PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175

yyy
18-01-11, 20:00
Έχω και Marfin, αλλά δεν τη χρησιμοποιώ πια, ούτε της Πειραιώς... μόνο της Hsbc πλέον:p

Έχει κάποιο πλεονέκτημα η χρεωστική της HSBC έναντι αυτής της Marfin-Egnatia; Μιας και έχεις χρησιμοποιήσει και τις 2.

runner70
18-01-11, 20:11
Είναι προσωπικό δηλαδή το λινκ, συγκεκριμένα για τον χρήστη, (διαφορετικός κλειδάριθμος)

αχα και το link που αναφερει ο worldver83 στο post (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3921692&postcount=1192) που φαινεται οτι δεν ειναι αληθινο; Ασχετα με το οτι δεν ακολουθεις links που ζηταει η τραπεζα τα στοιχεια σου μεσω email

sdikr
18-01-11, 20:13
αχα και το link που αναφερει ο worldver83 στο post (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3921692&postcount=1192) που φαινεται οτι δεν ειναι αληθινο; Ασχετα με το οτι δεν ακολουθεις links που ζηταει η τραπεζα τα στοιχεια σου μεσω email


Δεν είπα οτι δεν είναι αληθινό ή είναι :p

Απλά σε περιπτώσεις τράπεζας και γενικά ότι έχει να κάνει με χρέωση προτιμώ να πηγαίνω στην σελίδα της τράπεζας/σελίδας και να βρίσκω απο εκεί το λινκ, ποτέ απο email

ipo
18-01-11, 20:15
αχα και το link που αναφερει ο worldver83 στο post (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3921692&postcount=1192) που φαινεται οτι δεν ειναι αληθινο; Ασχετα με το οτι δεν ακολουθεις links που ζηταει η τραπεζα τα στοιχεια σου μεσω email
Νομίζω ότι ψάχνεσαι άδικα με τα link που βλέπεις στο forum. Δεν πρέπει να έχει ανεβάσει κάποιος το αρχικό ύποπτο link χωρίς να το έχει κάνει edit (ώστε να μην πάει κάποιος κατά λάθος).

jap
18-01-11, 20:17
Δες το παράδειγμα http://www.heaven.gr (http://www.hell.gr)

Στο μήνυμα βλέπεις heaven :rolleyes:, αν το πατήσεις πας hell :twisted:

Πρέπει να αφήνεις λιγάκι το ποντίκι πάνω από κάθε link και να βλέπεις τι εμφανίζει στο popup ή στο status bar και γενικά αν είναι email που δεν ξέρεις πραγματικά από πού ήρθε να μην κάνεις κλικ.

papi_tam
18-01-11, 20:25
Έχει κάποιο πλεονέκτημα η χρεωστική της HSBC έναντι αυτής της Marfin-Egnatia; Μιας και έχεις χρησιμοποιήσει και τις 2.
Τα πλεονεκτήματα που ανέφερα και πριν....
HSBC:
-Η χρεωστική της είναι Visa, οχι Visa Electron (τα γράμματα είναι ανάγλυφα)
-Έχει πολύ καλή αποδοχή για αγορές στο ιντερνετ
-Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις ΔΩΡΕΑΝ στα atm της AlphaBank
-Για το ebanking σου δίνουν το μηχανηματάκι token ΔΩΡΕΑΝ
-Για τους καταθετικούς λογαριασμούς δεν υπάρχει χρέωση εισερχόμενων εμβασμάτων.

runner70
18-01-11, 20:25
Δεν είπα οτι δεν είναι αληθινό ή είναι :tongue:

Απλά σε περιπτώσεις τράπεζας και γενικά ότι έχει να κάνει με χρέωση προτιμώ να πηγαίνω στην σελίδα της τράπεζας/σελίδας και να βρίσκω απο εκεί το λινκ, ποτέ απο email

Νομίζω ότι ψάχνεσαι άδικα με τα link που βλέπεις στο forum. Δεν πρέπει να έχει ανεβάσει κάποιος το αρχικό ύποπτο link χωρίς να το έχει κάνει edit (ώστε να μην πάει κάποιος κατά λάθος).


αα οκ σας ευχαριστω. ipο οντως ψαχνω αδικα :rofl:


Δες το παράδειγμα http://www.heaven.gr (http://www.hell.gr/)

Στο μήνυμα βλέπεις heaven :rolleyes:, αν το πατήσεις πας hell :twisted:

Πρέπει να αφήνεις λιγάκι το ποντίκι πάνω από κάθε link και να βλέπεις τι εμφανίζει στο popup ή στο status bar και γενικά αν είναι email που δεν ξέρεις πραγματικά από πού ήρθε να μην κάνεις κλικ.

ναι ναι το ξερω αυτο παιζοντας με τα tags url, απλα ειχα κανει το αντιστοιχο με αυτο που λες στο link του worldver83 και εβλεπα να πηγαινει στο domain της τραπεζας και ψαχνομουν να δω τι γινεται :rofl:

ipo
18-01-11, 20:52
Δες το παράδειγμα http://www.heaven.gr (http://www.hell.gr)

Στο μήνυμα βλέπεις heaven :rolleyes:, αν το πατήσεις πας hell :twisted:

Πρέπει να αφήνεις λιγάκι το ποντίκι πάνω από κάθε link και να βλέπεις τι εμφανίζει στο popup ή στο status bar και γενικά αν είναι email που δεν ξέρεις πραγματικά από πού ήρθε να μην κάνεις κλικ.
Είναι ρίσκο αυτό jap. Παλιότερα υπήρχε exploit (διορθώθηκε, αλλά δεν ξέρεις αν θα εμφανιστεί νέο) που δεν έβλεπες στη status bar του browser και του e-mail client το πραγματικό link. Έπρεπε να το κάνεις paste σε notepad για να το δεις. Ακόμα και στη url bar του browser να το έκανες paste, δεν έβλεπες το πραγματικό link.

jap
18-01-11, 20:58
Είναι ρίσκο αυτό jap. Παλιότερα υπήρχε exploit (διορθώθηκε, αλλά δεν ξέρεις αν θα εμφανιστεί νέο) που δεν έβλεπες στη status bar του browser και του e-mail client το πραγματικό link. Έπρεπε να το κάνεις paste σε notepad για να το δεις. Ακόμα και στη url bar του browser να το έκανες paste, δεν έβλεπες το πραγματικό link.

Ναι, σωστά! Απλά ήθελα να εξηγήσω στον φίλο τι συμβαίνει. Προσωπικά τα σβήνω πριν καν τα ανοίξω, και τα περισσότερα δεν φτάνουν καν στο inbox μου - ας είναι καλά το διπλό φιλτράρισμα. Γενικά, εκτός των alerts, μόνο η Alpha από τις ελληνικές τράπεζες στέλνει email στους χρήστες, κι αυτό για να διαφημίσει διάφορες βλακείες, ποτέ δεν ζητά επιβεβαίωση στοιχείων.

ariadgr
18-01-11, 23:38
Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις ΔΩΡΕΑΝ στα atm της AlphaBank (αναλήψεις/καταθέσεις)

Eίσαι σίγουρος ότι υποστηρίζει καταθέσεις στα ΑΤΜ άλλης τράπεζας; :hmm:

Mouse Potato
18-01-11, 23:46
Eίσαι σίγουρος ότι υποστηρίζει καταθέσεις στα ΑΤΜ άλλης τράπεζας; :hmm:

http://www.dias.com.gr/dias/content/main.asp?ci_id=20&menu=2

ipo
18-01-11, 23:54
Eίσαι σίγουρος ότι υποστηρίζει καταθέσεις στα ΑΤΜ άλλης τράπεζας; :hmm:
Του το επεσήμανα κι εγώ πιο πριν επειδή πιστεύω ότι δεν υποστηρίζεται κατάθεση σε ATM της Alpha Bank, αλλά μάλλον δεν το ξέρει. Η HSBC γράφει σε διάφορα σημεία στο site της:


Δωρεάν αναλήψεις μέσω του δικτύου Alphanet σε περίπου 750 σημεία

...
Μεταφορές και καταθέσεις στον λογαριασμό σου U Start! στα ATM του δικτύου HSBC στην Ελλάδα

Αναλήψεις μετρητών, ερωτήσεις υπολοίπου και άλλες υπηρεσίες μέσω των δικτύων Alphanet και ΔΙΑΣ και στα ATM με το σήμα VISA PLUS σε όλες τις χώρες του κόσμο

Όπου γράφουν για καταθέσεις δεν αναφέρουν το Alphanet, ενώ όπου το αναφέρουν μιλάνε για δωρεάν αναλήψεις και λοιπές συναλλαγές (μάλλον ερωτήσεις υπολοίπου και κινήσεων).

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 3 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


http://www.dias.com.gr/dias/content/main.asp?ci_id=20&menu=2
Είναι ειδική περίπτωση η HSBC (όπως και η Probank). Έχει συμφωνία με την Alpha Bank, ώστε να εξυπηρετούνται δωρεάν οι πελάτες της HSBC από το εκτεταμένο δίκτυο ATM της Alpha Bank.

Ο Papi_tam έγραψε για δωρεάν καταθέσεις μέσω του Alphanet, το οποίο μάλλον είναι λάθος. Δεν αναφέρθηκε στο ΔΙΑΣ που δίνεις στο link, το οποίο φυσικά ισχύει για όλες τις ελληνικές τράπεζες και εφαρμόζει χρεώσεις.

papi_tam
19-01-11, 00:15
Του το επεσήμανα κι εγώ πιο πριν επειδή πιστεύω ότι δεν υποστηρίζεται κατάθεση σε ATM της Alpha Bank, αλλά μάλλον δεν το ξέρει.

Ο Papi_tam έγραψε για δωρεάν καταθέσεις μέσω του Alphanet, το οποίο μάλλον είναι λάθος. .
Δεν μπορώ να καταλάβω απο που και με ποιά λογική συμπεράνατε οτι μάλλον είναι λάθος (!)
Αυτή τη στιγμή κρατάω στα χέρια μου το ενημερωτικό έντυπο της HSBC που μου ήρθε μαζί με την χρεωστική κάρτα, και έχει πίνακα με τις συναλλαγές που μπορείς να κάνεις απ το δικτυο της hsbc, της Alpha, και το Δίας.
Όπως είπα και πριν λοιπον.... Η κατάθεση μετρητών υποστηρίζεται απ' το Alphanet.

jap
19-01-11, 00:15
Είναι ειδική περίπτωση η HSBC (όπως και η Probank). Έχει συμφωνία με την Alpha Bank, ώστε να εξυπηρετούνται δωρεάν οι πελάτες της HSBC από το εκτεταμένο δίκτυο ATM της Alpha Bank.

Αυτό δεν ισχύει πλέον για την Probank. Είχα λάβει επιστολή πριν μερικούς μήνες που λένε ότι έχουν πλέον καταστήματα παντού στην Αττική και θα χρεώνουν αλλά συνεχίζει να μην έχει έξοδα ΔΙΑΣ όπου δεν έχουν κοντά δικό τους ΑΤΜ - δεν διευκρίνιζαν πού.

ipo
19-01-11, 00:21
Όπως είπα και πριν λοιπον.... Η κατάθεση μετρητών υποστηρίζεται απ' το Alphanet.
Γράφει το έντυπο που έχεις στα χέρια σου ότι η κατάθεση μετρητών με τη χρεωστική κάρτα της HSBC σε ATM της Alpha είναι δωρεάν;

papi_tam
19-01-11, 00:25
Γράφει το έντυπο που έχεις στα χέρια σου ότι η κατάθεση μετρητών με τη χρεωστική κάρτα της HSBC σε ATM της Alpha είναι δωρεάν;
Νομίζω πως εχουμε εξαντλήσει το θέμα. Επειδή μάλλον άδικα γραφω... το Phone Banking της HSBC ειναι στη διάθεσή σου για να σου λύσει τις αμφιβολίες.

ipo
19-01-11, 00:31
Νομίζω πως εχουμε εξαντλήσει το θέμα. Επειδή μάλλον άδικα γραφω... το Phone Banking της HSBC ειναι στη διάθεσή σου για να σου λύσει τις αμφιβολίες.
Δε θα σε ρωτούσα εξ αρχής, αν ήξερα ότι θα απαντούσες έτσι. Προσωπικά θα έβρισκα πιο εύκολο να απαντήσω καταφατικά ή αρνητικά, αντί να απαντήσω κατ' αυτόν τον τρόπο. Καθένας με τις επιλογές του...

sdikr
19-01-11, 01:19
η hsbc ακούγεται καλή, απο όσο είδα δεν θέλει κάτι τρελό για να κάνεις λογαριασμό, έτσι δεν είναι;

euri
19-01-11, 03:15
Εγώ είχα λογαριασμό στην HSBC από πολύ παλιά, σχεδόν μόλις άνοιξε καταστήματα στη Θεσσαλονίκη (τέλη 90, αρχές 2000). Τότε είχε δωρεάν χρήση στα ΑΤΜ όλων των τραπεζών, οπότε με βόλευε πάρα πολύ, παρότι είχε μόνο δύο καταστήματα σε όλη την πόλη. Επίσης είχε και εξαιρετικό phone banking.

Μετά το κατήργησε δυστυχώς και την άφησα σιγά σιγά στην άκρη, ώσπου πριν λίγο καιρό έκλεισα το λογαριασμό μου...

worldver83
19-01-11, 13:51
Έχω μια απορία. Σας έστειλε email η Εθνική Τράπεζα για επιβεβαίωση στοιχείων ώστε να στείλουν την νέα χρεωστική? Γιατί πριν από λίγο έλαβα ένα email.

ipo
19-01-11, 14:08
18/1/2011 16:27

Παιδιά γειά σε όλους. Έχω μια απορία. Σας έστειλε email η Εθνική Τράπεζα για επιβεβαίωση στοιχείων ώστε να στείλουν την νέα χρεωστική? Γιατί πριν από λίγο έλαβα ένα email.
Αυτό ακριβώς.

---> Εθνική Τράπεζα θα αντικαταστήσει όλες τις κάρτες την ΕΘΝΟcash, με την ΕΘΝΟcash PLUS.
Παρακαλώ κάντε κλικ στο link, και να κάνει την επιβεβαίωση της διεύθυνσης του σπιτιού σας και την ΕΘΝΟcash κάρτα σας.
Οι πληροφορίες που θα υποβληθούν σε επεξεργασία και σε 7 εργάσιμες ημέρες θα παραλάβετε στο σπίτι σας τη διεύθυνση του νέου την ΕΘΝΟcash PLUS.
[/URL]


18/1/2011 18:00

[URL="http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=115672"] (http://www.nbg.gr/wps/portal/%21ut/p/c1/04_SB8K8xLLM9MSSzPy8xBz9CP0os3jXIFNnSzcPIwMLgxADAyMfL5dgz5AQQwsLM6B8JJK8u6mLK1A-0NDP3MjPwMDSiIBuP4_83FT94NQ8_YLciHIAhDs3Fw%21%21/dl2/d1/L0lHSkovd0RNQUZrQUVnQSEhL1lCWncvZWw%21/?lang=el)Παιδιά γειά σε όλους. Έχω μια απορία. Σας έστειλε email η Εθνική Τράπεζα για επιβεβαίωση στοιχείων ώστε να στείλουν την νέα χρεωστική? Γιατί πριν από λίγο έλαβα ένα email.
Αυτό ακριβώς.

---> Εθνική Τράπεζα θα αντικαταστήσει όλες τις κάρτες την ΕΘΝΟcash, με την ΕΘΝΟcash PLUS.
Παρακαλώ κάντε κλικ στο link, και να κάνει την επιβεβαίωση της διεύθυνσης του σπιτιού σας και την ΕΘΝΟcash κάρτα σας.
Οι πληροφορίες που θα υποβληθούν σε επεξεργασία και σε 7 εργάσιμες ημέρες θα παραλάβετε στο σπίτι σας τη διεύθυνση του νέου την ΕΘΝΟcash PLUS.




19/1/2011 12:51

Έχω μια απορία. Σας έστειλε email η Εθνική Τράπεζα για επιβεβαίωση στοιχείων ώστε να στείλουν την νέα χρεωστική? Γιατί πριν από λίγο έλαβα ένα email.


Γεια σου φίλε. Αν λάβεις κανένα e-mail σχετικά με τις κάρτες τις Εθνικής Τράπεζας, πες μας το σε παρακαλώ, για να μην έχουμε αγωνία. :p

Το e-mail είναι phishing, όπως σου απάντησε χτες ο jap (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3921753&postcount=1194). Μην του κάνιεις κλικ σ' λέω! :p

SALONIKAG
19-01-11, 14:30
Αυτό είναι το πρόβλημα με τις Τράπεζες που έχουν περιορισμενο δίκτυο καταστημάτων...Μόνο αν έδιναν την δυνατότητα για δωρεαν χρηση των ΑΤΜ των άλλων τραπεζών θα είχαν καποια πελατεία...
π.χ η HSBC έχει μονο ένα καταστημα στη Θεσ/νικη στο κεντρο,προφανώς οι περισσότεροι πελάτες της θα είναι επιχειρηματίες...

geodoc
24-01-11, 22:24
Οι καινούργιες Εθνοcash plus μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για online αγορές;

ariadgr
24-01-11, 23:02
Οι καινούργιες Εθνοcash plus μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για online αγορές;

Οχι (συνεχίζουν να είναι Maestro). :down:

matrix1
27-01-11, 18:20
ακόμα είναι σε δεσμευσή το πόσο
η αγορά έγινε για 31,76 λίρες με ισοτιμία 1 λίρα = 1,195 €
το πόσο που τράβηξε απο τον λογαριασμό (δεν έχει γίνει καταχώρηση κίνησης ακόμα) είναι 38,68 €
Αν γίνουν οι πράξεις βγαίνει το 2%

Εχουν περασει 10 μερες και σιγουρα φανηκαν στην καρτα σου οι κινησεις (φανταζομαι χρεωστικη Πειραιως για την οποια καναμε τοση κουβεντα).
Για πες λοιπον στους συμφορουμητες σου αν θες αν υπηρξε εξτρα κινηση προμηθειας...

Εκανες μια αγορα για να δεις αν ισχυει το Α ή το Β, παρολα αυτα συνεχισατε να μιλατε με υποθεσεις. Και μεινατε σε αυτες για λλη μια φορα. Γιατι; Κριμα δεν ειναι να μην βγεις να ανακοινωσεις τη "νικη" σας επισημα;
Το οτι δεν υπηρξε τελικα εξτρα κινηση, σημαινει πως δεν υπηρχε και λογος να παραδεχθειτε το λαθος σας; (εσυ προσωπικα δεν εκανες καποιο ιδιαιτερο λαθος, αλλοι ηταν οι υπερμαχοι της μισαλλοδοξιας και του δογματισμου)



σε ευχαριστουμε sdikr. Μηδενισες και την παραμικρη πιθανοτητα να ισχυε αυτο που υποστηριζε ο matrix1 :oneup:
:yahoo::1eye:
Με τις υποθεσεις; Μα ειχατε αραδιασει ηδη πολλες υποθεσεις ουτως ή αλλως!
Μεχρι οτι ισως μιλαω για πιστωτικη και αλλα πολλα, μονο το οτι ισως ημουν μεθυσμενος δεν αναφερατε σαν υποθεση! Και ολα υτα ακουσον ακουσον, χωρις να εχουν οσοι τα ελεγαν καμια προσωπικη εμπειρια για το θεμα. Απλα επειδη ετσι νομιζαν. Ο οχλος δεν λεει την αληθεια παντα ξερετε...

sdikr
27-01-11, 18:27
Εχουν περασει 10 μερες και σιγουρα φανηκαν στην καρτα σου οι κινησεις (φανταζομαι χρεωστικη Πειραιως για την οποια καναμε τοση κουβεντα).
Για πες λοιπον στους συμφορουμητες σου αν θες αν υπηρξε εξτρα κινηση προμηθειας...

Εκανες μια αγορα για να δεις αν ισχυει το Α ή το Β, παρολα αυτα συνεχισατε να μιλατε με υποθεσεις. Και μεινατε σε αυτες για λλη μια φορα. Γιατι; Κριμα δεν ειναι να μην βγεις να ανακοινωσεις τη "νικη" σας επισημα;
Το οτι δεν υπηρξε τελικα εξτρα κινηση, σημαινει πως δεν υπηρχε και λογος να παραδεχθειτε το λαθος σας; (εσυ προσωπικα δεν εκανες καποιο ιδιαιτερο λαθος, αλλοι ηταν οι υπερμαχοι της μισαλλοδοξιας και του δογματισμου)



:yahoo::1eye:
Με τις υποθεσεις; Μα ειχατε αραδιασει ηδη πολλες υποθεσεις ουτως ή αλλως!
Μεχρι οτι ισως μιλαω για πιστωτικη και αλλα πολλα, μονο το οτι ισως ημουν μεθυσμενος δεν αναφερατε σαν υποθεση! Και ολα υτα ακουσον ακουσον, χωρις να εχουν οσοι τα ελεγαν καμια προσωπικη εμπειρια για το θεμα. Απλα επειδη ετσι νομιζαν. Ο οχλος δεν λεει την αληθεια παντα ξερετε...


Νομίζω πως μιλάει μόνο του
83106

ipo
27-01-11, 18:29
Εχουν περασει 10 μερες και σιγουρα φανηκαν στην καρτα σου οι κινησεις (φανταζομαι χρεωστικη Πειραιως για την οποια καναμε τοση κουβεντα).
Για πες λοιπον στους συμφορουμητες σου αν θες αν υπηρξε εξτρα κινηση προμηθειας...

Εκανες μια αγορα για να δεις αν ισχυει το Α ή το Β, παρολα αυτα συνεχισατε να μιλατε με υποθεσεις. Και μεινατε σε αυτες για λλη μια φορα. Γιατι; Κριμα δεν ειναι να μην βγεις να ανακοινωσεις τη "νικη" σας επισημα;
Το οτι δεν υπηρξε τελικα εξτρα κινηση, σημαινει πως δεν υπηρχε και λογος να παραδεχθειτε το λαθος σας; (εσυ προσωπικα δεν εκανες καποιο ιδιαιτερο λαθος, αλλοι ηταν οι υπερμαχοι της μισαλλοδοξιας και του δογματισμου)



:yahoo::1eye:
Με τις υποθεσεις; Μα ειχατε αραδιασει ηδη πολλες υποθεσεις ουτως ή αλλως!
Μεχρι οτι ισως μιλαω για πιστωτικη και αλλα πολλα, μονο το οτι ισως ημουν μεθυσμενος δεν αναφερατε σαν υποθεση! Και ολα υτα ακουσον ακουσον, χωρις να εχουν οσοι τα ελεγαν καμια προσωπικη εμπειρια για το θεμα. Απλα επειδη ετσι νομιζαν. Ο οχλος δεν λεει την αληθεια παντα ξερετε...
Νομίζω ότι οφείλεις να ανακαλέσεις τώρα τους χαρακτηρισμούς που έσπευσες να αποδώσεις και να ενημερώσεις τους "δεκάδες άλλους" που λένε το αντίθετο.

matrix1
27-01-11, 18:30
Νομίζω πως μιλάει μόνο του
83098

13% προμηθεια;! :oops:
Και μετα απο 4 μερες; Μαζι βγαινει η προμηθεια ως δευτερη πραξη. Τι ειναι αυτα που διαβαζω...

sdikr
27-01-11, 18:33
13% προμηθεια;! :oops:
Και μετα απο 4 μερες; Μαζι βγαινει η προμηθεια ως δευτερη πραξη. Τι ειναι αυτα που διαβαζω...


Ναι πράγματι δεν έχω κάνει όμως καμία άλλη χρήση της κάρτας, έβαλα 50 ευρώ και έκανα την αγορά.

jap
27-01-11, 18:33
Για δες sdikr λίγο τα 5 ευρώ, πρέπει να είναι για κάτι άλλο, αν ήταν 2% προμήθεια το ποσό θα έπρεπε να είναι 250. Μήπως είχες στείλει κανένα εμβασματάκι;

matrix1
27-01-11, 18:36
Νομίζω ότι οφείλεις να ανακαλέσεις τώρα τους χαρακτηρισμούς που έσπευσες να αποδώσεις και να ενημερώσεις τους "δεκάδες άλλους" που λένε το αντίθετο.

Αυτος που συνεχως "σπευδει" εισαι εσυ και οχι εγω που περιμενα 10 μερες μπας και ανακαλεσετε αναγνωριζοντας το λαθος σας.

ipo
27-01-11, 18:39
Αυτος που συνεχως "σπευδει" εισαι εσυ και οχι εγω που περιμενα 10 μερες μπας και ανακαλεσετε αναγνωριζοντας το λαθος σας.
Αν κοιτάξεις τα μηνύματά μου, δε θα βρεις χαρακτηρισμούς. Ρίξε μία ματιά και στα δικά σου.

jap
27-01-11, 18:40
Ναι πράγματι δεν έχω κάνει όμως καμία άλλη χρήση της κάρτας, έβαλα 50 ευρώ και έκανα την αγορά.

Αυτό προϋποθέτει προπληρωμένη, η κουβέντα ήταν για χρεωστικές

sdikr
27-01-11, 18:43
Αυτό προϋποθέτει προπληρωμένη, η κουβέντα ήταν για χρεωστικές


Ναι αυτό λεω, ο λογαριασμός ήταν 0 € και εβάλα 50 €μ θα τους πάρω ενα τηλ να ρώτησω

matrix1
27-01-11, 18:44
Αν κοιτάξεις τα μηνύματά μου, δε θα βρεις χαρακτηρισμούς. Ρίξε μία ματιά και στα δικά σου.

Κοιτα τα περιθωρια διαλογου εμεις οι δυο τα εξαντλησαμε ανεπιτυχως. Δεν καταφεραμε να συνεννοηθουμε. Αν δεν ηταν ο sdikr που εκανε αρχικα την κινηση για να εχει ο ιδιος γνωμη ωστε να μπορει να μιλησει δεν θα ειχα επιστρεψει, θα ειχα ριξει μαυρη πετρα πισω μου.
Δεν ειναι τυχαιες οι δυο παραθεσεις που χρησιμοποιησα σημερα, εβαλα κομματια απο ανθρωπους που ειχαν διαθεση να δουν και την πιθανοτητα να μην ειναι κατι οπως το νομιζουν.

Χωρις παρεξηγηση λοιπον επειδη δεν δουλευει μεταξυ μας, δεν εχω διαθεση να συνεχισουμε αγονες αντιπαραθεσεις.

ipo
27-01-11, 18:51
Κοιτα τα περιθωρια διαλογου εμεις οι δυο τα εξαντλησαμε ανεπιτυχως. Δεν καταφεραμε να συνεννοηθουμε. Αν δεν ηταν ο sdikr που εκανε αρχικα την κινηση για να εχει ο ιδιος γνωμη ωστε να μπορει να μιλησει δεν θα ειχα επιστρεψει, θα ειχα ριξει μαυρη πετρα πισω μου.
Δεν ειναι τυχαιες οι δυο παραθεσεις που χρησιμοποιησα σημερα, εβαλα κομματια απο ανθρωπους που ειχαν διαθεση να δουν και την πιθανοτητα να μην ειναι κατι οπως το νομιζουν.

Χωρις παρεξηγηση λοιπον επειδη δεν δουλευει μεταξυ μας, δεν εχω διαθεση να συνεχισουμε αγονες αντιπαραθεσεις.
Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να συζητήσω μαζί σου. Αν εσύ δεν επιθυμείς να συζητήσεις ανοικτά μπορείς να συνεχίσεις με προσωπικά μηνύματα. Είμαστε σε ελεύθερο φόρουμ που ο καθένας μπορεί να εκφράσει ελεύθερα την άποψή του, σεβόμενος το συνομιλητή του και χωρίς χαρακτηρισμούς που βλέπω ότι χρησιμοποιείς συχνά.

Από εκεί και πέρα δε μας έχεις δώσει κάποια αποδεικτικά στοιχεία όσων λες, τα οποία αντίκεινται σε όσα γράφει η τράπεζα στην ίδια την ιστοσελίδα της και παραθέσαμε αρκετές φορές. Είμαστε όλοι μάτια και αυτιά να δούμε και να ακούσουμε τα επιχειρήματά σου.

Ας συνεχίσουμε παρακαλώ με περισσότερα επιχειρήματα και λιγότερους χαρακτηρισμούς.

runner70
27-01-11, 18:55
εκανα και εγω αγορα απο το αγγλικο amazon βαζοντας να κανει την μετατροπη η χρεωστικης της πειραιως:

Με βαση την ισοτιμια ευρω-λιρας εκεινη την μερα καπου ~0,844

Ποσο: 38,9 λιρες
Ποσο σε δεσμευση: 47,03 Ευρω

Αρα 38,9/0,844= 46,09 ευρω και αν βαλουμε και 2% της τραπεζας 46,09*1,02=47,01 οσο τελικα μου δεσμευσαν.

Περασαν οι μερες και βλεπω οτι τελικα μου αφαιρεσαν 45,8 ευρω + 1 ευρω ειναι σε δεσμευση. Την μερα που το ειδα η ισοτιμια ηταν ~0,86χ

Αν δεν μετρουσαν το 2% της τραπεζας θα επρεπε να μου ειχαν κανει τη μετατροπη με μεγαλυτερη ισοτιμια απο 0,84 και μικροτερη απο 0,86 για να βγει αυτο το 45,8 ευρω. Ενω αν εκαναν την τελικη μετατροπη με το 0,86χ που εγινε η αφαιρεση των χρηματων και προσθεσουμε και το 2% θα βγει οντως το 45,8.

38,9/0,866=44,9 + 2%* 44,9=45,8

Χωρις την προμηθεια θα επρεπε η ισοτιμια που εφαρμοσε η τραπεζα να ειναι:

38,9/45,8=0,849 που τετοια ισοτιμια δεν υπηρχε ουτε κατα την δεσμευση ουτε κατ την αφαιρεση των χρηματων.

Επομενως μηπως η ισοτιμια που εφαρμοζεται ειναι της στιγμης που αφαιρουνται τα χρηματα και για αυτο παρουσιαζεται σαν να μην εχουν βαλει την προμηθεια; Δεν το ειχα κοιταξει για να ειμαι ειλικρινης σε προηγουμενες αγορες γιατι θεωρουσα οτι υπολογιζουν την ισοτιμια της δεσμευσης των χρηματων

matrix1
27-01-11, 19:02
Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να συζητήσω μαζί σου. Αν εσύ δεν επιθυμείς να συζητήσεις ανοικτά μπορείς να συνεχίσεις με προσωπικά μηνύματα. Είμαστε σε ελεύθερο φόρουμ που ο καθένας μπορεί να εκφράσει ελεύθερα την άποψή του, σεβόμενος το συνομιλητή του και χωρίς χαρακτηρισμούς που βλέπω ότι χρησιμοποιείς συχνά.

Από εκεί και πέρα δε μας έχεις δώσει κάποια αποδεικτικά στοιχεία όσων λες, τα οποία αντίκεινται σε όσα γράφει η τράπεζα στην ίδια την ιστοσελίδα της και παραθέσαμε αρκετές φορές. Είμαστε όλοι μάτια και αυτιά να δούμε και να ακούσουμε τα επιχειρήματά σου.

Ας συνεχίσουμε παρακαλώ με περισσότερα επιχειρήματα και λιγότερους χαρακτηρισμούς.

Ειπα καθαρα οτι δεν επιθυμω να συζητησω μαζι σου. Το ειπα διακριτικα χωρις να ριξω την ευθυνη καν σε σενα.
Ανοιχτα συζητω, δεν ειστε 2 ατομα εδω μεσα για να μιλησω με pm με τον sdikr.

........Auto merged post: matrix1 πρόσθεσε 6 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


εκανα και εγω αγορα απο το αγγλικο amazon βαζοντας να κανει την μετατροπη η χρεωστικης της πειραιως:

Με βαση την ισοτιμια ευρω-λιρας εκεινη την μερα καπου ~0,844

...

Περασαν οι μερες και βλεπω οτι τελικα μου αφαιρεσαν 45,8 ευρω + 1 ευρω ειναι σε δεσμευση. Την μερα που το ειδα η ισοτιμια ηταν ~0,86χ

...

Να λοιπον, ολα αυτα που λες επιβεβαιωνουν οσα ελεγα.

1ον Το 1 € δεσμευεται σε τυχαιες στιγμες σε αγορες στο αμαζον. 2 φορες μου εχει συμβει, μετα απο λιγο (15-20 μερες επιστρεφει)
2ον οταν υπαρχει πραγματι προμηθεια (πχ μεσω paypal) εμφανιζεται η κινηση σαν δευτερη ταυτοχρονα με την κινηση του ποσου αγορας, κινηση που ποτε δεν σου εμφανιστηκε στο mazon.co.uk. Σωστα;

ipo
27-01-11, 19:11
Επομενως μηπως η ισοτιμια που εφαρμοζεται ειναι της στιγμης που αφαιρουνται τα χρηματα και για αυτο παρουσιαζεται σαν να μην εχουν βαλει την προμηθεια; Δεν το ειχα κοιταξει για να ειμαι ειλικρινης σε προηγουμενες αγορες γιατι θεωρουσα οτι υπολογιζουν την ισοτιμια της δεσμευσης των χρηματων
Όπως λες, η ισοτιμία που χρησιμοποιείται είναι εκείνη που ισχύει τη στιγμή της χρέωσης κι όχι τη στιγμή της δέσμευσης. Γι' αυτό κάποιες τράπεζες δεσμεύουν 5% παραπάνω από το ποσό της συναλλαγής, ώστε να είναι καλυμμένες σε περίπτωση σημαντικής μεταβολής της ισοτιμίας μέχρι να πραγματοποιηθεί η χρέωση.

Με βάση αυτά που μας γράφεις, νομίζω ότι ενσωμάτωσαν την προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος στο τελικό ποσό.

sdikr
27-01-11, 19:14
Σε εμένα παραμένει και το 1 ευρώ της δέσμευσης, επειδή όμως τα 5 € είναι τραβηγμένα και μάλλον είναι για κάποιο άλλο λόγο δεν μπορώ να πω με σιγουριά, απλά δεν είχα μπει να δω τις κινήσεις τόσες μέρες και σήμερα έπαθα ενα κάτι :vava:

jap
27-01-11, 19:24
5 ευρώ είναι η προμήθεια για γέμισμα 500 ευρώ και πάνω (μετά τα πρώτα δωρεάν γεμίσματα), μήπως αφορά κάτι τέτοιο;

Επίσης, σε όσες πιστωτικές χρεώνουν έξοδα συναλλάγματος, μπαίνει μια χρέωση συνολική για όλες τις κινήσεις εκτός Ευρωζώνης με την έκδοση του λογαριασμού, 1 φορά το μήνα, μήπως αυτό μας βοηθάει να βρούμε τι πραγματικά συμβαίνει; (δεν χρησιμοποιώ χρεωστικές και δεν έχω πραγματικά να συνεισφέρω κάτι)

sdikr
27-01-11, 19:25
5 ευρώ είναι η προμήθεια για γέμισμα 500 ευρώ και πάνω (μετά τα πρώτα δωρεάν γεμίσματα), μήπως αφορά κάτι τέτοιο;

Επίσης, σε όσες πιστωτικές χρεώνουν έξοδα συναλλάγματος, μπαίνει μια χρέωση συνολική για όλες τις κινήσεις εκτός Ευρωζώνης με την έκδοση του λογαριασμού, 1 φορά το μήνα, μήπως αυτό μας βοηθάει να βρούμε τι πραγματικά συμβαίνει; (δεν χρησιμοποιώ χρεωστικές και δεν έχω πραγματικά να συνεισφέρω κάτι)

η κάρτα είναι χρεωστική, απλά ο λογαριασμός ήταν μηδενικός και πήγα σε ΑΤΜ πειραίως και έβαλα τα χρήματα

jap
27-01-11, 19:44
το μόνο που κατάλαβα είναι πως η Πειραιώς θέλει πολύ δουλειά στην ενημέρωση των πελατών της. Καλές οι σούπερ ντούπερ ηλεκτρονικές υπηρεσίες αλλά αν τώρα αναρωτιέσαι εσύ που δεν είσαι άσχετος τι αφορά μια ξεκάρφωτη προμήθεια και ψαχνόμαστε για το πώς ακριβώς υπολογίζονται οι χρεώσεις του τιμοκαταλόγου της...

runner70
27-01-11, 19:54
2ον οταν υπαρχει πραγματι προμηθεια (πχ μεσω paypal) εμφανιζεται η κινηση σαν δευτερη ταυτοχρονα με την κινηση του ποσου αγορας, κινηση που ποτε δεν σου εμφανιστηκε στο mazon.co.uk. Σωστα;

αυτο δεν το ξερω στο paypal γιατι δεν εχει τυχει να κανω αγορα σε λιρες απο τοτε που μπηκε η προμηθεια στην χρεωστικη


Όπως λες, η ισοτιμία που χρησιμοποιείται είναι εκείνη που ισχύει τη στιγμή της χρέωσης κι όχι τη στιγμή της δέσμευσης. Γι' αυτό κάποιες τράπεζες δεσμεύουν 5% παραπάνω από το ποσό της συναλλαγής, ώστε να είναι καλυμμένες σε περίπτωση σημαντικής μεταβολής της ισοτιμίας μέχρι να πραγματοποιηθεί η χρέωση.

Με βάση αυτά που μας γράφεις, νομίζω ότι ενσωμάτωσαν την προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος στο τελικό ποσό.

ωραια αφου λοιπον μετρανε την ισοτιμια τη στιγμη της χρεωσης, εκεινη τη μερα ηταν 0,86χ συμφωνα με την Ναυτεμπορικη και οντως βγαινει το 2% προμηθεια.

38,9*0,866=44,9 *1,02=45,8 ευρω που τελικα μου αφαιρεσαν.

Η μονη περιπτωση που θα ελεγες οτι δεν υπαρχει η προμηθεια του 2% θα ηταν αν η τραπεζα πειραιως εφαρμοζε ισοτιμιες που εχουν μεγαλη διαφορα απο τις πραγματικες.

ΥΓ. jap αυτο ξαναπες το

matrix1
27-01-11, 20:25
αυτο δεν το ξερω στο paypal γιατι δεν εχει τυχει να κανω αγορα σε λιρες απο τοτε που μπηκε η προμηθεια στην χρεωστικη

ωραια αφου λοιπον μετρανε την ισοτιμια τη στιγμη της χρεωσης, εκεινη τη μερα ηταν 0,86χ συμφωνα με την Ναυτεμπορικη και οντως βγαινει το 2% προμηθεια.


Φανταζομαι οτι κοιτας την στηλη "πωληση" και οχι αγορα στην Ναυτεμπορικη.
Σε ολες τις δικες μου αγορες παντως δεν υπηρχε διαφορα στην ισοτιμια πανω απο +-0.5% (ναι καποιες φορες ηταν ακομα και μειον)!

Και για να δεις την αντιληψη μου θα σου πω οτι αγορασες το πολυμηχανημα HP CN245B. :p

Γεια σας.

ΥΓ. Eιναι ενα μπαχαλο παντως καποια πραγματα στην Πειραιως. Πχ στα υποκαταστηματα σχεδον ολα οσα εχω ρωτησει σχετικα με τη λειτουργια των ηλεκτρονικων συναλλαγων δεν ξερουν να μου τα απαντησουν και με παραπεμπουν στα τηλεφωνα της winbank. :down:

NikoLakis
27-01-11, 20:44
Να πω και γω την προσφατη εμπειρία μου με χρεωστική Πειραιώς.
Η αγορά έγινε απο ebay και η πληρωμή μέσω paypal. Η μετατροπή συναλλάγματος έγινε από την κάρτα και όχι από το paypal.

Το ποσό σε λίρες ήταν 1450.
Με τη μετατροπή πλήρωσα 1702 + 6 ευρώ προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος (εμφανίστηκαν σαν 2 συναλλαγές στο web-banking). Το paypal ζητούσε 1751.

Το καλό με τη χρεωστική της Πειραιώς είναι ότι το μέγιστο ποσό προμήθειας για μετατροπή συναλλάγματος (6 ευρω) συμφέρει για μεγάλες αγορές >300 ευρώ.

kitsose
28-01-11, 18:18
Καλησπερα σας σε ολους!!!
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με την χρεωστική της attica (http://www.atticabank.gr/index.asp?a_id=1477) συγκεκριμενα στο σιτε της λεει οτι ειναι και για αγορες μεσω ιντερνετ απο το εξωτερικο. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: διαβασε σε προηγουμενες σελιδες να αναφερεται απο ποιες τραπεζες οι χρεωστικες τους κανουν για αγορες μεσω ιντερνετ για το εξωτερικο(για την αττικα δεν διαβασα τιποτα αλλα αφου γραφει visa δεν κανει? επισεις απο οτι βλεπω η καρτα γραφει παω electronic use only αυτο τι σημαινει?). Για την attica δεν μπορεσα να βρω πουθενα αν μπορω να κανω αγορες απο εξωτερικο μεσω ιντερνετ. Ο μονος λογος που ενδιαφερει για αυτην την τραπεζα ειναι οτι εκει εχω λογαριασμο και δεν θελω να τρεχω σε αλλες.(με ενδιαφερουν αγορες απο e-bay και zavvi.com)
Αν ξερει κανεις σιγουρα ας μου απαντησει.

ipo
28-01-11, 18:32
Καλησπερα σας σε ολους!!!
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με την χρεωστική της attica (http://www.atticabank.gr/index.asp?a_id=1477) συγκεκριμενα στο σιτε της λεει οτι ειναι και για αγορες μεσω ιντερνετ απο το εξωτερικο. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: διαβασε σε προηγουμενες σελιδες να αναφερεται απο ποιες τραπεζες οι χρεωστικες τους κανουν για αγορες μεσω ιντερνετ για το εξωτερικο(για την αττικα δεν διαβασα τιποτα αλλα αφου γραφει visa δεν κανει? επισεις απο οτι βλεπω η καρτα γραφει παω electronic use only αυτο τι σημαινει?). Για την attica δεν μπορεσα να βρω πουθενα αν μπορω να κανω αγορες απο εξωτερικο μεσω ιντερνετ. Ο μονος λογος που ενδιαφερει για αυτην την τραπεζα ειναι οτι εκει εχω λογαριασμο και δεν θελω να τρεχω σε αλλες.(με ενδιαφερουν αγορες απο e-bay και zavvi.com)
Αν ξερει κανεις σιγουρα ας μου απαντησει.
Καλησπέρα!

Η κάρτα που αναφέρεις είναι προπληρωμένη. Δεν είναι χρεωστική.

Για προπληρωμένες κάρτες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803), θα σου πρότεινα να διαβάσεις το αντίστοιχο άρθρο και να δεις τη σχετική συζήτηση, διότι το παρόν νήμα αφορά τις χρεωστικές κάρτες.

kitsose
28-01-11, 18:47
Καλησπέρα!

Η κάρτα που αναφέρεις είναι προπληρωμένη. Δεν είναι χρεωστική.

Για προπληρωμένες κάρτες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803), θα σου πρότεινα να διαβάσεις το αντίστοιχο άρθρο και να δεις τη σχετική συζήτηση, διότι το παρόν νήμα αφορά τις χρεωστικές κάρτες.
Συγνωμη νομιζα πως ειναι χρεωστική γιαυτο και εγραψα εδω. Να ρωτησω τοτε αν ξερεις αν η αττικα εχει χρεωστικη καρτα?

ipo
28-01-11, 19:06
Συγνωμη νομιζα πως ειναι χρεωστική γιαυτο και εγραψα εδω. Να ρωτησω τοτε αν ξερεις αν η αττικα εχει χρεωστικη καρτα?
Απ' όσο γνωρίζω δεν η Attica Bank δεν έχει χρεωστική κάρτα που να μπορεί να χρησιμοποιηθεί για συναλλαγές μέσω διαδικτύου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.