PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

e_akis
08-10-07, 13:48
ρε παιδες ... ΔΕΥΤΕΡΑ σημερα.... και το ιδιο μνμ μου βγαζει παλι στο paypal....:( τι μπορει να ειναι?

traderman
08-10-07, 13:56
δεν δεχονται prepaid και οχι μονο αυτοι.

e_akis
08-10-07, 14:16
:cry: τι ειπες τωρα??? Δε δεχονται Prepaid?τι τους νοιαζει? visa ειναι! επισης τηλεφωνησα και μου ειπαν οτι απο αυριο θα ειναι διαθεσμα τα λεφτα που εβαλα το σαβατο(2 εργασημες) οποτε βλεπουμε αυριο...:hmm:

traderman
08-10-07, 14:24
εχω Prepaid της eurobank και συναντω μεγαλες δυσκολιες(κρατηση ξενοδοχειων-rapidshare-paypal κτλ.κτλ.κτλ)

ipo
08-10-07, 17:50
Έχει γραφτεί πολλές φορές στο forum, ότι δεν είναι ταυτόσημες όλες οι κάρτες που φέρουν ίδιο λογότυπο (visa, visa electron κλπ). Έχει να κάνει με το ποια τράπεζα τις εκδίδει, αλλά και τι συμφωνία έχει κάνει για την καθεμία.

Π.χ. η visa electron της Alpha (πλέον enter visa) γίνεται δεκτή σχεδόν παντού, ενώ η visa electron της Εθνικής, σχεδόν πουθενά.

21century
08-10-07, 18:29
Για μενα που χρησιμοποιω χωρις προβληματα στο δικτυο την prepair card Eurobank παορτι εχει οριο τα 1000 ευρω- και καλα κανει- ειναι μια χαρα και μπορεις να κανεις παντου δουλεια χωρις να ανησυχεις για τα χρηματα σου...

pinwouza
08-10-07, 21:23
Ρε παιδιά, δεν μπορώ να καταλάβω τι μανία έχετε με τις προπληρωμένες. Θέλετε οπωσδήποτε να πληρώνετε προμήθειες για να τις γεμίζετε και να ρισκάρετε να μην ολοκληρώνεται η συναλλαγή σας;
Πλέον οι περισσότερες μεγάλες τράπεζες εκδίδουν Visa electron. Έχει αναφερθεί πολλές φορές, βγάζεις μια κάρτα Visa electron σε τράπεζα όπως Πειραιώς, Άλφα, Εμπορική, Eurobank και πολλές άλλες, την συνδέετε με λογαριασμό (ο τύπος του δεν έχει σημασία) και όταν θέλετε να κάνετε αγορά, κάνετε 1-2 μέρες πριν κατάθεση του ποσού σε ένα ΑΤΜ (σε μερικές περιπτώσεις οι καταθέσεις δεν έχουν valeur date και τα χρήματα είναι άμεσα διαθέσιμα).
Εύκολα, χωρίς επιπλέον έξοδα και με ασφάλεια (μιας και στον λογαριασμό θα έχεις όσα ακριβώς πρέπει να έχεις για την συναλλαγή που θέλεις).

k_koulos
08-10-07, 22:08
όπως έχω πει και σε άλλα Post η προπληρωμένες έχουν και αυτές ευκολίες , μπορεί για έναν έμπειρο χρήστη σαν εμάς να μην είναι η λύση αλλά για κάποιον που αρχίζει τώρα τις On-line αγορές, ή που δεν θέλει για τον Α λόγο να φτίαξει τραπεζικό λογαριασμό, είναι λύση.

SAPACO
09-10-07, 01:04
Ρε παιδία κανείς δεν έχει prepaid της Κύπρου?Θέλω να εγγραφώ στο paypal αλλα εδω και δύο μέρες δεν μου έχουν μπεί τα χρήματα γιατι έκανα κατάθεση μέσω ATM. Θα περιμένω μέχρι το πρώι αλλιώς θα πάω να τους ρωτήσω τι γίνεται. Ξέρει κανεις αν θα μου την κάνουν δεκτή?

21century
09-10-07, 10:59
Οι προπληρωμενες παιρνουν προμηθεια οταν βαζεις χρηματα αλλα αισθανεσαι κατα τροπον τινα ασφαλης....

ipo
09-10-07, 11:10
Οι προπληρωμενες παιρνουν προμηθεια οταν βαζεις χρηματα αλλα αισθανεσαι κατα τροπον τινα ασφαλης....
Ασφαλέστερη και καλύτερη λύση είναι να έχεις δύο λογαριασμούς σε μία τράπεζα, έναν συνδεδεμένο με τη χρεωστική και έναν όχι. Πριν κάνεις αγορά μεταφέρεις χρήματα από τον έναν στον άλλον (χωρίς καμία χρέωση). Με τον τρόπο αυτό η χρεωστική σου, και κλεμμένο αριθμό να έχει, δεν μπορεί να χρεωθεί, αφού μένει με υπόλοιπο μόνο για λίγα λεπτά, δηλαδή από τη στιγμή μεταφοράς, μέχρι τη στιγμή αγοράς.

e_akis
09-10-07, 12:43
το paypal τη δεχτηκε την prepaid

k_koulos
09-10-07, 13:14
job well done @e_akis

την άλλη φορά να τα βάλεις απο το ταμείο για να ενημερωθεί αυτόματα και όχι απο το ΑΤΜ!

pOLoS
28-10-07, 06:33
όταν μεταφέρεται χρήματα από το paypal στο τραπεζικό σας λογαριασμο σας , σας χρεώνει η τράπεζα κάποιο ποσό ?

κάθε φορά που στέλνω από το paypal στο λογαριασμό μου στη πειραιώς , η τράπεζα κρατά 1 €

contime
29-10-07, 14:09
Απ οσο θυμαμαι για αποσυρση κραταει το paypal ενα ευρω, αν το ποσο ειναι κατω απο 100 ευρω.

k_koulos
29-10-07, 14:12
αν θυμάμαι έχει να κάνει και με την συχνότητα που τραβάς, δες στο faq του paypal!

pOLoS
29-10-07, 15:52
στέλνω περισσότερα από 100 euro ,δε με χρεώνει το paypal αλλά η τράπεζα

contime
29-10-07, 16:01
Τοτε προφανως ειναι προμηθεια της πειραιως.
Γιατι δεν τους παιρνεις ενα τηλ να ρωτησεις?

ipo
29-10-07, 16:10
Στη γενικότερη περίπτωση των εισερχόμενων STP εμβασμάτων, εντός ευρωζώνης, με ένδειξη sha, οι ελληνικές τράπεζες χρεώνουν συνήθως 1,2 €, οπότε δεν μου φαίνεται παράξενο αν χρεώνει 1 € η Πειραιώς για μεταφορά από το Paypal προς αυτή.

jethink
09-11-07, 20:01
Καλησπερα στα παιδια .
Εχω μια απορια οσον αφορα την prepaid της κυπρου.Την εβγαλα πριν 3 μερες και χθες το βραδυ καταθεσα στο ατμ καποια χρηματα.Εχω ανοιξει λογαρασμο στο pay pal και στο ebay αλλα οταν δινω τον κωδικο της καρτας μου εμφανιζει ενα μηνυμα που λεει οτι δεν ανγνωριζεται η καρτα απο την τραπεζα.Επισης στο ebay δεν μπορω να κανω ερωτησεις σε κανενα πωλητη.Γνωριζει κανεις τι γινεται?

Ευχαριστω.

SAPACO
09-11-07, 21:36
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει η κάρτα να έχει έστω και ένα ευρώ μέσα. Για να μπούν τα χρήματα στην κάρτα μέσω AΤΜ κανουν 2 με 3 εργάσιμες (βαλερ) .Οπότε υπομονή.

contime
12-11-07, 13:46
Δεν ξερω αν εχει ειπωθει, αλλα οι λιστες TAN της εθνικης παυουν να ισχυουν απο 31/1/08, οποτε θα πρεπει να προμηθευτειτε την συσκευη e-code. Η τιμη της ειναι στα 7 ευρω, ενω αν ειστε φοιτητες τη δικαιουστε δωρεαν.

RyDeR
14-11-07, 14:29
Η αγροτική τράπεζα εκδίδει χρεωστικές κάρτες, καθαρά χρεωστικές όμως; :hmm:

Έχω 'δει κάτι Visa Electron που είναι πιστωτικές για αυτό το λέω.

valdazzar
16-11-07, 03:13
Λοιπον θελω να κανω τις εξεις ερωτησεις για τις 3 μεγαλες τραπεζες οπως ψηφιστηκαν απο το pc magazine

1.Αν ο λογαριασμος μενει ανενεργος κρατανε καποια προμηθεια?
2.Αν εχουν κατω απο καποιο ποσο (πχ300 ευρω) κρατανε προμηθεια?
3.Αν μεταφερω χρηματα απο το λογαριασμο μου σε λογαριασμο καποιου αλλου στη ιδια τραπεζα χρεωνομαι?
4.Αν μεταφερω χρηματα απο το λογαριασμο μου σε λογαριασμο καποιου αλλου σε αλλη τραπεζα χρεωνομαι?


Οι ερωτησεις ισχυουν για τις τραπεζες
a: Winbank
b: Eurobank
c: Alpha bank

InVADeR
16-11-07, 04:38
Λοιπον θελω να κανω τις εξεις ερωτησεις για τις 3 μεγαλες τραπεζες οπως ψηφιστηκαν απο το pc magazine

1.Αν ο λογαριασμος μενει ανενεργος κρατανε καποια προμηθεια?
2.Αν εχουν κατω απο καποιο ποσο (πχ300 ευρω) κρατανε προμηθεια?
3.Αν μεταφερω χρηματα απο το λογαριασμο μου σε λογαριασμο καποιου αλλου στη ιδια τραπεζα χρεωνομαι?
4.Αν μεταφερω χρηματα απο το λογαριασμο μου σε λογαριασμο καποιου αλλου σε αλλη τραπεζα χρεωνομαι?


Οι ερωτησεις ισχυουν για τις τραπεζες
a: Winbank
b: Eurobank
c: Alpha bank

H τραπεζα a) δεν λεγεται winbank αλλα πειραιως :p

Λοιπον, γνωριζ για την πειραιως που χρισημοποιω μονο.
1) Οχι
2) Οχι (Δεν με χρεωσε αν και παντα ειναι μιδενικος ο λογαριασμοσ)
3) Οχι
4) Αν ειναι εμβασμα Ναι χρεωνεσε (Δηλαδη να στηλεις χρηματα σε αλλη τραπεζα σε εξωτερικο, δηλαδη να κανεις αμα θες και συναλγμα κτλ κτλ) Ειναι 0,30 λεπτα για εως 1000 ευρω (Επισης εδω εχεις την επιλογη να επιλεξεις ποιος θα τα χρεωθη- εσυ η ο παραληπτης). Τωρα αν δεν ειναι εμβασμα και θες να στηλης σε καποιον αλλο λογαριασμο χρηματα εδω ελλαδα δεν πρεπει να υπαρχει χρεωση.

valdazzar
16-11-07, 04:44
μετα απο ψαξιμο στο ιντερνετ βρηκα αυτο που θα βοηθησει αρκετους
http://www.bankofgreece.gr/epopteia/pdf/deps-epitokia-sygkentrotika.xls

ipo
16-11-07, 12:02
Λοιπον θελω να κανω τις εξεις ερωτησεις για τις 3 μεγαλες τραπεζες οπως ψηφιστηκαν απο το pc magazine

1.Αν ο λογαριασμος μενει ανενεργος κρατανε καποια προμηθεια?
2.Αν εχουν κατω απο καποιο ποσο (πχ300 ευρω) κρατανε προμηθεια?
3.Αν μεταφερω χρηματα απο το λογαριασμο μου σε λογαριασμο καποιου αλλου στη ιδια τραπεζα χρεωνομαι?
4.Αν μεταφερω χρηματα απο το λογαριασμο μου σε λογαριασμο καποιου αλλου σε αλλη τραπεζα χρεωνομαι?


Οι ερωτησεις ισχυουν για τις τραπεζες
a: Winbank
b: Eurobank
c: Alpha bank

Για e-banking:

(1,2): Σε επικοινωνία που είχα με τον υπάλληλο εργασιών καταστήματος της Τράπεζας Πειραιώς, πληροφορήθηκα ότι δεν υπάρχει χρέωση για λογαριασμούς με μηδενικό υπόλοιπο, αλλά υπάρχει χρέωση για ανενεργούς λογαριασμούς. Δεν ήξερε να μου πει ούτε το ποσό της χρέωσης, ούτε το χρονικό διάστημα αδράνειας, μετά το οποίο εφαρμόζεται η χρέωση.

Η Alpha χρεώνει 9 ευρώ/εξάμηνο, εάν το μέσο εξαμηνιαίο υπόλοιπο του λογαριασμού σου είναι κάτω από 300 ευρώ. Μιας και είσαι 26 ετών, ενδέχεται να μπορείς να αποκτήσεις ειδικό λογαριασμό για νέους, όπου νομίζω ότι δεν υπάρχει η προαναφερθείσα χρέωση.

Για eurobank δεν ξέρω.


(3) Δωρεάν τόσο σε Πειραιώς, όσο και σε Alpha και Eurobank (για την τελευταία έχω ένα ενδοιασμό ως προς το πλήθος των δωρεάν ενδοτραπεζικών συναλλαγών).

(4) Τα συνολικά έξοδα για STP συναλλαγές (χρειάζονται IBAN, BIC) είναι συνήθως 1,5 ευρώ για εμβάσματα σε τράπεζες εντός ευρωζώνης. 30 ευρωλεπτά χρεώνει η Πειραιώς για την αποστολή εμβάσματος από λογαριασμό ιδιώτη και 1,2 ευρώ χρεώνει συνήθως η Τράπεζα της οποίας πιστώνεται ο λογαριασμός, εφόσον τα χρήματα δεν ξεπερνάνε κάποιο όριο (~12,5K euro).

Το ίδιο εφαρμόζει και η Eurobank.

Το ίδιο ισχύει και για την Alpha Bank, τουλάχιστον για τα εμβάσματα σε ελληνικές τράπεζες.

Το ποιος θα χρεωθεί τα έξοδα του εμβάσματος, εξαρτάται από τη σήμανση που θα ορίσει ο εντολέας (SHA, OUR, BEN).


Επιπλέον σχόλια:

Μου αρέσει πολύ η πληθώρα των συναλλαγών που υποστηρίζει η Πειραιώς, η άμεση εξυπηρέτηση πελατών (εξαιρώ το κατάστημα Νέας Ερυθραίας, όπου δεν έτυχα ικανοποιητικής αντιμετώπισης, ενώ σε όλες τις άλλες περιπτώσεις [τηλέφωνο, e-mail] είμαι πολύ ευχαριστημένος) και τέλος η δυνατότητα ατελούς κτήσης λογαριασμού καταθέσεων με μηδενικό υπόλοιπο.

Στην Alpha μου αρέσει η δωρεάν ενεργοποίηση του e-banking και η εφάπαξ χρέωση της συσκευής token (η Πειραιώς θέλει 5 ευρώ για ενεργοποίηση e-banking και άλλα 8 ευρώ/έτος για την απόκτηση της προαιρετικής συσκευής token). Εξαιρετική μου φάνηκε η εξυπηρέτηση από υπαλλήλους εργασιών υποκαταστημάτων (τα credits στον πρώτο κύριο που βλέπεις μπαίνοντας στο υποκατάστημα Νέας Κηφισιάς), αλλά απογοητεύτηκα από τις απαντήσεις που δίνουν στα e-mail (νομίζει κανείς ότι αδιαφορούν).

Αμφότερες έχουν καλές χρεωστικές κάρτες για online χρήση και δουλεύουν με αρκετούς browsers.

Από τη Eurobank δεν έχω εμπειρία χρήσης, αλλά διαβάζω κάποια παράπονα σχετικά με τα πιστοποιητικά χρήσης.



Αυτό που θα ήθελα με τη σειρά μου να ρωτήσω, είναι ποιες τράπεζες (εκτός της Εμπορικής και της Πειραιώς) έχουν αρχίσει να εφαρμόζουν το Verified by Visa (http://www.visaeurope.com/personal/onlineshopping/verifiedbyvisa/main.jsp) και αν το εφαρμόζουν στις χρεωστικές τους (υπάρχει και το SecureCode για τη MasterCard). Πιστεύω ότι η επιπλέον αυτή ασφάλεια θα απογειώσει το πλήθος των υπηρεσιών που παρέχονται μέσω κάρτας.

euri
16-11-07, 12:52
Στο θέμα των εμβασμάτων σε άλλες τράπεζες εντός ΕΕ (συμπεριλαμβανομένων και των ελληνικών τραπεζών) πρέπει πλέον να προσέχετε να χρησιμοποιείτε τους αριθμούς ΙΒΑΝ και όχι τον εσωτερικό αριθμό λογαριασμού της κάθε τράπεζας. Διαφορετικά θα επωμιστείτε με επιπλέον έξοδα διεκπεραίωσης.

ipo
16-11-07, 13:11
Στο θέμα των εμβασμάτων σε άλλες τράπεζες εντός ΕΕ (συμπεριλαμβανομένων και των ελληνικών τραπεζών) πρέπει πλέον να προσέχετε να χρησιμοποιείτε τους αριθμούς ΙΒΑΝ και όχι τον εσωτερικό αριθμό λογαριασμού της κάθε τράπεζας. Διαφορετικά θα επωμιστείτε με επιπλέον έξοδα διεκπεραίωσης.
Με πρόλαβες πάνω που μπήκα για να το προσθέσω στη δημοσίευσή μου. :respekt:

Πράγματι, για να ισχύουν τα χαμηλά έξοδα εμβασμάτων είναι απαραίτητο να είναι STP η συναλλαγή. Αυτό απαιτεί IBAN λογαριασμού και BIC τράπεζας. Διαφορετικά χρεώνονται επιπλέον 10ευρα για e-banking και 20ευρα στα γκισέ. Ο IBAN βρίσκεται εύκολα από σχετικές εφαρμογές που έχουν στις ιστοσελίδες τους οι τράπεζες.

k_koulos
16-11-07, 13:20
τι πρόβλημα ακούσες για τα πιστοποιητικά της eurobank;

χρηστικότητας ή ασφαλεία; για πες γιατι με ενδιαφέρει αν είναι η δεύτερη περίπτωση

ipo
16-11-07, 13:58
τι πρόβλημα ακούσες για τα πιστοποιητικά της eurobank;

χρηστικότητας ή ασφαλεία; για πες γιατι με ενδιαφέρει αν είναι η δεύτερη περίπτωση
Ζήτημα χρηστικότητας εννοούσα και συγκεκριμένα λειτουργία με browsers εκτός του internet explorer.

Όχι ασφάλειας βέβαια. Το επίπεδο ασφάλειας που δίνουν τα πιστοποιητικά είναι σημαντικό, αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα αν αξίζει η μείωση της ευχρηστίας. Μάλιστα σε λίγο καιρό ίσως τα ενσωματώσουν στα token. Πώς θα το κάνουν cross platform, είναι το σημαντικό ζήτημα και κυρίως πώς θα εξασφαλίσουν τη συμβατότητα με μελλοντικές εκδόσεις λειτουργικών και browser (το να κάνεις update online το token ανοίγει κερκόπορτες, ενώ το να στήσουν μηχανισμούς update σε σημεία παρουσίας φαίνεται πολυέξοδο). Προς το παρόν όσες τράπεζες χρησιμοποιούν πιστοποιητικά (εφαρμογές, όχι σε token device) απλά κοιτάνε τι έχει ο πολύς κόσμος (windows, ie) και υποστηρίζουν αυτόν.

Καλά τα μέτρα προστασίας, αλλά αυτό που είναι πιο σημαντικό στην παρούσα φάση, στην εγχώρια αγορά, είναι να κερδιθεί η εμπιστοσύνη του κόσμου. Δεν έχω δει κανέναν καταναλωτή να κυκλοφορεί με συσκευή ελέγχου γνησιότητας χαρτονομισμάτων. Έχουμε εξοικειωθεί με τα μετρητά, ενώ θα μπορούσαμε να είμαστε πολύ καχύποπτοι. Το ίδιο μπορεί να γίνει και με τις ηλεκτρονικές πληρωμές.

Πιστεύω ότι είναι και στο χέρι των τραπεζών να υποστηρίξουν σωστά τους πελάτες τους και να εγκρίνουν γρήγορα και χωρίς πολλούς ενδοιασμούς ενδεχόμενες αμφισβητήσεις χρεώσεων. Κίνδυνοι υπάρχουν παντού και πάντα, απλά σαν άνθρωποι τείνουμε να τους ξεχνάμε, όταν βλέπουμε ότι τα πράγματα πάνε καλά, καταλήγοντας σε αίσθημα ασφάλειας. Χρειάζεται λοιπόν τριβή με τις ηλεκτρονικές πληρωμές για να κερδιθεί η εμπιστοσύνη και να απωλέσουμε τους ενδοιασμούς μας.

Πάντως οι επιχειρήσεις πάνε καλά με την εξοικείωση. Οι πληρωμές Φ.Π.Α. γίνονται σε μεγάλο ποσοστό ηλεκτρονικά, ενώ και το taxisnet εμφανίζει μεγάλους ρυθμούς διείσδυσης.

vikhr
16-11-07, 17:27
Ζήτημα χρηστικότητας εννοούσα και συγκεκριμένα λειτουργία με browsers εκτός του internet explorer.
Δυστυχώς το web banking της Eurobank δεν λειτουργεί γενικά με Firefox.

Παρόλ αυτά, σε σχέση με αυτό της Εθνικής το θεωρώ απείρος καλύτερο.

Χρησιμοποιώ και τα δύο για πολύ καιρό και πλέον η Εθνική μετρά μέρες για να κλείσω τον τελευταίο λογαριασμό που μου έχει μείνει. Ήδη έφυγε η πιστωτική και το 90% των χρημάτων.

ipo
17-11-07, 01:41
Η Εθνική Τράπεζα έχει τόσο μεγάλο πελατολόγιο που δεν τη νοιάζει να εξελίσσει υπηρεσίες για να τραβάει πελάτες. Ούτε καν δωρεάν συναλλαγές ανάμεσα στους πελάτες της δεν έχει. Πολλές από τις χρεώσεις της θυμίζουν μονοπώλιο.

Κρίμα που δεν δίνει σημαντικά κίνητρα στους πελάτες της για εξοικείωση με την ηλεκτρονική τραπεζική. Είναι η τράπεζα που μπορεί να ασκήσει τη μεγαλύτερη επιρροή στους Έλληνες.

nnn
18-11-07, 03:13
Μεγάλο μείον της Εθνικής η μη real time ενημέρωση για τις πιστωτικές κάρτες της.
Από την άλλη έχει τόσες πολλές επιλογές που δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα φυγής πελατών.

anon
18-11-07, 18:08
To site της Eurobank το βρίσκω καλό. Μείον ότι δεν υποστηρίζει Firefox, τους έστειλα σχετική επιστολή, και μου απάντησαν άμεσα ότι το κοιτάνε. Μάλλον κοιτάνε πόσοι παραπονιούνται, οπότε εαν έχετε web banking, στείλτε ένα προσωπικό μήνυμα σχετικά με firefox.

Οσο για τα πιστοποιητικά, δεν νομίζω ότι αποτελούν πρόβλημα, εκτός εαν είσαι πανάσχετος, και στην εν λόγω περίπτωση, μπορείς να πάρεις τηλέφωνο, για να σε κατευθύνουν. Εαν δείτε πχ το Ερμής (ΧΑΑ), τότε θα καταλάβετε τι θα πεί δυσχρηστία (να φορτώνεις δεδομένα σε Excel, που να τα στέλνει και με χρήση εξωτερικής κάρτας ασφαλείας όπου ειναι αποθηκευμένο το πιστοποιητικό, και να δουλεύει μόνο με συγκεκριμένη πάντα έκδοση Office! ).

k_koulos
18-11-07, 20:07
συγνώμη αλλά πως φαίνεται οτι από παιδεία μηδέν αυτή η χώρα. [αναφέρομαι στον ευατό μου φυσικά!]

χρησιμοποιώ firefox και eurobank e-banking για πάνω από 2 χρόνια [όχι μαζί, εννοώ σαν κύρια προγράμματα], και ούτε που μου είχε περάσει από το μυαλό να τους στείλω ένα e-mail.

ώρα να τους το στείλω λοιπόν!!!!! :oneup:

RyDeR
22-11-07, 19:45
Πριν απο κανένα 30λεπτο ήμουν σε ένα φίλο, για να βγάλω rapidshare account χρησιμοποιώντας την κάρτα του. Η κάρτα αυτή είναι μια του ταχυδρομικού ταμιευτηρίου (visa electron). Βάζοντας όλα τα στοιχεία όπως πρέπει το paypal έβγαζε fail στο validation.

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Να πω οτι ο φίλος μου είχε κάνει αίτηση για την κάρτα το καλοκαίρι, τον Ιούνιο, με νέο λογαριασμό ταμιευτηρίου, βάζοντας 50€ για το ξεκίνημα. Παρέλαβε την κάρτα μετά απο ~2 εβδομάδες και εκ τούτου δεν πείραξε ούτε την κάρτα ούτε τον λογαριασμό (δεν έκανε αγορές κλπ) αφηνοντας τον λογαριασμό και την κάρτα ανένεργα για όλο αυτό το διάστημα. Η κάρτα έχει ως λήξη 08/12, είναι η χρυσή visa electron των ΤΤ.

ipo
22-11-07, 20:34
Δεν έχουν όλες οι VISA, ούτε όλες οι VISA electron τις ίδιες δυνατότητες πληρωμών. Ενδέχεται να μην κάνει για online αγορές η κάρτα του φίλου σου ή να μην κάνει για αγορές στο συγκεκριμένο site.

RyDeR
22-11-07, 20:36
Δεν έχουν όλες οι VISA, ούτε όλες οι VISA electron τις ίδιες δυνατότητες πληρωμών. Ενδέχεται να μην κάνει για online αγορές η κάρτα του φίλου σου ή να μην κάνει για αγορές στο συγκεκριμένο site.

Ωχ-ωχ.

Πολύ ωραία, καθώς θέλω να βγάλω ίδια... :(


Ποιας τράπεζας θα παίζει 100%; :hmm:


Edit:

Στο site (http://ttbank.gr/pages/gr/cards/tt_visa_electron.php), το ΤΤ αναφέρει για αγορές απο εξωτερικό... :hmm:

ipo
22-11-07, 20:41
Τονίζω ότι το προηγούμενο post μου είχε υποθετική βάση.

Από την εμπειρία που αποκτούμε οι χρήστες από τις συζητήσεις μεταξύ μας στο forum, έχουμε καταλήξει ότι οι καλύτερες χρεωστικές είναι της Alpha Bank και της Πειραιώς. Τις αποκτάς με απλό καταθετικό λογαριασμό. Μάλιστα εκείνη της Πειραιώς μπορείς να την πάρεις μέσα σε μία ώρα, ενώ έχει κάποια παραπάνω (κατά την άποψή μου) πλεονεκτήματα σε σχέση με εκείνη της Alpha Bank.

Δεν σου εγγυώμαι ότι με τις παραπάνω θα έχεις 100% αποδοχή, αλλά πιστεύω ότι είναι οι καλύτερες επιλογές όσον αφορά στις χρεωστικές.

Υπάρχουν και οι προπληρωμένες, όπως λέει ο συμφορουμίτης παρακάτω, που είναι καλή επιλογή εάν σκοπεύεις να κάνεις σπάνια συναλλαγές.

contime
22-11-07, 20:48
alpha bank, πειραιως και οι προπληρωμενες των eurobank, attica bank και Κυπρου.

RyDeR
22-11-07, 20:59
Τονίζω ότι το προηγούμενο post μου είχε υποθετική βάση.

Από την εμπειρία που αποκτούμε οι χρήστες από τις συζητήσεις μεταξύ μας στο forum, έχουμε καταλήξει ότι οι καλύτερες χρεωστικές είναι της Alpha Bank και της Πειραιώς. Τις αποκτάς με απλό καταθετικό λογαριασμό. Μάλιστα εκείνη της Πειραιώς μπορείς να την πάρεις μέσα σε μία ώρα, ενώ έχει κάποια παραπάνω (κατά την άποψή μου) πλεονεκτήματα σε σχέση με εκείνη της Alpha Bank.

Δεν σου εγγυώμαι ότι με τις παραπάνω θα έχεις 100% αποδοχή, αλλά πιστεύω ότι είναι οι καλύτερες επιλογές όσον αφορά στις χρεωστικές.

ΟΚ, ευχαριστώ. :oneup:


Υπάρχουν και οι προπληρωμένες, όπως λέει ο συμφορουμίτης παρακάτω, που είναι καλή επιλογή εάν σκοπεύεις να κάνεις σπάνια συναλλαγές.

Keyword: "σπάνια" :)

Σίγουρα οι συναλλαγές αυτές θα γίνονται σπάνια, αλλά και πάλι πειράζει αν έχω έναν λογαριασμό & κάρτα μόνο για αυτό τον σκοπό;

Έστω οτι κάνω 3-5 online αγορές με την κάρτα.


alpha bank, πειραιως και οι προπληρωμενες των eurobank, attica bank και Κυπρου.

ΟΚ, ευχαριστώ. :oneup:

ipo
22-11-07, 21:10
Σίγουρα οι συναλλαγές αυτές θα γίνονται σπάνια, αλλά και πάλι πειράζει αν έχω έναν λογαριασμό & κάρτα μόνο για αυτό τον σκοπό;

Έστω οτι κάνω 3-5 online αγορές με την κάρτα.
Γενικά είμαι υπέρ των χρεωστικών. Σε καλύπτουν σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις. Οι χρεωστικές και οι προπληρωμένες είναι για ειδική χρήση (άσχετα αν ο κόσμος ξέρει μόνο τις πιστωτικές και κάθεται και πληρώνει τόκους, από κακό οικονομικό προγραμματισμό).

Οι προπληρωμένες είναι μόνο για όσους για κάποιο λόγο δεν θέλουν να ανοίξουν τραπεζικό λογαριασμό (σιγά, 20 λεπτά υπόθεση είναι). Αν κάνεις 4-5 συναλλαγές το χρόνο, προτείνω να πάρεις χρεωστική (Πειραιώς ή Alpha).

Έχε υπόψη ότι η Πειραιώς χρεώνει ανενεργούς λογαριασμούς (δεν ξέρω πόσο και για ποιο χρονικό διάστημα αδράνειας), ενώ η Alpha χρεώνει λογαριασμούς με μέσο εξαμνηνιαίο υπόλοιπο κάτω των 300 ευρώ (9 ευρω/εξάμηνο η χρέωση). Αν πιστεύεις ότι ο λογαριασμός σου θα είναι αδρανής για καιρό, τότε πήγαινε στην Alpha, κατάθεσε 300+ ευρώ και ενεργοποίησε την κάρτα για online συναλλαγές (από το ATM). Όταν τελειώσεις με αυτές, έχοντας υπόλοιπο πάνω από 300 ευρώ, απενεργοποίησέ τη σε ένα ATM και ξέχνα τη. Απλά θα υπάρχει για όταν ξαναχρειαστεί.

RyDeR
22-11-07, 21:14
Αυτό με την ενεργοποίηση της κάρτας μήπως υφίσταται και σε άλλες τράπεζες;

Ioudas1
22-11-07, 21:17
Πριν απο κανένα 30λεπτο ήμουν σε ένα φίλο, για να βγάλω rapidshare account χρησιμοποιώντας την κάρτα του. Η κάρτα αυτή είναι μια του ταχυδρομικού ταμιευτηρίου (visa electron). Βάζοντας όλα τα στοιχεία όπως πρέπει το paypal έβγαζε fail στο validation.

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Να πω οτι ο φίλος μου είχε κάνει αίτηση για την κάρτα το καλοκαίρι, τον Ιούνιο, με νέο λογαριασμό ταμιευτηρίου, βάζοντας 50€ για το ξεκίνημα. Παρέλαβε την κάρτα μετά απο ~2 εβδομάδες και εκ τούτου δεν πείραξε ούτε την κάρτα ούτε τον λογαριασμό (δεν έκανε αγορές κλπ) αφηνοντας τον λογαριασμό και την κάρτα ανένεργα για όλο αυτό το διάστημα. Η κάρτα έχει ως λήξη 08/12, είναι η χρυσή visa electron των ΤΤ.

Είναι χρεωστική για αυτό δεν την δέχεται. Για τη συναλλαγή που θες, χρειάζεσαι πιστωτική οποιασδήποτε εκδότριας τράπεζας, δεν έχει σημασία.
Μην μπερδεύεις τις χρεωστικές με τις πιστωτικές.

sdikr
22-11-07, 22:02
Είναι χρεωστική για αυτό δεν την δέχεται. Για τη συναλλαγή που θες, χρειάζεσαι πιστωτική οποιασδήποτε εκδότριας τράπεζας, δεν έχει σημασία.
Μην μπερδεύεις τις χρεωστικές με τις πιστωτικές.


Δεν υπάρχει κάποιος διαχωρισμός σε αυτό, αφού είναι visa electon κανονικά κάνει ότι και η πιστωτική (χωρίς τους τόκους )

Ioudas1
22-11-07, 22:16
Δεν υπάρχει κάποιος διαχωρισμός σε αυτό, αφού είναι visa electon κανονικά κάνει ότι και η πιστωτική (χωρίς τους τόκους )

Όχι sdikr, υπάρχει διάκριση μεταξύ τους. Όλες οι επιχειρήσεις που δέχονται πιστωτική δεν δέχονται οπωσδήποτε και την αντίστοιχη χρεωστική (εννοείται της ίδιας εταιρείας λ.χ. visa, mastercard)

sdikr
22-11-07, 22:22
Όχι sdikr, υπάρχει διάκριση μεταξύ τους. Όλες οι επιχειρήσεις που δέχονται πιστωτική δεν δέχονται οπωσδήποτε και την αντίστοιχη χρεωστική (εννοείται της ίδιας εταιρείας λ.χ. visa, mastercard)

Ως τώρα δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα, η visa electron είναι visa, οπού υπάρχει το σήμα electron φυσικά

Ioudas1
22-11-07, 22:39
Ως τώρα δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα, η visa electron είναι visa, οπού υπάρχει το σήμα electron φυσικά

Ακριβώς την δέχονται μόνο όπου έχουν το σήμα visa electron. Όπου έχουν σήμα μόνο το visa, δεν δέχονται την visa electron.

ipo
22-11-07, 22:47
Η Alpha δίνει πλέον enter VISA η οποία έχει πάνω το σήμα VISA και όχι visa electron. Επίσης η wincard της Πειραιώς έχει πάνω το σήμα VISA και όχι Visa Electron. Αμφότερες είναι χρεωστικές.

Επαναλαμβάνω όμως ότι το σήμα δεν αποτελεί ένδειξη αποδοχής. Σημαντικότερος παράγοντας είναι οι συμφωνίες που έχει κάνει η Τράπεζα. Π.χ. η VISA electron της Εθνικής δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε πολλά site (αν όχι σε όλα) που δέχονται VISA electron.

To paypal πριν από ένα χρόνο είχε δεχτεί κανονικά την χρεωστική της Alpha και πριν από μερικούς μήνες τη χρεωστική της Πειραιώς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.