PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

dfourt
01-09-11, 20:24
Στην Πειραιώς είχα κάνει την χρεωστική πριν 2 χρόνια αλλά για κάποιο λόγο δεν έκανα σωστή ενεργοποίηση μπλόκαρα το password και το παράτησα. Θα έχει διαγραφεί ? και να μπορώ να κάνω απο το αρχή? εχω λογαριασμό ταμιευτηρίου εκεί ..

Πάρε τηλέφωνο στο 182838 και ζήτα τους νέο PIN.
Πάντως η κάρτα σου συνεχίζει να δουλεύει ως χρεωστική και ας μην την έχεις ενεργοποιήσει...

Κάνε μια Online αγορά και θα δεις...

xAnnax
01-09-11, 21:27
Όχι,και δεν υπάρχει λόγος να φτιάξεις λογαριασμό σε δολάρια, εκτός αν θες να το κάνεις ως επενδυτική κίνηση.
Δηλαδή αν πιστεύεις οτι η ισοτιμία ευρώ-δολαρίου θα αλλάξει πολυ υπερ του δολαρίου στο μέλλον.

Αν θες απλά να κάνεις αγορές απο εξωτερικό σε δολάρια,(πχ ebay) σου αρκεί ένας λογαριασμός σε ευρώ και μια χρεωστική συνδεδεμένη με αυτόν.
Όταν κάνεις συναλλαγές σε δολλαρια,θα γινεται αυτοματα η μετατροπή σε ευρω και θα αφαιρειται το αντιστοιχο ποσο απο τον λογαριασμο σου.


α οκ,απλά το ήθελα σε δολλάρια γιατι και έχω ένα χρηματικό ποσό ήδη σε δολλάρια και έλεγα οτι ετσι θα είχα,ας πούμε, περισσότερο έλεγχο για τα χρήματα που ξοδεύω μιας και,πως την λένε,η ισοτημία κάπως αλλάζει συνεχώς.βέβαια οι διαφορές είναι μικρες αλλα τεσπα..

α και κάτι που δεν κατάλαβα,τα χρήματα πρέπει να τα βάζω στην κάρτα μέσο ΑΤΜ για να κάνω αγορές ή μπορώ να τα έχω στο λογαριασμό και θα τα τραβάει απο εκέι??
επίσης πρεπει να έχει ένα "χ" ποσό στο λογαριασμό για να παραμένει ενεργός? (μιλάω για το λογαριασμο ταμιευτηρίου της Πειραιώς που σου δίνεται και χρεωστική Visa debit,αυτο λέω να ανοίξω )

dfourt
01-09-11, 21:52
α οκ,απλά το ήθελα σε δολλάρια γιατι και έχω ένα χρηματικό ποσό ήδη σε δολλάρια και έλεγα οτι ετσι θα είχα,ας πούμε, περισσότερο έλεγχο για τα χρήματα που ξοδεύω μιας και,πως την λένε,η ισοτημία κάπως αλλάζει συνεχώς.βέβαια οι διαφορές είναι μικρες αλλα τεσπα..

α και κάτι που δεν κατάλαβα,τα χρήματα πρέπει να τα βάζω στην κάρτα μέσο ΑΤΜ για να κάνω αγορές ή μπορώ να τα έχω στο λογαριασμό και θα τα τραβάει απο εκέι??
επίσης πρεπει να έχει ένα "χ" ποσό στο λογαριασμό για να παραμένει ενεργός? (μιλάω για το λογαριασμο ταμιευτηρίου της Πειραιώς που σου δίνεται και χρεωστική Visa debit,αυτο λέω να ανοίξω )
Όχι,τα χρήματα υπάρχουν στον λογαριασμό με τον οποίο είναι συνδεδεμένη η κάρτα σου και αφαιρούνται αυτόματα όταν κάνεις κάποια αγορά.

Δεν υπάρχει κάποιο minimum χρημάτων που πρέπει να έχεις στον λογαριασμό, μπορεί να έχεις και 0€.

Τέλος σου πρότεινα να ανοίξεις λογαριασμό Winbankdirect από το www.winbankdirect.gr αντί για απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου.
Έτσι θα σου δώσουν δωρεάν χρεωστική, αλλά και δωρεάν κωδικούς για online banking, από όπου μπορείς να διαχειρίζεσαι τον λογαριασμό σου, να θέτεις όρια στα ποσά συναλλαγών που θες να γίνονται με την κάρτα σου κ.α.
Έχει πολύ καλό online banking η Πειραιώς,

Κάνεις την αίτηση Online, την επεξεργάζονται αυτοί και μετά από 2-3 μέρες σου στέλνουν mail να πας στο κατάστημα να επιβεβαιώσουν τα στοιχεία σου και να σου δώσουν την κάρτα.

Το winbankdirect περιλαμβάνει και προθεσμιακή κατάθεση για ποσά από 2000€ και πάνω και το ενεργοποιείς όποτε και αν θες από το online banking.

xAnnax
02-09-11, 00:49
μαλιστα...αυτό που μου προτήνεις είναι όμως καινούργια υπηρεσια της Πειραιώς,ετσι?
Την έχει δοκιμάσει κανείς?Όλα καλά με αυτή? η χρεωστική αυτη ειναι ίδια με την άλλη όταν ανοίγεις λογαριασμό ταμηιευτηρίου?

lak100
02-09-11, 01:14
παιδια μια ερωτηση τον ιουνιο εβγαλα μια πιστωτικη Euroline Mastercard απο την eurobank επειδη κανω κοινη φορολογικη δηλωση με τους γονεις μου τους εστειλα την βεβαιωση αποδοχων που στελνει ο ΟΑΕΕ για ενα επιδομα που παιρνω η βεβαιση αυτη ερχεται μια φορα τον χρονο αλλα και ανα 3 μηνες. μου λενε στειλε μας και το εκκαθαριστικο των γονιων σου το θελουμε και αυτο. το στελνω και μου εγκρινουν την καρτα. τωρα ομως θελω να ακυρωσω αυτην την καρτα και να βγαλω μια cosmote visa ωστε να εχω εκπτωση στον λογαριασμο του κινητου μου. το θεμα ειναι το το εκκαθαριστικο του 2010 ειχε μεικτα ακαθαριστα εσοδα 105.000 ευρω και του 2011 εχει μολις 22.000 λετε να μου εγκρινουν την καρτα? τι κοιτανε στο εκκαθαριστικο? το δικο μου εισοδημα δεν εχει αλλαξει λετε να δεχθει η τραπεζα εκκαθαριστικο του 2010 αν πω οτι δεν εχω λαβει του 2011?

dfourt
02-09-11, 01:23
μαλιστα...αυτό που μου προτήνεις είναι όμως καινούργια υπηρεσια της Πειραιώς,ετσι?
Την έχει δοκιμάσει κανείς?Όλα καλά με αυτή? η χρεωστική αυτη ειναι ίδια με την άλλη όταν ανοίγεις λογαριασμό ταμηιευτηρίου?
Το έχω 1 χρόνο περίπου.

Κανένα πρόβλημα.Η χρεωστική είναι η ίδια, και δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα σε αγορές online.

Η μόνη διαφορά με το ταμιευτήριο είναι ότι δεν θα σου δώσουν βιβλιαράκι καταθέσεων.
Κάθε φορά που θες να κάνεις ανάληψη ή κατάθεση θα τους λες απλά τον αριθμό λογαριασμού ή θα τους δίνεις την χρεωστική σου.

Επιπλέον έχει κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με τους λογαριασμούς ταμιευτηρίου, όπως δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα, καλύτερο επιτόκιο κ.α.

xAnnax
02-09-11, 01:30
Το έχω 1 χρόνο περίπου.

Κανένα πρόβλημα.Η χρεωστική είναι η ίδια, και δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα σε αγορές online.

Η μόνη διαφορά με το ταμιευτήριο είναι ότι δεν θα σου δώσουν βιβλιαράκι καταθέσεων.
Κάθε φορά που θες να κάνεις ανάληψη ή κατάθεση θα τους λες απλά τον αριθμό λογαριασμού ή θα τους δίνεις την χρεωστική σου.

Επιπλέον έχει κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με τους λογαριασμούς ταμιευτηρίου, όπως δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα, καλύτερο επιτόκιο κ.α.

:hmm: ναι γενικά ενδιαφέρον μου φενεται άλλα,αν θυμαμαι καλά, διάβασα οτι έχει δυνατότητα υπεραναληψης κατι που μαλλον δεν είναι καλό για online αγορές σε περίστωση. πες,σπασει ο διαολος το ποδαρι του και γίνει καμια στραβη,γίνεται να το μπλοκάρεις?

dfourt
02-09-11, 02:12
:hmm: ναι γενικά ενδιαφέρον μου φενεται άλλα,αν θυμαμαι καλά, διάβασα οτι έχει δυνατότητα υπεραναληψης κατι που μαλλον δεν είναι καλό για online αγορές σε περίστωση. πες,σπασει ο διαολος το ποδαρι του και γίνει καμια στραβη,γίνεται να το μπλοκάρεις?
Η δυνατότητα υπερανάληψης δεν έχει καμία σχέση.
Πολλές τράπεζες δίνουν τέτοια δυνατότητα, αλλά πάντα οι χρεωστικές χρησιμοποιούν μόνο λεφτά που έχεις σε λογαριασμό σου και ποτέ λεφτά υπερανάληψης.
Η υπερανάληψη είναι μόνο για να πάρεις λεφτά, που δεν έχεις, από το atm.
(χώρια που τέτοιες εποχές σιγά μη σου εγκρίνουν δυνατότητα υπερανάληψης...:whistle:)

Από το internet banking μπορείς ανά πάσα στιγμή να ρυθμίσεις τα όρια της κάρτας σου και το αν θα γίνεται αποδεκτή στο εξωτερικό κτλ.
Επίσης έχει μια υπηρεσία που κάθε φορά που γίνεται κάτι στο λογαριασμό σου(πχ ανάληψη, κατάθεση, αγορά με χρήση της χρεωστικής, σου έρχεται αμέσως email(δωρεάν) ή sms.(με χρεώση)

Από εκεί και πέρα υπάρχει και η webuy της Πειραιώς και άλλες αντίστοιχες άλλων τραπεζών, τις οποίες "φορτίζεις" με κάθε χρήση.Ωστόσο η φόρτιση αυτή χρεώνεται.

Οι κάρτες αυτού του είδους λέγονται προπληρωμένες.

Κατά τη γνώμη μου πάντως, μεγαλύτερη ασφάλεια online παρέχουν πάντα οι πιστωτικές.Αν γίνει μια συναλλαγή που δεν είναι δικιά σου, κάνεις μια αμφισβήτηση συναλλαγής και δεν πληρώνεις το αντίστοιχο πόσο και από εκεί και πέρα είσαι οκ, αναλαμβάνει η τράπεζα.

runner70
02-09-11, 13:16
:hmm: ναι γενικά ενδιαφέρον μου φενεται άλλα,αν θυμαμαι καλά, διάβασα οτι έχει δυνατότητα υπεραναληψης κατι που μαλλον δεν είναι καλό για online αγορές σε περίστωση. πες,σπασει ο διαολος το ποδαρι του και γίνει καμια στραβη,γίνεται να το μπλοκάρεις?

Εχει δυνατοτητα υπεραναληψης αλλα δεν ερχεται ενεργοποιημενη οταν ανοιγεις τον λογαριασμο. Για κατι τετοιο πρεπει να το ζητησεις. Αν δεν το κανεις δεν εχεις υπεραναληψη και δεν κινδυνευεις. Ειχα παρει και τηλεφωνο και ειχα παει και απο καταστημα να το ρωτησω. Μπορεις να τους παρεις ομως προηγουμενως να το επιβεβαιωσεις.

Μπορεις να ανοιξεις εναν τετοιο λογαριασμο και μεσα απο την winbank να ανοιξεις και εναν ταμιευτηριου που θα ειναι ο κυριος λογαριασμος της χρεωστικης και απο τον οποιο θα γινονται οι αγορες μεσω του internet. Σε αυτον θα εχεις το βιβλιαριο καταθεσεων ενω στον τρεχουμενο θα εχεις τα χρηματα σου που εχουν και μεγαλυτερο επιτοκιο (1.1% αυτη τη στιγμη οταν στου ταμιευτηριου ειναι 0,1%). Οταν θα θελεις να αγορασεις κατι θα μεταφερεις προηγουμενως τα χρηματα απο τον τρεχουμενο στου ταμιευτηριου.

xAnnax
02-09-11, 20:04
Η δυνατότητα υπερανάληψης δεν έχει καμία σχέση.
Πολλές τράπεζες δίνουν τέτοια δυνατότητα, αλλά πάντα οι χρεωστικές χρησιμοποιούν μόνο λεφτά που έχεις σε λογαριασμό σου και ποτέ λεφτά υπερανάληψης.
Η υπερανάληψη είναι μόνο για να πάρεις λεφτά, που δεν έχεις, από το atm.
(χώρια που τέτοιες εποχές σιγά μη σου εγκρίνουν δυνατότητα υπερανάληψης...:whistle:)

Από το internet banking μπορείς ανά πάσα στιγμή να ρυθμίσεις τα όρια της κάρτας σου και το αν θα γίνεται αποδεκτή στο εξωτερικό κτλ.
Επίσης έχει μια υπηρεσία που κάθε φορά που γίνεται κάτι στο λογαριασμό σου(πχ ανάληψη, κατάθεση, αγορά με χρήση της χρεωστικής, σου έρχεται αμέσως email(δωρεάν) ή sms.(με χρεώση)

Από εκεί και πέρα υπάρχει και η webuy της Πειραιώς και άλλες αντίστοιχες άλλων τραπεζών, τις οποίες "φορτίζεις" με κάθε χρήση.Ωστόσο η φόρτιση αυτή χρεώνεται.

Οι κάρτες αυτού του είδους λέγονται προπληρωμένες.

Κατά τη γνώμη μου πάντως, μεγαλύτερη ασφάλεια online παρέχουν πάντα οι πιστωτικές.Αν γίνει μια συναλλαγή που δεν είναι δικιά σου, κάνεις μια αμφισβήτηση συναλλαγής και δεν πληρώνεις το αντίστοιχο πόσο και από εκεί και πέρα είσαι οκ, αναλαμβάνει η τράπεζα.

οκ,ευχαριστω...δεν θέλω να πλέξω με πιστωτικές γιατι έτσι και αλλιώς δεν θα κάνω τεράστιες συναλλαγες οπότε μια χαρα είμαι με χρωστική :)


Εχει δυνατοτητα υπεραναληψης αλλα δεν ερχεται ενεργοποιημενη οταν ανοιγεις τον λογαριασμο για πολυ καιρό. Για κατι τετοιο πρεπει να το ζητησεις. Αν δεν το κανεις δεν εχεις υπεραναληψη και δεν κινδυνευεις. Ειχα παρει και τηλεφωνο και ειχα παει και απο καταστημα να το ρωτησω. Μπορεις να τους παρεις ομως προηγουμενως να το επιβεβαιωσεις.

Μπορεις να ανοιξεις εναν τετοιο λογαριασμο και μεσα απο την winbank να ανοιξεις και εναν ταμιευτηριου που θα ειναι ο κυριος λογαριασμος της χρεωστικης και απο τον οποιο θα γινονται οι αγορες μεσω του internet. Σε αυτον θα εχεις το βιβλιαριο καταθεσεων ενω στον τρεχουμενο θα εχεις τα χρηματα σου που εχουν και μεγαλυτερο επιτοκιο (1.1% αυτη τη στιγμη οταν στου ταμιευτηριου ειναι 0,1%). Οταν θα θελεις να αγορασεις κατι θα μεταφερεις προηγουμενως τα χρηματα απο τον τρεχουμενο στου ταμιευτηριου.

το θέμα είναι οτι εμένα δεν με πολύ νοιάζει το επιτόκοιο μιας και δεν σκοπέυω να αφήνω μεγάλο χρηματικό ποσό στον λογαριασμό,για αυτό το λόγο έλεγα να ανοίξω λογαριασμό ταμιευτηρίου στην πειραιώς....
είναι καλύτερα να έχω βιβλιάριο καταθέσεων?
στην πρόταση που μου έκανε dfourt το online banking είναι δωρεάν,ετσι? ενώ στο λογαριασμό ταμιευτηρίου πληρώνεις για αυτο?

runner70
03-09-11, 11:05
το θέμα είναι οτι εμένα δεν με πολύ νοιάζει το επιτόκοιο μιας και δεν σκοπέυω να αφήνω μεγάλο χρηματικό ποσό στον λογαριασμό,για αυτό το λόγο έλεγα να ανοίξω λογαριασμό ταμιευτηρίου στην πειραιώς....
είναι καλύτερα να έχω βιβλιάριο καταθέσεων?
στην πρόταση που μου έκανε dfourt το online banking είναι δωρεάν,ετσι? ενώ στο λογαριασμό ταμιευτηρίου πληρώνεις για αυτο?

Αν εχεις λιγα χρηματα μονο για να κανεις τις αγορες σου μεσω του internert τοτε ανοιξε ενα λογαριασμο. Δηλαδη αν τον εχεις αδειο και τους βαζεις χρηματα την προηγουμενη μερα για να κανεις αγορα τοτε δεν εχει νοημα να ανοιξεις 2 λογαριασμους. Διαφορετικα ανοιξε δυο, ή ενα ταμιευτηριου και εναν τρεχουμενο, ή δυο ταμιευτηριου. Τον κυριο λογαριασμο θα τον εχεις αδειο και στον δευτερευων θα εχεις τα χρηματα σου. Ετσι εισαι ασφαλης σε περιπτωση που σου κλεψουν την χρεωστικη καρτα. Αγορες με την καρτα σου μπορει να γινουν μονο αν εχεις χρηματα στον κυριο λογαριασμο σου. Οταν θελησεις να κανεις αγορα θα μεταφερεις το προηγουμενο λεπτο χρηματα απο τον δευτερευων στον κυριο.

Το να εχεις βιβλιαριο καταθεσεων ειναι θετικο αλλα οταν εχεις το internet banking δεν ειναι και τοσο σημαντικο ετσι και σου λειπει το βιβλιαριο.

Ανοιγοντας τον τρεχουμενο λεει οτι δεν πληρωνεις την winbank ενω αν πας να την ανοιξεις με ταμιευτηριου θα πληρωσεις εφαπαξ 5 ευρω. Ειναι μικρη χρεωση και το κανεις μια φορα. Επισης στον τρεχουμενο εχεις δωρεαν τα sms που σου στελνει η τραπεζα οταν γινονται αλλαγες στο υπολοιπο τους λογαριασμου σου ενω στου ταμιευτηριου τα χρεωνεσαι.

button
04-09-11, 21:04
αχ... πρέπει να τσεκάρω και δικο μου winbank

Fever24
11-09-11, 16:31
Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Άνοιξα πριν λίγο έναν λογαριασμός winbank direct στην Πειραιώς μέσω internet! Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν τελικά είναι αυτό που χρειάζομαι... Θέλω ένα λογαριασμός να βάζω περίπου 50 - 100 ευρώ το μήνα και να συνδυάζεται με μία προπληρωμένη -webuy- για αγορές μέσω ιντερνετ...

dinelos
13-09-11, 14:14
Χρειάζομαι βοήθεια για επιλογή έκδοσης Χρεωστικής κάρτας. Την θέλω κυρίως για στοίχημα στο internet και online αγορές. Είμαι ανάμεσα σε Πειραιώς και ALPHA. Ποια προτείνετε???

ipo
13-09-11, 14:16
Προτείνω HSBC. Οι τράπεζες που ανέφερες χρεώνουν 2% προμήθεια σε αγορές με συνάλλαγμα με τις χρεωστικές τους κάρτες.

dinelos
13-09-11, 15:19
Προτείνω HSBC. Οι τράπεζες που ανέφερες χρεώνουν 2% προμήθεια σε αγορές με συνάλλαγμα με τις χρεωστικές τους κάρτες.

Δεν την ξερω καλα την HSBC ειναι γενικα αξιοπιστη ? Απο ATM τι γινεται θα ψαχνω να βρω HSBC καταστηματα? Το πλεονεκτημα που εχει σε σχεση με τις αλλες δυο ειναι οτι δεν χρεωνει προμηθεια καθολου?

kasadi
13-09-11, 15:55
Δεν την ξερω καλα την HSBC ειναι γενικα αξιοπιστη ? Απο ATM τι γινεται θα ψαχνω να βρω HSBC καταστηματα? Το πλεονεκτημα που εχει σε σχεση με τις αλλες δυο ειναι οτι δεν χρεωνει προμηθεια καθολου?

σου απαντάω με βάση αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα, ΔΕΝ έχω προσωπική εμπειρία με την HSBC
για το ΑΤΜ που λες θα ψάχνεις να βρείς, νομίζω πως μπορείς να βγάλεις και από τα ΑΤΜ της alpha bank με κάρτα της HSBC χωρίς προμήθεια.Νομίζω έχουν κάποια συνεργασία πάνω σε αυτό το θέμα

dinelos
14-09-11, 14:00
Προτείνω HSBC. Οι τράπεζες που ανέφερες χρεώνουν 2% προμήθεια σε αγορές με συνάλλαγμα με τις χρεωστικές τους κάρτες.

Πήγα σήμερα στην HSBC για να βγάλω χρεωστική και ο υπάλληλος που με εξυπηρετησαι μου είπε ότι η κάρτα θα βγει σε μια εβδομάδα και ότι κρατάει και αυτή προμήθεια στο συναλαγμα. Δεν την έβγαλα τελικά την κάρτα. Ανάμεσα από Κύπρου, Εμπορική, Πειραιώς και ALPHA ποια να επιλέξω? Και σε ποια παίρνεις την κάρτα εκείνη την στιγμή στα χέρια σου?

geodoc
14-09-11, 15:32
Πήγα σήμερα στην HSBC για να βγάλω χρεωστική και ο υπάλληλος που με εξυπηρετησαι μου είπε ότι η κάρτα θα βγει σε μια εβδομάδα και ότι κρατάει και αυτή προμήθεια στο συναλαγμα. Δεν την έβγαλα τελικά την κάρτα. Ανάμεσα από Κύπρου, Εμπορική, Πειραιώς και ALPHA ποια να επιλέξω? Και σε ποια παίρνεις την κάρτα εκείνη την στιγμή στα χέρια σου?

Γιατί δεν βγάζεις την χρεωστική της Marfin ; (http://www.marfinbank.gr/GR/Individuals/Cards/Debit/Pages/MarfinCashAndBuyVisaElectron.aspx)
Δεν έχει προμήθεια συναλάγματος και όσο την έχω χρησιμοποιήσει είμαι πολύ ευχαριστημένος. Συνδέεται με paypal, γίνεται δεκτή σε site αγορών και το e-banking της marfin είναι αρκετά καλό. Η κάρτα κάνει περίπου μία εβδομάδα να εκδοθεί.

dinelos
14-09-11, 16:43
Γιατί δεν βγάζεις την χρεωστική της Marfin ; (http://www.marfinbank.gr/GR/Individuals/Cards/Debit/Pages/MarfinCashAndBuyVisaElectron.aspx)
Δεν έχει προμήθεια συναλάγματος και όσο την έχω χρησιμοποιήσει είμαι πολύ ευχαριστημένος. Συνδέεται με paypal, γίνεται δεκτή σε site αγορών και το e-banking της marfin είναι αρκετά καλό. Η κάρτα κάνει περίπου μία εβδομάδα να εκδοθεί.

Δεν με βολευει η Marfin δεν εχω κοντα ουτε καταστημα ουτε ATM.

zorz_skg
14-09-11, 18:25
Προτείνω HSBC. Οι τράπεζες που ανέφερες χρεώνουν 2% προμήθεια σε αγορές με συνάλλαγμα με τις χρεωστικές τους κάρτες.
Για την Πειραιώς δεν γνωρίζω, αλλά για την Alpha κάνεις λάθος. Δεν υφίσταται προμήθεια για αγορές σε ξένο νόμισμα. Μόνο για ανάληψη συναλλάγματος από ΑΤΜ εκτός ευροζώνης.


για το ΑΤΜ που λες θα ψάχνεις να βρείς, νομίζω πως μπορείς να βγάλεις και από τα ΑΤΜ της alpha bank με κάρτα της HSBC χωρίς προμήθεια.Νομίζω έχουν κάποια συνεργασία πάνω σε αυτό το θέμα
Σωστό αυτό, η HSBC επειδή έχει σχεδόν ανύπαρκτο δίκτυο στην Ελλάδα, έχει έρθει σε συμφωνία με την Alpha και μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα ΑΤΜ της χωρίς χρέωση.

ipo
14-09-11, 18:38
Για την Πειραιώς δεν γνωρίζω, αλλά για την Alpha κάνεις λάθος. Δεν υφίσταται προμήθεια για αγορές σε ξένο νόμισμα. Μόνο για ανάληψη συναλλάγματος από ΑΤΜ εκτός ευροζώνης.
Μπορείς να τεκμηριώσεις τη θέση σου;

Η δική μου τεκμηριώνεται με επίσημο οnline έγγραφο της Alpha Bank (https://www.alphabankcards.gr/applications/pdf/enter_visa_parartima.pdf).



ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΟΡΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΣ ΧΡΕΩΣΤΙΚΩΝ ΚΑΡΤΩΝ ALPHA BANK

Β. Για τη μετατροπή συναλλαγών εξωτερικού σε ΕΥΡΩ (άρθρο 7):

Oι χρεώσεις συναλλαγών που πραγματοποιούνται εκτός ζώνης Ευρώ μετατρέπονται σε Ευρώ με τιμή που ορίζουν οι Διεθνείς
Οργανισμοί Καρτών (Visa International, MasterCard International), σε αυτές δε προστίθενται οι γενόμενες σχετικά δαπάνες, οι οποίες
ανέρχονται σε ποσοστό 2%, εκ του οποίου το 1% θα παρακρατά ο Διεθνής Οργανισμός (Visa International, MasterCard International).

dinelos
14-09-11, 19:05
Για την Debit Card της τραπεζας Κυπρου τι γνωμη εχετε?

zorz_skg
14-09-11, 19:18
Μπορείς να τεκμηριώσεις τη θέση σου;
Βεβαίως:

91110


Οι χρεώσεις του paypal είναι από αγορές σε USD και GBP. Το 12 είναι ανάληψη μετρητών εκτός ευρώ, κι ακριβώς από κάτω η προμήθεια γι αυτή τη συναλλαγή. Το Skype είναι σε €, αλλά τα 15, 17, 18 είναι σε ξένο νόμισμα.

Οι συναλλαγές είναι φρέσκες όπως βλέπεις, οπότε δεν τίθεται θέμα πρόσφατης αλλαγής των όρων. Έχω χρεωστική Visa Electron και όχι Enter, πιθανολογώ ότι εκεί οφείλεται η διαφορά. Όλες μου οι συναλλαγές μέχρι τώρα έχουν γίνει με την εκάστοτε ισοτιμία (http://www.alpha.gr/tools/geurocur.htm), χωρίς να χρεώνεται τίποτα παραπάνω. Απ'ότι φαίνεται όμως, πλέον η Alpha κινείται στη κατεύθυνση που περιγράφεις, οπότε καλά έκανες και το ανέφερες.

Περαιτέρω δεν μπορώ να το τεκμηριώσω χωρίς τουλάχιστον να δώσω προσωπικά στοιχεία, οπότε ελπίζω να έχω γίνει πιστευτός. :closed:

MaFiOzOs_GR
14-09-11, 21:08
Για την Debit Card της τραπεζας Κυπρου τι γνωμη εχετε?

Την χρησιμοποιώ ένα χρόνο σχεδόν χωρίς προβλήματα αποδοχής από διάφορες υπηρεσίες, και δηλώνω ικανοποιημένος!
Τα παράπονα μου είναι στο ebanking:


Φτωχό/μέτριο σε interface (αλλά όχι σε δυνατότητες)
Έλλειψη mobile application Android/iOS


Επίσης δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη, αν χρεώνει προμήθεια 2% στο συνάλλαγμα η όχι! :p
Αν το κάνει πάντως, περνάει στην ισοτιμία και όχι σαν εξτρά χρέωση.

antwnis4
14-09-11, 22:49
Για αγορες μεσω paypal(μικρα ποσα) ποια τραπεζα μου προτεινετε και τι ακριβως?(εννοω προπληρωμενη,χρεωστικη κτλπ).Επειδη δεν θελω να αγορασω και τιποτα σημαντικο ή να βαλω μεγαλα ποσα(-200)δεν θελω να μπω σε κοπο με 2 λογαριασμους ή ολοκληρη διαδικασια για να ανοιξω λογαριασμο.
(Με λιγα λογια αμα ξερετε καμια τραπεζα με χρεωσεις σχεδον ανυπαρκτες ,να βγαζω την ''καρτα'' σε 5 λεπτα με ταυτοτητα και να μπορω να χρησιμοποιησω paypal πειτε μου..)
Ευχαριστω προκαταβολικα.

Thanasis159
15-09-11, 00:16
Προπληρωμένες μην προτιμήσεις γιατί κοστίζουν σε έκδοση/φόρτιση κτλ. Θα σου πρότεινα μια απλή χρεωστική με τις καλύτερες επιλογές αυτή τη στιγμή να είναι της Πειραιώς και της Marfin. Δες τι υπάρχει πιο κοντά στο σπίτι σου ώστε να μπορείς να απευθυνθείς αν χρειαστεί και επέλεξε. Με δεύτερη επιλογή της HSBC, απλά λόγω περιορισμένου δικτύου καταστημάτων, θα δυσκολευτείς λίγο στις συναλλαγές (κατάθεση στον λογαριασμό όταν χρειαστεί κτλ) αν και έχει συνεργασία με τα atm της Alpha, άρα θεωρητικά, τα βασικά μπορείς να τα κάνεις και από εκεί.

ipo
15-09-11, 00:55
Απ'ότι φαίνεται όμως, πλέον η Alpha κινείται στη κατεύθυνση που περιγράφεις, οπότε καλά έκανες και το ανέφερες.
Η ανακοίνωση της Alpha Bank σχετικά με την προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος έγινε πέρσι το Νοέμβριο που εφαρμόστηκε από μερικές τράπεζες το συγκεκριμένο τέλος.

Ίσως έχει να κάνει με το γεγονός ότι δεν έχει λήξει η Visa Electron σου. Στην ανανέωση θα πάρεις Enter Visa, όπως οι νέοι πελάτες.


Αν έχετε την Alpha Bank Electron Visa στην ανανέωσή της θα παραλάβετε αυτόματα την Alpha Bank Enter Visa.
http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=814&la=1


Κανένας με Enter Visa και πρόσφατη συναλλαγή σε συνάλλαγμα; Πάντως η Τράπεζα Πειραιώς βαράει κανονικά από πέρσι την προμήθεια 2%. Μου κακοφαίνεται τις λίγες φορές που κάνω συναλλαγές με τη Visa Debit και ήταν η βασική αιτία που άλλαξα κύρια κάρτα.

dinelos
16-09-11, 14:27
Τελικα εβγαλα την Debit Card της τραπεζας Κυπρου. Εγινα μελος στην εταιρια στοιχηματος bwin και οταν πηγα να κανω καταθεση μεσω της καρτας δεν γινοταν και μου εβγαλε το εξης μηνυμα: "Η αίτηση συναλλαγής απορρίφθηκε από το ινστιτούτο πιστωτικών καρτών. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε απευθυνθείτε σε αυτό." Τι γινεται??? (Παλαιοτερα πριν 5-6 χρονια χρησιμοποιουσα την συγκεκριμενη καρτα της ιδιας τραπεζας στην ιδια εταιρια χωρις το παραμικρο προβλημα!!!) Τωρα τι μπορει να φταιει???

stefa_1
19-09-11, 01:40
Ψιλοασχετο με το Paypal, γιατι αφορα το Moneybookers.
Εβγαλα 50$ online τα οποια θελω να τα μεταφερω μεσω Moneybookers στον καταθετικο μου.Για την Ελλαδα γραφει οτι δεν υποστηριζει τραπεζικη μεταφορα αλλα υποστηριζει μεταφορα (Withdraw) σε καρτα (Vista,Master κτλ)
Η καρτα μου ειναι debit maestro,η οποια υποστηριζεται απο το moneybookers.Ειναι εφικτο να μεταφερθουν τα χρηματα στην καρτα μου και απο κει να φαινονται στο λογαριασμο ?Ρωταω γιατι πρωτη φορα βλεπω τετοιο τροπο μεταφορας χρηματων και μου φαινεται λιγο περιεργο, το withdraw δηλαδη σε καρτα.

http://img20.imageshack.us/img20/5082/unledlv.jpg

xAnnax
19-09-11, 13:08
ολοκλήρωσα την αίτηση τις winbankdirect πήρα την κάρτα αλλά το όνομά μου στην κάρτα πάνω,συγκεκριμένα το επίθετο(γιατί το άννα είναι λίγο δύσκολο να το γράψει κανέισ λάθοσ :lol:) είναι γραμμένο λάθος όμως στην απόδειξη απο την κατάθεση χρημάτων είναι γραμμένο σωστά.Πρέπει να ξαναπάω για να το διορθώσουνε ή δεν πειράζει?

Mouse Potato
19-09-11, 13:10
Να πας στο κατάστημα να το κοιτάξεις γιατί ίσως αντιμετωπίσεις πρόβλημα αν είναι γραμμένο λάθος, αφού για online αγορές πρέπει να πληκτρολογείς το όνομα/επώνυμο που αναγράφει η κάρτα σου... Οπότε σε ενδεχόμενη μεταφορά/κατάθεση/refund/ταυτοποίηση ίσως υπάρχει θέμα.

xAnnax
19-09-11, 13:15
φτου αντε πάλι πρέπει να πάω εκεί αύριο.αμάν και αυτοί,ένα ρημάδοεπίθετο δεν μπορούν να το γράψουν σωστά?....
:oneup:

Mouse Potato
19-09-11, 13:18
Τσέκαρε πως το γράφουν στα λατινικά στην ταυτότητά ή στο δίπλωμα οδήγησης...

xAnnax
19-09-11, 13:24
Τσέκαρε πως το γράφουν στα λατινικά στην ταυτότητά ή στο δίπλωμα οδήγησης...

ναι το κοίταξα και είναι τελίως λάθος ,ουσιαστίκα εξ οψεως μπορείς να πεις οτι είναι άλλο επίθετο

SALONIKAG
19-09-11, 13:24
Εκτός από την τράπεζα Πειραιώς,ξέρετε κάποια άλλη που να διαθετει ΑΤΜ με on-line καταθετηριο?

Mouse Potato
19-09-11, 13:31
ναι το κοίταξα και είναι τελίως λάθος ,ουσιαστίκα εξ οψεως μπορείς να πεις οτι είναι άλλο επίθετο

Μάλλον δεν το γλιτώνεις το δρομολόγιο προς το κοντινότερο κατάστημα...


Εκτός από την τράπεζα Πειραιώς,ξέρετε κάποια άλλη που να διαθετει ΑΤΜ με on-line καταθετηριο?

Σίγουρα γνωρίζω πως έχει και η Εθνική εκτός από την Πειραιώς. Της Πειραιώς παλαιότερα 1/3 δεν δούλευε όποτε χρειαζόμουν να κάνω online κατάθεση. Τώρα βλέπω να έχει βελτιωθεί το σύστημα...

Στην Εθνική δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

daywalker06
19-09-11, 13:49
Εχει κάποιος συνδέσει την καινούρια Debit MasterCard της EFG στο Paypal με επιτυχία ?

ipo
19-09-11, 13:50
Εκτός από την τράπεζα Πειραιώς,ξέρετε κάποια άλλη που να διαθετει ΑΤΜ με on-line καταθετηριο?
Τα μισά ATM της Τράπεζας Κύπρου έχουν online καταθετήριο, καθώς επίσης κάποια ΑΤΜ της Εθνικής Τράπεζας.

Fever24
19-09-11, 20:40
Τα μισά ATM της Τράπεζας Κύπρου έχουν online καταθετήριο, καθώς επίσης κάποια ΑΤΜ της Εθνικής Τράπεζας.

Γενική η Κύπρου είναι μαζεμένη τράπεζα. Το θέμα είναι ότι τα πάντα εκεί λειτουργούν με χρονοκαθυστέρηση....

MaFiOzOs_GR
19-09-11, 21:05
Τα μισά ATM της Τράπεζας Κύπρου έχουν online καταθετήριο, καθώς επίσης κάποια ΑΤΜ της Εθνικής Τράπεζας.

Πως μπορούμε να δούμε ποια ΑΤΜ της Κύπρου έχουν On line καταθετήριο και πια όχι; Δεν βρήκα κάτι στο site τους.... :hmm:

Serafeim Karakostas
20-09-11, 11:45
Το θέμα είναι ότι τα πάντα εκεί λειτουργούν με χρονοκαθυστέρηση....
Δηλαδή;

Fever24
21-09-11, 02:22
Δηλαδή;

Βάζεις χρήματα στην κάρτα και αυτά είναι διαθέσιμα μετά από κάποιες ώρες. Παίρνεις τηλ την εξυπηρέτηση πελατών και ενημερώνεσαι ότι το τηλεφωνικό κέντρο λειτουργεί μόνο καθημερινές....

button
22-09-11, 08:25
Δεν εχω ποια εμπιστοσηνη στην Τραπεζα Πειραιος μετα τη γκαφα τους αντι να ζητησουν σηγνωμη ριχνουν την ευθηνη απο πανω και απειλες

aton
22-09-11, 09:05
Δεν εχω ποια εμπιστοσηνη στην Τραπεζα Πειραιος μετα τη γκαφα τους αντι να ζητησουν σηγνωμη ριχνουν την ευθηνη απο πανω και απειλες

Σε τί αναφέρεσαι;

button
22-09-11, 11:50
Γενικα . Σε μας καναμε παγομα δανειου το ειπα 100 φωρες και αυτοι εκαναν ριθμιση χωρις να ενημερωσουν ακωμα και μετα που πηγα 2-3 φωρες για το θεμα δεν ειπαν λεξη ενω η δοσεις καθηστερουσαν και μετα μπηκε σε μαυρη λίστα μετα απο 10 μηνες εστειλαν επιστολη

Fever24
22-09-11, 13:19
Έστω ότι θέλουμε να "χάσουμε" τα χρήματά μας, παίζοντας στοίχημα σε κάποια εταιρεία του internet (π.χ. bwin). Μπορούμε να καταθέσουμε εκεί χρήματα μέσω της χρεωστικής της τράπεζάς μας (π.χ. Πειραιώς); Σε περίπτωση που κερδίσουμε (!), είναι εφικτό να μας καταβάλουν το ποσό στην χρεωστική;

Mouse Potato
22-09-11, 13:41
Έστω ότι θέλουμε να "χάσουμε" τα χρήματά μας, παίζοντας στοίχημα σε κάποια εταιρεία του internet (π.χ. bwin). Μπορούμε να καταθέσουμε εκεί χρήματα μέσω της χρεωστικής της τράπεζάς μας (π.χ. Πειραιώς); Σε περίπτωση που κερδίσουμε (!), είναι εφικτό να μας καταβάλουν το ποσό στην χρεωστική;

Ακριβώς έτσι γίνεται η διαδικασία. Να κοιτάζεις πιθανές προμήθειες (%) ανάληψης. Το bwin συγκεκριμένα δεν σε χρεώνει κάποια προμήθεια ανάληψης στη χρεωστική visa. Κάτι που δεν συμβαίνει στην κατάθεση με χρεωστική αφού κρατάει ένα 2%. Επίσης, στην ίδια εταιρεία, το ελάχιστο ποσό ανάληψης είναι τα 30€.

Οπότε κάνεις την πρώτη κατάθεσή σου με την χρεωστική, ώστε να αποθηκευτεί ο αριθμός της κάρτας, να γίνει verified και να μπορείς να κάνεις ανάληψη εκεί. Από τη δεύτερη κατάθεση και μετά χρησιμοποιείς paypal που δεν κρατάει καμία προμήθεια και ζητάς ανάληψη στη χρεωστική.

Όλα αυτά για bwin.

requiem86
22-09-11, 23:09
Μήπως ξέρει κάποιος αν μπορώ να βγάλω δεύτερη χρεωστική κάρτα σε άλλο όνομα, συνδεδεμένη όμως με τον ίδιο λογαριασμό;
Συγκεκριμένα για την Alpha Bank ρωτάω.

Thx!

Thanasis159
22-09-11, 23:46
Μήπως ξέρει κάποιος αν μπορώ να βγάλω δεύτερη χρεωστική κάρτα σε άλλο όνομα, συνδεδεμένη όμως με τον ίδιο λογαριασμό;
Συγκεκριμένα για την Alpha Bank ρωτάω.

Thx!

Εφόσον υπάρχει συνδικαιούχος στον λογαριασμό, μπορεί και αυτός να έχει χρεωστική στο όνομά του! ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.