PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

contime
22-11-07, 22:50
Είναι χρεωστική για αυτό δεν την δέχεται. Για τη συναλλαγή που θες, χρειάζεσαι πιστωτική οποιασδήποτε εκδότριας τράπεζας, δεν έχει σημασία.
Μην μπερδεύεις τις χρεωστικές με τις πιστωτικές.

Δεν ισχυει αυτο που λες. Χρεωστικη της πειραιως εχω, και την εκανε δεκτη το paypal.

euri
22-11-07, 22:59
Σύμφωνα με το το επίσημο site της Visa Europe:


Visa Classic
The standard Visa card that most people have in their wallets – the world’s most widely issued card.

Visa Electron
A card that requires all transactions to be electronically authorized – at both point-of-sale and Automated Teller Machine (ATM), or cashpoint.



Shopping online
You can use any type of Visa card to shop online.

Εάν κάποια από τις κάρτες δε γίνεται αποδεκτή, τότε σημαίνει ότι η επιχείρηση δεν είναι συμβεβλημένη με τον πάροχο της εκάστοτε υπηρεσίας.


Συνήθως (αλλά όχι πάντα) οι Visa Electron είναι χρεωστικές κάρτες, "δεμένες" με έναν τραπεζικό λογαριασμό. Όταν γίνεται οποιαδήποτε χρέωση στην Electron, το ποσό αφαιρείται από τον τραπεζικό λογαριασμό.

Αντίθετα, οι κλασικές Visa είναι πάντα πιστωτικές κάρτες. Όταν γίνεται κάποια χρέωση στην κάρτα, τότε το ποσό πιστώνεται στην επιχείρηση και από κει και πέρα η εξόφληση είναι θέμα διακανονισμού μεταξύ του κατόχου της κάρτας και του χρηματοπιστωτικού ιδρύματος που την εξέδωσε.

Ioudas1
22-11-07, 23:02
Δεν ισχυει αυτο που λες. Χρεωστικη της πειραιως εχω, και την εκανε δεκτη το paypal.

Έχει δίκιο ο ipo, που είναι και το σωστό.
Όπως έγραψε, το σημαντικότερο είναι οι τραπεζικές συμφωνίες.

contime
22-11-07, 23:15
Έχει δίκιο ο ipo, που είναι και το σωστό.
Όπως έγραψε, το σημαντικότερο είναι οι τραπεζικές συμφωνίες.

Σωστος!:)

ipo
22-11-07, 23:16
Όπως είπε ο euri και έχει αναφερθεί πολλές φορές στο forum, η βασική διαφορά μίας electron VISA από απλή VISA είναι η απαίτηση για online veirification πριν την ολοκλήρωση οποιασδήποτε συναλλαγής. Αυτό είναι μία δικλείδα ασφαλείας, αλλά τείνει να γίνει καθεστώς σε όλες τις κάρτες, παρόλο που τυπικά παραμένει προαιρετικό.

Στο εξωτερικό μάλιστα στις χρεωστικές βάζεις και PIN κατά την αγορά σε κατάστημα. Πότε θα το υιοθετήσουν άραγε οι ελληνικές τράπεζες; Υπάρχουν πολλά όμορφα πράγματα που δεν έχουμε δει ακόμα στην Ελλάδα ή δεν έχουν διαδοθεί αρκετά. Π.χ. σχεδόν άφαντες είναι οι cashcard με smartchip. Επίσης, "Verified by Visa" υποστηρίζουν λίγες τράπεζες και ελάχιστοι έμποροι.

Βέβαια όλα αυτά είναι περισσότερο για να νιώθουμε ασφαλείς στο μεταβατικό στάδιο της μετατροπής του υλικού χρήματος σε ηλεκτρονικό. Στο εξωτερικό δίνεται περισσότερη έμφαση στην ευχρηστία και λιγότερη στην ασφάλεια.

Είδα πρόσφατα μία κάρτα με παθητικό wireless chip (RFID) και έπαθα από τη ζήλια. Πότε θα έρθει κι εδώ...; Έχω μερικούς ενδοιασμούς για την ασφάλειά της, αλλά θαυμάζω την ευχρηστία της.

sdikr
22-11-07, 23:29
Όπως είπε ο euri και έχει αναφερθεί πολλές φορές στο forum, η βασική διαφορά μίας electron VISA από απλή VISA είναι η απαίτηση για online veirification πριν την ολοκλήρωση οποιασδήποτε συναλλαγής. Αυτό είναι μία δικλείδα ασφαλείας, αλλά τείνει να γίνει καθεστώς σε όλες τις κάρτες, παρόλο που τυπικά παραμένει προαιρετικό.

Στο εξωτερικό μάλιστα στις χρεωστικές βάζεις και PIN κατά την αγορά σε κατάστημα. Πότε θα το υιοθετήσουν άραγε οι ελληνικές τράπεζες; Υπάρχουν πολλά όμορφα πράγματα που δεν έχουμε δει ακόμα στην Ελλάδα ή δεν έχουν διαδοθεί αρκετά. Π.χ. σχεδόν άφαντες είναι οι cashcard με smartchip. Επίσης, "Verified by Visa" υποστηρίζουν λίγες τράπεζες και ελάχιστοι έμποροι.

Βέβαια όλα αυτά είναι περισσότερο για να νιώθουμε ασφαλείς στο μεταβατικό στάδιο της μετατροπής του υλικού χρήματος σε ηλεκτρονικό. Στο εξωτερικό δίνεται περισσότερη έμφαση στην ευχρηστία και λιγότερη στην ασφάλεια.

Είδα πρόσφατα μία κάρτα με παθητικό wireless chip (RFID) και έπαθα από τη ζήλια. Πότε θα έρθει κι εδώ...; Έχω μερικούς ενδοιασμούς για την ασφάλειά της, αλλά θαυμάζω την ευχρηστία της.

Πλέον το smarchip υπάρχει και εδώ, σχεδόν όλες οι καινουργιές βγαίνουν με το chip (Και ανάλογά έχουν αναβαθμιστεί όλα τα ηλεκτρονικά μηχανάκια)

Είμαστε ακόμα στην περίοδο που γίνεται η μεταφόρα στο νέο σύστημα, ακόμα αν μια κάρτα δεν έχει εμφανές chip δεν σημαίνει οτι δεν έχει ;)

ipo
22-11-07, 23:32
Ελάχιστες έχω δει με εμφανές chip. Δεν ήξερα ότι υπάρχουν και κρυφά, μιας και θα περίμενα να υπάρχουν κάποιες ορατές αγώγιμες επαφές για να κλείνει το κύκλωμα κατά τη σύνδεση.

anon
23-11-07, 11:06
Οταν εξαπλωθεί η χρήση RFID, δεν θα βλέπεις επαφές. λειτουργεί ασύρματα, απλά περνώντας το κοντά στο αντίστοιχο μηχάνημα ανάγνωσης.

RyDeR
23-11-07, 14:52
Σήμερα έβγαλα (ο ξάδερφος δηλαδή...) στην Πειραιώς χρεωστική. Επίσης, οπως του είπα, ενεργοποίησε και το web banking.

Ο λογαριασμός απ'όσο βλέπω έχει 60eur, οπως πρέπει. Είναι ενεργός (έβαλα κάρτα στο κινητό).

Πάω rapidshare, paypal, πάλι τα ίδια:

We were unable to verify this credit card through our card validation process. To proceed with checkout, please verify the information you entered is correct or try a different card.

Ε τώρα τι έγινε πάλι;

Ορίστε shots:

25565

25566


Έβαλα την τα στοιχεία του κατόχου της κάρτας.

contime
23-11-07, 15:15
Μαλλον εχεις κανει λαθος τα στοιχεια. Τα εχεις γραψει ακριβως οπως τα λεει πανω η καρτα?

ipo
23-11-07, 15:24
Σήμερα έβγαλα (ο ξάδερφος δηλαδή...) στην Πειραιώς χρεωστική. Επίσης, οπως του είπα, ενεργοποίησε και το web banking.

Ο λογαριασμός απ'όσο βλέπω έχει 60eur, οπως πρέπει. Είναι ενεργός (έβαλα κάρτα στο κινητό).

Την ανανέωση χρόνου ομιλίας την έκανες μέσω e-banking ή μέσω της κάρτας; Αν την έκανες μέσω web banking, είναι πιθανό να μην έχει ενεργοποιηθεί ακόμα η κάρτα. Νομίζω ότι ενεργοποιείται την επόμενη εργάσιμη (μπορεί να πρέπει να περιμένεις μέχρι τη Δευτέρα).

Αν έκανες την ανανέωση μέσω της κάρτας, σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Θεωρώ δεδομένο ότι έχεις βάλει τα στοιχεία σωστά και το όνομα ακριβώς όπως αναγράφεται πάνω στην κάρτα.



Οταν εξαπλωθεί η χρήση RFID, δεν θα βλέπεις επαφές. λειτουργεί ασύρματα, απλά περνώντας το κοντά στο αντίστοιχο μηχάνημα ανάγνωσης.
Εννοείται. Δεν αναφερόμουν στο RFID όταν μιλούσα για επαφές. Αναφερόμουν στις υπάρχουσες κάρτες με chip, χωρίς υποστήριξη RFID, οι οποίες, απ' ό,τι λέει ο sdikr, δεν έχουν πάντα ορατές επαφές.

RyDeR
23-11-07, 16:13
Μαλλον εχεις κανει λαθος τα στοιχεια. Τα εχεις γραψει ακριβως οπως τα λεει πανω η καρτα?


Την ανανέωση χρόνου ομιλίας την έκανες μέσω e-banking ή μέσω της κάρτας; Αν την έκανες μέσω web banking, είναι πιθανό να μην έχει ενεργοποιηθεί ακόμα η κάρτα. Νομίζω ότι ενεργοποιείται την επόμενη εργάσιμη (μπορεί να πρέπει να περιμένεις μέχρι τη Δευτέρα).

Αν έκανες την ανανέωση μέσω της κάρτας, σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Θεωρώ δεδομένο ότι έχεις βάλει τα στοιχεία σωστά και το όνομα ακριβώς όπως αναγράφεται πάνω στην κάρτα.


Η ανανέωση έγινε μέσω web banking. Εννοείται πως έβαλα ακριβώς τα ίδια στοιχεία.

ipo
23-11-07, 16:17
Το πιο πιθανό είναι να μην έχει ενεργοποιηθεί πλήρως η χρεωστική. Λογικά μέχρι τη Δευτέρα θα είναι ενεργή. Προτείνω όμως να κάνεις και πιο πριν δοκιμές.

RyDeR
23-11-07, 17:16
Μίλησα με Πειραιώς, μου είπαν το ίδιο. Να δοκιμάσω αύριο αλλιώς και την Δευτέρα.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

BTW: Δεν θα χαρώ Rapidshare DL το Σ/Κ. :p

........Auto merged post: RyDeR added 52 Minutes and 56 Seconds later........

Μόλις ξαναδοκίμασα και voila!

Ξεκινάω το downloading... :biggrin:

ipo
23-11-07, 18:49
Με γεια τη χρεωστική λοιπόν!
:)

Αν ο λογαριασμός σου παραμείνει αδρανής για περισσότερο 18 μήνες και ταυτόχρονα έχει μέσο μηνιαίο υπόλοιπο κάτω από 250 ευρώ, θα χρεωθείς 1 ευρώ για κάθε μήνα της περιόδου αδρανείας. Νομίζω ότι το χρονικό διάστημα είναι αρκετά μεγάλο, ενώ το γεγονός ότι πρέπει ταυτόχρονα να έχει χαμηλό υπόλοιπο χρημάτων, μειώνει πολύ τις πιθανότητες να χρεωθείς. Για να μην μπερδευτεί κανείς, υπενθυμίζω ότι και 0 ευρώ να έχεις στο λογαριασμό σου στην Πειραιώς, εφόσον κάνεις κινήσεις πιο συχνά από 18μηνο, δεν χρεώνεσαι.

del_ahmettt
23-11-07, 19:12
Παιδιά καταρχας μπραβο για τις πληροφοριες που εχετε παραθεσει στο νήμα. Είναι μεγαλη η χρησιμοτητά τους.:respekt:

Ήθελα να ρωτήσω αν καποιος εχει καποια πληροφόρηση για την χρεωστική της ΑΤΕ (http://www.atebank.gr/ATEbank/PressRoom/press+releases/2007/27072007.htm).Πρακτικότητα στο Internet, τυχόν εξοδα κτλ
Είμαι άπο χρόνια πελατης της και δε θα ήθελα να μπώ στη διαδικασία να πηγαινω να ανοιγω/παρακολουθώ και αλλους λογαριασμούς σε αλλες τραπεζες+οτι σε επαρχια υπαρχει παντού.

Η αλλη μου επιλογή ειναι η prepaid της Κυπρου, έχει κανεις καποια εμπειρια απο καποιο γνωστο καταστημα/υπηρεσία που να μην ειναι αποδεκτη; Στο PayPal ολοι λετε οτι ειναι ok, αν εχω καταλάβει σωστά.

franjolas
26-11-07, 12:48
Να κάνω μια ερώτηξη παιδιά, πάω την Τετάρτη στην Πειραιώς, ανοίγω λογαριασμό και βγάζω και μια χρεωστική που έχει συνδεθεί με τον παραπάνω λογαριασμό, κάνω και μια κατάθεση 25 Ε για να είμαι σίγουρος για το paypal. Παρασκευή, ανοίγω λογαριασμό στο paypal και δηλώνω την κάρτα και όλα οκ, μου λέει κιόλας ότι για να πιστοποιηθώ θα μου καρατήσει 1,5 Ε και όταν δηλώσω τον τετραψήφιο κωδικό θα αφαιρεθεί το 1,5 Ε από την όποια τυχόν αγορά θα κάνω. Ωραία μέχρι εδώ, Κυριακή πρωί αγοράζω κάτι από Ebay κόστους 21,98 Ε, πάω το βραδάκι στο ΑΤΜ της Πειραιώς και βλέπω λογιστικό υπόλοιπο 25 Ε και διαθέσιμο 0,52 Ε. Το 1 Ε πού πήγε; Εντάξει, δεν είχα δηλώσει ακόμη τον τετραψήφιο κωδικό και 1,5 Ε ήταν παρακρατημένα + 21,98 Ε για την αγορά από το Ebay, μας κάνουν 23,48 Ε + 0,52 Ε υπόλοιπο στην τράπεζα, φτάσαμε τα 24 Ε, μέχρι τα 25 Ε μας μένει ακόμα 1 Ε αυτό πού έχει πάει, στο περίπτερο να πάρει τσιγάρα; Για πείτε καμιά ιδέα μέχρι να πάω στην τράπεζα.

k_koulos
26-11-07, 12:52
χμ για να δούμε, 1 ευρώ , ακέραιο νούμερο, για χρέωση μου κάνει, τώρα μην με ρώτας τι και πώς, αν έπρεπε να ποντάρω θα έλεγα οτι είναι χρέωση χρήσης ΑΤΜ ξένης τράπεζας!

ipo
26-11-07, 13:01
Franjolas, το paypal ακόμα και όταν δε ζητάς εξακρίβωση στοιχείων, δεσμεύει, για 10 μέρες περίπου, 1 ευρώ. Κατόπιν το αποδεσμεύει και το έχεις κανονικά στο λογαριασμό σου. Πρόκειται για διαφορετική ενέργεια από εκείνη που ζήτησες. Στην τελευταία, χρεώνεται 1,5 ευρώ η κάρτα σου για να φανεί στις κινήσεις τις κάρτας αριθμός συναλλαγής και να τον καταχωρήσεις για επιβεβαίωση.

Επομένως είναι αναμενόμενο αυτό που παρατηρείς: το 1,5 (χρέωση) και 1 ευρώ (απλή δέσμευση που θα αναιρεθεί σε 10 ημέρες) = 2,5 ευρώ συνολική αφαίρεση από το διαθέσιμο υπόλοιπο. Μην ανησυχείς. Επίσης και να ρωτήσεις την Πειραιώς δεν νομίζω να γνωρίζουν αυτή τη διαδικασία ελέγχου που κάνει το paypal.

Διευκρινίζω ότι το 1,5 ευρώ θα σου επιστραφεί με την επόμενη αγορά, ενώ το 1 ευρώ απλά θα σταματήσει να είναι δεσμευμένο σε μερικές μέρες και θα το έχεις κανονικά στο λογιστικό και το διαθέσιμο υπόλοιπο.

franjolas
26-11-07, 13:03
χμ για να δούμε, 1 ευρώ , ακέραιο νούμερο, για χρέωση μου κάνει, τώρα μην με ρώτας τι και πώς, αν έπρεπε να ποντάρω θα έλεγα οτι είναι χρέωση χρήσης ΑΤΜ ξένης τράπεζας!Και εμένα για χρέωση μου κάνει αν και δεν έχω ακούσει άλλους να λένε ότι τους χρεώνει η τράπεζα προμήθεια όταν το paypal "τραβάει" ποσά από την χρεωστική τους, όσο για την χρήση ΑΤΜ, γιατί να με χρεώσει 1 Ε, στο ΑΤΜ της Πειραιώς πήγα, όχι σε ΑΤΜ άλλης τράπεζας συνδεμένης με το σύστημα ΔΙΑΣ. Μάλλον μια επισκεψούλα το μεσημεράκι στην τράπεζα θα μου λύσει τις απορίες.

Edit: τώρα είδα το μήνυμα του ipo και ησύχασα, πάντως την επισκεψούλα θα την κάνω για τον 4ψήφιο κωδικό.

k_koulos
26-11-07, 13:04
ακόμα και εδώ "στον κουβά" δηλαδή , :lol:

δεύτερη μαντεψία είχα το να φταίει το paypal, αλλά για μετατροπή συναλλάγματος, που δεν θα έδινε τόσο μεγάλη και τόσο ακέραια διαφορά, γιαυτό και δεν το είπα,

ipo
26-11-07, 13:11
Ο τετραψήφιος κωδικός που ζητάει το paypal φαίνεται στην αναλυτική κατάσταση συναλλαγών της κάρτας, στο πεδίο που βρίσκεται η αντίστοιχη χρέωση (1,5 ευρώ). Και πάλι δεν πιστεύω ότι οι υπάλληλοι του υποκαταστήματος θα ξέρουν τις διαδικασίες του paypal.

Φαντάζομαι ότι θα τον δεις στο e-banking. Παλαιότερα περίμενες να σου έρθει η μηνιαία κατάσταση με τις αγορές για να δεις τον κωδικό. Η διαδικασία αυτή χρειάζεται σε περίπτωση που κάνεις συναλλαγές με μεγάλα ποσά με το paypal. Προσωπικά δεν την έχω κάνει, μιας και δε μου χρειάστηκε.

Ioudas1
26-11-07, 13:16
Franjolas, το paypal ακόμα και όταν δε ζητάς εξακρίβωση στοιχείων, δεσμεύει, για 10 μέρες περίπου, 1 ευρώ. Κατόπιν το αποδεσμεύει και το έχεις κανονικά στο λογαριασμό σου. Πρόκειται για διαφορετική ενέργεια από εκείνη που ζήτησες. Στην τελευταία, χρεώνεται 1,5 ευρώ η κάρτα σου για να φανεί στις κινήσεις τις κάρτας αριθμός συναλλαγής και να τον καταχωρήσεις για επιβεβαίωση.

Επομένως είναι αναμενόμενο αυτό που παρατηρείς: το 1,5 (χρέωση) και 1 ευρώ (απλή δέσμευση που θα αναιρεθεί σε 10 ημέρες) = 2,5 ευρώ συνολική αφαίρεση από το διαθέσιμο υπόλοιπο. Μην ανησυχείς. Επίσης και να ρωτήσεις την Πειραιώς δεν νομίζω να γνωρίζουν αυτή τη διαδικασία ελέγχου που κάνει το paypal.

Διευκρινίζω ότι το 1,5 ευρώ θα σου επιστραφεί με την επόμενη αγορά, ενώ το 1 ευρώ απλά θα σταματήσει να είναι δεσμευμένο σε μερικές μέρες και θα το έχεις κανονικά στο λογιστικό και το διαθέσιμο υπόλοιπο.

Ipo, έκανε αγορά και θα έπρεπε να το αφαιρέσει απο αυτήν την αγορά, πράγμα που δεν έγινε. Η γνώμη σου είναι ότι το Ε1,5 αφαιρείται από την 2η αγορά;

RyDeR
26-11-07, 14:13
Σήμερα έστειλα έναν φίλο, με τον αριθμό λογαριασμού και μόνο, στην πειραιώς να καταθέσει 50€.

Βλέπω στο e-banking τώρα αυτό:

25721


Τι διαφορά έχει το λογιστικό με το διαθέσιμο υπόλοιπο; Τι είνα βασικά το καθένα; Πριν την κατάθεση του φίλου μου το λογιστικό ήταν 50€.

k_koulos
26-11-07, 14:17
διαθέσιμο = το κάνεις οτι θέλεις

λογιστικό = κάποια στιγμή θα γίνει διαθέσιμο,[ συνήθως σε μια μέρα]

ipo
26-11-07, 14:41
Ipo, έκανε αγορά και θα έπρεπε να το αφαιρέσει απο αυτήν την αγορά, πράγμα που δεν έγινε. Η γνώμη σου είναι ότι το Ε1,5 αφαιρείται από την 2η αγορά;
Θεωρώ αναμενόμενο το να μην έχει γίνει ακόμα η επιστροφή του ποσού που αφορά στη διαδικασία εξακρίβωσης κατόχου κάρτας. Κι αυτό διότι η διαδικασία εξακρίβωσης δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη, αφού δεν έχει καταχωρήσει των 4ψήφιο κωδικό ο ενδιαφερόμενος.

Αν θέλεις λοιπόν τη γνώμη μου, πιστεύω (χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι το € 1,5 θα επιστραφεί στην αγορά που θα γίνει μετά την καταχώρηση του 4ψήφιου κωδικού και αφού βέβαια γίνει το απαραίτητο update στους server σχετικά με την καταχώρηση (π.χ. οι server του ΟΤΕ κάνουν 3 εργάσιμες μέρες [λες και έχουν άδεια τα σαββατοκύριακα] για να κάνουν update ενδεχόμενες αλλαγές στην κατάσταση των συνδρομών).

ipo
26-11-07, 14:51
διαθέσιμο = το κάνεις οτι θέλεις

λογιστικό = κάποια στιγμή θα γίνει διαθέσιμο,[ συνήθως σε μια μέρα]
Το λογιστικό, εκτός από διαθέσιμο, μπορεί να γίνει και ...αδιάθετο (:p Μη διαθέσιμο εννοώ). Μπορεί δηλαδή να έχεις κάνει αγορά με κάρτα, να έχει δεσμευτεί το ποσό και να μην έχει αφαιρεθεί ακόμα (δηλαδή να γίνει "μη διαθέσιμο"). Όταν αφαιρεθεί, θα δεις το λογιστικό υπόλοιπο να μειώνεται.

Απ' όσο ξέρω, η διαφορά τους έγκεται στο ποιο ποσό τοκίζεται.

Όσον αφορά στις καταθέσεις σε γκισέ, το παραπάνω είναι θέμα τυπικής διαδικασίας που ακολουθείται από τις τράπεζες. Τα χρήματά σου τοκίζονται μεν απευθείας, αλλά δεν είναι διαθέσιμα για αγορές. Βέβαια, αν πας σε ταμείο, μπορείς να τα πάρεις, αλλά θα αφαιρεθούν από το ποσό χρεωστικοί τόκοι. Δεν ξέρω ποια είναι η λογική πίσω από αυτό. Ίσως το να κερδίσουν λεφτά από άτομα που βιάζονται να πάρουν τα χρήματα.

Με επιφύλαξη θα πω ότι για να έχεις άμεσα τα χρήματα που καταθέτεις για αγορές με την κάρτα, είναι να καταθέσεις σε online ATM. Αν θυμάμαι καλά, σε αυτή την περίπτωση τα χρήματα που καταθέτεις είναι άμεσα διαθέσιμα για αγορές με τη χρεωστική. Η καλύτερη λύση είναι να διατηρείς δύο λογαριασμούς, εκ των οποίων ο ένας με τα πολλά χρήματα, δεν θα είναι συνδεδεμένος με την κάρτα.

RyDeR
26-11-07, 14:57
Και πως γίνεται να κάνω το λογιστικό διαθέσιμο;

Θέλω να περάσουν τα 50€ που μπήκαν σήμερα σε διαθέσιμο ώστε να κάνω μια αγορά.

ipo
26-11-07, 15:01
Πρέπει να περιμένεις μία εργάσιμη. Ενδεχομένως, να γίνεται πιο γρήγορα η διαδικασία με online ATM (από αυτά που παίρνουν τα χρήματα κατευθείαν χωρίς φάκελο, οπότε τα πιστώνουν αμέσως). Ρώτησέ το όμως πριν το κάνεις. Διαφορετικά κάνε λίγη υπομονή. Δοκίμασε και το απόγευμα, μήπως έχει αλλάξει το status.

Ioudas1
26-11-07, 16:02
Το λογιστικό, εκτός από διαθέσιμο, μπορεί να γίνει και ...αδιάθετο (:p Μη διαθέσιμο εννοώ). Μπορεί δηλαδή να έχεις κάνει αγορά με κάρτα, να έχει δεσμευτεί το ποσό και να μην έχει αφαιρεθεί ακόμα (δηλαδή να γίνει "μη διαθέσιμο"). Όταν αφαιρεθεί, θα δεις το λογιστικό υπόλοιπο να μειώνεται.

Απ' όσο ξέρω, η διαφορά τους έγκεται στο ποιο ποσό τοκίζεται. Οι ανατοκισμοί υπολογίζονται στο λογιστικό υπόλοιπο.

Όσον αφορά στις καταθέσεις σε γκισέ, το παραπάνω είναι θέμα τυπικής διαδικασίας που ακολουθείται από τις τράπεζες. Τα χρήματά σου τοκίζονται μεν απευθείας, αλλά δεν είναι διαθέσιμα για αγορές. Βέβαια, αν πας σε ταμείο, μπορείς να τα πάρεις, αλλά θα αφαιρεθούν από το ποσό χρεωστικοί τόκοι. Δεν ξέρω ποια είναι η λογική πίσω από αυτό. Ίσως το να κερδίσουν λεφτά από άτομα που βιάζονται να πάρουν τα χρήματα.

Με επιφύλαξη θα πω ότι για να έχεις άμεσα τα χρήματα που καταθέτεις για αγορές με την κάρτα, είναι να καταθέσεις σε online ATM. Αν θυμάμαι καλά, σε αυτή την περίπτωση τα χρήματα που καταθέτεις είναι άμεσα διαθέσιμα για αγορές με τη χρεωστική. Η καλύτερη λύση είναι να διατηρείς δύο λογαριασμούς, εκ των οποίων ο ένας με τα πολλά χρήματα, δεν θα είναι συνδεδεμένος με την κάρτα.


Να συμπληρώσω κάποιες μικροδιορθώσεις.
Τα κατατεθέντα χρήματα στο ταμείο δεν εκτοκίζονται αυθημερόν, αλλά την επομένη εργάσιμη ημέρα.
Η 2η περίπτωση της κατάθεσης μετρητών online με χαρτονομίσματα δίχως φάκελλο δεν γνωρίζω, αν είναι οπως το περιγράφεις. Αμφιβάλλω όμως αν γίνεται με αυτόν τον τρόπο. Διότι στην ηλεκτρονική μεταφορά χρημάτων μεταξύ 2 λογαριασμών (με διαθέσιμα ποσά και στους 2) της ίδιας φυσικά τράπεζας, η συναλλαγή θεωρείται σαν έγινε με μετρητά στο γκισέ και ως εκ τούτου τα μεταφερθέντα ποσά θεωρούνται διαθέσιμα την επομένη εργάσιμη ημέρα όπως και εκτοκισμός ξεκινά την επομένη εργάσιμη ημέρα από την μεταφορά τους.
Αυτοί οι μέθοδοι υπολογισμού παλαιότερα δεν ίσχυαν (λογιζόταν ως αμέσως διαθέσιμο). Τα έχουν αλλάξει, πριν καμμιά δεκαπεντατία.

contime
26-11-07, 16:39
Διευκρινίζω ότι το 1,5 ευρώ θα σου επιστραφεί με την επόμενη αγορά, ενώ το 1 ευρώ απλά θα σταματήσει να είναι δεσμευμένο σε μερικές μέρες και θα το έχεις κανονικά στο λογιστικό και το διαθέσιμο υπόλοιπο.

Αυτο που λεει ο ipo ισχυει. Και σε μενα, την πρωτη φορα μου ειχε κρατησει 2,5 και δεν ηξερα αυτο το 1 ευρω απο που ειναι...Μετα οταν το εψαξα καταλαβα και οντως το 1 ευρω, μετα απο καποιες μερες επανηλθε.;)

ipo
26-11-07, 17:42
Να συμπληρώσω κάποιες μικροδιορθώσεις.
Τα κατατεθέντα χρήματα στο ταμείο δεν εκτοκίζονται αυθημερόν, αλλά την επομένη εργάσιμη ημέρα.
Σχετικά με τον εκτοκισμό κι εγώ το ίδιο νομίζω ότι ισχύει. Το γεγονός όμως ότι το παιδί παραπάνω βλέπει τα χρήματα να έχουν προστεθεί στο λογιστικό υπόλοιπο, με βάζει σε υποψίες για το αντίθετο. Υποθέτω όμως ότι τελικά το λογιστικό υπόλοιπο δεν ταυτίζεται με τα χρήματα που προσμετρώνται στον εκτοκισμό.

Γενικά υπάρχει ειδική μεταχείριση στις πράξεις που κάνεις ο ίδιος (σε γκισέ π.χ.), αναφορικά με τον λογαριασμό σου, σε σχέση με εκείνες που κάνουν τρίτοι. Π.χ. σε κάποιες τράπεζες, αν καταθέσει κάποιος χρήματα στο λογαριασμό σου (ακόμα και χωρίς να βάλει κάτι στις σημειώσεις), χρεώνεται, ενώ αν το κάνεις εσύ δεν υπάρχει βέβαια χρέωση. Με βάση αυτή τη σκέψη θεωρώ πιθανό να αλλάζει και η μέρα που είναι διαθέσιμα τα χρήματα, κατά τη συναλλαγή σε online ATM. Επαναλαμβάνω όμως ότι δεν είμαι σίγουρος, διότι το είχα κάνει πριν από καιρό και δεν θυμάμαι, αν το διαθέσιμο ή το λογιστικό υπόλοιπο (ή και τα 2) ήταν εκείνο που ενημερώθηκε αμέσως.



Η 2η περίπτωση της κατάθεσης μετρητών online με χαρτονομίσματα δίχως φάκελλο δεν γνωρίζω, αν είναι οπως το περιγράφεις. Αμφιβάλλω όμως αν γίνεται με αυτόν τον τρόπο. Διότι στην ηλεκτρονική μεταφορά χρημάτων μεταξύ 2 λογαριασμών (με διαθέσιμα ποσά και στους 2) της ίδιας φυσικά τράπεζας, η συναλλαγή θεωρείται σαν έγινε με μετρητά στο γκισέ και ως εκ τούτου τα μεταφερθέντα ποσά θεωρούνται διαθέσιμα την επομένη εργάσιμη ημέρα όπως και εκτοκισμός ξεκινά την επομένη εργάσιμη ημέρα από την μεταφορά τους.
Όσον αφορά τώρα στην ηλεκτρονική μεταφορά, αν γίνεται από λογαριασμούς του ιδίου προσώπου, αυτή γίνεται αμέσως (λογιστικό και διαθέσιμο υπόλοιπο ενημερώνονται κατευθείαν στην Πειραιώς), επομένως η αμφιβολία σου δεν πρέπει να υπάρχει, αν βασίζεται μόνο στην περίπτωση ηλεκτρονικών συναλλαγών. (Δεν εξετάζω την περίπτωση 3ου προσώπου, διότι στην κατάθεση σε ΑΤΜ με την οποία αναζητάς αναλογία, εσύ ο ίδιος κάνεις κατάθεση με την κάρτα σου σε λογαριασμό σου.)

RyDeR
26-11-07, 17:44
Πήρα ένα τηλεφωνάκι και ρώτησα.

Αύριο μου είπαν θα είναι τα χρήματα διαθέσιμα, η διαδικασία αυτή ακολουθήται πάντα.:)

ipo
26-11-07, 17:56
Επομένως αν βιάζεσαι, πρέπει είτε να έχεις δεύτερο λογαριασμό στην Πειραιώς και να κάνεις μεταφορά στο λογαριασμό της κάρτας, είτε να έχεις πολλά χρήματα στον λογαριασμό της κάρτας, είτε να κάνεις καταθέσεις σε online ATM.

del_ahmettt
27-11-07, 11:40
Γνωρίζει κάποιος πόση σημασία εχει να εχεις γίνει verified στο Paypal;
Θέλω να αγοράσω από μεγαλο καταστημα του εξωτερικου γύρω στα 1000€, αλλά δεν εχω γίνει verified (δεν εχω ξανα-αγορασει μέσω Paypal).Δεν μπορω να περιμενω αυτες τις 4 μερες, γιατι στο καταστημα δεν εχει στοκ και θα την χασω την προσφορά.:(

Λέτε να εχω πρόβλημα; Δεν εχω καταλαβει το αν είσαι verified ή όχι ενδιαφερει τον Paypal, το καταστημα ή και τους 2; Διαβασα βεβαια για τα 1500€ οριο, αλλά δεν ειμαι και τοσο σιγουρος μην εχω προβλημα με το shop, αφου και απο κει πρωτη φορα θα ψωνίσω.

RyDeR
27-11-07, 15:40
Όπως μου έιπαν και απο την τράπεζα, τα 50€ προστέθηκαν σήμερα στο διαθέσιμο υπόλοιπο μου. Τελικά υπήρξε μια αλλαγή σχεδίων όμως και έστειλα πάλι τον φίλο μου να βάλει άλλα 30€, περιμένω μέχρι αύριο να κάνω την αγορά λοιπόν... :d

raspoutiv
02-12-07, 03:24
έχω λογαριασμό και κάρτα visa-electron στην alpha bank. θα ήθελα να δημιουργήσω ένα 2ο που να συνδέεται με μια καινούρια χρεωστική κάρτα ώστε να χρησιμοποιώ αυτή για τις on-line αγορές με PayPal.

για να τον δημιουργήσω πρέπει να πάω σε κατάστημα της alpha;
από κει και πέρα το web-banking πως χρησιμοποιείται;
έχει προμήθειες;

sdikr
02-12-07, 05:49
έχω λογαριασμό και κάρτα visa-electron στην alpha bank. θα ήθελα να δημιουργήσω ένα 2ο που να συνδέεται με μια καινούρια χρεωστική κάρτα ώστε να χρησιμοποιώ αυτή για τις on-line αγορές με PayPal.

για να τον δημιουργήσω πρέπει να πάω σε κατάστημα της alpha;
από κει και πέρα το web-banking πως χρησιμοποιείται;
έχει προμήθειες;


Ναι πρέπει να πας σε κατάστημα, μετά στο web banking απλά προσθέτεις και τον νεο λογαριασμό εκεί και μπορείς να κάνεις μεταφορές απο και πίσω χωρίς κάποια χρεώση

Ακόμα νομίζω πως η μεταφορά είναι άμεση, αλλά δεν το λέω με σιγουριά

raspoutiv
02-12-07, 22:02
το e-banking για μεταφορά από μια τράπεζα σε άλλη (πχ από την alpha στην πειραιώς) γίνεται;
κι αν ναι έχει χρέωση;

k_koulos
02-12-07, 22:29
ναι κ ναι

ipo
02-12-07, 22:50
...και η χρέωση είναι € 1,5 (€ 0,30 παίρνει η Alpha από την οποία στέλνεις και € 1,2 παίρνει η Πειραιώς που γίνεται η πίστωση) για STP συναλλαγή.

k_koulos
02-12-07, 22:55
με χρηση Iban, αλλιώς ανεβαίνει!

raspoutiv
03-12-07, 02:53
ευχαριστώ πολύ παιδιά.
επιτέλους εμβαθύνω και στα τραπεζικά γραφειοκρατιλίκια

Remali(R)
03-12-07, 19:40
Αχ πώς έχουμε καταντήσει?!?!?!??!

Πας να αγοράσεις κάτι on-line; Θες πιστωτική.
Θέλεις καινούριο PC γιατί το παλιό δε μπορεί να κάνει τη δουλεία σου και δεν έχεις τα λεφτά; Θες πιστωτική.
Θέλεις να ενοικιάσεις ένα αυτοκίνητο γιατί είσαι εκτός πόλεως; Θες πιστωτική.

Τι θα γίνει στο τέλος; Θα βγάλεις πιστωτική!


Εσείς που χρησιμοποιείτε πιστωτική κάρτα, από πια τράπεζα θα με συμβουλεύατε να βγάλω;
Τι πρέπει να προσέξω σχετικά με τους τόκους/επιτόκια (όπως και να λέγονται αυτά);


Ευχαριστώ πολύ.
Γιώργος

yiapap
03-12-07, 19:43
Δεν έχει σημασία η τράπεζα.
Προσωπικά σου προτείνω να πάρεις μια Visa ή Mastercard από την τράπεζα στην οποία έχεις λογαριασμό και να συνδέσεις το λογαριασμό με την κάρτα με απευθείας εξόφληση.

Με αυτόν τον τρόπο:
1. Γλυτώνεις τους τόκους
2. Μπορεί να πετύχεις προσφορά με περιορισμένο ή και μηδενικό πάγιο
3. Δεν χρειάζεται να τρέχεις

Μόνο πρόσεξε το όριο ανάληψης να είναι χαμηλό μη γίνει καμμιά στραβή.

Remali(R)
03-12-07, 19:50
Το πιο χαμηλό όριο απ' όσο μου είπαν είναι 800-1000ευρώ τα οποία είναι υπέρ-αρκετά για τη χρήση που τη θέλω.

Όταν λες απευθείας ξόφληση; Σε περίπτωση που δεν έχω λεφτά και τα βάλω αργότερα στο λογαριασμό να τα παίρνουν αυτόματα; Ή μήπως να χρεώνεται ο λογαριασμός αντί να πιστώνει;

Συγνώμη αλλά είμαι εντελώς άσχετος με το πώς είναι τα συστήματα των τραπεζών.

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση

buxesan
03-12-07, 21:32
Συμβουλή απο προσωπική εμπειρία .....Μακριά απο Eurobank....

ipo
03-12-07, 21:33
με χρηση Iban, αλλιώς ανεβαίνει!
Ανέφερα STP = Straight Through Processing, το οποίο απαιτεί όχι μόνο IBAN, αλλά και BIC, καθώς και απουσιία συνοδευτικών μηνυμάτων.

k_koulos
03-12-07, 21:42
χμ τα λές πολύ τεχνικά για να τα καταλάβει ο απλός κόσμος, το IBAN αμα ξέρει και πολύ είναι ;)


επείσης εγώ το stp που έχω κάνει και 2-3 συναλλαγές το θεώρησα σαν την μεσαία επιλογή χρέωσης [our , shared και του παραλήπτη] , τι να πώ αυτά κάνουν οι τραπέζες και μας κάνουν οτι θέλουν!!!

k_koulos
03-12-07, 21:46
αν τι θές καθαρά πιστωτική τότε βρες κάποια με δωρεάν συνδρομή αν σκοπεύεις να είσαι εντάξει στις δόσεις, ή με χαμηλό επιτόκιο αν θα χρωστάς λεφτά.

αν σκοπεύεις απλά να έχεις την ευκολία της visa τότε δες μήπως σε καλύπτει και κάποια electron ή πως τις λένε [δες και στο πολύ καλό νήμα για τις χρεωστικές (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=83955)εδώ στο φόρουμ] ή στο γενικό για το e-banking εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=44411)

@ ADSLgr.com All rights reserved.