PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175

contime
16-05-07, 23:40
Aυριο ειχα σκοπο να ανοιξω ενα λογαριασμο και να βγαλω μια wincard.
Χτες τους ειχα παρει τηλεφωνο και μου ειπαν οτι μπορει να συνδεθει με paypal...Τι ισχυει τελικά?

mpcom
16-05-07, 23:46
Παιδες help γιατι δεν ξερω τι γινεται!Πηγα σημερα στην Πειραιως,εβγαλα την συγκεκριμενη καρτουλα μεσα σε ενα τεταρτο ( κι ομως ),δεν μου ζητησαν 5 ευρω για την ενεργοποιηση αλλα μου ζητησε η κοπελα που με εξηπηρετησε το ΑΦΜ ( θελουν χαρτι που να γραφει το ΑΦΜ μου ή απλα να τους το πω;Kαι αν θελουν χαρτι απο που το βγαζω; ) και επειδη δεν το ειχα μου ειπε δεν πειραζει,απλα περνα αλλη στιγμη να μου το δωσεις επειδη ειναι υποχρεωτικο και μου εδωσε την καρτα και μου ειπε οτι θα μπορουσα να την χρησιμοποιησω αμεσως!Πηγα στο ATM,εβαλα λιγα χρηματα στον φακελο για να μπουν στον λογαριασμο και ολα οκ!Γυρισα σπιτι μετα και πηγα να κανω ενα αccount στο paypal και οταν πηγα να κανω add card με ολα τα στοιχεια σωστα μου εβγαλε το εξης μυνημα:"This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card."!Tι φταιει ρε παιδια;

EDIT:Πηρα τηλεφωνο στην Πειραιως και μιλησα με μια κοπελα και μου ειπε οτι η καρτα μου ειναι ενεργοποιημενη και οτι στο συστημα τους ειδαν οτι ο ειχε μπει λανθασμενο card verification number,δηλαδη ελεος,3 αριθμοι ειναι,ποσο λαθος μπορει να το εχω γραψει,τα τσεκαρα ολα ποσες φορες!Θα κανουν τον ελεγχο τους και θα με παρουν το νωριτερο αυριο το πρωι μου ειπαν να με ενημερωσουν!Επισης μου ειπε η κοπελα οτι δεν υπαρχει καμια εφαπαξ επιβαρυνση 5 ευρω για την ενεργοποιηση της καρτας (οποτε ας διορθωθει και αυτο στο πρωτο ποστ)!

Εκνευριζομαι με κατι τετοια,ολα να πανε ρολοι και να τρως ξαφνικα πορτα...δεν λεει!


περιμενε 1-2 μερες , τα ιδια τραβηξα και εγω με την προπληρωμενη της eurobank στο paypal, οταν κανεις καταθεση απο ΑΤΜ δεν μπαινουν κατευθειαν τα χρηματα στον λογαριασμο

metalmike
16-05-07, 23:55
Aυριο ειχα σκοπο να ανοιξω ενα λογαριασμο και να βγαλω μια wincard.
Χτες τους ειχα παρει τηλεφωνο και μου ειπαν οτι μπορει να συνδεθει με paypal...Τι ισχυει τελικά?Φιλε κι εγω οπως λεω πιο πανω πηρα τηλεφωνο πριν κανα μισαωρο και μου ειπαν οτι μπορεις να κανεις αγορες απο το εξωτερικο και οτι συνεργαζεται κανονικα με το paypal!Παντως θα σου προτεινα να περιμενεις λιγο την υποθεση μου να δουμε αν τελειωσει θετικα,θα ποσταρω εδω και θα ενημερωνω!


περιμενε 1-2 μερες , τα ιδια τραβηξα και εγω με την προπληρωμενη της eurobank στο paypal, οταν κανεις καταθεση απο ΑΤΜ δεν μπαινουν κατευθειαν τα χρηματα στον λογαριασμοMα φιλε μου το ξερω αυτο,αφου τα βαζεις τα χρηματα στον φακελο και πρεπει να ελεγχτει μετα απο την τραπεζα μεσα,το προβλημα μου ειναι οτι δεν την δεχεται το paypal το οποιο ειναι ασχετο αν εχω βαλει χρηματα μεσα ή οχι!

Κατι μου λεει παντως πως οντως πρεπει απλα να περιμενω γιατι κατι τετοιο εγραψε και ο φιλος kostgiann εδω (http://kostgiann.wordpress.com/):"Στις 10κ30 βγήκα από την τράπεζα και γύρισα στο σπίτι. Λίγο αργότερα μπορούσα να έχω πρόσβαση στον λογαριασμό μου ηλεκτρονικά και την επόμενη μέρα, επεδή χρειάστηκαν κάποιες ώρες μέχρι να ενημερωθεί η κάρτα, έκανα εγγραφή στο PayPal. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τί ανακούφιση ένιωσα όταν η κάρτα μου έγινε δεκτή."

k_koulos
16-05-07, 23:58
δεν μου δίνεις τα στοιχεία να κάνω έναν έλεγχο σε κάτι άλλα site που ξέρω :lol:

apxwv
17-05-07, 00:30
Πως υπολογίζεται όμως αυτο το ποσό των 200€. Ειναι ότι έχεις στον λογαριασμό πάνω στους 6 μήνες που γίνεται ο έλεγχος ή προκύπτει απο κάποιον μέσο όρο των χρημάτων που υπάρχουν ας πούμε στο τέλος του κάθε μήνα απο τους 6 στον λογαριασμό μας;

δυστυχώς αυτό δεν το θυμάμαι. Νομίζω ότι πρέπει να έχει πάντα πάνω από 200Ε στην κάρτα....:down:

καλό είναι να ρωτήσεις την alpha...

metalmike
17-05-07, 10:43
Και ναι...πριν λιγο δοκιμασα να κανω add card και την δεχτηκε :clap: επρεπε απλα να περιμενω λιγο οπως ειπα μαλλον!Ουφ,ανακουφιση,χαχαχαχαχα!Οποιος θελησει να την βγαλει ας την βγαλει αφοβα λοιπον :)

contime
17-05-07, 12:58
Και ναι...πριν λιγο δοκιμασα να κανω add card και την δεχτηκε :clap: επρεπε απλα να περιμενω λιγο οπως ειπα μαλλον!Ουφ,ανακουφιση,χαχαχαχαχα!Οποιος θελησει να την βγαλει ας την βγαλει αφοβα λοιπον :)
Αντε καλές αγορές!:oneup: Σε ευχαριστουμε για την αμεση ενημέρωση!

metalmike
17-05-07, 13:57
Αντε καλές αγορές!:oneup: Σε ευχαριστουμε για την αμεση ενημέρωση!Σ'ευχαριστω,να'σαι καλα!Υποχρεωση μου ηταν να ενημερωσω για να ξερετε κι εσεις γιατι αυτα τα πραγματα ειναι λιγο σπασ@ρχ...κα ειναι η αληθεια!Την εγκαινιασα την καρτα αγοραζοντας 1 μηνα premium account στο rapidshare :p

InVADeR
17-05-07, 14:45
Σήμερα ειδα δυστυχώς το thread και δεν προλαβα να σε βοηθησω-ενημερώσω.

Ο λογος που σου εκανε απόρριψη ειναι επειδή δεν ειχες λεφτα μεσα στην καρτα για να τραβηξει το paypal. Να σου εξηγήσω ακριβως για να καταλαβεις. Οταν βαζεις λευτα μεσα στο λογαριασμο σου την μέρα που τα βαζεις δεν μπορείς να χρησημοποιησης τα χρήματα αυτα, θα ενεργοποιηθούν την επόμενη μερα, εαν μπεις και στο e-banking θα δείχνει το ποσο που κατέθεσες στην κατηγορία "Ποσό Μή Διαθέσιμο Λόγω Αξίας Ημέρας"

Ελπίζω να κατάλαβες

k_koulos
17-05-07, 14:57
:clap: μπράβο για την ενργοποίηση, έγινες κια σύ ένα ακόμα "θύμα των τραπέζων"

με προσοχή απο δω και πέρα, να τσεκάρεις πάντα τον λογαριασμό για τυχόν λάθος χρεώσεις, και να μην απαντάς σε e-mail απο την τράπεζα, τις περισσότερες φορές είναι απάτες!!

metalmike
18-05-07, 04:30
Σήμερα ειδα δυστυχώς το thread και δεν προλαβα να σε βοηθησω-ενημερώσω.

Ο λογος που σου εκανε απόρριψη ειναι επειδή δεν ειχες λεφτα μεσα στην καρτα για να τραβηξει το paypal. Να σου εξηγήσω ακριβως για να καταλαβεις. Οταν βαζεις λευτα μεσα στο λογαριασμο σου την μέρα που τα βαζεις δεν μπορείς να χρησημοποιησης τα χρήματα αυτα, θα ενεργοποιηθούν την επόμενη μερα, εαν μπεις και στο e-banking θα δείχνει το ποσο που κατέθεσες στην κατηγορία "Ποσό Μή Διαθέσιμο Λόγω Αξίας Ημέρας"

Ελπίζω να κατάλαβεςΝαι καταλαβα,κριμα που δεν το ειδες το thread πιο νωρις,δεν πειραζει ομως,τελος καλο ολα καλα!


:clap: μπράβο για την ενργοποίηση, έγινες κια σύ ένα ακόμα "θύμα των τραπέζων"

με προσοχή απο δω και πέρα, να τσεκάρεις πάντα τον λογαριασμό για τυχόν λάθος χρεώσεις, και να μην απαντάς σε e-mail απο την τράπεζα, τις περισσότερες φορές είναι απάτες!!Eγω παντως με την συγκεκριμενη καρτα δεν νιωθω καθολου θυμα!Σε ευχαριστω για τις συμβουλες παντως,θα ειμαι προσεκτικος!

k_koulos
18-05-07, 07:30
μα εκεί την πατάμε όλοι δεν νιώθουμε θύματα, και ξαφνικά ένα πρωι μας πέφτει ο λογαριασμός απο τα χέρια!!

κατά τα άλλα αν έχεις απορίες εδώ είμαστε, και σε φυσική παρουσία στα καταστήματα να ζητάς να σου ζητάνε την ταυτότητα σου, μπορεί να είναι λίγο περίπλοκο αλλά πρέπει να μάθουν τα μαγαζία να μας προστατευούν.

sakistsalikis
26-05-07, 13:33
Ρε παιδια εγω εχω μια χρεωστικη καρτα απο alpha τραπεζα sto προγραμμα 1,2,3 για νεους. παντα την εχω εντελως αδεια. Μονο οταν θελω να πληρωσω κατι ή να κανω μια αγορα βαζω χρηματα ακριβως οσα χρειαζονται. Πως λοιπον θα μου παρει εμενα τα 4 ευρω που λετε; Την εχω πανω απο χρονο και αν ηταν να παιρνει χρηματα θα το καταλαβαινα.

nickolas2005
26-05-07, 14:59
Mε τις electon φανταζομαι οτι μπορεις να κανεις και αγορες απο μαγαζια... Την δεχονται σαν να ειναι πιστωτικη visa? Aτοκες δοσεις μπορεις να κανεις?

pOLoS
10-07-07, 14:13
μολις ανοιξα ενα λογαριασμο στη τραπεζα πειραιως , ενεργοποιησα το e-banking και εβγαλα και Visa Electron

στα στοιχεια του λογαριασμου μου βλεπω οτι η καρτα εχει Ημερήσιο 'Οριο Αναλήψεων: 1.200,00 , πως γινετε αυτο?

InVADeR
10-07-07, 14:44
μολις ανοιξα ενα λογαριασμο στη τραπεζα πειραιως , ενεργοποιησα το e-banking και εβγαλα και Visa Electron

στα στοιχεια του λογαριασμου μου βλεπω οτι η καρτα εχει Ημερήσιο 'Οριο Αναλήψεων: 1.200,00 , πως γινετε αυτο?

Τι Εννοείς πως γινεται αυτο ?

k_koulos
10-07-07, 14:48
η λέξη που λείπει είναι το έως 1200,00;)

pOLoS
10-07-07, 14:49
Τι Εννοείς πως γινεται αυτο ?


αφου η καρτα ειναι χρεωστικη , μονο οι πιστωτικες δεν εχουν Ημερήσιο 'Οριο Αναλήψεων ?

InVADeR
10-07-07, 15:11
αφου η καρτα ειναι χρεωστικη , μονο οι πιστωτικες δεν εχουν Ημερήσιο 'Οριο Αναλήψεων ?

Δεν εννοεί οριο οτι δηλαδή εαν εσυ εχεις μεσα στο λογαριασμο 0 ευρω θα μπορεις να βγάλεις 1200 ευρω και να παει ο λογαριασμός (μείον)-1200.

Αυτο το οριο ειναι για ασφαλεια περισσότερο, αν και νομιζω μπορεις να το καταργήσεις, δηλαδή εαν εσυ εχεις μέσα 2000 ευρω στον λογαριασμό δεν μπορεις να βγάλεις πάνω απο 1200 λογο του ορίου.

Για λογο ασφαλείας ασ πουμε και σου κλαπεί η καρτα και παει να παρει καποιος τα λευτα που εχεις μεσα (λεμε τωρα) και εσυ εχεις 10.000 ευρω αυτος δεν θα μπορέσει να πάρει πάνω από 1200, ωστε εσυ να προλαβεις να αχρηστεύσεις την καρτα

Ελπιζω να καταλαβες..

pOLoS
10-07-07, 15:23
Δεν εννοεί οριο οτι δηλαδή εαν εσυ εχεις μεσα στο λογαριασμο 0 ευρω θα μπορεις να βγάλεις 1200 ευρω και να παει ο λογαριασμός (μείον)-1200.

Αυτο το οριο ειναι για ασφαλεια περισσότερο, αν και νομιζω μπορεις να το καταργήσεις, δηλαδή εαν εσυ εχεις μέσα 2000 ευρω στον λογαριασμό δεν μπορεις να βγάλεις πάνω απο 1200 λογο του ορίου.

Για λογο ασφαλείας ασ πουμε και σου κλαπεί η καρτα και παει να παρει καποιος τα λευτα που εχεις μεσα (λεμε τωρα) και εσυ εχεις 10.000 ευρω αυτος δεν θα μπορέσει να πάρει πάνω από 1200, ωστε εσυ να προλαβεις να αχρηστεύσεις την καρτα

Ελπιζω να καταλαβες..

ok καταλαβα

thanks:oneup:

pOLoS
10-07-07, 15:25
Παιδιά, προσπαθώντας να βγάλω χρεωστική αντιμετώπισα σοβαρό πρόβλημα με την Εμπορική Τράπεζα και τελικά κατέληξα στην Πειραιώς, που οι άνθρωποι με εξυπηρέτησαν αμέσως. Αν θέλετε να διαβάσετε τί τράβηξα μπορείτε να πάτε στο:

http://kostgiann.wordpress.com/

Έχω κάνει 2 posts με τον τίτλο Χρεωστική κάρτα. Στο πρώτο περιγράφω την περιπέτεια στην Εμπορική και στο δεύτερο τη σύντομη διαδικασία στην Πειραιώς.

Είχα αγανακτήσει!!!

υπαλληλος της πειραιως εισαι εσυ ? :twisted:
εχω δει το ιδιο post και σε αλλα forum και blog

k_koulos
10-07-07, 15:34
εχω δει το ιδιο post και σε αλλα forum και blog
τι είναι το Internet ένα μεγάλο χωρίο :lol:

pOLoS
10-07-07, 15:55
προσπαθω να προσθεσω τη visa στο paypal και παιρνω αυτο το μηνυμα
We were unable to verify this credit card. Please check if the information you entered is correct. Please also make sure your credit card billing address matches your PayPal street address.

τα στοιχεια billing address πρεπει να ναι στα Ελληνικα η με λατινικους χαρακτηρες?

k_koulos
10-07-07, 16:02
έχει λεφτά μέσα; αν δεν έχει κάποιο σκαλοπάτι [νομίζω 10 Ε] δεν θα στην κάνει δεκτή!

pOLoS
10-07-07, 16:05
εχω στο λογαριασμο 45 euro
πρεπει να τα μεταφερω στη καρτα ή τα τραβαει αυτη απο το λογαριασμο?

pOLoS
10-07-07, 16:08
ok τελικα τη δεχτηκε
κατι εκανα λαθος στα στοιχεια billing address

SKScorpio
13-07-07, 12:25
Παιδιά μπορώ να βγάλω χρεωστική κάρτα από το ταχυδρομικό ταμιευτήριο?

ssonic
13-07-07, 12:58
Ρίξε μια ματιά στη σελίδα του Τ.Τ. (http://ttbank.gr/pages/gr/cards/tt_visa_electron.php)

SKScorpio
13-07-07, 13:06
Ευχαριστώ :oneup:

panoc
13-07-07, 13:53
εχει κανεις καμια ιδεα τι παιζει με χρεωστηκες της Eurobank ?

pOLoS
13-07-07, 14:19
παιδια θελω να μεταφερω καποια χρηματα απο το paypal στο λογαριασμο μου στη τραπεζα

εχω καταθετικο λογαριασμο στη τραπεζα πειραιως και μια καρτα electorn visa wincard

τι στοιχεια πρεπει να βαλω?

23470

bank name: winbank ???
bank location : Greece ???

account type: ???

pinwouza
13-07-07, 20:45
παιδια θελω να μεταφερω καποια χρηματα απο το paypal στο λογαριασμο μου στη τραπεζα

εχω καταθετικο λογαριασμο στη τραπεζα πειραιως και μια καρτα electorn visa wincard

τι στοιχεια πρεπει να βαλω?

23470

bank name: winbank ???
bank location : Greece ???

account type: ???

Λοιπόν
bank name: Piraeus bank
bank location: Greece (προφανώς)
acount type: εξαρτάται από το είδος του λογαριασμού σου. Το πρώτο σημαίνει τρεχούμενος (ή όψεως και συγκεκριμένα για την Πειραιώς υπάρχει περίπτωση να αναφέρεται σαν Πειραιώς αποδοχών) και το δεύτερο σημαίνει ταμιευτήριο.

Ελπίζω να βοήθησα!

pOLoS
14-07-07, 00:02
Λοιπόν
bank name: Piraeus bank
bank location: Greece (προφανώς)
acount type: εξαρτάται από το είδος του λογαριασμού σου. Το πρώτο σημαίνει τρεχούμενος (ή όψεως και συγκεκριμένα για την Πειραιώς υπάρχει περίπτωση να αναφέρεται σαν Πειραιώς αποδοχών) και το δεύτερο σημαίνει ταμιευτήριο.

Ελπίζω να βοήθησα!

ευχαριστω για τη βοηθεια

k_koulos
14-07-07, 01:17
επειδή όμως τα φορούμ δεν υποκαθιστούν σε καμία περίπτωση τα help desk των ιδιωτικών εταιριών, άλλη φορά με ένα τηλ στο πιστωτικό σου ίδρυμα θα έχεις έγκυρη ενημέρωση. [αν και μερικές εταιρίες το να πιάσεις γραμμή είναι αδύνατον δυστυχώς, ευτυχώς όχι τράπεζες]

ipo
30-09-07, 12:14
Αν μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει και για την Alpha Bank θα του ήμουν ευγνώμων! ;) Σχετικά με τον λογαριασμό και το πόσα χρήματα πρέπει να έχει κάποιος μέσα.
Αν και έχει περάσει καιρός από την ερώτηση, θα σας πω ακριβώς τι μου είπε υπάλληλος της Alpha Bank σε επί τόπου επικοινωνία.

Σε απλούς καταθετικούς λογαριασμούς της Alpha Bank, αν το μέσο εξαμηνιαίο υπόλοιπο του λογαριασμού είναι λιγότερο από 300 ευρώ, ο πελάτης χρεώνεται 9 ευρώ ανά εξάμηνο.

Αυτά τα 18 ευρώ/έτος με έκαναν να εγκαταλείψω την Alpha Bank και να προτιμήσω την Πειραιώς για τη χρεωστική κάρτα που χρησιμοποιώ για διαδικτυακές αγορές. Το μειονέκτημα της Πειραιώς είναι η συσκευή token, που χρειάζεται για να καταθέτεις ποσά σε λογαριασμούς τρίτων (δεν θυμάμαι αν έχει να κάνει με το ποσό ή όχι) χρεώνεται 8 ευρώ/έτος, ενώ της Alpha Bank έχει μόνο εφάπαξ χρέωση απόκτησης και όχι ετήσιο ενοίκιο.



Φιλε κι εγω οπως λεω πιο πανω πηρα τηλεφωνο πριν κανα μισαωρο και μου ειπαν οτι μπορεις να κανεις αγορες απο το εξωτερικο και οτι συνεργαζεται κανονικα με το paypal!Παντως θα σου προτεινα να περιμενεις λιγο την υποθεση μου να δουμε αν τελειωσει θετικα,θα ποσταρω εδω και θα ενημερωνω!

Mα φιλε μου το ξερω αυτο,αφου τα βαζεις τα χρηματα στον φακελο και πρεπει να ελεγχτει μετα απο την τραπεζα μεσα,το προβλημα μου ειναι οτι δεν την δεχεται το paypal το οποιο ειναι ασχετο αν εχω βαλει χρηματα μεσα ή οχι!
Κι όμως το paypal για έλεγχο της κάρτας στην αρχική ενεργοποίηση, δεσμεύει για λίγες μέρες (λιγότερες από 10) ένα ποσό 1 ευρώ. Επομένως, αν στο λογαριασμό που συνδέεται με την κάρτα δεν υπάρχει διαθέσιμο υπόλοιπο, δεν μπορείς να την ενεργοποιήσεις. Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, οι καταθέσεις σε ΑΤΜ που δεν σου πιστώνει αμέσως τα χρήματα (δηλαδή αν πρέπει να τα βάζεις σε φάκελο στο συγκεκριμένο ATM και όχι απευθείας στη σχισμή), καταμετρώνται μετά το πέρας του ωραρίου εξυπηρέτησης κοινού και πιστώνονται την επόμενη ημέρα. Δηλαδή, αν καταθέσεις 6 το απόγευμα, θα καταμετρηθεί το ποσό την επόμενη ημέρα το μεσημέρι και θα πιστωθεί τη μεθεπόμενη ημέρα.

Σε περίπτωση που δεν έχετε δεύτερο λογαριασμό στην Τράπεζα για να μεταφέρετε online τα χρήματα στο λογαριασμό της χρεωστικής, μπορείτε να επιλέγετε ΑΤΜ που πιστώνουν αμέσως τα χρήματα, ώστε να καταθέτετε το ποσό και να κάνετε αμέσως μετά τη διαδικτυακή αγορά.

t300
02-10-07, 10:56
Παιδιά μπορώ να βγάλω χρεωστική κάρτα από το ταχυδρομικό ταμιευτήριο?

Του Τ.Τ. δε γίνεται δεκτή σε internet συναλλαγές για λόγους ασφαλείας σύμφωνα με το Τ.Τ. :down:

ipo
02-10-07, 11:19
Όπως ειπώθηκε για το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο και για την Εθνική, οι χρεωστικές κάρτες δεν έχουν την ίδια ιδιότητα από τράπεζα σε τράπεζα. Ακόμα κι αν έχουν το ίδιο σήμα (π.χ. Visa Electron) οι δυνατότητές τους εξαρτώνται από τις συμφωνίες που έχει κάνει η τράπεζα.

Επίσης θυμάμαι το Μάρτιο που έψαχνα για κάρτα, σε κάποιες τράπεζες οι Visa electron είναι πιστωτικές και όχι χρεωστικές, ενώ σε κάποιες άλλες υπάρχει όριο υπερανάληψης το οποίο τις κάνει πιστωτικοειδείς. Χρειάζεται επομένως πολλή προσοχή στην επιλογή του πακέτου κάρτα-τράπεζα και στους ειδικούς όρους που θέτει η κάθε τράπεζα. Το electron δεν σημαίνει χρεωστική, άσχετα αν οι περισσότερες τράπεζες τους έχουν δώσει αυτή την ιδιότητα. Electron σημαίνει ότι για να γίνει η συναλλαγή απαιτείται on-line επικοινωνία με την τράπεζα για έλεγχο εγκυρότητας και διαθεσιμότητας πιστωτικού υπολοίπου. Πλέον αυτό τείνει να καθιερωθεί πλήρως, αλλά πριν μερικά χρόνια που εμφανίστηκαν στην αγορά οι elextron Visa, σε πολλά καταστήματα οι συναλλαγές γίνονταν με off-line μηχανήματα που έπαιρναν το αποτύπωμα της κάρτας (γι' αυτό και οι απλές πιστωτικές είναι ανάγλυφες, ενώ οι electron όχι). Κατόπιν για ευκολία και ασφάλεια ξεκίνησε ο on-line έλεγχος, αλλά και πάλι μόνο στις electron είναι υποχρεωτικός.

Αν κάποιος θέλει χρεωστική με μηδενικό υπόλοιπο στο λογαριασμό του (για ασφάλεια) προς το παρόν είναι μονόδρομος η Τράπεζα Πειραιώς. Η δυνατότητα αυτή υπάρχει σε Alpha (με enter visa) και στις προπληρωμένες της Attica και Eurobank με επιπλέον χρέωση όμως.

t300
02-10-07, 11:30
Αν κάποιος θέλει χρεωστική με μηδενικό υπόλοιπο στο λογαριασμό του (για ασφάλεια) προς το παρόν είναι μονόδρομος η Τράπεζα Πειραιώς. Η δυνατότητα αυτή υπάρχει σε Alpha (με enter visa) και στις προπληρωμένες της Attica και Eurobank με επιπλέον χρέωση όμως.

Ίσως δεν κατάλαβα καλά τι εννοείς με το ¨μηδενικό υπόλοιπο" :oops: Εγώ έχω alpha 1-2-3 και δεν έχει υπερανάληψη.

ipo
02-10-07, 11:42
Ίσως δεν κατάλαβα καλά τι εννοείς με το ¨μηδενικό υπόλοιπο" :oops: Εγώ έχω alpha 1-2-3 και δεν έχει υπερανάληψη.
Εδώ διαβάζω ότι έχει:
http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=348&la=1
"Λογαριασμό καταθέσεων με προνομιακό επιτόκιο και με δυνατότητα υπεραναλήψεως, για να σε διευκολύνει σε μια ώρα ανάγκης "

Αν τώρα υπάρχει η δυνατότητα να απενεργοποιήσεις τη δυνατότητα υπερανάληψης (ή να μην την ενεργοποιήσεις), τότε γλιτώνεις από ενδεχόμενο κίνδυνο να χάσεις χρήματα, ενώ δεν έχεις στο λογαριασμό σου.

Μάλιστα ο λογαριασμός νέων, πρέπει να έχει και έξοδα διαχείρισης λογαριασμού, σε περίπτωση που έχεις μικρό υπόλοιπο χρημάτων στο λογαριασμό, διότι δεν αναφέρεται πουθενά ότι είναι δωρεάν αυτά. Αντιθέτως στο λογαριασμό 1|2|3 για εφήβους (http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=347&la=1) αναφέρεται πρώτο στη λίστα των πλεονεκτημάτων:
"Λογαριασμό καταθέσεων με προνομιακό επιτόκιο, χωρίς ελάχιστο όριο ανοίγματος και έξοδα διαχειρίσεως, που ενθαρρύνει την αποταμίευση του εφήβου"

Φυσικά έχω κάθε λόγο να πιστεύω ότι η συγκεκριμένη τράπεζα ακολουθεί την ίδια πολιτική σε αυτό το λογαριασμό, όπως στους απλούς λογαριασμούς ταμιευτηρίου, όπου δεν σου λέει για έξοδα διαχείρισης, αν δεν πας ο ίδιος να ρωτήσεις.

t300
02-10-07, 12:04
1-2-3 για νέους έχω. Συνεχώς μηδενικό υπόλοιπο και δεν έχω χρεωθεί με έξοδα διαχείρισης έως τώρα (4 χρόνια). Επίσης, όταν γράφτηκα στο paypal, επειδή είχα μηδενικό υπόλοιπο, δε μπορούσε να προστεθεί η κάρτα (το 1 ευρώ που απαιτείται), οπότε υποθέτω δεν έχω δυνατότητα υπερανάληψης.
Δε γνωρίζω βέβαια αν έχουν αλλάξει οι όροι για έκδοση νέων καρτών 1-2-3 για νέους.

e_akis
05-10-07, 23:40
Παιδια εχω εχω μια καρτα απο την Eurobank Euroline Debit λεει πανω και εχει και το λογοτυπο της Maestro(που πρεπει να ειναι κορουλα της MasterCard),αν θυμαμαι καλα μου την ειχαν πει και CashCard. Η ερωτηση που εχω να κανω ειναι απλουστατη... Μπορω με αυτη τη καρτα να κανω δουλεια μεσω paypal.Δηλαδη χωρις τπτ παραπανω. Εχω ας πουμε Α ποσο στο λογαριασμο απο οπου τραβαω λεφτα απο το ΑΤΜ . Μπορω μεσω paypal να χρεωνω αυτα τα Α λεφτα σα να εκανα αναληψη απο το ΑΤΜ?

contime
06-10-07, 01:31
Maestro και Mastercard καμια σχεση.
Οχι δεν μπορεις με μαεστρο, πρεπει να ειναι τουλαχιστον visa electron.

e_akis
06-10-07, 01:38
εδω (http://www.maestrocard.com/) + εδω (http://www.euro2day.gr/articles/78428/) καλα δε ξερω αν ειναι κορη θυγατρικη μαμα etcetce δε ξερω τι σχεση εχουν...αλλα μια σχεση φαινεται να εχουν...

Και αν δε μπορω να κανω,τοτε πως εξηγειται οτι το voipbuster τη δεχτηκε κανονικα...???Αλλα δε ειμαι σιγουρος αν χρεωθηκε το ταμιευτηριο(που εγω θελω να χρεωνεται) ή ο οψεως.

nice avatar contime ;)

ariadgr
06-10-07, 01:53
Και αν δε μπορω να κανω,τοτε πως εξηγειται οτι το voipbuster τη δεχτηκε κανονικα...???

Ίσως το Voipbuster να δέχεται Maestro, το Paypal πάντως δεν δέχεται.


Αλλα δε ειμαι σιγουρος αν χρεωθηκε το ταμιευτηριο(που εγω θελω να χρεωνεται) ή ο οψεως

Αυτό είναι εύκολο να το μάθεις, είτε από το europhone banking, είτε από το e-banking. :)

e_akis
06-10-07, 01:56
ok thanks ariadgr...πειτε μου τωρα για το τι μπορω να κανω με τα παραπανω δεδομενα...

contime
06-10-07, 02:42
εδω (http://www.maestrocard.com/) + εδω (http://www.euro2day.gr/articles/78428/) καλα δε ξερω αν ειναι κορη θυγατρικη μαμα etcetce δε ξερω τι σχεση εχουν...αλλα μια σχεση φαινεται να εχουν...

Και αν δε μπορω να κανω,τοτε πως εξηγειται οτι το voipbuster τη δεχτηκε κανονικα...???Αλλα δε ειμαι σιγουρος αν χρεωθηκε το ταμιευτηριο(που εγω θελω να χρεωνεται) ή ο οψεως.

nice avatar contime ;)

Τη σχεση τους σαν προιοντα σχολιασα βασικα. Ειναι τελειως διαφορετικα, το ενα ειναι πιστωτικη, το αλλο χρεωστικη. Τετοιες καρτες (maestro) εχουν βγαλει κι αλλες τραπεζες οπως η Εθνικη η εμπορικη και αλλες. Στο πισω μερος, δεν εχουν το τριψηφιο νουμερο που χρειαζεται, αλλα και μερικες που το εχουν, οπως της εμπορικης νομιζω, δεν γινονται δεκτες απο το paypal. Ωστοσο δε χανεις τιποτα να δοκιμασεις, το πολυ πολυ να μην τη δεχτει.
Αλλες εναλλακτικες ειναι οι προπληρωμενες καρτες της eurobank και της attica, τις οποιες τις φορτωνεις με το ποσο που θελεις.
Αν ενδιαφερεσαι για κατι πιο επισημο μπορεις να ανοιξεις ενα λογαριασμο στην Πειραιως ή την Αλφα (θα προτεινα πειραιως γιατι δεν εχει τις προμηθειες της αλφα), οπου οι καρτες τους ειναι electron visa και γινονται δεκτες απο το paypal.

Thanks bro :cool: Nα δουμε ποτε θα ερθουν Ελλαδα...:evil:

e_akis
06-10-07, 03:27
ωραια νομιζω αυτο με τη προπληρωμενη καρτα ειναι το καλυτερο. Για πες και αλλα?δωσε κανα link...

e_akis
06-10-07, 14:36
εβγαλα απο την eurobank τελικα την prepaid visa card . Εβαλα καποια χρηματα για αρχη και μου ειπαν οτι θα ειναι διαθεσμα απο δευταρα. Πηγα λοιπον να την προσθεσω την καρτα στο λογαριασμο μου στο paypal ... και δεν τη δεχτηκε με το παρακατω μηνυμα

"This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card."

και ρωτω ...τι παιζει? Ελπιζω να χρειαζεται να περασουν καποιες ωρες απλα ή να πρεπει να ερθει η δευτερα για να μπορω να τη χρησιμοποιησω....:hmm:

InVADeR
06-10-07, 14:43
εβγαλα απο την eurobank τελικα την prepaid visa card . Εβαλα καποια χρηματα για αρχη και μου ειπαν οτι θα ειναι διαθεσμα απο δευταρα. Πηγα λοιπον να την προσθεσω την καρτα στο λογαριασμο μου στο paypal ... και δεν τη δεχτηκε με το παρακατω μηνυμα

"This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card."

και ρωτω ...τι παιζει? Ελπιζω να χρειαζεται να περασουν καποιες ωρες απλα ή να πρεπει να ερθει η δευτερα για να μπορω να τη χρησιμοποιησω....:hmm:

Δεν την δεχτηκε γιατι η καρτα μεσα δεν ειχε χρηματα. Μολις μπουνε τα χρηματα δοκιμασε και θα γινει κανονικα. Το paypal δεσμευη απο την καρτα 1 ευρω για ενα 10ημερο και ετσι εσυ τωρα που δεν ειχες καθολου μεσα δεν την δεχτηκε

e_akis
06-10-07, 14:49
:respekt::worthy:... τωρα ηρεμησα...:D:D:D....

thx all

@ ADSLgr.com All rights reserved.