PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

runner70
15-12-10, 17:00
Θα πρέπει να κλείσω το
λογαριασμό στην Εμπορική και να πάω σε άλλη τράπεζα μάλλον!

οταν θα το κανεις αυτο να γραψεις και ως αιτιολογια αυτον τον λογο μηπως και παρουν λιγο μπρος

hel
15-12-10, 20:39
Εδώ και αρκετό καιρό. Εγώ πάντως τις ρυθμίσεις για την μετατροπή συναλλάγματος τις έχω αφήσει στο default, να το κάνει δηλαδή η paypal.

Το paypal χρεώνει από παλιά 2.5 %. https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_display-fees-outside

Σε απάντηση που μου έστειλαν από Πειραιώς, μου είπαν ότι το κάνει από τον Νοέμβρη λόγω μιας Κοινοτικής Οδηγίας κλπ.

contime
15-12-10, 20:46
Ακριβώς ετσι οπως στα είπαν είναι.
Χρεωστικές που γίνονται αποδεκτές για αγορές μέσω internet είναι οι εξής:
-Hsbc
-Alpha
-Marfin
-Κυπρου
-Πειραιώς

Για τη νεα debit card της citibank με το τσιπακι (λογοτυπο visa) εχουμε καμια πληροφορια?

papi_tam
16-12-10, 01:41
Για τη νεα debit card της citibank με το τσιπακι (λογοτυπο visa) εχουμε καμια πληροφορια?
Πληροφορία σχετικά με το αν γινεται δεκτη για αγορες μεσω ιντερνετ? Δυστυχως δεν γινεται... ωστοσο σε επικοινωνία που είχα μαζί τους μου είπαν πως λόγω του ότι είναι σχετικά καινούργια η χρεωστική τους δεν αποκλείεται να την αναβαθμίσουν ωστε να μπορει να χρησιμοποιηθεί και στο ιντερνετ... Ισως να μην εχει εκφράσει αρκετός κόσμος ακόμα παράπονα για αυτή την έλλειψη.. εγώ πάντως τους το ανέφερα στη φόρμα παραπόνων.

ariadgr
16-12-10, 11:43
Σε απάντηση που μου έστειλαν από Πειραιώς, μου είπαν ότι το κάνει από τον Νοέμβρη λόγω μιας Κοινοτικής Οδηγίας κλπ.

Τους υποχρέωσε η ΕΕ να χρεώνουν προμήθεια στις αγορές εξωτερικού των χρεωστικών;
Δυσκολεύομαι να το πιστέψω.

3lbereth
16-12-10, 12:01
:down:
Ναι, ναι, πάλι οι ξένοι φταίνε...
Πάλι καλά που δεν επικαλέστηκαν και το μνημόνιο!

boozer
16-12-10, 14:34
Έχει κανείς εμπειρία από τις Debit ή Prepaid της Αγροτικής Τράπεζας , για αγορές μέσω Internet?

papi_tam
16-12-10, 14:56
Έχει κανείς εμπειρία από τις Debit ή Prepaid της Αγροτικής Τράπεζας , για αγορές μέσω Internet?
Η Debit δεν γίνεται αποδεκτή, το εχουμε γράψει πολλές φορές σε αυτό το νήμα οτι οι ΜΟΝΕΣ χρεωστικές κάρτες που γίνονται αποδεκτες για αγορες μεσω ιντερνετ ειναι των HSBC, Alpha, Marfin, Κυπρου και Πειραιώς.

contime
16-12-10, 16:39
Πληροφορία σχετικά με το αν γινεται δεκτη για αγορες μεσω ιντερνετ? Δυστυχως δεν γινεται... ωστοσο σε επικοινωνία που είχα μαζί τους μου είπαν πως λόγω του ότι είναι σχετικά καινούργια η χρεωστική τους δεν αποκλείεται να την αναβαθμίσουν ωστε να μπορει να χρησιμοποιηθεί και στο ιντερνετ... Ισως να μην εχει εκφράσει αρκετός κόσμος ακόμα παράπονα για αυτή την έλλειψη.. εγώ πάντως τους το ανέφερα στη φόρμα παραπόνων.

Nαι αυτο εννουσα,ευχαριστω για τις πληροφοριες.;)

MD1032
16-12-10, 16:55
Έχει κανείς εμπειρία από τις Debit ή Prepaid της Αγροτικής Τράπεζας , για αγορές μέσω Internet?

Με την debit δεν μπορείς να κάνεις αγορές μέσω Internet, αλλά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με την prepaid (tip: η φόρτιση της είναι πιο φτηνή εάν γίνει μέσω του web banking της ATE [1€] σε σχέση με τον γκισέ [3€]).

TinTin43
17-12-10, 09:20
[QUOTE=InVADeR;1053553]http://img341.imageshack.us/img341/7460/iconvisaelectronwf3.gif


[B]Tip που μπορείτε να κάνετε για περισσότερο ευκολία αλλα και ασφάλεια παράλληλα.

Έχει αναφερθεί και άλλη φορά. Κάτι που μπορείτε να κάνετε και να προσφέρει περισσότερο ασφάλεια και ευκολία μπορείτε να ανοίξετε και έναν δεύτερο λογαριασμό στον οποιο θα έχετε μέσα τα λεφτά σας και όταν θέλετε να κάνετε μια αγορά online, μέσο e-banking να μεταφέρεται από αυτό το λογαριασμό το ποσό που θέλετε να αγοράσετε στον πρώτο λογαριασμό που είναι συνδεδεμένος με την χρεωστική και να προχωράτε στην αγορά.



Την χρεωστικη δλδ την συνδεεις μονο με τον ενα λογαριασμο και για τον κυριο λογαριασμο απλα ζητας απο την τραπεζα κωδικους για e-banking??
Με την εκδοση της χρεωστικης σου δινουν και κωδικους για e-banking η ζητας και για αυτον τον λογαριασμο??
Οι λογαριασμοι ταμιευτηριου η τρεχουμενοι??

cool11
17-12-10, 13:09
Ρε παιδια, εχουμε φτασει στο τελος δεκεμβρη, κι ακομη δεν μου εχει ερθει η νεα εθνο-cash οπως μου ειχαν πει κατα την επιβεβαιωση στοιχειων πριν 2 μηνες.
Απο το νεο ετος, η παρουσα καρτα δεν θα δουλευει, κανω λαθος;
Τι θα γινει, την ταχυδρομησαν σε κανεναν? Την παρελαβε κανεις;
Εγω ανησυχω, τι θα γινει?

contime
17-12-10, 14:39
Εγω παντως οχι.

giorgos.golf
17-12-10, 15:02
Παιδιά έχω ανοίξει κι εγώ λογαριασμό στην Πειραιώς, και όντως απ' ότι φαίνεται είναι από τις καλύτερες επιλογές. Για τις αγορές on-line χρησιμοποιούμε την WEBUY κάρτα. είναι πιο safe να χρησιμοποιούμε pay-pal μέσω της WEBUY ή κατευθείαν την κάρτα χωρίς PAYPAL?

ariadgr
17-12-10, 21:04
Ρε παιδια, εχουμε φτασει στο τελος δεκεμβρη, κι ακομη δεν μου εχει ερθει η νεα εθνο-cash οπως μου ειχαν πει κατα την επιβεβαιωση στοιχειων πριν 2 μηνες.
Απο το νεο ετος, η παρουσα καρτα δεν θα δουλευει, κανω λαθος;
Τι θα γινει, την ταχυδρομησαν σε κανεναν? Την παρελαβε κανεις;
Εγω ανησυχω, τι θα γινει?

Δε νομίζω ότι είπε ποτέ η Εθνική τέτοιο πράγμα.

Επίσης δε βλέπω το λόγο να ανησυχείς εσύ επειδή η Εθνική ξύνεται... ;)

cool11
17-12-10, 21:36
Πράγματι τα τελευταία χρόνια η Εθνική Τράπεζα ανέφερε στα ΑΤΜ ότι οι κάρτες της δε λήγουν, ώστε να μην ψάχνεται ο πελάτης που βλέπει ημερομηνία λήξης στην κάρτα του. Πρόσφατα όμως ελήφθη από τις τράπεζες η απόφαση υιοθέτησης χρεωστικών/cashcard καρτών με EMV chip, οπότε άλλαξε ρότα η Εθνική Τράπεζα και ξεκίνησε η αντικατάσταση των Εθνοcash. Περιμένω κι εγώ τη δική μου, αν και η η Εθνική είναι πολύ πίσω σε θέματα χρεωστικής με τη maestro. Εκτός τόπου κι χρόνου.

Απο συζητηση του Οκτωβρη

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 0 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Συγχωρεστε μου το off-topic, για να μην ανοιξω νεο θεμα...
Σημερα εβαλα την καρτα ΑΤΜ της Εθνικης(δεν ειναι χρεωστικη...), ημουν βιαστικος, εκανα τη δουλεια μου, αλλα εβγαλε ενα μηνυμα, δεν το θυμαμαι ακριβως, στο περιπου μπορω να πω οτι ελεγε οτι η καρτα θα ληξει ή οτι πρεπει να παω σε καταστημα να παρω αλλη κλπ.
Την εχω πολλα χρονια ειναι αληθεια. Αλλα καποια στιγμη ειχε πει η Εθνικη, οτι οι καρτες της δεν ληγουν.
Τελικα τι ισχυει, λήγουν ή οχι? Εχει τυχει σε κανεναν? Ξερει κανεις κατι για το θεμα?

Απο συζητηση του Οκτωβρη

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 0 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το μηνυμα που σου βγαζει στο ατμ απλα λεει, να πας σε καποιο καταστημα ή να παρεις στο 181818, για να επιβεβαιωσεις την διευθυνση που θα σου στειλουν τη νεα καρτα η οποια θα εχει τεχνολογια Chip.

Απο συζητηση του Οκτωβρη

3lbereth
17-12-10, 22:27
Σε statement λογαριασμού που μου έστειλαν το φθινόπωρο, είχε σημείωση να επικοινωνήσω με το 181818 για να επικαιροποιήσω τα στοιχεία μου ώστε να μου στείλουν νέα κάρτα.
Ο βαριεστημένος νεαρός που απάντησε, είπε οτι δε χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω κι ότι η κάρτα θα σταλλεί σύντομα.
Ε, όσο την είδατε, τόσο την είδα!

cool11
17-12-10, 22:37
E αυτο λεω κι εγω, οτι τελειωσε ο Δεκεμβρης και καρτα δεν πηραμε.
Και δεν ξερω αν απο 1-1-11 αν θα λειτουργει η υπαρχουσα της εθνοcash.
Νομιζω, αν δεν με απατα η μνημη μου, οτι ο λογος που επρεπε να επικοινωνησουμε εντος του 2010, ειναι οτι το 2011 δεν θα παιζουν οι υπαρχουσες καρτες.
Εμεις επικοινωνησαμε.
Οι καρτες ομως δεν ηρθαν.
Και τωρα?

euri
17-12-10, 22:39
Σιγά μη λήξουν...

ipo
17-12-10, 22:43
Και δεν ξερω αν απο 1-1-11 αν θα λειτουργει η υπαρχουσα της εθνοcash.
Αν δεν μπορείς να το τεκμηριώσεις, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να κινδυνολογείς. Με αυτή τη λογική μπορεί κάποιος τρίτος να βγει και να πει "κι αν δεν λειτουργεί μέσα στις γιορτές που θέλω να κάνω τα ψώνια μου;"

Η τράπεζα δεν έχει βγάλει ανακοίνωση για την παύση λειτουργίας της κάρτας. Αυτό είναι το επίσημο στοιχείο που έχουμε και με βάση αυτό συζητάμε.

Ύστερα μην ξεχνάτε ότι όλες οι τράπεζες στέλνουν τις νέες κάρτες τουλάχιστον ένα μήνα πριν λήξουν οι προηγούμενες. Μην κοιτάτε την Alpha Bank που τις έστειλε τελευταία στιγμή (σε εμένα μάλιστα την έστειλε εκπρόθεσμα και μετά από δική μου νύξη). Η Τράπεζα Πειραιώς π.χ. έστειλε της δικές της χρεωστικές 6 μήνες πριν λήξουν οι παλιές wincard.

TinTin43
19-12-10, 17:49
Τι ειδος λογ/σμου ειναι προτιμοτερο , οψεως η ταμιευτηριου??

ariadgr
20-12-10, 00:18
Για ιδιώτη, ταμιευτήριο

3lbereth
20-12-10, 01:48
^ Πολύ σωστά!

:idea: Εκτός κι αν σκοπεύεις να τον χρησιμοποιήσεις για λογαριασμό μισθοδοσίας όπου σου ανοίγουν Όψεως (κάτι που συμφέρει περισσότερο λόγω υψηλότερου επιτοκίου και κάποιων έξτρα παροχών)

TinTin43
20-12-10, 19:46
Αμα συνδεσω την χρεωστκη με 2 λογ/σμους και οι δυο φαινονται στο αμαζον ή μονο ο ενας??
Ρωταω ετσι ωστε στον εναν να εχω τον κυριο ογκο χρηματων και στον αλλο να μεταφερω οσα χρειαζονται σε καθε αγορα??

Mouse Potato
20-12-10, 19:48
Ένας θα είναι ο κύριος λογαριασμός με τον οποίο θα είναι συνδεδεμένη η κάρτα σου.

Θέτεις λοιπόν έναν από τους δυο ως κύριο και έχεις τον άλλο ως deposit ώστε να φορτώνεις τον πρώτο.

TinTin43
21-12-10, 15:26
Ο δευτερευων (deposit) δεν θα φαινεται στο αμαζον δλδ??
Γινομαι λιγο κουραστικος αλλα με ενδιαφερει η ασφαλεια.
Σε περιπτωση κλοπης θα εχουν πρασβαση και στον 2ο??

Mouse Potato
21-12-10, 15:31
Όχι δεν θα έχουν πρόσβαση.

Εγώ στην χρεωστική έχω:

Κύριο λογαριασμό που είναι συνδεδεμένος με την κάρτα και σ' αυτόν έχουν πρόσβαση τα διάφορα καταστήματα/paypal κλπ -> έχει πάντα 0€
Δευτερεύων λογαριασμός που δεν έχει πρόσβαση το κατάστημα/paypal κλπ αλλά μόνο εγώ -> έχει πάντα x€ διαθέσιμα ώστε να "τροφοδοτεί" τον πρώτο

Όπως σου έγραψα και πιο πάνω, μόνο ένας είναι ο κύριος λογαριασμός με τον οποίο συνδέεται η κάρτα.

TinTin43
21-12-10, 15:45
OK :oneup:
ελπιζω να μην εγινες σαν αυτον ---> :evil:

:rofl::rofl:

Mouse Potato
21-12-10, 15:50
Όχι... :lol::lol:

peugeot206
21-12-10, 17:28
Θα ήθελα να συμπληρώσω κάτι για την Εμπορική. Εκτός του ότι η χρεωστική της
κάρτα δεν δουλεύει στο paypal, όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενο πόστ, δεν
τη δέχεται ούτε η Nike. Έκανα λοιπόν μια παραγγελία με χρέωση του λογαριασμού
απευθείας μιας και είχα αποφασίσει να τον κλείσω. Πήγα λοιπόν μέσω e-banking,φόρτωσα
με τα απαραίτητα χρήματα το λογαριασμό για να στείλω
τα χρήματα στη Γενική Τράπεζα, σε λογαριασμό της Nike και μου ζήταγε έναν επιπλέον
κωδικό, ο οποίος για να ενεργοποιηθεί θα έπρεπε να περάσουν έως 2 εργάσιμες και να χρεωθώ
12€! Πήγα απλά σήμερα, έκλεισα το λογαριασμό, πήρα τα χρήματα, πήγα στη Γενική και τα κατέθεσα. 1.30 ώρα όμως όλο αυτό!!!! ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ!!!!

SALONIKAG
21-12-10, 23:50
Παλι όμως η χρεωστική της Γενικής δεν γίνεται δεκτή για αγορές μέσω διαδιτύου..Καλό θα ήταν να ανοιγες έναν λογαριασμό στις τραπεζες που έχουν προαναφερθεί όπως στην ΑΛΦΑ,Πειραιώς,Κύπρου ,Μαρφιν και HSBC των οποιων οι χρεωστικές γίνονται δεκτες...

TinTin43
22-12-10, 13:38
Χρησιμοποιει κανεις το webuy? Βολευει για πληρωμη λογ/σμων (δεη,οτε)απο αποψη χρονου κ χρηματος?

jap
22-12-10, 13:46
Χρησιμοποιει κανεις το webuy? Βολευει για πληρωμη λογ/σμων (δεη,οτε)απο αποψη χρονου κ χρηματος?

Για τη χρήση που λες σίγουρα όχι (έχει προμήθειες και πρέπει σε κάθε χρήση να φροντίζεις να φορτίζεις και να πληκτρολογείς τους αριθμούς). Μπορείς για να συνδυάσεις ασφάλεια και ανύπαρκτες χρεώσεις να χρησιμοποιήσεις το easypay με έναν λογαριασμό απλό της Πειραιώς.

TinTin43
22-12-10, 14:50
Μπορω δλδ να χρησιμοποιησω το easypay για εξοφληση λογ/σμων μονο εχοντας απλα ενα λογ\σμο συνδεδεμενο με χρεωστικη ή χρειαζεται και τπτ παραπανω?

jap
22-12-10, 15:42
Απλά έναν λογαριασμό στην Πειραιώς και κωδικούς στο web banking της. Ή, εναλλακτικά, οποιαδήποτε πιστωτική.

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 3 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να διορθώσω ότι προμήθειες υπάρχουν, αλλά είναι μικρές. Π.χ. ΔΕΗ 30 λεπτά, OTE δεν έχει.

peugeot206
22-12-10, 15:56
Παλι όμως η χρεωστική της Γενικής δεν γίνεται δεκτή για αγορές μέσω διαδιτύου..Καλό θα ήταν να ανοιγες έναν λογαριασμό στις τραπεζες που έχουν προαναφερθεί όπως στην ΑΛΦΑ,Πειραιώς,Κύπρου ,Μαρφιν και HSBC των οποιων οι χρεωστικές γίνονται δεκτες...

Δεν άνοιξα λογαριασμό και χρεωστική στη Γενική. Απλά η Nike στην Ελλάδα έχει
λογαριασμό στη Γενική. Οπότε έκανα απλά κατάθεση των χρημάτων στο
λογαριασμό της Nike, με τον κωδικό παραγγελίας που μου έστειλαν.
Όσο για τη χρεωστική θα πάω Alpa Bank. ;)

ipo
22-12-10, 17:40
Χρησιμοποιει κανεις το webuy? Βολευει για πληρωμη λογ/σμων (δεη,οτε)απο αποψη χρονου κ χρηματος?
Αν ανοίξεις λογαριασμό σε κάποια τράπεζα και αιτηθείς πρόσβαση μέσω ηλεκτρονικής τραπεζικής, θα μπορείς να πληρώνεις τους λογαριασμούς σου με χαμηλές προμήθειες. Δε χρειάζεσαι κάρτα.

yyy
27-12-10, 12:02
... οι ΜΟΝΕΣ χρεωστικές κάρτες που γίνονται αποδεκτες για αγορες μεσω ιντερνετ ειναι των HSBC, Alpha, Marfin, Κυπρου και Πειραιώς.

Ξέρουμε για αυτές τι κρατήσεις έχουν για αγορές που δεν είναι σε €; Όλες 2%; Μέχρι τώρα κάτι τέτοιο λένε οι χρήστες για Alpha και Πειραιώς. Ξέρει κανείς κάτι για τις υπόλοιπες; Αν γίνονται συχνές αγορές, υπάρχει διαφορά ;)

-21grams
27-12-10, 13:20
Δεν είμαι σίγουρος αν αναφέρθηκε παραπάνω από άλλα μέλη, αλλά υπάρχει (ευτυχώς) ένα ανώτατο όριο (aka “ταβάνι”) στην περίφημη επιβάρυνση Μετατροπής Συναλλάγματος.
Η πληροφορία υπήρχε και στο site της Πειραιώς, αλλά το είδα μόλις πριν μια βδομάδα:
Συναλλαγές μέσω Visa Debit (http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=298553&lang=1&nt=96&from=links&tid=298549)

Το διαπίστωσα πρόσφατα, όταν κάναμε μια ομαδική παραγγελία από το SportsDirect.com (http://www.sportsdirect.com/) ύψους σχεδόν £700.
Όταν κάποια στιγμή έκανα login στον λογαριασμό της Πειραιώς, είδα ότι η προμήθεια για την μετατροπή από Στερλίνες σε Ευρώ ήταν ακριβώς 6€.
Κάτι είναι κι αυτό...

Παρεμπιπτόντως, και μιας και τα θέματα σχετίζονται, συνιστώ να κάνετε το ίδιο.
Υπάρχουν κάποια (αρκετά) καταστήματα τα οποία έχουν υιοθετήσει το λεγόμενο “Flat Rate” για τις αποστολές προϊόντων.
Κατ' αυτόν τον τρόπο είτε πάρεις μόνο ένα ζευγάρι παπούτσια, είτε σηκώσεις όλο το μαγαζί, το shipping στοιχίζει το ίδιο.
Και επειδή το ποσό είναι σεβαστό (£44,99 στην προκειμένη περίπτωση), συμφέρει χωρίς δεύτερη κουβέντα να κάνετε ομαδικές παραγγελίες για να μοιράζονται σε αντίστοιχα μέρη τα μεταφορικά.

Arcade
28-12-10, 03:28
Η Πειραιώς από τις 15 Νοεμβρίου βάζει χρέωση 2% σε συναλλαγές με ξένο νόμισμα επιβαρύνοντας όσους κάνουν κάνουν αγορές εκτός ζώνης Ευρώ. Έως τώρα αρκετοί χρησιμοποιούσαν χρεωστική της Πειραιώς που παρουσιάζεται στο πρώτο ποστ για διαδυκτιακές αγορές αλλά τώρα μάλλον θα αλλάξουν τράπεζα προσπαθώντας να βρουν μια πιο συμφέρουσα λύση. :hmm:

touristas0
28-12-10, 03:32
Για την ώρα η χρεωστική της Alpha Bank είναι ΟΚ.

Doxaios
28-12-10, 10:11
Από ότι αναφέρθηκε είναι ευρωπαική οδηγεία και καλά υπάρχει περίπτωση κάποιες τράπεζες να μη βάλουν το +2% ?Εκτός από την Alpha ποιές άλλες δεν το χρεώνουν; Είναι κρίμα να μπώ σε μια διαδικασία μεταφοράς του λογαριασμού και μετά από μια εβδομάδα να μπεί το +2%...

ariadgr
28-12-10, 11:24
Από ότι αναφέρθηκε είναι ευρωπαική οδηγεία...

Μέχρι να το δούμε αυτό εγγράφως, δε χρειάζεται να το αναπαράγουμε, γιατί είναι πιθανό και να μην ισχύει.

Doxaios
28-12-10, 16:19
Χρεωστικές που γίνονται αποδεκτές για αγορές μέσω internet είναι οι εξής:
-Hsbc
-Alpha
-Marfin
-Κυπρου
-Πειραιώς
Από αυτές μπορεί να μου πεί κάποιος σε ποιές ισχύει το +2% για αγορές σε ξένο νόμισμα?

ipo
28-12-10, 18:22
Χρεωστική κάρτα| Προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος
Alpha Bank Enter Visa (http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=340&la=1)| 2% (https://www.alphabankcards.gr/applications/pdf/enter_visa_parartima.pdf)
Marfin Cash & Buy Visa (http://www.marfinegnatiabank.gr/MarfinEgnatia/Gr/Docs/Idiotes/Kartes/MarfinCashNBuy.aspx)| δεν αναφέρει προμήθεια*
HSBC Debit Card (http://www.hsbc.gr/1/2/el/personal/cards/debit-cards/debit-card) | δεν αναφέρει προμήθεια*
Τράπεζα Κύπρου Debit Card (http://www.bankofcyprus.gr/main.asp?id=3577)| 2,05% (http://www.bankofcyprus.gr/files/timologio%20ergasion%2001122010.pdf)
Τράπεζα Πειραιώς Visa Debit (http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=297656&nt=96&lang=1) | 2% (http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=298553&lang=1&nt=96&from=links&tid=298549&fromsearch=298549&sid=)



* Δεν υπάρχει σχετική αναφορά στην ιστοσελίδα της τράπεζας, ενώ στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών αναφέρουν ότι δεν εφαρμόζεται προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος. Ο ενδιαφερόμενος καλείται να επιβεβαιώσει μόνος του τις παραπάνω πληροφορίες, πριν προβεί στην έκδοση ή χρήση χρεωστικής κάρτας.

Doxaios
28-12-10, 18:59
Οπότε είναι καθολική πολιτική(όπως και περίμενα δηλαδή)...Ρε γμτ κάποια πράγματα που έχουμε πεί σε όλες αυτές τις σελίδες πρέπει να τα μαζέψουμε για να είναι συγκεντρωμένα κάπως.Thanks ipo!

ipo
28-12-10, 19:06
Οπότε είναι καθολική πολιτική(όπως και περίμενα δηλαδή)...Ρε γμτ κάποια πράγματα που έχουμε πεί σε όλες αυτές τις σελίδες πρέπει να τα μαζέψουμε για να είναι συγκεντρωμένα κάπως.Thanks ipo!
Παρακαλώ!

Αν ισχύουν αυτά που μου είπαν τηλεφωνικώς στην HSBC, τότε ίσως συμφέρει. Έχει άλλωστε μηδενική προμήθεια εισερχόμενων εμβασμάτων.

Doxaios
28-12-10, 19:14
Έχω στείλει και εγώ μαιλ και περιμένω να δώ γραπτώς αν θα μου απαντήσουν. Το θεωρώ ωστόσο "περίεργο" 1 και μόνο τράπεζα να μην έχει τη συγκεκριμένη χρέωση:hmm: Αυτές οι αποφάσεις νομίζω λαμβάνονται συλλογικά από όλες τις τράπεζες που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα.

ipo
28-12-10, 21:12
Έχω στείλει και εγώ μαιλ και περιμένω να δώ γραπτώς αν θα μου απαντήσουν. Το θεωρώ ωστόσο "περίεργο" 1 και μόνο τράπεζα να μην έχει τη συγκεκριμένη χρέωση:hmm: Αυτές οι αποφάσεις νομίζω λαμβάνονται συλλογικά από όλες τις τράπεζες που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα.
2 από τις 5 τράπεζες, με χρεωστικές κάρτες που υποστηρίζουν εξ αποστάσεως αγορές, ισχυρίζονται ότι δε χρεώνουν προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος. Η HSBC και η Marfin.

Θέλει πολλή προσοχή όμως με τα τηλεφωνικά κέντρα, διότι δεν είναι όλοι οι υπάλληλοι επαρκώς ενημερωμένοι. Π.χ. στην Alpha Bank η κοπέλα από το τηλεφωνικό κέντρο επέμενε ότι δεν υπάρχει προμήθεια και μόλις της διάβασα το πιντιέφιο που επισυνάπτω σε προηγούμενο μήνυμα, δέχτηκε να ρωτήσει προϊστάμενο και να επιβεβαιώσει τα λεγόμενά μου (Ρώτησα, παρόλο που είχα το pdf, επειδή αφαίρεσαν από τη σελίδα το link προς το παράρτημα της σύμβασης με τον επίμαχο όρο).

Στη Marfin μου έλεγαν να περάσω από κατάστημα για να σιγουρευτώ (στα καταστήματα έχουν χειρότερη ενημέρωση συνήθως) και στην HSBC άκουσα το θεϊκό "δώστε μας λίγο χρόνο να ψάξουμε στην ιστοσελίδα μας και να σας πάρουμε μετά τηλέφωνο", όταν τους ρώτησα αν μπορώ να δω γραμμένη την απάντηση που μου έδωσαν.

MaFiOzOs_GR
28-12-10, 21:43
Εμένα πάντως η χρεωστική της Κύπρου, όταν κάνω κάποια αγορά σε νόμισμα εκτός €€, με χρεώνει ένα 7% και μετά από μερικές μέρες μου το επιστρέφει εξολοκλήρου! :hmm:

O ipo πριν μερικές σελίδες είχε γράψει (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3839071&postcount=1031) τα λεγόμενα ενός υπαλλήλου της ΤΥ της Κύπρου και από ότι φαίνεται ισχύουν στο κομμάτι τις προσωρινής προμήθειας, αλλά εμένα μου επέστεψαν όλο το ποσό και όχι μόνο το 5%!

Για του λόγου το αληθές, η χρεώσεις και οι μετατροπές τους....

81793

Επίσης στην ανάλυση του λογαριασμού δεν φαίνεται καμία επιπλέον προμήθεια (όπως στην Πειραιώς πχ που το γράφει ξεκάθαρα)
Έκατσα και τα υπολόγισα αρκετές φορές για να δώ ότι στον τραπεζικό λογαριασμό δεν χρεώθηκε κάτι παραπάνω, και όντως έτσι είναι.Δηλαδή δεν μου κράτησαν προμήθεια για την μετατροπή.....

Οι ισοτιμίες εκείνες τις μέρες σύμφωνα με το πινακάκι που υπάρχει στο ebanking ήταν:

81788 81790

Τώρα άμα είμαι τόσο σκράπας με τα μαθηματικά (η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο.... :oops:) και με χρεώσανε και δεν το πήρα χαμπάρι πάω πάσο....αλλά αμφιβάλω!

@ ADSLgr.com All rights reserved.