Vodafone δεν βρήκα τέτοια υπηρεσία παρότι σε άλλες χώρες τα sites των αντίστοιχων Vodafone έχουν...

Α, μην με ρωτήσει κανείς "γιατί δεν πετάγεσαι ως το περίπτερο να πάρεις?", καμμιά φορά υπάρχουν αντικειμενικοί λόγοι που μπορεί να αδυνατείς.

Έχει αγοράσει κανείς κάρτες on-line από αλλού ? Με ένα google-άρισμα βρήκα άλλα ελληνικά sites, αλλά μου φαίνεται κουφό να μην το προσφέρουν και οι ίδιες...

ipo
01-04-10, 23:29
Ναι, είναι παράξενο αυτό που λες. Στο εξωτερικό πολλές εταιρείες δίνουν στην ιστοσελίδα τους αυτή τη δυνατότητα. Στην Ελλάδα η Q telecom το έδινε παλιά, αλλά εδώ και 5 μήνες το έχει κόψει. Πάντως μπορείς σίγουρα να το κάνεις μέσω e-banking. Το e-banking σου λύνει τα χέρια γενικά και ειδικά για περιπτώσεις που δεν μπορείς να πεταχτείς στο περίπτερο ή σε κατάστημα, θα σου πρότεινα να το ενεργοποιήσεις.

Για να απαντήσω συγκεκριμένα στην ερώτησή σου, αφού σε ενδιαφέρει να πληρώσεις με κάρτα, αν έχεις κάρτα της Τράπεζας Πειραιώς μπορείς να το κάνεις από το www.easypay.gr (https://www.easypay.gr/Payments/Payments.asp?SID=P8D2BF0AB32624BF2BE7689FF905A5190309FC9B2B87743F48FA695A45A8458DBC7B821F68717437&lang=1&pcatid=10). Γενικότερα το easypay δουλεύει με πολλές κάρτες, αλλά ειδικά στην ανανέωση χρόνου ομιλίας θέλει χρεωστική ή πιστωτική της Τράπεζας Πειραιώς.

Nozomi
01-04-10, 23:51
OK, ευχαριστώ. Είμαι ένας (ευτυχής) χρήστης του e-banking της Πειραιώς και χρησιμοποιώ την Webuy, οπότε πιστεύω ότι καλύπτομαι.

Πάντως είναι παράξενο, κάθε λογής υπηρεσία προσφέρει η Vodafone στο site της, και το απλούστερο -αγορά καρτών ανανέωσης- δεν έχει!
Το τελευταίο που λείπει να ακούσω είναι δεν θέλουν να πέσει ο τζίρος των περίπτερων-ψιλικατζίδικων και έτσι "χαθούν θέσεις εργασίας στην αγορά" ...:lol:

Με τον μικροαστισμό που μας διακατέχει, όλα μπορείς να τα ακούσεις !

ariadgr
02-04-10, 00:17
@ch hch1980, ipo:
Η Eurobank δίνει τη δυνατότητα να συνδέσεις την πιστωτική Visa/Master με τραπεζικούς σου λογαριασμούς, ώστε σε περίπτωση ανάληψης χρημάτων από ΑΤΜ, να λειτουργεί ως χρεωστική (για να μην κουβαλάς δεύτερο πλαστικό για τις αναλήψεις, π.χ. όπως γίνεται στην Εθνική που αν θες αναλήψεις από ΑΤΜ σε αναγκάζει να βγάλεις Εθνοcash Maestro).

ipo
02-04-10, 00:52
@ch hch1980, ipo:
Η Eurobank δίνει τη δυνατότητα να συνδέσεις την πιστωτική Visa/Master με τραπεζικούς σου λογαριασμούς, ώστε σε περίπτωση ανάληψης χρημάτων από ΑΤΜ, να λειτουργεί ως χρεωστική (για να μην κουβαλάς δεύτερο πλαστικό για τις αναλήψεις, π.χ. όπως γίνεται στην Εθνική που αν θες αναλήψεις από ΑΤΜ σε αναγκάζει να βγάλεις Εθνοcash Maestro).
Εννοείς μάλλον "να λειτουργεί ως cashcard";

ariadgr
02-04-10, 01:01
Yeap...

ipo
02-04-10, 01:09
Αυτό το χαρακτηριστικό υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια στις ελληνικές κάρτες. Το σημείο που χρήζει προσοχής, είναι ότι μερικές φορές σαν πρώτη επιλογή εμφανίζεται το cash advance, ενώ η λειτουργία cashcard είναι σε υπομενού ή πιο κάτω στις επιλογές. Αν λοιπόν δεν προσέξει ο πελάτης, αντί για ανάληψη, παίρνει τελικά υψηλότοκο δάνειο.

Το παλικάρι πιο πάνω, ανέφερε ότι ο υπάλληλος της Eurobank του μίλησε για μηδενικό πιστωτικό υπόλοιπο και λειτουργία ως χρεωστική, ήτοι αγορές με άμεση χρέωση καταθετικού λογαριασμού. Η υβριδική αυτή μορφή κάρτας είναι σχετικά σπάνια και στο εξωτερικό. Αν πράγματι την υποστηρίζει η eurobank στην ελληνική αγορά, είναι σχετικά καινοτόμο προϊόν.

Πάντως στην Ιταλία που υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια αυτή η διπλή λειτουργία (πιστωτική και χρεωστική), δε λειτουργεί καλά. Σε επιτόπιες συναλλαγές με POS που το υποστηρίζουν σου δίνεται η δυνατότητα επιλογής λειτουργίας της κάρτας, αλλά online το πράγμα μπλέκει και τελικά η κάρτα είναι άχρηστη. Μέχρι να διαδοθούν τα online συστήματα που να υποστηρίζουν τις υβριδικές κάρτες, καλύτερα ο πελάτης να έχει ξεχωριστές κάρτες ή μόνο χρεωστική.

nickreserved
02-04-10, 01:16
Ξέρετε τι παίζει με τη χρεωστική της Αγροτικής: Με ενδιαφέρει κυρίως αγορές από amazon σύνδεση με paypal και γενικώς τι αποδοχή έχει από τα online καταστήματα. Ήμουνα έτοιμος για πειραιώς αλλά επειδή έχω δίπλα μου αγροτική είπα να ρωτήσω.

ariadgr
02-04-10, 01:28
Πήγαινε στην Πειραιώς, κι ας μην είναι δίπλα σου...

ipo
02-04-10, 01:33
Ήμουνα έτοιμος για πειραιώς αλλά επειδή έχω δίπλα μου αγροτική είπα να ρωτήσω.
Η νέα χρεωστική της κάρτα (Visa debit Green Banking (http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=239796&lang=1&nt=96%20&sid=)) έχει μεν το emv chip που αυξάνει την ασφάλεια στις συναλλαγές επί τόπου, αλλά έχει μικρότερη αποδοχή από την προηγούμενη "wincard" η οποία ήταν κορυφαία. Έχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω μαζί τους αρκετές φορές, αναφέροντάς τους το γεγονός της περιορισμένης αποδοχής σε σχέση με την προηγούμενη κάρτα, αλλά συνεχώς επικαλούνται πρόβλημα των επιχειρήσεων που συνεργάζονται.

Σύμφωνοι, οι επιχειρήσεις δεν έχουν ενημερωμένα συστήματα για την αποδοχή της νέας κάρτας, αλλά και η τράπεζα παρέχει πλέον στον πελάτη μία κάρτα μικρότερης αποδοχής (δεν περνάει σε κάποια δημοφιλή site) σε σχέση με την προηγούμενη. Πιστεύω ότι θα πρέπει να κοιτάξουν το ζήτημα, διότι αυτό που νοιάζει τον πελάτη είναι να παίρνει κάρτα που να γίνεται αποδεκτή σχεδόν παντού. Ασχολήθηκα λίγο με τις επιχειρήσεις που δεν την υποστηρίζουν, αλλά δε θα αρχίσει ο πελάτης να κυνηγάει μία-μία τις επιχειρήσεις "πρέπει να υποστηρίξετε τη νέα κάρτα της Πειραιώς". Αυτή είναι δουλειά της τράπεζας.

Μέχρι να λύσουν το ζήτημα στην Τράπεζα Πειραιώς, θα προτείνω τη χρεωστική Enter Visa (http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=340&la=1) της Alpha Bank. Ήμουν φανατικός υποστηρικτής της wincard επί χρόνια, αλλά η ίδια η τράπεζα άλλαξε τα δεδομένα. Η καλύτερη χρεωστική κάρτα πλέον είναι η Enter Visa της Alpha Bank.

Βιαστική επιλογή η αντικατάσταση της wincard με τη green banking κατά την άποψή μου. Αν το ήξερα από πριν, δε θα είχα ακυρώσει τη wincard και θα την κρατούσα μέχρι να λήξει σε μερικά χρόνια, ώστε να χρησιμοποήσω την green banking όταν θα έχει εδραιωθεί η αποδοχή της.

tsioy
02-04-10, 16:12
Χμμμμ...
Η υπάλληλος του καταστήματος με ενημέρωσε πριν από περίπου ένα μήνα. Ή δεν είχε ενημερωθεί για την κατάργηση ή επανέφεραν τη χρέωση.
Θα επικοινωνήσω με τη τράπεζα (μετά από καμία βδομάδα , γιατί θα λείπω) και θα σας ενημερώσω.

Πριν από λίγο καιρό, μετά από αναφορά μου, είχε μείνει αδιευκρίνιστο αν υπάρχει χρέωση σε λογαριασμό της Alpha, αν το ποσό στο λογαριασμό αυτό είναι κάτω από €300.

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, πληροφορήθηκα ότι η χρέωση που υπήρχε έχει καταργηθεί πλέον(η ερώτηση έγινε για λογαριασμό "Alpha ταμιευτήριο").

contime
02-04-10, 16:21
Βιαστική επιλογή η αντικατάσταση της wincard με τη green banking κατά την άποψή μου. Αν το ήξερα από πριν, δε θα είχα ακυρώσει τη wincard και θα την κρατούσα μέχρι να λήξει σε μερικά χρόνια, ώστε να χρησιμοποήσω την green banking όταν θα έχει εδραιωθεί η αποδοχή της.

Καλησπερα ipo. Eγω ακομα δεν εχω ενεργοποιησει τη νεα καρτα, αλλα ελεγα να το κανω. Οταν λες οτι δεν εχει μεγαλη αποδοχη, εννοεις στα καταστηματα σε πληρωμες με μετρητα ή με δοσεις? Στο νετ τι γινεται? Mε την paypal ειναι οκ? Αν μπορεις δωσε μερικα συγκεκριμενα παραδειγματα που ειχες προβλημα.:)

........Auto merged post: contime πρόσθεσε 8 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ερωτώ εδώ γιατί δεν βρήκα αλλού κατάλληλο νήμα και δεν ήθελα να ανοίξω άλλο.

Μπορεί να γίνει on-line αγορά κάρτας (με χρήση χρεωστικής) ανανέωσης καρτοκινητής τηλεφωνίας μέσω των sites των εταιρειών ?

Στο site της ελληνικής Vodafone δεν βρήκα τέτοια υπηρεσία παρότι σε άλλες χώρες τα sites των αντίστοιχων Vodafone έχουν...

Α, μην με ρωτήσει κανείς "γιατί δεν πετάγεσαι ως το περίπτερο να πάρεις?", καμμιά φορά υπάρχουν αντικειμενικοί λόγοι που μπορεί να αδυνατείς.

Έχει αγοράσει κανείς κάρτες on-line από αλλού ? Με ένα google-άρισμα βρήκα άλλα ελληνικά sites, αλλά μου φαίνεται κουφό να μην το προσφέρουν και οι ίδιες...

Πριν απο 1 - 2 χρονια, υποστηριζε ανανεωση χρονου μεσα απο το site, τωρα υποστηριζει μονο πληρωμες λογαριασμων συμβολαιου. Δεν ξερω γιατι το σταματησαν...:hmm:

ipo
02-04-10, 16:27
Καλησπερα ipo. Eγω ακομα δεν εχω ενεργοποιησει τη νεα καρτα, αλλα ελεγα να το κανω. Οταν λες οτι δεν εχει μεγαλη αποδοχη, εννοεις στα καταστηματα σε πληρωμες με μετρητα ή με δοσεις? Στο νετ τι γινεται? Mε την paypal ειναι οκ? Αν μπορεις δωσε μερικα συγκεκριμενα παραδειγματα που ειχες προβλημα.:)
H green banking δε δουλεύει σίγουρα σε eshop.gr, superfast ferries, skype.com, ενώ η wincard δούλευε εκεί. Έχω διαβάσει και άλλα παράπονα online, αλλά τα παραπάνω 3 αφορούν τη δική μου εμπειρία.

Στο paypal μάλλον δουλεύει η green banking. Δεν έχω κάνει ακόμα αγορά ώστε να χρεωθεί, αλλά έγινε η δέσμευση ποσού σε αυτή (το κλασσικό 1€ που σου δεσμεύουν για να την ελέγξουν) και έγινε δεκτή από το PayPal.

Η δική μου wincard έληγε το 2012. Πραγματικά μετάνιωσα που ενεργοποίησα τη green banking (κι ας είναι πιο ασφαλής με το EMV) και δεν κράτησα τη wincard μέχρι το 2012. Πριν την ενεργοποιήσω κάλεσα το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών και με ενημέρωσαν ότι γίνεται κανονικά αποδεκτή μέσω internet, όπως και η wincard. Η πράξη όμως μου έδειξε το αντίθετο.

Αγορές με δόσεις δεν έχω δοκιμάσει, ούτε ακόμα κάποια αγορά επί τόπου.

Η τράπεζα βλέπει στα συστήματά της την απόρριψη των συναλλαγών και δηλώνει "πρόβλημα με το σύστημα του εμπόρου" και "ο έμπορος δεν έχει επιλέξει να την αποδέχεται" (eshop.gr). Από την άλλη, ο έμπορος κάνει προσπάθεια χρέωσης της κάρτας και μου λέει "δε γίνεται δεκτή η χρέωσή της". Κι εκεί αρχίζει η ιστορία: "Έχετε σίγουρα λεφτά στην κάρτα;", "Μήπως έχετε ξεπεράσει το όριό της;", "Ξαναδοκιμάστε", "Είναι ενεργοποιημένη η κάρτα;".

Με άλλα λόγια ο ενδιαφερόμενος πελάτης γίνεται μπαλάκι ανάμεσα στην επιχείρηση και την τράπεζα, με τον ένα να ρίχνει ευθύνες στον άλλο. Πιστεύω ότι η Τράπεζα Πειραιώς θα πρέπει να ασχοληθεί περισσότερο με το ζήτημα αποδοχής της νέας χρεωστικής της κάρτας, αν θέλει να έχει την εξαιρετική φήμη που είχε αποκτήσει η wincard.

Προσωπικά κουράστηκα να προσπαθώ να πείσω τις επιχειρήσεις να υποστηρίξουν την κάρτα, ενώ και η τράπεζα δεν έχει απαντήσει σε e-mail που της έστειλα σχετικά. Στο τηλέφωνο απλά ρίχνουν την ευθύνη στα συστήματα του εμπόρου, σαν να μου λένε "δεν έχουμε εμείς το πρόβλημα".

Παρέχουν λοιπόν μία κάρτα περιορισμένης αποδοχής, σε σχέση με την προηγούμενη, ενώ μου έχουν δώσει την εντύπωση ότι αφήνουν τον πελάτη να ψάξει μόνος του το πρόβλημα. Οπότε ο χρήστης, είτε θα αλλάξει τράπεζα, είτε θα κυνηγήσει μόνος του τις επιχειρήσεις που δεν έχουν ανανεώσει τα συστήματά τους.

Αν ήμουν στη θέση τους, θα κατέγραφα κάθε αποτυχημένη συναλλαγή και θα φρόντιζα να δείξω στις επιχειρήσεις τη διαδικασία για την υποστήριξη της αποδοχής του νέου τύπου κάρτας. Δύο είναι οι βασικές αξίες μίας κάρτας: Ασφάλεια, αποδοχή. Αν μία από τις δύο δεν πάει καλά, η κάρτα είναι καταδικασμένη.

contime
02-04-10, 16:37
@ipo
Καταλαβα. Μαλλον θα περιμενω να ληξει η δικια μου.
Παντως στο paypal αφου εκανε τη χρεωση δε νομιζω να εχεις προβλημα.

ipo
02-04-10, 16:51
Κι εγώ πιστεύω ότι στο PayPal θα δουλεύει κανονικά. Απλά προσπάθησα να είμαι ακριβής στην περιγραφή μου για να σου απαντήσω αντικειμενικά.

contime
02-04-10, 16:55
Κι εγώ πιστεύω ότι στο PayPal θα δουλεύει κανονικά. Απλά προσπάθησα να είμαι ακριβής στην περιγραφή μου για να σου απαντήσω αντικειμενικά.

Eυχαριστω! Χρησιμες οι πληροφοριες σου!:oneup:

ipo
02-04-10, 17:01
Παρακαλώ. :)

uncharted
02-04-10, 18:38
αν και δεν περιμενα τετοια εξελιξη, τελικα ορθως επραξα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3187041&postcount=1146) :cool:

ipo
02-04-10, 18:42
αν και δεν περιμενα τετοια εξελιξη, τελικα ορθως επραξα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3187041&postcount=1146) :cool:
Άσε, κοιτούσα κι εγώ νωρίτερα σήμερα τα παλαιά post, για να βρω το παλικάρι που τελικά είχε δίκιο με το πρόβλημα με το e-shop και ζήλεψα όταν είδα το post σου. Απ' ό,τι φαίνεται ήταν λάθος μου που πίστεψα όσα μου είπαν στο τηλέφωνο από το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, σχετικά με την αποδοχή της κάρτας.

Πάντως τα κριτήριά σου ήταν: άφθαρτη winvard και μικρός χώρος υπογραφής για τη νέα. Οπότε μη μου βάζεις και μαύρο γυαλί για ορθή επιλογή, διότι οφείλεις να παραδεχτείς ότι μάλλον ήσουν τυχερός και όχι γνώστης. :p

Το δικό μου κριτήριο ήταν το EMV chip και το γεγονός ότι η νέα κάρτα θα είχε την ίδια αποδοχή με την παλαιά, σύμφωνα με τα λεγόμενα του τμήματος εξυπηρέτησης πελατών.

uncharted
02-04-10, 18:53
Άσε, κοιτούσα κι εγώ νωρίτερα σήμερα τα παλαιά post, για να βρω το παλικάρι που τελικά είχε δίκιο με το πρόβλημα με το e-shop και ζήλεψα όταν είδα το post σου. Απ' ό,τι φαίνεται ήταν λάθος μου που πίστεψα όσα μου είπαν στο τηλέφωνο από το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, σχετικά με την αποδοχή της κάρτας.

Πάντως τα κριτήριά σου ήταν: άφθαρτη winvard και μικρός χώρος υπογραφής για τη νέα. Οπότε μη μου βάζεις και μαύρο γυαλί για ορθή επιλογή, διότι οφείλεις να παραδεχτείς ότι μάλλον ήσουν τυχερός και όχι γνώστης. :p

Το δικό μου κριτήριο ήταν το EMV chip και το γεγονός ότι η νέα κάρτα θα είχε την ίδια αποδοχή με την παλαιά, σύμφωνα με τα λεγόμενα του τμήματος εξυπηρέτησης πελατών.
γνωριζω τα πλεονεκτηματα του EMV, αλλα επισης γνωριζω και την ελληνικη πραγματικοτητα αργης αποδοχης νεων τεχνολογιων... οποτε τι να την κανω την extra ασφαλεια, χωρις τα καταλληλα μηχανηματα? :)

η φθορα ειναι σημαντικος παραγοντας, γιατι να φθειρω νεα καρτα (που ληγει το 2015), ενω η παλια ειναι ακομα πρακτικα καινουρια? να υπηρχαν παντου EMV μηχανηματα, να αξιζε ο κοπος...

οσο για την υπογραφη, εξαρταται ποσο μεγαλη ειναι του καθενος, ο μικρος χωρος δεν βολευει τους περισσοτερους

παντως ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι αλλαξε η αποδοχη της green, ο 16ψηφιος κωδικος ειναι ιδιος, μονο το CVV2 αλλαξε :hmm:

ipo
02-04-10, 19:02
παντως ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι αλλαξε η αποδοχη της green, ο 16ψηφιος κωδικος ειναι ιδιος, μονο το CVV2 αλλαξε :hmm:
Υποθέτω ότι ακολουθεί διαφορετικό πρωτόκολλο πιστοποίησης το διαδικτυακό σύστημα πιστοποίησης της συναλλαγής. Δηλαδή μόλις γίνεται αίτηση από το online κατάστημα με τα συγκεκριμένα 23 ψηφία (16+4+3), η τράπεζα δρομολογεί την εξακρίβωση στοιχείων με νέο πιο ασφαλή (ευελπιστώ) τρόπο, τον οποίο δεν υποστηρίζει ένα μη ενημερωμένο σύστημα του εμπόρου.

Υποθέσεις τα παραπάνω, με βάση τα πενιχρά δεδομένα που έχω.

subzer0
13-04-10, 22:35
Σχετικά με μια ερώτηση του Ipo
Χρεωστική είναι. Έχω ακούσει καλά λόγια γι' αυτήν. Την έχεις δοκιμάσει σε πολλά online καταστήματα εξωτερικού και γίνεται δεκτή κανονικά;
για μια χρεωστική από την Κύπρου που έχω (πρώην Visa Elektron , νυν Visa debit) και κάναμε μια συζήτηση πριν λίγες μέρες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3406968#post3406968) έκανα μια αγορά από το www.vinyl-junkies.com και έγινε κανονικά δεκτή.
Είχε επιλογή για Visa debit που στον παρελθόν δεν την είχε.
Έτσι ενημερωτικά.

ipo
14-04-10, 17:31
Προς ενημέρωση των χρηστών της παλαιάς wincard:


Λόγω αναβάθμισης προδιαγραφών, όλες οι χρεωστικές κάρτες χωρίς chip θα σταματήσουν να λειτουργούν στις 30/06/10.

Αν δεν έχετε παραλάβει τη νέα χρεωστική κάρτα με το Chip και το πράσινο λογότυπο "Green Banking", αποκτήστε την άμεσα από οποιοδήποτε κατάστημά μας.

Αν την έχετε ήδη παραλάβει, χρησιμοποιήστε την άμεσα σε οποιοδήποτε ΑΤΜ Πειραιώς για να ενεργοποιηθεί (πραγματοποιώντας ανάληψη, ερώτηση υπολοίπου, πληρωμή ή μεταφορά) και καταστρέψτε την παλαιά σας χρεωστική κάρτα.

Σημείωση: Αγνοήστε το παραπάνω μήνυμα, εάν έχετε ήδη αποκτήσει και χρησιμοποιείτε τη νέα χρεωστική κάρτα με Chip.
https://www.winbank.gr/loginPortal/login_files/el_file18_519.htm


Σημείωση: Στη δική μου περίπτωση η ερώτηση υπολοίπου στο ATM δεν ήταν αρκετή. Χρειάστηκε να καλέσω το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών για να την ενεργοποιήσουν.

uncharted
14-04-10, 17:40
ενδιαφερον... ελπιζω μεχρι τοτε να εχουν λυσει τα προβληματα αποδοχης της green...

ipo
14-04-10, 17:45
ενδιαφερον... ελπιζω μεχρι τοτε να εχουν λυσει τα προβληματα αποδοχης της green...
Από την πλευρά μου έκανα ό,τι μπορούσα. Επέμεινα τόσο προφορικά όσο και με e-mail στην αρχή με τους εμπόρους και κατόπιν με την τράπεζα. Από εκεί και πέρα είναι στο χέρι τους.

3lbereth
14-04-10, 17:54
Ευχαριστώ ipo!
Θα το τραβήξω όσο γίνεται με την παλιά.
Έχω την greencard από τον Ιανουάριο - ελπίζω να μην ακυρωθεί στο μεταξύ.

ipo
14-04-10, 17:59
Πιστεύω ότι θα ήταν καλό να βγάλουν ειδοποίηση και στα ATM, εκτός από τη winbank που τη βρήκα. Μην πάνε οι γιαγιάδες με την παλαιά κάρτα να βγάλουν σύνταξη την 1η Ιουλίου και δεν ξαναπιάσουν κάρτα στα χέρια τους, πάνω που είχαν αρχίσει να τις εμπιστεύονται κι ενώ ξέρουν ότι λήγει το 2012. :p

3lbereth
14-04-10, 18:43
Έχει να φάει μαγκούρα το ΑΤΜ...!!!
http://www.conwytobaku.co.uk/wp-content/uploads/2009/01/atm.jpg

<<ΓΙΑΓΙΑ ΣΥΝΕΛΗΦΘΗ ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΙΤΕΘΗΚΕ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΑΝΑΛΗΨΗΣ>>
Η χαρά του Αυτιά και του Παπαδάκη!
:rofl:

uncharted
14-04-10, 18:50
εχετε δει εσεις ποτε γιαγια (στην ελλαδα) να χρησιμοποιει ΑΤΜ? :p γιατι εγω δεν... :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.