PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

lak100
29-01-11, 01:18
παιδια ακουστε τι κουλο μου ετυχε εκανα αιτηση για πιστωτικη Alpha Bonus Visa. Σαν εσοδο εχω ενα επιδομα απο τον ΟΑΕΕ που ομως επειδη ημουν ανηλικος μεχρι φετος το επαιρνε ο πατερας με αποτελεσμα εγω να μην φαινονμαι στην φορολογικη δηλωση. τελικα το δεχτηκαν και μου εξεδωσαν την καρτα. τωρα που εκανα αιτηση για mastercard bonus μου την ακυρωσαν επειδη δεν φαινομουν στο εκκθαριστικο

jap
29-01-11, 14:24
Στην ίδια τράπεζα και μέσα σε 1 μήνα περιθώριο και χωρίς μεγάλο ποσό στο εκκαθαριστικό; Ανυπόμονος είσαι... Η τράπεζα ποτέ δεν θα σου πει τον πραγματικό λόγο απόρριψης, μόνο αν πέσεις σε κάποιον εξυπηρετικό υπάλληλο θα σου πει την άποψή του και τι ξέρει από την εμπειρία του. Από την Alpha ειδικά, αν κάνεις κάποια μέτρια χρήση της κάρτας και πληρώνεις τις δόσεις κανονικά, θα σε ενοχλούν κατά καιρούς για να βγάλεις κι άλλες δικές τους κάρτες που στην ουσία θα είναι προεγκεκριμένες γιατί θα ξέρουν ήδη ότι είσαι εν δυνάμει 'καλός πελάτης'. Ο χρυσός κανόνας για να ζητήσεις νέα κάρτα ή αύξηση ορίου από την ίδια τράπεζα (που εκτός από τα όποια στοιχεία στον Τειρεσία βλέπει και την πραγματική συμπεριφορά σου ως πελάτης) είναι αναμονή ένα εξάμηνο τουλάχιστον, εκτός και αρχίσουν τα τηλεφωνήματα εκ μέρους τους πιο γρήγορα.

sdikr
01-02-11, 00:42
Σε εμένα παραμένει και το 1 ευρώ της δέσμευσης, επειδή όμως τα 5 € είναι τραβηγμένα και μάλλον είναι για κάποιο άλλο λόγο δεν μπορώ να πω με σιγουριά, απλά δεν είχα μπει να δω τις κινήσεις τόσες μέρες και σήμερα έπαθα ενα κάτι :vava:


Για να το συνεχίσω, τελικά τα 5 ευρώ ήταν εντελώς άσχετη χρέωση, όποτε μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάποια προμήθεια, εκτός απο το 1 ευρώ που είναι σε δέσμευση που λογικά θα φύγει μόνο του.

runner70
01-02-11, 02:19
Για να το συνεχίσω, τελικά τα 5 ευρώ ήταν εντελώς άσχετη χρέωση, όποτε μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάποια προμήθεια, εκτός απο το 1 ευρώ που είναι σε δέσμευση που λογικά θα φύγει μόνο του.

εφοσον λοιπον και σε σενα δεν υπαρχει ξεχωριστη προμηθεια εως τωρα οσον αφορα το amazon, το μονο που μενει να δουμε ειναι αν ενσωματωνουν την προμηθεια στην ισοτιμια. Οπως δηλαδη κανει το paypal που το 2.5% στο βαζει στην ισοτιμια και σου κανει την μετατροπη συναλλάγματος με τελειως διαφορετικη ισοτιμια. Γιατι αν γινεται κατι τετοιο παλι προμηθεια ειναι, απλα δεν φαινεται.

SALONIKAG
01-02-11, 20:56
Ο λόγος που οι νεες χρεωστικες ειναι με τσιπακι ειναι για να μην κλωνοποιούνται απο επιτειδιους?

ariadgr
01-02-11, 23:18
Ο λόγος που οι νεες χρεωστικες ειναι με τσιπακι ειναι για να μην κλωνοποιούνται απο επιτειδιους?

Μεταξύ άλλων ναι.

Lazos
02-02-11, 21:57
Να ρωτησω κατι για το ebanking της εθνικης; για να παρεις τους κωδικους πας στο καταστημα και σου τους δινουν αμεσως; ή κανεις αιτηση και περνας αλλη μερα να τους παρεις;

ariadgr
02-02-11, 22:37
Να ρωτησω κατι για το ebanking της εθνικης; για να παρεις τους κωδικους πας στο καταστημα και σου τους δινουν αμεσως; ή κανεις αιτηση και περνας αλλη μερα να τους παρεις;

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, άλλη μέρα περνάς για να πάρεις τα στοιχεία και το e-code

Panos.2006
03-02-11, 16:57
Να ρωτησω κατι για το ebanking της εθνικης; για να παρεις τους κωδικους πας στο καταστημα και σου τους δινουν αμεσως; ή κανεις αιτηση και περνας αλλη μερα να τους παρεις;


Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, άλλη μέρα περνάς για να πάρεις τα στοιχεία και το e-code

Τη συσκευή στην δίνουν όταν κάνεις την αίτηση, ο κωδικός έρχεται με ταχυδρομείο μετά από καμιά εβδομάδα.

Lazos
03-02-11, 21:57
Τελικά μας είπαν σε μια εβδομάδα περίπου θα σταλεί ο κωδικός στο σπίτι (κωδικο εννοεί και το user id και το password? )
και οταν ερθει να περασω απ το καταστημα να παρω τη συσκευη!

MaFiOzOs_GR
04-02-11, 22:25
Σήμερα μου ήρθε με τα ΕΛΤΑ και η καινούργια cash/debit card της Κύπρου, με το EMV Chip! :oneup:

dpa2006
04-02-11, 22:54
:oneup:

lak100
05-02-11, 12:49
Στην ίδια τράπεζα και μέσα σε 1 μήνα περιθώριο και χωρίς μεγάλο ποσό στο εκκαθαριστικό; Ανυπόμονος είσαι... Η τράπεζα ποτέ δεν θα σου πει τον πραγματικό λόγο απόρριψης, μόνο αν πέσεις σε κάποιον εξυπηρετικό υπάλληλο θα σου πει την άποψή του και τι ξέρει από την εμπειρία του. Από την Alpha ειδικά, αν κάνεις κάποια μέτρια χρήση της κάρτας και πληρώνεις τις δόσεις κανονικά, θα σε ενοχλούν κατά καιρούς για να βγάλεις κι άλλες δικές τους κάρτες που στην ουσία θα είναι προεγκεκριμένες γιατί θα ξέρουν ήδη ότι είσαι εν δυνάμει 'καλός πελάτης'. Ο χρυσός κανόνας για να ζητήσεις νέα κάρτα ή αύξηση ορίου από την ίδια τράπεζα (που εκτός από τα όποια στοιχεία στον Τειρεσία βλέπει και την πραγματική συμπεριφορά σου ως πελάτης) είναι αναμονή ένα εξάμηνο τουλάχιστον, εκτός και αρχίσουν τα τηλεφωνήματα εκ μέρους τους πιο γρήγορα. βασικα δεν προχωρησα σε επεξεργασια της αιτησης γιατι μου ειπαν οτι δεν φαινομουν στο εκκαθαριστικο. κουλο αυτο γιατι με ακριβως τα ιδια χαρτα μου ενεκριναν την visa με 2.000 ευρω πιστωτικο οριο

Lazos
06-02-11, 02:26
lak100 να σε ρωτησω κατι; τι εισοδημα ειχες και σου εβγαλαν πιστωτικη με 2000 ευρω οριο; και ειχες αλλα δανεια στο ονομα σου;
--πληροφοριακη ερωτηση απλα προσπαθω να καταλαβω πως βγαζουν τα πιστωτικα ορια αυτες οι τραπεζες--

aleex
06-02-11, 12:01
αγόρασα αεροπορικό εισιτήριο από το site της lufthansa μέσω paypal (με debit card που έχω εκεί καταχωρήσει)

ξέρετε αν μπορεί αυτή η αγορά να μπει στη φορολογική δήλωση?? :hmm:

μάλιστα να διευκρινίσω ότι καθώς θέλω να μπει στη φορ. δήλ. της μητέρας μου, παρότι το εισιτήριο είναι για μένα, πλήρωσα με κάρτα κ paypal λογαριασμό που είναι στο όνομα της μητέρας μου :p

lak100
06-02-11, 12:42
lak100 να σε ρωτησω κατι; τι εισοδημα ειχες και σου εβγαλαν πιστωτικη με 2000 ευρω οριο; και ειχες αλλα δανεια στο ονομα σου;
--πληροφοριακη ερωτηση απλα προσπαθω να καταλαβω πως βγαζουν τα πιστωτικα ορια αυτες οι τραπεζες-- 8.771 ευρω οσο ειναι το επιδομα του ΟΑΕΕ ετησοως

jap
06-02-11, 16:52
ξέρετε αν μπορεί αυτή η αγορά να μπει στη φορολογική δήλωση?? :hmm:


δεν περνάνε καθόλου τα εισιτήρια, ούτε αεροπορικά, ούτε ακτοπλοϊκά, μόνο αν ήταν επαγγελματικές δαπάνες θα περνάγανε ως έξοδα.

aleex
07-02-11, 09:36
δεν περνάνε καθόλου τα εισιτήρια, ούτε αεροπορικά, ούτε ακτοπλοϊκά, μόνο αν ήταν επαγγελματικές δαπάνες θα περνάγανε ως έξοδα.

thx βρε jap, αναρωτιόμουνα επειδή αυτός ο παπακωσταντίνου έχει πει για σχεδόν όλες τις αποδείξεις (σουπερμάρκετ, λαϊκές αγορές κλπ κλπ)

jap
07-02-11, 10:10
Φύλαξε την απόδειξη, ποτέ δεν ξέρεις... Μέσα στο Γενάρη ανακοίνωσαν ότι περνάνε για το 2010 οι αποδείξεις διοδίων ενώ από την αρχή του μέτρου πέρσι σκίζονταν με κάθε ευκαιρία ότι δεν θα περνάγανε. Κράτος-λάστιχο!

aleex
07-02-11, 10:39
το θέμα όμως είναι ότι το εισιτήριο είναι κ η απόδειξη, κ σ' αυτό δεν εμφανίζεται το όνομα της μητέρας μου που μέσω κάρτας της κ λογαριασμού της στο paypal έκανα την πληρωμή.

Από την άλλη στο paypal τι να εκτυπώσω?

πηγαίνοντας στο history υπάρχει αυτό

http://i.imgur.com/Vrx3g.jpg

όμως δεν εμφανίζεται το όνομα του δικαιούχου του λογαριασμού

η σπουδαιότερη όμως απορία που έχω είναι η εξής:

έστω ότι τα αεροπορικά εισιτήρια μπαίνουν στη φορ. δήλ.

όμως:

οι αποδείξεις για να περνάνε πρέπει οι αγορές να έχουν πραγματοποιηθεί στην Ελλάδα, ή οι αποδείξεις να έχουν ελληνικό αφμ όπως έχουμε ξαναπεί.

Το εισιτήριο αφορά πτήση μετ' επιστροφής από αθήνα για μόναχο. η πληρωμή έγινε στο site lufthansa.com κ στο εισιτήριο η ανάλυση της πληρωμής είναι αυτή:

83611

οπότε το συμπέρασμα ποιο είναι???

jap
07-02-11, 11:10
Θεωρητικά μιλώντας πάντα, δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις τώρα. Είχα την εντύπωση ότι υπάρχει τοπική παρουσία και τα εισιτήρια πουλάει η lufthansa.gr με ελληνικό ΑΦΜ. Έτσι κι αλλιώς, δεν σε ενδιαφέρει το εισιτήριο, αλλά η όποια απόδειξη σου έστειλαν με email ή μπορείς να κατεβάσεις/τυπώσεις από το site τους, αφού το εισιτήριο είναι άυλο. Θα μπορούσες να έχεις αγοράσει από viva.gr ή από pamediakopes.gr που χρεώνουν λιγότερο για την έκδοση (20 ευρώ δεν έχει η lufthansa ανά εισιτήριο;) και εκδίδουν ξεχωριστό τιμολόγιο. Δεν είμαι σίγουρος να σου πω, έχω πολύ καιρό να πετάξω με lufthansa και νομίζω τότε είχα αγοράσει από φυσικό πρακτορείο (και πάλι με ξεχωριστό τιμολόγιο).

aleex
07-02-11, 11:27
η lufthansa δεν στέλνει τπτ άλλο. το εισιτήριο είναι ουσιαστικά ένα reservation code που είναι στο πάνω μέρος της σελίδας που στέλνει.

οι φόροι κλπ είναι κυρίως φόροι του "ελευθέριος βενιζέλος". η lh δεν χρεώνει προμήθειες κανενός είδους ...

άρα δεν μπορεί ν αγοράσει κανείς φτηνότερα τα εισιτήρια της από άλλο site.

jap
07-02-11, 12:11
Μόλις το τσέκαρα, είναι 10 ευρώ για τη Lufthansa και απευθείας αγορές από το δικό της site, δεν θυμόμουν καλά.

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 1 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το αναφέρεις κι εσύ παραπάνω, είναι το ticket service charge, τα site που ανέφερα χρεώνουν το μισό περίπου, ανάλογα την εταιρεία.

aleex
07-02-11, 12:25
Μόλις το τσέκαρα, είναι 10 ευρώ για τη Lufthansa και απευθείας αγορές από το δικό της site, δεν θυμόμουν καλά.

Το αναφέρεις κι εσύ παραπάνω, είναι το ticket service charge, τα site που ανέφερα χρεώνουν το μισό περίπου, ανάλογα την εταιρεία.

έχεις δίκιο jap, έτσι είναι .. :oops:

lewton
07-02-11, 13:08
Το Σάββατο άκουσα ο,τι πιο κουλό έχω ακούσει σχετικά με πιστωτικές κάρτες τελευταία. Συγκεκριμένα σε μπαρ/καφετέρια σε σταθμό σκι στις γαλλικές Άλπεις αρνήθηκαν σε φίλη μου να πληρώσει με την βρετανική πιστωτική της (HSBC) λέγοντας ότι δέχονται μόνο γαλλικές κάρτες. Δεν την έβαλαν καν στο μηχάνημα παρότι επιμείναμε, με άλλα λόγια κοιτάνε την κάρτα και αν δεν τους φανεί γαλλική δεν την δοκιμάζουν στο POS. :worthy:
Ίσως νομίζουν ότι η Visa και η Mastercard είναι γαλλικές. :lol:

oxyd
07-02-11, 13:11
Το Σάββατο άκουσα ο,τι πιο κουλό έχω ακούσει σχετικά με πιστωτικές κάρτες τελευταία. Συγκεκριμένα σε μπαρ/καφετέρια σε σταθμό σκι στις γαλλικές Άλπεις αρνήθηκαν σε φίλη μου να πληρώσει με την βρετανική πιστωτική της (HSBC) λέγοντας ότι δέχονται μόνο γαλλικές κάρτες. Δεν την έβαλαν καν στο μηχάνημα παρότι επιμείναμε, με άλλα λόγια κοιτάνε την κάρτα και αν δεν τους φανεί γαλλική δεν την δοκιμάζουν στο POS. :worthy:
Ίσως νομίζουν ότι η Visa και η Mastercard είναι γαλλικές. :lol:
Και βάζω στοίχημα ότι δεν μιλούσαν και αγγλικά. Ο σωβινισμός στο μεγαλείο του. Αηδία!

jap
07-02-11, 13:24
Ίσως νομίζουν ότι η Visa και η Mastercard είναι γαλλικές. :lol:

Μου θυμίζει το γνωστό ανέκδοτο: Τι εννοούν οι Γάλλοι όταν λένε "αντί βαρόλ";

ipo
07-02-11, 13:24
Το Σάββατο άκουσα ο,τι πιο κουλό έχω ακούσει σχετικά με πιστωτικές κάρτες τελευταία. Συγκεκριμένα σε μπαρ/καφετέρια σε σταθμό σκι στις γαλλικές Άλπεις αρνήθηκαν σε φίλη μου να πληρώσει με την βρετανική πιστωτική της (HSBC) λέγοντας ότι δέχονται μόνο γαλλικές κάρτες

Όταν είχα πάει για ορειβασία με την πριγκίπισσα της Γουαδελούπης στα Ιμαλάια, δε δέχτηκαν στο σαλέ των 6.000 μέτρων τη χρυσή American Express μου, με το πρόσχημα ότι ήταν Σουηδική. Στην πράξη είχαν σκάσει από τη ζήλια τους που πήγαμε με δικό μας τζετ στον αεροδιάδρομο του υψιπέδου, αντί να πληρώσουμε τις τοπικές εταιρείες μεταφορών. Τρε μπανάλ! :p

lewton
07-02-11, 15:07
Και βάζω στοίχημα ότι δεν μιλούσαν και αγγλικά. Ο σωβινισμός στο μεγαλείο του. Αηδία!
Το έχασες το στοίχημα. Φυσικά και μιλούσαν Αγγλικά, πάνω-κάτω τα ίδια που μιλάει κάθε υπάλληλος καφετέριας σε ελληνικό νησί (το μόνο που αλλάζει είναι ότι ο ένας έχει απαίσια γαλλική προφορά και ο άλλος απαίσια ελληνική προφορά).
Μπορούμε να μην αναπαράγουμε τα κλισέ για τους σωβινιστές Γάλλους;
Και ειδικά η λέξη αηδία είναι πάρα πολύ βαριά. Γιατί να πρέπει να προκαλεί αηδία κάποιος άνθρωπος που δε μιλάει Αγγλικά (ο συγκεκριμένος -επαναλαμβάνω- μιλούσε);

Προφανώς ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού την είδε στραβά ύστερα από αποτυχημένη προσπάθεια να χρεώσει κάποια ξένη χρεωστική (το οποίο όντως μπορεί να συμβεί). Κάποιος έπρεπε να του εξηγήσει ότι μια Visa με τον αριθμό ανάγλυφο σαν αυτή που του δείχναμε δεν έχει πρόβλημα σε κανένα POS.

SALONIKAG
07-02-11, 15:47
Μια αποδειξη για να ειναι εγκυρη θα πρεπει να αναγραφει τον ΑΦΜ και ΔΟΥ της επιχειρησης,την εδρα της και το ειδος της υπηρεσιας...

runner70
07-02-11, 18:16
Μπορούμε να μην αναπαράγουμε τα κλισέ για τους σωβινιστές Γάλλους;
Και ειδικά η λέξη αηδία είναι πάρα πολύ βαριά. Γιατί να πρέπει να προκαλεί αηδία κάποιος άνθρωπος που δε μιλάει Αγγλικά (ο συγκεκριμένος -επαναλαμβάνω- μιλούσε);


Θα πρεπει να σε εχει επηρεασει η Γαλλια για να θεωρεις την λεξη αηδια παρα πολυ βαρια.:p Και το να μην γνωριζει καποιος αγγλικα δεν προκαλει αηδια. Αν γνωριζει ειναι το θεμα και αποφευγει να μιλησει στον ξενο. Δεν θα ακους πρωτη φορα κατι τετοιο για τους Γαλλους. :whistle:

ipo
07-02-11, 21:44
Έχω ακούσει τέτοιες φήμες για τους Γάλλους, αλλά η εμπειρία μου από τη Γαλλία, όπως επίσης και των γνωστών μου, είναι αντίθετη. Μιλάνε καλά Αγγλικά και δε διστάζουν να βοηθήσουν τον κόσμο στη γλώσσα αυτή.

Για κάποιο λόγο αναμασάται μία φήμη του παρελθόντος ή ανυπόστατη. Μπορεί και να έχω πέσει στις εξαιρέσεις. Αλλά εσείς που το λέτε το έχετε βιώσει ή απλά το ακούτε από άλλους;

runner70
07-02-11, 22:47
Έχω ακούσει τέτοιες φήμες για τους Γάλλους, αλλά η εμπειρία μου από τη Γαλλία, όπως επίσης και των γνωστών μου, είναι αντίθετη. Μιλάνε καλά Αγγλικά και δε διστάζουν να βοηθήσουν τον κόσμο στη γλώσσα αυτή.

Για κάποιο λόγο αναμασάται μία φήμη του παρελθόντος ή ανυπόστατη. Μπορεί και να έχω πέσει στις εξαιρέσεις. Αλλά εσείς που το λέτε το έχετε βιώσει ή απλά το ακούτε από άλλους;

Προσωπικα και τα δυο αλλα πριν αρκετα χρονια. Φημη του παρελθοντος δεν ειναι. Απλα μπορει να αποτελει παρελθον. Τα τελευταια χρονια με οποιους νεους (τουριστες που εχουν ερθει εδω αυτη τη φορα) εχω μιλησει δεν μου εχει τυχει να εχουν αναλογη συμπεριφορα. Βεβαια θα μου πεις ηρθαν Ελλαδα και σου μιλανε γαλλικα; Ναι το συναντουσα και αυτο. Και δεν ηταν οτι δεν ηξεραν λεξη απο αγγλικα

cool11
10-02-11, 10:33
Ισως πω βλακεια, αλλα θελω να ρωτησω: μεσω ebanking μπορω να 'κοψω'/εκτελεσω τραπεζικη επιταγη?
Ή ειναι κατι που γινεται μονο με χαρτια?
Δεν ξερω απο αυτο το θεμα καθολου, παροτι ειμαι χρηστης winbank.

jap
10-02-11, 11:37
Η ερώτησή σου δεν είναι λάθος, η χώρα που ζεις είναι... Όχι στην Ελλάδα. Paper rules!

cool11
10-02-11, 11:49
καταλαβα....

peugeot206
10-02-11, 14:23
Πήγα εχθές στη Alpha για να ανοίξω ένα λογαριασμό και να τον συνδέσω με μια
χρεωστική. Μου ζήτησαν για να ανοιχθεί ο λογαριασμός να καταθέσω 300 euro! :down:
Στην Κύπρου ή στην Πειραιώς ξέρει κανείς τι παίζει?

SALONIKAG
10-02-11, 15:38
Μολις επικοινωνησα με τα κεντρα εξυπηρετησης τοσο της Κυπρου,οσο και της Πειραιως..ΔΕΝ απαιτειται καποιο ελαχιστο ποσο καταθεσης!!!
Αλλα τα δικαιολογητικα ειναι...Αστυνομικη ταυτοτητα,εκκαθαριστικο,ενας λογαριασμος ΔΕΗ,ΟΤΕ ,κινητης τηλεφωνιας και εαν εισαι μισθωτος ,το χαρτι της τελευταιας μισθοδοσιας σου..

Mouse Potato
10-02-11, 15:52
Επιβεβαιώνω κι εγώ για την Πειραιώς ότι δεν χρειάζεται ποσό κατάθεσης για το άνοιγμα του λογαριασμού.

peugeot206
11-02-11, 14:50
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!!

karetsos
11-02-11, 14:56
στην πειραιώς θέλει μόνο 5 ευρώ για την ενεργοποίηση του winbank, κατά τα άλλα όλα είναι δωρεάν και ενεργοποιούνται αμέσως, άνοιξα χθες λογαριασμο + χρεωστική + winbank..., σήμερα έκανα ήδη αγορά μέσω paypal...

Mouse Potato
11-02-11, 15:25
Φαίνεται πως το άλλαξαν. Όταν είχα βγάλει εγώ δεν χρειάστηκε ούτε cent για όλα τα παραπάνω.

SALONIKAG
12-02-11, 03:57
Θα ηθελα να ρωτησω ποιες τραπεχες δινουν,την χρεωστικη καρτα επι τοπου?
Η Πειραιως το κανει αυτο..
Η Εθνικη,ΤΤ,Προτον,ΑΛφαμπανκ την στελνουν μετα απο καμια βδομαδα...

cranky
12-02-11, 04:05
Κάνε μιά ερώτηση και στην "Τράπεζα Αττικής".

MaFiOzOs_GR
12-02-11, 04:45
Θα ηθελα να ρωτησω ποιες τραπεχες δινουν,την χρεωστικη καρτα επι τοπου?
Η Πειραιως το κανει αυτο..
Η Εθνικη,ΤΤ,Προτον,ΑΛφαμπανκ την στελνουν μετα απο καμια βδομαδα...

Και η Κύπρου την δίνει απευθείας αλλά εκδίδει κάρτες μέχρι τις 13.00 το μεσημέρι, και όχι αργότερα.

jap
12-02-11, 10:35
Η Πειραιώς έχει βάλει πλέον τσιπάκι στην χρεωστική, δεν νομίζω ότι είναι εφικτό να τη δίνει πια επιτόπου.

karetsos
12-02-11, 10:39
Η Πειραιώς έχει βάλει πλέον τσιπάκι στην χρεωστική, δεν νομίζω ότι είναι εφικτό να τη δίνει πια επιτόπου.

αμέσως την δίνει και σε λίγα λεπτά λειτουργεί

jap
12-02-11, 14:01
ΟΚ, άρα είναι προηγμένοι και σε αυτό! :oneup:

subzer0
12-02-11, 17:02
Και η Κύπρου την δίνει απευθείας αλλά εκδίδει κάρτες μέχρι τις 13.00 το μεσημέρι, και όχι αργότερα.

Και θέλει και μια έξτρα αίτηση -πέρα από αυτήν για την κάρτα- για internet banking , αν και δεν θυμάμαι αν και αυτό ενεργοποιείται επιτόπου.

MaFiOzOs_GR
12-02-11, 17:17
Και θέλει και μια έξτρα αίτηση -πέρα από αυτήν για την κάρτα- για internet banking , αν και δεν θυμάμαι αν και αυτό ενεργοποιείται επιτόπου.
Ναι, την συμπληρώνει ο/η υπάλληλος εκείνη την ώρα και την υπογράφουμε επιτόπου.Η ενεργοποίηση του ebanking παίρνει κανα 2-3 μέρες πάντως....

On topic, τώρα με τις καινούργιες κάρτες με το EMV Chip, δεν ξέρω αν εκδίδονται επιτόπου η αν τις στέλνουν με τα ΕΛΤΑ. :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.