PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

Thanasis159
18-10-11, 21:15
Γι αυτό είπα ότι χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή και σύνεση.
Βέβαια τελικά κάνεις αμφισβήτηση αλλά απ το να τρέχεις...

Σωστός! Μην ξεχνάμε ότι πάντα μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση αν πέσεις θύμα υποκλοπής. Αλλά όπως λέει και ο DSLaManiaC, είναι μια αρκετά χρονοβόρα διαδικασία.

contravener
18-10-11, 21:21
Αμφισβήτηση μπορεί να γίνει μόνο στις πιστωτικές ή γίνεται και στις χρεωστικές;

aton
19-10-11, 08:49
Πάντως σε πιστωτική που έκανα αμφισβήτηση δεν είχα κανένα πρόβλημα και δεν άργησε καθόλου. Πήρα ένα τηλέφωνο μου είπαν να στείλω ένα mail και μετά από μερικές ημέρες μου έβαλαν τα λεφτά. Η τράπεζα ήταν η Πειραιώς.

jap
19-10-11, 11:59
Πάντως σε πιστωτική που έκανα αμφισβήτηση δεν είχα κανένα πρόβλημα και δεν άργησε καθόλου. Πήρα ένα τηλέφωνο μου είπαν να στείλω ένα mail και μετά από μερικές ημέρες μου έβαλαν τα λεφτά. Η τράπεζα ήταν η Πειραιώς.

Φαίνεται ότι άλλαξαν τη διαδικασία τους προς το καλύτερο. Επειδή μου συνέβη και με Alpha και με Πειραιώς (σε κάρτες που χρησιμοποιούσα αποκλειστικά σε σούπερ μάρκετ!), στην Πειραιώς δεν με είχαν διευκολύνει καθόλου. Στην Alpha μπλοκάραμε την κάρτα τηλεφωνικώς, πήγα στο κατάστημα, συμπληρώσαμε ειδική αίτηση στην οποία βρήκε ο υπάλληλος τις συναλλαγές και τις σημείωσε και όλα πήραν το δρόμο τους.

Στην Πειραιώς, αντίθετα, στο τηλέφωνο μπλοκάραμε βέβαια την κάρτα, και μου πέταξαν εμένα το μπαλάκι δίνοντάς μου ένα νούμερο φαξ στο οποίο έπρεπε να στείλω μόνος μου την αμφισβήτηση, χωρίς να μου δώσουν κάποιο πρότυπο ή οποιαδήποτε άλλη βοήθεια. Στο κατάστημα που πήγα, η μόνη διευκόλυνση που προσφέρθηκαν να κάνουν ήταν να μου επιτρέψουν, αφού θα είχα φτιάξει μόνος μου την αίτηση με τα στοιχεία κλπ, να τους τη δώσω και να τη στείλουν απλά από το φαξ στο ίδιο νούμερο.

Τελικά βρήκα υποδείγματα αναλυτικότατα στην ΕΚΠΟΙΖΩ και έκανα τη δουλειά μου, οι επιστροφές έγιναν κανονικά.

Arcade
20-10-11, 00:26
Η προπληρωμένη έχει περισσότερες προμήθειες, έτσι, σε σύγκριση με κάποια χρεωστική, δε συμφέρει εφόσον κάνεις συχνά αγορές.
Συμφωνώ απόλυτα, πλέον όμως από τις χρεωστικές δεν συμφέρει και αυτη της Πειραιώς καθώς χρεώνει 2% προμήθεια σε αγορές εκτός ζώνης ευρώ (σχεδόν όλες δηλαδή).
Μπορείτε να προτίνετε κάποια αξιόπιστη χρεωστική που να κάνει για αγορές μέσω ιντερνετ και να μην έχει τέτοια χαράτσια;

SirAggelos
20-10-11, 15:28
+1 θελω και εγω τωρα που θα φυγω απ την Πειραιως.
Στις αγορες μεσω ιντερνετ δεν θα μ στειλουν τπτ να πληρωσω σωστα?Τα λεφτα αφαιρουνται απ το λογαριασμο μ?
Κατι αλλο βλεπω στο site της πειραιως οτι εχει χρεωστικη visa debit
αυτην την καρτα την εχω για να περνω λεφτα απ το ΑΤΜ.Η ιδια δεν ειναι?Πως την ενεργοποιω? θα πληρωσω κατι αλλο μην εχουμε καμια δυσαρεστη εκπληξη

cool11
20-10-11, 17:52
Ρε παιδια, 2% προμηθεια, πρακτικα τι σημαινει? 2% επι της συνολικης αξιας αγορας;

dfourt
20-10-11, 20:04
Καλά, τόσο συχνά αγοράζετε από μαγαζιά εκτός ευρωζώνης και χωρίς paypal και σας καίει τόσο η προμήθεια?
(Για το amazon UK,πάντως, δεν ισχύει η προμήθεια, με χρεωστική Πειραιώς και συναλλαγή σε λίρες.)

Αν πράγματι σας καίει τόσο η προμήθεια των χρεωστικών, βγάλτε μια πιστωτική χωρίς συνδρομή.
Απλά να φροντίζετε να πληρώνετε πάντα το λογαριασμό στο ακέραιο, ώστε να μην σας χρεώνονται τόκοι...

Ουσιαστικά μια πιστωτική είναι πιο συμφέρουσα από μια χρεωστική.Αγοράζεις κάτι και το πληρώνεις όταν έρχεται ο λογαριασμός(π.χ. σε 1 μήνα).(Αν βάλεις άτοκες δόσεις ακόμα καλύτερα...)

SirAggelos
20-10-11, 20:17
Στην χρεωστικη τηε πειραιως η προμηθεια αφαιρειται απ το λογαριασμο σ ή ερχεται λογαριασμος σπιτι?
Την ενεργοποιεις απ το winbanking και χρησιμοποιεις τους κωδικους που γραφει πανω στην καρτα?

dfourt
20-10-11, 20:25
Στην χρεωστικη τηε πειραιως η προμηθεια αφαιρειται απ το λογαριασμο σ ή ερχεται λογαριασμος σπιτι?
Την ενεργοποιεις απ το winbanking και χρησιμοποιεις τους κωδικους που γραφει πανω στην καρτα?
Όλες οι χρεωστικές παίρνουν τα λεφτά(και τις όποιες προμήθειες) κατευθείαν από το λογαριασμό σου.

Οι χρεωστικές δεν είναι κάτι παραπάνω από την κάρτα που σου δίνουν για να κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ.
Αυτή λοιπόν, εφόσον είναι Mastercard ή Visa ή Maestro(αυτή δεν τη δέχονται όλα τα καταστήματα) και έχει ημερομηνία λήξης και κωδικούς στο πίσω μέρος, μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις για αγορές στο internet ή με φυσική παρουσία στο κατάστημα.

Την παίρνεις από τα καταστήματα των τραπεζών, απλά ανοίγοντας έναν λογαριασμό.
Στην Πειραιώς, μπορείς από το Winbanking να κάνεις διάφορες ρυθμίσεις.(πχ να ρυθμίσεις το μέγιστο ημερήσιο όριο αγορών κτλ.)

SirAggelos
20-10-11, 20:58
Σ ευχαριστω θα την ενεργοποιησω αποψε κιολας

Arcade
21-10-11, 00:32
Καλά, τόσο συχνά αγοράζετε από μαγαζιά εκτός ευρωζώνης και χωρίς paypal και σας καίει τόσο η προμήθεια?
(Για το amazon UK,πάντως, δεν ισχύει η προμήθεια, με χρεωστική Πειραιώς και συναλλαγή σε λίρες.)

Αν πράγματι σας καίει τόσο η προμήθεια των χρεωστικών, βγάλτε μια πιστωτική χωρίς συνδρομή.
Απλά να φροντίζετε να πληρώνετε πάντα το λογαριασμό στο ακέραιο, ώστε να μην σας χρεώνονται τόκοι...

Ουσιαστικά μια πιστωτική είναι πιο συμφέρουσα από μια χρεωστική.Αγοράζεις κάτι και το πληρώνεις όταν έρχεται ο λογαριασμός(π.χ. σε 1 μήνα).(Αν βάλεις άτοκες δόσεις ακόμα καλύτερα...)
Δεν κατάλαβες τι ρώτησα, αλλο η χρεωστική άλλο η πιστωτική. Αν ήθελα πιστωτική θα ρώταγα για πιστωτικές.
Όσο για το αν αγοράζουμε συχνά η αραιά εκτός ζώνης ευρώ τι σημασία έχει; Για να ρωτάει κάτι ο άλλος προφανώς κάποιο λόγο έχει.

runner70
21-10-11, 09:55
Καλά, τόσο συχνά αγοράζετε από μαγαζιά εκτός ευρωζώνης και χωρίς paypal και σας καίει τόσο η προμήθεια?(Για το amazon UK,πάντως, δεν ισχύει η προμήθεια, με χρεωστική Πειραιώς και συναλλαγή σε λίρες.)



και με paypal να πληρωσεις, αν ειναι μαγαζι εκτος ευρωζωνης, θα σου βαλει προμηθεια. Παρε παραδειγμα το ebay. Για ακριβα προιοντα εκτος ευρωζωνης, οσον αφορα την Πειραιως, ειναι η προτιμοτερη η προπληρωμενη εικονικη καρτα web-buy που σου βαζει πλεον προμηθεια 1%+ προμηθεια για τα χρηματα που θα βαλεις στην προπληρωμενη. Για τα φθηνα χρησιμοποιεις την χρεωστικη της που με το 2% δεν θα σου βγει πολυ.

Για το amazon uk οντως δεν σου βαζει προμηθεια αν πληρωσεις με την χρεωστικη της Πειραιως σε λιρες.

dfourt
21-10-11, 12:24
Δεν κατάλαβες τι ρώτησα, αλλο η χρεωστική άλλο η πιστωτική. Αν ήθελα πιστωτική θα ρώταγα για πιστωτικές.
Όσο για το αν αγοράζουμε συχνά η αραιά εκτός ζώνης ευρώ τι σημασία έχει; Για να ρωτάει κάτι ο άλλος προφανώς κάποιο λόγο έχει.
Απλά η συγκεκριμένη ερώτηση έχει ξαναγίνει, και έχει σε γενικές γραμμές απαντηθεί πολλές φορές στο παρόν θέμα.Ψάξε στις προηγούμενες σελίδες και θα βρεις σχετικές απαντήσεις.(χρεωστικές σε HSBC και marfin νομίζω έχουν αναφερθεί)
Εγώ έδωσα μια διαφορετική απάντηση για κάποιον που αγνοεί ότι οι πιστωτικές δε χρεώνουν αυτή την προμήθεια.


Αναρωτιέμαι για τη συχνότητα αγορών από χώρες εκτός Ε.Ε., μιας και τα τελωνεία συνήθως είναι το πρόβλημα και όχι το 2% της προμήθειας της κάρτας.
Τόσο συχνά ή τόσο μεγάλης αξίας πράγματα αγοράζεις από εξωτερικό ώστε να σε απασχολεί το 2%?
Τη στιγμή, μάλιστα, που πάντα υπάρχει ο κίνδυνος το τελωνείο να σε χρεώσει πολύ περισσότερα...

Αν πάλι αγοράζεις πράγματα μικρής αξίας, που δεν έχουν πρόβλημα με τελωνείο, δεν νομίζω ότι σε ενδιαφέρει τόσο η προμήθεια της χρεωστικής.
Εξάλλου, που ξέρεις ότι μια χρεωστική χωρίς προμήθεια, δεν θα "στα παίρνει" βάζοντας απλά λίγο παραπάνω στην ισοτιμία?

Arcade
21-10-11, 19:32
Απλά η συγκεκριμένη ερώτηση έχει ξαναγίνει, και έχει σε γενικές γραμμές απαντηθεί πολλές φορές στο παρόν θέμα.Ψάξε στις προηγούμενες σελίδες και θα βρεις σχετικές απαντήσεις.(χρεωστικές σε HSBC και marfin νομίζω έχουν αναφερθεί)
Παρακολουθώ το θέμα, ξέρω σε ποιά ποστ αναφέρεσαι και δεν είναι απαντήσεις σε αυτό που ρώτησα εγώ. Μάλιστα σχετικά με την HSBC είχα κάνει συγκεκριμένη ερώτηση μερικές σελίδες πριν διότι υπήρχαν κάποιες αντικρουόμενες πληροφορίες.
Αν δεν γνωρίζεις κάτι συγκεκριμένο άσε να απαντήσει κάποιος που μπορεί να ξέρει.

papi_tam
23-10-11, 01:00
Παρακολουθώ το θέμα, ξέρω σε ποιά ποστ αναφέρεσαι και δεν είναι απαντήσεις σε αυτό που ρώτησα εγώ. Μάλιστα σχετικά με την HSBC είχα κάνει συγκεκριμένη ερώτηση μερικές σελίδες πριν διότι υπήρχαν κάποιες αντικρουόμενες πληροφορίες.
Αν δεν γνωρίζεις κάτι συγκεκριμένο άσε να απαντήσει κάποιος που μπορεί να ξέρει.

Ως προς την hsbc δεν εχει αλλάξει κάτι, δεν εχει εξοδα μετατροπης συναλλαγματος.
ανενημέρωτοι υπαλληλοι καταστημάτων υπήρχαν και θα υπάρχουν

boombastic
24-10-11, 03:02
Καλησπέρα βλέποντας ποιο πάνω την συζήτηση για τις χρεωστικές, τελευταία μου δημιουργήθηκε μια απορία όσον άφορα την χρεωστική της κυπρου. Τυχαίνει να χει ένας φίλος και πρόσεξα οτι το ονοματεπώνυμο με τα νούμερα είναι ανάγλυφα όπως επίσης ΔΕΝ αναγράφει από πίσω "ELECRONIC USE ONLY" (με διαβεβαίωσε οτι ειναι χρεωστικη για όσους φανταστούν οτι είναι πιστωτική) σε αντίθεση με τις περισσότερες χρεωστικές των άλλων τραπεζών που έχω δει και είναι "απλές" ας το πούμε, εν ολίγοις είναι σαν πιστωτική. Γνωρίζει κάποιος τη παραπάνω έχει η συγκεκριμένη χρεωστική?

-21grams
24-10-11, 11:50
(...)
Όσον αφορά την Πειραιώς, προτιμότερη ειναι η προπληρωμένη εικονική κάρτα Web-Buy με επιβάρυνση 1% συν την προμήθεια για τα χρήματα που καταθέτεις. Για αγορές φτηνότερων προϊόντων, χρησιμοποιείς την αντίστοιχη χρεωστική - με 2% δεν θα σου βγει πολύ.
(...)Το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγεις -και κατά συνέπεια η πρόταση σου- δεν είναι απολύτως σωστό.
Ναι μεν η χρεωστική της Πειραιώς έχει χαράτσι 2% για αγορές σε συνάλλαγμα, ας μην αγνοούμε όμως ότι υπάρχει *ταβάνι* (πάλι καλά!).
Η μέγιστη επιβάρυνση που μπορεί να επιβάλλει είναι €6.
[Εκτός κι αν αναθεωρήθηκαν εκ νέου οι όροι...]

Αναφέρω μερικά παραδείγματα συναλλαγών (σε Στερλίνες), προκειμένου να γίνει περισσότερο κατανοητό:
■ Ο πελάτης Α αγοράζει προϊόν(τα) αξίας £260 [≈€300 βάσει της τρέχουσας ισοτιμίας].
Το επιπλέον ποσό που θα κληθεί να καταβάλλει [“ΠΡΟΜ.ΣΥΝΑΛ.ΑΓΟΡΑΣ”] είναι το ανώτατο προβλεπόμενο, €6.

■ Ο πελάτης Β αγοράζει προϊόν(τα) διπλάσιας αξίας, £520.
Η προμήθεια που θα κληθεί να καταβάλλει είναι και πάλι €6.

runner70
24-10-11, 14:33
Το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγεις -και κατά συνέπεια η πρόταση σου- δεν είναι απολύτως σωστό.
Ναι μεν η χρεωστική της Πειραιώς έχει χαράτσι 2% για αγορές σε συνάλλαγμα, ας μην αγνοούμε όμως ότι υπάρχει *ταβάνι* (πάλι καλά!).
Η μέγιστη επιβάρυνση που μπορεί να επιβάλλει είναι €6.
[Εκτός κι αν αναθεωρήθηκαν εκ νέου οι όροι...]

Αναφέρω μερικά παραδείγματα συναλλαγών (σε Στερλίνες), προκειμένου να γίνει περισσότερο κατανοητό:
■ Ο πελάτης Α αγοράζει προϊόν(τα) αξίας £260 [≈€300 βάσει της τρέχουσας ισοτιμίας].
Το επιπλέον ποσό που θα κληθεί να καταβάλλει [“ΠΡΟΜ.ΣΥΝΑΛ.ΑΓΟΡΑΣ”] είναι το ανώτατο προβλεπόμενο, €6.

■ Ο πελάτης Β αγοράζει προϊόν(τα) διπλάσιας αξίας, £520.
Η προμήθεια που θα κληθεί να καταβάλλει είναι και πάλι €6.

Οντως αναλογα το ποσο. Απο τα 200 εως τα 400 ευρω συμφερει η προπληρωμενη webuy. Αλλα και στα 300 ευρω να πληρωσεις με χρωστικη, 1 ευρω παραπανω θα σου παρει η χρεωστικη απο οτι η προπληρωμενη που σε αυτα τα λεφτα δεν ειναι και σημαντικο.

Προπληρωμενη webuy

Αγορές σε νόμισμα εκτός Ευρώ: 1% επί του ποσού συναλλαγής Μέγιστο 5€
*Φόρτιση:2€

zorz_skg
24-10-11, 21:55
Τυχαίνει να χει ένας φίλος και πρόσεξα οτι το ονοματεπώνυμο με τα νούμερα είναι ανάγλυφα όπως επίσης ΔΕΝ αναγράφει από πίσω "ELECRONIC USE ONLY" (με διαβεβαίωσε οτι ειναι χρεωστικη για όσους φανταστούν οτι είναι πιστωτική) σε αντίθεση με τις περισσότερες χρεωστικές των άλλων τραπεζών που έχω δει και είναι "απλές" ας το πούμε, εν ολίγοις είναι σαν πιστωτική. Γνωρίζει κάποιος τη παραπάνω έχει η συγκεκριμένη χρεωστική?
Δεν ξέρω τι ισχύει ειδικότερα για τις κάρτες της Κύπρου, αλλά εν γένει είναι δυνατόν να υπάρχουν και χρεωστικές με ανάγλυφα τα στοιχεία πάνω τους. Λχ. στην Βρετανία είναι πολύ συνηθισμένο αυτό, οι χρεωστικές είναι ανάγλυφες έστω και αν γράφουν VISA Debit κλπ.

Δεν έχω ιδέα γιατί το κάνουν αυτό, κάποτε είχε νόημα γιατί οι αποδείξεις αγοράς έβγαιναν με τα μηχανήματα "χράπα-χρούπα" όπου η κάρτα λειτουργούσε σαν σφραγίδα στο χαρτί. Και αν το ποσό της αγοράς ήταν μεγάλο (θυμάμαι αρχές 90's πάνω από ~ 25000 Δρχ) έπρεπε να περιμένεις μέχρι ο/η υπάλληλος να πάρει τηλέφωνο στη τράπεζα για να γίνει η έγκριση. Και γαμώ τις εποχές...:p
Πλέον όλα τα POS είναι ηλεκτρονικά, οπότε δεν υπάρχει ανάγκη για ανάγλυφα στοιχεία πάνω στη κάρτα.

cool11
25-10-11, 09:49
Δεν ξερω, ισως να ειναι και αντικειμενο για ξεχωριστο τοπικ, αλλα ας το θεσω κατ'αρχας εδω.
Συζητουσα με εναν γνωστο μου και μου ελεγε οτι απο 2012, πρεπει να δηλωνονται στις φορολογικες δηλωσεις και ολες οι τυχον αγορες με πιστωτικες/χρεωστικες.
Εχει ψαξει κανεις τι παιζει με αυτο το θεμα;
Πχ. οτι αγορες κανουμε μεσω ebay-paypal με καρτες, πρεπει να δηλωνονται, ως χρηματα?

ipo
25-10-11, 21:45
Αναρωτιέμαι για τη συχνότητα αγορών από χώρες εκτός Ε.Ε., μιας και τα τελωνεία συνήθως είναι το πρόβλημα και όχι το 2% της προμήθειας της κάρτας.
Τόσο συχνά ή τόσο μεγάλης αξίας πράγματα αγοράζεις από εξωτερικό ώστε να σε απασχολεί το 2%?
Πολλοί ψωνίζουν από βρετανικά online καταστήματα. Εκεί συνυπάρχει το ζήτημα του διαφορετικού νομίσματος, μαζί με την απουσία τελωνειακών δασμών. Προσωπικά με αποθαρρύνει η προμήθεια της χρεωστικής κάρτας της Τράπεζας Πειραιώς από τη χρήση της και ψάχνω εναλλακτική λύση χωρίς προμήθεια. Ούτως ή άλλως, βγάζουν χρήματα από την ισοτιμία. Γιατί να βγάζουν και δεύτερη φορά από το γεγονός ότι υπάρχει μετατροπή συναλλάγματος; Υποτίθεται ότι κάνουμε τις αγορές από το εξωτερικό για να εξοικονομήσουμε κάποια χρήματα. Δεν υφίσταται λόγος να επιτρέπω στην τράπεζα να εισπράττει μέρος των χρημάτων που γλιτώνω, από τη στιγμή που υπάρχουν εναλλακτικές.

CptBill
31-10-11, 16:33
ξερουμε τι γινεται σε περιπτωση που θελουμε να καταθεσουμε πολλα κερματα σε τραπεζα(πρεπει να ειναι γυρω στα 50+ ευρω αλλα σε διλεπτα, μονολεπτα) ? Η εστω εαν υπαρχει εναλλακτικος τροπος να τα μετατρεψω σε χαρτονομισματα?

aton
31-10-11, 17:55
Έχω ακούσει για κατάθεση στην Τράπεζα της Ελλάδος (στην Πανεπιστημίου) αλλά υποθέτω ότι αν βρεις κάποιον εξυπηρετικό υπάλληλο (που να έχει και χρόνο για να τα μετρήσει) ίσως τα δεχθεί και ητράπεζά σου. Εναλλακτικά: λίγα-λίγα και με υπομονή, 20 λεπτά εδώ 30 λεπτά εκεί κ.ο.κ..

Mouse Potato
31-10-11, 18:01
Συγγνώμη αλλά, θεωρητικά, δεν είναι υποχρεωμένη η κάθε τράπεζα να τα δεχτεί; Ή τουλάχιστον η τράπεζα στην οποία είσαι πελάτης;

Πχ. μπορούν να σου αρνηθούν κατάθεση χρημάτων σε λογαριασμό σου; Έστω και με 2λεπτα;

aton
31-10-11, 19:16
Τυπικά δεν μπορούν να το αρνηθούν όπως επίσης και κανένας άλλος (πχ πας στο super market και πληρώνεις 20-30 € σε δίλεπτα) αλλά στην πράξη αυτό χρειάζεται χρόνο. Όταν έχεις από πίσω την ουρά του κόσμου να περιμένει και πρέπει να μετρήσεις πχ 5000 κέρματα με συνολική αξία ~50€ τότε πιέζεσαι κι εσύ που μετράς.

ariadgr
31-10-11, 20:04
Τα έχεις μετρήσει από πριν και τα παραδίδεις σε σακουλάκια χωριστά. ;)

nnn
31-10-11, 20:38
Αρκετά υποκαταστήματα έχουν μηχανήματα καταμέτρησης κερμάτων.

Thanasis159
31-10-11, 20:44
Αρκετά υποκαταστήματα έχουν μηχανήματα καταμέτρησης κερμάτων.

Ακριβώς! Είναι διαδικασία που διαρκεί λιγότερο από 2 λεπτά για να τα καταμετρήσει κάποιος με αυτό τον τρόπο! ;)

aton
03-11-11, 20:58
Τα έχεις μετρήσει από πριν και τα παραδίδεις σε σακουλάκια χωριστά. ;)

Ο ταμίας δεν μπορεί να σε εμπιστευτεί, είναι αναγκασμένος να τα μετρήσει γιατί αν είναι λιγότερα θα τα βάλει από την δική του τσέπη.

Αυτό με τα μηχανήματα για την καταμέτρηση των κερμάτων δεν το ξέρω. Για να το λένε έτσι τα παιδιά έτσι θα είναι.

ribo7
05-11-11, 13:02
Προπληρωμενη webuy

Αγορές σε νόμισμα εκτός Ευρώ: 1% επί του ποσού συναλλαγής Μέγιστο 5€
*Φόρτιση:2€

Να ρωτήσω κάτι ψιλές λεπτομέρειες γιατί στην τεχνική υποστήριξη της Πειραιώς δεν ήξεραν (περίμενα να ξέρουν θα μου πείτε?)

Έχω αγοράσει σε GBP. Η ισοτιμία που θα γίνει η χρέωση ποια είναι? Η σημερινή που υπάρχει στο site της Πειραιώς Ημερήσιο Δελτίο Τιμών Συναλλάγματος Πειραιώς (http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=240743&lang=1&nt=108&sid=) ?
Αγορά κοιτάω?
Ή μήπως θα είναι η ισοτιμία την ημέρα που θα καταγραφεί η κίνηση π.χ της Δευτέρας?

Το 1% επί ποιου ποσού υπολογίζεται? Επί του GBP ή επί του EUR μετά την μετατροπή?

Thanks!!

lak100
06-11-11, 02:32
παιδια γεια σας θελω να μοιραστω μαζι σας την παραλογη συμπεριφορα της Eurobank σε ενα προβλημα που ειχα. τον ιουνιο βγαζω την πιστωτικη Euroline Mastercard τωρα τον Σεπτεμβριο αποφασιζω να αλλαξω την Euroline Mastercard σε Cosmote Visa μου λεει η τραπεζα οτι δεν μπορει να γινει η αλλαγη (πραγμα που βρισκω παραλογο) και οτι πρεπει να κανω ξεχωριστη για την Cosmote Visa ετσι ακυρωνω την Euroline Mastercard και κανω εκ νεου αιτηση για την Cosmote Visa η οποια απορριπτεται ζητησα επανεκδοση της Euroline Mastercard οπως και εγινε. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αρνηθηκε η τραπεζα να μου κανει αυτη την διευκολυνση? για την αιτηση της cosmote Visa χρησημοποιησα εκκαθαριστικο του 2011 που ηταν χαμηλοτερο απο του 2010 που χρησιμοποιησα για την Euroline Mastercard. Βεβαια ουτε αυτο αποτελει δικαιολογια γιατι τωρα εχω την Euroline παλι με το ιδιο υπολοιπο οπως πριν

yyy
06-11-11, 08:16
κανω εκ νεου αιτηση για την Cosmote Visa η οποια απορριπτεται


Δεν σου εξήγησαν εκεί για ποιο λόγο απορρίφθηκε;

anon
06-11-11, 09:04
η κάρτα δεν αλλάζει. Απλά βγαζεις νέα κάρτα, ακυρώνεις την άλλη, όπως σου είπαν. Το θέμα είναι ότι άλλα κριτήρια έχει η Euroline άλλα η Visa. Προφανώς κάτι με τους λογαριασμούς σου, τα έξοδά σου και τις πληρωμές, το ανοικτό συνολικά χρεωστικό υπόλοιπο, δεν πάει καλά. Οι τράπεζες πλέον φοβούνται και δεν χαρίζουν κάρτες όπως παλιά, αντιθέτως κάνουν έλεγχο, όπως θα έπρεπε να κάνουν πάντα.

lak100
06-11-11, 11:13
Εχω μια καρτα Alpha Bonus Visa και την Εuroline αρα μια χαρα τις μοιραζουν η τραπεζες τις καρτες τωρα δεν μπορω να καταλαβω τι διαφορα μπορει να εχουν στους ορους παρεπιπτοντως η Cosmote εγινε Mastercard

........Auto merged post: lak100 πρόσθεσε 9 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν σου εξήγησαν εκεί για ποιο λόγο απορρίφθηκε; δεν το λενε ποτε αυτο:)

Thanasis159
06-11-11, 12:04
Οι λόγοι απόρριψης αιτημάτων καταναλωτικής πίστης δεν είναι ανακοινώσιμοι παιδιά και όντως, πλεόν, δεν χαρίζουν κάρτες. Προκειμένουν να εκδοθεί νέα πιστωτική για κάποιον σήμερα, οι απαιτήσεις που έχουν οι τράπεζες είναι ΠΟΛΥ περισσότερες από παλιότερα.

@lak100, δεν υπάρχει τέτοιου είδους διευκόλυνση για να σου κάνουν. Η κάρτα έχει συγκεκριμένους όρους σύμβασης που δεν γίνεται να σου την τροποποίησουν για να μεταπηδήσεις σε άλλο προϊόν αυτόματα, πρέπει να κάνεις την διαδικασία που σωστά σου είπαν.

tsioy
06-11-11, 12:14
Aν και το θέμα αναφέρεται σε χρεωστικές κάρτες, να πω ενδεικτικά ότι για έκδοση νέας πιστωτικής στην Εθνική, αν δεν έχετε εκκαθαριστικό με τουλάχιστον €10.000 εισόδημα, μην κάνετε τον κόπο..

anon
06-11-11, 13:45
Δεν ειναι μόνο το εισόδημα. Κανονικά, νομίζω έτσι ήταν πάντα αλλά δεν τηρούνταν, λαμβάνουν υπόψιν το εισόδημα (εκκαθαριστικό) και τις υποχρεώσεις (δάνεια) ώστε να φαίνεται ότι περισσεύει ικανό ποσό για να πληρώνει κανείς την κάρτα του (ή νέο δάνειο). Εν μέρει οι τράπεζες που έδιναν παλιά δάνεια αβέρτα έχει να κάνει με το γεγονός ότι μεγάλο μέρος της οικονομίας μας είναι μαύρο. Ο άλλος γιατρός, δηλώνει 7.000 ευρώ ετησιο εισόδημα και βγάζει 140.000 .... Βέβαια τώρα όπως πάει το πράγμα, ακόμα και να έχεις τέτοια ποσά, δεν μπορείς να χρησιμοποιείς κάρτα, αφού δεν δηλώνεις εισόδημα, μιας και θα σε τσιμπήσει εύκολα η εφορία.

ipo
06-11-11, 18:01
Μπορείτε εύκολα να βγάλετε μία χρεωστική κάρτα από τις περισσότερες τράπεζες και να κάνετε τα ψώνια σας με αυτή. Δε συμφέρει να πληρώνετε τόκους στις κάρτες (17% επιτόκιο), ενώ αν έχετε τα χρήματα στο λογαριασμό σας και εξοφλείτε εμπρόθεσμα όλο το ποσό συναλλαγών του μήνα, πρακτικά χρησιμοποιείτε την πιστωτική σαν χρεωστική κάρτα.

Ένα από τα μειονεκτήματα των χρεωστικών είναι ότι χάνετε είναι κάποιες προσφορές που κάνουν κατά καιρούς οι πιστωτικές κάρτες, με επιστροφή χρημάτων ή δωρεάν μίλια ταξιδίων. Για παράδειγμα αυτή την περίοδο η Dynamic American Express έχει 5% επιστροφή χρημάτων για αγορές από super market και πρατήρια καυσίμων. Κατά τα άλλα, κατά την άποψή μου, οι χρεωστικές κάρτες βολεύουν περισσότερο και είναι πιο ασφαλείς.

Serafeim Karakostas
07-11-11, 16:59
τον ιουνιο βγαζω την πιστωτικη Euroline Mastercard τωρα τον Σεπτεμβριο αποφασιζω να αλλαξω την Euroline Mastercard σε Cosmote Visa μου λεει η τραπεζα οτι δεν μπορει να γινει η αλλαγη
Το παράλογο πού το είδες; Αλλαγή mastercard σε visa δε γίνεται.

kover
09-11-11, 14:32
Μπορείτε εύκολα να βγάλετε μία χρεωστική κάρτα από τις περισσότερες τράπεζες και να κάνετε τα ψώνια σας με αυτή. Δε συμφέρει να πληρώνετε τόκους στις κάρτες (17% επιτόκιο), ενώ αν έχετε τα χρήματα στο λογαριασμό σας και εξοφλείτε εμπρόθεσμα όλο το ποσό συναλλαγών του μήνα, πρακτικά χρησιμοποιείτε την πιστωτική σαν χρεωστική κάρτα.

Ένα από τα μειονεκτήματα των χρεωστικών είναι ότι χάνετε είναι κάποιες προσφορές που κάνουν κατά καιρούς οι πιστωτικές κάρτες, με επιστροφή χρημάτων ή δωρεάν μίλια ταξιδίων. Για παράδειγμα αυτή την περίοδο η Dynamic American Express έχει 5% επιστροφή χρημάτων για αγορές από super market και πρατήρια καυσίμων. Κατά τα άλλα, κατά την άποψή μου, οι χρεωστικές κάρτες βολεύουν περισσότερο και είναι πιο ασφαλείς.

Είμαι fan των χρεωστικών από το 99 (Αγγλία). Εδώ και 6 μήνες χρησιμοποιώ την aegean visa και έχω χεστεί στα μίλια. Η αποπληρωμές γίνονται κάθε μήνα στο σύνολο του ποσού. Η star alliance πετάει παντού και τα χριστούγεννα θα πάω Αυστρία με δωρεάν εισιτήριο. Τώρα τι θα ξοδέψω εκεί, ο θεός βοηθός:whistle:

Αν πειθαρχεί κανείς τότε είναι καλύτερη μία visa από μία χρεωστική. Αν για οποιοδήποτε λόγο μπορεί να χαθεί ο έλεγχος τότε η visa είναι τζιζ.

Την είχα πατήσει στο παρελθόν, με visa, και από τότε έδωσα όρκο στις χρεωστικές. Μεγάλωσα και είπα να ξανα δοκιμάσω τη τύχη μου:p

lak100
10-11-11, 14:24
Το Σαββατο το βραδυ εστειλα ενα e-mail στην Eurobank που τους ελεγα οτι ειναι παραλογο το να μην μου αλλαζουν την καρτα και σημερα πριν απο λιγο με πηρε ενας κυριος απο την Eurobank και μου ειπε να κανω αιτηση για την Cosmote Mastercard και οτι θα εγκριθει κανονικα αφου ετσι τον ενημερωσαν απο το τμημα καρτων. χθες λοιπον εκανα online αιτηση για την Cosmote Mastercard η οποια μεσα σε 5 λεπτα ειχε απορρφθει τελος καλο ολα καλα

Serafeim Karakostas
10-11-11, 18:53
Είχε απορριφθεί ή εγκριθεί;

lak100
10-11-11, 19:59
απορρφθηκε η χθεσινη αιτηση και σημερα με πηραν να μου που για το παραπονο που εκανα το σαββατο και μου ειπαν οτι θα εγκρινουν αιτηση μου για cosmote Mastercard

lak100
21-11-11, 12:34
παιδια η κανουρια euroline debit της Eurobank κανει για αγορες μεσω ιντερνετ?

daywalker06
21-11-11, 16:34
παιδια η κανουρια euroline debit της Eurobank κανει για αγορες μεσω ιντερνετ?

Οχι δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις

lak100
21-11-11, 20:15
μου ηρθε χαρτι απο την eurobank να παω να αλλαξω την χρεωστικη Maestro με την καινουρια debit Mastercard και αμα το κανω αυτο η οποιος το κανει μεχρι 31/12 μπαινει σε κληρωση για iphone 4 και ipad 2:oneup:

ariadgr
21-11-11, 20:43
Οχι δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις

Την έχεις δοκιμάσει; (μιλάμε για την καινούργια Mastercard debit).

daywalker06
21-11-11, 21:01
Την έχεις δοκιμάσει; (μιλάμε για την καινούργια Mastercard debit).

Την εχω δοκιμάσει στο paypal και στο amazon και δεν την δέχτηκαν, πήρα την τράπεζα και μου είπαν οτι μόνο με φυσική παρουσία δεν κάνει για internet

yyy
22-11-11, 17:49
Την εχω δοκιμάσει στο paypal και στο amazon και δεν την δέχτηκαν, πήρα την τράπεζα και μου είπαν οτι μόνο με φυσική παρουσία δεν κάνει για internet

Δηλαδή και η νέα, θα είναι στα ίδια χάλια με την παλιά Euroline Debit, από άποψη αποδοχής στις ηλεκτρονικές συναλλαγές!

@ ADSLgr.com All rights reserved.