PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

cool11
29-11-10, 01:19
Μπορεί να γίνει μέσω winbank ως εξής για παρελθοντικές κινήσεις:

Χαρτοφυλάκιο -> Διαχείριση Λογαριασμών -> Αποστολή Κινήσεων με Ταχυδρομείο

Για αίτημα τακτικής αποστολής λογαριασμών, καλύτερα να τους πάρεις τηλέφωνο. Ίσως δέχονται τηλεφωνικό αίτημα.

Σε ευχαριστω.

aleex
29-11-10, 09:25
Η χρέωση αυτή είναι για τη συσκευή i-code, για δημιουργία κωδικών κατά τις συναλλαγές.
Επειδή πρόσφατα έκανα αίτηση και στην Alpha, η ίδια χρέωση υπάρχει και εκεί για την ίδια συσκευή i-code.

τι λες βρε jkoukos :shock:, όλα αυτά είναι νέα φρούτα, το alpha web banking που το έχω πολλά χρόνια δεν είχε τότε καμμία χρέωση για τη συσκευή i-code




Σε πιστωτικές της Εθνικής (Master-Visa), της Γενικής (Master-Visa) και του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου (Visa) που χρησιμοποιώ, καμία δεν έχει χρέωση μετατροπής συναλλάγματος (τουλάχιστον απ' ότι βλέπω στο μηνιαίο εκκαθαριστικό).

για χρεωστικές ρωτάω, όχι πιστωτικές ...

........Auto merged post: aleex πρόσθεσε 25 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


αναφέρθηκε ότι η χρεωστική visa της τράπεζα Κύπρου, προς το παρόν δεν έχει καμία προμήθεια!

ok, φίλε μου MaFiOzOs_GR, κ να σας διευκρινίσω, γελάω από τώρα, ότι η Κύπρου είναι η μοναδική που δεν γράφει για τη χρέωση μετατροπής συναλλάγματος πουθενά, αλλά πρέπει να πάρεις τηλ να σου το πουν.

http://imgur.com/DbFej.jpg

Βασικά λένε ότι στη χρεωστική τους τη χρέωση την υπολογίζει η visa κ όχι αυτοί, άρα μπορεί να είναι 1% κ όχι 2% όπως χρεώνουν οι alpha κ πειραιώς, όμως γιατί να ιδρώνουμε?

Σαν να μου φαίνεται ότι για αγορές εκτός ΕΕ μόνο με paypal κ κάνουν αυτοί το conversion, έτσι μπορεί να γλυτώνουμε μέρος του 2%, ή???

ipo
29-11-10, 18:21
Επικοινώνησα με Alpha Bank και Εθνική Τράπεζα για το ζήτημα της ανανέωσης των χρεωστικών τους καρτών.

Στην Εθνική Τράπεζα λένε ότι η Εθνοcash θα έρθει αυτόματα (απλά επιβεβαίωσαν τη διεύθυνση) μέχρι το τέλος του έτους. Η κάρτα θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν χρεωστική μόνο για αγορές επί τόπου σε όσα καταστήματα υποστηρίζουν Maestro. Δε θα είναι ενεργοποιημένη η δυνατότητα εξ αποστάσεως αγορών (τηλέφωνο, διαδίκτυο). Τουλάχιστον όχι στην αρχή, ενώ αργότερα μπορεί να αλλάξει η πολιτική τους.

Πάμε στην Alpha Bank. Κανονικά όλοι οι πελάτες λαμβάνουν αυτόματα τη νέα Enter Visa με το EMV chip. Όμως "εκ παραδρομής" μερικές κάρτες δεν απεστάλησαν αυτόματα (όπως έγινε στην περίπτωσή μου), οπότε η διαδικασία αποστολής εκκινείται κατόπιν αιτήματος του πελάτη. Θα δοθεί παράταση 10 ημερών για τη χρήση της παλιάς μαγνητικής Enter Visa.

Οπότε όσοι δεν έχετε λάβει τις Enter Visa με το EMV καλέστε το συντομότερο το 210 326 0000 για να τους επισημάνετε το γεγονός και να αιτηθείτε αποστολή της νέας κάρτας.

cool11
29-11-10, 20:00
Πως ξεχωριζει η καρτα της alpha με emv απο της μη-emv?
Εχω καρτα alpha, αλλα δεν ξερω τι ειναι!

ipo
29-11-10, 20:05
Από το EMV chip (σαν το χάλκινο τσιπάκι της τηλεκάρτας, αλλά της Enter Visa είναι ασημί). Η απλή κάρτα έχει μόνο μαγνητική ταινία στο πίσω μέρος της. Έχει και μία καμπύλη εσοχή στη δεξιά της ακμή η νέα κάρτα:
http://www.alphabankcards.gr/Portals/2/p15_222x140.jpg

jap
29-11-10, 21:28
@ipo: Αυτές είναι που δίνουν τώρα για cashcard στην alpha?

ipo
29-11-10, 21:35
@ipo: Αυτές είναι που δίνουν τώρα για cashcard στην alpha?
Αυτές είναι.

cool11
29-11-10, 22:05
Από το EMV chip (σαν το χάλκινο τσιπάκι της τηλεκάρτας, αλλά της Enter Visa είναι ασημί). Η απλή κάρτα έχει μόνο μαγνητική ταινία στο πίσω μέρος της. Έχει και μία καμπύλη εσοχή στη δεξιά της ακμή η νέα κάρτα:
http://www.alphabankcards.gr/Portals/2/p15_222x140.jpg

thanks , αυτη εχω.

aleex
30-11-10, 09:07
α ... κ ξέχασα να σας πω για να μη κάνετε ούτε κατά διάνοια το κόπο να βγάλετε χρεωστική της κύπρου,

ότι κατά τη τηλ συνομιλία μου με εκπρόσωπό τους, μου είπαν ότι στη μετατροπή συναλλάγματος χρεώνουν μιν 5 ευρώ, έτσι τουλάχιστον μου είπαν στο τηλ. τώρα τι ακριβώς παίζει ... γιατί αυτά δεν τα έχουν γραμμένα πουθενά ... πολύ οργάνωση τι πω ...

MaFiOzOs_GR
30-11-10, 12:07
α ... κ ξέχασα να σας πω για να μη κάνετε ούτε κατά διάνοια το κόπο να βγάλετε χρεωστική της κύπρου,

ότι κατά τη τηλ συνομιλία μου με εκπρόσωπό τους, μου είπαν ότι στη μετατροπή συναλλάγματος χρεώνουν μιν 5 ευρώ, έτσι τουλάχιστον μου είπαν στο τηλ. τώρα τι ακριβώς παίζει ... γιατί αυτά δεν τα έχουν γραμμένα πουθενά ... πολύ οργάνωση τι πω ...

Θα πάω σήμερα μια βόλτα από ένα κατάστημα Κύπρου με σκοπό να ανοίξω 2 λογαριασμούς και θα τους ρωτήσω πρώτα τι παίζει με τις προμήθειες στις χρεωστικές κάρτες.Άμα μου πει κάτι αντίστοιχο (χρέωση x€ για μετατροπή συναλλάγματος) θα σας ενημερώσω, αφού πρώτα τους ρίξω άκυρο.... ;)

alexnts
30-11-10, 17:15
Καλησπέρα.
Οντας πατροπαράδοτος μέχρι τωρα και έχοντας μηδενική σχέση με κάρτες θελω να ρωτησω το εξης.
Μπορει η καινουργια εθνοcash plus να χρησιμοποιηθει για χρήση με το paypal;
Έχω δυο λογαριασμους στην εθνικη και web banking. Σε λίγες ημέρες θα εχω τις εθνοcash plus και για τους δυο λογαριασμους.Ο δευτερος λογαριασμός έχει ελάχιστα χρήματα και θελω να συνδεσω την εθνοcash αυτου λογαριασμου με το paypal.Οταν χρειάζεται, θα μεταφέρω χρήματα σε αυτον τον λογαριασμό μεσω e-banking.
Αν δεν ειναι εφικτη η σύνδεση εθνοcash plus με το paypal, μπορω να κανω σύνδεση του paypal με τον δευτερο τραπεζικο λογαριασμο; Θα έχω επιπλέον χρέωση ανα συναλλαγή;
Με συγχωρείτε για τις πολλές ερωτήσεις αλλα δεν βγάζω άκρη. :)

ipo
30-11-10, 17:28
- What credit or debit cards can I use with PayPal?

- You can use Visa, MasterCard, and American Express cards to make PayPal payments.
https://www.paypal.com/helpcenter/main.jsp;jsessionid=LGLzM1JPw3pqMvTpxrLcK3RTSwClrtzSM2LcXh4pZ1NwTZNhLYq0!-223423537?locale=en_US&_dyncharset=UTF-8&countrycode=GR&cmd=_help&serverInstance=9006&t=solutionTab&ft=browseTab&ps=solutionPanels&solutionId=13003&isSrch=Yes

Ακόμα λοιπόν κι αν η Εθνική Τράπεζα ενεργοποιήσει την εξ αποστάσεως χρήση της Εθνοcash Plus, δε θα μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις με PayPal.

Για επιπλέον απορίες για το PayPal, πέραν της Εθνοcash, υπάρχει σχετικό νήμα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=270024).

alexnts
30-11-10, 17:40
Απλά το ενέφερα γιατι εδω:
https://www.paypal.com/helpscr?cmd=_help&locale=en_GB&countrycode=GB&_dyncharset=UTF-8&t=solutionTab&ps=solutionPanels&solutionId=163223
αναφερει και τις maestro.

ipo
30-11-10, 17:48
Απλά το ενέφερα γιατι εδω:
https://www.paypal.com/helpscr?cmd=_help&locale=en_GB&countrycode=GB&_dyncharset=UTF-8&t=solutionTab&ps=solutionPanels&solutionId=163223
αναφερει και τις maestro.
Η ιστοσελίδα του PayPal, ως πολυεθνική εταιρεία, δίνει διαφορετικές πληροφορίες ανάλογα με την περιοχή που δηλώνεις ότι μένεις. Η παραπάνω πληροφορία λοιπόν εμφανίστηκε επειδή νομίζει ότι είσαι κάτοικος U.K.. Και πάλι όμως δε σε καλύπτει διότι αναφέρεται ρητά στις αποδεκτές χρεωστικές (debit):

Debit cards (also known as bank cards) are accepted if they have a Visa or MasterCard logo.

Είναι βασικό να επιλέγεις τη χώρα σου, πριν ελέγξεις την παροχή υπηρεσιών στο PayPal. Αντίστοιχα μπερδεύονται μερικοί με την ανάληψη χρημάτων προς την κάρτα, η οποία δεν είναι εφικτή για κάρτες που έχουν εκδοθεί από ελληνική τράπεζα.

Αν έχεις επιπλέον απορίες, θα σε παρακαλούσα να τις εκφράσεις στο νήμα του PayPal. Με τον τρόπο αυτό εξασφαλίζουμε την καλύτερη οργάνωση του forum, ώστε να καλύπτονται αποτελεσματικότερα οι απορίες των αναγνωστών.

alexnts
30-11-10, 17:51
ipo σε ευχαριστώ.Ησουν κατατοπιστικότατος.
*Οπότε για χρεωστικη alpha bank με βλέπω

mathew
30-11-10, 18:59
Παιδια ξερετε αν μπορω να χρησιμοποιησω την webuy της Πειραιως για αγορες απο Amazon ; Αν ναι ποτε δεσμευεται το ποσο , την στιγμη της παραγγελιας η' οταν τα στειλουν ;

Ευχαριστω.

ariadgr
30-11-10, 19:37
Παιδια ξερετε αν μπορω να χρησιμοποιησω την webuy της Πειραιως για αγορες απο Amazon ;

Δε βλεπω το λογο να μη μπορείς.


Αν ναι ποτε δεσμευεται το ποσο , την στιγμη της παραγγελιας η' οταν τα στειλουν ;

Όταν τα στέλνουν γίνεται η ΧΡΕΩΣΗ, ωστόσο δέσμευση μπορεί να γίνει και τη στιγμή της παραγγελίας.

ipo
30-11-10, 19:43
Όταν τα στέλνουν γίνεται η ΧΡΕΩΣΗ, ωστόσο δέσμευση μπορεί να γίνει και τη στιγμή της παραγγελίας.
Άρα τα χρήματα πρέπει να υπάρχουν στην κάρτα κατά την παραγγελία, διαφορετικά δε θα μπορεί να προχωρήσει.

ariadgr
30-11-10, 19:58
Άρα τα χρήματα πρέπει να υπάρχουν στην κάρτα κατά την παραγγελία, διαφορετικά δε θα μπορεί να προχωρήσει.

Ακριβώς

mathew
30-11-10, 21:40
Ωραια. Ευχαριστω παιδια.

alexnts
01-12-10, 01:54
Καλησπέρα και πάλι.
Σε συνέχεια αυτου (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3835247&postcount=1011) (και της χρήσης χρεωστικων καρτων για αγορες στο internet) αντιλαμβάνομαι σαν καλη λυση την έκδοση μιας debit visa της HSBC και μεταφοράς του επιθυμητού ποσού κάθε φορά μεσω web banking από την Εθνική στην Hsbc. Λογω του μηδενικου κοστους της εισαγωγης εμβασματων στην HSbc ,στην ουσια το μονο κοστος που θα έχω κατα την μεταφορα των χρηματων θα ειναι τα 0,50€ απο το SHA της Εθνικης. Σωστα;
Ξέρετε μήπως ποσο χρονο κανουν τα χρηματα για να γινουν διαθεσιμα;Ειναι θέμα ωρων ή ημερων;
Σας ευχαριστω.

ariadgr
01-12-10, 01:59
Λογω του μηδενικου κοστους της εισαγωγης εμβασματων στην HSbc ,στην ουσια το μονο κοστος που θα έχω κατα την μεταφορα των χρηματων θα ειναι τα 0,50€ απο το SHA της Εθνικης. Σωστα;

Αν η HSBC πράγματι δε χρεώνει, τότε ναι.

Ξέρετε μήπως ποσο χρονο κανουν τα χρηματα για να γινουν διαθεσιμα;Ειναι θέμα ωρων ή ημερων;

Ωρών όχι.
Στην καλύτερη υπολόγιζε 1 εργάσιμη για τη μεταφορά, και ενδεχομένως 1 ακόμα εργάσιμη αν η παραλήπτρια τράπεζα βάζει Valeur στα εισερχόμενα εμβάσματα.
Και αν στείλεις το έμβασμα εκτός εργάσιμων ωρών, μετράει σαν να το έστελνες την επόμενη εργάσιμη το πρωι (δηλαδή η μέρα που το στέλνεις πάει χαμένη αν είναι μη εργάσιμη ώρα).

ipo
01-12-10, 02:08
Αν η HSBC πράγματι δε χρεώνει, τότε ναι.
HSBC και Attica Bank έχουν μηδενική προμήθεια για πληρωμή εισερχόμενων STP SHA εμβασμάτων.

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3749908&postcount=1855

Γενικότερα στο διαδίκτυο περνάνε οι χρεωστικές κάρτες της Alpha, Κύπρου, Πειραιώς, Marfin, HSBC, τουλάχιστον από τις αναφορές που βρίσκουμε σε forum.

runner70
01-12-10, 18:46
off topic


...Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις πριν την ανάληψη είναι να στείλεις ένα sms (δωρεάν για κάποιες περιπτώσεις συμβολαίων και καρτοκινητών) με 4 λέξεις, ώστε να κάνεις τη μεταφορά του ποσού που θέλεις. Το SMS banking βολεύει πολύ, δοκίμασέ το...

και πανω που ειπα να δοκιμασω το winbank sms στελνοντας τα μηνυματα συμφωνα με τις οδηγιες στα 6945 100300 κ 6937 100300 παιρνω συνεχεια την ιδια απαντηση:

"WINBANK ΕΝΤΟΛΕΣ SMS BANKING: -ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΟΜΙΛΙΑΣ -ΥΠΟΛΟΙΠΑ -ΚΙΝΗΣΕΙΣ -ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΕΙΛΤΕ ΑΧΟ, ΥΠΟ, ΚΙΝ, ΜΕΤ Ή ΚΑΛΕΣΤΕ ΣΤΟ 2103288000."

Παιρνω τηλεφωνο στην Πειραως και μου ειπαν θα το κοιταξουν μηπως και ειναι καποιο προσωρινο προβλημα

btw αλλα τηλεφωνα εχουν στη σελιδα της πειραιως (http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=241807&lang=1&nt=96%20&sid=) και στην winbank στο
Οδηγίες και Τρόπος Σύνταξης των Μηνυμάτων και αλλo εμφανιζεται στο τελος της σελιδας στο wninbank sms: "Αποστέλλοντας κενό μήνυμα στο 6945 100300 ή 6947 100300"

ipo
01-12-10, 18:55
Runner70 πρέπει να πας σε υποκατάστημα της τράπεζας για να υπογράψεις ξεχωριστά για την υπηρεσία sms banking. Δεν είναι ενεργοποιημένη στο κινητό σου.

Δες εδώ για λεπτομέρειες για να μη βγούμε άλλο off topic σε αυτό το νήμα:
Απόψεις κι ερωτήσεις για mobile banking, phone banking, sms banking (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=452520)

etsi
02-12-10, 14:42
Καλησπερα..Θελω να παραγγειλω καποια βιβλια συνολικης αξιας γυρω στα 30 ευρω απο το bookdepository (το αγγλικο) αλλα επειδη δεν εχω καμια επαφη με τραπεζες θελω να ρωτησω για χρεωστικες..Απο οσο εχω καταλαβει πρεπει να ανοιξω πρωτα λογαριασμο και μετα θα βγαλω χρεωστικη σωστα?

Στην Πειραιως ομως για παραδειγμα αρκει ενα τοσο μικρο ποσο για να ανοιχτει λογαριασμος?

Καμια συμβουλη γενικοτερα?

alexnts
02-12-10, 15:18
Updates:
Alpha Bank: Για άνοιγμα λογαριασμου απαιτείται αρχική κατάθεση 300€. Η κάρτα έρχεται σε μια βδομαδα. Κόστος εισερχομένων εμβασμάτων απο ελληνικές τράπεζες 3€.
Κατάθεση σε ATM με διαθεσιμοτητα την επομενη εργασιμη. Υπαρχουν και καποια μηχανήματα μεσα στα καταστήματα που μπορεις να βάλεις λεφτα με αμεση διαθεσιμοτητα (για να μην κάθεσαι στο ταμείο)
Τράπεζα Κύπρου: Δεν απαιτείται κεφάλαιο για άνοιγμα λογαριασμού και παραλαμβανεις την κάρτα την ίδια στιγμη (οι καινουργιες με το chip έρχονται μετα). Καποια ΑΤΜ εχουν υποδοχη για χαρτονομισματα και τα χρηματα ειναι αμεσα διαθέσιμα. Σε ΑΤΜ με φάκελο ,αν η καταθεση γινει μεχρι το μεσημερι, τα χρηματα ειναι διαθεσιμα το απογευμα της ιδιας μερας. Αν η καταθεση γίνει μετα το μεσημερι, παμε στην επομενη εργασιμη το απογευμα. Κόστος εισερχομενων εμβασματων απο ελληνικες τράπεζες 5€ για μεταφορά μέχρι 1000€ και απο εκει και πανω 8€.
Κόστος μετατροπης νομίσματος (για αγορες μεσω Internet σε δολλαριο πχ), 1 τοις χιλιοις με minimum 5€.
HSBC: Μηδενικο κόστος εμβασματων, αλλα ο πιο απλος καθαθετικος λογαριασμος οπως μου είπαν στο κατάστημα ειναι ο advanced (εχει ασφαλειες ταξιδιων κτλ) και έχει 6€ μηνιαίο κόστος.

MaFiOzOs_GR
02-12-10, 16:24
Τράπεζα Κύπρου:
Κόστος μετατροπης νομίσματος (για αγορες μεσω Internet σε δολλαριο πχ), 1 τοις χιλιοις με minimum 5€.

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος για αυτό, εκτός και αν δεν καταλαβαίνω καλα την χρέωση (αυτό το "1 τοις χίλιοις" με μπέρδεψε λιγάκι....) :hmm:

Προχθές είχα υποσχεθεί να ενημερώσω το thread για τις χρεώσεις μετατροπής συναλλάγματος της χρεωστικής κάρτας Κύπρου εφόσον αυτές υπάρχουν.Οι δύο υπάλληλοι στο κατάστημα, με διαβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει καμία extra χρέωση/προμήθεια πέραν της μετατροπής.Τους ρώτησα μάλιστα 2 φορές τον καθένα και τους έφερα και σαν παράδειγμα το 2% που χρεώνουν η Πειραιώς και η Άλφα.

Από ότι φαίνεται δεν πρέπει να μου είπαν ψέματα.Για του λόγου το αληθές, μόλις αγόρασα δοκιμαστικά μια μηνιαία συνδρομή στο hotfile αξίας 9$ και με χρέωσε 6.85€ και όχι 11.85€ (+5€ δηλαδή).Περιμένω και ένα βιβλίο από το amazon.co.uk (σε £) αλλά ακόμη δεν το έχουν κάνει dispatch για με χρεώσουν και να δω πόσο θα μου βγει σε €.....

alexnts
02-12-10, 16:33
Φίλε μου ειναι απαντηση που πηρα σημερα απο 2 καταστήματα της Τράπεζας Κυπρου. :hmm:
Μιλαμε παντα για την χρεωστική VISA που δίνουν με ενα απλο καταθετικο λογαριασμό.
Τους ρώτησα χαρακτηριστικα για την αγορά μεσω internet ενος προιόντος σε δολλαρια και το επιπλεον κόστος. Η απαντηση ηταν 1 τοις χιλιοις επι της αξιας της συναλλαγης, με ελάχιστη χρέωση 5€. (μακάρι να κάνω λάθος)

με διαβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει καμία extra χρέωση/προμήθεια πέραν της μετατροπής
Ποιά είναι η χρέωση της μετατροπής;

MaFiOzOs_GR
02-12-10, 16:43
Φίλε μου ειναι απαντηση που πηρα σημερα απο 2 καταστήματα της Τράπεζας Κυπρου. :hmm:
Μιλαμε παντα για την χρεωστική VISA που δίνουν με ενα απλο καταθετικο λογαριασμό.
Τους ρώτησα χαρακτηριστικα για την αγορά μεσω internet ενος προιόντος σε δολλαρια και το επιπλεον κόστος. Η απαντηση ηταν 1 τοις χιλιοις επι της αξιας της συναλλαγης, με ελάχιστη χρέωση 5€. (μακάρι να κάνω λάθος)

Ναι για την ίδια κάρτα μιλάμε και εγώ εύχομαι να σου τα είπαν λάθος αλλά τα λεγόμενα τους συμπίπτουν με αυτό που έγραψε ο aleex λίγο παραπάνω:


α ... κ ξέχασα να σας πω για να μη κάνετε ούτε κατά διάνοια το κόπο να βγάλετε χρεωστική της κύπρου,

ότι κατά τη τηλ συνομιλία μου με εκπρόσωπό τους, μου είπαν ότι στη μετατροπή συναλλάγματος χρεώνουν μιν 5 ευρώ, έτσι τουλάχιστον μου είπαν στο τηλ. τώρα τι ακριβώς παίζει ... γιατί αυτά δεν τα έχουν γραμμένα πουθενά ... πολύ οργάνωση τι πω ...

Στην δικά μου περίπτωση (αγορά 9€ -->χρέωση ~6.85€) δεν υπήρξε κάποιο καπέλο και εύχομαι να μην ξαναμπώ μετά από καμιά ώρα ως δια μαγείας έχει εμφανιστεί.... :whip:


Ποιά είναι η χρέωση της μετατροπής;

Την εκάστοτε ισοτιμία που δίνει η τράπεζα για κάθε νόμισμα (Ευρώ-Λίρα, Ευρώ-Δολάριο, κλπ) ;)

Σε κάθε περίπτωση άμα δω επιπλέον χρέωση, θα ενημερώσω. :)

ipo
02-12-10, 17:16
Επιτρέψτε μου κι εμένα να αναφέρω την εκδοχή που άκουσα από εξειδικευμένο υπάλληλο του τμήματος τηλεφωνικής υποστήριξης για της κάρτες της Τράπεζας Κύπρου. Ο συγκεκριμένος, πέρα από πολύ ευγενικός, μου έδωσε την εντύπωση ότι ήταν καλά ενημερωμένος (αλλά κρατάω τις επιφυλάξεις μου όπως πάντα). Μου είπε τα εξής:

- Για τις κάρτες Visa (πιστωτικές, προπληρωμένες, χρεωστικές) η Visa χρεώνει 2,05% επί του ποσού συναλλαγής, όταν απαιτείται μετατροπή συναλλάγματος.

- Η Τράπεζα Κύπρου δεσμεύει προσωρινά (μέχρι τη λογιστική εκκαθάριση της συναλλαγής) 5% επιπλέον από το ποσό συναλλαγής, ώστε να είναι καλυμμένη στην περίπτωση που αλλάξει η ισοτιμία μέχρι την οριστική χρέωση της κάρτας. Το ποσό αυτό αποδεσμεύεται μόλις ολοκληρωθεί η χρέωση.


Όπως καταλαβαίνετε έχουμε αρκετές διαφορετικές απαντήσεις. Η εμπειρία μου με κάνει να τους δίνω βαρύτητα ορθότητας με βάση την εξής σειρά:

1. Αυτό που βλέπουμε να εφαρμόζεται στην πράξη (άρα μέγιστη βαρύτητα έχουν αυτά που γράφει ο mafiozos_gr).
2. Γραπτή απάντηση από το αρμόδιο τμήμα της τράπεζας.
3. Προφορική απάντηση από το τηλεφωνικό κέντρο της τράπεζας με τους εξειδικευμένους υπαλλήλους.
4. Ιστοσελίδα της τράπεζας (http://www.bankofcyprus.gr/files/timologio%20ergasion%2001122010.pdf) (σελ. 4, §8).
5. Δηλώσεις των υπαλλήλων εργασίας στα υποκαταστήματα της τράπεζας (προσωπικά δεν τις εμπιστεύομαι και τις επαληθεύω πάντα μέσω τηλεφώνου).

alexis_21
02-12-10, 17:29
Για την Κύπρου δεν σας κάνει ο επίσημος τιμοκατάλογος?

http://www.bankofcyprus.gr/main.asp?id=20307

Δείτε εκεί τα τιμολόγια. π.χ. το λέει για το 2,05%

papi_tam
02-12-10, 21:59
Updates:
HSBC: Μηδενικο κόστος εμβασματων, αλλα ο πιο απλος καθαθετικος λογαριασμος οπως μου είπαν στο κατάστημα ειναι ο advanced (εχει ασφαλειες ταξιδιων κτλ) και έχει 6€ μηνιαίο κόστος.
Αυτό δεν ισχύει φίλε μου... Μπερδευεις τον καταθετικό λογαριασμό ταμιευτηρίου με την υπηρεσία Hsbc Advance. Είναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα. Στους απλούς λογαριασμούς ταμιευτηρίου δεν υπάρχει κανενα απολύτως μηνιαίο κόστος... Προς Θεού...
(Η υπηρεσία Advance στην οποία αναφέρεσαι είναι εντελώς προαιρετική)

alexnts
03-12-10, 13:38
Αυτό δεν ισχύει φίλε μου... Μπερδευεις τον καταθετικό λογαριασμό ταμιευτηρίου με την υπηρεσία Hsbc Advance. Είναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα. Στους απλούς λογαριασμούς ταμιευτηρίου δεν υπάρχει κανενα απολύτως μηνιαίο κόστος... Προς Θεού...
(Η υπηρεσία Advance στην οποία αναφέρεσαι είναι εντελώς προαιρετική)
Το συμπερασμα μου δεν ειναι αυθαιρετο. Πηγα ο ιδιος στο καταστημα της Θεσσαλονικης. Η υπάλληλος δεν μου ανεφερε κατι για απλο λογαριασμο. Ο μονος λογαριασμος που δεν είχε σχεση με φοιτητες/επενδυσεις κτλ ,εμπεριειχε το advance. Γι αυτο και έφυγα άλλωστε.
Δεν έχω λόγο να σου πω ψεμματα :confused:

etsi
03-12-10, 15:24
Καλησπερα..Πρωτη φορα εβγαλα χρεωστικη καρτα και θελω να ρωτησω το εξης..

Χρειαζεται να κανω κατι για να ενεργοποιηθει?Η απλα περιμενω να περασει μια εργασιμη?

SALONIKAG
03-12-10, 16:50
Απο ποιά τράπεζα είναι η χρεωστικη?

etsi
03-12-10, 17:00
Πειραιως..

Το ρωταω γιατι στο pp δεν την δεχεται..

ipo
03-12-10, 17:07
Πειραιως..

Το ρωταω γιατι στο pp δεν την δεχεται..
Έχεις βάλει χρήματα στο λογαριασμό που αντιστοιχεί αυτή; Πρέπει να έχεις μερικά € μέσα για τον έλεγχο από το paypal.

etsi
03-12-10, 17:10
Έχεις βάλει χρήματα στο λογαριασμό που αντιστοιχεί αυτή; Πρέπει να έχεις μερικά € μέσα για τον έλεγχο από το paypal.
Φυσικα..

ipo
03-12-10, 17:15
Ίσως θέλει ενεργοποίηση σε ATM ή τηλεφωνικώς. Πάρε τους ένα τηλέφωνο να δεις.

etsi
03-12-10, 17:17
Στο winbank.gr μου βγαζει οτι η κατασταση της χρεωστικης ειναι ενεργη..

Θα το ψαξω..

lewton
03-12-10, 17:45
Όταν τη λαμβάνουμε διαβάζουμε και το χαρτί.

papi_tam
03-12-10, 21:06
Το συμπερασμα μου δεν ειναι αυθαιρετο. Πηγα ο ιδιος στο καταστημα της Θεσσαλονικης. Η υπάλληλος δεν μου ανεφερε κατι για απλο λογαριασμο. Ο μονος λογαριασμος που δεν είχε σχεση με φοιτητες/επενδυσεις κτλ ,εμπεριειχε το advance. Γι αυτο και έφυγα άλλωστε.
Δεν έχω λόγο να σου πω ψεμματα :confused:
Μα δεν σου είπα οτι μου λες ψεμματα, αλοιμονο.. εγω απλα σου εξηγω οτι αυτό που σου είπε είναι λαθος, ή απλά δεν καταλαβες σωστά... Λογαριασμος ταμιευτηριου advance υπάρχει, αλλα καμια σχεση με την υπηρεσια HSBC Advance.
H υπηρεσία advnace εχει μια σειρα προνομιων με χρεωση 6 ευρω το μηνα και είναι καινούργια...
Ο λογαριασμός advance υπάρχει εδώ και χρόνια και είναι απλός λογαριασμός ταμιευτηρίου , και φυσικά εννοείται χωρίς καμία χρέωση.
Μπορεις να το επιβεβαιώσεις αν μπεις στην ιστοσελίδα της Hsbc.

hammer21
03-12-10, 23:34
Στο winbank.gr μου βγαζει οτι η κατασταση της χρεωστικης ειναι ενεργη..

Θα το ψαξω..

Ριξε εναν ελεγχο υπολοιπου στο ΑΤΜ.Εχω ακουσει οτι σε μερικες περιπτωσεις βοηθησε.

ariadgr
04-12-10, 01:00
Στο winbank.gr μου βγαζει οτι η κατασταση της χρεωστικης ειναι ενεργη..

Θα το ψαξω..

Δοκίμασε αύριο

hel
14-12-10, 09:10
πράγματι βρε ipo, :shock: πω πω, τι αγιογδύτες .... κ μιλάμε ότι στους όρους σύμβασης που στέλνουν με τις κάρτες καινούργιας τεχνολογίας τον τελευταίο καιρό αναφέρονται διάφορες χρεώσεις, αλλά αυτό με το 2% στη μετατροπή συναλλάγματος το γράφει μόνο στο παράρτημα που δεν σου το στέλνουν με το ταχυδρομείο κ το βρίσκεις μόνο στην ιστοσελίδα τους, ψιλοκρυμμένο δλδ αίσχος :down::down:

οπότε διαλέγοντας (σε όσες αγορές έχουμε τη δυνατότητα) να κάνει η paypal τη μετατροπή του συναλλάγματος, γλυτώνουμε αυτό το 2% της alpha bank???

υπάρχει χρεωστική άλλης τράπεζας που να μην χρεώνει αυτό το 2%?
μήπως της πειραιώς που μας τη συστήνει ο jap παραπάνω?

........Auto merged post: aleex πρόσθεσε 10 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


κάρτα πειραιώς debit, όπως κ της alpha bank με χρέωση 2% εκτός ευρωζώνης: δείτε spoiler

http://imgur.com/uWyyU.jpg

μήπως τελικά όλες οι χρωστικές χρεώνουν πια αυτό το 2% κ η μόνη λύση είναι να κάνει η paypal τη μετατροπή συναλλάγματος???που την είχα κατηγορήσει κιόλας?? :oops::oops:

η eurobank πάντως όπως βλέπουμε εδώ (http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=641&mid=693&lang=gr) δεν έχει χρεωστική visa, αλλά μόνο maestro.
στην εθνική ούτε που θέλω να κοιτάξω, σίγουρα θα είναι χειρότερα από alpha

Επανέρχομαι στο θέμα αυτό και έχω να πω ότι και η χρεωστική πειραιώς χρεώνει ένα 2% για μετατροπή συναλλάγματος. Εγώ το παρατήρησα πριν από 1 μήνα και είμαι σίγουρος (βλέποντας το ιστορικό) ότι δεν το είχε αυτό πριν καθώς τη χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια. Τουλάχιστον δεν φαινόταν πουθενά , ενώ τώρα φαίνεται σαν ξεχωριστή συναλλαγή.

Το Paypal χρεώνει 2.5 % για την ίδια δουλειά , άρα καλύτερα στις τράπεζες....

InVADeR
14-12-10, 14:49
Απο ποτε αρχισε να εφαμροζετε χρεωσει προμηθειας 2% επι του ποσου της συναλαγης στην τραπεζα πειραιως? εκανα σημερα μια αγορα μετα απο καιρο και ειδα δυο χρεωσεις στις κινησεις ονομασια προμηθεια συναλαγω...

και το paypal, εφαρμοζει χρεωσει για συναλαγμα ?? αν ειναι να βαλουμε το συναλαγμα να το κανει το paypal αν ειναι χωρις χρεωση

Mouse Potato
14-12-10, 15:07
Εδώ και αρκετό καιρό. Εγώ πάντως τις ρυθμίσεις για την μετατροπή συναλλάγματος τις έχω αφήσει στο default, να το κάνει δηλαδή η paypal.

peugeot206
15-12-10, 14:41
Καλησπέρα κι από εμένα,

έβγαλα μια χρεωστική κάρτα από τη Εμπορική. Πήρα το PIN, στο ΑΤΜ δουλεύει κανονικά.
Πήγα να κάνω λογαριασμό στο Paypal και μου βγάζει το μην.: "This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card."

Πήρα τηλέφωνο στην Εμπορική και μου λέει ότι η χρεωστική της δεν δουλεύει με Paypal, μόνο η πιστωτική κάνει δουλειά!!!! Ισχύει κάτι τέτοιο? Την πάτησα δηλαδή? Θα πρέπει να κλείσω το
λογαριασμό στην Εμπορική και να πάω σε άλλη τράπεζα μάλλον!

papi_tam
15-12-10, 16:42
Καλησπέρα κι από εμένα,

έβγαλα μια χρεωστική κάρτα από τη Εμπορική. Πήρα το PIN, στο ΑΤΜ δουλεύει κανονικά.
Πήγα να κάνω λογαριασμό στο Paypal και μου βγάζει το μην.: "This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card."

Πήρα τηλέφωνο στην Εμπορική και μου λέει ότι η χρεωστική της δεν δουλεύει με Paypal, μόνο η πιστωτική κάνει δουλειά!!!! Ισχύει κάτι τέτοιο? Την πάτησα δηλαδή? Θα πρέπει να κλείσω το
λογαριασμό στην Εμπορική και να πάω σε άλλη τράπεζα μάλλον!
Ακριβώς ετσι οπως στα είπαν είναι.
Χρεωστικές που γίνονται αποδεκτές για αγορές μέσω internet είναι οι εξής:
-Hsbc
-Alpha
-Marfin
-Κυπρου
-Πειραιώς

@ ADSLgr.com All rights reserved.