PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

cool11
10-01-11, 13:39
Φτασαμε μεσα Γεναρη...
Ελαβε κανεις την νεα ανανεωμενη Εθνοcash? Ξεκινησαν να στελνουν, ξερει κανεις;

nnn
10-01-11, 13:47
όσους ξέρω και εγώ μαζί δεν την λάβαμε ακόμα

euri
10-01-11, 13:48
Ούτε εγώ...

(σήμερα έκανα κανονικά χρήση σε ΑΤΜ...)

cool11
10-01-11, 13:54
Α ωραια, τουλαχιστον δουλευει η παλια...
Αντε να δουμε ποτε θα τη λαβουμε την καινουρια.

euri
10-01-11, 13:58
Αντε να δουμε ποτε αν θα τη λαβουμε την καινουρια.

fixed :p

koystado
13-01-11, 10:51
καλημερα σε ολα τα μέλη ...μια ερωτηση ...στην τρλαπεζα πειραιώς ισχύει αυτό:Στις αγορές εκτός ζώνης ΕΥΡΩ εφαρμόζονται έξοδα μετατροπής συναλλάγματος 2% επί του ποσού της συναλλαγής, με μέγιστο ποσό χρέωσης € 6.

ξέρετε αν αυτή η χρέωση ισχύει για τα αγγλικά sites π.χ. amazon.uk??
και αν υπάρχει κάποια ανάλογη χρέωση στην τράπεζα κύπρου?

3lbereth
13-01-11, 11:07
καλημερα σε ολα τα μέλη ...μια ερωτηση ...στην τρλαπεζα πειραιώς ισχύει αυτό:Στις αγορές εκτός ζώνης ΕΥΡΩ εφαρμόζονται έξοδα μετατροπής συναλλάγματος 2% επί του ποσού της συναλλαγής, με μέγιστο ποσό χρέωσης € 6.

ξέρετε αν αυτή η χρέωση ισχύει για τα αγγλικά sites π.χ. amazon.uk??
και αν υπάρχει κάποια ανάλογη χρέωση στην τράπεζα κύπρου?
There U go:

Χρεωστική κάρτα| Προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος
Alpha Bank Enter Visa (http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=340&la=1)| 2% (https://www.alphabankcards.gr/applications/pdf/enter_visa_parartima.pdf)
Marfin Cash & Buy Visa (http://www.marfinegnatiabank.gr/MarfinEgnatia/Gr/Docs/Idiotes/Kartes/MarfinCashNBuy.aspx)| δεν αναφέρει προμήθεια*
HSBC Debit Card (http://www.hsbc.gr/1/2/el/personal/cards/debit-cards/debit-card) | δεν αναφέρει προμήθεια*
Τράπεζα Κύπρου Debit Card (http://www.bankofcyprus.gr/main.asp?id=3577)| 2,05% (http://www.bankofcyprus.gr/files/timologio%20ergasion%2001122010.pdf)
Τράπεζα Πειραιώς Visa Debit (http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=297656&nt=96&lang=1) | 2% (http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=298553&lang=1&nt=96&from=links&tid=298549&fromsearch=298549&sid=)



* Δεν υπάρχει σχετική αναφορά στην ιστοσελίδα της τράπεζας, ενώ στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών αναφέρουν ότι δεν εφαρμόζεται προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος. Ο ενδιαφερόμενος καλείται να επιβεβαιώσει μόνος του τις παραπάνω πληροφορίες, πριν προβεί στην έκδοση ή χρήση χρεωστικής κάρτας.
Όσον αφορά στο Amazon, εφόσον η τιμολόγηση γίνεται σε λίρες, ναι, χρεώνεσαι προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος.
Αν όμως αγοράσεις κάτι απο bookdepository ή play που υπάρχει η δυνατότητα χρέωσης σε ευρώ δεν υπάρχει προμήθεια κι ας είναι αγγλικά καταστήματα.


Φτασαμε μεσα Γεναρη...
Ελαβε κανεις την νεα ανανεωμενη Εθνοcash? Ξεκινησαν να στελνουν, ξερει κανεις;

:) Mόλις την έλαβα. Με τσιπάκι, λήξη το 2015 και ίδιο pin.
Όταν βεβαιωθώ οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς προβλήματα για συναλλαγές, θα την ενεργοποιήσω.

koystado
13-01-11, 12:18
σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλα αμα ειναι έτσι η καλύτερη λύση ειναι της marfin αλλα δεν εχω ακουσει τιποτα αν ειναι καλή η όχι η χρεωστική της

AnnitaVini
13-01-11, 13:58
Ρε παιδες να ρωτησω κατι, τελικα ο θειος μου θα μου βγαλει μια προπληρωμενη στο ονομα του, το paypal την δεχεται για να την συνδεσω κ να πληρωσω την κρατηση μου στο ebay?

contime
14-01-11, 17:23
:) Mόλις την έλαβα. Με τσιπάκι, λήξη το 2015 και ίδιο pin.
Όταν βεβαιωθώ οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς προβλήματα για συναλλαγές, θα την ενεργοποιήσω.

Μολις ηρθε και σε μενα. Παραμενει maestro.

Lazos
14-01-11, 18:18
Ηρθε και απο εδω η νεα χρεωστικη της εθνικης!

lak100
14-01-11, 19:45
καλα εκει στην eurobank δεν την παλευουν καθολου εκεανα αιτηση για πιστωτικη και μου ζητησαν μηχανογραφημενη βεβαιωση μισθοδωσιας. επειδη ειμαι φοιτητης και δεν εργαζομαι τους εστειλα αντιγραφο της αιτησιας βεβαιωσης αποδοχων απο ενα πειδομα που παιρνω απο τον ΟΑΕΕ μονο που ηταν του 2009 γιατι του 10 δεν εχει εκδοθει ακομα και δεν την δεχονται! θελουν του 10 ωραια τους λεω τον Μαρτιο θα μου ερθει ομυ λενε μεχρι τονη Μαρτιο θα εχει ακυρωθει η αιτηση σας ωραια λεω ακυρωστε την τους εστειλα και το τελευταιο εκκαθαριστικο αλλα αυτη τιποτα στην alpha bank δεν μου ζητησαν βεβαιωση μισθοδοσιας αρκεστηκαν με το εκκαθαριστικο

matrix1
16-01-11, 19:20
καλημερα σε ολα τα μέλη ...μια ερωτηση ...στην τρλαπεζα πειραιώς ισχύει αυτό:Στις αγορές εκτός ζώνης ΕΥΡΩ εφαρμόζονται έξοδα μετατροπής συναλλάγματος 2% επί του ποσού της συναλλαγής, με μέγιστο ποσό χρέωσης € 6.

ξέρετε αν αυτή η χρέωση ισχύει για τα αγγλικά sites π.χ. amazon.uk??
και αν υπάρχει κάποια ανάλογη χρέωση στην τράπεζα κύπρου?


There U go:

Όσον αφορά στο Amazon, εφόσον η τιμολόγηση γίνεται σε λίρες, ναι, χρεώνεσαι προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος.


Πολυ σωστη η απορια σου koystado, αλλα η απαντηση που πηρες ηταν εντελως λαθος!
Η 3lbereth προφανως προσπαθησε να σε βοηθησει διαβαζοντας το παραπανω πινακακι χωρις να εχει επαφη με το θεμα, χωρις δηλαδη να εχει αγορασει κατι απο το αμαζον.uk ή εστω χωρις να διαβασει κατι σχετικο με αποτελεσμα να σε παραπληροφορησει αθελα της.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΜΑΖΟΝ ΣΕ ΛΙΡΕΣ.

Τσεκαρισμενο και απο μενα πολλες φορες και απο δεκαδες αλλους.

sdikr
16-01-11, 19:26
Πολυ σωστη η απορια σου koystado, αλλα η απαντηση που πηρες ηταν εντελως λαθος!
Η 3lbereth προφανως προσπαθησε να σε βοηθησει διαβαζοντας το παραπανω πινακακι χωρις να εχει επαφη με το θεμα, χωρις δηλαδη να εχει αγορασει κατι απο το αμαζον.uk ή εστω χωρις να διαβασει κατι σχετικο με αποτελεσμα να σε παραπληροφορησει αθελα της.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΜΑΖΟΝ ΣΕ ΛΙΡΕΣ.

Τσεκαρισμενο και απο μενα πολλες φορες και απο δεκαδες αλλους.

Το amazon κάνει την μετατροπή σε ευρώ μόνο του, αν επιλέξεις να την κάνεις με την κάρτα σου, ναι έχει προμήθεια

Mouse Potato
16-01-11, 19:35
Πολυ σωστη η απορια σου koystado, αλλα η απαντηση που πηρες ηταν εντελως λαθος!
Η 3lbereth προφανως προσπαθησε να σε βοηθησει διαβαζοντας το παραπανω πινακακι χωρις να εχει επαφη με το θεμα, χωρις δηλαδη να εχει αγορασει κατι απο το αμαζον.uk ή εστω χωρις να διαβασει κατι σχετικο με αποτελεσμα να σε παραπληροφορησει αθελα της.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΜΑΖΟΝ ΣΕ ΛΙΡΕΣ.

Τσεκαρισμενο και απο μενα πολλες φορες και απο δεκαδες αλλους.

Αυτό γίνεται γιατί το amazon.co.uk κάνει την μετατροπή από λίρες -> ευρώ με δική του ισοτιμία η οποία τις περισσότερες φορές δεν συμφέρει...

Έτσι ο χρήστης έχει την δυνατότητα επιλογής για το ποιος (amazon ή τράπεζα) θα αναλάβει την μετατροπή του συναλλάγματος.

Άρα έχουμε:

-> Amazon: ισοτιμία που συνήθως δίνει στο ευρώ μικρότερη συναλλαγματική αξία από αυτή που έχει
-> Τράπεζα: ισοτιμία που συμφέρει τον χρήστη αλλά παίρνει προμήθεια

jkoukos
16-01-11, 20:30
Πολυ σωστη η απορια σου koystado, αλλα η απαντηση που πηρες ηταν εντελως λαθος!
Η 3lbereth προφανως προσπαθησε να σε βοηθησει διαβαζοντας το παραπανω πινακακι χωρις να εχει επαφη με το θεμα, χωρις δηλαδη να εχει αγορασει κατι απο το αμαζον.uk ή εστω χωρις να διαβασει κατι σχετικο με αποτελεσμα να σε παραπληροφορησει αθελα της.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΜΑΖΟΝ ΣΕ ΛΙΡΕΣ.

Τσεκαρισμενο και απο μενα πολλες φορες και απο δεκαδες αλλους.
Μ' αρέσει που είσαι απόλυτος, φωνάζεις και τη λες από πάνω στους άλλους.
Έχεις μπει ποτέ στη σελίδα του λογαριασμού σου, τουλάχιστον να δεις τι επιλογές έχεις;
Επί του θέματος,
Your Account > Turn On / Turn Off Amazon Currency Converter (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?ie=UTF8&nodeId=200224510&pop-up=1)

3lbereth
16-01-11, 23:21
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΜΑΖΟΝ ΣΕ ΛΙΡΕΣ.

Τσεκαρισμενο και απο μενα πολλες φορες και απο δεκαδες αλλους.
Είσαι σίγουρος? :whistle:
Η προμήθεια είναι ενσωματωμένη:

Does buying in my local currency cost me anything? Are there any additional fees?
You can view the applicable exchange rate used to display your payment total, by clicking the "View Exchange Rate" button on the final checkout page. The applicable exchange rate includes all Amazon fees and charges related to your use of Amazon Currency Converter. Amazon will not charge you additional fees or charges. The payment total you see during checkout will be the amount reflected on your bank or credit card statement. In some cases your bank may still charge you a fee.

Σημερινό rate του Amazon:

Applicable Exchange Rate* is 1 GBP = 1.2327341975 EUR *includes all related fees and charges

Αντίστοιχο της Visa:

British Pound to Euro

January 16, 2011
1 GBP = 1.186279 EUR

Εμπορική και Πειραιώς παίζουν στο 1,20 - 1,21.
Ακόμα και με το 2% που βάζει πάνω η Πειραιώς, πάλι συμφέρει περισσότερο.

* Άλλο ένα κατάστημα που γδέρνει στο conversion είναι το play - αλλά εκεί δυστυχώς δεν έχει επιλογή τιμολόγησης σε λίρες.

stavata
17-01-11, 02:45
Καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση να κάνω..
Στο paypal εκεί που λέει να δηλώσεις τραπεζικό λογαριασμό για ανάληψη, στο Branch location βάζω Greece?

matrix1
17-01-11, 14:58
Τι λετε ρε παιδια ολοι μαζι; Τι ευρω;
Μιλαω για πληρωμη σε λιρες.
Δεν εχει προμηθεια 2%.
Ποιος απο εσας που αντιδρασατε σε αυτο που ειπα, ενω δεν αντιδρασατε στην ανακριβεια που διορθωσα, εχει κανει αγορα και εχει δει ξεχωριστη χρεωση; (γιατι ξεχωριστη χρεωση ερχεται οταν κραταει 2%)

Ακουω... :rolleyes:

Ερχομαι μετα απο 1-2 μηνες να γραψω κατι και να διορθωσω μια ανακριβεια με την ευκαιρια του μηνυματος που εμφανιζεται "εχετε καιρο να δημοσιευσετε μηνυμα, βοηθηστε την κοινοτητα μας" και να δωσω μια πολυ συμαντικη πληροφορια απο εμπειρια και δικη μου και διασταυρωμενη και απο αλλους και πεσατε να με φατε; ΤΙ να πω... Αν το ηξερα τι αντιδρασεις θα εβλεπα θα σας αφηνα στο λαθος σας, να πιστευετε ο,τι θελετε... Περαστικος ημουν και ειπα να βοηθησω :(

ipo
17-01-11, 15:24
Τι λετε ρε παιδια ολοι μαζι; Τι ευρω;
Μιλαω για πληρωμη σε λιρες.
Δεν εχει προμηθεια 2%.
Ποιος απο εσας που αντιδρασατε σε αυτο που ειπα, ενω δεν αντιδρασατε στην ανακριβεια που διορθωσα, εχει κανει αγορα και εχει δει ξεχωριστη χρεωση; (γιατι ξεχωριστη χρεωση ερχεται οταν κραταει 2%)

Ακουω... :rolleyes:

Ερχομαι μετα απο 1-2 μηνες να γραψω κατι και να διορθωσω μια ανακριβεια με την ευκαιρια του μηνυματος που εμφανιζεται "εχετε καιρο να δημοσιευσετε μηνυμα, βοηθηστε την κοινοτητα μας" και να δωσω μια πολυ συμαντικη πληροφορια απο εμπειρια και δικη μου και διασταυρωμενη και απο αλλους και πεσατε να με φατε; ΤΙ να πω... Αν το ηξερα τι αντιδρασεις θα εβλεπα θα σας αφηνα στο λαθος σας, να πιστευετε ο,τι θελετε... Περαστικος ημουν και ειπα να βοηθησω :(
Αντέδρασαν, διότι χρησιμοποίησες απόλυτο και επιθετικό ύφος, μιλώντας για παραπληροφόρηση. Ακόμα κι αν είχες δίκιο, καλό θα ήταν να εκφραζόσουν πιο συγκρατημένα, χωρίς απόλυτες θέσεις. Άλλωστε με αυτόν τον τρόπο απαξιώνεις τις θέσεις σου, αφού είναι γνωστό το ρητό "οι απόλυτες θέσεις πάνε παρέα με απόλυτα μυαλά". Δεν υπαινίσσομαι κάτι για εσένα, απλά προσπαθώ να σου δείξω ότι με απόλυτες εκφράσεις, πετυχαίνεις να μην παίρνει ο άλλος στα σοβαρά όσα λες.

Επί του θέματος τώρα: Το Amazon, απ' ό,τι φαίνεται (είδες; κρατάω πισινή, δεν είμαι απόλυτος), εφαρμόζει χρέωση μετατροπής συναλλάγματος, αλλά δεν την εμφανίζει σαν επιπλέον χρέωση. Την ενσωματώνει σε μη προνομιακή ισοτιμία μετατροπής, την οποία πρόθυμα σου ανέλυσε η 3lbereth, που βιάστηκες να κατηγορήσεις για παραπληροφόρηση.

Αν διαβάσεις ξανά τα παραπάνω μηνύματα και επιβεβαιώσεις τη διαφορά στην ισοτιμία, ίσως θα πρέπει να ενημερώσεις τους "δεκάδες άλλους" που έχουν "τσεκάρει" το ζήτημα.

Και για να προάγουμε τη συζήτηση:
Αν μπορείς να πεις κάποιο επιχείρημα που να τεκμηριώνει τις θέσεις σου, πέρα από το "είναι τσεκαρισμένο", ευχαρίστως να το συζητήσουμε. Προς το παρόν παρατηρώ ότι έχεις λάβει επιχειρήματα (με αναφορές στην ιστοσελίδα του Amazon) που απορρίπτουν τα "τσεκαρισμένα". Οπότε, είτε αποδέχεσαι το λάθος σου, είτε απαντάς με αντίστοιχα γραπτά επιχειρήματα για να μας πείσεις. Είμαστε όλοι μάτια και αυτιά. :)

runner70
17-01-11, 15:40
ρε συ ipo δεν σε προλαβαινουμε. :p Για αλλη μια φορα με καλυψες και δεν χρειαζεται να γραψω :clap:

matrix1
17-01-11, 16:03
Αντέδρασαν, διότι χρησιμοποίησες απόλυτο και επιθετικό ύφος, μιλώντας για παραπληροφόρηση. Ακόμα κι αν είχες δίκιο, καλό θα ήταν να εκφραζόσουν πιο συγκρατημένα, χωρίς απόλυτες θέσεις. Άλλωστε με αυτόν τον τρόπο απαξιώνεις τις θέσεις σου, αφού είναι γνωστό το ρητό "οι απόλυτες θέσεις πάνε παρέα με απόλυτα μυαλά". Δεν υπαινίσσομαι κάτι για εσένα, απλά προσπαθώ να σου δείξω ότι με απόλυτες εκφράσεις, πετυχαίνεις να μην παίρνει ο άλλος στα σοβαρά όσα λες.

Επί του θέματος τώρα: Το Amazon, απ' ό,τι φαίνεται (είδες; κρατάω πισινή, δεν είμαι απόλυτος), εφαρμόζει χρέωση μετατροπής συναλλάγματος, αλλά δεν την εμφανίζει σαν επιπλέον χρέωση. Την ενσωματώνει σε μη προνομιακή ισοτιμία μετατροπής, την οποία πρόθυμα σου ανέλυσε η 3lbereth, που βιάστηκες να κατηγορήσεις για παραπληροφόρηση.

Αν διαβάσεις ξανά τα παραπάνω μηνύματα και επιβεβαιώσεις τη διαφορά στην ισοτιμία, ίσως θα πρέπει να ενημερώσεις τους "δεκάδες άλλους" που έχουν "τσεκάρει" το ζήτημα.

Και για να προάγουμε τη συζήτηση:
Αν μπορείς να πεις κάποιο επιχείρημα που να τεκμηριώνει τις θέσεις σου, πέρα από το "είναι τσεκαρισμένο", ευχαρίστως να το συζητήσουμε. Προς το παρόν παρατηρώ ότι έχεις λάβει επιχειρήματα (με αναφορές στην ιστοσελίδα του Amazon) που απορρίπτουν τα "τσεκαρισμένα". Οπότε, είτε αποδέχεσαι το λάθος σου, είτε απαντάς με αντίστοιχα γραπτά επιχειρήματα για να μας πείσεις. Είμαστε όλοι μάτια και αυτιά. :)

Δεν ημουν επιθετικος. Μιλησα απο την αρχη οτι το εκανε αθελα της βασιζομενη στον πινακα. Δεν φταιει, ασχετα αν σε κατι που δεν γνωριζουμε δεν θα πρεπει να επιμενουμε τουλαχιστον.

Παμε τωρα στην ουσια:
Ποια επιχηρηματα; Ειναι ασχετα - αφορουν την μετατροπη απο το ιδιο το αμαζον και την προμηθεια που αυτο κραταει. Εδω μιλαμε για την προμηθεια που κρατραει η τραπεζα μας οταν πληρωνουμε σε ξενο νομισμα!
Ελληνικα δεν γραφω; Παλι μου λες για μετατροπη απο το ιδιο το amazon. Μιλαω για πληρωμη σε λιρες. Αν πληρωσεις σε ευρω μεσω της μετατροπης απο το αμαζον (που σε σκιζει και στην ισοτιμια - 5% πανω την εχει) δεν εχεις ετσι και αλλιως προμηθεια ουτε θεωρητικα. Προμηθεια εχεις οταν πληρωνεις σε ξενο νομισμα.Τι εχετε κολησει με πληρωμη λοιπον σε ευρω; Οff εχω τον currency converter. Αλλιως πληρωνεις σε ευρω.

Μιλαω για πληρωμη σε λιρες, εχω κανει πολλες αγορες και απο τοτε που ακουστηκε το περι προμηθειας (τελη Νοεμβρη) και δεν υπαρχει προμηθεια για αγορες απο το αμαζον. Απο το ebay μεσω paypal ναι εχει. Το βλεπεις στο λογαριασμο σου στην τραπεζα με ξεχωριστη κινηση. Στο αμαζον πληρωνεις σε λιρες και ΔΕΝ εχει προμηθεια.

Αdd:Επειδη εχουμε φυγει, μεχρι σελιδα αλλαξαμε μιλαω για την Πειραιως, για αυτην ηταν η αρχικη ερωτηση και απαντηση, μην πεταχτει κανεις τωρα και μου πει "η χ τραπεζα που αγορασα απο αμαζον μου εβαλε προμηθεια". Δεν εχω τσεκαρει με αλλες καρτες, δεν ξερω τι κανουν οι αλλες. Αυτο που ξερω σας λεω.

ipo
17-01-11, 16:13
Παμε τωρα στην ουσια:
Ποια επιχηρηματα; Ειναι ασχετα - αφορουν την μετατροπη απο το ιδιο το αμαζον και την προμηθεια που αυτο κραταει. Εδω μιλαμε για την προμηθεια που κρατραει η τραπεζα μας οταν πληρωνουμε σε ξενο νομισμα!
Ελληνικα δεν γραφω; Παλι μου λες για μετατροπη απο το ιδιο το amazon. Μιλαω για πληρωμη σε λιρες. Αν πληρωσεις σε ευρω μεσω της μετατροπης απο το αμαζον (που σε σκιζει και στην ισοτιμια - 5% πανω την εχει) δεν εχεις ετσι και αλλιως προμηθεια ουτε θεωρητικα. Τι εχετε κολησει με πληρωμη λοιπον σε ευρω; Οff εχω τον currency converter. Αλλιως πληρωνεις σε ευρω.

Μιλαω για πληρωμη σε λιρες, εχω κανει πολλες αγορες και απο τοτε που ακουστηκε το περι προμηθειας (τελη Νοεμβρη) και δεν υπαρχει προμηθεια για αγορες απο το αμαζον. Απο το ebay μεσω paypal ναι εχει. Το βλεπεις στο λογαριασμο σου στην τραπεζα με ξεχωριστη κινηση. Στο αμαζον πληρωνεις σε λιρες και ΔΕΝ εχει προμηθεια.
Ξεκινάμε πάλι από την αρχή.

Κοίτα τι ρώτησε το παλικάρι, το οποίο ξεκίνησε τη συζήτηση. Αν παρατηρήσεις, τον ενδιαφέρει η χρέωση που θα έχει αν κάνει αγορά από το Amazon, αλλά συγκεκριμένα με χρεωστική κάρτα της Κύπρου:

καλημερα σε ολα τα μέλη ...μια ερωτηση ...στην τρλαπεζα πειραιώς ισχύει αυτό:Στις αγορές εκτός ζώνης ΕΥΡΩ εφαρμόζονται έξοδα μετατροπής συναλλάγματος 2% επί του ποσού της συναλλαγής, με μέγιστο ποσό χρέωσης € 6.

ξέρετε αν αυτή η χρέωση ισχύει για τα αγγλικά sites π.χ. amazon.uk??
και αν υπάρχει κάποια ανάλογη χρέωση στην τράπεζα κύπρου?
Η 3lbereth του απάντησε παραθέτοντας το πινακάκι (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3884712&postcount=1095) που έφτιαξα εγώ, που αναφέρεται σε χρεωστικές 5 τραπεζών, καταλήγοντας στην απάντηση:


Όσον αφορά στο Amazon, εφόσον η τιμολόγηση γίνεται σε λίρες, ναι, χρεώνεσαι προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος.
Αν όμως αγοράσεις κάτι απο bookdepository ή play που υπάρχει η δυνατότητα χρέωσης σε ευρώ δεν υπάρχει προμήθεια κι ας είναι αγγλικά καταστήματα.
Η οποία δε σου άρεσε εσένα και απάντησες με τον ακόλουθο απόλυτο τρόπο:

Πολυ σωστη η απορια σου koystado, αλλα η απαντηση που πηρες ηταν εντελως λαθος!
Η 3lbereth προφανως προσπαθησε να σε βοηθησει διαβαζοντας το παραπανω πινακακι χωρις να εχει επαφη με το θεμα, χωρις δηλαδη να εχει αγορασει κατι απο το αμαζον.uk ή εστω χωρις να διαβασει κατι σχετικο με αποτελεσμα να σε παραπληροφορησει αθελα της.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΜΑΖΟΝ ΣΕ ΛΙΡΕΣ.

Τσεκαρισμενο και απο μενα πολλες φορες και απο δεκαδες αλλους.

Η απάντηση της 3lbereth, με βάση την ερώτηση που της έγινε, ήταν σωστή. Αν κάποιος κάνει αγορά σε λίρες από το Amazon, με χρεωστική κάρτα της Τράπεζας Κύπρου, θα πληρώσει προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος 2,05%.

SALONIKAG
17-01-11, 16:50
Έλαβα και εγώ την νέα ETHNOCASH PLUS!!!Είχα τηλ στο κέντρο εξυπ.πελατών για να ταυτοποιήσω τα στοιχεία μου..Έχει 3 μηνες περιπου...Αποστέλεται απενεργοποιημενη και χρειαζεται ενεργοποιηση σε ΑΤΜ και ο ΡΙΝ παραμένει ο ίδιος...
Ποια ειναι η διαφορα της visa electron debit από την visa electron πιστωτική?
π.χ η Εθνική Τράπεζα έχει χρεωστική maestro,αλλά βγαζει visa electron πιστωτική...

matrix1
17-01-11, 16:54
Ξεκινάμε πάλι από την αρχή.

Κοίτα τι ρώτησε το παλικάρι, το οποίο ξεκίνησε τη συζήτηση. Αν παρατηρήσεις, τον ενδιαφέρει η χρέωση που θα έχει αν κάνει αγορά από το Amazon, αλλά συγκεκριμένα με χρεωστική κάρτα της Κύπρου:
...


Παλι κανεις λαθος δυστυχως...
Γιατι μπολνταρεις την δευτερη ερωτηση του; Η πρωτη και βασικη ηταν για την Πειραιως:


καλημερα σε ολα τα μέλη ...μια ερωτηση ...στην τρλαπεζα πειραιώς ισχύει αυτό:Στις αγορές εκτός ζώνης ΕΥΡΩ εφαρμόζονται έξοδα μετατροπής συναλλάγματος 2% επί του ποσού της συναλλαγής, με μέγιστο ποσό χρέωσης € 6.

ξέρετε αν αυτή η χρέωση ισχύει για τα αγγλικά sites π.χ. amazon.uk??
και αν υπάρχει κάποια ανάλογη χρέωση στην τράπεζα κύπρου?

Σας χαιρετω γιατι δεν εχει νοημα πλεον... Οποιος ηθελε να καταλαβει καταλαβε.:down:

ipo
17-01-11, 16:59
Παλι κανεις λαθος δυστυχως...
Γιατι μπολνταρεις την δευτερη ερωτηση του; Η πρωτη και βασικη ηταν για την Πειραιως:
Και η Πειραιώς εφαρμόζει 2% χρέωση για αγορές σε συνάλλαγμα με τη χρεωστική της κάρτα. Από την ιστοσελίδα (http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=298553&lang=1&nt=96&from=links&tid=298549&fromsearch=298549&sid=) της πήρε το κομμάτι του κειμένου που έκανε paste.

Με απλά λόγια: Είδε στην ιστοσελίδα της Πειραιώς τη χρέωση, την έκανε paste στο forum και κατόπιν ρώτησε τι ισχύει για την Τράπεζα Κύπρου.

Παρατηρώ ότι δεν κοίταξες καν το πινακάκι. Προκειμένου να συζητήσουμε, καλό είναι να δίνεις προσοχή στις πληροφορίες που δίνονται κατά τη συζήτηση, διαφορετικά αναλωνόμαστε σε επαναλήψεις.


Συναλλαγές

Οι χρεωστικές κάρτες της Τράπεζας Πειραιώς σας επιτρέπουν να πραγματοποιείτε συναλλαγές στα ΑΤΜs και αγορές σε όλο τον κόσμο, με απευθείας χρέωση του τραπεζικού σας λογαριασμού.

Δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την τιμολόγηση και τα είδη συναλλαγών που μπορείτε να εκτελείτε με τη χρεωστική σας κάρτας στα ΑΤΜ της Τράπεζας Πειραιώς και άλλων τραπεζών στην Ελλάδα και το εξωτερικό.


Στις αγορές εκτός ζώνης ΕΥΡΩ εφαρμόζονται έξοδα μετατροπής συναλλάγματος 2% επί του ποσού της συναλλαγής, με μέγιστο ποσό χρέωσης € 6.

Ταιριάζει καταπληκτικά η τελευταία πρόταση, με εκείνη που παρέθεσε ο koystado. Δεν είναι σύμπτωση, αφού άλλωστε κάνει αναφορά για χρεώσεις της Τράπεζας Πειραιώς.

runner70
17-01-11, 17:23
Μιλαω για πληρωμη σε λιρες, εχω κανει πολλες αγορες και απο τοτε που ακουστηκε το περι προμηθειας (τελη Νοεμβρη) και δεν υπαρχει προμηθεια για αγορες απο το αμαζον. Απο το ebay μεσω paypal ναι εχει. Το βλεπεις στο λογαριασμο σου στην τραπεζα με ξεχωριστη κινηση. Στο αμαζον πληρωνεις σε λιρες και ΔΕΝ εχει προμηθεια.

Αdd:Επειδη εχουμε φυγει, μεχρι σελιδα αλλαξαμε μιλαω για την Πειραιως, για αυτην ηταν η αρχικη ερωτηση και απαντηση, μην πεταχτει κανεις τωρα και μου πει "η χ τραπεζα που αγορασα απο αμαζον μου εβαλε προμηθεια". Δεν εχω τσεκαρει με αλλες καρτες, δεν ξερω τι κανουν οι αλλες. Αυτο που ξερω σας λεω.

Συμφωνα με αυτα που γραφει η Πειραιως στην παραπανω περιπτωση με την χρεωστικη της θα επρεπε να εχει προμηθεια. Εσυ υποστηριζεις οτι δεν εχει. Το εχει παρατηρησει και κανενας αλλος αυτο;

ipo
17-01-11, 17:29
Συμφωνα με αυτα που γραφει η Πειραιως στην παραπανω περιπτωση με την χρεωστικη της θα επρεπε να εχει προμηθεια. Εσυ υποστηριζεις οτι δεν εχει. Το εχει παρατηρησει και κανενας αλλος αυτο;
Αναζητάς το ενδεχόμενο να αναφέρει ρητά η τράπεζα ότι επιβαρύνει με προμήθεια τον πελάτη της, ενώ στην πράξη να μην το κάνει; (Δε θυμάμαι ποτέ να έχει συμβεί κάτι τέτοιο, ενώ είναι άλλωστε αυτοκαταστροφικό για την τράπεζα.)

runner70
17-01-11, 17:39
Αναζητάς το ενδεχόμενο να αναφέρει ρητά η τράπεζα ότι επιβαρύνει με προμήθεια τον πελάτη της, ενώ στην πράξη να μην το κάνει; (Δε θυμάμαι ποτέ να έχει συμβεί κάτι τέτοιο, ενώ είναι άλλωστε αυτοκαταστροφικό για την τράπεζα.)


νταξει δεν θα ειναι και τοσο αυτοκαταστροφικο γιατι δεν το ειχε και χτες. Σιγουρα ομως ειναι τελειως παραλογο να συμβαινει κατι τετοιο και δεν το πιστευω. Κραταω μια πισινη μονο και μονο γιατι βλεπω ποσο το υποστηριζει ο matrix1 και για αυτο ρωταω αν το εχει παρατηρησει και αλλος ή αν σε καποιον αλλον εχουν βαλει κανονικα προμηθεια οπως ειναι και το λογικο.

ipo
17-01-11, 17:44
νταξει δεν θα ειναι και τοσο αυτοκαταστροφικο γιατι δεν το ειχε και χτες. Σιγουρα ομως ειναι τελειως παραλογο να συμβαινει κατι τετοιο και δεν το πιστευω. Κραταω μια πισινη μονο και μονο γιατι βλεπω ποσο το υποστηριζει ο matrix1 και για αυτο ρωταω αν το εχει παρατηρησει και αλλος ή αν σε καποιον αλλον εχουν βαλει κανονικα προμηθεια οπως ειναι και το λογικο.
Αν κοιτάξεις το συγκεκριμένο νήμα, θα δεις ότι ο όρος μπήκε στην ιστοσελίδα της τράπεζας στα τέλη Νοέμβρη, αφού είχαμε διαπιστώσει (22/11/10) την εφαρμογή της προμήθειας στην πράξη. Ανέφεραν αρκετοί ότι είδαν την προμήθεια στο ηλεκτρονικό statement της κάρτας.

Παρατηρώ ότι κι εσύ συμμετείχες (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3828209&postcount=959) στη συζήτηση τότε. Δες τι γράφεις στο τέλος του post σου.

jkoukos
17-01-11, 17:52
Υπάρχει μήπως και η περίπτωση ο @matrix1 να αναφέρεται κατά λάθος σε χρεώσεις πιστωτικής και όχι χρεωστικής;
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι ένα πιστωτικό ίδρυμα εφαρμόζει διαφορετική πολιτική για την ίδια υπηρεσία, σε διαφορετικά άτομα.

runner70
17-01-11, 17:53
ipo δεν διαφωνουμε καθολου μεταξυ μας. Αν θυμαμαι καλα και διαβαζοντας αυτο που ειχα γραψει τοτε, ειχε διαπιστωθει για την περιπτωση του ebay σε λιρες σε συνδυασμο με το paypal. Το φυσιολογικο ειναι να ισχυει και για το amazon σε λιρες και για το καθε αντιστοιχο.

O matrix1 υποστηριζει οτι οντως συμβαινει στο ebay αλλα οχι στο amazon. Ειναι παραλογο, το ξερω, δεν μπορω να το πιστεψω. Αλλα υπαρχει καποιος που του εβαλαν προμηθεια οταν πληρωσε σε λιρες στο amazon με τη χρεωστικη της Πειραιως; Δεν εχει κανενας προσφατη αγορα; :p


Υπάρχει μήπως και η περίπτωση ο @matrix1 να αναφέρεται κατά λάθος σε χρεώσεις πιστωτικής και όχι χρεωστικής;
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι ένα πιστωτικό ίδρυμα εφαρμόζει διαφορετική πολιτική για την ίδια υπηρεσία, σε διαφορετικά άτομα.

αυτο σκεφτηκα και εγω παραπανω και για αυτο εβαλα σε bold το χρεωστικη ;)

sdikr
17-01-11, 17:56
θα με κάνετε να κάνω αγορά και δεν θέλω!!! :p

ipo
17-01-11, 18:02
Υπάρχει μήπως και η περίπτωση ο @matrix1 να αναφέρεται κατά λάθος σε χρεώσεις πιστωτικής και όχι χρεωστικής;
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι ένα πιστωτικό ίδρυμα εφαρμόζει διαφορετική πολιτική για την ίδια υπηρεσία, σε διαφορετικά άτομα.
Θα μπορούσε να συμβαίνει αυτό. Όπως άλλωστε συμβαίνει και με τις προπληρωμένες.

Η δική μου εκτίμηση είναι ότι ίσως είδε την ακόλουθη πρόταση της 3lbereth, αλλά δε διάβασε την ερώτηση στην οποία απαντούσε. Αν τη δεις ανεξάρτητα και βιαστικά, μπορεί να βγάλεις διάφορα συμπεράσματα (πιστωτικές κάρτες, εμβάσματα, κλπ).

Όσον αφορά στο Amazon, εφόσον η τιμολόγηση γίνεται σε λίρες, ναι, χρεώνεσαι προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 3 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


θα με κάνετε να κάνω αγορά και δεν θέλω!!! :p
Θυμήσου μόνο να βάλεις το Amazon να χρεώνει τη χρεωστική κάρτα σε λίρες, ώστε να δεις την προμήθεια της χρεωστικής, για τη μετατροπή του συναλλάγματος.

ariadgr
17-01-11, 19:15
Νομίζω το έχουμε αναλύσει επαρκώς ότι πλέον η χρεωστική της Πειραιώς χρεώνει προμήθεια 2% για συναλλαγές σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ, όπως είναι σαφές και από το website της Πειραιώς, και το ανέλυσε επαρκώς ο ipo παραπάνω.

sdikr
17-01-11, 20:32
Θυμήσου μόνο να βάλεις το Amazon να χρεώνει τη χρεωστική κάρτα σε λίρες, ώστε να δεις την προμήθεια της χρεωστικής, για τη μετατροπή του συναλλάγματος.

η αγορά έγινε, τώρα περιμένω το dispatch για να γίνει η χρέωση

-21grams
17-01-11, 21:49
η αγορά έγινε, τώρα περιμένω το dispatch για να γίνει η χρέωσηΤο ενδεχόμενο να ισχύουν διαφορετικές χρεώσεις για αγορές σε συνάλλαγμα ανάλογα με το αν αυτές γίνονται στο eBay (μέσω PayPal) ή στο Amazon.co.uk/Amazon.com κ.ο.κ. ΔΕΝ φαντάζει πιθανό.
Σε κάθε περίπτωση θα περιμένουμε ενημέρωση για οριστικά και -κυρίως- ασφαλή συμπεράσματα...

sdikr
18-01-11, 00:09
ακόμα είναι σε δεσμευσή το πόσο
η αγορά έγινε για 31,76 λίρες με ισοτιμία 1 λίρα = 1,195 €
το πόσο που τράβηξε απο τον λογαριασμό (δεν έχει γίνει καταχώρηση κίνησης ακόμα) είναι 38,68 €
Αν γίνουν οι πράξεις βγαίνει το 2%

runner70
18-01-11, 03:05
σε ευχαριστουμε sdikr. Μηδενισες και την παραμικρη πιθανοτητα να ισχυε αυτο που υποστηριζε ο matrix1 :oneup:

ipo
18-01-11, 04:07
Έχει εκδώσει κανείς χρεωστική κάρτα από την HSBC; Πρέπει να τη δούμε κι αυτή στην πράξη μιας και δεν έχει προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος, ούτε προμήθεια εισερχόμενων αυτοματοποιημένων εμβασμάτων στους καταθετικούς λογαριασμούς της.

Σκέφτομαι να πάω να πάρω κάρτα από την HSBC, μόνο και μόνο για να έχουμε κάπως πιο σφαιρική άποψη, αν πράγματι αξίζει.

papi_tam
18-01-11, 15:53
Έχει εκδώσει κανείς χρεωστική κάρτα από την HSBC; Πρέπει να τη δούμε κι αυτή στην πράξη μιας και δεν έχει προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος, ούτε προμήθεια εισερχόμενων αυτοματοποιημένων εμβασμάτων στους καταθετικούς λογαριασμούς της.

Σκέφτομαι να πάω να πάρω κάρτα από την HSBC, μόνο και μόνο για να έχουμε κάπως πιο σφαιρική άποψη, αν πράγματι αξίζει.

Έχω εκδόσει εγώ και μάλιστα το έχω αναφέρει στο thread μας

worldver83
18-01-11, 17:27
Παιδιά γειά σε όλους. Έχω μια απορία. Σας έστειλε email η Εθνική Τράπεζα για επιβεβαίωση στοιχείων ώστε να στείλουν την νέα χρεωστική? Γιατί πριν από λίγο έλαβα ένα email.
Αυτό ακριβώς.

---> Εθνική Τράπεζα θα αντικαταστήσει όλες τις κάρτες την ΕΘΝΟcash, με την ΕΘΝΟcash PLUS.
Παρακαλώ κάντε κλικ στο link, και να κάνει την επιβεβαίωση της διεύθυνσης του σπιτιού σας και την ΕΘΝΟcash κάρτα σας.
Οι πληροφορίες που θα υποβληθούν σε επεξεργασία και σε 7 εργάσιμες ημέρες θα παραλάβετε στο σπίτι σας τη διεύθυνση του νέου την ΕΘΝΟcash PLUS.

http://www.nbg.gr/wps/portal/!ut/p/c1/04_SB8K8xLLM9MSSzPy8xBz9CP0os3jXIFNnSzcPIwMLgxADAyMfL5dgz5AQQwsLM6B8JJK8u6mLK1A-0NDP3MjPwMDSiIBuP4_83FT94NQ8_YLciHIAhDs3Fw!!/dl2/d1/L0lHSkovd0RNQUZrQUVnQSEhL1lCWncvZWw!/?lang=el

papi_tam
18-01-11, 17:32
ipo Σχετικά με την απορία σου για την hsbc, θα σου πω λιγα πραγματα τα οποια ελπίζω να σε καλύψουν....
Η χρεωστική της είναι Visa, οχι Visa Electron (τα γράμματα είναι ανάγλυφα)
Έχει πολύ καλή αποδοχή για αγορές στο ιντερνετ (μονο αυτή χρησιμοποιώ πλέον)
Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις ΔΩΡΕΑΝ στα atm της AlphaBank (αναλήψεις/καταθέσεις)
Για το ebanking σου δίνουν το μηχανηματάκι token ΔΩΡΕΑΝ
Για τους καταθετικούς λογαριασμούς δεν υπάρχει χρέωση εισερχόμενων εμβασμάτων.

jap
18-01-11, 17:55
Όλα καλά σε αυτή την τράπεζα, να είχε και κανα κατάστημα...

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 1 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παιδιά γειά σε όλους. Έχω μια απορία. Σας έστειλε email η Εθνική Τράπεζα για επιβεβαίωση στοιχείων ώστε να στείλουν την νέα χρεωστική? Γιατί πριν από λίγο έλαβα ένα email.
Αυτό ακριβώς.


Κάνει κρα ότι είναι phishing. Αν πας το ποντίκι πάνω από το url που παραθέτεις, θα πρέπει να δεις ότι δεν είναι αυτό το πραγματικό.

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 2 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Έχει αναφερθεί και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=149171&page=11)

ipo
18-01-11, 18:59
ipo Σχετικά με την απορία σου για την hsbc, θα σου πω λιγα πραγματα τα οποια ελπίζω να σε καλύψουν....
Η χρεωστική της είναι Visa, οχι Visa Electron (τα γράμματα είναι ανάγλυφα)
Έχει πολύ καλή αποδοχή για αγορές στο ιντερνετ (μονο αυτή χρησιμοποιώ πλέον)
Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις ΔΩΡΕΑΝ στα atm της AlphaBank (αναλήψεις/καταθέσεις)
Για το ebanking σου δίνουν το μηχανηματάκι token ΔΩΡΕΑΝ
Για τους καταθετικούς λογαριασμούς δεν υπάρχει χρέωση εισερχόμενων εμβασμάτων.
Είχα υπόψη ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν δωρεάν τα ΑΤΜ του Alphanet, αλλά δεν ήξερα ότι υποστηρίζεται και κατάθεση. Υπάρχουν online ΑΤΜ στα οποία μπορείς να κάνεις κατάθεση και να πιστωθούν τα χρήματα στο λογαριασμό σου την ίδια στιγμή;

Ούτε για το δωρεάν e-banking/token device ήξερα, που είναι θετικό γεγονός. Τα εισερχόμενα εμβάσματα είναι γνωστό από καιρό και αποτελεί έναν από τους λόγους για τους οποίους σκέφτομαι να πάω εκεί (ο έτερος είναι η απουσία προμήθειας μετατροπής συναλλάγματος σε αγορές με συνάλλαγμα).


Πριν απαντήσεις, θα έκοβα τα νύχια μου ότι έχεις κάρτα της Marfin. Έπεφτα έξω. :p

runner70
18-01-11, 19:25
Κάνει κρα ότι είναι phishing. Αν πας το ποντίκι πάνω από το url που παραθέτεις, θα πρέπει να δεις ότι δεν είναι αυτό το πραγματικό.

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 2 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Έχει αναφερθεί και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=149171&page=11)

κανοντας search στο google τη λεξη "εθνικη τραπεζα" το 1ο και 3ο αποτελεσμα ειναι τα παρακατω λινκ

http://www.nbg.gr/

http://www.nbg.gr/wps/portal/!ut/p/c0/04_SB8K8xLLM9MSSzPy8xBz9CP0os3jXIFNnSzcPIwMLgxADAyMfL5dgz5AQQwsLM_3g1Bz9gmxHRQBNANWL/ (http://www.nbg.gr/wps/portal/%21ut/p/c0/04_SB8K8xLLM9MSSzPy8xBz9CP0os3jXIFNnSzcPIwMLgxADAyMfL5dgz5AQQwsLM_3g1Bz9gmxHRQBNANWL/)

γιατι εχουν διαφορετικο σηματακι της τραπεζας πανω αριστερα και τα γραμματα στο ενα γραφει "National bank" ενω στο δευτερο "Eθνικη τραπεζα"; Ειναι το δευτερο link επικινδυνο; Και τα δυο τα βλεπω σε ελληνικο μενου

Επισης στις ηλεκτροκινκες υπηρεσιες--> στο internet bankng εισοδος εχουν διαφορετικο link.


http://www.nbg.gr/wps/portal/!ut/p/c1/04_SB8K8xLLM9MSSzPy8xBz9CP0os3jXIFNnSzcPIwMLgxADAyMfL5dgz5AQQwsLM6B8JJK8u6mLK1A-0NDP3MjPwMDSiIBuP4_83FT9gtyIcgD06JGc/dl2/d1/L0lDU0NTSUpKZ2tLQ2xFS0NsRUEhL29Kb1FBQUlRSkFBTVl4aWxNUVp3WEJNNUpVbE1rQSEhL1lCSkp3NDU0NTAtNUY0a3N0eWowc3J5bndBISEvN19FUjVD OUZIMjBHUUcxMDJMQkFRNkhTM0dTNi8zRmcxeDc4OTIwMDg2L3NwZl9BY3Rpb25OYW1lL3NwZl9BY3Rpb25MaXN0ZW5lci9zcGZfc3RydXRzQWN0aW9uLyEy ZmxvZ2luTGlua3MuZG8hM2Zsb2dpbkxpbms9ZUJhbmtpbmc!/

http://www.nbg.gr/wps/portal/!ut/p/c1/04_SB8K8xLLM9MSSzPy8xBz9CP0os3jXIFNnSzcPIwMLgxADAyMfL5dgz5AQQwsLM6B8JJK8u6mLK1A-0NDP3MjPwMDSiIDu4NQcfT-P_NxU_YLciHIAOsJizw!!/dl2/d1/L0lDU0NTSUpKZ2tLQ2xFS0NsRUEhL29Kb1FBQUlRSkFBTVl4aWxNUVp3WEJNNUpVbE1rQSEhL1lCSkp3NDU0NTAtNUY0a3N0eWowc3J5bndBISEvN19FUjVD OUZIMjBHUUcxMDJMQkFRNkhTM0dTNi9qVmcxeDc4OTIwMDk0L3NwZl9BY3Rpb25OYW1lL3NwZl9BY3Rpb25MaXN0ZW5lci9zcGZfc3RydXRzQWN0aW9uLyEy ZmxvZ2luTGlua3MuZG8hM2Zsb2dpbkxpbms9ZUJhbmtpbmc!/Γινεται το 2ο link να ειναι μουφα και να ερχεται απο το ιδιο αρχικο domain ?

sdikr
18-01-11, 19:27
είναι λινκ για διαφορετικό χρήστη

runner70
18-01-11, 19:33
είναι λινκ για διαφορετικό χρήστη

αν μπορεις να μου το κανεις ταλιρακια :)

sdikr
18-01-11, 19:36
αν μπορεις να μου το κανεις ταλιρακια :)

Είναι προσωπικό δηλαδή το λινκ, συγκεκριμένα για τον χρήστη, (διαφορετικός κλειδάριθμος)

papi_tam
18-01-11, 19:40
Είχα υπόψη ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν δωρεάν τα ΑΤΜ του Alphanet, αλλά δεν ήξερα ότι υποστηρίζεται και κατάθεση. Υπάρχουν online ΑΤΜ στα οποία μπορείς να κάνεις κατάθεση και να πιστωθούν τα χρήματα στο λογαριασμό σου την ίδια στιγμή;

Ούτε για το δωρεάν e-banking/token device ήξερα, που είναι θετικό γεγονός. Τα εισερχόμενα εμβάσματα είναι γνωστό από καιρό και αποτελεί έναν από τους λόγους για τους οποίους σκέφτομαι να πάω εκεί (ο έτερος είναι η απουσία προμήθειας μετατροπής συναλλάγματος σε αγορές με συνάλλαγμα).


Πριν απαντήσεις, θα έκοβα τα νύχια μου ότι έχεις κάρτα της Marfin. Έπεφτα έξω. :p
Έχει και online ATM η HSBC αλλά είναι πολύ λίγα ακόμη. Να φανταστείς Eurobank και Alpha έχουνε περίπου 6 η κάθε μία, και αυτά όπως λένε σε "πιλοτικό στάδιο" Anyway, τα online atm της hsbc μπρρεις να τα βρείς στο site της εκει που λέει Δίκτυο ΑΤΜ, και εχουν ενα κοκκινο εικονίδιο που γράφει Express Banking δίπλα τους.

Έχω και Marfin, αλλά δεν τη χρησιμοποιώ πια, ούτε της Πειραιώς... μόνο της Hsbc πλέον:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.