PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175

ipo
11-01-12, 02:31
Τον IBAN δίνεις προκειμένου να σου κάνει κάποιος έμβασμα.

Nozomi
11-01-12, 02:38
Μια χαζή ερώτηση.. Έχω έναν καταθετικό λογαριασμό στην Πειραιώς. Για να πω σε κάποιον να μου βάλει λεφτά τι του δίνω? Τον αριθμό λογαριασμού (13 ψηφία) ή το IBAN??
Μπερδεύτηκα γιατί στην AlphaBank που έχω λογαριασμό, ο αριθμός του έχει 15 ψηφία και νόμιζα ότι είναι σε όλες το ίδιο. Γι' αυτό αναρωτήθηκα μήπως δίνουμε το IBAN ως ποιο αποδεκτό. Προφανώς αν του δώσω το IBAΝ, θα μπορέσει να τα καταθέσει αλλά είναι ασφαλές να το δίνουμε έτσι το IBAN?
Ευχαριστώ!
Αν πάει ο ίδιος σε ένα υποκατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς ακόμα και τον μικρό αριθμό να δώσει θα μεταφέρουν μια χαρά τα λεφτά.
Αν όμως βρίσκεται στο εξωτερικό ή θέλει να ολοκληρώσει την διαδικασία μέσω e-banking, η καλύτερη λύση είναι ο IBAN, ο οποίος είναι η πλέον ολοκληρωμένη λύση σε κάθε περίσταση.
Κίνδυνος γιατί να υπάρξει ;
Δεν είναι οι κωδικοί για να μπει στον λογαριασμό σου.

IBAN λοιπόν και ξεμπέρδεψες. :)

kanan
13-01-12, 16:02
Kαλησπέρα! θέλω να ρωτήσω το εξής για όποιον γνωρίζει: αν έχει κάποιος αρνητικό λογιστικό υπόλοιπο και θετικό διαθέσιμο υπόλοιπο τι σημαίνει αυτό;

yyy
13-01-12, 21:22
Έχει δοκιμάσει κανείς σε αγορές τη νέα χρεωστική της Eurobank, Debit MasterCard; Οι πρώτες αναφορές εδώ δεν ήταν ενθαρρυντικές, γι' αυτό και ρωτάω. Πώς πάει από αποδοχή, σε καταστήματα με φυσική παρουσία, σε online αγορές; Προς το παρόν δοκίμασα να τη βάλω για την αυτόματη πληρωμή των λογαριασμών της ΟΝ και τη δέχτηκε. Αν θυμάμαι καλά, την παλαιότερη Euroline δεν τη δεχόταν!

........Auto merged post: yyy πρόσθεσε 1 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Kαλησπέρα! θέλω να ρωτήσω το εξής για όποιον γνωρίζει: αν έχει κάποιος αρνητικό λογιστικό υπόλοιπο και θετικό διαθέσιμο υπόλοιπο τι σημαίνει αυτό;

Κανονικά και τα δύο είναι συνήθως στο ίδιο ποσό. Αν το λογιστικό είναι μικρότερο από το διαθέσιμο, συνήθως είναι κάποια αγορά/πληρωμή που δεν έχει εκκαθαριστεί ακόμα. Αν τώρα είναι αρνητικό όπως λες, ανάλογα την κάρτα, ίσως δεν γίνει καν η συγκεκριμένη αγορά. Μιλάς για χρεωστική κάρτα;

-21grams
13-01-12, 21:40
Υπάρχει καμία εξέλιξη (σοβαρή, ΟΧΙ αναγγελίες για το απώτερο μέλλον!) σχετικά με το (προς το παρόν, ανύπαρκτο) web-banking του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου;
Μου 'ρθε προχθές με συστημένη επιστολή νέα (χρωστική) κάρτα, για μια ακόμη φορά με το Electron λογότυπο :yawn:
Έχουν σκοπό να κάνουν τίποτα ή ... ;

Κρίμα είναι, γιατί κατά τα άλλα είναι απ' τα πιο αξιόλογες τράπεζες - αν μπορεί να ειπωθεί κάτι τέτοιο.
Τα πιστωτικά ιδρύματα εξ ορισμού [και ειδικά στην Ελλάδα] μας ρουφάνε το αίμα με το μπουρί της σόμπας!

kanan
16-01-12, 00:56
Έχει δοκιμάσει κανείς σε αγορές τη νέα χρεωστική της Eurobank, Debit MasterCard; Οι πρώτες αναφορές εδώ δεν ήταν ενθαρρυντικές, γι' αυτό και ρωτάω. Πώς πάει από αποδοχή, σε καταστήματα με φυσική παρουσία, σε online αγορές; Προς το παρόν δοκίμασα να τη βάλω για την αυτόματη πληρωμή των λογαριασμών της ΟΝ και τη δέχτηκε. Αν θυμάμαι καλά, την παλαιότερη Euroline δεν τη δεχόταν!

........Auto merged post: yyy πρόσθεσε 1 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Κανονικά και τα δύο είναι συνήθως στο ίδιο ποσό. Αν το λογιστικό είναι μικρότερο από το διαθέσιμο, συνήθως είναι κάποια αγορά/πληρωμή που δεν έχει εκκαθαριστεί ακόμα. Αν τώρα είναι αρνητικό όπως λες, ανάλογα την κάρτα, ίσως δεν γίνει καν η συγκεκριμένη αγορά. Μιλάς για χρεωστική κάρτα;

Eίναι χρεωστική. Μου βγάζει δύο επιλογές πάντα: ανάληψη από ταμιευτήριο και ανάληψη τρεχούμενης όψεως. Μήπως όσο μεγαλώνει το αρνητικό υπόλοιπο και μειώνεται το διαθέσιμο υποδηλώνει και πόσα χρήματα θα κατατεθούν την επόμενη φορά;΄Να διευκρινήσω ότι αν από ανάληψη μειωθεί το διάθεσιμο υπόλοιπο κατά 100 ευρώ πχ τότε το λογιστικό μειώνεται επίσης κατά 100 ευρώ

papi_tam
24-01-12, 23:40
Πολλοί ρωτάνε τελευταία για τη Eurobank βλέπω... για να δούμε τωρα μετα τη συγχώνευση Alpha- Eurobank τι θα κάνουν με την χρεωστική τους... Λογικά θα βγάλουν καινούργια, σωστά?

yyy
25-01-12, 00:01
Πολλοί ρωτάνε τελευταία για τη Eurobank βλέπω... για να δούμε τωρα μετα τη συγχώνευση Alpha- Eurobank τι θα κάνουν με την χρεωστική τους... Λογικά θα βγάλουν καινούργια, σωστά?

Εδώ και τόσους μήνες είναι στα χαρτιά. Για να φτάσει σε τέτοιο επίπεδο ενοποίησης, έχουμε πολύ χρόνο. Και αν φτάσει ποτέ...

tasos3
25-01-12, 15:37
Πολλοί ρωτάνε τελευταία για τη Eurobank βλέπω... για να δούμε τωρα μετα τη συγχώνευση Alpha- Eurobank τι θα κάνουν με την χρεωστική τους... Λογικά θα βγάλουν καινούργια, σωστά?

Για να δούμε πότε θα γίνει αυτή η πολυσυζητημένη συγχώνευση... Πάντως μην είσαι τόσο σίγουρος αν θα βγάλουν καινούργια. Το μέλλον θα δείξει...

tsioy
27-01-12, 10:47
Μετά από μία αποτυχημένη αγορά μέσω paypal (δεν παρέλαβα το αντικείμενο), επικοινώνησα με τον πωλητή. Μου έκανε refund, μου ήρθε και mail από το paypal ότι έχει γίνει το refund και ,μάλιστα, στην κάρτα μου (alpha visa). Στον λογαριασμό , όμως, δεν έχω δει ακόμη κάτι (μέσω web banking). Δε θα έπρεπε να δω αμέσως τα χρήματα στο λογαριασμό μου, έστω και σαν λογιστικό υπόλοιπο;

runner70
27-01-12, 11:35
Μετά από μία αποτυχημένη αγορά μέσω paypal (δεν παρέλαβα το αντικείμενο), επικοινώνησα με τον πωλητή. Μου έκανε refund, μου ήρθε και mail από το paypal ότι έχει γίνει το refund και ,μάλιστα, στην κάρτα μου (alpha visa). Στον λογαριασμό , όμως, δεν έχω δει ακόμη κάτι (μέσω web banking). Δε θα έπρεπε να δω αμέσως τα χρήματα στο λογαριασμό μου, έστω και σαν λογιστικό υπόλοιπο;

Αν θυμαμαι καλα οταν συνδεεται με καρτα και σου γινει refund δεν επιστρεφονται στην καρτα σου τα χρηματα, δηλαδη τον τραπεζικο λογαριασμο σου απο τον οποιο τραβηχτηκαν αλλα παραμενουν στο paypal για μελλοντικη αγορα. Στην περιπτωση που το paypal συνδεεται απευθειας με τραπεζικο λογαριασμο και οχι μεσω καρτας τοτε μπορεις να τα επιστρεψεις πισω.

ariadgr
27-01-12, 11:51
Αν θυμαμαι καλα οταν συνδεεται με καρτα και σου γινει refund δεν επιστρεφονται στην καρτα σου τα χρηματα,

Στην κάρτα σου επιστρέφονται, αλλά παίρνει μερικές μέρες μέχρι να φανεί η πίστωση στην κάρτα

tsioy
27-01-12, 12:44
Τότε θα περιμένω..

@runner70
Το mail που μου έστειλε το paypal έλεγε ότι τα χρήματα θα πιστωθούν στη κάρτα μου (είχε μάλιστα και τον αριθμό της, μερικώς καλυμμένο)

Πώς και δεν υπάρχει κάποιο θέμα που να συγκεντρώνει όλες τις απορίες σχετικά με το paypal; Βρήκα διάφορα διάσπαρτα θέματα άλλα όχι ένα συγκεντρωτικό, όπως αυτό. Εκτός αν δε το πρόσεξα..:oops:

jap
27-01-12, 13:06
Πώς και δεν υπάρχει κάποιο θέμα που να συγκεντρώνει όλες τις απορίες σχετικά με το paypal; Βρήκα διάφορα διάσπαρτα θέματα άλλα όχι ένα συγκεντρωτικό, όπως αυτό. Εκτός αν δε το πρόσεξα..:oops:

Έχει καιρό να κινηθεί, εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=270024) είναι

tsioy
27-01-12, 14:44
Ίσως θα ήταν καλό να γίνει sticky.

-21grams
27-01-12, 21:34
Στην κάρτα σου επιστρέφονται, αλλά παίρνει μερικές μέρες μέχρι να φανεί η πίστωση στην κάρταΑκριβώς. Θα χρειαστεί να περιμένεις λίγο ακόμη - Αν σου έχει έρθει mail με αποστολέα το PayPal που κάνει λόγο για refund, να ξέρεις πως είσαι 100% καλυμμένος.

Πάνω στο ίδιο θέμα αναφέρω τα εξής:
Πριν μερικές μέρες είχα κάνει μια επιστροφή (ελαττωματικού) προϊόντος το οποίο είχα εξοφλήσει μέσω PayPal.
Το support του καταστήματος όμως, συνέστησε ως προτιμότερη μέθοδο αποζημίωσης την απευθείας συναλλαγή μέσω της Τράπεζας κάνοντας χρήση των IBAN/BIC κωδικών, κάτι το οποίο και επέλεξα τελικά [Σε 2 εργάσιμες μέρες είχε ολοκληρωθεί]
Αυτό μου προξένησε περιέργεια ήταν ο λόγος που ζητούσαν κάτι τέτοιο.
Στο αρχικό mail που μου έστειλαν, ανέφεραν αυτολεξεί:

Please note that Paypal fees may be deducted from the transaction as we are no longer able to process a refund. If you are not in agreement with this, then please provide us with your international banking number and the relevant BIC code.Σε αυτό που ακολούθησε ως απάντηση στην απορία μου, ανέφεραν απλώς "if we send it back to your paypal address you would have to pay extra fees".

Η συναλλαγή διεκπεραιώθηκε και μάλιστα άμεσα (μάλλον ταχύτερα σε σχέση με την μεσολάβηση του PayPal) τα ακριβή αίτια όμως παραμένουν -σε εμένα τουλάχιστον- άγνωστα :hmm:

jap
27-01-12, 22:32
To refund του paypal αναιρεί τη συναλλαγή, σαν να μην έγινε, αναιρούν και τα όποια fees.

Αλλά ο έμπορος έχει τη δυνατότητα να κάνει refund συγκεκριμένη συναλλαγή για ένα χρονικό διάστημα, νομίζω 60 μέρες. Αν έχει περάσει αυτό το διάστημα θα πρέπει να σου στείλει με άλλο τρόπο τα χρήματα πίσω και τα όποια fees δεν επιστρέφονται.

-21grams
28-01-12, 00:28
To refund του paypal αναιρεί τη συναλλαγή, σαν να μην έγινε, αναιρούν και τα όποια fees.

Αλλά ο έμπορος έχει τη δυνατότητα να κάνει refund συγκεκριμένη συναλλαγή για ένα χρονικό διάστημα, νομίζω 60 μέρες. Αν έχει περάσει αυτό το διάστημα θα πρέπει να σου στείλει με άλλο τρόπο τα χρήματα πίσω και τα όποια fees δεν επιστρέφονται.Στην περίπτωση μου, δεν είχε παρέλθει διάστημα 60 ημερών (αν είναι όντως είναι τόσο - Οι πελάτες π.χ. έχουν το δικαίωμα να κάνουν claim για refund έως 45 μέρες από την συναλλαγή)
Σε καμία περίπτωση δεν με ενόχλησε, απλώς αισθάνομαι *ασφαλέστερα* όταν μεσολαβεί τρίτος (δηλ. το PayPal) ΧΩΡΙΣ να χρειάζεται να κοινοποιήσω τραπεζικούς λογαριασμούς κλπ.
Δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται...

Serafeim Karakostas
28-01-12, 04:51
Μετά από μία αποτυχημένη αγορά μέσω paypal (δεν παρέλαβα το αντικείμενο), επικοινώνησα με τον πωλητή. Μου έκανε refund, μου ήρθε και mail από το paypal ότι έχει γίνει το refund και ,μάλιστα, στην κάρτα μου (alpha visa). Στον λογαριασμό , όμως, δεν έχω δει ακόμη κάτι (μέσω web banking). Δε θα έπρεπε να δω αμέσως τα χρήματα στο λογαριασμό μου, έστω και σαν λογιστικό υπόλοιπο;
Σε τρεις με τέσσερις εργάσιμες ημέρες θα σου έχουν πιστωθεί στην κάρτα σου.

jap
28-01-12, 08:54
Στην περίπτωση μου, δεν είχε παρέλθει διάστημα 60 ημερών (αν είναι όντως είναι τόσο - Οι πελάτες π.χ. έχουν το δικαίωμα να κάνουν claim για refund έως 45 μέρες από την συναλλαγή)

Δεν είμαι 100% βέβαιος για τις 60 μέρες, βλέπω στο δικό μου λογαριασμό για πόσο καιρό κρατά το κουμπάκι "Issue Refund" στα χρήματα που μου στέλνουν. Τίποτα από αυτά όμως δεν αφορά ebay, μπορεί να ισχύουν διαφορετικοί κανόνες.

aton
29-01-12, 19:39
...
Πώς και δεν υπάρχει κάποιο θέμα που να συγκεντρώνει όλες τις απορίες σχετικά με το paypal; Βρήκα διάφορα διάσπαρτα θέματα άλλα όχι ένα συγκεντρωτικό, όπως αυτό. Εκτός αν δε το πρόσεξα..:oops:


Έχει καιρό να κινηθεί, εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=270024) είναι


Ίσως θα ήταν καλό να γίνει sticky.

Εϊμαι της άποψης ότι τέτοια νήματα απλώνουν κι απλώνουν και γίνονται δύσχρηστα. Όταν ψάχνεις (είτε με την αναζήτηση εδώ είτε με ψαχτήρι) δεν βρίσεκεις αυτό που θες οπότε ξανακάνεις ερώτηση που έχει απαντηθεί κλπ. Νομίζω πως είναι καλύτερο να γίνονται νέα θέματα για κάθε απορία.

my 0.02€

tsioy
29-01-12, 20:16
Εϊμαι της άποψης ότι τέτοια νήματα απλώνουν κι απλώνουν και γίνονται δύσχρηστα. Όταν ψάχνεις (είτε με την αναζήτηση εδώ είτε με ψαχτήρι) δεν βρίσεκεις αυτό που θες οπότε ξανακάνεις ερώτηση που έχει απαντηθεί κλπ. Νομίζω πως είναι καλύτερο να γίνονται νέα θέματα για κάθε απορία.

my 0.02€


Έτσι όμως γεμίζει το forum με πολλά θέματα που ο τίτλος τους δε βοηθάει, πχ. "Πρόβλημα με paypal".
Σε ένα sticky θέμα, κάνεις αναζήτηση και αν δε βρεις κάτι σχετικό , ρωτάς. Δεν είναι κακό.

Τα βλέπω:p

CrazyScientist
31-01-12, 13:36
Θελω απαντηση απο καποιον που να ξερει με προπληρωμενες..

Εχω την Τραπεζα Κυπρου αλλα δεν πλεον δεν ειμαι ευχαριστημενος.. αλλαξαν και τις τιμες και τωρα σου κρατανε 1.20€ στην καταθεση.. ελεος δηλαδη.. και συν οτι με την καταθεση παιζει ταλαιπωρια.. εβαλα τα λεφτα πχ χθες και περιμενω 24 ωρες να μπουν μεσω ΑΤΜ..

Ποια καρτα χρεωστικη να επιλεξω για αγορες μεσω ιντερνετ ;

MaFiOzOs_GR
31-01-12, 13:40
Whaaat?? :shock:
Κρατάνε 1.2€ στην κατάθεση από γκισέ η από ΑΤΜ;

dfourt
31-01-12, 13:45
Προφανώς έχεις προπληρωμένη και όχι χρεωστική. Η χρεωστική είναι η κάρτα ανάληψης από atm, απλά εκτός αυτού μπορείς να κάνεις και αγορές από καταστήματα ή online, όπως με την πιστωτική.
Τα λεφτά τα τραβάει κατευθείαν από τον λογαριασμό σου και προφανώς δεν υπάρχει καμία προμήθεια για να καταθέσεις λεφτά στο λογαριασμό σου...

Οι περισσότερες τράπεζες δίνουν τέτοιες κάρτες πλέον, ρίξε μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες του θέματος για προτάσεις.

CrazyScientist
31-01-12, 13:50
Προφανώς έχεις προπληρωμένη και όχι χρεωστική. Η χρεωστική είναι η κάρτα ανάληψης από atm, απλά εκτός αυτού μπορείς να κάνεις και αγορές από καταστήματα ή online, όπως με την πιστωτική.
Τα λεφτά τα τραβάει κατευθείαν από τον λογαριασμό σου και προφανώς δεν υπάρχει καμία προμήθεια για να καταθέσεις λεφτά στο λογαριασμό σου...

Οι περισσότερες τράπεζες δίνουν τέτοιες κάρτες πλέον, ρίξε μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες του θέματος για προτάσεις.

Λαθος προπληρωμενη ηθελα να γραψω..

ipo
31-01-12, 13:56
Άρα αναφέρεσαι σε "φόρτιση" προπληρωμένης κάρτας και όχι σε κατάθεση χρημάτων. Χρειάζεται λοιπόν να εκδώσεις χρεωστική κάρτα από την Τράπεζα Κύπρου και να σταματήσεις να χρησιμοποιείς την προπληρωμένη της.

CrazyScientist
31-01-12, 13:59
κοιταξτε

http://desmond.imageshack.us/Himg140/scaled.php?server=140&filename=kyprou.png&res=medium

MaFiOzOs_GR
31-01-12, 14:20
Λαθος προπληρωμενη ηθελα να γραψω..

Πωω, με έκοψες κάνα χρόνο ζωής να ξες.... :p


Άρα αναφέρεσαι σε "φόρτιση" προπληρωμένης κάρτας και όχι σε κατάθεση χρημάτων. Χρειάζεται λοιπόν να εκδώσεις χρεωστική κάρτα από την Τράπεζα Κύπρου και να σταματήσεις να χρησιμοποιείς την προπληρωμένη της.

:oneup:

CrazyScientist
01-02-12, 00:07
Με την χρεωστικη παιζει να σου φανε μεσω ιντερνετ λεφτα; Παει κατω απο μηδεν;

dfourt
01-02-12, 00:21
Με την χρεωστικη παιζει να σου φανε μεσω ιντερνετ λεφτα; Παει κατω απο μηδεν;
Όχι, δεν πάει κάτω από μηδέν.

Γενικά από άποψη ασφαλείας, κατά τη γνώμη μου, είναι:
πιστωτική > χρεωστική >= προπληρωμένη.

Όσο και αν σας φαίνεται περίεργο.

*Με την έννοια ότι στην πρώτη περίπτωση θα φάνε λεφτά της τράπεζας, οπότε η τράπεζα το κυνηγάει πιο πολύ, ενώ στις άλλες, και ειδικά προπληρωμένες, θα έχεις μεγαλύτερη δυσκολία αν κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα.
Πάντως, ευτυχώς, δεν έχω κάποια σχετική εμπειρία οπότε τα παραπάνω είναι απλά εκτίμηση.

runner70
01-02-12, 04:12
Στην πιστωτικη μπορει να ειναι "λεφτα της τραπεζας" που της τα χρωστας εσυ ομως. Δεν ειναι ασχετου. Εσενα θα καλεσει να τα πληρωσεις τελος του μηνα και αρα θα πρεπει να τρεχεις και εκει αν γινει κατι. Δεν θεωρω οτι ειναι πιο ασφαλης.

aton
01-02-12, 22:35
Μου έχει τύχει να με "κλέψουν" δηλαδή να εμφανιστούν χρεώσεις στην πιστωτική μου που δεν ήταν δικές μου. Αμέσως επικοινώνησα με την τράπεζα (Πειραιώς), ενημέρωσα για το πρόβλημα, ζήτησα να ακυρωθεί η κάρτα και να μου επιστραφούν τα χρήματα. Αν θυμάμαι καλά μου ζήτησαν να τους στείλω μία επιστολή με τις συναλλαγές που δεν αναγνώριζα για δικές μου. Μετά από μερικές ημέρες το υπόλοιπό μου επανήλθε. Άψογη συνεργασία και δεν με αμφισβήτησαν ούτε μια στιγμή.

lak100
01-02-12, 23:12
παιδια γεια σας εχω την πιστωτικη Alpha Bonus Visa θελω να παρω ενα κινητο με 3 ατοκες δοσεις απο καταστημα wind μπορω με αυτη η πρεπει να εχω την wind bonus?

dfourt
01-02-12, 23:29
Μου έχει τύχει να με "κλέψουν" δηλαδή να εμφανιστούν χρεώσεις στην πιστωτική μου που δεν ήταν δικές μου. Αμέσως επικοινώνησα με την τράπεζα (Πειραιώς), ενημέρωσα για το πρόβλημα, ζήτησα να ακυρωθεί η κάρτα και να μου επιστραφούν τα χρήματα. Αν θυμάμαι καλά μου ζήτησαν να τους στείλω μία επιστολή με τις συναλλαγές που δεν αναγνώριζα για δικές μου. Μετά από μερικές ημέρες το υπόλοιπό μου επανήλθε. Άψογη συνεργασία και δεν με αμφισβήτησαν ούτε μια στιγμή.

Πολλές φορές,μάλιστα, σε καλούν οι ίδιες η τράπεζες αν διαπιστώσουν κάποια περίεργη συναλλαγή.
Μου έχει συμβεί αυτό μια φορά.
Αμφιβάλλω αν θα με καλούσαν αν είχα προπληρωμένη...

ariadgr
02-02-12, 01:13
παιδια γεια σας εχω την πιστωτικη Alpha Bonus Visa θελω να παρω ενα κινητο με 3 ατοκες δοσεις απο καταστημα wind μπορω με αυτη η πρεπει να εχω την wind bonus?

Γιατί δε ρωτάς το κατάστημα; :hmm:

nikosmelt
11-02-12, 16:21
Έχω έναν λογαριασμό όψεως στην Εμπορική (το ζητούσαν από παλιότερη απασχόληση). Είχα κανονικά την χρεωστική μου και προχτές μου στείλανε την καινούργια τους (http://www.emporiki.gr/cbg/gr/customers/customer_story.jsp?page=9&docid=7A8FF6BA62559480C2256D480033DD11&cabinet=Customers_Services&topic=Customers_PrivateCustomers&lang=gr#sec2_0). Με την κάρτα αυτή μπορώ να κάνω κανονικά διαδικτυακές αγορές, όπως κάνω με μια προπληρωμένη; Ρωτώ γιατί έχω και εγώ την prepaid της Κύπρου και ψιλοσπάζομαι να χρεώνομαι σε κάθε "γέμισμά" της. Δεν υπάρχει κάποια επιπλέον χρέωση (προμήθεια τράπεζας π.χ.);

boombastic
11-02-12, 16:56
Έχω έναν λογαριασμό όψεως στην Εμπορική (το ζητούσαν από παλιότερη απασχόληση). Είχα κανονικά την χρεωστική μου και προχτές μου στείλανε την καινούργια τους (http://www.emporiki.gr/cbg/gr/customers/customer_story.jsp?page=9&docid=7A8FF6BA62559480C2256D480033DD11&cabinet=Customers_Services&topic=Customers_PrivateCustomers&lang=gr#sec2_0). Με την κάρτα αυτή μπορώ να κάνω κανονικά διαδικτυακές αγορές, όπως κάνω με μια προπληρωμένη; Ρωτώ γιατί έχω και εγώ την prepaid της Κύπρου και ψιλοσπάζομαι να χρεώνομαι σε κάθε "γέμισμά" της. Δεν υπάρχει κάποια επιπλέον χρέωση (προμήθεια τράπεζας π.χ.);

Σε ολες τις χρεωστικες να ξερεις οι συναλλαγες ειναι δωρεαν γιατι στην ουσια διαχειριζεσε τα δικα σου λεφτα όπου βρισκονται στον λογαριασμο σου...(θα μου πεις και στην χρεωστικη δικα σου λεφτα εχεις αλλα εκει δεν υπαρχει λογαριασμος) Βλεπε και το σαιτ που εστειλες δεν αναφερει πουθενα για χρεωση η μικρα γραμματα. Τωρα αν υπαρχει χρεωστικη που χρεωνει τις συναλλαγες τι να πω... εγω δεν ξερω καποια.

Arcade
11-02-12, 19:36
Έχω έναν λογαριασμό όψεως στην Εμπορική (το ζητούσαν από παλιότερη απασχόληση). Είχα κανονικά την χρεωστική μου και προχτές μου στείλανε την καινούργια τους (http://www.emporiki.gr/cbg/gr/customers/customer_story.jsp?page=9&docid=7A8FF6BA62559480C2256D480033DD11&cabinet=Customers_Services&topic=Customers_PrivateCustomers&lang=gr#sec2_0). Με την κάρτα αυτή μπορώ να κάνω κανονικά διαδικτυακές αγορές, όπως κάνω με μια προπληρωμένη; Ρωτώ γιατί έχω και εγώ την prepaid της Κύπρου και ψιλοσπάζομαι να χρεώνομαι σε κάθε "γέμισμά" της. Δεν υπάρχει κάποια επιπλέον χρέωση (προμήθεια τράπεζας π.χ.);
Για ρώτα να σιγουρευτείς αν κάνει για αγορές μεσω ιντερνετ γιατί πολλοί έχουν γράψει ότι οι κάρτες της εμπορικής δεν κάνουν. Απ' ότι ξέρω μόνο των Κύπρου, Πειραιώς, Alpha, Marfin και HSBC κανουν.

Bananas
18-02-12, 14:06
Γεια σας! Θέλω να εκδώσω μια τριτη χρεωστική καθαρα για paypal και online αγορες στο εξωτερικο!
Έχουμε και λέμε :

Μετα απο ψαξιμο (για χρεωσεις κτλ) και κάποια προβλήματα ( εχω ηδη καρτα πειραιως και αγροτικη οποτε δνε μου βγαζουν δευτερη συνδεδεμενη με εναν και μονο λογαριασμο )κατέληξα στην χρεωστικη του ταχυδρομικου ταμιευτηριου. Το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι είναι visa elctron ενώ οι αλλες καρτες μου γράφουν απλα σκέτο visa. Είναι το ίδιο ή η visa electron έχει μικρότερη συμβατοτητα απο την σκετη visa??

Daemon
18-02-12, 14:30
Γεια σας! Θέλω να εκδώσω μια τριτη χρεωστική καθαρα για paypal και online αγορες στο εξωτερικο!
Έχουμε και λέμε :

Μετα απο ψαξιμο (για χρεωσεις κτλ) και κάποια προβλήματα ( εχω ηδη καρτα πειραιως και αγροτικη οποτε δνε μου βγαζουν δευτερη συνδεδεμενη με εναν και μονο λογαριασμο )κατέληξα στην χρεωστικη του ταχυδρομικου ταμιευτηριου. Το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι είναι visa elctron ενώ οι αλλες καρτες μου γράφουν απλα σκέτο visa. Είναι το ίδιο ή η visa electron έχει μικρότερη συμβατοτητα απο την σκετη visa??Το paypal δεν την δέχεται, έχω την ίδια!!!

kallinikos
19-02-12, 01:02
Γεια σας! Θέλω να εκδώσω μια τριτη χρεωστική καθαρα για paypal και online αγορες στο εξωτερικο!
Έχουμε και λέμε :

Μετα απο ψαξιμο (για χρεωσεις κτλ) και κάποια προβλήματα ( εχω ηδη καρτα πειραιως και αγροτικη οποτε δνε μου βγαζουν δευτερη συνδεδεμενη με εναν και μονο λογαριασμο )κατέληξα στην χρεωστικη του ταχυδρομικου ταμιευτηριου. Το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι είναι visa elctron ενώ οι αλλες καρτες μου γράφουν απλα σκέτο visa. Είναι το ίδιο ή η visa electron έχει μικρότερη συμβατοτητα απο την σκετη visa??

νομίζω ότι είναι καλύτερα με αυτήν την κάρτα γιατί το electron σημαίνει για ηλεκτρονικές αγορές.

Bananas
19-02-12, 05:16
Το paypal δεν την δέχεται, έχω την ίδια!!!

Μαλιστα.. Με ξενερωσες φιλε αθελα σου βεβαια! Οι αλλες επιλογες μου ειναι Alphabank και Millenium Bank.
Η αλφα μπανκ ζηταει ελαχιστο ποσο ανοιγματος λογαριασμου 300 ευρώ (σε κριση ειμαστε και μου ζητανε δηλαδη να δωσω τα 2/3 του μισθου για να ναοιξω ενα λογαριασμο καθαρα για αγορες..ελεος.. )

Η millenium απο την αλλη δεν ζηταει κατι. Η κάρτα είναι visa electron και λεει οτι ειναι για online αγορες.
Εχει κανενας εμπειρία με αυτή την κάρτα. Ειναι συμβατή παντού σε αγορές στο ιντερνετ ειδικά στο paypal??

Thanasis159
19-02-12, 12:34
Την Marfin γιατί την απέρριψες; Η την HSBC; Δεν απαιτούν ελάχιστο ποσό κατάθεσης και προσφέρουν αυτό ακριβώς που θέλεις.

Bananas
19-02-12, 18:43
Την Marfin γιατί την απέρριψες; Η την HSBC; Δεν απαιτούν ελάχιστο ποσό κατάθεσης και προσφέρουν αυτό ακριβώς που θέλεις.

Δεν εχω στην περιοχη μου αυτες τις τραπεζες.

Thanasis159
19-02-12, 20:07
Κατανοητό. Σχετικά με την Alpha Bank, γιατί δεν βάζεις τα χρήματα για να ανοίξεις τον λογαριασμό και την χρεωστική και να τα βγάλεις πάλι την άλλη μέρα; Δεν πιστεύω να υπάρχει κάποια δέσμευση για να τα διατηρήσεις διαθέσιμα!

aton
19-02-12, 20:12
Η αλφα μπανκ ζηταει ελαχιστο ποσο ανοιγματος λογαριασμου 300 ευρώ (σε κριση ειμαστε και μου ζητανε δηλαδη να δωσω τα 2/3 του μισθου για να ναοιξω ενα λογαριασμο καθαρα για αγορες..ελεος.. )

Υποθέτω μπορείς να κάνεις την κατάθεση με το άνοιγμα και μετά να κάνεις ανάληψη.

Bananas
19-02-12, 22:26
Κατανοητό. Σχετικά με την Alpha Bank, γιατί δεν βάζεις τα χρήματα για να ανοίξεις τον λογαριασμό και την χρεωστική και να τα βγάλεις πάλι την άλλη μέρα; Δεν πιστεύω να υπάρχει κάποια δέσμευση για να τα διατηρήσεις διαθέσιμα!

Το χω σκεφτεί και θα το ψάξω! Αλλα αν ισχύει κατι τέτοιο πρέπει να ναι πολυ κομπλεξικοι!

Arcade
20-02-12, 18:53
Παιδιά αν χρησιμοποιεί κανείς χρεωστική της Alpha, αληθεύει ότι καθε φορά που κάνεις κάποια αγορά σου δεσμεύει περισσότερα χρήματα απ' όσα χρειάζονται και στα επιστρέφει μετά από μέρες;:eek:

Bananas
20-02-12, 19:23
Παιδιά αν χρησιμοποιεί κανείς χρεωστική της Alpha, αληθεύει ότι καθε φορά που κάνεις κάποια αγορά σου δεσμεύει περισσότερα χρήματα απ' όσα χρειάζονται και στα επιστρέφει μετά από μέρες;:eek:

Δεν το ξερω αυτό. Τι καραγκιοζιλικια είναι αυτα? Μου φαίνεται τελικά ότι η ποιο νορμαλ τράπεζα απο όελς τις αποψεις ειναι μονο η Πειραιώς. Ουτε γραφειοκρατια ουτε τιποτα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.