PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

ipo
06-10-10, 16:40
Ακριβώς!
Είναι όπως όταν έβλεπες τα πάλαι ποτέ ανταλλακτήρια συναλλάγματος να διαφημίζουν οτι δεν έχουν προμήθεια. Η τιμή πώλησης όμως, ήταν πολύ υψηλότερη από αυτήν που έδιναν οι τράπεζες.
Για να μην παρεξηγηθώ, να επισημάνω ότι δεν ξέρω αν η τράπεζα παίρνει μέρος της προμήθειας μετατροπής συναλλάγματος που ενσωματώνει η VISA στην ισοτιμία νομισμάτων. Αν ξέρει κάποιος, ας μας το πει.

Ίσως να υπάρχει συμφωνία επιμερισμού των εσόδων από τη μετατροπή συναλλάγματος (μεταξύ τράπεζας και VISA), ίσως όχι. Μάλιστα, περισσότερο κλίνω προς το "όχι" για να υπάρχει το ειδικό πεδίο προμήθειας της τράπεζας στη σελίδα της VISA. Πάντως και οι δύο παίρνουν προμήθεια από τον έμπορο, ακόμα και για συναλλαγές σε ένα νόμισμα χωρίς μετατροπή (ευρώ για την περίπτωσή μας).

anon
06-10-10, 16:53
Δεν είναι θέμα πεπαλαιωμένων μηχανημάτων,αλλά υλοποίησης απο τις τράπεζες.
Είχα στα ταμεία 4 μηχανάκια (Εurobank,Alpha,Εθνικη,Citibank).
Kαι πάλι υπήρχαν κάρτες απο άλλες τράπεζες (χρεωστικές visa) που δεν πέρναγαν σε κανένα.
Απάντηση που έπαιρνα απο το support :"Πρέπει να βάλετε το δικό μας μηχανάκι = να γίνετε πελάτης μας"..

Παράδειγμα. Εχω σοβαρό πρόβλημα με την VISA της Εμπορικής (Simpy) για κανονικά δεν είναι της εμπορικής αλλά της Carrefour Credit. Ετσι σε πολλά μηχανάκια δεν περνά, ή περνά μετά απο πολλές προσπάθειες.

ipo
06-10-10, 17:01
Παράδειγμα. Εχω σοβαρό πρόβλημα με την VISA της Εμπορικής (Simpy) για κανονικά δεν είναι της εμπορικής αλλά της Carrefour Credit. Ετσι σε πολλά μηχανάκια δεν περνά, ή περνά μετά απο πολλές προσπάθειες.
Από τις χειρότερες πιστωτικές Visa η συγκεκριμένη. Προβλήματα έχω αντιμετωπίσει και online με αυτή. Πώς τα κατάφεραν...

anon
06-10-10, 17:05
Εκεί η τράπεζα θέλει να πουλήσει ;) (αγορά εξωτερικού, δεν έχει έλεγχο )με την κάρτα, εδώ θέλει να έχει και το pos ;)
απορώ γιατί η visa δεν βάζει χέρι

ΣΤα Saturn/MediaMarkt γιατί δεν έχει τα ειδικά POS για πιστωτικές; Πως γίνεται αυτοί να έχουν σύστημα ενδοκτισμένο στο πληροφοριακό τους και να είναι αποδεκτό, και οι υπόλοιποι όχι; Μου έκανε φοβερή εντυπωση, όχι για την τεχνολογία, δεν είναι δα και κάτι φοβερό, αλλά για το ότι υπάρχουν δυο μέτρα και σταθμα.

ipo
06-10-10, 17:09
ΣΤα Saturn/MediaMarkt γιατί δεν έχει τα ειδικά POS για πιστωτικές; Πως γίνεται αυτοί να έχουν σύστημα ενδοκτισμένο στο πληροφοριακό τους και να είναι αποδεκτό, και οι υπόλοιποι όχι; Μου έκανε φοβερή εντυπωση, όχι για την τεχνολογία, δεν είναι δα και κάτι φοβερό, αλλά για το ότι υπάρχουν δυο μέτρα και σταθμα.
Το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι όσοι έχουν ποικιλία POS προσπαθούν να πετύχουν την ελάχιστη προμήθεια από την τράπεζα, ανάλογα με την κάρτα του πελάτη. Ίσως και το αυτόματο σύστημα των Saturn (νομίζω ότι το έχω δει και σε Carrefour) δρομολογεί τις κάρτες σε ποικιλία λογισμικού-pos, ανάλογα με την εκδότρια τράπεζα.

anon
06-10-10, 17:17
Πιστεύω ότι κάποιος επιχειρηματίας θα πρέπει να συνεργαστεί με την τράπεζα η οποία του δίνει τη μεγαλύτερη ποικιλία αποδοχής καρτών.

Επειδή είχαμε καταστήματα λιανικής, για να μπορούμε να ανταποκριθούμε στο 95% των πιστωτικών που κυκλοφορούν είχαμε συνολικά 6 ή 7 μηχανάκια.... Ακριβώς. Με ένα δεν μπορείς να κάνεις δουλειά.

........Auto merged post: anon πρόσθεσε 4 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Από τις χειρότερες πιστωτικές Visa η συγκεκριμένη. Προβλήματα έχω αντιμετωπίσει και online με αυτή. Πώς τα κατάφεραν...

Επειδή ανήκει στην Carrefour Credit, παρόλο που διαχειρηστικά εξυπηρετείται απο την Εμπορική. Ετσι η Carrefour Credit δεν μπορεί να παίξει καλά με άλλες τράπεζες, δεν είναι τράπεζα. Πχ δεν μπορείς να κάνεις ηλεκτρονική πληρωμή απο άλλη τράπεζα, πρέπει υποχρεωτικά να πας στον γκισέ της Εμπορικης! Οντως κακή πιστωτική, και πλέον την χρησιμοποιώ όλο και λιγότερο.

uncharted
06-10-10, 17:26
Για αγορές on-line και για χρήση κάρτας στο εξωτερικό, δε μου έχει κρατήσει ποτέ προμήθεια.
Όταν χρησιμοποιώ αυτό το πινακάκι, βάζω bank fee 0.
εμενα παλι φαινεται να δεσμευει ενα ελαφρως μεγαλυτερο ποσο απο αυτο που θα επρεπε να βγαζει βασει ισοτιμιας VISA :hmm:


Επειδή είχαμε καταστήματα λιανικής, για να μπορούμε να ανταποκριθούμε στο 95% των πιστωτικών που κυκλοφορούν είχαμε συνολικά 6 ή 7 μηχανάκια.... Ακριβώς. Με ένα δεν μπορείς να κάνεις δουλειά.
ρε λες γι' αυτο να θελει ο γιωργακης να συγχωνευσει τις τραπεζες? :tongue: (j/k)

σοβαρα τωρα, ειναι τραγικη η κατασταση να μην γινεται δουλεια με ενα POS/software για ολες τις τραπεζες/καρτες

sdikr
06-10-10, 20:40
ΣΤα Saturn/MediaMarkt γιατί δεν έχει τα ειδικά POS για πιστωτικές; Πως γίνεται αυτοί να έχουν σύστημα ενδοκτισμένο στο πληροφοριακό τους και να είναι αποδεκτό, και οι υπόλοιποι όχι; Μου έκανε φοβερή εντυπωση, όχι για την τεχνολογία, δεν είναι δα και κάτι φοβερό, αλλά για το ότι υπάρχουν δυο μέτρα και σταθμα.


Υπάρχει περίπτωση να το κάνουν με εταιρία του εξωτερικού, φάντασου τι τιμές θα έχουν αν περνάνε όλα τα mediamarkt τις πιστωτικές τους από κάποιον στο εξωτερικό.

Δεν το γνωρίζω όμως για να σου πω σίγουρα, απο τα ελληνικά proxy πληρωμής ξέρω οτι έχουν περιορισμούς στο τι μπορείς να δεχτείς

cool11
08-10-10, 14:20
Συγχωρεστε μου το off-topic, για να μην ανοιξω νεο θεμα...
Σημερα εβαλα την καρτα ΑΤΜ της Εθνικης(δεν ειναι χρεωστικη...), ημουν βιαστικος, εκανα τη δουλεια μου, αλλα εβγαλε ενα μηνυμα, δεν το θυμαμαι ακριβως, στο περιπου μπορω να πω οτι ελεγε οτι η καρτα θα ληξει ή οτι πρεπει να παω σε καταστημα να παρω αλλη κλπ.
Την εχω πολλα χρονια ειναι αληθεια. Αλλα καποια στιγμη ειχε πει η Εθνικη, οτι οι καρτες της δεν ληγουν.
Τελικα τι ισχυει, λήγουν ή οχι? Εχει τυχει σε κανεναν? Ξερει κανεις κατι για το θεμα?

ariadgr
08-10-10, 14:26
Συγχωρεστε μου το off-topic, για να μην ανοιξω νεο θεμα...
Σημερα εβαλα την καρτα ΑΤΜ της Εθνικης(δεν ειναι χρεωστικη...), ημουν βιαστικος, εκανα τη δουλεια μου, αλλα εβγαλε ενα μηνυμα, δεν το θυμαμαι ακριβως, στο περιπου μπορω να πω οτι ελεγε οτι η καρτα θα ληξει ή οτι πρεπει να παω σε καταστημα να παρω αλλη κλπ.
Την εχω πολλα χρονια ειναι αληθεια. Αλλα καποια στιγμη ειχε πει η Εθνικη, οτι οι καρτες της δεν ληγουν.
Τελικα τι ισχυει, λήγουν ή οχι? Εχει τυχει σε κανεναν? Ξερει κανεις κατι για το θεμα?

www.nbg.gr -> click στο "Eθνοcash PLUS"

contime
08-10-10, 14:38
Συγχωρεστε μου το off-topic, για να μην ανοιξω νεο θεμα...
Σημερα εβαλα την καρτα ΑΤΜ της Εθνικης(δεν ειναι χρεωστικη...), ημουν βιαστικος, εκανα τη δουλεια μου, αλλα εβγαλε ενα μηνυμα, δεν το θυμαμαι ακριβως, στο περιπου μπορω να πω οτι ελεγε οτι η καρτα θα ληξει ή οτι πρεπει να παω σε καταστημα να παρω αλλη κλπ.
Την εχω πολλα χρονια ειναι αληθεια. Αλλα καποια στιγμη ειχε πει η Εθνικη, οτι οι καρτες της δεν ληγουν.
Τελικα τι ισχυει, λήγουν ή οχι? Εχει τυχει σε κανεναν? Ξερει κανεις κατι για το θεμα?

Το μηνυμα που σου βγαζει στο ατμ απλα λεει, να πας σε καποιο καταστημα ή να παρεις στο 181818, για να επιβεβαιωσεις την διευθυνση που θα σου στειλουν τη νεα καρτα η οποια θα εχει τεχνολογια Chip.

cool11
08-10-10, 14:53
Μπραβο, μολις το πες το θυμηθηκα. Eθνοcash PLUS. Αλλα δεν βρισκω καποιο λινκ στο site τους.

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 1 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το μηνυμα που σου βγαζει στο ατμ απλα λεει, να πας σε καποιο καταστημα ή να παρεις στο 181818, για να επιβεβαιωσεις την διευθυνση που θα σου στειλουν τη νεα καρτα η οποια θα εχει τεχνολογια Chip.

οκ, θα τηλεφωνησω, ευχαριστω! :)

ipo
08-10-10, 15:04
Πράγματι τα τελευταία χρόνια η Εθνική Τράπεζα ανέφερε στα ΑΤΜ ότι οι κάρτες της δε λήγουν, ώστε να μην ψάχνεται ο πελάτης που βλέπει ημερομηνία λήξης στην κάρτα του. Πρόσφατα όμως ελήφθη από τις τράπεζες η απόφαση υιοθέτησης χρεωστικών/cashcard καρτών με EMV chip, οπότε άλλαξε ρότα η Εθνική Τράπεζα και ξεκίνησε η αντικατάσταση των Εθνοcash. Περιμένω κι εγώ τη δική μου, αν και η η Εθνική είναι πολύ πίσω σε θέματα χρεωστικής με τη maestro. Εκτός τόπου κι χρόνου.

ariadgr
08-10-10, 18:30
Μπραβο, μολις το πες το θυμηθηκα. Eθνοcash PLUS. Αλλα δεν βρισκω καποιο λινκ στο site τους.

Είναι ενα τετραγωνάκι πάνω-κεντρο που λέει "Eθνοcash PLUS"

SALONIKAG
11-10-10, 20:14
Δηλαδή θα πρέπει να παμε σε ενα καταστημα της ΕΤΕ για να αντικαταστησουμε την καρτα?

tsioy
11-10-10, 20:41
Δηλαδή θα πρέπει να παμε σε ενα καταστημα της ΕΤΕ για να αντικαταστησουμε την καρτα?


Το μηνυμα που σου βγαζει στο ατμ απλα λεει, να πας σε καποιο καταστημα ή να παρεις στο 181818, για να επιβεβαιωσεις την διευθυνση που θα σου στειλουν τη νεα καρτα η οποια θα εχει τεχνολογια Chip.

Αυτό ακριβώς που λέει ο contime..

jadas
20-10-10, 15:06
Υπαρχει περιπτωση ο υπαλληλος στην τραπεζα να μην εχει ιδεα για τους λογαριασμους της τραπεζας;

Πηγα στην ALPHA να ανοιξω λογαριασμο για να τον συνδεσω με την enter και αυτα που μου ειπε ο υπαλληλος δεν συμβαδιζουν με αυτα που ξερω και αυτα που λεγονται στα προηγουμενα μηνυματα.
Π.χ. 9Ε το εξαμηνο, 1Ε για καταθεση κτλ.

ipo
20-10-10, 16:15
Υπαρχει περιπτωση ο υπαλληλος στην τραπεζα να μην εχει ιδεα για τους λογαριασμους της τραπεζας;

Πηγα στην ALPHA να ανοιξω λογαριασμο για να τον συνδεσω με την enter και αυτα που μου ειπε ο υπαλληλος δεν συμβαδιζουν με αυτα που ξερω και αυτα που λεγονται στα προηγουμενα μηνυματα.
Π.χ. 9Ε το εξαμηνο, 1Ε για καταθεση κτλ.
Η προμήθεια χαμηλού υπολοίπου (300€ μέσο εξαμηνιαίο) 9€ ανά εξάμηνο, έχει σταματήσει πάνω από ένα χρόνο. Ο υπάλληλος είχε παλαιά ενημέρωση. Μπορείς να επιβεβαιώσεις αυτά που λέω, καλώντας στο εξειδικευμένο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της τράπεζας.

cool11
02-11-10, 20:11
Υπαρχει χρεωστική, που εναλλακτικά να μπορεί να δουλέψει(εντος καποιων οριων υποθετω...) και ως πιστωτικη;
Δηλαδη, αν ξεπερασεις το ποσο που εχεις μεσα, να μη σε 'κοψει' κατα την αγορα αν δεν βρει χρηματα στον λογαριασμο, αλλα να σε αφησει να κανεις την αγορα, με την προϋποθεση οτι εντος λιγων ημερων θα βαλεις τα χρηματα?
Μπορει να γινει με καποια χρεωστικη κατι τετοιο;

ipo
02-11-10, 20:22
Υπαρχει χρεωστική, που εναλλακτικά να μπορεί να δουλέψει(εντος καποιων οριων υποθετω...) και ως πιστωτικη;
Δηλαδη, αν ξεπερασεις το ποσο που εχεις μεσα, να μη σε 'κοψει' κατα την αγορα αν δεν βρει χρηματα στον λογαριασμο, αλλα να σε αφησει να κανεις την αγορα, με την προϋποθεση οτι εντος λιγων ημερων θα βαλεις τα χρηματα?
Μπορει να γινει με καποια χρεωστικη κατι τετοιο;
Ναι, υπάρχουν χρεωστικές με δυνατότητα υπερανάληψης. Για το ποσό που δανείζεσαι με αυτόν τον τρόπο, πληρώνεις τόκο.

sdikr
02-11-10, 21:27
Υπαρχει χρεωστική, που εναλλακτικά να μπορεί να δουλέψει(εντος καποιων οριων υποθετω...) και ως πιστωτικη;
Δηλαδη, αν ξεπερασεις το ποσο που εχεις μεσα, να μη σε 'κοψει' κατα την αγορα αν δεν βρει χρηματα στον λογαριασμο, αλλα να σε αφησει να κανεις την αγορα, με την προϋποθεση οτι εντος λιγων ημερων θα βαλεις τα χρηματα?
Μπορει να γινει με καποια χρεωστικη κατι τετοιο;

Τότε χάνεις τα καλά της χρεωστικής, (ποιο μεγάλη ασφάλεια), για να έχεις υπερανάλυψη θέλει εκαθαριστίκα κλπ

cool11
02-11-10, 21:57
Εχω alpha, και πειραιως. Μπορει σε καποια απο τις 2, να γινει υπεραναληψη? Και τι πρεπει να προσκομισω στην τραπεζα?

--
Οσο για τα καλα της χρεωστικης, εσκεμμενα θελω να τα 'χασω' τουτη την περιοδο γιατι με εξυπηρετει για συγκεκριμενους λογους.

worldver83
03-11-10, 19:06
Παιδιά έχω μια ερώτηση: η πειραιώς είναι συμβεβλημένη τράπεζα με την εφορία, για επιστροφή φόρου?

ipo
03-11-10, 19:55
Παιδιά έχω μια ερώτηση: η πειραιώς είναι συμβεβλημένη τράπεζα με την εφορία, για επιστροφή φόρου?
Ναι, με κωδικό 017. Δες το φορολογικό οδηγό (http://www.mnec.gr/el/press_office/DeltiaTypou/Documents/Forologikos_Odigos_2010_for_web.pdf) στη σελίδα 57.

sdikr
03-11-10, 21:20
Εχω alpha, και πειραιως. Μπορει σε καποια απο τις 2, να γινει υπεραναληψη? Και τι πρεπει να προσκομισω στην τραπεζα?

--
Οσο για τα καλα της χρεωστικης, εσκεμμενα θελω να τα 'χασω' τουτη την περιοδο γιατι με εξυπηρετει για συγκεκριμενους λογους.


Θα πρέπει να μιλήσεις με την τράπεζα, χρειάζεται εκκαθαριστικό, σίγουρα,

cool11
04-11-10, 00:10
Μολις μιλησα με Πειραιως...12,93 επιτοκιο, απο την πρωτη μερα της υπεραναληψης! Δεν λεει καθολου τελικα.
Ελεγα μηπως υπηρχε καποια περιοδος 'χαριτος' οπως στις κανονικες πιστωτικες αλλα δεν...
και το επιτοκιο σκοτωνει...

cool11
04-11-10, 14:18
Θα θελα, εντελως περιστασιακα-επιλεκτικα, να εχω την δυνατοτητα 'δανεισμου'(υπεραναληψη ή κατι αλλο?) μεσω των χρεωστικων, αλλα αυτο θα σημαινε
1. οτι θα υπηρχε μια περιοδος 'χαριτος' που θα μπορουσες να πας να πληρωσεις το ποσο που πηρες
2. οτι το επιτοκιο θα ηταν νορμαλ(οχι το ληστρικο 12%)

Υπαρχει αλλη εναλλακτικη -για προσκαιρο δανεισμο- για αποφυγη της πιστωτικης?

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 0 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μολις μιλησα με Πειραιως...12,93 επιτοκιο, απο την πρωτη μερα της υπεραναληψης! Δεν λεει καθολου τελικα.
Ελεγα μηπως υπηρχε καποια περιοδος 'χαριτος' οπως στις κανονικες πιστωτικες αλλα δεν...
και το επιτοκιο σκοτωνει...

Μολις μιλησα με Πειραιως...12,93 επιτοκιο, απο την πρωτη μερα της υπεραναληψης! Δεν λεει καθολου τελικα.
Ελεγα μηπως υπηρχε καποια περιοδος 'χαριτος' οπως στις κανονικες πιστωτικες αλλα δεν...
και το επιτοκιο σκοτωνει...

--
ετσι ειναι αραγε σε ολες τις τραπεζες; παρομοιο σκη

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 0 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θα θελα, εντελως περιστασιακα-επιλεκτικα, να εχω την δυνατοτητα 'δανεισμου'(υπεραναληψη ή κατι αλλο?) μεσω των χρεωστικων, αλλα αυτο θα σημαινε
1. οτι θα υπηρχε μια περιοδος 'χαριτος' που θα μπορουσες να πας να πληρωσεις το ποσο που πηρες
2. οτι το επιτοκιο θα ηταν νορμαλ(οχι το ληστρικο 12%)

Υπαρχει αλλη εναλλακτικη -για προσκαιρο δανεισμο- για αποφυγη της πιστωτικης?

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 0 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Μολις μιλησα με Πειραιως...12,93 επιτοκιο, απο την πρωτη μερα της υπεραναληψης! Δεν λεει καθολου τελικα.
Ελεγα μηπως υπηρχε καποια περιοδος 'χαριτος' οπως στις κανονικες πιστωτικες αλλα δεν...
και το επιτοκιο σκοτωνει...

--
ετσι ειναι αραγε σε ολες τις τραπεζες; παρομοιο σκηνικο?

Θα θελα, εντελως περιστασιακα-επιλεκτικα, να εχω την δυνατοτητα 'δανεισμου'(υπεραναληψη ή κατι αλλο?) μεσω των χρεωστικων, αλλα αυτο θα σημαινε
1. οτι θα υπηρχε μια περιοδος 'χαριτος' που θα μπορουσες να πας να πληρωσεις το ποσο που πηρες
2. οτι το επιτοκιο θα ηταν νορμαλ(οχι το ληστρικο 12%)

Υπαρχει αλλη εναλλακτικη -για προσκαιρο δανεισμο- για αποφυγη της πιστωτικης?

ipo
04-11-10, 16:03
Θα θελα, εντελως περιστασιακα-επιλεκτικα, να εχω την δυνατοτητα 'δανεισμου'(υπεραναληψη ή κατι αλλο?) μεσω των χρεωστικων, αλλα αυτο θα σημαινε
1. οτι θα υπηρχε μια περιοδος 'χαριτος' που θα μπορουσες να πας να πληρωσεις το ποσο που πηρες
2. οτι το επιτοκιο θα ηταν νορμαλ(οχι το ληστρικο 12%)

Υπαρχει αλλη εναλλακτικη -για προσκαιρο δανεισμο- για αποφυγη της πιστωτικης?
Από τη στιγμή που λες ότι μπορείς να εξοφλήσεις γρήγορα το ποσό της υπερνάληψης, σημαίνει ότι δεν έχεις ανάγκη δάνειο, αλλά εμφανίζεται κάποια ανάγκη που δεν είχες προβλέψει. Μπορείς επομένως να καταθέσεις ένα επιπλέον ποσό στο λογαριασμό σου (όσο πιστεύεις ότι μπορεί να σου χρειαστεί) και να το "ξεχάσεις". Δηλαδή μην το υπολογίζεις ως διαθέσιμο, αλλά να είναι εκεί σε περίπτωση ανάγκης. Ουσιαστικά θα δανείσεις τον εαυτό σου.

Σκέψου ότι τώρα θέλεις τα χρήματα της υπερανάληψης, μάζεψε τα και βάλε τα στο λογαριασμό. Αν χρειάζεσαι δάνειο και δεν μπορείς να συγκεντρώσεις τα χρήματα σε βάθος ενός μήνα, τότε αλλάζει, αλλά δε μιλάμε πλέον για μικρή περίοδο χάριτος.

cool11
04-11-10, 17:23
Για να γινω πιο σαφης, θα ηθελα για δικους μου λογους(δεν ειναι του παροντος-δεν υφισταται αναγκη περαιτερω αναλυσης), να φαινεται σε καποιες χρονικες στιγμες, οτι 'δανειζομαι'. Δεν μιλω για πραγματικη αναγκη. Οποτε, αν προβλεψω και βαλω εξαρχης εξτρα ποσο, δεν εχει νοημα. Μπορω δηλαδη να βαλω τα χρηματα της 'υπεραναληψης' την ιδια μερα, ή την επομενη.
Θα το ηθελα ως καταγραφη μιας αναγκης πλασματικης.
Αυτο, καλλιστα γινεται με την πιστωτικη. Παω δηλαδη μια μερα μετα τη ληξη της προθεσμιας πληρωμης, και με ελαχιστοτατη επιβαρυνση, καταθετω το ποσο και τελος.
Ωστοσο, με απωθει η εννοια της πιστωτικης, θα ηθελα αν μπορω να την αποφυγω, και να κανω τη δουλεια ή με χρεωστική ή καπως αλλιως.

lewton
17-11-10, 13:53
Πιστωτική με ενσωματωμένο πληκτρολόγιο; :eek:
http://www.euro2day.gr/news/market/123/articles/613314/Article.aspx

ipo
17-11-10, 18:14
Πιστωτική με ενσωματωμένο πληκτρολόγιο; :eek:
http://www.euro2day.gr/news/market/123/articles/613314/Article.aspx
Το σημαντικότερο είναι το one time code που παράγει (προστατευόμενο μάλιστα από PIN). Με αυτόν τον τρόπο είναι πάρα πολύ δύσκολο να γίνει κλοπή χρημάτων από την κάρτα, αν έχεις επιλέξει όλες σου οι συναλλαγές να γίνονται με την απαίτηση τέτοιου κωδικού.

Από το 2007 το ζητάω και επιτέλους ήρθε.


Μένει να υλοποιήσει επιτέλους καμία τράπεζα το "verified by visa" με μεταβαλλόμενο κωδικό (από token device). Τότε θα κάνουμε συναλλαγές από κάθε υπολογιστή, χωρίς antivirus/antispyware.

Όπως ανέφερα και παλιότερα, το σύστημα αυτό χρήζει βελτιστοποίησης: Αντί για σταθερό κωδικό να συνδυάζεται με κυλιόμενο time based κωδικό (όπως αυτόν που βγάζουν τα καλά token devices).

Μέχρι στιγμής μόνο η Εμπορική Τράπεζα παρέχει τον extra κωδικό online συναλλαγών για κάρτες Visa και Mastercard. Μπράβο της για την παρακολούθηση των εξελίξεων. Πάντως Visa και Mastercard αρκέστηκαν σε κάτι απλό, αντί να δούνε την καλύτερη άμεσα εφαρμόσιμη λύση. Αν ο κωδικός ήταν μίας χρήσης και με μικρή χρονική διάρκεια, θα έκανα συναλλαγές με κάρτα και σε internet cafe με την προϋπόθεση να έχω αποκλείσει τη δυνατότητα να γίνεται οποιαδήποτε συναλλαγή χωρίς extra κωδικό.

contime
20-11-10, 20:05
Καλησπερα!
Προσπαθησα σημερα να κανω πληρωμη στο site του toefl και οπως το περιμενα δεν εκανε δεκτη την green banking της Πειραιως. Η virtual της Πειραιως μπορει να γινει δεκτή ή ειναι ιδιου τυπου με τη green banking?

Dimitris_80
20-11-10, 22:56
Η βιρτουαλ μπορεί, αλλά θα χρεωθείς για να την «γεμίσεις».

hammer21
21-11-10, 14:34
Καλησπερα!
Προσπαθησα σημερα να κανω πληρωμη στο site του toefl και οπως το περιμενα δεν εκανε δεκτη την green banking της Πειραιως. Η virtual της Πειραιως μπορει να γινει δεκτή ή ειναι ιδιου τυπου με τη green banking?

Γιατι δεν την δεχτηκε?Visa δεν ειναι?

contime
21-11-10, 16:11
visa ειναι αλλα δεν ειναι πιστωτικη, ειναι χρεωστικη. Αν σκεφτεις οτι δεν την αναγνωριζουν ουτε τα ελληνικα ηλεκτρονικα καταστηματα και site, φαντασου τι γινεται με τα ξενα...

Mouse Potato
21-11-10, 16:18
visa ειναι αλλα δεν ειναι πιστωτικη, ειναι χρεωστικη. Αν σκεφτεις οτι δεν την αναγνωριζουν ουτε τα ελληνικα ηλεκτρονικα καταστηματα και site, φαντασου τι γινεται με τα ξενα...

Δεν ισχύει αυτό. Έχω κάνει πολλές αγορές από το εξωτερικό και δεν έχω κολλήσει πουθενά. Απλά όπως έχει αναφερθεί και σε προηγούμενα post, η Πειραιώς είναι πολύ μπροστά για τα Ελληνικά δεδομένα. :rolleyes:

hammer21
21-11-10, 17:17
+1 στο παραπανω...εμενα μια χαρα μου δεχεται την χρεωστικη της Πειραιως και εδω και εξω.

contime
21-11-10, 21:54
Δεν ισχύει αυτό. Έχω κάνει πολλές αγορές από το εξωτερικό και δεν έχω κολλήσει πουθενά. Απλά όπως έχει αναφερθεί και σε προηγούμενα post, η Πειραιώς είναι πολύ μπροστά για τα Ελληνικά δεδομένα. :rolleyes:


+1 στο παραπανω...εμενα μια χαρα μου δεχεται την χρεωστικη της Πειραιως και εδω και εξω.

Nταξει ρε παιδια ειστε απο τους τυχερους... αλλοι εδω μεσα εχουν πολλα θεματα. Γυριστε μερικες σελιδες πισω να τα δειτε...(πλαισιο,eshop ktl)
Οσο για τα ελληνικα δεδομενα δεν το πολυκαταλαβα. Εγω στο σαιτ του toefl πηγα να κανω δουλεια μου και δεν τη δεχτηκε.:evil: Aυτα...

hammer21
21-11-10, 22:15
Για να μην παρεξηγηθω, δεν εχω καμια σχεση με την τραπεζα(μονο πελατειακη) αλλα παρε το support να τους το πεις.Μπορει να ειναι known issue στην τελικη.

contime
21-11-10, 22:27
Για να μην παρεξηγηθω, δεν εχω καμια σχεση με την τραπεζα(μονο πελατειακη) αλλα παρε το support να τους το πεις.Μπορει να ειναι known issue στην τελικη.

Ναι ρε hammer! Δε νομιζω να αφησα τετοιο υπονοουμενο, αλλα αν αφησα συγγνωμη!
Οντως ειναι και θεμα τυχης. Καπου μπορει να τη δεχεται και αλλου οχι.

EDIT: Επειδη θελω να ειμαι δικαιος! Απ οτι πληροφορηθηκα μαλλον ηταν προσωρινο προβλημα της σελιδας, σημερα δοκιμασα ξανα και τη δεχτηκε!

-21grams
22-11-10, 17:51
Achtung! Achtung!


Έκανα log-in προ ολίγου στην Πειραιώς για να δω πόσο ακριβώς είχαν χρεωθεί 2-3 αγορές (CDs) που έκανα στο eBay την περασμένη βδομάδα, και ΤΙ ΒΛΕΠΩ;
EXTRA χρεώσεις για προμήθεια συναλλάγματος :angryr:
Λέει συγκεκριμένα:
"ΠΡΟΜ.ΣΥΝΑΛ.ΑΓΟΡΑΣ"
α. 0,38€ (αφορά αγορά CD/DVD combo που πληρώθηκε σε Στερλίνες - £15,99)
β. 0,15€ (επίσης για CD που πληρώθηκε σε Στερλίνες - £6,49)

Αμφότερα πληρώθηκαν μέσω PayPal και είχα επιλέξει (ΦΥΣΙΚΑ) την μετατροπή συναλλάγματος που προσφέρει η Τράπεζα μέσω της οποίας καταβάλλεται το ποσό.
[Ως γνωστόν η αυτόματη μετατροπή του PayPal προκύπτει ΠΑΝΤΑ, μα ΠΑΝΤΑ ακριβότερη]

Ακολουθώ (επιτυχώς) αυτήν την τακτική εδώ και 2 χρόνια γλιτώνοντας από 20 έως 50 euro cents για κάθε item (αν τα αθροίσουμε συγκεντρώνεται ένα κάποιο ποσό, σε συνάρτηση πάντα με τον αριθμό των αγορών)
Και ερωτώ:
ΤΙ Π***ΣΤΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ;
Μήπως αναθεωρήθηκε κάποια παράγραφος και είμαι ανενημέρωτος;
Γιατί δεν νομίζω να το θυμήθηκαν ΤΩΡΑ να επιβάλλουν προμήθειες...

Κοιτάξτε το παρακαλώ.

hammer21
22-11-10, 18:36
Οχι δεν αφησες, απλα δεν ειναι δυσκολο να υπαρξουν παρερμηνειες και ειπα να ξεκαθαρισω;)

treli@ris
22-11-10, 20:30
Οντως. Μαλλον τωρα το προσθεσαν. Απο τις 16/11 λογικα, διοτι στις 15/11 που εκανα αγορα δε χρεωθηκα κατι. Ειναι 2% ο φορος. Γιατι ομως τετοια κινηση;

ariadgr
22-11-10, 20:33
Έκανα log-in προ ολίγου στην Πειραιώς για να δω πόσο ακριβώς είχαν χρεωθεί 2-3 αγορές (CDs) που έκανα στο eBay την περασμένη βδομάδα, και ΤΙ ΒΛΕΠΩ;
EXTRA χρεώσεις για προμήθεια συναλλάγματος :angryr:
Λέει συγκεκριμένα:
"ΠΡΟΜ.ΣΥΝΑΛ.ΑΓΟΡΑΣ"
α. 0,38€ (αφορά αγορά CD/DVD combo που πληρώθηκε σε Στερλίνες - £15,99)
β. 0,15€ (επίσης για CD που πληρώθηκε σε Στερλίνες - £6,49)
...

Μήπως αναθεωρήθηκε κάποια παράγραφος και είμαι ανενημέρωτος;
Γιατί δεν νομίζω να το θυμήθηκαν ΤΩΡΑ να επιβάλλουν προμήθειες...


Πρώτη φορά ακούω για τέτοιες χρεώσεις στην Πειραιώς.
Η κάρτα σου είναι πιστωτική ή χρεωστική;

Πάντως στο statement της πιστωτικής μου Πειραιώς (statement με ημερομηνία έκδοσης αρχές Νοεμβρίου, δηλαδή αφορούσε αγορές Οκτωβρίου), δεν υπάρχει καμία προμήθεια για συναλλαγές σε νομίσματα διαφορετικά του ευρώ.

Στείλε ενα μειλ στο support παπί winbank.gr αναφέροντας τις παραπάνω προμήθειες, και ζήτα να σε ενημερώσουν
1) γιατί χρεώθηκαν αυτές οι προμήθειες
2) απο πότε ισχύουν προμήθειες για συναλλαγές σε νομίσματα διαφορετικά του ευρώ, και ποιές ακριβώς είναι αυτές οι προμήθειες (είναι κάποιο ποσοστό %);
3) πότε και με ποιό τρόπο σε ενημέρωσαν εγγράφως ότι θα επιβάλλονται τέτοιες προμήθειες.

ipo
22-11-10, 20:44
Στείλε ενα μειλ στο support παπί winbank.gr αναφέροντας τις παραπάνω προμήθειες, και ζήτα να σε ενημερώσουν
1) γιατί χρεώθηκαν αυτές οι προμήθειες
2) απο πότε ισχύουν προμήθειες για συναλλαγές σε νομίσματα διαφορετικά του ευρώ, και ποιές ακριβώς είναι αυτές οι προμήθειες (είναι κάποιο ποσοστό %);
3) πότε και με ποιό τρόπο σε ενημέρωσαν εγγράφως ότι θα επιβάλλονται τέτοιες προμήθειες.

Ενημερώθηκε εγγράφως αποδεχόμενος τους νέους όρους (http://www.piraeusbank.gr/Documents/internet/Products/Individuals/PSD/Individuals.PDF). Μάλλον ο χρήστης τους αποδέχτηκε νωρίτερα από εσάς πατώντας το σχετικό κουμπί στο μήνυμα ενημέρωσης. Οι υπόλοιποι θα τους αποδεχθούν αυτόματα, εντός δύο μηνών από την πρώτη ειδοποίηση, εάν δεν υπαναχωρήσουν από τη σύμβαση.


7.3. Εάν ζητηθεί η εκτέλεση πληρωμής σε νόμισμα διαφορετικό από το νόμισμα που τηρείται ο λογαριασμός του Πελάτη, θα γίνεται μετατροπή νομίσματος με βάση την ισοτιμία αναφοράς της Τράπεζας, όπως ισχύει κατά την ημέρα και ώρα λήψης της εντολής πληρωμής. Ως προς τις πληρωμές που λαμβάνει ο Πελάτης ως δικαιούχος, η μετατροπή νομίσματος θα πραγματοποιείται με βάση την ισχύουσα ισοτιμία αναφοράς της Τράπεζας κατά την ημέρα και ώρα πίστωσης του λογαριασμού του Πελάτη. Πληροφορίες σχετικά με τις ισοτιμίες αναφοράς καθίστανται διαθέσιμες από τα καταστήματα της Τράπεζας, την ιστοσελίδα www.piraeusbank.gr, αλλά και την τηλεφωνική γραμμή εξυπηρέτησης πελατών (τηλ. 182838 και 210-3288000). Κάθε μετατροπή νομίσματος επιβαρύνεται με την προμήθεια που ορίζεται στο Τιμολόγιο Προμηθειών & Τοκοφόρων Ημερομηνιών για τις πράξεις αγοραπωλησίας συναλλάγματος

7.4. Για τις πληρωμές μέσω κάρτας πληρωμών σε νόμισμα διαφορετικό από το Ευρώ, η μετατροπή νομίσματος πραγματοποιείται από τους Οργανισμούς Visa και MasterCard, με βάση την ισοτιμία αναφοράς που εφαρμόζουν οι εν λόγω Οργανισμοί κατά την ημέρα και ώρα εκκαθάρισης της συναλλαγής. Το ποσό της πληρωμής ενδέχεται να επιβαρύνεται με τα έξοδα που χρεώνουν οι παραπάνω Οργανισμοί για τις πράξεις μετατροπής συναλλάγματος στο εξωτερικό. Πληροφορίες αναφορικά με τις παραπάνω ισοτιμίες και χρεώσεις καθίστανται διαθέσιμες από τα Καταστήματα της Τράπεζας ή την τηλεφωνική γραμμή εξυπηρέτησης πελατών (τηλ. 182838 και 210-3288000), κατόπιν υποβολής σχετικού αιτήματος του Πελάτη. Διευκρινίζεται ότι η ισοτιμία που εφαρμόσθηκε από τους Οργανισμούς Visa και MasterCard κατά τo χρόνο επεξεργασίας και εκκαθάρισης της συναλλαγής ενδέχεται να είναι διαφορετική από αυτή που ίσχυε κατά την ημέρα και ώρα πραγματοποίησής της.

Mouse Potato
22-11-10, 20:48
Χρεώθηκα κι εγώ προμήθεια για πρόσφατη αγορά μου με £...

ariadgr
22-11-10, 20:52
Ενημερώθηκε εγγράφως αποδεχόμενος τους νέους όρους (http://www.piraeusbank.gr/Documents/internet/Products/Individuals/PSD/Individuals.PDF). Μάλλον ο χρήστης τους αποδέχτηκε νωρίτερα από εσάς πατώντας το σχετικό κουμπί στο μήνυμα ενημέρωσης. Οι υπόλοιποι θα τους αποδεχθούν αυτόματα, εντός δύο μηνών από την πρώτη ειδοποίηση, εάν δεν υπαναχωρήσουν από τη σύμβαση.


Κάθε μετατροπή νομίσματος επιβαρύνεται με την προμήθεια που ορίζεται στο Τιμολόγιο Προμηθειών & Τοκοφόρων Ημερομηνιών για τις πράξεις αγοραπωλησίας συναλλάγματος

Μπράβο τους. :down: Το έχωσαν στα ψιλά γράμματα, και δεν αναφέρουν καν το ποσοστό της προμήθειας; Πάνε καλά; :what:

treli@ris
22-11-10, 20:52
Μα το θεμα ειναι οτι δε χρεωθηκα τις προηγουμενες συναλλαγες αλλα μονο των προηγουμενων 3 ημερων. Αυτη η παραγραφος δηλαδη τωρα μπηκε σε εφαρμογη; γιατι πριν τις 16/11 δεν υπηρχε καν!

Και 2% προμηθεια ειναι υπερβολικη! Το paypal πρεπει να εχει μικροτερη. Εχει 2,5% το paypal!

ipo
22-11-10, 20:59
Η ειδοποίηση εμφανίζεται εδώ και καιρό σε όποιον κάνει login στη winbank. Μάλιστα αναφέρει ότι αν ο πελάτης δεν αποδεχθεί άμεσα τους νέους όρους, θα εφαρμοστούν αυτόματα μετά από δύο μήνες. Δεν ήταν αιφνίδια λοιπόν η αλλαγή. Εξακολουθεί πάντως να συμφέρει η μετατροπή από την τράπεζα, σε σχέση με τη μετατροπή του PayPal ή του Amazon.

ariadgr
22-11-10, 21:07
Μα το θεμα ειναι οτι δε χρεωθηκα τις προηγουμενες συναλλαγες αλλα μονο των προηγουμενων 3 ημερων. Αυτη η παραγραφος δηλαδη τωρα μπηκε σε εφαρμογη; γιατι πριν τις 16/11 δεν υπηρχε καν!

Δεν ξέρω πότε μπήκε σε εφαρμογή, αλλά προ ολίγου κάλεσα 2 φορές στο 3288000, μίλησα με 2 διαφορετικούς εκπροσώπους, οι οποίοι με διαβεβαίωσαν ότι "δεν υπάρχει καμία προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος μέσω πιστωτικής κάρτας".
Μάλιστα ρώτησα και για το "Τιμολόγιο Προμηθειών & Τοκοφόρων Ημερομηνιών για τις πράξεις αγοραπωλησίας συναλλάγματος" που αναφέρεται παραπάνω και μου είπαν ότι δεν αναφέρει καμία σχετική προμήθεια.

Άρα ή δεν έχουν ενημερωθεί, ή κάτι άλλο συμβαίνει.

Οπότε όποιος χρεώθηκε ας επικοινωνήσει με την τράπεζα να ρωτήσει τι ακριβώς γίνεται (κρατώντας φυσικά το όνομα του εκπροσώπου που θα τον εξυπηρετήσει).

Εγώ ξέρω ότι όσες τράπεζες χρεώνουν, δημοσιεύουν το πόσο ακριβώς χρεώνουν και δεν το κρατάνε κρυφό.
Π.χ. η Eurobank που ανέκαθεν χρέωνε προμήθεια για αγορές σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ, έχει στο site της την αναφορά "Επιβάρυνση 1,25% επί του ποσού της συναλλαγής που πραγματοποιείται στο εξωτερικό"

@ ADSLgr.com All rights reserved.