PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175

ipo
28-12-10, 21:59
Σωστές είναι οι πράξεις σου, αλλά πρέπει να συγκρίνεις τις ισοτιμίες με αντίστοιχες που αναφέρουν άλλες τράπεζες, ώστε να δεις αν συμφέρουν. Διαφορετικά, μπορεί να μην εφαρμόζεται προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος, αλλά να πληρώνεις περισσότερα εξαιτίας μη συμφέρουσας ισοτιμίας.

MaFiOzOs_GR
28-12-10, 22:04
Για να είμαι ειλικρινής δεν το έψαξα τόσο εις βάθος.... :oops:

Ένα Firefox add-on της Fx-ware που χρησιμοποιώ για μετατροπές μου έδινε πολύ παραπλήσιες τιμές (με απόκλιση λίγων λεπτών του €) σε σχέση με αυτές που πλήρωσα.

Πάντως σε καμία περίπτωση 2.05% προμήθεια, και μου κάνει εντύπωση μιας και το έχουν και στον τιμοκατάλογο τους. :hmm:

peugeot206
28-12-10, 22:14
Μια ερώτηση για τις χρεωστικές της Alpha. Στο site αναφέρει δύο κάρτες.
Την Enter Visa και την Enter Mastercard. Στα χαρακτηριστικά τους είδα
ότι μόνο στη Mastercard αναφέρει αγορές μέσω ίντερνετ. Τι παίζει?
Έχω λογαριασμό στην Alpha και ο μόνος λόγος της χρεωστικής είναι
οι αγορές μέσω ιντερνετ. Άντε και σε κανένα ταξίδι εξωτερικό για να μη κουβαλάω
μαζί μου πολλά χρήματα, να μπορώ να κάνω ανάληψη από ΑΤΜ. Τι κάνω?

Doxaios
28-12-10, 22:35
Ποιό το νόημα της χρέωσης 7% και μετά της επιστροφής του;;

MaFiOzOs_GR
28-12-10, 22:39
Επειδή αργεί λίγο να γίνει η χρέωση, μάλλον για να "κλειδώσει" την ισοτιμία και να μην βγει χαμένη (η τράπεζα) αμα μετά από τις χ μέρες που κάνει την χρέωση, η ισοτιμία έχει αλλάξει. :hmm:

Doxaios
28-12-10, 22:42
οκ ευχαριστώ. Από οτι φαίνεται δύσκολα θα βρεθεί άκρη για το τί ισχύει όντως...Εγώ πάντως στην Πειραιώς είδα ωραιότατη χρέωση 0,58ε για αορα 28,75ε(μετατροπή από δολάρια). Καθαρά πράματα:down: Αν αναλογιστείς τις αγορές που έχω κάνει τα τελευταία 5+ χρόνια, αν υπήρχε αυτή η χρέωση μιλάμε για εκατοντάδες ευρώ. Γιαυτό προσπαθώ να δώ μπάς και με συμφέρει να μεταφερθώ σε άλλη τράπεζα.

tsioy
28-12-10, 22:55
Μια ερώτηση για τις χρεωστικές της Alpha. Στο site αναφέρει δύο κάρτες.
Την Enter Visa και την Enter Mastercard. Στα χαρακτηριστικά τους είδα
ότι μόνο στη Mastercard αναφέρει αγορές μέσω ίντερνετ. Τι παίζει?
Έχω λογαριασμό στην Alpha και ο μόνος λόγος της χρεωστικής είναι
οι αγορές μέσω ιντερνετ. Άντε και σε κανένα ταξίδι εξωτερικό για να μη κουβαλάω
μαζί μου πολλά χρήματα, να μπορώ να κάνω ανάληψη από ΑΤΜ. Τι κάνω?

Έχω κάνει ανάληψη από εξωτερικό και αγορά από internet (μέσω paypal) χωρίς προβλήματα με την Enter Visa. Μην ανησυχείς.

peugeot206
29-12-10, 12:36
Έχω κάνει ανάληψη από εξωτερικό και αγορά από internet (μέσω paypal) χωρίς προβλήματα με την Enter Visa. Μην ανησυχείς.

Σ'ευχαριστώ tsioy!

Arcade
29-12-10, 23:52
οκ ευχαριστώ. Από οτι φαίνεται δύσκολα θα βρεθεί άκρη για το τί ισχύει όντως...Εγώ πάντως στην Πειραιώς είδα ωραιότατη χρέωση 0,58ε για αορα 28,75ε(μετατροπή από δολάρια). Καθαρά πράματα:down: Αν αναλογιστείς τις αγορές που έχω κάνει τα τελευταία 5+ χρόνια, αν υπήρχε αυτή η χρέωση μιλάμε για εκατοντάδες ευρώ. Γιαυτό προσπαθώ να δώ μπάς και με συμφέρει να μεταφερθώ σε άλλη τράπεζα.
Αυτό σκεύτομαι κι εγώ. Αυτή η επιπλέον χρέωση είναι μεγάλο πλήγμα για όσους κάνουν αγορές από ebay κτλ.
Μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχουν μεγαλύτερες διαμαρτυρίες από τους πελάτες.

-21grams
30-12-10, 13:23
Αυτό σκεύτομαι κι εγώ. Αυτή η επιπλέον χρέωση είναι μεγάλο πλήγμα για όσους κάνουν αγορές από ebay κτλ.
Μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχουν μεγαλύτερες διαμαρτυρίες από τους πελάτες.Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν υπήρξαν επίσημες διαμαρτυρίες ή κάποια άλλη μορφή καταγγελίας με άμεσο αποδέκτη την Τράπεζα Πειραιώς απευθείας, αλλά έμμεσα τουλάχιστον (εννοώ εντός του forum) εισέπραξαν και εισπράττουν μεγάλο κράξιμο.
Νομίζω πως ήμουν ο πρώτος που επισήμανα την αλλαγή (που εκ των υστέρων αποδείχθηκε “προγραμματισμένη”) ρίχνοντας τους παράλληλα και μερικά καντήλια (αν ανατρέξεις σε προηγούμενες σελίδες του thread θα τα βρεις)

Έλα όμως που το PayPal χρεώνει 0,5% παραπάνω από την Πειραιώς! (2,5% αντί 2%) και δεν υπάρχει ακριβώς και πληθώρα επιλογών.
Μόνη ελπίδα, να καθιερωθεί εκείνη η εναλλακτική υπηρεσία πληρωμών μέσω net (αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει το όνομα, θα το βρεις όμως στις ειδήσεις) που έχει πολύ πιο συμφέρουσες χρεώσεις για τους συναλλασσόμενους...

Doxaios
30-12-10, 18:23
Έλα όμως που το PayPal χρεώνει 0,5% παραπάνω από την Πειραιώς! (2,5% αντί 2%).
Τι εννοείς εδώ; Η Πειραιώς δηλαδή δε θα σε χρεώσει το +2% αν επιλέξεις να κάνει τη μετατροπή το paypal; Εγώ κατάλαβα οτι ανεξαρτήτως το ποιός θα σου κάνει τη μετατροπή, αν είναι από $,λίρες σε ευρώ θα τσιμπίσουν το +2%.

yyy
30-12-10, 18:46
Τι εννοείς εδώ; Η Πειραιώς δηλαδή δε θα σε χρεώσει το +2% αν επιλέξεις να κάνει τη μετατροπή το paypal; Εγώ κατάλαβα οτι ανεξαρτήτως το ποιός θα σου κάνει τη μετατροπή, αν είναι από $,λίρες σε ευρώ θα τσιμπίσουν το +2%.

Όχι, γιατί αν κάνει την μετατροπή το paypal, η τράπεζα θα "δει" ευρώ και δεν θα χρεώσει 2%. Θα υπάρχει όμως το 2.5% για τη μετατροπή από το paypal.

Κάποιος το είχε πει πιο πριν, αλλά δεν βρήκα την επιλογή που έλεγε για να βάλω το paypal να μην κάνει την μετατροπή. Μπορεί κάποιος να πει; Ίσως έχουν αλλάξει οι επιλογές, αλλά εγώ δεν βρήκα τίποτα τέτοιο σχετικό...

-21grams
30-12-10, 18:55
Τι εννοείς εδώ; Η Πειραιώς δηλαδή δε θα σε χρεώσει το +2% αν επιλέξεις να κάνει τη μετατροπή το paypal; Εγώ κατάλαβα οτι ανεξαρτήτως το ποιός θα σου κάνει τη μετατροπή, αν είναι από $,λίρες σε ευρώ θα τσιμπίσουν το +2%.Όχι βέβαια! Αυτό θα ήταν αντίθετο με κάθε λογική. Αυτό δα έλειπε να πληρώνει ο συναλλασσόμενος την μετατροπή εις διπλούν.
[Edit: Εν τω μεταξύ απάντησε ο yyy (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=67000)]

tsioy
30-12-10, 18:57
@ yyy
Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3180916&postcount=164).

ipo
30-12-10, 19:16
@ yyy
Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3180916&postcount=164).
Αυτό ίσχυε ένα χρόνο πριν. Έχει αλλάξει η διαδρομή για τη ρύθμιση της μετατροπής:

Η χρήση PayPal δεν αποκλείει απαραίτητα τη μετατροπή συναλλάγματος από την χρεωστική σου. Αυτό κάνουμε πολλοί εδώ και καιρό, δηλαδή αγοράζουμε με PayPal, αλλά το ρυθμίζουμε να χρεώνει απευθείας στο ξένο νόμισμα και να κάνει η κάρτα μας τη μετατροπή του.

My Account -> Profile -> Financial Information -> My Preapproved Payments -> Set Available Funding Sources -> Conversion Options

yyy
30-12-10, 19:32
@ yyy


Αυτό είχα δει, αλλά δεν έβρισκα τις αντίστοιχες επιλογές. Τώρα κατάλαβα γιατί:


Αυτό ίσχυε ένα χρόνο πριν. Έχει αλλάξει η διαδρομή για τη ρύθμιση της μετατροπής:

Πιο κρυμμένο δύσκολο θα μπορούσε να ήταν!!

Έχει 2 επιλογές:
α) Use PayPal's conversion process to complete my transaction using my card's currency.
β) Bill me in the currency listed on the seller's invoice.

Αν έχω καταλάβει καλά όσα έχουν ειπωθεί εδώ, συμφέρει από άποψη προμηθειών να έχουμε το (β). Έτσι θα έχουμε (ανάλογα την κάρτα μας) από καθόλου ως 2% προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος. Αυτό που ρισκάρουμε είναι μήπως το paypal δίνει καλύτερη ισοτιμία από την κάρτα. Καλά τα λέω;;;;;;;

Ευχαριστώ πολύ!

ipo
30-12-10, 19:36
Καλά τα λες.

Doxaios
30-12-10, 21:15
Εμένα μου ήρθε πριν λίγο απαντητικό μαιλ από hsbc οτι για την ώρα δεν έχουν κάποια χρέωση για την μετατροπή. Επίσης απάντηση είχα από την Πειραιώς που μου αναφέρει έναν νόμο βάση του οποίου μπήκε η εν λόγω χρέωση...

SALONIKAG
31-12-10, 19:57
Έκανα 5 αγορές με την χρεωστική μου κάρτα σε καταστηματα και μονο 2 ζητησαν να δουν και την ταυτότητα..Αντίθετα όλοι ζήτησαν να γραψω και το τηλ. μου στις αποδείξεις..Γιατί αυτό?

ipo
31-12-10, 20:17
Έκανα 5 αγορές με την χρεωστική μου κάρτα σε καταστηματα και μονο 2 ζητησαν να δουν και την ταυτότητα..Αντίθετα όλοι ζήτησαν να γραψω και το τηλ. μου στις αποδείξεις..Γιατί αυτό?
Μήπως είσαι ομορφάντρας και ψάχνουν αφορμή να σου ζητήσουν το τηλέφωνο; :p

nothing
02-01-11, 16:09
παιδια θα ηθελα να ρωτησω επειδη μεχρι τωρα ψωνιζα εντος ελλαδος και με αντικαταβολη τωρα σκεφτομαι μιας και οι αγορες του εξωτερικου μπορουν να συμφερουν αρκετα παραπανω ειπα να κανω το βηματακι να ασχοληθω με online και prepaid καρτες...

γιαυτο θελω τη συμβουλη σας και τα φωτα σας μιας και εχετε εμπειρια πανω στο θεμα...

δηλαδη θα ηθελα να μου υποδειξετε καποια πραγματα που πρεπει να προσεξω οσο αφορα την επιλογη καρτας/τραπεζας και αν εχετε και ετοιμη προταση που πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο αυτη την εποχη ακομη καλυτερα!

σας ευχαριστω εκ των προτερων! :)

subzer0
02-01-11, 18:02
Κάτι άσχετο - σχετικό.
Διάβασα αυτό (http://www.cosmo.gr/Finance/Hellas/303550.html) το άρθρο σήμερα , που αναφέρεται γενικά στις αυξήσεις από 1/1/2011 και είδα το παρακάτω.


-Από 1/1/2011 οι συναλλαγές επιχειρήσεων και επαγγελματιών με ιδιώτες οι οποίες υπερβαίνουν τα 1500 ευρώ θα γίνονται με πιστωτική ή χρεωστική κάρτα ή τραπεζική επιταγή.

Για να πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω που αποσκοπεί κάτι τέτοιο.

ipo
02-01-11, 18:03
παιδια θα ηθελα να ρωτησω επειδη μεχρι τωρα ψωνιζα εντος ελλαδος και με αντικαταβολη τωρα σκεφτομαι μιας και οι αγορες του εξωτερικου μπορουν να συμφερουν αρκετα παραπανω ειπα να κανω το βηματακι να ασχοληθω με online και prepaid καρτες...

γιαυτο θελω τη συμβουλη σας και τα φωτα σας μιας και εχετε εμπειρια πανω στο θεμα...

δηλαδη θα ηθελα να μου υποδειξετε καποια πραγματα που πρεπει να προσεξω οσο αφορα την επιλογη καρτας/τραπεζας και αν εχετε και ετοιμη προταση που πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο αυτη την εποχη ακομη καλυτερα!

σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Μάλλον σε συμφέρει να πας στην HSBC, διότι η χρεωστική της δεν έχει προμήθεια 2% (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3884712&postcount=1095) για μετατροπές συναλλάγματος, ενώ και τα εισερχόμενα εμβάσματα είναι δωρεάν (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=153326) (οι άλλες τράπεζες χρεώνουν 2-3€).

Doxaios
02-01-11, 18:16
Μάλλον σε συμφέρει να πας στην HSBC, διότι η χρεωστική της δεν έχει προμήθεια 2%
Μέχρι πότε όμως;;;:hmm:

ipo
02-01-11, 18:30
Μέχρι πότε όμως;;;:hmm:
Η λογική του ευσυνείδητου καταναλωτή είναι να επιλέγει τον επιχειρηματία που δίνει ποιοτική και οικονομική υπηρεσία. Αν αρχίσουμε με τους ενδοιασμούς (που δεν είναι άστοχοι βέβαια), θα είναι σαν να δίνουμε υπογραφή σε λευκό χαρτί, για την εφαρμογή δυσμενούς τιμολόγησης κατά βούληση του επιχειρηματία.

Έχεις δύο επιλογές:
1) Να υποστείς με πιθανότητα 100% τη χρέωση, παραμένοντας στην τράπεζα που είσαι τώρα.
2) Να γλιτώσεις τη χρέωση, για χρονικό διάστημα που δεν μπορείς να εκτιμήσεις.

Θα επέλεγες την 1η για να είσαι σίγουρος;

Gordito
02-01-11, 18:33
Διατηρω την εντυπωση οτι η prepaid της Κυπρου ειναι η πιο συμφερουσα λυση.

Δεν ξερω τι γινεται με τις προμηθειες κλπ αλλα εχει τρομερη εξυπηρετηση.

Στα + οτι στο ATM της φορτωνεις χαρτονομισματα και τα δεχεται απευθειας, τουλαχιστον εδω στη γειτονια ειναι η μονη τραπεζα με τετοιο ATM.

ipo
02-01-11, 18:39
Διατηρω την εντυπωση οτι η prepaid της Κυπρου ειναι η πιο συμφερουσα λυση.

Δεν ξερω τι γινεται με τις προμηθειες κλπ αλλα εχει τρομερη εξυπηρετηση.

Στα + οτι στο ATM της φορτωνεις χαρτονομισματα και τα δεχεται απευθειας, τουλαχιστον εδω στη γειτονια ειναι η μονη τραπεζα με τετοιο ATM.
Όταν μάθεις τι γίνεται με τις προμήθειες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803&garpg=6#content_start), τότε θα καταλάβεις την αξία των χρεωστικών καρτών. Η κάρτα που αναφέρεις είναι προπληρωμένη και με βάση την ελληνική υλοποίηση (στις ΗΠΑ δεν εφαρμόζουν προμήθειες) είναι οικονομικά ασύμφορη για κάποιον που τη χρησιμοποιεί τακτικά.

Όλα τα πλεονεκτήματα που αναφέρεις υπάρχουν στις χρεωστικές κάρτες, ενώ παράλληλα απουσιάζουν τα ευρώ που δίνεις κάθε φορά για τη φόρτιση της κάρτας σου.



Οποία ντροπή να γίνεται νύξη για προπληρωμένη κάρτα, στο νήμα με τις χρεωστικές! :p

Είναι σαν να συζητάμε για τα πλεονεκτήματα του μετρό και να λέει κάποιος "και το τρόλεϊ συμφέρει, παρόλο που είναι ακριβότερο".

Gordito
02-01-11, 18:44
Δεν βέπω κατι μεμπτο.
1€ προμηθεια κατα την φορτιση. Οσα και οι αλλες ή και λιγοτερα.

Αντε σου παιρνει παραπανω για εκδοση ή επανεκδοση αλλα αυτα ειναι για μια/δυο φορες.

ipo
02-01-11, 18:55
Δεν βέπω κατι μεμπτο.
1€ προμηθεια κατα την φορτιση. Οσα και οι αλλες ή και λιγοτερα.

Αντε σου παιρνει παραπανω για εκδοση ή επανεκδοση αλλα αυτα ειναι για μια/δυο φορες.
Μα δε σου συγκρίνω την προπληρωμένη κάρτα της Τράπεζας Κύπρου με προπληρωμένη κάρτα άλλης τράπεζας. Προσπαθώ να σου δείξω ότι οι χρεωστικές κάρτες για τις οποίες μιλάμε σε αυτό το νήμα (δες τον τίτλο του), είναι εκ των προδιαγραφών τους περισσότερο συμφέρουσες από τις προπληρωμένες κάρτες τις οποίες ανέφερες εσύ.




Οι κάρτες διακρίνονται στις ακόλουθες γενικές κατηγορίες:

1. Πιστωτικές κάρτες (credit cards), οι οποίες δίνουν τη δυνατότητα σε κάποιον να κάνει αγορές και να εξοφλεί το χρέος του στο τέλος του μήνα ή μετά από καιρό (με το ανάλογο τίμημα των τόκων).
2. Χρεωστικές κάρτες (debit cards), που συνδέονται απαραίτητα με κάποιον καταθετικό λογαριασμό σε τράπεζα, από τον οποίο αφαιρούνται άμεσα τα χρήματα έκαστης αγοράς.
3. Προπληρωμένες κάρτες (prepaid cards), οι οποίες δε συνδέονται με λογαριασμό, ούτε επιτρέπουν πίστωση. Αντιθέτως "φορτίζονται" με χρήματα με πρωτοβουλία του κατόχου τους. Το χρηματικό ποσό με το οποίο είναι φορτισμένες, καθορίζει και το ύψος των αγορών που δύνανται να πραγματοποιηθούν.

Doxaios
02-01-11, 18:55
Το θέμα ιpo είναι οτι η μόνη hsbc που υπάρχει στη Θεσσαλονίκη είναι στην αρχή της Τσιμισκή και εγώ μένω εκτός Θεσσαλονίκης 2,5+ ώρες με το λεωφορείο μακριά...Εαν έμενα κέντρο θα πήγαινα αύριο πρωί.

Gordito
02-01-11, 19:02
Μα δε σου συγκρίνω την προπληρωμένη κάρτα της Τράπεζας Κύπρου με προπληρωμένη κάρτα άλλης τράπεζας. Προσπαθώ να σου δείξω ότι οι χρεωστικές κάρτες για τις οποίες μιλάμε σε αυτό το νήμα (δες τον τίτλο του), είναι εκ των προδιαγραφών τους περισσότερο συμφέρουσες από τις προπληρωμένες κάρτες τις οποίες ανέφερες εσύ.

Nαι, βλακωδως μιλαω για αλλο πραμα.

Με ενδιαφερουν αποκλειστικα αγορες απο το Internet (Steam/ebay/paypal) και δεν εχω λογαριασμο σε καποια τραπεζα.

Ποια ειναι η πιο συμφερουσα λυση για χρεωστικη; Θα μπορουσα να ανοιξω και εναν ταμιευτηριου για να μεταφερω money online στην χρεωστικη.

Λογω εργασιας ομως δεν μπορω να επισκεπτομαι καταστηματα τις πρωινες ωρες οποτα θα ηθελα να ξερω ποιες τραπεζες εχουν 'αυτοματα' ΑΤΜ που δεχονται απευθειας χαρτονομισματα.

ipo
02-01-11, 19:06
Gordito, η απάντηση στο ερώτημα σου υπάρχει στην προηγούμενη σελίδα.

Αν αφιερώσεις κάποιο χρόνο να διαβάσεις μέρος του νήματος, θα βρεις πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες, από τις εμπειρίες χρηστών χρεωστικών καρτών.

kallinikos
03-01-11, 01:27
Έκανα 5 αγορές με την χρεωστική μου κάρτα σε καταστηματα και μονο 2 ζητησαν να δουν και την ταυτότητα..Αντίθετα όλοι ζήτησαν να γραψω και το τηλ. μου στις αποδείξεις..Γιατί αυτό?

Απαράδεκτοι οσοι δεν ζητησαν ταυτοτητα! αν η κάρτα ήταν κλεμμένη θα έχαναν τα ποσά της αγοράς και θα αποκλείονταν απο μηχανήματα POS δια παντώς!

nothing
03-01-11, 03:03
Μα δε σου συγκρίνω την προπληρωμένη κάρτα της Τράπεζας Κύπρου με προπληρωμένη κάρτα άλλης τράπεζας. Προσπαθώ να σου δείξω ότι οι χρεωστικές κάρτες για τις οποίες μιλάμε σε αυτό το νήμα (δες τον τίτλο του), είναι εκ των προδιαγραφών τους περισσότερο συμφέρουσες από τις προπληρωμένες κάρτες τις οποίες ανέφερες εσύ.

εκανα τεραστιο λαθος απο βιασυνη και ρωτησα σε λαθος νημα...
για προπληρωμενη ηθελα να ρωτησω μιας και ακομη δεν εχω απολυτη εμπιστοσυνη στο θεμα μιας και δεν εχω εξοικειωθει καθολου οποτε θα ρωτησω στο αντιστοιχο θεμα!! :oops:

//αληθεια υπαρχει τετοιο?

contravener
03-01-11, 11:29
Αυτό ίσχυε ένα χρόνο πριν. Έχει αλλάξει η διαδρομή για τη ρύθμιση της μετατροπής:

εγώ όμως εξακολουθώ να μην το βρίσκω. Στο Set Available Funding Source μου δίχνει μόνο την κάρτα μου σαν επιλογή. Τι κανω λάθος;
Παταω και εκει που λεει : Try the preapproved payment plans page αλλα μου λεει ότι δεν εχω ορισει payment plan και λεει να δοκιμασω στο site του client

euri
03-01-11, 12:13
Κάτι άσχετο - σχετικό.
Διάβασα αυτό (http://www.cosmo.gr/Finance/Hellas/303550.html) το άρθρο σήμερα , που αναφέρεται γενικά στις αυξήσεις από 1/1/2011 και είδα το παρακάτω.



Για να πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω που αποσκοπεί κάτι τέτοιο.

Για να είναι καταγεγραμμένη η συναλλαγή, ώστε αφενός να μην χρησιμοποιούνται μετρητά για ξέπλυμα, αφετέρου για να γίνεται η διασταύρωση με τα παραστατικά της συναλλαγής.

tsioy
04-01-11, 20:55
Έχω την enter visa της Alpha και θέλω να πληρώσω μέσω αυτής σε ΑΤΜ τη πιστωτική του πατέρα μου (και αυτή της Alpha).
Γίνεται; Αν ναι, αρκεί να έχω (εκτός από τη χρεωστική μου, φυσικά) τον αριθμό της πιστωτικής ή θα χρειαστεί να φέρω και την ίδια τη κάρτα;

sdikr
04-01-11, 21:09
Έχω την enter visa της Alpha και θέλω να πληρώσω μέσω αυτής σε ΑΤΜ τη πιστωτική του πατέρα μου (και αυτή της Alpha).
Γίνεται; Αν ναι, αρκεί να έχω (εκτός από τη χρεωστική μου, φυσικά) τον αριθμό της πιστωτικής ή θα χρειαστεί να φέρω και την ίδια τη κάρτα;

Μέσω ΑΤΜ δεν νομίζω πως γίνεται, μέσω web bank γίνεται

lak100
06-01-11, 02:17
παιδια θελω να κανω μια ερωτηση εχα παρει πριν 2 μηνες στην aphabank να ρωτησω για την εκδοση πιστωτικης και μου ειχε πει τοτε η τηλεφωνητρια οτι δεν γινεται γιατι κανω κοινη φορολογικη δηλωση με τους γονεις μου. ισχυει αυτο? εγω παιρνω ενα επιδομα απο τον ΟΑΕΕ το οποιο μπαινει στην φορολογικη δηλωση τωρα αυτο ειναι η 7.600 η 8.600 ευρω τον χρονο δεν ξερω αν ο λογιστης δηλωνει και τα δωρα πασχα χριστουγεννων η δηλωνει μονο τα καθαρα μηνιατικα. το συνολικο εισοδημα της οικογενειας υπερκαλυπτει τις προυποθεσεις για εκδοση πιστωτικης. τωρα εαν στο εκκαθαριστικο ειναι δηλωμενα σαν εσοδα δικα μου μονο 7.600 υπαρχει περιπτωση να με απορριψουν η θα κοιταξουν και τα συνολικα εσοδα οποτε και θα μου εκδοσουν την καρτα

3lbereth
06-01-11, 14:40
Χρειάζεται να έχεις σταθερό εισόδημα και να κάνεις ιδία φορολογική δήλωση για να σου εγκρίνουν έκδοση κάρτας. Ιδίως τώρα με την κρίση, οι τράπεζες έχουν γίνει εξαιρετικά φειδωλές στη χορήγηση πιστωτικών καρτών καθώς οι επισφάλειες έχουν χτυπήσει κόκκινο.
Για να είσαι 20 ετών και να μην έχεις ακόμα δικό σου ΑΦΜ (αφού κάνεις κοινή δήλωση με τους γονείς σου) πρέπει να είσαι φοιτητής/σπουδαστής, σωστά? Αν ναι, ίσως σε εξυπηρετήσει η πιστωτική για φοιτητές που δίνουν οι περισσότερες τράπεζες και δε ζητάνε άλλα δικαιολογητικά εκτός από φοιτητική και αστυνομική ταυτότητα. Μοναδική προϋπόθεση, να φοιτάς σε αναγνωρισμένο εκπαιδευτικό ίδρυμα.
Έτερη λύση να ζητήσεις από τους γονείς σου να σου δώσουν δικαίωμα χρήσης της δικής τους πιστωτικής.

ipo
06-01-11, 15:22
Επίσης μπορείς να χρησιμοποιείς χρεωστική κάρτα για τις αγορές σου. Απλά ανοίγεις έναν καταθετικό λογαριασμό σε μία τράπεζα (π.χ. την HSBC) και σου δίνουν μαζί κάρτα για ανάληψη από ΑΤΜ και αγορές, χωρίς να απαιτούνται δικαιολογητικά εισοδήματος. Μπορείς να κάνεις αγορές με όσα χρήματα έχεις στο λογαριασμό σου, χωρίς να πληρώνεις τόκους.

3lbereth
06-01-11, 15:37
Σίγουρα, αλλά έλα που βολεύουν οι δόσεις και κυρίως οι άτοκες!
Με μια προπληρωμένη πρέπει να έχεις ήδη στο λογαριασμό σου πχ 1.500 ευρώ για να αγοράσεις κάτι τη στιγμή που με την πιστωτική θα το αποκτήσεις πληρώνοντας 150 το μήνα. Το πρώτο είναι απαγορευτικό για κάποιον με χαμηλό εισόδημα.

ipo
06-01-11, 16:05
Σίγουρα, αλλά έλα που βολεύουν οι δόσεις και κυρίως οι άτοκες!
Με μια προπληρωμένη πρέπει να έχεις ήδη στο λογαριασμό σου πχ 1.500 ευρώ για να αγοράσεις κάτι τη στιγμή που με την πιστωτική θα το αποκτήσεις πληρώνοντας 150 το μήνα. Το πρώτο είναι απαγορευτικό για κάποιον με χαμηλό εισόδημα.
Ναι, υπάρχουν περιπτώσεις ανάγκης, όπου ο δανεισμός επιβάλλεται. Αν όμως πρόκειται για δευτερεύουσες ανάγκες ή επιθυμίες, πιστεύω ότι η συνετή πρακτική είναι να γίνεται πρώτα αποταμίευση και κατόπιν αγορά. Όχι πρώτα δανεισμός (έντοκος ή άτοκος) και κατόπιν αποπληρωμή.

Αν λοιπόν έχεις μία τηλεόραση 32" και θέλεις να πας στις 46", θεωρώ λανθασμένη κίνηση το δανεισμό κι ας είναι ευκαιρία αυτό που βλέπεις στη βιτρίνα.

runner70
06-01-11, 17:11
Ναι, υπάρχουν περιπτώσεις ανάγκης, όπου ο δανεισμός επιβάλλεται. Αν όμως πρόκειται για δευτερεύουσες ανάγκες ή επιθυμίες, πιστεύω ότι η συνετή πρακτική είναι να γίνεται πρώτα αποταμίευση και κατόπιν αγορά. Όχι πρώτα δανεισμός (έντοκος ή άτοκος) και κατόπιν αποπληρωμή.

Αν λοιπόν έχεις μία τηλεόραση 32" και θέλεις να πας στις 46", θεωρώ λανθασμένη κίνηση το δανεισμό κι ας είναι ευκαιρία αυτό που βλέπεις στη βιτρίνα.


+++++++++++++++++++++ :oneup:

lak100
06-01-11, 17:31
εχω δικο μου ΑΦΜ κανονικα απλα επειδη ειμαι ΑΜΕΑ οι γονεις μου με εχουν σαν προστατευομενο μελος και ετσι εχουν καποια φοροαπαλλαγη γι αυτο κανουμε κοινη δηλωση αλλα ΑΦΜ εχω κανονικα. Εχω χρεωστικη της AlphaBank και prepaid της Eurobank το θεμα ειναι οτι θελω την πιστωτικη για ατοκες δοσεις αλλα και bonus αλλωστε θα εξοφλω καθε μηνα ολο το ποσο και δεν θα τοκοιζεται

3lbereth
06-01-11, 17:49
Θα σου πρότεινα τότε, καθώς τίθεται θέμα κοινωνικών κριτηρίων, να πας με τους γονείς σου στην τράπεζα που συναλλάσσονται και να ζητήσετε από τον υπάλληλο να σας βρει λύση.
Θα πετύχεις περισσότερα έτσι, παρά αν κινηθείς μόνος σου.

lak100
06-01-11, 20:52
Θα σου πρότεινα τότε, καθώς τίθεται θέμα κοινωνικών κριτηρίων, να πας με τους γονείς σου στην τράπεζα που συναλλάσσονται και να ζητήσετε από τον υπάλληλο να σας βρει λύση.
Θα πετύχεις περισσότερα έτσι, παρά αν κινηθείς μόνος σου. το θεμα ειναι οτι στην alphabank δεν γινεται να μπει καποιος εγγυητης απλα μπορει ν μπει καποιος σαν πρωτο προσωπο και εγω να μπω σαν δευτερο παιρνουμε και οι 2 απο μια πιστωτικη και θα τραβαμε και οι 2 απο το ιδιο πιστωτικο υπολοιπο. αν με απορριψει η a;phabank θα παω στην eurobank που δεχεται εγγυητη. παντως ειναι παραλογο να μην δεχονται το κοινο εκκαθαριστικο

koystado
07-01-11, 11:50
καλημερα παιδιά ειμαι αναμεσα στην χρεωστική της κύρπου και της πειραιώς και λεω σημερα να πας να βγαλω σε ποια τραπεζα προτεινετε να παω?

SALONIKAG
07-01-11, 12:13
Κατα την γνώμη μου Πειραιώς!!!

lak100
07-01-11, 20:01
τελικα βρεθηκε λυση θα παω την δευτερα στον ΤΕΒΕ να παρω μια βεβαιωση οτι παιρνω αυτο το επιδομα και θα τους το στειλω μαζι με το εκκαθαριστικο. παντως στο εκκαθαριστικο αναφερεται το εισοδημα μου ειναι 8.770 ευρω

@ ADSLgr.com All rights reserved.