PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

hackfree
28-07-10, 13:35
παιδιά,είχα μέχρι τώρα έναν λογαριασμό στην πειραιώς τρεχούμενος όψεως(της δουλειάς).σήμερα έκανα και έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου.όμως δεν μου δίνανε άλλη χρεωστική κάρτα,γιατί λέει ένα φυσικό πρόσωπο δικαιούτε μία μόνο κάρτα.με ρωτήσανε αν θέλω να τις συνδέσω,για να μπορώ με την χρεωστική να διαλέγω στα μηχανήματα ΑΤΜ από που θέλω να τραβάω χρήματα από τον λογαριασμό ταμιευτηρίου η τον τρεχούμενο.όμως,αν εγώ θέλω να κάνω αγορές σε διάφορα μαγαζιά,από που θα τραβάει λεφτά η κάρτα?? από τον τρεχούμενο η τον ταμιευτηρίου?? εγώ απλά ήθελα να έχω τον κεντρικό μου λογαριασμό ταμιευτηρίου με όλα μου τα χρήματα,και να βάζω μόνο λίγα χρήματα στον τρεχούμενο όταν θέλω να κάνω αγορές....μήπως δεν θα έπρεπε να τις συνδέσω? ή όταν θα πληρώνω στο μαγαζί θα με ρωτάνε από που να τραβάνε τα χρήματα?(αποκλείεται!)

lak100
28-07-10, 14:12
θα πρεπει να ορισεις προτερεοτητα δηλαδη ποιος θα ειναι πρωτος (κυριος) λογαριασμος η καρτα βλεπει μονο τον πρωτο λογαριασμο την πατησα και εγω. Ειμαι στην eurobank αλλαξα τηνν προτερεοτητα και ολα οκ. πχ εγω ειχα ενα τρεχουμενο και ανοιξα εναν live λογαριασμο αυτο με 3% επιτοκιο πηγα ολα μου τα λεφτα στον live αλλα η καρτα μου "εβλεπε" τον τρεχουμενο με αποτελεσμα να μην μπορω να την χρησιμοποιησω στα καταστηματα με τα τερματικα pos εκανα την αλλαγη και ολα οκ. παρε στο phone banking της τραπεζας σου και ζητα να σου αλλαξουν προτερεοτητα στον λογαριασμο σου

hackfree
29-07-10, 11:58
εγώ,θέλω να βάλω όλα μου τα λεφτά στον λογαριασμό ταμιευτηρίου και λίγα στον τρεχούμενο λογαριασμό μου για να χρησιμοποιώ τον συγκεκριμένο για αγορές.άρα πρέπει να κάνω τον τρεχούμενο μου λογαριασμό κύριο έτσι? για να κάνω αγορές και να τραβάει λεφτά από εκει?
και μία άλλη ερώτηση: αν ο κύριος λογαριασμός δεν έχει επαρκή υπόλοιπο για μία ηλεκτρονική ή αγορά από κατάστημα,μπορεί να τραβήξει αυτόματα και από τον δευτερεύον λογαριασμό?
να αναφέρω ότι χρεωστική κάρτα είχα από τον τρεχούμενης όψεως λογαριασμό μου(μετά έκανα τον ταμιευτηρίου).και τι εννοείς όταν λές ότι δεν μπορούσες να χρησιμοποιησεις την κάρτα σου στα καταστηματα με τα τερματικα pos?

hackfree
10-08-10, 16:27
παίδες μου ήρθε σήμερα η χρεωστική της aplhabank από το πρόγραμμα 123 για νέους που έκανα,αλλά δεν έχει πάνω chipaki σαν της πειραιός.αυτό είναι καλό η κακό?

tsioy
10-08-10, 17:36
παίδες μου ήρθε σήμερα η χρεωστική της aplhabank από το πρόγραμμα 123 για νέους που έκανα,αλλά δεν έχει πάνω chipaki σαν της πειραιός.αυτό είναι καλό η κακό?

H alpha δεν έχει μία μόνο (http://www.alphabankcards.gr/?Tabid=201&xmid=125) χρεωστική κάρτα;

hackfree
12-08-10, 12:47
οχι εμενα μου στήλανε μια κάρτα που έχει μια φωτογραφία με κάτι νέους απέξω αλλά δεν έχει τσιπάκι

........Auto merged post: hackfree πρόσθεσε 69 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


οχι εμενα μου στήλανε μια κάρτα που έχει μια φωτογραφία με κάτι νέους απέξω αλλά δεν έχει τσιπάκι

τώρα που το βλέπω έχω την visa electron 123 για νέους.οπότε μάλλον είναι διαφορετική από την έντερ βίζα.ελπίζω να μην έχω προβλήματα που δεν έχει τσιπάκι

papi_tam
12-08-10, 18:45
Μα κι εγώ που είχα τον 123 για Νέους πριν απο λίγους μήνες μου είχαν δώσει την εντερ βίζα, το άλλαξαν?
Στο σαιτ τους δεν αναφέρουν τίποτα..

lak100
16-08-10, 01:17
παιδια θελω να βαλω την χρεωστικη μου στο zavvi.co.uk και μου ζηταει valid from date που δεν αναγραφετε πανω στην καρτα μονο expiry date. ειναι euroline debit της eurobank

nrg_polini
16-08-10, 01:57
Ειναι πιθανο να μην ειναι υποχρεωτικο πεδιο, αλλα και να ειναι βαλε μια ημερομηνια οτι να'ναι. Εχω την εντυπωση ομως οτι η euroline δε κανει για αγορες μεσω ιντερνετ κτλ.

lak100
16-08-10, 11:09
πηρα στην eurobank και μου ειπαν οτι απο την στιγμη που δεχονται Μaestro μπορει να γινει η συνναλαγη για valid date εβαλα 07/2010 τοτε που εβγαλα τηνν καρτα

papi_tam
17-08-10, 00:18
Την ανακοίνωση της Εμπορικής την είδατε?

Σε λίγο μου φαίνεται θα χρεώνουν συνδρομή και στις χρεωστικές... δεν πάμε καλά....


Η Εμπορική Τράπεζα ανακοινώνει ότι, στα πλαίσια των συνεχών επενδύσεων για την βελτίωση των υποδομών και του δικτύου των ΑΤΜ της, παρέχει αναβαθμισμένες υπηρεσίες στους πελάτες της για ακόμη μεγαλύτερη ασφάλεια και ευελιξία σε συναλλαγές με χρεωστικές κάρτες. Ως εκ τούτου, από 1η Σεπτεμβρίου 2010, η Εμπορική Τράπεζα αναπροσαρμόζει το Τιμολόγιο Τραπεζικών Εργασιών για τις χρεωστικές κάρτες ως εξής:

Πρώτη χρεωστική κάρτα ανά πελάτη: Δωρεάν
Πρόσθετη χρεωστική κάρτα ανά πελάτη: €9,90 ετησίως
Επανέκδοση χρεωστικής κάρτας λόγω απώλειας: €19,90

Για περισσότερες λεπτομέρειες, οι πελάτες της Τράπεζας μπορούν να επικοινωνούν από σταθερό στο 801 11 11 247 και από κινητό ή από το εξωτερικό στο 0030 210 6505000, να απευθύνονται στα καταστήματα της Τράπεζας ή να επισκέπτονται την ιστοσελίδα της στο www.emporiki.gr

ipo
17-08-10, 00:25
Όποιος δοκιμάσει online τη Visa Debit της Εμπορικής Τράπεζας (http://www.emporiki.gr/cbg/gr/customers/customer_story.jsp?page=9&docid=7A8FF6BA62559480C2256D480033DD11&cabinet=Customers_Services&topic=Customers_PrivateCustomers&lang=gr#sec2_0), ας μας ενημερώσει παρακαλώ για την αποδοχή της.

papi_tam
17-08-10, 00:30
Όποιος δοκιμάσει online τη Visa Debit της Εμπορικής Τράπεζας (http://www.emporiki.gr/cbg/gr/customers/customer_story.jsp?page=9&docid=7A8FF6BA62559480C2256D480033DD11&cabinet=Customers_Services&topic=Customers_PrivateCustomers&lang=gr#sec2_0), ας μας ενημερώσει παρακαλώ για την αποδοχή της.
Μα είναι γνωστό εδώ και πολύ καιρό οτι η χρεωστική της Εμπορικής δεν γινεται αποδεκτή για αγορές στο ιντερνετ.
Άλλαξε αυτό?

ipo
17-08-10, 00:46
Μα είναι γνωστό εδώ και πολύ καιρό οτι η χρεωστική της Εμπορικής δεν γινεται αποδεκτή για αγορές στο ιντερνετ.
Άλλαξε αυτό?
Μάλλον παραμένει ως έχει, απλά να έχουμε τα μάτια μας ανοικτά για αλλαγές.

papi_tam
17-08-10, 00:56
Έχεις καποια πληροφορία ή άκουσες οτι σκοπεύουν να αλλάξουν αυτή την ανόητη πολιτική τους και να την ανοίξουν επιτέλους για εξ αποστάσεως συναλλαγές? (μακάρι...)

ipo
17-08-10, 01:20
Δεν έχω σχετική πληροφορία, αλλά θεωρώ αναμενόμενο ότι όποια τράπεζα κοιτάει το συμφέρον της οφείλει να έχει μία ευρέως αποδεκτή (και εξ αποστάσεως) χρεωστική κάρτα. Εδώ και 2 χρόνια οι χρεωστικές κάρτες έχουν ξεπεράσει τις πιστωτικές και όποιος το παραβλέπει χάνει μερίδιο αγοράς. Επομένως περιμένω να αντιδράσει η Emporiki Bank, έστω και με διαφορά φάσης.


Credit cards

Circulation

Total cards in circulation in U.S.
(Through year-end 2009)

* Visa credit: 270.1 million, down 11 percent (Source: Visa.com)
* Visa debit: 382 million, up 18 percent (Source: Visa.com)
http://www.creditcards.com/credit-card-news/credit-card-industry-facts-personal-debt-statistics-1276.php

Αν δεις μελέτες της Nilson Report το γεγονός τονίζεται συστηματικά.

Larry71
20-08-10, 15:47
Περιστατικό σήμερα...

Σε κατάστημα,βρίσκω το Χ προιόν αξίας 300ε.
Τους λέω "το θέλω αλλά δεν έχω μαζί χρήματα,απ όσο βλέπω δέχεστε και χρεωστικές και πιστωτικές".
Μου λέει "σωστά".
Αποφασίζω να πληρώσω με τη χρεωστική που έχω.Στο ταμείο μου λέει "315 παρακαλώ".
Σοοοοκ!!!Λέω γιατί;
Λέει "έξοδα τράπεζας".
"Και τι με νοιάζει εμένα;"
Συννενοείται τηλεφωνικά με το αφεντικό,κάνει πράξεις με το κομπιούτερ (2,8%) και λέει "Οκ,308,40".
Του λέω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω παραπάνω.
Τελικά δεν πλήρωσα και ανέλαβε αυτός τα έξοδα.

Η αλήθεια που βρίσκεται;

Θα έπρεπε να πληρώσω;

cool11
20-08-10, 15:51
Παιδια, εχει χρησιμοποιησει κανεις την χρεωστικη της Πειραιως, σε ταξιδι σε χωρα της ευρωπαϊκης ενωσης; Την δεχονται κανονικα, ολες οι συναλλαγες οπως πρεπει?
Αν βαλω χρηματα στο λογαριασμο, και παω ταξιδι ευρωπη, θα μπορω να κινουμαι και να πληρωνω με την χρεωστικη μου;

papi_tam
20-08-10, 17:55
Παιδια, εχει χρησιμοποιησει κανεις την χρεωστικη της Πειραιως, σε ταξιδι σε χωρα της ευρωπαϊκης ενωσης; Την δεχονται κανονικα, ολες οι συναλλαγες οπως πρεπει?
Αν βαλω χρηματα στο λογαριασμο, και παω ταξιδι ευρωπη, θα μπορω να κινουμαι και να πληρωνω με την χρεωστικη μου;
Ναι μια χαρα θα είσαι, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Απλα οταν κανεις αγορές σε κατάστημα λογικά θα σου δίνουν το μηχανηματάκι να πληκτρολογήσεις το pin σου;)

ipo
20-08-10, 18:44
Παιδια, εχει χρησιμοποιησει κανεις την χρεωστικη της Πειραιως, σε ταξιδι σε χωρα της ευρωπαϊκης ενωσης; Την δεχονται κανονικα, ολες οι συναλλαγες οπως πρεπει?
Αν βαλω χρηματα στο λογαριασμο, και παω ταξιδι ευρωπη, θα μπορω να κινουμαι και να πληρωνω με την χρεωστικη μου;
Ναι, λειτουργεί κανονικά.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 5 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Περιστατικό σήμερα...

Σε κατάστημα,βρίσκω το Χ προιόν αξίας 300ε.
Τους λέω "το θέλω αλλά δεν έχω μαζί χρήματα,απ όσο βλέπω δέχεστε και χρεωστικές και πιστωτικές".
Μου λέει "σωστά".
Αποφασίζω να πληρώσω με τη χρεωστική που έχω.Στο ταμείο μου λέει "315 παρακαλώ".
Σοοοοκ!!!Λέω γιατί;
Λέει "έξοδα τράπεζας".
"Και τι με νοιάζει εμένα;"
Συννενοείται τηλεφωνικά με το αφεντικό,κάνει πράξεις με το κομπιούτερ (2,8%) και λέει "Οκ,308,40".
Του λέω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω παραπάνω.
Τελικά δεν πλήρωσα και ανέλαβε αυτός τα έξοδα.

Η αλήθεια που βρίσκεται;

Θα έπρεπε να πληρώσω;
Είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν τον προϊόν στην ίδια τιμή, είτε πρόκειται για πληρωμή μετρητοίς, είτε για κάρτα. Αν καταγγείλεις αυτή τη συμπεριφορά στην τράπεζα που τους έδωσε το POS, θα τους το πάρει πίσω.

Μου έχει τύχει κι εμένα τέτοιος παράξενος επιχειρηματίας, ο οποίος χρέωσε την κάρτα μου παραπάνω χωρίς να μου το πει. Απλά μου έδωσε να υπογράψω απόδειξη με περισσότερα χρήματα. Δεν υπέγραψα, πήγα στη διπλανή τράπεζα, ρώτησα την υπάλληλο για να επιβεβαιώσω αυτά που του έλεγα επειδή επέμενε, επέστρεψα στο κατάστημα και του είπα να αποτανθεί κι εκείνος στην τράπεζα αν θέλει να είναι σωστός στη δουλειά του. Φυσικά μου έδωσε τα λεφτά πίσω σε μετρητά.

Αν έπαιρνα τις δύο αποδείξεις (κανονική και του POS) και τις έστελνα με e-mail στη VISA θα έτρωγε πρόστιμο. Εννοείται ότι δεν ξαναπάτησα στο κατάστημα αυτό.

Πράγματι οι έμποροι πληρώνουν προμήθεια όταν δέχονται πληρωμή με κάρτα (από 1 έως 5% περίπου, ανάλογα την περίπτωση), αλλά η σύμβασή τους αναφέρει ότι η προμήθεια βαρύνει πάντα αυτούς κι όχι τον πελάτη.

DRAMINOSerastis
22-08-10, 20:04
Παιδιά θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω εδώ και 2 μήνες. Μέχρι τον Ιούνιο του 2010 είχα την ΠΕΙΡΑΙΩΣ DEBIT CARD και την χρισιμοποιούσα για online συναλλαγές στο internet (συνήθως για καταθέσεις σε διάφορες ιστιοσελίδες στοιχηματισμού). Μετά την παραλαβή την νέας κάρτας με το chip (GREEN BANKING) δοκίμασα να κάνω κατάθεση στις ιστιοσελίδες στοιχηματισμού αλλά πλέον δεν γίνεται αποδεκτή πουθενά και συνέχεια μου εμφανίζει διάφορα λάθη. Γνωρίζετε τι ενέργειες πρέπει να κάνω ώστε να μπορέσω να χρησιμοποιήσω και πάλι την κάρτα μου για συναλλαγές στις ιστιοσελίδες στοιχηματισμού ; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ipo
22-08-10, 21:36
Θα σου πρότεινα να αναφέρεις το γεγονός στην τράπεζα, για να το ερευνήσουν.


Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών (24X7):
18-28-38 (με χρέωση αστικής κλήσης), 210 3288000 (από το κινητό ή το εξωτερικό)

TinTin43
23-08-10, 00:45
ποια χρεωστικη προτεινεται κυριως για αγορες απo internet μεσω paypal
αλλα και για χρηση σε καταστηματα χωρις προβληματα ??

contime
23-08-10, 02:22
Παιδιά θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω εδώ και 2 μήνες. Μέχρι τον Ιούνιο του 2010 είχα την ΠΕΙΡΑΙΩΣ DEBIT CARD και την χρισιμοποιούσα για online συναλλαγές στο internet (συνήθως για καταθέσεις σε διάφορες ιστιοσελίδες στοιχηματισμού). Μετά την παραλαβή την νέας κάρτας με το chip (GREEN BANKING) δοκίμασα να κάνω κατάθεση στις ιστιοσελίδες στοιχηματισμού αλλά πλέον δεν γίνεται αποδεκτή πουθενά και συνέχεια μου εμφανίζει διάφορα λάθη. Γνωρίζετε τι ενέργειες πρέπει να κάνω ώστε να μπορέσω να χρησιμοποιήσω και πάλι την κάρτα μου για συναλλαγές στις ιστιοσελίδες στοιχηματισμού ; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πολλα στόιχηματικα σαιτ συνεργαζονται με το paypal οποτε μπορεις να συνδεσεις τη νεα καρτα σου με αυτο. Δε θα σου προτεινα να τους τηλεφωνησεις γιατι ο στοιχηματισμος εκτος οπαπ θεωρειται παρανομος κι αν πεσεις σε περιεργο υπαλληλο παιζει να εχεις θεμα.

lak100
23-08-10, 12:24
παιδια εκανα μια παραγγελεια απο το zavvi.com εκει δεχονται Maestro απο την eurobank μου ειπαν οτι απο την στιγμη που δεχονται Maestro μπορει να γινει η συνναλλαγη κανονικα την εχετε δοκιμασει καθολου σε καποιο ηλεκτρονικο καταστημα που να δεχεται Maestro?

Arcade
23-08-10, 12:55
ποια χρεωστικη προτεινεται κυριως για αγορες απo internet μεσω paypal
αλλα και για χρηση σε καταστηματα χωρις προβληματα ??
Αυτήν που αναφέρεται και στο πρώτο ποστ του θέματος:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1053553&postcount=1

skiabox
27-08-10, 21:19
Πολλα στόιχηματικα σαιτ συνεργαζονται με το paypal οποτε μπορεις να συνδεσεις τη νεα καρτα σου με αυτο. Δε θα σου προτεινα να τους τηλεφωνησεις γιατι ο στοιχηματισμος εκτος οπαπ θεωρειται παρανομος κι αν πεσεις σε περιεργο υπαλληλο παιζει να εχεις θεμα.

Μαλον ειναι γενικότερο το πρόβλημα με τις καινουριες τσιπαρισμενες καρτες γιατι ακομα και στο paypal υπαρχει προβλημα με τον 3ψηφιο security code που υπαρχει στο πισω μερος της καρτας.
Φυσικα και εχω επικοινωνησει με την τραπεζα αλλα δε βλεπω να διορθωνεται κατι.

ipo
27-08-10, 21:23
Μαλον ειναι γενικότερο το πρόβλημα με τις καινουριες τσιπαρισμενες καρτες γιατι ακομα και στο paypal υπαρχει προβλημα με τον 3ψηφιο security code που υπαρχει στο πισω μερος της καρτας.
Φυσικα και εχω επικοινωνησει με την τραπεζα αλλα δε βλεπω να διορθωνεται κατι.
Σε εμένα πάντως λειτούργησε αμέσως στο PayPal η νέα Visa Debit με το EMV chip της Τράπεζας Πειραιώς. Με άλλα site είχα πράγματι προβλήματα, κάποια εκ των οποίων λύθηκαν. Νομίζω ότι είναι θέμα αναβάθμισης των συσκευών των εμπόρων, μιας και οι κάρτες φαίνεται ότι δεν είναι συμβατές με παλαιότερες συσκευές/λογισμικό για εξ αποστάσεων συναλλαγές.

Doxaios
29-08-10, 11:00
Και εγώ δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα στο paypal πάντως.

lak100
30-08-10, 00:27
η εθνικη βγαζει καινουρια εθνοcash την εθνοcash plus μεχρι τον δεκεμβριο θα εχουν αποσταλει οι καινουριες καρτες. εγω για τον μονο λογο που κραταω τον λογαριασμο στην εθνιικη ειναι γιατι εξοφλω τον λογαριασμο cosmote εκει

ipo
30-08-10, 00:53
η εθνικη βγαζει καινουρια εθνοcash την εθνοcash plus μεχρι τον δεκεμβριο θα εχουν αποσταλει οι καινουριες καρτες.
Απλά προστίθεται το EMV chip. Δυστυχώς παραμένει Maestro.

lak100
30-08-10, 09:37
Απλά προστίθεται το EMV chip. Δυστυχώς παραμένει Maestro. πολλα ηλεκτρονικα καταστηματα του εξωτερικου υποστηριζουν Maestro αλλα και παλι η εθνοcash και η euroline debit της eurobank δεν γινονται δεκτες

lak100
30-08-10, 12:13
σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παω να ανοιξω εναν λογαριασμο στην κυπρου γιατι η eurobank με την prepaid με εχει μαδησει κανονικα. η κυπρου χρεωνει μονο 50 λεπτα για την φορτιση της prepaid

ariadgr
30-08-10, 12:55
σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παω να ανοιξω εναν λογαριασμο στην κυπρου γιατι η eurobank με την prepaid με εχει μαδησει κανονικα. η κυπρου χρεωνει μονο 50 λεπτα για την φορτιση της prepaid

Επίσης έχει αναφερθεί αναρίθμητες φορές η λύση της χρεωστικής Visa (Πειραιώς, Alpha) που δεν έχει προμήθειες...

ipo
30-08-10, 12:56
σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παω να ανοιξω εναν λογαριασμο στην κυπρου γιατι η eurobank με την prepaid με εχει μαδησει κανονικα. η κυπρου χρεωνει μονο 50 λεπτα για την φορτιση της prepaid
Θα σου πρότεινα να ανοίξεις δύο λογαριασμούς (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=367262) σε Alpha Bank ή Τράπεζα Πειραιώς και να χρησιμοποιείς χρεωστική κάρτα, για να απαλλαγείς τελείως από τις προμήθειες.

lak100
30-08-10, 13:27
η χρεωστικη της κυπρου δεν ειναι visa? αρα με καλυπτει σωστα?

ipo
30-08-10, 13:35
η χρεωστικη της κυπρου δεν ειναι visa? αρα με καλυπτει σωστα?
Αν διαβάσεις το νήμα, κάποιοι παραπονιούνται για την αποδοχή της σε μερικές επιχειρήσεις. Γι' αυτό προτείνουμε πρώτα Alpha Bank και μετά Τράπεζα Πειραιώς.

papi_tam
30-08-10, 15:03
η χρεωστικη της κυπρου δεν ειναι visa? αρα με καλυπτει σωστα?
Σε καλύπτει. Το έχω γράψει και άλλες φορές σε αυτό το thread:)
Για αγορές εξ αποστάσεως μεσω χρεωστικής κάρτας μπορεις να χρησιμοποιήσεις Κύπρου, Μαρφιν, Αλφα και Πειραιώς

KeRMiT75
31-08-10, 12:39
σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παω να ανοιξω εναν λογαριασμο στην κυπρου γιατι η eurobank με την prepaid με εχει μαδησει κανονικα. η κυπρου χρεωνει μονο 50 λεπτα για την φορτιση της prepaid

Η προμήθεια για την φόρτιση της προπληρωμένης κάρτας της τράπεζας κύπρου δεν ανέρχεται σε ένα ευρώ; Άλλαξε αυτό;

ipo
31-08-10, 12:43
Η προμήθεια για την φόρτιση της προπληρωμένης κάρτας της τράπεζας κύπρου δεν ανέρχεται σε ένα ευρώ; Άλλαξε αυτό;
Παραμένει 1€ (http://www.prepaidcards.gr/default.asp?siteID=1&pageID=11&langID=1).

lewton
01-09-10, 09:09
Για αναλήψεις μετρητών από ελληνικό λογαριασμό εντός Ευρωζώνης προσανατολίζομαι στην Εμπορική όπου έχω ήδη λογαριασμό.
http://www.emporiki.gr/files/GR/Other/basic_transaction_terms_gr.pdf (σελίδα 9, χρέωση 0,91 - 2,43 €)

Κάτι φθηνότερο ξέρει κάποιος;

ipo
01-09-10, 13:29
Από 150€ ανάληψης και πάνω συμφέρει η Alpha Bank σε σχέση με την Εμπορική, διότι ακολουθεί μειούμενη χρέωση όσο αυξάνεται το ποσό. Γενικά η Aplha Bank έχει χαμηλές προμήθειες, πολύ καλή χρεωστική κάρτα και καλούτσικο e-banking. Πιστεύω ότι έχεις να κερδίσεις ανοίγοντας λογαριασμό σε αυτή. Το μόνο που τη χαλάει για τη δική μου χρήση, είναι η πληρωμή εισερχόμενων εμβασμάτων 3€ (τόσο την έχει και η Εμπορική). Η Attica Bank και η HSBC δεν εισπράττουν τέτοια προμήθεια, ενώ άλλες τράπεζες εισπράττουν 1€ ως προμήθεια.


Χρήση ΑΤΜ άλλων τραπεζών (Ευρωζώνη & ΔΙΑΣΝΕΤ) (http://www.alpha.gr/files/aboutalphabank/SYNALLAGES_GR_20100830.pdf) (σελίδα 1):

έως Ευρώ 150 .......................... Πάγιο 1,40
από Ευρώ 151 έως Ευρώ 250 ..... Πάγιο 1,20
άνω των Ευρώ 251 .................... Πάγιο 1,10

lewton
01-09-10, 16:29
Πολύ καλό αυτό με τη μειούμενη χρέωση αλλά δεν προλαβαίνω μιας και φεύγω αύριο στο εξωτερικό για μεταπτυχιακό.
Θα προσπαθήσω να ανοίξω λογαριασμό όποτε ξαναβρεθώ στην Ελλάδα. Για την ώρα θα καλύπτομαι κρατώντας τα χρήματά μου στην Eurobank με 3% επιτόκιο (live ταμιευτήριο) και στέλνοντας δωρεάν (δωρεάν συναλλαγές) όσα χρειάζομαι στο λογαριασμό μου στην Εμπορική.

pcakias
01-09-10, 16:40
Atticabank GiftCard rules, too!

lak100
04-09-10, 09:45
παιδια ειμαι πραγματικα πολυ θυμωμενος. Παω χθες με τον αδερφο μου στο υποκαταστημα της τραπεζας Κυπρου εδω στην Κααστορια. Οι υπαλληλοι εκει νομιζαν οτι εχω νοητικη στερηση επειδη εχω κινητικα προβληματα. Πηραν τον αδερφο μου στην ακρη και αρχησαν να τον ρωτανε εαν εχω νοητικη στερηση και τετοια πηραν μαλιστα και στοην νομικη υπηρεσια της τραπεζας για να τους πουν οτι δεν σημαινει οτι επειδη εχω κινητικο προβλημα εχω και νοητικη στερηση. Μετα οταν τους εκραξε ο αδερφος μου του διαβασαμε μια εγκυκλιο σχετικα με τα ατομα με ειδικες αναγκες. Εγω δεν συναντησα τετοια συμπεριφορα ουτε στην Εθνικη αλλα ουτε και στην eurobank.Eν τελει δεν εκανα δουλεια γιατι ο αστυνομικος που μου εβγαλε την ταυτοτητα εχει γραψει αδυναμια υπογραφης. ενω εγω υπογραφω κανονικα Τελικα δεν με αφησαν να υπογραψω για να ανοιξω λογαριασμο οταν τους ειπα οτι στην Εθνικη και την eurobank υπεγραψα κανονικα μου ειπε οτι αυτοι δεν ειναι νομοταγεις. Εμενα με ξενησε το αρχικο γςεγονος και δεν προκειται να ξαναπατησω στην Κυπρου ειναι απαραδεκτο αυτο.

ipo
04-09-10, 14:09
Πέρα από την απαράδεκτη συσχέτιση που έκαναν, σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις, η πηγή του προβλήματος δεν είναι οι υπάλληλοι της τράπεζας, αλλά η ταυτότητά σου. Αν γράφει "αδυναμία υπογραφής" η ταυτότητα, η οποία κατοχυρώνει την υπογραφή σου, τότε είναι αναμενόμενο να μη δέχονται οι υπάλληλοι υπηρεσιών να παραβούν τη δήλωση επίσημης αστυνομικής αρχής.

Αφού πράγματι μπορείς να υπογράψεις, πρέπει να βγάλεις νέα ταυτότητα με υπογραφή, ώστε να μπορούν να σε εξυπηρετήσουν οι διάφορες υπηρεσίες, χωρίς να κάνουν παρατυπίες.

lak100
09-09-10, 17:33
παιδια μια ερωτηση εαν δεν ενεργοποιησω την enter visa της alpha bank σε atm θα μπορω να την χρησιμοποιω για αγορες μεσω internet και pos?

euri
09-09-10, 17:34
παιδια μια ερωτηση εαν δεν ενεργοποιησω την enter visa της alpha bank σε atm θα μπορω να την χρησιμοποιω για αγορες μεσω internet και pos?

Στην Green της Πειραιώς αν δεν την είχες ενεργοποιήσει δεν μπορούσες να κάνεις συναλλαγές.

lak100
14-09-10, 00:33
παιδια μια ερωτηση ενεργοποιησα την χρεωστικη της alpha bank και την εβαλα στο paypal για να παρω τον 4ψηφιο κωδικο ωστε να την κανω verify θα πρεπει να καλεσω στην εξυπηρετηση πελατων η φαινεται και μεσα στο e-banking της alpha bank?

ipo
14-09-10, 00:40
παιδια μια ερωτηση ενεργοποιησα την χρεωστικη της alpha bank και την εβαλα στο paypal για να παρω τον 4ψηφιο κωδικο ωστε να την κανω verify θα πρεπει να καλεσω στην εξυπηρετηση πελατων η φαινεται και μεσα στο e-banking της alpha bank?
Θα φανεί και στο e-banking, στις κινήσεις της κάρτας, όταν γίνει η οριστική χρέωση. Συνήθως παίρνει 3 εργάσιμες η μετατροπή της δέσμευσης του ποσού σε οριστική χρέωση. Πάντως μπορείς να κάνεις συναλλαγές μέσω paypal και πριν ολοκληρωθεί το verification (ή θα μπορούσες και να μην το είχες κάνει καθόλου και να κάνεις κανονικά αγορές με paypal με την κάρτα σου).

@ ADSLgr.com All rights reserved.