PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175

SALONIKAG
27-05-11, 02:20
Η χρεωστική της Εμπορικής ΔΕΝ γινεται δεκτή για αγορες μεσω διαδικτύου όπως μου απάντησαν σε ερώτημά μου.

13postures
27-05-11, 07:40
Κατά την γνώμη μου άνοιξε έναν καταθετικό λογαριασμό ταμιευτηρίου στην Πειραιώς στον οποίο θα έχεις πάντα μέσα ποσό λίγο μεγαλύτερο από τις αγορες που θελεις να κάνεις...Η χρεωστική της κάρτα γινεται δεκτή στις ιστοσελίδες που ανεφερες...έτσι δεν κινδυνευεις καποιος να σου "φάει" περισσότερα χρήματα από οσα εχεις...

Thanx για την απάντηση! Όπου να'ναι πάω να τον ανοίξω. :oneup:

cool11
27-05-11, 09:20
Εχει δοκιμασει κανεις την χρεωστικη της Πειραιως με το online shop του Πλαισιου να μου πει αν την δεχεται;

john_who
27-05-11, 09:39
Εχει δοκιμασει κανεις την χρεωστικη της Πειραιως με το online shop του Πλαισιου να μου πει αν την δεχεται;

Γιατί δεν βάζεις αντικαταβολή στο Πλαίσιο, δεν αλλάζει κάτι στην τιμή!

ipo
27-05-11, 14:17
Εχει δοκιμασει κανεις την χρεωστικη της Πειραιως με το online shop του Πλαισιου να μου πει αν την δεχεται;
Δεν τη δέχεται online, όπως επίσης και το eshop.gr

cool11
27-05-11, 17:11
Δεν τη δέχεται online, όπως επίσης και το eshop.gr

Οποτε αφου δεν τη δεχεται online μαλλον ο ευκολοτερος τροπος παραγγελιας ειναι μεσω τηλεφωνου, οπου λες τον αριθμο στον πωλητη, σωστα;
Αλλιως που να μπλεκει κανεις με τραπεζικες καταθεσεις κλπ

euri
27-05-11, 17:42
Οποτε αφου δεν τη δεχεται online μαλλον ο ευκολοτερος τροπος παραγγελιας ειναι μεσω τηλεφωνου, οπου λες τον αριθμο στον πωλητη, σωστα;
Αλλιως που να μπλεκει κανεις με τραπεζικες καταθεσεις κλπ

Εγώ δε θα έδινα τον αριθμό και ό,τι άλλο θέλουν μέσω τηλεφώνου.

Γιατί θες να αποφύγεις την αντικαταβολή που σου πρότειναν παραπάνω;

cool11
27-05-11, 18:20
Γιατι πανω απο 6κιλα δεν στελνουν αντικαταβολη.

ipo
27-05-11, 18:20
Οποτε αφου δεν τη δεχεται online μαλλον ο ευκολοτερος τροπος παραγγελιας ειναι μεσω τηλεφωνου, οπου λες τον αριθμο στον πωλητη, σωστα;
Αλλιως που να μπλεκει κανεις με τραπεζικες καταθεσεις κλπ
Έχω την εντύπωση ότι γενικά δε δέχονται την κάρτα αυτά τα καταστήματα εξ αποστάσεως. Μπορείς όμως να κάνεις έμβασμα από το λογαριασμό σου στο λογαριασμό του Πλαισίου. Έχει λογαριασμό στην Πειραιώς, οπότε δεν υπεισέρχονται προμήθειες.

Πάντως μου φαίνεται απίστευτο εν έτει 2011, μία κάρτα που διαφημίζεται για ηλεκτρονικές αγορές να μην περνάει online στα 2 μεγαλύτερα διαδικτυακά καταστήματα ηλεκτρονικών υπολογιστών στην Ελλάδα.

cool11
27-05-11, 19:09
Έχω την εντύπωση ότι γενικά δε δέχονται την κάρτα αυτά τα καταστήματα εξ αποστάσεως. Μπορείς όμως να κάνεις έμβασμα από το λογαριασμό σου στο λογαριασμό του Πλαισίου. Έχει λογαριασμό στην Πειραιώς, οπότε δεν υπεισέρχονται προμήθειες.

Πάντως μου φαίνεται απίστευτο εν έτει 2011, μία κάρτα που διαφημίζεται για ηλεκτρονικές αγορές να μην περνάει online στα 2 μεγαλύτερα διαδικτυακά καταστήματα ηλεκτρονικών υπολογιστών στην Ελλάδα.

Νομιζω οτι φταινε στο πλαισιο.
Εγω με πειραιως, εχω κανει αγορες απο αμερικη, χωρις προβλημα!
Μπορω να αγορασω στην αμερικη, αλλα οχι στην ελλαδα! Απιστευτο?

l3ft3r1s
27-05-11, 19:52
Τι να πει κανείς...
Έχει παρατηρηθεί και με άλλες χρεωστικές το θέμα αυτό ή μόνο Πειραιώς?

ipo
27-05-11, 20:33
Αν διαβάσεις παλιότερα μηνύματα στο νήμα, θα βρεις αρκετές πληροφορίες σχετικά με το ζήτημα.

papi_tam
28-05-11, 12:14
Νομιζω οτι φταινε στο πλαισιο.
Εγω με πειραιως, εχω κανει αγορες απο αμερικη, χωρις προβλημα!
Μπορω να αγορασω στην αμερικη, αλλα οχι στην ελλαδα! Απιστευτο?
Απίστευτο, και Ελληνικό!

cool11
28-05-11, 22:39
Θελει να παραγγειλει κατι εισητηρια ενας γνωστος μου, απο εταιρια κρατησης εισητηριων, ηλεκτρονικα, εδω στην Ελλαδα αναφερομαι.
Η μονη 'visa' που εχει για να την χρησιμοποιησει ως χρεωστικη, ειναι μια της εμπορικης.
Ισως ειναι και φιλοσοφικο το ερωτημα, αλλα τι λετε, θα κανει δουλεια ή οχι?

Του ειπα αφου εχει αυτη τη visa, να παει να βαλει χρηματα στο λογαριασμο τη δευτερα, ωστε να μπορεσει μετα να κανει online αγορα εισητηριων.
Αλλα θα την δεχτει την visa της εμπορικης, ή οχι;
Τι να του πω του ανθρωπου; Να παει να ανοιξει νεο λογαριασμο στην πειραιως, για να μπορεσει να παρει εισητηρια;

papi_tam
29-05-11, 00:15
Θελει να παραγγειλει κατι εισητηρια ενας γνωστος μου, απο εταιρια κρατησης εισητηριων, ηλεκτρονικα, εδω στην Ελλαδα αναφερομαι.
Η μονη 'visa' που εχει για να την χρησιμοποιησει ως χρεωστικη, ειναι μια της εμπορικης.
Ισως ειναι και φιλοσοφικο το ερωτημα, αλλα τι λετε, θα κανει δουλεια ή οχι?

Του ειπα αφου εχει αυτη τη visa, να παει να βαλει χρηματα στο λογαριασμο τη δευτερα, ωστε να μπορεσει μετα να κανει online αγορα εισητηριων.
Αλλα θα την δεχτει την visa της εμπορικης, ή οχι;
Τι να του πω του ανθρωπου; Να παει να ανοιξει νεο λογαριασμο στην πειραιως, για να μπορεσει να παρει εισητηρια;
1. Δεν θα δεχτεί την χρεωστική της Εμπορικής. Δεν κανει για αγορές εξ αποστάσεως
2. Ας ανοιξει ενα λογαριασμό στην Alpha ή Κύπρου ή Marfin ή Hsbc. Οι χρεωστικές τους είναι εξίσου καλές και αποδεκτες

ipo
29-05-11, 02:46
Επαυξάνω για την HSBC. Νομίζω ότι έχει την καλύτερη χρεωστική Visa αυτή τη στιγμή.

SALONIKAG
29-05-11, 18:38
Για ποιόν λόγο πιστεύεις ότι η HSBC,έχει την καλύτερη χρεωστική της αγοράς?Τί πλεονεκτήματα έχει π.χ απέναντι στις χρεωστικές της Πειραιώς και Alpha?Δεν ρωτάω κακοπροαίρετα απλά επειδή έχει περιορισμένο δίκτυο καταστημάτων αν αξίζει να ανοίξουμε έναν καταθετικό λογαριασμό εκεί ώστε να χρησιμοποιούμε την χρεωστική της!

ipo
29-05-11, 19:15
1) Η χρεωστική κάρτα της HSBC έχει καλή διαδικτυακή αποδοχή και στην ελληνική αγορά (εκεί που υστερεί η Visa Debit της Τράπεζας Πειραιώς).

2) Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για δωρεάν συναλλαγές (αναλήψεις, καταθέσεις, ερωτήσεις υπολοίπου, μεταφορές χρημάτων) και σε ΑΤΜ της Alpha Bank, άρα δεν τίθεται θέμα να ψάχνεις ATM της HSBC. Μία φορά πας στο κατάστημα, ανοίγεις καταθετικό λογαριασμό, κάνεις αίτηση για e-banking και παίρνεις τη χρεωστική κάρτα.

3) Συνδυάζεται με καταθετικό λογαριασμό που έχει μηδενική χρέωση εισερχόμενων εμβασμάτων. Έτσι π.χ. αν έχεις αλλού το λογαριασμό μισθοδοσίας σου, μπορείς να στέλνεις τα χρήματά σου στην HSBC μόνο με τα έξοδα εξερχόμενου εμβάσματος της τράπεζάς σου (0,3 - 0,5 €).

4) Από τον καταθετικό λογαριασμό έχεις δωρεάν εξόφληση λογαριασμών ΔΕΚΟ, τόσο μέσω παγίων εντολών, όσο και μέσω εντολών πληρωμής από ebanking.

SALONIKAG
30-05-11, 12:21
Ευχαριστώ!
άρα μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί τα ΑΤΜ της Alpha Bank δωρεάν?Αυτό ακούγεται καλό!!

CptBill
30-05-11, 20:36
σημερα προσπαθησα να κανω ερωτηση για υπολοιπο σε ατμ της τραπεζου κυπρου αλλα δεν ηταν δυνατον αφου εβγαινε καποιο μηνυμα λαθους. Σε τηλεφωνικη επικοινωνια λοιπον με τη Τραπεζα Κυπρου ενημερωθηκα πως στο 6μηνο ο λογαριασμος παγωνει (εφοσον παραμενεις αδρανης) και δεν ειναι εφικτο να κανεις αναληψη ή να κανεις ερωτηση υπολοιπου :hmm:
Και στις αλλες τραπεζες ετσι ειναι;

aton
31-05-11, 07:25
Εγώ δε θα έδινα τον αριθμό και ό,τι άλλο θέλουν μέσω τηλεφώνου.

Γιατί θες να αποφύγεις την αντικαταβολή που σου πρότειναν παραπάνω;

Σωστά.
Όταν αγοράζεις κάτι με πιστωτική από σελίδα https:// τότε ξέρεις ότι κανένα ανθρώπινο μάτι δεν θα δει τα στοιχεία της κάρτας σου (περνάνε κατευθείαν στο σύστημα). Όταν δίνεις προφορικά τον αριθμό της κάρτας σου στο τηλέφωνο τότε δίνεις την ευκαιρία στον κακόβουλο υπάλληλο της εταιρίας να τον σημειώσει και να τον χρησιμοποιήσει κάπου αλλού.

cool11
31-05-11, 08:45
Σωστά.
Όταν αγοράζεις κάτι με πιστωτική από σελίδα https:// τότε ξέρεις ότι κανένα ανθρώπινο μάτι δεν θα δει τα στοιχεία της κάρτας σου (περνάνε κατευθείαν στο σύστημα). Όταν δίνεις προφορικά τον αριθμό της κάρτας σου στο τηλέφωνο τότε δίνεις την ευκαιρία στον κακόβουλο υπάλληλο της εταιρίας να τον σημειώσει και να τον χρησιμοποιήσει κάπου αλλού.

Ετσι οπως τα λες ειναι.
Αλλα οταν πρεπει να γινει χρεωση της χρεωστικης, και δεν την δεχεται το online συστημα τους, τι πρεπει να γινει;

jap
31-05-11, 10:58
Τι λέτε βρε παιδιά τώρα; Μη δημιουργείτε λάθος εντυπώσεις. Το https: σημαίνει ότι δεν μπορεί να υποκλέψει τα στοιχεία κάποιος, δεν είναι εγγύηση για το τι συμβαίνει από κει και μετά. Μόνο στα συστήματα αυτόματης εκκαθάρισης από τις ίδιες τις τράπεζες ή το paypal υπάρχει μια άλφα ασφάλεια. Σε όσους δεν κάνουν αυτόματη εκκαθάριση (π.χ. Πλαίσιο, Πρωτοπορία) και κρατούν τα στοιχεία για πάρτη τους και τα πηγαινοφέρνουν είναι πιο ασφαλές να πληρώσεις μέσω τηλεφώνου π.χ. στη winbank ή σε άλλη εξειδικευμένη υπηρεσία που δεν θα καταγράψει τίποτα, απλά θα διεκπεραιώσει τη συναλλαγή. To https απευθείας στα διάφορα site των καταστημάτων είναι σαν να πηγαίνεις σε φυσικό μαγαζί, να δίνεις την κάρτα σου, να πηγαίνει ο υπάλληλος σε ένα δωματιάκι και να σου φέρνει μετά από 5 λεπτά το χαρτάκι να υπογράψεις. Δεν ξέρεις τι γίνεται στο δωματιάκι, όπως και δεν ξέρεις τι θα κάνει τα στοιχεία το site μέχρι να τα δώσει στην τράπεζα.

Lazos
31-05-11, 13:52
Ρε παιδια να ρωτησω κατι; εκανα μια αναληψη απο χρεωστικη καρτα του ΤΤ το Σαββατο 40 ευρω. απο τοτε προσπαθω να ξανακανω αναληψη και ενω εχω υπολοιπο μεσα μου λεει οτι αδυνατουμε να εκτελεσουμε τη συναλλαγη τι φταει; και ολα τα καταστηματα του ΤΤ ειναι κλειστα...
Και εχω δοκιμασει σε πολλα ΑΤΜ σε περιπτωση που τελειωσαν τα χρηματα!
Δηλαδη ειναι φυσιολογικο να σε αφηνουν 4 μερες χωρις χρηματα; γιατι στην εξυπηρετηση το μονο που λενε ειναι οτι η καρτα σας λειτουργει φυσιολογικα δε ξερουμε περιμενε να ανοιξει καποιο καταστημα.
Και μετα μας πειραζει που θελει να γινει και ιδιωτικη. Εκει να τη πουλησουν που αν το εκανε αυτο η πειραιως ή eurobank θα γινοταν πανικος

dfourt
31-05-11, 14:06
Μήπως μιας και έχουν απεργία, αν έχω καταλάβει καλά, δεν έχουν τροφοδοτήσει τελευταία με χρήματα τα ATM?

Αν θες οπωσδήποτε χρήματα, πήγαινε σε ένα ATM άλλης τράπεζας.(Φυσικά και θα χρεωθείς,βέβαια, αν κάνεις τέτοια ανάληψη)
Διαφορετικά περίμενε μέχρι να σταματήσουν την απεργία.

Lazos
31-05-11, 20:57
Το εγραψα και παραπανω! δοκιμασα σε πολλα ΑΤΜ να κανω αναληψη σε περιπτωση που δεν ειχε μεσα χρηματα. Και σε ΑΤΜ οχι μονο του ΤΤ αλλα και αλλων τραπεζων!

zorz_skg
01-06-11, 03:11
2) Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για δωρεάν συναλλαγές (αναλήψεις, καταθέσεις, ερωτήσεις υπολοίπου, μεταφορές χρημάτων) και σε ΑΤΜ της Alpha Bank, άρα δεν τίθεται θέμα να ψάχνεις ATM της HSBC. Μία φορά πας στο κατάστημα, ανοίγεις καταθετικό λογαριασμό, κάνεις αίτηση για e-banking και παίρνεις τη χρεωστική κάρτα.

Συγνώμη, αλλά αυτό το παρουσιάζεις ως πλεονέκτημα της HSBC; :hmm:

Η HSBC έχει υποτυπώδη παρουσία στην Ελλάδα (λχ. μόλις 1 κατάστημα στη Θεσσαλονίκη). Προκειμένου να αντισταθμίσουν αυτό το σαφές μειονέκτημα, έχουν κάνει αυτή τη συμφωνία με την Alpha ώστε να χρησιμοποιείς το δίκτυο της χωρίς να πληρώνεις προμήθειες του ΔΙΑΣ. (Το ίδιο κάνουν και άλλες μικρές τράπεζες).

Αυτή η κίνηση όμως αναιρεί το μειονέκτημα της HSBC, αφού πλέον για τον πελάτη έχει ένα εκτεταμένο δίκτυο, ακριβώς όπως και οι μεγάλες τράπεζες. Δεν την φέρνει σε καλύτερη θέση από τις μεγάλες τράπεζες!

ipo
01-06-11, 03:15
Συγνώμη, αλλά αυτό το παρουσιάζεις ως πλεονέκτημα της HSBC; :hmm:
Θα σου πρότεινα να διαβάζεις όλη τη συζήτηση που κάνουμε για να κατανοείς καλύτερα τη ροή του λόγου. Αν γυρίσεις μία σελίδα πίσω, θα διαπιστώσεις ότι το μήνυμά μου αποτελεί απάντηση στο αμέσως προηγούμενο, σε συγκεκριμένο θέμα που έθιξε ο SALONIKAG. Μάλιστα φαίνεται να καλύφθηκε από την απάντηση, καθότι κρίνει (όπως πολλοί) σημαντική την ύπαρξη πολλών διαθέσιμων ΑΤΜ για δωρεάν συναλλαγές.

nrg_polini
02-06-11, 12:17
Το ebanking της εθνικής τα έχει παίξει γενικά ή μόνο σε μένα;

karetsos
02-06-11, 12:21
Το ebanking της εθνικής τα έχει παίξει γενικά ή μόνο σε μένα;

σε μένα παίζει μια χαρα (αλλά όχι σε FF 4)

21706
02-06-11, 12:34
σε μένα παίζει μια χαρα (αλλά όχι σε FF 4)

Και σε μένα με ΙΕ9.

button
08-06-11, 17:43
δεν ξερω αν επεσα σε σωστο θεμα αλλα τι παιζει με alertpay (https://www.alertpay.com/en/howitworks.aspx)

Lazos
08-06-11, 23:11
Να ρωτησω κατι ρε παιδια παλι για το Ταχυδρομικο ταμιευτηριο;
Εκανα μια αιτηση για πιστωτικη την οποια αυτη τη παρελαβαν 17 Μαιου και μεχρι τωρα δεν εχει βγει απαντηση.
Ειναι φυσιολογικο; το αιτημα σας ειναι υπο επεξεργασια μου λενε

DSLaManiaC
09-06-11, 01:22
Να ρωτησω κατι ρε παιδια παλι για το Ταχυδρομικο ταμιευτηριο;
Εκανα μια αιτηση για πιστωτικη την οποια αυτη τη παρελαβαν 17 Μαιου και μεχρι τωρα δεν εχει βγει απαντηση.
Ειναι φυσιολογικο; το αιτημα σας ειναι υπο επεξεργασια μου λενε

Περίεργο τόσες μέρες. Συνήθως η έγκριση έρχεται σε 5 εργάσιμες το πολύ.

Βέβαια μιλάμε για το Τ.Τ. οπότε η οργάνωση μπορεί να είναι "κάπως".

Γιατί έβγαλες από κει κάρτα? Δε σε εξυπηρετεί κάποια τράπεζα? Περισσότερα ΑΤΜ κλπ.

Lazos
09-06-11, 23:48
Εκανα αιτηση εκει επειδη ανοιξα και εναν λογαριασμο ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ 18 Plus και ηταν στις παροχες του!

dracula
10-06-11, 00:44
Καλησπέρα! Διάβασα γύρω στις 30 σελίδες και έπαθα μπλακ άουτ (είναι και αργά!). Έχει απαντηθεί (ενδεχομένως πολλαπλώς) αλλά θα ήθελα να μου επιβεβαιώσετε/απαντήσετε τα παρακάτω:

(α) καλές επιλογές χρεωστικών για αγορές από PayPal με την τακτική της μεταφοράς/κατάθεσης του ποσού σε λογαριασμό είναι οι Πειραιώς, HSBC, Marfin;

(β) Ποιες από αυτές έχουν προμήθεια μετατροπών με βάση την πρόσφατη εμπειρία σας;

THX in advance!

ipo
10-06-11, 02:35
3 σελίδες πίσω βρίσκονται οι απαντήσεις στις ερωτήσεις σου.

papi_tam
11-06-11, 12:54
Καλησπέρα! Διάβασα γύρω στις 30 σελίδες και έπαθα μπλακ άουτ (είναι και αργά!). Έχει απαντηθεί (ενδεχομένως πολλαπλώς) αλλά θα ήθελα να μου επιβεβαιώσετε/απαντήσετε τα παρακάτω:

(α) καλές επιλογές χρεωστικών για αγορές από PayPal με την τακτική της μεταφοράς/κατάθεσης του ποσού σε λογαριασμό είναι οι Πειραιώς, HSBC, Marfin;

(β) Ποιες από αυτές έχουν προμήθεια μετατροπών με βάση την πρόσφατη εμπειρία σας;

THX in advance!
Marfin και Hsbc δεν εχουν προμήθεια (προς το παρών τουλάχιστον), και κάνουν τη δουλειά που θέλεις.

enasdios
13-06-11, 23:35
υπάρχει κάποια προπληρωμένη κάρτα που να μην χρειάζεται λογαριασμό σε τράπεζα? κάπως σαν δωρο-κάρτα καταστημάτων. Που την αγοράζεις με 100 ευρώ πχ, και την δίνεις δώρο.

dfourt
13-06-11, 23:47
υπάρχει κάποια προπληρωμένη κάρτα που να μην χρειάζεται λογαριασμό σε τράπεζα? κάπως σαν δωρο-κάρτα καταστημάτων. Που την αγοράζεις με 100 ευρώ πχ, και την δίνεις δώρο.
H giftcard της Attica.
Αν και νομίζω ότι γενικά για τις προπληρωμένες δεν χρειάζεσαι λογαριασμό.

aton
15-06-11, 23:51
Σωστά.
Όταν αγοράζεις κάτι με πιστωτική από σελίδα https:// τότε ξέρεις ότι κανένα ανθρώπινο μάτι δεν θα δει τα στοιχεία της κάρτας σου (περνάνε κατευθείαν στο σύστημα). Όταν δίνεις προφορικά τον αριθμό της κάρτας σου στο τηλέφωνο τότε δίνεις την ευκαιρία στον κακόβουλο υπάλληλο της εταιρίας να τον σημειώσει και να τον χρησιμοποιήσει κάπου αλλού.


Τι λέτε βρε παιδιά τώρα; Μη δημιουργείτε λάθος εντυπώσεις. Το https: σημαίνει ότι δεν μπορεί να υποκλέψει τα στοιχεία κάποιος, δεν είναι εγγύηση για το τι συμβαίνει από κει και μετά. Μόνο στα συστήματα αυτόματης εκκαθάρισης από τις ίδιες τις τράπεζες ή το paypal υπάρχει μια άλφα ασφάλεια. Σε όσους δεν κάνουν αυτόματη εκκαθάριση (π.χ. Πλαίσιο, Πρωτοπορία) και κρατούν τα στοιχεία για πάρτη τους και τα πηγαινοφέρνουν είναι πιο ασφαλές να πληρώσεις μέσω τηλεφώνου π.χ. στη winbank ή σε άλλη εξειδικευμένη υπηρεσία που δεν θα καταγράψει τίποτα, απλά θα διεκπεραιώσει τη συναλλαγή. To https απευθείας στα διάφορα site των καταστημάτων είναι σαν να πηγαίνεις σε φυσικό μαγαζί, να δίνεις την κάρτα σου, να πηγαίνει ο υπάλληλος σε ένα δωματιάκι και να σου φέρνει μετά από 5 λεπτά το χαρτάκι να υπογράψεις. Δεν ξέρεις τι γίνεται στο δωματιάκι, όπως και δεν ξέρεις τι θα κάνει τα στοιχεία το site μέχρι να τα δώσει στην τράπεζα.

Φίλε jap όσα έγραψα μου τα είχε πει κάποτε υπάλληλος τμήματος πιστωτικών καρτών σε μεγάλη τράπεζα. Έτσι όπως το λες το https δεν διασφαλίζει τίποτα!

Αυτο με τα «συστήματα αυτόματης εκκαθάρισης» μπορείς να το εξηγήσεις λίγο γιατί δεν το κατάλαβα.

Πάντως όταν κάνω αγορά με την πιστωτική μου στο internet χτυπάει αμέσως το alert στο κινητό μου. Επίσης αν δεν έχω υπόλοιπο δεν με αφήνει να κάνω αγορά. Αυτό δεν δείχνει ότι πρόκειται για κάποια αυτοματοποιημένη διαδικασία;

jap
16-06-11, 00:06
Αυτόματη εκκαθάριση σημαίνει ότι η όλη επικοινωνία γίνεται στο site της τράπεζας, τουλάχιστον στο κομμάτι που δίνεις τα στοιχεία κάρτας και αυτή χρεώνεται, ο έμπορος δεν ξέρει τα στοιχεία της κάρτας. Π.χ. με συστήματα proxypay της eurobank ή deltapay της alpha. Εκεί ισχύει αυτο που λες, δηλ. η κάρτα χρεώνεται άμεσα και αν το έχεις ρυθμίσει ενημερώνεσαι κιόλας.

Στα παραδείγματα που ανέφερα, παρόλο που έχουν https, τα στοιχεία της κάρτας δεν πάνε στην τράπεζα αλλά στον έμπορο που στην πραγματικότητα δεν ξέρουμε τι τα κάνει. Αυτό που λέω είναι οτι το https από μόνο του δεν εξασφαλίζει τίποτε. Οι συγκεκριμένοι έμποροι που αναφέρω είναι αξιόπιστοι και δεν έχω τίποτα εναντίον τους (εκτός του ότι έχουν μεγάλο όγκο συναλλαγών και είναι οπισθοδρομικοί αφού δεν κάνουν αυτόματη εκκαθάριση), αλλά υπάρχουν κι άλλοι που δεν ελέγχουν τόσο καλά τους διάφορους υπαλλήλους που εμπλέκονται. Μια φορά μου έτυχε να κάνει μέρες να εκκαθαρίσει τη συναλλαγή, μάλλον φύλαγε τα στοιχεία των καρτών και τα πέρναγε στην τράπεζα μια φορά την εβδομάδα ή κάτι τέτοιο, μιλάω για ένα από τα μεγάλα καινούργια site προσφορών.

Πιο ασφαλές θεωρώ π.χ. να κάνεις τηλεφωνικά τη διαδικασία του easypay με τον εξειδικευμένο υπάλληλο της τράπεζας παρά να κάνεις αγορά από ένα τυχαίο site με https. Νομίζω είναι αρκετά αναλυτικά τώρα. :)

DSLaManiaC
16-06-11, 03:20
Το HTTPS διασφαλίζει οτι Η ΜΕΤΑΔΟΣΗ (και μόνο αυτή) των στοιχείων θα είναι κρυπτογραφημένη.
End of story.

Αν στο pc σου έχεις 10 ιούς και σου κλαπεί από κει η κάρτα ή αν ο server-παραλήπτης των στοιχείων διατηρεί τα δεδομένα χύμα χωρίς προστασία ή αν πρέπει η κάρτα να περάσει από υπάλληλο είναι μια άλλη κουβέντα.

Το HTTPS δεν διασφαλίζει τίποτα παραπάνω πέραν απ την ταυτότητα του παραλήπτη και τη κρυπτογράφηση της μετάδοσης.

aton
22-06-11, 23:01
OK αντιληπτό, ευχαριστώ πολύ, θα είμαι πιο προσεκτικός στο μέλλον

...και πως μπορούμε να καταλάβουμε από πριν αν έχουν σύστημα αυτόματης εκκαθάρισης; Την ώρα της αγοράς θα σε κάνει redirect σε σελίδα της Τράπεζας;

ipo
23-06-11, 17:42
Μία ένδειξη είναι αν δεις να δεσμεύεται άμεσα το ποσό στην κάρτα σου.

jap
23-06-11, 20:31
Το κακό είναι πως δεν είναι πάντα διαφανές ότι περνάς στο περιβάλλον της κάρτας. Προχτές είχα μπει σε site, είχε περάσει το proxypay μέσα σε frame, και ο μόνος τρόπος να καταλάβει ένας αδαής όπως εγώ ότι όντως ήταν στο site της τράπεζας κι όχι αλλού ήταν στα μηνυματάκια κάτω-κάτω στο browser όπου έδειχνε ότι τράβαγε δεδομένα και επικοινωνούσε με eurocommerce.gr που είναι το ειδικό site της Eurobank που κάνει την εκκαθάριση.

Το πρόβλημα είναι στις πατέντες των ελληνικών τραπεζών, το paypal μια χαρά δουλεύει, πας εξ ολοκλήρου στο site του, βλέπεις το λογότυπο του έμπορα και τι ακριβώς πληρώνεις κι αφού ολοκληρώσεις γυρνάς πίσω.

Και άσχετο, την Πρωτοπορία την αδίκησα, έμαθαν να κάνουν ηλεκτρονική εκκαθάριση. Με τα μη διαθέσιμα δεν ξέρω τι κάνουν (μέχρι πρότινος έκαναν τη χρέωση αφού είχαν ξεκαθαρίσει τι θα περιέχει η παραγγελία σε σχέση με τη συνολική), έχω καιρό να παραγγείλω από εκεί.
Να μην πω τώρα για την εποχή που είχαν ένα μόνο τερματικό για πιστωτικές σε όλο το μαγαζί και έπρεπε να πας να πληρώσεις στο πατάρι που ήταν το λογιστήριο. Πολύυυ πριν το ηλεκτρονικό κατάστημα.

Lazos
01-07-11, 22:44
Να ρωτησω κατι ρε παιδια που εχει σχεση με το οριο που εχει μια πιστωτικη καρτα;
Εστω οτι εχεις μια πιστωτικη καρτα(απλη) που εχει οριο 1000 ευρω και εσυ θελεις να κανεις μια αγορα που ειναι παραπανω απο 1000 ευρω απο 1001 μεχρι και 1500 ας πουμε. Οταν θα περασει η καρτα απ το μηχανημα η τραπεζα θα δωσει εγκριση; Και μπορεις να βαλεις την υπερβαση του οριου να την καταθεσεις στη τραπεζα μετα;

DSLaManiaC
02-07-11, 11:47
Να ρωτησω κατι ρε παιδια που εχει σχεση με το οριο που εχει μια πιστωτικη καρτα;
Εστω οτι εχεις μια πιστωτικη καρτα(απλη) που εχει οριο 1000 ευρω και εσυ θελεις να κανεις μια αγορα που ειναι παραπανω απο 1000 ευρω απο 1001 μεχρι και 1500 ας πουμε. Οταν θα περασει η καρτα απ το μηχανημα η τραπεζα θα δωσει εγκριση; Και μπορεις να βαλεις την υπερβαση του οριου να την καταθεσεις στη τραπεζα μετα;

Όχι. Δε θα δώσει έγκριση.

Έγκριση θα πάρεις μέχρι να χτυπήσει ταβάνι το διαθέσιμο υπόλοιπο.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις επιπλέον χρήματα στη πιστωτική για να αποκτήσει χρεωστικό.
Τότε μπορείς να κάνεις όσο μεγάλή αγορά σου επιτρέπει το ημερίσιο όριο το οποίο ανεβάζεις αν θες με αίτηση στη τράπεζα.

Έχεις μια κάρτα για παράδειγμα χωρίς υπόλοιπο με πιστωτικό όριο 1000 ευρώ. Της βάζεις άλλα 500€ οπότε μπορείς να κάνεις αγορές μέχρι 1500€.

Αλλά για να γίνει αυτό σε μία συναλλαγή μάλλον θα πρέπει να μιλήσεις με τη τράπεζα για να σου αυξήσουν το ημερίσιο όριο αγορών στα 1500€ πχ.

Lazos
02-07-11, 18:15
Ναι αλλα για ποιο λογο υπογραφεις και το παραρτημα στη καρτα που αναφερει οτι σε περιπτωση υπερβασης οριου τοτε θα πρεπει να καταβληθει το παραπανω ποσο με την εκδοση του λογαριασμου + 3% επι του ποσου αυτου επειδη εκανες υπερβαση οριου;
πηγαινει στο site του ΤΤ πατα να κανεις αιτηση πιστωτικης καρτας και εκει στους ορους ψαξε και δες τι γραφει. γιατι εχω μπερδευτει :P

dfourt
02-07-11, 19:17
Ναι αλλα για ποιο λογο υπογραφεις και το παραρτημα στη καρτα που αναφερει οτι σε περιπτωση υπερβασης οριου τοτε θα πρεπει να καταβληθει το παραπανω ποσο με την εκδοση του λογαριασμου + 3% επι του ποσου αυτου επειδη εκανες υπερβαση οριου;
πηγαινει στο site του ΤΤ πατα να κανεις αιτηση πιστωτικης καρτας και εκει στους ορους ψαξε και δες τι γραφει. γιατι εχω μπερδευτει :P
Το έχω δει και σε άλλες τράπεζες αυτό.
Αν έχω καταλάβει καλά, δεν σε σταματά από μόνο του το σύστημα από το να κάνεις αγορές που υπερβαίνουν το πιστωτικό σου όριο.Σε σταματά μεν, αλλά αργότερα, πχ αν το ξεπεράσεις κατά πολύ.

Δεν μου έχει τύχει πάντως να ξεπεράσω ποτέ πιστωτικό όριο, οπότε δεν είμαι σίγουρος για το παραπάνω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.