PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175

ipo
12-08-11, 17:38
και που υπαρχει online ΑΤΜ??
http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=274452&lang=1&nt=96&sid=&fid=233539
Επίλεξε χώρα/διαμέρισμα/δήμο, ΑΤΜ και "online καταθετήριο".

Giorgos22
12-08-11, 17:52
http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=274452&lang=1&nt=96&sid=&fid=233539
Επίλεξε χώρα/διαμέρισμα/δήμο, ΑΤΜ και "online καταθετήριο".

το καταστημα που πηγα το πρωι εβγαλε αυτο στην αναζητηση που εκανα.
ΑΤΜ
Ώρες Λειτουργίας 24ωρη Πρόσβαση
Χώρος Φιλοξενίας Κατάστημα Τράπεζας Πειραιώς
on-line καταθετήριο εχει ενα check δηλ. οτι ειναι διαθεσιμο

δηλαδη εγω το μονο που πρεπει να κανω ειναι να παω στο αυριο ΑΤΜ να βαλω π.χ 5Ε και θα μπορω να ενεργοποιησω το λογαριασμο..
αν ειναι ετσι μπορειτε να μου πειτε ακριβως τι πρεπει να πατησω στο ΑΤΜ γιατι τοσο καιρο χρησιμοποιηουσα τα ΑΤΜ της εθνικης και δεν εχω ιδεα πως ειναι της πειρεως..
ευχαριστω για τη βοηθεια...

ipo
12-08-11, 18:11
Πάρε τα μετρητά και την κάρτα σου, μερικές βαθιές ανάσες και πήγαινε στο ΑΤΜ με το online καταθετήριο. Δεν είναι τίποτε το τρομερό. :p

Δεν το θυμάμαι ακριβώς, αλλά θα χρειαστεί να βάλεις το PIN (το ξέρεις έτσι; ) και να επιλέξεις κατάθεση χρημάτων. Εκεί θα βάλεις τα χαρτονομίσματα σύμφωνα με τις οδηγίες που θα δεις στην οθόνη και θα πιστωθούν αυτόματα στο λογαριασμό σου.

Giorgos22
12-08-11, 18:13
Πάρε τα μετρητά και την κάρτα σου, μερικές βαθιές ανάσες και πήγαινε στο ΑΤΜ με το online καταθετήριο. Δεν είναι τίποτε το τρομερό. :p

Δεν το θυμάμαι ακριβώς, αλλά θα χρειαστεί να βάλεις το PIN (το ξέρεις έτσι; ) και να επιλέξεις κατάθεση χρημάτων. Εκεί θα βάλεις τα χαρτονομίσματα σύμφωνα με τις οδηγίες που θα δεις στην οθόνη και θα πιστωθούν αυτόματα στο λογαριασμό σου.

ευχαριστω για τη βοηθεια...αυτο που ανεφερες οτι απο τριτη και βλεπουμε...δεν το καταλαβα...
αφου αυριο θα κανω τη καταθεση και θα πιστωθουν ην ιδια μερα και θα το ενεργοποιησω...
τι εννουσες γιατι μπερδευτηκα??

ipo
12-08-11, 19:07
Αν καταθέσεις χρήματα σε ΑΤΜ με offline καταθετήριο (τέτοια είναι τα περισσότερα), τότε βάζεις τα χρήματα σε φάκελο και τα μετρούν οι υπάλληλοι την επόμενη εργάσιμη ημέρα. Αν όμως πας σε ΑΤΜ με online καταθετήριο, τα χρήματα μετρούνται αμέσως από το ΑΤΜ και πιστώνονται στο λογαριασμό σου την ίδια στιγμή.

jap
12-08-11, 19:10
Αν πήγαινες σε απλό ATM με κατάθεση σε φάκελο. Αν πας σε online ATM θα μπουν αμέσως, αυτό είναι το νόημα του online, ότι δεν θα χρειαστεί να τα μετρήσει υπάλληλος όταν ξανανοίξει η τράπεζα.

Edit: Συγγνώμη για τον ταυτοχρονισμό :)

aton
12-08-11, 20:43
και που υπαρχει online ΑΤΜ??

Πού μένεις; Ίσως ξέρω κάποιο. Αλλιώς ίσως ξέρουν στο τηλεφωνικό τους κέντρο. Αν δεν βάλεις τα λεφτά σε online ΑΤΜ θα πιστωθούν στο λογαριασμό σου Την Τρίτη 16/8.


Από τη σελίδα της Πειραιώς:

τηλεφωνικό κέντρο:
210 3335000 &
210 3288888

από κινητό:
210 3288000

lak100
12-08-11, 20:53
Πιστωτική Euroline Mastercard ?
Μήπως είναι χρεωστική;

Τι θα πει "χρέωση για έκδοση λογαριασμού πάνω από 15 ευρώ"; :what: πιστωτικη (http://www.eurobank.gr/online/home/viewServices.aspx?id=309&mid=693&lang=gr) ειναι. Ενοω οτι αμα χρεωσεις την καρτα πανω απο 15 ευρω εκδιδεται λογαριασμος και για την εκδοση του χρεωνομαι προμηθεια 2 ευρω

aton
12-08-11, 20:57
http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=274452&lang=1&nt=96&sid=&fid=233539
Επίλεξε χώρα/διαμέρισμα/δήμο, ΑΤΜ και "online καταθετήριο".

Με πρόλαβες (απάντησες πριν από εμένα) (καλά αυτό το νήμα τρέχει σαν τρελλό, δεν σας προλαβαίνω :p ) αλλά έκανα μια δοκιμή στη σελίδα της Πειραιώς και βλέπω ότι ίσως δεν είναι 100% αξιόπιστοι.

Έβαλα Αθήνα Κέντρο και μου έβγαλε ένα που ξέρω σίγουρα ότι δεν είναι online γιατί είναι αυτό που χρησιμοποιώ συνήθως.

Ελπίζω να μην έχουν πολλά λάθη και ταλαιπωρηθεί ο φίλος.

Thanasis159
12-08-11, 21:00
πιστωτικη (http://www.eurobank.gr/online/home/viewServices.aspx?id=309&mid=693&lang=gr) ειναι. Ενοω οτι αμα χρεωσεις την καρτα πανω απο 15 ευρω εκδιδεται λογαριασμος και για την εκδοση του χρεωνομαι προμηθεια 2 ευρω

Πιθανότατα είναι η μηνιαία συνδρομή της κάρτας, σε περίπτωση που εκδοθεί λογαριασμός με υπόλοιπο άνω των 15€.

Giorgos22
12-08-11, 21:08
Πού μένεις; Ίσως ξέρω κάποιο. Αλλιώς ίσως ξέρουν στο τηλεφωνικό τους κέντρο. Αν δεν βάλεις τα λεφτά σε online ΑΤΜ θα πιστωθούν στο λογαριασμό σου Την Τρίτη 16/8.

Λαμια,βρηκα παντως..

Giorgos22
13-08-11, 17:57
εκανα τη καταθεση και ενεργοπιηθηκε κανονικα η καρτα...
εχω καποιες αποριες ομως..
1.πρεπει να κανω και add bank account??
στο paypal balance λεει 0,0Ε,αφου με χρεωσε 1,5Ε απο τα 5Ε που εβαλα δε θα πρεπε να λεει 3,5Ε??
ευχαριστω...

DSLaManiaC
13-08-11, 21:07
εκανα τη καταθεση και ενεργοπιηθηκε κανονικα η καρτα...
εχω καποιες αποριες ομως..
1.πρεπει να κανω και add bank account??
στο paypal balance λεει 0,0Ε,αφου με χρεωσε 1,5Ε απο τα 5Ε που εβαλα δε θα πρεπε να λεει 3,5Ε??
ευχαριστω...
Δε χρειαζεται να κανεις add bank account.
Το μονο που χρειαζεται ειναι να πατησεις 4ψηφιο που θα δεις ως αιτιολογια χρεωσης για το 1,5€ για να γινεις verified και να σου επιστραφει το ποσο.

Το balance θα ειναι παντα μηδενικο. Δεν ειναι το υπολοιπο του καταθετικου λογαριασμου αλλα του paypal κι εφοσον δε πουλας για να δεχεσαι πληρωμες paypal δε θα εχεις εκει υπολοιπο.
Οταν αγοραζεις κατι, τα χρηματα τραβιουνται απ τη καρτα και αμεσα πανε στο πωλητη. Εξαιρεση θα ειναι το 1,5€ που θα σου επιστραφει στο balance.
Ετσι, στην επομενη αγορα των 10€ που θα κανεις μεσω paypal, θα αφαιρεθει απ το balance το 1,5€ συν 8,5€ απ τη καρτα.

Giorgos22
13-08-11, 22:08
από δευτερα πιστεύετε θα τον έχουν στείλει το κωδικό στη τραπεζα?

ipo
13-08-11, 22:10
Συνήθως η ολοκλήρωση της χρέωσης γίνεται σε 2 με 3 εργάσιμες. Μου φαίνεται σχεδόν απίθανο να έχεις τον κωδικό τη Δευτέρα.

Παρόλα αυτά, μπορείς και τώρα να κάνεις αγορές με το PayPal και την κάρτα που έχεις συνδέσει. Δεν είναι απαραίτητο να έχει γίνει verified η κάρτα σου.

djuan1988
13-08-11, 22:15
Με πρόλαβες (απάντησες πριν από εμένα) (καλά αυτό το νήμα τρέχει σαν τρελλό, δεν σας προλαβαίνω :p ) αλλά έκανα μια δοκιμή στη σελίδα της Πειραιώς και βλέπω ότι ίσως δεν είναι 100% αξιόπιστοι.

Έβαλα Αθήνα Κέντρο και μου έβγαλε ένα που ξέρω σίγουρα ότι δεν είναι online γιατί είναι αυτό που χρησιμοποιώ συνήθως.

Ελπίζω να μην έχουν πολλά λάθη και ταλαιπωρηθεί ο φίλος.

Προχθές ήμουν στη Θεσσαλονίκη και έπρεπε να βάλω 50€ στο λογαριασμό μου. Έτσι προσπάθησα να βρω ένα online ΑΤΜ.

Η εφαρμογή για android δε μου δούλευε σωστά και για αυτό πήρα τηλέφωνο στο e-banking της τράπεζας. Εκεί μου είπε η ευγενέστατη κοπέλα ότι το κοντινότερο online ATM βρίσκεται στη Δραγούμη.

Πήγα εκεί και δεν ήταν online.

Άρα συμπεραίνω ότι δεν ισχύουν αυτά που λένε.

Giorgos22
13-08-11, 23:01
ευχαριστω ολους για τη βοηθεια..

ipo
13-08-11, 23:01
Παρακαλώ. Καλές αγορές! :)

DSLaManiaC
14-08-11, 00:21
Παρακαλώ. Καλές αγορές! :)

Τι παρακαλείς σκέτο.

Από τώρα και μέχρι το τέλος του Αυγούστου για όποια βοήθεια ζητάτε για αγορές θα έχει κόστος μια κορώνα (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0c/Corona-6Pack.JPG/220px-Corona-6Pack.JPG) για κάθε απαντημένο ερώτημα.

:p

Giorgos22
14-08-11, 02:25
Τι παρακαλείς σκέτο.

Από τώρα και μέχρι το τέλος του Αυγούστου για όποια βοήθεια ζητάτε για αγορές θα έχει κόστος μια κορώνα (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0c/Corona-6Pack.JPG/220px-Corona-6Pack.JPG) για κάθε απαντημένο ερώτημα.

:p

αμα εισαι Λαμια ευχαριστως κερναω..:p

chris_
16-08-11, 15:16
Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη λειτουργία της χρεωστικής κάρτας green από τη Πειραιώς.
Καταρχάς έχω κάνει χωρίς κανένα πρόβλημα λογαριασμό στο paypal με αυτή τη κάρτα όμως οταν προσπάθησα να την περάσω στο amazon.uk είχα το εξής πρόβλημα:
Εαν έδινα τον αριθμό της κάρτας και τα 3 τελευταία ψηφία τότε μου έβγαζε το amazon ότι έχω δώσει λάθος αριθμό κάρτας όταν όμως έδωσα μόνο τον αριθμό κάρτας χωρίς τα 3 τελευταία ψηφία ασφαλείας τότε την δέχτηκε κανονικά και την αναγνώρισε στη κατηγορία visa/visa electron κτλ.
Είχε κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα με τη συγκεκριμένη χρεωστική;
Προς το παρόν δεν ξέρω εάν θα συνεχίσει κανονικά η παραγγελιά μου ή θα τεθεί θέμα απόρριψής κάρτας από το amazon.uk (που το θεωρώ πιθανό σενάριο μια που δεν υπάρχουν τα ψηφία ασφαλείας).

Να σημειωθεί ότι δεν είχα άλλη χρεωστική από τη Πειραιώς κατευθείαν μου έδωσαν την green.

ipo
16-08-11, 15:51
Τη στιγμή που καταχώρισες την κάρτα σου στο Amazon υπήρχαν χρήματα στον τραπεζικό λογαριασμό με τον οποίο είναι συνδεδεμένη; Κάποια καταστήματα κάνουν δοκιμαστική δέσμευση χρημάτων (όχι χρέωση), προκειμένου να διαπιστώσουν αν έχουν πρόσβαση στην κάρτα.

jap
16-08-11, 15:55
@chris_: Η κάρτα σου έχει 16 ψηφία (15 αν ήταν AmEx), τα 3 ψηφία του CVV, αν εννοείς αυτά, τα δίνεις μόνο όπου τα ζητάνε. Δεν είναι υποχρεωτικά, είναι απλά ένα πρόσθετο μέτρο ασφαλείας που χρησιμοποιείται στα περισσότερα αλλά όχι σε όλα τα ηλεκτρονικά μαγαζιά. Στην περίπτωση του amazon δεν τα ζητά ούτε τα χρειάζεσαι.

chris_
16-08-11, 16:50
@ipo: Ναι υπήρχε το ποσό που θα χρειαζόταν για την παραγγελία και καμιά 10€ παραπάνω για κάθε ενδεχόμενο αλλαγής ισοτιμίας ευρώ με λίρες.

@jap: Ναι όντως τα ψηφία του CVV εννοούσα δεν ήξερα ότι υπήρχαν και καταστήματα που δεν το χρησιμοποιούν είναι η πρώτη φορά μου τυχαίνει αυτό και μου φάνηκε περίεργο να μην το χρησιμοποιεί σαν προσθετό μέτρο ασφαλείας το amazon.uk.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας προς θα περιμένω να δω και την εξέλιξη της παραγγελίας που έχω κάνει και σε περίπτωση άρνησης της κάρτας θα ενημερώσω το forum.

papi_tam
17-08-11, 21:24
Η eurobank ανανέωσε τη χρεωστική της. Στο site γράφει για μεγαλύτερη αποδοχή...

ariadgr
17-08-11, 22:50
Η eurobank ανανέωσε τη χρεωστική της. Στο site γράφει για μεγαλύτερη αποδοχή...

Τώρα είναι Mastercard αντί Maestro ;)

ipo
17-08-11, 22:56
Πολύ καλή κίνηση.

papi_tam
18-08-11, 11:55
Και στο τέλος του statement του καταθετικού μου λογαριασμού, γράφει οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αγορές στο ιντερνετ. Μονο η νέα Mastercard Debit. Όχι η παλιά Euroline Debit

jap
18-08-11, 12:04
:mad: Μόλις πήρα τη δική μου από Eurobank. Η προηγούμενη ήταν απλή κάρτα αναλήψεων. Τους είπα ότι ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ γιατί δεν θέλω αν χάσω την κάρτα να μπορεί κάποιος να τη χρησιμοποιήσει για αγορές αλλά μου τη φέσωσαν γιατί δεν υπάρχει πλέον άλλη επιλογή. Το PIN ξέρω να το φυλάω, το CVV όμως που έχει η νέα κάρτα (Μαέστρο μου έδωσαν euroline) είναι το ρημάδι χαραγμένο στην κάρτα. Από τις πιστωτικές τα σβήνω και τα ξύνω για να μην φωτοτυπήσει κανείς την κάρτα σε αγορές με παρουσία μου, αλλά το βρίσκω μεγάλη βλακεία να σε υποχρώνουν για αναλήψεις να χρησιμοποιείς χρεωστική και να μη δίνουν επιλογή για μια απλή κάρτα.

Το ξέρω ότι το κάνουν κι άλλες τράπεζες, αλλά της Eurobank τους λογαριασμούς χρησιμοποιώ πιο πολύ και τόσα χρόνια πελάτης τους (17!) δεν είχα τέτοιο πρόβλημα, για αυτό τα πήρα. Τέλος πάντων, αυτό που έκανα ήταν ότι ζήτησα και μου ξέθαψαν έναν παλιό λογαριασμό που κινώ ελάχιστα και που ποτέ δεν έχει χρήματα, έβαλαν αυτόν σαν βασικό και τον κύριο λογαριασμό μου σαν δεύτερο. Ξέρω ότι για αναλήψεις από άλλες τράπεζες θα πρέπει πρώτα να μπαίνω από web banking ή από europhone και να μεταφέρω χρήματα στον πρώτο λογαριασμό αλλά είναι μικρό το κακό.

ipo
18-08-11, 13:31
Σε κάποιες τράπεζες έχεις τη δυνατότητα να αιτηθείς τηλεφωνικώς ή σε υποκατάστημα την απενεργοποίηση της δυνατότητας αγορών της χρεωστικής κάρτας, ώστε να μετατραπεί σε cashcard. Θα έλεγα να ρωτήσεις στο τηλεφωνικό κέντρο, αν υποστηρίζει κάτι τέτοιο η Eurobank στη νέα της κάρτα.

Αν δεν υποστηρίζεται, θα μπορούσες να αιτηθείς τη μείωση του μηνιαίου ορίου αγορών (όχι αναλήψεων) σε 1€ ή και 0€.

papi_tam
18-08-11, 15:44
:mad: Μόλις πήρα τη δική μου από Eurobank. Η προηγούμενη ήταν απλή κάρτα αναλήψεων. Τους είπα ότι ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ γιατί δεν θέλω αν χάσω την κάρτα να μπορεί κάποιος να τη χρησιμοποιήσει για αγορές αλλά μου τη φέσωσαν γιατί δεν υπάρχει πλέον άλλη επιλογή. Το PIN ξέρω να το φυλάω, το CVV όμως που έχει η νέα κάρτα (Μαέστρο μου έδωσαν euroline) είναι το ρημάδι χαραγμένο στην κάρτα. Από τις πιστωτικές τα σβήνω και τα ξύνω για να μην φωτοτυπήσει κανείς την κάρτα σε αγορές με παρουσία μου, αλλά το βρίσκω μεγάλη βλακεία να σε υποχρώνουν για αναλήψεις να χρησιμοποιείς χρεωστική και να μη δίνουν επιλογή για μια απλή κάρτα.

Το ξέρω ότι το κάνουν κι άλλες τράπεζες, αλλά της Eurobank τους λογαριασμούς χρησιμοποιώ πιο πολύ και τόσα χρόνια πελάτης τους (17!) δεν είχα τέτοιο πρόβλημα, για αυτό τα πήρα. Τέλος πάντων, αυτό που έκανα ήταν ότι ζήτησα και μου ξέθαψαν έναν παλιό λογαριασμό που κινώ ελάχιστα και που ποτέ δεν έχει χρήματα, έβαλαν αυτόν σαν βασικό και τον κύριο λογαριασμό μου σαν δεύτερο. Ξέρω ότι για αναλήψεις από άλλες τράπεζες θα πρέπει πρώτα να μπαίνω από web banking ή από europhone και να μεταφέρω χρήματα στον πρώτο λογαριασμό αλλά είναι μικρό το κακό.

Την κάρτα την πήρες σήμερα ? Ρωτάω γιατι κανονικά συμφωνα με το site τους θα έπρεπε να σου δώσουν την καινούργια Mastercard Debit...

jap
18-08-11, 16:42
Ναι σήμερα. Από ό,τι κατάλαβα έχουν στοκ σε κάρτες. Η δική μου είχε σταλεί στο κατάστημα 18/7.

SALONIKAG
19-08-11, 21:31
Τώρα που η χρεωστική της Eurobank έγινε Mastercard ,γίνεται δεκτή και για αγορές από απόσταση?

DSLaManiaC
20-08-11, 13:25
Τώρα που η χρεωστική της Eurobank έγινε Mastercard ,γίνεται δεκτή και για αγορές από απόσταση?

Η θεωρια λεει πως ναι.

Σημειωση: Δεν "εγινε" mastercard η μουφα η maestro. Θα πρεπει να βγαλεις νεα.

Lazos
28-08-11, 21:27
Παιδια ξερει κανεις να μας πει τι φοιτητικα προιοντα υπαρχουν τωρα στην αγορα; Και ποια απο αυτα εγκρινονται;(λογω κρισεις) χωρις εγγυητες! Πιστωτικες καρτες ή ορια υπεραναληψης!
Και το προγραμμα της alpha bank 123 τι λεει;

dfourt
28-08-11, 22:41
Παιδια ξερει κανεις να μας πει τι φοιτητικα προιοντα υπαρχουν τωρα στην αγορα; Και ποια απο αυτα εγκρινονται;(λογω κρισεις) χωρις εγγυητες! Πιστωτικες καρτες ή ορια υπεραναληψης!
Και το προγραμμα της alpha bank 123 τι λεει;
Τι έγινε?

Δεν στην εγκρίνανε την κάρτα από το ΤΤ?

Στα έλεγα εγώ...

Σε όποια τράπεζα και να πας, πολύ δύσκολα θα σου εγκρίνουν κάρτα χωρίς να έχεις εισόδημα. και ας λένε ό,τι θέλουν στα φοιτητικά τους προγράμματα.

Lazos
28-08-11, 22:47
Μου την ενεκριναν την καρτα απο το ΤΤ με πιστωτικο οριο 300 ευρω!
Απλα κοιταω για κανεναν λογαριασμο που να εχει και δυνατοτητα υπεραναληψης. της αλφα ο 123? ξερεις τι παιζει;

Giorgos22
29-08-11, 00:21
ξεχασα να παω να παρω τον κωδικο επιβεβαιωσης...περασε μια βδομαδα σχεδον...θελω να ρωτησω,εγω τον λογαριασμο στη πειρεως τον ανοιξα στη λαμια και τωρα θα παω στα γρεβενα...μπορω να παω σε καταστημα στα γρεβενα και να μου δωσουν τον κωδικο??
(το τηλεφωνο τους εχει τεχνικο προβλημα)..

ariadgr
29-08-11, 19:23
ξεχασα να παω να παρω τον κωδικο επιβεβαιωσης...περασε μια βδομαδα σχεδον...θελω να ρωτησω,εγω τον λογαριασμο στη πειρεως τον ανοιξα στη λαμια και τωρα θα παω στα γρεβενα...μπορω να παω σε καταστημα στα γρεβενα και να μου δωσουν τον κωδικο??
(το τηλεφωνο τους εχει τεχνικο προβλημα)..

Το 210-3288000 έχει τεχνικό πρόβλημα; :what:

thanos1916
29-08-11, 19:49
Καλησπερα.Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι ,αυτες τις μερες θα παω με τον πατερα μου να ανοιξω καποιον λογαριασμο που θα συνδεεται με χρεωστικη καρτα για να κανω online αγορες(σιγουρα paypal αλλα και απευθειας).Ειμαστε αναμεσα σε eurobank και πειραιως.Να πω επισης πως ο πατερας μου πληρωνεται μεσω eurobank.Αν ανοιξουμε εκει λογαριασμο θα του δωσουν καινουργια καρτα η θα μεινει με την euroline maestro(αν και γνωριζω οτι θα αναβαθμιστει).Και το λεω αυτο για τυχον μπερδεματα με τον λογαριασμο μισθοδοσιας αν και μπορει να δωσει προτεραιοτητα στον απλο ,ισως ομως υπαρχουν προβληματα με τις αγορες pos και για θεματα ασφαλειας.Ισχυουν αυτα;αν κανω κατι λαθος διορθωστε και τι θα μου προτεινατε εσεις;

Ωστοσο,επειδη ειμαι ανηλικος μπορω να μπω συνδικαιουχος ,και συμφερει η ηλεκτρονικη αιτηση;

papi_tam
30-08-11, 01:17
Καλησπερα.Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι ,αυτες τις μερες θα παω με τον πατερα μου να ανοιξω καποιον λογαριασμο που θα συνδεεται με χρεωστικη καρτα για να κανω online αγορες(σιγουρα paypal αλλα και απευθειας).Ειμαστε αναμεσα σε eurobank και πειραιως.Να πω επισης πως ο πατερας μου πληρωνεται μεσω eurobank.Αν ανοιξουμε εκει λογαριασμο θα του δωσουν καινουργια καρτα η θα μεινει με την euroline maestro(αν και γνωριζω οτι θα αναβαθμιστει).Και το λεω αυτο για τυχον μπερδεματα με τον λογαριασμο μισθοδοσιας αν και μπορει να δωσει προτεραιοτητα στον απλο ,ισως ομως υπαρχουν προβληματα με τις αγορες pos και για θεματα ασφαλειας.Ισχυουν αυτα;αν κανω κατι λαθος διορθωστε και τι θα μου προτεινατε εσεις;

Ωστοσο,επειδη ειμαι ανηλικος μπορω να μπω συνδικαιουχος ,και συμφερει η ηλεκτρονικη αιτηση;

Της eurobank η χρεωστική ειναι πολυ νεα, και δεν εχει δοκιμαστεί ακομα η αποδοχή της. Η Πειραιώς εχει προβλήματα με την αποδοχή της (βλέπε Πλαίσιο κλπ) Αυτές που συνιστούμε για online αγορές είναι οι χρεωστικές των Hsbc, Marfin, Κύπρου, Alpha και FBBank

Giorgos22
30-08-11, 09:49
Το 210-3288000 έχει τεχνικό πρόβλημα; :what:

στη τραπεζα που πηγα για το λογαριασμο επαιρνα...

........Auto merged post: dava πρόσθεσε 12 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τελικα πηρα σε αυτο το τηλεφωνο και τα βρηκα...ευχαριστω ariadgr ..

xAnnax
30-08-11, 22:52
παιδιά γίνεται να ανοίξω απλο λογαριασμό στη Πειραιώς για να βγάλω την χρεωστική και τα χρηματα να τα έχω σε δολάρια και όχι σε ευρώ?

zorz_skg
31-08-11, 18:19
παιδιά γίνεται να ανοίξω απλο λογαριασμό στη Πειραιώς για να βγάλω την χρεωστική και τα χρηματα να τα έχω σε δολάρια και όχι σε ευρώ?

Γενικά μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό ταμιευτηρίου σε συνάλλαγμα σε οποιαδήποτε τράπεζα, αλλά δεν σου προσφέρουν ούτε χρεωστική, ούτε καν απλή κάρτα ΑΤΜ γι αυτούς τους λογαριασμούς.

xAnnax
31-08-11, 18:53
Γενικά μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό ταμιευτηρίου σε συνάλλαγμα σε οποιαδήποτε τράπεζα, αλλά δεν σου προσφέρουν ούτε χρεωστική, ούτε καν απλή κάρτα ΑΤΜ γι αυτούς τους λογαριασμούς.

δηλαδή,για να καταλάβω,δεν γίνεται να τα έχω τα χρήματα σε δολλάρια και να βγάλω χρεωστική για να κανω λογαριασμό paypal?

dfourt
31-08-11, 20:12
δηλαδή,για να καταλάβω,δεν γίνεται να τα έχω τα χρήματα σε δολλάρια και να βγάλω χρεωστική για να κανω λογαριασμό paypal?
Όχι,και δεν υπάρχει λόγος να φτιάξεις λογαριασμό σε δολάρια, εκτός αν θες να το κάνεις ως επενδυτική κίνηση.
Δηλαδή αν πιστεύεις οτι η ισοτιμία ευρώ-δολαρίου θα αλλάξει πολυ υπερ του δολαρίου στο μέλλον.

Αν θες απλά να κάνεις αγορές απο εξωτερικό σε δολάρια,(πχ ebay) σου αρκεί ένας λογαριασμός σε ευρώ και μια χρεωστική συνδεδεμένη με αυτόν.
Όταν κάνεις συναλλαγές σε δολλαρια,θα γινεται αυτοματα η μετατροπή σε ευρω και θα αφαιρειται το αντιστοιχο ποσο απο τον λογαριασμο σου.

lak100
01-09-11, 15:52
ζητησα και εγω την καινουρια χρεωστικη της eurobank (εχω την euroline debit) και η υπαλληλος δεν μου την εδινε με τιποτα προσπαθουσε να με πεισει οτι ειναι το ιδιο με την euroline ενω στο site της eurobank μιλαει για μεγαλυτερη αποδοχη τι να κανω?

dfourt
01-09-11, 16:02
ζητησα και εγω την καινουρια χρεωστικη της eurobank (εχω την euroline debit) και η υπαλληλος δεν μου την εδινε με τιποτα προσπαθουσε να με πεισει οτι ειναι το ιδιο με την euroline ενω στο site της eurobank μιλαει για μεγαλυτερη αποδοχη τι να κανω?
Ε, αν πάρεις τηλέφωνο στην eurobank και τους πεις να σου την ακυρώσουν γιατί την έχασες, δεν θα σου στείλουν μετά άλλη σπίτι?

Δεν ξέρω για την πρακτική της eurobank, αλλά συνήθως έτσι γίνεται.

ariadgr
01-09-11, 16:35
ζητησα και εγω την καινουρια χρεωστικη της eurobank (εχω την euroline debit) και η υπαλληλος δεν μου την εδινε με τιποτα προσπαθουσε να με πεισει οτι ειναι το ιδιο με την euroline ενω στο site της eurobank μιλαει για μεγαλυτερη αποδοχη τι να κανω?

Δεν σου την έδινε με τίποτα με τι αιτιολογια;
Μήπως δεν την είχε διαθέσιμη στο κατάστημα;

button
01-09-11, 20:18
Στην Πειραιώς είχα κάνει την χρεωστική πριν 2 χρόνια αλλά για κάποιο λόγο δεν έκανα σωστή ενεργοποίηση μπλόκαρα το password και το παράτησα. Θα έχει διαγραφεί ? και να μπορώ να κάνω απο το αρχή? εχω λογαριασμό ταμιευτηρίου εκεί ..

Ο υπάλληλος έχει πει όσο δεν έχει ενεργοποιηθεί δεν με χρεώνει αλλά δεν το εμπιστεύομαι οτι και να λέει . Έκανε μια μλκ η τράπεζα στο δάνειο πατέρα μου υποτίθεται ήταν παγωμένος για 8 μήνες αλλά τα ρεμάλια δεν το έκαναν και δεν ενημέρωσαν αφού το έβαλαν στην μαύρη λίστα και έστειλαν το χαρτί οτι πρέπει να πληρωθεί άμεσα . Δικό τους λάθος σε μας φόρτωσαν..

@ ADSLgr.com All rights reserved.