PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175

ipo
14-04-10, 18:58
Φυσικά. Αυτές χαλάνε τα πλήκτρα του ΑΤΜ. :p Έχω δει γιαγιά να φεύγει προς τα πίσω σε κάθε πάτημα πλήκτρου του ΑΤΜ, από την πίεση που έβαζε.

3lbereth
14-04-10, 19:01
:rofl::rofl::rofl:
Θυμήθηκα διευθυντή της Εθνικής που μου έλεγε οτι προ καιρού ένα παππούδι έκανε ανάληψη όλη τη σύνταξη από το ΑΤΜ, τα μέτρησε οτι μπήκαν όλα και μετά πήγε με το βιβλιάριό του και τα κατέθεσε στο γκισέ!

kostas007
28-04-10, 00:34
εχω ethniki web banking και θελω να βγαλω χρεωστικη.αλλα απ οτι ειδα δεν εχουν!
εχετε να προτεινετε απο καποια αλλη τραπεζα?
θελω αν γινεται να της φορτωνω χρηματα μεσω to web bank της ethnikis και να μην εχει κατωτατο οριο φορτωματος

ipo
28-04-10, 11:20
Μετέφερα το ερώτημά σου στο κατάλληλο νήμα. Διαβάζοντάς το νήμα θα μπορέσεις να βρεις όσες πληροφορίες θέλεις, ώστε να αποκτήσεις εμπεριστατωμένη άποψη και να αποφασίσεις.

nasosMA
24-05-10, 18:37
Στην Πειραιως αν ενεργοποιησω το winbanking ενεργοποιούνται και τα alerts? Mπορω να τα ρυθμίσω απο το www.winbank.gr ?

ipo
24-05-10, 18:41
Στην Πειραιως αν ενεργοποιησω το winbanking ενεργοποιούνται και τα alerts? Mπορω να τα ρυθμίσω απο το www.winbank.gr (http://www.winbank.gr) ?
Μπορείς να ρυθμίσεις τα alerts μέσα από τη winbank.

nasosMA
24-05-10, 18:51
Μπορείς να Ρυθμίσεις τα alerts μέσα από τη winbank.

Ευχαριστω για την απαντηση. Αυριο πρωι-πρωι στην Πειραιως, σημερα ηταν κλειστα. :mad::mad:

Dimitris_80
24-05-10, 19:42
Λοιπόν, τελικά με την χρεωστική της Πειραιώς υπάρχει μείζον θέμα...

Είχα αναφέρει και παλαιότερα ότι δεν δέχεται την χρεωστική wincard το e-shop.gr. Εκεί δεν είχαμε βγάλει άκρη ποιος τελικά έφταιγε, αν έφταιγε δηλαδή η Πειραιώς ή το ΠΛΑΙΣΙΟ.

Προχθές, μετά από πάρα πολύ καιρό είπα να χρησιμοποιήσω την κάρτα αυτή για αγορές ρούχων. Πήγα λοιπόν σε 2 διαφορετικά καταστήματα στο Cosmos της Θεσσαλονίκης και αφού ζητήθηκε PIN (εκ των υστέρων έμαθα ότι ζητάται πλέον PIN ακόμα και στις αγορές) και ενώ το πληκτρολογούσα σωστά, το μηχάνημά τους έβγαζε άκυρο το ΡΙΝ... 2 φορές λάθος στο πρώτο κατάστημα, 1 στο δεύτερο, η κάρτα υποτίθεται κλειδώθηκε (έτσι λέγανε τα μηχανήματα των εμπορικών καταστημάτων). Στο μεταξύ πήγα από κάποιο ΑΤΜ εκεί γύρω και έβγαλα κανονικά χρήματα με το ίδιο ΡΙΝ φυσικά που στα εμπορικά καταστήματα μου το έβγαζε άκυρο (...)

Σε επικοινωνία που είχα άμεσα με την Πειραιώς αφού είχα γίνει Τούρκος από τα νεύρα μου (δεν ανέχομαι να με προσβάλουν και να με νομίζουν για λωποδύτη στα εμπορικά καταστήματα, νομίζοντας ότι δεν ξέρω το ΡΙΝ μου ή ότι ίσως δεν εχω επαρκή χρήματα στον λογαριασμό μου) μου είπαν ότι δε βλέπαν κάποια άκυρη προσπάθεια στην κάρτα και η κάρτα λειτουργεί κανονικά, δεν έχει κλειδωθεί (παρόλο που έτσι έβγαζε στα καταστήματα).

Αργότερα πήγα και σε ένα τρίτο κατάστημα και είπα να δοκιμάσω και εκεί την κάρτα (γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι και εκεί ίσως μου πουν άκυρο). Εκεί όλως τυχαίως η συναλλαγή έγινε αποδεκτή. Μάλιστα εξήγησα στην κοπέλα ότι είναι το πρώτο κατάστημα που αποδέχεται την κάρτα και ότι σε άλλα μου έβγαζε άκυρο το ΡΙΝ. Εκεί μου είπε η κοπέλα, ότι «για να σας πω την αλήθεια και σε μένα άκυρο έβγαλε, αλλά πάτησα 2 φορές το ENTER και η συναλλαγή έγινε αποδεκτή»... :hmm:

Η απορία μου είναι ακόμα σε ισχύ και δυστυχώς δε μπόρεσα να βγάλω άκρη με τίποτα από καμιά πλευρά. Ξαναπήγα στα καταστήματα που δεν δέχονταν το ΡΙΝ μου και τους ρώτησα αν είχαν και άλλες συναλλαγές από κάρτες wincard της Πειραιώς. Μου είπαν ΝΑΙ, και όλα ήταν οκ...

Εδώ να σημειώσω ότι δεν γουστάρω να έχω πιστωτικές κάρτες (νομίζω είναι δικαίωμά μου) και δε πρόκειται να μου το επιβάλει κανένα e-shop.gr και κανείς άλλος έμπορος. Έχω χρεωστικές κάρτες με χρήματα στους λογαριασμούς μου. Από κει θέλω να τα τραβάνε και όχι να πιστώνομαι χρήματα που δεν έχω. Απορίας άξιο βέβαια οι υπάλληλοι να σε κοιτάνε σαν εξωγήινο όταν τους λες ότι η κάρτα που θα χρησιμοποιήσω ΔΕΝ είναι πιστωτική.

Τι γίνεται ρε παιδιά; Εσείς αγοράζετε με winbank Πειραιώς; Σας ζητάει και ΡΙΝ πλέον; Είναι νόμιμο αυτό;

ΥΓ. Αναφέρομαι στις νέου τύπου χρεωστικές της Πειραιώς, με το τσιπάκι.

papi_tam
24-05-10, 22:42
Εγώ πάντως την Παρασκευή χρησιμοποίησα την wincard στο Attica στο Σύνταγμα και συγκεκριμένα στο ταμείο του korres (αν και ολα τα ταμεία στο attica φανταζομαι το ίδιο σύστημα θα έχουν).
Μονο ταυτότητα μου ζήτησε η κοπέλα, όχι pin.
Η συναλλαγή πραγματοποιήθηκε κανονικότατα αν και στο e-banking η κίνηση δεν φαίνεται να έχει περαστεί ακόμα παρά το ότι εχουν δεσμευτεί τα χρήματα.. Αυτό ειναι τυπικό βέβαια, η ουσία είναι πως με την κάρτα δεν έιχα καποιο πρόβλημα...

Dimitris_80
24-05-10, 22:47
Την καινούρια wincard με το τσιπάκι; Όποιος γουστάρει ζητάει και το ΡΙΝ δηλαδή; Kαι δε φτάνει αυτό, στο βγάζει και λάθος άμα γουστάρει;

papi_tam
24-05-10, 22:48
Ναι την καινουργια έχω, αυτη με το τσιπ.

nasosMA
25-05-10, 13:45
Μαλλον θα εχουν κανει κανενα λαθος. Κατα την εκδοση της καρτας

Dimitris_80
25-05-10, 20:40
Mε κάλεσαν από την Πειραιώς και μου είπαν ότι κάποια μηχανήματα της Εθνικής που έχουν ακόμα κάποιοι έμπορες είναι εν ολίγοις με παλιά τεχνολογία και βγάζουν λάθος το ΡΙΝ offline. Δεν φταίει η κάρτα.

Ναι, οκ, ο καταναλωτής γιατί να υφίσταται αυτή την ταλαιπωρία; :down:

nasosMA
26-05-10, 14:06
Αληθεια τις κινησεις της χρεωστικης γιατι δεν τισ δειχνει στο winbank; Φαίνονται απο τις κινήσεις του λογαριασμού?

3lbereth
26-05-10, 14:29
Ναι, γιατί με τη χρήση της κάρτας χρεώνεται αμέσως ο λογαριασμός σου.
Στην αιτιολογία λέει "Αγορές με χρεωστική κάρτα" και αν πας στις λεπτομέρειες, έχει και το όνομα του καταστήματος (ακόμα κι αν είναι online shop) που έκανες της συναλλαγή.

nasosMA
26-05-10, 14:51
Ναι, γιατί με τη χρήση της κάρτας χρεώνεται αμέσως ο λογαριασμός σου.
Στην αιτιολογία λέει "Αγορές με χρεωστική κάρτα" και αν πας στις λεπτομέρειες, έχει και το όνομα του καταστήματος (ακόμα κι αν είναι online shop) που έκανες της συναλλαγή.

Απλως εμενα δεν μου δειχνει τιποτα, λογικα θα το δειξει μετα απο ορισμένο χρονικο διάστημα.

Η κύρια όμως απορία μου είναι η εξής: Στέλνει η Πειραιώς τίποτα ταχυδρομικά για να με ενημερώσει για τις αγορές που έκανα?
[Δεν εχω και σταθερο προσωρινα για να παρω τηλ.]:angryr::angryr:

kasadi
08-06-10, 12:14
παιδιά ποια χρεωστική μου προτείνετε εκτός από alpha bank που να έχει γενικώς μεγάλη αποδοχή στο ιντερνετ(δεν με νοιάζει για τα κανονικά καταστήματα)?
Σκεφτόμουν για την πειραιώς αλλά μετά από αυτά που διάβασα άλλαξα γνώμη

Doxaios
08-06-10, 13:02
Πειραιώς. Ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

Dimitris_80
08-06-10, 13:08
Από e-shop.gr παρήγγειλες καμιά φορά να δεις την «γλύκα» της χρεωστικής κάρτας Πειραιώς; :down:

Από καταστήματα στο εμπόριο αγόρασες καμιά φορά για να φας άκυρο και να ξεφτιλιστείς μπροστά σε κόσμο όταν σου λένε ότι δεν γίνεται αποδεκτή η κάρτα σου επειδή... «μάλλον δεν έχετε υπόλοιπο»; Ενώ η αλήθεια ήταν ότι κάτι παίζει με τα μηχανηματα της Εθνικής που πολλά εμπορικά καταστήματα διαθέτουν και για κάποιο λόγο μπλοκάρουν ορισμένες φορές (όχι πάντα) την χρεωστική της Πειραιώς;

Έως ότου διορθώσει αυτά η Πειραιώς, δυστυχώς δεν την συστήνω σε κάποιον... Αν και γενικά έχει περάσει η άποψη σε όλα τα καταστήματα (είτε εμπορικά με φυσική παρουσία είτε ιντερνετικά) ότι... «μα καλά δεν έχετε πιστωτική;» Ε όχι ρε φίλε, δε γουστάρω πιστωτική: Έχω χρεωστική, τα έχω στο λογαριασμό, ορίστε τράβηξέ τα.

ipo
08-06-10, 13:13
Έφαγα δεύτερη φορά ακύρωση στο Superfast Ferries με την Green Banking (στο skype.com πλέον δουλεύει). Την πρώτη φορά η Τράπεζα Πειραιώς είπε ότι είχε προσωρινό πρόβλημα το σύστημα των superfast και ότι λειτουργεί κανονικά. Τη δεύτερη φορά μου είπαν ότι θα εξετάσουν πάλι το ζήτημα και θα με ενημερώσουν. Αυτό έγινε πριν από μία εβδομάδα και περιμένω την απάντηση.

Πραγματικά με τη wincard δε χρειαζόμουν άλλη κάρτα. Τώρα με τη Green Banking χρησιμοποιώ AmEx και όπου δεν δέχονται την AmEx μένω με τα χέρια σταυρωμένα. Πώς τα κατάφεραν και υποβάθμισαν την αποδοχή της καλύτερης κάρτας της αγοράς (wincard) δεν το καταλαβαίνω.

Θα βάλω πάλι σε λειτουργία την Enter Visa της Alpha Bank μάλλον.

lewton
08-06-10, 14:58
Η Eurobank δίνει 3% επιτόκιο στο Live Ταμιευτήριο (100% on-line λογαριασμός) όταν το υπόλοιπο του λογαριασμού είναι > 3.000 ευρώ. :oneup:

Dimitris_80
08-06-10, 15:01
Η Eurobank δίνει 3% επιτόκιο στο Live Ταμιευτήριο (100% on-line λογαριασμός) όταν το υπόλοιπο του λογαριασμού είναι > 3.000 ευρώ. :oneup:
καποιο λινκ για λεπτομερειες υπαρχει; Είναι προθεσμιακή κατάθεση με κλειστό χρονικό διάστημα;

lewton
08-06-10, 15:54
καποιο λινκ για λεπτομερειες υπαρχει; Είναι προθεσμιακή κατάθεση με κλειστό χρονικό διάστημα;

Φυσικά: http://www.google.com/search?aq=f&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=eurobank+live+banking.


YΓ. Όσοι έχουν ήδη κωδικό για το e-banking της Eurobank μπορούν να ανοίξουν το Live Ταμιευτήριο χωρίς να πάνε σε κατάστημα.

Dimitris_80
08-06-10, 16:55
Ενδιαφέρον. Μάλλον θα το τιμήσω. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το πόσο χρεώνεται ένα έμβασμα σε άλλη τράπεζα εσωτερικού από την Eurobank;

ΥΓ. Όπως ακριβώς γίνεται και με το winbank direct. Το ποιος αντέγραψε ποιον δε γνωρίζω μόνο. :p Της Eurobank είναι πολύ πιο ελκυστικό σαφέστατα, μιας και τα χρήματα είναι συνεχώς διαθέσιμα και δεν «κλείνονται».

cool11
08-06-10, 18:22
Έφαγα δεύτερη φορά ακύρωση στο Superfast Ferries με την Green Banking (στο skype.com πλέον δουλεύει). Την πρώτη φορά η Τράπεζα Πειραιώς είπε ότι είχε προσωρινό πρόβλημα το σύστημα των superfast και ότι λειτουργεί κανονικά. Τη δεύτερη φορά μου είπαν ότι θα εξετάσουν πάλι το ζήτημα και θα με ενημερώσουν. Αυτό έγινε πριν από μία εβδομάδα και περιμένω την απάντηση.

Πραγματικά με τη wincard δε χρειαζόμουν άλλη κάρτα. Τώρα με τη Green Banking χρησιμοποιώ AmEx και όπου δεν δέχονται την AmEx μένω με τα χέρια σταυρωμένα. Πώς τα κατάφεραν και υποβάθμισαν την αποδοχή της καλύτερης κάρτας της αγοράς (wincard) δεν το καταλαβαίνω.

Θα βάλω πάλι σε λειτουργία την Enter Visa της Alpha Bank μάλλον.

Tι ειναι το green banking?
Δεν εχεις Πειραιως πλεον?

ipo
08-06-10, 18:45
Tι ειναι το green banking?
Δεν εχεις Πειραιως πλεον?
Visa Debit (http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=297656&lang=1&nt=96%20&sid=).

Doxaios
08-06-10, 21:14
Δηλαδή αλλάζουν όλες τις προηγούμενες σε αυτές τις green? Τί να πώ ρε παιδιά εγώ εδώ και 5-6 χρόνια ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα στις online αγορές από όπου και να αγόρασα.

anon
09-06-10, 11:08
Κάπου παλαιότερα είχε αναφερθεί ότι στην Ελλάδα πχ τα fast foods δεν παίρνουν κάρτες (αναφέρθηκε συγκεκριμένα το Goodys) και αυτό δείχνει πόσο παίζει το πλαστικό χρήμα στην χώρα μας. Ε, λοιπόν ναι, και αυτό το "κάστρο" έπεσε... Σχεδόν. Πέρασα χθές απο την άλλη πολυεθνική αλυσίδα για ένα burger στα γρήγορα, και είδα να έχουν κολλήσει αυτοκόλλητα παντού ότι δέχονται κάρτες... Visa/Mastercard.. Δεν ρώτησα λεπτομέρειες, και ειδικά για χρεωστικές που ίσως ενδιαφέρει πολλούς, αλλά πλέον και εκεί θα παίζει πλαστικό.

ipo
09-06-10, 11:22
Επιτέλους! :)

Άντε και στα περίπτερα.

anon
09-06-10, 11:25
Aρκετά περίπτερα έχουν βάλει εδώ και καιρό, και μάλιστα το είχαν "διαφημίσει" και σε δελτία ειδήσεων. Πλέον υπάρχουν περίπτερα, ταξί και άλλα που παίρνουν και κάρτες. Γενικευμένη χρήση βέβαια δεν υπάρχει ακόμα...

uncharted
09-06-10, 11:31
Κάπου παλαιότερα είχε αναφερθεί ότι στην Ελλάδα πχ τα fast foods δεν παίρνουν κάρτες (αναφέρθηκε συγκεκριμένα το Goodys) και αυτό δείχνει πόσο παίζει το πλαστικό χρήμα στην χώρα μας. Ε, λοιπόν ναι, και αυτό το "κάστρο" έπεσε... Σχεδόν. Πέρασα χθές απο την άλλη πολυεθνική αλυσίδα για ένα burger στα γρήγορα, και είδα να έχουν κολλήσει αυτοκόλλητα παντού ότι δέχονται κάρτες... Visa/Mastercard.. Δεν ρώτησα λεπτομέρειες, και ειδικά για χρεωστικές που ίσως ενδιαφέρει πολλούς, αλλά πλέον και εκεί θα παίζει πλαστικό.
mc donalds?

anon
09-06-10, 11:33
ναι...

lewton
09-06-10, 12:12
Ενδιαφέρον. Μάλλον θα το τιμήσω. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το πόσο χρεώνεται ένα έμβασμα σε άλλη τράπεζα εσωτερικού από την Eurobank;

ΥΓ. Όπως ακριβώς γίνεται και με το winbank direct. Το ποιος αντέγραψε ποιον δε γνωρίζω μόνο. :p Της Eurobank είναι πολύ πιο ελκυστικό σαφέστατα, μιας και τα χρήματα είναι συνεχώς διαθέσιμα και δεν «κλείνονται».

Αν συμμετέχεις στις δωρεάν συναλλαγές (http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=373&mid=710&lang=gr) υποτίθεται ότι είναι δωρεάν.
Θα το δοκιμάσω σύντομα γιατί πρέπει να στείλω κάποια χρήματα σε γνωστό μου, και θα σου πω. ;)

Dimitris_80
09-06-10, 12:59
Αν συμμετέχεις στις δωρεάν συναλλαγές (http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=373&mid=710&lang=gr) υποτίθεται ότι είναι δωρεάν.
Θα το δοκιμάσω σύντομα γιατί πρέπει να στείλω κάποια χρήματα σε γνωστό μου, και θα σου πω. ;)
Άσε το βρήκα. 1,95€ με ένδειξη OUR για ποσά μέχρι 12.500€. Και άνω των 12.500€ είναι 7€.

lewton
09-06-10, 15:52
Εν τω μεταξύ ξέχασα ότι έχω ήδη κάνει τη συναλλαγή (αποστολή με OUR σε λογαριασμό μου στην Αγροτική) και δε χρεώθηκα τίποτα επειδή συμμετέχω στις δωρεάν συναλλαγές. :oneup:

Dimitris_80
10-06-10, 18:57
Για πες λίγο lewton κάτι παραπάνω για τις δωρεάν συναλλαγές της Eurobank... Τις δικαιούνται όλοι μέχρι 15 το μήνα;

cool11
10-06-10, 20:49
Ρε παιδες, τι ειναι οι 'δωρεαν συναλλαγες' και πως συμμετεχει καποιος σε αυτες?

ipo
10-06-10, 21:14
http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=373&mid=710&lang=gr

cool11
10-06-10, 23:27
http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=373&mid=710&lang=gr

To link μου βγαζει μηνυμα οτι η eurobank δεν δεχεται να πηγαινει καποιος στις σελιδες της απο συνδεσμους!!!

ipo
10-06-10, 23:38
Κάνε copy το σύνδεσμο και κατόπιν paste στην address bar του browser σου. Εναλλακτικά, απενεργοποίησε το referrer στον browser.

Κατά τα άλλα βρίσκω εξαιρετική την κίνηση της Eurobank να εκπαιδεύει τους πελάτες της στο να μην ακολουθούν συνδέσμους προς αυτή.

Doxaios
11-06-10, 07:55
@ipo είχες κανένα νέο από την πειραιώς για τα προβλήματα της χρεωστικής;

cool11
11-06-10, 10:08
http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=373&mid=710&lang=gr

Δηλαδη με ενα 3χιλιαρο στο λογαριασμο, κανεις δωρεαν τις συναλλαγες? Εγω αυτο καταλαβα!
Πολυ καλη κινηση. Κριμα να το εχει μονο η eurobank.

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 40 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1828816

ipo
11-06-10, 10:18
@ipo είχες κανένα νέο από την πειραιώς για τα προβλήματα της χρεωστικής;
Δυστυχώς δε με ενημέρωσαν για την εξακολούθηση του προβλήματος. Υποθέτω ότι το ερευνούν ακόμη.

Dimitris_80
11-06-10, 11:10
Μίλησα εγώ με ανώτατο στέλεχος της Πειραιώς, άμεσα σχετιζόμενο με το αντικειμενο της χρεωστικής και μου είπε εν ολίγοις ότι η χρεωστική της Πειραιώς είναι ένα κλικ παραπάνω τεχνολογικά από τις υπόλοιπες κάρτες σε θέματα ασφαλείας. Αυτό είναι καλό, είναι όμως και κακό, γιατί δεν υποστηρίζεται από κάποια μηχανήματα παλαιότερης γενιάς, όπως κάποια μηχανήματα εμπορικών καταστημάτων πχ. Επίσης στο θέμα του e-shop.gr, οι υπεύθυνοι του εν λόγω καταστήματος δεν στέλνουν «σωστές παραμέτρους» γιαυτό και απορρίπτεται η συναλλαγή από χρεωστική της Πειραιώς. Οι σωστές παράμετροι έχουν και πάλι άμεση σχέση με την ασφάλεια των συναλλαγών.

Εγώ δε ξέρω βέβαια αν πρέπει να χαρώ που έχω κάρτα υψηλών προδιαγραφών ασφαλείας αλλά δεν παίρνει έγκριση από πολλές πηγές ή θα προτιμούσα κάρτα χαμηλότερης ασφάλειας και να είναι αποδεκτή από παντού.

Btw, πολύ καλό το σύστημα «Δωρεάν Συναλλαγών» της Eurobank... Με βάζει σε σκέψεις να κάνω βασικό λογαριασμό στην Eurobank...

cool11
11-06-10, 11:18
Παντως ειναι προβλημα που το 'λεφτα στο λεπτο' της Πειραιως, αλλοτε λειτουργει κι αλλοτε οχι.
Το χρειαστηκα προσφατα και το συστημα ηταν down για μια ακομη φορα...

Dimitris_80
11-06-10, 11:20
Παντως ειναι προβλημα που το 'λεφτα στο λεπτο' της Πειραιως, αλλοτε λειτουργει κι αλλοτε οχι.
Το χρειαστηκα προσφατα και το συστημα ηταν down για μια ακομη φορα...
Μέσω phone banking λειτουργεί κανονικά. Μάλλον πρέπει να συνέβησαν τίποτα περίεργα και το απενεργοποίησαν για λόγους ασφαλείας ουκ ολίγες φορές.

ipo
11-06-10, 11:28
Εγώ δε ξέρω βέβαια αν πρέπει να χαρώ που έχω κάρτα υψηλών προδιαγραφών ασφαλείας αλλά δεν παίρνει έγκριση από πολλές πηγές ή θα προτιμούσα κάρτα χαμηλότερης ασφάλειας και να είναι αποδεκτή από παντού.
Εδώ ακριβώς βρίσκεται η ουσία. Όταν τελικά θα εδραιωθεί το EMV στις χρεωστικές κάρτες, θα λέμε μπράβο στην Τράπεζα Πειραιώς που το προώθησε και ανάγκασε τους εμπόρους να το χρησιμοποιήσουν. Πρωτοπορία για την ασφάλεια, παρόλο που έχει κόστος στην αποδοχή.

Τώρα όμως που βιώνω ως πελάτης τη μειωμένη αποδοχή της Visa Debit της τράπεζας, αναγκαστικά ψάχνω εναλλακτικές λύσεις για να κάνω τη δουλειά μου. Ήτοι Enter Visa της Alpha Bank που έχει την παλιά καλή αποδοχή της wincard.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 2 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μέσω phone banking λειτουργεί κανονικά. Μάλλον πρέπει να συνέβησαν τίποτα περίεργα και το απενεργοποίησαν για λόγους ασφαλείας ουκ ολίγες φορές.
Και μέσω ΑΤΜ δουλεύει επίσης πάντοτε (αν και βολεύει πολύ περισσότερο το phone banking).

lewton
11-06-10, 17:09
Αυτές είναι οι δωρεάν συναλλαγές:

Ποιες είναι οι ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ που σας προσφέρουμε;
Έκδοση καρνέ επιταγών, 10 ή 25 φύλλων
Πληρωμές/μεταφορές χρημάτων σε ευρώ από/σε τράπεζες εντός Ελλάδας:
- Απεριόριστα εξερχόμενα εμβάσματα (με χρήση IBAN) μέσω του Europhone Banking ή του e-banking
- Απεριόριστα εισερχόμενα εμβάσματα (εφόσον φέρουν ΙΒΑΝ)
Πάγια εντολή αποστολής εμβάσματος σε ευρώ, εντός Ελλάδας (με χρήση IBAN)
Πληρωμές πιστωτικών καρτών άλλων Τραπεζών, μέσω του Europhone Banking ή του e-Banking
Πληρωμές όλων των λογαριασμών σας (π.χ. ΔΕΗ, Υδρευση, Τηλεφωνία, ΙΚΑ, ΟΑΕΕ/ΤΕΒΕ, ΦΠΑ κ.α.) μέσω του Europhone Banking, του e-Banking, Mobile Banking ή του δικτύου των ΑΤΜs
Πάγιες εντολές πληρωμής όλων των λογαριασμών σας (π.χ. ΔΕΗ, Υδρευση, Τηλεφωνία, ΟΑΕΕ/ΤΕΒΕ κ.α.)
Έκδοση τραπεζικών επιταγών (σε ευρώ ή ξένο νόμισμα) σε διαταγή τρίτου, με χρέωση λογαριασμού
Υπηρεσία “Εντολών Fax”, για να πραγματοποιείτε με αποστολή fax τις βασικές συναλλαγές της επιχείρησής σας (μεταφορές μεταξύ λογαριασμών, πληρωμές ΙΚΑ, ΟΑΕΕ, ΦΠΑ, δανείων, καρτών)

Αυτό που έχω σημειώσε με μπλε παραπάνω πώς σας φαίνεται; Καταλαβαίνετε ότι ισχύει μόνο για παραλαβή χρημάτων από Ελλάδα;
Έστειλα χρήματα από το λογαριασμό μου στην Ελβετία με ΙΒΑΝ στο λογαριασμό μου στη Eurobank και χρεώθηκα κανονικότατα τα 3 ευρώ.
Πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο να καλέσω για να ζητήσω διευκρινήσεις;

ipo
11-06-10, 17:14
Είναι εμφανές ότι πρόκειται μόνο για εντός Ελλάδας συναλλαγές:


Ποιες είναι οι ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ που σας προσφέρουμε;
Έκδοση καρνέ επιταγών, 10 ή 25 φύλλων
Πληρωμές/μεταφορές χρημάτων σε ευρώ από/σε τράπεζες εντός Ελλάδας:
- Απεριόριστα εξερχόμενα εμβάσματα (με χρήση IBAN) μέσω του Europhone Banking ή του e-banking
- Απεριόριστα εισερχόμενα εμβάσματα (εφόσον φέρουν ΙΒΑΝ)
Πάγια εντολή αποστολής εμβάσματος σε ευρώ, εντός Ελλάδας (με χρήση IBAN)
Πληρωμές πιστωτικών καρτών άλλων Τραπεζών, μέσω του Europhone Banking ή του e-Banking
Πληρωμές όλων των λογαριασμών σας (π.χ. ΔΕΗ, Υδρευση, Τηλεφωνία, ΙΚΑ, ΟΑΕΕ/ΤΕΒΕ, ΦΠΑ κ.α.) μέσω του Europhone Banking, του e-Banking, Mobile Banking ή του δικτύου των ΑΤΜs
Πάγιες εντολές πληρωμής όλων των λογαριασμών σας (π.χ. ΔΕΗ, Υδρευση, Τηλεφωνία, ΟΑΕΕ/ΤΕΒΕ κ.α.)
Έκδοση τραπεζικών επιταγών (σε ευρώ ή ξένο νόμισμα) σε διαταγή τρίτου, με χρέωση λογαριασμού
Υπηρεσία “Εντολών Fax”, για να πραγματοποιείτε με αποστολή fax τις βασικές συναλλαγές της επιχείρησής σας (μεταφορές μεταξύ λογαριασμών, πληρωμές ΙΚΑ, ΟΑΕΕ, ΦΠΑ, δανείων, καρτών)

Dimitris_80
12-06-10, 19:54
Να ρωτήσω κάτι; Μπορεί κάποιος εκμεταλλευόμενος τις δωρεάν συναλλαγές της Eurobank να στείλει έμβασμα από ATEBank σε Eurobank χωρίς να πληρώσει τίποτα; Με ένδειξη BEN (έτσι δε λέγεται η χρέωση εμβασμάτων στον παραλήπτη; )

@ ADSLgr.com All rights reserved.