PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175

runner70
17-04-11, 00:20
περίεργο, είσαι σίγουρος(εγώ δεν έχω την κάρτα, οπότε δεν ξέρω τι γίνετε στην πράξη) ?, στην σελίδα τους πάντως λέει καθαρά ότι χρεώνει 2%

μονο στην περιπτωση του amazon με την χρεωστικη της πειραιως, οχι σε οποιαδηποτε μετατροπη συναλλαγματος σε αλλες αγορες πχ. ebay. Ετσι εχω δει και εγω αλλα και καποιοι αλλοι χρηστες. Θα μπορουσε ομως ο φιλος nasosMA να μας πει την αξια σε λιρες και ποτε και ποσο θα χρεωθει σε ευρω ωστε να δουμε την ισοτιμια. Δεν υπηρχε ομως εξτρα χρεωση για 2% προμηθεια οπως συμβαινει στην περιπτωση του ebay.

nasosMA
17-04-11, 13:08
μονο στην περιπτωση του amazon με την χρεωστικη της πειραιως, οχι σε οποιαδηποτε μετατροπη συναλλαγματος σε αλλες αγορες πχ. ebay. Ετσι εχω δει και εγω αλλα και καποιοι αλλοι χρηστες. Θα μπορουσε ομως ο φιλος nasosMA να μας πει την αξια σε λιρες και ποτε και ποσο θα χρεωθει σε ευρω ωστε να δουμε την ισοτιμια. Δεν υπηρχε ομως εξτρα χρεωση για 2% προμηθεια οπως συμβαινει στην περιπτωση του ebay.

Μια ερωτηση, μηπως το Paypal μετατρεπει το συναλλαγμα και μετα σε χρεωνει;
Οτι λεει η αποδειξη του Paypal (τις κραταω ολες ) εχω χρεωθει.
Θα περιμένω να φανει η χρεωση για την αγορα απο το amazon και θα σας ενημερωσω.

runner70
17-04-11, 18:35
Μια ερωτηση, μηπως το Paypal μετατρεπει το συναλλαγμα και μετα σε χρεωνει;
Οτι λεει η αποδειξη του Paypal (τις κραταω ολες ) εχω χρεωθει.
Θα περιμένω να φανει η χρεωση για την αγορα απο το amazon και θα σας ενημερωσω.

και στο paypal και στο amazon εχεις την δυνατοτητα την μετατροπη του συναλλαγματος να επιλεξεις να στην κανει η τραπεζα σου ή το paypal/amazon. Και στα 2 περιπτωσεις επιλεγουμε να κανει την μετατροπη η τραπεζα μας γιατι αν εφαρμοσει προμηθεια στην μετατροπη συναλλαγματος (πχ. paypal) θα ειναι μικροτερη.

Αν στην περιπτωση σου με το amazon επελεξες να πληρωσεις σε λιρες (εβλεπες λιρες σε ολα τα βηματα της αγορας) τοτε θα μπορουμε να το ελεγξουμε. Αν ομως τα εβλεπες σε ευρω τοτε θα σου βαλει προμηθεια για την μετατροπη το Amazon.

Σε λιρες πληρωσες εσυ; Αν ναι ποιο ειναι το ποσο που σου εβγαλε στο τελευταιο βημα; Οχι ποσα ευρω εχουν δεσμευτει στον λογαριασμο σου.

nasosMA
17-04-11, 19:41
Σε λιρες πληρωσα.
£29.40

Παντως δεν το εχω ψαξει τοσο. Δεν ηξερα οτι ειχα αυτη την επιλογη.

runner70
17-04-11, 20:15
Σε λιρες πληρωσα.
£29.40

Παντως δεν το εχω ψαξει τοσο. Δεν ηξερα οτι ειχα αυτη την επιλογη.

στο amazon ειναι στο your account-->Turn Off Amazon Currency Converter (https://www.amazon.co.uk/gp/tfx/css/tcconfirm.html/ref=ya__67) αλλα αφου πληρωσες σε λιρες εισαι οκ. Οταν θα γινει η χρεωση μπες σε καμια ναυτεμπορικη ή xe.com για να δεις και την ισοτιμια και να γραψεις και τα δυο εδω (ισοτιμια και ποσο σε ευρω που τελικα σε χρεωσαν)

http://www.naftemporiki.gr/markets/chain.asp?chain=forex.eur.top

http://www.xe.com/

nasosMA
17-04-11, 20:24
στο amazon ειναι στο your account-->Turn Off Amazon Currency Converter (https://www.amazon.co.uk/gp/tfx/css/tcconfirm.html/ref=ya__67) αλλα αφου πληρωσες σε λιρες εισαι οκ. Οταν θα γινει η χρεωση μπες σε καμια ναυτεμπορικη ή xe.com για να δεις και την ισοτιμια και να γραψεις και τα δυο εδω (ισοτιμια και ποσο σε ευρω που τελικα σε χρεωσαν)

http://www.naftemporiki.gr/markets/chain.asp?chain=forex.eur.top

http://www.xe.com/

Το εχω βαλει ηδη (στο xe.com). Αν θυμαμαι καλα ήταν 33,3(καπου εκει) αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.

nasosMA
18-04-11, 08:53
Μιας και το ζητησατε.

Ποσό: -33,21 EUR
Κωδικός Αναφοράς: *******
Σχόλια: AMAZON EU AM AZON.CO.U 29,40 GBP

runner70
18-04-11, 11:21
Μιας και το ζητησατε.

Ποσό: -33,21 EUR
Κωδικός Αναφοράς: *******
Σχόλια: AMAZON EU AM AZON.CO.U 29,40 GBP

Προφανως σημερα σου περαστηκε η χρωση και βλεπω τωρα η ισοτιμια ειναι 0,8817

Αρα 29,4/0,8817=33,3 EUR δηλαδη κοντα στο ποσο που σε χρεωσαν χωρις να υπαρχει 2% προμηθεια. :oneup:

nasosMA
18-04-11, 17:06
Παραξενο, σιγουρα διαβασα οτι εχει 2% προμηθεια αλλα οκ. Τι συμβαινει με τις αλλες τραπεζές;

runner70
18-04-11, 17:25
Παραξενο, σιγουρα διαβασα οτι εχει 2% προμηθεια αλλα οκ. Τι συμβαινει με τις αλλες τραπεζές;

γενικα σε αλλες συναλλαγες με μετατροπη συναλλαγματος υπαρχει το 2% με την χρεωστικη της Πειραιως αλλα για καποιον αγνωστο λογο οχι στην περιπτωση του amazon

nasosMA
18-04-11, 17:45
γενικα σε αλλες συναλλαγες με μετατροπη συναλλαγματος υπαρχει το 2% με την χρεωστικη της Πειραιως αλλα για καποιον αγνωστο λογο οχι στην περιπτωση του amazon

Ζουν αναμεσα μας

Πάντως με την εμπειρια ενος χρονου εως τωρα με την Πειραιως και winbank ειναι πολυ ευχαριστημενος.
Όλες οι τραπεζες προσφερουν χρεωστικες verified by Visa. Διευκολυνει τις αγορες αυτο ετσι;

runner70
18-04-11, 18:58
Όλες οι τραπεζες προσφερουν χρεωστικες verified by Visa. Διευκολυνει τις αγορες αυτο ετσι;

To "Όλες οι τραπεζες προσφερουν χρεωστικες verified by Visa" δεν ισχυει εκτος αν ρωτας. Αυτο ουσιαστικα προσφερει μεγαλυτερη ασφαλεια σε οσα καταστηματα εχουν αυτη την υπηρεσια αφου και να χρησιμοποιησει καποιος τριτος τον αριθμο μας στα ιντερνετ καταστηματα, θα πρεπει να γνωριζει εναν επιπλεον κωδικο τον οποιο θα γνωριζουμε μονο εμεις. Κατι παρομοιο με οταν πας να κανεις αναληψη σε atm που σου ζηταει κωδικο.

btw μου ηρθε σημερα νεο sms:

"Τραπεζα Πειραιώς: Θυμηθειτε να επιβεβαιωσετε τα στοιχεια σας σε κατ/μα Πειραιως. Συντομα θα σας ζητηθουν στις online αγορες σας μεσω της υπηρεσιας Verified by Visa."

SALONIKAG
19-04-11, 15:14
"Τραπεζα Πειραιώς: Θυμηθειτε να επιβεβαιωσετε τα στοιχεια σας σε κατ/μα Πειραιως. Συντομα θα σας ζητηθουν στις online αγορες σας μεσω της υπηρεσιας Verified by Visa."

Μολις έλαβα και εγώ στο κινητό το παραπάνω μνμ...Έχει παει κανεις στη Πειραιώς για να επιβεβαιωσει τα στοιχεία του?

cool11
19-04-11, 22:36
Μολις έλαβα και εγώ στο κινητό το παραπάνω μνμ...Έχει παει κανεις στη Πειραιώς για να επιβεβαιωσει τα στοιχεία του?

Μου ηρθε και μενα σημερα.
Δεν θυμαμαι αν εχω παει σε καταστημα για αυτη την επιβεβαιωση.
Πως μπορω να μαθω αν εχω επιβεβαιωσει ή οχι?

ipo
19-04-11, 23:16
Πως μπορω να μαθω αν εχω επιβεβαιωσει ή οχι?
Κάλεσε το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών και δες αν τα στοιχεία σου είναι αυτά που είχες δηλώσει στη σύμβαση υπηρεσιών, που είχες υπογράψει στο παρελθόν στην τράπεζα. Αυτά που μεταβάλλονται συνήθως είναι ο αριθμός ταυτότητας (επειδή βγήκαν οι νέες με τους λατινικούς χαρακτήρες), η διεύθυνση και το τηλέφωνο. Αν είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις αλλάξει κάποιο από αυτά (ή κάτι άλλο), τότε δε συντρέχει λόγος επαλήθευσης.

lanc3lot
24-04-11, 19:56
Καλησπέρα σε όλους, χρόνια πολλά.

Σκέφτομαι να πάρω μια χρεωστική κάρτα αυτές τις μέρες, και αν διάβασα καλά τις τελευταίες 10 σελίδες, οι πιο πολλοί θεωρούν καλύτερη επιλογή της κάρτα της HSBC. Ο λογαριασμός Μισθοδοσίας μου είναι στην Eurobank, αν μεταφέρω από εκεί χρήματα στην HSBC θα έχω λογικά κάποια χρέωση σωστά;

Κυρίως την θέλω για αγορές μέσω Internet και σύνδεση με paypal

Mouse Potato
24-04-11, 20:01
Θα σε συμβούλευα να μην έχεις την μισθοδοσία σου στον ίδιο λογαριασμό. Διάλεξε ποια τράπεζα σου ταιριάζει για τις online αγορές σου και πήγαινε άνοιξε λογαριασμό μόνο για αγορές.

ipo
24-04-11, 20:05
Αν έχεις στο λογαριασμό μισθοδοσίας σου στη Eurobank υπόλοιπο μεγαλύτερο των 3.000€, μπορείς να επωφεληθείς του προγράμματος δωρεάν συναλλαγών. Έτσι θα κάνεις δωρεάν τα εμβάσματα προς το λογαριασμό που θα ανοίξεις στην HSBC για τη χρεωστική κάρτα.

destiny1983
29-04-11, 10:33
Καλημέρα σε όλους,

Έχω ένα λογαριασμό όψεως στην Eurobank και η ίδια κάρτα είναι και πιστωτική. Θέλω να κάνω μια αγορά με paypal και θέλω τα χρήματα να τραβηχτούν απο τον όψεως. Θέλω ουσιαστικά να μεταφέρω κάποιο ποσό απο τον όψεως στο paypal. Έχω συνδέσει στο paypal τον όψεως σαν ckecking account και την πιστωτική σαν credit card και τα 2 έχουν γίνει verified. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1) Μπορώ να διαγράψω τελείως το λογαριασμό της πιστωτικής απο το paypal και να μείνει μόνο ο όψεως?οπότε οι αγορές να γίνονται μόνο απο μεταφορά χρημάτων απο τον όψεως?
2) Αν γίνεται το παραπάνω οταν κάνω μεταφορά χρημάτων απο την eurobank σε άλλη τράπεζα τι στοιχεία πρέπει να βάλω στα πεδία της φόρμας που εμφανίζει μέσω e-banking?

Όποιος γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει του είμαι ευγνώμων.

ipo
29-04-11, 17:35
1) Ναι, μπορείς.
2) Πρέπει να βάζεις το IBAN του λογαριασμού και ενδεχομένως το SWIFT της τράπεζας. Αν όμως οι μεταφορές είναι προς τράπεζα εσωτερικού, η Eurobank έχει έτοιμη λίστα με τις τράπεζες, οπότε αρκεί να ξέρεις τον IBAN και να επιλέξεις την τράπεζα από τη λίστα.

jap
29-04-11, 18:12
@destiny1983: Αν κάνεις το νο 1, θα πρέπει να μεταφέρεις κάθε φορά με το χέρι χρήματα στο paypal, μέσω της διαδικασίας που λέγεται top-up, που στην ουσία είναι έμβασμα με καθυστέρηση 1 εργάσιμης. Δεν μπορεί να 'τραβά' το paypal αυτόματα από τραπεζικό λογαριασμό, μόνο από κάρτα (πιστωτική ή χρεωστική ή προπληρωμένη).

contravener
04-05-11, 13:19
και στο paypal και στο amazon εχεις την δυνατοτητα την μετατροπη του συναλλαγματος να επιλεξεις να στην κανει η τραπεζα σου ή το paypal/amazon. Και στα 2 περιπτωσεις επιλεγουμε να κανει την μετατροπη η τραπεζα μας γιατι αν εφαρμοσει προμηθεια στην μετατροπη συναλλαγματος (πχ. paypal) θα ειναι μικροτερη.


Στο paypal Που είναι η επιλογή αυτή; Όσον αφορά την προμήθεια της τράπεζας, από που προκύπτει ότι θα είναι μικρότερη από αυτήν του paypal;

runner70
04-05-11, 17:46
Στο paypal Που είναι η επιλογή αυτή; Όσον αφορά την προμήθεια της τράπεζας, από που προκύπτει ότι θα είναι μικρότερη από αυτήν του paypal;

ειχα κανει παλιοτερα την ρυθμιση απο το ebay οταν πηγαινα να πληρωσω μια αγορα και την αποθηκευε και για τις επομενες. Τωρα στο paypal θυμαμαι οτι παντα αυτη την επιλογη την ειχε κρυμμενη:

my account>profile>My preapproved payments (https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_manage-paylist)>Set Available Funding Sources (https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding&buyer_hub)>Conversion Options (https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding&buyer_hub#)

και επιλεγεις το 2ο "Bill me in the currency listed on the seller's invoice".

Οσο για την προμηθεια της τραπεζας οτι ειναι μικροτερη δεν το ειπα οτι υπαρχει νομος για αυτο αλλα εως τωρα εχω δει οτι η προμηθεια των τραπεζων ειναι μικροτερη του paypal που ειναι 2,5%. Ψαξε για την δικη σου καρτα να δεις αν εχει προμηθεια μετατροπης συναλλαγματος και ποσο ειναι αυτη.

contravener
05-05-11, 13:41
Ωπ ευχαριστώ για το paypal το βρήκα και το άλλαξα. Στον λογαριασμό έχω 2 κάρτες, μία Mastercard prepaid & μια Visa χρεωστική, και μόνο στην χρεωστική μου δίνει την δυνατότητα να ορίσω conversion options ενώ στην άλλη όχι. Ξέρεις μήπως γιατί;

Για το 2ο μάλλον έχεις δίκιο, θα το ψάξω :oneup:

Zus
05-05-11, 23:38
Έβγαλα σήμερα χρεωστική στην Πειραιώς. Visa.

Ενδιαφέρομαι για συναλλαγές μέσω Paypal για αγορές κυρίως από ebay.

Είμαι στο στάδιο Get Verified που μου ζητά να βάλω τα στοιχεία της κάρτας ώστε να μου τραβήξει 1,5$ και να τα μεταφέρει στον Paypal λογαριασμό.

Τα υπόλοιπα χρήματα πως θα τα μεταφέρω?

MaFiOzOs_GR
05-05-11, 23:53
Δεν χρειάζεται να τα μεταφέρεις, θα τα τραβάει αυτόματα το paypal από την κάρτα. ;)

........Auto merged post: MaFiOzOs_GR πρόσθεσε 0 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εφόσον ο λογαριασμός που είναι αυτή με την σειρά της συνδεδεμένη, έχει λεφτά.... :p

Zus
05-05-11, 23:58
Δεν χρειάζεται να τα μεταφέρεις, θα τα τραβάει αυτόματα το paypal από την κάρτα. ;)

........Auto merged post: MaFiOzOs_GR πρόσθεσε 0 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εφόσον ο λογαριασμός που είναι αυτή με την σειρά της συνδεδεμένη, έχει λεφτά.... :p

Κοίταξε αυτή τη στιγμή δεν έχω τίποτα μέσα γιατί δεν έσπασα ακόμα τον κουμπαρά( :rofl: ).
Έχω και ένα θεματάκι με το Last name στο Paypal, θέλει αλλαγή ένα γράμμα(Υποθέτω πρέπει να ναι ίδιο με αυτό πάνω στην χρεωστική).....

Μεθαύριο τελειώνει μία δημοπρασία στο ebay για κάποιο αντικείμενο που με ενδιαφέρει. Αν κάνω αύριο κατάθεση σε ΑΤΜ 20$, και ακολουθήσω την διαδικασία Get Verified στο Paypal πέρα από το 1,5$ που θα τραβήξει σύμφωνα με το Paypal, θα μεταφερθούν και τα υπόλοιπα?

MaFiOzOs_GR
06-05-11, 00:07
Ναι, όταν θα κλείσει η δημοπρασία και θα ρθει η ώρα να πληρώσεις, το paypal θα τραβήξει το απαιτούμενο ποσό από την κάρτα.Άμα θέλεις να κάνεις και verify την κάρτα θα σου χρεώσει και 1.5€ το οποίο θα σου επιστρέψει βεβαίως όταν θα βάλεις τον τριψήφιο κωδικό που θα φανεί μαζί με την χρέωση.

Από ότι ξέρω μπορείς να κάνεις κανονικά αγορές, χωρίς να έχεις κάνει verify την κάρτα, άρα μιας που τώρα ξεκίνησες τις αγορές σου, δεν σε κυνηγάει κανείς να το κάνεις.Καλό είναι βέβαια να μην το αφήσεις κιόλας..... ;)

Zus
06-05-11, 00:21
Ναι, όταν θα κλείσει η δημοπρασία και θα ρθει η ώρα να πληρώσεις, το paypal θα τραβήξει το απαιτούμενο ποσό από την κάρτα.Άμα θέλεις να κάνεις και verify την κάρτα θα σου χρεώσει και 1.5€ το οποίο θα σου επιστρέψει βεβαίως όταν θα βάλεις τον τριψήφιο κωδικό που θα φανεί μαζί με την χρέωση.

Από ότι ξέρω μπορείς να κάνεις κανονικά αγορές, χωρίς να έχεις κάνει verify την κάρτα, άρα μιας που τώρα ξεκίνησες τις αγορές σου, δεν σε κυνηγάει κανείς να το κάνεις.Καλό είναι βέβαια να μην το αφήσεις κιόλας..... ;)

Ώπα γιατί κάπου σε χάνω.

Ο λογαριασμός που έχω αυτή τη στιγμή στο Paypal, δεν συνδέεται με κανέναν τρόπο με την χρεωστική που έχω βγάλει. Δεν μου ζήτησε κάπου στοιχεία της κάρτας.

Όλα τα απαραίτητα μου τα ζητάει όταν πάω να κάνω verify. Οπότε πως μπορώ να συνεχίσω τις αγορές χωρίς να κάνω verify?
Υπάρχει άλλος τρόπος να συνδέσω τον λογαριασμό paypal με την χρεωστική?

Ή εννοείς ότι αν τυχόν κερδίσω το bid(θα ναι η πρώτη μου φορά δεν έχω ιδέα τι παίζει), θα μου ζητήσει τα στοιχεία της Visa? Αλλά σε αυτή τη περίπτωση τη δουλειά έχει το Paypal? Έχω την εντύπωση ότι μπορώ να κάνω αγορές και μόνο μέσω της Visa, απλώς προτιμώ το Paypal για ασφάλεια.

Sorry αν σε ζάλισα αλλά είμαι noobas.

Και δεν θέλω να χάσω και το αντικείμενο στο ebay :p

MaFiOzOs_GR
06-05-11, 00:35
Όχι δεν φταις εσύ, εγώ ίσως θα έπρεπε να παραλείψω το δεύτερο κομμάτι τις απάντησης μου.
Τα πράγματα έχουν ως εξής:

α)θα συνδέσεις την κάρτα με το paypal (στοιχεία, νούμερα, τα πάντα όλα)
β)το paypal θα σε χρεώσει 1.5€ και μαζί με την χρέωση θα φανεί και ο κωδικός που θα χρησιμοποιήσεις για να κάνεις το verify.
γ)Η χρέωση του paypal θα κάνει 2-3 μέρες να φανεί στην κάρτα ώστε να δεις τον τριψήφιο για να γίνει το verify
δ)Εσύ παρότι δεν θα έχεις verified κάρτα (λόγω του παραπάνω), θα μπορείς παρόλα αυτά να κάνεις την πληρωμή σου κανονικά! (αυτό έγραφα στο 2 κομμάτι του παραπάνω μηνύματος μου)

Ελπίζω να σε ξεμπέρδεψα!
Κοίτα εσύ να χτυπήσεις αυτό που θέλεις, και άμα κολλήσεις η μπερδευτείς (που αμφιβάλω) εδώ είμαστε!! :)

Zus
06-05-11, 00:40
Το πιασα. :oneup:

ipo
06-05-11, 02:21
Στο βήμα (α) που αναφέρει ο Μαφιόζος, πρέπει να έχεις βάλει 1-2€ μέσα στο λογαριασμό της τράπεζας που αντιστοιχεί στη χρεωστική, διαφορετικά δε θα μπορέσει το PayPal να κάνει στο παρασκήνιο δοκιμαστική δέσμευση χρημάτων και να εξακριβώσει την ορθή λειτουργία της κάρτας. Η διαδικασία αυτή είναι διαφορετική από το verification (β) που γίνεται κατ' επιλογή σε επόμενο βήμα.

Zus
06-05-11, 08:10
Στο βήμα (α) που αναφέρει ο Μαφιόζος, πρέπει να έχεις βάλει 1-2€ μέσα στο λογαριασμό της τράπεζας που αντιστοιχεί στη χρεωστική, διαφορετικά δε θα μπορέσει το PayPal να κάνει στο παρασκήνιο δοκιμαστική δέσμευση χρημάτων και να εξακριβώσει την ορθή λειτουργία της κάρτας. Η διαδικασία αυτή είναι διαφορετική από το verification (β) που γίνεται κατ' επιλογή σε επόμενο βήμα.

Ναι, πριν προχωρήσω την διαδικασία θα κάνω κατάθεση μερικά λεφτά.

Zus
06-05-11, 17:36
Έχω και ένα θεματάκι με το Last name στο Paypal, θέλει αλλαγή ένα γράμμα(Υποθέτω πρέπει να ναι ίδιο με αυτό πάνω στην χρεωστική).....


Να σημειώσω εδώ, ότι η εξυπηρέτηση μέσω ανταλλαγής mail, ήταν άψογη με το Paypal, στο συγκεκριμένο ζήτημα :oneup:

ipo
06-05-11, 17:56
Η εξυπηρέτηση πελατών του PayPal είναι από άλλο γαλαξία. Πολύ μπροστά. :oneup:

Zus
06-05-11, 22:03
Η εξυπηρέτηση πελατών του PayPal είναι από άλλο γαλαξία. Πολύ μπροστά. :oneup:

Έκανα αυτό που λέγαμε. Έβαλα 20 ευρώ στον λογαριασμό μου.

Έκανα την διαδικασία για το verify. Με ενημέρωσε για τον 4ψήφιο αριθμό που θα δω στις συναλλαγές, όμως το PayPal balance είναι €0.00 EUR ακόμα.

Δεν θα έπρεπε να είναι 18,50?

Lazos
06-05-11, 22:18
Παιδια αν και αυτο που θελω να ρωτησω εχει σχεση με τραπεζικα και οχι ομως με e-banking ειπα να το βαλω εδω... Μπορει καποιος νεος 18-20 χρονων να εκδωσει πιστωτικη καρτα χωρις εκκαθαριστικο; Χωρις ομως να ειναι φοιτητης!

ipo
06-05-11, 22:26
Σωστά είναι όλα, Zus.

Σου είπε και πιο πριν ο Mafiozos ότι το PayPal τραβάει λεφτά από την κάρτα όταν κάνεις αγορά. Δεν πάνε τα χρήματα στο balance μόνα τους.

Εξαίρεση αποτελεί το verification, που σε χρεώνει 1,5€. Αυτό θα πάει στο balance σου.

Ό,τι βάζεις στην τράπεζα μένει εκεί και φεύγει μόνο αν δοθεί εντολή από τη χρεωστική κάρτα που είναι συνδεδεμένη με τον τραπεζικό λογαριασμό.

Zus
06-05-11, 22:28
Σωστά είναι όλα.

Σου είπε και πιο πριν ο Mafiozos ότι το PayPal τραβάει λεφτά από την κάρτα όταν κάνεις αγορά. Δεν πάνε στο balance.

Εξαίρεση αποτελεί το verification, που σε χρεώνει 1,5€. Αυτό θα πάει στο balance σου.

Ωραία θα βάλω ξυπνητήρι αύριο για το τελευταίο μισάωρο του bid.

Ε ρε γλέντια :rofl:

ipo
06-05-11, 22:28
Παιδια αν και αυτο που θελω να ρωτησω εχει σχεση με τραπεζικα και οχι ομως με e-banking ειπα να το βαλω εδω... Μπορει καποιος νεος 18-20 χρονων να εκδωσει πιστωτική καρτα χωρις εκκαθαριστικο; Χωρις ομως να ειναι φοιτητης!
Μόνο αν υπογράψει κάποιος με εισόδημα ως εγγυητής. Διαφορετικά πας σε χρεωστική κάρτα.

dfourt
06-05-11, 22:33
Παιδια αν και αυτο που θελω να ρωτησω εχει σχεση με τραπεζικα και οχι ομως με e-banking ειπα να το βαλω εδω... Μπορει καποιος νεος 18-20 χρονων να εκδωσει πιστωτική καρτα χωρις εκκαθαριστικο; Χωρις ομως να ειναι φοιτητης!
Εφόσον έχεις επαρκές εισόδημα ναι.(Αλλά λογικά τότε θα είχες και εκκαθαριστικό να τους πας)
Σε περίπτωση που δεν έχεις εισόδημα, δεν παίζει να σου εγκρίνουν κάρτα.
Ειδικά αυτή την εποχή...
Πιο παλιά έδιναν και στους φοιτητές κάρτες χωρίς να έχουν εισόδημα.Τώρα πολύ δύσκολα θα πάρεις κάρτα , ακόμα και ως φοιτητής.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι αν ο πατέρας σου πχ έχει ήδη πιστωτική κάρτα, να του πεις να ζητήσει από την τράπεζα του να σου βγάλουν και εσένα μια, η οποία όμως δεν θα είναι διαφορετική από του πατέρα σου.Δηλαδή θα έρχεται ένας λογαριασμός και για τις 2 κάρτες και θα έχουν το ίδιο κοινό πιστωτικό όριο.

Αυτό είναι και το πιο εύκολο και σίγουρο.Γιατί και εγγυητές να βάλεις του γονείς σου μπορεί να μην σου την εγκρίνουν τελικά την πιστωτική(ανάλογα φυσικά και με τη δουλειά-εισοδήματα τους.)

Διαφορετικά η χρεωστική είναι μονόδρομος.

Lazos
06-05-11, 23:02
http://www.ttbank.gr/default.asp?siteID=1&pageid=258&langid=1
αυτο παιδια το νεο προγραμμα τι ειναι;
λεει προεγκεκριμενο πιστωτικο οριο 300 ευρω σε πιστωτικη visa electron

ipo
06-05-11, 23:05
Δυνατότητα χορήγησης πιστωτικής κάρτας Postcredit Visa Electron με δωρεάν ετήσια συνδρομή για πάντα και προ-εγκεκριμένο πιστωτικό όριο € 300 για ασφαλείς αγορές και μέσω Internet
Εικάζω ότι η δυνατότητα αναφέρεται σε όσους δηλώσουν εισόδημα ή εγγυητή.

Lazos
06-05-11, 23:08
Τη λέξη "Δυνατότητα" χρησιμοποιεί και εδώ:"Δυνατότητα πρόσβασης στο λογαριασμό σας μέσω ΤΤ e-bank"
Αρα σημαινει οτι δεν ειναι υποχρεωτικο αλλα το επιλεγεις σαν προιον αν το θελεις!
Μηπως ξερει κανενας να μας πει;

dfourt
06-05-11, 23:11
http://www.ttbank.gr/default.asp?siteID=1&pageid=258&langid=1
αυτο παιδια το νεο προγραμμα τι ειναι;
λεει προεγκεκριμενο πιστωτικο οριο 300 ευρω σε πιστωτικη visa electron
Ε πήγαινε, κάνε την αίτηση και πες μας αν σου δώσουν την πιστωτική.
Σχεδόν όλες οι τράπεζες έχουν αντίστοιχα προγράμματα(τουλάχιστον για φοιτητές) που
ξεκαθαρίζουν μάλιστα ότι δεν χρειάζεται να έχεις εισόδημα.

Αλλά αν πας από εκεί εκτιμώ ότι πιστωτική δεν θα σου δώσουν.Θα κάνουν το άιτημα στα κεντρικά και μετά από λίγο θα σου πουν ότι απορρίφθηκε το αίτημα σου.Εδώ δεν δίνουν σε άλλους με εισόδημα, θα δώσουν σε εσένα?
Αλλά τι τη θες την πιστωτική?Βγάλε καλύτερα μια χρεωστική να μην έχεις και τον κίνδυνο να ξεφύγεις από τα όρια και πληρώνεις μετά επιτόκια 15+%.

Lazos
06-05-11, 23:21
Προφανως ομως για να βγαινει αυτο το προγραμμα αυτη τη περιοδο που υπαρχει αυτη η "κριση" βγαινει κ για να γινεται στη πραξη! οχι μονο για να το εχουν στο site

-21grams
07-05-11, 11:20
Μιας που αναφέρθηκε και το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο λίγο νωρίτερα, μπορείτε να επιβεβαιώσετε αν είναι πλέον αποδεκτή η χρεωστική κάρτα (VISA Electron) που εκδίδει για συναλλαγές μέσω διαδικτύου;
Υπήρξε ελλιπής πληροφόρηση αναφορικά με το θέμα αυτό στο παρελθόν.
Ως αποτέλεσμα, ενώ διατηρώ λογαριασμό στο ΤΤ εδώ και 3 χρόνια, αυτός ουσιαστικά παραμένει ανενεργός.
[Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν έχω κάνει ούτε μία (!) κίνηση και λήγει τον Φεβρουάριο του 2012. Με το που διαπίστωσα ότι η χρήση της ήταν περιορισμένη, έκανα ανάληψη του ποσού που είχα καταθέσει και έκτοτε το υπόλοιπο παραμένει μηδενικό]

Κατά τα άλλα, για άλλη μια φορά απορρίφθηκε αγορά που επιχείρησα να κάνω μέσω της VISA Πειραιώς, αυτή τη φορά από το GetItNow.gr (http://www.getitnow.gr/).
Την 1η κρυάδα την είχα πάρει πριν κάποιους μήνες όταν -σε ανάλογη περίπτωση- επικοινώνησαν μαζί μου απ' το Πλαίσιο λέγοντας μου ότι η αναβάθμιση στην οποία είχε προχωρήσει τότε η Πειραιώς (βλ. αντικατάσταση παλιών καρτών με αυτές που φέρουν το “Green Banking” λογότυπο) είχε side-effects.
Θα 'χει περάσει κανένας χρόνος, ΑΚΟΜΗ να το λύσουν;
[ΣΗΜ: Το παραπάνω με κάθε επιφύλαξη, ενδεχομένως να ευθύνονται και τα καταστήματα για την *μη-εναρμόνιση*]

ipo
07-05-11, 17:28
Η επίσημη απάντηση της Τράπεζας Πειραιώς στο ζήτημα είναι ότι τα συστήματα διεκπεραίωσης πληρωμών που χρησιμοποιούν μερικές επιχειρήσεις (e-shop.gr, Πλαίσιο), είναι υλοποιημένα με παράτυπο τρόπο από την τράπεζα που τους προμηθεύει τα συστήματα (νομίζω Alpha Bank).

Συγκεκριμένα, ζητάει να διεκπεραιωθεί η συναλλαγή σαν να γίνεται με φυσική παρουσία της κάρτας και όχι εξ αποστάσεως. Σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα της Τράπεζας Πειραιώς, δεν επιθυμεί να εφαρμόσει παράτυπη διαδικασία στις εξ αποστάσεως συναλλαγές, για λόγους ασφαλείας, οπότε σε όσα ηλεκτρονικά POS ζητείται παράτυπη έγκριση συναλλαγής, δεν τη δίνει.

Η απάντησή τους συνεχίζει λέγοντας ότι πιέζουν την τράπεζα που κάνει την παρατυπία να ακολουθήσει τη σωστή οδό, στα καταστήματα που υλοποιεί συστήματα διεκπεραίωσης ηλεκτρονικών πληρωμών, αλλά μέχρι στιγμής μου φαίνεται ότι δεν έχουν ανταπόκριση.


Η όλη κατάσταση νομίζω ότι έχει φτάσει σε αδιέξοδο. Η Alpha Bank διατηρεί το πλεονέκτημα της ευρείας αποδοχής της κάρτας της (Enter Visa), όσο παραμένει παράτυπη και δε "βοηθάει" την Τράπεζα Πειραιώς που έχει κάνει τις σωστές ρυθμίσεις. Δηλαδή δεν υπάρχει κίνητρο για την επίλυση της διαδικασίας, εκτός κι αν φτάσουν στα δικαστήρια ή στη Visa Europe.

Προσωπικά έχω αφήσει τη Visa Debit και έχω πάει σε άλλες κάρτες, επειδή δεν μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου. Πιστεύω όσα δηλώνει δημοσίως η τράπεζα και έχω προσπαθήσει να τη στηρίξω επικοινωνώντας με τις επιχειρήσεις που υιοθετούν κακορυθμισμένα συστήματα πληρωμών, αλλά αφού δεν είδα πρόοδο σε βάθος ενός χρόνου, άφησα την κάρτα στην άκρη και πήγα σε άλλη.

SALONIKAG
07-05-11, 17:50
Η χρεωστική κάρτα του Τ.Τ δεν γινεται δεκτή για εξ'αποστασεως συναλλαγες...

john_who
07-05-11, 23:25
Η επίσημη απάντηση της Τράπεζας Πειραιώς στο ζήτημα είναι ότι τα συστήματα διεκπεραίωσης πληρωμών που χρησιμοποιούν μερικές επιχειρήσεις (e-shop.gr, Πλαίσιο), είναι υλοποιημένα με παράτυπο τρόπο από την τράπεζα που τους προμηθεύει τα συστήματα (νομίζω Alpha Bank).

Συγκεκριμένα, ζητάει να διεκπεραιωθεί η συναλλαγή σαν να γίνεται με φυσική παρουσία της κάρτας και όχι εξ αποστάσεως. Σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα της Τράπεζας Πειραιώς, δεν επιθυμεί να εφαρμόσει παράτυπη διαδικασία στις εξ αποστάσεως συναλλαγές, για λόγους ασφαλείας, οπότε σε όσα ηλεκτρονικά POS ζητείται παράτυπη έγκριση συναλλαγής, δεν τη δίνει.

Η απάντησή τους συνεχίζει λέγοντας ότι πιέζουν την τράπεζα που κάνει την παρατυπία να ακολουθήσει τη σωστή οδό, στα καταστήματα που υλοποιεί συστήματα διεκπεραίωσης ηλεκτρονικών πληρωμών, αλλά μέχρι στιγμής μου φαίνεται ότι δεν έχουν ανταπόκριση.


Η όλη κατάσταση νομίζω ότι έχει φτάσει σε αδιέξοδο. Η Alpha Bank διατηρεί το πλεονέκτημα της ευρείας αποδοχής της κάρτας της (Enter Visa), όσο παραμένει παράτυπη και δε "βοηθάει" την Τράπεζα Πειραιώς που έχει κάνει τις σωστές ρυθμίσεις. Δηλαδή δεν υπάρχει κίνητρο για την επίλυση της διαδικασίας, εκτός κι αν φτάσουν στα δικαστήρια ή στη Visa Europe.

Προσωπικά έχω αφήσει τη Visa Debit και έχω πάει σε άλλες κάρτες, επειδή δεν μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου. Πιστεύω όσα δηλώνει δημοσίως η τράπεζα και έχω προσπαθήσει να τη στηρίξω επικοινωνώντας με τις επιχειρήσεις που υιοθετούν κακορυθμισμένα συστήματα πληρωμών, αλλά αφού δεν είδα πρόοδο σε βάθος ενός χρόνου, άφησα την κάρτα στην άκρη και πήγα σε άλλη.

Έχεις δίκιο, κατά καιρούς στις αγορές μου από το Πλαίσιο ερχόταν το φορτηγό και είχαν το χαρτάκι της πιστωτικής να υπογράψω!!! Από τότε το γύρισα στην αντικαταβολή με το συγκεκριμένο κατάστημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.