PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

lak100
14-09-10, 10:18
πιστευω οτι εκανα καλη επιλογη με την enter visa της alpha αλλα για να κανουμε κουβεντα enter visa η πειραιως visa debit

lak100
18-09-10, 18:26
παιδια θελω να βγαλω μια πιστωτικη καρτα η τραπεζα μου ζηταει εκαθθαριστικο το οποιο ομως δεν εχω γιατι κανω κοινη φορολογικη δηλωση με τους γονεις μου. Σαν εισοδημα παιρνω ενα επιδομα 634 ευρω καθε μηνα. τι μπορω να τους δωσω στην θεση του εκαθαριστικου?

ariadgr
18-09-10, 18:29
παιδια θελω να βγαλω μια πιστωτικη καρτα η τραπεζα μου ζηταει εκαθθαριστικο το οποιο ομως δεν εχω γιατι κανω κοινη φορολογικη δηλωση με τους γονεις μου. Σαν εισοδημα παιρνω ενα επιδομα 634 ευρω καθε μηνα. τι μπορω να τους δωσω στην θεση του εκαθαριστικου?

1) Aν δεν κάνω λάθος, μετά τα 18 δεν πρέπει να κάνεις κοινή φορολογική δήλωση με τους γονείς σου (ρωτήστε το αν θέλετε)

2) Το πιο απλό είναι να μπουν οι γονείς σου εγγυητές, ώστε να εξεταστεί το δικό τους εισόδημα και όχι το δικό σου

3) Σίγουρα δεν σε καλύπτει κάποια χρεωστική κάρτα; Τι ανάγκες θέλεις να καλύψεις με την κάρτα αυτή;

Nozomi
19-09-10, 00:24
Αν κάνεις ξεχωριστή φορολογική δήλωση, ακόμα και με τα χρήματα που παίρνεις σου βγάζουν οι περισσότερες Τράπεζες.

Οποιοδήποτε εισόδημα μεταξύ 5000-7000 € σε καλύπτει.

Με τα πράγματα ως έχουν, μόνο οι γονείς σου ως εγγυητές θα μπορούσαν να σου βγάλουν...

lak100
19-09-10, 10:15
Tην πιστωτικη την θελω κυριως για αγορες με ατοκες δοσεις γιατι οσες φορες χρειαστηκε υποχρεωθηκαμε σε συγγενεις. Λεω να βγαλω την cosmote visa της eurobank που δεν εχει και συνδρομη. Για την ωρα βολευομαι με την χρεωστικη της alpha bank και της eurobank οπου γινεται δεκτη

........Auto merged post: lak100 πρόσθεσε 1 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν κάνεις ξεχωριστή φορολογική δήλωση, ακόμα και με τα χρήματα που παίρνεις σου βγάζουν οι περισσότερες Τράπεζες.

Οποιοδήποτε εισόδημα μεταξύ 5000-7000 € σε καλύπτει.

Με τα πράγματα ως έχουν, μόνο οι γονείς σου ως εγγυητές θα μπορούσαν να σου βγάλουν...

φιλε / φιλη μηπως επαιζες shenmue? γιατι το nickname σου κατι τετοιο μου λεει

Nozomi
19-09-10, 19:34
φιλε / φιλη μηπως επαιζες shenmue? γιατι το nickname σου κατι τετοιο μου λεει
Όχι, μικρός έπαιζα (μεταξύ άλλων) με τραινάκια, αλλά έχεις δίκιο για την ρίζα της λέξης, είναι ιαπωνική ! :p

stefanos1999
19-09-10, 23:40
την Αttica gift card μπορω να την παρω, να βαλω π.χ. 100 ευρω και να την δωρισω σε κάποιον? όπως π.χ. γινεται με την Κυπρου gift card... ή βγαίνει αποκλειστικά ονομαστική με ταυτότητα?

contime
20-09-10, 02:03
Καλησπερα. Για προσθηκη λογαριασμου στο paypal αρκει να γραψω πχ piraeus bank στο bank name και greece - athens στο bank location? H ειναι λαθος και θα μου κρατησει return fee στην πρωτη προσπαθεια αναληψης?

Giannis Ch.
01-10-10, 19:44
Παιδες,στη Green Card που μου εδωσε σημερα η Πειραιως,απ'οτι βλεπω δεν υπαρχει χωρος για να υπογραψεις στο πισω μερος της καρτας,δεν χρειαζεται?Ευχαριστω.

Dimitris_80
02-10-10, 19:43
Για να μην ξεχνιόμαστε, το ΠΛΑΙΣΙΟ ακόμα δεν κάνει αποδεκτή την χρεωστική της Πειραιώς... Τρίτη πήγα να αγοράσω αρκετά πραματάκια και αφού πέρασαν 2 εργάσιμες και κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να προωθήσει την παραγγελία μου, από μόνος μου μετά από επικοινωνία με το ΠΛΑΙΣΙΟ μου είπαν ότι υπάρχει άρνηση από την τράπεζα Πειραιώς για την διεκπεραίωση της συναλλαγής μέσω της κάρτας... Αναγκάστηκα να κάνω κατάθεση σε λογαριασμό --> σκανάρισμα --> αποστολή εμαιλ --> τηλέφωνο για προώθηση της παραγγελίας.

Αίσχος η κατάσταση, είχα μια μικρή ελπίδα ότι θα το είχαν λύσει το πρόβλημα.... :down: :evil:

papi_tam
02-10-10, 20:35
Για να μην ξεχνιόμαστε, το ΠΛΑΙΣΙΟ ακόμα δεν κάνει αποδεκτή την χρεωστική της Πειραιώς... Τρίτη πήγα να αγοράσω αρκετά πραματάκια και αφού πέρασαν 2 εργάσιμες και κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να προωθήσει την παραγγελία μου, από μόνος μου μετά από επικοινωνία με το ΠΛΑΙΣΙΟ μου είπαν ότι υπάρχει άρνηση από την τράπεζα Πειραιώς για την διεκπεραίωση της συναλλαγής μέσω της κάρτας... Αναγκάστηκα να κάνω κατάθεση σε λογαριασμό --> σκανάρισμα --> αποστολή εμαιλ --> τηλέφωνο για προώθηση της παραγγελίας.

Αίσχος η κατάσταση, είχα μια μικρή ελπίδα ότι θα το είχαν λύσει το πρόβλημα.... :down: :evil:
Στο Πλαίσιο δέχονται άλλες χρεωστικές?
Παρεπιπτόντως, η HSBC έβγαλε χρεωστική κάρτα, και απο το phone banking που ρώτησα μου είπαν οτι γίνεται δεκτή και για αγορές εξ αποστάσεως. Οπότε έχετε κι αυτή στο νου σας!

prodromosfan
04-10-10, 12:48
Σήμερα πηγα στην Τράπεζα Eurobank για να ανανεώσω την ληγμένη προπληρωμένη Visa που δινει η τράπεζα,
την οποια πρωτοέβγαλα το 2007 και εκτοτε εχω κανει μια ανανέωση.

Ενημερωθηκα λοιπόν τα εξής: (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3729971&postcount=92)
Για την έκδοση/ανανέωση της προπληρωμένης κάρτας Eurobank Visa,
απαιτείται πλέον η διατηρηση "απλού" (μου τον ειπανε) λογαριασμού στην eurobank, που συνεπάγεται την έκδοση βιβλιαρίου συναλλαγών καθώς και κωδικών web banking.

Αυτά προς γνώση.

Κρατάω βεβαια μια επιφύλαξη εαν το παραπάνω ειναι 100% σιγουρο καθως οπως όλοι ξερουμε
οι τράπεζες πάντα προσπαθουν να μαζέψουν πελάτες και να κανουν οσες περισσοτερες συναλλαγες με την τραπεζα τους γινεται, για να παιρνουν και μπονους τα καταστηματα.
Θα μιλήσω με φιλικό μου προσωπο που εργαζεται στην εν λογω τραπεζα να το επιβεβαιώσω 101%.

Και επειδη δεν εκανα τη δουλειά μου με την εν λογω τράπεζα, ζητώ τη συμβουλή σας.
Ποια τράπεζα εχει προπληρωμένη που να προσφέρει την ευελιξία της προπληρωμενης καρτας eurobank (visa, ηλεκτρονικές συναλλαγες, αναληψη απο ΑΤΜ, συμβατοτητα με www.easypay.gr) χωρίς να χρειαζεται και λογαριασμο στην τράπεζα;

Mouse Potato
04-10-10, 12:53
Εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις ν' ανοίξεις λογαριασμό και να πάρεις μια visa electron. Πολλές επιλογές με μηδενικό κόστος.

Μέχρι στιγμής δεν έχω πληρώσει ουδεμία προμήθεια στην τράπεζα για οποιαδήποτε συναλλαγή που έχω κάνει μέσω του λογαριασμού μου.

pcakias
04-10-10, 12:58
Attica Bank VISA Gift Card

Ειναι μια προπληρωμενη VISA που δουλευέει παντού.

Την έχω δοκιμάσει σε Paypal, amazon, κινηματογραφους, apple store, και σε άλλα πολλα μαγαζιά.

Νομίζω οτι αξίζει πολλα !

prodromosfan
04-10-10, 13:15
Εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις ν' ανοίξεις λογαριασμό και να πάρεις μια visa electron. Πολλές επιλογές με μηδενικό κόστος.


κανα λινκ υπαρχει γιατι δεν αναφερεται στο site τους πουθενα.


Attica Bank VISA Gift Card



ηθελα να ξερα επιτηδες το κανουν και δεν εχουν ουτε ορους/χρεωσεις τιποτα ενημερωτικο στο site τους.

παιρνω πληροφοριες απο εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803) και μάλλον κλινω προς ATE bank prepaid

Mouse Potato
04-10-10, 13:21
κανα λινκ υπαρχει γιατι δεν αναφερεται στο site τους πουθενα.

http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=234024&lang=1&nt=96%20&sid=

Ανοίγεις λογαριασμό χωρίς να πληρώσεις τίποτα (τουλάχιστον πριν 1-1,5 χρόνο που το έκανα εγώ έτσι ήταν), παίρνεις άμεσα την Visa Debit σου...

Όταν θες να κάνεις κατάθεση πας σ' ένα ATM και κάνεις (υπάρχουν και ATMs online κατάθεσης που τα έχεις τα λεφτά σου άμεσα διαθέσιμα για αγορές/μεταφορές/κλπ).

prodromosfan
04-10-10, 13:30
α καλά, στη eurobank κοιταζα εγώ.

ipo
04-10-10, 13:32
Ποια τράπεζα εχει προπληρωμένη που να προσφέρει την ευελιξία της προπληρωμενης καρτας eurobank (visa, ηλεκτρονικές συναλλαγες, αναληψη απο ΑΤΜ, συμβατοτητα με www.easypay.gr (http://www.easypay.gr)) χωρίς να χρειαζεται και λογαριασμο στην τράπεζα;
Θα σου πρότεινα να επανεξετάσεις την προϋπόθεση του καταθετικού λογαριασμού που απορρίπτεις. Κατόπιν να σκεφτείς τη χρήση χρεωστικής κάρτας, η οποία έχει περισσότερα πλεονεκτήματα και μηδενικές προμήθειες, σε σχέση με την προπληρωμένη. Ακόμα και η ασφάλεια γίνεται πολύ μεγαλύτερη με το 2 savings 4 safety (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=367262). Προτείνω τη χρήση Alpha Bank Enter Visa ή Visa Debit της Τράπεζας Πειραιώς.

Dimitris_80
04-10-10, 18:04
green card VISA Πειραιώς χρεωστική ούτε στο e-shop γίνεται δεκτή... Έλαβα το παρακάτω mail:

Η παραγγελία σας βρίσκεται σε αναμονή, γιατί η κάρτα σας δεν μπορεί να χρεωθεί ηλεκτρονικά, χωρίς φυσική παρουσία της ίδιας της κάρτας στα μηχανήματά μας. Για την προώθησή της παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας στο 2115000500 ή μέσω email.

ΑΧΡΗΣΤΗ ΚΑΡΤΑ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ Η ΠΕΙΡΑΙΩΣ........

Mouse Potato
04-10-10, 18:06
green card VISA Πειραιώς χρεωστική ούτε στο e-shop γίνεται δεκτή... Έλαβα το παρακάτω mail:

Η παραγγελία σας βρίσκεται σε αναμονή, γιατί η κάρτα σας δεν μπορεί να χρεωθεί ηλεκτρονικά, χωρίς φυσική παρουσία της ίδιας της κάρτας στα μηχανήματά μας. Για την προώθησή της παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας στο 2115000500 ή μέσω email.

ΑΧΡΗΣΤΗ ΚΑΡΤΑ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ Η ΠΕΙΡΑΙΩΣ........

Δεν έχω αντιμετωπίσει πουθενά κανένα πρόβλημα. Έχω αγοράσει από καλώδια στο ebay μέχρι αεροπορικά εισιτήρια...

Περίεργο που δεν την δέχεται το e-shop...

Dimitris_80
04-10-10, 18:09
Δεν έχω αντιμετωπίσει πουθενά κανένα πρόβλημα. Έχω αγοράσει από καλώδια στο ebay μέχρι αεροπορικά εισιτήρια...

Περίεργο που δεν την δέχεται το e-shop...
Αναφέρεσαι στην χρεωστική της Πειραιώς; Σε ΠΛΑΙΣΙΟ και eshop δεν γίνεται δεκτή πάντως... Τσεκάρισμένο χθες και σήμερα αντίστοιχα...

Στο paypal είναι οκ, άρα και στο ebay.

Mouse Potato
04-10-10, 18:12
Αναφέρεσαι στην χρεωστική της Πειραιώς; Σε ΠΛΑΙΣΙΟ και eshop δεν γίνεται δεκτή πάντως... Τσεκάρισμένο χθες και σήμερα αντίστοιχα...

Στο paypal είναι οκ, άρα και στο ebay.

Ναι... Έχω μια Visa Debit και τα μόνα προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει είναι ότι κάποιες φορές δεν μπορώ να κάνω online κατάθεση γιατί το σύστημά τους έχει πέσει. Κατα τ' άλλα δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.

Γενικώς όταν κάνω online παραγγελία από ελληνικά eshops επιλέγω (σχεδόν) πάντα αντικαταβολή. Μήπως είναι το σύστημά/τα μηχανήματά τους μάπα;

Dimitris_80
04-10-10, 18:56
Ναι... Έχω μια Visa Debit και τα μόνα προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει είναι ότι κάποιες φορές δεν μπορώ να κάνω online κατάθεση γιατί το σύστημά τους έχει πέσει. Κατα τ' άλλα δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.

Γενικώς όταν κάνω online παραγγελία από ελληνικά eshops επιλέγω (σχεδόν) πάντα αντικαταβολή. Μήπως είναι το σύστημά/τα μηχανήματά τους μάπα;
Το έχουμε ξανασυζητήσει στο παρελθόν. Με απλά λόγια, η Πειραιώς είναι τεχνολογικά ένα βήμα μπροστά, τα μηχανήματα των εμπορικών καταστημάτων ένα βήμα πίσω και δυστυχώς αυτά δε συναντώνται... :(

ipo
04-10-10, 19:04
Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να στέλνουμε εγγράφως (e-mail) τα παράπονά μας στα καταστήματα για τα πεπαλαιωμένα συστήματα διεκπεραίωσης πληρωμών. Εγώ επέμενα 5 μήνες με τα Superfast Ferries και στο τέλος ζήτησαν από τη Marfin νέα μηχανήματα.

Dimitris_80
04-10-10, 19:08
Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να στέλνουμε εγγράφως (e-mail) τα παράπονά μας στα καταστήματα για τα πεπαλαιωμένα συστήματα διεκπεραίωσης πληρωμών. Εγώ επέμεινα 5 μήνες με τα Superfast Ferries και στο τέλος ζήτησαν από τη Marfin νέα μηχανήματα.
Αυτή κανονικά πρέπει να είναι δουλειά των τραπεζών... Δε μπορούμε να μιλάμε με τραπεζικούς όρους εμείς οι απλοί πολίτες. Είχα πριν αρκετό καιρό τηλεφωνική επικοινωνία με τα αρμόδια στελέχη της Πειραιώς για την χρεωστική κάρτα, με διαβεβαίωσαν ότι όλα θα ήταν ομαλά στο αμέσως επόμενο διάστημα... Έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε, χθες και σήμερα αγόρασα αρκετά πράματα από PLAISIO και e-shop.gr αλλά δυστυχώς τα προβλήματα παραμένουν... Ε τι άλλο να κάνουμε εμείς δηλαδή...

ipo
04-10-10, 19:12
Αυτή κανονικά πρέπει να είναι δουλειά των τραπεζών...
Συμφωνούμε.

Dark_Rex
04-10-10, 19:31
Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να στέλνουμε εγγράφως (e-mail) τα παράπονά μας στα καταστήματα για τα πεπαλαιωμένα συστήματα διεκπεραίωσης πληρωμών. Εγώ επέμενα 5 μήνες με τα Superfast Ferries και στο τέλος ζήτησαν από τη Marfin νέα μηχανήματα.

Δεν είναι θέμα πεπαλαιωμένων μηχανημάτων,αλλά υλοποίησης απο τις τράπεζες.
Είχα στα ταμεία 4 μηχανάκια (Εurobank,Alpha,Εθνικη,Citibank).
Kαι πάλι υπήρχαν κάρτες απο άλλες τράπεζες (χρεωστικές visa) που δεν πέρναγαν σε κανένα.
Απάντηση που έπαιρνα απο το support :"Πρέπει να βάλετε το δικό μας μηχανάκι = να γίνετε πελάτης μας"....
Απαράδεκτη πρακτική κι ευτυχώς ο περισότερος κόσμος το καταλαβαίνει όταν το εξηγείς.

ipo
04-10-10, 19:38
Δεν είναι θέμα πεπαλαιωμένων μηχανημάτων,αλλά υλοποίησης απο τις τράπεζες.
Είχα στα ταμεία 4 μηχανάκια (Εurobank,Alpha,Εθνικη,Citibank).
Kαι πάλι υπήρχαν κάρτες απο άλλες τράπεζες (χρεωστικές visa) που δεν πέρναγαν σε κανένα.
Απάντηση που έπαιρνα απο το support :"Πρέπει να βάλετε το δικό μας μηχανάκι = να γίνετε πελάτης μας"....
Απαράδεκτη πρακτική κι ευτυχώς ο περισότερος κόσμος το καταλαβαίνει όταν το εξηγείς.
Θα έπρεπε να απευθυνθείς στην τράπεζα που σου έδωσε το POS που είχες ήδη και να της πεις "θέλω να δέχομαι πληρωμές από τις τάδε* κάρτες".

*χρεωστικές, προπληρωμένες (εκτός των πιστωτικών που είναι default)

Αναφέρεσαι γενικότερα στην αποδοχή των χρεωστικών καρτών, ενώ εμείς μιλάμε για συστήματα πληρωμών εξ αποστάσεως που δέχονταν κανονικά τις χρεωστικές της Τράπεζας Πειραιώς, αλλά σταμάτησαν να τις δέχονται όταν αντικαταστάθηκαν από τις φέρουσες EMV chip.

Αυτό έκαναν και στα Superfast: Δεν πήραν μηχανήματα της Πειραιώς, αλλά καινούρια μηχανήματα της Marfin στα οποία περνούσαν κανονικά οι συναλλαγές με τις νέες χρεωστικές κάρτες της Τράπεζας Πειραιώς. Αν η δική σου τράπεζα (π.χ. Εθνική) δεν μπορεί να σου παράσχει POS (ή άλλο online σύστημα) που να δέχεται οποιαδήποτε κάρτα επιθυμείς από τους πελάτες σου, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αλλάξεις τη συνεργαζόμενη τράπεζα και να τους ενημερώσεις για το λόγο παύσης της συνεργασίας.

sdikr
04-10-10, 19:50
Θα έπρεπε να απευθυνθείς στην τράπεζα που σου έδωσε το POS που είχες ήδη και να της πεις "θέλω να δέχομαι πληρωμές από τις τάδε* κάρτες".

*χρεωστικές, προπληρωμένες (εκτός των πιστωτικών που είναι default)

Αναφέρεσαι γενικότερα στην αποδοχή των χρεωστικών καρτών, ενώ εμείς μιλάμε για συστήματα πληρωμών εξ αποστάσεως που δέχονταν κανονικά τις χρεωστικές της Τράπεζας Πειραιώς, αλλά σταμάτησαν να τις δέχονται όταν αντικαταστάθηκαν από τις φέρουσες EMV chip.

Αυτό έκαναν και στα Superfast: Δεν πήραν μηχανήματα της Πειραιώς, αλλά καινούρια μηχανήματα της Marfin στα οποία περνούσαν κανονικά οι συναλλαγές με τις νέες χρεωστικές κάρτες της Τράπεζας Πειραιώς. Αν η δική σου τράπεζα (π.χ. Εθνική) δεν μπορεί να σου παράσχει POS (ή άλλο online σύστημα) που να δέχεται οποιαδήποτε κάρτα επιθυμείς από τους πελάτες σου, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αλλάξεις τη συνεργαζόμενη τράπεζα και να τους ενημερώσεις για το λόγο παύσης της συνεργασίας.


Τα μηχανήματα δέχονται κανονικά κάρτες με chip άλλων τραπεζών, (πιστωτικές) εκεί είναι το πρόβλημα

Βλέπεις το όλο το σύστημα λέει οτι η τράπεζα θα πάρει ένα ποσοστό απο την αγορά, με το να το αφήνουν ελεύθερο θα το πάρει ανταγωνίστρια τράπεζα

uncharted
04-10-10, 20:05
η πλακα ειναι οτι προβλημα εχουν ελληνικα μαγαζια (πλαισιο, e-shop), ενω σε μαγαζια εξωτερικου δεν υπαρχει κανενα προβλημα

μετα φταιει ο κοσμος να ψωνιζει απ' εξω...?

Dark_Rex
04-10-10, 20:08
Αυτό έκαναν και στα Superfast: Δεν πήραν μηχανήματα της Πειραιώς, αλλά καινούρια μηχανήματα της Marfin στα οποία περνούσαν κανονικά οι συναλλαγές με τις νέες χρεωστικές κάρτες της Τράπεζας Πειραιώς. Αν η δική σου τράπεζα (π.χ. Εθνική) δεν μπορεί να σου παράσχει POS (ή άλλο online σύστημα) που να δέχεται οποιαδήποτε κάρτα επιθυμείς από τους πελάτες σου, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αλλάξεις τη συνεργαζόμενη τράπεζα και να τους ενημερώσεις για το λόγο παύσης της συνεργασίας.

Κάποια στιγμή,μετα απο καιρό βεβαια, το έλυσαν το αυτό το πρόβλημα (να μην τη δεχεται καθόλου).
Παρέμεινε όμως το πιο σοβαρό,αυτό των πωλήσεων με δόσεις.Σε αυτό δεν υπήρξε ποτέ λυση,κάθε τράπεζα (με εξαιρεση eurobank-alpha που συνεργαστηκαν)επέμενε να βάλεις το δικό της μηχανάκι για να περνάνε οι δόσεις στον πελάτη.
Εχω βγεί προφανως offtopic και το σταματάω,απλά το αναφέρω ότι πολλές φορές οι πρακτικές των τραπεζών δημιουργούν τέτοιου είδους προβλήματα.

ipo
04-10-10, 20:12
η πλακα ειναι οτι προβλημα εχουν ελληνικα μαγαζια (πλαισιο, e-shop), ενω σε μαγαζια εξωτερικου δεν υπαρχει κανενα προβλημα

μετα φταιει ο κοσμος να ψωνιζει απ' εξω...?
Κι εμένα μου κάνει εντύπωση αυτό. Το φαινόμενο της αγοράς προϊόντων από το εξωτερικό επιδεινώνεται με τις τιμές που έχουν τα ελληνικά καταστήματα. Πιο φτηνά σου έρχεται να αγοράσεις από Ευρωπαϊκή Ένωση με τα μεταφορικά, απ' ό,τι από Ελλάδα, με διαφορές που πολλές φορές σε κάνουν να σκέφτεσαι πόσο μεγάλη προμήθεια εισπράττουν οι εγχώριοι λιανέμποροι.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 1 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κάποια στιγμή,μετα απο καιρό βεβαια, το έλυσαν το αυτό το πρόβλημα (να μην τη δεχεται καθόλου).
Παρέμεινε όμως το πιο σοβαρό,αυτό των πωλήσεων με δόσεις.Σε αυτό δεν υπήρξε ποτέ λυση,κάθε τράπεζα (με εξαιρεση eurobank-alpha που συνεργαστηκαν)επέμενε να βάλεις το δικό της μηχανάκι για να περνάνε οι δόσεις στον πελάτη.
Εχω βγεί προφανως offtopic και το σταματάω,απλά το αναφέρω ότι πολλές φορές οι πρακτικές των τραπεζών δημιουργούν τέτοιου είδους προβλήματα.
Καλά κάνεις και μας ενημερώνεις, ώστε να μαθαίνουμε από πρώτο χέρι τα προβλήματα που συναντούν οι επιχειρηματίες. :oneup:

sdikr
04-10-10, 20:57
η πλακα ειναι οτι προβλημα εχουν ελληνικα μαγαζια (πλαισιο, e-shop), ενω σε μαγαζια εξωτερικου δεν υπαρχει κανενα προβλημα

μετα φταιει ο κοσμος να ψωνιζει απ' εξω...?

Εκεί η τράπεζα θέλει να πουλήσει ;) (αγορά εξωτερικού, δεν έχει έλεγχο )με την κάρτα, εδώ θέλει να έχει και το pos ;)
απορώ γιατί η visa δεν βάζει χέρι


Δεν ξέρω αν έχετε πάει εξώ, αλλά εκεί έχουν ενα μηχανάκι για όλα, εδώ πάς πχ στον Μασούτη (Σκλαβένιτη ) και έχουν 5 με 10 μηχανάκια :p

Εξώ απλά έχουν ενα για όλα, εδώ έχουν 1 για κάθε κάρτα, και ανάλογα με το τι τους χρεώνει εκείνη την στιγμή χτυπάνε την κάρτα, αν δεν την κάνει δεχτή το βάζουν σε άλλο

Το θέμα είναι η τράπεζα και όχι το κατάστημα που επιλέγει να έχει μόνο ενα pos,

........Auto merged post: sdikr πρόσθεσε 2 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κι εμένα μου κάνει εντύπωση αυτό. Το φαινόμενο της αγοράς προϊόντων από το εξωτερικό επιδεινώνεται με τις τιμές που έχουν τα ελληνικά καταστήματα. Πιο φτηνά σου έρχεται να αγοράσεις από Ευρωπαϊκή Ένωση με τα μεταφορικά, απ' ό,τι από Ελλάδα, με διαφορές που πολλές φορές σε κάνουν να σκέφτεσαι πόσο μεγάλη προμήθεια εισπράττουν οι εγχώριοι λιανέμποροι.


όσο τους φορολογούν, απο 5 εως 20 %
το πρόβλημα είναι στους χονδρεμπόρους, να πάει το μαγαζί να αγοράσει κάτι και να βλέπει οτι θα μπορούσε να το αγοράσει φθηνότερα πχ απο κάποιο κατάστημα του skroutz, βέβαια αν σου βγεί στα γερμανικά δεν ξέρουμε τίποτα

uncharted
04-10-10, 21:27
Εκεί η τράπεζα θέλει να πουλήσει ;) (αγορά εξωτερικού, δεν έχει έλεγχο )με την κάρτα, εδώ θέλει να έχει και το pos ;)
απορώ γιατί η visa δεν βάζει χέρι


Δεν ξέρω αν έχετε πάει εξώ, αλλά εκεί έχουν ενα μηχανάκι για όλα, εδώ πάς πχ στον Μασούτη (Σκλαβένιτη ) και έχουν 5 με 10 μηχανάκια :p

Εξώ απλά έχουν ενα για όλα, εδώ έχουν 1 για κάθε κάρτα, και ανάλογα με το τι τους χρεώνει εκείνη την στιγμή χτυπάνε την κάρτα, αν δεν την κάνει δεχτή το βάζουν σε άλλο

Το θέμα είναι η τράπεζα και όχι το κατάστημα που επιλέγει να έχει μόνο ενα pos,
καλα τα POS, αλλα οταν υπαρχει προβλημα και στις συναλλαγες μεσω internet, εκει τι φταιει...?

ipo
04-10-10, 21:34
καλα τα POS, αλλα οταν υπαρχει προβλημα και στις συναλλαγες μεσω internet, εκει τι φταιει...?
Κι εκεί κάποια τράπεζα αναλαμβάνει την προμήθεια του σχετικού λογισμικού για την αποδοχή καρτών. Αν αυτό είναι πεπαλαιωμένο, δε δέχεται τις νέες κάρτες.

sdikr
04-10-10, 21:55
καλα τα POS, αλλα οταν υπαρχει προβλημα και στις συναλλαγες μεσω internet, εκει τι φταιει...?

Πάλι μέσω τράπεζας περνάει, πχ proxy3d, directpay Κλπ

........Auto merged post: sdikr πρόσθεσε 1 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κι εκεί κάποια τράπεζα αναλαμβάνει την προμήθεια του σχετικού λογισμικού για την αποδοχή καρτών. Αν αυτό είναι πεπαλαιωμένο, δε δέχεται τις νέες κάρτες.

το ξαναλέω για δεύτερή φόρα, δεν έχει να κάνει με το αν είναι παλιό το σύστημα, (άλλωστε όλα λαμβάνουνε firmware update)

το θέμα είναι απλά το ποια τράπεζα θα πάρει την προμήθεια

Αν εσύ τώρα θεωρείς το ότι κάποιος θα πρέπει να έχει Pos απο όλες τις τράπεζες, συγνώμη αλλά δεν συμφωνώ

ipo
04-10-10, 22:08
Αν εσύ τώρα θεωρείς το ότι κάποιος θα πρέπει να έχει Pos απο όλες τις τράπεζες, συγνώμη αλλά δεν συμφωνώ
Πιστεύω ότι κάποιος επιχειρηματίας θα πρέπει να συνεργαστεί με την τράπεζα η οποία του δίνει τη μεγαλύτερη ποικιλία αποδοχής καρτών.

sdikr
04-10-10, 22:10
Πιστεύω ότι κάποιος επιχειρηματίας θα πρέπει να συνεργαστεί με την τράπεζα η οποία του δίνει τη μεγαλύτερη ποικιλία αποδοχής καρτών.

εντάξει και εγώ πιστεύω΄, αλλά μετά ξύπνησα................


Αν τα δεις απο κοντά θα καταλάβεις τι λέω, τώρα απλά θεωρείς οτι το κατάστημα δεν σε θέλει για πελάτη.


hey welcome to Greece!!

ipo
04-10-10, 22:13
το ξαναλέω για δεύτερή φόρα, δεν έχει να κάνει με το αν είναι παλιό το σύστημα, (άλλωστε όλα λαμβάνουνε firmware update)
Η προφορική απάντηση που έλαβα από εκπροσώπους της Τράπεζας Πειραιώς είναι ότι η νέα κάρτα τους δε γίνεται δεκτή σε κάποιους εμπόρους που έχουν παλαιά συστήματα δρομολόγησης ηλεκτρονικών πληρωμών. Δε σε διαψεύδω, απλά μεταφέρω αυτά που άκουσα.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 1 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν τα δεις απο κοντά θα καταλάβεις τι λέω, τώρα απλά θεωρείς οτι το κατάστημα δεν σε θέλει για πελάτη.
Δεν κατάλαβα γιατί έχεις πάρει θέση αμυνόμενου. Εδώ προσπαθούμε να βρούμε λύση στο πρόβλημα αποδοχής των καρτών, ώστε να κερδίσουν και οι πελάτες και οι επιχειρηματίες και οι τράπεζες. Δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε, απλά να δούμε τι φταίει για να κοιτάξουμε ποιον πρέπει να πιέσουμε για να ισορροπήσει το σύστημα.

sdikr
04-10-10, 22:19
Η προφορική απάντηση που έλαβα από εκπροσώπους της Τράπεζας Πειραιώς είναι ότι η νέα κάρτα τους δε γίνεται δεκτή σε κάποιους εμπόρους που έχουν παλαιά συστήματα δρομολόγησης ηλεκτρονικών πληρωμών. Δε σε διαψεύδω, απλά μεταφέρω αυτά που άκουσα.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 1 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν κατάλαβα γιατί έχεις πάρει θέση αμυνόμενου. Εδώ προσπαθούμε να βρούμε λύση στο πρόβλημα αποδοχής των καρτών, ώστε να κερδίσουν και οι πελάτες και οι επιχειρηματίες και οι τράπεζες. Δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε, απλά να δούμε τι φταίει για να κοιτάξουμε ποιον πρέπει να πιέσουμε για να ισορροπήσει το σύστημα.


η προφορική απάντηση που έλαβα.......................... πες μου τι θέλεις να βάλω μέσα


δεν έχω εγω θέση αμυνόμενου, μάλλον το μπερδεύεις με το πως νιώθεις, εγω άπλα΄υπάλληλος είμαι

ipo
04-10-10, 22:42
η προφορική απάντηση που έλαβα.......................... πες μου τι θέλεις να βάλω μέσα
Μπορείς να επιβεβαιώσεις αυτό που είπα καλώντας το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της τράπεζας. Δεν είναι τυχαία αυτά που λέω.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 14 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........


απλά είναι τα πράγματα, το λές και μόνος σου, στο εξωτερικό τα μηχανάκια visa τα κάνουνε δεχτά, και δεν έχουν αλλάξει, τα ίδια είνα

τώρα αν θέλεις μπορούμε να το συνεχίσουμε, αλλά απλά δεν το γνωρίζεις αυτό το κομμάτι
Σύμφωνοι, οι επιχειρήσεις στο εξωτερικό κάνουν δεκτές τις νέες κάρτες. Δεν είπα όμως ότι διατηρούν τα ίδια συστήματα. Πιστεύω (χωρίς να είμαι σίγουρος) μάλιστα πως αναβάθμισαν τα συστήματά τους νωρίτερα, αφού νωρίτερα εμφανίστηκαν εκεί οι EMV χρεωστικές.

Δεν είπα ότι γνωρίζω τέλεια αυτό το κομμάτι. Γι' αυτό άλλωστε συζητάμε, για να μοιραστούμε τις γνώσεις μας, ώστε να συνθέσουμε το παζλ με βάση τις ενδείξεις.

uncharted
06-10-10, 03:54
ξερει κανεις το ποσοστο προμηθειας (bank fee) (http://corporate.visa.com/pd/consumer_services/consumer_ex_rates.jsp) που κραταει η πειραιως στην visa debit?

3lbereth
06-10-10, 10:37
Για αγορές on-line και για χρήση κάρτας στο εξωτερικό, δε μου έχει κρατήσει ποτέ προμήθεια.
Όταν χρησιμοποιώ αυτό το πινακάκι, βάζω bank fee 0.

euri
06-10-10, 11:24
To bank fee το αποδίδει ο έμπορος στην τράπεζα.

ipo
06-10-10, 12:53
To bank fee το αποδίδει ο έμπορος στην τράπεζα.Ο uncharted εννοεί προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος. Γενικότερα οι έμποροι επωμίζονται προμήθεια όταν κάποιος ψωνίζει με κάρτα, αλλά δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο για την προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος.

euri
06-10-10, 12:54
OK, μπαρδόν τότε, παρανόησα :)

ipo
06-10-10, 12:56
Συγγνωμισμένος. :p

cool11
06-10-10, 13:01
Για αγορές on-line και για χρήση κάρτας στο εξωτερικό, δε μου έχει κρατήσει ποτέ προμήθεια.
Όταν χρησιμοποιώ αυτό το πινακάκι, βάζω bank fee 0.

Μου το εξηγει καποιος πως ειναι δυνατον να μην εχει προμηθεια?

ipo
06-10-10, 13:14
Μου το εξηγει καποιος πως ειναι δυνατον να μην εχει προμηθεια?
Και προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος να μην υπάρχει από την τράπεζα (αν τελικά δεν υπάρχει) η τράπεζα βγάζει λεφτά σε κάθε αγορά. H visa παίρνει λεφτά σαν μέρος από την προμήθεια αγοράς από τον έμπορο, καθώς επίσης και μέσω της ισοτιμίας που η ίδια ορίζει. Η τράπεζα παίρνει προμήθεια πάλι από τον έμπορο (ακόμα και για συναλλαγές σε ευρώ). Οπότε λεφτά βγαίνουν και για την εταιρεία της κάρτας (Visa) και για την εκδότρια τράπεζα.

3lbereth
06-10-10, 16:31
Ακριβώς!
Είναι όπως όταν έβλεπες τα πάλαι ποτέ ανταλλακτήρια συναλλάγματος να διαφημίζουν οτι δεν έχουν προμήθεια. Η τιμή πώλησης όμως, ήταν πολύ υψηλότερη από αυτήν που έδιναν οι τράπεζες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.