PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

kasadi
08-05-11, 09:57
@ipo
μόνο η alpha bank μπορεί να δίνει τέτοια μηχανήματα?
μου φαίνετε παράξενο και αφού όπως λένε είναι παράτυποι, θα μπορούσαν ξέρω γώ να τους κάνουν κάτι , κάποια καταγγελία.

Δεν αμφισβητώ αυτά που λές , απλά μου φαίνονται παράξενες οι δικιολογίες τους

-21grams
08-05-11, 13:08
Η επίσημη απάντηση της Τράπεζας Πειραιώς στο ζήτημα είναι ότι τα συστήματα διεκπεραίωσης πληρωμών που χρησιμοποιούν μερικές επιχειρήσεις (e-shop.gr, Πλαίσιο), είναι υλοποιημένα με παράτυπο τρόπο από την τράπεζα που τους προμηθεύει τα συστήματα (νομίζω Alpha Bank).

Συγκεκριμένα, ζητάει να διεκπεραιωθεί η συναλλαγή σαν να γίνεται με φυσική παρουσία της κάρτας και όχι εξ αποστάσεως. Σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα της Τράπεζας Πειραιώς, δεν επιθυμεί να εφαρμόσει παράτυπη διαδικασία στις εξ αποστάσεως συναλλαγές, για λόγους ασφαλείας, οπότε σε όσα ηλεκτρονικά POS ζητείται παράτυπη έγκριση συναλλαγής, δεν τη δίνει.

Η απάντησή τους συνεχίζει λέγοντας ότι πιέζουν την τράπεζα που κάνει την παρατυπία να ακολουθήσει τη σωστή οδό, στα καταστήματα που υλοποιεί συστήματα διεκπεραίωσης ηλεκτρονικών πληρωμών, αλλά μέχρι στιγμής μου φαίνεται ότι δεν έχουν ανταπόκριση.

Η όλη κατάσταση νομίζω ότι έχει φτάσει σε αδιέξοδο. Η Alpha Bank διατηρεί το πλεονέκτημα της ευρείας αποδοχής της κάρτας της (Enter Visa), όσο παραμένει παράτυπη και δε "βοηθάει" την Τράπεζα Πειραιώς που έχει κάνει τις σωστές ρυθμίσεις. Δηλαδή δεν υπάρχει κίνητρο για την επίλυση της διαδικασίας, εκτός κι αν φτάσουν στα δικαστήρια ή στη Visa Europe.
Χαίρομαι που το διευκρίνισες, όχι τίποτα άλλο, αλλά για να γνωρίζουμε ποιος είναι ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ πίσω από όλη αυτή την ιστορία.
Άλλα “μέτρα πίεσης” δεν μπορούν να ασκηθούν άραγε; Θα πρέπει υποχρεωτικά να κινηθούν δικαστικά;
Στο θεωρητικό αυτό σενάριο φαντάζομαι πως δεν θα υπήρχε αμφιβολία για την έκβαση της υπόθεσης. Η Alpha Bank θα υποχρεώνονταν να εναρμονιστεί με τους κανόνες που ισχύουν, το γεγονός ότι τους αγνοεί -και μάλιστα ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ αφού σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, το θέμα έχει τεθεί επί τάπητος- είναι απαράδεκτο.
Θα ήθελα πολύ να δω τις αντιδράσεις τους αν ξαφνικά παρουσιαστούν κρούσματα οικονομικών εγκλημάτων από άτομα που εκμεταλλεύτηκαν την *παρατυπία* αυτή.
Κάτι μου λέει ότι ως διά μαγείας θα φιλοτιμηθούν.

ipo
08-05-11, 18:18
Χαίρομαι που το διευκρίνισες, όχι τίποτα άλλο, αλλά για να γνωρίζουμε ποιος είναι ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ πίσω από όλη αυτή την ιστορία.
Για την ακρίβεια γνωρίζουμε ποιον θεωρεί υπεύθυνο η Τράπεζα Πειραιώς, τουλάχιστον όπως ανακοινώνει μέσω της σελίδας της στο Facebook. Απ' όσο γνωρίζω, δεν υπάρχει δημόσια απάντηση πάνω στο θέμα από την Alpha Bank, που να επιβεβαιώνει ή να διαψεύδει το ζήτημα, ώστε να αποφανθούμε με ασφάλεια.

Συγκεκριμένα στις 8 Μαρτίου, μετά από πολλά παράπονα γύρω από τη Visa Debit, εκπρόσωπος της Τράπεζας Πειραιώς έγραψε τα ακόλουθα στη σελίδα της στο Facebook, όταν έγινε νύξη για απόρριψη συναλλαγής από το Πλαίσιο.


winbank (http://www.facebook.com/winbankPage) Καλησπέρα σε όλους. Ο συγκεκριμένος έμπορος μέσω του οποίου προσπάθησες να κάνεις τη συναλλαγή δεν διεκπεραίωσε τη συναλλαγή σαν Ιντερνετική συναλλαγή. Αντίθετα, η συναλλαγή έφτασε στην Τράπεζα Πειραιώς για έγκριση με μικτά χαρακτηριστικά συναλλαγής, δηλώθηκε δηλαδή ως συναλλαγή που απαιτεί και φυσική παρουσία πελάτη και συνεπώς της κάρτας.

H Visa επιβάλλει (και καλά κάνει) την απόρριψη τέτοιων συναλλαγών γιατί δεν εξασφαλίζουν την ασφαλή χρήση των δεδομένων της κάρτας του πελάτη. Από την άλλη βέβαια, επειδή προφανώς μας ενδιαφέρει πολύ οι πελάτες μας να μπορούν να χρησιμοποιούν τις κάρτες μας σε όλα αν είναι δυνατόν τα καταστήματα, έχουμε ζητήσει πολλές φορές στην Alpha Bank (την Τράπεζα που εξυπηρετεί τον έμπορο) που ουσιαστικά δρομολογεί και έχει την ευθύνη για αυτές τις συναλλαγές να αντιμετωπίσει το πρόβλημα. Δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει.

Κατανοούμε ότι, με τα δεδομένα που έχεις στα χέρια, είναι λογικό να υποθέτεις ότι αδρανούμε για το πρόβλημα αλλά αυτό δεν ισχύει. Δυστυχώς όμως δεν μπορούμε να κάνουμε τα στραβά μάτια και να διαιωνίζουμε κακώς κείμενα που τελικά είναι εις βάρος της ασφάλειας των συναλλαγών σας.


08 Μάρτιος στις 3:45 μ.μ.


Έκτοτε έχουν γίνει κι άλλα παράπονα και η απάντηση που δίνεται από εκπρόσωπο της Τράπεζας Πειραιώς είναι ότι συνεχίζουν να πιέζουν τις άλλες τράπεζες για την ορθή ρύθμιση του συστήματος διεκπεραίωσης συναλλαγών.


winbank
Καλησπέρα ..., γνωρίζουμε το συγκεκριμένο θέμα, το οποίο έχει συζητηθεί και στο παρελθόν στη σελίδα μας. Για τη δική σας ΑΣΦΑΛΕΙΑ, οι συναλλαγές που γίνονται μέσω των εμπόρων που έχεις αναφέρει δεν μπορούν να διεκπεραιωθούν. Αυτό συμβαίνει γιατί οι συναλλαγές αυτές δε φτάνουν σε εμάς ως συναλλαγές μέσω Internet, αλλά ως συναλλαγές που απαιτούν τη ΦΥΣΙΚΗ παρουσία του πελάτη. Δυστυχώς σε αυτές τις περιπτώσεις δεν εξασφαλίζεται η ασφαλής χρήση των δεδομένων της κάρτας του πελάτη.

Το πρόβλημα αυτό πρέπει να διευθετηθεί από τους εμπόρους και τις τράπεζες με τις οποίες συνεργάζονται, κατι το οποίο και ασφαλώς έχουμε ζητήσει. Ελπίζουμε πως θα δοθεί λύση, έτσι ώστε να μπορείτε να κάνετε τις αγορές σας με ασφάλεια. Εμείς πάντως, θα πιέζουμε μέχρι να ικανοποιηθούν με τον καλύτερο τρόπο οι πελάτες μας. Ευχαριστούμε για την επικοινωνία. Μείνε μαζί μας.
21 Απρίλιος στις 5:39 μ.μ.

sdikr
08-05-11, 18:56
Για την ακρίβεια γνωρίζουμε ποιον θεωρεί υπεύθυνο η Τράπεζα Πειραιώς, τουλάχιστον όπως ανακοινώνει μέσω της σελίδας της στο Facebook. Απ' όσο γνωρίζω, δεν υπάρχει δημόσια απάντηση πάνω στο θέμα από την Alpha Bank, που να επιβεβαιώνει ή να διαψεύδει το ζήτημα, ώστε να αποφανθούμε με ασφάλεια.

Συγκεκριμένα στις 8 Μαρτίου, μετά από πολλά παράπονα γύρω από τη Visa Debit, εκπρόσωπος της Τράπεζας Πειραιώς έγραψε τα ακόλουθα στη σελίδα της στο Facebook, όταν έγινε νύξη για απόρριψη συναλλαγής από το Πλαίσιο.


.

Η ερώτηση μου είναι απλή
η κάθε τράπεζα σου δίνει ενα pos που έχει κάποιες δυνατότητες, καμιά από αυτές δεν είναι η online αγορά!

το pos είναι καθαρά για φυσική αγορά, σε περιπτώσεις προβλήματος, μπορείς απλά να περάσεις το νούμερο με το χέρι (και στο pos πειραιως)
Αν το Πλαισιο κάνει χρήση αυτού για την αγορά κάνει λάθος το πλαίσιο, όχι η τράπεζα που δίνει την δυνατότητα, βέβαια εδώ έχουμε την ερώτηση, αν ήταν pos της πειραίως θα το δεχονταν η πειραιως;

Για online αγορές υπάρχουν διάφορες λύσεις,

οπότε τι θέλει να πει με παράτυπο τρόπο;
Γιατί τα ρίχνει στην alpha, ;
Μην ξεχνάμε πως η κάθε τράπεζα κάνει προσφορές στην χρήση του pos σε αυτούς που έχουν pos. (πχ 0 προμήθεια κλπ)

Στην τελική, απο την στιγμή που το πλασιο έχει υπογραφή για την χρέωση απο τον κάτοχο και έχει δει ο οδηγός την ταυτότητα και την κάρτα δεν είναι παράτυπο

Υποθέτω οτι αν ήταν pos της πειραίως, όλα θα ήταν μια χαρά, Ναι θα ήθελε να το ακούσει αυτό η visa europe

ipo
08-05-11, 19:13
Δεν ξέρω sdikr. Μήπως δεν πρόκειται για POS, αλλά για κάποιο software που έχουν στο ηλεκτρονικό τους κατάστημα, το οποίο είναι ρυθμισμένο να δρομολογεί τις συναλλαγές σαν να γίνονταν με φυσική παρουσία της κάρτας;

Μήπως δηλαδή μία από τις "διάφορες λύσεις" που εφαρμόζονται για online αγορές έχει λανθασμένη ρύθμιση;

Σημασία έχει ότι ο πελάτης εδώ και 16 μήνες έχει μία κάρτα στα χέρια του που δεν περνάει σε κάποια δημοφιλή ηλεκτρονικά καταστήματα, ενώ η τράπεζα που καταδεικνύει ως υπαίτια η Τράπεζα Πειραιώς, χάνει το ανταγωνιστικό της πλεονέκτημα (ευρεία αποδοχή της Enter Visa) με το να σπαταλήσει πόρους για την ορθή ρύθμιση των συστημάτων (POS ή software) που προμηθεύει τις επιχειρήσεις. Γιατί να το κάνει λοιπόν τώρα, αφού δεν το έχει κάνει εδώ και χρόνια; Ποιο είναι άραγε το επιχείρημα με το οποίο "πιέζουν" οι εκπρόσωποι της Τράπεζας Πειραιώς και τι είναι εκείνο στο οποίο "ελπίζουν"; Οι καλές διατραπεζικές σχέσεις ή έχουν κλιμακώσει το ζήτημα νομικά;

sdikr
08-05-11, 19:19
Δεν ξέρω sdikr. Μήπως δεν πρόκειται για POS, αλλά για κάποιο software που έχουν στο ηλεκτρονικό τους κατάστημα, το οποίο είναι ρυθμισμένο να δρομολογεί τις συναλλαγές σαν να γίνονταν με φυσική παρουσία της κάρτας;

Μήπως δηλαδή μία από τις "διάφορες λύσεις" που εφαρμόζονται για online αγορές έχει λανθασμένη ρύθμιση;

Σημασία έχει ότι ο πελάτης εδώ και 16 μήνες έχει μία κάρτα στα χέρια του που δεν περνάει σε κάποια καταστήματα, ενώ η τράπεζα που καταδεικνύει ως υπαίτια η Τράπεζα Πειραιώς, χάνει το ανταγωνιστικό της πλεονέκτημα (ευρεία αποδοχή της Enter Visa) με το να σπαταλήσει πόρους για την ορθή ρύθμιση των συστημάτων (POS ή software) που προμηθεύει τις επιχειρήσεις. Γιατί να το κάνει λοιπόν τώρα, αφού δεν το έχει κάνει εδώ και χρόνια;

υπάρχει το deltapay, που είναι ξεκάθαρα Online αγορά, όπως και το Proxypay (eurobank)

αν το πλαισιο κάνει χρήση του pos για αγόρα χωρίς περάσμα της κάρτας, δεν είναι θέμα της τραπεζάς
Αν και παραμένει η ερώτηση, αν ήταν pos της πειραιώς, θα δούλευέ;

αλήθεια γιατί η alpha δεν κάνει περιέργα με την κάρτα της (την enter visa), έχει κανονικά chip and pin, αλλά το δέχεται απο όλα τα pos, ακόμα και της πειραίως

Μήπως έχει να κάνει με το ποιος θα πάρει την προμήθεια;

Lazos
09-05-11, 21:45
Πηγα σημερα παιδια στο ΤΤ για το λογαριασμο 18 Plus...
-Γεια σας... Θελω να ανοιξω ενα λογαριασμο 18 Plus
-Ωραια δωσε μου δικαιολογητικα κ.λ.π κ.λ.π
με εξυπηρετουν 2 κοπελες οι οποιες δε χωρανε ουτε να κατσουν σε 10 λεπτα εχω υπογραψει και τη συμβαση και ρωταω:
-Μπορω να κανω αιτηση και για τη πιστωτικη με το προεγκεκριμενο οριο;
-ΥΠ1: Οχι πρεπει να εχεις εκκαθαριστικο
-ΥΠ2: Ναι ειναι προεγκεκριμενο
Τηλεφωνο στην Αθηνα, ρωτάνε, περιμένουν να ανοιξουν την εγκυκλιο να διαβασουν και το αποτελεσμα:
- Κανε εσυ την αιτηση και βλεπουμε γιατι δε βγαζεις ακρη εδω!!!

χαχα η φαση για γελια... Αν πηγαινες σε μια ιδιωτικη τραπεζα σε 5' θα σε ειχαν ετοιμο και ολοι οι υπαλληλοι ενημερωμενοι για ολα τα προιοντα

hedgehog
09-05-11, 22:01
χαχα η φαση για γελια... Αν πηγαινες σε μια ιδιωτικη τραπεζα σε 5' θα σε ειχαν ετοιμο και ολοι οι υπαλληλοι ενημερωμενοι για ολα τα προιοντα

Μη το λες...
πήγα πριν κάνα χρόνο στο κατάστημα της A στην πανεπιστημίου να πάρω πληροφορίες για ένα στεγαστικό δάνειο...
ρωτάω τον πρώτο που βρίσκω που θα μπορούσα να ρωτήσω για στεγαστικά και με στέλνει στον πρώτο όροφο.
ρωτάω στον πρώτο όροφο και με στέλνουν στον Αγ. Στέφανο :scared:
βλέπει η τύπισα πως κλωτσάω, ρωτάει τριγύρο και με στέλνει στο ισόγειο. περιμένω στο ισόγειο και όταν έφτασε η σειρά μου, απλά η κοπέλα προσφέρθηκε να με συνοδεύσει μέχρι το σωστό γραφείο στον 1ο όροφο.

εκεί με ενημερώνουν πως δεν δικαιούμαι της έξτρα παροχές που κάνει η τράπεζα σε όσους μισθωδοτούνται μέσω αυτής.

πηγαίνω σε κατάστημα του χαλανδρίου όπου με διαβεβαιώνουν πως το δικαιούμαι κανονικά.
προχωράω σε προέγκριση και τελικά δεν μου δίνουν τις παροχές :haha

για την ιστορία, τελικά το δάνειο δεν το πήρα ποτε :p

Lazos
09-05-11, 22:05
Σε ποια τραπεζα;;;
μα ουτε στα κεντρικα να μη ξερουν να σου απαντησουν;;;

hedgehog
09-05-11, 22:10
Alpha...
κάποιες φορές δεν είναι θέμα τράπεζας, αλλά θέμα τύχης να πέσεις στον σωστό άνθρωπο.
Οι ίδιοι φαίνεται είτε να νομίζουν πως ξέρουν είτε απλά να μην ξέρουν καν ποιος ξέρει :p
(όταν άκουσα για τον Αγ. Στέφανο μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο :rofl:)

runner70
09-05-11, 23:38
καλα το θεμα των ανενημερωτων υπαλληλων ειναι προνομιο και των αλλω τραπεζων. Και στην Πειραιως εχω πεσει αρκετες φορες σε τετοιους. Στο τελος αναγκαζομαι να ρωταω 2-3 διαφορετικους για να ξερω οτι μου εχουν δωσει σωστη απαντηση.

ipo
10-05-11, 00:53
Οι υπάλληλοι εργασιών στα υποκαταστήματα έχουν μεγάλο φόρτο εργασίας και ευρύ τομέα ευθύνης. Είναι δύσκολο να ξέρουν τέλεια τα πάντα και να είναι πλήρως ενημερωμένοι για τις τελευταίες εξελίξεις σε λεπτομέρειες όλων των προϊόντων που διαχειρίζονται (χρηματιστήριο, λογαριασμούς, κάρτες, ηλεκτρονικές υπηρεσίες). Συνήθως υπάρχει εξειδίκευση σε κάποια άτομα για συγκεκριμένη κατηγορία προϊόντων (π.χ. δάνεια), αλλά και πάλι οι αλλαγές είναι συνεχείς και στην πράξη δεν μπορεί να ξέρει τα πάντα τέλεια. Αν από πίσω δεν υπάρχει καλά δομημένη υποδομή εσωτερικής ενημέρωσης, τότε τα πράγματα δυσκολεύουν.

Όταν θέλω κάποια πληροφορία για τραπεζικά προϊόντα, καλώ το τηλεφωνικό κέντρο, όπου υπάρχουν εξειδικευμένοι υπάλληλοι για κάθε κατηγορία προϊόντων, ενώ είναι μικρή η πιθανότητα να μην είναι ενημερωμένοι για τις τελευταίες αλλαγές.

SALONIKAG
10-05-11, 01:52
Παλαιότερα η κατασταση στο Τ.Τ ήταν τραγική..Τα τελευταια χρόνια που έγινε Ανώνυμη Τραπεζική Εταιρία και προσέλαβε νεους υπαλληλους κατι άλλαξε...
Πάντως γενικά ποιά κατα την γνώμη σας ειναι η καλυτερη τραπεζα?
Για εμένα η Πειραιώς...Καλυτερη εξυπηρετηση απο τις άλλες,καλο δικτυο,το καλυτερο e-banking,ΑΤΜ με πολλες δυνατοτητες χρησης,καλη χρεωστική που γινεται δεκτη και στο διαδικτυο....

Lazos
10-05-11, 12:56
Φιλε ipo δε μπορω να διαφωνησω μαζι σου οτι εχουν μεγαλο φορτο εργασιας αλλα στο ΤΤ που απευθυνθηκα εγω ειναι ενα καταστημα 80 τετραγωνικων με 3 ταμεια και 7 γραφεια για εξυπηρετηση... Στο συνολο 10... Και οι υπαλληλοι ηταν 25 και βαλε και τις αιτησεις τις εκαναν εκει που ειναι ο χωρος για το κοινο. Ειναι φυσιολογικο απ τους 25 υπαλληλους να μην ειναι καποιος ενημερωμενος για το τι γινεται και ισχθει για εναν λογαριασμο;
Και επισης στο τηλεφωνικο κεντρο τηλεφωνησα 3 φορες και πηρα 3 φορες διαφορετικες απαντησεις απο τους αρμοδιους υπαλληλους που υποτιθεται με συνδεσαν...
Με αλλες τραπεζες ναι βγαζεις ακρη... αλλα με το ΤΤ υπαρχει πολυ δημοσιουπαλληλικη νοοτροπια που σκοτωνει... :(
Παρε και εσυ να δεις οτι λεω αληθεια !

t3hsofos
10-05-11, 14:32
γνωριζουμε κατι για τις χρεωστικες της alpha και το μπλοκαρισμα απο internet sites για στοιχημα?

δεν την δεχεται καμια εταιρεια πλεον και η τραπεζα ειπε οτι προσωρινα ειναι φραγμενη η υπηρεσια για στοιχηματικα sites..βεβαια εχουν περασιε 2 μηνες...

σε ολες τις αλλες συναλλαγες ειμαι οκ..
εχει κανεις αλλος θεμα?

kasadi
13-05-11, 20:05
παιδιά πρόσφατα έκανα μια αγορά απο amazon.co.uk με χρεωστική alpha enter visa.Στο amazon πάτησα pay in GBP και πλήρωσα 43.05 GBP

Στο λογαριασμό μου πλέον η διαφορά λογιστικού με διαθέσιμο υπόλοιπο ήταν 52.93 ευρώ. Μερικές μέρες μετά όταν είδα την ανάλυση της κάρτας μου για αυτή την συνναλαγή με χρέωσε 48,8 ευρώ.

Γιατί έγινε αυτό ? Δηλαδή αν δεν είχα πάνω από 50 ευρώ στο λογαριασμό για να δεσμεύσει δεν θα γινόταν η συνναλαγή ? άσχετα που τελικά χρεώθηκε 4 ευρώ λιγότερα.Επίσης δεν ξέρω αν παίζει κανένα ρόλο ή έχουν σχέση μεταξύ τους αλλά αν επέλεγες να πληρώσεις στο amazon σε ευρώ έβγαινε γύρω στα 53, όσα περίπου μου είχαν δεσμεύσει

έχω διαβάσει σε προηγούμενα ποστ για κάποιο επιπλέον ποσό που ίσως κρατάει η alpha , αλλά δεν ξέρω αν πρόκειτε για κάτι τέτοιο

sdikr
13-05-11, 20:15
παιδιά πρόσφατα έκανα μια αγορά απο amazon.co.uk με χρεωστική alpha enter visa.Στο amazon πάτησα pay in GBP και πλήρωσα 43.05 GBP

Στο λογαριασμό μου πλέον η διαφορά λογιστικού με διαθέσιμο υπόλοιπο ήταν 52.93 ευρώ. Μερικές μέρες μετά όταν είδα την ανάλυση της κάρτας μου για αυτή την συνναλαγή με χρέωσε 48,8 ευρώ.

Γιατί έγινε αυτό ? Δηλαδή αν δεν είχα πάνω από 50 ευρώ στο λογαριασμό για να δεσμεύσει δεν θα γινόταν η συνναλαγή ? άσχετα που τελικά χρεώθηκε 4 ευρώ λιγότερα.Επίσης δεν ξέρω αν παίζει κανένα ρόλο ή έχουν σχέση μεταξύ τους αλλά αν επέλεγες να πληρώσεις στο amazon σε ευρώ έβγαινε γύρω στα 53, όσα περίπου μου είχαν δεσμεύσει

έχω διαβάσει σε προηγούμενα ποστ για κάποιο επιπλέον ποσό που ίσως κρατάει η alpha , αλλά δεν ξέρω αν πρόκειτε για κάτι τέτοιο

πληρώνεις με την ισοτιμία που έχεί το euro με την λίρα την στιγμή που θα γίνει η συναλλαγή και όχι η δέσμευση,
Αν δεν είχες πάνω απο 50 δεν θα μπορούσε να γίνει η δέσμευση

3lbereth
15-05-11, 13:48
Πολύ πρόσφατη δική μου αγορά με πιστωτική Εμπορικής από το amazon UK αξίας 23 λιρών, χρεώθηκε με 25,5 ευρώ, χωρίς περαιτέρω δέσμευση ποσού. Επέλεξα τη μετατροπή της τράπεζας γιατί είναι πιό συμφέρουσα και δεν κρατάει προμήθεια.
Άρα, η σωστή αξία των πραγμάτων που παρήγγειλες ήταν όντως τα 48 ευρώ και προφανώς τα υπόλοιπα 5 είναι το νταβατζιλίκι της Alpha. Προσωπικά, δε θα ξαναχρησιμοποιούσα κάρτα της.

kasadi
15-05-11, 14:08
πληρώνεις με την ισοτιμία που έχεί το euro με την λίρα την στιγμή που θα γίνει η συναλλαγή και όχι η δέσμευση,
Αν δεν είχες πάνω απο 50 δεν θα μπορούσε να γίνει η δέσμευση

Δεν το κατάλαβα.Αυτό που ξέρω είναι το εξής(αν δεν κάνω λάθος): Πληρώνω κάτι , γίνετε δέσμευση ένα Χ ποσό και μετά από κάποιες μέρες βγαίνει από το λογαριασμό αυτό το Χ ποσό(αυτό που είχε δεσμευθεί ακριβώς).
Εμένα δεν βγήκε το Χ ποσό αλλά το Υ ποσό που είναι 4-5 ευρώ φθηνότερα από το Χ

3lbereth
15-05-11, 14:47
Στην πραγματικότητα, η δέσμευση ήταν Χ+5.
Κανονικά έπρεπε να σου δεσμεύσουν ευθύς εξ' αρχής 48 ευρώ και όχι 53.
Η Εμπορική και Πειραιώς που χρησιμοποιώ για οnline αγορές, ότι ποσό δεσμεύσουν, αυτό με χρεώνουν. Τέλος.

sdikr
15-05-11, 14:52
Δεν το κατάλαβα.Αυτό που ξέρω είναι το εξής(αν δεν κάνω λάθος): Πληρώνω κάτι , γίνετε δέσμευση ένα Χ ποσό και μετά από κάποιες μέρες βγαίνει από το λογαριασμό αυτό το Χ ποσό(αυτό που είχε δεσμευθεί ακριβώς).
Εμένα δεν βγήκε το Χ ποσό αλλά το Υ ποσό που είναι 4-5 ευρώ φθηνότερα από το Χ

Μα το λές και μόνος σου ότι εκείνη την ημέρα που έγινε η δέσμευση για 43 λίρες, το αμαζον σου έβγαζε και αυτό 53 ευρώ.
η δέσμευση δεν σημαίνει ότι πληρώνεις κιόλας, η πληρωμή γίνεται όταν πλέον περαστεί κανονικά, το αμαζον πάλι πήρε 43 λίρες, αλλά υπήρχε διαφορά στην ισοτιμία.

Αν την κίνηση την είχες κάνει σε ευρώ, φυσικά και δεν θα υπήρχε τέτοιο θέμα, ότι δέσμευε αυτό θα τραβούσε

kasadi
15-05-11, 15:23
Μα το λές και μόνος σου ότι εκείνη την ημέρα που έγινε η δέσμευση για 43 λίρες, το αμαζον σου έβγαζε και αυτό 53 ευρώ.
η δέσμευση δεν σημαίνει ότι πληρώνεις κιόλας, η πληρωμή γίνεται όταν πλέον περαστεί κανονικά, το αμαζον πάλι πήρε 43 λίρες, αλλά υπήρχε διαφορά στην ισοτιμία.

Αν την κίνηση την είχες κάνει σε ευρώ, φυσικά και δεν θα υπήρχε τέτοιο θέμα, ότι δέσμευε αυτό θα τραβούσε

Όντως έτσι όπως το λές ακούγετε λογικό. Αλλά κάποιες ερωτήσεις ακόμα:
το xe.com εκείνη την στιγμή της αγοράς μου το έβγαζε "σωστά", κοντά στα 48 ευρώ
αν και ξέρω ότι το xe δεν συμβαδίζει με τις τράπεζες ωστόσο περίμενα να με χρεώσει κάτι εκεί κοντά και η alpha , αφού γενικά και όχι πάντα από ότι έχω διαβάσει η τράπεζα έχει καλύτερη ισοτιμία από το amazon. Δηλαδή απλώς έτυχε εκείνη την ημέρα amazon και alpha bank να έχουν την ίδια ισοτιμία ?
Επίσης περίεργο μου φαίνετε που αυτό γίνετε μόνο στην alpha bank

3lbereth
15-05-11, 15:51
Για να έχει ένα προϊόν 43 λιρών απόκλιση 4 ευρώ, η διαφορά στην ισοτιμία θα έπρεπε να είναι πολύ μεγάλη. Εδώ μιλάμε για 10% πάνω στην τιμή!

Εγώ: £ 23,12 --> 26,19 €. Ισοτιμία 1,132 περίπου.
Εσύ: £ 43,05 --> 48,80 €. Ισοτιμία 1,133.
Πράγματι, στις 9 Μαΐου που τιμολογήθηκε το προϊόν μου, η ισοτιμία - σύμφωνα με τη visa - ήταν 1,132894. Την Παρασκευή που μας πέρασε η λίρα ανέβηκε στα 1,147 ευρώ.
1,24 (η υποθετική ισοτιμία για τη δέσμευση των 53 ευρώ) δεν έφτασε ποτέ.
Έχει αναφερθεί και σε προηγούμενα ποστ η πάγια τακτική της alphabank να δεσμεύει υψηλότερα ποσά από την αξία αγοράς.

ipo
15-05-11, 16:44
Κάποιες τράπεζες δεσμεύουν 5-25% περισσότερο από το ποσό που αντιστοιχεί στην τρέχουσα ισοτιμία. Η δικαιολογία είναι ότι θέλουν να είναι καλυμμένες σε περίπτωση που αλλάξει η ισοτιμία στις 3 εργάσιμες ημέρες που μεσολαβούν από τη στιγμή της αγοράς (δέσμευση χρημάτων), έως τη στιγμή της οριστικής χρέωσης.

Το 5% μου φαίνεται θεμιτό, αλλά μεγαλύτερα ποσοστά είναι απαράδεκτα.

kover
16-05-11, 14:47
Αν πάτε πίσω στα μηνύματα (1 μήνα πίσω περίπου, βαριέμαι να το κάνω atm) θα δείτε πως η ALPHA πλέον για όλες τις online αγορές, είτε είναι σε ευρώ είτε σε συνάλαγμα, κρατάει ένα ποσοστό 10-21% και το αποδεσμέυει 3-4 μέρες αφού γίνει η πληρωμή. Προσωπικά σε πληρωμή λογαριασμού vodafone από το site της vodafone 800+ ευρώ μου δεσμέυσαν 150+ για ένα δεκαήμερο περίπου.

3lbereth
16-05-11, 15:00
150 ευρώ!!!!
Τί φοβήθηκαν? Μην αλλάξει η ισοτιμία του ευρώ; :twisted:
Απαράδεκτες τακτικές - με ποιό δικαίωμα δεσμεύει χρήματα από τους λογαριασμούς πελατών της? Κι αν εσύ είχες κάποια επιταγή που θα 'πρεπε να πληρωθεί εκείνο το διάστημα; Επαναπαύσαι οτι έχεις υπόλοιπο και ξαφνικά θα πρέπει να τρέξεις μη στη σφραγίσουν.
Προσωπικά, αν είχα λογαριασμό στην Alpha θα είχα φύγει επί τόπου!

MaFiOzOs_GR
16-05-11, 15:01
Αναρωτιέμαι τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος έχει στον λογαριασμό του ακριβώς το ποσό που θέλει να πληρώσει και δεν έχει επιπλέον λεφτά για να τα δεσμεύσει η Αλφα. Σου αρνούνται την συναλλαγή σε αυτή την περίπτωση;; :hmm:

Δεν μιλάω για συνάλαγμα βεβαίως αλλά για μια απλή πληρωμή/συναλλαγή σε €.

zoug100
16-05-11, 23:41
Παιδια μια ερωτηση να κανω. Θελω να κανω καποιες αγοραπωλησιες μεσω ιντερνετ. Δε θελω πιστωτικες και τετοια.
Αυτες οι προπληρωμενες καρτες σε ποιες τραπεζες βγαινουν; Κανουν για συναλλαγες μεσω paypal;Και αν ξερετε τι δικαιολογητικα χρειαζονται για να εκδοθουν.
Απλα το τοπικ ειναι τεραστιο και για αυτο ρωταω πραγματα που ειμαι σιγουρος οτι ειναι απλα.

kover
17-05-11, 09:49
Αναρωτιέμαι τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος έχει στον λογαριασμό του ακριβώς το ποσό που θέλει να πληρώσει και δεν έχει επιπλέον λεφτά για να τα δεσμεύσει η Αλφα. Σου αρνούνται την συναλλαγή σε αυτή την περίπτωση;; :hmm:

Δεν μιλάω για συνάλαγμα βεβαίως αλλά για μια απλή πληρωμή/συναλλαγή σε €.

Η συναλαγή απορίπτεται. Έτσι το ανακάλυψα και εγώ, καθώς μετά από αγορές δε κοίταζα ποτέ τι έχουν χρεώσει (είχα εμπιστοσύνη ο μ@λ@κ@ς βλέπεις).

Για κλείσιμο είναι ο λογαριασμός κανονικά, απλά δεσμεύομαι εταιρικά από ένα ΤΕΜΠΕ δάνειο που είχα πάρει και μέχρι να το εξοφλίσω δε μπορώ να φύγω.

ipo
17-05-11, 16:01
Αυτες οι προπληρωμενες καρτες σε ποιες τραπεζες βγαινουν; Κανουν για συναλλαγες μεσω paypal;Και αν ξερετε τι δικαιολογητικα χρειαζονται για να εκδοθουν.
Απλα το τοπικ ειναι τεραστιο και για αυτο ρωταω πραγματα που ειμαι σιγουρος οτι ειναι απλα.
Προπληρωμένες κάρτες. (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803)

MaFiOzOs_GR
17-05-11, 16:08
Η συναλαγή απορίπτεται. Έτσι το ανακάλυψα και εγώ, καθώς μετά από αγορές δε κοίταζα ποτέ τι έχουν χρεώσει (είχα εμπιστοσύνη ο μ@λ@κ@ς βλέπεις).

Για κλείσιμο είναι ο λογαριασμός κανονικά, απλά δεσμεύομαι εταιρικά από ένα ΤΕΜΠΕ δάνειο που είχα πάρει και μέχρι να το εξοφλίσω δε μπορώ να φύγω.

Απαράδεκτο. :down:

Blacklisted η Alpha.

........Auto merged post: MaFiOzOs_GR πρόσθεσε 2 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν δεν κάνω λάθος είναι η ίδια που θέλει ελάχιστο ποσό 300€ για να ανοίξεις λογαριασμό (εκτός από φοιτητές) και σε χρεώνει προμήθεια σε περίπτωση χαμηλού η μηδενικού υπόλοιπου στον λογαριασμό;; :hmm:

l3ft3r1s
17-05-11, 21:12
"Πρόσφατα" πάντως 2 τράπεζες με τις οποίες συνεργάζομαι, ξεκίνησαν να χρεώνουν προμήθεια/έξοδα μετατροπής συναλλάγματος 2,5-3% σε κάθε αγορά που δεν είναι σε eur. Και πολύ φοβάμαι, επειδή το ξεκίνησαν σχεδον ταυτόχρονα, μην είναι γενικευμένο το φαινόμενο...

Οπότε έχετε και το παραπάνω υπ' όψιν σας...


Απαράδεκτο.
Blacklisted η Alpha.
Εντελώς όμως...


Αν δεν κάνω λάθος είναι η ίδια που θέλει ελάχιστο ποσό 300€ για να ανοίξεις λογαριασμό (εκτός από φοιτητές)
Αυτό είναι χαρακτηριστικό του προϊόντος που δεν μπορείς να το καταδικάσεις, έστω και "ηθικά"... αν σου κάνει, το παίρνεις, αν όχι πας αλλού.


και σε χρεώνει προμήθεια σε περίπτωση χαμηλού η μηδενικού υπόλοιπου στον λογαριασμό;;
Αυτό το χαράτσι ίσχυε και σε άλλες τράπεζες μέχρι πρότινος, αλλά με απόφαση δικαστηρίου καταργήθηκε νομίζω. Λογικά δεν πρέπει να ξαναχρεωθεί τέτοια προμήθεια.

sdikr
17-05-11, 21:19
Απαράδεκτο. :down:

Blacklisted η Alpha.

........Auto merged post: MaFiOzOs_GR πρόσθεσε 2 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν δεν κάνω λάθος είναι η ίδια που θέλει ελάχιστο ποσό 300€ για να ανοίξεις λογαριασμό (εκτός από φοιτητές) και σε χρεώνει προμήθεια σε περίπτωση χαμηλού η μηδενικού υπόλοιπου στον λογαριασμό;; :hmm:


Πάντως με την πιστωτική τους δεν είχα τέτοιο θέμα, ούτε έχουν θέμα με τα 300 ευρώ πλέον ή προμήθεια.
Ακόμα τον περασμένο μήνα που δοκίμασα μια πληρωμή με την χρεωστική δεν μου είχε κάποια χρέωση περίεργη (αν και ομολογώ οτι δεν το τσέκαρα)

ipo
17-05-11, 21:22
"Πρόσφατα" πάντως 2 τράπεζες με τις οποίες συνεργάζομαι, ξεκίνησαν να χρεώνουν προμήθεια/έξοδα μετατροπής συναλλάγματος 2,5-3% σε κάθε αγορά που δεν είναι σε eur. Και πολύ φοβάμαι, επειδή το ξεκίνησαν σχεδον ταυτόχρονα, μην είναι γενικευμένο το φαινόμενο...

Οπότε έχετε και το παραπάνω υπ' όψιν σας...


Η προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος, ξεκίνησε το Νοέμβριο του 2010, αφορά τις χρεωστικές κάρτες Alpha, Πειραιώς, Κύπρου (ίσως και άλλες) και είναι 2%.

l3ft3r1s
17-05-11, 21:34
...και είναι 2%.
Δεν είναι στανταρ αυτό. Δες πχ citibank...



Κάθε συναλλαγή σύμφωνα με τα ανωτέρω θα επιβαρύνεται με έξοδα επεξεργασίας συναλλαγών και διαμεσολάβησης τρίτων φορέων ανερχόμενα σε 2,34% επί του ποσού της συναλλαγής πλέον: (α) 0,10% επί του ποσού της συναλλαγής, εφόσον η συναλλαγή είναι σε νόμισμα κράτους-μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης, εκτός του ΕΥΡΩ, και (β) 0,39% επί του ποσού της συναλλαγής, εφόσον η συναλλαγή είναι σε οποιοδήποτε νόμισμα κράτους που δεν είναι μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Δηλαδή 2,44% έως 2,73%

MaFiOzOs_GR
17-05-11, 21:35
Πάντως με την πιστωτική τους δεν είχα τέτοιο θέμα, ούτε έχουν θέμα με τα 300 ευρώ πλέον ή προμήθεια.
Ακόμα τον περασμένο μήνα που δοκίμασα μια πληρωμή με την χρεωστική δεν μου είχε κάποια χρέωση περίεργη (αν και ομολογώ οτι δεν το τσέκαρα)

Πολύ κακό πάντως που αποφασίσανε να κάνουνε διάκριση υπέρ τις πιστωτικής κάρτας....

ipo
17-05-11, 21:48
Δεν είναι στανταρ αυτό. Δες πχ citibank...

Δηλαδή 2,44% έως 2,73%
Έχεις δίκιο Λεφτέρη ως προς τις πιστωτικές MasterCard της Citibank. Η Citibank είναι τραγική στις προμήθειες των πιστωτικών καρτών. Αφού χρεώνει 5% προμήθεια επί του ποσού υπέρβασης του πιστωτικού ορίου. Άλλες τράπεζες δεν έχουν προμήθειες στις πιστωτικές κάρτες, ούτε για τη μετατροπή συναλλάγματος, ούτε για την υπέρβαση πιστωτικού ορίου.

http://www.citigroup.com/greece/consumer/pdf/pre_con_citi.pdf

l3ft3r1s
17-05-11, 21:52
Πολύ κακό πάντως που αποφασίσανε να κάνουνε διάκριση υπέρ τις πιστωτικής κάρτας....
Αν σκάσει κάτι (δε μπορώ να φανταστώ τι ακριβώς, που να δικαιολογεί τόσο μεγάλες δεσμεύσεις, αλλά anw), στην πιστωτική μπορούν να στο χρεώσουν και αύριο και μεθαύριο, και θα το χρωστάς κανονικά, ακόμα και με τόκους αν δεν έχεις τα χρήματα να το πληρώσεις μέχρι τον επόμενο λογαριασμό.

Στην χρεωστική όμως, αν δεν έχει τα χρήματα ο λογαριασμός μέσα πως θα το χρεώσουν αύριο ή μεθαύριο? Οπότε τα δεσμεύουν από τώρα.

Είμαι σίγουρος πάντως πως κάποια λογική εξήγηση υπάρχει πίσω από αυτές τις μεγάλες δεσμεύσεις, και κάποια σκηνικά θα έχουν παιχτεί... ίσως συναλλαγές σε περίεργα νομίσματα με μεγάλες διακυμάνσεις στις ισοτιμίες? Είμαι περίεργος να μάθω τι ακριβώς... Ελπίζω μόνο να μην το κάνει για να γλυτώσει τόκους από τα εξευτελιστικά επιτόκια που δίνει ο τραπεζικός κλάδος τα τελευταία χρόνια...

SALONIKAG
18-05-11, 01:39
Μήπως ξέρετε αν οι χρεωστικές των "μικροτερων" τραπεζων,όπως Proton,Probank,FBB γινονται δεκτες για εξάποστασεως συναλλαγες?
Τωρα ξερουμε οτι οι χρεωστικες της Πειραιώς,Alpha,Marfin και Κυπρου(?) γινονται δεκτες...

ipo
18-05-11, 01:46
Τωρα ξερουμε οτι οι χρεωστικες της Πειραιώς,Alpha,Marfin και Κυπρου(?) γινονται δεκτες...
Κύπρου ναι, καθώς και HSBC. Η Probank δίνει χρεωστική Maestro.

SALONIKAG
18-05-11, 15:26
Επικοινώνησα με την Proton και μου ειπαν οτι η χρεωστικη της γινεται δεκτη!!!!!

tsioy
20-05-11, 22:15
Πάντως με την πιστωτική τους δεν είχα τέτοιο θέμα, ούτε έχουν θέμα με τα 300 ευρώ πλέον ή προμήθεια.
Ακόμα τον περασμένο μήνα που δοκίμασα μια πληρωμή με την χρεωστική δεν μου είχε κάποια χρέωση περίεργη (αν και ομολογώ οτι δεν το τσέκαρα)

Χρέωση μπορεί να μην είχε, δέσμευση , όμως, του 10-20% του ποσού είχε;

sdikr
20-05-11, 22:23
Χρέωση μπορεί να μην είχε, δέσμευση , όμως, του 10-20% του ποσού είχε;

με την πιστωτική όχι δεν είχε

rte
21-05-11, 02:18
Ως ενα απο τα μειονεκτηματα της χρεωστικης αναφερεται το εξης :
3.Σε περίπτωση που ο λογαριασμός παραμένει ανενεργός για κάποιους μήνες, η τράπεζα χρεώνει κάποιο ποσό

εαν εχεις εξαντλησει ολοκληρο το ποσο και ο λογαριασμος σου παραμεινει ανενεργος για καποιους μηνες,θα σε χρεωσει την επομενη φορα που θα βαλεις χρηματα?
επισης,μπορεις να καταργησεις οποιαδηποτε στιγμη την χρεωστικη?

contime
21-05-11, 13:44
Οι συγκεκριμενες χρεωσεις ειναι πλεον παρανομες και καταχρηστικες.

13postures
24-05-11, 21:49
Γεια σας αγαπητοί συνφορουμίτες.

Διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον το παρόν thread (όσο μπόρεσα δλδ) καθώς και τα threads για τις προπληρωμένες κάρτες και το e-banking. Bλέπω ότι η τράπεζα Πειραιώς κυριαρχεί στις προτιμήσεις σας.

Θέλω να βγάλω μια καρτα για αγορές μέσω διαδικτύου (amazon, ebay, paypal, etc etc). Να ασχοληθώ με prepaid το απόκλεισα. Άρα οι επιλογές μου είναι δύο:

- Άνοιγμα λογαριασμού ταμιευτηρίου και έκδοση χρεωστικής κάρτας με ιδιότητες visa (σε τράπεζα που είναι δυνατόν κάτι τέτοιο)
- Έκδοση πιστωτικής κάρτας

Τι από τα δύο θα μου προτείνατε και σε ποια τράπεζα; Το κριτήριο είναι να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και από άποψη χρεώσεων και από άποψη ικανότητας διαδικτυακών αγορών.

ipo
24-05-11, 21:52
Το κριτήριο είναι να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και από άποψη χρεώσεων και από άποψη ικανότητας διαδικτυακών αγορών.
Το πρώτο σου κριτήριο οδηγεί στην επιλογή χρεωστικής κάρτας με συνδυασμό δύο καταθετικών λογαριασμών (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=367262), ενώ το δεύτερο οδηγεί στην επιλογή πιστωτικής κάρτας Visa. Πρέπει να τα ιεραρχήσεις, αλλά πιστεύω ότι θα σε καλύψει περισσότερο η χρεωστική κάρτα.

13postures
24-05-11, 22:05
Το πρώτο σου κριτήριο οδηγεί στην επιλογή χρεωστικής κάρτας με συνδυασμό δύο καταθετικών λογαριασμών (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=367262), ενώ το δεύτερο οδηγεί στην επιλογή πιστωτικής κάρτας Visa. Πρέπει να τα ιεραρχήσεις, αλλά πιστεύω ότι θα σε καλύψει περισσότερο η χρεωστική κάρτα.

Εφόσον μια χρεωστική με καλύπτει στις αγορές μέσω διαδικτύου, σίγουρα θα την προτιμήσω έναντι της πιστωτικής.

Όσο αφορά τους δύο λογαριασμούς τώρα. Έχω ήδη έναν στην Εθνική η οποία δυστυχώς δεν προσφέρει χρεωστική με ιδιότητες visa. Καλύτερα να πάω αλλού (πχ Πειραιώς) για να ανοίξω το γνωστό combo ή να πάρω πιστωτική από την Εθνική; Σύμφωνα πάντα με τη δική σας εκτίμηση.

EDIT:
Η Πειραιώς χρεώνει ανενεργό λογαριασμό; Κατά τη μεταφορά χρημάτων από Εθνική σε Πειραίως πέφτει γερό χαράτσι;

SALONIKAG
25-05-11, 11:34
Κατά την γνώμη μου άνοιξε έναν καταθετικό λογαριασμό ταμιευτηρίου στην Πειραιώς στον οποίο θα έχεις πάντα μέσα ποσό λίγο μεγαλύτερο από τις αγορες που θελεις να κάνεις...Η χρεωστική της κάρτα γινεται δεκτή στις ιστοσελίδες που ανεφερες...έτσι δεν κινδυνευεις καποιος να σου "φάει" περισσότερα χρήματα από οσα εχεις...

morfeas-dsl-
25-05-11, 19:22
παιδες γνωριζετε εαν η eshop marfin visa χρεωνει προμηθεια για μετατροπη απο λιρα σε ευρω? Βλεπω πως οι αγορες που ειχα κανει απο αμαζον, οταν το ευρω ηταν στο 0,90 με τη λιρα, εγιναν στο 0,87.

@ ADSLgr.com All rights reserved.