PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

Drillgr
26-11-10, 01:01
Επειδή οι εκάστοτε ισοτιμίες μεταβάλλονται δεν νομίζω να μπορεί να σου πει κάποιος με σιγουριά τι σε συμφέρει. Αν αυτά που αγοράζεις δεν είναι κάποιας σημαντικής αξίας (€200+ επι παραδείγματι) δεν πρέπει να σε απασχολεί νομίζω
Καμια σχεση το ποσο που ανεφερες απλα ρωταω μιας και αυτο το 2% ειναι νεο φρουτο και με προβληματισε.
Θυμασαι που βρισκεται η επιλογη στο paypal για την χρεωση της ισοτιμιας? Το ειχα αλλαξει παλαιοτερα αλλα δε θυμαμαι που ειναι...

ipo
26-11-10, 01:05
Δηλ. παιδια για να καταλαβω και γω, οι αγορες που κανω στο ebay.uk μεσω paypal με την χρεωστικη της πειραιως θα εχει απο δω και περα επιπλεον κοστος 2%?
Αν ναι, τοτε συμφερει να κανουμε πχ αγορες απο ebay που οι τιμες ειναι απευθειας σε ευρω οπως το Ιρλανδικο, Γερμανικο κλπ. ετσι?
Αν δεν το έχεις αλλάξει στο PayPal, δε θα δεις διαφορά στις χρεώσεις. Διαφορά θα δουν μόνο όσοι είχαν επιλέξει να κάνει τη μετατροπή συναλλάγματος η χρεωστική κάρτα.

Mouse Potato
26-11-10, 01:06
Καμια σχεση το ποσο που ανεφερες απλα ρωταω μιας και αυτο το 2% ειναι νεο φρουτο και με προβληματισε.
Θυμασαι που βρισκεται η επιλογη στο paypal για την χρεωση της ισοτιμιας? Το ειχα αλλαξει παλαιοτερα αλλα δε θυμαμαι που ειναι...

paypal.com -> My Account -> Profile -> Financial Information -> My preapproved payments ->Set Available Funding Sources -> Conversion Options

ipo
26-11-10, 01:09
Την Euroline debit της Eurobank την χρησιμοποιεί κανείς ως χρεωστική; :hmm:

Διάβαζα εδώ (http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=641&mid=693&lang=gr) και λέει τα εξής ενδιαφέροντα....:


Και λίγο παρακάτω....


Άραγε είναι η ίδια κάρτα με την κάρτα ανάληψης από ΑΤΜ; :hmm:
Παλιά ο ipo μου είχε πει (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3650150&postcount=1746) ότι μπορεί αυτή η συγκεκριμένη κάρτα να είναι cashcard + πιστωτική, αλλά από ότι φαίνεται αυτό δεν ισχύει.

Πάντως όσο και να έψαξα, δεν είδα να γράφει πουθενά για προμήθεια σε συναλλαγές με συνάλλαγμα...
Τότε είχες πει ότι δεν αναφέρεσαι στη Euroline Debit:

Εγώ έχω pre paid κάρτα από την eurobank με την ένδειξη VISA όμως και όχι Euroline Debit (τέτοια ένδειξη έχει η κάρτα ανάληψης από την Eurobank που έχω) και την έχω συνδέσει και με paypal και την έχω χρησιμοποιήσει σε ανεξάρτητη αγορά από εξωτερικό (amazon.co.uk) χωρίς κανένα πρόβλημα.

Τώρα για ποια κάρτα θέλεις διευκρινήσεις;

Η Euroline Debit είναι κάρτα αναλήψεως από ATM και χρεωστική (Maestro). Η αποδοχή της είναι πολύ μικρότερη από εκείνη της Visa.

Drillgr
26-11-10, 01:10
Αν δεν το έχεις αλλάξει στο PayPal, δε θα δεις διαφορά στις χρεώσεις. Διαφορά θα δουν μόνο όσοι είχαν επιλέξει να κάνει τη μετατροπή συναλλάγματος η χρεωστική κάρτα.
Το ειχα αλλαξει διοτι ειχε συζητηθει παλαιοτερα το θεμα αυτο και δε συνεφερε να κανει τη μετατροπη το paypal. Τωρα βεβαια δεν εχω ξεκαθαρη εικονα στο τι να επιλεξω...


paypal.com -> My Account -> Profile -> Financial Information -> My preapproved payments ->Set Available Funding Sources -> Conversion Options
Thx :)

MaFiOzOs_GR
26-11-10, 01:16
Τότε είχες πει ότι δεν αναφέρεσαι στη Euroline Debit:

Τώρα για ποια κάρτα θέλεις διευκρινήσεις;

Η Euroline Debit είναι κάρτα αναλήψεως από ATM και χρεωστική (Maestro). Η αποδοχή της είναι πολύ μικρότερη από εκείνη της Visa.

Τότε μιλάγαμε για την προπληρωμένη της Eurobank, αλλά είχα αναφέρει ότι η κάρτα που τραβάω λεφτά από ΑΤΜ έχει την ένδειξη "Euroline Debit".

Τώρα ρωτάω για την Euroline Debit (χρεωστική), και άμα την έχει χρησιμοποιήσει κανείς;
Επίσης ρωτάω αν είναι η ίδια κάρτα με την κάρτα ανάληψης χρημάτων από ΑΤΜ ή πρόκειται για διαφορετικές κάρτες;

Πάντως αυτό για την "μικρότερη αποδοχή" της Maestro, είναι ανασταλτικός παράγοντας.... :/

ipo
26-11-10, 01:18
Το ειχα αλλαξει διοτι ειχε συζητηθει παλαιοτερα το θεμα αυτο και δε συνεφερε να κανει τη μετατροπη το paypal. Τωρα βεβαια δεν εχω ξεκαθαρη εικονα στο τι να επιλεξω...
Join the club. :) Κι εμείς ψαχνόμαστε τώρα για την πιο συμφέρουσα ρύθμιση ή για εναλλακτική χρεωστική Visa/MasterCard που δε χρεώνει προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος. Ήδη σκέφτομαι να ανοίξω λογαριασμό στην Τράπεζα Κύπρου για να δω αν συμφέρει η χρεωστική της.

Dimitris_80
26-11-10, 10:11
paypal.com -> My Account -> Profile -> Financial Information -> My preapproved payments ->Set Available Funding Sources -> Conversion Options
Συγγνώμη για να καταλάβω, το έχετε πειράξει εσείς αυτό καθόλου αυτό; Γιατί εγώ το έχω αφήσει στο default που είναι το Paypal να κάνει την μετατροπή συναλλάγματος. Με αυτή την επιλογή υπάρχει χρέωση 2% από την Πειραιώς ή με την δεύτερη; :hmm:

runner70
26-11-10, 13:44
paypal.com -> My Account -> Profile -> Financial Information -> My preapproved payments ->Set Available Funding Sources -> Conversion Options

Φαντάζομαι η παραπάνω αλλαγή είναι για να γίνεται η μετατροπή του συναλλάγματος απο την τράπεζά σου και οχι απο την paypal για κάθε κατάστημα με νόμισμα διαφορετικό του ευρω γιατί αν μπαίνεις πχ. στο ebay τότε σου δίνει και από εκεί την δυνατότητα μετατροπής του νομίσματος απο την τράπεζά σου χωρίς να χρειάζεσαι να κάνεις την παραπάνω ρύθμιση απο το paypal.


Πάνω που ήμουν έτοιμος να πάω στην Πειραιώς, για άνοιγμα 2 λογαριασμών και σύνδεση του ενός με χρεωστική κάρτα, διάβασα κάτι στο site (http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=297656&nt=96&lang=1) τους (κάτω με αστεράκι) που με προβλημάτισε...

ασχέτως αν προχωρήσεις τελικά στο άνοιγμα των λογαριασμών, δεν χρειαζεται να είναι μόνο ο ένας λογαριασμός συνδεδεμένος με την κάρτα. Αν έχεις συνδέσει και τους 2, ο πρώτος (ο κύριος) μόνο θα μπορεί να λειτουργήσει με την κάρτα για αγορές μέσω του internet και για καταστήματα. Ο δευτερος θα ειναι ορατός μόνο στα atm της πειραιώς. Αυτο το λέω γιατι την καρτα μπορει να την χρησιμοποιεις και ως αναληψη απο τα atm και αν δεν υπαρχει ο 2ος που θα εχει χρηματα θα εισαι αναγκασμενος για καθε αναληψη να εχεις μπει προηγουμενως στη winbank για μεταφορα ή να χρησιμοποιησεις το phone banking

........Auto merged post: runner70 πρόσθεσε 17 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Συγγνώμη για να καταλάβω, το έχετε πειράξει εσείς αυτό καθόλου αυτό; Γιατί εγώ το έχω αφήσει στο default που είναι το Paypal να κάνει την μετατροπή συναλλάγματος. Με αυτή την επιλογή υπάρχει χρέωση 2% από την Πειραιώς ή με την δεύτερη; :hmm:

με την 1η επιλογή δεν θα υπαρχει το 2% απο την Πειραιώς αλλά θα υπαρχεί η προμηθεια μετατροπής συναλλάγματος απο την paypal που αν δεν κανω λαθος ειναι 2.5% (εκτος και αν εχει αλλαξει κάτι και δεν το έχω δει)

Έγω πάντως δεν το είχα πειράξει και είχε απο default την πρωτη επιλογή αλλά επειδή ειχα κανει συναλλαγες απο to ebay.uk και είχα επιλέξει την μετατροπή απο την τράπεζα, βλεπω τωρα που μπηκα στην παραπανω ρυθμιση οτι ειναι τσεκαρισμένο το 2ο

Παρεμπιπτόντως απαράδεκτο απο την Πειραιώς να μην αναφέρει την προμήθεια στο site της και να πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο για να μάθεις κάτι τετοιο.

ΥΓ. Πριν καποια ωρα η winbank ήταν πάλι πεσμένη...

ariadgr
26-11-10, 14:04
Παρεμπιπτόντως απαράδεκτο απο την Πειραιώς να μην αναφέρει την προμήθεια στο site της και να πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο για να μάθεις κάτι τετοιο.

Πλέον το έχουν βάλει στη σελίδα της χρεωστικής Visa.

runner70
26-11-10, 14:11
Πλέον το έχουν βάλει στη σελίδα της χρεωστικής Visa.

ουπς τωρα το ειδα

"* Για αγορές εκτός ζώνης ΕΥΡΩ υπάρχει χρέωση 2% επί του ποσού της συναλλαγής"

treli@ris
26-11-10, 14:23
Γραπτή απάντηση:

Καλησπέρα, από την Τρίτη (16/11), για αγορές που πραγματοποιούνται με χρεωστική κάρτα εκτός ζώνης ΕΥΡΩ υπάρχει χρέωση 2% επί του ποσού της συναλλαγής. Η νέα τιμολόγηση υπάρχει στο site της Τράπεζας Πειραιώς στο παρακάτω link: http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=297656&lang=1&nt=96+&sid και στα καταστήματα της. Θα σου προτείναμε να εξετάσεις και την περίπτωση της προπληρωμένης κάρτας webuy για τέτοιες ηλεκτρονικές αγορές ή τηλεφωνικές παραγγελίες, η οποία σου προσφέρει τις 4 πρώτες φορτίσεις δωρεάν: έστω για παράδειγμα ότι θέλεις να κάνεις μια αγορά αξίας €200. Αν χρησιμοποιήσεις τη χρεωστική σου, θα υπάρξει χρέωση €4 ενώ αν χρησιμοποιήσεις τη webuy, θα χρεωθείς μονάχα €2 για να τη φορτίσεις (η χρέωση είναι ίση με 1% του ποσού της φόρτισης). Περισσότερες πληροφορίες για την προπληρωμένη κάρτα webuy μπορείς να βρεις στο link: http://www.webuy.gr/characteristics.html

runner70
26-11-10, 14:32
Συνεπώς για αγορές απο 50 ευρω και πανω συμφέρει η webuy για ξένο νόμισμα

stamka
26-11-10, 15:31
εγω εχω της Κυπρου και ο λογος ειναι οτι μου δεινει την δυνατοτιτα να εχει και το ονομα μου επανω οποτε την δεχονται παντου (πχ ξενοδοχεια) και εχει ουσιαστικα και τα πλεονεκτιματα που εχει η πιστωτικη

MaFiOzOs_GR
26-11-10, 16:23
ασχέτως αν προχωρήσεις τελικά στο άνοιγμα των λογαριασμών, δεν χρειαζεται να είναι μόνο ο ένας λογαριασμός συνδεδεμένος με την κάρτα. Αν έχεις συνδέσει και τους 2, ο πρώτος (ο κύριος) μόνο θα μπορεί να λειτουργήσει με την κάρτα για αγορές μέσω του internet και για καταστήματα. Ο δευτερος θα ειναι ορατός μόνο στα atm της πειραιώς. Αυτο το λέω γιατι την καρτα μπορει να την χρησιμοποιεις και ως αναληψη απο τα atm και αν δεν υπαρχει ο 2ος που θα εχει χρηματα θα εισαι αναγκασμενος για καθε αναληψη να εχεις μπει προηγουμενως στη winbank για μεταφορα ή να χρησιμοποιησεις το phone banking

Ενδιαφέρον δεν το ήξερα! :oneup:

Προς το παρόν θα περιμένω να δω τι συμφέρει καλύτερα.Αλλά με την γκαντεμιά που με δέρνει βλέπω να ανοίξω και γω λογαριασμό στην Κύπρου, και να βάλουν και εκεί προμήθεια μετά! :p

ipo
26-11-10, 16:46
ασχέτως αν προχωρήσεις τελικά στο άνοιγμα των λογαριασμών, δεν χρειαζεται να είναι μόνο ο ένας λογαριασμός συνδεδεμένος με την κάρτα. Αν έχεις συνδέσει και τους 2, ο πρώτος (ο κύριος) μόνο θα μπορεί να λειτουργήσει με την κάρτα για αγορές μέσω του internet και για καταστήματα. Ο δευτερος θα ειναι ορατός μόνο στα atm της πειραιώς. Αυτο το λέω γιατι την καρτα μπορει να την χρησιμοποιεις και ως αναληψη απο τα atm και αν δεν υπαρχει ο 2ος που θα εχει χρηματα θα εισαι αναγκασμενος για καθε αναληψη να εχεις μπει προηγουμενως στη winbank για μεταφορα ή να χρησιμοποιησεις το phone banking
Σωστές οι σκέψεις σου όσον αφορά στην ασφάλεια των online αγορών. Όμως το να έχεις συνδεδεμένο μόνο τον ένα λογαριασμό με τη χρεωστική κάρτα/cashcard σε καλύπτει και στην περίπτωση που κλαπεί ή αντιγραφεί η κάρτα σου και χρησιμοποιηθεί σε ΑΤΜ. Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις πριν την ανάληψη είναι να στείλεις ένα sms (δωρεάν για κάποιες περιπτώσεις συμβολαίων και καρτοκινητών) με 4 λέξεις, ώστε να κάνεις τη μεταφορά του ποσού που θέλεις. Το SMS banking βολεύει πολύ, δοκίμασέ το.

Πρακτικά, με την αποσύνδεση της κάρτας από το λογαριασμό με το υπόλοιπο, έχεις στα χέρια σου ένα εύχρηστο εργαλείο πληρωμών που είναι άχρηστο σε έναν τρίτο που θα την πάρει στα χέρια του (με φυσικό ή ηλεκτρονικό τρόπο).

runner70
26-11-10, 20:22
Σωστές οι σκέψεις σου όσον αφορά στην ασφάλεια των online αγορών. Όμως το να έχεις συνδεδεμένο μόνο τον ένα λογαριασμό με τη χρεωστική κάρτα/cashcard σε καλύπτει και στην περίπτωση που κλαπεί ή αντιγραφεί η κάρτα σου και χρησιμοποιηθεί σε ΑΤΜ. Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις πριν την ανάληψη είναι να στείλεις ένα sms (δωρεάν για κάποιες περιπτώσεις συμβολαίων και καρτοκινητών) με 4 λέξεις, ώστε να κάνεις τη μεταφορά του ποσού που θέλεις. Το SMS banking βολεύει πολύ, δοκίμασέ το.

Πρακτικά, με την αποσύνδεση της κάρτας από το λογαριασμό με το υπόλοιπο, έχεις στα χέρια σου ένα εύχρηστο εργαλείο πληρωμών που είναι άχρηστο σε έναν τρίτο που θα την πάρει στα χέρια του (με φυσικό ή ηλεκτρονικό τρόπο).

Η αλήθεια είναι οτι δεν εχω ασχοληθει με το sms banking και σιγουρα με το να εχεις μονο 1 λογαριασμο συνδεδεμενο με την καρτα μηδενιζεις και την πιθανοητα να συμβει κατι σε περιπτωση κλοπης/αντιγραφης, αν και δεν ξερω κατα ποσο ευκολα μπορει να γινει κατι τετοιο απο τη στιγμη μαλιστα που χρησιμοποιεις και κωδικο στα atm. Γιατι εκτος απο τα atm της Πειραιως η καρτα θα ειναι αχρηστη στον κλεφτη.

Η πιθανοτητα να συμβει το παραπανω ειναι μικρη αλλα σιγουρα οχι και κατι αδυνατο. Η πιθανοτητα ομως να μην λειτουργει το sms banking και να μην μπορεις να κανεις μεταφορα φανταζομαι θα ειναι πολυ μεγαλυτερη αν κρινω απο το internet banking :rofl:

Θα το δοκιμασω παντως στο προσεχες μελλον ;)

papi_tam
26-11-10, 21:41
Αξίζει να αναφέρω την εμπειρία μου απο την καινούργια χρεωστική κάρτα της HSBC.
Οταν την παρέλαβα κάλεσα το Phone Banking να ρωτήσω αν γίνεται δεκτή για συναλλαγές μέσω internet, και η απάντηση ήταν θετική. Ωστόσο ήθελα να το τσεκάρω και μόνος μου για να σιγουρευτώ... και η μέχρι τώρα εμπειρία μου ήταν ιδιαίτερα θετική!
Πλήρωσα επιτυχως online τον λογαριασμό συμβολαίου μου στη Vodafone μέσω του vodafone.gr
Έκλεισα σήμερα επιτυχώς εισητήρια για τα Village στο The mall

Να την έχετε και αυτήν υπόψιν σας... και μάλιστα είναι Visa, όχι Electron Visa... τα γράμματα δηλαδή είναι ανάγλυφα (όπως και στις πιστωτικές)

-21grams
26-11-10, 21:54
Αξίζει να αναφέρω την εμπειρία μου απο την καινούργια χρεωστική κάρτα της HSBC.
Οταν την παρέλαβα κάλεσα το Phone Banking να ρωτήσω αν γίνεται δεκτή για συναλλαγές μέσω internet, και η απάντηση ήταν θετική. Ωστόσο ήθελα να το τσεκάρω και μόνος μου για να σιγουρευτώ... και η μέχρι τώρα εμπειρία μου ήταν ιδιαίτερα θετική!
Πλήρωσα επιτυχως online τον λογαριασμό συμβολαίου μου στη Vodafone μέσω του vodafone.gr
Έκλεισα σήμερα επιτυχώς εισητήρια για τα Village στο The mall

Να την έχετε και αυτήν υπόψιν σας... και μάλιστα είναι Visa, όχι Electron Visa... τα γράμματα δηλαδή είναι ανάγλυφα (όπως και στις πιστωτικές)Προμήθεια για αγορές απ' το εξωτερικό με συνάλλαγμα έχει;

cool11
27-11-10, 17:20
Εγω δεν εχω καταλαβει.
Αλλες τραπεζες, για την χρεωστικη τους, στελνουν μηνιαια αναφορα αν πραγματοποιησεις αγορες, και αλλες οχι?

Εκανα αγορα με της alpha, και μου ηρθε με ταχυδρομειο, μονο για εκεινο το μηνα που την χρησιμοποιησα, στο τελος του μηνα, αναφορα με τις αγορες. Εκτοτε, δεν ετυχε να την ξαναχρησιμοποιησω και δεν μου ξαναστειλαν.

Αντιθετως, με την πειραιως, κανω καθε μηνα αγορες, ποτε δεν μου εστειλα ταχυδρομικα καποια αναφορα.

Τελικα τι γινεται με αυτο το θεμα?

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 0 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


εγω εχω της Κυπρου και ο λογος ειναι οτι μου δεινει την δυνατοτιτα να εχει και το ονομα μου επανω οποτε την δεχονται παντου (πχ ξενοδοχεια) και εχει ουσιαστικα και τα πλεονεκτιματα που εχει η πιστωτικη

Γιατι, οι αλλες χρεωστικες δεν εχουν ονομα πανω?

ipo
27-11-10, 17:37
Εγω δεν εχω καταλαβει.
Αλλες τραπεζες, για την χρεωστικη τους, στελνουν μηνιαια αναφορα αν πραγματοποιησεις αγορες, και αλλες οχι?

Εκανα αγορα με της alpha, και μου ηρθε με ταχυδρομειο, μονο για εκεινο το μηνα που την χρησιμοποιησα, στο τελος του μηνα, αναφορα με τις αγορες. Εκτοτε, δεν ετυχε να την ξαναχρησιμοποιησω και δεν μου ξαναστειλαν.

Αντιθετως, με την πειραιως, κανω καθε μηνα αγορες, ποτε δεν μου εστειλα ταχυδρομικα καποια αναφορα.

Τελικα τι γινεται με αυτο το θεμα?
Μπορείς να αιτηθείς στην Πειραιώς να σου στέλνει αντίγραφο με τις κινήσεις του λογαριασμού και τις αγορές της χρεωστικής. Η default ρύθμιση είναι να μη στέλνει στους απλούς καταθετικούς λογαριασμούς.

stamka
27-11-10, 18:25
Εγω δεν εχω καταλαβει.
Αλλες τραπεζες, για την χρεωστικη τους, στελνουν μηνιαια αναφορα αν πραγματοποιησεις αγορες, και αλλες οχι?

Εκανα αγορα με της alpha, και μου ηρθε με ταχυδρομειο, μονο για εκεινο το μηνα που την χρησιμοποιησα, στο τελος του μηνα, αναφορα με τις αγορες. Εκτοτε, δεν ετυχε να την ξαναχρησιμοποιησω και δεν μου ξαναστειλαν.

Αντιθετως, με την πειραιως, κανω καθε μηνα αγορες, ποτε δεν μου εστειλα ταχυδρομικα καποια αναφορα.

Τελικα τι γινεται με αυτο το θεμα?

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 0 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Γιατι, οι αλλες χρεωστικες δεν εχουν ονομα πανω?

απο ενα γρηγορο ψαξιμο που ειχα κανει δεν ειχαν
ξερεις καποια?

ipo
27-11-10, 18:30
απο ενα γρηγορο ψαξιμο που ειχα κανει δεν ειχαν
ξερεις καποια?
Μήπως εννοείς προπληρωμένες κάρτες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803); Αυτές είναι που δεν έχουν όνομα κατόχου γραμμένο πάνω τους (μερικές φορές). Όχι οι χρεωστικές.

Malamatina
27-11-10, 18:33
Πάντως να προσθέσω ότι με την alpha enter visa αν έχεις refund τότε έχεις ξανά προμύθεια 2% για μετατροπή από άλλο νόμισμα ξανά σε euro δηλ. 2+2%!
Και επίσης στον αναλυτικό μηνιαίο λογιαριασμό που μου στέλνουν δεν φαίνεται αναλυτικά η προμύθεια αλλά τη ''βάζουν'' μέσα στην ισοτιμία.Παράνομο μεν αλλά πρέπει να διαβάζουμε πάντα τους όρους που διαπραγματεύονται οι τράπεζες.

stamka
27-11-10, 18:38
σωστος......δικο μου λαθος http://gr.bankofcyprus.com/main.asp?PreView=11111&edGroupId=4710&aId=0&lang=GR
αλλα δεν βρηκα λογο να προτιμισω χρεωστικη και εβγαλα προπληρωμενη

ipo
27-11-10, 19:08
σωστος......δικο μου λαθος http://gr.bankofcyprus.com/main.asp?PreView=11111&edGroupId=4710&aId=0&lang=GR
αλλα δεν βρηκα λογο να προτιμισω χρεωστικη και εβγαλα προπληρωμενη
Το πιο εμφανές μειονέκτημα της συγκεκριμένης χρεωστικής είναι ότι πληρώνεις 1€ σε κάθε φόρτιση και 5€ για την έκδοσή της. Αν δε σε πειράζει αυτό, είναι καλή κάρτα.

stamka
27-11-10, 19:16
Το πιο εμφανές μειονέκτημα της συγκεκριμένης χρεωστικής είναι ότι πληρώνεις 1€ σε κάθε φόρτιση και 5€ για την έκδοσή της. Αν δε σε πειράζει αυτό, είναι καλή κάρτα.

και 5 € μετα απο 2 χρονια για την επανεκδοση

ipo
27-11-10, 19:21
και 5 € μετα απο 2 χρονια για την επανεκδοση
Επίτρεψέ μου μία μικρή διευκρίνηση. Σωστά αναφέρεις τα 5€, αλλά η διαδικασία που περιγράφεις ονομάζεται ανανέωση. Η επανέκδοση θα σου χρειαστεί σε περίπτωση που θελήσεις νέα κάρτα, πριν λήξει η τρέχουσα, ενώ κοστίζει (http://www.prepaidcards.gr/default.asp?siteID=1&pageID=11&langID=1) 3€.

stamka
27-11-10, 20:52
και παλι σωστος....
εσυ πια καρτα λες οτι ειναι καλυτερα και γιατι?

-21grams
28-11-10, 01:15
Κάποιος ανέφερε παραπάνω ότι η περίφημη προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος ισχύει ακόμη και σε περιπτώσεις refund - ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟΙ;
Παρακαλώ επιβεβαιώστε.

aleex
28-11-10, 09:43
@aleex: Κανόνας δεν υπάρχει. Στο Ελλάντα π.χ. η Millenium αν και πολύ μικρή βαράει στα αυτιά όπου μπορεί. Αν σε ενδιαφέρουν προμήθειες για εμβάσματα ειδικά, τις μικρότερες νομίζω τις έχει η Πειραιώς, ενώ η Eurobank υπό προϋποθέσεις χαρίζει κάποιες προμήθειες σε κάποιους πελάτες. Νομίζω έχει συζητηθεί αλλού εδώ μέσα. Η Probank έχει τεράστιες προμήθειες, αλλά σε μένα π.χ. που είμαι καλός πελάτης (λέμε τώρα...) μου κόβουν κάτι και έρχεται μία η άλλη με την Πειραιώς. Και οι προμήθειες είναι πιο χαμηλές αν μπορέσεις να κάνεις τη δουλειά από Internet banking, αν πας στο κατάστημα είναι πίκρα μεγάλη, και σε χρόνο αναμονής και σε προμήθειες, ειδικά σε eurobank-alpha. Σε Εθνική, μόνο σε μεγάλα κεντρικά καταστήματα. Γενικότητες σου γράφω βέβαια, θα έλεγα να ψάξεις τις προμήθειες στην Πειραιώς και ίσως να ανοίξεις κι εκεί ένα λογαριασμό.

ώστε έτσι λοιπόν ... Με το internet banking της alpha bank που το χρησιμοποιώ κ πολλά χρόνια είμαι πάντως ευχαριστημένος κ δεν το αλλάζω. σε έμβασμα πάντως (internet banking) η alpha χρεώνει 30 λεπτά κ η εθνική 50. Η Εθνική μάλιστα θυμάμαι ότι πριν 2-3 χρόνια μου είχε χρεώσει 7 ευρώ με την αίτηση για internet banking.

Αυτά που λες ισχύουν βέβαια σε πιστεύω :lol::lol:, πάντως αυτά που είπα σε προηγούμενο ποστ ότι όσο μεγαλύτερη η τράπεζα τόσο πιο ακριβές οι προμήθειες, ισχύουν διεθνώς από λεπτομερή έρευνα που έκανα σε τράπεζες σε όλο το εύρος των υπηρεσιών τους (τόκοι καταθέσεων, αποστολή εγγραφών για την εφορία, χρηματιστηριακές υπηρεσίες, κλπ)

........Auto merged post: aleex πρόσθεσε 17 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η τράπεζα που έχει εκδώσει τη χρεωστική σου (Enter Visa τσ' Alpha Bank :p), δυστυχώς άρχισε πρόσφατα να χρεώνει 2% ως προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος. Θα το δεις στις επόμενες αγορές σου.

Ρίξε μία ματιά στην παράγραφο Β (https://www.alphabankcards.gr/applications/pdf/enter_visa_parartima.pdf).

πράγματι βρε ipo, :shock: πω πω, τι αγιογδύτες .... κ μιλάμε ότι στους όρους σύμβασης που στέλνουν με τις κάρτες καινούργιας τεχνολογίας τον τελευταίο καιρό αναφέρονται διάφορες χρεώσεις, αλλά αυτό με το 2% στη μετατροπή συναλλάγματος το γράφει μόνο στο παράρτημα που δεν σου το στέλνουν με το ταχυδρομείο κ το βρίσκεις μόνο στην ιστοσελίδα τους, ψιλοκρυμμένο δλδ αίσχος :down::down:

οπότε διαλέγοντας (σε όσες αγορές έχουμε τη δυνατότητα) να κάνει η paypal τη μετατροπή του συναλλάγματος, γλυτώνουμε αυτό το 2% της alpha bank???

υπάρχει χρεωστική άλλης τράπεζας που να μην χρεώνει αυτό το 2%?
μήπως της πειραιώς που μας τη συστήνει ο jap παραπάνω?

........Auto merged post: aleex πρόσθεσε 10 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Πάντως, χωρίς να το έχω επιβεβαιώσει κάπως, γνωστός από μέσα μου είπε ότι για πολλούς και ευνόητους λόγους, εδώ και κάποιες μέρες άλλαξε το καθεστώς. Από εδώ και πέρα ανοίγουν όλα, gift, χαμηλής αξίας, όλα.

αυτό δλδ είναι στα νέα μέτρα της τρόικα?

κ τότε όταν πάρουμε κάτι που κάνει 50$ με απλό ταχυδρομείο υπολογίζουμε +30% περίπου?

αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι όταν έρχονται τα πράγματα με απλό ταχυδρομείο κ τον εκτελωνισμό τον κάνουν τα ΕΛΤΑ, πότε πληρώνουμε όλο το φπα κ πότε χρεωνόμαστε 3-4 ευρώ που έχετε αναφέρει κάποιοι εδώ μέσα??


κάρτα πειραιώς debit, όπως κ της alpha bank με χρέωση 2% εκτός ευρωζώνης: δείτε spoiler

http://imgur.com/uWyyU.jpg

μήπως τελικά όλες οι χρωστικές χρεώνουν πια αυτό το 2% κ η μόνη λύση είναι να κάνει η paypal τη μετατροπή συναλλάγματος???που την είχα κατηγορήσει κιόλας?? :oops::oops:

η eurobank πάντως όπως βλέπουμε εδώ (http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=641&mid=693&lang=gr) δεν έχει χρεωστική visa, αλλά μόνο maestro.
στην εθνική ούτε που θέλω να κοιτάξω, σίγουρα θα είναι χειρότερα από alpha

GP
28-11-10, 09:59
Αντίστοιχο όρο και έχει και η χρεωστική της Alpha Bank, Enter Visa.


https://www.alphabankcards.gr/applications/pdf/enter_visa_parartima.pdf

Μιας και ανέφερα την Enter Visa, να υπενθυμίσω ότι οι παλαιές κάρτες, χωρίς το EMV chip θα σταματήσουν να λειτουργούν σε 6 μέρες.

Αντίστοιχα EMV chip θα έχουν και οι καινούργιες debit κάρτες της Εθνικής. Οι τωρινές κάρτες της Εθνικής (χωρίς EMV chip) θα σταματήσουν επίσης να λειτουργούν κάποια στιγμή;

Επίσης γιατί μου ζητάνε να πάρω τηλέφωνο για την αντικατάσταση; Την διεύθυνση μου την έχουν... :hmm:

jap
28-11-10, 11:15
Δεν μίλησα για προμήθειες των 30 και 50 λεπτών, αλλά για διαφορές μεταξύ 15 και 50 ευρώ για τα ίδια πράγματα από τράπεζα σε τράπεζα, για εμβάσματα εξωτερικού, αφού υπέθεσα ότι σε αυτά αναφέρεσαι στο συγκεκριμένο topic. Τα 30 ή 50 λεπτά δεν είναι μέτρο σύγκρισης.

aleex
28-11-10, 11:47
Δεν μίλησα για προμήθειες των 30 και 50 λεπτών, αλλά για διαφορές μεταξύ 15 και 50 ευρώ για τα ίδια πράγματα από τράπεζα σε τράπεζα, για εμβάσματα εξωτερικού, αφού υπέθεσα ότι σε αυτά αναφέρεσαι στο συγκεκριμένο topic. Τα 30 ή 50 λεπτά δεν είναι μέτρο σύγκρισης.

φίλε μου jap, εδώ κ πολύ καιρό προσπαθώ να κάνω τα πάντα μέσω internet banking.

πάντως, επειδή στέλνω μικροποσά πολύ συχνά σε συγγενικό πρόσωπό εντός ΕΕ η διαφορά μεταξύ 30 κ 50 λεπτών μαζεύεται κ γιατί να τους τη χαρίζουμε δλδ??

contime
28-11-10, 13:25
Αντίστοιχα EMV chip θα έχουν και οι καινούργιες debit κάρτες της Εθνικής. Οι τωρινές κάρτες της Εθνικής (χωρίς EMV chip) θα σταματήσουν επίσης να λειτουργούν κάποια στιγμή;

Επίσης γιατί μου ζητάνε να πάρω τηλέφωνο για την αντικατάσταση; Την διεύθυνση μου την έχουν... :hmm:

Για να κανουν επιβεβαιωση και να μην την στειλουν αλλου σε περιπτωση που εχεις μετακομισει και δεν εχεις δηλωσει τη νεα σου διευθυνση. Ταυτοχρονα σε ενημερωνουν και για τα νεα χαρακτηριστικα της καρτας.

tsioy
28-11-10, 14:16
Αντίστοιχα EMV chip θα έχουν και οι καινούργιες debit κάρτες της Εθνικής.

Νομίζω ότι οι νέες κάρτες της Εθνικής δε θα είναι χρεωστικές αλλά μόνο για συναλλαγές μέσω ΑΤΜ.

MaFiOzOs_GR
28-11-10, 14:18
Είμαστε offtopic, αλλά στο thread για τις χρεωστικές αναφέρθηκε ότι η χρεωστική visa της τράπεζα Κύπρου, προς το παρόν δεν έχει καμία προμήθεια!

contime
28-11-10, 14:18
Νομίζω ότι οι νέες κάρτες της Εθνικής δε θα είναι χρεωστικές αλλά μόνο για συναλλαγές μέσω ΑΤΜ.

Δεν ισχυει. Στο τηλεφωνο μου ειχαν πει οτι η νεα καρτα θα υποστηριζει και αγορες σε καταστηματα του εξωτερικου σε αντιθεση με την παλια.

arial
28-11-10, 14:21
Tην εχει παραλαβει κανεις αυτη την καρτα ?

Στο τηλεφωνο μου ειπαν πως θα σταλει μεχρι τελος του χρονου.

contime
28-11-10, 14:26
Kι εμενα το ιδιο μου ειχαν πει αλλα δεν την εχω παραλαβει ακομα.

jkoukos
28-11-10, 14:58
Η Εθνική μάλιστα θυμάμαι ότι πριν 2-3 χρόνια μου είχε χρεώσει 7 ευρώ με την αίτηση για internet banking.
Η χρέωση αυτή είναι για τη συσκευή i-code, για δημιουργία κωδικών κατά τις συναλλαγές.
Επειδή πρόσφατα έκανα αίτηση και στην Alpha, η ίδια χρέωση υπάρχει και εκεί για την ίδια συσκευή i-code.


υπάρχει χρεωστική άλλης τράπεζας που να μην χρεώνει αυτό το 2%?
...
μήπως τελικά όλες οι χρωστικές χρεώνουν πια αυτό το 2% κ η μόνη λύση είναι να κάνει η paypal τη μετατροπή συναλλάγματος???
Σε πιστωτικές της Εθνικής (Master-Visa), της Γενικής (Master-Visa) και του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου (Visa) που χρησιμοποιώ, καμία δεν έχει χρέωση μετατροπής συναλλάγματος (τουλάχιστον απ' ότι βλέπω στο μηνιαίο εκκαθαριστικό).

GP
28-11-10, 15:14
Για να κανουν επιβεβαιωση και να μην την στειλουν αλλου σε περιπτωση που εχεις μετακομισει και δεν εχεις δηλωσει τη νεα σου διευθυνση. Ταυτοχρονα σε ενημερωνουν και για τα νεα χαρακτηριστικα της καρτας.

Και οι υπόλοιπες τράπεζες γιατί δεν ζητάνε επιβεβαίωση όταν στέλνουν κάρτες; Η Εθνική γιατί έτσι;

Και τελικά αυτή που έχω θα πάψει να ισχύει και πότε;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις btw.

tsioy
28-11-10, 15:23
Δεν ισχυει. Στο τηλεφωνο μου ειχαν πει οτι η νεα καρτα θα υποστηριζει και αγορες σε καταστηματα του εξωτερικου σε αντιθεση με την παλια.

Εμένα άλλα μου είχαν πει , αλλά είχα ρωτήσει σχετικά παλιότερα..
Δηλαδή θα έχει CVC2 πίσω;



Και τελικά αυτή που έχω θα πάψει να ισχύει και πότε;


Αφού λάβεις στα χέρια σου τη νέα κάρτα, μόλις κάνεις μία συναλλαγή με αυτή, παύει να ισχύει η παλιά.

ipo
28-11-10, 15:31
Νομίζω ότι οι νέες κάρτες της Εθνικής δε θα είναι χρεωστικές αλλά μόνο για συναλλαγές μέσω ΑΤΜ.
Οι τρέχουσες ΕθνοCash είναι χρεωστικές και cashcard. Μπορείς τις χρησιμοποιήσεις με φυσική παρουσία σε όσα καταστήματα δέχονται χρεωστικές Maestro, αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν είναι πολλά στην Ελλάδα.

stamka
28-11-10, 15:51
Δεν ισχυει. Στο τηλεφωνο μου ειχαν πει οτι η νεα καρτα θα υποστηριζει και αγορες σε καταστηματα του εξωτερικου σε αντιθεση με την παλια.

και εμενα το ιδιο οτι ειπαν οτι ειναι και χρεωστικη

........Auto merged post: stamka πρόσθεσε 3 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Tην εχει παραλαβει κανεις αυτη την καρτα ?

Στο τηλεφωνο μου ειπαν πως θα σταλει μεχρι τελος του χρονου.

σε κανα μηνα δηλ.
εγω εκανα την αιτηση πριν 10 μερες και δεν μου το ειπαν ακομα την περιμενω

sdikr
28-11-10, 16:05
Tην εχει παραλαβει κανεις αυτη την καρτα ?

Στο τηλεφωνο μου ειπαν πως θα σταλει μεχρι τελος του χρονου.

στην Alpha μου την στείλανε πριν καμιά 15αριά μέρες

ipo
28-11-10, 16:20
στην Alpha μου την στείλανε πριν καμιά 15αριά μέρες
Στην Alpha Bank μου φαίνεται ότι δεν είναι πολύ καλά οργανωμένοι. Έχουν βγάλει ανακοίνωση (http://www.alphabankcards.gr/?tabid=201&xmid=125) ότι λήγει μεθαύριο η Enter Visa και δε μου έχουν στείλει ακόμα τη νέα. Ούτε σε e-mail απαντούν που είχα στείλει στο παρελθόν, ενώ στο τηλέφωνο σου λένε "δεν έχουμε ηλεκτρονικά έγγραφα, περάστε από το κατάστημα να σας βγάλουν φωτοτυπία". Λες και ζούμε στο 1990.

Αντί να συνειδητοποίησουν ότι οι ηλεκτρονικές υπηρεσίες είναι το παρόν, τις έχουν συμπληρωματικά για να μη διαφέρουν πολύ από τον ανταγωνισμό.


*Η λειτουργία της παλαιάς μαγνητικής κάρτας Alpha Bank Enter Visa θα διακοπει στις 30.11.2010. Αποκτήστε τη νέα κάρτα σε οποιοδήποτε κατάστημα Alpha Bank ή καλώντας στο 801 11 326 0000.


Στο τηλέφωνο σε ενημερώνουν ότι η νέα κάρτα με το EMV αποστέλλεται στο σπίτι.

contime
28-11-10, 17:00
@tsiou & gp
Δε μπορω να απαντησω στις ερωτησεις σας, γιατι στο τηλ δε μου ειπαν κατι σχετικο... Ο,τι μου ειπαν το μετεφερα.

cool11
28-11-10, 20:09
Μπορείς να αιτηθείς στην Πειραιώς να σου στέλνει αντίγραφο με τις κινήσεις του λογαριασμού και τις αγορές της χρεωστικής. Η default ρύθμιση είναι να μη στέλνει στους απλούς καταθετικούς λογαριασμούς.

Μηπως ξερεις αν αυτο μπορει να γινει μεσω web banking ή πρεπει να παω σε καταστημα?

ipo
28-11-10, 20:20
Μηπως ξερεις αν αυτο μπορει να γινει μεσω web banking ή πρεπει να παω σε καταστημα?
Μπορεί να γίνει μέσω winbank ως εξής για παρελθοντικές κινήσεις:

Χαρτοφυλάκιο -> Διαχείριση Λογαριασμών -> Αποστολή Κινήσεων με Ταχυδρομείο

Για αίτημα τακτικής αποστολής λογαριασμών, καλύτερα να τους πάρεις τηλέφωνο. Ίσως δέχονται τηλεφωνικό αίτημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.