PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

-21grams
22-11-10, 21:29
Η ειδοποίηση εμφανίζεται εδώ και καιρό σε όποιον κάνει login στη winbank. Μάλιστα αναφέρει ότι αν ο πελάτης δεν αποδεχθεί άμεσα τους νέους όρους, θα εφαρμοστούν αυτόματα μετά από δύο μήνες. Δεν ήταν αιφνίδια λοιπόν η αλλαγή. Εξακολουθεί πάντως να συμφέρει η μετατροπή από την τράπεζα, σε σχέση με τη μετατροπή του PayPal ή του Amazon.Ευχαριστώ για την επισήμανση, ΟΝΤΩΣ το είχα ξεχάσει ότι είχα αποδεχθεί τους νέους "όρους".
Η αλήθεια είναι ότι -αν και κατέβασα το ενημερωτικό pdf- το έκανα περισσότερο γιατί είχα βαρεθεί να βλέπω αν εμφανίζεται το σχετικό μήνυμα :oops:
Το pdf, δε, το προσπέρασα χωρίς την απαιτούμενη προσοχή.
Όχι ότι θα είχε καμία διαφορά δεδομένου ότι οι νέοι *όροι* επιβάλλονται χωρίς την συναίνεση του πελάτη όπως πολύ σωστά ανέφερες.

Σε κάθε περίπτωση, με την αλλαγή αυτή οι καλές εντυπώσεις που είχα σχηματίσει για την Τρ. Πειραιώς αποτελούν παρελθόν :down:
Δεν ξέρω βέβαια τι ισχύει στα υπόλοιπα πιστωτικά ιδρύματα, μια σύγκριση θα ήταν χρήσιμη.
Από την άλλη μεριά ακόμα και αν αποδειχθεί ότι οι άλλες τράπεζες έχουν ακόμα χειρότερους για τον συναλλασσόμενο όρους, δεν αλλάζει κάτι.
Θα λέμε απλώς ότι στους ΤΥΦΛΟΥΣ βασιλεύει ο ΜΟΝΟΦΘΑΛΜΟΣ.

Καλοφάγωτα ρε μάγκες, συγκεντρώνετε τις ευχές όλων των Ελλήνων να τα αξιοποιήσετε αυξάνοντας τον τζίρο του Συστήματος Υγείας.
Για όσους δεν κατάλαβαν η ευχή είναι η γνωστή, "ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΝΑ ΤΑ ΦΑΤΕ ΡΕ *********" (και δεν εννοώ επεμβάσεις αισθητικής!)

contime
22-11-10, 21:30
Η ειδοποίηση εμφανίζεται εδώ και καιρό σε όποιον κάνει login στη winbank. Μάλιστα αναφέρει ότι αν ο πελάτης δεν αποδεχθεί άμεσα τους νέους όρους, θα εφαρμοστούν αυτόματα μετά από δύο μήνες. Δεν ήταν αιφνίδια λοιπόν η αλλαγή. Εξακολουθεί πάντως να συμφέρει η μετατροπή από την τράπεζα, σε σχέση με τη μετατροπή του PayPal ή του Amazon.

Εγω παλι, μολις τωρα εμαθα για αυτη τη διαφορα στις προμηθειες μεταξυ paypal και τραπεζας...:oops:
Πως κανουμε την αλλαγη, ωστε η μετατροπη να γινεται απο την τραπεζα, μιας και απ' οτι λετε, παρα την αυξηση παλι συμφερει?

ariadgr
22-11-10, 21:34
Εγω παλι, μολις τωρα εμαθα για αυτη τη διαφορα στις προμηθειες μεταξυ paypal και τραπεζας...:oops:
Πως κανουμε την αλλαγη, ωστε η μετατροπη να γινεται απο την τραπεζα, μιας και απ' οτι λετε, παρα την αυξηση παλι συμφερει?

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3753436#post3753436

contime
22-11-10, 21:38
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3753436#post3753436

Ευχαριστω ariadgr!:oneup:

ariadgr
22-11-10, 21:38
Δεν ξέρω βέβαια τι ισχύει στα υπόλοιπα πιστωτικά ιδρύματα, μια σύγκριση θα ήταν χρήσιμη.

Μέχρι τώρα ήξερα με βεβαιότητα ότι Πειραιώς και Εθνική δεν χρέωναν προμήθεια για συναλλαγές σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ, ενώ η Eurobank χρέωνε 1,25%.
Τώρα αν υποθέσουμε ότι πλέον στην Πειραιώς επιβάλλεται προμήθεια (θεωρώ άγνωστο το ακριβές ποσοστό μέχρι να το δω εγγράφως), η Πειραιώς βγαίνει από τη λίστα μου, και μένει μόνο η Εθνική (αναγκαστικά για τις πιστωτικές της, αφού για χρεωστική δίνει Maestro που δεν έχει αποδοχή σε καταστήματα).

Για την Alpha και τις άλλες τράπεζες δεν ξέρω τι ισχύει, ας μας ενημερώσει όποιος ξέρει.

-21grams
22-11-10, 21:46
Λοιπόν διαβάζοντας τα σχετικά pdf, ξεχωρίζω τις παρακάτω παραγράφους:

ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΠΛΗΡΩΜΩΝ ΙΔΙΩΤΩΝ

7.3. Εάν ζητηθεί η εκτέλεση πληρωμής σε νόμισμα διαφορετικό από το νόμισμα που τηρείται ο λογαριασμός του Πελάτη, θα γίνεται μετατροπή νομίσματος με βάση την ισοτιμία αναφοράς της Τράπεζας, όπως ισχύει κατά την ημέρα και ώρα λήψης της εντολής πληρωμής.
Ως προς τις πληρωμές που λαμβάνει ο Πελάτης ως δικαιούχος, η μετατροπή νομίσματος θα πραγματοποιείται με βάση την ισχύουσα ισοτιμία αναφοράς της Τράπεζας κατά την ημέρα και ώρα πίστωσης του λογαριασμού του Πελάτη.
Πληροφορίες σχετικά με τις ισοτιμίες αναφοράς καθίστανται διαθέσιμες από τα καταστήματα της Τράπεζας, την ιστοσελίδα www.piraeusbank.gr (http://www.piraeusbank.gr), αλλά και την τηλεφωνική γραμμή εξυπηρέτησης πελατών (τηλ. 182838 και 210-3288000).
Κάθε μετατροπή νομίσματος επιβαρύνεται με την προμήθεια που ορίζεται στο Τιμολόγιο Προμηθειών & Τοκοφόρων Ημερομηνιών για τις πράξεις αγοραπωλησίας συναλλάγματος.

7.4. Για τις πληρωμές μέσω κάρτας πληρωμών σε νόμισμα διαφορετικό από το Ευρώ, η μετατροπή νομίσματος πραγματοποιείται από τους Οργανισμούς Visa και MasterCard, με βάση την ισοτιμία αναφοράς που εφαρμόζουν οι εν λόγω Οργανισμοί κατά την ημέρα και ώρα εκκαθάρισης της συναλλαγής.
Το ποσό της πληρωμής ενδέχεται να επιβαρύνεται με τα έξοδα που χρεώνουν οι παραπάνω Οργανισμοί για τις πράξεις μετατροπής συναλλάγματος στο εξωτερικό.
Πληροφορίες αναφορικά με τις παραπάνω ισοτιμίες και χρεώσεις καθίστανται διαθέσιμες από τα Καταστήματα της Τράπεζας ή την τηλεφωνική γραμμή εξυπηρέτησης πελατών (τηλ. 182838 και 210-3288000), κατόπιν υποβολής σχετικού αιτήματος του Πελάτη.
Διευκρινίζεται ότι η ισοτιμία που εφαρμόσθηκε από τους Οργανισμούς Visa και MasterCard κατά τo χρόνο επεξεργασίας και εκκαθάρισης της συναλλαγής ενδέχεται να είναι διαφορετική από αυτή που ίσχυε κατά την ημέρα και ώρα πραγματοποίησής της.

ariadgr
22-11-10, 21:59
Είναι πολύ γενικόλογα αυτά.
Αν υπάρχει προμήθεια πρέπει ο πελάτης να ενημερώνεται ρητά και εγγράφως για αυτή, και όχι να του ζητείται να τηλεφωνήσει ο ίδιος, ή να περάσει ο ίδιος από κατάσημα, για να τη μάθει...
Δηλαδή αν την αλλάζουν μια φορά το μήνα, εγώ θα πρέπει να τρέχω στο κατάστημα να ρωτώ "μήπως και άλλαξε η προμήθεια" ή να παίρνω κάθε τρείς και πέντε τηλέφωνο για να ρωτάω "πόση είναι σήμερα η προμήθεια";
Αν ισχύει κάτι τέτοιο (κρατώ ακόμα μερικές επιφυλάξεις γιατί η Πειραιώς δε με έχει συνηθίσει σε τέτοια αντιμετώπιση) είναι από παράλογο έως παράνομο.

........Auto merged post: ariadgr πρόσθεσε 6 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Όσοι είστε πελάτες της Πειραιώς και σας απασχολεί το θέμα θεωρώ θα ήταν σωστό να ζητήσετε διευκρινήσεις ΕΓΓΡΑΦΩΣ (μέσω email) για το κατα πόσον επιβάλλονται προμήθειες, και πόσο ακριβώς είναι αυτές.
Σε περίπτωση που ισχύουν αυτά, η γραπτή επικοινωνία είναι καλύτερη για να δουν πως (δεν) αποδέχονται μια τέτοια πολιτική οι πελάτες της.

........Auto merged post: ariadgr πρόσθεσε 1 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Θυμίζω το mail: support παπί winbank.gr
Και ζητήστε απάντηση ΕΓΓΡΑΦΩΣ και ΟΧΙ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ!

ipo
22-11-10, 22:51
Έκανα log-in προ ολίγου στην Πειραιώς για να δω πόσο ακριβώς είχαν χρεωθεί 2-3 αγορές (CDs) που έκανα στο eBay την περασμένη βδομάδα, και ΤΙ ΒΛΕΠΩ;
EXTRA χρεώσεις για προμήθεια συναλλάγματος :angryr:
Λέει συγκεκριμένα:
"ΠΡΟΜ.ΣΥΝΑΛ.ΑΓΟΡΑΣ"
α. 0,38€ (αφορά αγορά CD/DVD combo που πληρώθηκε σε Στερλίνες - £15,99)
β. 0,15€ (επίσης για CD που πληρώθηκε σε Στερλίνες - £6,49)

Αμφότερα πληρώθηκαν μέσω PayPal και είχα επιλέξει (ΦΥΣΙΚΑ) την μετατροπή συναλλάγματος που προσφέρει η Τράπεζα μέσω της οποίας καταβάλλεται το ποσό.
[Ως γνωστόν η αυτόματη μετατροπή του PayPal προκύπτει ΠΑΝΤΑ, μα ΠΑΝΤΑ ακριβότερη]
Δε μας είπες τελικά πώς τροφοδοτείς το PayPal. Απευθείας από τον τραπεζικό λογαριασμό, μέσω χρεωστικής κάρτας, μέσω πιστωτικής κάρτας ή μέσω προπληρωμένης κάρτας;

-21grams
22-11-10, 23:00
Δε μας είπες τελικά πώς τροφοδοτείς το PayPal. Απευθείας από τον τραπεζικό λογαριασμό, μέσω χρεωστικής κάρτας, μέσω πιστωτικής κάρτας ή μέσω προπληρωμένης κάρτας;Την γνωστή Χρεωστική Κάρτα (που λειτουργεί ως πιστωτική και είναι παντού αποδεκτή - δεν υπάρχει λόγος να επανερχόμαστε) απευθείας συνδεδεμένη με Λογαριασμό Ταμιευτηρίου.
Έχει σημασία;

ipo
22-11-10, 23:11
Την γνωστή Χρεωστική Κάρτα (που λειτουργεί ως πιστωτική και είναι παντού αποδεκτή - δεν υπάρχει λόγος να επανερχόμαστε) απευθείας συνδεδεμένη με Λογαριασμό Ταμιευτηρίου.
Έχει σημασία;
Ναι, διότι υπάρχει διαφορετική διαδικασία τιμολόγησης για τις κάρτες, σε σχέση με τα εμβάσματα. Π.χ. για τα εμβάσματα ισχύει ο ακόλουθος πίνακας.

80208

Dimitris_80
23-11-10, 11:09
+1 στο παραπανω...εμενα μια χαρα μου δεχεται την χρεωστικη της Πειραιως και εδω και εξω.
Σε ΠΛΑΙΣΙΟ, e-shop έτυχε να προσπαθήσεις καμιά φορά; Προσπάθησε και θα δεις αν τη δέχεται... Τόσα και τόσα παράπονα έχω κάνει, αλλά τίποτα...

3lbereth
23-11-10, 12:58
Μόλις με χρέωσαν κι εμένα προμήθεια για αγορά σε λίρες με χρεωστική κάρτα.
Αν προσέξετε, στον όρο 7.4 δεν λέει οτι η τράπεζα χρεώνει προμήθεια αλλά "ενδεχομένως" να χρεώνει η VISA/MASTERCARD. Το 2% δεν διεκρινίζεται αν χρεώνεται από την Πειραιώς ή από τη VISA. Πώς λοιπόν θα επιβεβαιώσω ποιός με χρεώνει?
Παρεμπιπτόντως, πουθενά στο site δεν κατάφερα να βρω λίστα με την τιμολογιακή τους πολιτική - κάτι επιεικώς απαράδεκτο. :down:

Anyway, τους έστειλα e-mail και θα ποστάρω την απάντησή τους.

Μέχρι στιγμής, η Εμπορική δεν ακολουθεί αυτήν την πολιτική. Το μόνο μου πρόβλημα είναι οτι η Electron δε γίνεται αποδεκτή σε κάποια καταστήματα του εξωτερικού, αλλιώς θα χρησιμοποιούσα μόνον αυτή.

treli@ris
23-11-10, 13:06
Η προμηθεια ειναι επιλεκτικη μαλλον. Αγορασα απο Microsoft ενα παιχνιδι σε GBP και δε χρεωθηκα τιποτα. Και η συναλλαγη εγινε απευθειας απο την καρτα οπως και στο Amazon αλλα σε αυτο ομως χρεωθηκα. Στο χτεσινο email ακομα να μου απαντησουν...

3lbereth
23-11-10, 13:55
Πρέπει να'ναι νέο φρούτο. Στις 14/11 δε με χρέωσαν. Στις 23, ναι.

hammer21
23-11-10, 14:37
Οχι δεν ετυχε...αφου προσφερουν αντικαταβολη το προτιμω.;)

Δεν εχει νοημα να το πεις στο πλαισιο.Στην τραπεζα πες το.Μπορει να τα εχουν σπασμενα, ας πουμε οποτε τσαμπα προσπαθεις.

ipo
23-11-10, 16:28
Μόλις με χρέωσαν κι εμένα προμήθεια για αγορά σε λίρες με χρεωστική κάρτα.
2% σου κράτησαν;

Πάντως η Visa δεν αναφέρει κάτι για δική της προμήθεια.
http://www.visaeurope.com/en/cardholders/exchange_rates.aspx

3lbereth
23-11-10, 16:55
Nαι, 2%.
Και αυτό τους έγραψα στο μήνυμά μου: οτι δεν προβλέπεται προμήθεια από την τράπεζα και η VISA δε χρεώνει.

Your payment service provider may or may not apply currency conversion fees. Refer to your issuer’s terms and conditions to find out more about this.

Dimitris_80
24-11-10, 11:50
Οχι δεν ετυχε...αφου προσφερουν αντικαταβολη το προτιμω.;)

Δεν εχει νοημα να το πεις στο πλαισιο.Στην τραπεζα πες το.Μπορει να τα εχουν σπασμενα, ας πουμε οποτε τσαμπα προσπαθεις.
Η τράπεζα σού λέει ότι εγώ σου δίνω κάρτα με τις τελευταίες προδιαγραφές ασφαλείας, αλλά το μηχανάκι που έχει ο έμπορος είναι ξεπερασμένης τεχνολογίας γιαυτό και δεν αποδέχεται την συναλλαγή... Τρέχα γύρευε... Επίσης σε ενημερώνω ότι το ΠΛΑΙΣΙΟ δεν δέχεται αντικαταβολή στην επαρχία...

Dimitris_80
24-11-10, 11:53
Κάποιος έκανε ερώτημα στο γκρουπάκι στο fb της winbank και ανέφεραν ότι θα διερευνήσουν το θέμα της προμήθειας για Paypal.

cool11
24-11-10, 14:20
Η τράπεζα σού λέει ότι εγώ σου δίνω κάρτα με τις τελευταίες προδιαγραφές ασφαλείας, αλλά το μηχανάκι που έχει ο έμπορος είναι ξεπερασμένης τεχνολογίας γιαυτό και δεν αποδέχεται την συναλλαγή... Τρέχα γύρευε... Επίσης σε ενημερώνω ότι το ΠΛΑΙΣΙΟ δεν δέχεται αντικαταβολή στην επαρχία...

Με αυτα και με αυτα, το eshop με τα eshop points του τσακίζει στην επαρχία...

hammer21
24-11-10, 14:35
Η τράπεζα σού λέει ότι εγώ σου δίνω κάρτα με τις τελευταίες προδιαγραφές ασφαλείας, αλλά το μηχανάκι που έχει ο έμπορος είναι ξεπερασμένης τεχνολογίας γιαυτό και δεν αποδέχεται την συναλλαγή... Τρέχα γύρευε... Επίσης σε ενημερώνω ότι το ΠΛΑΙΣΙΟ δεν δέχεται αντικαταβολή στην επαρχία...

Ναι εχεις δικιο...ειμαι Αθηναιος και δεν ειχα τετοια προβληματα ποτε.Την προπληρωμενη την δεχεται?Απλη Mastercard νομιζω ειναι.

Dimitris_80
24-11-10, 20:53
Με αυτα και με αυτα, το eshop με τα eshop points του τσακίζει στην επαρχία...
Την webuy την δέχεται νομίζω, αλλά όπως είπα αυτή κοστίζει για να τη φορτώσεις.

hammer21
24-11-10, 21:38
Για την προπληρωμενη της Πειραως λεω.Αν εχεις e-banking σου βγαινει αμεσα και οnline.Απλα ειναι ~1Ε η φορτωση(καταχρηστικη χρεωση για μενα).

Dimitris_80
24-11-10, 23:38
Για την προπληρωμενη της Πειραως λεω.Αν εχεις e-banking σου βγαινει αμεσα και οnline.Απλα ειναι ~1Ε η φορτωση(καταχρηστικη χρεωση για μενα).
1% προμήθεια η κάθε φόρτιση της webuy, με ελάχιστο 1€ και μέγιστο 5€.

MaFiOzOs_GR
25-11-10, 12:55
Πάνω που ήμουν έτοιμος να πάω στην Πειραιώς, για άνοιγμα 2 λογαριασμών και σύνδεση του ενός με χρεωστική κάρτα, διάβασα κάτι στο site (http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=297656&nt=96&lang=1) τους (κάτω με αστεράκι) που με προβλημάτισε...:


* Για αγορές εκτός ζώνης ΕΥΡΩ υπάρχει χρέωση 2% επί του ποσού της συναλλαγής


Ισχύει αυτο; Και αν ναι ποιες χώρες ανήκουν στην Ευρωζώνη;
Η Αγγλία πχ που δεν έχει €, ανήκει στην ζώνη του €;;; :hmm:

3lbereth
25-11-10, 13:51
Όχι! Η Αγγλία τιμολογεί σε λίρες και πλέον, οι αγορές με χρήση χρεωστικής Πειραιώς έχουν προμήθεια 2%. :down:

MaFiOzOs_GR
25-11-10, 13:56
Φτου....
Πάνω που είπα να ανοίξω λογαριασμό + χρεωστική για να γλιτώσω τις προμήθειες (κόστος φόρτισης) της προπληρωμένης Eurobank, βάλανε προμήθεια εδώ!! :evil:

/γκαντεμοσαυρος mode :wall:

ipo
25-11-10, 17:30
Αντίστοιχο όρο και έχει και η χρεωστική της Alpha Bank, Enter Visa.


Β. Για τη μετατροπή συναλλαγών εξωτερικού σε ΕΥΡΩ (άρθρο 7):
Oι χρεώσεις συναλλαγών που πραγματοποιούνται εκτός ζώνης Ευρώ μετατρέπονται σε Ευρώ με τιμή που ορίζουν οι Διεθνείς Οργανισμοί Καρτών (Visa International, MasterCard International), σε αυτές δε προστίθενται οι γενόμενες σχετικά δαπάνες, οι οποίες ανέρχονται σε ποσοστό 2%, εκ του οποίου το 1% θα παρακρατά ο Διεθνής Οργανισμός (Visa International, MasterCard International).
https://www.alphabankcards.gr/applications/pdf/enter_visa_parartima.pdf

Μιας και ανέφερα την Enter Visa, να υπενθυμίσω ότι οι παλαιές κάρτες, χωρίς το EMV chip θα σταματήσουν να λειτουργούν σε 6 μέρες.

*Η λειτουργία της παλαιάς μαγνητικής κάρτας Alpha Bank Enter Visa θα διακοπει στις 30.11.2010. Αποκτήστε τη νέα κάρτα σε οποιοδήποτε κατάστημα Alpha Bank ή καλώντας στο 801 11 326 0000.

-21grams
25-11-10, 18:23
Τελικά ρε συ ipo σε τι συμπέρασμα καταλήξαμε; (αν καταλήξαμε...)
Ότι αρχής γενομένης από xx Νοεμβρίου όλες οι Χρεωστικές (ή αν όχι όλες, οι περισσότερες) χρεώνουν 2% επιπλέον για κάθε συναλλαγή σε νόμισμα ≠ €;
Αν δηλ. μια αγορά πραγματοποιηθεί με Πιστωτική ή prepaid κάρτα της ίδιας πάντα Τράπεζας -Πειραιώς στην προκειμένη περίπτωση-, ΔΕΝ υπάρχει “καπέλο”;

ariadgr
25-11-10, 18:50
Εμένα για πιστωτική η Πειραιώς μου απάντησε ότι δεν υπάρχει προμήθεια.
Μένει να δω και στην πράξη από εδώ και πέρα κατά πόσον η απάντησή τους ισχύει.

contime
25-11-10, 18:56
Aπλα θα επιβεβαιωσω κι εγω... Εκανα πληρωμη με τη χρεωστικη visa της Πειραιως για εξετασεις toefl (εγινε μετατροπη απο usd σε euro)και μου κρατησε 3,35 ευρω με αιτιολογια κίνησης: ΠΡΟΜ.ΣΥΝΑΛ.ΑΓΟΡΑΣ".

ipo
25-11-10, 19:10
Τελικά ρε συ ipo σε τι συμπέρασμα καταλήξαμε; (αν καταλήξαμε...)
Ότι αρχής γενομένης από xx Νοεμβρίου όλες οι Χρεωστικές (ή αν όχι όλες, οι περισσότερες) χρεώνουν 2% επιπλέον για κάθε συναλλαγή σε νόμισμα ≠ €;
Αν δηλ. μια αγορά πραγματοποιηθεί με Πιστωτική ή prepaid κάρτα της ίδιας πάντα Τράπεζας -Πειραιώς στην προκειμένη περίπτωση-, ΔΕΝ υπάρχει “καπέλο”;
Το να γενικεύσουμε είναι λίγο παράτολμο. Προς το παρόν ξέρουμε ότι η Τράπεζα Πειραιώς και η Alpha Bank χρεώνουν προμήθεια 2% για αγορές σε συνάλλαγμα με τη χρεωστική τους κάρτα. Για παράδειγμα η Τράπεζα Κύπρου δεν αναφέρει κάτι αντίστοιχο για τη δική της χρεωστική (http://www.bankofcyprus.gr/main.asp?id=16129&lang=GR).

Πάντως αν σκεφτούμε ότι η webuy (http://www.webuy.gr/pricing.html) χρεώνει 1% για τη φόρτιση και δεν αναφέρει (https://www.ebanking.winbank.gr/root/ibank/controlpanel/portfolio/virtualprepaid/015/PricingPolicy.htm)προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος, τότε ίσως συμφέρει σε σχέση με τη χρεωστική της ίδια τράπεζας, για αγορές σε συνάλλαγμα.

treli@ris
25-11-10, 19:16
Ωραιοι ειναι !! Μου εστειλαν email το οποιο δε γραφει κατι παρα μονο να καλεσω να μιλησουμε μεσω τηλεφωνου.

ipo
25-11-10, 19:28
Ωραιοι ειναι !! Μου εστειλαν email το οποιο δε γραφει κατι παρα μονο να καλεσω να μιλησουμε μεσω τηλεφωνου.
Μην το παρεξηγείς. Λογικά θα κάνουν ταυτοποίηση στοιχείων για να σε ρωτήσουν λεπτομέρειες για την κάρτα σου και τη συναλλαγή. Γίνεται για λόγους ασφαλείας, ώστε να μην κυκλοφορούν αριθμοί καρτών σε e-mail και να ξέρουν ότι μιλάνε με τον κάτοχο της κάρτας.

Μάλλον θα σου πουν αυτό που λέει και στο site τους για τη νέα προμήθεια της χρεωστικής (http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=297656&nt=96&lang=1).

contime
25-11-10, 19:30
Ωραιοι ειναι !! Μου εστειλαν email το οποιο δε γραφει κατι παρα μονο να καλεσω να μιλησουμε μεσω τηλεφωνου.

Εχει βρώμα η δουλειά...:p

ariadgr
25-11-10, 19:38
Ωραιοι ειναι !! Μου εστειλαν email το οποιο δε γραφει κατι παρα μονο να καλεσω να μιλησουμε μεσω τηλεφωνου.

Απάντησέ τους ότι αν ήθελες να καλέσεις γνώριζες το νούμερο, και προφανώς για να τους έστειλες email, ήθελες να λάβεις γραπτή απάντηση, την οποία και περιμένεις.

ipo
25-11-10, 19:45
Απάντησέ τους ότι αν ήθελες να καλέσεις γνώριζες το νούμερο, και προφανώς για να τους έστειλες email, ήθελες να λάβεις γραπτή απάντηση, την οποία και περιμένεις.
Ariadgr, νομίζω ότι δεν έχει νόημα πλέον. Από τη στιγμή που το έγραψαν σε υποσημείωση στην ιστοσελίδα τους, δεν κερδίζεις κάτι με το να το δεις και σε e-mail. Το ανέφεραν στους νέους όρους πριν από δύο μήνες, το έβαλαν και στην ιστοσελίδα τους, οπότε είναι καλυμμένοι.

treli@ris
25-11-10, 19:58
Αυτο δεν ειναι σωστο ομως. Αν εγω εχω να μπω 2 μηνες στο winbank κι οι οροι αποδεχτουν αυτοματα τι γινεται; Κι η υποσημειωση μπηκε τωρα, χωρις ενημερωση.

Θα δω τι θα μου απαντησουν ξανα, διοτι τα εγραψα πιο καυστικα!

ariadgr
25-11-10, 19:59
Ariadgr, νομίζω ότι δεν έχει νόημα πλέον. Από τη στιγμή που το έγραψαν σε υποσημείωση στην ιστοσελίδα τους, δεν κερδίζεις κάτι με το να το δεις και σε e-mail. Το ανέφεραν στους νέους όρους πριν από δύο μήνες, το έβαλαν και στην ιστοσελίδα τους, οπότε είναι καλυμμένοι.

Αναφέρθηκα γενικώς σε αυτή την αντιμετώπιση των εταιριών, όταν στέλνεις email να σου απαντάνε "καλέστε μας", ή να σε καλούν για να σου απαντήσουν τηλεφωνικά.

Συνήθως το κάνουν όταν δεν θέλουν να έχεις εγγράφως την απάντησή τους.

-21grams
25-11-10, 20:15
Το να γενικεύσουμε είναι λίγο παράτολμο. Προς το παρόν ξέρουμε ότι η Τράπεζα Πειραιώς και η Alpha Bank χρεώνουν προμήθεια 2% για αγορές σε συνάλλαγμα με τη χρεωστική τους κάρτα. Για παράδειγμα η Τράπεζα Κύπρου δεν αναφέρει κάτι αντίστοιχο για τη δική της χρεωστική (http://www.bankofcyprus.gr/main.asp?id=16129&lang=GR).

Πάντως αν σκεφτούμε ότι η webuy (http://www.webuy.gr/pricing.html) χρεώνει 1% για τη φόρτιση και δεν αναφέρει (https://www.ebanking.winbank.gr/root/ibank/controlpanel/portfolio/virtualprepaid/015/PricingPolicy.htm)προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος, τότε ίσως συμφέρει σε σχέση με τη χρεωστική της ίδια τράπεζας, για αγορές σε συνάλλαγμα.Ας θέσω τότε ένα νέο ερώτημα.
Θεωρώντας δεδομένο ότι κάθε συναλλαγή μέσω της debit card σε νόμισμα διαφορετικό του € κοστίζει πλέον 2% περισσότερο, τι θα συμβεί αν συνδέσω τον αντίστοιχο Λογαριασμό Ταμιευτηρίου ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ με το PayPal account;
Υπενθυμίζω ότι αυτή η δυνατότητα προστέθηκε πριν από αρκετούς μήνες (ίσως και περισσότερο από ένα χρόνο), απλώς δεν γνωρίζω κανένα που να έχει κάνει την αντίστοιχη αλλαγή.
Έως τώρα δηλαδή, γιατί μέχρι πρότινος δεν υπήρχε λόγος να αντικαταστήσει την όποια κάρτα με “νέτο-σκέτο” Τραπεζικό λογαριασμό...

ipo
25-11-10, 20:27
Ας θέσω τότε ένα νέο ερώτημα.
Θεωρώντας δεδομένο ότι κάθε συναλλαγή μέσω της debit card σε νόμισμα διαφορετικό του € κοστίζει πλέον 2% περισσότερο, τι θα συμβεί αν συνδέσω τον αντίστοιχο Λογαριασμό Ταμιευτηρίου ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ με το PayPal account;
Υπενθυμίζω ότι αυτή η δυνατότητα προστέθηκε πριν από αρκετούς μήνες (ίσως και περισσότερο από ένα χρόνο), απλώς δεν γνωρίζω κανένα που να έχει κάνει την αντίστοιχη αλλαγή.
Έως τώρα δηλαδή, γιατί μέχρι πρότινος δεν υπήρχε λόγος να αντικαταστήσει την όποια κάρτα με “νέτο-σκέτο” Τραπεζικό λογαριασμό...
Σε αυτό σου απάντησα σε προηγούμενο μήνυμα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3821221&postcount=910). Η ελάχιστη χρέωση για μετατροπή συναλλάγματος με έμβασμα από καταθετικό λογαριασμό είναι 3€.

Άρα, άμα συνδέσεις απευθείας το λογαριασμό σου, είτε επιλέγεις να σου κάνει τη μετατροπή το PayPal με μεγαλύτερη ποσοστιαία χρέωση από τη χρεωστική κάρτα, είτε 3€ minimum από τον καταθετικό σου λογαριασμό.

treli@ris
25-11-10, 20:29
Το εχω ενεργοποιημενο αυτο αλλα ποτε δεν ετυχε να το χρησιμοποιησω!

Και τωρα ειδα εδω (https://cms.paypal.com/gr/cgi-bin/marketingweb?cmd=_render-content&fli=true&content_ID=ua/upcoming_policies_full&locale.x=en_US) (Amendment to the PayPal User Agreement -> Fees, παραγραφος b) ειναι κατα πολυ φτηνοτερο!

-21grams
25-11-10, 20:54
Σε αυτό σου απάντησα σε προηγούμενο μήνυμα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3821221&postcount=910). Η ελάχιστη χρέωση για μετατροπή συναλλάγματος με έμβασμα από καταθετικό λογαριασμό είναι 3€.

Άρα, άμα συνδέσεις απευθείας το λογαριασμό σου, είτε επιλέγεις να σου κάνει τη μετατροπή το PayPal με μεγαλύτερη ποσοστιαία χρέωση από τη χρεωστική κάρτα, είτε 3€ minimum από τον καταθετικό σου λογαριασμό.Με λίγα λόγια, είμαστε εγκλωβισμένοι.
Είτε το παίρνουμε απόφαση ότι θα πληρώνουμε νταβατζιλίκι (αναρωτιέμαι, είναι νόμιμη αυτή η επιπλέον χρέωση; προβλέπεται από κάποιο νόμο; ήταν στην “διακριτική ευχέρεια του πιστωτικού ιδρύματος” και απλώς αποφάσισε να την θέση σε εφαρμογή ΤΩΡΑ;) ή ψάχνουμε για άλλη τράπεζα που να προσφέρει τις ευκολίες της Πειραιώς χωρίς να βάζει καπέλα στις αγορές με άλλο νόμισμα...
Δύσκολο το βλέπω :hmm:

ipo
25-11-10, 20:55
Το εχω ενεργοποιημενο αυτο αλλα ποτε δεν ετυχε να το χρησιμοποιησω!

Και τωρα ειδα εδω (https://cms.paypal.com/gr/cgi-bin/marketingweb?cmd=_render-content&fli=true&content_ID=ua/upcoming_policies_full&locale.x=en_US) (Amendment to the PayPal User Agreement -> Fees, παραγραφος b) ειναι κατα πολυ φτηνοτερο!
Περιλαμβάνει λίγες χώρες και αναφέρεται σε personal transactions.

b. to update the fees for cross border personal transactions where the country of the recipient’s registered PayPal Account is Brazil, Hong Kong, Singapore or Taiwan.

Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι το currency conversion fee. Πρέπει να κάνεις login για να το δεις.

ipo
26-11-10, 00:22
Επειδή Alpha και Πειραιώς άρχισαν να χρεώνουν 2% για τις αγορές σε συνάλλαγμα με τις χρεωστικές τους κάρτες, παραθέτω την ερώτηση που δέχτηκα με προσωπικό μήνυμα, ώστε να βοηθήσουμε κι άλλους που αναζητούν την πιο συμφέρουσα λύση.


γεια σου!
Μήπως γνωριζεις αν η χρεωστικη της Κυπρου γινεται δεκτη για αγορες στο διαδυκτιο μεσω ebay και paypal?
Παραπέμπω λοιπόν στον subzer0, που είναι χρήστης της συγκεκριμένης κάρτας.


Μια πρώην Visa Elektron που όταν μου ήρθε η καινούρια πριν λίγο καιρό είναι σκέτο Visa.
Είναι αυτή που οπότε θέλω να κάνω κάποια συναλλαγή , βάζω τα λεφτά που θέλω μέσα και κάνω την δουλειά μου.
Και την έχω στο paypal κανονικά.
Τώρα σε ποια κατηγορία μπαίνει δεν ξέρω.

Drillgr
26-11-10, 00:45
Δηλ. παιδια για να καταλαβω και γω, οι αγορες που κανω στο ebay.uk μεσω paypal με την χρεωστικη της πειραιως θα εχει απο δω και περα επιπλεον κοστος 2%?
Αν ναι, τοτε συμφερει να κανουμε πχ αγορες απο ebay που οι τιμες ειναι απευθειας σε ευρω οπως το Ιρλανδικο, Γερμανικο κλπ. ετσι?

Mouse Potato
26-11-10, 00:51
Δηλ. παιδια για να καταλαβω και γω, οι αγορες που κανω στο ebay.uk μεσω paypal με την χρεωστικη της πειραιως θα εχει απο δω και περα επιπλεον κοστος 2%?

Όχι. Αναλαμβάνει το paypal να κάνει την μετατροπή (με δικιά του ισοτιμία).


Αν ναι, τοτε συμφερει να κανουμε πχ αγορες απο ebay που οι τιμες ειναι απευθειας σε ευρω οπως το Ιρλανδικο, Γερμανικο κλπ. ετσι?

Θα έλεγα ανάλογα με την περίπτωση.

Drillgr
26-11-10, 00:53
Όχι. Αναλαμβάνει το paypal να κάνει την μετατροπή (με δικιά του ισοτιμία).
Το οποιο απο οτι θυμαμαι δεν ηταν και οτι καλυτερο μιας και πρεπει να χρεωνε περισσοτερο αλλα στη δεδομενη κατασταση μαλλον συμφερει, σωστα?

Mouse Potato
26-11-10, 00:57
Επειδή οι εκάστοτε ισοτιμίες μεταβάλλονται δεν νομίζω να μπορεί να σου πει κάποιος με σιγουριά τι σε συμφέρει. Αν αυτά που αγοράζεις δεν είναι κάποιας σημαντικής αξίας (€200+ επι παραδείγματι) δεν πρέπει να σε απασχολεί νομίζω :hmm:

MaFiOzOs_GR
26-11-10, 01:01
Την Euroline debit της Eurobank την χρησιμοποιεί κανείς ως χρεωστική; :hmm:

Διάβαζα εδώ (http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=641&mid=693&lang=gr) και λέει τα εξής ενδιαφέροντα....:

Με τη χρεωστική κάρτα EuroLine Debit μπορείτε να πραγματοποιείτε αγορές και αναλήψεις μετρητών στην Ελλάδα και το εξωτερικό, εύκολα και απλά, με απευθείας χρέωση του τραπεζικού λογαριασμού που τηρείτε στη Eurobank και έχετε συνδέσει με την κάρτα σας.

Και λίγο παρακάτω....

Η EuroLine Debit σας προσφέρεται εντελώς δωρεάν, χωρίς χρέωση συνδρομής και χωρίς να επιβαρύνεστε με τόκο για τις συναλλαγές που πραγματοποιείτε. Μοναδική προϋπόθεση για τη χρήση της είναι να υπάρχει επαρκές διαθέσιμο υπόλοιπο στον κύριο τραπεζικό λογαριασμό σας.

Άραγε είναι η ίδια κάρτα με την κάρτα ανάληψης από ΑΤΜ; :hmm:
Παλιά ο ipo μου είχε πει (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3650150&postcount=1746) ότι μπορεί αυτή η συγκεκριμένη κάρτα να είναι cashcard + πιστωτική, αλλά από ότι φαίνεται αυτό δεν ισχύει.

Πάντως όσο και να έψαξα, δεν είδα να γράφει πουθενά για προμήθεια σε συναλλαγές με συνάλλαγμα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.